www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Podsumowanie nacji - Marw
Author Message
ponti 

xfire: marchwik
Helped: 9 times
Piwa: 61/68
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2011-07-10, 22:21   Podsumowanie nacji - Marw

Marw zagrał bardzo dobrze ,zginał tak naprawde przez jeden błąd który kosztował go niemal wszystko.

Marw zagrał kombinacją Inka /Indie ,techy poczatkowe :Mystycyzm /Mining.Cechy Fin/Ind -super combo. Jednostka poczatkowa : szybki worker (moim skromnym zdaniem najlepsza jednostka w grze)

Marw dobrze postawił miasta 1 i 3 ,chociaz ja trzecie miasto postawiłbym w innymi miejscu ,w tym raju zarełkowym na południe od stolicy przy morzu.Ale widac ze nastawił sie w grze na produckcje.Drugie miasto bylo postawione takze dogodnie ale bezkompromisowo w stosunku do jedynego sasiada na mapie

Umiejscowienie na mapie dogodne ,teren bardzo dobry a takze tylko jeden powazny sąsiad Rihiter/Karatgina ,drugi który nadszedł niespodziewanie z połnocy Trebuch /Etiopia.To dogodne połozenie było co ciekawe przyczyna porażki.

Marw korzystajac z szybkich workerów szybko obrabiał swoje pola ,madzrze wykorzystuajac to co miał na mapie.Obrobil złoto i poszedł najpierw w Agri bo mial sporo jedzonka przy stolicy poźniej w koło aby podłaczyc sobie bronze później w bronze aby robic axy.Ogolnei techy dobierał dobrze i racjonalnie ,sam bym zagral podobnie.Braz mial okolo 20 turki ale jedyny sasiad Rihiter mial bronze w podobnym okresie .Pierwszym powazna decyzja było zbudowanie Stonehenga.Decyzja moim zdaniem dobra ,byl od razu tech,szybkie worki a zaczynałes bez kreatywnego ,wykorzystales ceche industrialnego i udalo sie . Jednak tą decyzja spowodowałes ze przesunęły sie granice Twojego miasta tak ze przylegały bezpośrednio do miasta Rihitera.

Postawione te miasta po jednej i drugiej stronie byly na styk tak jak w przypadku Geo i Hechtera i tak samo zakonczył sie konflikt graniczny (smiercia jednej ze stron) ,troche dziwnie postawione w obu przypadkach bo miejsca mieliscie naprawde mnóstwo w kazda ze stron a postawiliscie tak miasta ze skrzyło... przestrzenie wokoł a cała walka o pare pol miedzy Wami byla bez sensu. Cała koncepcja stosunkow dobrosasiedzkich runeła na dobre moim zdaniem tutaj.Ja na miejscu obu z Was od razu kombinowałbym jak drugiego zaatakowac
Zabierajac Rihiterowi dostep do jedynego jedzenia w miescie granicznym od razu trzeba było przestac mu ufac i zbroic sie na potęgę..Powinienes od razu wjechac w Rihitera i miec wojne na wyniszczenia ty albo on poniewaz w takiej sytuacji nie mozna inaczej.Zbytnio zaufałes Rihiterowi ,dodatkowo zauwazyłem ze w ogole nie skautowales miejsc przy jego granicach.Powinienes widziec ze zabierasz mu żarcie i ze on bedzie kombinował jak cie zniszczyc a kombinował bardzo dobrze, poniewaz w przeciwieństwie do Ciebie sporo skautował Twój teren oraz zamiast próbowac odbic sie kulturą to pomyślał zeby nie marnować mlotkow na obeliski ale zaczać robic wojsko.Tymczasem Ty zawarłes pakt jawny i zaczałes podbijac Trebucha i poprosiłes o zupełnie niekonieczna pomoc własnie tego sasiada.
Twoja polityka głaskania kotka dla świetego spokoju obróciła sie przeciwko Tobie.

Sytuacja ułozyła sie dla Ciebie wyjatkowo nieszczesliwie poniewaz miasto którym zabrałes Rihiterowi jedzenie to bylo miasto przy Twojej miedzi i myśle ze on to widział. Atak przygotował wspaniały naprawde :padam: Wielkie gratulacje dla Rihitera bo przeprowadził super atak,przemyslany i praktycznie tym jednym ruchem zrobil szach i mat.

Czekał az wyjdziesz z miasta granicznego na Trebucha swoja armią i mial w odwodzie worki dwa oraz 3 rydwany które pojawiły sie nagle znikąd. i miasto z miedzią spłonęło Cała Twoja armia porównywalna do Rihitera w momencie ataku nagle praktycznie znalazła sie w pułapce i została jak widziałem dosc szybko wybita dodatkowo Rihiter odzyskał swoje jedzonko.A bronzu juz nie bylo... i choc potencjal pozostale 2 miasta mialy to nie byles w stanie nic zrobic.Broniłes sie jak mogles doszedles nawet do łuków ale bez metalu nie było szans na nic.

Admin tez dorzucił tutaj swoje 3 grosze ,ogłaszajac quest dla Łamipakta ktory w nagrode dostaje sporą ilośc złota.Tutaj powinno to wyostrzyc jeszcze bardziej Twoja uwage na sąsiada Marw

Marw miałes tez za malo miast pomimo ze robiles osadnikow nie zrobiles zadnego.Miałes potencjał olbrzymi aby wykonczyc Rihitera pomiedzy 25 -35 turą gry.

Plusy:

- dobry dobór techów
- dobre wykorzystanie cech nacji i UU zbudowaniem cudu bez jakis wielkich strat w rozwoju
- walka do końca

Minusy:

- zupelny brak skautingu sasiąda
- za mało miast
- zbytnie ufnośc w sąsiada zupełnie nieadekwatna do sytuacji na mapie

Moja ocena gry : 8/10

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff
Postaw piwo autorowi tego posta

Rihiter 

Piwa: 118/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2011-07-11, 02:12   Re: Podsumowanie nacji - Marw

ponti wrote:
Miałes potencjał olbrzymi aby wykonczyc Rihitera pomiedzy 25 -35 turą gry.

Oj tam oj tam. Wszystko było cały czas pod kontrolą ^^

Dyplo Hymn

Marw 

xfire: marwoj
Helped: 20 times
Piwa: 9/30
starszy plutonowy  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4 
Posted: 2011-07-11, 06:34   

Dzięki Ponti za podsumowanie. Nie wyszło tak tragicznie. :)
Rzeczywiście mój podstawowy błąd, to zbytnie zaufanie jaki obdarzyłem Rihitera po podpisaniu paktu. On rozegrał to koncertowo, a jego atak to istny majstersztyk. :padam: Nie dość że jednym ruchem spalił mi miasto, to jeszcze tak poustawiał jednostki pod miastem Trebucha, że w tej samej turze zlikwidował mi prawie całe wojsko. Wszystko to rozegrało się w jedną turę. W poprzedniej byliśmy jeszcze sojusznikami.
Ja na dodatek zupełnie niepotrzebnie poszedłem na Trebucha. Miałem sporo wolnego terenu i trzeba było w pierwszej kolejności go zasiedlać a potem wojować.

Rihiter wrote:
ponti wrote:
Miałes potencjał olbrzymi aby wykonczyc Rihitera pomiedzy 25 -35 turą gry.

Oj tam oj tam. Wszystko było cały czas pod kontrolą ^^

Ponti ma rację - w tym czasie bez problemu mogłem Ci na dzień dobry spalić lub przejąć to graniczne miasto, nadrukować woja i walczyć do upadłego. Ciągle obserwowałem demo więc w woju w tym czasie byłeś tylko minimalnie wyżej. Ba miałem też później przez chwilę taki pomysł gdy ty już posłałeś wojo w stronę Trebucha. No ale ja, niestety dla mnie, dotrzymuję paktów. :)
"There are two novels that can change a bookish fourteen-year old's life: The Lord of the Rings and Atlas Shrugged. One is a childish fantasy that often engenders a lifelong obsession with its unbelievable heroes, leading to an emotionally stunted, socially crippled adulthood, unable to deal with the real world. The other, of course, involves orcs."

ponti 

generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2011-07-11, 09:43   

Marw wrote:
Ja na dodatek zupełnie niepotrzebnie poszedłem na Trebucha. Miałem sporo wolnego terenu i trzeba było w pierwszej kolejności go zasiedlać a potem wojować.

Miejsca mnóstwo a dodatkowo naprawde bogatego w jedzonko.Naprawde taki zgrzyt tutaj miedzy Wami był bez sensu o te pola.Nie wiem ktory z Was postawił miasto tak blisko miasta sasiada jako drugi ale to własnie ten gracz spowodował konflikt.Wystarczyło abyś cała armie mial w miescie graniczym robił spokojnie sety worki i zasiedlał teren a miałes duza szanse zwinac nagrode Wraithowi w quescie Papa Grizzly i byś był jednym z liderów tej gry.

Tfurca Gotmuff

ponti 

Posted: 2011-07-11, 09:47   

Marw wrote:
w tym czasie bez problemu mogłem Ci na dzień dobry spalić lub przejąć to graniczne miasto, nadrukować woja i walczyć do upadłego.

Z tego co widziałem do chyba 30 turki w miescie granicznym Rihiter miał dwa warriory.Wystarczyło posłac dwa axy i spira czy rydwan w razie randomu i spalic miasto ,potem mozna bylo sie nawet dogadac i za pokoj dac seta lub po prostu grac na wojne totalną.

Tfurca Gotmuff

Marw 

starszy plutonowy  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4 
Posted: 2011-07-11, 09:56   

ponti wrote:

Miejsca mnóstwo a dodatkowo naprawde bogatego w jedzonko.Naprawde taki zgrzyt tutaj miedzy Wami był bez sensu o te pola.Nie wiem ktory z Was postawił miasto tak blisko miasta sasiada jako drugi ale to własnie ten gracz spowodował konflikt.

Ja pierwszy tam postawiłem miasto. Pamiętam że byłem Ciekawy czy wejdę do dyplo przed Rihiterem i zdążę postawić tam miasto przed nim. Zdziwiłem się że On widząc moje miasto zdecydował się mimo to postawić swoje Tak blisko. Wtedy to przeczuwałem konflikt. Ale potem podpisaliśmy jawny pakt i to mnie uśpiło.
"There are two novels that can change a bookish fourteen-year old's life: The Lord of the Rings and Atlas Shrugged. One is a childish fantasy that often engenders a lifelong obsession with its unbelievable heroes, leading to an emotionally stunted, socially crippled adulthood, unable to deal with the real world. The other, of course, involves orcs."

ponti 

Posted: 2011-07-11, 10:52   

Oceniłem wysoko Twoja gre dlatego ze nie da sie przewidziec czy przeciwnik złamie jawny czy też nie.Jakby nie złamał pewnie podbijałbys teraz Trebucha.Tak naprawde źle nie zagrałes w zadnym elemencie gry.

Mimo wszystko jednak sytuacja geopolityczna była taka ze nalezało sie spodziewac wojny z Rihiterem.Quest jeszcze dodatkowo dał powody choc akurat sam Rihiter przyznał mi wcześniej ,że atak w planach miał od dawna a nagroda była tylko wisienką na torcie.

Tfurca Gotmuff

Rihiter 

starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2011-07-11, 16:47   

Wszystko było pod kontrolą ponieważ to nie miasta są ważne, a armia. Armia czekała na ewentualny atak z kontrą. Więc nie przejmowałem się zbytnio "wizją" utraty miasta. Co do wojny totalnej to akurat również się tego nie obawiałem. Produkcyjnie byliśmy zbliżeni, tyle że ja właśnie się zbliżałem do mojego UU. Fakt, że zaatakowałem zanim miałem dostęp do mojego UU wynikł tylko z tego, że nadarzyła się ku temu nadobna okazja i tak jak napisał Ponti, skusił mnie questem.

Kto postawił pierwszy miasto musielibyśmy sprawdzić po datach, nie pamiętam. Jednak prawda jest taka, że byliśmy cholernie blisko siebie. Zarówno moje jak i Marwa miasto graniczne, to były miasta postawione zaraz obok naszych stolic (3 pola). Oboje postawiliśmy miasta na wzgórzach. Różnica była taka, że Marw po drugiej stronie stolicy miał piękną i raczej zieloną przestrzeń pod osadnictwo. U mnie z drugiej strony stolicy zaraz zaczynało się morze. Dla mnie ten kierunek stawiania miast był w sumie z tej przyczyny jedynym właściwym, zwłaszcza że były tam zarówno słoniki jak i śliczna rzeczka.

Pytanie do Ciebie Marw: stawiając stolicę przesuwałeś się jakoś Settlerem na wschód lub zachód czy postawiłeś tam gdzie zaczynałeś?

Dyplo Hymn

Marw 

Posted: 2011-07-11, 17:05   

Rihiter wrote:

Pytanie do Ciebie Marw: stawiając stolicę przesuwałeś się jakoś Settlerem na wschód lub zachód czy postawiłeś tam gdzie zaczynałeś?

Nie jestem pewien na 100% ale jeżeli się przesunąłem to tylko o 1 pole.

Rihiter 

Posted: 2011-07-11, 17:42   

W kierunku?

Pytam, bo aż dziwne, że nas tak blisko rzuciło. Nasze stolice są oddalone od siebie o 10 pól, prawie po lini prostej, wszystko po płaskim terenie. Blisko ^^

Dyplo Hymn

Marw 

Posted: 2011-07-11, 18:03   

Rihiter wrote:
W kierunku?

Pytam, bo aż dziwne, że nas tak blisko rzuciło. Nasze stolice są oddalone od siebie o 10 pól, prawie po lini prostej, wszystko po płaskim terenie. Blisko ^^

Odnalazłem zrzuty ekranu z początku gry. Stolicę postawiłem tam gdzie stał osadnik - nigdzie się nim nie ruszałem. Przy okazji znalazłem też zrzut dowodzący że ja pierwszy postawiłem to graniczne miasto. :)

Rihiter 

Posted: 2011-07-11, 18:25   

Skoro nie przesuwałeś się nic w kierunku wschodnim, to zaczynaliśmy na prawdę blisko siebie. Konflikt był nieunikniony bez względu na to kto kiedy stawiał miasta.

Dyplo Hymn

Rihiter 

Posted: 2011-07-15, 13:31   

Marw, tak na podsumowanie naszego wspólnego grania w DyploMiś dziękuję Ci za grę do końca, emocje oraz dojrzałe zachowanie. Fakt, że nie odebrałeś całej tej wojny osobiście, nie obraziłeś się, nie strzelałeś fochów lub też jakichś aroganckich zachować dobrze o Tobie świadczy. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze wspólnie grać, a także że następnym razem będziemy od siebie dalej :]

Dyplo Hymn

Marw 

Posted: 2011-07-15, 13:43   

Rihiter wrote:
Marw, tak na podsumowanie naszego wspólnego grania w DyploMiś dziękuję Ci za grę do końca, emocje oraz dojrzałe zachowanie. Fakt, że nie odebrałeś całej tej wojny osobiście, nie obraziłeś się, nie strzelałeś fochów lub też jakichś aroganckich zachować dobrze o Tobie świadczy. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze wspólnie grać, a także że następnym razem będziemy od siebie dalej :]

A o co tu się obrażać. Emocje co prawda były, ale tylko jako władca, a nie jako gracz. Chociaż przyznam że w pierwszym momencie jak zobaczyłem w civstats, że po Twoim wejściu nagle spadły mi punkty, a na dodatek wstrzymano grę, to ciśnienie nieco mi skoczyło. :)
Tym niemniej nie ma o co się obrażać, na tym polega ta gra. Złamanie paktu to nie złamanie regulaminu, miałeś do tego prawo. Nie było żadnego CWWC. Na dodatek cała operację wykonałeś tak perfekcyjnie że jeszcze raz gratuluję i życzę powodzenia w dalszej grze. :padam:

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum