www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Podsumowanie nacji Fausta (Persja) przez Admina
Author Message
Bodek 

xfire: bodek01
Helped: 7 times
Piwa: 97/1
starszy chorąży sztabowy  Brązowy order za specjalne zasługi - Zorganizowanie i prowadzanie Dyplo6  Złoty zlotowicz - 7 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Dyplo - Dyplo4  I miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-06-13, 16:33   Podsumowanie nacji Fausta (Persja) przez Admina

Sypiecie się w tym Dyplo jak choinka na Trzech Króli. ;)

Ledwo co opisałem Wraitha żeby nadgonić z podsumowaniami a tu już w kolejce czekał Faust, :/
teraz dołączył Wnuczuś.... :[
Lukgin też lada chwilka :orany:
A dziś przed szereg w kolejce po opieprz od Admina wyskoczył King... (oj to będzie BAAAAAAAAAAARDZO nieprzychylne podsumowanie Kingu, lepiej nie czytaj , dla spokojności własnej) :zawstydzony:

No ale według kolejności to najszybciej z tej grupki odadł Faust.
Bierzemy na warsztat Persję i Zare Jakuba

Faust jak na początkującego w świecie Dyplo zagrałeś całkiem nieźle. :)
Popełniłeś jednak typowe błędy niedoświadczonego Dyplo-gracza.
Tzn technicznie w samej grze grałeś przynajmniej poprawnie a nawet często dobrze, ale dyplomacja u Ciebie leżała na całej lini i co za tym idzie koncepcja gry.
Grałeś całkowicie biernie.
Jakbyś grał z AI albo w PBEM na Copie gdzie się zupełnie nic nie dzieje a wojna wybucha sporadycznie i przeważnie jest poprzedzona długimi przepychankami w kronice.

Gracz musi troszkę aktywnie kreować otaczający świat inaczej sam się marginalizuje i spycha do roli - warzywka.
"Siedzę sobie cichutko w kąciku i czekam aż mnie wykopią."
Twoje własne słowa z kroniki i niestety oddają Twój sposób gry w tym Dyplo6.

Ale po kolei
Nacja całkiem dobra Persja, przywódca to już całkiem dobry Zara, miasta postawiłeś całkiem poprawnie ale wybitnie defensywnie.
Wszystkie na górkach co miało umożliwić łatwą obronę w przyszłości i jak widać bardzo Ci się przydało :D
Ale jak mogłeś grając Persją nie objąć KONI
a przecież je widziałeś i były tuż obok stolicy,
brak koni od początku ustawił Cię w roli defensywnej i nawet nie spróbowałeś wykorzystać swojej uniklanej jednostki Immortal.
One są porównywalne a czasami nawet lepsze od egipskich rydwanów bo dostają bonusy obronne w lasach i na górkach i jeszcze te +50 na łuczniki to powoduje że jak tylko odetniesz metal to rywal leży.
Na dodatek miałeś sąsiada Egipt który też miał unikalne konie i razem w duecie to byście nie tylko Marbę ale i Tyłek Inke pogonili od samego początku. :atakuje:

Ale Ty tego nie zrobiłeś , bo nie objąłeś KONI :przestraszony:
I dalej już poszło, bałeś się Egiptu więc wspomogłeś Marbę, to Cię od razu ustawiło po stronie Leszka a przeciw Centowi.
Super przypadkowo (a w zasadzie dzięki lamerstwu Centa) wpadło Ci na tej wojnie miasto po Marbie i to nie byle jakie bo to ze sreberkiem.
Że też Cent się zgodził na taki układ.

Ale to już od razu mogłeś obstawiać w ciemno że On Ci tego miasta nie daruje i na pewno się po nie zgłosi. Jak widać zgłosił się szybciej niż sądziłeś i jeszcze sobie sojusznika Chińczyka dokoptował. Tu screen z początku wojny i umiejscowieniem miast.

Czerwone kółko to ten nieszczęsny lasek którego zapomniałeś wyciąć i przez to władował się tam Chińczyk i wiązał wojo cały czas.
Naprawdę jestem pełen podziwu że się z tego wybroniłeś. :padam: :padam:
Choć bardzo duża w tym zasługa Lama Chana który atak przeprowadził "wzorowo" :rotfl2:
Nazabijałeś mu tam tych jednostek masę :zdziwko: i jeszcze żadnego miasta z tych starych nie straciłeś i bronz ponownie podłączyłeś i wytrzymałeś ..... nawet dłużej od niego.
Naprawdę BRAWO

Jednakże wtedy już powinieneś sobie zapalić wszystkie lampki ostrzegawcze w głowie.
Co to za sojusznik z Lesia skoro Twoje miasta po odbiciu z rąk Centa do swojego państwa przyłącza zamiast Ci oddać. Godząc się z tym skazałeś się sam na późniejszą wegetację.
Trzeba było od razu działać dyplomatycznie i nawet się ugadywać, szarpać próbować z Hechterem z Kingiem nawet z Rudim... skoro widziałeś że jakaś ścieżka prowadzi tylko do wegetacji to trzeba było próbować od razu coś działać i pójść inną ścieżką. Dyplomatycznie, pakty z innymi, nawet z wrogami, zdrada w plecy Lesia kiedy pojechał gdzieś na południe.. no kombinować.

Bierność Twoja była głównym błedem wtedy bo wszyscy dosłownie wiedzieli jak to się skończy i kwestia tylko była czasu kiedy nowocześniejsze wojjka nadejdą i Cię wykopią.
Jak nie Leszek to Hechter a najprawdopodobniej razem (co też się stało).
Potem ta bitwa z Chinami to już duży błąd i niedoszacowania siły przeciwnika.
Axami nawet po własnych katapkach ciężko ubić macemany i chokonu.
A miał tego towaru chińskiego spooooro.
Jednakże wtedy to już i tak było po wszystkim po odstawałeś w techach od reszty i musieli Cię kiedyś wchłonąć.
I tak długo zwlekali.

Ogólnie średnio- dobrze zagrałeś
Ale zdecydowanie zbyt pasywnie i biernie.
Choć jak widzę nauka nie poszła w las i wyciągnąłeś wnioski w misiu.
Tam na tą chwilę liderujesz.
Także przydała się taka lekcja w Dyplo6. :D
Postaw piwo autorowi tego posta

faust_ 

xfire: faust_
Otrzymał 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo Miś  Przeżycie w Dyplo - dyplo7 
Posted: 2011-06-13, 19:56   

1. Konie - miasto tam miałoby mało motków dlatego popełniłem ten błąd i zostawiłem je "na później" - w toku gry dowiedziałem się, że w dyplo przy biernej postawie trudno doczekać do "później". Powinienem postawić tam miasto, zniechęciło mnie że Persja ma dłuższą drogę do rydwanów niż np. Egipt.

2. Wojna z Centem - Marba cały czas trzymał północne miasto na 1. Kalkulowałem sobie tak - Cen zajmie sobie wypasioną stolicę a ja spale to miasto na 1. Jak pozwolę się jego rydwanom rozpędzić to kto wie gdzie się zatrzymają. Stąd sojusz z Lesiem przeciwko Centowi.

3. Wojna z Egiptem - złamał pakt jawny na 12 tur przed końcem gdy w produkcji byłem 3-4 od paru tur. Zasadniczo mieliśmy go z Lesiem połknąć jak tylko zbudujemy katapki a tu taka zdrada :( . Potem to już tylko walka o przetrwanie - kilka wygranych bitew gdy jeszcze miałem porównywalne jednostki z rywalami pozwoliło przeczekać do końca Centa i podpisać pokój z hechterem ale za cenę straty 1 miasta.

4. Za szybko zaatakowałem to północne miasto, jak widziałem, że nie da się rozbić korpusu hechtera (bo uciekł) to mogłem poczekać na Lesia. Choć jak tak sobie pomyślę ile tur on szedł to pewnie masz Bodek rację - nie chciał dojść :D . Hechter zaczoł budować nowoczesne jednostki i wiadomym było że się nie utrzymam. Potem ta głupia bitwa i koniec

5. Dyplomacja - związałem swój los z państwem Inka. Sądziłem że jest w stanie zdominować to dyplo i później wynagrodzić mały, północny buforek. Przeliczyłem się zarówno co do intencji jak i możliwości Inka. Co do knucia to nie było z kim. Sumer to sojusznik inka, sam naciskany przez culegę, Ruda Boudica tylko patrzyła jak tu wyszpiegować coś o Inku a palcem nawet nie kiwła. Jedynie hechter proponował wspólny atak na Inkę - ale wtedy bez szans bo nie mieliśmy obaj armii.

Wszystkim dziękuję za wspólną grę, mam nadzieję że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w Misiu :)

Rudi2

xfire: rudi22222
Helped: 5 times
Piwa: 184/68
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2011-06-13, 20:57   

Powodzenia.

Mając takich sąsiadów i wieczne wojny to gratuluję przetrwania aż tak długo :padam:

Centurion 

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-06-13, 21:16   

******łeś faust, sory jak ci Egipt proponuje sojusz to się kufa nie odmawia chyba że lubi się być warzywkiem... :P

cheos 

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 52/118
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2011-06-13, 21:41   

Ta ostatnia bitwa zaważyła. Mogłeś jeszcze przetrwać Kinga i Luka i kto wie ile jeszcze.
I faktycznie gdyby nie naciski Ragnara i atak na Turcję wszystko mogło się zdarzyć.
I tak długo dałeś radę a i expa sporo złapałeś :padam:
Ja w pierwszym moim Dyplo (D4) tak byłem wysterowany, że z berserkerami na CKMy szedłem a sojusznicy uniwerki stawiali.
Powodzenia w Misiu.

faust_ 

xfire: faust_
Otrzymał 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo Miś  Przeżycie w Dyplo - dyplo7 
Posted: 2011-06-13, 22:09   

@ Cent - i ja im to właśnie w Misiu mówię, dokładnie tak samo ;)

A przyznaj - proponując sojusz planowałeś mnie podbić?

cheos 

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 52/118
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2011-06-13, 22:18   

faust_ wrote:

Cent świętobliwy ? No co ty ;)

Centurion 

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-06-13, 23:11   

faust_ wrote:

absolutnie nie, ty, ja i kinga impy i mogliby nas cmoknąć w dupsko wszyscy na początku, Leszka byśmy zmietli bardzooo szybko :P

ale wolałeś pod włos bo ci leszek naobiecywał nie wiadomo co :P

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum