www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Podsumowanie
Author Message
jarek1333 

Helped: 1
Piwa: 1/2
podpułkownik  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2010-08-24, 14:54   

Jan jest dobry ale nie przepakowany, chętnie zagrałbym jakimś zorganizowanym na tych ustawieniach, reszta to już obojętna ale kreatywny, inudstrial czy filozof to całkiem fajne traity.
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-08-24, 15:24   

No i co mi dał Portugalczyk? Dopóki mogłem stawiać miasta to wygrywałem w statystykach, ale co z tego jak moja wyspa to w sumie nie wiem - 25 kratek? Upchnąłem 4 miasta i koniec. Zacząłem stawiać miasta na innych wyspach - koszty ogromne i odpadłem w techach. Budynek specjalny fajny ale dostępny tak późno że mogłoby go nie być. Jednostka specjalna fajna i jedyne co mi dała to że pierwszy opłynąłem świat i dostałem bonus +1 ruchu do łódek. Ale wygrywa w takich grach nie specjalna nacja tylko po prostu mapa. Ja miałem beznadziejne położenie startowe więc nie pokozaczyłem.

jarek1333 

Posted: 2010-08-24, 15:29   

Tak, mapa jest decydująca- u nas Lary dostał niby taką miejscówkę, ze z trudem upchnął 3 miasta ? A Portugalczyk nie jest taki świetny, niby tanie sety i robole, granary za pół darmo jednak to o kasę chodziło, nie o bonusy do młotków na początku.
Co do jednostki specjalnej to jakoś nie widzę różnicy przecież nie jest szybsza :D Jedynie ma ładowność dla jednostek wojskowych więc można było kogoś znienacka zaatakować.
U nas gra się bardzo różniła bo każdy od samego początku polował na AI, co silniejsze to padało na etapie słoni i katapult.
P.S Ja miałem Katarzynę więc początek również świetny, sety trochę tańsze i kultura od razu skakała jednak później co mi po tym jak nie mogłem zakładać miast bo musiałem uważać na finanse ? :/ Zdecydowanie org, fin, industrial, fil to najlepsze cechy na takich ustawieniach. Jednym słowem full eko.
Last edited by jarek1333 on 2010-08-24, 15:31; edited 1 time in total  

Damroka 

Helped: 6 times
major  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1  III miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-08-24, 15:46   

jarek1333 wrote:
Zdecydowanie org, fin, industrial, fil to najlepsze cechy na takich ustawieniach. Jednym słowem full eko.

A wygrał Mao - ekspansywno-protektywny. :D
Budynek specjalny zupełnie nieprzydatny. Nawet nie odkryłem techów od estetyki :)
Jedynie CzoKoNu to fajna jednostka, ale ani razu nie wykorzystałem jej militarnie :)

Na początku najważniejsze dla mnie było maksowanie kasy i minimalizowanie kosztów. Miasta stawiałem bardzo powoli. Poszedłem od razu po Wielką Latarnię, ale obawiałem się że nie zdążę jej wybudować, bo nie miałem cechy industrialnej i pól produkcyjnych też niezbyt dużo. Jak już wcześniej pisałem cechy Mao fajnie uzupełniały się z Wielką Latarnią. Szybkie spichlerze i przystanie powodowały większe wpływy z handlu. A szybsze zamki to dodatkowy szlak handlowy.
W dalszej części gry maksowanie kasy też było moim priorytetem, z powodu poziomu deity.
Last edited by Damroka on 2010-08-24, 15:57; edited 2 times in total  

jarek1333 

Posted: 2010-08-24, 15:55   

No tak traitów nie miałeś rewelacyjnych jednak bardzo szybko poszedłeś po latarnie i mogłeś się rozwijać :]
później miałeś też zyski z zamków więc na coś Ci się ten protekcjonalny przydał ale nie za bardzo.
Poszedłeś od razu po latarnię, ja odkrywałem hodowlę zwierząt, brąz i garncarstwo :/ brakło mi jakieś 10 tur więc niemało.

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-08-25, 10:57   

LDeska wrote:
No i co mi dał Portugalczyk? Dopóki mogłem stawiać miasta to wygrywałem w statystykach, ale co z tego jak moja wyspa to w sumie nie wiem - 25 kratek? Upchnąłem 4 miasta i koniec. Zacząłem stawiać miasta na innych wyspach - koszty ogromne i odpadłem w techach. Budynek specjalny fajny ale dostępny tak późno że mogłoby go nie być. Jednostka specjalna fajna i jedyne co mi dała to że pierwszy opłynąłem świat i dostałem bonus +1 ruchu do łódek. Ale wygrywa w takich grach nie specjalna nacja tylko po prostu mapa. Ja miałem beznadziejne położenie startowe więc nie pokozaczyłem.

Wg mnie miałeś jedną z lepszych miejscówek w lagunie. Choć wyspę miałeś małą (choć i tak prawie dwukrotnie większą od mojej :) ), to miałeś obok dwie dość duże i co najważniejsze niezamieszkałe wyspy. Na jednej z nich trzeba było przenieśc pałac na drugiej wybudować zakazane miasto.
Ponadto byłeś dość bezpieczny jeśli chodzi o sąsiadów. W okolicy miałęś same słabe AI. Pod sobą miałeś dariusza i zamiast podpisywać z nim pakt obronny trzeba było go jechać. Po prawo miałeś słabą ówcześnie wiktorię z najważniejszymi cudakami: latarnią, piramidami, pałacem apostolskim, św miastem konfu. Po wymyśleniu karawelek trza było do niej naginać, miała tylko 3 miasta na koncie, spokojnie mógłbyś je zdobyć. Nad sobą miałeś hanibala co miał tylko 3 miasta i ciągle walczył z inką - zero zagrożenia.
Poza tym trzeba było szybko iść do ekonomii, każde miasto wodne by ci się szybko zwróciło.

Zagrałeś bardzo zachowawczo, ale i tak państwo masz nienajgorsze z szansą na rozwój.Tak więc potencjał jest, tylko uważaj na plewana niszczyciele, bo zaczął szaleć i mamy z nim wojnę ;)

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-08-25, 11:02   

Nie mam tutaj zrzutów ale nie wierzę że miałeś dwa razy mniejszą wyspę od mojej... Ja postawiłem 4 miasta przy czym one są na rogach - po 1/4 lądu i 3/4 morza obejmują. W sumie mam tam około 7 kratek lądu na miasto, część współdzielonych to wychodzi ze 25 kratek lądu. Ty miałeś tylko 12 kratek lądu na swojej wyspie?

Na pewno zagrałem zachowawczo - próbowałem kolonizować te wyspy naokoło ale postawienie trzeciego miasta na drugiej wyspie dosłownie przybiło mnie w sensie kosztów utrzymania. Na mojej wyspie nie ma chyba żadnej rzeki - chatki się nie sprawdzają wtedy, finansowy nie jestem więc z wody mam mało kasy. Nie mogłem już nic więcej kolonizować bo bym miał naukę na 0%.

jarek1333 

Posted: 2010-08-25, 11:06   

Ta, Pawelt miał małą wyspę przecież pisał to od początku, ma 2 miasta na przeciwległych brzegach i tyle :]

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-08-25, 11:12   

leszek, spójrz jak będziesz robił turkę na wysepkę gdzie jest rzym - 17 kratek, ale co najgorsze po lewo od razu styk z kulturą stolicy mali, a na dole ragnar. Nie miałem nawet szans na kolonizację, od razu walka.
Deb miał dość ładną wyspę, dużą,ale co z tego jak trafił dookoła na samych mocnych AI.
Najlepiej miał peter - wyspa marzenie jak na archipelagi. Sam, zero stresu, świetna miejscówka pod stolicę z rzeką itp, żyć nie umierać. Ale to go uśpiło i teraz ma na granicach elę, która ma kupę wojska i sam jej nie ruszy.

Deb 

xfire: Tabaczarz
Postawił 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2010-08-28, 11:31   

Gratulacje Damroka.
Tez gram chinczykiem w BL, ale ja z kolei stalem sie zakladnikiem Kolosa, bo o Wielkiej Latarni to u nas mozna bylo tylko pomarzyc, zeby samodzielnie zbudowac, z reszta jak i wiekszosc cudakow, wszystko zgarnialo u nas AI.
Cecha protekcyjna bardzo sie przydala i wciaz przydaje, bo nie musialem wymyslac ekonomii do 3 szlaku handlowego, a dzieki budowie "scinkowej" murow i zamkow i zamianie nadmiarowych mlotkow na kase przezylem najtrudniejszy okres bez grozby bankructwa.
Z cho-ko-nu ja mialem spory pozytek - dalem im po generale i promocje potrojnych gorek - dzieki temu byly to niezniszczalne katapulty, ktore bardzo ladnie zmiekczaly wrogie stacki.
Zauwazylem jedna dziwna rzecz - mimo tego, ze wy graliscie finansowymi, to technologicznie jestescie chyba bardziej do tylu od nas, a przynajmniej nas nie wyprzedzaliscie. U nas dopiero rozpocznie sie 225 tura, ale jest chyba juz 2 humanow z niszczycielami, nie mowiac juz o AI, ktore ma artylerie, a nawet moze sie niedlugo do lotu w kosmos wyszykuje ;)
Last edited by Deb on 2010-08-28, 11:32; edited 1 time in total  

jarek1333 

Posted: 2010-08-28, 14:03   

Wiesz Deb, nie każdy grał finami :P Poza tym u nas AI tak się nie spasło bo my dołożyliśmy wszelkich starań żeby je pojechać :) A wojny każdego sporo kosztowały

Deb 

Postawił 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2010-09-06, 22:16   

Wojny to powinny zyski dawac, przynajmniej wygranym. U nas gra tez praktycznie rozstrzygnieta, ale jeszcze idziemy.

jarek1333 

Posted: 2010-09-07, 17:16   

Wiesz Deb ... na tym poziomie żeby wojna się opłaciła trzeba było najpierw sporo się natrudzić i poczekać. Tysiące młotków na armię+co turę dziesiątki, setki straconych monet w zależności od etapu -przygotowań wojennych do samej wojny.

Ja Siedzącemu Bykowi zabiłem jakieś 120 unitów+10 morskich tracąc jakieś +30 jednostek, samo utrzymanie armii było spore, nie mówiąc o tym, że bunty w podbitych miastach trochę trwały a już wtedy były naliczane koszty od większej ilości miast.
Nie wspomnę o tym, że na armie trzeba było ścinać i to ostro a jak wiadomo wtedy handel i ekonomia podupadała.
Ja atakując Byczka na etapie słoni traciłem chyba 40% budżetu i zamiast budować budynki musiałem wojować.

Poza tym ciekawe skoro tak twierdzisz to dlaczego nie zaatakowałeś jakiegoś silnego AI :) ?
Ja z Richardsem musieliśmy dwóch najsilniejszych zlikwidować bo później mielibyśmy po prostu przerąbane i daliśmy radę :)

http://www.imagebanana.co...eenShot0388.JPG

P.S2 Oczywiście później czerpało się korzyści jednak niektóre straty były nie do odrobienia.
Pod koniec gry dzięki podbojom miałem szansę po przejściu na odpowiednie civiki w końcu dorównać Damroce w eko jednak było za późno bo w przeciwieństwie do mnie cisnął naukę przez całą grę i nawet udane podboje+planowane zdobycze nie mogły mnie juz uratować.
Last edited by jarek1333 on 2010-09-07, 17:24; edited 2 times in total  

Deb 

Postawił 4 piw(a)
Posted: 2010-09-08, 17:22   

jarek1333 wrote:

Poza tym ciekawe skoro tak twierdzisz to dlaczego nie zaatakowałeś jakiegoś silnego AI :) ?

Nie mialem szans. Taki mialem uklad na mapie, ze wiekszosc gry, to byla dla mnie gra single-player. Z wszystkich stron bylem otoczony AI, Wnuczus ktory byl na wyspie sasiedniej, najwiekszej na mapie, ulegl pod presja AI, ktoremu nie moglem wypowiedziec wojny, bo inne AI na sasiedniej wyspie by mnie zaatakowalo w odwecie z powodu wspolnej religii miedzy tymi AI, odmiennej od mojej, ktora posiada najsilniejsze AI w naszej grze.
Peter, ktory mialby interes we wspolnym zjechaniu tego AI, co niszczylo Wnuczusia wolal sie rozwijac "organicznie" na swojej wypasionej wyspie, niz angazowac w wojne.
Jedyne do czego bylem zdolny to sprowokowanie ataku na mnie przez jedno z AI, co z reszta mi sie udalo i niemal bezstratnie dlugo walczylem, co dalo mi 3 generalow, ale kulalem na morzu i smietanke zgarnal Leszek z Pawlem, ktorzy pomogli mi w tej wojnie, jednoczesnie rozwalajac przy okazji inne AI po drodze, bo w niektorych kierunkach bylem otoczony nawet podwojnym kordonem AI.

jarek1333 

Posted: 2010-09-08, 18:23   

Nie moja wina, że Twoi sąsiedzi nie byli skorzy do współpracy :) Za to mogłeś się spokojnie rozwijać.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum