www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Blisk Wschod Daleki Wschód - Scooby Barteq"
Author Message
ScoobyDoo 

HammurabiImperium Babilońskie

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 83/66
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-08, 17:58   Pakt "Blisk Wschod Daleki Wschód - Scooby Barteq"

Pakt numer 3599, założony 2013-12-31 13:40:08 przez ScoobyDoo (Babylonian - Hammurabi)

Nazwa paktu: Blisk Wschod Daleki Wschód - Scooby Barteq

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: ScoobyDoo
Barteq
Postaw piwo autorowi tego posta

ScoobyDoo 

generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-08, 17:58   

ScoobyDoo 2013-12-31 13:45:18
Witamy Hammiego sojusznika mojego byłego.

o kurde przecież, to nie ta bajka.
W D7 graleś przecież Hammi, w misiu gral nim Wraith (innymi słowy sami wrogowie grali nim). A teraz przyszło mi grac. I znowu blisko ciebie :( .
Tym razem chyba sie możemy miec dobrą współpracę (tak dla odmiany, ileż można by zajadłymi wrogami, chociaż udającymi sojuszników ;)

P.S moj skaut spotkał twojego wara koło miasta barbażynców na srodku.

Barteq 2014-01-02 23:08:46
Jaśnie Oświecony A-Sio-ka wita serdecznie Władcę Babilonu ... Hammiego :P

Poza Hammim był jeszcze Wang i też byliśmy dobrymi sojusznikami ;) .
Tutaj bardzo poważnie rozważałem ponowne nawiązanie "bliższych" kontaktów między naszymi nacjami, bo Władca Persów robił wszystko, żeby mi to ułatwić, ale troszkę obawiałem się sojuszniczej pomocy z zachodu i zrezygnowałem z tego pomysłu ;) .

PS To co, Pers już wie, że Babilon jego najlepszym sojusznikiem, a Indie szykują na niego inwazję? :P

ScoobyDoo 2014-01-02 23:44:46

PS To co, Pers już wie, że Babilon jego najlepszym sojusznikiem, a Indie szykują na niego inwazję? :P

Ba od samego początku.
A co to znaczy, że władca persów robi wszystko aby ci uławitć bliższe kontakty między nami.

Barteq 2014-01-03 00:19:55
"A co to znaczy, że władca persów robi wszystko aby ci ułatwić bliższe kontakty między nami."

Nie wdając się w szczegóły:
- rozkład miast
- kolejność techów
- używanie workerów
i takie tam.

Powiem tak - jeżeli nie miałbym jakiegoś strasznego pecha na randomie przy podbijaniu barbów, to mam postawy uważać, że Toytom by żadnego axa w tej grze nie zrobił :) .

PS Gdybyś spalił chociaż 1 miasto Rihiemu, to bym ten scenariusz zaczął brać na poważnie, a tak? Uznałem, że wolę bezpieczny buforek od agresywnego sąsiada :D .

ScoobyDoo 2014-01-03 09:00:39
Nie wdając sie w szczególy to się zgadzam ;)
ALe co do ataku (a dokłądniej) jego braku to uważam ze spaprałęs.
Wg mnie, jakbyśmy razem sie podzielili teren to byśmy razem urośli i byli mocno w regionie. Wtedy byśmy obydwaj stawiali twarde warunki sąsiadom, i wątpie abyśmy szukali terenu u siebie

Ja bardzo, usilnie brałem uwagę na wjazd w TT i gdybm wiedzial ze on tak fenomenalnie miasta porostawiał, to majac speara i 3axe mogłym go zniesc.

Oczywiscie jakbyś mu wjechał to także bym mu wjechał i byśmy sie nim szybko jakoś podzielili, bo miasta nie ma na gorca i bardzo pozno BW.

Nie chcialeś sie podzielić ;) , wiec nie rośniemy a inni urosnąc :P

A co do RIhitera, atak nie był fakowy, troche mnie kosztowało to nastruganie axe, dlatego opoźnilo mi to 4 miasto, i inne rzeczy.Ale kto nie ryzykuje ten nie ma. A tutaj ryzyko bo ciekawe bo gdyby rihi mial BW w 24 to bylo by po nim
MIal BW w 22, miasta na gorce, i 7 warow w miesice od mojej strony. Wiec sorry walić w mur to ja nie będę.
Rihi naprawdę nieźle zagrał (nie liczać reli rush) mial baaardzo szybko bW i rele. 2 tury poźniej, już były dead. Zycie trzeba klepac biedę i gonic leaderow.

W każdym bądz razie, zabezpieczyłem sobie to co chce. Czyli plan mimimu, niestety zrobię to poźniej .

ScoobyDoo 2014-01-05 14:54:53
I co tam u ciapatych. Simcity na calego :D

ScoobyDoo 2014-01-06 12:42:47
Kurde ciapaci nic nie piszą, znowu ignorowanie :(
A taką kurde mieliśmy wspaniała historię wspólnych relacji.

A tak wogole to zobacz cheos i forek zjechali bombla. Ladnie urosną, a my będziemy się kisic na tych zadupiałych terenach

Barteq 2014-01-07 02:21:44
Steady Hammiusiu :P , steady.

W dyplomacji piszę dużo tylko wtedy, gdy naprawdę mnie sytuacja do tego zmusza, a w czasach pokoju, to tylko wtedy jak mam dużo czasu.

Co do Rihiego, to ciekawi mnie, jak to wyglądało, bo przecież w teorii mogłeś omijać jego miasto i iść w kierunku miedzi, ale mam jednak za mało danych by móc się obiektywnie wypowiedzieć. Wydaje mi się, że nawet jeśli super później zagrał, to i tak decyzja, jaką podjął, jest kiepska, bo straty wynikające z braku techów rozwojowych i związanym z tym długim zastojem worków, będą ciężkie odrobienia. Szkoda tylko, że go nie zmusiłeś do ścinki.

Toytoma nie zjechałem, z kilku przyczyn - przede wszystkim brak wcześniejszego porozumienia z Tobą (brak ustaleń to spore ryzyko, szczególnie jak sąsiad ma AGRa - np.: w przypadku niedogadania się mogłeś mnie "zaszantażować" axami na 2 promo i pomocą dla Toytoma), słaba pozycja negocjacyjna (związana z tym Twoim AGRem), spory jednak random z barbami (Twój AGR robi jednak sporą różnicę, bo przy złym, to z 2 axy można stracić i przy ataku robi się problem), immortale (mało, bo mało, ale z 2, 3 mógłby mieć na czas, a to jeszcze bardziej komplikowało ten pierwszy atak, bo przy wejściu trzeba by poczekać na chociaż 1 speara, a to z dodatkowo zmniejsza pulę axów przy przechodzeniu barbów, do tego dochodzi spory random przy atakowaniu miast, bo immortali tak łatwo, jak warów się nie atakuje).
Powiem tak - w sytuacji obecnej atak samemu w ciemno był szalenie ryzykowny, a szkoda mi aż takie ryzyko podejmować, bo utknięcie mogłoby się dla mnie skończyć tragedią. Gdybym albo był wcześniej dogadany z Tobą (brak kontaktu), albo wiedziałbym, że mocno zaangażowałeś się w wojnę z Rihim, to podjąłbym ryzyko, a tak, za dużo było do stracenia.

Chyba bezpieczniej będzie się jeszcze za dużo nie wychylać, bawić w simcity, a Toytom, przy tym jak duże ma jeszcze braki, to po dogadaniu się, w wygodnym momencie, będzie można szybko łyknąć.

Może to rzeczywiście spory błąd, historia pokaże.

PS Do tego ten zdobyczny teren średnio mi się podoba, szczególnie od mojej strony :P .

ScoobyDoo 2014-01-07 14:55:15
Wielki Ciapaty,

Co do TT, to szkoda, wielka szkoda. We dwóch byśmy go siekneli, bo samemu to ryzyko bo te immortale jak się zaforytyfikują to nie ma łątwo, a konie tak peter położył zę nie da się łatwo odciać :( .
A TT to się nie bawi w rele duperele, potery, tylko twardo animal potem, BW.
Czyli solidnie.
Na pewno samemu nie miałbyś łatwo, ale mogleś zalożyc ze przecież ci pomogę :D ;) Człowiek nie jest taki ze się nie podzieli. No wiem, teren od mojej strony ciekawszy, ale ty masz gemsy :P , i las i banany i żyto i konie. Wiec stratny na pewno bys nie był. A obydwaj bylibyśmy do przodu i byśmmy rządzili i dzielili w regionie. Takie capniecie to na pewno dobry fundament to dlugotrwałego sojusz pomimo nieciekawej przeszłości ;) . W

Wiec, twierdz ze zwaliłeś bo nie zaryzkowałeś, wiedziałęś ze idę w BW rush, mogłęś ryzykować, napisać w kronice. atakujemy persję niech babilonia sie dołączy, to przeceiż wolno :P . Przecież wiesz ze na 100% bym się dołączył.
Ale było mineło. Zobaczymy co przyszłość przyniesie.

Co do Rihitera: to nie macie racji, zrobię sobie duelka w edytorze i się zobaczy ze jednak szansa istniała i wyzwę Bodka na pojedynek 1vs1.
Dyplo to nie 1vs1, a mnie interesowała tylko szybka wojna, axe vs wary, anie agre axe vs axe, albo axe vs luki.
Gry na początku nie wygram ale mogę przegrać, Wiec jak tylko zobyczełem po civstat ze ma BW 22 i 7 warów w stolicy to nie było nadziei.

Lepiej brać plan minimum optimum (wziąłem od rihiego to co maksymalnie można było wyciągnąć bez strat), niż sie pchać na stracenie.
Mialem dwa plany:
a) capnać to co jest możne do capniecia bez strat tylko pokazem siły
b) łąpnąc całego rihitera i sie nie dzielić z nikim
MIalem wątpliwości co do planu B bo wymagał założenia ze rihi popełni błedy rozwojowe. NO cóż załozyłem ze popełni, (chociaż szybkie 3 miast u niego to był zły znak).
Ale chciwość zwycieżyła i zaatakowałem, wiec to mnie zapóźniło trochę w rozwoju.
(na szczecie straty są niewielkie)
Tylko ze mam takie umiejętnośći, ze potrafię się wycofać jak w D7 u bombla.
A potem szybkie siekniecie czajmenowi Yorku. Zdaje mi się ze powinieneś to pamiętać? ;) To było bardzo dobre zagranie.

W D8, widzialem jak agr char nie kto inny jak RUdi, wyłożył sie na sulejmanie - rihiter. Wiec na pewno nie chcialem popełnić tego błędu. I tutaj Rihit dobrze założył ze szybkie BW (22 tura) mnie wystraszy. Tak było.
15 warow mówi za siebie. miasta kluczowe na górkach takzę, kultura od reli w kazdym miescie. Naprawdę rihi zagrał perfekcyjnie, (oczywiścei wzięcie reli z rusha to słabe) ale reszta pierwsza klasa.
Wiem, że bardzo zawiodłem moj wielki fun klub i nie utkanłem na rihim.
Ale jak gram pod siebie a nie pod swój fun klub ;)

Ogólnie, to szepnałem tu i tam, ze mnie wkurwiłeś, ze nie chciałęs sie podzielić, wiec jak do ciebei wiadomość wróci to daj znać :) .

Ja powiem, krótko. Licze na owocną współpracę, możemy sobie sporo pomóc.

Teraz to oczywiście zadna wojna nie wchodzi w rachubę (tak na 99%), bo może np TT zrobi all in. ALe potem potem, kto wie :P

Barteq 2014-01-09 03:35:51
Może zacznę od tematu Rihiego - przecież nie pisałem jak Bodek, że powinieneś sobie z nim łatwo poradzić, tylko ciekawy byłem, jak wyglądała sytuacja, że musiałeś rezygnować. 7 warów to nie jest wielka potęga, jeśli trzeba bronić i miasta i bronzu jednocześnie - kwestia na którą nie znam dokładnie odpowiedzi to fakt - ile miałeś wtedy axów i warów na froncie (i czy wszystkie na 2 promo).

I teraz 2 kwestie - co do tego, że sam chciałem teren zagarnąć, to się nie dziw - sam mi napisałeś, że liczyłeś na to samo u Rihiego (swoją drogą, samemu pomocy od Raptorusa też się nie doczekałeś) i najważniejsza przyczyna odpuszczenia ataku - możliwość potencjalnego utknięcia - wiedziałem, że Toytom po animalu idzie prosto w bronz, bo widziałem, jak obrabia kopalnie - i teraz tak, nawet jakbym zdjął stolicę lub w ostateczności miedź, to Toytom ma już wtedy bronz na 100%; konie daleko, więc może immortale robić nawet dwojako - slavery lub laski - jeśli zagra przeciętnie, to i tak z 4-5 będzie miał na czas i teraz zostaje tylko liczenie na random przy ataku, a do tego potrzeba przynajmniej 2 speary do obstawy, żeby nie być skazany na chodzenie tylko 1 stackiem; do tego przy ataku na barby można, przy złym randomie, nawet z 2 axy posiać i problem rośnie, a tu każda jednostka na wagę złota; nawet jak pokonam ToyToma, to przy dużych potencjalnych stratach, a Ty masz wtedy nietknięte, agresywne wojsko.

I tu masz odpowiedź, czemu nie atakowałem i jest ona identyczna, jak u Ciebie - skalkulowałem sobie za duże ryzyko (nie warta skórka wyprawki ;) ).

Natomiast przy pewnych błędach, jakie jeszcze popełnia ToyTom, to prawdopodobieństwo, że odstanie rozwojowo jest spore, a więc perspektywa zawiązania sojuszu pozostaje znaczna :) .
Do tego pamiętam, jak walczył Zulusami z Itkovanem, bo odejściu BBB. Powiem bardzo delikatnie - może się trochę teraz poprawił, bo coś tam z Jovanem pograł, ale wtedy, to za dobrze raczej nie było.

Barteq 2014-01-09 04:21:55
Swoją drogą, to sam spory błąd popełniłeś paląc barbów koło ToyoToma (przekręciłem wcześniej nick) - jakbyś zostawił, to przejęłyby mu miasto, a na townie to by nie pracował z 10-15 tur, więc mi tu nie wypominaj :P .

Barteq 2014-01-09 04:22:44
Korekta: Byłaby spora szansa, że mu barby przejmą kulturalnie miasto :D .

ScoobyDoo 2014-01-09 09:11:20
Co do spalenia miasta barbów, taak wiedzialem ze wcześniej skoczy kultura niż w 34 turze. Spaliłem bo ryzyko jeszcze było, ze on spali i kasę bedzie miał dla siebie a mi kasa jest baaardzo potrzebna. Ale masz racje pomogłem ale to tylko efekt uboczny. Raczej nie przejeły, co najwyzej nie pracowałby na townie, ale mogłby sie wkurzyc i sam wygonić ich :P . A tak mam axe 3 promo.
(podejrzewam ze nie tylko jemu zabrały barby towna :P )

Widzisz, co do TT skoro się rozpisujesz.
To atak na rihitera to może by się udal jak bym mial w turze co bodek BW i wiedziałbym ze on idzie w rele. A to wiedziałem to w 11 turze i nie mialem drogi do barbów podciągniętej na calej dlługości. Dodotkowo moje jedno miasto robiło seta od poczatku wiec pop 1.
Udałby się jak by rihi coś popieprzył a nie udał sie cóż zycie. Rihi miał w stolicy tylko 7-8, a przeciez jak mu wojnę wypowiedziale to robił wary wszędzie a mial na czym. Dodatkow miał zakolejkowane wary i zaraz będą axe.

Raptorus mial BW w 22 turze (w tej samej co Rihi) wiec nic nie pomógł, a już chciał się dzielić :zly: .

Dlaczego nie ciagnąlem ataku dalej? Bo pomyślałęm sobie ze ryzyko wtopy jest ogromne. A przeciez nie muszę tak sie spinać bo nie mam nikogo powernego w okolicy.
Rihi -który poszedl rele, zawsze to w plecy jest, miasta ma mniejsze ale ma zadowolenie, i culturę darmową (taki poł cre pól charismatic). Ale postawiłem miasto na gemsach i mam dwa towny, zadowolenie i jezioro. CHyba nie mało?

TT- jak zobaczylem jak on porozstawial miasta, nie objał jelonków, rybek, miasto koło barbów fatalnie postawione (bez jakiegokolwiek żarcia), dodatkowo do niedawna nie było połączone droga z innymi. Wiec słąbo.
-Ja jestem agr jako jedyny, ma bowmany, idealne jednostki do miasta na przejciach na górkach. Cudowne :D . Immortalnie nie ma szans, bo jak do postawie w city to już mam +145%-50=95% więc niech wali w mur, a waŧpei szczerze.
- Na przeciwko mnie chyba Jarek bo mam z nim kontakt od 12? tury, nie postawił miasta 3 bardzo długo, jest agr zobaczymy co będzie dalej ale błedy rozwojowe już zrobił wg mnie.
- po skosie chyba bobek, bo psy na bowmany to porażka, zresztą bobek nie gra agr, skad ma tyle punktów????
- haram, bo mocny jest ale chyba po wpisie radosnym plewana w kronice nie wielkiego nie ugral. FIn ind, daje rade.

Wiec taka jest moja okolica wiec doszedlem do wniosku ze po co mam się spinac i ryzykować na krawędzi jak mogę spokojnie, na punkty każdego rozłożyć i czekać na okazje. A TT to już na 100% po taki początku.
Nie stracułęm axe, mogę je wykorzystać gdzie indziej.

ScoobyDoo 2014-01-09 09:12:54
Rihi mowił ze w turze następnej jak mo wojnę wypowiedzialem miał 15 warow :P .
Wierze mu.

ScoobyDoo 2014-01-10 15:06:36
O widze ze mojemu dobremu sąsiadowi zajumałeś miasto barbów, co z nim będzie?

ScoobyDoo 2014-01-11 23:52:17
Jakbyś nie wierzył co do ilości warów u rihitera.
Mam screena na kórym jest banda 11 warów rihitera, w stolicy są dwa to juz jest 13 i dwa pewnie się gdzieśz pałetaja po innych miasta. Wiec jak drut, w 22 turze mail 15 warów.

Barteq 2014-01-12 04:29:53
W sumie mnie to mocno nie dziwi.
Podjął na starcie decyzję, że idzie w relę, nie bawił się w jakieś baraki, do tego pewnie miał sporo szczęścia na misiowym randomie i produkował tylko 1 seta i wary.
Przy odpowiednim rozstawie miast możliwe, ale strasznie nieopłacalne. Spore zacofanie (i rozwojowe - wiadomo, worki bez pracy - i finansowe - war też unit i swój żołd bierze), do tego olbrzymie prawdopodobieństwo straty dwóch przesmyków. Raptorus, w mojej opinii potwornie zmaścił, że się dopiero teraz połasił, bo sępami na axy nie jest łatwo, a już mógł dawno wszystko pozabezpieczać (a 2 stronę i tak stracił zdajsie na rzecz Larego).

Dla Ciebie i tak super wyszło. Rozumiem, że nie podjąłeś ryzyka, bo rzeczywiście mogłeś utknąć, ale, jak już wspomniałem - nie jestem w stanie ocenić bez pełnej wiedzy o stanie Twojej armii i dokładnego rozstawienia miast, dróg i wojska (tu mam już jakąś orientację, ale to by trzeba mieć jeszcze w pełnie nałożone na mapę) Rihitera.

Podsumuję tak - wydaje mi się, że atak mimo wszystko był możliwy, ale musiałbyś podjąć pełne ryzyko trochę wcześniej (ścinka państwa do 1 na axy natychmiast po bronzie), a ryzyko pozostawało spore. Nie chce mi się tego testować w WB, ale powinno się w teorii dać jakiś solidny staczek axów zmontować, dać sporą obstawę warów (chociaż z 5, 6) i się nawet przez 15 przebić.
Nie ścinałeś do końca, więc pewnie z 2, 3 po pokonaniu barbów miałeś, a wtedy rzeczywiście ciężko zrobić to tak, żeby nie utknąć.

PS Jeszcze Ci teraz kolejna świetna informacja doszła, bo pewnie chłopaki trochę się poprztykają, a w dodatku Raptorus będzie w przyszłości bardziej chętny do współpracy.

Barteq 2014-01-12 04:47:12
"O widze ze mojemu dobremu sąsiadowi zajumałeś miasto barbów, co z nim będzie?"

A co ma być? Kończę murować, poczekam aż odstanie i się spróbuję z sąsiadami ;) dogadać na dobry moment do "współdziałania" :P .
TT ma w końcu immortale, ale dał mi tyle czasu, że też się już zdąrzyłem przygotować. Nie mam co prawda bowmenów, ale stary dobry mix axów i sperów też powinien dać radę ;) .

Tu masz już w 100% kompletną odpowiedź, czemu nie atakowałem - przesmyk był i mój, a dalsze potencjalne zyski mocno niepewne i raczej nieadekwatne do możliwych strat, nawet przy powodzeniu. A czas również mam, jak Ty, bo TT raczej nie ucieknie w nauce, jak sam również zauważyłeś z jego gry.

Natomiast i tak jesteś w lepszej sytuacji, bo wszędzie dookoła Ci się wszystko układa na korzyść, a u mnie potencjał bliższych (Cent), jak i daszych (choćby wspomniany Plewan) sąsiadów jest znacznie wyższy od Twoich.

ScoobyDoo 2014-01-12 19:44:57
To mam dla ciebie takie wieści, że Religijny dokopał Gilgiemu.
Dodatkowo religijny wcale dużo nie stracił, wybił mu całą armie i spalił miasto.

Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale będzie mocny, Ma on dwa towny i swiete za 20? tur.

Powiem od razu do rzeczy o co mi chodzi. Dwa dypla walczyliśmy ostro, z mojej strony na całego, nieprzebierająć w środkach. Niestety grając ostro ( i za adminowanie D8) parę (to więcej niż parę), będzie próbowało irracjonalnie grać w tej grze, tzn dokapać mi za wszleką cenne. Więc potrzebuje sojuszy z mocnymi graczami, takimi jak ty Asoka. NIestety Rap jest zbyt słaby w wojence dal sie Religinemu wydymać. Wcześniej też snił irracjonalne plany jak to pojedziemy Religinego (on wejdzie na miasto barbow w 32 turze) a ja go wykończe sam :P .

Co chce, to chcę aby Wielki Ciapaty w swoich planach znalazł miejsce na sojusz z miłym Hammim. Wiadomo różnie może być, ale nie chcę abyśmy tak się sporalizowali jak w D7, ze nie było wyjscia ;) .
Co moge dac od siebie, to że swojemu największemu sojuszinkowi z obozu(nie wiem komu i jaki to bedzie)jak będzie miał realne szanse na zwycięstwo to Hammi pomoże ze wszystkich sił i się poswięci,
Poświęci za cenne ****** kilku osób. To są baaardzo odlegle plany ale taki plan mam w głowie. Bo raczej tego dypla nie wygram, ale przyjemność z gry chce mieć.

Przemyśl to co powiedziałem.

Barteq 2014-01-15 02:06:41
Raczej spodziewałem się takiego scenariusza, bo Rihi wojskiem ruszać dobrze potrafi, a Gilgi nie dość, że na siebie wziął łuk, to jeszcze ma sępy, które mają jednak spore minusy nawet do zwykłych toporków.

Z Twojej perspektywy raczej nie najlepiej, natomiast tragedii nie ma. Ja widzę to tak - on ma 2 towny, Ty masz 4, on ma relę i będzie miał budynek, ale zanim zacznie czerpać realne zyski, to sporo czasu upłynie, a za to stracił podwójnie - brak techów rozwojowych i koszty za dużą liczbę warów, a Ty masz dodatkowo Agra.
Podsumowując - Ty będziesz mocniejszy teraz, ale później się będzie wyrównywać.
Jeśli mam być szczery, to moment krytyczny, to słonie - Ty masz możliwość zdobycia ich przed Rihim dużo większe, powinieneś być też przed nim w techach i wtedy będziesz miał realną szansę go sieknąć, bo później może być już różnie.

Co do najważniejszej kwestii, czyli sojuszu. Jeszcze się na 100% nie zdecydowałem, natomiast raczej jestem na tak. Generalnie zdaje sobie sprawę, że pojedynczo nic się nie ugra i trzeba stworzyć jakąś solidną koalicję. Od mojej zachodniej strony rzeczywiście mam 2 opcje do poważnego rozważenia - czyli Ty i Rihi. Z jednej strony odległościowo bardziej by mi pasował Rihi na trwałą koalicję, bo TT nie wydaje się realnym zagrożeniem i podział tortu (czyli sąsiadów) byłby dla mnie dużo korzystniejszy, ale z drugiej, moje stosunki z Rihim od d7 są znacznie bardziej napięte niż z Tobą. Ponieważ to ja byłem agresorem, to Rihi ma wyraźne do mnie uprzedzenia i z tej perspektywy bardzo ciężko obu by nam było sobie zaufać. Do tego sam fakt, że jeszcze do mnie nie napisał w tej grze, mimo że mamy kontakt też mi dużo mówi (Rihi, normalnie strasznie aktywny w dyplomacji, nawet wstępnie ze mną nie próbuje nawiązać rozmowy, mimo że widział, jak gra Zulusami TT w d8 - doskonale sobie zdaje sprawę, że docelowo to raczej ja będę Twoim wschodnim sąsiadem niż TT, a nawet jeśli urabia TT na Ciebie, to powinien mnie namawiać do pozostawienia go w spokoju). Niby można to w każdej chwili nadrobić, ale już sam fakt jest z mojej perspektywy znaczący, bo na tyle już znam Rihitera, żeby wiedzieć, czego po nim się można spodziewać.
Nasze stosunki też w poprzednich dyplach były złe, ale i tak mam wrażenie, że łatwiej nam się będzie porozumieć, choćby dlatego, że nie grałeś w d8, więc rany nie są tak świeże i zdążyły się już w większości pozabliźniać ;) .

Co do pozostałych kwestii:
- dalsza przyszłość - dla mnie dość oczywistą rzeczą, że jeśli tworzy się trwały sojusz i samemu traci się realne szanse na wygraną (nie z winy sojusznika oczywiście :D ), to powinno się grać na jego zwycięstwo. Natomiast zdecydowanie zbyt wcześnie na takie rozważania, a jedynie luźną deklarację można złożyć.
- adminowanie d8 - tu mam bardzo mieszane uczucia, bo z 1 strony jest oczywiste, że większość będzie grała pod siebie, a te groźby pod Twoim adresem są pod publiczkę, ale z drugiej, to nie zdziwiłbym się, jakby się jaki desperat znudzony grą, bądź pozbawiony szans na realną walkę w tym dyplo, urządził sobie krucjatę. Niby nierealne, ale nie takie rzeczy się w tej grze działy, więc uważam tak - na 90% nic takiego nie powinno mieć miejsca, ale te 10% sobie zostawiam.
- Gilgi - tu rzeczywiście na zbyt dużo chyba nie będziesz mógł liczyć, ale z drugiej strony, to raczej za dobrych relacji już w tej grze mieć nie będą, co również jest dla Ciebie korzystne. Chyba bardziej powinieneś docelowo rozmawiać z Washem, ale tutaj to niestety dyplomacja jest znacznie trudniejsza...

Na koniec wspomnę tylko, że dla mnie również jest bardzo istotne, żeby sojusznicy byli mocni, bo poprzednie dypla mi dobitnie pokazały, że z zacofanych sojuszników realnego pożytku w koalicji prawie nie ma (a po iluś tam turach współpracy, po wielu wspólnie traconych jednostkach, bardzo ciężko jest w pewnym momencie zrobić to, co się powinno zrobić z punktu widzenia gry - czyli skonsumować takiego delikwenta).

ScoobyDoo 2014-01-15 12:20:22
1. Religijny i Summer.

Zakładając, ze religiny poszedł w rele potem BW, a gilgi poszedl agrii hunt bw,
i dał sobie sieknać miasto (stracił) i został wybity stack. To jakby nie patrzec zle pograł. Game over dla niego.
Mi bardzo na rękę ze sie pozarli. Czy na rękę ze rihi aż tyle zyskał?, bo zyskał sporo(za dużo i za łatwo), mocno osłabił sąsiada (tamtem stracił set, 4 sepy 1 speara). Trochę za łatwo ma Rihi, ale to nie mój problem, na pewno przez wiele tur.
A rihi podobno tylko 2 axe i 8 warow i to jeszcze na randomie. Nosz kurde, przeciez to praktycznie klęska Legendarnego. To wszystko wiem od gilgiego bo cały czas mowi mi abym atakował.

Rihi jest imperialistic ma już 5 miast i jeszcze ma masę lasów. A sety są bardzo drogie i dużo ich potrzeba.
Rihi będzie mocny, no ale nic mi do tego nie poświece sie. Dbam o własne interesy.
Od moje strony miasta na gorkach. Sasiedzi słabi, a najgroźniejszego już skutecznie załatwił (gilgiego).
W walce o słonie już nie ma hammurabiego :( :D , wiec już najtrudniejsze ma za sobą.

2. Nie zgadzam sie ze rihi nie ma rozwojowej cechy. Jest phi, (szybkie świete) szybcy naukowcy. Jest imp. Tanie sety. Jest także pół cre i pół charimatic (rela) wiec sporo ma w bagażniku.
3. Ja ma org i agr, dam radę, wątpie aby mnie wyprzedził. Ogr już mi daje 3 golda a będzie to roslo i rosło. Samo jak u ciebie.
4. No twój sojusz, rihi plus Ciapaty, ok dobry sojusz. Tylko najpierw trzeba zjeść mnie, a zaręczam, nie będzie to łatwe ani teraz ani poźniej ;) .
Pewnie rihi, mogłbym na taki plan pójść i byłbys bardzo cennym sojsuznikiem, tylko ze byś musial odwalić całą czarną robote, bo ten to nigdy wielkiej armii nie miał, lubi się bawic w simcity i flote ;)
5. Twój sąsiad Domel, to dam ci tip, Domel podobno postawił miasto ... w junglii. I Domel dawno w c4 nie grał (sam mówil), wiele rzeczy pozapominał wiec nie jest ciezkim celem dla Ciapatych. Up to you jak to wykorzystasz.
Taki bonus od hamiego.

6. Zeby było jasne, niczego konkretnego nie proponuje, tylko chciałbym abyś zostawił alternatywe na sojusz z miłym Hammi. Ja obstawiam ze powinnieneś sobie poradzić w swoim ***łku, i urośniesz i będziesz dla mnie cenny. Sąsiadów z poludnia masz cieżkich :( ale graj ambitnie, Hammi wierzy.
Pod sobą masz plewana i konkurujesz o poludnie z Forek. Ambitnie, bardzo ambitnie. Hammi wierzy ze dasz radę. Graj jak D8 nie w D7 ;)

ScoobyDoo 

Barteq 2014-01-24 02:56:30
1. Ciekawe, czy dane są w 100% prawdziwe - pewnie mógłbyś to w jakimś stopniu przez demo zweryfikować.
Zakładając, że tak, to już sam fakt, że Sumer działając tak późno nie wziął żadnych warów do obstawy sępów daje sporo do myślenia. Zakładam, że wiedział od Ciebie o kilkunastu warach, skoro sporo pisaliście.
Fakt, faktem Rihi też coś tam stracił, bo 2 axy piechotą nie chodzą, szczególnie jak ma się agresywnego sąsiada za miedzą ;) - dodatkowe opóźnienie w walce o środek mapy, natomiast zysk spory i będzie w przyszłości mocny.

2. Nie twierdzę, że Rihi nie ma rozwojowej nacji z relą (chociaż SPI, mimo że więcej mu daje dzięki reli, dalej ciężko określać, jako rozwojową cechę), ale jak się złoży bardzo długi czas bez ulepszeń, spore koszty armii do potyczki z Sumerem i późniejszy zysk ze świętego, to nawet ten przepakowany przez Petera IMP nie daje możliwości pokrycia początkowych strat, więc choćby w stosunku do Ciebie będzie mocno zapóźniony i dopiero teraz może próbować nadganiać.

3. Do konstrukcji nie wyprzedzi na 99,9%, dlatego też wspominałem o sporej szansie ubicia go, jeśli zdobył byś na czas słoniki. Cóż, Org da odrobinę więcej dzięki podwyższonemu poziomowi i raczej początkową różnicę powiększy, tym bardziej, że oba odbicia opanowałeś, a Rihi jedno.

4. Doskonale o tym wiem (patrz punkt 3). Wspomniałem tylko o tym, ze geograficznie by mi to bardziej pasowało, ale w rzeczywistości wydaje się zupełnie nierealne.
To co wspominasz, to kolejny argument na nie. Może Rihi okresami lubi mieć dużą armię, ale dużo częściej woli sim city i rozwój, co pokazuje tutaj wzięcie reli.
Natomiast co do czarnej roboty, to nie do końca się zgodzę, bo współdziałając z Centem czy wcześniej z Geo, nie grał "na Bombla", ale brał czynny udział w działaniach wojennych (choćby atak z Centem na Bodka).
Natomiast tutaj, to zakładając jego straty i Twojego agra, to najwcześniej realnym zagrożeniem mógłby być dla Ciebie gdzieś przy drafcie, a to "troszkę" za odległa perspektywa jak dla mnie, tym bardziej, że inni nie zasypują gruszek w popiele (choćby Bodek, Rudi, Plewan, Cheos, Cent i paru innych).
Przynajmniej w końcu się do mnie odezwał, ale nie byłeś tematem tej rozmowy ;) .

5. Dzięki za tipa. Miasto w dżungli widziałem i mocno mnie zaskoczyło, ale to co napisałeś sporo tłumaczy.

6. Na ten moment raczej ciężko by było jakąś wspólną inicjatywę, ale piszę też tak otwarcie właśnie dlatego, bo jestem zainteresowany przyszłą współpracą.
Na południu będzie ciężko, ale zobaczymy. Trochę na moją korzyść działa fakt, że muszą się dodatkowo między sobą dogadywać, mając konfliktową granicę, a słoniki są tylko jedne.
Co do samej gry, to napiszę tylko tyle - potrafię się dobrze uczyć na własnych błędach, więc coś tam się od d7 polepszyłem, a jak będzie, to tylko czas pokaże :) .

PS Pewnie zauważyłeś, że Ci sąsiad słoniki próbuje "zajumać" ;) .

ScoobyDoo 2014-01-24 17:47:37
1. chyba sytuacje opisal, nic dodać nic ujać.

2. Rihi potencjalnie może być mocny. Trudno powiedzieć. Potencjalnie to moze być masa graczy mocny. Zobaczymy jak będzie. Potencjalnie to i ja mogę się liczyć.

3. Org ma nadzieje się ruszy, szkoda ze tak poźno.
4. Co powera Rihitera, to w DM1 to gral agresywnie, w D7 to większość była naprawde dobra dyplomacja. Armmi od momentu pojechania siewiego i fausta to juz w Kartaginie nigdy nie było.
Poczytaj pakt sobie cule, Kartagina cały czas brałą coś na sępa i na słabych graczach i dopiero na samym końcu miałą dużą armie. Naprawdę dużą.
Do Bombla to pewnie wysłał, kilka galleonow 2 fregaty i 8 jednostek.
(tyle samo wyslał pewnie do mnie :P ). Wszystko to było robienie na sępa. A armii nie było. i jak sie do niego wjechało, do był z ręką w nocniku do samego łokcia.
Ogólnie taka taktyka to bardzo dobra (sam ją raz zastosowałem we Francji), ale potem to już raczej mialem armie. Tutaj też wybór kombinatorski, ale zobaczamy
5. spox, jakbyś coś miał w ramach rewanżu to posłucham ;)

6. Sloniki?, kurde pierwsze słyszę

Barteq 2014-01-25 21:23:02
2. W sumie prawda jest taka, że na ten moment, jeszcze większość graczy się liczy, bo straty na odbiciach można zrównoważyć na środku. Natomiast oczywiście czołówka zaczyna się już klarować i selekcja będzie postępować.
Na ten moment jesteś w ścisłej czołówce, bo posiadasz oba odbicia.
3. Nie do końca zrozumiałem ten punkt.
4. Owszem, w ścisłej czołówce może i nie był, ale pamiętam, że Bodek mocno oberwał, a paroma konikami raczej za dużo by z Centem nie zdziałali. W początkowej fazie, to bez armii nawet słabego gracza ciężko pojechać, a oni z Centem chyba 3 wycieli. Później też, jak wjechaliśmy to niby armii nie miał, ale w ekspresowym tempie katapy na działa przezbroił, wrzucił na okręty i szachował z wody całe wybrzeże (a po działach, to nawet axe był dobry do dobitki). W misiu rzeczywiście, w późniejszej fazie odstał.
Jak by się nad tym głębiej zastanowić, to wychodzi mi następujący wniosek - Rihi robi sporą armię na początku, kiedy się sporo ziemi trzeba nachapać, a jeśli mu się uda, to zaczyna spoczywać na laurach i za bardzo idzie w rozwój. Jest w tym dobry, ale zawsze ktoś się w ostatnim momencie skusi na jego ziemie. Natomiast ten scenariusz nie ma tutaj za bardzo miejsca, bo nie ma gdzie się tej ziemi na początku nachapać.
5. Może zatem jakaś część informacji z 6 Ci się przyda, ale chyba powinieneś to samemu wiedzieć?
6. Nie za bardzo rozumiem Twojego zdziwienia. Z tego, co wiem o mapie (i z tego, co mi się wydaje, bo aż tak dokładnie nie prześledziłem środka), to są 1 słonie na 4 nacje i każdy zaczynał koło nich szpiegiem (przynajmniej zakładam, że skoro ja zaczynałem, to reszta też powinna). Z tego, co widzę u siebie, to Peter je wrzucał z innej strony niż klejnoty, zatem Twoje powinny graniczyć z TT, Haramem/Wnuczkiem i Jarkiem.
Dostałem info w logach, że to miasto graniczne barbów u Ciebie zostało przez TT spalone, dlatego też nie rozumiem, co się tak zaskoczyło.
7. Barby - naprawdę się u Ciebie pojawiły długie łuki? Z wypowiedzi Bodka podobny wniosek można wyciągnąć.
Generalnie się niezłe jaja z tymi barbami zaczynają dziać - mi 2 axy dzisiaj pod miasto podeszły jednocześnie (dodatkowo zwiadowca spotkał kolejnego na innej granicy, więc musiało ich sporo się pojawić). Na szczęście byłem gotowy, ale czekam z lekkim dreszczykiem na przeładowanie, bo zależy mi na tym, żeby żadnego swojego axa nie stracić.

ScoobyDoo 2014-01-25 23:49:12
2. babilonia to mały kraj, bieda bieda i głód, walczymy o przeżycie.
Poważnie, u mnie nie jest wesoło, ale kombinuje jak mogę.
3. org w końcu daje mi kasę, jak ma się wiecej miast, bo civiksy nadal 0, prawda?
4. spoko, rihi uwierzył, że się nic nie zmieni, nie robił armii i tyle. NIe ma znaczenia już, było minęlo. Jakby nie było, rihiter zrobił bład, ze mial ekonomie top1 (większa niż ja), a armie 4 razy mniejsza niż ja(nie licząc floty)
Im większe imperium tym większa armia.
5 i 6 dałeś bardzo cenną informacje, jak jeszcze poukladasz elementy układanki to szacun pełen. Kombinuj...

7 hmm tak mają już dlugie łuki, to prawda, ciekawe kiedy rifle. Poważnie są dlugie łuki :) , bodzio się ładnie naciał, mam nadzieje, wkurwiene w kronice bezcenne.

ScoobyDoo 2014-02-20 23:56:23
Nie wiem jak zaczać, czy się cieszysz czy nie, ale będiemy sąsiadami.

Niestety, peter, jakoś te państwa niepodzielne zrobił więc ci nie proponowałem.
Zreszta nei ma sie czym dzielić a wojna łatwa. Ja nie mam prostej zdobycze bo obok rihiter podobno sie nachapie.

Mogę zapewnic bezpieczne granicę, z mojej stronuy jakbys robił eskpansje no durgi bok.
Wiem średnio wyszło, i pewnie średnio się cieszyć ale trzeba się dogadać.

Barteq 2014-02-22 03:26:21
Sorki, ale akurat mam chwilowo strasznie mało czasu na dyplomację.

Na ten moment analizuje tylko sytuację i zastanawiam się, co zrobić, a co do sytuacji w Persji napiszę teraz tylko tyle - ktoś mi tu kiedyś zarzucał, że nie chciałem się podzielić, byśmy razem mogli ładnie urosnąć ;) .

ScoobyDoo 2014-02-25 12:24:54
I cotam asoka wielki wymyslij

Barteq 2014-02-27 01:00:58
Nic :P . Mam jutro (właściwie już dzisiaj) wyjazd na bardzo ważne dla mnie zawody i nie mam ostatnio głowy do dyplo. Jak wrócę, to zabiorę się za zaległości tutaj :) .

PS Jakby nie było przerwy, to bym się zmusił do zajrzenia dokładnego na mapę już wczoraj, a tak "korzystam" z okazji.

Barteq 2014-03-04 06:44:53
Zastanawiałem się długo, co mi się opłaciło zaproponować, a argument miałem spory, w postaci 230k armii.
Natomiast okoliczności się chyba zmienią, bo jeżeli pewien gracz nie zmieni zdania, to zepsuje mi grę :( (nic samemu nie zyskując, bo mam katapy, parę jednostek dotnę i go szybko rozjadę, ale koszt będzie tak duży, że się raczej nie pozbieram).

Moja niestety wina, bo za mało prowadzę dyplomacji...

ScoobyDoo 2014-03-04 10:14:48
a tak aby Hammurabi mogl zrozumiec?

ScoobyDoo 2014-03-05 22:52:14
Hello, wiem ze wolno odpowiadasz ale naprawdę chcę sie porozumie. WIem, mało pewnie masz czasu.

Ale nawet nie wiem o co chodzi... kto ci psuje grę, mam nadziej ze nie ja a tam bym nie chciał obok ciebie trzymać jednostek wole wykorzystać je gdzie indziej, ty pewnie także.
Cieszę sie za mamy razem OB bo już mi brakowało przez chwilę szlaków.

Widzisz jakaś oś współpracy lub przynjmniej nieprzeszkadzania sobie?

Napisz coś najlepiej bez "tony ściemniania"

ScoobyDoo 2014-03-05 22:54:15
Ach oczywiście to ostatnie to zagadka, kto i o kim to powiedział :)

Barteq 2014-03-06 00:39:54
Ufff. Chyba kryzys jednak zażegnany, ale było w pewnym momencie bardzo nerwowo.

Nie pisałem nie z powodu braku czasu, ale kompletnie nie wiedziałem na czym stoję. Czekam tylko na potwierdzenie od drugiej strony i napiszę Ci wtedy dużo więcej.

Generalnie, po przemyśleniu sprawy, będę chciał się już teraz oficjalnie dogadać na sojusz - na ten moment tyle Ci napiszę, żeby uspokoić sytuację, ale daj mi jeszcze chwilkę na ostateczne wyjaśnienie tamtej kwestii, to wtedy wyjaśnię, co się wydarzyło.

ScoobyDoo 2014-03-06 21:12:28
Hammurabi czeka na propozycje bo czas aby się udawać na południe.

Barteq 2014-03-08 01:17:21
Mam akurat dzisiaj zawody sportowe, a strasznie dużo czasu w ostatnich dniach zajęło mi dodanie się na jakiś sensowny układ z moim 2 sąsiadem (Domelem), bo to on chciał mnie zaatakować.
Zmusił mnie natomiast do ostrzejszego docięcia (przez co jestem zdecydowanym liderem w wojsku :P ).
Najchętniej pogadałbym chwilę telefonicznie, bo mi to mniej czasu zajmie niż dogadywanie się tutaj, ale nie wiem, kiedy jutro będę dostępny (pewnie późnym wieczorem).

Generalnie, jak masz więcej czasu, to napisz mi, jak sam byś to widział - jeśli odpuszczę Ci w 100% ziemie TT (bo mógłbym coś tam u góry chcieć dla siebie), to co proponujesz mi za taki układ i jak widzisz podział środka.

Bardzo ważna kwestia - naprawdę chce się dogadać i na sensowny układ dla nas obu przystanę. Oczywistą dla mnie kwestią jest sojusz na środku mapy, bo już mam tam pewne problemy, a podobno właśnie Wnuczek wyrusza, co powinno być też kwestią istotną dla Ciebie, dlatego też naprawdę sugeruję, żebyś już zdecydowanie zaczął ruszać się również w stronę środka.

ScoobyDoo 2014-03-08 16:42:29
TO cieszy mnie twoja deklaracja.
Mój telefon masz na PW, jak będziesz mial czas to zadzwoń jak ja będę miał odbiorę.
Ja nie ma twojego.

Co do środka, to trzeba się zbierać i wykurzyć południe. Ziemie persów te bazowe to lepiej rzeczywiście jak wezmę całę be są średni podzielne.

Jak a środek?, słucham twojej propozycji... najpierws
Oczywiście musimy tam razem współpracować aby majó wykurzuć, bo raczej ja dla niego tam nie przewiduje miejsca :(

No na pewno nie może być tak, że ziemie na południu na rzeką weźmie wnuczek, nie po to wykurzyłem Persów, zeby tym malym tortem (mówię o rzec dzielić się na 3). Dzielimy sie we dwóch, w razie co większe naklady wojenne mogę ja wziać.

Zadzwon będzie łątwiej sie dogadac

ScoobyDoo 2014-03-10 14:18:12
Krotka z.rozmowy. jako ze kolegabarkiem mamy piekna historie wspolpracy z dyplo 7 i z misia wiec napisze wszystkim ze sie ugadalismy.

Cozjedziemy na tych samych kozach itrzeba wspolpracowac bo bo wolne tereny czekaja.
Wiec ciapaci biora swiete miast barbow i teren 3 w prawo. Ja tam bede sie zajmowal mayami.
I powstrzymam jego zapedy imperialistyczne.
Wrazi czego wezme i pomoge zdobywac miasto arbow igwarantuje pewne plecy jak i cipaci takze

Wpolityce geostrategicznej to hammi informuje ze nqczelnym wrogiem nr 1 2 3 sa wikingowie

ScoobyDoo 2014-03-10 14:20:30
Oczywiscie 3 kratki w lewo nie w prawo
Moga byc tez 2 zapezy od ukladu ternow u ciapatych u mniej u babiloni.
Dam mape wieczorem

Barteq 2014-03-11 03:28:33
Potwierdzam, że po rozmowie na skypie doszliśmy do porozumienia (aby było dla potomnych :) ).

Zatem czekam na mapkę, żeby oficjalnie przyklepać podział.

ScoobyDoo 2014-03-11 10:57:59
Dzis będzie mapa.

Przekazałęm wykres GNP czarnym (tylko ten) aby uzmyslowić cheosowi ze ja i rihter jesteśmy w czarnej pycie. i na pewni nie leaduerujemy (jest w top 15).
Zuslus pytal sie o cibeie. Powiedzialem, że masz kozy i jesteśmy ugadani co do granicy i nic więcej nas nie łączy. Najlpeij się nie afiszować, i tak każdy mnie łączy z Turkami wiec starczy.
Tak jak poweidzialem biorę na siebie wnuczka.

ScoobyDoo 2014-03-12 00:13:32
Dobra to wkleilem czarnym (cheos i forek)
Dobra Czarna Maso, pisze i pisze i odzwewu żadnego.
Wiec cóż napisze ostatni post (będzie długi, ale proszę poczytać dokłądnie i przemyśleć).
Dzis dostałem informacj od Francji i USA. Mam też jakieś screeny i to co powiedziała Fracja
(ale poczekam az rudi wyrazi zgodę na cytowanie).

1. SOJUSZE
Bodek ma bardzo silny sojusz z whitem i efe. White to beton, przy nim to ponti jest mięciutki jak kaczuszka.
NIe zdradzi to nawet nie ma co pisać :P , bierze w ciemno miejsce na pudle i tyle. Swoją droga to uczciwy itd.
ALe jakby nie było tu będzie do konca z Bodziem, się nawet poświeci.
Z efe bodek w był w sojuszu w D4 i d5 do samego końca, wiec tutaj tak samo będzie. Na zlocie u CHeosa odnioslem wrazenie, że sie dobrze ugadali.
Zresztą wszystkie inne plotki głosza ze współptacuja. Efe nawet oddał słonie, to wiele znaczy. Bodek ma i słonie i latarenki i wyspy.
Piramidy finowi nie są potrzebne :P . Efe nie ma parcia na złoto, nie podjał pod koniec d4 próby wygrania.
Nie ma takie parcia jak cheos np akcja budzik (wiem chwalebna nie była, ale skuteczna, zgodna z reugulamine, a z bodizem trzeba twardo więc sam bym tak zagrał nawet z perspektywy czasu,
bodek i tak jeździł mocno po bandzie, chciał wejsce z Petere razem aby mu wojny nie mogł wypowiedzieć itd, wiec sorry cheos w moich oczach czysto, no może nie krystalicznie ;) ).
NIe ma parcia na szkło takiego jak choćby ja w D7.
PODSUMOWUJĄC, SOJUSZ BODKA JEST SUPER TRWAŁY I STABILNY CALA TRÓJKA NIGDY SIĘ NIE ZDRADZI
2. Przystawki:
Z tego co wiem od Rudiego (brak szlaków handlowych zagraniczny) to gryz i Trebuch to są pewnie sterowani/ instruowani przed Bodka.
Cholera współpracuje z whitem, wiec pewnie takze jest w orbicie. Robi się juz 6 graczy :) , przyjemnie. Tzw mega sojusz.
PODSUMOWANIE, SOJUSZ PROBODKOWY TO:BODEEK, EFE, WHITE, TREBUCH CHOLERA GRYZ. SZESC GRACZY z 19 żywych.
3. SYTUACJA STRATEGICZNA.
Rudi walczy sam vs Bodek i white, dodatkowo i gryz i trebuch trochę szachuja jego. Na wyspie, ma screena, widze 3 miasta bodka( tylko a pewnie jest więcej)
bodek objemuj 2 srebo gemsy. Majac currency ma z kazdeo miast 9 handlu, plus gemsy chyba 8. Wiec jest na wejsciu 17 golda :) . WIec koszty mu nie grożą.
Jak bezie mial sady to juz wogóle miło. A zarcia jest tam sporo kazde ma conajmnei dwa zarcia.
(jak rudi pozwoli wkleje screeny)
Bodek ma mase zadowalaczy na ostr scinannie, i gemsy, i zlosto i sivler i slonie :) . Przemiło wręcz.
A white zajł super miejscówkę pomiedzy bodkiem, kuku i przyprawy, ochłapy z pańskiego stalo ale skoro smakują.
Rudieg pewie wykurzą we dwóch i skończy sie kozakowanie francji na morzu i tatalna dominacja Vikinsko angielska.
Opróćze tego bodek zajmuje spokojnie na rzece miasta( tak sluszalem), majać słonie to nie problem.
Bodek doleci do gallenów szybciutko, a wtedy to juz kupa po całości. Frobiden pallac i bodek koszty praktycznie zerowe.
I mozemy machać. A terenu bodek ma mase zielonego pustego. TEGO W DYPLO NIGDY NIE BYŁO, masa terenu za free i to super energetyczne i gemsami.
Dodattkow odicęty moze 15 -20 pol i mozna całkowice wszystkie desanty iloscia statków ubuc.

PODSUMOWANIE, BODEK Z WHITEM OBEJMA WYPIEPRZĄ RUDIEGO WKRÓTCE. MAJA MASĘ SAMEGO ZIELONEGO TERENU, KOSZTY NEI GRAJĄ ROLI, SKORO SĄ TAM GEMSY/SILVER.
PLUS LATARNIA KOSZTY EKSPANSJI SĄ MALUTKIE. BODKE MA TANIE MARKETY WIEC ZETNIE JEDEN I JEST 8 GOLDA EXTRA (U FINA MARKET ZA 3 POPA).
ZARCIA NA WSYPEI JEST W UJ. KAZDE MIASTO BODKA TO JAK WIDZE 2 ZARCIA.

4. PO CO TO PISZE?
A no poto ze kurde granie o pietruszkę , nawet nie o pudło, bo nr 1 bodek, 2 efe 3 white to bez sensu.

Ja sie nie pisze, odlkikam do wakcji bodek uklepie 40 -50 miast i 50 gallenów wtedy gra sie skonczy sama.
Zaleta to wakacje bez dyplo. Szybkie dyplo, 6 miesiecy i koniec.
ZAGRAJMY, pokażmy ze mamy jaja, ze myslimy, że nie damy się łatwo, niech bodzio się chociaż wyslili, chociaż spróbójmy.
Nie bądzmy pizdy. NIech wygra, ale coś kurde zróbmy, chociaż sprójmy.
Jeśli nie znajdę zrozumienia to poklikam do wakcji, oleje tajne, poznoszę wywyższanie się bodka, przyjamnie probowalemna tajnych bo w walce to sam mogę na kozie :(
5. KTO ZYSKA?
Nie wiem, duzo osób, zdobycz terytorialnych raczej nie licze, może cos ty (white?), może coś larry (efe), rudi (bodek)? Reszta przyjemnośc
Jakby nie było koszty to będą gigantyczne, wiec ogołnie się "nie opłaca", licząc koszty i młotki.
6. JAKI MA PLAN
Pokombinowalem, pogadalem z Rudi, Larrym, wami, Rihitirem.
I tak sobie wmysliłem.
Dobrze byłoby zgadać do koalicji, Centa, Ponietgo, Domela i Barteq poza Rudi, RIhiter, Scooby , Cheos, larry, forek.
Wiem sporo, ale terenu wolnego jest i mozna sie podzielić dodadać. Nawet jak są tacie (barteq -forek). Z kilkoma nie ma kontatku
(cent i ponti), cento to mnie nei lubi za mape D8. Ale warto spróbować.
Pamietajcie ich, jest conakniej 6 sztuk, nas moze 10 (no maks), ale ponti to pewnie chce odlikac/simcity, domel podobnie/
Cent to nie wiem,... wiec moze nas jest realnie maks 8.
Oni mają wlasny teren, mniej konflitków w koalici. SPróbuje pomoć z Bartkiem (w końcu tez ma kozy ;) , spróbujcie centem i pontim.
Plan mam taki, Ja i rihtier, wspomoagamy rudiego (jak wysylam HA bo mam strasznie daleko) , rihiter axe katapty rudi to samo plus co chce.
Rudi ostro flotę (jak trebuch nie przupisci to trzeba będzie skasować trebucha, i dać tere pod rozwój rudiemu).
Dodatkowo, mozna otworzyć front u larrego na efe (larryu chetnu), oraz atakować na bodzia od południa(przez rzeke).
Ja tam dam nawet słonie rudiemu, ale nie mamy połaczenia.
Rudi moze ostro walczyc na morzu na wyspie.

Cheos i forek to mogą rozwlić cholerą i cisnac dalej white.
Bartek (HA głownie) domel i cent mogę was wspomoc. Ponti moze pomoc vs white i pomoc rudiemu (daleko ponti nie ma).
Bodek bezdzie musial ostro ciac o kombinowac komu pomoc i pilnować i wysp i rzeki i white i efe.
WNuczka bobka jarka nie licze

To póki co najlpeszy plan jaki wymyslilem, nie znam lepszego i żadnej alternatywy. Oczywiscei można modyfikować.
trzeb sie dogadac (forek i bartek), napradę terenu jest w uj. Mozna rzekę sieknać, są wyspy.
Majac HA i to szybko mozn przejsce, tylko trzeba ostro ciac.
Trzeb iśc na ilosć i HA cos kombinować plus masę katap i axe/sloni, bo wtedy jak uderzą to wymiana 1 vs 1, wiele frontów masa stacków będzie sie działo.
I najważneijsze zaufanie i walka na ostro a nie ze "ja się porozwijam" a wy bicje bodka, psudo wojny itd.
(jak to miało w D7).
Bodek będzie straszył ze spali galleona mi cale wybrze, niech pali trudno. Niech sie skupia na kimś, trudno.
Nie mamy alternaty, koszty będa ogromne, wiem.OPcja dwa to siedzimy i patrzymy :P . MOze palic mnie, ale przynajmnie spróbuje.
Popali porty trudno :)

Panowie nie ma co czekąć, jak naprawdę nie chcecie to nie. Nie będe sie narzucal i produkował bo bez sensu.
Cheos ty jesteś wice leader, w techach (pewnie jeszcze za cre ma pnkty), bodek nie ma za teren nadmorski.
Wiec sorry choes jesteś za hen hen za bodkiem, jak cała reszta. Realnie cheos to masz szanse na odznake jak cala reszta.
chyba sie zbierzemy.
Jak nie chcecie, moj plan jest zły/niewykonalny, to mówcie bez ogródek i ******. Poklikamy bez emocji.

Jak zwykle śle kiść bananów dla czarnej masy :D , na uroczej kozie.
Czekam na konkrtety.

ScoobyDoo 2014-03-12 00:15:25
Wiec jest prośba, spróbujcie soe do dogadać jakoś. Jak? nie wiem, mało mnie to interesuje. SLoniami mozna sie wymieniać itd.

Barteq 2014-03-12 01:34:30
Wow. Ale długi post walnąłeś.
Czy to poszło może także do Domela, czy tylko do mnie?

Daj znać, jaki jest odzew, bo jutro będzie bardzo ciekawie na granicy :) . Wiem, że słonie można dzielić, ale jest aż 3 zainteresowanych, a to chyba jednak zbyt wielu :( .

ScoobyDoo 2014-03-12 08:49:49
do ciebie, i do czarnych.
Za domelem jeszcze nie wiem, bo dopiero wczołaj złapałem kontakt.
Ale jak chcesz to możesz z nim pogadac co i jak.
Ja będe robił co będe mógl, czyli wspierał Rudiego i larrego, to przynajmniej jest wykonalne.

Z forkiem to jescze gadam, zobaczy sie. Słonie to nie takie super są jak każdy uwaza, jak odbrabiam swoje i daje rudie (barby muszę wykurzyc).
Apeluje do rozsądku Forka, przecie on ma tyle terenu że ło matko.

Acha bodek, ma currency, katapy HBR i sądy? (tak przynajmniej mowi Rudi).
Wiec jest naaaprawde daleko.

ScoobyDoo 2014-03-12 23:51:09
Już nie pamietam co tam proponuje zulus, ale jak chce to niech bierze też slonie i złoto. ALe oczywiscie wymiana (mozna co 5 tur) poprzez wywoływanie wojny i pokój. Ale niech postawi tak na skosie i na południe, tak abys mógl objac cale inne plainsy.
Dodatkow mozesz zdobyć miasto i miec z tego kasę, to ważniejsze bo np currency jest cenne, jakby co to ja ci oddam sowje slonie, jak zulus coś odwali (ale watpie0.

Poza tym slonie to trochę kicha, są wolne i kurewsko drogi. Np swordy dużo lepsze na barby.

Wiec wg mnie, możesz zaproponować, ze:
- bierzesz kase z miast, on stawia miasto tak by miec po skosie słonie, 1 skok kultury, (ty mozesz miec np złoto w pierwszym skoku).

Forek mowi, ze wnuczek idzie pomoc i cheos także moze pomoc (wierzę) Wiec kurde utrzymanie bedzie cieżko. Naprade nie wg mnie nie ma sensu. Jak będą rycki to juz wogle slonie są bezuzyteczne.

A tą armią co masz stracić, to można na łajby i do bodka(też tak planuje). Forek jest także strasznie napalony na siekniecie bodka, jak czarnuch na banany ;) i trzeba to wykorzystać.

Lepiej sie dogadać, niż sie prać.
przemyśl i nie ataku dzisiaj miasta.

ScoobyDoo 2014-03-13 11:59:20

Tak planuje miasta te dwa, pasuje?

Barteq 2014-03-14 01:52:23
Domel się zgodził na negocjacje z Forkiem i założyłem właśnie wspólny pakt. Dam znać, jak się rozmowy zakończyły.

Co do mapki, to 1 pytanie - co znaczy cit alt pod city (gdzie się chcesz dokładnie postawić)?

ScoobyDoo 2014-03-14 08:09:17
Albo nad krowami albo na winie. Nie wiem jeszcze. A jakby dla ciebie bylo lepiej?

ScoobyDoo 2014-03-17 08:30:36
I jaktam sie dogadiliscie? Bo czarny mowi ze dalo rade
Duzo straciles podczas szturmu?

ScoobyDoo 2014-03-17 20:08:28
Ależ masz GNP :wow:

ScoobyDoo 

Barteq 2014-03-18 02:59:31
Po kolei, co do zaległości (byłem tak wykończony przez weekend, że tylko do Forka i Domela coś skrobnąłem):
- z czarnymi jest pokój; pozostał tylko mały problem, że chce 2 miast dla Wnuczka, ale ten się jeszcze w tej sprawie nie odezwał - czekam, co napisze, bo na razie cisza (jak się nie odezwie, to wszystko pozasiedlam i będę negocjował po fakcie :P ).
- dzięki Domelowi tylko katapę i sworda - zaatakował 3 ha (z wycofywaniem się) i tylko mu 1 padł; zaraz padnie 2 miasto, bo udało się wyciągnąć obronę.
- co do miejscówki, to w sumie nie ma to aż tak dużego znaczenia; pewnie samemu postawie się o 4 w prawo, więc trzeba będzie tylko kontrolować kulturę
- co do GNP - rzeczywiście gigantyczne, tylko o połowę słabsze od lidera :(
- Bodzio 18 miast już posiada

ScoobyDoo 2014-03-18 21:54:18
Hmm, Maya coś chce, to musi rozmawiąć ze mną :P . NIestety podział terenu jest już ustalony, zostało wolnej miejsce doklądnie na jeziorem, może brac ;) .

Ja wnuczkowi nic nie oddaje, bo to bez sensu. NO sorry. Ty raczej też nie, bo z niego żadna pomoc nie będzie. Ma nadziej ze ty weźmiesz to miejscówką na przy świetym, bo oddało i złot i słonie.

Tylko przypadkiem nie mów tego czarnym :P . Jestem z tobą uzgodniony i ani kawałka ziemi! Jak coś to graj na czas itd, że nie masz czasu ( w tym jesteś wprost rewelacyjny)

Wnuczek niech bierze wyspę, nie potrzebny jest on nam

ScoobyDoo 2014-03-18 21:55:44
Jak cos to moze brac Azteków :)

A twoje GNp to i tak wiekszy sporo niż moje :P

Ach jest kwestia, nie chciałbyś robnąć GL?
Dałbym ci marble sam nie bardzo dam radę :( , bo za cienko jestem w GNP ale ty po podbojach dasz radę.

ScoobyDoo 2014-03-18 22:40:34
Z tym GL to pisze do ciebie bo wole aby ktoś z kim mam normalne sojusznicze stosunik miał ja niz np Wiking. Wiking podobne 1 tydzien temu odkrywał hinduizm, odkrył go, i priesthood i teraz zbiera kasę na code law.
Wiec nie powinien miec jeszcze literatury. Inni raczej nie mają jeszcze marble.

Barteq 2014-03-19 17:39:56
Muszę się porządnie zastanowić z tym GL. Ryzyko jest spore i warte zachodu tylko w wypadku powodzenia, a boje się, że może z tym być różnie. Mam chwilę czasu, bo do spalenia miasta barbów będę gromadził kasę.

Wnuczek się nie odzywa, więc też siedzę cicho. Jak nic nie napisze, to pozajmuje teren, ufortyfikuje się i będę martwił po fakcie co dalej :) . Armii nie robi, więc specjalnych argumentów nie ma.

GNP w stosunku do liderów mam naprawdę kiepskie. Poprawiło się po machnięcie currency, ale generalnie to wielka bida. Jeśli masz dużo gorsze, to znaczy, że naprawdę źle z Twoją gospodarką. Ja ledwo na niecałych 40% mogę jechać.

Coraz ciężej to wygląda patrząc na sojusz Bodka. Będą odjeżdżać, a tu jeszcze piramidy im wpadły...

Włączysz się może do trójkącika - LAry - Bobek - Jarek. Masz sporą szansę pozbyć się sąsiada z południa (i przy okazji, czy wiesz co w tej kwestii zamierza Wnuczek)?

PS Dasz radę może mauzoleum machnąć? Cudak dobry i bardzo go lubisz robić.

ScoobyDoo 2014-03-19 20:47:52
MM fajny, cudak na dużą mapę. Fakt cenie go i lubię w D7 moglem go miec o 1 turę
(przez to dostalem artyste bo mialem masę kasy)
Ale tutaj to kurde nie wiem...
GA to ja dlugo mieć nie będę a dwa to dla mnie abstrakcja :( .

Wiec chyba oleje ten cud, jak coś to bierz go, potwierdzę jeszcze na razie zbieram kasę (na HA).

Spotkalem dziasiaj white, 14 miast , dzien dobry. Ale przynajmniej jego koszty przystopują trochę nawet fina.

Mapa mi się podoba, tylko baardzo mnie wkurwiło to, że jest taaaka masa terenu za frajej. Za darmo. Cała staretegia to zrobienie dwóch axów i na odbica, i klepanie łodek setów i worków. Nosz gdybym wiedzila ze taka mapa bedzie to bym przecież inaczej grał, a peter zrobił kurde wszezie coast.
Jak patrzę na to to masakra.
Szpieguje na maksa Angoli i będe wiedzial co i jak u nich.

Acha nie rozpowiadaj co do cudaków, co planuje jak takze będę siedział cicho.
GL odpuszam bo z niej nie wypala astro (mam meditation i code law) a edu to na razie nie jest ważne. Naukowcy są łątwi do chodowania, co innego inzynier :) .

GNP u mnie widze ze łądnie skoczyło, ale odkrywalem code law. Ogolnie bida bo poświeciłem GNP na ekspeansja. ALe wiem ze orgowie sie zwroci, dostawie sądów i jakoś to bedzie.

EFe ma 16 miast i piramidy, ogromne GNP (tam gdzie twój sufit to jego podłoga :( ). Mam demo od Larrego wiec pokazć nei mogę bez jego zgodny.

"CO do wnczuka", nie gadam z nim, nie wiem co on robi, nie jest to ważne.
NIe jest dla mnei partenrem w walce. Tyle w temacie. Obstawiam rzekę i niech spada na wyspy. Ty rób to samo, obastaw rzekę i niech spada, bo z niego pożytku nie bedzie.

W wojnę aztecy - native sie nie angażuje, biorę środek dla siebie korzystając okazji. Potem moze ich wykończe i Maya, ale na razie to mam musi mi gosparka odżyc bo w gnp znowu 13...

Oczysicie nikomu nie mów o mich planach.

Barteq 2014-03-20 01:50:19
Mam 2 tury na decyzję (nowa rata za barby wpadnie) - czy iść w sądy, MM czy GLa.
GL ma tą sporą wadę, że wtedy dopiero ciężko wyfarmić inżyniera, bo tych 2 naukowców strasznie ciśnie, dlatego też się mocno waham.
MM, jak wspomniałeś, problem z ilością GA. Natomiast jako SPI mam tu większą elastyczność i mógłbym długie złote zostawić na końcówkę gry, co jest bardzo kuszące. Natomiast mocno obawiam się, że tu mnie ktoś uprzedzi z ekipy Bodka, bo kalendarz jest na trasie do astro.
Sądy są kluczowe, ale tych kilku turek pewnie po cuda braknie, jak się po nie skręci.
Problem dodatkowy to fakt, że już wszelakie połacie lasów zostały na młotki przerobione, więc wszystko trzeba ręcznie stukać. Napiszę Ci, jak podejmę ostateczną decyzję.

Myślę, że Whiteya mocno może przyciąć, bo widziałem jakie miał problemy w grze, o której Ci kiedyś napomknąłem (gdzie nie prowadziłem dyplomacji) - tam był co prawda wyższy poziom trudności - monarch lub emperor, ale miał za to mr. MM, więc naprawdę szło dać sobie radę. Zobaczymy. Jak na 14 miast, to w punktach szału nie ma.
Natomiast dużo bardziej mnie niepokoi sytuacja, jak zerknę przez pryzmat całego sojuszu. Chłopaki posiadają już prawie 50 miast i 3 cudaki (z czego 2 mocne, a 3 dający szansę na inżyniera).
Jak będziesz widział Angoli, to daj znać, jak to u nich wygląda dokładniej.
Natomiast Efe to wcale nie będzie za bardzo od Bodka odstawał. Tu widzę małą szansę, że jak Bodek oceni go jako największe zagrożenie do zwycięstwa, to może mu jakiegoś nożyka sprzedać, ale jeszcze na to za szybko. I na ten moment to spory problem, bo Efe z Bodkiem straszne koksy przy astro będą.

Ja się do mapy nie przekonam. Nie cierpię symetrii w grach dyplo. Lubię odkrywać mapę i nie wiedzieć, co czai się za rogiem czy gdzie dokładnie zaczynał grę każdy gracz. Zawsze sporą przyjemność mi sprawiało porównywanie miejscówek, ocena rozstawienia miast, własna koncepcja na daną lokalizację, itp.
A tutaj wszystko z góry wiadomo i jeszcze przekoksowany środek, oraz cudna, dostępna od startu wyspa. Przy każdym kolejnym dyplo będę zawsze przeciwny podobnym projektom, co oczywiście nie oznacza, że nie wystartuję, jak nie wyjdzie na moje.
Po prostu mniejszą przyjemność z gry przy takiej mapie mam.

Czemu i komu miałbym rozpowiadać takie rzeczy? Pominąwszy fakt, że pewnie nie bardzo by mi się nawet chciało dodatkowej sobie roboty z pisaniem robić :) .

Dopóki nie zobaczę żadnej jednostki Wnuczka nie będę się nim martwił, tylko szybko zasiedlał sobie środek.

Bez sądów też eko będzie mi ciągle kuleć, bo nowe miasta zamierzam szybko dostawiać i pewnie się przy 15 mocniej przytkam. Pisałem Ci, że lider ma 2 razy więcej niż ja jadąc na 100%. Teraz po currency jest odrobinę lepiej, ale ciągle jestem daleko za murzynami...

Jeśli Wnuczek się włączy, to może być po Aztekach. Dużo tu też zależy od Larego, bo nie wiem, jak duży kontyngent podesłał Bobkowi i jak tam dokładnie wygląda sytuacja.

Co do moich planów, to poza ratowaniem eko i rozważaniem budowy cudaków, to biorę się w najbliższym czasie ostro za stateczki i kolonizację wysp.

Również oczywiście proszę o nierozpowiadanie o moich planach.

Barteq 2014-03-20 17:10:32
No i koncepcja z GLem raczej odpada. Skoro Bodek już skończył budowę Zeusa, to należy oczekiwać, że literaturę też raczej posiada. Niestety...

ScoobyDoo 2014-03-20 18:06:36
Chyba tak ale czarni mowia ze nie ma oiteratury.
Trzeba mocno zaciesnic wspolprace. Cheos mocno oporny. I tak trzeba podbic barby.
Ale mozna cos uzgadniac .
Angol bezczelny na maksa to go ubilem

Barteq 2014-03-20 22:18:47
Nawet jak nie ma, to literatura jest bardzo tania. Przy tej ilości miast i finie, to może w 1 turę machnąć (natomiast spodziewam się, że machnął na podwójnym i Ci z podglądem tego nie widzieli - zerknę kto ma na niego ile SP, bo już mam kontakt ze wszystkimi).

Bez Cheosa się raczej za dużo nie uda zdziałać, ale liczę, że go jednak urobisz.

Ma mocnych sojuszników, to ego Angolowi trochę urosło.

ScoobyDoo 2014-03-20 22:43:03
WIec bierzesz MM? Spoko, bierz nie ma problemu ja się ścigać nie będę. Może zgraniejsz. Miasto swiete ma sporo lasów mamrum będe mial za 11 tur.

Co do Cheosa, to nie ma mowy o urabianiu. Jak nie chcę to nie, ja robię co będę mógł. MOże chociaż partheon zeby wszystko nie wpadlo w ręcę efe + bodek.

Mam dziwne wrażenie ze Cheos za bardzo się obawia współpracy, widzi punkty moje i trochę mam obawy, bo rosnę, bólach ale rosnę. Mam pewną swoja teorię dlaczego
Wydaje mi sie ze cheos nie uważa, że przypadkiem wygralem w D7 ;)

Natomiast rihiter sie zatrzymał :( . jeszcze currency nie ma ani IW. WOjna sporo go kosztowała, fakt mial niefart na randomach straszny, ja też mialem słaby ale jakos dałem radę. Rihi nie ma ani currency ani IW, ja tu już mam dzięki temu żyję. A

ScoobyDoo 2014-03-20 22:44:49
Ja szpieguje teraz white, wiec za jakieś kilkanssci tur będę widział badanania.
(trochę sądów planuje pobudować ;)

A wiesz co tam Kmer i Japonia kombinują? Gadają z czarnymi? planują coś na sojusz fin plus Budisia?

Barteq 2014-03-22 03:29:00
Spróbuję z MM. Najwyżej kaska wpadnie, a marmur swój już mam.
Za sądy się biorę natychmiast po kalendarzu.

Co do Cheosa, to jeśli samemu nie chcesz, to napuszczaj cały czas Forka. Naprawdę kiepsko przyszłość widzę, jeśli się teraz chociaż trochę chłopaków nie przytnie, tym bardziej, że jeśli się ich zmusi do produkcji woja, to u Bodzia będą olbrzymie koszty, bo miast dużo, więc przy małych rozmiarach (po pościnaniu) i przy dużej armii, zatka go, u Efe się efekt piramid przyhamuje, a White w mojej opinii, stanie zupełnie.

Rihi będzie niestety słaby. Najważniejsze, żeby pałac miał i może sobie na tym 1 mieście wegetować :P .

Daj znać, co u Whiteya, jak już będzie widział.

Ze strony Japonii cisza. Nawet armii specjalnie dużo nie ma. Zobaczymy, jak tam się z Cheosem na środku dogada (i co z ich słoniami), bo zaczyna mnie kusić, żeby go z Domemlem sieknąć.

U Domela nic ciekawego. Pyta mnie, co zamierzam i dostawia miasta.

ScoobyDoo 2014-03-23 00:51:25
"Rihi będzie niestety słaby. Najważniejsze, żeby pałac miał i może sobie na tym 1 mieście wegetować :P ."
Świeta prawda. najwazniejszy jest pałac, niech go buduje a będzie dobrze ;) , trzeba go będzie bronić (daleko nie mam), swięte mnie wogóle nie interesuje :) .
Ja roznoszę kozy i pewnie zaraz moje państwo będzie nr 1 jeśli chodzi o wybory na papieza.

ScoobyDoo 2014-03-23 21:28:48
A nie lepiej iśc od razu bo Kalendarz bez sądów?
Kase na sądy bedziesz mial ze zdobyci miast. Przemyśl coś, bo kurde bodek zgranie wszyścituko :( . Chyba ze mi pożyczszy marmur to ja sprobuje zrobic MM za kilka tur, chociaż by na kase aby mi wpadlo masę kasy.

Przemyśl.

ScoobyDoo 2014-03-23 21:29:54
Bo bodek jak majać mMM i Gl to juz bedzie masakra :P . A peewnie moze sieknąć estetykę i muzykuę. Wtedy wypali edu i sieknię taja :) . Przekurewsko miło.
Zagadaj o tym z czarnymi.

Barteq 2014-03-25 05:02:39
Spokojnie. Jak pisałem, rozważam powalczenie o MoM i ostatecznie się zdecydowałem. Zanim do mnie napisałeś, to już zacząłem odkrywać kalendarz.

Orientujesz się, jak tam sytuacja u Rudiego, Rihitera i czy coś samemu się włączysz?
Forek mnie poprosił o 3 tury zwłoki ze słoniami, żeby mógł do Pontiego posłać.

PS Wiesz może, czy zerwanie i natychmiastowe podpisanie na nowo OB wpływa negatywnie na bonus z handlu (jak wojna)?
Myślę o tym rozwiązaniu w kwestii przyśpieszania przesyłu słoni.

ScoobyDoo 2014-03-26 11:31:48
zrywanie powoduje ze nie masz +150% do szalkow miedzynarodowych.
Obdubowa 3% na turę. Testowane on live w d7 na bomblu ;)
Wiec mozesz crywać z kims tam ale musisz miec inne szlaki np ze mna. Wiec luz.

ScoobyDoo 2014-03-26 11:32:47
skoro mamy grac to pakujmy sie na wyspe aby bodek mial trudniej.
Miasta na górkach, longbowmamy na 2 x promo, mury i niech zdobywa.

Barteq 2014-03-27 01:36:21
Dzięki za info.

Biorę się ostro za wodę.

Ech. Nawet mi z MoM kasa nie wpadła, bo młotki się jeszcze nie utrwaliły na cudzie (a robiłem spore przeniesienie) :( .

A teraz do bieżących spraw, bo zaczynam również rozważać rzucenie wszystkiego i przeniesienie się z grami dyplo na RB. Haram twierdzi, że jest tam kilku graczy nawet lepszych od Petera czy Bodka, więc nudzić się tam nie będę, a atmosfera o niebo lepsza ni tutaj, gdzie spór o głupiego warriora jest potwornie rozdmuchiwany...

Wiesz, jak dokładnie ta sytuacja wyglądała, bo Rihiter nawet screena sobie nie zrobił? Czy warrior blokował tylko tego rydwana, czy jakieś inne jednostki również i czy można było obejść tego warriora inaczej?

Barteq 2014-03-27 01:38:04
Co do samego werdyktu, to nie wiem czemu kolejny raz sprawa jest rozwiązywana publicznie. Powinien być pakt na 3 (Rihi, Trebuch i Admin), obie strony powinny przedstawić swoje wersje, Admin powinien wtedy dokładnie przejrzeć screeny i wydać między nimi werdykt + ewentualnie jakieś wyjaśnienie na forum, jak kto się powinien zachować w podobnej sytuacji i krótkie odnotowanie czy ktoś otrzymał jakąś karę. Tak samemu widzę pracę Admina.

ScoobyDoo 2014-03-27 20:14:35
chyba jedziemy dalej. Wrzuciel tyle punktów aby widziec demo
CHyba to jest po 42, tyle samo wrzuc.
Laduje w white a ty w kogo?

Barteq 2014-03-27 22:13:10
Coś koło tego. Jak tylko dojadę, to się przerzucam.
Nie wiem, może w Efe?

Barteq 2014-03-28 03:53:17
PS Nie jestem pewien, czy po 42 wystarczy, bo mogą być spore przesunięcia przez sądy (najwyżej się na 45 ustawi i wtedy będzie na 100% dobrze).

ScoobyDoo 2014-03-29 09:16:42
Masz szanse sieknać muzykę?

Barteq 2014-03-29 15:43:46
Nie, żadnych :( .

ScoobyDoo 2014-04-01 15:26:09
Jak bede wybory to wybierz sobie na kogo chcesz glosowac.
Zeby nie bylo ze bedzie wybranego papieza

Barteq 2014-04-01 21:01:26
W tej materii jest mi obecnie wszystko jedno kto zostanie papieżem (jeśli oczywiście jest z "właściwego" obozu), także jeśli chcesz (lub kiedy będziesz chciał), żeby zagłosować na Ciebie, to daj tylko znać.

Barteq 2014-04-02 00:19:37
Nie dałeś znać, to zagłosuję na Rihiego, bo chyba ma większe szanse na wybór, a rzeczywiście jest istotną sprawą, żeby papież wybrany był poza tym nie ma co się ze współpracą afiszować, dopóki nie zajdzie jakaś większa potrzeba.

Natomiast jeśli w którymś momencie będziesz chciał, żeby zagłosować na Ciebie, to daj znać.

PS Jeśli jednak zostaniesz papieżem, to dawaj znać z wyprzedzeniem, jak będzie jakaś fajna ustawa do głosowania.

ScoobyDoo 2014-04-03 00:01:39
zdobywaj to miast i zasiedlaj teren, bierz wszystko

Majowie to chyba sie nie wybieraja na srodek.
Maj kilka tur do civil service :)

Barteq 2014-04-03 03:39:24
Już zszedłem trochę rydwanem-zwiadowcą w dół i ani widu, ani słychu. Na wszelki wypadek muszę tylko woja dorobić, bo mnie strasznie random przy mieście barbów dopadł. Zaraz dostawię kolejne miasto i praktycznie cały teren zajęty.
Wnuczek tak się przykłada do gry, że ciągle do mnie nawet nie napisał, że coś by chciał, więc na siłę nie będę go prosił. ;)
Muszę tylko mieć trochę słoni (za parę dni mam dostać od Forka), żeby mi mackami nie przylazł na katapy i axy.

Gratki wyboru na papieża. Tak jak wspomniałem, jak będziesz chciał, żebym głosował po Twojej myśli, to daj tylko wcześniej znać (tak samo, jak przy ważniejszych uchwałach). Gdy nie będzie potrzeby, to będę udawał neutralnego.
Od jutra zaczynam klepać budynki i mnichów, to się moja liczba głosów zdecydowanie zwiększy.

ScoobyDoo 2014-04-03 11:16:51
Bylem ciekawy jak sie potoczy wybor.
Ja wiedzialem ze ma duzo punktow bo roznasze rele ostro.
Zamiast budowac monument wolalem kozy.
Za kilka tur przechodze na org rele i ostra wycinka temple monastery.

Rihi sie zdzwiwil troche ze ma sporo mniej pumktow za kozy.
Ja doladowalem na maksa.

ScoobyDoo 2014-04-03 20:35:48
Tak z ciekawosci ile bodzio ma miast

Barteq 2014-04-04 05:31:04
Pamiętam, że były 2 czynniki przy reli - liczba miast z relą i ich pop (tu nie pamiętam, czy ważniejsze były łebki, czy pop liczony w tysiącach - co lepsze 2x5, czy 9 - stawiam na drugą opcję). Zakładając, że macie podobną liczbę miast z relą, to pewnie popem go pobiłeś.

Wiking ma okrągła sumkę - 20.

ScoobyDoo 2014-04-05 13:59:40
Dawaleś komus w ciągu ostatnich 10 tur wykresy moje wykresy power?

Barteq 2014-04-05 21:18:10
Nikt nawet nie pytał o nie.

Barteq 2014-04-08 06:00:14
Masz może jakieś wieści z okolic Francji (np.: czy skasowali Rudiemu armię)?
Wiem, że Ponti coś tam chwilę powalczył, bo jak byliśmy w grze, to się generał pojawił.
Poza tym widzę, że się Efe strasznie zbroi.

ScoobyDoo 2014-04-08 07:22:32
Wg mojego czucia larry.
Chyba ze na ostro to trebuch.
Watpie aby byl to rihiter.

Larremu jutro daje slonie rihi. Bo ja dalem w tury temu rihiterowi.
Ludzie to maja nerwy. Sasiad sie zbroi a oni armia mala.
Rihiter albo larry.
Larry ma wjazd takze od jarka wiec wjazd efe logiczny

Barteq 2014-04-08 17:25:34
Też bym stawiał na Larego, ale dobrze jakbyś jakieś czujki wysunięte u Rihiego również miał, bo skoro armia stoi u Rudiego, to mogą się połączyć i ruszyć olbrzymim stackiem na PA.
Powoli dorabiam już ha, żeby w razie czego też coś móc dosłać, ale jestem na tyle daleko, że potrzebuję znacznie wcześniejszej informacji.

Trebuch? A on nie jest przypadkiem w ich obozie? Chyba za szybko jeszcze na konsumpcję warzywek???

Jakby jeszcze Jarek dołączył, to chyba byś musiał rozważyć interwencję u niego, żeby go ostatecznie zwarzywić.

ScoobyDoo 2014-04-12 00:25:30
Z Rudą trzeba uważać. Armia to ni GNP nie pokonuje się tego łatwo.
Wszystko śmierdzi, obowiam się ze USA może coś kombinować z Budicą, jakiś uklad cichy. Larry lub simicty.

Niestety, coż zetnę do podłogi pańśtwo, a przydupasom Wikinga się nie dam, ani kawałka ziemi.

Ja ładuje szpiegostow w Celtów i Angoli. WIdzę, że masz sporo nie chciałbyś w Winkigna? Ja z nim nie ma kontatku, bo byśmy sie przetestowali....

Powiem ci, że takiej kiepawej współracy to nie widziałem. KOmpletna lacha. Nic.
Praktycznie oprócz rihitera i cibie, to wszystko położone wielkim ch... po całości. MIalo być dyplo walki a będzie simcity 3000 i komsupcja warzyw.

ScoobyDoo 2014-04-12 00:27:25
Tzn nie mam pratycznie z nimi kontatku w tej grze. Masakra, albo wszyscy mają wy... albo głęboko w dupie i czekają jak sie ktoś zetrze. Niech czekają...
To będzie długie dyplo.

Barteq 2014-04-14 06:00:48
Jak wygląda bieżąca sytuacja? Efe chce Ciebie na środku atakować, Rihitera, czy to tylko usuwanie przez Was czujki?

Jeżeli Efe ruszy nie na Larego, to wniosek niestety jest oczywisty...

Jaką opinię masz o Cencie?

Chciałbym mieć najpierw wykresy całej ekipy Wikinga. Potem się jeszcze zastanowię w kogo walić na 100% (nie wykluczam oczywiście Bodzia, choć spodziewam się, że wtedy będzie już wszystkim jawnie głosił, że współpracujemy :) ).

Jak wszyscy będą nadal czekać, to może nie być a tak długie, bo nas powycinają jednego po drugim...

PS Przez Rudą miałeś na myśli Budisię, bo nie jestem na 100% pewien, czy dobrze zrozumiałem Twoją myśl?

ScoobyDoo 2014-04-14 08:42:54
Sytuacja wyglada tak ze najprawdopodobniej trzeba bedzie oddac budice -rudej dwa miasta granicze. Niestety rihi przysimcitowal i zaczal ostro zasiedlac srodek i postawil tam 5 miast zamiast ddwoch granicznych i armii a poznej zasiedlanie

Wiecej terenu nie chapnie ale rihi bedzie slaby. Te dwa miasta to ladniutkie wioski noglyby byc.
4 sety i 2 mksjonarzy to sporo mlotkow gdyby byly 4 katapy plus 3 ha to wynik bylby inny.
No ale sie zobaczy sljescze jak sie ruszy efe.

Co do szpiegowania. To ja mam widocznosc miast efe. Mozemy sie mapami wymienic.
Jak chcesz laduj w whita lub bodzia. W kogos trzeba :p

ScoobyDoo 2014-04-14 08:57:47
Cent?
Jaka opninia? Co masz na myslic.
Ze lama nie potrafiaca grac to dla mnke oczywiste :p
Wszystko mu zawsze przwskadzala. Admin mapa random a on tak super gra.
Tu pokazuje co potrafii. Zjechal jednego bez mydla a w rozwoju dupa na calego.

Jak podejdzie to mu siekne poprzez lancuszek ale najpierw zadzwonie do peterea.

Z kim gra nie wiem?

ScoobyDoo 

ScoobyDoo 2014-04-14 08:59:34
Co do jawnej wspolpracy. To coz. Mkzesz sie dogadac z czarnymi w kogo sie sZlzpieguje.

Barteq 2014-04-19 04:06:50
Co do Centa to miałem na myśli tylko jego politykę w tym dyplo - czy jest szansa, żeby był w bloku anty-wiking - jak gra, to mniej-więcej wiem ;) .

Daj mi znać, jak wygląda sytuacja (zarówno z Larym, jak i na froncie z Efe). Mam trochę woja na środku, ale nie na tyle dużo, żeby samemu czuć się bezpiecznie (szczególnie, że Wnuczek jest nie przewidywalny), natomiast, jeśli Lary podejdzie pod nasze miasto graniczne, to jeśli będzie szansa, to mogę Ci pomóc go ubić.

Pewnie i tak się skończy tak, że będę musiał te SP w Bodzia wrzucić, ale jeszcze wcześniej paru osób chciałbym chociaż demo widzieć (choćby Larego), bo wtedy łatwiej się w sytuacji rozeznać (tak jak tutaj - widziałem, że power Celtów strasznie rośnie, a bez możliwości porównania z USA ciężko jakieś wnioski samemu z fusów wyciągać).

Barteq 2014-04-20 18:43:31
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Mam wrócić tymi kilkoma ha do siebie i czekać na granicy?
Przesuwam też w tym kierunku oddział broniący środka - za kilka tur będzie tam co najmniej 7 katap, 6 słoni + plus drobnica.

PS Jak wygląda sytuacja dyplomatyczna z Larym? - ponoć twierdzi, że nie miał wyjścia i chce tylko spalić miasta, które Efe by i tak spalił i się wycofać.

ScoobyDoo 2014-04-21 13:58:28
Na poczatku dzieki za pomoc.
HA mozesz trzymac na granicy bo sa.mniejzE koszty.
Slonke katapy bardzo sie przydadza na granicy

Larry spada do siebie. Mam sporo HA mniej katap i sloni.
Larry niezle pocial po calosci. Ale ma. Nadzieje ze wiecej nie bedzie przezkadzal

Ogoolnie to efe nie ma az tyle ale.mnie zmiesc z niewielka pomoca taka jak ofrrujesz to sie go powstrzyma.
Larry ma sie mie angazowac a przeciez jesxze rihiter ma armie

A efe nie moze za bardzo rozciagac frontu

ScoobyDoo 2014-04-21 14:03:23
Larry zdradzil. Po prostu polecial w ****.
My mu slnoe dawalismy a ten wbil noz.
Jego argumenty sa zalosne bo majac jego ha to bysmy efe zmietli z powierzchmni ziemi.
Od sameto poczatku pozer byl z. Im ugadany.
Larry zagral super .
Okrazaony przez 3 panstwa ktore wydymal ja rihi i jarek. Calosc domyka efe.
A wyspy czekaj na bodaka.
Zagral tak kompletnie glupio ze wk**wil mnie na maksa nobeznadziejnie.

Jak larry zreszta. Ale zobaczymy co bedzie dalej.
Troche mu whluszczylem i dotarlo do jego pustej glowy

Barteq 2014-04-25 06:24:22
Naprawdę gratuluję, skoro udało Ci się przemówić Amerykańcowi do rozumu i jednocześnie cieszę się, że sytuacja wygląda odrobinkę chociaż lepiej.
Tak czy siak, jak zwykle sobie samych najlepszych sojuszników dookoła stworzył :D . Standard. Chyba bym wolał już mieć Bodka niż jego za sąsiada...

Grupuję swoje wojsko na klejnotach. Za parę turek z 20-kilka jednostek się tam uzbiera. Jak tylko dasz cynk, że Efe się zbliża, to natychmiast podejdę pod granicę i dalej, gdzie będziesz chciał robić pułapkę.

Zresztą daj ogólnie znać, jak wygląda sytuacja na froncie - kto idzie, ile jednostek i w którą stronę.

ScoobyDoo 2014-04-25 12:38:35
opisze cie wiecej dzis wieczorem.
Proszę cie abyyś wysztkim ciagnał na do mnie na granice z efe.
Katapy slonie i HA. Weź tez jednego seta i naginaj tam.

ScoobyDoo 2014-04-25 13:29:51
słuchaj zadzwonie do ciebie.
jest sporo spraw do obgadania.

ScoobyDoo 2014-04-25 20:55:36
Potrzebuje pomocy aby efe wykurzyć, bo on tylko zwleka i zwlekaka. Gra na czas.
NIe chce sie w ogóle dogadać. :(
Efe ma inzynierie i zbiera kasę( jakies 800 golda ma)> mam na jego miasta poglą

Chciałby abyś podesla co masz i moze na front z efe, rihiter ostro tnie ja wlaczylem vasalism.
Wez też seta jakbyc to moze miasto postwia i nie bedziesz ponosiłk kosztow :)
A miasto moze byc całkiwe łądne.

Inna sprawa to kwesta wysp. Nie wiem czy jesteś ale jak tam jest TT to to jego już nie będzie.
Chetnie oddam ic miejscóke 2-3 miasta za pomoc w wojnie. Bo ty masz samych sojuszników wokoł i trochę problemz ekspansja gdziekolwiek.
Wiec proponuje ci miejscówki u TT minium 2 miasta, i jesli chcesz miesjcowk an granica Babilon- celtowei. No chybe ze nie chcesz tam to dam ci gdzies jescze jedno miasto.
W zamian oczekuje abyś ładowal tam swoja armie i realnie mi pomogal vs efe.
Przydałoby sie wsparcie na morzy. Ja ide po rcyki mam już fuedalism. wiec bedzie ok. Planujesz iść po karawele astro jakoś szybko?

ScoobyDoo 2014-04-25 21:01:49
jesli chcesz mozemy sie mapami wymienic.

Jak wiesz to larry dostal w pape od bodka :) , ale się z nim ułozylem bo powiedzialze zoabczy ze będzie mial wjazd z 3 stron a na wyspe wjedzie mu bodek.
Wiec sie opamiętał. NIe myliłem sie, szybko moje słowa zwerifikował bodzio :D .

Tak jak mowisz, larry umie sobie robic wrogów naprawdę.
Na sprzedał by zyskąc czas, ale nie widzial ze tym samym siebie sprzedaje.
Coż bodek wydymał razem z efe larrego :P

Barteq 2014-04-26 05:24:50
Dzisiaj będę dostępny po południu, to możemy pogadać.

ScoobyDoo 2014-04-26 20:43:39
ok to ustalone.

Aha nie mow nikomu o Minarecie.

Barteq 2014-04-26 21:16:35
ok

Barteq 2014-05-08 05:07:54
Jak sytuacja z Efe?

Zbieram kasę na pójście w optykę, ale jakbyś go chciał wprowadzić w pułapkę, to mógłbym opóźnić i najpierw skoczyć po inżynierię.

ScoobyDoo 2014-05-08 09:26:25
sytuacja na froncie? hm trudno powiedziec
Dorobiłęm armi mam 100k mniej niż efe (ele nie mam MC i machinery) oraz wielu zamków i murów( efe tego trochę ma), wiec ogolnie to chyba mam podobną armiie.
Jest tak ze obstwiam miejsce strategiczne długimi łukami tam gdzie mogę stawaim sety i będę czekał (czyli kążde miasto na górce i środku po kilka longów na dwa promo, a potem więcej).

Efe się bukruje, zdobył terenu na 4 ładne miaste ale chyba na razie się nie odważy pójsc dalej. Rihit teraz techuje jak szalony bo cały czas na 100% pewnie jedzie :P wiec tez bedzie mial zaraz inzynierie

Za 2 tury będzie minaret. Zrobię ci mapkę dziś wieczorem co jak wygląda.
Inzyniera jest bardzo ważna. Ja nie zaskocze efe inzynierrą bo bodek widzi co odkrywam.

ScoobyDoo 2014-05-08 09:35:44
masz jakieś wolne worki.
Laryy mi wcześnie walnął 3 i mam trochę mało.
Świeża dostawa bedzie ze 4 tur na lądzie od strony morza.

Barteq 2014-05-15 03:19:08
Zagłosowałem na Ciebie, bo jednak z Tobą umawiałem się na sojusz, a nie z Rihim.

Do tego uważam, że jednak Rihi tak słabo zagrał, że mu się kompletnie nie należy, ale jak mnie chłopaki przegłosują (czekam na typ Domela), to trudno. Dostosuje się do decyzji naszej koalicji.

ScoobyDoo 2014-05-15 10:49:31
Dzięki.
Też uważam, ża zagrał Rihi zagrał słabo. Bardzo słabo, narobił masę błedów i a dodatkowo random mu nie sprzyjał.

Ale niech kolacjia sie dogada. To najważniejsze. Mina bodka, i mina przydupasów którzy siedzą i nic nie zrobią tylko grają pod niego i liczą na łaskę.

To ze efe atakuje akurat nas to zasługa bodka, który go podpuscił.
Efe nie zyskał wcale dużo, poświęcił mase na armie, atak był bardzo ryzykowany i tylko się udał ze popełniliśmy błąd (a tutaj to wlasnie taktyka turcji).
Efe np mogł byc pierwszy po taja ale nic absoltunie nic nie zrobił aby zaszkodzić bodkowi.

Rihi np bardzo chciał mieć cudaki religine. Ale mam je ja.
Naprawdę był mocno zdziwiony jak 3 tury przed zbudowanie sangkorskiego powiedziałem mu ze będzie w Babilonii :P

ScoobyDoo 2014-05-18 15:13:01
Masz telefon do dzia?

Barteq 2014-05-18 16:00:39
poszła wizytówka

ScoobyDoo 2014-05-18 16:14:58
nic nie dostałem

ScoobyDoo 2014-05-27 19:31:05
daleko masz do astro?

ScoobyDoo 2014-05-29 19:55:41
Jest taki plan, aby wkleic w głownym pakcie stan państwa.
Jakie masz techy jak szybko odkrywasz ile masz armmii itd.
Ma to na celu koorydnacje i
Zara będzie koordynował.

Daleko masz do astro?

Barteq 2014-05-29 20:21:36
Dzisiaj pouzupełniam dane.

Na ten moment jeszcze trochę zostało :(
zebrałem dopiero kasę na 1 techa

odkrywam feudalizm->gildie->astro->proch->chemia

Chcę najpierw gildie i feudalizm, bo jest sporo miast, gdzie nie mam już co produkować (chciałbym rycki i kilka długich łuków, bo kuszy mam sporo)

ScoobyDoo 2014-06-03 19:29:02
tymi workami zrob droge na góce obok krów.

ScoobyDoo 2014-06-03 19:29:31
I rzeczywiscie lepiej olac gilde i feudalizm i psoto do astro

ScoobyDoo 2014-06-03 19:29:49
aha laduj szpiegostow w efe abysmy cos widzieli

Barteq 2014-06-03 19:39:58
feudalizm zrobiłem, bo już miałem z 5% do końca

gildie poczekają na astro

ok, przerzucam na Efe

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum