www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Babilon (haram) - Kartagina (Rihiter)" (Rihi
Author Message
Beny 

xfire: fcbeny
Helped: 50 times
Piwa: 65/13
generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-11-20, 17:57   Pakt "Babilon (haram) - Kartagina (Rihiter)" (Rihi

Pakt numer 1219, założony 2011-06-28 17:37:48 przez Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina )

Nazwa paktu: Babilon (haram) - Kartagina (Rihiter)

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: Rihiter
haram
Postaw piwo autorowi tego posta

Beny 

generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-11-20, 17:57   

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-06-28 17:38:43
Witam nowego sąsiada.

Mam nadzieję, będziemy żyć w pokoju.
Jesteśmy oddaleni, więc tarć kulturalnych nie będzie.

Pozdrawiam.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-06-28 23:04:07
Również witam i jestem zainteresowany poprawnymi relacjami. Mamy chyba jednego wspólnego sąsiada - Boudice (Marwa już nie liczę). Gratuluję udanej kampanii.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-06-29 01:18:39
Dziękuję.

Udam się jedną jednostką w kierunku Twoich ziem, rydwanem zapewne. Bez wrogich zamiarów. Misja czysto kartograficzna ;]
Jak będę widział teren między nami to możemy popracować wspólnie nad ustaleniem jakiegoś podziału, granicy, a także jakichś porozumień o nieagresji.

Tak, wiem. Jestem paskudnym łamipaktem :] ...ale nie obawiaj się. Mówię obecnie o paktach na poważnie. Ten, który złamałem nie miał prawa bytu ze względu na bliskość i parcie kultury sąsiada. Co innego pakt między sąsiadami oddalonymi, którzy z góry uzgodnią podział terytorialny.

Z pozostałych sąsiadów to rzeczywiście mamy jeszcze jednego wspólnego - Lukgin (Boundica, Ottomanie). Jak się Tobie układa z tym sąsiadem?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-06-29 01:21:42
p.s. Z kim jeszcze graniczysz?

Proponuję wymianę informacji o lokalizacji sąsiadujących z nami graczy. Wzbogacimy dzięki temu naszą wiedzę. Można także się wymienić informacjami kartograficznymi, te morza wewnętrzne tworzą ciekawe struktury, urozmaicają mapę.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-06-29 23:12:10
Z Lukginem dobrze się układa wpółpraca. Wymianą map na razie nie jestem zainteresowany, a co do chariota, to dobrze, że uprzedzasz. Pozdrawiam.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-06-30 10:16:12
Cieszy mnie to. Również dobrze układa nam się z Lukginem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-07 23:29:37
Sąsiedzie, teren między nami będzie patrolował 1 mój zwiadowca. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu, a uprzedzam, by nieporozumień uniknąć.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-07 23:46:06
Podobnie jak widzisz i mój zwiadowca tam hasa (wysłałem zamiast tego rydwanu, o którym wspomniałem kiedyś) i chcę tam się pałętać nadal tym zwiadowcą. Możemy zatem ustalić, że oboje będziemy tam patrolować okolicę zwiadowcami.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-08 00:00:22
Mówiąc o zwiadowcy, mialem na myśli właśnie rydwan, bo scoutów nie produkowałem. Ale nie będę wysyłał nic ponad tego 1.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-08 00:46:48
Okej. Nie widzę problemu, a jak jakiś zobaczę to będę informował.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-09 19:10:26
Cześć.

Dodam jeszcze, że obecnie kieruję na Ciebie moje SP, jednak tylko w celu osiągnięcia poziomu widzenia demografii. W sumie to mam już wystarczająco, więc w kolejnej turze zostaną skierowane gdzie indziej. To tak aby nie było nieporozumień.

Pozdrawiam.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-11 01:03:33
Ok, wysłałem propozycję Open Borders w celu nawiązania szlaków.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-11 02:01:51
Nie mamy ze sobą połączenia póki co. Nie mam miasta nad morzem, którym graniczymy.
Inna sprawa, że do OB i nawiązania połączenia handlowego możemy dążyć jeżeli ustabilizujemy między sobą solidne i długotrwałe porozumienie pokojowe. Masz Wielką Latarnię, OB i szlaki przyniosą zatem Tobie znacznie więcej korzyści niż mnie. Stąd moja ostrożność. Nie zamierzam "hodować" sobie na szlakach handlowych ewentualnego zagrożenia na przyszłość.

Zatem wpierw porozumienia pokojowe, potem handlowe.
Mam nadzieję zrozumiesz to :]

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-11 17:41:26
Spoko, rozumiem. Całkiem rozsądnie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-11 17:46:53
:] Cieszę się, że dostrzegasz rozsądek, a nie wrogość w moich działaniach. To dobry znak.

Jak wspomniałem, najpierw porozumienia polityczne, później możemy przejść do handlowych. Kiedy będziesz gotów na takie rozmowy daj znać. Będę czekał.

Pozdrawiam.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-17 17:10:54
Drogi sąsiedzi.

Obserwuję z zainteresowaniem rozmiary Twej armii, wiem też, że armia ta swój rozmiar zawdzięcza wojnie z Anglia Peryklesa. Przynajmniej taka jest oczywista tego przyczyna, czy prawdziwa i jedyna nie sposób powiedzieć.
Moja armia również jest niemała, a jej cel i przeznaczenie niedawno ujawniłem.

Dla świętego spokoju i możliwości zaangażowania całych naszych armii tam gdzie tego potrzebujemy proponuje podpisanie traktatu pokojowego, NaP.

Pozdrawiam i czekam na rychłą odpowiedź.
Rihi.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-17 17:53:36
Ok, przyślij propozycje zapisów.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-17 18:17:02
Proponuję pakt jak poniżej:

"Zostaje zawarty Pakt o Nieagresji pomiędzy Babilonem oraz Kartaginą, o następującej treści:

1. Pakt obowiązuje od chwili podpisania do tury 110 włącznie.
2. Strony zobowiązują się:
- nie wypowiadać sobie wzajemnie wojny,
- nie gromadzić przy granicy (w zasięgu 1 ruchu) drugiego z członków Paktu armii w liczbie jednostek większej niż 2, a jeżeli istnieje potrzeba aby przy granicy przebywało więcej niż 2 unity, to będzie to możliwe jedynie za zgodą właściciela granicy,
- jeżeli Państwa Członkowskie będą posiadały wspólną granicę, ilość wojska zgromadzonego przy tej granicy nie wykroczy po za garnizon defensywny w miastach granicznych,
- zabrania się przeprowadzania wzajemnie na sobie misji szpiegowskich, a także gromadzenia dużych ilości SP, które mogły by sugerować, że taki plan istnieje (duże ilości SP, tj. powyżej 250SP),
- jeżeli państwa członkowskie będą posiadały wspólną granicę, nakłady na kulturę w miastach granicznych będą konsultowane, a wyniki konsultacji wzajemnie respektowane. Ustalenia dotyczące kultury będą na bieżąco odnotowywane w niniejszym temacie.
Złamanie powyższych ustaleń może skutkować zerwaniem paktu bez okresu wypowiedzenia.
3. Pakt może zostać w trakcie jego trwania przedłużony za obopólną zgoda obydwu stron.
4. Każda ze stron ma prawo do zerwania Paktu bez podania przyczyn z 20-sto turowym okresem wypowiedzenia. W czasie okresu wypowiedzenia zapisy Paktu w pełni obowiązują. Wypowiedzenie Paktu odbyć musi się pisemnie w niniejszym temacie."

Interesuje mnie również kwestia terytorialna. Czy na tym polu również się jakoś umówimy?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-17 19:58:24
Mam kilka uwag:
1. Co do punktów szpiegowskich, to wolę, abyśmy przeznaczali wyłącznie do widoczności demo. To daje wystarczające poczucie bezpieczeństwa bez wtykania nosa w nie swoje sprawy. Wystarczy zapis, aby różnica we wzajemnie przeznaczonych pkt nie przekroczyła 20 pkt i będziemy się wzajemnie utrzymywać w okolicach demo.
2. Okres wypowiedzenia jak już wpisujemy, to wystarczy 5 moim zdaniem (przy 20, to wogóle nie ma sensu umieszczać).
3. Uzgadnianie nakładów kultury jak najbardziej, ale proponuję takie detale już w tajnych uzgadniać.
4. Mamy małą granicę, więc 1 zwiadowca wystarczy, nie trzeba 2.

Co do podziału terenu, jak najbardziej jest to już odpowiedni moment - proponuj.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-17 20:28:15
Twoje sugestie są słuszne. Moje do nich uwagi nieliczne.

1. Zgoda.
2. 5 to z kolei niezwykle mało. 10 będzie w sam raz.
3. Ten punkt zaproponowałem, aby nie powtórzyła się sytuacja jak z Marwem. Później wyszedłem na łamipakta... ;] . Nie mniej jednak: Zgoda. Z Marwem byliśmy bardzo blisko, nas dzieli kawałek, nie wróżę więc żadnych konfliktów "kulturalno-granicznych".
4. Zgoda.

Jeżeli chodzi o tereny, to podstawowe pytanie brzmi, czy w ogóle zamierzasz przesuwać swoją granice na północ? Zająłeś dobre, strategiczne miejsce na przesmyku, więc nie wiem czy planujesz stawianie jakichś miast za tym przesmykiem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-18 19:38:59
Ech już myślałem, że się jakoś rozsądnie dogadujemy, a tu taka propozycja podziału... Widzę, że najpierw musimy teren uzgodnić, a potem o jawnym rozmawiać.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-18 22:41:13
:]
To nie była propozycja podziału, to było zwykłe pytanie aby poznać Twoje zamiary terytorialne. Jak będziemy je wzajemnie znać, to będziemy negocjować.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-18 23:16:11
No dobra, masz rację. Trochę się rozpędziłem.
Co do planów, to oczywiście jestem zainteresowany każdym dostępnym skrawkiem przestrzeni, więc teren powyżej przesmyku mnie jak najbardziej interesuje.
W skrócie widzę to tak, żebyśmy wyznaczyli poziomą krechę jak się kończy rzeka. Co powyżej Twoje, co poniżej moje. I tak lepiej na tym wychodzisz, bo masz tereny rzeczne, ale na to nic nie poradzę. Nie jestem zwolennikiem przeplatańców granicznych. Obaj po 2 miasta jakoś wciśniemy, trzeba będzie oczywiście uzgodnić miejscówki i kulturkę, bo na takiej przestrzeni o wypadek nie trudno ;)

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-19 17:54:21
Przystaję na tą propozycję, jest rozsądna. Pozioma kreska, tam gdzie kończy się rzeka, będzie zatem naszą granicą.

Najbardziej wysunięte miasta na południe jakie planuję:
1) na zachodnim wybrzeżu, między zbożem a krowami, czyli 3 pola nad granicą,
2) na wschodnim wybrzeżu, nad krowami, czyli 2 pola nad granicą
Będę stawiał jeszcze jakieś miasto między nimi, całkowicie na lądzie, ale ono będzie na północ w stosunku do tych wymienionych powyżej, więc to będzie niegraniczne miasto.

Ok. Chyba mamy wszystko ustalone, bo podejrzewam, że do mojej propozycji miast nadgranicznych nie będziesz miał sprzeciwów, żadne nie jest zaplanowane na samej granicy. Jeżeli jest inaczej, napisz.

Chętnie usłyszę Twój plan miast przygranicznych. Następnie możemy przejść do finalizacji NaP, a później i innych porozumień.

p.s. Gratuluję zwycięstwa nad armią Larrego. Jak wygląda sytuacja w tej wojnie? Kończycie powoli?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-19 18:24:23
Dzięki, to zwycięstwo mi wiele rzeczy upraszcza. W zasadzie nawet już nie potrzebuję tego paktu jawnego. Jeśli jednak Tobie on jest przydatny, to mogę go podpisać, bo jestem zadowolony z naszych dotychczasowych kontaktów. Chciałbym jednak w takim wypadku również OB zawrzeć.

Ja na zachodnim wybrzeżu planuję postawić między pszenicą a małżą, na wschodnim wybrzeżu poniżej dżungli.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-19 18:51:27
Właśnie robiłem turę i mogłem się mapie przyglądnąć. Powiedz mi, czy jesteś w stanie postawić miasto na wzgórzu najbardziej wysuniętym na północ na zachodnim wybrzeżu? Trochę źle wcześniej spojrzałem na screena, bo miasto mi pasuje postawić bezpośrednio pod kukurydzą, a nie nad kukurydzą. Daj znać jak to u Ciebie wygląda. Jak mógłbyś na wzgórzu, to wtedy oboje wcisnęlibyśmy po mieście spokojnie, a jak na wzgórzu jest za blisko Twojego miasta i się nie da, to wracamy do wcześniejszego planu, a ja będę musiał jakoś to upchać tam u siebie.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-19 18:57:10
Nie ma szans, wszystkie wzgorza są w fatcrossie obecnego miasta. Poza tym jakbyś postawił pod kuku, to byś mi żarełka podebrał.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-19 19:05:51
Ok. To wracamy do pierwotnego planu.

NaP podpiszmy, dla formalności i świętego spokoju. OB w takim przypadku także jak najbardziej. Liczę na długą i harmonijną współpracę, więc nie będzie mi żal w takim przypadku, że korzystasz na szlakach więcej niż ja.

Jak skończysz Larrego to podejrzewam, że będziesz miał już wystarczająco terenów pod rozbudowę. Przynajmniej ja tak będę miał po tej wojnie z Bobkiem obecnej. Jeżeli oboje będziemy "ustatkowani" to możemy także pomyśleć o jakimś pakcie defensywnym, aby się nie obawiać innych agresywnych sąsiadów, takich jak np lukgin.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-26 09:31:04
Cześć.

Muszę Cię przestrzec. Mamy dobre układy geopolityczne, dobre układy handlowe więc uważam, że z korzyścią dla mnie aby Cię przestrzec;
Uważaj mości Babilończyku, bo masz sąsiadów co spiskują przeciwko Tobie. Składano mi propozycje, Wam mało przyjazne. Jak widać są jeszcze tacy co chętnie poszerzyli by swoje granice. Mnie już wystarczy, po 2 wojnach i likwidacji 2 nacji już mi wystarczy. Propozycji takich więc nie przyjmuję i wolę je przekazać jako pomocną informację.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-26 16:54:14
Dzięki, doceniam. Chodzi tylko o Larego, czy ktoś jeszcze?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-26 17:20:15
Larego traktuję już trochę jak przeszłość. Ufam, że niedługo będzie już tylko przeszłością. Chodziło o kogoś innego. Nie chcę jednak wskazywać palcem, bo to nieelegancko. Zresztą nie chciałbym abyś pomyślał sobie, że Cię tanim kosztem na kogoś szczuję.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-07-31 23:37:55
Witam.

Graniczysz może z Siewim (Francja)?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-07-31 23:41:32
Ano.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-01 00:49:02
Słyszałem z dość wiarygodnego źródła, że zbiera armię i szykuje się nią na jakąś kampanię. Nie wiem nic na temat celu tej kampanii. Wiesz może coś o tym więcej? Jak w ogóle żyjesz z Siewim?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-01 00:58:02
Myślę, że na mnie się szykuje. Postaram się, żeby to była jego ostatnia kampania.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-01 13:17:24
Hmmm. Armie masz niemałą więc łatwo mu nie będzie.
Jak coś to pisz.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-07 22:20:07
Hej, robię rozeznanie odnośnie religii dla mojego państwa. Czy jesteś zainteresowany i ilu misjonarzy byłbyś skłonny podesłać (zaakceptuję ofertę min. 3 misjonrzy). Pozdrawiam.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-08 00:31:54
Cześć.

Mogę podesłać 3 misjonarzy. Warunkiem jest przejście na Konfucjanizm oraz rozprzestrzenienie religii szeroko po państwie, tak aby ta inwestycja się Kartaginie zwróciła. Tak to traktuję, jako inwestycję.

Również liczę w przyszłości na unię, gdzie podstawą wiążąca członków tej unii będzie wspólna religia. Na chwilę obecną Konfucjanizm jest już szeroko rozprzestrzeniony w Kartaginie, założone zostało również pierwsze zgromadzenie filozofów konfucjańskich w Państwie Mali. Wkrótce religia rozprzestrzeni się szeroko po tym państwie. Sam oceń, czy warto przystać do wyznawców Konfucjanizmu.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-08 18:37:14
Dzięki za informacje. Rozprzestrzenienie reli jest dla mnie oczywiste, skoro już dostanę misjonarzy - w końcu to biznes obustronny ma być. Na razie jednak jeszcze nie podejmuję ostatecznej decyzji. Dam znać co i jak.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-09 18:58:54
Cześć.

Widzę, że wyprowadziłeś settlera aby postawić miasto. Mam nadzieję, że pamiętasz o ustalonych miejscach stawania miast. Twoje miało stanąć o jedno pole na południe od miejsca gdzie teraz jest settler... Inaczej moje będzie miało problem aby się zmieścić, a także zagarniesz kukurydzę, która miała być moja. Rozumiem, że to tylko nieporozumienie i nie obudzę się w następnej turze z Twoim miastem tam gdzie teraz stoi obecnie settler.

Pozdrawiam.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-09 22:13:41
Sąsiedzie, przeczytaj dokładnie nasze wcześniejsze ustalenia. Pisałem przecież, że na zachodnim wybrzeżu zamierzam postawić między małżą a pszenicą. Zależy mi na tej lokacji, aby żelazo objąć. Jak postawisz miasto nad kuku, to nie powinno być problemu z objęciem gokulturą, bo od Twojego miasta będzie 1 kratkę, od mojego 2.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-09 23:06:33
Owszem. Przy czym nie planuję stawiać tam miasta szybko, a Ty jesteś kreatywny. Obawiam się, że później będzie to miało duży wpływ.
W którym miejscu jest żelazo?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-09 23:15:39
Żelazo jest na pn-wsch od pszenicy. Może rozważ szybsze dostawienie tego miasta nad kuku. Nie chciałbym być stratny z tego powodu, że czegoś nie doczytałeś lub że masz akurat inne plany.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-10 00:14:55
Postawiłem kratkę niżej, najwyżej to na wschodnim jakoś inaczej postawię, aby objąć żelazo.
Z misjonarzy jednak zrezygnuję.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-10 01:22:29
Ok, wdzięczny jestem za decyzję z miastem.
Swoje postaram się postawić jak najszybciej.

Religię, cóż. Wybierzesz jaką chcesz. Byle by dobrze służyła.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-11 21:33:47
Wnioskując z tekstów jakimi na lewo i prawo szasta Faust wyciągam wniosek, że ktoś informuje go o moich statsach. Z przykrością muszę zauważyć, że jedyną osobą, która ma z nim kontakt i ma dostęp do moich statsów jesteś Ty Haram.

Trochę przykre. Ufałem, że dobrze nam się współpracuje, więc zdziwiło mnie to znacznie.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-12 10:51:05
Nie wiem co to ma być prowokacja, czy szukanie pretekstu :| Nie informowałem fausta o Twoich statsach.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-12 19:47:46
Nie szukam pretekstu do niczego, ani nie próbuję Cię prowokować. Gdybym chciał Cię zaatakować, pary bym z ust nie puścił o moich podejrzeniach.

Po prostu, jesteś jedyną osobą, która zna moje demo, bo tylko Ty masz na mnie odpowiednią ilość SpyPointsów. Faust rozpowiada, że zna moje demo, a nie ma wystarczająco SP.

Wniosek -> ktoś mu je dostarcza, wniosek z wniosku -> Babilonia, bo tylko oni mogą.

Alternatywny wniosek -> Faust blefuje aby nas skłócić.

Tak czy siak, dobrze namieszał.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-12 20:10:30
Haram, bardzo chcę wierzyć, że rzeczywiście nic Faustowi nie przekazywałeś. Ale ten rydwan z promocją do zasięgu widoczności, który sprawdza co mam w miastach wcale w tym nie pomaga. Proszę zatem abyś go wycofał.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-13 10:22:07
Prośba trochę dziwna jak na kogoś, kto scoutem mi obszedł moją kulturkę chyba w każdym możliwym polu.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-13 10:41:11
Haram, ten skaut tam chodzi w kółko po tych samych polach i nic wewnątrz Twojej kultury nie widzi, bo są góry. Nie zagląda w zakamarki. Ma jedną funkcję, patrzy czy nie idzie atak od Twojej strony. Jedynie po tym jak założyłeś miasto wszedł na 1 turę w Twoje terytorium, aby nanieść nowe miasto na mapę. Taki mój pedantyzm.
Rydwan pojechał w głąb i ziorał co mam w miastach. Dlatego proszę abyś go wycofał. Zresztą już sobie obejrzałeś co chciałeś. Żadnej armii jak widzisz nie gromadzę. Obsady w miastach też trzymam skromne.

Dobrze nam się dotychczas układało i tak chcę aby pozostało. Po prostu nie dajmy się ponieść paranoi, ale też nie dawajmy sobie niepotrzebnie powodów do nieufności.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-14 09:39:39
Też tak uważam. Mamy na tyle wygodną granicę i ułożone kwestie terytorialne, że spokojnie możemy szukać problemów gdzie indziej.

Co do demo to prawdę mówiąc nie rozumiem, czemu nie mógłbym z nim zrobi co mi się podoba, to są w końcu moje wydane SP. Zresztą mogę Ci napisać wprost - wymieniłem się demo z innym graczem, ale to nie był faust.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-14 14:19:10
Teoretycznie jest jak mówisz, to Twoja wiedza. Praktycznie jednak, kiedy przekazanie tej wiedzy może komuś zaszkodzić, to ten ktoś może mieć jakieś "ale". W każdym bądź razie chcę zachować pokój i dobre stosunki między nami. Pracuj

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-14 14:19:32
Pracujmy na to wspólnie i będzie dobrze.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-16 22:16:33
Oki. Sąsiedzie, czy nie masz nic przeciwko, abym miasto na wschodnim wybrzeżu postawił 2 pola w prawo od pszenicy? Moge jednak od razu zastrzec, że założę je dopiero po Twoich miastach i nie będe budował w nim żadnych budynków dających kulturę.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-17 01:59:51
Będę robił najbliższą torę, to popatrzę jak to wygląda i dam znać.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-17 09:41:14
Okej, nie mam nic przeciwko, liczę jednak że postąpisz tak jak zaznaczyłeś w drugiej części swojego pytania.
Planujesz tam poniżej tego miasta wcisnąć pewnie jeszcze jedno?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-17 21:08:03
Tak, chcę 3 wcisnąc, bo nie objmę jednym żelaza i barwnika. Jak pisałem, poczekam z nim i nie będę go kultura pakował. Natomiast jeśli chodzi o to miasto co właśnie postawiłem, to będę chciał tam trochę kulturką przypakować, bo jak je odsunąłem od żelaza, to pasuje mi teraz zmienić jego przeznaczenie. Weź to proszę pod uwagę i jak swoje postawisz, to pomyśl też o kulturce, oki?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-17 22:25:37
Tak się zrobi.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-17 23:36:52
Przy okazji zapytam: Czy Babilonia jest zainteresowana przedłużeniem Paktu NaP z Kartaginą? Kończy się nam za jakieś 13-14 tur. Jeżeli na razie nie chcesz tego poruszać, zrozumiem. Można to omówić bliżej końca.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-18 14:01:27
Na razie się nie wypowiem. Przegiąłem z jawnymi o nieagresji i wcale mi nie jest z tym dobrze. Jak będę planował atak, to potencjalnej ofierze będzie się łatwo zorientować, skoro z wszystkimi na około będę miał jawne tylko nie z nim. To mocno krępuje (nie każdego oczywiście ;) ). Tak więc mam plan znacząco zredukować liczbę paktów w najbliższym czasie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-18 17:01:57
Rozumiem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-20 13:39:28
Mam do obgadania jedną kwestię i chciałbym prosić o dyskrecję (choć liczę się z tym, że możesz jej nie dotrzymać z uwagi na łączące Cię pakty). Chodzi o Siewiego - nie ukrywałem wcześniej, że mamy raczej słabe relacje, najpierw planował mi wjechać w plecy za namową Larego, teraz postawił mi miasto przy samej kulturce bez żadnych uzgodnień.

Nie będę ukrywał, że traktuję go jako potencjalnego wroga i Twój pakt defensywny stawia nas raczej po przeciwnych stronach barykady w tej sytuacji. Trochę jest mi tego szkoda, ponieważ dogadujemy się konkretnie i rozsądnie, poza tym granicy nie mamy konfliktowej. Co myślisz na ten temat?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-20 14:55:35
To, że Babilonia i Francja nie są przyjaciele to powszechnie wiadomo, więc dyskrecja jest tu czysto dla kurtuazji potrzebna. Ale zachowam ją, nie martw się.

Trudno mi się jednak wypowiadać co o tym myślę, bo mi w głowie świta, że Babilonia z Egiptem ugadana. A Egipt leci ze mną tak w kule, że aż obraźliwym jest dla mnie to jak równocześnie i oczy mydli. Trudno mi się ustosunkować do tego o piszesz, bo pomimo długiej i spokojnej współpracy między nami nie wiem obecnie co myśleć.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-20 16:14:17
Ja do tej pory nie mam powodów, aby coś złego na egipt pisać. Choć wcale nie jestem zdziwiony tym co piszesz, bo geo najpierw też narzekał. Teraz chyba im się relacje unormowały, bo pisał, że długi pakt podpisują.
No dobra, poprzestańmy w takim wypadku na naszym małym poletku i sprawach granicznych, bo w tym zakresie nam lepiej idzie dogadywanie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-20 17:01:52
Słusznie, uporządkujmy wpierw nasze poletko, a później pomyślimy o szerszych sprawach.
Odnoszę wrażenie, że nie grasz ze mną w otwarte karty.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-20 17:34:15
A kto z kim w dyplo gra w otwarte karty? Chyba tylko Marw i Piteroter próbowali.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-20 18:41:13
Ta dwójka wykazała się wyjątkowym brakiem umiejętności wyciągania oczywistych wniosków.

Ja mówię o kombinowaniu czegoś za plecami drugiej nacji pomimo dobrych i ułożonych stosunków.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-20 20:28:09
Ładnie sobie racjonalizujesz tą zdradę, nie powiem...

Co do meritum, to po raz kolejny już próbujesz się ustawiać w sytuacji, w której mnie o coś oskarżasz, bądź sugerujesz. Nie mam ochoty na takie gierki, i nie dam się wciągnąć w tłumaczenie, zapewnianie itp.

Korzystając z okazji chciałbym jeszcze poinformować, że nie życzę sobie wchodzenia w teren mojej kultury żadnymi jednostkami bez wcześniejszego uzgodnienia (dotyczy również szpiegów).

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-21 13:18:51
Sąsiedzie, niezależnie od tego, co myślisz o moich intencjach, deklaruję, że zależy mi na dalszej pokojowej koegzystancji między naszymi krajami. Jeżeli masz jakieś konklikty z faustem, to załatwcie to jeden na jednego. Jawnego na razie nie będę przedłużał, ponieważ sytuacja jest chwilowo zbyt dynamiczna. Moja prośba odnośnie respektowania granic jest dalej akualna, pozdrawiam.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-21 13:48:33
To, że się nie tłumaczysz świadczy jedynie o tym, ze nie jesteś głupi i się nie dasz podpuścić na ewentualny blef. Ciągniesz więc maskaradę do końca. Bardzo słusznie. Ja jednak nie blefuję, mam nie podejrzewania lecz pewność.

Czy nie zapytywałeś mojego sąsiada/moich sąsiadów "jakby zareagowali gdyby utworzyła się koalicja przeciw Kartaginie" ? Zaprzecz jeżeli uważasz nadal za słuszne ciągnięcie maskarady.
Pamiętaj jednak, że swoimi czynami i słowami deprecjonujesz lub podwyższasz wartość swojego "słowa". Zarówno w moich oczach jak i innych. Nie zdziw się więc kiedy w przyszłości ktoś potraktuje słowo dane Tobie tak jak Ty traktowałeś swoje.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-21 13:59:58
Powiedziałem, co miałem do powiedzenia, zrób z tym co chcesz. Swoją drogą morały o wartości "słowa" w Twoich ustach brzmią po prostu groteskowo.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-21 14:21:12
Tak, wiem. najlepszą obroną jest atak. Rozumiem zatem Twoje cięte riposty. Nie ruszają mnie one jednak. Rozmawiam z Tobą o tym co tu i teraz, między nami, a nie o przeszłości i innych nacjach.

Deklarujesz, że zależy Tobie na dalszej pokojowej koegzystencji, świetnie. Tak jak i mnie. Babilonia nie widzi dla siebie interesu w podpisywaniu wielu paktów pokojowych, też dobrze. Nam, Kartagińczykom wystarczy Twoje Słowo Honoru. Czy jesteś je w stanie dać?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-21 14:40:47
Złożyłem deklarację 2 posty niżej. Nie będę się powtarzał ani dla Twojego kaprysu okraszał dodatkowymi epitetami.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-21 15:07:40
Deklaracje to się składa w urzędzie skarbowym. Dla mnie jest to nic nie warte. Słowo Honoru to inna rzecz.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-26 12:11:49
Założyłem miasto na wschodnim wybrzeżu. Możesz już swoje też tam stawiać śmiało.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-26 18:25:23
Ok, dzięki. Przypominam również o tym mieście na południe od Peacepolis, aby nie było problemu, że moja kultura obejmie kuku.

Beny 

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-26 20:29:17
To miasto również niedługo stanie. Uznałem, że to na wschodzie jest priorytetem, żeby Cię nie blokować z Twoim.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-28 02:11:05
Oj Haram, Haram. I to są właśnie te "deklaracje". Słowa honoru już dać nie chciałeś, o co zresztą prosiłem z premedytacją. W tym, że nie dałeś jest jednak jakaś uczciwość.
Taki jeden inny dał... ladacznica bez honoru ;]

Jedno Ci powiem i sądź sobie o tym co chcesz. Co by się dalej nie działo, to na koniec i tak Cię wyruchają. Dlatego, że uczciwość w sobie masz, a Ci z którymi paktujesz nie mają.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-28 10:46:38
Mój drogi, teraz już nie ma po co ściemniać, więc racz wykazać odrobinę więcej otwartości na to co piszę. Nie miałem zamiaru Cię atakować. Nie twierdzę, że moja deklaracja była ważna do końca dyplo, ale na pewno w dającej się przewidzieć przyszłości. NIemniej jednak zaryzykowałeś (kto wie, czy nie była to włąściwa decyzja, bo zaczynałem Ci odlatywać z statsach). Nie udało się i sam na siebie bat ukręciłeś. Shit happens :/

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-28 12:52:33
Odlatywanie w statsach nie miało tutaj nic do rzeczy. Martwię się własnymi statsami nie cudzymi, a my mieliśmy jasny i klarowny układ terytorialny, który mnie satysfakcjonował. Więc też nie było moim planem aby Babilon atakować.
Podjąłem próbę, którą podjąłem po Twojej odmowie i po informacjach jakie do mnie dotarły o waszej komitywie z Egiptem. Te dwa fakty dały dość jasny obraz sytuacji, jedynie ślepiec albo niepoprawny optymista mógłby przypuszczać, że nic się nie kroi.
Dziwić się więc nie powinieneś, że próbowałem sytuację odkręcić i odwrócić.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-28 19:59:19
Dobra. Argumenty polityczne do Ciebie nie trafiają. Nie mniej jednak obydwoje twierdzimy, że nie planowaliśmy na siebie ataku (kwestii szczerości tych deklaracji nie ma co rozważać, była by to jałowa dyskusja, każdy ma swoje zdanie i punkt widzenia).

Przemówię do Ciebie zatem innym argumentem, bardziej wymiernym. Ziemie jakie zdobędziecie na Kartaginie (co nie będzie łatwe), w większości zagarnie Egipt i Ottomanie. Nie widzę szczerze mówiąc dla Babilonii jakiegoś dużego pola do popisu jeżeli chodzi o przejęcia, bo to co ewentualnie może Cię interesować to dawno Indie, a tam są 2 tylko miasta sensowne, w dodatku daleko od Ciebie, a 2 bliższe to są totalne świeżynki (1 spalisz bez opcji zajęcia). Wojna będzie Cię kosztować, a zyskasz niewiele. Dodatkowo zamiast sąsiada, z którym terytorialnie byłeś ułożony (co by nie mówić), teraz otoczysz się dwójką: Egipt, Ottomanie. O tym, że Egipcjanie to szuje i zdrajcy to chyba przekonywać Cię nie muszę (najpierw Chiny - nóż, potem Etiopia - nóż, teraz Kartagina - nóż + skurwysyństwo do samego końca). Ottomanie z kolei są zacofani i dla nich wyjście to wojna, nie tylko ze mną. Uważam zatem, że nie poprawisz swojego bezpieczeństwa.
I teraz w perspektywie tych argumentów przemyśl moją propozycję: Zapłacę Babilonii, cena do uzgodnienia, za nie przystąpienie do wojny z Kartaginą. Z wojny korzyść i tak wyciągniesz (nawet większą), nie przystępując do niej. Jeżeli uda nam się porozumieć w tym zakresie, to będziemy rozmawiać dalej, może o innej wojnie, również za godziwą zapłatę.

Politycznie Cię nie przekonam - wiem. Coś gdzieś po drodze pękło w naszych stosunkach.
Odwołuję się zatem do Twojego rozsądku i interesu Babilonii.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-28 20:15:33
Zgadza się, nie jesteś zresztą pierwszą osobą, która mnie ostrzega przed Egiptem. Tylko, że ja na razie nie mam powodu narzekać na tą współpracę. Jak byłem zaangażowany u Larego, to wynajął mi wojsko i chyba dzięki temu udało się Siewiego powstrzymać.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-28 20:35:07
Też nie miałem powodu żeby narzekać. Owszem prowadziliśmy twarde negocjacje, w których nawet ze względu na Trebucha* (wyjaśnione poniżej) poszedłem na ustępstwa, była między nami spora doza nieufności, ale się dogadaliśmy. Tak to wyglądało. A jaki numer odwalił to sam najlepiej wiesz. Wolę myśleć zresztą, że palców w tym nie maczałeś. Dla mnie zachował się jak ostatni **********. Nie licz, że będzie miał skrupuły kiedy zobaczy interes w zrobieniu w balona Ciebie.

Zagiąłeś na mnie parol gdzieś na przestrzeni dzieją, rozumiem to. Rozumiem też, że Egipt miał w tym udział - jego wyrachowanie. Nie odwołuję się do argumentów politycznych, długotrwałego pokoju między nami, dobrego układu itp. Proponuję czysty układ: Kartagina ma ciężką sytuację, Kartagina za pokój zapłaci. Dobrze zapłaci.

Jak to powiedział Scooby kiedy zostawił Japonię samotną w wojnie z Sumerami:
"Interes musi się opłacać".

* nie zaatakowałem Trebucha jak był na urlopie, co by bydła nie robić koledze z którym gram od lat w civ, to był błąd ogromny jak pokazała historia - kto ma miękkie serce musi mieć twardą dupę. Miś jak widać uczy, spełnia swoje dydaktyczne przeznaczenie.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-28 21:35:30
Z Tobą bym się jeszcze jakoś dogadał, ale wiem, że nie dogadam się z Siewim. On na mnie się czai przy każdej sposobności. I z tego punktu widzenia na rękę mi ta wojna, bo rozwiąże kwestie waszego defensywnego.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-28 22:00:12
Wiem jak wygląda sprawa z Siewim. Francja zaatakować Babilonię jest chętna tylko i wyłącznie w kooperacji z kimś. Sam się boi. Musiał by więc mieć albo Geo albo mnie do spółki. Rzecz jasna jak się dogadamy nie mogła by taka sytuacja zaistnieć.

Haram, ja nie łamię danego słowa. Wytykają mi od łamipaktów, ale to był incydent. Marw pchał się sam na nóż, w ewidentnej sytuacji, gdzie mógł z nas przetrwać tylko jeden. Nie mogliśmy egzystować koło siebie. Nie w takim ścisku.

Jestem nawet w stanie załatwić Babilonii pakt z Francją. Żyję dobrze z wieloma graczami. Tylko Ci, którzy od dawna spiskowali i życzyli mi źle rzucają przeciw mnie oskarżenia. Nikt inny.
Jeżeli boisz się Siewiego, to wiedz, że Faust nie zawaha się wykorzystać go kiedy przyjdzie pora na Twoją głowę.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-29 14:09:04
Więc Haramie? Zegar cyka, a my stoimy w miejscu. Metaforycznie, bo Twoja armia idzie ^^

Aż tak chyba Ci za skórę nie zalazłem, że nawet nie wymienisz ceny. :P

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-29 18:37:35
Odstąpię od ataku za cenę Rihitergard/Peacepolis i okolicznych wiosek Tacape/Sicca.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-30 00:06:17
Przyglądnę się jutro robiąc turę sytuacji i napiszę moje zdanie w tej kwestii.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-30 12:34:40
Przyglądnąłem się sytuacji.

Jestem skłonny iść na daleko idące ustępstwa. Mogę odstąpić Babilonii Peacepolis, Tacape i Sicca, oraz tereny między nimi, wtedy będzie ciągła granica.

Rihitergradu jednak nie mogę sobie pozwolić oddać. To zbyt dużo. Bardziej opłaci mi się go bronić za wszelką cenę.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-30 20:30:52
Jakbyś się jeszcze zastanowił, to moja propozycja jest aktualna (do mojego logowania w 111 turze).

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-30 20:59:48
Nic się nie chcesz potargować? Ejże Haram. To nie po sportowemu :P

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-31 10:07:55
No niestety. Wiem, chwilę to trwało, ale sobie wszystko przekalkulowałem i będę się tego trzymał.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 13:19:47
Dobrze. To jednak przemyśl swoją propozycję. Sytuacja się lekko zmieniła. Największa na świecie armia, którą to się tak butnie Maiar hołubił, armia ottomańska, już nie istnieje. Właśnie ją rozbiłem tracąc 5 jednostek, jemu niszcząc 35. Po wyleczeniu największą armią na świecie będzie teraz armia kartagińska.

Zaatakujesz, spalisz mi jakąś wioskę, coś mi zajmiesz na chwile, a później Twoją armie spotka ten sam los. Nie dam się tak łatwo pokonać. Nie dałem Egiptowi, nie dałem Turczynowi i nie dam Babilonii. To jest jednak zbędne. W ogóle nie musi być między nami wojny.

Nadal chcę pokoju. Żyłem z Tobą w pokoju 110 tur i chcę żyć w pokoju kolejne 110, albo i dłużej. Geo cały czas mi mówi, że wcale na mnie nie planowałeś uderzać, że Egipt i Turek wyłączyli Cię z rozmów o zdradzie przeciwko Kartaginie. Wierzę mu, bo Geo nie ma powodu mi kłamać. Wcześniej byłem przekonany, że uknuliście to we trójkę, tą zdradę. Ale Geo wierzę. Dlatego nie chowam urazy. Proszę, odsuń też urazę, za to że próbowałem podburzyć Ottomana przeciw Babilonii, to były działania pod wpływem wcześniejszego przekonania o spisku. Obydwoje zapomnijmy o tych nieprzyjemnych epizodach w stosunkach między naszymi narodami i wróćmy do pokojowego harmonijnego życia. Do handlu i wymiany.

Masz duże, dobrze prosperujące państwo. Masz szanse na dobry wynik, a nawet na zwycięstwo. U mnie, zwłaszcza po wojnie rozwój państwa się opóźnił, mam teraz co odbudowywać. Zaniechaj wojny. Wróćmy do współpracy. Obydwu nam się to bardziej opłaci.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-31 14:04:41
Gratuluję zwycięstwa.
Zastanowię się co dalej robić.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 14:10:21
Dobrze. Kiedy mogę liczyć na Twoją odpowiedź? Również muszę zaplanować co dalej robić.
W chwili obecnej nie prowadzę żadnych rozmów z innymi krajami aby zaszkodzić i umniejszyć Babilonii. I chcę ten stan podtrzymać. Nie mogę jednak czekać w nieskończoność, bo zdrajcy czekają tylko na moje zawahanie. Dlatego proszę abyś określił jakiś termin.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-31 16:16:12
Raczej jutro po pracy - z tak prozaicznego powodu, że cały wieczór dziś będę na imprezie :wino:

Piszesz tyle o pokoju i o współpracy, a przecież jeszcze chwilę wcześniej planowałeś, namiawiałeś innych na rozbiór Babilonii. Jakie zadośćuczynienie proponujesz, abym puścił w niepamięć tą zniewagę i akt agresji?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 17:42:47
Haram, namawiałem, przyznaję się do tego. Ale nie mogę zaakceptować twierdzenia, że ot tak to po prostu robiłem. Rozpocząłem takie działania tylko i wyłącznie dlatego, i tylko i wyłącznie po tym, jak zrozumiałem, że formuje się przeciwko mnie spisek. Przekonany byłem zresztą, że głównymi uczestnikami tego spisku są Egipt i Babilonia, a Turczyn tylko na doczepkę, bo gdzieś wojsko trzeba skierować. Logika zatem prosta; spróbować by skierował gdzie indziej. Najlepiej na jednego ze spiskowców. Działania te podjąłem po tym, jak odmówiłeś przedłużenia paktu, czym dałeś mi mocny argument, że w spisku jesteś.
Że tak nie było, skąd mogłem wiedzieć? Wszystko na to wskazywało, a Ty też nic nie uczyniłeś aby mnie z błędu wyprowadzić.

Wcześniej żadnych wrogich ruchów przeciw Babilonowi nie robiłem. Mieliśmy pakty i byliśmy z nich oboje zadowoleni (mam nadzieje).

Namawiałem do ataku na Babilon. Babilon dołączył po czasie do spisku na mnie i chciał zaatakować (nadal to rozważa). Oboje zbłądziliśmy. Nikt nie jest bez winy. Nie widzę tutaj z niczyjej strony potrzeby wypłacania zadośćuczynień. Póki co krzywda żadna się nie stała.
Jako korzyść dla Babilonu proponuję trwały i nie powodujący konfliktu interesów u naszego wspólnego sąsiada pakt defensywny trójstronny: Babilon, Mali, Kartagina Pakt, który spowoduje stabilizację i trójstronne zabezpieczenie interesów.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 17:44:15
Udanej imprezki.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-31 18:42:14
Nie stawiaj Kartagińczyku znaku równości między Twoimi i moimi działaniami, bo takiej równości nie ma. To, co czynię teraz to tylko reakcja na Twoje ewidentnie knucie.

Owszem, dziś Twoja chwila triumfu, nie odbieram Ci tego. Masz rację, Twoich miast trudno byłoby mi utrzymać, dlatego nawet nie zamierzam. Jeżeli nie poczuwasz się żadnych win, to sam sobie wypłacę rekompensatę, zostawiająć Ci swąd spalenizny.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-31 19:30:30
Dobra, przemyślałem i mam inną propozycję. Nie widzę dla siebie jakichś większych korzyści z tego konfliktu, a jednocześnie jestem w niego umoczony od samego początku przez Twoje knucie (nie zostawię na pożarcie tych, co mnie o nich ostrzegli). Dlatego proponuję 20 tur powszechnego rozejmu. To jest czas na dogadanie się stron w sprawie ewentualnych rekompensat terytorialnych itp. Po tym czasie kto się nie dogada niech się naparza, droga wolna.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 19:56:56
Nie stawiam znaku równości. Każda sytuacja ma swoją specyfikę. Nie sposób je porównywać. Widzę, że nic nie znaczy dla Ciebie, że do momentu kiedy odmówiłeś przedłużenia paktu i tym samym dałeś mi bardzo mylący sygnał, nic knute nie było. Cholera, ani razu nie złamałem danego Ci słowa. Nie rozumiem na prawdę skąd u Ciebie taka na mnie zawziętość i nie wiem skąd taka u Ciebie miłość do tych dwóch zdrajców.

Mówisz o rozejmie. Znając naturę władcy Egiptu to potrzebuje on takowego tylko po to aby móc przemieścić swoje siły i teraz komuś innemu, albo ponownie temu samemu wbić nóż pod żebra. Turek z kolei tak zdewastował swoją gospodarkę, tyle wsadził "kraju" w tą "największą na świecie armię", że teraz jest w dupie i bez armii. Nie dziwię się więc, że za pośrednictwem Twoich ust padają jakieś słowa o rozejmie.

Powiem Ci jak to widzę. Z Turcją rozejm mogę podpisać. Pod warunkiem, że Turcja zapłaci Kartaginie za doznane krzywdy. Fizyczne krzywdy, nie jakieś tam zniewagi. Po kolei:
- Oddanie ziem zagarniętych Kartaginie przez Turcję, czyli ziem, które na mocy porozumienia między naszymi krajami miała kolonizować Kartagina, a które bez żadnego dalszego konsultowania zajął Namiestnik Maiar - mowa tutaj o mieście noszące obecnie dźwięczną nazwę Zagłada,
- zadośćuczynienie za spalone miasto, które było miastem rozwijającym się, posiadającym już spichlerz, religię i rozszerzoną granicę - 250 sztuk złota,
- przekazanie Rosji miasta, które Rosja może w najbliższych turach zdobyć - czyli miasta Samsun.

A z Egiptem i tym psem Surawejmaniem rozejmu nie podpiszę. Chcesz bronić tego szczura i szelmy. Twoja wola. Pamiętaj jednak, że z kim przystajesz, takim się stajesz. Zwłaszcza w oczach innych.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 20:04:11
A, jeszcze jedno Ci napiszę, w sprawie "knucia i tym podobnych". Pewien czas temu, nie pamiętam w której dokładnie turze, zalogowałem się kiedy Ty i Faust kończyliście swoje ruchy. Nie wiem czy za sprawą lagów i opóźnienia na necie, czy też po prostu nie zauważyliście, że wszedł inny gracz, ale jak się zalogowałem już do gry, to zobaczyłem końcówkę waszej rozmowy jaką prowadziliście przez czat.

Wyglądało to mniej więcej tak:
A - jak się z nim dogadamy, to spokój
B - dobra
A - a jak się nie dogadamy, to robimy zgodnie z planem
B - okej
A- do później
B - cześć

Nie jest to dokładne zacytowanie słów, ale sensu rozmowy. I Ty mi mówisz o knuciu?
Pokryło się to mniej więcej z okresem kiedy odmówiłeś przedłużenia paktu. Resztę sam sobie dopowiedz.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-08-31 20:05:14
Przed tym epizodem nikogo na Babilonię nie namawiałem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-08-31 23:55:59
Myślę, że zarówno z Egiptem jak i Ottomanami możesz rozmawiać o kwestii wzajemnych rozliczeń. Nie zamierzam jednak tego brać na siebie. Jeśli nie pasuje Ci moja propozycja to trudno.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 00:35:03
Nie mówię, że pasuje. Wszystko jest kwestią ceny.
Z Ottomanami sam będę rozmawiał, bo pomimo wszystko szczerze ufam w to, że to Egipt wmanewrował Ottomana w tą wojnę. Co więcej uzyskał to co chciał. No może nie do końca, ale chociaż częściowo. Kartagina gdzie indziej spożytkowała swoje siły, łomot chwycił nie Egipt, a Ottomanie. Trochę zawiódł się jednak pewnie na cenie jaką Kartagina za to zapłaciła. I dobrze.

Wracając do sedna. Z Ottomanem pogadam sam. Tutaj nie mam oporów. Ustalimy z nim warunki pokojowe. Jakoś się dogadamy.
Egipt natomiast nawet mi się nie widzi zagadywać. Chce coś uzyskać, niech zagaduje sam.

Jak będzie z tym pokojem między nami zatem? Bo to jest sprawa między nami. Nie innymi.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 00:35:43
edit, pierwsze zdanie:
Nie mówię, że nie pasuje. Wszystko jest kwestią ceny...

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 01:24:06
Sąsiedzie, postaram się sprawę uprościć na ile mi się uda. Dogaduj sie sam zarówno z Egiptem jak i Ottomanami. Jeżeli chcesz jednak, abym wycofał wojska, to zawrzyj rozejm z Egiptem oraz Ottomanami na okres 20 tur. O ile wiem, to z oboma możesz rozmawiać o ewentualnych odszkodowaniach. Co zrobicie potem, to już nie moja sprawa.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 01:47:49
Dobrze.
Ale rozmowy o rozejmach trwają przecież, a Ty atakować chcesz już zaraz. Takie negocjacje to mogą i kilka dni potrwać, szczególnie z Egipcjaninem, bo uparciuch straszny.

Ja na rozmowy jestem otwarty. Z Ottomanem już podjąłem. Na odzew od Egipcjanina czekam, niech proponuje.

Co będzie przez to 20 tur? Ja będę z nimi negocjował, a babilońska armia będzie jak karcąca rózga wisieć nade mną? Wiadomo jak to wpłynie na negocjacje. Gdy tylko będzie niezgoda, to poruszany będzie argument siły.
Co będzie później po tych 20 turach? Babilonia zwolniona ze swojego słowa ponownie przystąpi do planów ataku?

Wszystko dobrze i ładnie, ale sporo ma to dziur. Dziur przez, które mogę dostać sztych. Wybacz, ale zostałem zdradzony, ja mam teraz po tej zdradzie ufać?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 08:42:14
Widzę, że nie chyba wyjaśniłem właściwie celu mojej propozycji.
Babilonia nie jest zainteresowana tym konfliktem. Ani teraz, ani po 20 turach. Propozycja rozejmu ma na celu 1 rzecz - aby nie dopuścić do sytuacji, że dogadasz się ze mną i Ottomanami albo ze mną i Egiptem, a ten trzeci pozostanie na pożarcie. Mam na tyle poczucia lojalności względem tych, co mnie ostrzegli przed Twoimi działaniami. Myślę, że tyle im jestem winien. Jeżeli się przez ten czas nie dogadacie, wasza sprawa, załatwiajcie dalej jak chcecie. Nie mam zamiaru ingerować w żaden sposób w wasze negocjacje.

I jeszcze jedno. My tutaj gadu-gadu, natomiast czas płynie. Mam świadomość tego, że w przypadku niepowdzenia naszych rozmów, każda turka zwłoki jest na Twoją korzyść, ponieważ leczysz i przesuwasz wojska. Dlatego moje wojska nie będą stały ani chwili. To oznacza pierwszy ataku już dzisiaj, co zobaczysz po zalogowaniu. Liczę, że jednak nie będzie musiało do tego dojść.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 10:14:46
Haram, juz Ci powiedzialem, ze sie zgadzam. Z ottomanem juz rozmawiam, ale chce odszkodowanie bo narobil mi szkod. Na to, ze bedzie stawal okoniem wplywu nie mam. Bierz to pod uwage. Dlatego mowie. Rozmowy podjolem i to w dobrej wierze. Dlatego jezeli dojdzie do Twojego ataku, to caly dill przepada. Bo po co mi te rozmowy, skoro Ty mnie bedziesz rownoczesnie ruchal.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 14:13:53
Haram, może ja Ci pokrótce zaprezentuję jak wyglądają rozmowy pokojowe z Ottomanami...

To jest jego kontrpropozycja na zaproponowane przeze mnie warunki. Oczywiście dałem warunki mocne, otwarcie negocjacji. I dostaję taką kontrpropozycję.
Nie dość, że sugeruje mi tutaj żebym zostawił sojusznika, który pomógł mi w potrzebie, to jeszcze po co mi to proponuje... a jakże, po to abym mógł się skupić na innych frontach, konkretnie dwóch pozostałych. Jakie są moje dwa pozostałe fronty to chyba wiesz dobrze.

I Ty Haram chcesz się za nim wstawiać?
A dwa, serio chcesz uzależniać kwestię wojny między nami od rozmów tak ze mną prowadzonych?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 15:02:10
Ok, rozumiem. Lukgin już drugi raz wycina mi taki numer (wcześniej z Larym), więc moje skrupuły właśnie wyparowały. Natomiast faustowi nie mam nic do zarzucenia (wiem, wiem - jest zdrajcą itp), poza tym jestem mu winny przysługę. Dlatego nie zostawię go w tym momencie na lodzie.

Reasumując jest taka propozycja:
1)Nie wypowiadam Ci wojny, zapłacisz mi symboliczną stówkę, abym mógł wyjść z twarzą po Twoim knuciu (mogę skasować sam paląc Tobie portowe i wycofać się w swoją kulturę bez zagrożenia dla mnie).
2)Zostawiam Ci Luka - rób z nim co chcesz. Mogę się również włączyć po zakonczeniu mojego jawnego z nim (jak się dowiem, że to przekazałeś, to masz we mnie zaprzysiężonego wroga do końca Dyplo).
3)Z faustem podpisz (jawnie) zawieszenie broni na min. 10 tur na czas negocjacji (wiem, że jesteście wrogami, nie proszę abyście sobie wytatuowali RIHITER & FAUST - LOVE FOREVER, tylko o chwilowe zawieszenie broni. jak wygaśnie i się nie dogadacie w tym czasie, to jesteście dalej w stanie wojny, nic mi już do tego).

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 15:06:49
Jeżeli Ci moje warunki pasują, to możemy nawet podpisać przejściowy NaP, bo dużo się dzieje. Tylko potem nie montuj od razu koalicji, jak nie będę zainteresowany przedłużeniem. Nie jest moim priorytetem, aby ze wszystkimi wkoło mieć ciągle jawne o nieagresji.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 17:34:27
Dobra, zgadzam sie.
Ten fortel zebys wyszedl z twarza jeszcze musimy omowic. Ale na ogolny zamysl sie zgadzam.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 20:39:58
Rihiter, jeżeli mamy dojść do porozumienia, to chcę mieć dograne wszystkie szczegóły przed moją turą dzisiaj. Więc generalnie oczekuję TAK lub NIE, zamiast kolejnych kontrpropozycji. Jeżeli TAK, to chciałbym, abyś jeszcze dzisiaj dopełnił wymogu wpisu kronice odnośnie kasy.

Jeśli się zdecydujesz, to określ się również odnośnie jawnego - będziesz chciał skorzystać, czy nie? Jeśli tak, to ile tur?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 20:56:31
Pisze caly dzien z komorki, dlatedo chcialem dogadac pozniej. Zgadzam sie na 100gp, ale do zaplaty za np 10 tur. Teraz przez zbrojenie bieda jest. Zedre cos z Lukgina to od razu przeleje do Ciebie.

Pakt jawny chcialbym abysmy podpisali. Moze byc np do 140t.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 20:59:44
Ok, czekam na wpis w kronice (możesz tam wpisać też termin płatności).

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 21:18:24
Spoko. Sorry, że tak naciskam, ale sam rozumiesz... Żołnierze nerwowi, co chwila tylko pytają dowódców - Do ataku? Palić? Czy odwrót?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 23:04:46
Luz. Powiem Ci, że jak patrzę teraz w turę, to niekoniecznie byś mi to miasto zajął, bo mogę wsadzić tam teraz dodatkowo słonia, axemana i katapultę. Więc 4HA niekoniecznie by sobie poradziły... Ale nie mam zamiaru nic zmieniać, negocjować czy coś, słowo się rzekło, chcę zresztą abyś zachował twarz i wyszedł z tego usatysfakcjonowany. Potraktuj to jako mój dowód dobrej woli. Przyjacielski sygnał także na przyszłość.

Ufam, że masz dużo więcej godności od Władcy Egiptu i cała ta nasza zabawa w ustalenie to nie były igraszki i preludium przed zdradą. Zbieram więc co mogę i walę tym na wschód. Na turczyna.

Mam nadzieję, że to wstęp do wzajemnego odzyskania wiary w siebie wzajemnie i odnowienia współpracy.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 23:30:24
Loguj się i rób turę jeżeli chcesz.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-01 23:30:32
Ja jeszcze jestem w grze.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-01 23:32:51
Ech, lepiej już zagęszczaj ruchy, bo faust i Maiar też czekają.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-02 00:11:02
Negocjujemy z Faustem warunki pokoju. Staje bardzo okoniem na to, że chcę 2 etiopskie miasta, które zajął, jako zabezpieczenie jego prawdomówności i wypełnienia postanowień rozejmu (na zasadzie, że po 15 turach jak spełni wszystko i nie będzie robił fałszywych ruchów, to dostanie je z powrotem). Nie ufam mu po prostu. Sorry, ale jak mógłbym mu ponownie ot tak zaufać?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 00:20:22
Tak jak pisałem, nie wnikam w szczegóły waszych negocjacji, macie na to dłuższą chwilę czasu.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-02 00:42:26
Dobrze. A co jak nie dojdziemy do porozumienia na poziomie negocjacji zadośćuczynienia? Faust ewidentnie uważa, że za to co odstawił i jak zaszkodził Kartaginie za wiele nie powinien płacić...

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 00:42:37
Kiedy planujesz uderzyć na Ottomana?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 00:45:23
Rihiter, przeczytaj dokładnie co napisałem wcześniej.
Tam jest napisane wyraźnie co w sytuacji, gdy nie dojdziecie do porozumienia.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 00:53:36
Mam nadzieję, że nie próbujesz mnie ordynarnie wyrolować po tym jak zrobiłem swój ruch. Uwierz mi na słowo, nie opłaci Ci się to. Proszę o wpis do kroniki odnośnie kaski.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-02 00:57:02
Nie wiem do końca, o który fragment chodzi. Jeżeli możesz, to przypomnij. Proszę.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-02 00:58:39
Nie próbuję Cię wyrolować. Kasę dostaniesz, o to się nie bój. Rihiter nie robi sobie z gęby cholewy.

Co ma zawrzeć się w tym wpisie? Czy ma tam też być informacja o pakcie NaP?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 01:05:59
Napisz, że Babilonia zgodziła się odstąpić od wojny za 100 gp (rekompensata za straty moralne przez Twoje niecne spiskowanie :D ) - wymyśl coś ;)
O NaP możesz też napisać.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-02 01:10:37
Czy możemy również od razu ten NaP podpisać?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 01:18:37
Co do Waszych rokowań...jeśli nie było wystarczająco jasno:
Liczę, że się jakoś dogadacie (skoro jak twierdzicie jest wola po obu stronach), natomiast nie chcę wnikać w szczerość tych deklaracji ani ponosić konsekwencji Waszego konfliktu. Nie będę też nikogo godził na siłę. Przez czas NaP masz moją neutralność w tej kwestii, potem wiadomo - pożyjemy, zobaczymy co się będzie działo. Może mi się kiedyś zwyczajnie opłacać dołączyć do jakiejś Waszej wojny.
N
aP wolałbym podpisać jak już będziecie mieli to zawieszenie broni z faustem.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-02 01:29:58
Wpis w kronice gotowy: http://civilization.org.p...p=186428#186428

Mam nadzieję, że satysfakcjonujący. :]

Z mojej strony chęć zawarcia rozejmu z Egiptem jak najbardziej jest. Dostarczę Ci później w celu potwierdzenia tego przebieg rozmów. Nie mam tajemnic. Umówiłem się z Tobą i dochowam słowa. Póki co jednak proponowane przez Egipt zadośćuczynienie jest śmiesznie znikome. Zabezpieczeń również nie chce żadnych dawać. Z mojej strony dobra wola jest. U drugiej strony jej nie widzę.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-02 08:30:48
:D

Beny 

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 00:09:29
Haram, z Egiptem dalej debatujemy nad warunkami pokoju, a czas leci. Ogólnie ten czas, który jest poświęcony na te negocjacje liczę do tych 10 tur rozejmu, który był postawionym przez Ciebie warunkiem. Chcę aby to było jasne. W tym czasie nie zaatakuję Egiptu, później jeżeli się dogadamy również. Natomiast jeżeli Egipt będzie grał na czas (co w mojej opinii obecnie robi), to 10 tur upłynie, a my nawet w międzyczasie nie podpiszemy case fire. Nie mniej jednak przez to 10 tur nie uderzam.

Mogę rozumieć, że taka wersja jest dla Ciebie w porządku? Chcę to z góry wyjaśnić.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 00:11:09
Dziś (02.09) była 2 tura tego "rozejmu". Rozejmu, który Egipt radośnie poświęca na negocjacje, których chyba coś mi się wydaje wcale nie chce zakończyć.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-03 09:02:39
Rihiter, nie rozumiem jaki masz problem, aby to napisać. Mówisz czas leci, a przecież wystarczyła krótka notka albo w paktach, albo kronice, że macie cease fire na czas rozmów i nie byłoby wogóle dyskusji teraz.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 14:12:37
A po co to pisać w kronice. Wystarczy, że Ty wiesz. To jest umowa między nami.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-03 17:45:57
Inaczej się umawialiśmy, ale nich Ci będzie. Zastanawiam się cały czas, czy się również włączać w sprawę Ottomana. Masz jakieś propozycje, idziesz wogóle na niego?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 19:45:57
Ok, dogadaliśmy się z Egiptem. Dziś pewnie jeszcze będą wpisy w kronice i dziś zawieramy pokój.
Na Ottomana idę, ale nie ukrywam, że nie rozważałem jeszcze interwencji tam kolejnego narodu. Mam jednak nadzieję, że nie przyjdzie Ci do głowy go bronić, biednego i ucieśnionego...

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 19:54:32
W sumie to teraz możemy i my podpisać pakt. Wszystko Twoje warunki spełniłem.
Do której tury piszemy?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 20:08:24
http://civilization.org.p...p=186594#186594 - ustalenia z Egiptem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-03 20:18:15
Nie wierzyłem, a jednak :D Ok, rachunki z Egiptem mam wyrównane. Przysługa za przysługę.
Co do Ottomana, to nie mam zamiaru go bronić, natomiast zastanawiam się nad włączeniem do rozbioru. Nie do końca zrozumiałem jednak Twoją poprzednią wypowiedź. Nie rozważasz interwencji innej nacji, czyli chcesz sam iść na niego? Czy też planujesz włączyć kogoś jeszcze>?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-03 20:25:13
Pakt do 140, jak wcześniej ustalaliśmy.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 21:42:18
Tak, do 140, ok dla mnie.

Wiesz. Ottomana to w sumie wspólnie z Rosją zjedziemy. Jeszcze prawdopodobnie się przyłączy Kacowski, bo rozmawiałem z nim o tym już kilka dni temu. Ma jakieś problemy z netem i jest kłopot z komunikacją przez to, więc nie wiem na 100% czy i kiedy dołączy ale widziałem, że jego zastępcy zaczęli ścinkę. Podejrzewam zatem, że dał takie instrukcje aby ścinać wojsko i będzie dołączał. Także trochę ciasno się robi w tym rozbieraniu...

Skrobnę w jawnych o przedłużeniu.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-03 21:49:25
Przedłużyłem pakt: http://civilization.org.p...p=186603#186603

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-04 22:43:34
Ok, rozumiem. Nie będę się ładował w jakimś większym zakresie, ale też nie odpuszczę okazji, aby uregulować sobie wygodnie granice. Przejmę 1 miasto po Larym (Nottingham), resztą się podzielcie wedle woli.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-05 00:13:57
Zgoda. Brzmi rozsądnie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-05 00:15:04
Btw... Wpyte, że chcą wsadzić na miejsce Kacowskiego Maiara... nie mam słów. Autentyczni nie mam słów.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-05 18:14:48
Kiedy mogę się spodziewać kaski? Z Fausta już chyba coś zdarłeś ;)

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-05 20:29:47
60 mi przekazuje właśnie... kaskę niebawem zbiorą i przekażę. Zgodnie z umową, do 10 tur. Postaram się jak najszybciej. Przyoszczędzę teraz pewnie coś w najbliższych turach.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-05 21:08:04
Przy okazji zapytam, kiedy planujesz zaatakować Nottingham i przejąć je od Turka?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-05 21:14:30
Nie wiem jeszcze dokładnie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-05 21:19:58
Okej. To daj znać jak coś. Można coś skoordynować dla lepszego efektu.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-08 14:05:36
Haram. Jeżeli byś chciał nie łapać paktów itd, to mogę zbadawszy wcześniej sytuację jak wygląda okolica zająć dla Ciebie to miasto, które chcesz.
Autentycznie liczę na zgodną między nami współpracę i to będzie z mojej strony ukłon w Twoją stronę. Dowód dobrej woli.
Przekazałem też Pontiemu 100gp, aby powędrowało do Babilonii zgodnie z umową.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-08 14:06:02
EDIT, pierwsza linijka: łapać = łamać

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-08 14:15:09
Przyjrzę się dziś mapie i dam znać.
Dzięki za przelanie kasy.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-08 16:06:34
Nie ma problemu, wpadło mi trochę kasy, obiecałem że dam jak najszybciej więc daję. Kartagina dotrzymuje danego słowa.

Z Nottingham będę czekał na info od Ciebie.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-09 22:14:23
Spoko, sam przejmę.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-10 02:21:56
Nie ma potrzeby. Załatwiłem sprawę tak, że Babilon otrzyma Nottingham i to nietknięte. Z infrą i populacją. Pomyślałem, że skoro nadarza się ku temu okazja, to warto. A Mądry Władca Babilonu nie będzie pomstował lecz przyjmie ten dar z wdzięcznością, wszakże jest to więcej niż mógł się spodziewać.

W najbliższej turze oddam Nottingham w ręce Babilonii. Zgodnie z zawartym porozumieniem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-10 10:17:58
Ok, dzięki. Faktycznie jestem miło zaskoczony. Ponti pewnie będzie chciał, aby coś w kronice napisać, to jak nie masz innych pomysłów to można jeszcze podciągnąć pod warunki odstąpienia od wojny.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-10 14:34:43
Tworzę pakt tajny dotyczący przekazania miasta Nottihgham, tak aby Ponti mógł zatwierdzić dill. Teraz gdzieś jadę i ruch będę wykonywał wieczorem, więc powinno do tej pory być zatwierdzone. Wejdź też proszę do tego paktu i zatwierdź transakcję, pod poniższym linkiem:

http://civilization.org.p...mp;pakt_id=2122

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-11 15:58:05
Dobra powymieniane wszystko. Długi i dille między nami wszystkie wyrównane. Pozostaje dalsza współpraca, na którą szczerze liczę.

Sprawa otwartych granic. Widzę, że jeździsz po Turcji rydwanem. Więc pytanie; czy również mam zgodę aby zwiedzić Twój teren? Jeżeli nie, to proszę o cofnięcie Twojego zwiadowcy.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-11 16:11:41
Gratuluję kolejnej udanej kampanii, z zobowiązań pozostaje NaP, a Babilonia pakty szanuje.
Co do rydwanu, to teleportowało mi go na drugą stronę jak Cholernik przekazał Ci miasta. Wracam tylko do siebie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-11 16:54:34
Nasz pakt również uszanuję, nie zamierzam go łamać.

Chętnie również wrócę do rozmów o dalszej współpracy, handlu, pokojowej koegzystencji, a nawet kto wie, może jakiejś unii. Wydaje mi się, że terytorialnie i Babilonia i Kartagina są już syte.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-14 10:17:20
Postawiłem jednak 1 miasto na naszej starej granicy, zgodnie z pierwotnym planem. Zbyt mały zysk i zbyt późno były z drugiego, w porównaniu do nakładow.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-14 20:21:09
Okej. Ja tam też jedno jeszcze planuję wcisnąć, tak aby objęło tą kukurydzę (czy zboże). Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-16 10:11:15
Sąsiedzie,
wiem, że to nie moja sprawa, ale zaspokój moją ciekawość.
Co Tobą powodowało, gdy zakładałeś miasto na złotku? :zdziwko:

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-16 21:09:42
Może, które jest zaraz poniżej i w prawo (to mniejsze) ma status jeziora ze słodką wodą. To duże natomiast to typowe morze. Mogę więc postawić laternię, a pola jeziorka mniejszego będą dawały po 3 jedzonka, a nie po 2.
Stawiam, że te 2 dodatkowe żarełka będzie więcej warte niż 2-3 młotki i 6 monet :]
Może się mylę... ale dodatkowo jest tam wzgórze, więc jakby jakiś sąsiad chciał atakować to będzie łatwiej bronić ^^

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-28 18:16:52
Cześć Sąsiedzie.

Niebawem nasz pakt dobiega końca. Rozmawiamy o przedłużeniu?

Pozdrawiam.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-09-28 22:49:31
Nie wiem nawet, które jest teraz tura, bo ostatnio robiłem turki w różnych dziwnych okolicznościach..
Niemniej jednak raczej nie planowałem przedłużenia.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-09-29 00:53:49
Tura jest 135, a mamy do 140.
Spoko, rozumiem.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-05 19:46:32
Cześć Haram.

Piszę aby powiedzieć sprawy ważne z góry, tak aby nie były zaskoczeniem i tym samym źródłem jakichś nieporozumień i konfliktów, bo tych nie chcę.
Ponieważ nasz pakt się zakończył, wznowiłem przeznaczanie punktów szpiegowskich na Babilonii. Nie ma to żadnego konkretnego celu, nie jest to także okazywanie wrogości. Na państwach sąsiadujących, zwłaszcza na tych mocnych gromadzę pewne ilości punktów esp.

Pozdrawiam.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-05 20:09:39
Mogę się na to zgodzić, tylko proszę o zmniejszenie ich liczby w stosunku do tego, co pakowałeś przez ostatnie 2-3 tury.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-05 20:52:34
W kolejnej turze zmniejszę.

Przy okazji zapytam w prost i otwarcie. Na kogóż to się tak zbroicie drogi sąsiedzie? Chyba nie na waszych odwiecznych przyjaciół Kartagińczyków, z którymi tyle was łączy, a tak mało dzieli.
Zbrojeniom waszym nie ma końca. Sąsiedzi się niepokoją.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-05 21:04:49
A mogę liczyć na dyskrecję Kartaginy? Raczej nie mogę, więc tyle na ten temat. No offence.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-05 21:47:56
Rozumiem.

Nasza obawa jest rzecz jasna oczywista. Że celem będzie Kartagina. Nam wojen już wystarczy. Wojujemy od początku.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-07 15:07:58
Wypowiedziałeś otwarte granice. Kolejny wrogi ruch :
Zastanawia mnie co powoduje tą Twoją wrogość, bo chyba nie nasze dotychczasowe stosunki i umowy.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-07 20:51:42
Ten stack ~50 jednostek przy mojej granicy to również niemiły gest.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-08 00:02:08
:]

Właśnie straciłeś szansę na zwycięstwo.
Nie zniszczę Cię, nie mam na to siły. Za dużo w tej grze ***łem. Uczę się dopiero ^^
Ale Ty zaprzepaściłeś swoją szansę, bo wybrałeś sobie najmniej wygodny cel jaki mogłeś sobie kiedykolwiek wyobrażać.

p.s. Jestem też pewien, że podpuścił Cię do tego Egipcjanin, nawet jeżeli wydaje Ci się, że pomysł wyszedł z Twojej strony ^^
Tak samo w konia zrobił Turcję :P
Nie jesteś pierwszy. I nie ostatni.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-08 00:14:25
Wiesz już chyba, że nie jestem nadmiernie gadatliwy :)
Tak więc... lets get ready to rumble!!!

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-08 00:36:06
Wiem. Ale ja lubię sobie pogadać. To powinieneś z kolei wiedzieć Ty ^^

Rumble nie rumble. Popuszczę Ci krwi jak Turkowi, nie ważne ile przy tym stracę.
Dałeś się podpuścić Egipcjanowi dokładnie tak jak Turek. Tak w zasadzie to mnie to śmieszy, bo strasznie Cię wychujał ^^

Czy Ty wiesz, że między mną a Egiptem nadal obowiązuje strefa zdemilitaryzowana i on blisko mnie nie ma żadnego stacka ofensywnego? (albo nader cudownie dobrze go ukrywa ^^)
Równocześnie jednak zaczął zasiedlać puste tereny, które we wcześniejszych ustaleniach przynależały Kartaginie. Niebywałe.

Zrobił Cie w **** że aż miło. Ale nie Ciebie pierwszego ;]

Nie mniej jednak jest nagroda, musi być też i kara. Na pertraktacje jak z Francją nie licz. Znanym w końcu nie od dziś jest dowcip:

- Ilu Francuzów trzeba, aby obronić Paryż?
- ...
- Nie wiadomo. Nigdy tego nie sprawdzono!

Zaatakowałeś. Będziesz krwawił razem ze mną.
W mojej opinii właśnie zaprzepaściłeś szansę na zwycięstwo w tej grze. Bo ją miałeś. Szczerze podziwiałem to jak się rozwijasz.

Po za grą...
p.s. Rozmawialiśmy dziś z Geo przez telefon i zapytałem go kiedy znowu gamy w BattleStar i Geo. ^^
Mam nadzieję, że jakby wynikła taka gra to znowu zawitasz u nas na południu. Co by się nie działo w grze, w realu zawsze chętnie uścisnę Twoją prawicę.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-08 13:40:11
Szansy na zwycięstwo nie miałem od początku, bo ja nic nie wiem o późniejszych erach. Nigdy nie mialem zbudowanej żadnej korporacji, nie znam sie kompletnie na lotnictwie, a gra będzie się decydować na tym etapie. Tak więc nie kalkuluję jakoś przesadnie.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-08 13:42:56
Cieszę się, że masz dystans do gry. Ja też się chętnie spotkam jak będzie okazja :)

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-08 14:51:42
Dystans do gry trzeba mieć. Do podłych czynów już mniej, bo to jednak siedzi gdzieś w człowieku, z powietrza się nie bierze ;]
W Twoich zagraniach podłości nie było. Po prostu zaatakowałeś. Ja po prostu będę się bronił wszystkimi dostępnymi środkami :]

Zagrać w coś na żywo mam ochotę wielką. Lubię takie gry ^^

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-10 20:54:26
Haramie. Dojrzałem do decyzji podjęcia negocjacji pokojowych ^^

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-10 23:47:34
Ok, przemyślałem sobie.
Intuicja mi podpowiada, że to może być tylko gra na czas.
Moja propozycja jest taka, jak mówiłem - Rihitergard i Tecape oraz te wioski Odrodzenie i ta obok (rozważam spalenie obu i postawienie 1 miasta pośrodku).
Zastanów się, ja nie wstrzymam wojska jak nie będzie odpowiedzi przed moim ruchem (jutro kolejne 2 miasta pójdą).

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-11 09:50:36
Taką propozycją stawiasz mnie pod murem, przypierasz do tego muru, a ktoś przyparty do muru nie ma nic do stracenia.

Groźba spalenia kolejnych 2 miast nic dla mnie nie znaczy. Pogodziłem się ze stratami i w razie dalszego trwania wojny jestem gotowy na straty znacznie cięższe. Ostateczne.

Rihitergradu oddać nie mogę, chociażby z przyczyn ideologicznych. Z przyczyny geograficznych i ekonomicznych również. Bez Rihitergradu nie ma Kartaginy. Oddając to miasto redukuję swoje państwo do stanu sprzed wojny z Indiami, stanu sprzed blisko 100 tur. Było by to tylko przedłużenie bezsensownej agonii, turlanie turek i żenada. W przypadku podtrzymania tego żądania wolę po prostu walczyć, Rihitergradu bronić do upadłego śląc w piach przy tym tylu najeźdźców ilu dam radę.

Zgodzić mogę się na układ, w którym zrzekam się praw do ziem tureckich, zrzekam się praw do Peacpolice i miasta poniżej niego. Oddaję wszelkie pozostałe stojące jeszcze i będące moimi miasta w Turcji, za wyjątkiem Odrodzenia, które stoi na ziemiach należących do Kartaginy według pradawnych postanowień zawartych jeszcze między Kartaginą i Turcją. To miasto zresztą jest bramą do ewentualnego marszu na moją stolicę, ścieżką którą kiedyś powędrował Turek. Nie mogę pozwolić by raz kolejny się to stało, czyli pozwolić aby obca siła mogła tam stacjonować bez problemu i tylko czekać na stosowną okazję.

Swój cel w wojnie osiągnąłeś. Pokazałeś siłę armii i zająłeś ziemie, które możesz zagospodarować. Dalszy atak nie będzie miał na celu zajmowania ziem, lecz tylko i wyłącznie niszczenie.
Mówisz o paleniu dalszych miast, więc powiem otwarcie, że spalenie Leptis i Odrodzenia to dla mnie jest granica, po której odwrotu w tej wojnie być już nie może. Po tym akcje nie będzie już dla mnie innego celu niż walczyć do końca. Bić, gryźć i kopać nawet leżąc. Nigdy na kolanach.

Jeżeli na tym Ci zależy, alby pogrążyć Kartaginę zupełnie to walcz dalej. Nie będę nawet namawiał Cię nadal na pokój. My z kolei zrewanżujemy się walką wszelkimi możliwymi metodami, do końca. Jest też druga opcja, w której się dogadujemy i wtedy będziesz mógł liczyć na moją pomoc w wielu kwestiach, a w jednej na pewno. Egipt.

Jestem skłonny na tak duże ustępstwa właśnie dlatego, że moim priorytetem jest zemsta na tym zdradzieckim państwie. Babilon zaatakował, ale otwarcie - tu owszem możemy mieć żal, ale nie żal palący nienawiścią. Egipt jak postąpił wiesz najlepiej. Nie co innego, a działania Egiptu do spółki z Turkami są przyczynami obecnego losu Kartaginy. Turek już nie żyje, a naszym największym pragnieniem jest by dołączył do niego także Egipt.
Babilon prędzej czy później stanie przed problemem jakim jest Egipt, to jest nie do uniknięcia pomimo tego, że coś was łączyło lub nadal łączy. A wtedy lepiej mieć zdeterminowanego pomocnika, który wie co to walka, niż zaprzysiężonego wroga trzymającego się ledwie życia tylko po to by Ci szkodzić.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-11 13:21:53
Nie ze wszystkim się zgadzam, ale masz naprawdę sporo racji w tym, co piszesz. Odpowiem szerzej wieczorem.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-11 14:53:51
Spoko. Jakbym nie zrobił ruchu do punkt 21 to zaczekaj na mnie. Bo też czekam na finał naszych rozmów ze swoim ruchem. Gdybyś podjął decyzję wcześniej, również napisz to wtedy postaram się wykonać ruch jak najszybciej zgodnie z dalszym losem wojny wynikającym z Twojej decyzji.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-11 17:28:11
1) Chociaż myślę, że byłbym w stanie pokonać Cię ostatecznie, to jestem zainteresowany Twoją propozycją. Słowo wyjaśnienia - na pewno byś się bronił z pełną determinacją, ale zasadnicza różnica polega na zdolności do odtworzenia jednostek i efektywności produkcji. Mam jeszcze ogromny zapas żarcia do spożytkowania, a draft muszkietu kosztuje mnie 1 ludzika! To taniej niż Twoje axy :) Więc każda wymiana wojsk jest dla mnie de facto zwycięstwem w tej sytuacji.

2) Teraz o tym dlaczego rozmawiam - doszły mnie informacje, które zmuszają mnie do przewartościowania mojej polityki zagranicznej. Wiem, że Wraith podjął pewne działania, które możnaby chyba najprościej określić jako dyskretne, ale wrogie względem Babilonii. Nie jest dla mnie bezpośrednim zagrożeniem teraz, bo i tak na wschodzie trzymam mnóstwo wojska, ale z takim graczem trzeba się liczyć. Dlatego jako dodatek do ewentualnego naszego pokoju proponuję zacieśnienie współpracy i pakt defensywny we 3 z geo, obejmujący stricte współpracę militarną względem Wraitha. Geo ma z nim granicę, Ty nie wiem, ale chyba też gdzieś blisko w granicach byłego Bobka, ja nie mam, ale stanowię zagrożenie dla jego pozycji, dlatego też mogę być obiektem wrogich działań z jego strony. Jeżeli chcesz, to możemy się też umówić, że pakt obejmie Twojego wasala - Czajmena (nie wiem, czy wiesz ale Wraith planował/rozważał połknięcie Rosji, pomimo tej patetycznej nazwy jednego ze swoich miast).

3) Co do proponowanych przez Ciebie warunków pokoju: generalnie mogę się zgodzić - zarówno Rihitergard jak i Tecape zostałyby w Twoich rękach, natomiast nie do końca mi pasuje taki przebieg na wschodzie. Odrodzenie w Twoich rękach stanowi z kolei zagrożenie dla mnie, dlatego proponuję spalenie tej wioski (i chyba czegoś na prawo od niego), a ja postawię miasto ze 2 pola w prawo, aby jeszcze surowiec wodny objąć, kuku zostaje Ci dla tego miasta powyżej. Ponadto rezerwuję sobie prawo postawienia jeszcze 1 miasta przy wybrzeżu na pn-zach od tego na złocie, ale maksymalnie blisko niego (tam, gdzie moja kultura się wciska na drugą stronę).

4) Kolejna kwestia - chciałbym mieć wolną rękę z Twojej strony względem Francji. Jeżeli chcesz, to mogę przedstawić dowody, że nigdy nie planował Ci pomóc (jakieś de javu?). Wojna w kronice, to pusty gest, zresztą w całości uzgodniony ze mną.

5) I na koniec - aby pokazać Ci, że na poważnie mówię o zacieśnieniu naszej współpracy we 3 z geo, to mogę od siebie dać Ci mały bonus - moje spostrzeżenia odnośnie rozwoju Kartaginy. Sam ocenisz ich wartość, natomiast generalnie nie wspiera się rozwoju kogoś z kto może być Twoim potencjalnym wrogiem.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-11 19:07:41
Korekta do pkt 2) - nie chcę, aby Czajmen był objęty automatycznie tym paktem, tylko my we 3 z geo. Generalnie to będę zainteresowany, aby Wraith nie połknął Rosji i prawdopodobnie pomogę, ale chcę mieć możliwość decyzji w tym względzie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-11 21:54:13
1) Wiem, że masz większe możliwości produkcyjne/draftu. Dochodzi jednak jeszcze czynnik przez wiele osób niedoceniany: czas dostarczenia unitów na front. Tutaj broniący się ma zawsze przewagę. Nie mniej jednak zdaję sobie sprawę s tego, że stałem przed możliwością totalnej zagłady. Okupionej jednak dużymi stratami z Twojej strony - kto wie, czy nie bardzo brzemiennymi w skutkach.

2)Tak, to wszystko prawda. Jeżeli się zwiążemy we 3 wspólnie z Geo, to będę temu wierny. Chociażby dlatego, że będę do końca wierny Geo...
Podkreślę jednak, że moim celem jest, po pierwsze primo; przetrwać, po drugie primo; posłać do piekła zdrajcę, Egipt. Jeżeli po drodze będzie Sumer, to niech i tak będzie ;]

Tutaj muszę dodać jeszcze, że zachowanie Twoje i Geo będzie dowolne (na nic nie będę nastawał), ale Kartagina Rosji w przypadku agresji będzie bronić aż do śmierci.

3)Rób w Turcji co tylko zapragniesz, ale chciałbym zachować Odrodzenie.

4) Franja... kiedy tylko dowiedziałem się, że Siewiego zastąpi Wnuczk, to pomyślałem sobie "***".... od samego początku podejrzewałem Wnuczka, że coś śmierdzi. Fakt, że kilka tur temu, kiedy pozornie zaatakowałeś, że tak szybko się z Tobą dogadał... to było podejrzane. Ale to co się stało obecnie, czyli że w kilka tur potem, podczas gdy podejrzewaliśmy wspólnie we 3, że kogoś z nas będziesz atakował, a on sobie w najlepsze poszedł na Japonię... to oznaczało tylko jedno: jest patentowanym idiotą albo sprzedawczykiem. Skłaniałem się ku temu drugiemu, bo nie poszedł byś na mnie tak hardcorowo, gdybyś nie miał pewności, że nie wejdzie Francja.
Geo jest honorowy i dlatego wierzę, że było dla Ciebie niewiadomą do końca co zrobi (stąd ten wjazd tych 3 kirasjerów).
Tymczasem Wnuczek broniąc się przed Egiptem pokazał co potrafi. Sprzedał mnie za funt kłaków, chociaż sam już tonął, a nic nie mógł zyskać. Pomogłem mu tak w zasadzie za nic, a on mnie sprzedał.

Dlatego też jeżeli przedstawisz rzeczone dowody, zgodzę się bez słowa protestu na to co napisałeś o Francji (chętnie się też dowiem, czy Siewi miał na to wpływ czy nie - póki co wierzę, że nie :) .

5) Zawsze z chęciom i otwartym umysłem przyjmuję krytykę.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-11 22:13:31
Wciąż nie wykonuję tury.
Próbowałem się wcześniej do Ciebie dodzwonić, ale nie odbierałeś.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-12 14:01:53
Ostateczne ustalenia:
1) Nieaktualne - nie będziemy testować :)
2) Uzgodnione, łącznie z geo.
3) Zatrzymujesz Odrodzenie.
4) Przedstawiono dowody, mam wolną rękę (Siewi nie mial z tym nic wspólnego).
5) Prześlę później na PW.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-12 19:59:52
Okej. Dla mnie git.
Cieszy mnie bardzo, że Siewi nie miał nic wspólnego ze zdradą. Ufałem mu i lubiłem go. Było by to przykre, jakby się okazało, że to świństwo wyszło od niego.

Resztę mamy uzgodnioną.
Powiedz mi jeszcze; wspominałeś coś Egipcjaninowi o naszych ustaleniach albo ogólnie o pokoju?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-16 14:37:31
Faust się zgodził, masz spokój z jego strony.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-16 17:21:20
Okej. Chociaż wolę pozostać czujnym. Nie ufam mu.
Na jak długo to zadeklarował?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-18 16:13:59
Proszę jeszzce Ciebie o potwierdzenie, czy mam przekać Lybyan Faustowi.
Co do naszego jawnego - uniwersalne zapisy, czy coś dodatkowego byś chciał?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-18 18:34:10
Uniwersalne zapisy mi pasuję.
Kiedy to miasto miałbyś przekazać Egiptowi?

Lecę teraz gdzieś. Będę pewnie wieczorem później.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-18 18:57:17
Najlepiej już dziś przekażę - będzie z głowy.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-19 00:44:12
Pospieszyłeś się z tym dawaniem miasta. Nie tak się umawialiśmy :

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-19 08:14:26
Rihiter, trochę mi to wygląda na czepianie się na siłę (szukanie pretekstu?).
Przecież dobrze wiedziałeś, że zamierzam to jak najszybciej załatwić i wystarczyło napisać tu 2 wyrazy - "wstrzymaj się" lub 1 "poczekaj". Byłeś na forum wiele razy w tym czasie, więc naprawdę nie rozumiem problemu.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-19 08:30:44
Napisałem jawny.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-19 10:16:50
Okej. Podpisałem.

Nie czepiam się. Strasznie się z tym oboje spieszyliście po prostu. Rozumiem, że Ci ciążyło finansowo ^^

No, nieważne.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-19 22:31:21
To teraz już rozumiem skąd taka drażliwość na przekazanie Lybyan :/

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-19 22:55:35
Ano. Otwarcie odmówić nie mogłem. Chciałem przeciągnąć 1 turę.
Jak widzisz wzięliśmy się za osłabienie Ci konkurencji.

Pomyśl czy by samemu się nie dołączyć. Atak od strony Francji pozwolił by Ci się pozbyć tego rywala raz a dobrze. Przy okazji zgarnąć kupę dobrych terenów.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-20 01:19:29
Nie ma mowy, mój drogi. Możemy współpracować w kwestii Wraitha i może innych, ale szanujmy relacje drugiej strony. Każdy z nas ma też jakąś politykę na boku, Ty masz głeboki sojusz z Czajmenem, ja mam dobre relacje z Faustem, a geo ma swojego Pitu Pitu ;)

Z tematem Egiptu nie podchodź do mnie więcej.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-20 09:08:04
Powiedz mi, czy Wraith wiedział, że zamierzam się włączyć w obronę Rosji?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-20 19:07:59
Cześć.

Nie wiedział o tym, że masz zamiar się dołączyć. Przynajmniej nie ode mnie.

Co do Egiptu, to rób jak chcesz. Polityka polityką, relacje relacjami, a zwyciężyć może i tak tylko jeden. Prędzej czy później.
Tylko coś proponowałem, mam prawo. Ty masz prawo odmówić.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-23 14:56:38
Czy tym kirasjerem i galerą to płyniesz aby zająć Navajo?

Beny 

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-23 15:29:25
Jakie kirasjery, jaka galera, jakie Navajo?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-23 16:40:32
Nom, jedziesz jednym kirasjerem i płynie też galera. W okolicach Peacepolice/Lybian. Myślałem, że po to żeby zająć barbarzyńskie miasto jakie jest na zachód od Lybian.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-24 00:08:18
Galerka to zwiedza, ale ten kirasjer co tam robi, to sam nie wiem :)
Tamto miasto mnie nie interesuje.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-24 18:28:57
Ok. Dzięki za info.
Jak front Francuski? Kończysz cwaniaka niedługo?
My na froncie z Egiptem do przodu, ale teraz ma już Riflów więc pewnie utkniemy :
Mimo wszystko udało się Egipcjanina trochę osłabić i mu odskoczyłeś :]
To nas cieszy :D
A Ty masz czyste ręce ^^

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-10-24 19:05:27
Dziś przyjmę na twarz 12 katap i 40-50 innych unitów, ale powinienem dać radę.
Od kiedy wy niby tacy altruiści? Ja mam pewne zobowiązania względem Egiptu, więc może już skończycie tą wojnę? Z Tobą mam jeszcze trochę jawny, ale z geo niedługo mi się kończy.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-24 20:31:26
Haram. Wydawało mi się, że się we trójkę porozumieliśmy. Działamy tą wojną na Twoją korzyść i to podwójnie. Bo tak jak mówiłem, odjeżdżasz, a rączki masz czyste. Nie rozumiem zatem podejścia.
Wiadomo, że nie robimy tego z czystego altruizmu, bo coś tam zyskujemy, nie mniej jednak nasze działania sprzyjają Babilonii.
Wojna i tak się niedługo skończy, bo Egipt ma rifle już i będzie je teraz ostro draftował, a my jesteśmy w techach z tyłu.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-10-24 22:09:45
Dobra Haram. Wiesz, że nie chcemy wojny z Tobą. Raz, że jesteś naszym faworytem do zwycięstwa, dwa że masz silną armię :)
Powiedzmy, że jesteśmy skłonni rozmawiać o pokoju. Podejmiesz się mediacji?

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-01 20:06:41
Co czynimy Haramie z naszym jawnym paktem? Jest bodajże do tury 170.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-01 20:24:20
A jakie jest Twoje życzenie, Sojuszniku? :D

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-02 20:32:48
U, do sojusznika awansowałem ^^
Miło.

Proponuję podobnie jak to Babilon podpisał do tury 200 i między nami podpisać.
Ze strony Kartaginy agresja tak czy siak Babilonowi nie grozi. My jednak widząc potęgę babilońskiej armii wolimy mieć pakt. My małe żuczki, strach taka armia pod granicą :]

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-02 23:26:28
Do 190 na razie, oki? Nie lubię mieć kilku paktów kończących się w tym samym terminie.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-02 23:55:05
Ok. Może być.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-03 09:48:41
Daleko masz do rifli? Po Majach następna może być Rosja.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-03 22:52:09
Za chwilkę będę się logował to będę w stanie Ci powiedzieć.
Nie byłem w grze od 2 dni.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-08 13:51:53
Sojuszniku, mam nadzieję, że nie planujesz żadnych działań, które by się okazały szkodliwe dla Babilonii ;)

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-10 18:03:51
Skąd ten pomysł?

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-11 17:01:32
Złe języki.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-11 18:25:23
Nie wierz plotkom.
Owszem, otrzymuję propozycje.
Zachowuję jednak neutralność.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-13 23:05:49
Mam nadzieję, że nie przeszkadza Ci, że wjadę sobie jednostką na Twój teren i pooglądam jak porozwijałeś teren zanim gra się zakończy. Żadnych wrogich zamiarów nie mam, zresztą gdybym miał to bym zwiad robił szpiegami, a nie otwarcie unitem. Ot ciekawość, jak doprowadziłeś swoje państwo do takiego rozkwitu. Może czegoś się nauczę, bo pod względem rozwoju państwa wiele mi w tej grze zabrakło.

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-14 00:41:42
ok jesli dasz mi slowo, ze nie zaatakujesz egiptu

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-14 00:42:00
Czym? Jedną jednostką? :]

haram (haram Willem van Oranje /Babylon ) 2011-11-14 01:18:38
mozna cos spalic.
daj slowo, mozesz wchodzic.

Rihiter (Rihiter Cyrus/ Kartagina ) 2011-11-14 01:27:33
Było by to ciekawe zagranie. Spalić adwersarzowi coś, pewnie jakieś mało ważne miasteczko (bo reszta obstawiona przecie), a w konsekwencji zostać zaatakowanym przez armię 2-3 razy większą od własnej :]

Ale spoko: daję słowo. Skoro to Cię uspokoi.

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum