www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Francja - HRE" (czajmen)
Author Message
wnuczus 

GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 33/46
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 21:17   Pakt "Francja - HRE" (czajmen)

Pakt numer 2345, założony 2011-12-12 13:56:19 przez czajmen (Pericles / France)

Nazwa paktu: Francja - HRE

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: czajmen
Barteq
Postaw piwo autorowi tego posta

wnuczus 

generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 21:17   

czajmen 2011-12-12 13:56:55
Pozdrawiamy władcę dalekiego południowego kraju. Władca Francji przekazuję chęć życia w pokoju.

Barteq 2011-12-12 14:11:22
Witam serdecznie Władcę Francji

Myślę, że pokojowe współistnienie naszych nacji będzie, jak najbardziej, możliwe. Ponieważ nie miałem jeszcze okazji zobaczyć, gdzie dokładnie nastąpił kontakt, a dopiero wieczorkiem będę mógł to sprawdzić, to chciałbym zadać następujące pytanie - czy słowo południowy oznacza może, że zwiad francuski napotkał mojego scouta i poznał pewnego "ciekawego" sąsiada pomiędy nami?

Pozdrawiam
Cesarz Wielki Hammi

czajmen 2011-12-12 14:16:36
Tak - nasz dzielny wojownik wspiął się na wielką górę i tam zobaczył przedstawicieli dwóch nacji - co go bardzo zdziwiło obie były niemieckie :)

Moje państwo jest na północ od waszego skauta, który dzielnie bada granicę północną Państwa Niemieckiego pod panowaniem Zary Yaqoba aka Bodek.

Barteq 2011-12-12 15:04:44
To po prostu wspaniałe wieści :D . Właśnie w celu uzyskania tej informacji został tam wysłany.

Zatem do rzeczy pryszły sojuszniku (przynajmniej mam taką nadzieję). Trafiliśmy na, chyba, najlepszego gracza w tej grze i jeżeli zostawimy go teraz w spokoju, to nas w pryszłości połknie (zerknij na jego symulację gry Egiptem z d6...). Jestem agresywny, co daje mi sporą prewagę (tylko) w tej fazie i chciałbym zaproponować wspólnego rusha. Większość uderzenia wziąłbym na siebie, ale będę potrzebował każdego możliwego wsparcia, bo będzie mi brakować trochę woja, żeby własnymi siłami załatwić tę sprawę (Bodek jest niestety za dobrym graczem).
Około 12, 13 tury będę miał bronz i natychmiast ruszam z produkcją woja (mogę robić i axy i speary, więc dostosowałbym się pod Ciebie).
Podstawowe pytania brzmią następująco - W co idiesz - charioty czy axy? Jak wygląda u Ciebie sytuacja polityczna (czy jesteś w stanie dogadać się z innymi sąsiadami na jawny, w przypadku ataku na Bodka - to super argument...)? I najważniejsze - czy byłbyś zainteresowany moją ofertą???

PS Mam do Ciebie prośbę. Jeżeli teraz nie wycofałbym się scoutem, to potem nie będę miał już więcej takiej możliwości (jestem gotowy ponieść tę stratę, ale trochę mi szkoda, szczególnie, że jest inna opcja :P ), więc prosiłbym o dokładne przeskautowanie terenu Bodka warriorem (gdzie tylko się da). Jeśli uzyskam potwierdzenie, to spróbuję znaleźć jeszcze dolnego sąsiada.
PS2 Później prześlę mapki - widać już konie i można je szybko odciąć :) . Jestem naprawdę blisko jego prawego miasta.

Barteq 2011-12-12 15:11:44
Właśnie przecytałem, że Bodek zrezygnował... :(

Hmmm. Trochę zmienia to moje plany, ale, jeśli byłbyś zainteresowany, to mogę rozważyć wspólne uderzenie teraz, lub w późniejszej fazie gry. Daj znać.

czajmen 2011-12-12 15:14:53
Odpiszę później, bo teraz spadam. Z tego co widzę na forum, to bodek rezygnuje i zamiast niego będzie BBB - to chyba lepiej dla nas.

Ja idę teraz po górnictwo.

Barteq 2011-12-12 17:17:56
Zatem zastanów się dobrze, czy chciałbyś teraz go atakować, czy później (mam jeszcze 2 potencjalny cel).
W przypadku ataku teraz mógłbym zrobić szybko z 3 speary i asekurować nasze axy.

czajmen 2011-12-12 20:23:47
W sumie też mam alternatywny cel. Może umówmy się tak, że poczekamy z 4 - 5 tur i ocenimy co i jak. Szkoda, że Bodek zrezygnował, bo jakby się go udało wyeliminować, to satysfakcja była by bardzo duża. Ale co tam - i tak trzeba będzie go wyeliminować - ja widzę tereny jego stolicy, więc oczywistym jest, że chciałbym mieć treny francuskie jako swoje. Poczekamy, róbmy wojsko i kto wie - może jakiś łatwiejszy cel się nawinie.

Barteq 2011-12-13 00:36:24
Liczyłem na wieniec laurowy, a tu... :P
Ech. Też żałuję, że Bodek musiał zrezygnować...

Też jestem za chwilowym wstrzymaniem decyzji. Po pierwsze chciałbym poczekać na oficjalne przekazanie nacji przez Bodka (na razie jeszcze on jest władcą Niemiec), a po drugie, mam obok siebie jeszcze jedną grubą rybę i chętnego do współpracy.

Przy okazji. Czy masz przejście lądowe na wschód? Tam możemy mieć drugiego wspólnego sąsiada.

czajmen 2011-12-13 08:07:01
Dokładnie.

Co do wchodu to mam jednego sąsiada - jeżeli będzie on znów naszym wspólnym to jesteśmy idealnymi sojusznikami :)

czajmen 2011-12-13 11:17:26
Sprawdziłem i widzę, że Anglia jest naszym drugm wspólnym sąsiadem. I bardzo dobrze - wpakowała mi się swoim miastem i chętnie Anglię widziałbym po za grą. Co ty na to?

Sytuacja jest idealna do stworzenia dobrego i trwałego sojuszu.

czajmen 2011-12-13 11:34:22
No i sprawiedliwie możemy podzielić się miastami. Po tej turze kończę odkrywać kopalnie i zastanawiam się nad wyborem - rydwany lub axe. Rydwany dadzą mi prędkość tak potrzebną obecnie. Ty z axami będziesz idealnym uzupełnieniem. A po Angli możemy się wziąć za Niemcy - akurat jest 6 miast i da się równo podzielić. 3 dla każdej strony, po 1 stolicy.

czajmen 2011-12-13 11:40:40

czajmen 2011-12-13 11:45:08
Oto co widzę z terenów Anglii. W mieście 1 warrior, 1 jest na polu ponad miastem. A jeszcze jeden lezie strasznie wysoko - tak wiec od mojej strony jest 3 warriorów. Kompletnie rozłożonych. W następnej turze Nothingham niestety skoczy kulturowo - ale mam ładny szlaczek po górach, więc jemu ciężko będzie mnie atakować. Namierzyłeś jego konie lub miedź? Możesz dać jego tereny od twojej strony?

czajmen 2011-12-13 12:07:23
A i jeszcze jedna dobra rzecz - Anglię szpieguje na maxa, więc za chwilę (około 4 może 5 tur) będę widzieć ich demo :) To nam na pewno ułatwi sprawę.

Barteq 2011-12-13 13:43:57
:D .

Dokładnie o tym sąsiedzie wspomniałem :) .
Co więcej, wczoraj odkryła mi się jego miedź :P :

Barteq 2011-12-13 13:44:59
Sorki za to białe. Coś źle przekleiłem.

czajmen 2011-12-13 13:51:11
spoko - domyślam się, że miedź obejmowana jest przez stolicę. Toż to super - bo można łatwo mu ją odciąć i wtedy będzie łatwym przeciwnikiem :) Lepszej okazji chyba nie mogliśmy sobie wymarzyć. Ja idę jednym warriorem na jego tyłach - zobaczę czego się dowiem.

czajmen 2011-12-13 14:07:15
Widzę, że nie obrabia miedzi - czyżby nie szedł po axy od razu. Może robi drogi najpierw.

Zakładam, że to białe poniżej to tereny na których ty masz swoje miasta :)

To musimy mój sojuszniku dokładniejszy plan opracować - kiedy dokładnie na niego ruszymy. Wiesz może jak są ułożone jego miasta? ja wiem gdzie są 2, ale nie wiem gdzie jest 3.

Barteq 2011-12-13 15:14:19
Drogi dopiero odkrywa. Pewnie najpierw żarko i złoto obrabiał.

To białe jest przez wielokrotne wycinanie, natomiast chciałbym już obejmować, aż, taki teren :) . Niestety, nie ma tak dobrze :P .

Problemem jest dla mnie jedynie odległość, bo mam od miasta do miedzi 8 kratek.

3 miasta nie jestem w stanie zobaczyć, bo za wąsko i zaraz mu kultura wskoczy. Ponadto, jeśli miałbym mu odciąć szybko tą miedź, to lepiej, żeby mnie się za szybko nie spodziewał, więc trochę się teraz wycofam, dla niepoznaki ;) .

czajmen 2011-12-13 15:26:20
OK, to ja zobaczę gdzie jest jego 3 miasto - pewnie dalej na wchód. Ja mam do niego trochę mniej - co zresztą widzisz. Kultura w stolicy mu już skoczyła - jeżeli skoczy mu tutaj, to będzie znaczyło, że to jest jego 3 miasto - ale ja obstawiam, że to stolica, z uwagi na wodę. Kultura już mu skoczyła w 3 mieście (założył on je w 1 turze). Te późniejsze miasto założył koło mnie (kultura skoczy w następnej turze). Tak więc już nic ci nie skoczy koło ciebie :)

Barteq 2011-12-13 16:10:18
Rzeczywiście. Teraz się dokładniej przypatrzyłem :) . Te miasto od mojej strony już wzrosło.

czajmen 2011-12-13 16:13:47
A wiesz może kiedy - bo jak tura 3 - to jest to stolica, jak teraz, to jest to miasto nr 3.

Barteq 2011-12-13 16:15:22

Żebyś miał pełny obraz, ile będę musiał przejść.

PS Bronz mam w 12 (na 90%) :) .

Barteq 2011-12-13 16:18:18
W 4 turze było już wzrośnięte. To musi być stolica.

czajmen 2011-12-14 07:21:41
To nie aż tak daleko jest, chociaż ta czujka angielska - musiałbyś ją na początek rozwalić, tak by nie widział jakimi siłami idziesz. No i drogę zawsze możesz postawić. Przy okazji widzę ciekawe miejsce na miasto :)

czajmen 2011-12-14 18:31:22
Znalazłem zarys granicy 3 miasta - generalnie ma je ułożone w kształcie litery V - przy czym pośrodku jest stolica. Z tego co widzę musiał pakować trochę punktów w swojego wschodniego sąsiada - bo we mnie ma dość mało. Mój warrior za chwilę będzie widzieć trochę wiece ziem jego - zwłaszcza pola nad stolicą. Teren nad nim - to jedna wielka masakra - same równiny i łąki bez ani jednego surowca. Totalne pustkowie. W następnej turze będę mieć też troche widoku na ziemie Niemców, bo mój warrior doczłapie się do górki, spod której zawrócił twój skaut.

czajmen 2011-12-15 10:37:40
Co tam słychać na południu naszego kochanego sąsiada - Anglii?
Zauważyłem worka bez obstawy zmierzającego do Nottingham. Zaczął mnie mocniej szpiegować - ale to dobrze - niech spodziewa się wjazdu z mojej strony, a nie z twojej. W sumie na jego tyłach - jest dużo płaskiego tereny, dróg nie ma, więc będzie jak rydwanami jeździć. Niestety widzi on moje konie - więc jak tylko zacznę je obrabiać, będzie wiedzieć co mam. Kontaktowałeś się z BBB już?

Barteq 2011-12-15 14:32:15
Zobaczymy, jak będzie tą czujką manewrował. Po raz pierwszy się do mnie odezwał, ale na razie nie wyczułem dużej obawy z jego strony :) . Będę ruszał jako pierwszy i mam spory kawałek do przejścia, więc dobrze by było, żeby, przynajmniej na samym początku, nie spodziewał się ataku z mojej strony.
Ważną informacją jest to, że dzisiaj coś odkrył. Trzeba tylko zweryfikować na 100%, czy jest to koło (to by znaczyło, że nie pracował na złotku i nawet jeśli pójdzie w bronza, to powinien być 3 turki po mnie - oby jednak poszedł w animala).
Dobrze, że będziesz miał jego demo. Ja będę miał BBB, więc będziemy mogli się wymieniać. Co do tej górki, u BBB, to daj znać, czy czasem bronzu nie widać.
BBB, jeśli pójdzie w charioty, to może być dla nas niebezpieczny, więc trzeba mieć na niego oko. Jeszcze nie mam z nim kontaktu, bo nie został dodany do tajnych.

PS Trzeba będzie rozważyć zrobienie małej szopki w kronice (jakaś mała kłótnia - coś w stylu, dlaczego atakujesz moją ofiarę :P ), w celu zmylenia BBB, jeśli wszystko w Anglii pójdzie gładko.

czajmen 2011-12-15 14:40:38

czajmen 2011-12-15 14:48:10
Nie chce mi się opisywać - masz screena - widać konie i krówki. na żółto położenie miast. Ta zachodnia kropka to stolica.

Na pewno cała jego uwaga jest skupiona na mnie - i bardzo dobrze. Wg mnie powinien odkryć koło, bo:
1) dwa miasta mu wzrosły populacyjnie
2) tak szybko by BW nie odkrył - mając nauki 15 na turę, to i tak 10 tur.
3) taktycznie lepiej mieć najpierw koło, a później WB - zwłaszcza, że axów bez koła nie zrobi.
4) jakby miał iść bo BW, to by górkę obrabiał lub na niej miasto stawiał.

Barteq 2011-12-15 14:48:55
Dzięki. Niestety, miedzi dalej nie widać. Pod górką jest grassland, więc nie musisz niżej schodzić.

PS To była ostatnia turka na wyjście scoutem. Później nie byłbym w stanie wrócić, a jest mi bardzo potrzebny na południu.

czajmen 2011-12-15 14:49:44
Ja będę musiał u siebie obstawić konie, bo strasznie źle są ułożone, ale na szczęście mam podgląd na jego granice i miasto - chociaż cały czas może mi się prześliznąć i nawet nie zauważe :(

Barteq 2011-12-15 14:50:40
Musisz być czujny. Ja też mam z nim paskudną granicę :( .

czajmen 2011-12-15 14:52:25
Co do kroniki - to się kiedyś wymyśli jakąś zadymę. Wejście po padlinę itp. Ważne aby Niemcy i Anglia nie wiedziały o naszej współpracy.

Barteq 2011-12-15 14:53:57
Dokładnie :) .

czajmen 2011-12-16 20:04:21
Masz może podgląd tego brązu? Ja już widzę dość dużo jego terytorium koło Nottingham - więc na pewno mnie niczym nie zaskoczy. Zauważyłem, że stolica i to 3 miasto ma w zasięgu kukurydzę na grassie i nad rzeką - istne bogactwo, które pilnuje jeden warrior.

Barteq 2011-12-17 00:45:32
Kontroluję. Jest worker bez obstawy:

Postaram się jutro rano wejść i postraszyć go trochę. Zobaczymy, co zrobi :P .

Barteq 2011-12-17 01:06:13
Przy okazji, daj mi znać, ile dokładnie angielskich warriorów widzisz (u mnie dalej tylko 1 łazi + 1 lub 2 są u Skubiego) i kiedy mogą w okolicę stolicy powrócić.

Barteq 2011-12-17 01:07:40
I jeszcze jedno. Kiedy chciałbyś zjechać BBB? Nie wiem czy (i ew. na ile) pakt podpisywać, jeśli bardzo by naciskał.

czajmen 2011-12-17 12:32:34
Odpowiem wieczorem - teraz bylem tylko na chwilke zrobic turke.

czajmen 2011-12-17 19:53:40
Tak na szybko bo jestem na chwilę - widzę obecnie 4 warriorów - każdy samotny na swoim polu - jeden pilnuje Nothingam, jeden jest nad miastem jako czujka, jeden bardziej na wchód na górach (jak mniemam wraca do siebie). Ostatni jest na kukurydzy mniej więcej w centrum. odkryłem też jego konie i sreberko. i na pewno pierwszy tech to było koło, bo na złocie buduje drogę. Jak widzę workery ma całkowicie rozdzielone - trzeci jest koło Nothingam - a przynajmniej tam był 2 tury temu - obstawiam, że robi farmę koło Nottingham, a później będzie drogę robić. Później dam ci screeny z jego terenów.

Co do BBB to sam nie wiem - zanim z Anglią zejdzie, to można podpisać tak do 30 - 40.

W następnej turze lub najdalej w kolejnej po niej będę widzieć demo Anglii.

Barteq 2011-12-17 23:02:10
Dzięki. Jak będę sam coś wiedział, to dam natychmiast znać. Ciekawy jestem, czy miał czym zabezpieczyć worka :P .
Ciekawostka - proponuje mi pakt jawny :) .

Ok.

Ja będę podobnie widział Niemiec.

czajmen 2011-12-18 01:52:27
Domyślam się, że kombinuje jak może. Jakby podpisał z tobą miałby idealną sytuację na mnie.

czajmen 2011-12-18 01:58:56

czajmen 2011-12-18 01:59:30
Tu masz dokładne położenie sił angielskich oraz mapę jego terenów

czajmen 2011-12-18 21:15:17
Widzę, że już go zaatakowałeś. Przez moment nawet myślałem, że złamałeś regulamin z ruchami, ale jak dokładniej doczytałem to się uspokoiłem. Ja zobaczę co zrobi i też ewentualnie wejdę jutro.

Barteq 2011-12-18 21:21:39
No cóż. Miał 2 ruchy i ... skończył kopalnię bez obstawy, więc sieknąłem :P .
Atakowałem jako 2, więc nie miałem możliwości złamania regulaminu (ale nawet, gdybym wchodził jako 1, to wszystko byłoby legalne; można zrobić podwójny na turę przed atakiem!!! - dyskutowałem na ten temat z Pontim w misiu i tak nawet wchodziłem do Skubiego - nie miał obiekcji).

Mam 2 prośby:
O trzymanie jeszcze 2 warriorów (oprócz tego łażącego) blisko granicy (by je widział), żeby musiał porozdzielać swoje (absolutnie nie musisz jeszcze atakować).
O stanie tym 1 blisko koni i sprawdzenie, czy nie zaczyna ich obrabiać (nie wiem, czy poszedł w BW czy Animala).

czajmen 2011-12-18 21:26:08
Doczytałem tutaj dokładnie i sytuacja dotyczy tylko wejścia tura przed jako 2, a tura ataku jako pierwszy przy czasie większym niż 4 h do końca.

wara z kukurydzy ruszył - pewnie poszedł na dół. war stojący na górce koło mnie (pole pod zielonym paskiem, na wchód od krówek) jest teraz 2 pola niżej. worker zbudował drogę ze sreberka (po co mu ta droga tam tak wcześnie) i gdzieś polazł. w następnej turze raczej wejdę na kopanie i postaram się ją spalić.

czajmen 2011-12-18 21:26:34
wtedy leży i będzie czekać na rozbiór.

czajmen 2011-12-18 21:31:57
a i jego demo nie widzę, bo brakło mi 1 punktu szpiegowskiego.

Barteq 2011-12-18 21:53:40
Teraz wkleję Ci obrazek i dam mały komentarz:

1. Jego ostatnia szansa na możliwość samodzielnej obrony - ma jakieś 15% szans powodzenia przy takim ataku - odzyskuje worka i szybko podpina brąz.
2. Taki szczególik, jaki wpadł mi w oko, w związku z miedzią - zakładając, że mnie nie zaatakuje (natychmiast palę kopalnie) - zwróć uwagę, ile czasu potrzeba na podpięcie miedzi 2 workami - 1 tura wejście na którąś z 2, 2 tura droga, 3 tura wejście na górę, 4, 5 tura kopalnia, 6 tura droga - zakładając, że w kolejnej turze oba worki będą na lesie... :P
3. Znikła mi na podwójnym ta łażąca niby-czujka (myślę, że poszedł szukać moich sąsiadów i oby). Jeśli okaże się jednak, że stał na jednej z 3 i ruszył się na 3X, to chyba będę musiał skasować worka :( .

PS Jutro bronz i wrzucam slavery. Wyślę przodem 2, 3 dodatkowe warriory na asekurację.

Barteq 2011-12-18 21:53:59
Mi do BBB 2 pkt.

czajmen 2011-12-19 12:05:27
No to super. Ciężko będzie teraz mieć. Jednym warriorem nic nie zrobi. Do tego widzę gdzie już są te pola. To teraz możemy spokojnie go atakować i przy okazji pilnować Niemiec. Zakładam, że żaden ich war nie doszedł i nie spotkał Anglii - dobrze by nie wiedział, że to nasz sąsiad wspólny, bo zacznie myśleć i może dojść do naszej współpracy. Ja wiem tylko, że na kogoś się szykuje (niby nie na mnie), że ma dwa cele i póki co paktu nie chce podpisywać. Mam nadzieje, że tym workiem uda się dostać do siebie - zawsze to work do przodu :)

Barteq 2011-12-19 14:17:21
Czai się. Na 100% rozważa atak na mnie (podpytywał mnie o atak na Hetchera, bo liczy, że utkwię :P ), ale Ty też musisz być czujny, bo nie jesteś AGR (nawet, jak ma dalej). Na 100% ma jeszcze przynajmniej 1 sąsiada i też rozważa atak na niego, bo z nikim nie podpisywał paktu. Jest już kilka wojen, więc może mieć również inną ciekawą opcję.
Tak postawiłem miasta, że na 100% nie spotka się z Hechterem przez najbliższe 10 tur (musieliby mnie dookoła obchodzić, przeciskając się jeszcze przez innego sąsiada - tak naprawdę, to bez OB nigdy by się nie poznali :P ).

PS Na jego miejscu, po Twoim wejściu do Anglii, szykowałbym się do ataku na 1 z nas. Jeśli Hechter nie zdąży do jakiś lepszych jednostek od warów, to akcja będzie dla nas bardzo tania i szybka, a wtedy możemy nawet przed 30 turą zaatakować BBB, ale do tego czasu trzeba ostro pilnować granicy.

wnuczus 

czajmen 2011-12-19 14:54:25
Ok, to super. Ja wzmacniam granicę tak jak tylko mogę. Mamy wymienioną czujkę, więc będę mieć z 2 - 3 tury na jakaś reakcje, a tyle mi wystarczy. Brak możliwości wykorzystania miedzi i koni daje nam ogromną przewagę i tak naprawdę bez pośpiechu możemy się hatcherem zając. Jego sąsiad - scooby zajęty jest kimś innym. A więcej sąsiadów to on raczej chyba nie ma (tak na 80% jestem tego pewien). Daj znać jak tam postęp u ciebie, bo ja turke będę pewnie bardzo późno robić.

czajmen 2011-12-19 19:15:24
Mam wykresy dla Anglii. Wynika z nich:
1) Ilość GNP jest na poziomie około 26. Wcześniej jechał na poziomie około 23. Tylko na chwile miał skok na ponad 30 (tak na oko 34 - 35)
2) Produkcja jest bardzo słaba. Prawie cały czas na poziomie jakiś 5 - 6 młotków. z chwilą przerwy na pracę na sreberku wtedy było coś koło 9.
3) Za to żywności ma w pierony. Pewnie jest w top 3 - czyli ma około 27 - 29. Wcześniej też miał dość dużo.
4) Jeżeli chodzi o siłę armii to wyprodukował 1 wara, czyli ma ich 7.

Ja wykonałem jeszcze sprawdzenie dalszych terenów - widziałem wodę i chciałem zobaczyć. W następnej turze cofam się, a w kolejnej wejdę na sreberko. Chociaż tak go nie używa :) . Tak wg mnie ma jeszcze z 5 tur do BW jak nic. Chociaż może nawet więcej jak na sreberku nie pracuje.

Zauważyłem też że Arabia mocno szpieguje Mali. Pewnie też tam jest bliziutko. Daj znać jak tam z BBB i jak na froncie. U mnie cały czas 2 warry, kolejne 2 są w miastach, więc pozostaje 3 wolne - 2 koło ciebie, a trzeci tam być może zmierza - jeżeli tak, to ma z 5 tur jeżeli Anglia nie wybudowała za dużo dróg.

Barteq 2011-12-20 19:34:57
Workerem na 90% przeszedłem (o ile nie pojawił się wczoraj jakiś zwierz). Kopalnia zniszczona :) .

Barteq 2011-12-20 19:55:09
Wolałbym, żeby BW nie było za szybko, bo może warów naścinać i będzie to długo trwało.

Co do BBB:
1) GNP: Pracuje na złocie i ma pod 40, ale wygląda na to, że robił przerwy na wzrośnięcie miasta. Teoretycznie jutro powinien odkryć BW (ciekawe, czy Bodek nie leciałby najpierw w animala? - widzę sporo krów).
2) Produkcja: ok. 12, powoli wzrasta.
3) Żywność: ok. 24, szybko miał z 18.
4) Siła: nie do końca jest dla mnie czytelny ten wykres, ale jeśli robił to maksymalnie 1. 6 lub 7.

czajmen 2011-12-20 21:30:10
Póki co GNP nie zmienia się, więc nie przyśpieszył. Jutro wejdę na sreberko i spalę - przy okazji dowiem się co i jak tam ma. Dodatkowo od mojej strony wejdę mu dwoma warami, co by jeszcze więcej widzieć i ograniczyć mu taką jedną górkę z oazą.

Dano o BBB trochę martwiące są, bo wskazywały by na dobre tereny tak czy inaczej na pewno będzie o wiele groźniejszy, ale 1 vs 2 to zawszę ciężka sprawa :)

Barteq 2011-12-21 01:17:34
Co do BBB:

Niestety od dołu nie widać nic ciekawego. Cały czas szpieguje mnie na maksa, więc chyba wciąż liczy, że się wykrwawię u Hechtera.

Miasta stawiał Bodek, więc ciężko liczyć na pomyłkę.

Ciekawostka - Monachium jest wybitnie animalowe (nawet widać pracę na czystej krowie, a wcześniej pracował na tej drugiej), więc do odkrycia pastwisk raczej będzie przynosić więcej strat, niż korzyści (chyba Bodek by przed bronzem poleciał do animala).

Barteq 2011-12-21 01:39:35
Co do Hechtera, do mnie trochę rozbawił. Po 1):

Wszedł na górkę i zablokował jakąkolwiek możliwość pojawienia się zwierzaka na mojej trasie (mógł zejść pole niżej - nie widziałbym go i miałbym problem, gdzie się ruszyć, bo bałbym się, że może być schowany tam, gdzie dzisiaj stoi. Co prawda trochę mi teraz utrudnia życie, bo nie mogę machać workiem drogi przy cofaniu (np: jak jutro pójdzie po strzałce, to nie zacznę drogi na X), ale dzięki temu będzie 1 jednostkę mniej przy obronie stolicy.

Po 2):

Chyba myślał, że się zafortyfikuję na miedzi, bo wysłał 2 wara i, chyba, chciał mnie dziabnąć. Natomiast osobiście wolę się bronić z większym bonusem, więc podszedłem pod pustą stolicę (fajny widoczek - jakby nie rzeczka, to jutro mógłbym nawet zaryzykować atak :D - trochę bałbym się, że może przy odbijaniu spalić :P ) i będę tam sobie stał (no chyba, że się pole obok zwolni :P ).

Barteq 2011-12-21 01:52:00
PS O bronzie to może już zapomnieć, bo jutro ścinam pierwszego axa, a w kolejnej turze będzie kolejny (z lasków).

W każdym razie, w 21 turze powinienem móc atakować miedź 3 axami, jeśli chciałby odbudowywać (a nie widzę nawet worka w okolicach stolicy...).

czajmen 2011-12-21 07:19:35
Przy odbijaniu nie może spalić, bo to on założył to miasto. Ja już kończę Animala (jutro), obrabiam koniec i robie rydwany - koło 20 tury będą 2. Drogę do mojego 3 miasta sobie zrobiłe, więc dość szybko będę mógł atakować Nothhingam. I to nawet jeden mi wystarczy, bo mam jeszcze z dwóch warrów w zapasie do obstawy.

czajmen 2011-12-21 19:33:37
Właśnie dostałem propozycje od anglików o pakt o nieagresji. A ja dziś chce im wojnę wypowiedzieć, ech co za wyczucie czasu.

czajmen 2011-12-21 20:52:55

czajmen 2011-12-21 20:54:48
Weszdłem sobie na sreberko (zaczął je obrabiać w poprzedniej turze) i widzę na horyzoncie puste miasto :) work podszedł pod konie tym razem z obstawą. Mam nadzieje że drogą nic nie będzie w stanie dosłać. Tak czy inaczej będzie mieć chwilowe opóźnienie w techach - tak przy okazji po zajęciu tego pola awansowałem o jedną lokatę w demografii :)

czajmen 2011-12-21 20:58:09
Z drugiej strony wchodzę w sumie 3 warami - rozdzielonymi na dwie grupki. Jeden war służy do zabezpieczenia moich koni - są bardzo blisko jego granicy. Ciekawe co jutro będzie i czy mój war dalej będzie stać, czy nie. Daj znać jak tam u ciebie wygląda sytuacja. Acha w demo w poprzedniej turze skoczyła mu siła wojskowa, więc gdzieś się war wybudował - ponieważ wykorzystywał już w poprzedniej sreberko mógł być to York. Teraz pytanie - czy ten war, to ten nowo wybudowany i York jest teraz bez obrony, czy jednak wysłał go bliżej ciebie.

Barteq 2011-12-22 04:49:14
Jeżeli nie będziesz miał pecha w randomie, albo nie pojawi się nowy woj, to zdobyłeś miasto. Nie capnąłeś czasem workera, przy okazji, bo go nigdzie nie widać :P ?

Jeśli chodzi o wydarzenia u mnie, to tak:
1) Zaatakował dolnym wojem na ponad 4%. Przegrał, ale zjechał mi wara do 1,1. Bał się zrobić 2 atak, bo miał koło 60, 70% powodzenia, więc wycofał się do stolicy. W następnej turze pewnie też nie zaatakuje, bo większy bonus defensywny i przez rzekę. Ja się fortyfikuję i czekam na axy.
2) Na dole poszedł, gdzie się spodziewałem. Jeśli pójdzie dalej, to nie ucieknie przed axem :P .

Barteq 2011-12-22 05:09:36
WAŻNE:
BBB jednak nie odkrył bronzu (mam kłopot z wyczuciem różnic w GNP, gdy jest 1 CRE). Poszedł w animala i odkrył od turę później, niż ja bronz!!! Musiał prawie nie pracować na złocie:

Pierwsze odczucie - też byśmy go zdjęli szybkim atakiem. Nawet teraz, jakbym mu tymi axami, które szykuję na Hechtera wjechał, to miałby bardzo ciężko (szybko dorobiłbym z 2 speary), a Anglia jest już załatwiona i chwilę mogłaby poczekać. Ciężko jest jednak walczyć na 2 fronty, oj ciężko... Sąsiedzi mi strasznie patrzą na plecy i czekają tylko na potknięcie... Najgorsze jest to, że jak dojdzie do bronzu, to będzie ze ścinką miał dużo chariotów, oj dużo.

PS Jakby Peter gdzieś ruszył wcześniej tyłek, to byłbym gotów zaryzykować, a tak, trochę się boję... :(

Barteq 2011-12-22 05:17:13
Co do wykresów, to wydaje mi się, że też odrobinkę źle czytasz. Kiedyś długo dyskutowałem na ten temat ze znajomym (dobry gracz) i obaj zgodziliśmy się, że demo pokazuje dane nieaktualne - najprawdopodobniej sprzed 2 tur.
Wniosek z tego taki, że chyba nie da się zweryfikować, czy w danej turze ktoś wypuścił wara (tylko 2 tury temu), jeśli nie znacz jego dokładnego demo (tam to wyczytasz w grze 1 na 1, tutaj tylko u lidera).

czajmen 2011-12-22 07:34:30
Co do wykresów to wiem, że są z opóźnieniem - bodajże 1 tury. Dlatego pisałem, że w poprzedniej, a nie obecnej. A może i dwie do tyłu - zobaczę to jeszcze dokładnie.

Co do worka, to koło mojego wojownika jest jeden, drugi był wysłany pod Nottingham - przynajmniej jak go ostatnio widziałem. Teraz to sam nie wiem gdzie jest.

Właśnie czytałem, że wczoraj mi napisał, że chce szybko 5 rydwanami zaatakować. Póki nie ma ścinki, to 5 rydwanów tak szybko nie wybuduje. Obstawiam, że pójdzie na mnie albo na kogoś trzeciego. Ciebie nie powinien ruszyć bo wie, że będziesz mieć speary. Tak czy inaczej 3 wojowników mam w mieście przygranicznym. Konie ma pod moim nosem, więc w razie czego mam możliwość ich odcięcia w miarę szybkiego.

Dzięki za screena - widzę teraz, że drogą nic do miasta nie wejdzie, więc jeżeli tylko się nie wybuduje, to będę pierwszym który przejmie wrogie miasto - hehehe - niezłe jaja.

Barteq 2011-12-22 15:15:28
Szybko, 5 :D ? Chyba, jak dostanie z 3 na gwiazdkę :P . Strasznie mnie kusi, żeby do niego wpaść, bo wydaje mi się, że dałbym radę na 'X' 3 axy i 3 speary w 19 turze postawić:

Strasznie mi się nie chcę, ale jeśli dzisiaj będę miał czas, to spróbuję zrobić sobie symulację, kiedy będzie miał bronz.

Barteq 2011-12-22 15:17:00
Denerwuje mnie ten brak edytki. Nie można błędów i powtórzeń edytować. Grrr.

czajmen 2011-12-22 22:20:28
No i udało mi się York zdobyć - to jest to najdalej wysunięte miasto - na wschód od Stolicy. Daj znać czy wykonał jakieś ruchy swoim wojskiem spod stolicy. U mnie na froncie pojawił się trzeci warrior - ma teraz 3 pojedynczo rozstawione wary - ja bez rydwanów nawet nic więcej nie będę robić - bo szanse w każdym ataku są zbyt mizerne.
Spróbował zabić mi warriora (tego co zdobył York), ale miał tylko 20% szans - ja będę musiał go teraz szybko podleczyć i może uda mi się York utrzymać. A jak nie - to zawsze parę groszy do skarbca wpadło, ale w sumie będzie tyle co na pokrycie kosztów zwiększonego utrzymania. No i wpisałem się w karty historii dyplo nr 7 - pierwszy, który zdobył wrogie miasto - szkoda, że questa na to nie było.

Acha ja jestem teraz na wyjeździe, więc będę praktycznie tylko wieczorami.

Barteq 2011-12-23 04:05:22
Gratki :) .

Na razie powinno Ci się udać, bo wykonał dość dziwny ruch:

Jeżeli tylko tym 1 idzie, to masz 2 pełne turki na leczenie (i ewentualne wysłanie posiłków).
Jak długo masz bunt i kiedy dokładnie masz bronze?

Barteq 2011-12-23 04:11:55
Z tym dziwnym trochę przesadziłem :) . Normalnie do Ciebie idzie :P .
Przy okazji, jeszcze 1 pytanie - jak bardzo ranny jest Twój warrior?

Barteq 2011-12-23 04:19:00
Ostatnia rzecz. Nie będzie problemu, jeśli bym jutro do Ciebie, przedzwonił (numer jest w bazie)? Chciałbym ustalić 2 bardzo ważne kwestie.

czajmen 2011-12-23 11:48:17
ma 1.3 siły. 4 tury. Ok - żaden problem.

czajmen 2011-12-23 13:04:52
bw za 6 tur łącznie z obecną. 4 tury dotyczyly buntu - zostały 3. Posilkow nie dośle bo za daleko jest :( ale to nam ulatwia zadanie. jeszcze pomyśle nad ucieczka

Barteq 2011-12-23 23:23:34
Krótkie podsumowanie rozmowy telefonicznej (dla potomnych :P ):
W związku z sytuacją w Anglii, ustalony został zarys ataku na Niemcy:
W 18 turze (jeżeli wszystko dobrze przeliczyłem) wejdą 3 axy i 1 spear HRE, a w 19 kolejny axe i spear. Francja dośle 1 chariota, natychmiast po ukończeniu w południowym mieście.
Sprawa Anglii zostanie dokończona francuskimi chariotami, a podział łupów zostanie ostatecznie dokonany w momencie, jak przesądzony zostanie los Niemiec.

Barteq 2011-12-23 23:27:14
Mała korekta, bo źle doczytałem (1,4 zamiast 1,3) - war będzie miał 1,7 lub 1,9 przed atakiem. Nie pamiętam, jak się ustrojstwo leczy w zbuntowanym mieście :P .

Barteq 2011-12-24 04:08:37
Dość dobre wieści dla Ciebie mam. Cheos nie mając rozkazów i nie znając w 100% sytuacji (pewnie nie oglądał za dokładnie mapy przed wejściem) ufortyfikował się, gdzie stał. Jedyną nowością jest ten worker, ale w ilości tylko 1 sztuka, więc do obrobienia miedzi baaaardzo daleko :) . Jedyny minus, to szybszy kanał przesyłowy.

Barteq 2011-12-24 04:42:39
Robiłem jeszcze parę symulacji i bardziej mi się opłaca wejść z innej strony, turkę później (nie miałbym 1 axa na czas). Czyli wchodzę w 19, ale za to wszystkim (4 axe, 2 spear, 1 war + scout z małym poślizgiem :P ).
BBB zorientuje się dopiero w 19, w trakcie swojego ruchu (dzięki Hechterowi i jego workowi :D ).

W 21 (lub 22, jeśli poświęci wary, ale wątpię) padnie Monachium. W 23 mogę być na koniach, jeśli będzie taka potrzeba (w 22, jak oleje obronę).
Zakładam, że bronz wskoczy 21/22/23 - zależy, czy oszczędził golda.

Kiedy dojedziesz tym chariotkiem (mógłbyś policzyć)?

PS Puściłem trochę picu na uspokojenie dla BBB (o niekorzystnym dla mnie podziale Anglii, więc nie zdziw się, jakby nagle mnie zaczął oczerniać :P - ciekawy jestem z kim będzie chciał współpracować).
PS2 Zlokalizowałem 3 miasto - nachodzi na stolicę z południowego - zachodu.

czajmen 2011-12-24 07:08:46
no to super. War sie uleczy, bo potrzebuje 2 tur.

rydwan w paryżu skonczy sie za 5 tur - moge przyśpieszyc o 1 ture. W 3 tury jest w monachium. Szybko za nim bedzie kolejny, bo bede mieć juz bw.

czajmen 2011-12-24 23:19:31
przyspieszyłem produkcje rydwanu - zostanie wyprodukowany w 20 turze. leczenie w miescie daje plus 0.4 życia na turę w przypadku warriora. czyli jak dobrze liczę 20%. dokładnie zaplanujemy co i jak tuż przed twym uderzeniem. bede wtedy w domu i bede mogl normlanie pisac, bo ta to glownie z komorki odpisuje tobie.

mysle, ze ze dwa rydwany wystarcza na anglie - pozniej wysle jakiegos axa na dokladke. tak wiec bede w stanie pozniej dosylac ci rydwany. produkcje mam tak duza, ze szybko pojdzie.

Barteq 2011-12-25 02:33:23
To świetne wieści. Żadna nowość się nie pojawiła, natomiast ukończył drogę i podesłał wara w kierunku Yorku.

czajmen 2011-12-25 23:09:33
Sytuacja w Yorku zrobiła się groźna - pojawiły się dwa wary. Jeden ma 1.9 siły, drugi full. Ja mam wyleczonego wara, a jutro będzie +15% z fortyfikacji. Mam nadzieje, że random będzie po mojej stronie - jeżeli tak to jest szansa wybronić się z tego.

czajmen 2011-12-25 23:15:17
Za to sytuacja na froncie wschodnim zrobiła się ciekawa - pojawił się lasek (w miejsc gdzie stoją moje dwa wary). W następnej turze zjedzie pierwszy rydwan ze stolicy. jak widzę Anglia nie wprowadziła niewolnictwa, więc można założyć, że techem jaki odkrył był animal. daj mi znać jak tam pod stolicą, bo może rydwanem objadę i zaatakuje ją, a nie Nottingham.

czajmen 2011-12-25 23:16:07
Daj mi znać też o planie uderzenia na Niemcy - nie koniecznie dziś czy jutro - potrzebuje jak już będę mieć rydwanik. Jakbyś dał też rozeznanie to wyruszę odpowiednio warami.

Barteq 2011-12-26 00:31:21
Co do Niemiec, to będę raportował od jutra. Wszystko idzie planowo - jutro wchodzę mu 7 jednostkami na krówkę. Jest tam kończący drogę work i jeśli nie zauważy na czas, to będzie go musiał skasować, albo mu capnę :P .

Jeżeli odkrył animala, to pilnuj koni. Pewnie spróbuje dokońcyć bronz i ścinać charioty. Zaproponował mi nawet dzisiaj pokój :P .

W samej stolicy dalej 1 war. Zniknął za to worker, więc chyba poleciał do koni. Jak dobrze rozegrasz, to 2 worki Twoje :D .

Barteq 2011-12-26 00:34:38
Co do samego Yorku, to będzie ciężko. Daje Ci 40% szans na udaną obronę.

czajmen 2011-12-26 18:28:37
Coż York padł - najpierw zaatakował uszkodzony war - zgniął, a mój dostał do 1.45, później niestety atakował warem na 88% - nie kumam tego systemu do końca, ale najwidoczniej z każdą walką dochodzi zmęczenie. bo licząc siły było prawie na remis - 1,45 * 1,4 - daje 2,03. Cóż wysłałem już tam rydwan - za 5 tur dojedzie.

W Nottingham pojawił się kolejny war - w sumie jest już 4 jego w tym rejonie. W paryżu w następnej turze skończy się rydwan i w sumie zastanawiam się czy by go jakoś nie wykorzystać do walki z Anglią, a kolejnego do walki z Niemcem. Za 3 tury będę mieć BW, więc wtedy więcej wojska się wypuści. W tym jakiegoś axa to eliminacji wrogich warów. Mam nadzieje, że on ma jeszcze daleko do BW. Zobaczymy, może uda mi się stolice zdobyć - póki będzie mieć tam 1 wara istnieje taka szansa. A jak nie to znów York.

BBB napisałem, że chyba nie kwapisz się z atakiem na Anglię.

czajmen 2011-12-26 20:59:16

czajmen 2011-12-26 21:03:04
To sytuacja po mojej stronie - na niebiesko optymalna linia ruchu rydwanem plus ewentualna modyfikacja w zależności od położenia twoich wojsk. ostateczne miejsca w 3 turze (czyli turze nr 22). niestety ten war niemiecki (pole widzenia na szaro) będzie go dobrze widzieć. no chyba, że go cofnie. wtedy będę mógł go spróbować zdjąć moim warem. dodatkowo mogę podesłać 1 wara (plus ten co widzisz na górce) do obstawy czy to miasta, czy też na stracenie przy atakowaniu miasta (stolica itp). czekam teraz na twoją wizje.

Barteq 2011-12-27 00:26:12
Może zacznę od tego:
Wysłany: Wczoraj 6:52
Hechter: Louis XIV / DEB: Wash&Go - Inca

Masz to ustalone Debem, czy wchodzi na sępa?

Barteq 2011-12-27 01:28:27
Co do pozostałych spraw dotyczących Anglii:

1) Walka warów - możesz mi wkleić pierwsze parę linijek z tej potyczki, z combat loga - siła, procentowo szanse, bonusy - to sprawdzę, dlaczego miał aż tak dużo.
PS Na 100% nie ma czegoś takiego, jak zmęczenie. Coś mi się nie zgadza, bo chyba nie mógł zaczynać bez bonusów z 1,45, bo jest natychmiast zaokrąglenie dziesiętne po zakończonej walce (o ile dobrze wszystko zrozumiałem).

2) Roumiem, że Paryż nie jest tym miastem na obrazku (raczej nie wygląda to na teren startowy). Jeżeli tak, to chyba rzecywiście tamtego powinieneś wysłać do Anglii. Chariotom niestety zdarza się czasem zaliczać wpadki z warami. W innym przypadku (to na obrazku - Paryż) pogodzę się, ale troszkę mi to sprawy pokomplikuje w przyszłości.

3) Niestety, mam złe wieści dla Ciebie - jest 2 war w stolicy:

Barteq 2011-12-27 01:47:03
Niemcy:

Mam parę pomysłów, ale ciężko mi snuć jakieś konkretne plany bez znajomości terenu (a dysponujemy podobną, niewielką wiedzą). Kluczem jest ustawienie miedzi.

Drugą najważniejszą sprawą jest, kiedy odkryje bronz. Zacytuję Ci jego dzisiejszą wiadomość, bo dotyczy również Ciebie:

"Kurde no blad popelniasz,ja w nastepnej turze wprowadze niewolnictwo,zetne miasta,lasy i nie dam sie zjechac ale zacofasz mnie strasznie a przy okazji siebie bo miasta nie dostaniesz,no chyba ze idziecie we 2

Nie lepiej ci zjechac Hetchera ? ja planowalem ruszyc na Czajmena wiec Hetcher by byl caly dla ciebie."

Jeżeli to prawda, to nie będę zbytnio szczęśliwy (licyłem na 21, najwcześniej), ale Monachium i tak padnie, przed pojawieniem się 1 jednostki ze ścinki, a z lasów zdążyłby maksymalnie 1 axa zrobić. Potem trzeba szybko odciąć miedź, lub zdobyć stolicę, jeśli takową obejmuję i jest po sprawie.

Co do chariota, to wszystko zależy od tego, czy się będzie fortyfikował, czy będzie się ruszał. Jeśli będzie się fortyfikował, to chyba lepiej by było przystanąć na pustyni, żeby go ominąć. Jeśli ruszał, to wtedy nie ma co się czaić, tylko trzeba zasuwać :P .
Tak wygląda aktualna sytuacja:

czajmen 2011-12-27 07:06:49
już wiem o co chodzi - mój war miał 1,45 siły w momencie walki. po pierwszej walce stracił prawie połowę życia. nie zauważyłem tego wczoraj (ehh to świąteczne zmęczenie)

wnuczus 

czajmen 2011-12-27 07:10:30
Paryż nie jest moją stolicą :) w kronice pisałem. jeszcze się zastanawiam, ale chyba sensu nie ma - w stolicy chariot za chwilę kolejny się zrobi (nie ma to jak super produkcja), a ten by wyjechał nie wiele po za stolicę. szkoda tracić czasu.

czajmen 2011-12-27 07:14:47
Co do Anglii - cóż kiedyś musiały mu się zrodzić te wary. Ale to tylko trochę komplikuje sprawę, bo bez miedzi i tak jest skazany na porażkę. Deb mi przekazał, że zdobył jego worka jak ten obrabiał konie - to znaczy, że do BW ma strasznie daleko (animala miał 2 tury po mnie, a później miał tylko dwa miastach). został mu jeden work.

czajmen 2011-12-27 07:24:15
Do do BBB - cóż spodziewałem się tego. Rydwan na pewno pójdzie na dół do niego. Zastanawiam się czy nie pogadać tak, że niby z pomocą idę, albo coś w tym stylu.

Do tego ruszę się dwoma warami - jeden ten co stoi na górce - wejdę poniżej jego wara. A drugi wejdzie z miasta na górkę koło mnie. Warami najwyżej będę starał się zrobić rekonesans po jego terenie.

czajmen 2011-12-27 07:25:26
A swojego skauta nie możesz wysłać dołem - to jeziorko ma chyba 3 kratki długości. Zawsze to podgląd terenu by był.

czajmen 2011-12-27 09:33:41
No i ma BW - widać po punktach.

W sumie do Monachium to może tylko wary dosłać. Bo jak zrobi dziś rewolucje to nie ma produkcji - ty podejdziesz pod miasto. Co najwyżej musiałby zrobić to jutro, a dziś ścinać lasek, ale to musiałby być na to gotowy. A tak pewnie nie jest. Więc co najwyżej zostaje mu dosłanie wara do miasta o ile ma jakiegoś w pobliżu. Ja się wstrzymam z ruchem do jego - tak by maksymalnie późno zobaczył mojego rydwana.

czajmen 2011-12-27 09:39:46
Jak to dobrze, że on robi turki rano, bo długo nie będę czekać.

Barteq 2011-12-27 11:22:53
Jeśli chodzi o wary, to tego się właśnie niestety spodziewałem, natomiast niespodzianką jest dla mnie, że są pamiętane te setne części ułamka (przynajmniej w końcu rozumiem, czemu chciały się czasem leczyć wary z 2,0).

Barteq 2011-12-27 11:24:17
BBB zazwycaj robi tury jeszcze przed Hechterem. Ja dzisiaj wracam do domu i wrescie będę mógł siąść o jakiejś normalnej porze - nie po 23 :) .

Barteq 2011-12-27 11:27:41
BW niestety ma, ale niewiele mienia to los Monachium. Musiałby dosłać 6 jednostek, żeby miasto nie padło w 1 turze... Potem zobacymy, jak będę miał większy podgląd mapy :) .

Swoją drogą, to moesz spróbować go trochę podpuścić, ale wątpię, żeby się nabrał :) .

Barteq 2011-12-27 11:28:36
PS Grrrr. Coś mi 'z' zjada na tym laptopie...

Barteq 2011-12-27 11:31:06
Co do scouta, to dodłem nie przejdę. Zwróc uwagę, że jest 1 żarka zamiast 2, więc nie jest to jeiorko, oj nie jest.

Zresztą na front i tak go wyślę, bo mogę potrzebować szybszej jednostki (nawet jako kozła ofiarnego).

Barteq 2011-12-27 11:31:24
dołem :P

czajmen 2011-12-27 11:47:05
masz wyłączone na screenach pokazywanie dochodów z pól, więc nie widze :)

zrobiłem turke, za chwilę coś więcej napiszę. warem się ruszył, więc nic nie muszą kombinować, mój rydwan jest dla niego niewidoczny. nie wprowadził jeszcze niewolnictwa.

czajmen 2011-12-27 12:21:35

czajmen 2011-12-27 12:23:55
O to sytuacja na południu Paryża. Rydwan jest niewidoczny i zakładam, że BBB obstawia, że nie mam nic tutaj, bo walczę przecież z Anglią. Tam gdzie jest żółta kropka stoi mów war. Dla rydwanu jeszcze nie mam celu podróży - tutaj licze na twoją podpowiedz gdzie byś go widział. War będzie szedł w stronę tego wzgórza. Cel dla rydwanów to zniszczenie koni.

czajmen 2011-12-27 12:24:02
Jak tam wyglądają jego wykresy?

czajmen 2011-12-27 12:28:26
Ja obecnie jestem w top 3 jeżeli chodzi o GNP oraz Prod. Ten rydwan powstanie pewnie szybciej niż te 5 tur i jak sytuacja w Angli będzie dobra, to też ci podeśle go do pomocy.

czajmen 2011-12-27 12:35:17

czajmen 2011-12-27 12:37:45
Poniżej sytuacja pod Nottingham. Obecnie planuje zdobyć tą górkę - jednego wara będę mógł poświęcić aby zmiękczyć przeciwnika. Sam war ma jakieś 10%, a rydwan prawie 80%, ale jutro będzie już mieć full fortyfikację, więc dojdzie kolejne 5%. ehh i znów ten okropny random.

czajmen 2011-12-27 13:57:13
Masz jakiś pomysł na ten atak na Anglię.

czajmen 2011-12-27 14:06:39
tak sobie gadam z BBB tak by go lekko uspokoić:

"bummbummbamm 2011-12-27 14:02:50
No tak,nie mam co robic tylko na aggresiva isc ;p tu nie chodzi o ambicje tylko o korzysci,na tym etapie liczy sie szybka wojna,5-10 tur i goscia ma nie byc.Stolice mam naprawde fachowa,w zasadzie od jutra co tura ax po barakach a on barakow napewno nie ma i bedzie pat.No mam nadzieje ze ktos na niego ruszy bo w sumie okazja jest dobra."

Barteq 2011-12-27 19:45:54
Baraków nie ma :P ?
To się chłopak zdziwi... Celowo nie robię upgradów, żeby przyśpieszyć leczenie po niszczeniu warów :D (wszystkie axy i 1 spear po barakach - atak na wara, upgrade, 2 atak na wara, 2 upgrade :P ).

Nie wrzucił slavery - świetnie. Będę mógł Monachium dość szybko ładnie dociąć :P .

czajmen 2011-12-27 20:13:08
Ehh przydałbym mi się taki jeden axe, oj przydałby się. Ale spoko - jest komplent u niego, ale on jest o wiele groźniejszy. ja już tylko czekam na axy i po angli będzie. Daj znać co tam u niego pod stolicą - pewnie nic się nie zmienia.

Barteq 2011-12-27 21:23:28
Niestety. Dopóki go nie odetniemy od surowców, to będzie bardzo groźny :( .

Barteq 2011-12-27 21:34:42
1) Anglia:

Nottingham
chyba zaczekałbym na 2 axy. Jest blisko, więc droga, 2, 3 tury i po zabawie.

Proponuję następujące rozwiązanie. Idź chariotem w kierunku Yorku, pod pozorem odbicia miasta i w ostatniej chwili odbij na stolicę. Jeśli dasz mi znać turę wcześniej, to zejdę z górki przez rzekę i poświęcę wara, żebyś na 100% wygrał. Potem 2 chariot jako asekuracja (może nawet iść bezpośrednio pod York) i ścinka Londynu na axy i koniec zabawy.

Barteq 2011-12-27 21:38:51
Sprawdziłem mapki i w 23 mógłbyś już atakować, więc w 22 bym podszedł.

Ponieważ muszę na razie kończyć, to później dokończę analizę Niemców - natomiast teraz mała uwaga:

Dobrze by było, żebyś zaczekał ze swoim ruchem na mnie, ponieważ będę pierwszy widział, gdzie polazł ten warrior z górki, jak tylko zdobędę miasto (a jego kultura zniknie)!

Barteq 2011-12-28 00:51:29
Co do Anglii jeszcze, to w przypadku 2 jednostek wroga w stolicy można rozważyć scenariusz - atakujesz pierwszy, a ja podstawiam wara na Ciebie, jako ochronę.

Na początku jednak musisz się określić - stolica, czy inne miasto :) .

PS Na tym warze mi kompletnie nie zależy, więc użyje go, jak będzie dla Ciebie najkorzystniej. Jutro będzie miał 1,6.

Barteq 2011-12-28 01:48:57
2) Niemcy:

Po pierwsze nauka - chyba wiem, czemu nie wrzucił slavery (zakładając oczywiście, że odkrył BW, a nie innego techa dla zmyłki - patrząc na czas odkrywania, to raczej musiało być BW). Wydaje mi się, że chce ukończyć jeszcze maksymalnie dużo chariotów, przed wrzuceniem niewolnictwa, zanim go odetniemy.

A teraz mapka z małą analizą:

Zaznaczyłem mój obszar widoczności w kolejnej turze - słowem, będę widział wszystko na 2 obszary od miasta.

Pojawił się 1 chariot (na 1 promocji). Jeśli zostanie w mieście, to będę zmuszony dodać 1 axowi city raidera, bo 75% to za mało, a potrzebuję wara to asekuracji miasta. Ciekawy jestem, czy został wybudowany w Monachium (darmowe baraki :P ), czy został wysłany z Berlina (i tak naprawdę, to po co go w tej turze, w Monachium zostawił?).

Co do zaznaczonej drogi - to wziąłem 2 worki, więc będę na bieżąco dobudowywał i tu ciekawostka. Wczoraj wychodziła z miasta w zaznaczonym kierunku, na krowę. Dzisiaj znikła, a to by znaczyło, że musiał ją spalić razem z pastwiskiem. Ciekawe. Jutro zweryfikuję :P .

Uwagi bezpośrednio odnoszące się do Francji. Zaznaczyłem potencjalne kierunki ruchu tego wara (też dziwnie się w ostatniej turze ruszył, bo chyba bym szedł trajektorią Twojego wara - chyba, że przeczuwa Twój atak). W każdym razie będę go dobrze widział, gdzie się ruszył, chyba, że wróci w Twoim kierunku, a wtedy powinieneś rozważyć stuknięcie go.

Co do Twoich jednostek, to tak - wara ruszałbym dokładnie, jak na Twoim schemaciku, natomiast z chariotem jest większy problem, bo może zaryzykować nawet atak, żeby go tylko osłabić. Nie wiem, czy nie powinieneś się ruszyć tylko o 1 - na las, chociaż strasznie by mi pasował ruch o 2, bo byśmy się pięknie zgrali przy odcinaniu koni. Zaproponuję coś po moim jutrzejszym ruchu.

PS Rzeczywiście, z tą wodą, to nie mogłeś wiedzieć :D . Teraz będzie ładnie widać i gwarantuję, że morze rośnie na południe.

czajmen 2011-12-28 06:59:47
Anglia

To ataku na Nottingham jeszcze nie planowałem. Poczekam na axy. Tylko zdobycie tej górki, co by mu kasę ograniczyć. Po za tym z niej będę mieć ładny widok :) Do tego wykorzystałbym czas na leczenie i wtedy dojechałby drugi rydwan. Ale to, że ze stolicy ruszył się pod York (bo chyba tam zmierza) albo idzie na ochronę worka (jego ostatniego :) ), który będzie konie obrabiać, jest dla mnie dobrą wiadomością. Zastanowię się jeszcze, bo zdobycie stolicy jest kuszące. Londynu na axy nie zetnę tak szybko, bo miedzi w niej nie będzie. Póki co w Anglii to będą szachy (dopóki nie uzyskam znaczącej przewagi pod postacią axów).

czajmen 2011-12-28 07:15:54
Niemcy

Ok, poczekam z turą na ciebie. O której będziesz ją mniej więcej robić?

Do do wara idącego ode mnie, to jedyny sensowny kierunek to na konie - każdy inny to samobójstwo. Mógł mieć na tych krowach worka, bo nie dawno skończył drogę na górce koło koni. Rydwan też mógł przyjechać, bo jeżeli szykował się na mnie, to już czekał w pogotowiu. Jeżeli odciął drogę to dobrze, bo jak robił rydwan, to go już nie skończy.

Barteq 2011-12-28 14:30:30
Anglia

Rzeczywiście. Przecież sam zniszczyłem kopalnię :P . Natomiast ścinka 2 warów też by załatwiła sprawę. Dobrze by było złapać tę stolicę, zanim wzrośnie kulturalnie :) .

Niemcy

Dla mnie wary to tylko mięso głównie armatnie, które trzeba tylko w miarę sensownie stracić :P . W tym wypadku, ta górka ma dość spore znaczenie strategiczne, bo odsłania spory kawałek okolicy i zabezpiecza tyły.
Miał na krowach worka, ale chyba ruszył się na jakiś lasek, pod ścinkę.

PS Będę robił turkę, jak tylko wrócę - między 17 a 18.

czajmen 2011-12-28 14:41:07
Anglia

Do wzrostu kultury w jego stolicy zostały chyba 4 tury (nie licząc tej). Ale to zmieni na tyle, co miasto na górce z 20% kulturą. Tragedii nie będzie.

Niemcy

No niby wary to mięso armatnie, ale zawsze lepiej mieć takiego niż nie.

OK - ja zrobię pewnie później - po 20. Będę czekać na screeny Niemiec i Anglii.

Barteq 2011-12-28 17:56:53
Ok. Do godziny postaram się dać jakąś informację.

czajmen 2011-12-28 18:00:57
Ok. Ja teraz i tak mam dzieciaki na glowie :-)

Barteq 2011-12-28 19:08:36
Jestem i powiem tak - mam trochę dobrych i trochę złych wieści, ale po kolei:

Anglia

Tu niestety nie za dobre. Wygląda na to, że Hechter, mimo braku szans, się stara i przeanalizował potencjalne kierunki ruchu Twojego chariota i wrócił do stolicy:

Sorki za jakość, ale zapomniałem przybliżenia zrobić :) .

Barteq 2011-12-28 19:13:55
Jedyne, co mogę Ci zasugerować, to następującą opcję:
Poczekaj na 2 chariota i wyślij obok na obszar powyżej stolicy - będziesz miał blisko do wszystkich miast i musiałby atakować co najmniej 4 warami, żeby mieć realne szanse na ubicie Ci chociaż 1.

PS Świetna miejscówka na przyszłość, to kuku - w 1 turę 2 miasta w zasięgu :) .

czajmen 2011-12-28 19:24:16
Tak trzeba będzie chyba zrobić. Za chwilę zrobię turę. Rydwan nr 3 w następnej turze. A i do 4 niedaleko mam :)

czajmen 2011-12-28 19:30:55
Ok, widzę rydwan niemiecki - pewnie na zwiady pojechał i widzi mój rydwan oraz warriora. daj znać gdzie podjechać.

Barteq 2011-12-28 19:41:03
Niemcy

Dobre wieści:
Miasto zdobyte (zostawił puste) i 1 war ubity, nawet bez zadrapania - wyszedł z miasta tracąc 70% bonusu (fort + góra + kultura) i ruszył się o 1 kratkę mając drogę... (chyba nie zauważył moich worków). Co więcej, nadbudował mi na 1 turę 2 drogi i już mam połączenie ze stolicą i miedzią :P .
Ponadto, jutro jestem na koniach.

Złe wieści:
Wrzucił w końcu slavery i wszedł chariotem na górkę - widzi Twojego, który się szybko zbliża.
Mam pewną propozycję
Niestety widzi Twojego chariota. Mam następujące sugestie:

Czyli - war zostaje, chariot na górkę. Mógłby zaryzykować jakiś desperacki atak, a chciałbym, żeby Twój chariocik nie był nawet porysowany, przed szturmem na stolicę.

Barteq 2011-12-28 19:47:32
Na koniec mały screen z moim oddziałem - dodałem 1 promo, bo i tak będzie kolejna, po następnej, wygranej walce :) :

czajmen 2011-12-28 20:16:42

czajmen 2011-12-28 20:22:38
Zrobiłem inny ruch - myślałem o tym twoim, ale ostatecznie postanowiłem wejść na górkę, tam gdzie jest obcy rydwan. Jutro jak mi się uda, to wejdę przez BBB, a po hetcherze. Jak widzisz, work ścina las i zajmie mu to 3 tury. Ja przyśpieszyłem produkcje i teraz co turę będę mieć rydwan. W następnej turze BW i zacznie się ścinka lasów na axy. 3 rydwany będą u anglika, a jeden będę mógł jeszcze tobie podesłać. Zaraz mu napiszę, że wszedłem w celach podziwiania wojska twojego.

czajmen 2011-12-28 20:28:39
W Anglii zrobiło się jeszcze gorzej, bo w Nottingham pojawił się jeszcze jeden war i obstawił on oazową górkę. Rydwanem poszedłem dalej i spotkałem pierwszego barbarzyńskiego wojownika. Będzie można expa nabić :)

czajmen 2011-12-28 20:33:53

czajmen 2011-12-28 20:34:34
Ale w sumie za to - jak wszystkich wytnę to będzie wielki gienek :)

czajmen 2011-12-28 20:38:52
Tak sobie myślę, że rydwan dostanie zadanie podjechanie pod York i zajęcie srebrnej górki, bo zaczął znów na maksa jechać z dochodami. Dawno nie odkrywał nic , więc pewnie BW odkryje - wg mnie za 2 max 3 tury.

Barteq 2011-12-28 21:06:16
Będzie jeszcze więcej expa, jak zacznie te wary ścinać ;) . Może nawet 2 gieńków :P . Postaram się coś pomóc, jak tylko odetniemy BBB od miedzi.

Barteq 2011-12-28 21:12:54
Mam pewne obawy związane z Twoim ruchem na górkę, ponieważ ma 2 ciekawe opcje:

1) Może wypowiedzieć Ci wojnę i będzie teleport (pytanie czyj, nigdy się z tym nie bawiłem - jeśli Twój, to byłby problem, bo teoretycznie nie powinieneś się przez turę ruszać) - budząca spore kontrowersje.
2) Odsunięcie chariota, wypowiedzenie wojny i atak warem - potem albo dobitka, albo ruch w innym kierunku (w zależności od efektu) - tak właśnie sam bym zrobił, na jego miejscu.

Oby Ci uwierzył...

czajmen 2011-12-28 21:41:34
Wojny nie moze bez ruch - teleporty sa zabronione regulaminem. Atak warem jest bez sensu bo ten ma 1% szans powodzenia. Jak dla mnie duze ryzyko. A jak widac oszczedza jednostki. Po za tym jego rydwan dobilbym warem.

Barteq 2011-12-28 22:49:23
Na jego miejscu bym tak zrobił, ale zobaczymy, jak będzie :) .
Jeżeli nie będzie niespodzianki, to jutro miejsce zbiórki oczywiste - na koniach :P .

Teleporty armii są zabronione, ale nie pojedynczych jednostek. Natomiast myślę sobie, że chyba by jego teleportowało, bo tak zazwyczaj jest przy podstawianiu jednostek, ale mogę się mylić.

Barteq 2011-12-28 22:51:37
Jakby dobijał chariota swoim, po ataku wara, to byłaby spora szansa, że zostałoby mu ponad 2 i wtedy atakowałbyś poniżej 50%.

czajmen 2011-12-29 08:20:57
Zobaczymy jak będzie. Oby nie atakował, skoro miasto oddał za free.

czajmen 2011-12-29 10:40:45
Ok, to jestem bezpieczny - w tej turze nie może mnie zaatakować :) ale ja w następnej mogę :)

czajmen 2011-12-29 10:49:39

czajmen 2011-12-29 10:54:07
Oto ułożenie wojsk po mojej turcę. War i rydwan są na jednym polu. Moja propozycja jest taka, że mogę ci dosłać wara do miasta (jeżeli oczywiście chcesz), albo będzie on człapać za stokiem. Rydwan w następnej turze wjedzie na twój stok, ewentualnie pojedzie niżej szukać miedzi. Mam już BW, ale raczej wstrzymam się dwie tury z wprowadzeniem niewolnictwa - wcześniej pokończę rydwany - jeden mam w następnej turze, kolejny w Paryż za 2 tury. Ewentualnie w następnej wprowadzę - da mi to 3 rydwany na froncie angielskim.

czajmen 2011-12-29 10:56:52

czajmen 2011-12-29 11:02:17
Warem zaczął bronić kopalni. Szansę ataku mam 80% w następnej turze. Tyle, że jeżeli ma w Yorku Wara, to może w kontrze uderzyć na mój rydwan. Pozostaje mi ewentualnie podjechać po York (najlepiej na pustynię oazową) i zobaczyć.

czajmen 2011-12-29 11:11:18
Jak dobrze policzyłem to w tej turze war mu się zrobił w Yorku.

wnuczus 

czajmen 2011-12-29 15:08:03
Przyjacielu czekam na informacje z frontu. Widzę, że stolice zrobił, więc ma już pierwszego axa. Chwilę sobie z nim pogadałem (w sumie nie musiałem już), ale wolę go zaskoczyć jeszcze bardziej jutro, zwłaszcza tak by nie obstawiał włączenia się do wojny mnie jutro. Nie wiem czy dziś mogłeś palić konie ( w sumie to nie wiem czy ta droga zmniejszy ci koszt ruchu ), ale jutro mogą ją spalić moim rydwanem - oczywiście o ile rydwan pozostanie bezpieczny - zakładam, że tak będzie. Dzięki temu nie zwolnisz tempa żadnej swojej jednostce. Ja zawsze rydwanem nadrobię. To taka moja propozycja jaka mi teraz do głowy przyszła.

czajmen 2011-12-29 15:08:31
ehh... nie zrobił stolicę tylko ściął miało być

Barteq 2011-12-29 15:31:03
Więc tak.

1) Anglia:
Jutro maksymalnie szybko zasuwaj na stolicę. Wyprodukował kolejnego wara i uderzył 3. Przebił się, ale stracił 2, a 3 jest ranny. Stolica powinnina być pusta i nie zdąży nic więcej dosłać.

czajmen 2011-12-29 15:34:39
OK, ile temu warowi zostało HP? ja rydwanik skieruje prosto na dół.

czajmen 2011-12-29 15:35:27
pewnie szybko chce miedź obrobić. Pewnie worker przyjdzie, może uda ci się drugiego zwinąć.

czajmen 2011-12-29 15:40:27
Zastanawiam się skąd taki ryzykowny atak, pewnie zakładał, że pierwszego wara straci, a drugi dobije. Dobrze, że mu nie wyszło.

Barteq 2011-12-29 15:44:54
Więc tak.

1) Anglia:
Jutro maksymalnie szybko zasuwaj na stolicę. Wyprodukował kolejnego wara i uderzył 3. Przebił się, ale stracił 2, a 3 jest ranny. Stolica powinnina być pusta i nie zdąży nic więcej dosłać.

Barteq 2011-12-29 15:47:36
Sorki. Odświeżyłem i ponownie się wkleiło.

Niestety, zapomniałem zerknąć, ile zostało. Atakował na 98,8, bo mój miał coś koło 0,98 przy starcie walki. 2 atak był na 40%.

czajmen 2011-12-29 15:49:30
Z tego co sobie wyliczyłem to miał za pierwszym razem 0,1% szasny, za drugim 18,5%, a za trzecim 82% - zakładając, że zadał ci średnie obrażenia i random żadnemu z was nie sprzyjał. W teorii powinien mieć około 58 HP po walce. Tak to sobie przynajmniej wyliczyłem.

Barteq 2011-12-29 15:49:57
Chyba dobrą opcją by było, żeby się jutro razem zalogować, to bym Ci podał na bieżąco.

Ponadto mam spory dylemat w Niemczech. Sytuacja wygląda teraz następująco:

Barteq 2011-12-29 15:50:40
PS Za 1 razem koło 4%, bo war był jeszcze ranny.

czajmen 2011-12-29 15:56:21
Acha, to wychodzi na to, że jeżeli go nie trafiłeś, to ma 100, a jak trafiłeś to ma 78. Tak czy inaczej - nie uzbiera premii na fortyfikacji i zakładając powrót do miasta - będzie miał 25% + 20% + 5% = w sumie 50% bonusu - co daje siłę 3. Mi to da jakieś 78% szans na wygraną. Jeżeli go trafiłeś raz - to mam już 99%.

czajmen 2011-12-29 15:57:28
Ja jeszcze będę musiał sobie policzyć czy coś mógł wysłać z Nottingham.

Barteq 2011-12-29 16:03:55

czajmen 2011-12-29 16:06:22
Policzyłem i raczej nie - bo pracuje na jedzonku, górce i max produkcja wychodzi mi 4 - czyli co 4 tury war. A tego dostał w 21, bo na górkę oazową wszedł. Kolejny będzie w 24 albo 25.

Barteq 2011-12-29 16:07:25
Jutro będzie niezwykle ważna tura i będę musiał bardzo dynamicznie reagować na rozwój wypadków.
Widzę kilka wariantów - podejście pod miasto na 1 lub 2, cofnięcie wara na lasek, cofnięcie speara na lasek lub krowę, zniszczenie warem koni (stoję 7 jednostkami, z warem). Wszystko zależy, jakie ruchy wykona i dlatego wolałbym, żebyśmy razem weszli.

czajmen 2011-12-29 16:07:39
Dobra będę później - to poczytam. Tam nad moim ma dwa charioty?

Barteq 2011-12-29 16:07:46
Czyli powinieneś zdążyć?

Barteq 2011-12-29 16:08:37
1 chariot. 2 oznacza drugi :P . Mój błąd :) .

czajmen 2011-12-29 16:08:59
Ok - tylko musimy ustalić jakąś godzinę - jutro jest weekend i spokojnie myślę, że możemy wieczorem zrobić. Szkoda, że wcześniej testu nie zrobiliśmy czy możemy razem wejść.

czajmen 2011-12-29 16:09:38
Do stolicy Angli - na pewno. Random zdecyduje.

Barteq 2011-12-29 16:19:09
Nie powinno być chyba problemów. Miałem, jak do tej pory konflikt tylko z Jarek i bodajże z Rudim (chyba on pisał, że nie może wejść, jak jestem zalogowany). Natomiast widziałem co najmniej 20 innych osób, w trakcie moich tur (nie było np: problemów z Dzia, który miał słabe łącze).

Barteq 2011-12-29 16:22:24
No to super :) . Będziesz miał stolicę tuż przed nowym rokiem :) .

Jeśli chodzi o zakres czasowy, to jutro nie będzie mnie tylko ok. 3h w godzinach popołudniowych (trening), więc nie powinno być żadnych problemów. Będę wiedział dokładnie jeszcze dzisiaj wieczorem :) .

czajmen 2011-12-29 18:51:03
Najlepszy ruch to chyba 2. Ewentualnie na gorke powyzej dalej jest lasek - dobra premia do obrony. Szkoda ze wara z miasta ruszyles. Ja moge najwyzej wjechac do nieg rydwanem. Trzeba pomyslec dobrze nad tym ruchem.
Ture proponuje zrobic po 20.

Barteq 2011-12-29 20:07:32
2 jest dobrym rozwiązanie, ale tylko w przypadku, jak nie ruszy się chariotami.

Specjalnie to zrobiłem, z tym warem :P . Chcę, żeby myślał, że idę na "oszołoma" i zupełnie olałem tyły (i łatwo odbije sobie miasto). Mam wszystko dość dokładnie obliczone i w razie czego wycofam 1 speara (dodatkowo w drodze jest kolejny axe, turę za kolejnym warem). War jest mi potrzebny do zmiękczenia chariota, jeśli będzie jakiś w mieście, bądź odcięcia koni, jeśli będzie taka potrzeba.

Najważniejsze! Rydwanem jest kluczową jednostką, przy zdobywaniu miasta. Przy solidnym randomie utłucze 2 axy, w 2 tury (jeśli tak się stanie, to miasto na 80% padnie; niestety, miasto trzeba będzie atakować przez rzekę, ale na szczęście, nie stoi na górce; po udanym pierwszym ataku powinno skoczyć o 2 doświadczenie - dodanie promocji i jesz spora szansa na udany 2 atak).

Co do Twojego wara, to zastanawiam się nad samym wejściem na konie, w kolejnej turze (jeśli wszystko inne będzie potrzebne do udanego ataku).
Pamiętaj, że ruszamy się jako drudzy i samo wejście na surowiec gwarantuje, że nie będzie mógł z niego korzystać w kolejnej turze, mimo ustawionej produkcji, w trakcie swojego ruchu :P .

Barteq 2011-12-29 20:18:11
Co do 20, to dam znać, jak tylko potwierdzę godzinę jutrzejszego treningu.

czajmen 2011-12-29 20:26:10
Ok. Przy czym dla mnie obojetne czy to bedzie 20 czy 21 lub 22 spokojnoe moge do polnocy czy 1 w nocy

czajmen 2011-12-30 08:01:18
Jak sobie policzyłem to obecnie będzie mieć jednego axa, a w kolejnej turze zapewne drugi się pojawi w stolicy. Także im szybciej zaatakujemy tym lepiej.

Rydwanem dwie kratki poniżej twojego stoku się nie ruszy na twoje miasto, bo utknie w lesie i jest wystawiony na atak - chyba, że postanowi go poświecić, ale w to wątpie.
W mieście może mieć - ze dwa wary, rydwan oraz axa (dzisiejsza tura), a jutro plus jeden axe.

czajmen 2011-12-30 08:52:12
Zrobiłem symulacje.

Siły atakujące - takie jak nasze - 4 axe, 2 speary, 1 chariot, 1 war
Siły broniące - 2 wary ufrtyfikowane na maxa, 2 axy (jeden +5% z fortyfikacji) - oba z promocją +10% siły, oraz rydwan z promocją +10% siły.

Pierwsza tura - możemy atakować:
- Axe twój na dwóch promocjach ma 25,9% szans na wygranie z wrogim axem (siła w stosunku 5,50 do 6,75)
- Mój rydwan na wroga rydwan - 21,3% szans na wygraną (7,9% na wycofanie) - siła w stosunku 4,00 do 5,45.
- Spear i war - lepiej nie mówić.

Atakujemy axem i przegrywamy. Niestety ich axe pozostaje nie uszkodzony (co za random).
Atakujemy ponownie axem (nadając promocje +25% do melee) - wygrywamy. nasz axe pozostaje z 12 na 100 hp - czyli 0.6 siły.

Atakujemy trzecim twoim axem - teraz ma 28,1% szans - w sile jest - 5,50 do 6,50.
Przegrywamy, ale wrogi axe obrywa i pozostaje mu 64 na 100 hp - czyli 3,2 siły.

Atakujemy czwartym twoim axem z promocją city raider - przeciwnikiem jest rydwan - szanse 72,8% - 5,50 vs 4,60
Udaje się wygrać - axowi pozostaje 64 na 100 ho - czyli 3,2 siły

Obydwa ranne axy twoje mają promocje w następnej turze.

W mieście pozostało dwóch warów, oraz uszkodzony axe. My mamy jeszcze do dyspozycji mój rydwan, dwa speary oraz wara.
Wybór jest następujący:
1) Atak moim rydwanem na wrogiego wara - 64% powodzenia - siła 4,0 vs 3,9
2) Atak twojego speara z promocja +25% do melee - 23,1% powodzenia - przeciwnik to axe - siła 4,40 vs 5,76
3) Atak twoim warem - 0,1% powodzenia - przeciwnik to axe - siła 2,0 vs 6,56

Atakuje moim rydwanem. Udaje mi się wygrać - mój rydwan pozostaje z 81 na 100 hp - czyli siła 3,2

Zakładam, że muszę atakować do końca, aby zdobyć miasto, bo inaczej w następnej wyskoczy axe i po zabawie.
Wykonuje atak z pkt 2 - spear ginie. Axowi spada życie do 49/100 hp - czyli siła 2,5

Pozostaje mi spear albo war - miasta i tak już nie zdobędę bo jedna jednostka przeżyje na pewno. Kończę ture.

Nastepna tura - w mieście pojawia się axe oraz pozostaje tylko jedna tura do skoku kultury i kolejnych 20% do obrony (skok będzie w 26 turze)
Mamy do wyboru:
1) Atak axa na wrogiego axa - 43,9% - 4,51 vs 5
2) Rydwan na wara - 51% - 3,96 vs 3,90
3) spear i war - lepiej nie mówić

Zaatakowałem axem - wygrałem - axowi pozostało 6 na 100 hp - czyli 0.3 siły
Drugi axe ma teraz 23,6% - 3,08 na 3,96

Atakuje warem. Ma on 0,1% szans - siła 2 vs 7,24
Przegrywam axe nie zbiera żadnych obrażeń :(

Zaatakowałem moim rydwanem - przegrywam - war pozostało 40/100 HP - czyli 0,8 siły
Atakuje twoim axem i wygrwam - twoj axe przezywa z 14/100 HP - czyli ma 0.7 siły
Spear ma 99% szans na wygranie z warem i zdobycie miasta - jest 4,40 vs 1,56.
Atakuje... i wygram. Spear nie traci ani jednego punktu życia.

Stolica zdobyta, przy zyciu postały dwa twoje axy, ale zycia maja tyle, ze ich byle war zjedzie, nie mowiac o niczym innym. Jezeli w 3 miescie nie zrobi axa i nie podesle, to twoj spear moze utrzyma sie pare tur przy zyciu.

czajmen 2011-12-30 09:20:45
Zrobiłem symulacje nr 2 - przechodzimi za rzeke.

Siły atakujące - takie jak nasze - 4 axe, 2 speary, 1 chariot, 1 war
Siły broniące - 2 wary ufrtyfikowane na maxa, 3 axy (jeden +5%, drugi +10% z fortyfikacji) - oba z promocją +10% siły, oraz rydwan z promocją +10% siły.

Pierwsza tura - możemy atakować:
- Axe twój na dwóch promocjach ma 35% szans na wygranie z wrogim axem (siła w stosunku 5,50 do 5,75)
- Mój rydwan na wroga rydwan - 32,2% szans na wygraną (6,9% na wycofanie) - siła w stosunku 4,00 do 4,40.
- Spear i war - lepiej nie mówić.

Atakujemy axem i przegrywamy. Tym razem ich axe obrywa i to powaznie - zostaje mu 24/100 hp - czyli 1,2 siły.
Atakujemy ponownie axem (nadając promocje +25% do melee) - mamy szanse - 50% - w sile jest 5,50 vs 5,50

Niestety przegrywamy, a random nam nie służy - wrogi axe oberwał tylko raz za 20 - pozostało mu 80/100 hp, czyli 4,0 siły

Atakujemy trzecim twoim axem (nadając promocje +25% do melee) - teraz ma 65,2% szans - w sile jest - 5,50 do 5,25.
Wygrywamy - pozostało twojemu axowi - 43/100 hp - czyli 2,2 siły.

Atakujemy czwartym twoim axem z promocją +25% do melee - przeciwnikiem jest axe - szanse 84,3% - 5,50 vs 4,40
Udaje się wygrać - axowi pozostaje 46 na 100 ho - czyli 2,3 siły

Obydwa ranne axy twoje mają promocje w następnej turze.

W mieście pozostało dwóch warów, rydwan oraz uszkodzony axe. My mamy jeszcze do dyspozycji mój rydwan, dwa speary oraz wara.
Wybór jest następujący:
1) Mój rydwan na wroga rydwan - 32,2% szans na wygraną (6,9% na wycofanie) - siła w stosunku 4,00 do 4,40.
2) Atak twojego speara bez promocji do melee - 76,9% powodzenia - przeciwnik to war - siła 4,40 vs 3,40
3) Atak twoim warem - 0,6% powodzenia - przeciwnik to rydwan - siła 2,0 vs 4,40

Atakuje twoim warem - rydwan nie obrywa, a war ginie.
Atakuje twoim speare z promocja melee - cel to wrogi war - wygrywam, ale dostaje dosc mocno i pozostaje mi 36/100 hp zycia - czyli 1,4 sily :(
Atakuje moim rydwanem - przegrywam - wrogi rydwan pozostaje z 62/100 hp - czyli ma 2,5 siły.

Kończę turę.
W następnej skocze kultura i stolica ma 40% do obrony :( Nic w mieście się nie rodzi.

Pierwszemu twojemu axowi nadaje city reidera - ma 81,7 % szans na wrogiego axa - sila 3,9 vs 2,64
Wygrywamy - axowi twojemu pozostaje 33 / 100 hp - czyli 1,6 zycia.
Teraz mamy sytuacje taką, że w mieście jest rydwan i war. My mamy do wyboru atak axem lub jednym z dwoch spearow.
biorę promocje city reider dla axa i atakuje rydwan - mam 93,8% szans na wygraną - 4,01 vs 2,25.
Wygrywam - axe pozostaje z 28/100 hp - czyli sila - 1,4.
Atakuje spearmanem - atak na 71% - 4,40 vs 3,80 - spear ginie. War przyzywa z 0,7 sily (37/100 hp)
Atakuje ostatnim spearem z promocja city reider - ponad 99% szans na wygrana i wygrywam. Spear pozostaje z 54/100 hp.

Stolica zdobyta, przy zyciu dwa twoje axy mocno uszkodzone oraz 1 spear.

czajmen 2011-12-30 09:25:22
Pomijam to, ze ma kolo nas 2 rydwany (1 może spokojnie do miasta sprowadzić) i 2 wary, które tez może ściągnąć. Atak na stolicę wydaje się szalony, bo to co pozostanie szybko rozwali. I idzie z kontra.
Widzę dwie możliwości:
1) Poruszanie się tym stokiem i próba wykrycia jego miedzi i zajęcia jej. Dozbieranie posiłków i atak większymi siłami później.
2) Przemyślenie strategi ataku na stolice - w 26 turze będzie mieć skok kultury.
3) Utrzymanie Monachium, zakończenie wojny mojej z Anglią i zebranie dwóch stoków i wtedy atak - tyle, że to opóźni znacznie działania wojenne.

Barteq 2011-12-30 16:35:16
Niestety mam trening dopiero od 19, więc będę 22-22:30.

Sam porobiłem multum testów i postaram się dać znać, jak to wygląda, przed wyjściem.

czajmen 2011-12-30 17:42:08
Ok. Bede czekac po 22

Barteq 2011-12-30 18:53:00
Ok.

Patrzyłem, czy by się wcześniej nie dało, ale akurat nie zrobili dzisiaj turki obaj.

Teraz najważniejsze - sytuacja pod Berlinem:

Opcja 1 - odcięcie miedzi (dodałbym - lub zdobycie 3 miasta). Warto rozważyć, bo to chyba jest najbardziej sensowna opcja, ale kluczem jest jednoczesne utrzymanie Monachium - zobaczymy, jak się dzisiaj ruszył.

opcja 2 atak:
Przedstawiłeś 2 możliwości - atak w 1 lub 2 turze. Opcję z 2 turą trzeba odrzucić z 2 przyczyn - nie wiem, czy da się obejść rzekę (jeszcze możliwe, ale wydaje mi się, że ta rzeka dziwnie zawija) i najważniejsze - dzięki ścince lasów w 3 turze pojawi się 3 axe (i istnieje szansa, że zdąży dosłać kolejnego z drugiego miasta). Co do ataku w 1 turze, to tak - kiepsko to widzę, ale dużo zależy od niego - iloma jednostkami wróci (a jeśli pomyśli, to się wybroni).
Jeśli udałoby się miasto zdobyć, to nie będę się wahał przy opcji palenia, jeśli nie będzie realnych szans na obronę.

Opcja 3 - Obrona samego Monachium. Też ta opcja ma pewien sens, ale niesie ze sobą spore ryzyko, bo będę miał słabo kryte plecy i silnego wroga...

Puszczę smsa, jak tylko siądę do kompa.

czajmen 2011-12-30 20:29:48
Prawda jest taka, że to czy atak za rzeki, czy też przejście na drugą stronę - mamy czas na decyzje, bo i tak najpierw trzeba by podejść na kukurydzę. Jak się przyglądam screenowi to nie widzę, żeby rzeka aż tak skręcała. Idzie pionowo w dół. Ale tak masz rację - postawa to obrona Monachium.

Barteq 2011-12-30 23:13:45

Barteq 2011-12-31 04:02:01
Ok. Słabo się myśli w moim stanie (szczególnie o takiej porze) i turka mi zajęła 2 razy tyle, ile powinna...
Teraz do meritum.

1) Anglia:
Niestety wprowadziłem Cię w błąd, bo teraz widzę, że war jest niedraśnięty. Natomiast, ponieważ był on świeżo wybudowany, raczej nie zdąży z kolejnym. Wątpię też, żeby coś od Yorku posłał, więc sprawdź sobie Nottingham i jeśli wszystko na miejscu, to do ataku :P .

Barteq 2011-12-31 04:14:37
2) Niemcy:

a) rozkład jego armii:

Jak widać, w poprzedniej turze musiał ściąć 3 miasto, a dopiero teraz Berlin, a to wspaniała wiadomość, bo oznacza, że jest spora szansa, że odetniemy w kolejnej turze miastu dostęp do miedzi, stając kratkę pod.
Zakładając, że w dolnym mieście wyszedł axe, to powinien stać na polu oznaczonym x.

Barteq 2011-12-31 04:41:17
Niestety jest za dużo warów, żeby realnie myśleć o zdobyciu miasta, ale 3 miasto powinno mieć maksymalnie 1 wara.

b) rozkład mojej armii i planowane ruchy:

Podstawowy oddział pod miasto. Reszta opcjonalna, jak np: war na kuku, czy ruch scouta na górkę, obok całego oddziału nad spearem się jeszcze zastanowię - zależy, co zrobi chariotem. Rozważę jeszcze wysłanie 2 wara z miasta.

Barteq 2011-12-31 04:42:13
Zły screen wkleiłem:

Barteq 2011-12-31 04:51:48
c) moja propozycja ruchów dla Ciebie:

Barteq 2011-12-31 04:56:12
Zależy mi, żeby chariot ruszył się o 2, bo jest spora szansa na zaskoczenie 2 axa, który w kolejnej turze przejdzie na pole x ( a) ), w kolejnej turze (lub na powstrzymanie tego ruchu - wtedy zniszczysz kuku i pod miasto :P ). Jeżeli pójdziesz warem, natomiast, to w kolejnej turze zniszczyłbyś drogę na koniach (żeby miał trudniej odbudować).

Barteq 2011-12-31 05:18:19
d) inne sprawy
miedź

Wydaje mi się, że w tych okolicach powinna być miedź - oznaczyłem pionową krechą (chyba miała być do 2 pól od pola startowego, a zwróć uwagę, gdzie są konie - ewentualnie 3, wtedy większy obszar jest możliwy).

Punkt Z może zapewnić nam sporą przewagę. Kluczem są te 2 lasy, a konkretnie odpowiedź na pytanie, czy jest tam droga. Jeśli nie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że stając tam odetniemy stolicę od miedzi, a wtedy młotki z podwójnej ścinki miasta i ścinki lasów pójdą co najwyżej na wary :P .

3 miasto i rzut ogólny na Niemcy:

x - lokalizacja 3, a na zielono jego kultura. Ponadto zaznaczona droga z odległością.

Barteq 2011-12-31 05:21:42
Ostatnia uwaga. Będę najpóźniej o 14 (może dam radę być przed 13, ale mam odwieźć ojca na pociąg i nie wiem, ile będę miał czasu). Dałbyś radę tyle poczekać z kolejną turą? Jeżeli nie, to pal kuku i wejdź na pole Z :P .

czajmen 2011-12-31 06:42:46
OK, wojnę wypowiedziałem, anglik ma wara w mieście, a worker jest na twojej pozycji. W Nottingham zrobił się kolejny war, ale nie ruszył się nim. Nie mam teraz niestety czasu na screeny - dzieciaki się obudziły. Dziś nie wiem o której będę robić ture, ale raczej dopiero wieczorem. Dzięki za informacje.

czajmen 2011-12-31 10:25:16

czajmen 2011-12-31 12:58:37
Obecna sytuacja w Anglii. Oby random był ze mną, a w Londynie nic się nie zrodziło (nie powinno, ale kto wie)

Barteq 2011-12-31 13:54:51
Wg moich szacunków, nie powinno. Ostatnio urodził się ten, który mojego dobił.

Barteq 2011-12-31 15:03:09
Czyli kolejny powinien być najwcześniej jutro.

Barteq 2011-12-31 15:07:26
Niemcy:

Same dobre wieści :)

1)

U Ciebie powinno być koło 90%, bo miasto nie na górce, a war nieagresywny :) .

wnuczus 

Barteq 2011-12-31 15:14:12
2) Że tak powiem - BINGO!!!

3 axe nie podszedł, bo się chariota przestraszył :)
Widać wszystkie 3 worki :)

PS Chyba jednak zakładał atak przez rzekę :P .

Barteq 2011-12-31 15:42:53

Tu jest aktualny rozkład moich jednostek.
Moja prośba do Ciebie - war ścina drogę na koniach; chariot wchodzi na mój oddziałek i pali drogę.

Dlaczego nie kuku? Związane jest to z kolejną turą:

Możliwe, że ruch po skosie w dół będzie dużo korzystniejszym rozwiązaniem (np: może uratować Cię przed kontrą axa, gdyby stał niżej i zabezpieczał zablokowanie teoretycznie możliwej drogi w '?'lub próbował przedrzeć się do Berlina - to może nawet pozwolić na zdobycie dolnego miasta...), a wcześniejsze odcięcie drogi w dużym stopniu zabezpieczy Cię przed kontrą.

PS Strasznie kuszące są te worki - szczególnie północny, bo odcina się miedź, ale strasznie szkoda straty chariota...

Barteq 2011-12-31 15:46:14
Zaznaczyłem strzałką ruch scoutem, który pozwoli zobaczyć sytuację na dole.

Prosiłbym też o poczekanie jutro na mnie z turką. Od 15 będę regularnie zaglądał, czy można wchodzić.

PS Dzięki, że dzisiaj poczekałeś do rana i sorki za kłopot :) .

czajmen 2012-01-01 04:48:20
Racja - ścięcie tej drogi odetnie dostawy miedzi do miasta nr 3. Więc będzie mógł tylko wary tam trzepać. Drogi wskazanej pytajnikami nie ma, było by widać, że idzie na dół od miedzi, albo po skosie od pola po przekątnej niżej.

czajmen 2012-01-01 04:49:29
Super, ze stracił ten rydwan :) bardzo super.

czajmen 2012-01-01 05:25:53

czajmen 2012-01-01 05:27:01
Ehh, on stracił i ja też straciłem. Zawiązać powinniśmy "Partię Pokrzywdzonych Przez Random" - PPR

czajmen 2012-01-01 05:45:22
Kolejny atak na jego stolicę mogę zrobić za 2 tury. Ściągnął dwa wary z oazy do Nottingham - jeden oberwał od wara barbarzyńskiego i ma 50% życia. Oazę zająłem jednym warem, co by miał mniej o te dwie monetki. Wątpię by na atak się zdecydował, bo moje rydwany są w zasięgu jego miasta, a szansa, że będzie potrzebować 2 warów do ataku jest spora. Po za tym końce w Paryżu rydwan, później axe się skończy.

Niestety zaczynam podejrzewać o jakieś kombinację ze strony mojego północnego sąsiada - niby wypowiedział teraz wojnę Arabii i idzie z Larym, ale jakoś jego jednostek nie widzę koło Arabii. Albo atakuje z innej strony, albo to ściema. Zwłaszcza, że zrobił workiem zdobytym na Anglii drogę w moją stronę i póki co jest jeden rydwan tam. Ale w sumie ma już 3 wojny, chciałby 4? Póki co to logika wykazuje, że rydwanem chce jechać na łowy i ewentualnie jakieś miasto sobie zdobyć. Wszak Anglik leży i jest łatwym celem.

czajmen 2012-01-01 05:46:16
Dziś będę mógł turę zrobić coś po 20. Wcześnie słabo z czasem stoję.

czajmen 2012-01-01 05:47:00
Dla potwierdzenia tylko w Niemczech ruch wg twoich wskazówek. Dwie drogi spalone.

Barteq 2012-01-01 10:01:54
Dzięki.

Szkoda. Na razie random strasznie kosi :( .

Co do Deba - jeżeli nie masz kontaktu z Larym, to nie chce mi się wierzyć, żeby aż tak dużo ryzykował, a tamta wojna była tylko fikcyjną (ale zawsze trzeba być czujnym). Ponadto rzeczywiście może wziąć 2 rydwany i podjechać.

Barteq 2012-01-01 10:13:15
Co do Niemiec, to dodam tylko, że strasznie mnie kusi, żeby dzisiaj zaatakować axami i zjechać mu jego (będą 3), bo to ostatnia tura, kiedy mam przewagę (a dopiero potem miedź odcinać). Niestety, zakładając, że ściął 3 lasy w poprzedniej turze (+2 ludków), to wystarczy mu do kolejnego axa i potem mógłbym się nadziać na kontrę 2 świeżych.

czajmen 2012-01-01 10:39:56
Wg mnie zbytnie ryzyko, axów na pewno narobił na maxa, a mamy przewagę i trzeba to wykorzystać. W następnej można podejść na miejsce dwóch waroków, a później na górkę i po miedzi. Koni też nie ma. 3 miasto się zdobędzie i zostanie z samotną stolicą.

Barteq 2012-01-01 17:02:02
Wiem, ale kusi, bo mam po 60 kilka procent :P .
Jeżeli będzie miał 3 axy w stolicy, to za kilka tur zaryzykuje szturm, po dosłaniu jeszcze 3 axów.

7 na 3 powinno wystarczyć :) .

Barteq 2012-01-01 18:33:12
Muszę się bardzo śpieszyć, bo przypuszczam, że idzie w łuki. Zrobię tylko 1 mały test i zaraz napiszę, jak wszystko wygląda.

czajmen 2012-01-01 18:50:42
OK, no łuki to jego szansa. Ale wtedy to jest wegetacja już tylko.

czajmen 2012-01-01 18:53:25
Chcesz robić ture razem?

czajmen 2012-01-01 19:12:26
Widzę, ze zrobiłeś turke. Czekam na jakieś info.

Barteq 2012-01-01 20:02:09
Za dużo grywam z kompami i wyszło, że jednak jeszcze sporo rzeczy nie wiem. Ten test, który dzisiaj robiłem, okazał się kluczowy. Zawsze mi się wydawało, że samo stanięcie na surowcu lub drodze odcina dostęp do surowca, a tu spora niespodzianka... Za dużo gier z kompami...

Czyli tak - dopiero odcięcie drogi, na której stoi mój stack odetnie stolicę i spowoduje u niego sporą stratę młotków :) .
Niestety 2 miasto nie jest jeszcze odcięte (i tak jest spora szansa, że nic się nie pojawi, bo nie ścinał, a mam nadzieję, że nie miał drogi na żadnym lasku blisko worków - nie wygląda na to).

Barteq 2012-01-01 20:13:13

Jednak była droga, mimo teoretycznego braku połączenie :) . Nie czuję do końca, kiedy widać, a kiedy nie.

W kolejnej turze planuję podejrzeć południowe miasto i zablokować złoto.

czajmen 2012-01-01 22:25:43
tak na szybko - droga spalona, rihiter dolaczyl do wojny i skosil nieobstawionego worka. wysylam tez jeden rydwan. dwa moje wary sa na gorce - 2 kratki od miasta na polnoc.

Anglik robi warow na potege - ma juz 6 w nottingham. cos czuje, ze poszedl w luki.

Barteq 2012-01-01 22:44:42
Trochę Cię pocieszę, bo wg. moich szacunków, to dopiero 3 odkryty tech, a nie miał huntingu (czyli hunt lub BW - miedź jest teraz bez obstawy, więc może próbować podpiąć (choć 1 workiem sporo mu zleci).

Barteq 2012-01-01 23:11:45
Co do jutra, to fajnie, jakby się udało razem wejść. Są 2 ważnie kwestie dotyczące Twojego chariota - czy nie ma jeszcze 1 drogi, pociągniętej na południowy - zachód (wątpię) i czy czasem nie czai się axe, żeby ubić chariota w ataku (po ruchu Richitera, również wątpię, ale dobrze by było się upewnić - w razie czego dam 1 axa do obstawy, a resztę ufortyfikuję).

Wariant 1 - axe w mieście
Wariant 2 - zapasowa droga z tyłu
Wariant 3 - axe w zasięgu ruchu chariota - atak do rozważenia, bo może coś się w mieście jeszcze wykluć - można zastosować również wariant 4
Wariant 4 - wysłanie obstawy z 1 axa, a reszta się fortyfikuje

Barteq 2012-01-01 23:15:03
Będę najprawdopodobniej między 12 a 13 (nie wiem, czy zrobią turę), a później, od 16.

PS Czy Richiter planuje zdobyć południowe miasto? - nie mogę z nim jeszcze bezpośrednio rozmawiać

czajmen 2012-01-02 07:53:28
Co do Anglii, to też mi się tak wydaje, że odkrył teraz 3 techa i jest nim BW. W sumie robił go 8 tur. Więc jest to pewnie BW. Teraz mam wahanie co do atakowania Londynu, bo pewnie war mu się urodził w poprzedniej turze - ja widzę po twoim screenie to ma w sumie 7 produkcji - więc war co 2-3 tury. W następnej turze urodzi mu się kolejny na 100%, więc jak random znów mi zaszkodzi - to tylko wyeliminuje jednego wara. Jeżeli uda mi się za pierwszym razem wara zabić, to miasto moje. Tyle, że teraz robi się trudniej, bo dochodzi w mieście kolejne +20%. Chyba będę musiał poczekać na Axa jakiegoś, a chariotami pilnować terenu jego. Może w końcu uda mi się warka zdobyć.

czajmen 2012-01-02 08:02:55
Co do Niemiec, to napisał mi tylko tyle, że zdobył worka bez obstawy. Nic nie pisał mi o atakowaniu jego - wykorzystał tylko okazję. Ja Rihitera spotkałem na północy, więc podejrzewam, że dołem ma równie daleko i to był tylko war zwiadowca.
Co do zaś samego ruchu, to jeżeli na polu nr 3 nie ma nic, to mogę rydwanem wjechać i zniszczyć drogę. Trzecie miasto będzie odcięte od miedzi. Jeżeli zaś będzie axe to mogę go rydwanem załatwić.

czajmen 2012-01-02 09:52:38
Odnośnie jednoczesnego wejścia, to w pracy muszę korzystać z łącza gprs i tutaj generalnie mam wrażenie, że większość blokuje. W domu będę mógł zrobić koło 20.

czajmen 2012-01-02 10:09:58
Odnośnie tego rydwanu - jednak wycofam go - bardziej przyda mi się na północy. Tutaj zanosi się na większą stagnacje - przynajmniej jeżeli chodzi o stolicę. Muszę mocniej tyły zabezpieczyć.

Najlepiej jakbyś jednym axem wjechał na górę i rozejrzał się po okolicy. Wtedy będzie można zdecydować.

Barteq 2012-01-02 14:23:50
Zatem będę czekał od 20. Myślę, że to będzie ostatnia tura w najbliższym czasie, kiedy wspólne wejście byłoby wskazane.

Barteq 2012-01-02 14:30:37
Jest kluczowe odcięcie tej drogi dzisiaj, bo ściął coś w dolnym mieście (axa lub speara) i zablokuje mu się produkcję :) .

Moim zdaniem BBB wyraźnie idzie w łuki (bo już widzi, że tylko to mu zostało - wegetacja) i wg. moich szacunków będzie potrzebował ok. 5 tur na dojście do nich - jeśli dzisiaj uda mi się odciąć go od złota, dlatego też planuję atak na jego stolicę w sobotę. Wszystko Ci wieczorkiem dokładnie rozpiszę, ale muszę najpierw wiedzieć, czym dysponuje w 2 mieście.

czajmen 2012-01-02 14:31:54
Ok, jakbym miał czas wcześniej to dam ci znać - tutaj albo smsem. Póki co heatcher jeszcze nie robił, więc i tak czekamy.

Barteq 2012-01-02 14:42:01
Trochę mi się przekręcił grafik czasowy - jestem do 17, później wychodzę i wracam ok. 19:30.

PS Jeżeli dobrze liczę, to w 33 Hechter może najwcześniej podpiąć bronz (chyba, że wrzuci slavery i zetnie worka).

Barteq 2012-01-02 19:52:05
Jestem gotowy :) .

czajmen 2012-01-02 20:04:43
daj mi chwilkę.

Barteq 2012-01-02 20:05:17
ok

czajmen 2012-01-02 20:08:40
ok, to kto pierwszy wchodzi?

Barteq 2012-01-02 20:12:02
Obojętne :) . Zatem wchodzę.

czajmen 2012-01-02 20:12:20
ok, ja po tobie :)

Barteq 2012-01-02 20:18:21
Blokuje Cię?

Ostatnio było dobrze...

czajmen 2012-01-02 20:18:45
juz wchodze, przez direct ip nie dalo rady, ale przez hamachi juz dalo :)

Barteq 2012-01-02 20:26:00
ciekawe czemu

czajmen 2012-01-02 20:26:38

Barteq 2012-01-02 20:31:43

Barteq 2012-01-03 04:10:44
Cały czas myślę, jak Cię przekonać, do pozostawienia chariota :P .

Powiem tak - rozumiem, że chariot może być dla Ciebie ważny na froncie, lub do obrony (na tym etapie każdy żołnierz się liczy) i szanuję to.
Co więcej, absolutnie się nie obrażę, jak go odeślesz, bo i tak mocno mi pomogłeś, natomiast spróbuję Cię jakoś przekabacić, żebyś mi go tu jednak zostawił :P .

Na początek powiem Ci dokładnie, co sam planuję.
Po 1) Chciałbym spróbować zdobyć 3 miasto - zależy, co tam dokładnie jest.
Po 2) Wstępnie w 31 (lub 32) - zależy kiedy dojdzie do łuków, planuję szturm na stolicę. Dosyłam jeszcze 3 axy, speara oraz wara i spróbuję się przebić.
W obydwu przypadkach rola Twojego chariota byłaby dość istotna (1 oczywista sprawa, 2 ochrona rannego stacka przed ewentualną próbą kontry z dołu, później dobijanie rannych warów).

Co mogę zaproponować w zamian - przydatna pomoc w walce z Anglią - już wyjaśniam. Przede wszystkim kluczem jest dla Ciebie szybkie zdobycie Londynu, ze względu na możliwość podpięcia miedzi (lub odcięcie samej miedzi). Tu mogę być odrobinę przydatny (jeśli Hechter nie zaryzykuje jutro i nie będzie miał przy tym kupy szczęścia w randomie), to za 4 tury dojdę warem, który powinien wyciągnąć 2 jednostki z samego miasta, do ochrony worka.
Poza tym jutro mogę ściąć dodatkowego axa na 2 promo i wysłać Ci do pomocy. Chwilę by szedł (odrobinę go przyśpieszę, bo pasuje mi akurat droga na koniach), ale pomógłby w szybszym podboju kolejnych miast.

Barteq 2012-01-03 05:21:11
Najważniejsze, to żeby zupełnie nie utknąć, bo to tylko zachęci sąsiadów do ewentualnej napaści.

PS Też do Anglii nic bym najchętniej nie wysyłał, bo nawet nie mam czym czujek poustawiać.

czajmen 2012-01-03 07:45:18

czajmen 2012-01-03 07:57:19
Tak wygląda sytuacja w Anglii. W Londynie ma 3 wary, więc nawet nie planuje ataku. Workiem zrobił drogę tam gdzie stałeś i wszedł na miedz (jeszcze kopalni nie zaczął obrabiać). Moje rydwany nie dopuszczą go do podpięcia miedzi.

Koło Nottingham jest pierwszy axe, który za 3 tury będzie już atakować miasto, za nim idą kolejne. Do tego od północy idą dwa rydwany Deba.

Przemyślałem trochę temat i widzę taki oto plan:
1) Rydwan wraz z jednym axem mogę podesłać ci do szturmu na Berlin. Axe będzie skończony teraz, więc w ciągu 6 tur może podejść pod miasto. Do tego mogę jeszcze jeden rydwan zrobić i ci podesłać z Paryża - Mam ludności na tyle, że spokojnie go mogę ściąć. Do tego dwa wary ustawiłbym później tak, żeby mogły atakować wraz z Rydwanem. Mogły by pójść na pierwszy ogień, albo do osłabiania jakiś wymęczonych jednostek. W sumie miałbyś tam 3 moje rydwany, 2 wary i 1 axa.
2) Od ciebie oczekiwałbym wysłania jednego axa pod Londyn i powolne pozbywanie się warów. Gdy zostałby jeden ja zaatakowałbym rydwanami i przejął miasto. Ty masz bliżej do niego niż ja. A mój axe w sumie ma bliżej do Berlina niż do Londynu. Jakbyś wysłał dwa axy to już było by po prostu idealnie. Później moglibyśmy pójść razem po York, albo ewentualnie ty byś zawrócił axem do siebie.

Barteq 2012-01-03 12:26:29
Zatem zgoda. Podeślę drugiego, najszybciej, jak się da (muszę go ręcznie wystukać w stolicy, bo zamierzam ściąć miasto za 2 łebki) - za jakieś 3, 4 tury będzie w drodze, a w międzyczasie mu trochę drogi dorobię.

Co do Berlina, to jeśli podeślesz dodatkowe jednostki, to postaram się tak rozplanować ataki, żeby zminimalizować Twoje straty - nie licząc warów.
Zatem wyślę 2 ze stolicy, najszybciej, jak się da

czajmen 2012-01-03 12:38:55
Ok, super.

czajmen 2012-01-03 12:58:42
Aby nie uciekło, na dole pod Niemcami jest Cent - z tego co widziałem zdobył jedno miasto Siwiego, faust zdobył 2. Faust jest teraz zajęty Rihiterem.

Barteq 2012-01-03 13:47:46
A obok Centa jest Ponti. Muszę jakoś zdobyć kontakt :) . Dzięki za info.

czajmen 2012-01-03 13:50:48
Trzeba będzie kiedyś mapkę namalować gdzie kto jest :D

Barteq 2012-01-03 17:26:04
Pełna zgoda z mojej strony. Podam Ci wszystkich moich sąsiadów - Bobek, Domel, Peter, Ldeska, Cule (blisko Centa - ale kocioł - blisko siebie Peter, Cule, Ldeska, Cent i Ponti :P ).

czajmen 2012-01-03 18:56:09
Z mojej strony jest - Deb na północ, Whiteye na zachód, gdzieś tam bardziej na zachodzie Lary i Rihiter. A nad Debem - Cule. Na wschód od Anglii musi być Scooby, a pewnie dalej na wschód bombel, didi, geo.

czajmen 2012-01-03 18:57:10
W sumie to można się pokusić, bo część da się wyczaić z paktów jawnych.

czajmen 2012-01-03 18:58:17
Co do mojego rydwana, to planuje wjechać na miedź. Chcesz najpierw zrobić turę?

Barteq 2012-01-03 19:41:58
Już daję info. Dolne miasto dalej puste, więc nie wjeżdżaj jeszcze na miedź.
Proponuję, żebyś wszedł na mojego axa. Ustawiłem tak scouta, że jutro sprawdzę, czy nie ma pułapki :) .

Barteq 2012-01-03 19:45:29

czajmen 2012-01-03 19:47:04
OK.

Barteq 2012-01-03 19:49:01
Możesz w sumie pójść dół -> prawo, zawsze 1 kratkę więcej będzie widać.
Jeżeli w mieście pojawi się warrior i axe (niestety warrior będzie się bronił), to wtedy jutro wejdziesz na miedź, a ja wrócę z ochronę nad morze.

Jutro poślę scouta na południe i będzie wszystko widać :) .

Barteq 2012-01-03 20:33:06
Axe ścięty i chociaż o turę przyśpieszę transport drogą.

Ciekawa sprawa. Za bardzo nie widać żadnego pola lądowego, chyba, że lewy dolny róg (chociaż to też bardziej wygląda na wodę, niż na ląd, ale tu akurat mogę się mylić):

Barteq 2012-01-03 20:36:01
Co do sąsiadów:
wschód Bobek, południowy wschód Domel, południe Peter, gdzieś na południowy zachód Cule i gdzieś obok niego LDeska

czajmen 2012-01-03 21:00:34

czajmen 2012-01-03 21:00:55
Chyba rzeczywiście jest tam woda z małym przesmykiem.

wnuczus 

czajmen 2012-01-03 21:29:40

czajmen 2012-01-03 21:30:04
Twoje axy są bardzo bardzo pilnie potrzebne. Kiedy dotrą?

czajmen 2012-01-03 21:43:15
Później opisze / dam więcej screenów.

Barteq 2012-01-04 01:27:38
Muszę jeszcze dokładnie przeanalizować ruchy worków, ale niestety chwilę to zajmie, bo odległość jest troszkę dalsza, niż od Twojego przygranicznego miasta. Jutro dokładnie wszystko policzę.

Barteq 2012-01-04 04:35:05
Coś się niepokojącego dzieje?

czajmen 2012-01-04 07:36:46
Idzię na całego obstawiać miedz. Ja moimi rydwanami wiele nie zdziałam. Muszę sobie policzyć ile mu zajmie to.

czajmen 2012-01-04 07:46:52
W 32 powinien mieć podpiętą miedź.

czajmen 2012-01-04 08:20:09

czajmen 2012-01-04 08:27:44
Oto plan działania w Anglii.

Siły Inków:
Czerwone kółko to położenie rydwanu(kod: INK_R1) i wara (INK_W1) Inków. Po skosie na północy-zachód stoi 2 rydwan inków (INK_R2).

Siły Francji:
2 wary (FRE_W1, FRE_W2) na północ od Nottingham. Pole obok 1 war (FRE_W3). Nad grupą 2 warów stoi axe (FRE_A1). Nad FRE_A1 w obecnej (28 turze) pojawią się dwa axy (FRE_A2, FRE_A3).

Siły Anglii:
Miasto Nottingham 3 wary w tym jeden lekko uszkodzony. Na południowy wschód od Nottingham stoi grupa 3 warów (ANG_G1_W). W Londynie są 3 wary, jeden na promocji +10% siły. Na południe miasta stoi war (ANG_W1), a na wschód 2 kliki kolejny war (ANG_W2).

Siły HRE:
Brak.

czajmen 2012-01-04 08:33:55
Tura 28:
Anglia - Nottingham powinien powstać kolejny wojownik / ANG_G1_W idzie na wchód. / ANG_W1 powinien pozostać tam gdzie jest / ANG_W2 wejść na górkę pod grupę rydwanów moich (FRE_G1_R)

Inkowie - INK_W1 na południe (zielony), INK_R1 (żółty) na południowy wschód, INK_R2 (żółty) na południe.
Francja - FRE_A1 na pozycję FRE_W3 (różowy kolor). Opcję dla FRE_G1_R są trzy - atak na ANG_W1 lub atak ANG_W2 lub objechanie i pojawienie się na południe od ANG_W2 (wszystkie trzy opcje zaznaczono pomarańczowym).

czajmen 2012-01-04 08:45:58
Dalej można planować tylko atak na Nottingham, które wg moich kalkulacji powinno zostać zdobyte w 30 turze, max 31. Następnie axy udadzą się w kierunku Londynu, o ile oczywiście będą w pełni sił (powinny pozbierać promocję, a to tego wary dużo im krzywdy nie powinny zrobić) - zrobię symulację jutro dla upewnienia się.
Po zdobyciu Nottingham dojdą pod Londyn w 33 turze - w liczbie 2 lub 3 plus ze dwa wary. Ten trzeci może dojść z 1 turą opóźnienia. Ponieważ w 32 może podłączyć miedź pod Londyn, to w 33 pojawić się może jeden axe, a w 34 drugi. Do tego za obecną grupą 3 axów będą szły kolejne prosto pod stolicę. Będę budować drogę, tak by doszły max szybko. Siły Inków powinny podejść bliżej stolicy i późnej się zdecyduje co będą robić.

czajmen 2012-01-04 08:48:30
Dlatego ważna jest dla mnie informacja kiedy dotrzesz swoimi axami na miedź. Z tego co widziałem na jednym z pierwszych screenów to masz 6 pól do pokonania - więc dojdziesz min. 33-34 tura w zależności gdzie stoi on.

czajmen 2012-01-04 08:58:55
Co do Niemiec, to zgodnie z obietnicą idzie rydwan, axe, w tej turze wybuduje mi się kolejny rydwan, a później z 2 tury jeszcze jeden.

Axe dojdzie na górkę gdzie stoi mój war w turze 31, może atakować miasto w 33 (przez rzekę), a w 34 z jej pominięciem.

Rydwan 1 dojedzie do grupki pod Berlinem w 30 turze. A Rydwan 2 w 31.

Rydwan na południu ustawiony jest pod wejście i na grupę Berlińska jak i atak na miasto. Mogę to miasto spróbować zdobyć i ci przekazać, ale trzeba by najpierw cheosowi to zgłosić. Ewentualnie ty w 29 zdobędziesz je axem. Pozostawiam ci tutaj decyzję do wyboru.

czajmen 2012-01-04 13:11:19
Tak czysto informacyjnie - postanowiliśmy z Debem, że zaatakujemy York. Ładne jest to miasto, a teraz może się scooby połakomić na nie. Później powinniśmy zdążyć jeszcze miedź odciąć w ostatniej chwili - a jak nie, to będzie walka z jednym axem, max dwoma axami. Ale będzie tam moich z 3, 3 - 4 rydwany (moje i Deba) plus twoje dwa axy.

Ja axami idę prosto na Londyn. Nottingham jest blisko mnie i nowsze oddziały się nim zajmą.

czajmen 2012-01-04 13:11:41
Kiedy planujesz atakować Berlin, bo zastanawiam się na swoim axem czy zdąży dojść na walkę.

Barteq 2012-01-04 18:15:54
Anglia:
Trochę niepokojące wieści. Moje uwagi:
1) Jeżeli miasto nie wzrośnie do 6, to w 33 może pojawić się jedynie spear, bo trzeba 1 turę stukać axa - potem może ściąć podwójnie.
2) Po swojej turze dam znać, ile będę szedł. Wychodzi mi, że w 34 będę mógł atakować na pole z miedzią 1 axem, ale wszystko jeszcze sprawdzę.
3) Pamiętaj, że musi pilnować aż 3 pól. Nie dałbyś rady dosłać jeszcze z 2 chariotów i 3 przejść mu za miasto? Będę miał swojego wara pod miedzią w 30 i mógłbym Ci zmiękczyć 1 obrońcę.
4) Musi jeszcze wrzucić slavery.

Barteq 2012-01-04 18:32:37
Niemcy:
Chciałbym zacząć atak w 31 (kiedy 7 axów będzie za rzeką), ale dużo zależy od tego, czy nie odkryje łuków turę szybciej. Później będzie problem z dobijaniem warów, bo każdy będzie miał po 3,5 (a axy będę w większości ranne).

Barteq 2012-01-04 18:37:40
Coś chłopaki przestali się śpieszyć z turkami. Będę robił swoją ok. 22.

czajmen 2012-01-04 21:02:44
No coś im opadły chyba chęci.

czajmen 2012-01-04 21:03:09
Ok, to axe idzie do Berlina.

czajmen 2012-01-04 21:15:31
Co do Angli, to akcja z Yorkiem powinna być szybka i później powinien być czas na odcięcie miedzi. Do tego moje axy pojawią się pod miastem nim on zdąży ściąć pierwszego axa.

Co do rydwanów, to są u ciebie dodatkowe :) Tak serio - to jak liczyłem:
28 tura - rydwany podjeżdżają pod York (moje i deba)
29 tura - atak na miasto
30 tura - wyjazd pod stolice
31 tura - pierwsza szansa na odcięcie miedzi
32 tura - druga szansa na odcięcie miedzi

Do tego bez Yorku jego GNP spadnie dość mocno bo będzie bez srebra. Nottingham pozostanie bez dostępu do miedzi (nie ma drogi skończonej). Lekko ryzykowny, ale maksymalnie ograniczy mu iście po łuki. A z jednym miastem to już tylko kwestia czasu. Po za tym mam lekkie obawy, że scooby się właduje i zajmie York.

czajmen 2012-01-04 21:16:06
Nie napisałeś mi co robimy z Hamburgiem.

A BBB znów nie ma.

czajmen 2012-01-04 21:42:18
O scooby podpisuje pakt z bomblem, więc może się siekrować na Anglię, aby miasto zdobyć na sępa, dlatego tym bardziej muszę się spieszyć, aby je zdobyć.

czajmen 2012-01-04 22:16:12
ponieważ nie dałeś mi znać co do Hamburga, to poczekam z tura na ciebie - zrobię ją rano.

Barteq 2012-01-04 22:25:16
Sorki, ale dopiero wróciłem.

Barteq 2012-01-04 22:28:11
BBB właśnie skończył turę i mogę wejść.

Barteq 2012-01-04 23:51:31
Dopiero ściął warriora, a miasto puste...

Barteq 2012-01-04 23:54:32
Na szczęście, na dole jest woda, więc będzie dość bezpieczne. Miasto całkiem przyjemne, ale zupełnie brakuje młotków.

Barteq 2012-01-04 23:58:12
Możesz spokojnie zająć, a potem się pomyśli, jak to rozliczyć (ewentualnie możesz zostawić, to wtedy jutro będę atakował na 99,9% :P ).

Barteq 2012-01-05 00:08:07
Co do Anglii. Wszystko mam policzone. Będę musiał sporo workowych ruchów poświęcić, ale przynajmniej bardzo przyśpieszę dojście drugiego axa i ewentualne przyszłe posiłki konne, jeśli będzie trzeba.

Barteq 2012-01-05 00:10:14
War jest w 30 na wysokości axa A.

czajmen 2012-01-05 05:00:25
Ok, miasta nie zajmowałem, skoro masz tam axa, to sam je zajmiesz - tak będzie lepiej i łatwiej. Mój rydwan postawiłem na górce z twoim warem. później powklejam screeny.

W angli dobra wiadomość - York zostawił pusty. Tak więc jak będzie walka, to z jednym (ewentualnie dwoma) warami, żaden z nich nie będzie mieć fortyfikacji. później szybko podjedziemy na dół w celu odcięcia miedzi.

czajmen 2012-01-05 05:04:33
A i tak a pro po twojego wpisu w kronice - ja mam armie nr 2 na świecie :)

czajmen 2012-01-05 08:09:16
Sytuacja na froncie niemieckim:

czajmen 2012-01-05 08:14:47
Posiłki w drodze.

czajmen 2012-01-05 08:18:24
Czerwone M wskazuje na lokalizację miasta jakie kiedyś chciałbym założyć. W tej okolicy nie planuje już żadnego więcej.

Ewentualnie rozważałbym jeszcze górkę pod napisem, ale tutaj zaczęło by się ono nachodzić swoją kulturą na twoją w Munich, więc sobie je odpuszczę. Ty mógłbyś założyć ewentualnie na północ o Munich na równinie.

Ale to i tak przyszłościowo i będziemy mieć czas na dokładniejsze ustalenia w przyszłości.

czajmen 2012-01-05 08:23:55
Anglia:

czajmen 2012-01-05 08:24:43
Na zielono jego ruch - zgodnie z tym co przewidziałem. W Nottingham pojawił się nowy war. Kolejny będzie w 31 turze. Worker póki co jest nieobstawiony.

czajmen 2012-01-05 08:29:43
I jeszcze tak informacyjnie dla ciebie - York:

czajmen 2012-01-05 08:46:51
Przeanalizowałem sobie screeny i wychodzi na to, że w Yorku produkuje worka - pracuje na farmie kuku i kopalni srebra.
Wybudował jednego wara, po czym zaczął robić worka. To dlatego chciał tam wara wysłać ze stolicy, ale wcześniej zawrócił. To York jest mój, a co ważniejsze z Debem szybko pognamy na południe :)

czajmen 2012-01-05 08:47:08
Do odcięcia miedzi. Cieszę się, bo straty będą minimalne.

czajmen 2012-01-05 08:48:49
Oby tylko random był łaskawy :modly:

czajmen 2012-01-05 13:16:07
Wstępna wersja mapy świata - jakbyś doprecyzował swoich sąsiadów było by super. Na pewno mamy okrążenie świata w płaszczyźnie północ - południe.

Barteq 2012-01-05 15:07:58

czajmen 2012-01-05 15:14:03
dzięki - wiele się nie pomyliłem :)

Barteq 2012-01-05 15:14:52
S - stolica, M2, M3 - widoczne miasta (3 dałem u Petera, bo zdecydowanie później zakładał)

Uwagi:
Znam dokładne lokalizacje tylko Petera, Domela i Bobka. Co do Cule i LDeski - kompletnie nie wiem, jak to wygląda, natomiast zgaduje - najbliżej mnie był Jarek, więc Indie muszą być blisko (naszli na siebie kulturą), a Etiopia jest gdzieś obok. Chiny są na wchód od Bobka, przynajmniej tak wynika z naszych rozmów.

czajmen 2012-01-05 15:17:03
Ładny kociołek masz na tym swoim południu.

Barteq 2012-01-05 15:20:41
Zastanowiłem się dokładnie, w trakcie pisania poprzedniej wiadomości i chyba jednak źle Ci podałem - Indie powinny być bardziej w prawo, Etiopia w lewo i bardziej do góry (LDeska nie miał granicy blisko Japonii).

Barteq 2012-01-05 15:21:24
Kociołek piękny - same rekiny :P .

czajmen 2012-01-05 15:28:29
No to jak mniej więcej u mnie - Indie, Etiopię i Japonię umieściłem na górze obrazka.

Barteq 2012-01-05 15:32:11
Co do Niemiec - dzięki za posiłki, co do M, to jak najbardziej się zgadzam, a co do górki, to, jeśli będziesz chciał, to założysz tam miasto, tylko proszę, żeby w odrobinkę późniejszej fazie, jak sam trochę odłożę u siebie. Sam też będę chciał dołożyć 2 miasto pod Londynem :) .

Barteq 2012-01-05 15:33:36
Podobnie, ale Japonia bardziej ustawiona pionowo, a Indie bardziej równolegle.

Barteq 2012-01-05 15:35:13
Dzięki, że nie zająłeś, bo byłaby zabawa z przekazanie, bo Cheos akurat wyjechał i jeszcze wymyślił jakąś procedurę, z zamieszczaniem na forum i czekaniem kilka dni...

czajmen 2012-01-05 15:37:15
Super. Pod Londynem od początku nie planowałem miast - ten teren zostawiłem tobie :)

Ja powinienem mieć terenu na jakieś 5 miast - przynajmniej w tej chwili tyle planuje postawić. Na więcej planów nie snuje, bo i tak nie wiadomo jak dalej się gra rozwinie.

Barteq 2012-01-05 15:37:32
Co do Anglii, to fajnie to wygląda. Nie chce mi się wierzyć, żebyś 2 raz miał aż takiego pecha w ataku, jak ostatnio.

Barteq 2012-01-05 15:38:27
Czyli mamy tą sprawę dogadaną :) .

czajmen 2012-01-05 15:39:19
Dlatego właśnie wolałem nie zdobywać tego miasta - zrobiło by to tylko problemy z przekazywaniem, a jak ściął tam wara, to jeszcze przy okazji zarobisz 1 expa - zawszę to bliżej do generała :) Jakby miał miedź podpiętą czy coś takiego - to wtedy było by warto, a tak to szkoda komplikować sobie grę.

czajmen 2012-01-05 15:39:54
Nasza współpraca to czysta przyjemność :)

czajmen 2012-01-05 15:42:18
No też mam nadzieje, że limit pechowych randomów w tej grze już wyczerpałem. Później to i tak się liczy ogólna siła - tak jak pod Berlinem, random ma w takiej sytuacji minimalne znaczenie - kwestia przeżycia 1 czy 2 jednostek.

Barteq 2012-01-05 16:46:07
Pod Berlinem może nie być aż tak oczywiście, jeśli doczłapie się do łuków. Całe szczęście, że miasto nie jest na górce, bo byłby dopiero sajgon :) .

Współpraca ma wtedy sens, gdy obie strony mają korzyści i obie strony potrafią pójść na drobne ustępstwa, a nie myślą tylko o swoim interesie.
Ponadto, sama perspektywa posiadania bezpiecznej granicy jest bardzo cenna.

PS Również jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy :) .

Barteq 2012-01-05 18:07:52
Wszystko zgodni z planem. Nawet mnie nie drasnął - bardzo ważne w kontekście ataku na Berlin, bo powinien być w stanie z 3, 4 wary sieknąć.

Na miedzi 2 wary Hechtera, a worker jutro zrobi kopalnię (bez drogi).
WAŻNE! Wrzucił slavery (przynajmniej jutro się nie nie pojawi nowego).

Mam się ruszyć po strzałce, czy masz inną koncepcję?

Barteq 2012-01-05 18:09:26
Oczywiście stoją 2 wary i worker, bo niewyraźnie to napisałem.

2 ważna sprawa - jutro zastąpi mnie KashMir.

czajmen 2012-01-05 21:22:20
Strzałka jest najlepszym ruchem. Później najwyżej się pójdzie dalej.

czajmen 2012-01-05 22:40:14

czajmen 2012-01-05 22:42:25
Tutaj sytuacja w Anglii. Mój rydwan tym razem nie dal du.. znaczy random był OK. Dostał tylko raz, więc szybko się uzdrowi. Szkoda tylko, że nie mogę go ruszyć zbytnio jeszcze ktoś by na sępa zechciał spalić mi miasto i by było.

czajmen 2012-01-05 22:47:59
Jeżeli na górkę z drogą nie da drugiego wara, to zaatakuje, jeżeli da, to zastanowię się. Tak czy siak - jest realna szansa na powstrzymanie go od ścięcia czegokolwiek. Za 2 tury, 3 rydwany będą na pozycjach do ataku, a mój axe też daje mu do myślenia (a za nim idą dwa). Nic, zobaczymy co zrobi za turę. W sumie ma 8 warów, a 3 pola do obstawienia.

czajmen 2012-01-05 22:49:29
W Niemczech jednostki idą pod berlin.

W następnej turze skończę jeszcze jeden rydwan i podeśle ci go. W sumie będziesz mieć 4 rydwany, 2 wary i 1 axa ode mnie.

Barteq 2012-01-05 23:04:06
Super, dzięki. Wszystko poustawiałem na 31 turę, na atak.

Świetnie, że tym razem random był łaskawy (generalnie dobra tura dla nas :) ).
Napiszę KashMirowi, gdzie ma się ruszyć. Ubiłem po drodze do Ciebie wara Hechtera (musiałem to zrobić, żeby nie przeszkadzał w robieniu drogi pod Londyn) i axe jest lekko ranny (dodałem promocję do mele i aktualnie ma 4,4; na szczęście ma 4 doświadczenia, więc po kolejnym ataku będzie kolejna promocja, jeśli znowu oberwie).

Super jest ta miejscówka na flood plainsie - wszystko pod kontrolą :) . Pamiętaj, że jakby Londyn padł, to reszta jednostek zniknie :D .

czajmen 2012-01-05 23:11:42
No chyba nie znikną, bo Nottngham jeszcze stoi, ale już nie długo.

wnuczus 

czajmen 2012-01-05 23:19:30
A tura dla nas naprawdę dobra. Rozumiem, że zastępuje ci KasztelanMirmil - zgadza się?

Barteq 2012-01-06 00:21:15
No tak. Zapomniałem o tym Nottingham.

Zgadza się :) . Właśnie wysyłam mu wytyczne:
granatowe - przyjaciel, szare i białe - wróg :P .

czajmen 2012-01-06 21:21:51
Ture zrobiłem - jutro chyba jesteś. jak nie to do kasztelana napiszę. Swojego wara (jakbyś robił turę przede mną) ustaw na pole obok kopalni miedzi. Ściął notthingam za pewne na worka. To tyle - nie mam więcej czasu. Później opiszę ci dokładnie wszystko.

Barteq 2012-01-06 22:15:17
Na chwilke zalogowalem sie od kumpla. Jutro sie sam zaloguje - wracam ok. 2 w nocy. Mam tylko nadzieje, ze KaszMir dzisiaj machnie turke :)

czajmen 2012-01-07 21:30:53
Musimy szybko kończyć Niemca, bo mi kolejny wróg wyrósł. Obecnie chce się z nim dogadać i zawrzeć pokój, po załatwieniu Niemiec, Anglii przygotować się do odpowiedniego ataku - tutaj nie ukrywam, ale liczę na twoją pomoc. Ale to kiedyś, najpierw zamknijmy definitywnie stare sprawy, znaczy się wojny.

czajmen 2012-01-07 21:32:49
Daj mi po swojej turce screena z terenu Anglii - muszę zastanowić się jak to rozegrać.

Barteq 2012-01-08 04:56:43
Też jestem za szybkim zakończeniem tych 2 spraw, w celu uwolnienia sobie jednostek (i zmniejszenie kosztów :( ). W tej turze (32) rozpoczynam szturm na Berlin (pierwsze 2 ataki na 20%).

Daj mi jakieś screeny z sytuacją "rosyjską". Żebym miał jakiś przegląd sytuacji.

czajmen 2012-01-08 07:44:40

czajmen 2012-01-08 07:54:14
Scooby się wepchał swoimi łapami. W następnej turzę odetnę drogę, więc będzie musiał budować nową.

czajmen 2012-01-08 07:54:52
Ok, to przydało by się równocześnie wejść, abyśmy na przemian atakowali.

Barteq 2012-01-08 16:03:14
Nie wiesz, czym tam Scooby podchodził?

Dobrze by było dzisiaj razem wejść (na wszelki wypadek), natomiast i tak planuję rozłożyć atak na 2 tury.
W mieście jest 13 jednostek, więc zjechanie ich w 1 rzucie jest mało realne, a największą tragedią, jaka mogłaby się wydarzyć, to pojawienie się generała, przy zostawionym na ułamku axie.
Ataki naprzemienne nie mają jeszcze większego sensu, bo Twoje charioty będą atakować najpierw jego (agresywne - 4,4), a potem warriory o sile 3,5 (spary i warriory przejmą axy).
Jedyna sensowna taktyka, to początkowy atak moich axów na jego axy i potem charioty (może poświęcę wara na 1 chariota) - powinienem stracić 3 (maksymalnie 4, przy niezbyt dobrym randomie) - i wtedy na x-fire rozważymy dalsze opcje.

czajmen 2012-01-08 18:36:58
Pozniej o scoobym, ja bede na kompie najwczesniej kolo 20 - 21, a moze i pozniej. jakby co to dam smsem znac.

Barteq 2012-01-08 18:40:21
Ok. Poczekam.

czajmen 2012-01-08 21:41:04
Scooby zdobył York rydwanem (było 50 na 50). Dalej szedł jakiś axe tyle widać, ale workiem robił już drogę. Atak uważam za ryzykowny i w perspektywicznie mógłby się zakończyć stratą naszej trójki zjechaniem. Lepiej atak przygotować lepiej.

Barteq 2012-01-08 21:52:14
Zgadzam się.

50% pechowo...

Barteq 2012-01-08 23:34:50
Naprawdę, co masz za pecha z tym chariotowym randomem :( . Grrr.
Czuję się dłużny (a nie lubię mieć długów)...

Anglia:

Mam nadzieję, że axe się rzeczywiście nie pojawi. Mój axe w końcu jest blisko. Drugiemu dorabiam drogę i też już wyruszył.

czajmen 2012-01-08 23:36:00
Cóż - nauczka dla mnie by nie budować ich :) ja jutro dam swoje screeny itp. dziś już nie mam sił. Miłej nocy.

Barteq 2012-01-08 23:45:32
Niemcy:
Po 1) to ustrojstwo:

Zobaczymy, jak się rozłoży bitwa o Berlin, bo mam spory dylemat, co z tym gagatkiem zrobić...

Po 2) Aktualna sytuacja:
BBB

Jeżeli się jutro jakiś war pojawi, to chyba trzeba będzie na 2 tury atak rozłożyć. Jeżeli nie, a zetnie, to trzeba jutro kończyć, bo robi 1 łuk.

Moje siły:

4 na 5 axów ma promocje (na szczęście ten 1, niepromowany, ma 4,3).

czajmen 2012-01-09 08:25:20
Co do wara, to mogę go ściągnąć w razie czego rydwanem - tylko wtedy nie atakowałby on miasta. Ewentualnie można cofnąć 2 wary.

czajmen 2012-01-09 08:37:41
Co do moich szans, to jest:
1) axe - 89,6% - atakuje wara
2) rydwan - 64% - atakuje wara - przy czym jak widzę, nie ma policzonej kary za przejście rzeki - czyli w rzeczywistości będzie mniej i to dużo mniej.

czajmen 2012-01-09 08:38:03
Po za tym dwa wary - ale jakie one szanse mają to wiesz.

czajmen 2012-01-09 08:39:25

czajmen 2012-01-09 08:43:08
Sytuacja pod Londynem:
W mieście dwa wary (bez fortyfikacji na maksa - najwięcej ma 10%). Mój axe zniszczył w poprzedniej jednego wara i dostał promocję. Dwa axy są już blisko, ale zaatakują za w tury (w 34). Reszta axów jest pod Nottingham - tam jest 5 warów w mieście i pewnie jeszcze je zetnie bym nie miał tak dobrze. Jeżeli twoja teoria z surowcami się sprawdzi, to będzie super, a jak nie to będzie trochę trudniej i pewnie stracę jednego axa.

czajmen 2012-01-09 09:55:28
No i BBB po za wzrostem o 1 popa, chyba nie odkrył jeszcze łuków - nie chce mi się liczyć tego. To lepiej dla nas :)

czajmen 2012-01-09 10:30:40
Dziś pewnie też przydało by się razem wejść - ja pewnie dam radę dopiero po 21. Wcześniej może być ciężko.

Barteq 2012-01-09 11:06:34
BBB wczoraj odkrył łuki. Zobaczymy, czy zetnie, bo mógł jeszcze dokańczać wara. Jeśli wyjdzie nowy, to chyba trzeba będzie rozłożyć atak na 2 tury (bo i tak w kolejnej nie wyjdzie łuk). Gorzej, jak będzie ścinał.

Co do barba, to jest mały problem, bo nie wiem, czy go możesz atakować w mojej kulturze.

Jeśli chodzi o szanse axa, to chyba rzeczywiście mój 4, po promocji, będzie miał większe szanse - mam tylko nadzieję, że nie zaatakuje Cię chariotem z miasta.

Odnośnie Londynu, to ciekawe, jeśli nie pojawił się axe, czy mnie atakował. Ma małe szanse, bo mam bonus za agressiva i za górkę.

Barteq 2012-01-09 11:07:13
Po 21 nawet mi dzisiaj pasuje :) .

Barteq 2012-01-09 11:10:32
Niestety na Fausta ciężko będzie liczyć...

czajmen 2012-01-09 11:17:47
A tak - zapomniałem o twojej kulturcę - to w takim układzie ty musisz cofnąć jednego wara. Nie długo (już odkrywam) będę mieć pismo, więc będziemy mogli zrobić OB - do tego drogę się zrobi od Munich do Paryża i będzie zysk ze szlaków handlowych :) Ja właśnie kończę robić worka - więc zacznę robić drogę do ciebie.

czajmen 2012-01-09 11:18:37
Faust to gadzi język - ciekawy jak się dogadają ze scoobym - ten też umie wykorzystywać i przekonywać :)

Barteq 2012-01-09 12:35:35
Akurat ze Skubim dobrze się dogadują - zobacz tajne z misia - chociaż tam nie byli za blisko.
Ja tam bardziej liczę na Bombla. Jestem na 99% pewien, że będzie między nimi konflikt, a pytanie jest tylko kiedy...

Barteq 2012-01-09 12:37:29
Z tym cofnięciem, to trzeba najpierw dokładnie przeanalizować sytuację. Zobaczymy, jak będzie wyglądać sytuacja po pierwszych atakach :) .

Barteq 2012-01-09 12:39:20
Co do writingu, to będę również niedługo odkrywał, ale chyba mnie wyprzedzisz.

czajmen 2012-01-09 12:39:59
Muszę poczytać - tylko pytanie na ile to był wynik odległości, a na ile zaufania i umiejętności dogadania się. Scooby w tym rejonie wyrasta na pozycje nr 1, a to daje sąsiadom pretekst do odwiedzi. Też liczę na Bombla, chociaż punktami leży.

Zastanawia mnie jeszcze jedno - miał być pakt jawny - tak scooby go chciał - a póki co jest tajny :) pewnie nie chce mu się pisać go.

czajmen 2012-01-09 12:42:07
Co do cofki - oczywiście się zobaczy. Co do writingu to mam do niego 9 tur (no teraz 8) - może jedną czy dwie jeszcze przyśpieszę, ale to zobaczę. Powinna być ładna kaska z Anglii.

Barteq 2012-01-09 15:11:15
Na punkty Bombla mocno nie patrz, bo ma mocno ścięte miasta, odcięli mu złoto i nie jest CRE. Do tego ma dużą armię, co też generuje koszty, więc trochę został naukowo (w punktach to szybko rośnie, natomiast to same tanie techy). Wystarczy, żeby pokasował warriory do 13 jednostek i podpiął na nowo złoto i już straty przestaną rosnąć.
Sam fakt, że już dostawił 4 miasto o czymś świadczy.

Jak podpisaliście pokój, to z automatu jest 10 tur, więc może się nie śpieszyć.

Ja będę dokładnie wszystko wiedział dopiero po zdobyciu Berlina, bo nie wiem dokładnie ile kaski wpłynie.

Barteq 2012-01-09 19:59:19
Jestem

czajmen 2012-01-09 20:14:26
ja tez

czajmen 2012-01-09 21:28:13
Jutro poopisuje itp, chociaż wiele już nie ma. Zgadamy się też na jutro na turę. Miłego wieczoru. Teraz muszę spadać z kompa.

Barteq 2012-01-09 21:38:59
Ok. Napiszę trochę picu w kronice, żeby trochę BBB zamknąć :P .

Barteq 2012-01-09 21:44:25
Troszkę zdepresjonuję naszą współpracę, żeby się Skubi w niczym nie połapał.

Barteq 2012-01-09 22:34:25
Dziwnie mi smsy dzisiaj chodzą. 1 nie doszedł. Drugi chyba doszedł na czas, ae Twoja odpowiedź z chyba 2 godzinnym opóźnieniem...

Barteq 2012-01-09 22:42:07
Writing będę miał za 5 lub 6 tur.

Jutro nie musimy wspólnie wykonywać turki (jak będziesz chciał, to możemy). Wary mają wszystkie takie same bonusy, więc kolejność ataków warów nie powinna mieć znaczenia. Możesz tylko walnąć axem i warami, a ja zajmę się resztą. U Ciebie (w Anglii) nie mam żadnych ruchów pilnych ruchów.

czajmen 2012-01-10 08:15:52
No w sumie wystarczy, że zrobię turę przed tobą, a ty dopełnisz dzieła zniszczenia :)

czajmen 2012-01-10 21:10:18
Nie no motyla noga nie wierze - mój axe padł w ataku na berlin. War przeżył z 0.4 życia. Co za pechowe miasto. Powodzenia w walkach.

czajmen 2012-01-10 21:12:02
Warowi poszło nie tak źle - trafił 3 razy jego wara - tamtemu zostało 58hp (1.2 siły).

czajmen 2012-01-10 21:13:25
No i drugi war poległ - tamten znów zebrał co nieco - tym razem 2 razy - pozostało 72 hp (1.44 siły)

czajmen 2012-01-10 21:14:03
Czym mogłem to ci pomogłem - masz 3 wary uszkodzone. 3 z full life.

czajmen 2012-01-10 21:39:51
Trzymam kciuki. Ja to muszę się chyba rolnictwem zając, a nie wojowaniem. takiego pecha mam, że szkoda gadać.

Barteq 2012-01-10 22:55:06
Przy 97 poległ? Po prostu masz niebywałego pecha... Dobrze, że przynajmniej u Hecha dobrze dzisiaj poszło...

Zaraz zrobię turkę i zdam raport.

Barteq 2012-01-11 00:08:08
Na szczęście random więcej nie wariował, bo mógłbym się jeszcze dzisiaj nie przebić (2 wary w piach, a reszta weszła).

Teraz ciężkie rozmowy z Richiterem mnie czekają, bo chce przeforsować niezbyt korzystny dla mnie podział granicy.

Barteq 2012-01-11 00:10:24
Writing powinien być za 5 tur, a Londyn podepnę za 3. Jak sytuacja w Nottingham?

czajmen 2012-01-11 07:41:39
No to super :)

Ja też mam Pismo za 5 tur :)

Nottingham są 3 wary, ale obecnie atakuje jednym axem, ale za chwilę dojdzie 2 oraz 2 spod Londynu.

Walcz ostro z Rihiterem - nie daj się.

czajmen 2012-01-11 21:58:45
nie uwierzysz - znów mi axe padł przy 97% - ta gra mnie nie lubi i na pewno przegram ją przez random. na dodatek w Anglii wieki gienek - normalnie płakać się chce.

Barteq 2012-01-12 20:49:14
Mój axe da chyba jeszcze radę przejść, przed wzrostem kultury Londynu, to w razie czego Ci pomogę, ale fakt, faktem, ten random Ci wybitnie nie sprzyja...

czajmen 2012-01-13 22:37:40
twojego axa pechowo przeniosło - więc możesz już nim wracać, nie ma sensu znów tam iść.

Barteq 2012-01-14 02:23:33
W ostatnich turach, to tego pecha masz po prostu multum :( .
Może zatem dzisiaj się los w końcu (oby :) ) odwróci i random zacznie sprzyjać.

Przy okaji pytanko - co zrobił z gienkiem - do wara dodał?

PS Jutro writing, więc wyślę OB :) .

czajmen 2012-01-14 08:07:00
jeszcze nic. stoi sobie samotny. pewnie czeka az bedzie miec luk albo mniej jednostek.

czajmen 2012-01-14 22:45:06
Wysłałem ci OB.

czajmen 2012-01-14 22:46:05
A co do pecha to dalej go mam - tym razem na szczęście nie potraciłem axów, ale wary mi ich poobijali, że hej.

czajmen 2012-01-14 22:46:46
Aż się boje jutra - dziś urodził mu się jeszcze jeden war, więc bym się nie przebił, a nie chce dawać mu okazji do promocji jednej jednostki. Niech promuje 3 generałem.

czajmen 2012-01-14 22:48:19
No i gratuluje, bo jak widzę na wojnie z Niemcami wyszedłeś o wiele lepiej niż ja na wciąż aktywnej wojnie z Anglią. Obyś trzymał się top3 do końca. A ja mam nadzieje, że z tego ogonka ucieknę.

Barteq 2012-01-15 00:50:18
Zdaje sobie z tego sprawę. Niestety równowagę zachwiał nam Skubi :( . Może się uda niedługo mu odpłacić :P .

Mam nadzieję, że jutro nastąpi koniec wojny :) . Najważniejsze, że musi dodawać do wara :) .

OB przyjęte.

czajmen 2012-01-15 09:30:08
Spoko - z czasem się odbije od dna - przynajmniej nie przyciągam uwagi. A ty tam na dole masz trochę ludzi :) Po za tym silny sojusznik to jeszcze lepszy sojusznik :)

czajmen 2012-01-15 11:58:54
Uff - rano random o wiele lepszy - już chyba wieczorami nie będę atakować :)

Teraz mogę ładnie odbudowywać kraj. No i mam przynajmniej generała - aby było śmieszniej anglika.

czajmen 2012-01-16 22:21:10
no widzę, że niezłą ścinkę zrobiłeś - jakiś konflikt w powietrzu?

Barteq 2012-01-19 04:21:39
1. Gratuluję podbicia Anglii i generała :) .
2. Również chciałbym mieć silnego sojusznika, dlatego, jeśli tylko będę w stanie (nie zostanę zaatakowany), to postaram Ci się pomóc, w ewentualnej akcji ze Skubim :) . Spodziewam się, że będzie się jeszcze coś działo na jego granicy z Bomblem, więc można spokojnie wypatrywać okazji :P .
3. Ścinka była bardziej na pokaz, żeby zniechęcić przed ewentualnym nożykiem Petera - tak naprawdę, to pracuję nad ratowaniem eko.

Barteq 2012-01-19 04:27:29
Teraz pilna sprawa:
Mam przekazać Ci wiadomość od Petera.

"Widzę na mapie że będzie przechodzil obok Twego axa.
Nie chciałbyś go może przypadkiem stuknąć... z drugiej strony już leci za nim ekipa moich chariotów :)
Możesz, please, Czajmena w moim imieniu poprosić aby mu OB nie dawał, to go dogonię i odbije te nieszczęsne worki (z Czajmenem jeszcze nie mam kontaktu)."

Nie chciałbym Skubiego atakować, bo nie chcę jeszcze wchodzić w konflikt z Peterem, ani go pompować workami. Generalnie mogę mieć z nim spory problem w przyszłości, bo współpracuje z Domelem i mogą mnie razem chcieć zjechać :( .

czajmen 2012-01-19 08:22:39
Hmm. Wstępnie uzgodniłem ze scoobym, że płaci 15 golda i granice ma otwartą. Dodatkowe 15 płaci Debowi, który mu wskazał, gdzie są worki.

Więc póki co, to granicę otworzę, bo mi sccoby płaci za to - to możesz przekazać do Petera. Po za tym tych worków niestety nie odzyska, bo jak granicy nie otworze, to scooby je rozwiąże.

czajmen 2012-01-19 08:24:40
Musimy się zastanowić co i jak zrobić z tym. Ja nie chce pakować się w wojnę ani jakiś większy konflikt z Peterem teraz. Póki co skończyłem właśnie biblioteki i pora na wrzucenie dwójki w techach. Dobrze, że na Angliku zarobiłem trochę kasy, bo tak to bym ciężko miał - 3 miasta po 1 popie.

Barteq 2012-01-19 14:42:45
Jeżeli przepuścisz Skubiego, to na wszelki wypadek daj jakieś speary do Londynu.

Ważne! Peter podąża rannym chariotem razem ze Skubim, więc nic nie jestem w stanie przed nim ukryć. Nie mam pomysłu, jak to dobrze rozegrać :( .

wnuczus 

czajmen 2012-01-19 14:44:53
Pod miasto jak podejdzie to i tak go nie zobaczy.

Barteq 2012-01-19 14:45:03
Dam znać, jak tylko zobaczę oddział pościgowy.

Barteq 2012-01-19 14:45:49
Żeby tylko siłowo nie postanowił się przebijać...

czajmen 2012-01-19 14:48:46
Hmm - jedyne co możesz zrobić to szybko ustawić speara i zaatakować rydwan scoobiego - wystarczy mu wojnę wypowiedzieć, tyle, że musisz kolejność ruchów zachować. Scooby pewnie też spearem wyjdzie. Co za bezsensowana sytuacja, szkoda ze bobek nie rozwiązał tych worków.

czajmen 2012-01-19 14:50:02
Ze scoobym mam otwartą granicę. W sumie sam sobie Peter winny. Będę musiał tam trochę woja ściągnąć, akurat się wyleczą, a drogę już mam prawie zrobioną.

czajmen 2012-01-19 14:51:42
może zrób pakt - ja, ty, peter.

czajmen 2012-01-19 14:52:02
gadanie przez ciebie jest lekko bez sensu.

Barteq 2012-01-20 00:24:52
Nie można zakładać paktu dla 3, jeśli wszyscy nie mamy kontaktu (pytałem się kiedyś o to Cheosa).
Peter będzie niedługo pod Twoją granicą (jutro?) i oferuje pomoc militarną, przeciwko Skubiemu, jeśli nie otworzysz granic :O :

JA
"Natomiast, po 2, to nie chciałbym wchodzić, w niepotrzebny konflikt ze Skubim teraz, tym bardziej, że obiecałem pomóc Czajmenowi, gdyby kiedyś chciał upomnieć się o swoje miasto - efekt zaskoczenia jest ważny :) )."

PETER
Jestem gotów udzielić wsparcia Czajmenowi w wojnie ze Scubim.
Czy to dodając swoje wojsko do waszego jako wsparcie w ataku, czy też atakując go od drugiej strony (z dodatkowym sojusznikiem).

Masz info jak tam wygląda układ sił, mapy itd.
Macie jakiś plan kiedy atak, żebym zdążył wojo przegrupować itd.

Przekaż te info (już jak zwykle Czajmenowi) i ponawiam prośbę o zerwanie OB przez Czajmana ze Scubim, tak żeby nawet tymi workami nie dotarł do siebie sęp skurkowany! Grrr!

Barteq 2012-01-20 01:04:42
Peter jutro dojdzie do Ciebie chariotem i będzie można postawić pakt. Ustawiłem tak jednostki, że w razie potrzeby będę mógł go stuknąć i się workery nie stracą, ale zostawiam sprawę w Twoich rękach.

Barteq 2012-01-20 01:10:46

Barteq 2012-01-20 01:14:30
Jutro będę robił późno turę (po 22), więc, jeśli dogadamy się z Peterem, to daj mi znać, czy nie ma obstawy, gdybym musiał atakować.

czajmen 2012-01-20 08:09:45
Co do atakowania go - to nie dasz rady, bo jechałeś po nim, a żeby zaatakować musiałbyś być przed nim :(

czajmen 2012-01-20 08:09:56
Widzę, że stawiasz miasto :)

czajmen 2012-01-20 08:11:09
Jak dla mnie cheos przegina, bo wystarczy, że ktoś ma kontakt przez kogoś - to wtedy można by pakt postawić (tak stawiałem pakt ze mną, tobą i debem).

czajmen 2012-01-20 08:11:34
Kurcze nie wiem co zrobić w tej sytuacji.

czajmen 2012-01-20 08:16:59
Dobra - granicę zamykam.

czajmen 2012-01-20 08:22:05
Raz - odwdzięczę się Scoobiemu za York (będziemy prawie kwita), a dwa lepiej żebyśmy mieli z peterem dobre relacje - jak go atakować to na swoich warunkach, a nie jego. Napisz mu, że mnie wczoraj przekonywałeś czy też jak inaczej chcesz to wykorzystać na swoja korzyść.

Scoobi i tak jest spalony, za wchodzenie na sępa.

czajmen 2012-01-20 08:43:08
Tym sojusznikiem to pewnie będzie bombel - pewnie z miłą chęcią się odegra na scoobim :)

czajmen 2012-01-20 08:46:11
Scoobi ma tylko speara przy mojej granicy (obstawia worki). Nic więcej nie widziałem.

czajmen 2012-01-20 08:57:23
ehh nie moge zamknac granicy prze nastepne 9 tur :( zapomnialem o tym.

czajmen 2012-01-20 09:12:56
musze się jeszcze co nieco mechaniki nauczyć.

czajmen 2012-01-20 10:12:59

czajmen 2012-01-20 10:13:56
Koło Londynu ruszył się Spearem. jakbyś zrobił turke przed nim, to byś go miastem zablokował. Ja już nic nie zrobię - niestety.

Barteq 2012-01-20 14:41:24
Spokojnie. Jeśli dogadasz się z Peterem, to mogę jeszcze machnąć Skubiego. Ruszę się po nim i nie ucieknie mi poza zasięg - natomiast odrobinkę musi random pomóc (walnę warem i dobiję axem, a potem dodam promo anty mele, żeby nie kontrował spearem).

czajmen 2012-01-20 15:22:29
Rydwanem za pewnie ruszy się na moją miedz (jedyny sensowny ruch). Spear zaparkuje na górce z laskiem. Rydwan nie ma promocji za górkę, a twój axe będzie mieć. No i masz dwa worki :) .

Co do Petera to w czym miałbym się dogadać, bo coś nie kumam - ale to pewnie przez piątek.

Barteq 2012-01-20 16:24:26
Proponuje pomoc w ataku na Skubiego, w niedalekiej przyszłości :) - zobacz wiadomość z 0:24.

Barteq 2012-01-20 16:26:22
Chyba będzie jednak problem, bo może się ruszyć na grassland i dostawić speara do chariota.

czajmen 2012-01-22 20:40:49
speara cofnął, ale i tak nie mogłeś atakować, przez kolejność. widzę, że miasta nie postawiłeś - coś się stało? jego rydwan z workami jest na miedzi.

Barteq 2012-01-22 21:58:34
Teraz do mnie dotarło, że ma jeszcze aktywną wojnę z Bobkiem...
Misto stawiam niżej, na górce, żeby Tobie nie wchodzić :) .

Barteq 2012-01-22 22:26:47
Mam połączenie handlowe tylko z Londynem. Podpiąłeś już go może do reszty miast?

czajmen 2012-01-23 06:37:10
niby tak. ale w jednym miejscu jakby droga po skosie nie zadzialala. w nowej postawie droge dodatko, tak by juz zadzialalo.

Barteq 2012-01-24 01:36:55
Dzięki :)

czajmen 2012-01-25 21:16:57
No to poznałem LDeske - zaczynam go szpiegować. Mam też wykresy Scoobiego - w sumie rozwijamy się podobnie. Armii nie ma za dużej - obecnie podobna do mojej.

Barteq 2012-01-26 02:22:36
Ja mam Richitera. Armię ma bardzo dużą, odrobinkę większa od mojej (będzie ok. 3 miejsca). Teraz idę na Domela.

Dzięki za podpięcie szlaków.

czajmen 2012-01-26 07:50:00
Jak się okazało, problemem był brak ciągłości granic. W sumie to jedno pole niepotrzebnie drogą obrobiłem.

Barteq 2012-01-26 15:40:08
Brak ciągłości granic?
Ja też nie mam ciągłości, a handel przechodzi :) .

czajmen 2012-01-26 17:12:46
No miałem pole po skosie - dziwnie do rzeki wpadało, ale nie miałem na niej kultury - może problemem było, że to Anglia wybudowała drogę i nie było ona moja. Nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Barteq 2012-01-27 02:41:24
To nie ma znaczenia, bo mi handel po niemieckich drogach skacze, aż miło (nawet na logikę bez sensu by było, żeby kasować za każdym razem drogę, którą ktoś obcy zbudował, żeby handel mógł pójść :) ).
Musiało brakować jakiegoś połączenia, albo była tura poślizgu, której nie uwzględniliśmy.

czajmen 2012-01-27 07:35:04
Nie wiem - być może tak, a być może nie. Ważne, że już jest :)

Barteq 2012-02-06 04:35:39
Hej. Jak u Ciebie wygląda sytuacja ze słoniami?

czajmen 2012-02-06 07:22:12
Ja słoni nie mam. Wiem, że rihiter ma 2, scooby też coś pisał o 3 - postaram się kiedyś od rihitera wyciągnąć. a ty masz?

Barteq 2012-02-07 00:56:58
Niestety :( .
Ja nawet na tej mapie żadnego nie widziałem :( .

Barteq 2012-02-12 22:53:23
Deb kończy grę, więc trzeba będzie chyba nowy pakt otworzyć.

czajmen 2012-02-13 07:16:01
Kończy - cóż muszę poczytać, bo coś na bieżąco nie jestem.

Barteq 2012-02-13 14:08:48
Ja mam teraz sporo na głowie przez KashMira :) .
Zastępuję go przez tydzień w misiu. Atakowali z Marwem Piterotera i tamten nie zdobył stolicy, po czym skończył grać, wyznaczając na zastępstwo Larego (na co nie zgodziło się kilku innych graczy). Stanęło na tym, że Lary zastąpi tymczasowo Marwa, do czasu znalezienia zastępcy (do tego wycofuje armię - słusznie zresztą, bo nawet miedź nie odcięta, a ja próbuję skontaktować się z KashMirem, bo nie chcę podpisać pokoju bez jego pozwolenia).

Barteq 2012-02-13 14:09:09
Jak tam sytuacja na frocie u Larego?

czajmen 2012-02-13 14:25:02
Lary się zabunkrował:

Jak widzisz do miasta mam rzut beretem, więc nawet kosztów sobie nie robię zbytnio dużych. Wojsko i tak musiałbym robić.

czajmen 2012-02-13 14:31:00
Scooby dziś się odezwał - pytał mnie o możliwość przejścia wojskiem do Petera i domela (kiedyś tam). Ładnie im poszła ta wojenka z bomblem - za łatwo o wiele za łatwo.

Faust zaczął wypytywać o sąsiadów Scoobiego - chyba poczuł, iż Scooby może się na niego połakomić.

Ja moim warem dochodzę gdzieś daleko na wschód. Póki co widzę jakąś granice, ale nie wiem czy domela jeszcze czy jeszcze nie.

A co tam u ciebie słychać?

Barteq 2012-02-13 14:44:32
Co do sytuacja na Twoim froncie, to rzeczywiście, ciężko to widzę. Bez katap lub ewentualnie swordsów atak jest kompletnie nieopłacalny. Z bliskością kulturki masz fajnie :) . Jedyny minus to ta stolica - obrona zaraz skoczy o 20%.

PS Daleko masz jeszcze do katap? Ja powoli odkrywam konstrukcję.

Barteq 2012-02-13 14:49:44
Co do sytuacji u mnie.
Powiem szczerze, że siedzę trochę jak na szpilkach i czekam, co się wydarzy na linii Peter - Cule. Skończył się pakt i Peter przesuwa wojska do granicy :) .
Generalnie mam spory dylemat. Cule odlatuje, więc może być później nie do zatrzymania. Z drugiej strony, jeśli Peter z Domelem go pokonają, to też fatalnie, bo nie dam im dwóm rad, w przyszłości.
Cóż, założenie mam proste - strugam wojo i czekam na rozwój wypadków.

PS Trzeba będzie chyba pomóc przegrywającemu :P .

Barteq 2012-02-13 14:51:04
Poza tym ciągle nie mam słoni i jestem w trakcie negocjacji. Mam 2 opcję i obie mi się nie podobają :( . Pożyjemy, zobaczymy.

czajmen 2012-02-13 14:51:15
Katapy mam od jakiś 3 tur. Już pierwszą zrobiłem, a jutro będzie druga. Ale nawet z katapami to będzie jazda. Zrobiłem symulacje, gdzie atakuje na 8 skirmów w mieście - z mojej armi to tak 35% przeżyło, w tym ze dwa horse archery na zasadzie wycofania się. Szkoda, że nie mam kości słoniowej.

czajmen 2012-02-13 14:54:04
Ja sobie spokojnie będę czekać na to miasto - nie mam zamiaru ryzykować i tracić armie, bo jeszcze Lary opisze wszystko i scooby mi wjedzie. Obecnie moim największym problemem jest to, że nie mam totalnie zadowalaczy i miasta mam 5.

Pamiętaj iż Francja w każdej chwili jest gotowa przyjść z pomocą.

Barteq 2012-02-13 23:42:38
Musisz po prostu przejechać porządnie miasto katapami i będzie po kłopocie.
Ja mam też ten problem, bo jest tylko o 1 lepiej niż u Ciebie...

Jak będzie taka potrzeba, to oczywiście również postaram się pomóc.

czajmen 2012-02-14 07:36:06
Tak wiem - do tego muszę mieć porządną ilość HA, bo axy to z tymi fs lubią ginąć.

No to prawie na remis jest, bo mogę wybudować sobie moje tanie kolosea. Ale szkoda tych młotków.

czajmen 2012-02-21 18:37:52
Ty przepuscisz misjonarza do ZSRR od culego? Bo mi Scooby i cule o tym pisali. Jak tam wogóle sytuacja na południu?

Barteq 2012-02-21 18:51:30
Jak mi Cule da słonie, to przepuszczę :) .

Wolę Jarkowi nic na ten temat nie mówić :P .

czajmen 2012-02-21 19:01:17
Spoko - dlatego tutaj pisałem :)

Mi ma rele podesłać, a słonie może załatwię na chwilę od scoobiego lub rihitera.

czajmen 2012-02-21 22:34:27
A jak tam wogóle kwestia przedłużenia paktu z peterem - za chwilę się kończy - zwleka, czy coś jest na rzeczy jak to się mówi. jakby co to przez następne 3-4 tury lecze część jednostek i dopiero wtedy idę na larego. w każdej chwili mogę do ciebie wysłać.

Barteq 2012-02-21 23:39:49
Jeszcze zwleka. Spróbuję go trochę przycisnąć.

Barteq 2012-02-21 23:46:02
Przydałoby się, żebyśmy obaj mieli słoniki, bo niestety, trzeba przyznać, że to najlepsza broń obecnie.

czajmen 2012-02-22 07:25:24
Ano - najlepsza.

czajmen 2012-02-22 15:14:45
Mi się uda na jakieś 10 turek załatwić od Kartaginy (Rihiter). Od Scoobiego też powinienem mięć na jakiś krótki okres czasu. Jarek z tego co wiem od scoobiego też ma dostać. Jutro ja się nie mule spotkam plewana, a później idę do pontiego i rudiego.

Barteq 2012-02-22 15:29:25
Jarek już ma od Skubiego. Dzisiaj sprawdzałem :) .

Mógłbyś później zerknąć, kto co ma od kogo?
Wiem jeszcze, że Rihiter daje Centowi, a Cule Peterowi (grrrr).

czajmen 2012-02-22 15:39:33
Ok - jutro popatrzę na wszystkich. Z tymi słoniami to jednak padaka jest - każdy powinien mieć koło siebie - jak złotko, konie i miedź. I teraz rihiter ma kupę zadowolenia, a ja bieda.

Barteq 2012-02-22 16:13:31
Zgadzam się. Cule miał już dawno 10, a ja 7 w stolicy, tylko dzięki pałacowi...

Cóż. Trzeba zrobić monarchię i jakoś to będzie.

czajmen 2012-02-22 16:25:56
Ty masz 7, a ja 6. Co prawda mam tanie kolosea, ale co jak co - lepiej wojsko klepać.

Barteq 2012-02-22 17:06:52
Problem leży w zachowaniu odpowiednich proporcji, między eko a armią, a małe miasta to znacznie utrudniają. Jak zostanie się w techach, to nawet duża armia nie pomoże, jak przyjdzie nowocześniejsze wojsko... Dlatego władza dziedziczna jest najlepszym rozwiązaniem, bo pozwala łączyć jedno z drugim, przy małej liczbie zadawalaczy :P .

czajmen 2012-02-22 17:20:45
Dokładnie - też na to jestem skazany.

Barteq 2012-02-22 18:22:52
Fakt, faktem, ta mapa jest dramatycznie rozbalansowana i, niestety, akurat nam się za bardzo nie poszczęściło.

Ze słoniami, to w ogóle jakaś komedia. Mam ładny kawałek mapy odkryty i samemu nie widzę żadnych słoni (o najbliższych wiem jedynie z podsumowania Jarka). Z moich startowych sąsiadów NIKT nie miał. BBB brak, Peter brak, Hechter brak i Bobek brak... Ewentualnie, na upartego, jakby Jarka zaliczyć, to byłyby 2 słonie (ale on był dalszym sąsiadem, jak Domel).

czajmen 2012-02-22 18:31:12
Deb miał u góry słonie, ale ładny kawałek od jego lokalizacji startowej i te złapał cule.

Arabie jak zwiedzam (mam prawie całą) też słoni nie ma, w chinach jestem i też słoni nie widzę.

Ja na pewno jakbym był adminem to bym każdemu dał - nie koniecznie pod stolicą, ale dość blisko.

Ehhh gdzie te czasy miasta, że pod jednym miastem miał chyba 3, a jeszcze 4 wpadło w innym.

Jakby nie patrzeć to słonie mają:
Rihiter - 2 sztuki
Scooby - 3 sztuki
Cule - 4? sztuki - tutaj mi chyba deb pisał albo ktoś, że ma aż tyle.

Barteq 2012-02-22 18:43:58
Potwierdzam 3 sztuki u Culego, 2 u Richitera i 2 u Skubiego. Nie wiem nic o pozostałych u nich, ale brakuje mi kontaktów :) .

Wiem też o tym:
cheos 2012-02-21 13:04:44 napisał:

"didi 2012-02-21 12:32:11
Dałem Rudiemu słonie na 10 tur - jednostronnie."

Jakoś mnie dodali do paktu Cheos z Rudim (szkoda, że to dopiero 1 informacja) :D

Barteq 2012-02-25 22:25:59
Mam słonie od Culego. Może Jarek nie zauważy, ale ciii :P .

Gratki za zdobyte miasto.

czajmen 2012-02-25 22:30:15
To super :) Bardzo dobrze, że je masz. Oczywiście nic nie powiem.

Dzięki - trochę mnie lary kosztował, ale cóż. W tym mieście jest generał przyłączony więc warto było. Będę prawie jak agresywny z tego miasta.

Barteq 2012-02-25 22:38:53
Możesz sobie katapy na 2 promo tam robić :D .

wnuczus 

Barteq 2012-02-25 22:39:07
Tym bardiej gratki :) .

czajmen 2012-02-29 10:40:07
Co ty na to abyśmy się wymienili raportami szpiegowskimi?

Ja mam przeskanowanego:
- siebie
- scoobie
- didi
- LDeske
- fausta
- larego

Jako wymianę proponuje GNP, Produkcja, Jedzenie, Power.

Barteq 2012-02-29 17:34:11
Ok. Będzie można łatwo porównywać, bo mam LDeskę. W najbliższym czasie będzie jeszcze Cola.

czajmen 2012-02-29 17:38:12
ok to jutro dam po turce moje wykresy

Barteq 2012-02-29 17:40:12

czajmen 2012-03-01 07:49:55
Wykresy:

czajmen 2012-03-01 08:12:18
Kurcze teraz zauważyłem, że dałem z tury nie 83 tylko 82. Dziś dam za okres ostatnich 50 tur.

czajmen 2012-03-01 08:31:52
Udało mi się też uzyskać raporty od Whiteya (ma mnie, ruhitera, cule, larego), Scoobiego (ma mnie, jarka, petera i fausta). Zaraz ci przekaże i tylko tobie.

czajmen 2012-03-01 08:33:57
Scooby (tura 82):

Whiteye:

czajmen 2012-03-01 08:34:21
Whiteya za ostatenie 50 tur i z 83 tury.

Barteq 2012-03-01 14:59:44
Dzięki :) . Mam Colę, więc wrzucam ponownie. Jego wykresy nie wróżą mu raczej świetlanej przyszłości.

Barteq 2012-03-01 15:00:42

czajmen 2012-03-01 15:04:06
Dzięki - ja za parę tur będę mieć Centa to też wrzucę.

Barteq 2012-03-01 15:06:09
I jeszcze mała ciekawostka (i przy okazji zagadka) dotycząca Coli:

Po co on robił code of laws? Dla samej reli? Nie zrobił żadnego!!! sądu. Efekt zresztą widać w GNP.

PS Nie mam co powoli z tymi SP robić :P . Został mi tylko Skubi i Geo, na których mogę bezproblemowo wrzucać...

czajmen 2012-03-01 15:08:51
Jak chcesz, to możesz na mnie wrzucić - zawszę to parę tur, a ja się nie obrażę.

czajmen 2012-03-01 15:09:26
Sąd dla nie org jest cholernie drogi. W następnym dyplo będę polować na orga.

czajmen 2012-03-01 15:10:59
A on jak widać robi wojo, po za tym sąd ile zmniejszy kosztów utrzymania - 1 - 2 monetki. Mnie moje najdalsze miasto (Londyn) kosztuje 3,6 szt złota - z sądem to 1,8 - trochę mało jak na wydanie 120 młotków.

czajmen 2012-03-01 15:12:51
Jedyny bonus sądu to extra punkty szpiegowskie oraz możliwość zrobienia wielkiego szpiega.

Barteq 2012-03-01 15:19:39
Wiem, że sąd jest drogi, ale jeśli idziesz w code of laws tylko po relę opóźniając potwornie currency + calendar (construction) lub monarchy - zupełnie bez sensu... Ja mam ratusze, więc zysk wychodzi po 2-3 monety na miasto (po odkryciu monarchii zacznie rosnąć). Aktualnie zysk jest mniejszy niż, gdybym poszedł w currency (a jestem orgiem i to mój specjalny budynek), dlatego nie do końca rozumiem taktyki Coli.

Porównaj sobie zysk z później reli, jak confu w porównaniu do currency. Żeby rela się zaczęła zwracać, to potrzebujesz proroka i kilku misjonarzy (czas minimum 30 tur, a o kosztach nawet nie wspominam). Currency to, przy 10 miastach, czyste 20 monet co turę (+ premie z budynków).

Barteq 2012-03-01 15:23:36
Kraje już są spore (a Ci, którzy się będą liczyć, to posiądą znacznie większe), więc na wszystko trzeba patrzeć globalistycznie. W mojej opinii Cola się tą decyzją załatwił i niedługo przestanie istnieć.

czajmen 2012-03-01 15:33:00
Oczywiście - to było wiadome od początku. Odkrycie confu tak szybko z pominięciem górnych jednostek to prawie samobójstwo - aż dziwie się, ze tam go jeszcze nikt nie jedzie. Co prawda confu już ma na świecie 8% - więc być może tam lokalnie się dogadali aby mieć jakąś relę.

Tak pieniądz jest ważny, dlatego go teraz odkrywam, zamiast lecieć od razu po monarchię zaraz pod odkryciu literatury (właśnie kończę stawiać wielką bibliotekę).

Oczywiście z czasem sąd będzie coraz bardziej ważny i potrzebny do budowania - nie mówiąc jak korpy się pojawią. Ciekawy jestem czym cola uargumentują taki a nie inny wybór techów.

czajmen 2012-03-01 15:33:15
*Uargumentuje

Barteq 2012-03-01 15:53:14
Zerknąłem sobie na mapę i akurat o jego granicy wiemy najmniej. Ciekawostka jest taka, że nie ma kontaktu z Geo, który wydaje się dość blisko.

Bardziej interesujące są teraz 2 kwestie - na kogo idą Plewan (mój typ Wnuczus z Pontim lub Rudim; ewentualnie Ponti w podobnej konfiguracji) i Cule (510k woja...; mój typ Whiteye, chociaż rozważam opcję Ldeska z Centem; w każdym razie oby nie na mnie :P ).

czajmen 2012-03-01 16:04:07
Ja chyba miejscami muszę zamienić geo z didim - ale to się jeszcze upewnie - właśnie mój rydwan jedzie do rudiego, a z tamtą do efe, coli i lugina. Właśnie jestem koło byłej stolicy bombla - później wrzucę screena, tzn. jutro rano.

Plewan do wnczuka ma bardzo wąskie przejście - przynajmniej takie widziałem - też screena wrzucę jutro rano. Chiny to wogole mają drzewek do ścinania, że hej - mi to już praktycznie nie zostało nic. Pojedyncze sztuki.

No plewan może się szykować na wnuczka i pontiego - i może to być atak - z góry plewan na wnuczka, a z południa rudi na pontiego.

Cule może szykować się na whiteya, ale wtedy do walki pewnie włączyłby się jarek - oni mają tak, że jest przesmyk - u góry cule, a na dole z prawej jarek, a z lewej whiteye, który później z boku ma tylko może, a teren do przejścia też miałby cule ciężki, bo same górki od strony whiteya.

Jutro dam ci screeny terenów jakie odkryłem - sam zobaczysz i przeanalizujesz możliwości. Tak będzie łatwiej.

czajmen 2012-03-01 16:05:53
btw - następny kto postawi miasto - będzie tym zmiastem nr 200 na mapie (nie licząc zadupia cheosa).

czajmen 2012-03-01 16:06:32
Scooby ma trochę terenu do obsadzenia - York mu bardzo ładnie pomógł zagarnąć te tereny dla siebie - nie widziałem dokładnie ile co i jak, ale pewnie parę miasteczek tam zmieści.

Barteq 2012-03-01 16:27:36
Ja postawię 1 pojutrze, więc się na 200 raczej nie załapię :) .

Skubi będzie niestety bardzo silny, podobnie jak Rihiter (nie wiem, czy on nie prowadzi teraz w nauce, patrząc na jego GNP). Ja jeszcze dostawię 4 słabe miasta, więc w sumie będzie 14, a dalej zostaje tylko podbój.

Chętnie zerknę na mapy, bo teraz mogę tylko poteoretyzować.

PS Jak tam sytuacja ze słoniami (kiedy wypożyczasz)?

czajmen 2012-03-01 18:48:09
no to wymieniłem sie z rihiterem - mam wykresy pewną i lukgina - jak bede na kopie to ci przekaże

czajmen 2012-03-01 19:17:26

czajmen 2012-03-01 19:17:50
Słonie od rihitera bede miec na dniach - wlasnie konczy sie mu przekazanie do centa.

Barteq 2012-03-02 00:47:26
To dobrze :) .

Jestem bardzo zaskoczony. Jednak Kasieńka kolosea ścinała :O.

czajmen 2012-03-02 11:59:32

Barteq 2012-03-02 14:27:01
Dzięki :) .

Zatem przedstawię moje odczucia:

- Ponti, Wnuczus, Rudi + Plewan
Granica między tą 3 wybitnie kontaktowa. Wszelkie możliwe kombinacje współpracy. Strasznie hamują sobie w 3 rozwój. Prognoza - konflikt nieunikniony. Im później, tym bardziej zostają w tyle. Co do Plewana, to chyba czeka na jakąś okazję. Jak zaczną się na dole tłuc, to wybierze łatwiejszy cel (Wnuczuś, Ponti) i wjedzie. Możliwa również współpraca w trójkącie przeciw Wnuczkowi lub Rudiemu (to by było dla nich najlepsze rozwiązanie).

- Cule, Whiteye, Jarek
Powiem tak. Na miejscu Culego chyba bym wszedł w Whiteya. Przede wszystkim trochę mniejsza armia, a rozkład terenów przybliżony. Do tego Whiteya ma część wojska na południu, ze względu na Larego. Odległość do stolicy - Whiteye 3, Jarek 5. Cule ma świetną sytuację. 1 miasto graniczne, w którym zabezpiecza się przed kontrą, rozszerzające się granice wrogów i co najważniejsze, morze na środku, uniemożliwiające tworzenie wspólnego stacka obronnego. Tak naprawdę w 4 tury zdobywa stolicę Whiteya, a Jarka szachuje 2 stackiem z miasta granicznego i dodatkowo z wody. Podsumowując, powiem tak - Jarek i Whiteye są skazani na współpracę. Upadek 1 oznacza rychły koniec 2. Niestety mają fatalną sytuację strategiczną i nie wróże im powodzenia w tej kampanii.

PS Serdecznie gratuluję cudaka :) . Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że nie wpadł w niepowołane ręce :D .

Barteq 2012-03-02 14:31:06
Przy okazji, widzę, że ładnie się kulturką Didi ze Skubim przepychają :) . Zobaczymy, czy ten sojusz przetrwa próbę czasu, czy jednak, nasz czerwony Wili, coś nie wykręci...

czajmen 2012-03-02 14:33:07
Dokładnie takie same mam odczucia mam. Ja bym się spodziewał wejścia Rudi i Plewan vs Wnuczek i Ponti. Walka 1 vs 1, ale jak widzę, to i plewan i rudi są w rozwoju o kilka długości przez wnuczkiem i pontim. Rudi co prawda ma monarchię, więc pewnie jeszcze katapek nie ma, albo ma od niedawana.

A tam u góry - cule ładni się zabezpieczył - ma łatwo się bronić, a i do ataku ma opcję (atak przez morze itp). Tyle, że wcześniej cule musiałby się zabezpieczyć przed LDeska i Peterem - więc do ataku i tak potrzebuje dużej, bardzo dużej armii.

czajmen 2012-03-02 14:36:52
U scoobiego - didi trochę odstaje z nauką - co prawda punktów trochę ma, ale ma cudaka, dość dużo miast i zakładam, że raczej tańszych techów. Geo jestz boku i ma ładne miejsce do obrony. Swoja drogą ładnie trafiłem z ich rozmieszczeniem. Scooby jak ładnie rozegra to ma realne szansę na wygraną - sąsiadów nie ma tak powernych jak cule. W tym rejonie jest potęgą - GNP nikt z sąsiadów nie ma takiego jak on. Geo nie ma prawa mieć dużego, bo za dużo miast nastawiał - z czasem pewnie coś z tego będzie.

Cudka był mi potrzebnu abym z nauką drgnął do przodu, bo tak to ciężko było.

Barteq 2012-03-02 14:43:53
1 vs 1 raczej nie będą walczyć, bo przy katapach to za dużo kosztuje, nawet przy przewadze technologicznej. Do tego jest jeszcze Efe w grze, który ciągle wojuje z Rudim. Jak dojdzie do jakiegoś ataku, to co najmniej w proporcji 2 vs 1.

Zobacz na wykres cropa, jak ma Cule potencjał... Widzę 2 opcje - atak zaraz, zanim wygasną pakty (najbardziej realna; jest jeszcze 15 tur do 100 - dużo czasu) i atak w 100, po przedłużeniu paktów (mniej realna, bo Whiteye upora się z Larym i trochę katap dorobi).

czajmen 2012-03-02 14:45:18
Z Larym to na luzie idziemy - wstępne kalkulacje zakładają stratę 3 ha i 3 axów - ale będę musiał jeszcze sprawdzić, bo whiteye wypuszcza katapy.

Barteq 2012-03-02 14:53:10
Geo ocenimy, jak będę miał jego demo. Skubi będzie bardzo mocny, ale zobaczymy, jak będzie z jego dyplomacją. Nie wiem, czy wytrzyma i nie przesadzi z knuciem (jak w misiu). Wtedy może się skończyć podobnie... :P

Pamiętaj o jednym - szczególnie w oczach Skubiego (a także Rihitera) "atrakcyjność" Twojego terenu wzrosła znacznie. Bardzo się cieszę, że masz tego cudaka i będziesz mieć z niego dużo pożytku, ale musisz być teraz jeszcze bardziej czujny.

Barteq 2012-03-02 14:55:14
Niestety Cule wie, że Whiteye ma te 10 jednostek mniej na północy...
Ech. Zapomniałem zerknąć czyim demem Cule dysponuje (niestety nie mam kontaktu z Whiteyem).

czajmen 2012-03-02 14:58:39
Tak zdaje sobie z tego sprawę. Od strony Rihitera nie powinien się teraz raczej obawiać - z tego co wiem idzie na rozwój. Scooby ma bardzo dużo terenu i myślę, że błędów z misia nie popełni i raczej też powinien postawić na rozwój - nie jest orgiem, a miast ma już dużo - 14 i pewnie jeszcze parę postawi. Armii nie ma bardzo dużej w porównaniu do wielkości - daje mi to czas na rozwój i budowę armii (starty z wojny z Larem już nadrobiłem), ale i tak jestem ostatni wśród liczących się. Scooby strategicznie powinien rozwijać się i pędzić po power jednostki. Dopiero wtedy będzie ciężko z nim. Teraz wg mnie jest za wcześnie na podboje.

Ale oczywiście wojo klepie cały czas i będzie tak, póki nie będę mieć na poziomie min. sąsiadów.

czajmen 2012-03-02 14:59:53
To jak masz jakiegoś wara albo lepiej rydwan to idź przez moje tereny - daleko nie masz - od berlina cały czas na północ - parę tur i będziesz go znać.

czajmen 2012-03-02 15:00:14
Ja sprawdzę jutro Culego - dam znać.

Barteq 2012-03-02 20:27:54
Teraz, nie licząc przypadków Culego i Petera, to samemu rzeczywiście się nie opłaca (co innego w grupie), ale trzeba cały czas być czujny i strugać wojo. Zresztą, w każdej chwili może pojawić się jakaś okazja i wtedy trzeba mieć wojo, żeby samemu skorzystać :P .

Postaram się 1 rydwan wygospodarować. Jeżeli samemu będziesz chciał dodać sobie moją mapę do kolekcji, to również zapraszam.

Barteq 2012-03-02 20:30:43
Zwróć uwagę na pewną ciekawostkę. Cule zawsze wcześniej wykonywał tury, a dzisiaj zwleka, a Whiteye dopiero wykonuje ruch.

czajmen 2012-03-02 20:38:08
Tak - też to zauważyłem - być może dziś w niego wejdzie. Zwłaszcza, że na forum był wcześniej.

czajmen 2012-03-02 20:39:57
Spoko - kiedyś cię tam odwiedzę i zobaczę kto gdzie z kim graniczy. A może po prostu wymienimy się mapami jak dojdziemy do odpowiedniego techa.

czajmen 2012-03-02 20:42:59
Słonie będę mieć za 4 tury.

Barteq 2012-03-02 21:52:55
23 minuty po ruchu Whiteye był w grze. Dzisiaj było jeszcze za wcześnie - potrzebował trochę czasu na transport ściętych jednostek. Atak nastąpi jutro lub nawet pojutrze. Pewnie wcześniej Whiteye zacznie trąbić na alarm, jak sam zrobi turkę.

Obie opcje mi pasują, więc w razie czego zapraszam :) .

To super. Przynajmniej miałeś czas, żeby stajnie porobić ;) .

Barteq 2012-03-03 20:56:17
No i Whiteye zatrąbił.

Przyznam szczerze. Jest mi to o tyle na rękę, że silny Cule spowoduje, że Rihiter i Peter nie będą mi mocno zagrażać, bo skupią swoją uwagę na Indiach.

czajmen 2012-03-03 21:13:56
Jak policzyłem idzie na niego:

slonie - 8 * 7k = 56 000
axy - 14 * 6k =84 000
war - 1 * 2k = 2 000
speary - 2 * 4 k = 8 000
katapy - 9 * 5k = 45 000

czyli w sumie 195 000 woja. zostaje mu ponad 300k w domu - w tym pewnie duża część to baraki, techy itp.

czajmen 2012-03-03 21:17:55
No tak - krótkoterminowo to na pewno dobrze, ale długoterminowo - masakra. Najlepiej było by go zatrzymać teraz wchodząc mu w odsłoniętą dupę, zmuszając do ścinki itp. Niestety Arabia słabo zagrała i liczba punktów mówi sama za siebie - d niedawana mają katapy, więc tego dużo też nie ma. Ja chciałbym mu pomóc, ale szczerze to nawet nie mam czym - moje ha - obecnie główna siła mojej armii to od słoni odbije się jak piłeczka. Więc pozostaje mi chyba tylko wesprzeć go przy podbiciu larego i pożegnać się z nim, a przywitać z nowym sąsiadem i zacząć montować jakąś większą koalicje. Pewnie Rihiter w to by weszedł. Peter nie wiem - ma słonie od Culegi. LDeska raczej się skupia na cencie niż na Cule. Reszta świata się nie liczy, bo nie mają granicy wspólnej i będą się cieszyć - jak to dobrze, że cule jest tak daleko.

czajmen 2012-03-03 21:21:34
Przynajmniej trochę kasy zyskałem - koreańczyk zrobił panteon, który też robiłem, ale iż nie był moim priorytetem (+ 50% do generacji wielkich dla filizofa to jednak tylko +25%). Nawet jakbym maksował na maksa to i tak wolnych lasków nie miałem i brakło by mi parę tur.

Barteq 2012-03-03 23:26:54
W civstats widać ile Cule ostatni ścinał - są 33 ścinki i wszystko za 4 (wcześniej chyba też jeszcze coś ściął parę razy). Masz 8 słoni + 9 katap = 17 ścinek. Dolicz lasy (fast worki) i młotki, więc z 10 słoni i 10 katap mogło spokojnie zostać.

Spokojnie. Jeśli Cule podpije Whiteya, to będzie miał za sąsiadów Petera, Rihitera, LDeskę i Jarka (+ nas 2). Naukę ma słabą i szybko nie odjedzie. Do korpa będzie spokojnie do zjechania.

wnuczus 

Barteq 2012-03-03 23:32:06
Wydaje mi się, że będąc filozofem wolałbym kasę :) .
Na miejscu Faust (też filozof) tego cudaka bym raczej nie robił (ewentualnie kasa). Ciekawe tylko, czy zużył inżyniera. Jeśli tak, to straszny błąd popełnił...

Barteq 2012-03-04 23:05:21
Nie podobała mi się ostra reakcja Jarka. Trochę mnie podejrzliwie nastawił. Strasznie przyciął wojo w obawie przed Culem, ale jeśli się dogadali, to może chcieć go użyć gdzieś indziej.

Jesteś pewien sojuszu z nim? Wiesz, jak to czasem bywa - dogadywałeś się z Debem.

PS Może dobrze by było, jakbyś tak profilaktycznie mocniej przyciął państwo (np: katapy)?

Barteq 2012-03-04 23:10:04
Tak zerknąłem na mapki i rzuca się w oczy, że strasznie ma wbite miasto między Twoimi.

Dzisiejszy power. Dużo tego ma...

czajmen 2012-03-05 07:40:02
Ma bo mu je dałem, za Anglię. Póki co wojsk jego dużo na południu nie widzę, a za chwilę zacznę chodzić warem po jego terenie.

Co do jarka to sam nie wiem - albo olewa tajne, wspólne planowanie itp. bo taką ma naturę - jeżeli tak, to słabo widzę współpracę z nim w dalszej części, a jeżeli robi to celowo - to trudno.

Jeszcze nie ścinam, bo mam dostać słonie od Kartaginy i to ich będę chciał jak najwięcej zrobić. Po za tym w nowych miastach kończą mi się spichlerze robić.

Chciałem sobie cud narodowy do produkcji wojska zrobić, ale widzę że nie dam rady teraz.

czajmen 2012-03-05 13:21:31
Tak dla twojej wiadomości - jarek już wie:

Cule atakuje 10 słoni
8 ha
16 axow
3 speary
4 rydwan
9 katap

zajął dwa miasta - Najran i Medyna.

Stolicę zajmie pewnie w przeciągu 3 tur.

Dziś powinniśmy pożegnać się z Larym - przynajmniej Arabia przyczyni się do eliminacji jakiegoś kraju - tak na pocieszenie. I pewnie skupi się na obronie w Carycynie.

Ponoć od dołu może zaatakować Kartagina - pewnie chciała by stolicę po mali i trochę więcej terenu. Tak przynajmniej przekazał cule do whiteya. Za 10 tur arabii może już nie być. - Zapewne w okolicach 100 tury może zginąć, chyba, że cule zadowoli się zajętymi miastami i nie będzie atakować dalej by nie tracić.

Ja w tak krótkim czasie za dużo nie mogę podesłać, a nawet jakbym mógł to i tak siła cule jest wielka. Naprawdę dużo tego nastrugał, do tego fast worki pozwoliły mu szynko przejść pasmo gór.

czajmen 2012-03-05 13:22:16
Trochę źle napisałem. Jarek nie wie wszystkiego - tylko siły cule i ich lokalizacja. Whiteye dał screeny.

Barteq 2012-03-05 15:06:01
Rozumiem i mam nadzieję, że masz rację. Przynajmniej sobie przez 1 turkę, na wszelki wypadek, zostaw produkcję katap (o ile nie masz ;) ), gdyby coś jednak wyszło. Pamiętaj o 3 rzeczach - oddanie miasta było ustalone z Debem, nie z Jarkiem, Jarek naścinał woja i na 100% gdzieś go użyje, bo koszty mu rosną (są chyba 4 opcje - pomoc Arabii, skubnięcie czegoś z Arabii samemu, Korea i Francja) i fakt, jaki mi niedawno przedstawiłeś - zaczął olewać wspólne planowanie (wyjaśniam - jeżeli ktoś jest w miarę uczciwy i nie lubi ściemniać, kłamać w żywe oczy tuż przed atakiem, to właśnie, jednym ze sposobów jest celowe olanie dyplomacji).

Dlatego, tak na wszelki wypadek, dorzuciłem mu tą informację, o pomocy przeciw Skubiemu :) .

Barteq 2012-03-05 15:18:42
Temat ataku Kartaginy - trochę akurat znam sytuację, bo Rihiter strasznie wkurzył Culego, ale to wolałbym, żeby raczej zostało do Twojej wiadomości (chyba, że jakoś "subtelnie" użyjesz :P ). Konkretniej - w momencie ataku Culego, Rihiter zarządał od Indii oddanie południowych rubieży Arabii pod władanie Kartaginy (po prostu - wejdzie i zakosi sobie kilka miast), na co oczywiście Cule nie wyraził zgody.

Barteq 2012-03-05 15:20:21
Cule sugeruje atak Rihitera (w związku z tą rozmową), ale ciężko mi powiedzieć, czy on rzeczywiście nastąpi, gdyż Rihiter oficjalnie sobie zrobi w Indiach wroga.

Barteq 2012-03-05 15:25:01
Powiem Ci, że mało tych słoni. Gdyby Whiteye miał z 12 katap i przejachałby po wszystkim, to później ha zaczęłyby wchodzić, osłabiłby katapy i mógłby nawet wygrać (gdyby dostał pomoc).

Musiałbym zrobić symulację - ile dokładnie potrzeba katap, żeby na tyle osłabić tego stacka, by ha zaczęły wygrywać ze słoniami i flankowały katapy.

czajmen 2012-03-05 15:26:18
Co do info o Kartaginie - dzięki - dobrze wiedzieć, że robi sobie wroga :)

Katapy mi się kończą teraz (4 zejdzie). Ustawie je w stolicy, bo Arabii i tak nie zdążę pomóc. Rozpocznę też ścinkę i złoty wiek. Wojo na pewno zrobię. jarek nie podejdzie od tak sobie, bo generalnie widzę dużo jego terenu - nie mniej i tak się przygotuje.

Barteq 2012-03-05 15:28:03
Usuńcie w końcu Larego, bo mam już dość tego spamu odnośnie kto kogo okłamał :) - to zaczyna wyglądać, jak brazylijska telenowela :P .

czajmen 2012-03-05 15:28:31
Od jutra będę mieć też spokój z Larym, więc zacznę turki robić później, a nawet dopiero rano. To tak na wszelki wypadek jakieś inicjatywy jarkowej.

czajmen 2012-03-05 15:29:01
Usniemy - dziś koło 20 :) Ale wiesz jeszcze raz zacznie się przy podsumowaniu...

czajmen 2012-03-05 15:29:06
*Usuniemy

Barteq 2012-03-05 15:36:44
Niekoniecznie, bo w misiu Lary wspomniał, że nie zamierza już wchodzić na forum (chyba w technicznym).

Barteq 2012-03-06 03:45:29
Jestem chariotem przy granicy i jutro wejdę.

czajmen 2012-03-06 07:30:25
Minimapka:

czajmen 2012-03-06 07:33:48
U mnie jak widzisz jest prosto na północ miniesz paryż i persopolis i wtedy możesz
- skręcić na lewo - tereny Mali, a powyżej arabia i inkowie, a mocno w lewo i na dół kartagina
- w prawo - tereny poangielskie - inkowie u góry, a scooby z prawej - ale to już wiesz. między jarkiem a scoobym jest morze. btw jarek też ma granicę ze scoobym - ten to naprawdę ma wielki teren, okolica spokojna dla niego może być - nic tylko siedzieć i się rozwijać.

czajmen 2012-03-06 07:34:54
Widać też że przynajmniej w płaszczyźnie pionowej rudi nie ma za wielkiego państwa.

czajmen 2012-03-06 10:36:27
Widzę, że ładnie się paktami obstawiłeś.

Barteq 2012-03-06 11:04:57
Fatalnie. Poza Whiteyem nigdzie nie dojdę :( .

Plan jest prosty - dostawiam 3 miasta i szybko do inżynierii (po moją UU). Potem się zobaczy, co dalej.

czajmen 2012-03-07 07:22:31
No to mam wojnę z ZSRR i Jarkiem - Jarek dziś atakuje, a scoby pewnie jutro pojutrze.

czajmen 2012-03-07 09:18:33
Wiem, że masz u mnie dług, ale wiedz iż nie oczekuje jeżeli w tym momencie nie zaatakujesz ZSRR. Na pewno proponuje ci przesłanie wojska pod granicę (jeszcze) naszą koło Londynu. Pozwolisz iż swojego worka i być może jeszcze jakieś wojsko ewakuuje przez twój teren do moich rdzennych terenów.

czajmen 2012-03-07 14:41:00
Zdecyduje co chcecie z Peterem - skoro on ma tak daleko, to raczej nie ma sensu wchodzić od razu, a później, gdy jego wojska będą dalej. Zresztą to już wasza decyzja - ja miasta stracę dość szybko. Do tego zastanów się czy nie chcesz dołączyć się i zgarnąć Paryża i miast obok. W Paryżu mogę ci Akademię postawić - za 7 tur mam wielkiego naukowca w stolicy i powinienem nim uciec na południe.

oto moje tereny:

czajmen 2012-03-07 14:42:32
Worki też mogę tak ustawić, że je weźmiesz. Ja spróbuje stolicę zatrzymać maksymalnie długo, ale z taką ilością wojska po przeciwnej stronie nie mam szans. Jeszcze jak się to połączy - to nie wiem czy wogóle coś ściągnę.

czajmen 2012-03-07 14:43:11
Co prawda jeszcze nie zginąłem, ale wiedz iż bardzo się ciesze iż koło ciebie wylądowałem i mogliśmy współpracować przez ten czas.

Barteq 2012-03-07 15:36:08
Muszę sobie wszystko na spokojnie przeanalizować. Mam za mało armii w okolicy, żeby Skubiego przejechać :( (robiłem stajnie i dopiero pierwsze słonie schodzą z linii produkcyjnej). Workerem oczywiście możesz przejechać, to przy okazji zobaczysz, czym w okolicy dysponuję :( (6 katap z małą obstawą).

Natychmiast pisz do Fausta (narzekał, że nie ma gdzie się rozwijać, a sąsiaduje ze Skubim i chyba Jarkiem) i do Rihitera (chyba musiałbyś mu coś zaproponować za pomoc). Kiedy ma Ci dać te słonie???

czajmen 2012-03-07 15:38:08
Słonie już mam i pierwsze się ścięły - jutro mam 4 słonie. Spokojnie - masz czas, pogadaj z Peterem.

Barteq 2012-03-07 15:55:05
Zrób sobie analizę, ile dokładnie będziesz miał woja, oraz za ile do Ciebie chłopaki podejdą i daj znać.

Rozmawiaj szczególnie z Rihiterem (z Faustem oczywiście też). Może się zgodzi poprawić stacka Jarka po Twoich katapach. Wtedy lepiej by było same katapy tłuc. Najgorsze jest to, że czas bardzo goni, bo każdy musi dojść na pozycje.

PS Ile ma do Ciebie (nie do granic, ale do potencjalnego punktu obronnego) Rihiter (w ile tur dojdzie z uwzględnieniem dróg) od granic i, na oko, od stolicy?

czajmen 2012-03-07 19:33:27
Ok - policzę i napiszę rano. Stolice mają w przeciągu 5-6 tur, chyba że jarek będzie czekać na scoobiego. Ostatnie miasto koło ciebie, to pewnie kolejne parę tur w sumie może to być 10 - 15 tur.

Barteq 2012-03-07 22:33:32
Tragedia :( . Strasznie blisko.
Natomiast tak. Iloma ha dysponujesz? Może szło by mu na tyłach pobruździć i stacka porozdzielać.

PS Poproszę, żebyś aż tak wcześnie turki nie robił. Skubi nie może wejść przed Tobą, ale jeśli robi turę przede mną, to w teorii, nie mogę mu przez 2 tury wypowiadać wojny (ze względu na podwójny). Na dzisiaj będzie to blef, ale nie będzie mógł się zbyt swobodnie poruszać :) .
Postaram się być najpóźniej o 12.

Barteq 2012-03-08 01:11:44
Nawiąże do tego, co pisałem przy Peterze i dokładniej objaśnię moją sytuację.
Mam straszny dylemat. Armię mam dość dużą, ale mało nowoczesną. Robiłem głównie katapy i stajnie, więc dopiero jutro wyjdzie 1 słoń :( . Axów, spearów i katap wystarczyłoby, gdybym wziął wszystko, ale zupełnie odkryłbym się na 2 granicach (Japonia - Indie oraz Egipt - Kartagina), a ponadto zajęłoby to z 10 tur, żeby w jakieś sensowne miejsce dotrzeć. Do tego doszedłby 2 front ze Skubim, gdzie ruszyłby na moją stolicę.
Jeśliby Skubi szedł sam, to przesłałbym z 50% i by nam wspólnie wystarczyło, teraz wygląda to gorzej :( .
Podobnie, jak Tobie, brakuje mi czasu. W 100 turze byłaby zupełnie inna bajka... Ech :( . Nie mam pomysłu, jak to rozegrać.

Barteq 2012-03-08 01:25:44
Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja w kontekście mojej własnej obrony, bo każde moje miasto byłoby bardzo kosztowne dla wroga (zastawiam po 2 axy i 2 speary i mają 50% za mury - mam kamień, 25% cudak i 25% fortyfikacja, a czasem się miasto na górce jeszcze trafi). Każde miasto się turę oblega, w środku państwa 6 katap + kilka w drodze i kupa czasu na docięcie słoni. Te 10 tur spowodowało, że operacyjny stack obronny to te nieszczęsne 6 katap, a nie co najmniej 10 katap i 10 słoni, jak minimalnie zakładałem :( .

Barteq 2012-03-08 01:33:02
Generalnie proszę o nieśpieszenie się z turką (jak mówiłem, będę koło 12, więc moglibyśmy nawet wejść razem dla wystraszenia Skubiego, jeśli Ci net w pracy pozwoli), dokładny raport wojskowy i zastanowienie się nad użyciem ha do dywersji na Jarku (masz kilka fajnych lokacji pod tą opcję). Po tym, jak Ci wypowie wojnę, to mogę go znowu nastraszyć zrywając ob. Nie będzie mógł zajrzeć do moich granic.

Faust podpisał ze Skubim, ale chyba nie ma paktu z Jarkiem. Namawiaj go. Jak teraz nic nie zrobi, to tracę do niego szacunek, jako gracza. Zostanie sobie, na tym swoim grajdołku, to śmierci, która kiedyś niechybnie nastąpi. Ponadto, co zdecydował Rihiter?

czajmen 2012-03-08 07:01:51
Ok, z turka nie będę się spieszył. Może nawet koło 20 ją zrobię na spokojnie w domu.

Spoko rozumiem twój dylemat. Ja teraz stwierdzam iż bawienie się w wojnę z Larym to było jedno wielkie nieporozumienie i strata młotków i sił.

Rihiter nic nie odpisał. Pewnie kalkuluje co dla jego Kartaginy będzie najlepsze.

Faust czeka na info wywiadowcze i myśli.

czajmen 2012-03-08 07:27:45
Swoja droga peter wpadl na calkiem ciekawy pomysl - zrobic set i isc do niego. Wojna z Inkami i ZSRR spowoduje z czasem niezadowolenie u nich.

Barteq 2012-03-08 23:41:07
I tego scenariusza się właśnie obawiałem :( . Peter nie jest gotowy, Rihiter czeka, Faust czeka. Pomógł tylko Whiteye, któremu już nie zależy, bo jest pozamiatany.

Do tego widzę kolejny problem. Peter na 90% ma jakiś tajny pakt z Culem. Może nie na całą grę, ale teraz na 100% jest aktywny. Jest mała szansa z tym związana, ale nie chcę rozsiewać plotek w tej sprawie.

Barteq 2012-03-09 00:33:18
Bardzo proszę o poczekanie na mnie z kolejną turką. Resztę wyjaśnię w pakcie z Peterem.

Barteq 2012-03-09 02:33:43
PS Rozmawiałem z Culem i rozmawiałem z Rihiterem, więc domyślam się, co się szykuje.

Barteq 2012-03-09 02:36:21
Powiem szczerze - nie dziwie Ci się. W obecnej sytuacji to chyba jedyne rozwiązanie dla Ciebie.

czajmen 2012-03-09 06:06:59
No aż sam jestem w szoku, że taką machinę uruchomiłem :) Widzę, że scooby jednak zaczyna intensywnie myśleć :) To dobrze.

Miałbym do ciebie prośbę o dostawę miedzi. Swoją i nie wiem jak to zrobiłem, bo obie przekazałem Arabii. I ewentualnie konni - te jeszcze mam, ale nie wiem kiedy mi odetną. Turkę będę robić po tobie, więc jakbyś wysłał ofertę. Dzięki.

czajmen 2012-03-09 09:25:49
Acha jakbyś dał radę wysłać coś do Francji od południa - jak będzie moja kontra to będę potrzebować do dobijania. Ja mogę słonia i to co mam od strony Anglii zostawić koło ciebie. Workami za chwilę drogę wybuduje i będzie połączenie zachodnie między naszymi nacjami.

Barteq 2012-03-09 14:49:45
I jeszcze 4 element układanki - czyli przedłużenie paktu z Peterem :) .

Barteq 2012-03-09 14:51:20
Mogę Ci dać tylko 1 surowiec (regulamin). Miedź?

Popatrzę, czy jest jakaś opcja coś wymienić, jak już będą potrzebne konie, ale obawiam się, że nie.

Barteq 2012-03-09 14:52:28
Zrobię przegląd rezerw i dam znać, jak to wygląda.

czajmen 2012-03-09 15:05:51
Ok, póki co zależy mi na miedzi. Konie to powinienem mieć jeszcze przez chwilę i nie są aż tak potrzebne mi. A właśnie regulamin :(

Barteq 2012-03-09 15:14:59
Ok. Zrobię teraz turkę i wyślę.

Barteq 2012-03-09 16:28:00
Miedź wysłana. Nie będzie tego za dużo, bo muszę trzymać stacka koło Skubiego, ale z 7 jednostek udało mi się zebrać. Zawsze coś :) .

czajmen 2012-03-09 21:21:44
Widziałem twój rydwan - jakbyś mógł zniszczyć jedzonko obok - świnki - będzie mi miło.

Barteq 2012-03-10 01:29:41
Jeżeli nie będę miał gdzie trzmychnąć, to chyba tak zrobię. Kompletnie nie spodziewałem się, że Jarek pójdzie pod tamte miasto.

Barteq 2012-03-10 01:33:26
Ważniejsza kwestia. Jutro mam mecz - wyjeżdżam o 9, a wrócę najprawdopodobniej o 19 (najpóźniej 20, najwcześniej 17, 18).
Dobrze by było, jakbyś na mnie zaczekał, żeby utrzymać kolejność ruchów (dla Skubiego), bo jak wejdzie przede mną, to wie, że ma 2 turki bezpieczeństwa. Jak nie możesz, to trudno. Najwyżej się w niedzielę przywróci kolejność.

czajmen 2012-03-10 06:22:43
spoko - wieczorem bede robić, bo w dzień dzieciaki mi nie dadzą

czajmen 2012-03-10 20:15:30
Ehh moja stolica to się piękna robi - obok żelazo na twardej górce.

U ciebie jest
1) nad monachium - 3 pola do góry i jedno w prawo - obok krabów.
2) obok achen - 3 pola w lewo i jedno na dół (pod chatką).

Jedno widze w anglii na śroku i jedno na orealnem - ale jak się orientuje to po zasięgiem miast. Do tego żelazo na krańcach inków koło cule.

U scoobiego jest nad citi of fire, a obok miedz. masakra.

Barteq 2012-03-10 20:44:48
Dzięki.

Nie kasowałem pastwiska, bo jest szansa bezpiecznie przejechać do stolicy i będzie 1 jednostka więcej. Powoli gromadzę 8 od południa (byłoby w sumie 9). Nie zamykam jeszcze granic z Jarkiem, bo nie przejadę.

To GNP to LDeski.

czajmen 2012-03-10 20:57:03
Tak wiem - zauważyłem. Scoobiemy też poszło w górę, ale nie aż tak. Po za tym wiedzę, że LDeska dał do pracy wszystkich specjalistów, bo jedzenie mu spadło, a scoobiemy wciąż rośnie. Pewnie się zafortyfkuje w Londynie i będzie czekać. Jarek w sumie nie idzie wszystkim, więc jest szansa, że pod paryżem się mu wszystko rozwali.

Barteq 2012-03-10 21:25:55
Jeżeli Skubi się zafortyfikuje, to możesz już powoli myśleć o kontrze (na Jarka). W końcu trzeba planować kilka ruchów naprzód.

Rozmawiałeś coś z Culem, bo coś mu się kiedyś wymsknęło? :P

Barteq 2012-03-12 15:32:15
I nowe info. Jarek chce się z Tobą dogadać :P . Chyba wysłał Ci zawieszenie ognia. Tak, między nami, chyba nie będzie zdobywał Twojej stolicy, tylko ją spali, jeśli odmówisz. Trochę z nim pogadałem, ale nie wiem na ile jest wiarygodny.

Swoją drogą, daj znać, jak dokładnie wygląda rozkład sił pod stolicą (szczególnie ile masz tam katap).

czajmen 2012-03-12 16:23:04
katapy mam 6. reszta to po 2-3 unity. słonie, ha, axy, speary.

Barteq 2012-03-12 17:06:01
Trochę mało :( . Robiłeś sobie jakieś symulacje?

czajmen 2012-03-12 17:34:28
tak. stoku nie zniszcze. ale porządnie uszkodze. niestety wojo mam porozdzielane

Barteq 2012-03-13 04:13:50
Ciekawy jestem efektu. Oby random Ci sprzyjał, w końcu :P .

wnuczus 

Barteq 2012-03-13 14:55:02
Niestety dziabnął stolicę :( .

czajmen 2012-03-13 15:00:21
No niestety, ale mam nadzieje, że stracił dużo.

Barteq 2012-03-13 15:05:02
Jeżeli go nie będzie widać, to poproszę o loga.

czajmen 2012-03-13 15:06:37
Spoko - zrobię podsumowanie.

Barteq 2012-03-13 16:11:50
Miał wypromowane jednostki, przed Twoim atakiem? Od tego w znacznym stopniu zależą jego straty.

czajmen 2012-03-13 16:14:50
Nie miał, coś tam się świeciło, ale chyba nie ma baraków i stadnin, bo stok który walnęła Arabia też był bez promocji.

Barteq 2012-03-13 23:02:50
Możliwe. Dużo tego narobił w krótkim czasie, więc to by było logiczne.
I jak tam sytuacja wygląda?

czajmen 2012-03-14 06:27:34
Ehh masakara - zabiłem dwie katapy, a reszta jemu już weszła albo się wycofała. W jednej walce katapulta mial farta i szybko mi luk oslabim do mniej niz 50%, później dwie katapy się wycofały, a moje jednostki mocniej dostawały niż jego. Jak patrze to miał dość dużo szczęścia w randomie. Cóż bywa. Ale mam nadzieje, że to osłabienie i wstrzymanie z czasem da czas Indią i Arabi na uderzenie i dojście do stolicy nim on wróci i się uleczy.

czajmen 2012-03-14 09:50:32
Ponieważ mam aż 6 worków, gdzie taka liczba mi nie jest potrzebna, to tym jednym na twoim terenie mogę ci drogi porobić, bo nic innego niestety nie da rady - napisz tylko gdzie chciałbyś je mieć.

Barteq 2012-03-17 20:11:48
Co do worków, to dzięki, ale nie trzeba. Wiem, jak działają generałowie i wolę ich mieć bardzo mało :) . Sam zbuduję jeszcze bodajże ze 3 :) .

Barteq 2012-03-17 20:12:38
Trochę się obawiam tym oddziałkiem manewrować, bo nie mam żadnych screenów. Jak tam sytuacja u Inków wygląda?

Barteq 2012-03-17 20:14:04
Tak na marginesie, to już 3 osoba nazwała mnie frajerem, a 2 inne subtelnie to zasugerowały, że nie wszedłem Ci na sępa, na tyły :P .

czajmen 2012-03-18 08:51:45
Hehehe - chcieli by. Poszło by im szybciej ze mną. Tak czy inaczej - dzięki za dochowanie sojuszu. Screenów nie zapodaje, bo nie ma nic ciekawego. Inek cofnął się - stracił trochę miast. Sił soobiego nie widzę. Ot taka mała stagnacja. Cule cofa się, bo wie, że pójście na inka do końca skończy się wielką bitwą i dużymi stratami. Po za tym tak jak ty - ja ostatnio nie miałem zbytnio czasu na pisanie.

Barteq 2012-03-20 04:36:59
Powiem szczerze. To dobra lekcja dla mnie na przyszłość (na kolejne dypla), żeby się jednak zbyt mocno nie wiązać w bardzo bliskie sojusze, bo są sytuacje, że trzeba wykorzystywać okazje, żeby się liczyć w końcowym rozrachunku. Taka cenna lekcja. Natomiast swój honor mam i wolę przegrać twarzą, niż wygrać "po trupach" :) .

PS Coś mi tam Skubi pisał o Orleanie. Zdobywasz może to miasto :P ?

Barteq 2012-03-20 04:37:42
miało być - przegrać z twarzą :)

czajmen 2012-03-20 07:37:44
Tylko wszedłem aby popatrzeć co tam jest, ale zapomniałem, że górka i został mi ha, więc dołączył słoń.

czajmen 2012-03-20 07:39:00
Tak - masz rację - zbyt bliskie sojusze potrafią grę utrudnić, ale mogą też ułatwić. Ale najbardziej to trzeba się pilnować jak zmienia się prowadzący.

Barteq 2012-03-20 14:29:33
Ja bym to inaczej określił. Najbardziej to trzeba pilnować wykresu wojska :P , bo wtedy, nawet po zmianie prowadzącego, można czuć się dosyć bezpiecznie :) .
Co do samych zamian (po misiu i tutaj), to mam następujące odczucie - chyba trzeba proponować okres przejściowy (piszesz - byłem w sojuszu z poprzednim władcą, ale rozumiem, że nowy może nie czuć się zobowiązany do potrzymania go, więc proponuję 20 turowy okres przejściowy, a potem ułożenie sobie stosunków od 0 - coś w tym stylu).

czajmen 2012-03-20 14:47:26
No trzeba pilnować wykresu wojska, ale jak się nie ma terenu to ciężko to robić, a ścinać w nieskończoność się nie da.

Barteq 2012-03-20 20:54:42
Wiadomo, że nie jest to łatwe, szczególnie, jak się nie ma wielkiego terenu. Natomiast, patrząc na przykładzie tego dyplo - choćby Petera, bo mieliście podobną sytuację (podbita część 1 nacji) - puchniesz ile się da do katap i słoni (w przypadku braku, trzeba myśleć o ha i wcześniejszym wjeździe), a potem szybkie 3 ścinki w każdym mieście i atak (u Ciebie była tragedia, bo brak rozweselaczy i słoni, ale u Petera podobnie i dał radę). Dodatkowo można kilka farm postawić, dla szybkiego wzrostu miast. Potem masz już teren, pod rozwój, więc znowu można puchnąć i ostrzej przyrozwojować, tylko trzeba powera sąsiadów ciągle pilnować :) .

PS Dyplo niesamowicie uczy gry w civkę, oj niesamowicie :D .

czajmen 2012-03-24 19:58:36
Co myślisz o pokoju?

Barteq 2012-03-24 20:52:21
Chyba bym ze Skubim podpisał - łatwiej będzie coś zrobić, jeśli Cule przełamie Jarka, a wojna pozycyjna ze Skubim długoterminowo jest pozbawiona sensu.

Barteq 2012-03-24 20:52:49
Mówię tu o samej wojnie pozycyjnej, oczywiście.

Barteq 2012-03-24 20:59:47
Natomiast, co do planu Culego, to mógłbym się na to zgodzić. Potrzeba tylko parę turek na przejście dołem wojskiem.

Barteq 2012-03-31 03:40:07
Przejedź sobie jednostkami do siebie, jeśli Ci generują koszty. Czekam na sygnał od Culego, bo jeszcze nie podpisał z Jarkiem. Niedługo inżynieria, więc będę bardziej mobilny :) .

PS Coś się chyba psuje na linii Cule - Whiteye :( .

czajmen 2012-03-31 08:29:44
Jednostkami wracam. No coś się chłopaki poróżnili - a szkoda.

Barteq 2012-04-04 02:12:10
Coraz gorzej to wygląda. Są 2 opcję - albo Rihiter z Whiteyem i Jarkiem uderzą w Culegę, albo Rihiter wbije nożyka Whiteyowi.

Będę jeszcze myślał - najbardziej rozważam atak na Jarka, jak tylko wejdzie w głąb Indii, ale jescze się waham, bo postawie się oficjalnie w roli wroga Skubiego.

W każdym razie trzep wojo. Słyszałem, że Cule ma Ci dać słoniki, a również każda katapa jest na wagę złota :) .

czajmen 2012-04-04 07:04:39
Katapy właśnie robie (co pewnie widzisz), bo masz mnie tak przeszpiegowanego, że pewnie już widzisz dokładnie miasta.

czajmen 2012-04-04 07:06:16
W tajemnicy ci powiem, że wczoraj chłopaki (Rihiter, Jarek i Whiteye) wciągneli mnie w swoje knowania przeciw Indiom. Chcą go wciągnąć w wojnę z Arabią, a później ładnie rozbić, wtedy wejdzie Jarek od drugiej strony. Ogólnie ich plan (opisany przez Rihitera) wygląda tak:

"Zacytuję tutaj plan jaki uzgodniliśmy z Whiteyem:
1) Arabia zostawia w Carycynie mały kontyngent. W jawnych piszemy o kontynuowania kłótni.
2) Wjeżdżam konnicą do Carycyna, zdobywam go z biegu wypowiadając Arabii wojnę. Culedze piszę, że była okazja aby zająć z biegu więc skorzystałem.
3) Siły Arabii bronią Mekki, a gdy Indie zaatakują, wycofują się do Bagdadu. Mekka jest nie do obronienia, nie ma co marnować tam sił.
4) Już teraz rysuję Culedze plan, że najlepiej będzie jak Arab się będzie bronił w Mekkce, bo wtedy będzie mógł wszystko wyciąć i nie gonić za tym.
5) Gdy Indie zobaczą, że siły wycofały się do Bagdadu (który ma rozległą kulturę), skieruje tam siły, prawdopodobnie też poprosi Kartaginę o dalsze wsparcie.
6) Gdy stack Indii będzie w kulturze Bagdadu będzie wreszcie nadarzająca się okazja aby go zniszczyć.
7) Po stracie armii z tej strony państwa, Culega będzie musiał podzielić siły zostawione do obrony przed Jarkiem. I to będzie sygnał dla nas do kontry, a dla Jarka do ataku. "

czajmen 2012-04-04 07:07:25
Tak od Culego mam dostać słonie w zamian za moje klejnoty tylko chyba najpierw tobie musi skończyć wysyłać (jak dobrze pamiętam). Mi trochę miasta odrosły, więc ścinam co jakiś czas.

Barteq 2012-04-05 02:44:38
Już kilka tur nie mam słoni (można to łatwo sprawdzić w jednym z okien dyplomacji w grze).

Barteq 2012-04-05 02:47:46
Jak wcześniej mówiłem, nie mam gdzie punkcików wrzucać i specjalnie trochę u Ciebie dołożyłem, żeby móc natychmiast reagować jakby Jarek wszedł. Teraz przerzuciłem na Didiego, a potem się zastanowię (może Bombel? :P ).

Barteq 2012-04-05 02:54:44
Ważne informacje mi przekazałeś, dzięki. Wiem, że Culemu te, bo sam się podzielił tym newsem.

Fatalnie to wygląda. Rihiter, Cule, a do tego Cent, Bombel i Bodek - w tym kotle się wszystko zneutralizuje. Skubi odlatuje, a pomocy znikąd (sam Peter to za mało, a jest spore zagrożenie, że Wnuczek się przyłączy do ZSRR - wtedy już wszyscy uziemnieni) :( .

Jedyny plus, że Skubi chyba widzi mnie jako swojego sojusznika :O i obiecał, przy tej okaji, Ciebie nie ruszyć.
Trudno. Nie będę się chwilowo wychylał i spróbuję poczekać na jakąś okazję, żeby go osłabić.

czajmen 2012-04-05 05:50:34
No tak - dziwna sytuacja się zrobiła.

czajmen 2012-04-05 07:31:47
Co do punktów szpiegowskich - to jak mówiłem wcześniej - nie ma problemu.

Póki co jak widzę każdy armie klepie. Scooby ładnie wykorzystał moment rozwoju - dwa złote wieki. Dziś kończy proch - robił w 2 turki. Do tego za chwilę będzie mieć dużą produkcje, bo rela roznosi się u niego jak zaraza. Wnuczek może być już w kółeczku ZSRR, a może to przypadek - bo jako jeden z pierwszych dostał taoizm. Scooby dobrze kombinuje, porobić buforki, rozwijać się, powoli robić armię (nie ma jakieś wielkiej, sam jarek ma większą, nie mówiąć o bomblu) - nabijać kolejne techy. Taka po trochę patowa sytuacja się zrobiła. Kto miał pobudować budyneczki to pewnie już to porobił - teraz wojo, wojo i jeszcze raz wojo. I czekanie kto pierwszy się gdzieś ruszy. Patrząc na punkty to sytuacja jest dość wyrównana.

czajmen 2012-04-05 07:33:15
Jak chcesz, to możesz te unity spod perysopolis 2 cofnąć - zawsze to kosztu trochę mniej, a póki co Jarek nie powinien atakować - co prawda podpisaliśmy zawieszenie broni, a nie pokój - ale tak czy inaczej bronić się będę w Paryżu. A zawszę to parę monetek do przodu.

czajmen 2012-05-10 08:53:03
Scooby wycofał swoje wojska z terenu Inków i ma teraz koło Londynu w sumie około 20 kirasjerów, 15-20 muszkietów, z 15 katapult i trochę innego badziewia. Nie skopiowałem sobie screena z domu. Notthingham, a właściwie to Washinghton zostało tylko z axem. Z terenu jarka wraca jeszcze z 5 muszkietów. Dorobiłem się szpiegów, więc zobacze czy bardziej z tyłu nie trzyma więcej unitów.

Barteq 2012-05-10 16:01:32
Dzięki.
Wiem, bo cały czas miałem podgląd jego państwa i mam tam teraz Wielkiego Szpiega.

czajmen 2012-05-10 18:16:38
ja widzę Londyn i Washington. Ale spoko - jak wiesz to dobrze :)

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum