www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Sugerowana wielkość mapy
Author Message
anion 
Civ Moder

xfire: anionex
Helped: 1
starszy plutonowy  Brązowy order za specjalne zasługi - modder forum  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Posted: 2009-10-21, 08:12   Sugerowana wielkość mapy

Po kilkunastu przymiarkach wydaje mi się, że wielkość standard określona na 18×15 jednostek (czyli w praktyce 72×60 pól) będzie idealna dla 30–32 graczy.
Nie zmieniałem nic w skrypcie, poza rozmiarem mapy.
Dodatkowo użyłem parametru rozstawienia nacji na odległość co najmniej 12 pól (w XML).

Mapa: Falnasy Realm z D4.5 (zmodyfikowana wielkość map)
Poziom wody: low
Surowce: balanced
Zawijanie: toroidal

Wnioski:
1. delikatny prostokąt jest jakoś ciekawszy niż kwadrat;
2. spokojnie stawiamy 3 pierwsze miasta w niedalekim sąsiedztwie pozycji startowej;
3. po dostawieniu kolejnych 3–4 miast granice zaczynają się łączyć z sąsiadami;
4. przy posiadaniu 6–7 miast wydaje mi się, że to już najwyższy czas do rozpoczęcia walki o teren;
5. jeżeli ma być więcej wody, to rozmiar oczywiście należałoby zwiększyć.

Kilka obliczeń matematycznych
pola: 72×60 = 4320
pola na jedną nację: 135 (przy założeniu 32 graczy)
liczba miast na jedną nację: 7–9 (przy średnim obszarze miasta 15–19 pól)
Last edited by anion on 2009-10-21, 08:14; edited 2 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-10-21, 19:48   

6-7 miast dla mnie jest ok, chociaż Domel coś pisał o 5-6 chyba. Acha, jest jeden brak według mnie - nie odliczyłeś pól wodnych...

anion 
Civ Moder

starszy plutonowy  Brązowy order za specjalne zasługi - modder forum  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Posted: 2009-10-21, 20:12   

LDeska wrote:
6-7 miast dla mnie jest ok, chociaż Domel coś pisał o 5-6 chyba. Acha, jest jeden brak według mnie - nie odliczyłeś pól wodnych...

Nie odliczałem, bo jest ich na tyle mało (przy ustawieniu Low), że doskonała większość będzie jako pola produktywne.
Last edited by anion on 2009-10-21, 20:12; edited 1 time in total  

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 60/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2009-10-21, 20:24   

nie za duzo tych miast?

podbije sie 3-4 sasiadow i bedzie sie mialo 30 miast... masakra

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-10-21, 22:07   

Ty to najpierw przeżyj początek mądralo :) dla mnie tyle jest ok bo im mniej miast tym mniejsza możliwość maksowania. Za dużo to też niezbyt no ale 6 miast to według mnie nie jest za dużo...

Bodek 

xfire: bodek01
Helped: 7 times
Piwa: 97/1
starszy chorąży sztabowy  Brązowy order za specjalne zasługi - Zorganizowanie i prowadzanie Dyplo6  Złoty zlotowicz - 7 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Dyplo - Dyplo4  I miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2009-10-21, 22:15   

Odpaliłem na singlu i zagrałem sobie z AI.

Mapka za duża chyba.
Moim zdaniem miejsce na 6-7 miast na gracza to zdecydowanie za dużo.
Bo po podbiciu 2 sasiadów to już się robi około 30 bo można wciskać też w strefie granicznej.
Mi nie przeszkadza :)
W dwóch ostatnich dyplo D4 i D4,5 na koniec miałem ok. 40 miast.

Miejcie jasność że takie imperia na tej mapce powstaną przynajmniej 3-4.
Jeśli takie jest zamierzenie to OK.
Ale wykonanie turki bedzie zajmować ponad godzinę pod koniec.

anion 
Civ Moder

Posted: 2009-10-22, 06:08   

Bodek, dzięki za poświęconą chwilę i spostrzeżenia.

Bodek 

starszy chorąży sztabowy  Brązowy order za specjalne zasługi - Zorganizowanie i prowadzanie Dyplo6  Złoty zlotowicz - 7 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Dyplo - Dyplo4  I miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2009-10-22, 07:46   

TZN inaczej:
Wielkość jest OKI
ale chyba wode o jeden w górę.

anion 
Civ Moder

Posted: 2009-10-22, 07:54   

Bodzio, większości to się nie spodoba, bo wyjdzie ścisk podobny do D4.5, a raczej nie o to chodzi.
Nie jestem za robieniem większego ścisku, bo nawet Ci, którzy są słabi w multi (m.in. także ja), chcieliby przynajmniej troszkę bardziej się rozwinąć (więcej niż 3 czy 4 miasta) i chwilkę pograć zanim staną się mięskiem armatnim dla potencjalnych zwycięzców.
Last edited by anion on 2009-10-22, 07:55; edited 1 time in total  

Bodek 

Posted: 2009-10-22, 13:58   

a jaki był rozmiar mapy w D4??
Tam była właściwa proporcja lądy do morza i pamietam też że poziom wody pod koniec podnosił Beny specjalnie w skrypcie...

anion 
Civ Moder

Posted: 2009-10-22, 15:35   

Poziom wody był o 5% wyższy.
Wielkość mapy 24×15 sektorów (5760 pól).

Rozmiar jest mniejszy (jeżeli chodzi o wersję 5a).
To 18×15 sektorów (4320 pól).
Dlatego poziom wody jest o te 5% mniejszy i nie widzę za bardzo gry w 30 nacji z ustawieniem wody inaczej niż na low.

Skrypt 5c ma wielkość 21×18 sektorów (6048 pól).
Wtedy można zastosować poziom wody medium zamiast low.

Nie pamiętam ile nacji wystartowało w D4.
Podejrzewam, że też max (32).
Last edited by anion on 2009-10-22, 15:47; edited 7 times in total  

Bodek 

Posted: 2009-10-23, 16:09   

Wygenerowałem sobie ponownie na singlu kilka (naście razy mape) i ponownie kilka wniosków.

Naprawdę 5c będzie straasznie duża i jak czasami dobrze rzuci los na mapie to można i ze 12 miast upchnąć bez żadnej wojny z kimkolwiek.
Nawet nie trzeba walczyć tylko zablokować dojście do swoich ziem i bunkier bunkier bunkier.

Super fajen mapy generuje :padam:
Ale troszkę zbyt mało kontaktowe. A już wycieczka do kogoś dalszego niż bezpośredni sąsiad to normalnie ze 25 tur marszu. Wyjdą axy dojdą akurat do przezbrojenia bo napewno nie do walki. 5c z poziomem morza low to już wogóle raj dla rozwojowców bo miast można upcyhać ile się chce w zgodzie ze wszystkimi sąsiadami.

Zdecydowanie proponuje mapy 5a.
wtedy wiadomo że to gra z człowiekiem a nie korespondencyjny wyścig.

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 60/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2009-10-23, 16:49   

panowie, terenu na 5 miast max... teren musi miec swoja cene... a przy duzej inflacji terenu wojny robia sie nieoplacalne....

anion 
Civ Moder

Posted: 2009-10-23, 16:50   

Zgadzam się. 5a jest w sam raz.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum