www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Ambasada Rzymsko (pawelt) - Portugalska (ldeska)
Author Message
LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-09-23, 22:52   Pakt "Ambasada Rzymsko (pawelt) - Portugalska (ldeska)

Pakt numer 665, założony 2010-01-30 21:36:46 przez pawelt (Imperium pawelt)

Nazwa paktu: Ambasada Rzymsko (pawelt) - Portugalska (ldeska)

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: pawelt
LDeska
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-09-23, 22:52   

pawelt (Imperium pawelt) 2010-01-30 21:40:27
Witamy braci z za oceanu!
Rzym pozdrawia Portugalczyków.
Proponujemy otwarcie granic i życie w pokoju i dobrobycie :) Rzymianki pragną poznać prawdziwych mężczyzn zza oceanu. Ich mężowie są na wojnie ;)

My imperialiści musimy trzymać się razem ;)
OA

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-30 22:09:58
Ave ave, oczywiście akceptujemy i pozdrawiamy!

pawelt (Imperium pawelt) 2010-03-07 18:19:20
Witamy wschodniego sąsiada.
Mam nadzieję, że ostatni incydent z posłańcem nie popsuł naszych długich i dobrych stosunków dyplomatycznych.
Rzym proponuje stworzyć jakieś trwalsze przymierze nacji imperialnych.
Rzym obecnie pozbył się wszystkich zagrażających cywilizacji w zasięgu wioseł, tak więc główną linią obrony stanie się silna flota, która mam nadzieję niedługo będzie już pełnomorska (karawelki z inżyniera i naukowca).
Może w takim razie złączymy wysiłki i zabawimy się w piratów wielkich mórz? :)

Rzym jest zawsze otwarty na propozycję
Ave OA.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-07 18:33:56
Bardzo nam się nie spodobało zerwanie handlu bo nasze miasta mają po dwa szlaki handlowe i straciliśmy na tym incydencie kilkadziesiąt monet a teraz szlaki z Rzymem przynoszą dużo mniej pieniędzy bo nie mamy bonusu za długotrwały pokój. Nasza flota składa się z galer i trirem a nad karawelami to jeszcze nie pracujemy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-04-08 12:09:00
Witam.
Rzymscy osadnicy cieli by zasiedlić wysepkę obok naszej stolicy i waszych granic. Uprzedzamy o fakcie, żeby nie było jakiś komplikacji.
Pozdrowienia

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-08 12:26:16
Obejrzę jak dojdzie tura ale nie wiem jak sobie dajesz radę z kosztami :zdziwko:

pawelt (Imperium pawelt) 2010-04-08 12:32:38
nie daję, ale muszę mieć tu miasto ze względów strategicznych, bo mi pers wpłynie galerami do pustej stolicy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-04-09 09:58:33
Rzym pozdrawia.
Czy jest szansa, żeby dzielni Portugalczycy wspomogli etiopczyków i rzymian w nierównej walce z wilhelmem? Szybkie karawele by nam bardzo pomogły (trudno jest nam się przebić przez flotę wilhelma 6 trirem i 5 galer). To tego wasze karawele mogą transportować wojsko.

Wspólna kampania wzmocni dobre stosunki między naszymi narodami, do tego zapewniamy dobrą zabawę, możliwość dorobienia się generałów, wyszkolenia jednostek, pograbienia. Podobnież holenderskie dziwki nie są brzydkie :oczami:

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-09 10:02:26
Ale czym wspomogli :P ?? U nas jeno toporów kilka a obrona opiera się na dwóch generałach: Triremusie i Maxmanie :oczami: Zgodziłbym się na wsparcie gdyby to była duża operacja która miałaby szanse powodzenia, powiedzmy w 4 państa...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-04-09 10:05:57
Jak hiszpania dołączy do działań to będą już 4 państwa :oczami:
Liczymy głównie na portugalskie szybkie karawele do osłony naszych flot inwazyjnych.
Czas nagli, bo wilhelm właśnie kończy wymyślać prawo boskie i teraz pójdzie już pewnie prostą drogą po karawele, a wtedy jesteśmy uziemieni.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-09 10:20:16
Ja chciałem jeszcze monarchię przed karawelami odkryć, wskoczył mi wczoraj taoizm ale nie wiem czy to ma sens żeby religię wprowadzać bo tylko wrogów sobie narobię... to po monarchii idę po karawele i do tego czasu robię słonie i katapulty.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-04-29 11:45:23
Hej
Posłuchaj, ja idę prosto do astronomii. Powinienem w miarę szybko dojść (ok15 tur) i pakuję knechtów na galeony.
Czy chciałbyś się przyłączyć? Ty nie musisz iść po astro, wystarczy, że będziesz miał katarki. Z tym, że ty byś miał katapy, a ja knechtów. Mam grupkę knechtów na 5 promocjach, do tego z miast mi wychodzą z 2xCR.
Wtedy lądujemy pod jakimś miastem, ty walisz katapami lub zdejmujesz obronę w miastach, ja miasto zdobywam, lub zostawiam ostatnią jednostkę, żebyś ty zdobył miasto i spalił.
Czyli dzielimy się łupami po połowie, do tego można popalić chatki i inne usprawnienia. DO tego przydało by się kilka rydwanów.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-29 11:50:19
No idę idę - teraz odkrywam Kalendarz, potem do astro i możemy jechać. Knechtów nie biorę - robię słonie i katapki. Nie wiem ile tur mi zejdzie ale trzeba doliczyć transport bo to też potrwa. Kogo typujesz na pierwszy ogień?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-04-29 11:57:54
Nie wiem na razie. Cyrrus chyba niegroźny?, choć moglibyśmy się jego miastami podzielić.
Na pewno jakiegoś AI znajdziemy z wypasionymi miastami i chatkami. Z tego co zaobserwowałem, gdy bombel zdobywał miasto wilhelma, to AI grają fatalnie, nie podsyłają właściwie posiłków, do tego trzymają flotę w oblężonym mieście. Tak więc nie przewiduję większych zagrożeń. Nawet flota AI nie jest groźna, bo trzyma ją rozproszoną i można powbijać po kolei.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-29 12:03:01
No dobra, ja robię od jakiegoś czasu wojsko - nie mam za wiele ale będę je dorabiał cały czas i pobawimy się w korsarzy :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-11 09:58:27
hej i jak idą zbrojenia?
Ja mam za 8 tur astro i w 2 tury powycinam galeony.
Na razie robię knechtów, rydwany i karawelki.

A ty ile będziesz miał katap? Dasz radę ze 20 zrobić? Sam się zastanawiam czy po astro nie iść jeszcze po konstrukcję, żeby dorobić trochę katap, bo może być za mało.
Lepiej zrobić za dużo wszystkiego, bo mamy tylko jedną szansę, żeby skopać tyłek AI. Jak dojdą do fregat będzie gorzej, choć ty masz szybsze jednostki to i tak masz spoko. Do tego trzeba nadawać promocję łódkom do ruchu i jakiejś do widoczności, lub wziąć na pokład rydwan zwiadowczy.

Trzeba by też się postarać o jakieś mapy. Ja na razie pływam łódkami i odkrywam teren, teraz wypuściłem karawele. Zobaczymy którego AI najlepiej sklepać, ale wydaje mi się, że zaczniemy od tych co mają najwięcej punktów.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-05-11 11:31:51
Ja nie mam takiego potencjału... robię te katapy ale na razie jest ich kilka zaledwie, poza tym robiłem słonie a teraz zacząłem knechta pierwszego. Nie wiem ile do astro mi zejdzie, zobaczę jak dostanę turkę. Łódek mam kilka - chyba ze 6 i to razem galery i triery więc to będzie wyzwanie naruszyć chociażby te AI no ale spróbujemy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-11 11:39:00
Damy radę.
Tylko zastanawiam się po co te słonie robisz? Ja mam knechtów. Oni najlepiej nadają się do szturmowania miast. NIe przewiduję walk w polu. Kilka słoni się przyda do obrony przeciw konnicy, ale katapy najważniejsze. One muszą zdjąć obronę miasta do zera i jeszcze trochę pouszkadzać jednostki z masowych obrażeń, inaczej knechci będą masowo ginąć. Dlatego katap trzeba robić dużo.

Ja też nie mam dużego potencjału, bo ciagle mi się miasta rozwijają, ale maksuję co się da. Nie w każdym mieście muszą być biblioteki, czy markety.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-16 19:29:57
Hej
to jak w końcu? Robimy podział wojska, że ja mam samych knechtów a ty katapy? czy każdy robi swoje jak chce?
Wg mnie znacznie lepiej by było tak jak pisałem. Ale daj znać bo nie wiem czy iść po konstrukcję.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-05-16 23:40:59
No ja dlatego chciałem się podzielić że z samymi katapami to wiadomo jak to jest - one giną samobójczo a miasta żadnego nie zajmą.. dlatego wolę się podzielić.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-17 06:52:10
ok, ale rób i tak głównie katapy. jak coś będę ci zostawiał miasta z jeną jednostką.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-17 09:01:07
ja mam astro za 4 tury, ale jeszcze 2 tury na konstrukcję plus 2-4 tury na zebranie floty z wojskiem.
Czyli za ok 10 tur będe gotowy.
Masz mapę od petera? Trzeba się zastanowić gdzie płyniemy. Ja mam wszędzie daleko więc w sumie mi to obojętne. Trzeba bić najmocniejszego. Czyli albo inkę, albo pacala.
Peter pewnie będzie chciał bić anglię, co ma u swoich granic, ale wg mnie to nie jest priorytet. Pacal ma już galeony, inka też i ładnie wystawione miasta. Jakby im spalić kilka miast, to już nie będzie z ich strony zagrożenia.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-05-17 21:14:34
U mnie długo - z 11 tur do astro. Co do kierunku ataku to nie wiem - daleko wszędzie... może ty zaplanuj bo widzę że dużo bardziej planujesz niż ja :) Co do armii to robię więcej katapek.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-18 08:43:48
hej, więc tak. Wg mnie najlepiej zaatakować inkę, a to z 2 powodów:
1. jest najbardziej zaawansowany i przez to najniebezpieczniejszy w przyszłości
2. posiada miasto z wielką latarnią i jednocześnie św miastem buddyzmu i w innym mieście piramidy.

Popłyniemy do niego na północny wschód. Tak więc tam zbieraj flotę. Jak będę tamtędy przepływać to się przyłączysz.

Miasto z latarnią i buddyzmem powinno być naszym targetem, ale jest otoczone innymi miastami, które musimy najpierw spalić, bo nie utrzymamy tego miasta. Nie muszę chyba pisać jakie korzyści da nam to miasto z latarnią - dodatkowe 2 szlaki handlowe we wszystkich miastach morskich plus kasa za św miasto. Tym miastem możemy się wymieniać co kilka tur, np co 5. Resztę miast można palić i grabić chatki. Ale to jeszcze zobaczymy.

Więc tak:
Rób głównie katapy i słonie plus 1 seta koniecznie. Będzie potrzebny żeby jak coś założyć miasto przesmykowe. Słonie będą potrzebne jakby nas inka chciał kontratakować rycerzami lub kirasjerami. Zrób też kilka rydwanów, żeby szybko palić chatki i jak coś mieć jednostki na poświęcenie, żeby random zmienić.
DO tego rób też trochę karawel, będą eskortować galeony. Na karawelach jak możesz miej po 1 szt rydwanu z widocznością +1. Będą naszymi oczami.
Zapamiętasz wszystko???

Ja robię knechtów, katapki i trochę rydwanów i pretorian. Mam 4 doborowe jednostki na 5-6 promocjach. Do tego upgrayduję triremki na karawele. Powinienem na wstępie mieć jakieś 5-7 pełnych galeonów plus ok 10 karawel na osłonę.

Aha i trzeba cały czas dorabiać jednostki i dostarczać posiłki. Niestety będziemy ginąć dość szybko, bo mamy starsze jednostki. Musimy ich zalać ilością i niszczyć precyzyjnymi uderzeniami w najsłabsze punkty. Mamy czas do niszczycieli. Drugi w kolejce powinien być pacal, ale to zobaczymy.

Po astro najlepiej iść do fregat.

I jeszcze jedno. Nie wiem jak to jest, jak się poznaje nową nację, czy ma się z nią przymusowy pokój na 10 tur? jeśli tak, to trzeba koniecznie wysłać do inki jakąś karawelę i teraz nawiązać kontakt i pokój na 10 tur, żeby można było późńiej go zerwać. Inaczej będziemy uziemieni. A wypowiadanie wojny w połowie drogi da mu czas na przygotowanie się. Trzeba to koniecznie sprawdzić.

Peter idzie po edukację i raczej nie ma co na niego liczyć. On raczej będzie współpracował z debem i będą atakowali wiktorię, która jest między nimi i atakuje wnuczusia. Dla nas to żaden interes, a peter liczy na miasta po wiktorii (czy elżbiecie, sam już nie wiem).

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-18 09:51:46
ps. wielka latarnia jest jednak gdzieś indziej, spróbuję ją zlokalizować. Ale plan aktualny.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-05-18 20:50:24
ok, myślę że spamiętam :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-22 10:36:48
hej zlokalizowałem wielką latarnię.
Jest u wiktorii w nottingham - miasto portowe. Wiktoria jest dośc słaba, ma 3 duże miasta na swoim koncie i 2 dwa na innym.
Niedaleko nottingham jest jeszcze stolica pacala z MM.
Inka ma tylko święte miasto buddyzmu, które daje ok 25 monet na turę.

Wiktoria jest słaba (5 miast), pacal jest mocniejszy (7 miast z czego 4 na własnym koncie - tym samym co wiktoria), a inka jest najsilniejszy (10 miast).

Proponowałbym najpierw zdobyć nottingham i te 2 miasta, zwasalizować wiktorię, następnie zdobyć 4 miasta pacala w tym z MM i odpalić sobie długie złote wieki.
Później wziąć się za inkę. Może być to trudne bo on chyba pędzi po niszczyciele.
Jak uważasz? Odległości wszedzie są podobne.

Z tego co oszacowałem wilka latarnia może nam dawać ok 130 monet na turę :szok: . Wg mnie to bije wszystko na głowę. Do tego w mieście jest chichten itza, też może sie przydać.No i jest to też św miasto chrześcijaństwa. A obok jest hasting, które jest św miastem konfu ze światynią, które daje ok 22 monet na turę. A w mieście na górze (york) ją piramidy, ale one nie sa chyba aż tak ważne?

Oczywiście miastami zdobycznymi będziemy się wymieniać co kilka tur.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-22 10:44:59
Aha a w yorku jest jeszcze pałac apostolski, szukam jeszcze katedra notre dame

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-22 11:03:06
z tego co sprawdzałem, to można od razu wojnę wywołac po pierwszym kontakcie, więc spoko.
Ja odkładam punkty szpiegowskie na pacala, jak coś będe zdejmował obronę szpiegiem. Ty masz alfabet? masz kontakt z wiktorią? na nią by się przydało punktów też zbierać i bunt szpiegiem zrobić. Katapkami może trochę potrwać, choć nie spodziewam się dużej obrony z jej strony.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-05-25 21:26:17
Dobra, ja się zgadzam na plan. Alfabetu nie mam, kontakt z Wiktorią mam. Co do zbierania punktów to sprawdzę jak przyjdzie turka ale zdaje mi się że nie ma to sensu... mam tylko 30 punktów na turę

pawelt (Imperium pawelt) 2010-05-25 21:32:28
ja już mam astro i upgraydowałem galeony. będę płyną przez twoje wody, bo najbliżej. przyłączaj się w połowie. Mi podróż zajmie ok 10 tur, ale będę ciągle dosyłał nowe galeony i wojsko. Trzeba im dobrze dokopać :]

LDeska (Imperium LDeska) 2010-05-25 23:47:51
Po zrobionej teraz turce zostało mi 5 tur do astro, wojsko i statki się robią, dołączę do ciebie jak będziesz przepływał..

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-03 22:09:03
hej potrzebuję kamienia. Widzę, że jeden dajesz peterowi. Jakby nie był mu potrzebny to daj mi. Ja być może dostanę kamień od deba, ale nie wiem. Jak możesz to zobacz pod f4 czy dał mi deb kamień za marmur i jak nie dał, to daj mi od petera. pobuduję zamki to ci oddam.

Flota już płynie, co widzisz zresztą. jak się zbierzemy koło wiktorii to obmyślimy plan ataku. Na petera nie ma co liczyć. Właśnie odpalił GA z TM i wymyśla sobie banki. Ale powinniśmy sobie sami dac radę.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-04 00:05:20
nie miałeś kamienia - zabrałem peterowi i dałem tobie. Poczekaj 3 tury w tym miejscu żeby dołączyła cała moja flota ok?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-04 07:23:22
ok

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-04 08:29:11
płyń za mną do miejsca zbiórki na granicach wiktorii.
W mieście konfu ma 4 długie łuki, trebusza i rycerza. To miasto musimy chyba jako pierwsze zdobyć, następne z latarnią.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-04 13:52:41
Ja mam tego złomu dużo więc powinno się udać.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-07 09:37:54
Hej wpłyń na moją flotę.
Ile masz katapek i słonie?
Spróbujemy najpierw wylądować nad hasting i je zdobyć, następnie Nottingham i york.
Miastami będziemy się wymieniać np co turę lub dwie. Najlepiej tak, żeby były na zmianę, wtedy koszty będą mniejsze za kolonie.

Po tym przydało by się łyknąć pacala, ale on jest dość mocny. Może udało by się zdobyć jego stolicę z MM i odpalić sobie po długim wieku i płynąc gdzie indziej? Jeszcze zobaczymy. Na razie trzyma kupę wojska i ma dużą flotę i wojnę z debem. Mógłby zapakować wojsko na galeony i gdzieś nim popłynąć.

Jak możesz to rozprzestrzeń sobie wszędzie konfu. Wtedy św miasto będzie więcej kasy dawało, poza tym będziemy mieli większy wpływ na rezolucje no i klasztory i świątynie dają wtedy po 2 dodatkowe młotki.

Peter mocno techuje i chyba się nie przyłączy. Raczej ma inne plany, tzn będzie chciał pewnie łyknąć elżbietę. Tyle, że ona jest dość silna, ale może uda mu się razem z debem. Inka mocno idzie do przodu, ma już sterowce! Na razie jej nie ruszymy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-07 09:40:55
ps. będzie dużo maksowania przy zdobywaniu miast. Spróbuj mieć jakieś łatwe jednostki barbów do niszczenia (galere, łuczników). Wtedy można trochę pozmieniać kolejność bitew i z kiepskim randomem walić na barbów, a z lepszym na AI. Ja już miałem tak ze 2 walki wygrane na 1-2%. Tylko dzięki maksowaniu mamy jakieś szanse z AI na tym poziomie.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-07 11:59:08
Podliczę te jednostki - mam mało słoni, raczej knechtów mam i katapki. Co do maksowania to ciężko mieć barbów pod ręką - ja nie mam żadnych ale zasadę maksowania znam. Możesz chwilkę poczekać bo moje statki płyną jeszcze i dołączają cały czas.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-07 12:05:10
słonie są dość ważne, bo widzę rycerzy i to na 3 promocjach. Knechtów ja mam dużo. Tak więc dosyłaj teraz tylko słonie i katapy.

Za ile tur twoje galeony dopłyną? Bo może uda się lądować z tym co mamy. Ja mam tyle:

z drugiej strony też moje galeony pływają z knechtami, ale po drodze łupią miasta barbów ;) .

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-07 12:08:03
zastanawiam się czy nie uderzyć od razu na nottingham, bo latarnia działa od razu po zdobyciu miasta, a św miasto konfu musi się najpierw odbuntować, żeby kasę przynosiło. Ale trudniej jest uderzyć w miasto środkowe, ciężko było by z kontratakami. W miastach widzę po 4 długie łuki na 2 promocjach , kilka katap i ze 5 rycerzy.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-08 20:46:37
U mnie płynie:
7 słoni
16 katapek
10 knechtów
1 osadnik
tylko że jest to trochę rozczłonkowane...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-08 20:48:21
Jak chcesz zorganizować sam atak? Wyładować i dopiero atakować?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-08 21:45:50
tak, w jednej turce się wyładowujemy, w drugiej zdejmujemy obronę i jednoczesnie próbujemy zdjąć co się da (maksowanie) i najpóźniej w 3 szturmujemy.

W której dokładnie turce będziesz mógł lądować?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-08 22:40:16
to zależy ile chcemy mieć złomu na miejscu, myślę że 1 tura czekania to minimum

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-09 06:49:40
no to czekamy ta jedną turkę i lądujemy. Powinniśmy spokojnie hasting zdobyć tym co teraz mamy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-09 11:17:51
pierwszym generałem zrób sobie medyka, bardzo się przyda, bo zakładam, że trochę sobie jednak popływamy tą flotą i popalimy.

Ja mam odłożone na pacala niecałe 1tys punktów szpiegowskich, będzie na bunty, żeby czasu nie marnować na zdejmowanie obrony. Dwóch szpiegów płynie.
Hoduj wielkiego na GA, jak zdobędziemy MM. Myślę, że to będzie za jakieś 10-15 tur.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-09 20:00:23
Wielkiego mam za 13 tur, co do ataku to mam już teraz 27 jednostek bojowych na tej kratce plus chyba 2 kratkę obok ale chyba na Hastings to sięgnie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-09 20:05:58
no to w następnej turce ląduj, ja po tobie i jedziemy z wiktorią :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-09 23:56:41
Dobra wylądowałem w Normandii ;) jak coś skisiłem to daj znać :niepewny: ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-10 09:20:09
Więc tak, mamy 19 katap. Zdjęcie obrony zajmie nam 2 i pół tury, ale oczywiście można atakować wcześniej i sprawdzać random.
Dałeś może promocje słoniom? Obawiam się że wiktoria zaatakuje nasz stack rycerzami na 3 promo. Możesz stracić kilka słoni i będziemy mieli nieco uszkodzone katapy, ale się wyleczą.
Wiktoria idzie po części zamienne, później pewnie po proch i strzelców. Ale do tego czasu powinniśmy zdobyć te 3 główne miasta.

Co dalej? Wiktoria ma jeszcze 2 miasta na wyspie obok. Można by je przejąć. MIasta na oddzielnych wyspach nie mają tak ogromnych kosztów za utrzymanie kolonii.
Ale przydało by się też pacala podbić, szczególnie miasto z MM. Ma on dużo woja i jakoś nie chce nim wyjść z miast.
Inka mocno się zbroi i w ogóle nieźle odlatuje. Ma sterowce, teraz kończy edukacje i pewnie pójdzie po fregaty. Trzeba uważać. Na razie walczy z hanibalem, ale to kwestia czasu jak zostanie wasalem inki.
A peter idzie po drukarstwo.

Ja teraz idę po fregaty i niszczyciele.
NIech random będzie z nami ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-10 09:38:58
ps. jak możesz to dorabiaj słonie. będziemy potrzebowali ich na rycerzy.
Ja doślę trochę wojska z drugiej strony, głównie knechtów z CR.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-10 09:53:45
ps2. nie wiesz czasem jak to jest: jak ja zrobię bunt szpiegiem w mieście pacala, to bunt będzie do końca kolejki, czy do końca ruchu pacala, czy do początku mojego następnego ruchu?
Chodzi o to, że ja się ruszam po tobie, jak zdejmę obronę, to po tym rusza się pacal i nie wiem czy w twojej turce miasto będzie jeszcze zbuntowane.

Jak możesz to zbieraj przyszłościowo punkty szpiegowskie na pacala lub innego AI i zrób kilku szpiegów i trzymaj na karawelach.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-10 09:59:09
Promocji nie dałem :( z buntem nie wiem jak to jest ale zgaduję że do końca tury tylko... Punkty zbieram tak żeby widzieć co odkrywają... i tam na bunt nie wystarczy

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-10 10:05:28
nie zbieraj punktów w ten sposób, bo to bez sensu. Zawsze możesz w jednej turce dać na maxa szpiegostwo i zobaczyć co wszystkie kompy wymyślają, jak tak robię i mogę ci też dawać tą wiedzę. Później ładujesz turkę od nowa. A punkty lepiej zbierać na jakiegoś AI przyszłościowo.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-10 10:11:14
Spryciula, to tak można? Tzn. to podpada pod maksowanie ;) ? Dobrze że tu admina surowego nie ma :rotfl2: Dobra to zbieram na Inkę cały czas

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-11 08:08:38
hej, flotą nie odpływaj, po zdobyciu hasting będziemy lądować nad nottingham.
Poza tym musimy się trzymać razem.

W tej turce random był kiepawy. Pomimo 5 walk na 20% żadnej nie wygrałem. W następnej turce zdejmiemy obronę do 44% i może wtedy uda się coś wymaksować.
Na razie zdjąłem tego rycerza, co ci słonia rozwalił.

Jak możesz to podeślij jeszcze trochę słoni i katap.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-11 22:37:56
Jedną łódkę mi zatopił z wojskiem :( odkryłem gildie i zaczynam robić rycerzy

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-12 09:02:03
W tej turce znowu random był kiepawy.
Ale w następnej na pewno miasto padnie, mam kilku barbów do maksowania.
Szkoda tego galeona, masz jeszcze jakieś posiłki? Katapy, lub słonie? Nie wiem czy rycerze się na coś przydadzą. Katapy ważne do szybkiego zdejmowania obrony a słonie do obrony przeciw rycerzom.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-14 11:34:13
W nottingam obrona jak na screenie.
Będzie trudniej, ale damy radę. Trzeba tylko barbów wyhodować.
Wiktoria nie powinna nas atakować, bo będziemy na górce, co najwyżej karawelami galeony. Więc jak możesz to rozładuj wszystkie galeony i uważaj na posiłki :)

To jest kluczowe i najważniejsze miasto. Niestety ma aż 125% obrony. Szkoda że nie mamy fregat do zdejmowania obrony. Trochę nam zajmie zdjęcie obrony w tym mieście. Nie masz jakiś posiłków z katapami?

Z pacalem powinno pójśc łatwiej, bo powinienem mieć już fregaty, a obronę w części miast mogę zdjąć też szpiegiem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-16 09:17:34
hej. zostaw jednego słonia w hastings, bo nas tam załatwi rycerzami.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-17 11:18:03
więc tak:
wiktoria od teraz ma 3 tury do strzelectwa. W 3 tury zdejmiemy ponad połowę obrony i trzeba będzie atakować ze stratami. Można co prawda zaryzykować, bo być może nie upgrayduje za dużo, ale nawet jeden strzelec może być groźny.

Tak więc wstępnie szturm za 3 tury. Katapek nie marnuj, przydadzą się jeszcze. Można zrobić atak samobójczy starszymi i gorszymi jednostkami (weź tego sworda z hastings) żeby pouszkadzać, a ja spróbuję zdobyć ze stratami. Zależy jaki random będzie.
Myślę, że da się to miasto spokojnie zdobyć, a to bardzo ważne miasto. Po tym trzeba z wiktorią pokój podpisać, bo już jej więcej krzywdy nie zrobimy.

W hastings jest sąd i spróbuję wybudować sklep po tym jak miną bunty (5 tur jeszcze). Niestety nie ma banku, a nie uda mi się go wybudować. Braknie 10 młotków. Miasto szybko spadnie w populacji do kilku łebków ze względu na brak jedzonka. Świątynia konfu daje ponad 30 monet, a ze sklepem będzie w sumie ok 40. Niedużo, ale lepsze to niż nic. Szkoda że bank się nie ostał, było by dodatkowe 15 monet.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-17 11:21:13
dalej:
trzeba się zastanowić czy atakujemy pacala. Mamy do niego blisko i ma MM.
MM ma w stolicy, trzecie miasto na południu. Za nim jest jeszcze jedno miasto.
Pacal wymyśla teraz demokrację (4 tury). Nie ma chyba jeszcze prochu, choć nie jestem pewien.

WIęc, albo zdobywamy te 2 miasta po drodze i dopiero atakujemy stolicę, albo od razu robimy desant pod stolicą i próbujemy szturmować. Może być ciężko bo podeśle pewnie posiłki z pozostałych miast. Jednak zdobywanie miast od góry po kolei potrwa dużo czasu i w tym czasie może się już przezbroić na strzelców.

Ja powinienem mieć fregaty za jakieś 10 tur, to miasta portowe by szybko traciły obronę, więc szło by szybciej.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-17 11:26:51
dalej: peter

Peter stoi mocno w nauce. Wycisnął dużo ze swojego państwa. Ma ok 10 miast, ale wszystkie mocno rozwinięte. W czasie jak my się zbroilismy on szedł w rozwój balansując na granicy wojska. Kompy go nie zjechały tylko dlatego, że ela walczyła z wnuczusiem, areszcie się podlizywał.

Peter ma w stolicy naukę ok 600 kolbek przy 100%. A całe pańśtwo daje mu ok 1200 kolbek na 100%. Na 0% przychodzi mu kasy 670, więcej ode mnie! Koszty utrzymania ma 230 monet na turę (przy moich 550).
W miastach ma już wszystkie ważne budynki: banki, uniwerki, obserwatoria, urzędy celne.
Ma techy takie jak: liberalizm, nacjonalizm, komunizm (dostał szpiega, i trzyma inżyniera na kreml), ekonomię, drukarstwo.

Zaczął teraz trochę wojska robić (knechci i galeony). Zastanawiam się co będzie chciał z tym zrobić. Albo zaatakuje elę, bo to by mu się najbardziej opłacało, ale ma zdecydowanie za mało wojska. CHyba, że z debem się połączą, choć deb ma wojnę z pacalem. Albo zaatakuje wilhelma, żeby zdobyć te miasto na wysepce koło niego. Albo zaatakuje mnie :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-17 11:27:10
spytam się deba czy by nie wspomógł nas w ataku na pacala

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-17 11:27:46
ok, pomyślę nad tym wieczorkiem jak dostanę turę i odpiszę

LDeska

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 12:07:59
posłuchaj, można by jeszcze pomyśleć nad zdobyciem yorku, ewentualnie nad jego spaleniem. W yorku jest pałac apostolski. Pałac daje dla konfu dla klasztorów i świątyń plus 2 młotki. Ty nie masz konfu, a ja mam w połowie miast. Najwięcej młotków dostaje ela i peter. Poza tym peter jest teraz papieżem i może jakąś rezolucją zarzucić, która nie będzie nam sprzyjała.
Tak więc sprawa do przemyślenia czy uderzamy dalej na york. Wiktoria będzie miała już strzelców, ale wydaje mi się, że moi knechci powinni sobie z tym poradzić, choć pewnie nie bez strat. W ten sposób pozbylibyśmy się totalnie wiktori z tego konta i miasta były by bezpieczne.

I druga sprawa, dla mnie dośc istotna. Z tego co widzę ja mam 2x więcej miast wodnych jak ty i u mnie latarnia by przynosiła znacznie większe zyski. Tak więc zastanów się czy by ci nie odpowiadało, jakby miasto z latarnią było u mnie, a ty byś miał inne korzyści, tzn kasa za zdobycie miast jak i same miasta, kasa za palenie itp. Może też jak coś oddać ci jakieś swoje miasta (ale bez przesady), które by ci pasowały.
Hastings będzie dawało ze sklepem ok 40 monet na turę, ma już sąd.
Daj znać jak ty to widzisz.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 14:17:19
ponadto uzgodniłem z debem wspólny atak na pacala.
jak sobie poradzimy z wiktorią to mamy mu dać znać i jednocześnie zaatakujemy go z dwóch stron.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-18 22:28:10
Wiesz co - kieruj natarciem, ja będę sojuszniczo pomagał w ataku ale długofalowe planowanie zostawię Rzymianom. Macie lepszą głowę do tego ;) Co do latarni to ok

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-19 10:33:41
Weź z hastings tego sworda przerzuć pod nothingam. Przyda się do zmiękczenia obrońców, chyba że chcesz go upgraydować później na coś?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-19 14:21:45
Nie chcę ulepszać chociaż jest niezły z tymi 3 promocjami na miasto - może się skuszę :) zabiorę go.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-20 16:02:54
Udało mi się zdjąć tego muszkieta na 9%.
Spróbuj może szturmować miasto w następnej turze, tzn zdejmij katapkami obronę ile się da i walnij knechtami i ewentualnie przymaksować jak masz czym.
Tak na prawdę tylko 3 łuczników korzysta z premii obronnej i knecht, reszta jednostek nie ma. Najgroźniejszy jest rycerz z 3 promo siła. Ale jak ci dobrze random pójdzie to strat 3 knechtów jest do zaakceptowania.
Jak nie to poczekajmy jeszcze turę, to akurat uleczę wszystkie jednostki.
Wiktoria za turę ma strzelctwo.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-21 00:39:00
Obronę zdjąłem ale atak się nie udał więc nie atakowałem. Nie dałem rady dzisiaj maksować - musiałbym to jutro wieczorem robić więc szkoda całego dnia opóźnienia..

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-21 17:15:10
Wiktoria wymyśliła strzelectwo. Może w tej turze coś upgraydować do strzelców.
Ale za to miasto straciło 25% obronności bo przestał działać chichten itza.
W tej turze przymaksuj. Strata do 3 knechtów po twojej stronie jest do zaakceptowania. Ja raczej zdobędę to miasto, bo wyhodowałem sobie kilku barbów.
Zależy mi na czasie, bo każda tura jest ważna.
Do boju!

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-21 20:45:06
Jak byś zdobył miasto to mi je przekaż w tej samej turce.
A jak nie, to ja je zdobędę.
Później lądujemy pod yorkiem. To miasto będzie twoje. Ma notre dame i piramidy.
Też ci przekarzę może w kolejnej turce hastings, to sam sobie pobudujesz co będziesz tam chciał.
Późńiej atakujemy pacala. Umówiłem się z debem, że jednocześnie zaatakujemy go z dwóch stron. Dwa górne miasta idą dla ciebie, a dwa dolne dla deba, z tym że stolica pacala Mutal, gdzie jest MM będziemy sobie przekazywać w miarę potrzeb wprowadzenia długiego złotego wieku. Taka nagroda za wysiłki w walce.
A później to jeszcze zobaczymy.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-21 21:59:39
Dobra, czekam na turkę

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-22 22:34:11
Nie dało się wymaksować - ulepszył 3 czerwone kurtki. Jedną zdjąłem piechurem na trzech promocjach i dostałem generała, ale po zdjęciu obrony musiałbym stracić 7 jednostek żeby resztę jednostek zbić (została by 3 jednostki do dobicia). Tobie spokojnie się uda, a jak nie to mi już na 100% w następnej turze.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-22 23:25:02
Miasto zdobyte. Straciłem 1 knechta i rydwan.
Przekazuję ci hastings. Jest twoje na zawsze ;) . Wg moich obliczeń da się tam tylko wyciąć sklep i później coś taniego zanim populacja spadnie do 2.

Teraz pakujemy wszystko na galeony i lądujemy pod yorkiem, może być na słoniach lub kratka wyżej. Jak możesz to zostaw 1 słonia w nottingham, a z hasting też możesz chyba jednego zabrać.
Masz jakieś posiłki może?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-22 23:41:03
ps. jak przekazywałem ci hastings to była jeszcze tylko 1 tura buntów. Jak będzie u ciebie więcej to nie odbieraj tego miasta, przekażę ci je jak już się uspokoi.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-23 09:21:32
Musimy się już zastanowić, jak zaatakować pacala.
Czy idziemy miastami od góry, a w tym czasie deb od dołu.
Czy uderzamy od razu na stolicę.
Czy może atakujemy kilka miast jednocześnie.

Problemów jest kilka. Po pierwsze i najważniejsze pacal może kontratakować nasze miasta zdobyte po wiktorii rycerzami. Więc trzeba je ubezpieczać. Po drugie nie wiadomo w jakie techy pójdzie po demokracji. Na razie ma tylko łuczników, rycerzy i katapy, co łatwo jest w miastach niszczyć naszymi knechtami z CR. Po następne pacal ma dużą flotę galeonów i karawel. Wypadało by mu to szybko wybić zanim do fregat dojdzie.
Ja idę teraz prosto do fregat i będę je miał za ok 8 tur, a atak na pacala będziemy robili za ok 10 tur, po zdobyciu yorku.

Popatrz sam na sytuację strategiczną i daj znać jak coś wymyślisz ciekawego.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-23 22:57:02
ok poszło - załadowałem się na łódki i w następnej turze lądowanie w normandii. co do Pacala - myślę że to zależy ile ma wojska w miastach, jak mało to możemy kilka na raz ale wolałbym po kolei jechać jego miasta...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 09:42:00
Dobra, to lądujemy pod yorkiem.
Kwestia tylko taka, czy nam nie zacznie wybijac tego stacku strzelcami, bo nie mamy na nich obrony. Jak tak, to trzeba będzie poczekać aż będę miał grenadierów (ok 7tur).
Podpiszemy rozejm (o ile się da) i wycofamy się do nothingam i ja tam przezbroję na grenadierów to będziemy bezpiecznie. Może nawet dojdę w miarę szybko do dział. Ale to zobaczymy co zrobi wiktoria jak wylądujemy teraz.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 12:18:59
zastanawiam się jeszcze czy nie lepiej by było lądować 2 kratki nad słoniami, wtedy byśmy mieli osłonę rzeki do czasu zdjęcia obrony w mieście.
Nie wiem czy te 25% coś nam pomoże na atak strzelców, ale zawsze to coś.
Szkoda że górki żadnej nie ma.
Po zdjęciu obrony musielibyśmy się odsłonić przejść kratkę w dół. Ale wtedy jest szansa, że będę miał już grenadierów.
Jak sądzisz? Gdzie lądujemy?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-24 13:42:17
Nie pamiętam kształtu tej rzeki - na pewno tam będzie przekraczanie rzeki? Jeżeli tak to na pewno warto bo przecież nas wybije kurtkami... a z nami będzie sam wielki RANDOM ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 13:50:23
z tego co widzę, to rzeki są jak na screenie żółtym kolorem.
Tak więc najlepiej wylądować na czerwonej kropce. Ale i tam może nas atakować, więc jak będzie źle to się wycofujemy i czekamy na grenadierów.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-24 13:52:25
Mi się zdawało że te rzeki nie idą obie obok Yorku, jedna z nich jest krótsza i trzeba wylądować obok tej dłuższej bo ta krótsza nie daje kary za przekraczania rzeki z Yorku. Spojrzę w domu (albo ty :) ) i będzie jasne...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 14:44:02
Jest jeszcze inna koncepcja.
Z wiktorią podpisać pokój i zaatakować pacala, puki ma łuki i rycerzy tylko.
A wiktorią zając sie później jak będe miał grenadierów i działa.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 15:12:44
Więc tak, zmiana planów. Lądowanie u wiktorii odwołane!
Nie ma sensu ryzykować armii na strzelców. Poczekamy na grenadierów.
Podpisujemy pokój z wiktorią. Jak bardzo chcesz to może zostać twoim albo moim wasalem, ale wtedy tylko jeden z nas będzie mógł zdobywać york, bo drugi nie wywoła wojny swojemu wasalowi, chyba że sam stanie się wasalem - też rozwiązanie, jak w dyplo4,5 :)

I teraz tak, jest szansa, żeby już w tej turze zaatakować pacala. Na screenie widać, że kultura się jeszcze nie powiększyła. Jeśłi taka sytuacja będzie nadal w twojej turce, to Ruszamy pod miasto Chichten Itza. Trzeba jednak zostawić coś w hastingh i notingham. W hastings zostaw 2 słonie, a w nottingham jednego słonia i jakiegoś knechta, a ja zostawię coś jeszcze.

Flotą podpłyń kratkę w lewo od hastings (nie wpływaj do miasta, bo jak je zdobędzie z kontrataku, to stracimy flotę).

Aha i jeszcze rósz się z wojskiem robolem, bo na kratce pod chichten itza nie ma drogi, a przyda się jak zdobędziemy to miasto, żeby szybciej przejść pod następne.

Trzeba tez uważać na jakiś rycerzy pacala kręcących się, jak się uda to trzeba ich zniszczyć.

Jak jednak kulturka pacalowi skoczyłą, to dawaj wszystko na statki i stań koło hastings, zrobimy desant. Wiktori oczywiście i tak dajemy pokój.

OK?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-24 23:14:39
ok, pokój mamy, kultura niestety skoczyła

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-25 08:15:47
ok, to wywołujemy wojnę pacalowi i lądujemy na krówkach na lewo od chichten itza.
Flotę musimy trzymać razem, bo pacal ma dużo statków.
Trzeba uważać na rycerzy, bo sporo ich ma.

Pacal wymyśla części zamienne (3 tury), do strzelców dojdzie za ok 10 tur. Powinien do tego czasu stracić 2 miasta, a stolicę będziemy zdobywać już moimi grenadierami.
ave

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-26 14:40:11
ok, roger kapitanie ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 16:47:13
Dobra ja też wylądowałem, zobaczymy co pacal zrobi z rycerzami. Trochę ich ma i może kontratakować. Nie wiem czy dwa słonie wystarczą do obrony naszej armii desantowej. Trzeba było raczej dać co najmniej 3 lub nie 4.

Teraz ruszamy się na miasteczko - prawo dół pod chichetn itza, żeby później mieć bliżej Lakamha.

Zastanów się czy chcesz przejąć czy spalić chichten itza. Wg mnie miasto jest do spalenia, ma tylko krówki, zero jedzonka i brak rozwiniętych chatek. Do tego trudne do utrzymania miasto, bo pacal może je chceć odbić z morza od prawej strony. za to lakamha jest jak najbardziej do przejęcia.

Peter dał pakt defensywny z wiktorią. Może i dobrze, bo by inaczej mogła zostać wasalem np inki i było by ciężko. Tylko trzeba będzie go uprzedzić, żeby zerwał z nią pakt, zanim my jej wojnę wywołamy, bo stracimy z nim bonus od traktatu pokojowego.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 22:11:57
i jeszcze jedno, deb się pytał czy możemy mu asekurować naszą flotą desant na południu u pacala. Jakby się nic niepokojącego u nas działo, to możemy płynąc na południe, ale razem (4 kratki).

Ciekawe czy pacal atakował nasz stack rycerzami.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-26 22:39:25
Atakował - stracił na moich słoniach 2 rycerzy a potem mając coś powyżej 40% zabił mi jednego łucznikiem konnym. Wymkasowałem jeszcze żeby bez strat zabić mu rycerza i knechta co stali obok nas, dołączyłem posiłki - 3 jednostki i popłynąłem łódkami 4 kratki na dół. Martwię się że mało mamy tego woja... trzeba dorabiać.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-27 10:00:07
hej, więc tak, na dole płyną 3 galeony z pacalem. Zobacz w mieście lakamha czy nie przybyło 9 jednostek (były chyba z 3 łuki, pik i trebuch).
Jeśli tak, to zastanów się czy jest sens w ogóle lądować, czy damy radę, lub najlepiej do mnie zadzwoń.

Ja zrobiłem też turkę z tym jak zablokowałem tą flotę, że nie dopłynie do portu, ale wysłałem złego sejwa bomblowi i poszła turka, że te 3 galeony pacala nie są zablokowane.

Niestety strata tych 2 turek ze względu na brak osłony słoni może nas kosztować cała kampanię u pacala. Nie dość że nie zablokujemy tych posiłków, to jeszcze pacal ma za ok 5 tur strzelectwo i znowu utkniemy. A najgorsze jest to, że już prawie każdy AI dochodzi do strzelectwa i tą flotą mało co zrobimy, nawet ja jak upgrayduję do grenadierów i dział. Bez wsparcia twoich jednostek nie dam rady, a ty nie masz na co upgraydować :/

Ale zobaczymy jeszcze.
Aha jak możesz to podeślij jakieś wojsko jak masz, szczególnie słonie lub piki, a w hastings wytnij jeszcze może z 1 pikę.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-27 22:57:59
W samym Lakamba nie przybyło ale stoją kratkę obok więc nie lądowałem. Odbił skubany Hastings - próbowałem na randoma je odbić z łódek ale nie dało rady więc skoro na Lakambę nie mamy szans to wylądowałem przy Hastings... jak coś nie tak to odeślij turkę z powrotem :oczami:

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-27 23:16:34
Z tego co wstępnie widzę, to ok.
Ja nie ląduję, czekam na galeonach i leczę wojsko. Ty spokojnie odbijesz to miasto i jeszcze sobie generała zrobisz, przy okazji niszcząc dużo jednostek pacala i promocje zdobędziesz.
Niestety pacal ma za 3 tury strzelectwo i znowu utkniemy. Nie wiem czy by z nim rozejmu nie podpisać na razie, puki dział i grenadierów nie będę miał.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-27 23:26:54
w ataku możesz nawet poświęcić katapkę czy dwie. W następnym ataku na pacala będę miał już działa. Ale jak możesz to spróbuj przymaksować dobrze. Nie powinieneś mieć większych problemów, prócz tego rycerza, ale jak on padnie, to resztę powinieneś mieć na ponad 70%, bo miasto nie ma obrony, a ty masz knechtów z CR

LDeska (Imperium LDeska) 2010-06-29 23:35:19
Udało się całkiem nieźle przymaksować - strata tylko dwóch katapek a u Pacala około 10 jednostek w tym kilka rycerzy. Miasto odbite i bronione teraz porządnie

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-30 08:44:47
spoko, czekamy na grenów u mnie i znowu lądujemy. możesz podpisac rozejm to przerzuci wojsko na dół znowu.
Ewentualnie możemy spróbować znowu lądować tym co mamy, choć znowu będzie ryzyko, że odbijemy się, a pacal ma za 2 tury strzelców, to może nas powybijać.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-30 18:55:25
pacal za 2 tury ma strzelectwo, do tego czasu możemy mu wybijać co się da jak podejdzie, później trzeba z nim rozejm dać, bo nas strzelcami zjedzie :)
w następnej turze mam fregaty za kolejne 3 grenadierów i kolejne 3 działa. musimy wytrzymać jakoś.
katapek staraj się już nie tracić. Zaatakujemy jak jeszcze nie będę miał dział tylko greny. W tym górnym mieście zdejmiemy mu obronę katapkami, a tym niższym fregatami, a dalej to już albo szpiegami albo działami.

Peter właśnei wymnyślił strzelectwo i przeszedł na państwo narodowe i zaczyna draftowac wojo. Uderzy albo na elę albo na mnie :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-30 21:50:50
Tak sobie pomyślałem, może dawać pacalowi odbijać to miasto hastings? On tam będzie wojo zrzucał, a my byśmy sobie promocje robili tylko?
Chyba że ci szkoda kasy ze św miasta, ale można by wtedy zdobyć miasto, zostawić puste i dostajesz kasę, a pacal je odbija i tak co turę. Co o tym sądzisz? Sam widzisz jak pacal łatwo stracił kupę wojska broniąc tego miasta bez sensu. Tak mu chyba algorytm karze.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-01 22:04:56
No szkoda mi kasy z tego miasta, 3 tury buntu były a to jest 36 złota na turę. Pacal rozejmu nie chce :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 13:01:44
hej podpisałeś pokój z pacalem??? bo deb tak pisze

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-06 14:32:47
Tak, przecież mieliśmy poczekać na greny i armatki... :-O

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 14:41:36
kurcze....
1. przecież ja za 4 tury mam greny i chciałem już lądować!
2. notingham zostało bez twojej obrony słonia, ciekawe czy pacal zaatakował mnie rycerzami...

Pisałem o rozejmie a nie o pokoju! Pacala musimy jak najszybciej atakować, bo właśnie idzie po kawalerię. Za 10 tur to co najwyżej pomachamy mu ze statków. Ja lądować nie będę, bo nie mamy nic do obrony na kawalerię.
Za 10 tur nie ma też sensu lądowanie deba, bo go wybije.
Tak więc nie mam pojęcia co teraz.
Ty teraz myśl, a ja będę robił.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-06 22:40:27
Mój błąd, sorki. Skoro masz za 4 tury greny to chyba to chwilę potrwa zanim będziesz miał gotowe greny do ataku, nie? Może akurat za 10 tur zaatakujemy? Ja dorabiam wojsko teraz - rycerzy na dwóch promocjach, będą dobrzy do zmiękczania

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 23:13:21
dorabiaj wojsko, może w międzyczasie zdobędziemy jeszcze york.
problem w tym, że ja nie mogę zawrzeć pokoju z pacalem, bo będę osłaniał fregatami lądowanie deba.
Mam nadzieję, że pacal nie odbije miasta hastings rycerzami, bo nie mam czym się bronić.
Pacal upgrajdował wszystkich strzelców. Nie wiem skąd miał na to kasę. Ale za to ma ich znacznie mniej w miastach.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-07 08:02:59
ok, to za 4 tury prawdopodobnie zaatakujemy wiktorię znowu. Dam ci znać dokładnie co i jak.
York będzie twój, ale w jednej turce będę chciał mieć miasto, żeby z piramid móc wprowadzić równouprawnienie, jak zdobędziemy stolicę pacala z MM i odpalę długi GA.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-07 09:42:22
ok

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-10 09:35:18
W tej turce wypłyń flotą z jednostkami, tak żeby w kolejnej wylądować na słoniach pod yorkiem. Czyli możesz jeszcze być na swojej kulturce, żeby kasy nie tracić.
Chodzi głównie o katapki i słonie (szczególnie ten słoni z promocją do konnicy jest ważny). Knechtów też daj. W sumie w hastings możesz max 2 jednostki zostawić skoro masz pokój z pacalem.

W nothingham koniecznie zostaw tego słonia co tam stoi.
Jasne wszystko??
W 190 turze lądujesz pod yorkiem, ja za tobą i oblegamy.
Miasto będzie twoje, ale prawdopodobnie będe je potrzebował na turę jak będe miał GA żeby przejśc na równouprawnienie. Ale to pewnie jeszcze bunty się nie kończą w tym mieście, więc spoko.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-10 09:40:15
ps. jak możesz to dosyłaj posiłki. Jak ci zależy na mieście lakamha to będziesz musiał mieć coś do jego obrony po zdobyciu. Najlepiej piki lub słonie, bo pacal będzie miał kawalerię.
Lakamha jest słabo broniona i pewnie uda się ją od razu z morza zdobyć.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-10 23:10:35
yes sir, posłuszny portugalczyk wypłynął :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-11 00:10:13
czekamy jeszcze jedną turkę, bo w nothingham miałem bunt i wojsko mam uszkodzone i potrzebuję tury na uleczenie.
Z pacalem mam rozejm, wojsko już upgraydowałem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-12 17:54:53
ok, ląduj na słoniach i pamiętaj, żeby nie ruszać słonia w nothingham.
za 3 tury mam działa, ale pod yorkiem jeszcze ich chyba nie bedzie.
Grenadierzy z 3CR mają +135% do strzeleckiech :) masakra..

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-13 10:30:26
Ja dopiero proch odkrywam więc trochę to potrwa zanim swoich przezbroję...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 12:14:19
no dobra, to teraz zdejmujemy obronę miasta.
Dwoma generałami wyląduje dopiero w następnej turce, bo liczę, że w tej przywali nam katapkami i poświęci rycerzy, a nie chcę znowu stracić generała.
Niestety nie mam medyka, nawet zwykłego, muszę się go szybko dorobić.
Ciekawe czy sterowcami nas zbombarduje :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-14 13:43:28
Pewnie sterowcami walnie najpierw, szkoda że mój medyk twoich nie leczy...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 13:54:23
zastanawiam się czy sterowcami walnie w stack, flotę czy miasto hastings.
Nie wiesz jakie uszkodzenia daje sterowiec?
Z kolejnego generała będę musiał sobie medyka zrobić, tyle że tym razem będzie to rydwan.

Ciekawe czy jakbyśmy mieli sojusz to by wtedy twój medyk leczył moich. Sprawdzę to na singlu jak nie zapomnę.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-14 13:57:36
Nie mam pojęcia w co walnie... uszkodzenia zadaje chyba procentowo i nie może za dużo zadać za jednym podejściem a maksymalne sumaryczne obrażenia też są ograniczone.
Chyba w sojuszy medyk sojusznika też leczy - tak wynika z opisu ale na 100% nie jestem tego już pewny

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-15 08:19:20
sterowce zaatakowały naszą flotę, czyli ok. Ale nie wiem czy w tej turze też tak będzie, bo ty flotą odpłynąłeś, a ja połową wróciłem do hastings.

Zdjąłem wiktorii jednego strzelca, ale grena mam już bezużytecznego, bo nie mam medyka, nawet zwykłego :/

Wiktorii brakuje 1 młotka do strzelca, więc w tej turze wojska jej nie przybędzie. Ale od kolejnej turki co turę będzie coś wyskakiwać.

Dostałem z 3 katapek, ale jakoś to przeżyłem.

Miasto powinno paść za ok 2 tury, ale pewnie jakieś straty mieć będziemy. Trzeba tych strzelców zmiękczyć.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-15 23:11:49
Podpłynąłem statkami żeby w nie walił. Zdjąłem obronę katapkami i próbowałem knechtem walnąć ale 8 do ponad 20 siły - 0,1% więc bez szans...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-16 08:27:11
W tej turze jeszcze nie atakowałem, choć miałem większość walk ponad 50%.
Chcę poczekać turę aż zdejmiemy obronę i podleczę jednostki. Co prawda przybędzie 1 strzelec wiktorii ale będzie goły, tzn bez promocji i fortyfikacji.

Jak możesz to w tej turze zdejmij obronę ile się da katapkami, a z 2 lub 3 katapkami przywal. Powinno mi to znacznie ułatwić sprawę. Jak patrzyłem na kalkulatorze bitew, to strata siły do ok 90% przez strzelców wiktorii znacznie mniejsza ich szansę procentowe (tak z 40 na 20%), tak więc opłaca się.

Możesz też spróbować przyatakować knechtami, choć nie wiem czy jest sens poświęcać ich na zmiękczenie, chyba że masz ich nadmiar i koszty tniesz.

Ogólnie po twoim zmiękczeniu katapkami, powinienem wykosić wszystkich strzelców. Raczej nie zdobędę miasta, ale zostanie dosłownie kilka jednostek (katapa, treb, rycerz plus nowy strzelec). Z tym powinieneś sobie spokojnie dać radę.

A z wieści ze świata:
- razem z bomblem i marwem atakujemy wilhelma. Niedługo padnie jego stolica.
- marwa zaatakował pers
- pacala zaatakowała ela
- peter szykuje się na atak na elę. ma już wojska prawie tyle co ja.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-16 14:19:53
Ja się boję ataku z morza. Przy dopuszczalnym maksowaniu nie ma praktycznie szans się przed tym obronić...
Co do ataku - zdejmę obronę i przywalę katapkami a knechtami będę walił o ile im się uda wygrać.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-16 14:26:56
dlatego inwestuj w du flot i trzymaj czujki.
Ty przynajmniej masz jeszcze jakieś zbite państwo, ja mam praktycznie nie do obrony w całości.

Wątpię, żeby ci się udało coś knechtami zbić, będziesz miał po kilka procent teraz, za to w kolejnej turce, po moim ataku już powinno być spoko.

ps. pamiętasz chyba o swoim unikalnym budynku?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-16 14:27:10
*dużą flotę

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-16 15:20:56
Pamiętam, idę po grenach po to

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-17 19:46:54
Przywaliłem trzema - ładnie uszkodzili czerwone kurtki.. :) ale knechtem nie mogłem ich potem zdejmować

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-18 12:12:45
Udało mi się zdobyć york, nawet bez specjalnego maksowania.
Wiktoria stała się moim wasalem, więc z nią mamy spokój.
W yorku jest 11 tur buntów. Jak możesz, to daj mi pod kontrolę to miasto przez te bunty, bo chciałbym pod koniec zmienić na równouprawnienie, poza tym jest tak katedra notre dam, a mi się akurat teraz niezadowolenie mocno pojawiło. No chyba, że y też masz dużo niezadowolenia.

Teraz wracamy do portów, leczymy się, przezbrajamy i atakujemy pacala.
Zbierasz wielkich na GA? Ja kończę zbierać punkty na drugiego. Jeszcze jeden i będzie 24 tury GA :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-21 21:37:57
Mam na razie jednego, jak dojdzie turka to zobaczę ile mi do drugiego brakuje a trzeciego to się dorobi w trakcie pierwszego złotego wieku, tak myślę.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-21 21:44:05
spoko, ja obmyślam plan ataku na pacala i także razem z debem. dam znać co i jak wymyśliliśmy.
jak masz to dawaj jakieś posiłki, lub rób upgrade, szczególnie jakbyś mógł upgraydować karawelki na fregaty.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-21 21:50:51
Chemię mam, teraz idę po greny a potem po unikalny budynek do handlu

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-21 21:52:06
spoko, to jak możesz to zrób upgrade na fregaty, bardzo się przydadzą do zdejmowania obrony miast.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-21 21:55:07
ok

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-22 10:30:37
Wstępnie wymyśliłem taki plan:
lądujemy nad lakamha na kukurydzy. Zdejmujemy obronę fregatami (3 twoje 2 moje) i szturmujemy miasto.
Ponieważ pacal ma w rejonie trochę kawalerii wymyśliłem, żeby zostawić puste miasto hastings, żeby tak jak poprzednio zwabić tam część jego wojska i wybijać pokolei. MIasto i tak ma bunty, co najwyżej stracisz kulturę. ALe AI ma algorytm żeby każde miasto obsadzać wojem, więc nam to na rękę, mógłbyś sobie podszkolić wojsko.

Po zdobyciu lakamhy zobaczymy co pacal na nas pośle. Jak dużo wojska, to pozwolimy mu odbić to miasto i będziemy mu jednostki w mieście niszczyli z promocją CR. W międzyczasie zrobimy wypad pod górne miasto. Jak te dwa będą w naszych rękach to idziemy już prosto pod stolicę.

W tym czasie deb będzie próbował zdobyć dolne miasto pacala. Na razie nie może, bo pacal ma tam kupę wojska, tzn kilkunastu strzelców i ileś tam kawalerii plus flota.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-22 10:59:17
lechu, a może byśmy tez wzięli się za persa? Mamy greny, fregaty, nie powinno być ciężko.

Mi zależało by na jego zjechaniu, bo mam odsłonięty kont od jego strony, gdzie mam stolicę i farmę wielkich i obawiam się ataku z jego strony. W tej chwili zaatakował marwa.

Daj znać jak to widzisz, bo chyba by nam obu się to całkiem opłacało, a nie było by za trudno.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-22 22:26:32
Dobra, póki nic mi nie grozi z drugiej strony to się piszę :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-23 08:57:26
upgrayduj fregaty o ile jeszcze tego nie zrobiłeś, w kolejnej turce atakujemy pacala. Daj też wszystko co możesz na galeony, żeby miasto zostało puste, jak nie masz miejsca, to najwyżej wyjdziesz tym z miasta, pacal nie powinien atakować tego, tylko miasto obstawiać.

Co do persa, to tak się teraz przyjrzałem jego miastom i nie wiem czy opłaca się go w ogóle atakować. Miasta ma kiepawe, mi co najwyżej by pasowało jego południowe miasto na cyplu ze względów strategicznych, ale chyba szkoda zachodu. Daj znać jak ty to widzisz.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-24 16:25:59
Fregaty teraz ulepszyłem i jestem gotowy do wypłynięcia

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-24 18:02:22
dobra, to wywołuj wojnę pacalowi i całą flotą płyń pod lakhama i fregatami zdejmij obronę a wojskiem ląduj na kukurydzy, kratkę nad miastem.

Co do hastings, to ja bym na twoim miejscu wyszedł tymi knechtami nad miasto, wtedy pacal zdobędzie je kawalerią i będziesz miał szansę odbić miasto, a jak ci się nie uda to ja to zrobię. Chodzi o to, żeby zwabić kawalerię pacala, żeby w nasz stack nie waliła, tylko miasto broniła. Może też galeonami tam wpłynie.
Miasto i tak masz w buncie, a tylko kulturę stracisz i jakieś budynki.

LDeska

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-25 21:52:53
ok wojnę zrobiłem, knechtów zostawiłem - i tak pewnie będzie ich atakował...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-26 08:44:06
Dobra to teraz zdejmuj obronę fregatami i katapami. Możesz też spróbować przyatakować, ale wątpię, żebyś miał jakieś sensowne szanse.
Knechtów będziesz upgraydował na greny?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-27 11:59:29
Będę ulepszał knechtów, obronę zdjąłem ale martwię się o święte miasto konfu. Chyba je odbiję a to mi się nie podoba, daje jednak dużo kasy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-27 12:48:15
jak teraz Pacal je nie odbił to już raczej nie odbije. Będzie teraz starał się bronić to miasto co oblegamy. Dla nas to dobrze, bo mamy bonusy do ataku na miasto i sobie tylko wyszkolimy wojsko. Jak je zdobędziemy to tam sobie upgraydujesz i podleczysz wopjsko, a ja spróbuję spalić te miasto powyżej, żeby nam nie szachowało tych miast po wiktorii. Późńiej idziemy już prostą drogą na dół na stolicę. Deb ma lądować na dole lada chwila i ela swoimi strzelcami też się szykuje do desantu na pacala :D Biedny Pacal, czterech go bije ;)

Słonia z Nothingham możesz przerzucić galeonem lub piechotą do hastings. Ja mam tam knechta i 2 piki, powinny obronić miasto.

Nie widziałeś może co ma teraz pacal w tym obleganym mieście?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-27 18:13:30
Obronę miasta zdziesiątkowałem. Specjalnie nie zdobyłem miasta, żeby pacal tam nastawiał posiłki. Została mu tam jedna kawaleria z 2siły. Spróbuj pomaksować i zdobyć to miasto. Będziesz miał kasę i przy okazji jednostki podszkolisz.

Ważńa sprawa! Daj 2 zdrowe słonie pod miasto chichten itza i wszystkie katapki. Ja po tobie się tam ruszę działami i grenami. Resztę wojska daj do Lakamha. Pacal nie będzie miał już czym je odbijać.
Ja mam jeszcze na galeonach 3 grenów na 6 promocjach, więc będą ubezpieczać jak coś.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-28 23:13:02
Kicha z kolejnością ruchów - dostawił tam zdrowego strzelca i kilka kawalerii :( i jeszcze Hastings odbił... Zajmij ty to miasto a ja muszę pokombinować z tmy Hastings żeby tam ulepszyć do grenów..

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-29 08:29:45
więc tak:
zniszczyłem te wszystkie jednostki w lakamha, ale miasta nie zdobyłem, bo ida kolejne posiłki - 6 strzelców. Ale je też zniszczę w kolejnej turce, więc nie ma paniki.

Teraz tak, daj 3 knechtów, takich bez promocji CR na galeona. W kolejnej turce ja zniszczę kolejne jednostki pacala w tym mieście, a ty będziesz już to miasto szturmował, niezależnie co tam da. Poświęcisz kilka katapek, ale zdobędziesz miasto, wpłyniesz galeonem z knechtami i je od razu upgraydujesz na greny i już miasta nie odbije. Ok?
czyli: tura 202 - dajesz 3 knechtów na łódkę, resztę wojska leczysz, ja po tobie niszczę kolejne jednostki, które dostawi pacal, po naszych ruchach pacal znowu coś dostawi
tura 203 - szturmujesz miasto, tzn walisz katapami ile trzeba, późńiej knechtami z CR. Po zdobyciu miasta wpływasz galeonem i upgraydujesz knechtów w mieście. Wchodzisz dodatkowo częścią wojska do miasta.

Co do hastings to się nie martw. Na razie i tak jest w buntach, a je je później odbiję z morza.

Z dobrych wieści to mam takie, że deb w tej turze zdobędzie dolne miasto uxmal i będzie szedł już prosto pod mutal. Poza tym z tego co widzę, to tych 6 strzelców pacala to już ostatnie posiłki.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-29 23:11:57
ok, 3 knechtów czeka na ulepszenie. Co prawda wszyscy knechci mają CR no ale wziąłem takich co mają jak namniej CR :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 00:28:04
ok zniszczyłem co się dało, nie wiem skąd pacal bierze tyle posiłków ;)

w mieście został mocno uszkodzony strzelec, idą posiłki: 2 strzelcy, katapka.
wg mnie powinieneś sobie z tym poradzić.

Na kukurydzy zostaw koniecznie 2 zdrowe słonie i wszystkie katapki, jakie ci zostaną. Jak nie dasz rady miasta zdobyć to ja je zdobędę w kolejnej turce, ale wg mnie spoko dasz radę.

Jak możesz to stań 2 fregatami pod hastings, a resztą floty na mojej flocie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 00:49:50
ps. pomyłka. jak zdobędziesz miasto to wszystkie katapy dawaj do miasta, zostaw tylko to co jest uszkodzone i szturmowało miasto oraz ze 2 słonie.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-07-31 16:42:20
ok, udało się zdobyć to miasto - było 3 strzelców w środku w tym jeden ranny. Nie mam czasu maksować więc po prostu normalnie atakowałem ale nie było źle - 1 knecht i 2 katapki strat. Ulepszyłem tam tych 3 knechtów na grenów więc nie powinien odbić.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-31 17:47:02
zniszczyłem jednostki pacala w hastings, został tylko strzelec z 2,8 siły.

Teraz tak, za ok 2 tury będziemy lądować pod mutal razem z debem. Dobrze by było jakbyś też wylądował powiedzmy 2 słoniami i kilkoma katapkami. Tak więc daj ich na galeony, plus coś do odbicia hastings z morza.
Resztę knechtów możesz upgraydować i idziemy pod chichten itza piechotą. Ja w następnej turze zaczynam mu zbijać obronę fregatami. Tak więc jak upgraydujesz to idziemy na to miasto i powineneś je spokojnie knechtami z CR zdobyć, ewentualnie przywalisz katapkami.
ok?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-31 21:18:43
*nie knechtami tylko grenami oczywiście.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-01 16:50:44
ulepszyłem i wsadziłem na galeony wojo, stanąłem obok mojego miasta żeby go przypadkiem nie odbił i nie zatopił floty

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-01 20:19:53
hej, w chichten itza jest 4 strzelców i 1 kawaleria, więc w hastings możesz zostawić spokojnie 2-3 jednostki, resztę trzymaj na łódkach.
Deb ma zadecydować czy lądujemy pod mutal już teraz, czy w kolejnej turce.
Pamiętaj, że ty lądujesz tylko częścią wojska, kilkoma katapkami, słoniami i może grenem. Resztę wojska zostaw na szturm chichten itza. Jak masz kasę to upgrayduj jeszcze kilka grenów.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 10:36:58
deb napisał mi, że jeszcze nie w tej turze lądujemy, prawdopodobnie w następnej, więc miej galeony w zasięgu mutal, a dokładniej pola z koniami lub jedwabiem pod mutal, bo prawdopodobnie tam będziemy lądować.
Jak uprgaydujesz jeszcze trochę grenów i podleczysz słonie to możesz już iść pod chichten itza. Pacal ma tam tylko 1 kawalerię zdolną do kontrataku. Wg mnie możesz już iść spokojnie w następnej turce.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 12:27:37
katapy trzymaj na łódkach cały czas, być może wylądujesz wszystkimi, jeszcze dam znać. I lądujemy raczej na koniach, więc miej flotę w ich zasięgu.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-02 12:55:01
Dobra, Hastings odbiłem i wsadziłem tam 3 greny bo jednak póki trwa bunt to kawalerią może greny rozwalać. Knechtów już mam wszystkich ulepszonych i trzymam wojsko na statkach w zasięgu jedwabiu. Koni nie sięgnę bo musiałem do Hastings podpłynąć i wrócić w jednej turze.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 19:06:19
dobra to chyba w tej turze lądujemy na jedwabiu. ląduj tam gdzie deb wylądował, wszystkim co masz.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-03 01:06:16
ok, stoję na jedwabiu.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-03 07:19:19
hej, więc tak, po ruchu deba większością katapek zdejmij trochę obronę, a przywal z dwoma. Spróbuj też zdjąć jakieś jednostki swoimi grenami,
Miasta raczej nie zdobędziesz, ale jak tak, to odpal sobie GA i miasto przekaż mi.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-04 09:01:43
leszek, jak możesz to przymaksuj trochę, żeby tą 1 jednostkę pacala zdjąć, najlepiej co najmniej 2.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-04 13:07:20
nie waliłem katapkami, za to normalnymi jednostkami - straciłem jednego grena a zniszczyłem dwóch strzelców.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-04 13:07:34
i jedną kawalerię jeszcze, czyli 3 jednostki

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-04 22:04:06
Mutal zdobyty i ci go przekazuję. Odpal sobie GA i daj miasto debowi. Za 12 tur znowu taka akcja.

Teraz będziemy zdobywać chichten itza. Daj wojsko na galeony i albo płyń na górę i wysadź je z miasta lakamha i idz piechotą, albo opłyń flotą na około dołem. Ja zdejmuję obronę fregatami i będę z morza prosto atakował. Flotą i tak dobrze jakbyś opłynął ten kont pacala, bo będziemy jeszcze zdobywać jego 3 miasta na wysepce po prawo.
Ewentualnie jak masz inne plany to możesz płynąć flotą gdzie chcesz, ja jak coś poradzę sobie już z pacalem i ci przekażę miasta.
Możesz przyatakować dariusza. Ja mam jedną armię wolną, która jest na koncie po wilhelmie i mógłbym ci pomóc za jakieś 10 tur. Powinienem mieć już wtedy niszczyciele i piechotę. Ale to jak uważasz.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-05 21:47:13
Wybrałem opcję z transportem morskim bo muszę wojsko podleczyć a na łódkach to możliwe, podczas marszu już słabiej :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-08 16:03:11
Zmiana planów, peter zaatakował pacala i chce zdobyć jego miasta na wysepce.
Peter ma flotę pod calacmul i nie wiem w tej chwili czy tam wylądował, czy nie.

Więc tak:
Ląduj wszystkim pod Mayapan na przyprawach i też na górce pod Oxhuitza. Podziel wojsko tak, żeby na górce był co najmniej i słoń i ze 2 grenów, reszta na przyprawach. I jednocześnie jak będziesz przepływał to zdejmij obronę fregatami w Oxhuitza. Ja do ciebie dołączę.

Chichten itza zdobędziemy później po 2 turach. Powinno się udać przed peterem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-08 17:03:25
Katapy tez podziel, obawiam się, że bez przymaksowania to się nie obędzie przy zdobywaniu tych miast.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-11 14:46:15
w tej turze zdejmij fregatami obronę w tych miastach i przywal ze 2 katapy i tu i tu i spróbuj zaatakować grenami (o ile bedzie jeszcze dozwolone maksowanie)

Ja miasta powinienem raczej zdobyć, choć pewnie kosztem dział jak maksowanie zabronimy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-13 09:37:59
Miasta zdobyte, nie chciało mi się maksować i straciłem 3 działa, ale mam jeszcze 3. Teraz lądujemy na górce nad chichten itza, to ostatnie miasto pacala. Przez nie masz bunty w hastings oraz lakamha głoduje.
Jak dobrze pójdzie to za 3 tury będzie zdobyte i na tym się skończy kampania u Pacala. Co dalej to nie wiem, jakieś pomysły?

Peter ma flotę pod naszą (7 fregat i 4 galeony), więc lepiej trzymać się razem i na polach dających bonus do obrony, bo nie wiadomo co kombinuje :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-13 09:54:56
Na pewno nic dobrego, znamy go przecież jak zły szeląg :D

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-13 23:00:59
statkami stanąłem na twoich żeby peterowi nic nie przyszło do głowy :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-14 07:54:07
Hej, lądujemy pod chichten itza, koło kukurydzy. dałem z pacalem rozejm i wywaliło mi jednostki i mogę dopłynąć tylko tam.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-16 21:59:02
OK, wylądowałem. Sorki za zwłokę - byłem na mieście po pracy no i zleciało...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-17 07:57:01
Hej, pomyliły ci się kratki, nie wiem jak z tamtego pola chcesz atakować chichten itza :D
Ja nie lądowałem, więc jesteś teraz narażony na atak pacala, ale z tego co widziałem to miał tylko 1 kawalerię, więc jak coś zdejmie ci słonia.

Podejdzie pod miasto teraz, to wyląduje.
Szkoda tury, ale przynajmniej mi się wojsko podleczyło jeszcze.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-17 09:28:14
Ech no pisałeś obok kukurydzy - też się zdziwiłem ale pisałeś że ci wojsko wyrzuciło poza kulturę więc myślałem że dalej nie sięgniesz po prostu...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-19 08:07:08
chichten itza zdobyłem z morza. Jak się odbuntue, to ci je przekaże, bo tak jest w nowym regulaminie. Co dalej, to na razie nie wiem. Inka i ela są zbyt mocne na nas na razie.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-19 13:50:58
Ech jak Peter zrejteruje to będzie dużo mniej zabawnie...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-22 08:49:00
Wykryłem flotę eli na lewo od twojej floty koło mutal.
Płynie albo na ciebie, albo dariusza albo na miasto barbów.
W okolicy mam 5 jednostek, jak możesz to płyń wszystkim co masz w kierunku gdzie ona płynie. Jak będzie turę przed twoim kontem to trzeba ją atakować.
Najlepiej to też zawrzyjmy pakt obronny, to może zawróci lub popłynie gdzie indziej.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-22 18:07:16
Tutaj masz lokalizację floty eli. Dasz radę jak coś sam ją zniszczyć? bo ja wolałbym z nią na razie nie wojować.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-22 20:51:45
Mam tylko to co desantowałem i dodatkowo jedną fregatę mogę mieć jak ulepszę, poczekam na razie i zobaczymy gdzie popłynie

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-23 00:06:14
Stoję na flocie eli

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-23 10:02:00
No to teraz zobacz gdzie ela popłynęła, czy w twoim kierunku czy do dariusza. Jest jeszcze szansa, że jak w twoim, to i tak uderzy na dariusza, a płynie tak, żeby było z dala od jego granic. Poza tym mamy teraz pakt obronny, ale zważając na to, że razem mamy mniej wojska niż sama ela, to i tak może zaatakować.

Więc jak popłynie w twoją stronę to decyduj, czy ją atakujemy czy nie i już wykonaj atak. Ela chyba zawróciła 2 fregatami, więc będzie znacznie łatwiej. Niestety znowu ty się ruszasz pierwszy i będziesz musiał najpierw zdjąć jej fregaty, żeby dostać się do galeonów, choć ja mam SOL i nieuszkodzone fregaty. ALe nie trzeba od razu niszczyć wszystkich galeonów, i tak je dobijemy.

Gorzej jest teraz z inką. Właśnie zwasalizował hanibala i na pewno kogoś teraz przyatakuje. Stawiam na kinga (zastępuje bombla) lub marwa.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-25 11:06:33
prawdopodobnie plewan mnie zaatakował, bo tak pisał na pw.
Z tego co widziałem w poprzedniej turce to mógł zniszczyć mi tą flotę inwazyjną co była w miastach po pacalu. BYło tego 6 fregat 6 galeonów i kilkanaście grenadierów.

Plewan miał w tamtej okolicy ok 15 niszczycieli i 11 pełnych galeonów.

Nie wiem czy uda mi się obronić miasto chichten itza, ale może być niebezpiecznie w tamtych rejonach. Postaram się posłać tam trochę wojska.

Ja dopiero za 3 tury będę miał niszczyciele. Nie wiem, czy mi pomożesz w wojowaniu z nim, ale wypadało by wspomóc jasną stronę mocy ;)

Najważniejsze są niszczyciele. To go przyblokuje, a ja resztę zrobię samolotami i desantami z zaskoczenia. Potrzebuję jednak z 5 tur, żeby się samemu zabezpieczyć. Mam już piechote i ją draftuję, mam też trochę CKM.

Szkoda mi najbardziej mojego generałą - asterixa z 8 promocjami :/ Na szczęscie jest jeszcze obelix i druga flota inwazyjna, ale daleko bo w okolicy wilhelma.

Ogólnie robi się ciekawie, wojna światowa na wyniszczenie i flota to podstawa.
Daleko masz do niszczycieli?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-08-25 18:30:35
Ja mam 2 tury do silnia parowego a potem 3 techy do niszczycieli (stal i dalej ta gałęź). Więc na razie nie mam w ogóle jak wojować przeciwko niszczycielom... przyjąłem więc rozejm od plewana. Jak będę miał czym to pomogę

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 13:03:03
hej, uważaj na elę, trochę cię szpieguje, a kogoś na pewno będzie chciała teraz zaatakować. Jak możesz to podpisz z kimś pakt obronny, np z dariuszem lub debem. Ze mną nie możesz bo mam wojnę z plewanem :/

ps. niech ci chichten itza służy ;)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-09-02 16:45:08
Dzięki, będę uważał - robię tylko wojsko bo mam porty za słabo bronione cały czas

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-03 09:37:14
Hej, czemu nie zagłosowałes na mnie? Tak to wygrał głosowanie inka. Teraz nie wiadomo jakie rezolucje będzie dawał pod głosowanie.

Mam nadzieję, że nie będziesz kolejnym, który wbije mi nożyk w plecy? Wspólna historia zobowiązuje ;)

Ogólnie plewana już nie ma, stracił całą flotę i armię i palę mu po kolei miasta.
Atak kinga jest w ogóle bez sensu, zniknie szybciej niż plewan.

Ela wypłynęła gdzieś flotą, niestety nie wiem gdzie. Podpisałeś z kimś pakt obronny? Bo skoro zbiera na ciebie dużo punktów szpiegowskich, to jest prawie pewne że cię zaatakuje, a wojska ma dużo. Ale jest szansa, że zawróci i zaatakuje plewana, bo on teraz ma malutko wojska i zatargi na granicy z elą.

Może zorganizujemy jakiś wspólny atak na dariusza, jak się już z elą wyklaruje?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-09-03 09:44:09
Mnie wszyscy na swoją stronę przekabacają a ja chcę tylko dożyć do końca :oczami: Co do ataku no to drałuję do niszczycieli żeby mieć czym płynąć ale to pooootrwa więc na razie to za szybko. Cały czas robię wojsko bo mam go za mało. A paktu oczywiście zapomniałem podpisać :/

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-14 10:52:29
Hej, inka dał rezolucje o dodatkowym szlaku handlowym, proponuję ją poprzeć :)

Plewana nie będzie już za kilka turek, a z wnuczusiem (następca kinga, czyli bombla ;) ) pewnie podpiszemy pokój. Tak więc szykuje się pewnie grubszy atak na któregoś z AI - inkę lub elę, więc jak chcesz możesz się przyłączyć, po co masz kisić wojsko w koszarach ;) . Myślę, że będzie to za jakieś 10-15 tur. Nic poza wojskiem nie trzeba mieć, może być nawet przestarzałe.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-09-14 11:08:15
Ja ją już rano dostałem z turką no i poparłem, mi się podoba takie coś. Ja proponuję zakończyć już tego pbem'a - dostaniesz marchewkę od Pontiego za wygranego pbema! ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-14 11:11:16
wiesz, ale może inni chcą jeszcze powalczyć o lepsze miejsca :) , poza tym wnuczuś chce jeszcze odbić swoją starą stolicę :D
Nie marchewkę, tylko damrokę ;)
Mi się w sumie przyjemnie gra, z oczywistych względów, ale może jak już nie chcesz klikać end tur, to daj komuś zastępstwo, pewnie ktoś chciałby sobie pograć w takie coś jeszcze.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-09-14 11:27:48
Nie no, dokończę - może jakiegoś AI pojadę tylko strzelcy na piechotę słabo atakują :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-14 11:32:01
jak się zmiękczy działami to i oni wejdą, poza tym masz grenów z CR, jakbyś ich upgraydował do piechoty, to już jest całkiem nieźle :)

Ja mam trochę piechoty z CR, w tym obelix z 8 promo :) . Niestety jednostki z 3CR, które tak ładnie podszkoliłem na pacalu w tym asterixa z 10 promo zniszczył mi podstępnie plewan :/

LDeska (Imperium LDeska) 2010-09-14 11:46:49
Ciekawe czy gdyby to Peter grał dalej czy też by się tak skończyło...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-14 11:52:42
plewan pisał, że zrobił to na polecenie petera, ale czy sam peter by to zrobił to wątpię. Niby to był najlepszy moment na zaatakowanie mnie (plewan miał 20 niszczycieli, a ja 3 tury do silnika spalinowego), ale i tak atak był skazany na zagładę.
Zresztą wg mnie plewan mógł mi znacznie więcej szkody wyrządzić, jakby wpłynął tą flotą z transportowcami wgłąb mojego państwa, wtedy na pewno straciłbym kilka ważnych portów. A tak popłynął z dala ode mnie, tam koło pacala i tam mnie zaatakował, później wrócił (w obie strony zajęło mu to 8 tur) i zdołał spalić tylko jedno miasto tracąc przy tym większość floty inwazyjnej (wszystkie niszczyciele i transportowce, a jednostki lądowe właśnie dobijam, bo wysadził je u mnie - w sumie było ich niecałe 50 szt).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-09-14 12:02:49
No to ogromna armia, mógł maksując spalić dużo miast...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-14 12:13:51
Dużo by nie spalił, ale wybrane tak. To był decydujący moment w mojej defensywie. Ja widziałem, że plewan popłynął flotą w kierunku eli i nie poszedłem po niszczyciele tylko po piechotę i zrobiłem pentagon.
Jakby plewan płynął na mnie to bym poszedł od razu po niszczyciele, miałem kasę na upgrade i kilkanaście statków. W miastach upgraydowałbym wojsko na CKMy.
Tak więc miałby dosłownie kilka turek, tak maksymalnie z 3 na zmasowany atak, później bym mu wybił całą flotę.
Ale nie wiem czy miałby jak maksować atak na CKMy w mieście, to nie takie łatwe. Przecież by nie wgrywał po 100 razy turki, żeby lepiej uszkodzić CKMy. Wg mnie musiałby walić jak normalnie by grał i spróbować max ze 3 różne warianty i wybrać najlepszy, ale wg mnie wyniki i tak były by dość podobne. CKMy bronią się świetnie, szczególnie na desant. WYstraczy mieć kilka, żeby zatrzymać kilkanaście jednostek. Plus do tego nadraftowałbym piechoty, też by coś obroniła. Głównie zależało mi by nie spalił Rzymu - miasta z korporacją, HE, statuą, generałami itd.

Aha, fajna sprawa: jak nie odkryjesz grenadierów, lub strzelców to można cały czas robić knechtów. Można im dawać promocję CR i upgraydować. Fajna sprawa, bo promocja CR jest niesamowita, szczególnie na ataki z morza. Ja trochę narobiłem knechtów z CR i podszkoliłem ich na barbach do 3 poziomu i teraz niszczą CKMy plewana w miastach na ok 50%, więc całkiem nieźle. A obelix ma ponad 90% na CKMa :) no ale on ma jeszcze 3x siła i promocję desant.

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum