www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Anty Żaba" (trebuch)
Author Message
ScoobyDoo 

HammurabiImperium Babilońskie

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 83/66
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-08, 18:02   Pakt "Anty Żaba" (trebuch)

Pakt numer 3688, założony 2014-03-11 18:23:18 przez trebuch (Dutch - Wilhelm)

Nazwa paktu: Anty Żaba

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: trebuch
Bodek
gryz
Whiteye
Postaw piwo autorowi tego posta

ScoobyDoo 

generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-08, 18:02   

trebuch 2014-03-11 18:24:28
Panowie, wydaje się że wszyscy mamy wspólny interes w wyeliminowaniu Francji, może zatem wspólnym wysiłkiem załatwimy sprawę?

gryz 2014-03-12 07:47:40
to chyba najlepszy moment na taką akcję

Whiteye 2014-03-12 08:06:20
Macie szpiegów na terenie Francji? Dobrze by było ustalić jakimi siłami na kontynencie dysponuje Rudi. Mój szpieg idzie w tym kierunku, ale jeszcze kilka tur zajmie mu dojście do granicy.

gryz 2014-03-12 09:43:44
ja nie mam. teraz przerzucił gdzieś troche wojska z granicznego miasta ze mną

trebuch 2014-03-12 14:32:35
ja będę miał alfabet za 3 tury i wtedy wyślę do niego szpiegów. poprzednich niestety straciłem. mam w niego wbite dużo punktów szpiegowskich więc sporo zamieszania mogę mu szpiegami porobić

Bodek 2014-03-13 11:38:56
żeby nie było że nie zabieram głosu to jestem przeciw.

Jestem ZA
jednak coś podskórnie przeczuwałem że jeden z tu zaproszonych (konkretnie HRE) nie chce wziąć udziału w akcji. Skoro jednak władca Holandii na tajnych zaręcza za niego głową to nie pozostaje mi nic innego niż przyjąć jego gwarancje na słowo.

Już na zlocie rozpatrywany był rozbiór HRE przez Francję i Niemcy, jednak mój konflikt z Francją oraz Anglii z Niemcami spowodował że panowie R+P nie byli w stanie dojść do żadnych szczegółowych ustaleń.

Całkowite unieszkodliwienie Francji jest możliwe i wykonywalne.
Jeśli rzeczywiście jest wśród Was taka wola to postaram się wieczorkiem szerzej rozpisać jak można by to zrobić.
Mój szpiego jest cały czas na granicy z Francją od początku gry i cały czas obserwuję jego ruchy w centrum.
Aktualnie kręci się tam jeden rydwan francuski

trebuch 2014-03-13 12:17:14
To co ja widzę (i to co mi Gryz również potwierdził) to ruchy sporej liczby jednostek (2 katapy i 4 axe u mnie) z granicznych miast Francuza (granicznego ze mną i granicznego z Gryzem) gdzieś do wewnątrz jego terytorium. Zastanawia mnie gdzie nimi ruszył - czy do walki z Whitem o środek mapy (o to się lejecie?) czy gdzieś na statki chce zapakować, czy też schował je w celu sprawdzenia co zrobię ja i gryz?

Whiteye 2014-03-13 12:28:06
Walczymy o wyspę, więc możliwe że Rudi wysyła te jednostki na północ, do miast portowych, żeby je załadować na łódki.

Bodek 2014-03-14 10:01:53
panowie

wchodzę szpiegiem na ziemie rudiego
teraz tak, jeśli naprawdę chcecie żeby to się udało to potrzebne jest najpierw ocenienie sytuacji więc poproszę o screen z tego co widzicie od siebie wojska rudiego w miastach granicznych.
Zróbcie go troszkę szerzej aby można było jakoś zaplanować którędy wasze wojsko powinno podejść aby Rudi nie wywęszył pułapki zbyt szybko

Najlepszy moment do ataku ze stron Holandii już chyba minął bo ostatnio dopiero Rudi zaczął się porządnie zbroić bo coś wyczuwa.
Ale nadal nie ma szans aby obronić się przed atakiem z kilku kierunków, gdzieś mu na bank wojska zabraknie.

Zamiast iść po szpiegów lepiej by Holandia zrobiła gdyby poszła po triemy a następnie crossy. To jest jednostka z +50 do jego axów
Triemki przydałyby się aby dloną drogą podpłynąć i przygłodzić mu miasta, on zainwestował masę we flotę, jego szczęście że nie mam tam jak wpłynąć ale jeśli wycofuje wojo na łódki i płynie na wyspę to tym bardziej na lądzie się nie wybroni.

Dajcie screeny i dotnijcie żesz porządnie wojo jak naprawdę myślicie o walce
Nie ma co czekać na prosukcję docinka i na bank oba miasta z townami utraci

trebuch 2014-03-14 16:34:20
dziś wieczorem doślę screeny. alfabet mam już w nastepnej turze więc dokończę. triremy mogę robić (mam 2 na dziś). nie mam żelaza więc nici z crossów.

gryz 2014-03-14 18:13:03
tak to wygląda z mojej strony

gryz 2014-03-14 18:25:13
tak to wygląda z mojej strony

trebuch 2014-03-14 19:34:52
ja wklejam terytorium rudiego wyeksplorowane kilkadziesiąt tur temu:

aktualny stan jego wojsk na mojej granicy (2 tury temu były tam jeszcze 4 axy i 2 katapy):

oraz zagrożenie dla moich granic z drugiej strony - Rihiter m całe wojsko na terytorium zdobytym od Sumerii i jeśli będę walczył z Rudim to właduje mi się w plecy żeby go ratować bo sam nie ma wroga z drugiej strony:

Bodek 2014-03-15 17:53:59
tu co ma ukryte za miastem od strony HRE

Postaram się coś poanalizować co z tych screenow wynika ale w sobote wieczor nieda rady

trebuch 2014-03-15 20:45:27
czyli jednak sprawdza nas (Gryza i mnie) czy zareagujemy na wyjście jego armii z miast granicznych... dzięki Bodek za screen, ja za kilka tur też zapuszczę do niego szpiegów.

Whiteye 2014-03-15 20:48:09
Za 6 tur mogę być szpiegiem tam gdzie teraz stoi szpieg Bodka. Jeśli ktoś jeszcze ma tam swojego szpiega, to dobrze by było gdyby napisał gdzie, żeby się nie okazało że sprawdzamy ten sam teren.

Bodek 2014-03-16 17:02:30
Treb
jeśli masz taką naukę (a możesz mieć bo jesteś cre fin i masz mało miast czyli mało kosztów) to pędź po crossy
Żelazo się znajdzie

nie przesadzaj z cięciem szpiegów, dorób axy lub HA jak masz wolne moce

trebuch 2014-03-16 17:30:41
no właśnie planowałem zrobić już knechtów, czyli najpierw w biurko pójść a potem machinery. i wtedy zrobić mu masakrę z lądu

Bodek 2014-03-17 14:01:56
Panowie no nie przesadzajcie że chcecie czekac do knechtów...
to po co ja tu z Whitem ciągniemy wojo skoro wy nie będziecie gotowi

to można i trzeba zrobić w ciągu najbliższych 4-6 tur
Załamanie Rudiego nastąpi jeśli utraci oba miasta chatkowe na odbiciach oraz kolonię na wyspie
I to jest plan realny i wykonywalny
POTEM możesz spokojnie go dobijać knechtami podchodząc pod stolice ale do tego czasu można Rudiego złamać NIE WYDAJĄC mu nawet większej bitwy

Plan jets taki żeby on biegał wojskiem a nigdzie na bitwę nie zdążył
Na tą chwilę najsłabszy punkt do granica z HRE i tam należy uderzyć first
Gryz czym dysponujesz ??? dokładnie
Jak rui popędzi na lewo wchodzi Treb z prawej oraz ja z Whitem na wyspie
wosjka z centrum też tu wkrótce dotrą. Rudi się nie roztroi i miast apotraci na 100%. Tam gdzie zbierze wszystko tam się zatrzymujemy i czekamy, i wiążemy mu wojo

To musi być wojna w bieganego, francuska armia będzie zasuwać po drogach a nigdzie na bitwę nie zdąży

Ja naprawdę się angażuję także oczekuję że wy również się przyłożycie
Tu daję screen z aktualnego rozpoznania
Wieczorkiem obrysujemy szczegóły.
Podajcie mi Holandia i HRE co jesteście w stanie wystawić

gryz 2014-03-17 21:13:52
na tą chwile mógłbym poświęcić z 5 axów, ze 3 charioty, katapy dwie. coś może bym jeszcze naskrobał...

gryz 2014-03-17 21:16:40
widze rudi za 2 tury będzie miał metal casting

trebuch 2014-03-17 21:27:25
Bodek źle mnie zrozumiałeś - atakować mogę teraz, po prostu wolę iść w miedzyczasie docelowo po knechty zamiast bawić się w crossy. Ja mogę wystawić 5 axów, 2 speary i 2 katapy na ten moment. Byłoby znacznie więcej ale zaatakuje mnie Rihiter więc muszę resztę woja trzymać przy granicy z turasem

Bodek 2014-03-17 23:45:54
jeśli chodzi o rihitera to z tego co słyszałem szykuje się , lub już się wyprawił na centrum także zbyt szybko nie wróci, o ile powróci ;)

Bodek 2014-03-18 00:13:17

To jest to co wiemy na tą chwilę
Niestety Rudi przygotował obronę bardzo dobrze :(
Oba miasta ma na gorkach z fortyfikacją co oznacza że musicie podejść ze sporą liczbą katap. Kluczowe są dwie górki w podwójnych czerwonych kółeczkach które zapewniają mu widocznośc z jednoturwym wyprzedzeniem. Niestety nie ma jak podejść niezauważonym. Że wy jakoś tak swoje miasta maci epozakładane że nie przepchnęliście tej kultury :( wielka szkoda

To oznacza że w turze x stajecie na swoim terenie i już was Rudi widzi.
W tej samej turze X podciąga już posiłki w wybraną stronę
Następnie w turze x+1 podchodzicie dopiero pod miasto graniczne w jego kulturę i on już może od ręki w was uderzać ze swoich katapek poza miastem.
Bo wiedział turę wcześniej że idziecie.
To oznacza że musicie mieć stack na tyle liczny aby odeprzeć to co stoi pod granicą.
Po stronie HRE jest 3 axy, 3 speary, 1 katapa i 1 war.
To jest najsłabszy jego punkt na obecną chwilę
Jendak musisz Gryz dociąć katapki i to zdecydowanie, 2 katapki to zdecydowanie za mało, muszą być minium 4 i jeszcze coś antykońskiego np. 2 spaery
I takim stackiem już swobodnie możesz podejść pod to miasto.
Wtedy Rudi zapewne z miasta ucieknie, gdyż go nie obroni tym co ma.

Od strony Holandii jest gorzej bo Rudi ma aż 4 axy i 2 rydwany i 2 speary i 2 katapy. I tak jest lepiej bo były 4 katapki ale jak widać 2 zabiera.
Treb nie trzymaj stacku od strony Rihiego bo tak to się nigdy nie przebijesz na półśrodkach. W dniu ataku musisz tu rzucić więcej katap niż 2 minimum 4-5

Poszperaj tam dobrze, jak chcesz się tu przebić tu musisz troszkę zryzykować, gryz podobnie.

Panowie to jest prosta sprawa w jednej turze ustalonej podchodzicie w jego zasięg równocześnie z obu stron i Rudi może tylko w jedną stronę wojsko rzucić.
Tam gdzie zbierze zbyt dużo nie wkraczacie ale z drugiej podchodzicie pod miasto z wypowiedzeniem wojny. I miasto pada.
Nie trzeba iść dalej, nie trzeba włazić w jego kulturę, spalić miasto graniczne i postawić z tyłu swoje.
Proste
tylko musicie mieć tyle aby zbić to co szpiego rozpoznał przy założeniu że to z tyłu Rudi wstawi do miasta.
Ja idę tu z południa razem z Anglią i idzie nas tam przynajmniej 5 jednostek w tym 5 katap i kilka słoników reszta axy..
od strony morza też się zbiera stack.
Naprawdę Rudi się nie rozerwie i gdzieś odpuści, ale musicie być gotowi naprawdę szybko np. za 3 -4 tury
Podetnijcie te katapki jak ich nie macie (szczególnie HRE)

trebuch 2014-03-18 21:36:27
Bodek, za 3-4 tury ja mogę wchodzić, ale Rihiter na bank przez ten czas nie zaangażuje się na tyle gdzieś tam na środku żeby nie wrócić i nie zaatakować mnie z tyłu. więc całej armii na Rudiego nie rzucę. A skąd masz to info że Rihiter idzie na środek? to jest pewne? i czy na pewno będzie miał z kimś poważną wojnę z tego powodu?

jest jeszcze jedna opcja - Rudi chce żebym z nim przeprowadził desant na Twoje miasta na wyspach. Mogę z nim wypłynąć armią na wyspy i gdzieś na środku morza zatopimy mu galerki wypchane wojem i wtedy jednocześnie uderzymy na kontynent

Bodek 2014-03-18 22:22:54
co do Rihitera to on MUSI iść do centrum, po prostu on nie ma wyboru, i stawiam 0,7 jasia wedrowniczka że już gna do centrum i ma zupełnie w du..ie zemstę na Tobie za atak na Rudiego.

On już się w tej grze ugadał z Raptorusem i zlał to zupełnie później. Podobnie będzie z Rudim - zleje zobowiązanie
On idzie do centrum po sloniki gdyż jak nie pójdzie to ich nie będzie miał - proste jak drut.
Co do planu ataku to cieszy mnie Twoja determinacja i wola ataku, martwi mnie tylko cisza ze stroy HRE. Gryz jak tam przygotowania? Ile realnie możesz wystawić woja ??

Treb podaj mi pliss tel do siebie (ja nie chcesz na tajnym to przez PW) bo ciężko tak dokładnie wszystko opisać i troszkę mi się nie chce stukać 2 strony tekstu. Prościej zadzwonić i powiedzieć o co mi chodzi a i niejasności łatwiej wyjaśnić bezpośrednio bo w tekście nie zawsze można oddać dokładnie to co się ma na myśli.

Ogólnie trzeba już zegarki zsynchronizować i określić numer tury ataku
Jeśli masz triemy to kieruj się nimi już na wody francuskie, co zatopisz na wodzie to Twoje a jakby tak 2 katapki na łódce to już szczyt marzeń.
Jakby coś to pisz mu że pilnujesz przed Bodkiem.

Nie płyń wojskiem bo kązda jednostka na lądzie będzie na wagę złota
najwyżej napisz że coś tam płynie i tak nie sprawdzi że łódki są puste

Pamiętajcie Gryz i Treb - musicie mieć siłę aby podejść pod ten stack graniczny każdy ze swojej strony. Tego musicie być w stanie zbić sami. Jeśli podeśle posiłki na jedną tylko stronę to tam strona się zatrzymuje i czeka.
Nasz stack z centrum z katapami i słonikami już idzie. Damy rade

Treb i ewentuanie Gruz nie zapomnijcie o nr telefonu na PW pliss

gryz 2014-03-18 22:40:44
u mnie jak na razie bez zmian, ale za te 3-4 tury będzie lepiej. powinienem mieć 6axów, 3 katapy, 3 chary i 1 lub 2 spearów. przyciąć już raczej nie dam rady, nie opyla mi sie

trebuch 2014-03-18 23:04:41
zakladając że Rihiter mnie nie zaatakuje to ja bezproblemowo forsuję obronę Rudiego - jestem w stanie wysłać 8 katap, chariota, speara i z 7 axów. ale tu powtarzam - Rihiter jest dla mnie znakiem zapytania. Jeśli nie będzie miał za chwilę jakiejś wojny z Efe o środek to gotów wrócić i pomóc Rudiemu bo tu nie chodzi o zemstę czy obietnicę pomocy Rudiemu a o to, że dla Rihitera Rudi jest strategicznym sojusznikiem przeciwko Bodkowi

Bodek 2014-03-19 13:58:32
Rudi najwidoczniej poczuł się uspokojony postawą Holandii i powraca do planu pierwotnego czyli ataku na HRE
Cały stack graniczny "holenderski" ruszył śmiało w stronę HRE.
Gryz czy Ty czasem nie wszedłeś swoim wojskiem w jego widok ??
Nie spłoszyłeś goczasami ??
Bo pędzi na Twoją stronę wszystko co tylko widzę

Z jednej strony o to nam chodziło, pamiętajcie to ma być wojna w ganianego, wszędzie biega a nigdzie nie zdąża, ale z drugiej strony ciut za szybko się Rudi skapnął :(
albo ma szipega i akurat widzi albo mamy kreta w pakcie..

Tak czy inaczej zielone światło dla Holandii da ataku za 2 tury, akurat się Rudi dostatecznie oddali aby nie zdążyć wrócić.
Gryz nie żałuj tych ludków, DOTNIJ KATAPKI
ja qrcze ścinam co turę jak dziki, jak złapiemy handel w grze to ci podrzucę rozweselacz ale dotnij żesz....
Zaraz dam screena jak dobrze by było aby się Holandia ustawiła, Treb 2 worki bierz ze sobą koniecznie

Bodek 2014-03-19 14:10:29

W mieście cię niestety widzi
zatem trzymaj w mieście bez zmian tylesamo co do sztuki nie zwiększaj i nie zmniejszaj ilości, niech się nic nie zmienia.
Stack musisz wstawić gdzieś nad miasto wraz z nim 2 worki, tam jesteś niewidoczny. Budujesz drogę na polu zbiórka.
W następnej budujesz droge narównice i w tej samej turze ładujesz się wszystkim na lasek. Ciągle jesteś w swojej kulturze i nie wypowieadasz wojny. Ale rudi już widzi co się święci i prawdopodobnie ściąga posiłki, ale nie zdąży.
W następnej podchodzisz pod miasto a worki robią drogę na lasku, lub też bierzesz 3 worki igo tną (jeszcze lepiej bo wpadają młoteczki). IRudi na 90% ucieka z miasta, Palisz i spokojnie czekasz w swojej kulturze na to gdzie się Rudi ruszy, jak coś to możesz spokojnie zdążyć wrócić zbijać ewentualną kontrę Rihiego.
Gryz Ty podobnie trzymaj wojsko POZA widocznością Rudiego nie w zasięgu 2 pól od zalesionej górki z której on wszystko widzi

trebuch 2014-03-19 18:02:57
Gryz dziś przez telefon mi mówił że wszedł wszystkim czym miał atakować do swojej stolicy, która jest w zasięgu widoku Rudiego - stąd te ruchy wojsk Rudiego...

gryz 2014-03-19 20:23:56
no właśnie kurde nie wiem, czy widzi czy nie. na tym screenie, który wrzucałem wcześniej, jest strzałka gdzie mam miasto. na bank widzi?
jak już taka akcja to ścinam. ale wtedy też sie zorientuje, że ja wiem, że na mnie idzie. moge cofnąć wojo, nie ścinać, może odpuści, albo ścinać, zostać, i Trebuch szykuj sie do ataku, bo inaczej może mnie szybko załatwić. nie wiem jak Ponti, też może sie szykuje z drugiej mańki. troche tam woja też przerzuciłem na wypadek żeby mi w plecy nie wjechał.

trebuch 2014-03-19 20:47:08
jak postawiłeś armię 2 pola od granicy to widzi, wklej screen dla pewności

trebuch 2014-03-19 21:16:02
ja w lasku który zaznaczył Bodek mogę być w turze nr 102. Chyba że Rudi teraz zaatakuje Gryza to wejdę wcześniej mu się pokazać tak żeby się cofnął

gryz 2014-03-19 21:19:47

trebuch 2014-03-20 00:28:58
Bodek&White - powiedzcie nam czym nadciągacie od środka mapy i kiedy i gdzie będziecie żeby to z Wami zsynchronizować

Whiteye 2014-03-20 00:38:08
W 102 turze będziemy na cukrze, najpóźniej w 103 turze Rudi zobaczy nasz stack. Jutro napiszę czym idziemy.

Bodek 2014-03-20 09:07:11
ehhh :(
Oczywiście że widzi wszysko co masz gryz w stolicy
Przecież specjalnie kilka dni temu dąłem screena i namalowałem wam duże czerwone kółeczka abyście widzieli gdzie się ustawiać a gdzie nie

Teraz już Rudi dociął wszytsko

Panowie
Wojny wygrywa lub przegrywa się właśnie przygotowaniami do nich.
Teraz daliście Rudiemu darmowe ostrzeżenie "uważaj szykuje się atak"
wiecie ile można dociąć woja przez 5 tur ??
MASE

Qrcze - trzeba to przmeyśleć teraz na spokojnie, Rudi nie jest głupi i wyczuje że coś się szykuje.
Treb nie podchodź Broń boże na pokaz, podchodź tak aby spalić.
Fatalnie że to miasto od strony Treba nie spłonie, ono musi spłonąć bo to daje naszemu stackowi kilka tur więcej marszu w ciemności.

Treb w laksu w 102 czyli atak w 104... dziś jest 98 do zrobienia
czyli 98, 99, 100,101 - na dojście na Twój punkt zbiórki ??
troszkę długo :(

trebuch 2014-03-20 09:18:57
mogę zacząć iść dziś, ale wtedy idę bezdrożem. Stackiem stoję 1 pole za swoim miastem.
*** dziś Rudi dociął...ech

Bodek 2014-03-20 20:29:03
Nie idź brzdrożem bo dasz za dużo czasu na reakcję,
ogólnie nie wyszło źle
tzn wyszło źle tylko dla tego gracza który skisił czyli dla Gryzia

Gryz - na własne życzenie ściągnąłeś sobie na głowę całą armię Rudiego i sprowokowałeś go do docięcia sporej ilości katapek.
Żeby później nie było że nie wiedziałeś, gdzie Cię widzi

Screena z sytuacją zamieszczę później jak uśpie dzieciaki.
W efekcie te 2 katapki które szły do portu na statki zaaróciły i pędza na HRE
cąłkiem łądny staczek już zebrał pod stolicą
Gryz absolutnie nie wkraczaj bo Cię zmiecie.
Grzecznie ię ukłoń i schowaj 1 1 kratkę na południowy zachód od stolicy
W stolicy zostaw kilka jednostek , taki standardowy garnizon.
Zbuduj drogę na townie pod stolicą w trybie pilnym.
Teraz piłeczka po stronie Treba.
Masz w sumie pustą stronę nic tylko wkraczać i palić
Nasze posiłki z centrum się zbliżają

Musicie to tak rozegrać aby spalić oba miasta,
Treb daj dokładne info gdzie i w ilu stoisz i czy nie możesz jednak przyspieszyć choć o 1 turkę

Bodek 2014-03-20 20:48:14

Plusem jest to że to wszytskie golasy bez żadnej promocji

trebuch 2014-03-20 22:33:49
ok, ja jutro wkleję swoje wojo i całą sytuację

Bodek 2014-03-21 14:18:44
Dobra PANOWIE
Synchronizacja zegarków

Dziś jest 99 tura
Ja już ją zrobiłem
Atak na Francję musi nastąpić w 102 turze z wszystkich kierunków.
WAŻNE - Sprawdźcie sobie czy macie wystarczająco woja aby zdjąć kontyngent graniczny samemu i dodajcie kilka jednostek na pechowy random !!!!!
Gryz koniecznie dotnij ta katape w stolicy (na screenie widać że się buduje) będziesz szturmował miasto na górce, katapki to podstawa)

To tak wrzucam żebyście mieli świadomość że nie jesteście sami

Odcinek Zachód - Gryz
Dziś 99 dotnij katapkę ii ewentualne posiłki z tyłu podciągnij. Nie wejdź niczym w zasięg wzroku.
Jutro 100 podobnie ale już musiszbyć wszystkim w blokach startowych.
W 101 wejdź pod górkę cały czas w swojej granicy

Rusz się najpierw tyli z lewej i nie przez górkę tylko przez pole pod stolicą
Następnie przykryj to resztą ze stolicy

To taka mała rzecz ale często działa, przeciwnik będzie widział że cały ten stack ma kierunek marszu w dół czyli teoretycznie idziesz na centrum a nie na niego.
Jeśli dzięki temu się zawaha i dostawi choć jedną jednostkę mniej to już dobrze.
W 102 już wypowiadasz wojnę i wkraczasz pod miasto.
Ruszaj się już w poprawnej kolejności czyli przed Rudim bo a nuż się pojawi okazja i ruszysz dzień wcześniej w 101.
Na tą chwilę Rudi stoi nad bananami w 5 katap i 5 axów.
To nie zdąży do miasta jeśli go nie spłoszysz.

2. Holandia - nie mam danych.
Kombinuj tak abyś w 102 również wszedł na teren Francji pod miasto. On z tej strony ma naprawdę nic. Tylko nie spłosz go.

3. Na wyspie w 101 wyrusza grupa ładna

4. Stack centrum osiągnie cukier w 102 i w zależności od sytuacji pójdzie na odcinka zachodni lub wschodni

Jak ktoś ma jakieś uwagi bądź ma inny plan to pisać śmiało.
Lepiej podystkutować teraz niż się kłócić podczas samej akcji.

ScoobyDoo 

Bodek 2014-03-21 14:42:53
ostatnia mała rzecz do Gryzia (później już nie będę miał dziś czasu na dyplo więc piszę póki mogę)

HRE ma gdzieś tam swojego woja który się kręci pod granicą, mignął mi on
Oprócz niego kręci się tam też rydwan Centa
Nie podprowadzaj ich w swoją stroną bo a nuż zauważą nasz stack centrum przed czasem
Idz wojem w prawo na maksa i nie zbliżaj się w stronę cukru ani jeziorka
Jeśli będą szli za Tobą ( z zapewne tak zrobią) to odciągnij ich jak najdalej od lewego brzegu jeziorka aby nie mogli przez wodę wyparzyć naszych

trebuch 2014-03-21 17:45:07
jeśli dobrze to liczę to w 102 będę pod miastem Rudiego

trebuch 2014-03-21 18:53:54
moim zdaniem Gryz powinien podejść pod Rudiego 1-2 tury po mnie, skoro teraz Rudi całe wojsko ma u jego granicy. za duże ryzyko że Rudi zaryzykuje walkę z Gryzem i rozwali jego armię. lepiej żeby widząc moją armię zaczął się cofać i wtedy Gryz wejdzie pod miasto Rudiego

gryz 2014-03-21 22:51:53
no tak chyba będzie najlepiej jak Trebuch mówi. a tu screen

trebuch 2014-03-21 23:00:15
Bodek, wkleisz nam screeny wojsk Rudiego w jutrzejszej turze?

Bodek 2014-03-22 11:16:24
Panowie
Nie ma ryzyka że Rudi uderzy w armie HRE gdyż zwyczajnie nie zdąży dojść
Jego stack jest bez zmian nad bananami.

W następnej turze 101 Gryz wejdzie zgodnie z planem. CAŁY CZAS W SWOICH GRANICACH.
W tej samej 101 Treb wejdzie na lasek od strony Holandii.
Rudi może próbować bronić jednego miasta ale nie obu.
Nawet jeśli by rzucił wszystko w lewo to ruszy się zaledwie tak jak zaznaczyłem na obrazku niebieskim kółeczkiem.
Będzie 3 kratki od miasta. NIE ZDĄŻY
w 102 palisz miasto i dalej nie idziesz.
HRE jeśli tak bardzo się obawiasz to weź ze sobą 3 worki i zbuduj drogę na townie w turze 102. Wtedy wejdziesz rydwanem na ruiny miasta francuskiego i zniszczysz drogę.
To już zupełnie Cię odetnie od jakiejkolwiek kontry Rudiego
ALe to moim zdaniem zbędna bo Rudi najzwyczajniej w świecie nie pójdzie tu na bitwę bo to by oznaczało że zostawia stolicę na spalenie z rąk Holandii.
Także jedziemy zgodnie z planem

Jeśli Rudi ruszy się jakoś nietypowo to będziemy reagować
Gryz NIE LĘKAJ SIE
Zagramy to tak aby do żadnej bitwy nie doszło.
On ma biegać od lewa do prawa i nigdzie nie zdążyć.
Miasta musi stracić 3 w 103 turze. I straci.
Co straci to już nie zetnie.

Tylko musicie mieć tyle woja aby zbić stack graniczny samemu.(z rezerwą na pechowy random)
DO bitwy z głównymi siłami dojdzie gdy połączymy stacki

Doślijcie też wreszcie jakiegoś szpiega bo całe rozpoznanie opiera się na moim jedynaku

gryz 2014-03-22 11:28:13
idą jeszcze 2 katapy i 2 axy. w następnej turze mam już podejść na kółko, tak?

Bodek 2014-03-22 11:36:14
tak w następnej kółko

gryz 2014-03-22 11:46:07
idą jeszcze 2 katapy i 2 axy. w następnej turze mam już podejść na kółko, tak?

trebuch 2014-03-22 12:35:40
tak, gryz:) na kółko w turze 101, w 102 pod jego miasto, w 103 palimy

trebuch 2014-03-22 13:31:19
Bodek, mi szpieg wyskoczy z miasta dopiero w następnej turze a dojdzie za kolejne 4 więc do tego czasu jesteś naszą jedyną wtyką:(

Whiteye 2014-03-22 16:07:08
Mamy jeszcze mojego szpiega.

Whiteye 2014-03-22 17:29:42

Bodek 2014-03-23 11:57:28
Dobra
wkraczamy na pozycję
Ja już swoją zrobiłem i już mnie Rudi dziś zobaczy, niestety zarówno na wyspie jak i w centrum
podjechał rydwanem na górkę nad jeziorkiem
Czyli jeśli dziś ruszycie zgodnie z planem to zobaczy 4 armie z 4 różnych kierunków podchodzące pod granice

Spieg w centrum donosi że stack na pozycji bez zmian nad bananami doszła 6 katapka a odszedł jeden ax w stronę Holandii.
Nic to nie zmieni.
NIGDZIE NIE ZDĄŻY tą grupką - czyli zgodnie z planem.
White idź szpiegiem w kierunku HRE ja poszełem w kierunku Holandii
Ta abyśmy rozpoznawali różne kieruki.
Treb ciągnij tę triemk którą minąłem dawaj dawaj za mną
płyniemy do Francji

Bodek 2014-03-23 12:01:29
Rudi jak widzę dociął ale teraz już karty idą na stół także trudno oczekiwać innej reakcji
nie ma się co bać
atak jest dobrze przygotowany i jeśli tylko zdejmiecie posterunki graniczne to utraci 3 miasta na dzień dobry

trebuch 2014-03-23 12:15:30
triremkę chciałem doleczyć bo jest po dwóch potyczkach z barbami

gryz 2014-03-23 12:46:33
u mnie bez zmian. ja na miejscu. mam nadzieje że Ponti mi w plecy nie wjedzie...

trebuch 2014-03-23 15:55:32
czekałem na Rihitera, ale zobaczyłem że Rudi wszedł na forum więc zrobiłem turę przed Rihim. Sytuacja na moim froncie jest następująca (Rudi był już w drodze czujkę stawiać):

Whiteye 2014-03-23 18:35:27

Whiteye 2014-03-23 18:46:37
Jeśli Rudi nie chce stracić stolicy, to prawdopodobnie wycofa przynajmniej część wojska z pokojowo, a wtedy Gryz będzie mógł wkroczyć do akcji.

Wydaje mi się, że najlepiej będzie jeśli w następnej turze szpiegiem zostanę tam gdzie stoję, ale jeśli macie inne propozycje to dajcie znać.

Bodek 2014-03-24 10:38:07
Co do reakcji łamipakta to On chcę Cię Treb zastraszyć abyś się cofnął.
Jego armia po pierwsze jest mała po drugie jest w centrum
przy mieście barbów ze słonikami ma 4 katapki 2 axy i speara oraz "kilka" nie wiem ile ale około 5 axów i dwa speary.
Czyli w sumie większość jego armii ofensywnej jest daleko od domu zanim wróci (jeśli wróci) to minie mnóóóóstwo czasu, lekko 6-7 tur

Także spokojnie,psy szczekają a my jedziemy dalej.
Zrobię turę jako pierwszy i dam screena gdzie się ruszył Rudi.
Bez względu na wszystko wchodzimy zgodnie z planem z wszystkich kierunków dziś.
Z pola z nad bananami nie mógł zdążyć na żaden punkt graniczny - liczone

trebuch 2014-03-24 11:23:43
też to tak odczytuję, choć wiem że za te kilka tur stanie pod moimi granicami bo właśnie mu pokrzyżowaliśmy plan na stworzenie koalicji.

takie pytanie teoretyczne - wczoraj wypowiedziałem Turkom OB i w rezultacie nasze czujki przeteleportowały się na neutralny teren między naszymi granicami i stanęły na tym samym polu (mój warrior i jego chariot). Ja swojej czujki z tego pola nie ruszyłem i skończyłem turę, po mnie wszedł Rihiter i wypowiedział mi wojnę. Czy mógł ruszyć swoją teleportowaną czujkę i np zaatakować mojego warriora? i czy dziś będziemy mogli ruszać tymi jednostkami czy dopiero jutro? czytając regulamin wydaje się że te obie jednostki po teleportacji powinny odstać wczoraj i dziś nieruszone

Bodek 2014-03-24 12:16:31
nie mógł cię zaatakować teleprtowaną jednostką
także przed jego ruchem miałeś swój aby ewentualnie uciec.

Teraz info z forntu
Rudi ROZDZIELIŁ swój stack !!!

W stroną Holandii posłał niewiele to oznacza że miasto traci na bank, ale i spora szansa na spalenie stolicy wkrótce
W stronę HRE posłał więcej ale nadal na obroną miasta nie zdąży !!!!!!

Gryz daj dokłdny screen ile masz woja
I wchodź wszystkim pod miasto graniczne

PAMIĘTAJCIE ŻEBY NAJPIERW WYPOWIEDZIEĆ WOJNĘ
(alt + click na nicku Rudiego)
inaczej wejdziecie bez wojny na OB
TO JEST BARDZO WAŻNE I nie robię sobie jaj już kiedyś widziałem kogoś kto zapomniał.
Wejść do gry i wojna Rudiemu dopiero później ruchy wojskiem jakiekolwiek.

Oba miasta graniczne muszą paść jutro.
Na wyspie też podszedłem pod miasto francuskie, White daj jednego speara na ochronę dla moich worków a reszta pod miasto.
Stack w centrum jest już na cukrze.
Nie zapomnijcie o wojnie i o screenach tutaj

Whiteye 2014-03-24 17:36:11
Gryz:

Jak chcesz poczekać z logowaniem na screeny ode mnie, to wypowiedz na forum wojnę Francji. Jeśli tego nie zrobisz to Rudi będzie mógł się zalogować po mnie i Cię zablokuje.

Bodek 2014-03-24 18:17:24
panowie przeciez nie przefrunal
w najgorszym wypadku (choc doprawdy nie wiem w jakim) jutrro nie wydasz bitwy tylko uciekniesz do siebie lub na zalesiona gorke

ale on nie jest cudotworca w miescie siedzi to co wczoraj plus jeden ax ktorego docial
dzialajmy zgodnie z planem !!!

gryz 2014-03-24 18:41:54
spoko, Bodek ma w sumie racje, nie powinno mnie nic zaskoczyć. w przeciągu 30min powinienem sie logować, to wrzuce jakieś sweetprintscreenie :)

gryz 2014-03-24 20:29:19

gryz 2014-03-24 20:33:38
jakieś wskazówki? komu jakie promocje, coby nie wyszło, że jeszcze tego nie wygram? ;)

trebuch 2014-03-24 20:46:22
jak myślicie - lepiej żeby Gryz atakował w następnej turze czy dociągnął te 2 katapy, 2 axy i chariota a w międzyczasie zbił obronę?

Whiteye 2014-03-24 20:59:16
Jak dla mnie Gryz jutro spali puste miasto, bo Rudi się wycofa. Zaraz wrzucę screeny.

trebuch 2014-03-24 21:00:55
Rihiter zniszczył mi tego warriora który się teleportował własnym teleportowanym chariotem - ciekawe czy będzie cofka?

Whiteye 2014-03-24 21:07:52

gryz 2014-03-24 21:42:05
też mi sie wydaje że będzie uciekał, ale jak nie?

trebuch 2014-03-24 21:47:13
jak nie to pozostaje pytanie czy Gryz ma atakować jutro czy dociągnąć 2 axy, 2 katapy i chariota zbijając obronę. White, Bodek, co myślicie?

Whiteye 2014-03-24 22:24:37
Jeśli Rudi się nie wycofa, to nie wiem czy nie było by lepiej dla Gryza wycofać się do swojej kultury. Bodek ma o wiele większe doświadczenie, więc on lepiej będzie wiedział co zrobić, ale i tak dobrze by było gdyby Gryz poczekał jutro z turą na nas.

Bodek 2014-03-24 23:27:05
Ciekawe co zrobi Rudi :)

Troszkę rozważań taktycznych:
Rudi powinien prawidłowo wycofać się i wiać z miasta - to nie podlega dyskusji
Stawiam flaszkę że gdybym to ja podchodził pod to miasto z takimi samymi siłami to Rudi by się wycofał... ale......

ale.. Rudi może obecnie oceniając sytuację stwierdzić że nie ma szans się wybronić bo atakujemy z wielu kierunków i dość zsynchronizowani i nawet prawidłowa decyzja czyli odwrót niewiele mu da. Może zagrać na psychiczne zdołowanie jednego koalicjanta, w tym wypadku Gryza, na zasadzie :
"Popatrz chamie inni będą brali puste miasta a Tobie postawie opór nawet bezsensowny i dostaniesz mega straty"

To oczywiście nie ma sensu taktycznego ale może liczyć że Gryz wymięknie i się wycofa, nie tyle z butwy co w ogóle z wojny. Przeciwko mnie by tak nie zagrał bo wiedziałbym że lutnąłbym to z katapek nie parząc na straty aż zagrzmi, ale przeciwko Gryzowi liczy że może się zastanowi.

Ogólna taktyka wojenna w C4 mówi że jeśli tylko wchodzisz na teren wroga to ryzykujesz przyjęcie jego katap na twarz. Jeśli się zdarza okazja abyś to ty jako atakujący uderzył pierwszy na jego terenie TO NIE WAHAJ SIĘ I WAL !!!
Bo taka okazja może się już nie powtórzyć.

Natomiast oczywiście zdaję sobie sprawę że Gryz może być niechętny wydaniu tak dużej bitwy, jednakże z punktu widzenia wojny to praktycznie odbiera zwycięstwo Rudiemu. Wiać we własną kulturę przed tak ałymi siłami ??
Bez przesady jeśli już to krok w tył na zalesioną i niech On cię ładuje mniejszymi siłami i jeszcze musiałby opuścić miasto. Nie uderyz na 100% poza miastem.
Celem było wiązanie i ten cel byś osiągnął.
On by wtedy musiał tu stać i się patrzyć na twoje wojska a z drugej strony Holandia i My palimy mu puste miasta... tyż piknie :D
Jak się wycofa to ponownie podchodzisz ... tyle tylo że wycina jedno miasto więcej.

Zbijania obrony katapkami nigdy w dyplo nie stosowałem ze wyjątkiem sytuacji totalnej i miażdżącej przewagi celem minimalizacji strat.
Gryz - wstrzymaj się z turką jutro wejdę z Whitem i przyjżymy się dokładniej

Bodek 2014-03-25 12:07:11
pierwsze miasto padło
Pozostawił 2 axy i speara w mieście na górce z fortyfikacją
Straciliśmy 1 katapkę, słonia i rydwan
Miasto spalone

screeny z sytuacji na waszych odcinkach za moment
White porobił od strony HRE ja od Holandii

Mam też screen od dalekiego sprzymierzeńca z rozmieszczeniem armii łamipakta.
Jest daleko od domu i zapewne szybko nie wróci, także kontynnuj marsz na stolicę Rudiego.
Będzie dobrze

Whiteye 2014-03-25 12:13:39

Gryz:

Rudi się nie wycofał z miasta. Pewnie liczy na to, że w swojej turze będziesz próbował zbijać obronę, a on w swojej przywali Ci z katapek i poprawi axami. Wydaje mi się że w tej chwili powinieneś się wycofać do swojej kultury, na czerwoną kropkę, a turę później, w zależności od sytuacji, cofnąć się na białą kropkę, albo podejść znowu pod miasto. Sprawdź ile Twojej kultury jest na polu oznaczonym czerwoną kropką.

Nasz stack stoi kratkę na południowy zachód od koni. Jeśli Rudi nie wyjdzie z miasta granicznego z Gryzem to pewnie pójdziemy na północny wschód, żeby połączyć się z Trebuchem i ruszyć na stolicę. Jeśli Rudi wyjdzie z miasta to Gryz je skasuje i będziemy dalej bawić się w ciuciubabkę.

Macie przygotowane sety?

Whiteye 2014-03-25 12:14:05

Bodek 2014-03-25 13:11:21

Tak wygląda sytuacja od strony Holandii

Najfajniej by było gdybyś zdjął mu nie tylko miasto ale i to co stoi za miastem na bananach. Jendak w tym celu musiałbyś mieć worki w stacku i dziś zbudować drogę. Zdjąć miasto i po drodze walnąć jeszcze w to za miastem.

Od strony HRE w takim razie sugeruję odwrót o 1 kratkę w tył.
NIE STÓJ POD MIASTEM
bo jeszcze ci lutnie z katapek i dobije axami i pozostanie w mieście na górce na ewentualną kontrę.
Krok w tył, na własną kulturę lub na zalesioną górkę
Musisz tu jednak być wszystkim i wiązać mu wojsko.
Jak tylko odejdzie pod rodze w tył o 2 kratki to ponownie podchodzisz.
Tak jak mówiliśmy ma biegać. Jeśli uwiążesz go tu na dłużej to też dobrze bo z drugiej strony utraci stolicę.

Rudi chce Cię psychologicznie złamać, spokojnie Gryz, przetrzymaj go.
Zajmiesz to miasto najwyżej turę czy dwie później ale będzie Twoje.
Seta mam nadzieję masz w pogotowiu i od razu w tej samej stawiasz na bananach (NIE NA GÓRCE) bo pod górkę podchodzi jego kultura z Orleanu.

Rudi się nie rozerwie musi gdzieś odpuścić i odpuszcza.

Treb cała naprzód. Na stolicę.

Bodek 2014-03-25 13:19:37
ja bym wszedł na zalesioną
olać koszty jednej tury, jeśli ma drogę nadbudowaną na bananach to Rudi może w szaleństwie zbudować w turę i walnąć w Ciebie na równice z 5 katap i dobić axami.
Na zalesionej na bank jesteś bezpieczny a koszt jednej tury wojska to pikuś przy wygraniu miasta z diamentami.

PS Choć korciłoby mnie to szturmnąć :) ale nie musimy się bawić w ryzykowanie jak można na bezpiecznie go rozegrać.
Przy okazji dociągnij posiłki

gryz 2014-03-25 16:09:14
ok, to cofam. tylko nie wiem czy jest sens na górke, skoro tam nie ma worka, musiałby też mieć dwóch, żeby zrobić droge w 1 ture. seta mam przygotowanego, także luzik.
też mnie korci żeby zaatakować tylko troche szkoda mi woja. nie wiadomo jakby to poszło

Whiteye 2014-03-25 18:30:04
Gryz, Trebuch:

Musimy ustalić jeszcze jedna bardzo ważną sprawę: co chcecie osiągnąć na tej wojnie? Oba miasta graniczne jesteście w stanie spalić bez większych strat, ale co potem? Jeśli to Was zadowoli, to możemy potem zacząć negocjacje pokojowe, ale wtedy zawsze jest ryzyko że Rudi dogada się z Rihiterem albo Pontim, i zaatakuje któregoś z Was kiedy my z Bodkiem się wycofamy. Z drugiej strony możemy pójść za ciosem i skasować Francję, tak żebyście mogli zasiedlić cały teren między Waszymi państwami, ale wtedy musimy liczyć się za stratami, bo Rudi jeszcze trochę wojska naścina.

Ustalcie które rozwiązanie wolicie i dajcie nam znać, tak żebyśmy wiedzieli na czym stoimy. Jeśli zdecydujecie się rozmawiać z Rudim to róbmy to razem, bo wtedy będziemy mieć o wiele większa siłę przebicia.

gryz 2014-03-25 19:33:59
hmm, ja myśle że już można by go już spróbować kasować. to chyba dobry gracz, także może nam jeszcze namącić, a skoro już zebraliśmy troche woja można by iść za ciosem.

Bodek 2014-03-25 21:12:19
gryz czekamy na screeny z dokładnym stanem armii Twojej i na jakim jest polu

gryz 2014-03-25 22:33:17
nic sie nie zmieniło. ja uciekłem w swoją granice a on dociął speara

trebuch 2014-03-25 22:59:48
ja niestety spartoliłem i nie zniszczyłem mu stacka za miastem - błąd, za szybko podszedłem do tury i ruszyłem workerami przed spaleniem miasta przez co straciły turę na ruch w jego granicę:( sorry

Bodek 2014-03-25 23:20:08

a tutaj aktualne położenie armii łamipakta

daleko daleko od domu
aczkolwiek zachowaj czujność Treb i cosik tam od granicy trzymaj szczególnie antykonne

trebuch 2014-03-26 07:25:33
White, odnosnie celów - minimum spalić 2 graniczne miasta, maksimum wyeliminować Francję. Pewnie skończy się gdzies po środku - 2 miasta graniczne spalone + jeszcze coś po drodze spłonie. Wówczas można się cofnąć do siebie, ja dojdę do knechtów i pewnie będę próbował dokończyć

Bodek 2014-03-26 10:15:11
o ile łamipakt jest wojskiem daleko tyle Ponti raczej ma blisko
Także Gryz nie żałuj teraz przez kilka tur bacika

Szczególnie po tej "reklamie" Petera na forum mogą chłopaki ambicjonalnie chcieć coś zrobić i być może zaatakują najbliższego który jest pod ręką

gryz 2014-03-26 12:29:41
mam tam też coś przygotowane ta taką okazję. raczej sam sie nie odważy. no chyba że sie zbiorą jak my na Rudiego :)

gryz 2014-03-26 12:31:07
Whieteye o której dziś ruszasz? może poczekam na jakiegoś screena coby ustalić co działać

Bodek 2014-03-26 13:16:34
jestem po turce i jestem MEGA ZDZIWIONY
zaraz dam screeny
Gryz - czekaj na screeny od Whita i nie waż się podchodzić bez wcześniejszego rozpoznania szpiegowskiego. white ma być około 17-18

ScoobyDoo 

Bodek 2014-03-26 14:05:33
Panowie nie dajecie screenów jakbyście chcieli w tajemnicy utrzymać czym idziecie i ja teraz nie wiem czy idziecie czy gdzieś się czaicie

Z ostatniego screenu Treba wynikało że na górce na ruinach miasta stoi ze 16 unitów same axy i katapki
Teraz podchodzę szpiegiem i górka jest PUSTA
To co nie wszedłeś na górkę czy Ci magicznie 3 axami wszystko wybił ??
Nosz ludzie informacja to podstawa
Tym bardziej że naprawdę ta strona jest prawie bezbronna i wygląda na to że się Rudi czai na wybicie stacku Gryza
Czekamy na info z drugiej strony od angielskich szpiegów.

Ale Treb czemu nie wszedłeś armią na górkę ??
On nawet drogę zniszczył i teraz stracisz 2 tury bez sensu

Rudi ma w okolicy 5 axów i jedną katapkę

trebuch 2014-03-26 14:57:28
Bodek, wkleiłem screena z zakończenia tury - większością armii zostałem za górką i wejdę całą armią dziś na górkę. Rudi stracił 2 katapy na froncie

Whiteye 2014-03-26 18:17:34
Gryz:

Nie podchodź pod miasto, Rudi czai się tuż za nim. Później wrzucę screeny.

Whiteye 2014-03-26 19:00:54

gryz 2014-03-26 19:04:38
dobra, dzięki wielkie :)

gryz 2014-03-26 19:12:10
chyba zgadał sie z pontim i pewnie mnie teraz przytrzyma przy jego granicy, a ponti mi walnie w plecy

Bodek 2014-03-26 19:16:19
tylko cofnij sie 1 krateczke ale nie dalej
musisz byc w ciagu jednej tury stanac pod miastem gdy Rudi cofnie wojo w strone stolicy... a cofnie bo mu zjaramy.... wtedy ty spalisz swoje i my go przytrzymamy. Dwa ognie

Whiteye 2014-03-26 19:19:00
Rudi nie może za długo czekać bo straci stolicę.

trebuch 2014-03-26 19:26:45

gryz 2014-03-26 20:19:47
tak od rudiego wygląda

no i to co było do przewidzenia, w mieście mam to co narysowane i jeszcze 3 katapy ax i archer. jakieś wskazówy? :)

Bodek 2014-03-27 14:02:09
qrcze dzisiaj mam mało czasu więc krótko
Rudi zbiera wojo w okolicach stolicy, jednak to raczej zbieranina niż poważna armia, kilka pojedynczych axów, armia z tego powstanie gdy dołączy do tego stack z pod miasta diamentowego od strony Gryza
A Rudi MUSI tamtą grupę to ściągnąć bo inaczej straci stolicę
Screeny wkleje później bo naprawdę nie mam czasu

Ogólnie Treb na odcinku Holenderskim wchodz wszystkim na banany, ja ruszyłem się w Twoją stronę i dążymy do połączenia stacków pod Paryżem

Rudi odgraża mi się na tajnym że walnie we mnie ze wszystkiego jeśli się nie cofnę. Uważam że pod Paryżem dojdzie do decydującego starcia

Jeśli się potwierdzi od szpiegów angielskich że Rudi idzie bronić Paryż to Gryz podchodzisz ponownie pod diamentowe, jeśli on tam nadal siedzi i czeka, to... raczej straci stolice (średnio mi się chcę w to wierzyć żeby z zaciętości dla Gryza poświęcił stolice)

Bodek 2014-03-27 14:02:33
Na wyspie Marsylia dziś do spalenia przez Whitea

Whiteye 2014-03-27 18:10:27
Gryz:

Wchodź całym stackiem pod miasto. Po 19 wrzucę screena.

Whiteye 2014-03-27 18:39:35

Whiteye 2014-03-27 18:53:43
Gryz:

Całym stackiem wejdź pod miasto. Jeśli go rozdzielisz to i tak nie zdążysz dojść do zachodniego miasta przed Pontim, a po spaleniu miasta granicznego nie będziesz w stanie kontynuować ataku na Rudiego. Teraz Rudi skupi się na obronie stolicy, więc my będziemy odciągać jego wojska, a Ty będziesz mógł spalić Orlean i miasta na północnym zachodzie Francji.

Ponti to spore zagrożenie, więc zetnij co się da, prześlij na zachód wary i wyzeruj naukę. Jeśli Ponti zdecyduje się na atak, to będziesz miał za co zrobić apgrejt warów, a jeśli nie wejdzie to będziesz mógł dłużej jechać na 100% nauki. W najgorszym razie stracisz jedno miasto, ale w zamian zyskasz miejsce na kilka nowych i spokojną granicę z Trebuchem. Pontim później razem się zajmiemy ;]

gryz 2014-03-27 20:28:50
dobra, dzięki za screeny

trebuch 2014-03-27 20:35:01

gryz 2014-03-27 21:13:01

trebuch 2014-03-27 21:24:03
no i git, tą armią Gryz na bank pali miasto jutro. Masz tam seta w pobliżu żeby postawić miasto na bananach?

gryz 2014-03-27 21:34:42
set gotowy. fajnie by było jakby jeszcze uciekł z miasta. tylko że Ponti mnie z drugiej strony męczy. jeszcze nie wszedł w moje granice, ale zbiera wojo przy granicznym mieście i z wody coś kombinuje. mam nadzieje że uda mi sie utrzymać pozycje

trebuch 2014-03-27 21:37:18
jak ucieknie z miasta to zle bo bedziesz musiał cala armią go gonić:)

Whiteye 2014-03-28 01:16:58
Gryz:

Poczekaj jutro na mnie z turą, sprawdzę czy Rudi się nie cofnął.

Wydaje mi się że robisz błąd nie ścinając. Rozmowy rozmowami a i tak nic nie zniechęca bardziej do ataku niż wojsko ;]

gryz 2014-03-28 07:44:36
ok, poczekam. a o której dasz rade zrobić ture?
teraz nie mogłem ściąć, no może w 1 mieście, ale zaraz nie będe miał z czego ścinać...

Whiteye 2014-03-28 17:57:16
Gryz: Możesz podchodzić. Screeny wrzucę w nocy.

gryz 2014-03-28 18:12:01
oks, dzięki

trebuch 2014-03-28 18:54:48
White, Bodek, my rozumiem spotykamy się na górce:

Whiteye 2014-03-28 19:18:06
Tak, spotykamy się w następnej turze na górce.

Whiteye 2014-03-28 19:41:23

gryz 2014-03-28 20:57:37
ze stratą 1 katapy

trebuch 2014-03-28 20:59:36
dobra, ja skończyłem na górce i czekam na Was. Ja z Gryzem już mamy pierwsze korzyści z wojny - kasa ze spalonych miast i miejsce na miasta. Pytanie co chcecie za swój jakby nie patrzeć kluczowy wkład - ewentualna kasa ze spalenia Paryża i czego tam jeszcze to na bank. Ale czy to dla Was ok, czy macie jeszcze jakieś propozycje?

Bodek 2014-03-28 21:50:14
teraz trzeba podjąć kluczową dla losów wojny decyzję:
"Czy podchodzimy pod Paryż"
To jest najważniejsza decyzja do podjęcia na teraz i bardzo się nad niż głowię...
w sumie mamy wystarczająco towaru aby podejść i przyjąć na twarz to uderzenie katap, następnie jego axy nas mocno poobijają ale bez tragedii
Niestety dla nas on po bitwie zakończy turę w mieściena górce z 60% obroną a i można w ciemno założyć że mu się podczas ataku narodzi generał więc go doda i ponadaje promocje i się podleczy - to wszystko w jedną turę jego pierwszego uderzenia.
Jeszcze coś tam dotnie i Eot.

Potem wchodzimy my i tym rannym wojskiem musimy zdobyć Paryż...

tiaaa

jeśli random będzie normalny to przy sporych stratach damy radę
ale jeśli random będzie sprzyjający dla Franncji to się możemy odbić
Nie mamy tu rezerwy na pechowy random niestety
Nie ciągnąłem tu całej armii słoniowej bo by eszcze nie dotarła a Rudi dociął wszytsko

Plan pierwotny zakładał zmuszenie go do biegania z prawa na lewo i w sumie się udało - biega
Teraz możemy dalej go związać pod Paryżem bez bitwy i niech Gryz podchodzi pod Orlean. Albo się rozdzieli albo utraci Orlean. Na górce się go nie boimy, niech sobie atakuje...

Trzeba to dokładnie rpzemyśleć

Screeny moje pokrywają się dokładnie z tym co wkleił White bo już nasi szpiedzy się kręcą po tym samym terenie, zatem swojego skierowałem w stronę portu zobaczę czy coś nie idzie

Zastanówcie się jak daleko jesteście gotowi się dalej angażować, szczególnie Gryz.

Pamiętajcie że Wasza gospodarka zyskała mnóstwo kasy ze spalenia starych miast a jego jest w ruinie
Czas gra na naszą korzyść
Wkrótce jego armia zacznie topnieć nie z powodu naszych axów ale z powodu głodu i braku żołdu :D
On bankrutuje... dprowadziliśmy go w kilka tur do ruiny absolutnej

Już raczej żadnego techa nie wymyśli a Treb macy już wkrtótce

przemyślcie to

Bodek 2014-03-28 21:53:00
co do nagród to się nie martwcie
WHite zyskał teren na miasta na wyspie, a ja .....
ja na brak miast nie narzekam, bardziej mi zależy na uwaleniu knującego wroga i pozyskaniu wiarygodnych przyjaciół na przyszłość

Dla mnie wielkie wojny dopiero nadciągają :D

trebuch 2014-03-29 01:47:18
Bodek, mi się wydaje że powinniśmy teraz zebrać się na górce i zafortyfikować a Gryz powinien pójść pod Orlean. Jak Gryz spali Orlean to może dołem zatoczyć łuk i spróbować się z nami połączyć, a ja w międzyczasie będę dorzucał pojedyncze jednostki na górkę. Dopiero jak spłonie Orlean i dołączy do nas Gryz lub dojdzie kilka moich jednostek podejmiemy decyzję czy wchodzić na równinę i przyjąć uderzenie czy może strategicznie sobie pójdziemy do siebie:) jeśli spalimy mu Orlean (a z morza spróbuje mu spalić jeszcze miasta nabrzeżne) to nawet nie będzie tragedii jeśli zostawimy mu tą armię i się wycofamy bo potem tak jak mówisz on 1) sam nie może nam już nic zrobić (poradzimy sobie jeśli pójdzie na jednego z nas) 2)zbankrutuje 3) odwiedzę go z mackami. Oczywiście cały czas będziemy mieli opcję podejścia pod Paryż jeśli uznamy że doszło do nas tyle jednostek że nie musimy się bać randoma. Rudi już wiele jednostek nie dotnie. Minus tego planu jest taki że nasza armia jeszcze kilka tur będzie nam generować koszty na jego terenie

Whiteye 2014-03-29 01:55:05
Gryz:

O której możesz jutro najwcześniej zrobić turę? Dobrze by było gdybyś wszedł, ocenił sytuację, i napisał nam czy będziesz kontynuował natarcie na Francję.

Teraz jest ostatni moment kiedy możemy bezpiecznie się wycofać. Jeśli wejdziemy dalej na teren Francji i któryś z Was sobie odpuści, to Rudi bez problemu wybije nasz stack, zdobędzie generała, nabije sobie expa, podleczy jednostki i to dla Was będzie największym zagrożeniem. My, w najgorszym razie, stracimy jednostki, ale kiedy one znikną to Wasze miasta będą zagrożone, bez względu na to co teraz pisze Wam Rudi.

Tak jak napisał Bodek - teraz stack mój, jego i Trebucha powinien się połączyć na górce i wiązać główny stack francuski, a Gryz powinien spalić Orlean, ale żeby to się udało, musimy we czwórkę współpracować. Jeśli choć jeden z nas się wykruszy, to reszta nic nie zrobi.

trebuch 2014-03-29 02:08:39
White - odpuszczenie bez porozumienia z innymi (tzn. wspólnej decyzji) nie wchodzi w grę. Jeśli wszyscy nie uznamy że się wycofujemy wg ustalonego planu to nikt nikogo nie wystawi - przynajmniej macie moje zapewnienie i mam nadzieję że każdy podchodzi do tego tak samo. Najlepiej jakbyś Ty i Gryz zrobili jutro turę razem tak żebyś potwierdził Gryzowi że Rudi wg przewidywań leci wszystkim na stolicę i Gryz może pakować się na Orlean

Whiteye 2014-03-29 08:00:23
Do 15 mogę wejść kiedykolwiek, ale muszę wiedzieć wcześniej o której Gryz będzie się logował, żeby sobie wszystko odpowiednie zaplanować.

gryz 2014-03-29 08:43:50
mi obojętne, pójdzie przeładowanie i moge sie wbijać

Whiteye 2014-03-29 08:54:59
Ok, to umówmy się że pilnujemy przeładowania, a po nim ustalimy konkretną godzinę.

Whiteye 2014-03-29 09:11:01
Wygląda na to że za chwilę będzie przeładowanie. Ja zaraz po nim mogę robić turę, Ty też?

gryz 2014-03-29 09:11:40
musze jechać na miacho, ale na chwile. napisz mi swój nr to jak wróce i będe mógł wejść to Ci puszcze sygnała

gryz 2014-03-29 09:14:18
jakiś błąd peter napisał, cza czekać to przez telefony będzie najlepiej. mój 696 433 245, wracam za jakieś 30min

gryz 2014-03-29 11:29:42
Bodek jesteś może?

gryz 2014-03-29 13:30:51
kurde, nie zrobiłem screena. jest tak że poszedłem dalej na orlean 5 axami 3 katapami i spear. musiałem cofnąć część armii bo ponti mnie nęka z drugiej mańki. ale tym chyba poradze sobie zdobyć miacho

Bodek 2014-03-29 19:07:24
jestem na wzgórzu z innymi
screeny porobiłem ale nie mam teraz czasu wkleić
Jak nas zaatkuje na wzgórzu to jets szaleńcem
On się raczej spodziewał że dziś podejdziemy pod Paryż i tam nas uderzy na równinie

SPodziewajcie się prowokacji na forum przez Rudiego bo dla niego to mega niedobrze że nie było bitwy
my mamy czas on nie ma

Gryz mam nadzieję że spalisz wkrótce Orlean

Bodek 2014-03-29 19:10:33
Treb czekam na ciebie łódką na triemkę

zablokujemy mu morze to nie będzie miał rozweselaczy z wysp i skończy się mu scinka

zresztą ścinka już mu się kończy bo nie ma ludków

Whiteye 2014-03-29 19:28:15
Jaki jest plan na jutro? Rudi pewnie nie zaatakuje, ale może wejść na górkę, na północny wchód od stolicy, żeby nam przywalić jak wejdziemy na banany.
Cały czas nie widzę jego generała, więc jest szansa że urodził się gdzieś na wyspie. Pamiętajcie że Rudi może mieć jakąś trieme.

trebuch 2014-03-29 21:28:44
ja mam 2 triremy obok bodka w tym jedną z awansem więc możemy płynąć. za tymi łodziami za 2 tury będzie też podążać galerka z oddziałem na desant. Co do jutra to w zależności od tego co robi rudi - jeśli nie cofnie woja na gryza to stoimy na górce a gryz leci na orlean, jeśli natomiast ruszy na gryza to w zależności od tego jak dużo armii odejdzie od Paryża możemy rozważyć wejście pod jego stolicę. Ale chyba najlepszy scenariusz to Gryz palący Orlean, my blokujemy mu morze i ewentualnie palę mu jakieś miasto (-a) nabrzeżne. Po tym możemy się nawet rozejść bo chyba będzie musiał armię sam rozwiązać:) jeszcze zastanawiam się czy szpiegiem nie zrobić mu jakiejś akcji bo mam w cholerę punktów w niego wbitych. Może mu zatruć studzienkę w paryżu lub wywołać bunty?

Whiteye 2014-03-30 09:12:54
Jeśli banany nie będą w zasięgu francuskiego stacka, to moglibyśmy na nie wejść. Dzięki temu pod stolicę moglibyśmy podchodzić po górkach.

Bodek 2014-03-30 10:09:43
Raczej nie będą
ale odejście od stolicy na banany spowoduje że Rudi będzie mógł cofnąć wojo w stronę Gryza

Ja bym raczej zafortyfikował się na górce i poczekał co zmusi Rudiego to rozdzielenia wojska lub odpuszczenia Orleanu

Jeśli by udało się spalić Orlean to możemy spokojnie zawijać się w bezpieczną kulturę.
Na dodatek teraz powinniśmy wchodzić razem do gry w 3.
Bo a nuż się okaże że Rudi zaatakował nass na górce i jak ktoś wejdziesam to musi ładować sam zamiast najpierw zwiękczać katapami

Bodek 2014-03-30 10:11:53
Sprawdź Treb le potrzeba punktów szpiegowskich do zdjęcia obrony w Paryżu (bunt)
skoro masz tak dużo to lepiej je przytrzymaj na moment szturmu miasta (a to może być nawet bardzo późno) Bunt w mieście to droga sprawa i ciężko to zebrać przez chwilkę.

Whiteye 2014-03-30 10:14:25
O której możecie robić turę?

trebuch 2014-03-30 10:27:04
jakoś teraz przed 11:00 albo przed 21:00. A Wy?
punktów szpiegowskich mam na niego prawie 300 (ale on ma na mnie 180). Sprawdzę dziś ile kosztuje bunt w paryżu

Whiteye 2014-03-30 10:42:02
Ja się do Was dostosuję, ale muszę wiedzieć wcześniej o której mam być gotowy.

trebuch 2014-03-30 10:51:28
to omówmy się na 20:30 bo przeładowania ciągle nie ma i nie wiadomo o której będzie. Bodek, OK?

Bodek 2014-03-30 13:40:27
ok 20.30
jesl by sie okazalo ze byla bitwa to slac smsa.

Nie atakowac samodzielnie

Whiteye 2014-03-30 13:55:54
Gdyby mnie nie było jak się zalogujecie, to dzwońcie do mnie. Nie będę ściszał telefonu, więc nawet jak zasnę to mnie obudzicie ;]

ScoobyDoo 

Bodek 2014-03-30 17:50:52
DObra tury nie ma
ja chwilkę czasu mam to czas na troszkę analizy sytuacji
Czasami jest dobrze powiedzieć sobie o co tak naprawdę walczymy i ile jesteśmy gotowi poświęcić...

Na tą chwilę uwalenie wielkiej Francji już nastąpiło i doprawdy ciężko znaleźć mi scenariusz w którym on się jeszcze podźwignie
Naukowo produkcyjnie i żywnościowo - to już trup, warzywko
Załatwiliśmy taki efekt w kilka tur i super

Teraz PARYŻ
To jest najwazniejsza decyzja i ja osobiście nie mam w sobie aż tyle zaciętości do Paryża aby ryzykować utratę całego naszego zgrupowania przy niekorzystnym randomie
Na górce nas nie powinien ruszyć ale na równince zaatakuje na 100%.
Zaatakuje bo On już nie ma nic do stracenia, a nuż random podejdzie to sukces a jak nie wejdzie - i tak miał zginąć
Wniosek -> pod Paryż pod pełen ogień katap nie podchodzimy.
Można próbować zachodzić od prawej przez banany pod górki i po górkach ale to duuuużo tur i natnie jeszcze i podciągnie posiłki z łódek (bo zakładam że tu płyną)
Zatem mi wychodzi że najlepiej wyczekać go na tej górce i się fortyfikować i wiązać wojo aby Gryz mógł podejść pod Orlean.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy podjęli próbę złapania go w pułapkę. ABy się udała potrzeba trochę szczęścia ale kto nie spróbuje ten się nie dowie.

Rudi zapewne liczył że wczoraj podeszliśmy pod Paryż a tu nic z tego
Plan pułapka opiera się na tym że będzie on nas próbował pod ten Paryż zwabić (tak obstawiam) ponieważ będzie chciał wydać tam nam bitwę.
Rozpoznanie szpiegowskie na screenie

On tam jeszcze dociągnie to jakiś 12-14 axów ze scinką
Pułapka opiera się na tym że Rudi ukryje się za Paryżem na równince (pole zaznaczyłem potójnym czerwonym kółeczkiem)
Jeśli stanie tam katapami i sporąliczbą axów to możemy zaryzykować grę.
W najbliższej turze stawiamy na tym polu naszych szpiegów.
3 sztuki
Każdy powinien mieć 100 pkt szpiegowskich w Rudim (jak brakuje to niestety suwaczek i kosztem nauki :(

Fortyfikujemy się na górce i liczymy że Rudi tam się ustawi. Jak się ustawi to w następnej wchodzimy i w 3 szpiegów robimy akcję "zniszcz usprawnienie"
2 powinno się udać wtedy znika farma i droga.
Jeśli się akcja uda to podchodzimy pod Paryż.
Oczywiście założenie że Rudi nie ma okolicy 2 worków aby odbudować od razu drogę, jeśli by miał to mogiła. Ale ja osobiście obstawiam że wycina lasy jeśli jeszcze gdzies są.

Taki plan jest ryzykowny ale zakłada podejście pod Paryż bez przyjęcia na klatę 10 katapek na otwartym terenie.
Jeśli jesteście zainteresowani to piszcie
Można zrobić wersję mini i tylko w 2 szpiegów mój Holandii, bo zakładam że treb wsytarczającą ilość punktów już ma a mi niewiele brakuje i dozbieram
Koszt buntu w Paryżu ja mam chyba z 800 także nie wiem czy masz aż tyle punktów Treb aby się podjąć.
Poza tym Rudi wykonał na mnie misję szpiegowską i mu szpieg powrócił do stolicy (także NIE kończyć tam tury swoim szpiegiem)

Chcecie się pobawić? Bo bez podstępu na czołowe to mi się osobiście średnio uśmiecha..
Słaby puntk planu to :
1. Rudi nie wyjdzie ze stolicy na wskazane pole tylko się będzie fortyfikował w niej.
2. WYjdzie ale na pole zaznaczone na żółto tam nie zadziała akcja bo dużo szpiegów trzeba a tlu nei mamy
Z obu tch pól może sięgać Orlean dlatego je typuje

Whiteye 2014-03-30 18:44:58
Wydaje mi się że najlepiej będzie jak zalogujemy się i zobaczymy jak wygląda sytuacja - czy Rudi faktycznie wyszedł z miasta, czy bunkruje się w nim.

trebuch 2014-03-30 20:13:38
ja wchodzę

Whiteye 2014-03-30 20:16:55
Ja też.

trebuch 2014-03-30 21:28:48
zobaczmy co jutro zrobi Rudi. Mi też nie uśmiecha się wychodzenie na równinę bo nas rozstrzela z tych katapek i wynik bardzo niepewny. Idealnie jeśli da spalić gryzowi orlean - wówczas najpewniej się wycofamy gdyż więcej będzie ciężko ugrać na dziś

Bodek 2014-03-30 21:30:52
ale mam nadzieje ze szpiega na wszelki wypadek usatwiles za miastem na ttym koleczku ??
bo ja swojego tam dalem i specjalnie przestawiłem nauke na szpiegostwo żeby dozbierać do wymaganej ilości

Jeśli się da spalić Orlean to już będzie super

trebuch 2014-03-30 21:39:06
tak, mój szpieg stoi na tej górce z czerwonym kółkiem

trebuch 2014-03-30 21:43:07
tak sobie myślę, że ten Twój plan Bodek jest całkiem prawdopodobny - Rudi może chcieć 1)ukryć się przed nami zastawiając pułapkę a jednocześnie 2) mieć w zasięgu orlean jak gryz pod niego podejdzie. jeśli faktycznie wycofa na tą górkę większość sił i uda nam się zniszczyć usprawnienia to wielka szansa zjarać i paryż i orlean!

trebuch 2014-03-30 21:50:48
Bodek, czy dziś czasem nie było takiej sytuacji że nie mogłeś się wbić przeze mnie do gry? jutro musimy wejść razem więc umówmy się (np na 20:00) i Ty wejdź pierwszy a ja dołączę. Zrobimy akcje szpiegami i ruszymy odpowiednio od rezultatu. Po nas mogą wejść White i Gryz jak dostaną info o ruchach Rudiego i wyniku akcji szpiegów

Bodek 2014-03-30 21:55:12
no wlasnie nie moglem :(

to bardzo niedobrze jak nie mogliśmy robic tury razem
dla mnie 20 troszkę ciężko bo jeszcze dzieciaki nie spią ..

trebuch 2014-03-30 22:00:41
ja mogę też później. Spróbujemy połączyć się w drugą stronę (Ty pierwszy, ja dołączam) i może się uda. a jak nie to będziemy kombinować z moimi firewallami. daj znak na telefon o której jutro będziesz robił turę. White i Gryz poczekajcie na nas pliz z turą albo zróbcie z nami

Whiteye 2014-03-30 22:10:21
Ja mogę poczekać na Was.

Gdzie jest stack Gryza? Pod Orleanem będzie jutro czy czy pojutrze?

Bodek 2014-03-30 22:42:42
Stack gryza widze 2 kratki od Orleanu na górce i jeśli Rudi czegoś pod Orlean nie pchnie to jutro podchodzi pod miasto na równinkę, jednego sworda dołączyłam tam bo nie zdążył za głównym stackiem

Myślę że Rudi coś cofnie w stronę Orleanu, pytanie czy aż tyle abyśmy się rozochocili i zeszliz górki pod Paryż

Gryz napisz co tam Ponti u Ciebie robi bo coś cisza a Ponti zapewne wściekle atakuje

Whiteye 2014-03-30 22:52:12
Idealnie by było gdyby Rudi dzisiaj wszedł do stolicy, albo został tam gdzie stoi, licząc na to że do Orleanu zdąży wrócić jutro - wtedy, jeśli udało by Wam się skasować drogę, los Orleanu byłby przesądzony, a my moglibyśmy w spokoju wracać do domu ;]

Rudi miał sporo szczęścia, bo koło Lyonu wyskoczył mu brąz.

Bodek 2014-03-31 09:44:33
Rudi się w kronice chwali że wydał bitwę
zatem rzeczywiście wszyscy razem do gry się musimy władować

Whiteye 2014-03-31 09:48:39
Bodek i Trebuch:

Macie swoje numery telefonów?

Gryz:

Żyjesz? ;] Jak wygląda sytuacja u Ciebie?

gryz 2014-03-31 09:57:30
żyje żyje:) ogólnie jest tak, że znwou nie zrobiłem screena... dziś wchodze pod orlean. a z drugiej mańki, Ponti prawdopodobnie dziś spali mi miacho... mam tam 7 łuczników, narazie zbija obrone. troche powinien od nich oberwać i jak wyjdzie na pole to go przyatakuje. ma tam jakieś 17 axów i z 6 katap więc nieciekawie, ale cośtam nazbierałem i myśle że z tym stackiem powinienem sobie poradzić

Bodek 2014-03-31 10:00:20
qrcze screena nie widze ale pomyśl dokładniej
czy nie lepiej łupnąć mu póki jeszcze miasto stoi
Bo zawsze wtedy bronisz się w mieście na górce i są arche do rozłożenia masowych na wiele jednostek

Nie wtrącam się bo nie widzę sytuacji ale zawsze lepiej kończyć bitwę na górce

trebuch 2014-03-31 10:15:18
do mnie nr 531 055 440, ale dziś wieczorem będę dostępny bo mam ciężki dzień w robo

Whiteye 2014-03-31 10:22:11
Po 20 Wam pasuje? Ja z logowaniem poczekam na sygnał od Was.

Trebuch:

Wczoraj sam się wylogowałeś, czy wywaliło cię?

gryz 2014-03-31 10:38:49
dziś też sie zaloguje z Wami, to obgadamy jeszcze sprawe.

Whiteye 2014-03-31 10:57:00
Dzisiaj dobrze by było gdybyś poczekał z zalogowaniem się aż Trebuch i Bodek będą w grze - obaj mają problem ze wspólnym wejściem do gry i lepiej tego dodatkowo nie utrudniać. Możesz też zalogować się wcześniej, wrzucić screeny z miasta granicznego i Orleanu, i będziemy kombinować.

trebuch 2014-03-31 11:26:49
sam się wylogowałem, ale miałem komunikat że ktoś (teraz wiem że Bodek) nie może wbić przeze mnie. Po 20:00 jest OK

Whiteye 2014-03-31 11:38:52
Pytaliście się Petera czy w razie czego moglibyście logować się na zmianę?

trebuch 2014-03-31 20:02:39
ja jestem, czekam na Bodka

Bodek 2014-03-31 20:06:47
ide

Whiteye 2014-03-31 20:07:56
ok, ja czekam na Was.

Bodek 2014-03-31 20:11:24
nie było zadnej bitwy

Whiteye 2014-04-01 09:15:35
Gryz:

Możesz wrzucić jakieś screeny? Jeśli uważasz że poradzisz sobie sam to nie ma sprawy, ale gdybyś potrzebował pomocy to musimy wiedzieć jak wygląda sytuacja.

trebuch 2014-04-01 09:44:03
Rudi z emocji pomylił wątki i napisał w pakcie na którym zmawiał się przeciw Bodkowi. Chyba że zrobił to celowo...:
Rudi2
2014-04-01 08:41:29
Ludwik XIVImperium Francuskie Niestety panowie, sprawy poszły nie po mojej myśli. Bodek i jego przydupasy cofnął wojsko i chyba nie będą chcieli pójść na otwartą bitwę. Jednak zorientowali się, że dostaną łomot.

Whiteye 2014-04-01 09:53:47
Rudi coś do Ciebie ostatnio pisał? Nawet jeśli coś pisał, to i tak nie sądzę żeby teraz pomylił pakty. Jak dla mnie bawi się w swoje gierki.

Bodek 2014-04-01 10:05:04
panowie zachować spokój

jak już mówiłem nastawić się psychicznie na podpuszczanie na forum

Jedyny problem ma Gryz ale on nie wynika ze strony Rudiego tylko ze strony Pontiego
Co więcej gdyby nie nasz atak to i tak by nadszedł atak Pontiego tylko połączony z Rudim. WIem bo już na zlocie w wawie o tym rozmawiali.
Także Gryz tylko uprzedziłeś to co i tak miało nadejść.

CO do sytuacji w Holandii to spokojnie dociskaj do maców i podciągnij wojo.
On naukowo LEŻY, jemu teraz zależy na jak najszybszej bitwie póki jeszcze jego wojo coś znaczy. Nam nie, my mamy czas

Byłoby mił spalić Paryż lub Orlean.. gdyby Rudi popełnił błąd i się ustawił za miastem to byśmy mieli okazję, nie popełnił ? trudno
gramy swoje - nic się nie stało
Każdy spalił mu po 1 miescie a straty jak do tej pory były symboliczne,
uwaliliśmy państwo które ciągnęło mocno do przodu i mogło być w ścisłej czołówce
Teraz może sobie tylko pomruczeć w kronice i patrzeć jak mu armia z braku kasy się rozpada

Doradzam ostrożność i spokój, również na morzu. Nie pchajmy się na siłę pod jego triemy, presja z kilku kierunków ale bez zbędnego ryzyka. Nie oddalać się zbytnio i czatować.
Moje berserki tuż tuż

WOjna została wygrana, choć nawet nie doszło do pożądnej bitwy, ale to jest też sukces wygrać wojnę bez utraty armii.
Gryz ma tylko ciężej ale to było nieuniknione nawet gdyby nie było ataku na Rudiego i tak tak Ponti z Rudim ostrzyli sobie na niego zęby

trebuch 2014-04-01 10:28:32
nie, Rudi nie pisał do mnie nic od momentu jak się zorientował że go atakujemy, więc faktycznie możliwe że sobie pogrywa udając że pomylił pakty.

Co do ataku z morza to ciągnę za tymi tirerami galerką z 2 chariotami i axem - może ją wyładuję na tej małej wysepce na północ od lądu? Bodek, myślisz że on ma tam mocną flotę?

Whiteye 2014-04-01 10:38:01
Dzisiaj musimy logować się razem? Wydaje mi się że nie ma takiej potrzeby, wystarczy jeśli ustalimy co robimy, ale jakby co to ja mogę po 20. Może uda się wcześniej, ale z tym może być różnie.

gryz 2014-04-01 10:42:45
no u mnie nieciekawie. zjadł mi miasto, a wyglądało to tak. nie wiem czy teraz jest sens, ale może jakbyście mieli jakich zbędnych chariotów to byście podesłali do pomocy?

trebuch 2014-04-01 10:48:46
Bodek, White - macie dobry kontakt z Centem? on powinien wjeżdżać teraz Pontiemu aż miło. Gryz powinien się moim zdaniem cofnąć do Pragi i tam czekać na Pontiego. Jeśli uzbiera odpowiednią ilość woja to można spróbować ataku.

Whiteye 2014-04-01 11:01:11
Ja z Centem wymieniłem tylko kilka zdań. Kiedy miałem wojnę z Pontim to Cent pisał, że z chęcią by się przyłączył, gdybyśmy planowali atak. Nie wiem czy faktycznie chciał pomóc, czy tylko zależało mu na dostępie do informacji, ale tak czy inaczej warto pokazać mu te screeny, bo Ponti granicę z nim ma pewnie pustą.

Mogę pokazać tego screena Cholernikowi?

gryz 2014-04-01 11:47:18
możesz

Bodek 2014-04-01 13:10:46
co do kontaktu z Centem to zamieniłem z nim kilka słów na tajnym ale
:

On jest raczej związany z blokiem Cheos, Forek i jemu jest na rękę aby się Rudi długo tu bronił
Ponti mu co prawda wziął ładny kawałek terenu po Trewisie ale nie sądzę aby wjechał mu w plecy Cent teraz

Szyciej się uda centa namówić na kozy niż na Pontiego...

Co do wspólnej tury to faktycznie widzę tylko jeden scenariusz i gdy potrzeba być razem - Rudi nie chcąc nas wypuścić podszedł na górkę obok nas i trzeba go zaatakować, aczkolwiek szanse takiego zagrania są 2%

Najchętniej turkę zrobiłbym już teraz bo wieczorem Liga Mistrzów.

Whiteye 2014-04-01 13:15:26
Nawet jeśli Rudi wejdzie na górkę, to nas nie sięgnie, bo ma tylko jednego worka, więc drogi nie zrobi.

Bodek 2014-04-01 13:30:29
ale MY go sięgniemy :D
(niestey nie wejdzie)

gryz 2014-04-01 14:01:01
Bodek, dobry pomysł z tą LM :) ja wbijam już.
tak czuje że to może być mój koniec, jeśli Ponti pójdzie za ciosem. Może i zniszcze mu ten stack, chociaż też ciężko to widze, to jeśli faktycznie wspomagają Rudego kasą, to pójdzie mnie zniszczyć...

Whiteye 2014-04-01 14:03:38
Rudi kasę może tylko kraść szpiegami, przekazywanie jest zablokowane w modzie. O jego wojsko się nie martw, bo będziemy go szachować. Pogadam z Cholernikiem czy da się jakoś odciągnąć uwagę Pontiego, ale wrzucaj nam screeny żebyśmy byli na bieżąco.

gryz 2014-04-01 14:36:03

gryz 2014-04-01 14:38:07
stracił 3 katapy, ja 3 łuki

Bodek 2014-04-01 14:44:33
Trebuch ważna sprawa do Ciebie
daj mi ochronę na triemami
zaraz doam screena, powolutku płyniemy w górę ty po 2 kratki bo tyle masz ruchu a ja po 2 plus trzeci mój to blokada morza, nie będzie miał handlu, nie będzie pracował na rybkach ani bronz do wyspy nie dotrze

Niestety do kontynentu się nie zbliżamy wczoraj mi white namierzyl trieme jego w porcie (dociął) także ma już na bank 3 triemy w pobliżu. A Ty tylko dwie, zatem do góry i niech to on nas próbuje atakować

położenie Twoich obecnie zaznaczyłem kółkami
podpłyń i daj mi ochronę bo mnie zatopi

ps na barbach wtopiłem słonia na swordzie na równince przy 79% qr...a coś te barby nie wchodzą :(

trebuch 2014-04-01 16:19:22
ok, spoko - stanę triremami na polu galerki. dotnę więcej tryrem w takim razie (sam mam łącznie 3 + 1 w budowie obecnie)

Whiteye 2014-04-01 18:12:38
Moje 3 triemy też tam płyną. 2 z nich za 4 tury przepłyną przez kanał na głównej wyspie.

trebuch 2014-04-01 22:12:34
Bodek, jeśli trzecia tryrema nie wypłynie na nas to z chęcią bym dołączył galerkę do naszych łódek

trebuch 2014-04-01 22:13:04

Bodek 2014-04-02 09:07:53
szczerze to z tą galerką to spowolni nas znacznie.. bo musimy 2 tury poczekać
a co do tego czy triema do nas dopłynie to czemu miał by nie płynąć ??
oczywiste jest raczej że popłynie, nie po to dociął aby stała w porcie.
Ja się wcale nie zdziwie jeśli nas zaatakuje 1v1 triema na trieme
on nie ma nic do stracenia a koszty go bolą okrutnie, będzie szedł na wymianę woja bo lepiej walczyć niż aby się rozwiązało z braku kasy na żołd.

Ja planowałem dziś popłynąć do góry o 2 kratki tym naszym "mini konwojem" i skasować mu rybki. Zakładając oczywiście że dasz mi ochronę triemami.

Treb żeby była jasność ja nie nalegam po prostu sam się określ czy płnyniesz ze mną czy nie. Bo jeśli nie płyniesz to ja nie mam pretensji ale inaczej się poruszam, tzn wtedy będę go brał na manewrowanie wykorzystując to że jestem szybszy a jeśli płyniemy razem to się ustawiam zawsze w zasięgu 2 pól od ciebie i blokada morza a Ty mi dajesz ochronę

Whiteye 2014-04-02 09:26:55
W poprzedniej turze triema była w Lyonie, więc Rudi jej nie ruszał.

trebuch 2014-04-02 10:08:07
Bodek, mogę płynąć z Tobą, tylko trochę szkoda tych unitów na mojej galerce nie wysadzać bo mogę nimi dodatkowo spalić mu cottage czy postraszyć zdobyciem miasta. Ale OK, mogę cofnąć galerkę i możemy palić same rybki

Bodek 2014-04-02 11:28:27
Ja osobiście uważam że Rudi naciął wszystkiego ile się tylko dało i nawet te triemki i galerka to nam zatonie a nie że coś poważnie narobimy szkód.

Jeśli by się udało odciąć go kolonii na wyspach to sam brak rozweselaczy a koncie oraz bronzu na wyspach wyrządzi mu bardzo duże szkody

Poza tym my teraz mówimy o ekonomicznym trupie także to jest kwestia czasu.

Treb jeśli mogę Ci coś doradzić do dojdź do tych macek (skoro masz tak blisko) wprowadź biurokrację, doprodukuj macki dopiero pomyśl o dobiciu Francji

Tutaj teraz nic nie goni nic nie pali
Naciął wielką ilość przestarzałych axów i jest chwilowo bezpieczny.
Bez nerwowych ruchów i głupich błędów. Czas pracuje na Twoją korzyść nie jego.

Ja uważam że na morzu sytuacja się wyjaśni szybciej niż sądzimy bo Rudi zaatakuje nas nawet na niskim randomie, byle tylko wydać bitwę.
Czekamy na flotę Whitea kierujemy się w stronę górnej wyspy, odcinamy mu zasoby blokadą i czekamy.
On na pewno natnie triem bo i tak ma niezadowolenie po miastach takie że ludki nie pracują więc ich zetnie do jedynek

Whiteye 2014-04-02 12:50:06
Co robimy ze stackiem w Holandii? Trzymamy go na widoku na górce, czy chowamy, tak żeby Rudi go nie widział?

Bodek 2014-04-02 12:51:00
zaraz podam opis sytuacji bo już zrobiłem turkę

ScoobyDoo 

Bodek 2014-04-02 13:05:50
Na morzu

Teraz już blokuje na szerokość cały przesmyk wodny i odcinam go od surowców z wysp a wyspy od bronzu. poproszę o obstawę jak na obrazku

Ląd

Wyruszył wszystkim w stronę Gryza
Oczywiście nigdzie nie idziemy, fortyfikujemy się na górce i czekamy co dziś zrobi. Jeśli się ruszy za Orlean po czerwonej ścieżce to my na jutro na banany.
Wiążemy go tu pod Paryżem i absolutnie nie pozwolimy aby zaatakował HRE wszystkim co naścinał.

Whiteye 2014-04-02 13:16:30
W tej turze wszedłeś na górkę w kulturze francuskiej? Jeśli tak to gdyby Rudi się ruszył "czerwoną ścieżką", to my moglibyśmy wejść na plainsa na południowy wschód od jeziorka.

Bodek 2014-04-02 13:23:01
ale my wszyscy stoimy dziś na górce w Holandii
Poczekajmy sobie przyjaznej kulturze na jego ruch
Ma biegać, pamiętamy, niech sobie biega, on za Orlean my na banany on powrót to my powrót.
Nie sądzę abyśmy spalili Paryż bez zasadniczych wzmocnień ilościowych ale na pewno zmusimy go do trzymania tutaj cały czas trzonu wojsk
A zapewne chciałby teraz pognać do Hre :P

Whiteye 2014-04-02 13:26:10
Gryz:

Nie rozdzielaj stacka i skup się na obronie przed Pontim. Jeśli Rudi dalej będzie szedł na Ciebie, to straci Paryż, więc dochody mu spadną, a po wejściu w Twoją kulturę drastycznie podskoczą mu koszty, więc straci armię zanim dojdzie do jakiegoś starcia.

Bodek 2014-04-02 13:29:57
uważaj tylko na rydwany bo gdzieś zniknął nimi z zasięgu wzroku
były w Orleanie czyli są 4 kratki dalej zapewne

gryz 2014-04-02 15:47:30
no Rudy wysłał 5 charów i tylko ich widze. a tak to wygląda z drugiej strony. urodził mi sie gienek, co proponujecie żeby z nim zrobić?

trebuch 2014-04-02 19:32:55
hm, czemu część woja poszła na teren Rudiego a część została na górce w Holandii? jaki w końcu jest plan?

Whiteye 2014-04-02 21:04:06
Wszedłem we francuską kulturę, bo i tak płacę podwójnie za utrzymanie wojska, bez względu na to czy jestem u Ciebie czy u Rudiego. Jeśli dzisiaj Rudi znowu się ruszy na zachód to będę mógł bez żadnego ryzyka wejść na górkę od Paryża, jeśli wróci do stolicy, ja wrócę do Ciebie.

Whiteye 2014-04-03 08:12:30
Gryz:

Ja bym na Twoim miejscu przygotował sobie jednostki, którym brakuje jak najmniej punktów do kolejnej promocji, tak żeby wszystkim brakowało razem 20 punktów. Zebrałbym je na jednym polu i przydzielił generała do wara. Z przydzieleniem możesz jednak jeszcze poczekać.

Bodek 2014-04-03 15:48:32
Gryz
kilka słów z zewnątrz
- fatalnie że nie wyciąłeś u siebie lasów aż do setnej tury
Ponti może w tych lasach czuć się bezpiecznie bo to plus 50% i nawet po otrzymaniu katap się nie boi
- jeśli On to dobrze rozegra to na bank spali Augsburg :(
- musisz mu wydać bitwę tak jak z nami planował Rudi - czyli musisz zakończyć swój ruch w mieście na górce. I to po uderzeniu z katap i całą resztą. Twoje jednostki muszą przyjąć ewentualną kontrę w mieście na górce. Nie zakończ ataku na równince !!
Najlepiej do tego nadaje się Praga ale to niestety oznacza że nie obronisz Augsburga

Policz dokładnie ile masz katap i ile dobijaczy w zasięgu stacku wroga
Co do sztuki.
Prawidłowa proporcja to mniej więcej 1/3 katap.
Czyli 10 katap na 20 dobijaczy.
Wstaw sobie swojego szpiega do Pragi i niech tam stoi (jeśli go masz w okolicy) daj sobie szanse złapać obcego szpiega.
Jeśli Ponti wyjdzie na równikę pod Pragę to musisz mieć wszystko w gotowości i wejść do miasta i walić z miasta w jego stack.

Niestety te las powodują że On może Cię spokonie manewrować i próbować podejść od południa a Ty nie zdążysz

Czy jest jeszcze jakieś inne miasto obejmujące bronz czy tracąc Augsburg tracisz bronz ze swojej kultury ??

Jak rozumiem Ponti stracił 3 katapki na 3 łukach - to bardzo korzystna wymiana była, dwukrotna cena w młotkach.

Martwi mnie to że On spali Ci Augsburg i poczeka w lasach na posiłki a Ty mu nic nie możesz zrobić w tym czasie ......
Masz może HA ?? Bo one by oflankowały jego stack jeśli wyjdzie na równinkę

Bodek 2014-04-03 15:53:26
Wejdźciedo gry i kliknijcie w oknie dyplomacji (tam gdzie są te kreski kto z kim ma OB(zielona) albo wojne(czerwona) albo brak kontaktu(brak kreski)
Kliknijcie na Pontim lewą myszką i następnie rajd po wszystkich graczach z którymi ma kontakt w grze. Sprawdźcie z kim ma wymianę handlową i co od kogo dostaje, to dużo mówi o tym z kim współpracuje

Whiteye 2014-04-03 18:53:47
Rudi wrócił stackiem do stolicy. Triema wypłynęła z Lyonu.

gryz 2014-04-03 19:53:23
Pontas i Rudi sie cofnęli. szpiega nie mam. jeszcze idą 3 katapy i 3 axy, za ture będą na staku

trebuch 2014-04-03 20:20:59
Bodek, muszę czekać aż Scoobie yjdzie bo jego firewall mnie nie wpuszcza

trebuch 2014-04-03 20:49:24
jesteś pewien że w Paryżu nie ma niezadowolenia? straciłem 180 pkt, dostalem komunikat ze misja successful, szpieg wrocil do stolicy. nie kumam

trebuch 2014-04-03 20:59:24
White, gdzie masz swoje tryremy? ja dzis stracilem 2, rudi 1. pozostaly mu conajmniej 2. ja w nastepnej turze tez bede mial dwie. przydaloby sie mu je zatopic i poblokowac porty

Bodek 2014-04-03 21:18:36
Rudi zgodnie z moimi przewidywaniami atakuje nawet na niskim randomie
w myśl zasady i tak przegrałem wojnę a jak się zfarci to może jakiś cud...

i niestety farci raz za razem :(
dziś zatopił obie triemy obstawę mojej galerki
miał 32% i 50% czyli szanse że zatopi obie wynosiły 16% - i obie zatopił - farciarz

Te triemki teraz dostałyby promocje także zaatakowałem silniejszą z nich galerką póki się nie podleczyła, miałem 60% i na szczęście wygrałem, jednak moja galerka ledwo żywa. Zatem z blokady nici - Rudi dziękuj randomowi -
wieje na północ.

Na lądzie Rudi wstawił all do Orleanu, także zdąży wrócić do Paryża jakbyśmy podchodzili.
Bez nerwowych ruchów, grzecznie czekamy, ani kroku w tył na lądzie

PS Scoobiemu farciarzowi też wyskoczył bronz (tak jak Rudiemu) tylko nie wiem gdzie ale wyskoczył to pewnik :/

Whiteye 2014-04-03 23:00:06
Trebuch:

Jutro przez fort na równiku przepłynie pierwsza moja triera, druga turę później a trzecia 4 tury później.

Bodek 2014-04-04 16:34:44
Treb -> na banany
skoro się Rudi oddalił od stolicy to próbujemy podejść i spalić

Whiteye 2014-04-04 17:48:41
Rudi stoi pod jeleniami, wieczorem wrzucę screeny.

Whiteye 2014-04-04 18:15:31

trebuch 2014-04-04 19:51:58
ok, moje wojsko weszło na banany. White a czemu Twoje tak obok stanęło? gdyby była okazja iść na Paryż to będziesz turę za nami przez to (jeśli pójdziemy górkami)

Whiteye 2014-04-04 20:04:41
Jeśli Rudi wróci do stolicy (a zakładam że wróci), to i tak nie podejdziemy, nawet górkami. Jeśli nie wróci, to nie będzie miało znaczenia którędy idziemy.

trebuch 2014-04-05 07:39:31
poczekam dziś na Was z turą bo mi szpieg wrócił do stolicy. dajcie znać jak się Rudi ruszył

trebuch 2014-04-05 11:48:24
Rudi chyba nie zrobił tury --> nie poszedł w stronę Paryża

gryz 2014-04-05 13:03:41
no Rudi nie zrobił. mam pokój z Pontim, stanęło na tym że zbudował miasto na górce tam gdzie ja miałem

Whiteye 2014-04-05 13:15:47
Gryz:

Pamiętaj że zawieszenie broni można w każdej chwili zerwać, nie ma 10 tur obowiązkowego pokoju.

Bodek, Trebuch: staniecie jakimś słoniem albo spirem pod górką, na polu, na które dzisiaj wejdę?

Jeśli Rudi nie ustawił automatycznego ruchu, to do stolicy na pewno juz nie zdąży. Może jedynie stanąć kratkę na zachód od niej, ale w ten sposób się wystawi na nasz atak, więc pewnie zatrzyma się za rzeką, albo sobie odpuści stolicę.

gryz 2014-04-05 13:50:01
tą grupką co jest 2 kratki od orleanu nie ruszył

Bodek 2014-04-05 14:19:21
Gryz
nie wierze że Ponti odpuścił
raczej gra na czas i czeka na posiłki, nie daj się zwieźć
On nie ma innej opcji niż atak na Ciebie
Na wyspę nie popłynie bo go zatopię a w centrum siedzi Rzym i Anglia
On NA PEWNO ponowi atak na Ciebie
Tylko aktualnie nie ma wystarczająco wojska stąd to zawieszenie broni

WOjna z Pontim Cię czeka wkrótce nie daj się zwieźć

Bodek 2014-04-05 14:57:35
wszedłem na górkę nad bananami
White nie wiem czemu się oddzieliłeś ale kieruj się w naszą stroną, najwyżej podejdziesz bez górki od południa, jakby się udało zjarać Paryż a Rudi nie wróci to idziemy na kolejne miasta.

Może się tak zdarzyć że spalimy Paryż a następnie będzie bitwa bo paląc Paryż nie zaatakujemy stacka ukrytego za nim (nie można przejmować miast) bo będzie kryty kulturą z Orleanu.
Nie wiem co zrobi Rudi ale niedobrze że się rozdzieliliśmy

Whiteye 2014-04-05 19:08:29
Ruszałem się jako pierwszy, więc się nie oddzieliłem. Faktycznie mogłem się ruszyć na banany, ale wyszedłem z założenia, że i tak się cofniemy jeśli Rudi wróci, a jeśli będzie szedł dalej na zachód, to nie ma znaczenia którędy pójdziemy.

Możliwe że Rudi specjalnie odpuścił turę, licząc na to że i tak sięgnie nas po skasowaniu Paryża. Teoretycznie jutro może przejść przez rzekę, a i tak będzie poza naszym zasięgiem, bo ruiny Paryża będą w kulturze Orleanu. Może warto było by, po spaleniu Paryża, cofnąć się tam gdzie teraz stoi stack Bodka?

Bodek 2014-04-05 20:44:08
White a gdzie dokładnie teraz stoisz ??
Mam nadzieję że pod górką na równince 2 kratki od Paryża...
Teraz już nie można robić nawet drobnych błędów, trzeba grać uważnie bo zapewne będzie bitwa na ruinach Paryża.

Postaram się zaraz jakiegoś screena wkleić jak to musimy rozegrać
Zaznaczam BĘDĄ STRATY PO NASZEJ STRONIE
nie da się już tego uniknąć chyba że odpuścimy Paryż - a to bez sensu nie skorzystać z okazji

Bodek 2014-04-05 22:10:21
no qrcze nie ma nawet co rysować
wychodzi mi że wojska angielskie na bitwę nie zdążą :( chyba że podejdą pod Paryż na równinke, ale to oznacza rozdzielenie i tak skromnych wojsk antykonnych.
Mam tu raptem 2 słonie a Treb 2 speary
.............

Jeśli Rudi wraca wszystkim to są 2 warianty:
- to co bierze udział w bitwie o Paryż spisujemy na straty i po spaleniu miasta cofamy się o kratkę
- moje i Treba jednostki szturmujące paryż zostają na górce i dostają ochronę ze zdrowych anglików i tam przyjmujemy jego uderzenie na twarz

straty spore

najlepszy dla nas scenariusz i całkiem możliwy to taki że Rudi pozostawi w Paryżu naprawdę niewiele - 4 jednostki
wtedy ginie nam 3 katapki plus te 4 dobijacze a reszta wychodzi poza zasięg
i spokojnie czekamy

Whiteye 2014-04-05 22:31:08
Ktoś z Was podliczył ile mamy jednostek we Francji? Jest sens ryzykować bitwę? Możemy podejść pod Paryż, skasować go, a resztą jednostek wycofać się tam gdzie teraz stoicie.

trebuch 2014-04-05 23:33:55
ja myślę że właśnie tak się skończy - w Paryżu zostanie niewiele jednostek i resztą wcale nie będziemy musieli wydawać bitwy tylko zwiejemy (kasując drogi)

Bodek 2014-04-06 00:07:41
taki scenariusz biorę w ciemno
ale co będzie gdy Rudi pozostawi w Paryżu te 4 jednostki które już są i dostawi te 3 z okolic (nawet wariory) i jeszcze 6 rydwanów
to da 13 obroncow nawet słabiutkich ale czymś ich trzeba będzie zabić
czyli 13 naszych musi pozostać po szturmie w zasięgu kontry

czy tak zagra nie wiem ale powinien

Whiteye 2014-04-06 00:16:49
Jeśli 13 naszych jednostek zostanie pod stolicą, to Rudi będzie musiał wejść na ruiny 13 swoimi jednostkami, a wtedy to my będziemy mogli je skasować. Taka wymiana 1:1 jest chyba lepsza, niż podchodzenie pod francuskie katapki.

gryz 2014-04-06 13:23:26
od strony Pontiego zostawiłem sobie tą armie i dorzucam nowych. a do Rudiego to ja tam wam nie potrzebny jestem tak? pod Orlean nie podchodzić? może bym coś wykrzesał, ze 3 katapy ze 3 axy może bym mógł tam puścić

Whiteye 2014-04-06 16:43:02
Jeśli dobrze wszystko policzyłem, Rudi ma 10 katapek i 17 axów. My mamy 2 słonie, 17 axów, 4 rydwany, 2 spiry i 14 katapek. Do Paryża w tej turze nic już nie wejdzie, chyba że Rudi wrzuci tam 5 rydwanów, katapkę i wara, ale nie za bardzo chce mi się w to wierzyć. Jutro miasto powinniśmy zdobyć bez większych strat i chyba będziemy mogli sobie pozwolić na to, żeby wejść na ruiny, bo nawet jeśli Rudi przywali nam katapkami, to potem i tak jego axy, w najgorszym razie, będą walczyć z naszymi katapkami, więc szanse będę pół na pół.

O której będziecie mogli zrobić jutro turę? Ja, tradycyjnie, po 20.

Gryz:

Ja na Twoim miejscu nie rozdzielałbym stacka, tylko go schował przed Pontim.

Bodek 2014-04-06 17:42:03
Jestem po turce:

1. Gryz - mam baaaardzo złe wieści. Ponti otrzymuje surowiec "słonie" od Zulusów. To oznacza że na 100% docina słoniki wszędzie i zaraz do Ciebie wróci. Jeśli nadal stoi całą armią w mieście granicznym to UDERZAJ ze wszystkiego póki masz okazję. Jak dołączy paczkę słoni nie będziesz w stanie nic mu zrobić.
Naprawdę potraktuj to jako czerwony alarm dla HRE
Może White lub Rzym coś ze środka go zaszachują ale na 100% ma słoniki od Zulusa i je docina

2. Paryż
Ruszyłem się do anglików czyli na równinkę pod Paryż zamiast od tyłu po górce, nie możemy rozdzielać stacku. Całkowicie nie podzielam entuzjazmu WHite co do bitwy i zupełnie ale to zupełnie nie chcę tej bitwy ze zbieraniną Rudiego.

A po co nam ta bitwa ???????????
Traci miasta cały czas, rozgrywamy go jak chcemy, i jeszcze mamy się sami podstawić pod ogień 10 katap i 17 axów na dobitkę ??

Palimy Paryż i się wycofujemy na górkę z drogą na północny wschód, tym co nie uczestniczyło w szturmie Paryża. Niech Rudi wchodzi na ruiny Paryża i ona staje w ogniu naszych 14 katap ale My ???
Po co...

Macki już chyba są w Holandii lada moment u mnie berserki, ostatnia chwila gdy jego axy jeszcze coś są warte i mamy pozwolić aby zrobił z nich użytek ...
Na wykresie Power widać że wojska mu co turę UBYWA - czyli się rozwiązują z braku kasy
a niech zdycha z głodu i gnije.

Jestem za ciągiem dalszym podchodów, Bitwę wydamy TYLKO jeśli to on podejdzie w nasz ogień katapek.
Naprawdę nie widzę czemu mielibyśmy wchodzić na ruiny Paryża w jego zasięg.

3. Morze
No cóż tu już samodzielnie ale blokuję go cały czas i odcinam wyspy od stałego lądu. Nie ma surowców rozweselaczy na stałym lądzie ani bronzu na wyspie.
Miast już jak widzicie nie ścina bo nie ma bronzu tam gdzie ma popa (wyspy) a na lądzie nie ma co ciąć.
Paryż po misji szpiegowskiej Treba padł z głodu :D

Sumując :
Palić Paryż TAK ale bez ryzyka ciężkiej bitwy. A da się tak zrobić
Treb wystrugaj secika na miasto w okolicach ruin Paryża.

Gryz przypominam że masz czerwony alarm - słonie u Pontiego

Whiteye 2014-04-06 18:18:36
Ja nie jestem entuzjastycznie nastawiony do bitwy, uważam tylko że teraz straty rozłożyły by się po równo, co było by dla mnie do przyjęcia. Nie mam zamiaru Was do niej namawiać, bo czas działa na naszą korzyść.

Whiteye 2014-04-06 18:32:59
Jak wygląda sytuacja na morzu? Na którymś ze wcześniejszych screenów widać, że walczycie koło "pionowej" wyspy. Te dwie "poziome", które są na północny-wschód i północny-zachód od "pionowej", są czyste?

trebuch 2014-04-06 20:45:44
White - co do morza to ja nie wiem teraz jaka jest sytuacja na akwenach Rudiego. On mi zatopił przy swojej wyspie 2 tryremy a stracił jedną po ataku Bodka. Ja teraz mam nowe 2 na granicy z nim, w następnej turze będę miał trzecią a za trzy tury czwartą. Jak zbiorę taki stack to zamierzam płynąć na jego porty i wysadzać pod nimi macki.

Wiecie gdzie są pozostałe miasta Rudiego? ma ich łącznie 8 (musiał dostawić 1-2 ostatnio). Paryż, Orlean i Lyon wiem gdzie są. Macie info na temat pozostałych? najbardziej interesują mnie takie które stoją gdzieś na wybrzeżach blisko jego rodzimych terenów bo zamierzam je palić wysadzając macki

Whiteye 2014-04-06 21:07:05
Jedno miasto jest na dużej wyspie, drugie na wyspie w kształcie litery T. Pierwsze z nich powinienem skasować w ciągu 2 tur, drugie w ciągu 5 tur. Na pionowej wyspie jest El Do Ra Do.

trebuch 2014-04-06 21:26:47
ok, dzięki za info. Eldorado też namierzyłem i zamierzam zjarać w przeciągu najbliższych tur

Bodek 2014-04-07 08:44:37
chyba dzis musimy zrobic turke razem
to co kolo 20.30 ?

Whiteye 2014-04-07 09:01:47
Gdyby mnie nie było jak się zalogujecie to dzwońcie. Koło 20 kładę małego spać i czasami zdarza się że zasnę przed nim ;]

trebuch 2014-04-07 09:43:08
tak, okolo 20.30 powinno być OK

gryz 2014-04-07 20:04:13
nie jest dobrze, z dema wychodzi, że Ponti ma tyle woja co Ty Bodek, a chyba nawet i więcej...

Bodek 2014-04-07 22:17:30
no naciął słoników i tyle

to oznacza że qrcze czarni jak i *** mają straszne małe armie ...

co do Pontiego to zapewne jego ekonomia bardzo to odczuwa zatem on musi coś ugrać tą armię już teraz bo inaczej inwestycja ta nie miałaby sensu.
Przegrupuj się Gryz i ustaw tak abyś mógł w jedną turę spalić mu to miasto graniczne. Nie wiem gdzie masz szpiega ale powinieneś go mieć u Pontiego.

Obserwuj gdzie idzie głównym stackiem.

Co do morza i Francji to cała blokada wygląda tak

Zaledwie jedna ranna galerka blokuje mu surowce z wyspy i na wyspę
White widzisz swoją, kieruj się na mnie jak najszybciej.
Triemy mnie goniły ale już przestały, albo zrezygnował albo (co możliwe) rozwiązały się triemy zbraku kasy.
Ja co turkę robię dwa ruchy i trzecim załączam blokadę oddalając się od Francji.
Muszę tak bo jestem ranny ale to skuteczne i działa.

W centrum Francji czekamy grzecznie na to co zrobi Rudi i jeśli pojawi się okazja idziemy palić port z dwoma bronzami
Choć raczej Rudi już nie ma gdzie się ruszyć i będzie dążył do bitwy na maksa

Whiteye 2014-04-07 23:42:27
W która stronę popłyniesz łódką? Zgodnie z ruchem wskazówek zegara czy odwrotnie?

Bodek 2014-04-08 00:35:37

popłynę do góry jeśli spotkam francuską łajbę gdziekolwiek :D
chyba że nic nie zobaczę na dole to podpłynę zerknę i zachowam pozycję w której jestem z blokadą

Bodek 2014-04-08 15:41:54
dziś niestety ponownie musimy być w grze razem...
piszę niestety bo ciągle jestem na wyjeździe a wieczorem na dodatek Liga Mistrzów

W sumie raczej się cofniemy o jedną ktratkę do tyłu na górkę ale nie wiadomo co Rudi zrobi i a nuż w samobójczej szarży podlezie na bitwę

ScoobyDoo 

Bodek 2014-04-08 17:12:35
Tak jeszcze tytułem ogólnego zarysu strategicznego

Fajnie by było aby się udało znaleźć jakieś zesłanie dla Ludwisia
Najlepsze wydaje mi się to miasto Eldorado
Mała wysepka tylko z jednym zasobem, można go odciąć z wody i już wegetuje na wieki wieków a kozy nie wygrają przez PA.

Szkoda pozostawiać go na Słonince bo tam są boberki i kraby czyli 2 surowce.
Na stałym lądzie to w ogóle maskara bo kultura by cisnęła

Także jeśli mogę zasugerować Treb to desantuj raczej Lyon mackami z morza (wyrąbiste miasto - jak nie ma chętnych to w ciemno biorę lokalizację nie patrząc na odległość) 2 bronzy !!!
Produkcja wgniata w fotel. Uważam że tu docelowo będzie fenomenalna stocznia do budowy floty.... mam nadzieję że wkrótce Holenderska

Pod Orlean podejdziemy raczej dopiero gdy podciągniesz więcej macków treb albo crossy (nawet lepsze na axy)
Poczekajmy aż mu głód porozwiązuej troszkę woja.

trebuch 2014-04-09 08:01:49
żeby desant na Lyon mia sens to będziemy musieli jakoś odciągnąć jego stack w ten sposób, żeby w 2-3 tury nie wrócił do Lyonu. W pierwszej turze zauważy moje statki, potem potrzebuję tury na podpłynięcie do jego brzegu, następnie tury na wyładunek i dopiero w czwartej atak (ewentualnie atak w trzeciej z pokładu z karą jeśli okaże się że ma słabą obronę w Lyonie). Oczywiście miejscówką po Lyonie jestem żywo zainteresowany

Whiteye 2014-04-09 08:48:46
Iloma galerami możesz podpłynąć pod Lyon? Gdyby było ich kilka, Rudi musiałby rozdzielić stack, a wtedy my moglibyśmy spróbować podejść pod Orlean. Rudi pewnie skasował wczoraj worki, albo straci je dzisiaj, więc moglibyśmy spróbować zniszczyć drogi pomiędzy Lyonem i Orleanem.

Bodek 2014-04-09 09:00:32
1. Morze
White - od teraz przejmujesz rolę blokującego wodę bo masz tam triemke.
W każdej turze robisz triemką krok w przód i drugi ruch to blokada.
I tak po kroczku po kroczku w stronę Eldorado. Ważne abyś co turę zablokował- naprawdę ważne.
Moja galerka musi się podleczyć ale zaraz wróci. Moje triemy tez za chwilkę przekroczą przesmyk.

2. Orlean - bez wzmocnienia stacka mackami/crossami nie podejdziemy na czołowe.
3. Lyon - żadne wyładowanie wojska, atak z łódek bezpośrednio.
Szpiega ustaw w miejscu w którym się spodziewamy że może się zatrzymać trzonem wojsk i niech już tam się zbiera zniżka w cenie. Jak się trafi to niszczymy drogę pod grupą.
Lyon należy zagłodzić z morza i wyczekiwać na okazję do spalenia. On już nic nie ścina a floty jego zupełnie nigdzie nie widzę. Albo mu się naprawdę rozwiązała albo wyczekuje pod granicą z Holandią.
4. Wyspa - white zablokuj i najelpeij spal mu tą wyspę czterokratkową z przyprawą. Tam jest Twój odcinek frontu i powinieneś sobie dać radę. Masz flotę kanał i wojo aby wysadzić desant.

5. Ponti - tu naprawdę wielka zagadka, rzeczywiście naciął woja słoniowego i MUSI gdzieś uderzyć ale gdzie ??

Niestety proawdopodobny jest też scenariusz że uderzy na centrum na odcinek Anglia/Rzym i będzie chciał zająć słonie.
Najgorsze że skoro dostał surowiec od czarnuchów to znaczy że może działaćz nimi w porozumieniu i np. do akcji na Rzym podłączy się też Cheos.
Cheos i tak wydymał Rzym po całości bo ten mu pomagał z miastami barbów w zamian za to Cheos sam zajął mu diamenty na równiku.

Wspólna akcja Cheosa z Pontim niestety jest możliwa :/

trebuch 2014-04-09 09:28:52
ja mam niestety tylko 2 galerki na których są 4 macki i 2 charioty. za to 4 tryremy będą je osłaniać. Więc Lyonu łatwo nie zajmę jeśli będzie w zasięgu tym dużym stackiem

gryz 2014-04-09 13:54:10
no wygląda na to, jakby Ponti zmierzał właśnie na południe, ale to dopiero potwierdzę może w następnej turze. na razie wpakowałem mu sie tak ja na obrazku, dojde wariorsem na Kolonie i tyle. Mam nadzieje że mnie stąd nie przegoni. przydałby sie szpiegus pod Kolonią, co sie dzieje z tą armią dalej.

trebuch 2014-04-09 16:09:15
no to możliwe że się zgadali na White'a...

Whiteye 2014-04-09 18:48:32
Trebuch:

O której możesz robić turę?

Z Pontim może być różnie. Mógł się dogadać z Cheosem i Cholernikiem, a wtedy zatrzymają się pewnie gdzieś u Bodka. Mógł też dogadać się tylko z Cholernikiem, a wtedy będę miał spore kłopoty. Liczę jednak na to że nie dogadał się z nikim i ruszy albo na mnie, albo na Cholernika, a wtedy za dużo nie zdziała, bo będzie musiał walczyć na 2 albo 3 frontach.

Bodek 2014-04-09 22:13:37
panowie
Kto zniszczył drogę na górce ???????????????????????????????????????????????????

nosz w morde ...

Whiteye 2014-04-09 22:22:31
Ja mam alibi - pierwszy raz jestem na tej górce ;]

trebuch 2014-04-09 22:52:23
zniszczyłem bo uznałem że bardziej Rudiemu się przyda do gonienia nas niż nam

Bodek 2014-04-10 00:15:45
????????????????????????????????????????????????
Przecież stojąc na tej górce Z DROGĄ
trzymaliśmy Rudiego za jaja na całej linii

Sięgaliśmy wszystkie pola w czerwonym prostokącie samemu będąc nietykalnym.
Niestety ktoś zniszczył drogą pod jeziorkiem jak i pod nami
Zatem Rudi całkowicie bezpiecznie wejdzie teraz na ruiny Paryża a my nic mu nie możemy zrobić .........
będziemy wiać.

A mogliśmy swobodnie kontrolować front i zmusić go do trzymania tu wojska a ty byś na luzaku spalił bezbronny prawie port.

Te drogi były wręcz KLUCZOWE dla nas po zniknięciu jego kultury ...... ehhhhhh
:(

trebuch 2014-04-10 13:46:27
echh, błąd sorry. wyślę robola, może uda się odbudować

Bodek 2014-04-10 15:07:25
Rudi obawiał się chyba że to jakiś mega super hiper podstęp :D
i nie wszedł na ruiny Paryża (a powinien) także ja też nigdzie się nie ruszyłem.

Jednak trzeba jakoś zaplanować tutaj dalsze działania bo jak nic ma się nie dziać to zawijam do domu...

Płyń już Treb na ten Lyon z tym desantem, i odbuduj tą drogę ...

gryz 2014-04-11 07:54:26
Ponti idzie na południe

Whiteye 2014-04-11 08:07:16
Masz jakieś screeny?

gryz 2014-04-11 13:27:11
niestety nie mam. widziałem jedynie że miał 2 słonie w stolicy, jeden był pod kolonią, a reszta mi zniknęła z widzenia

gryz 2014-04-11 20:27:22
dawajcie na orlean bo Rudi idzie na mnie i myśle że Ponti też może ale nie widze jego armii

gryz 2014-04-11 20:44:25
dawajcie na orlean bo Rudi idzie na mnie i myśle że Ponti też może ale nie widze jego armii

Bodek 2014-04-11 22:24:31
Idziemy Gryz, idziemy
niestety tylko o krateczkę zamiast o dwie bo nam ktoś zniszczył drogę
na dodatek dzisiaj mój szpieg został u Rudiego złapany i nie mam rozpoznania
będę musiał opierać się na Waszych danych... ehhh ....
patrzcie no tam dobrze abyśmy jakiejś spektakularnej wtopki nie zaliczyli

Treb dawaj flote na Lyon
on pomaszerował tak daleko że nie zdąży wrócić

Bodek 2014-04-11 22:26:30
aha tak jeszcze żeby dobić psychicznie Treba

gdyby dziś była ta droga to podeszlibyśmy na 2 kratki do Lyonu i już Rudi nie zdążyłby się wrócić, spłonąłby jego głóny port :/

trebuch 2014-04-12 01:28:31
ale się znęcasz, przecież tego nie odkręcę:P

gryz 2014-04-12 18:20:43
Rudi sie cofnął na orlean pewnie

Bodek 2014-04-12 20:19:10
Odwrót na górkę

WSZYSCY
Jutro ponawiamy ten sam manewr, jeśli Rudi ponownie pójdzie dwie kratki w stronę Gryza to my (po już odbudowanej drodze) wpadamy i palimy Lyon.
Gryz trzymaj cosik w mieście granicznym aby nie mógł go spalić wysyłając jakiś mini stack. On musi wysłać naprawdę sporo aby chciać zdobyć i dzięki temu utraci kolejne miasto.

Treb daj screen z morza nad Lyonem gdzie twoje triemy.
Jedną z nich zawsze kończ ruch blokadą morza, nawet taką co jest z tyłu

Z newsow ze świata, słonie przestały iść do Pontiego teraz Zulus podarowuje je do Barteq (Indie)
Treb dorób macki

trebuch 2014-04-12 21:17:37
na drugiej galerce która wypływnie w stronę Rudiego w następnej turze będą 3 macki

Whiteye 2014-04-12 21:18:35

Whiteye 2014-04-13 17:56:48
Trebuch:

Kiedy będziesz mógł zrobić turę? Czekam na Ciebie w grze, bo potrzebna jest droga na górce, na której stoimy. Jakby co to ten numer, który się do Ciebie dobijał, jest mój ;]

Bodek 2014-04-13 18:19:31
nie wchodzę dopóki treb nie odbuduje drogi

skoro Rudi wyszedł z Orleanu to właśnie staracił Lyon.
Tylko musi być dziś droga przed naszym ruchem

gryz 2014-04-13 18:56:05
Rudi poszedł w moją stronę

Whiteye 2014-04-13 20:47:03
Jak wygląda sytuacja na morzu? Ktoś blokuje El Do Ra Do?

Whiteye 2014-04-13 20:50:25
Gryz:

Rudi zaraz się cofnie. Już teraz w najlepszym razie jest na zero z kasą, a jak wyjdzie stackiem poza swoją kulturę, to będzie na sporym minusie i straci kolejne jednostki bez walki. Widzisz gdzieś stack Pontiego? W mieście które jest najbliżej mnie (Stuttgart) ma tylko 2 słonie, katapkę a koło niego spira.

gryz 2014-04-14 07:11:34
no niestety, nie widze. widzę jedynie Cologne, gdzie też miał 2 słonie i cośtam

Bodek 2014-04-14 09:28:12
Ponti już traci na tej armii
każda tura w której naciął słoni i ich nie wykorzystał jest turą straconą

Gryz jak dziś będziesz robił turkę to zrób screen wykresów power i wklej tutaj pliss
chętnie popatrzę i oszacuję ile tego naciął Pontiasz

Co do sytuacji wojennej:
1. Rudi ponownie spalił Centowi miasto i ponownie szarpnął kasę (ehh za łatwo, za łatwo) dzięki temu znowu kilka turek bankrut pociągnie dłużej.
2. Lyon musimy spalić - bezwzględnie. Co by dziś nie zrobił Rudi mamy gotową odpowiedź.Także pierwsz niech turkę zrobić ktoś kto widzi gdzie Rudi ma wojsko i niech da info tutaj. Jak pogra źle to w pakiecie z Lyonem straci również Orelan a może i całą armię.
3. Gryz - uważaj bo ja osobiście wcale się nie zdziwię gdyby Rudi wykonał manewr boski wiatr i nie powrócił do Orleanu tylko ruszył na maksa na wybranego wroga (czyli na Ciebie). Na zasadze i tak przegrałem tu mnie i tak pobiją więc idę tam gdzie choć coś popalę przed śmiercią. Nie wiem co zrobi, ale jest to możliwe.
4. NIE PALIMY ELDORADO
Docelowo blokadę morską miasta będzie utrzymywać Holandia i Wikingowie.
Zniszczyć sieci, zagłodzić, odciąć od surowców, zablokować na stałe szlaki handlowe i pozosawić do wegetacji jako państwo bez koziej reli.
5. Trebuch jak już spalimy Lyon to pozostawm 2 triemy tutaj przy Eldorada (a może nawet jedną) a resztą na drugą stronę dawaj. Jest szasna spora że Ci wpadnie mase terenu po Raptorusie. *** mają wojnę z Efe. A ten jest uzbrojony po zęby i czeka ich mega ciężka przeprawa. Jest szansa że wpadnie Ci kolejny teren pod osadnictwo.
6. Macki wysadź na ruinach Lyonu i połącz ze stackiem, choć dwie reszta na łódki i prawo na Turków płyń. Te dwie tutaj niech wzmocnią stack przed decydującą bitwą z Francją.

Treb ogólnie masz szybko macemanów, musisz to wykorzystać i coś na tym ugrać. Czekanie aż reszta świata też ich będzie miała to stracenie szansy.

gryz 2014-04-14 12:34:19
ok, wkleje wykres.
i też właśnie sie tego obawiam, że Rudi będzie już szedł konsekwentnie na mnie, no ale zobaczymy. jeśli tak będzie, to chyba musze poświęcić to miasto, które zbudowałem po Rudim, bo nie zdąże, żeby go jako pierwszy zaatakować na równince. a ile myślicie, że może tracić kasy na woju co ture?

trebuch 2014-04-14 14:54:44
to Gryz najlepiej jak zrobi turkę przed nami

gryz 2014-04-14 18:38:59
ok. za jakieś 1h uda mi sie wbić do gry

gryz 2014-04-14 19:53:26

gryz 2014-04-14 20:11:58

Bodek 2014-04-14 20:39:09
no faktycznie troszkę naciął słoni Ponti .......

Treb czy wysadziłeś jakieś Macki ??
Bo przed nami najważniejsza bitwa
aczkolwiek ja szczerze mówiąc wcale się do niej nie palę. Choć to my łupniemy mu z katapek to jednak będzie w mieście na górce i40% obrony
poanalizuje to sobie jeszcze bo panowie starty będą miejmy jasność'liczyłem że może jakiś maceman zdąży na bitwę z Holandii

Whiteye 2014-04-14 21:09:14
Jak dla mnie, jeśli Rudi wróci do miasta, to szanse na wygraną mamy niewielkie. Dzisiaj stracił dwa miasta, jutro pewnie straci kolejne, więc będzie kilkanaście monet na minusie. Nie lepiej poczekać aż zbankrutuje?

trebuch 2014-04-14 21:38:42
wysadziłem jedną mackę na koniach, a jutro wysadzę 3 na miedzi. moim zdaniem powinniśmy czekać i dać mu szansę rozwiązać dalszą część armii. jak on pójdzie na gryza to też raczej padnie bo gryz ma 12 katapek i 11 axów

trebuch 2014-04-15 10:44:55
niusy z frontu Gryza - Gryz rozwalił armię Rudego. Lecimy prosto na Orlean i kończymy kampanię!

Bodek 2014-04-15 10:46:57
????
Wow
jak rozwalił??
Rudi poszedł na czołowe zderzenie wyszedł ze swoje kultury pod jego katapki ???

Naprawdę ????????????????????????????????????????????????????????????????????

trebuch 2014-04-15 10:51:32
tak, widziałem screen od gryza na mailu, ma tu wkleić. Rudi zrealizował scenariusz "Samobójca". Rudiemu zostało z 5-6 ledwo żywych unitów

Bodek 2014-04-15 10:58:34
zatem nie wyładowuj macek tutaj tylko stateczki w tył zwrot i cała na wschód.

Zabierz też te co już wysadziłeś

nieprawdopodobne z tym Rudim
zdołowaliśmy go psychicznie tym że nie wydawaliśmy mu bitwy a on tak bardzo chciał walczyć a nie zdechnąć z braku żołdu !!!
To poszedł po śmierć żołnierską
naprawdę nieprawdopodobne...

trebuch 2014-04-15 11:02:52
chciałem jeszcze mackami spalić wybrzeże Pontiemu żeby Gryz miał z nim lżej

gryz 2014-04-15 11:12:14
a było to tak :) straciłem 3 katapy i 1 axa

gryz 2014-04-15 11:17:47
w sumie to na tą chwile Ponti nic mi nie robi, mam z nim pokój i nie widze żeby sie szykował, w sumie to też niewiele widze. ale może nie ma co go na razie drażnić? bo wtedy na bank pójdzie na mnie, a tak to może podeśle gdzieś wojsko, zależy gdzie chce uderzyć i wtedy go dziabnąć. tylko przydałby sie jakiś zwiad. podeślecie tych szpiegów co były u Rudiego? ja jeszcze sie ich nie dorobiłem...

Bodek 2014-04-15 11:52:37
BRAWO GRYZ :padam:

no jak widzę wczorajsza rozmowa w grze się przydała,
brawo brawo

pochwal się w kronice że decydujący cios w Imperium Żab zadały wojska HRE
Napisz dokładnie że tracąc 4 unity zabiłeś dwadzieścia pieć

Niech wie Ponti że masz wojsko i wiesz jak się bronić
Pisz pisz
poważnie mówię

Też uważam że skoro Ponti naciął woja i go nie używa to po co go prowokować do dobrego zagrania (czyli użycia naciętej armii)
lepiej niech siedzi i płaci a nie ma z niej korzyści

Pontiego kontruje w centrum armia Rzymu i Anglii
To go powstrzymuje przed atakiem na HRE

Jeszcze raz GRATKI Gryz :)

Bodek 2014-04-15 12:46:26
podszedłem pod Orlean
jutro powinien spłonąć i kampania zakończona sukcesem.

Podarowałem CI Gryz gemsy na 10 tur dopóki swoich nie podepniesz ponownie
Podarowałem też Trebowi bobry bo widzę że nie ma a mi się dublują.
Dotnij za nie po 1 macemanie w każdym mieście i na ***ów :D

Treb dobrze by było abyś od jutra przejął blokadę morską Eldorado jedną triemą. Nic zupełnie tu nie widze w okolicy na morzu a moje triemy sa pilnie potrzebne gdzie indziej.
WHite jak rozumiem dziś zdobywasz to miasto z przyprawą i w zasadzie po Francji :)

trebuch 2014-04-15 13:40:36
spoko, zostawię jedną tryremkę na zblokowanie Eldo. Pod Orlean już chyba nie podchodzić nawet?

Whiteye 2014-04-15 13:55:44
Miasto na wysepce skasowane.

Bodek 2014-04-15 13:58:33
podejdź podejdź
nabijesz sobie xpa do katapek

a co do blokady to potraktujcie ją poważnie (Trebuch, White) bo ona odgrywa naprawdę ważną rolę
Blokuje szlaki handlowe do Francji aby czasem kozia rela nie skoczyła.
Także naprawdę podpłyń dziś o jedną kratkę triemką a drugi ruch to już blokada.
I tak płyniesz cały czas co turkę ruch o kratkę i blokada aż dopłyniesz pod Eldorado i tam się na stałe zakorzeniasz
Na razie jeszcze może daj 2 triemy bo mu koszty masakrycznie spadły i jeszcze jakąś jest gotów dociąć.
Blokada to naprawdę ważna sprawa

gryz 2014-04-15 15:49:29
dzięki, poszło nieźle :) . Dzięki Bodek za gemsy, przydadzą się, widzę że na forum też już mnie wyręczyłeś, ale jeszcze dopiszę o tych stratach, bo to w sumie dobry plan, żeby Ponti się mnie choć troche obawiał:)

Bodek 2014-04-16 09:56:36
panowie

jakieś pomysły co robimy dalej z tym wojem ??
rozchodzimy się do domów każdy do siebie czy jakieś inne zwarte plany ??

trebuch 2014-04-16 10:43:43
ja bym chciał trochę miast pobudować i odsapnąć od kosztów związanych z wojnami. Ewentualnie jakieś naloty na wybrzeża Pontiego jeśli będzie trzeba mogę porobić

Whiteye 2014-04-16 10:49:22
Ja pójdę moim stackiem na zachód, może uda mi się dogonić Rudiego gdzieś u Gryza. Jak nie to odbiję an południe i wrócę do siebie.

Bodek 2014-04-16 11:02:18
ok
w takim razie wracamy do domów
Pozostaje tylko kwestia trwania blokady morskiej

Najbliżej do Eldorado ma Holandia i Wikingowie
ale przez kilka najbliższych tur prosiłbym Cię WHite abyś pozostawił triemkę na blokadzie prze Eldorado.
Moja następne Cię podmieni w ciągu max 8 turek już na stałe.
Holandia jedną triemką powinna trzymać na blokadzie przy Eldorado również dla własnego bezpieczeństwa.
Najlepiej nie bezpośrednio obok miasta tylko kratkę obok i wtedy blokada.
To tak aby (jeśli zrobi łajbę) musiał opuścić miasto i wypłynąć na morze celem zaatakowania. Wtedy drugi blokujący zawsze go dobija.

ScoobyDoo 

gryz 2014-04-16 12:08:11
Ponti coś kombinuje. Puścił dziś z rana turke, jakby chciał wypowiedzieć wojne i chyba sie zanosi, że mi. no chyba że na południe idzie

Bodek 2014-04-18 00:28:30
tak jedna tylko sprawa
ja nie grabie wam tu u rudiego townow bo ich nie odbudujecie workiem od reki
ale widze ze inni czyszczą towny az milo ....

znaczy to ja tu jestem zbyt grzeczny ??? :szok:

Bodek 2014-04-18 00:34:43
ale Efe *** dopierd.....il

to się w głowie nie mieści
Scooby i Rihiter zupełnie nie umieją walczyć w civ4

Dosłownie ograł ich jak dzieci :szok:

trebuch 2014-04-18 07:36:09
ja i gryz tych townów też napewno nie palimy. White, mam nadzieję że Ty też nie. Na odchodnym spalił trochę Rudi i może czarni ale prośba żebyście nam nie palili bo zaraz tam miasta będziemy stawiać

trebuch 2014-04-18 07:37:12
Bodek, jakie masz info o tych stratach Rihiego i Scoobiego? ja dopiero teraz będę pewnie widział na wykresie Rihiego, a Scoobiego wykresu nie mam

Bodek 2014-04-18 10:25:28
No jak by to delikatnie powiedzieć ..... straty całkowite :D
Tam się zebrało na wprost siebie ponad 80 jednostek
Obie strony trzasnęły się nawzajem
I *** nie ocalało NIC
Zabił im z 40 unitów

Niestety nie widzę wykresu power Rihitera (nawet nie mam z nim kontaktu w grze) ale musi wyglądać przepięknie :D

trebuch 2014-04-18 10:34:34
dziś wkleję jego wykres. Gryz napisz czy ten Ponti idzie czy nie idzie bo jak nie ma potrzeby pomagać to lecę na wschód korzystać z okazji

trebuch 2014-04-18 10:36:12
Bodek, a wiesz jak ta potyczka wyglądała? bo z wpisu Eferalgi wynika że pierwszy atakował Rihiter wraz ze Scoobim. Stąd nie mogę pojąć jak to przegrali skoro atakowali katapami pierwsi

Bodek 2014-04-18 10:47:20
wysłałem do Rudiego zawieszenie broni

ma to znaczenie czystko techniczne
nic nie mam w zasięgu a blokadę chwilowo trzymacie Wy
za kilka turek podpłynę tu podmienić triemę Whita i wtedy wypowiem wojnę ponownie -

cały czas minium jeden z nas musi blokadę morską przy Eldorado trzymać

Whiteye 2014-04-18 11:00:38
Ja niczego nie spaliłem. Skasowałem tylko jednego łucznika w mieście, więc jeden ax został z tyłu, a reszta jednostek idzie razem najkrótszą drogą do Niemiec.

gryz 2014-04-18 12:11:35
no panowie, potrzebuje pomocy. to idzie z lądu, ale podejrzewam że z morza też może coś szykować... do tego jeszcze mi sie nie poleczyli po Rudim :/

gryz 2014-04-18 14:23:46
mam z 9 katap, ok 15 axów, z 5 spearów, 6 archerów, 2 gienków i jakieś charioty.
jakbyście podesłali, tu szczególnie prośba do Trebucha i Whitea bo widze wasze wojo, to może zdążycie mi pomóc zniszczyć jego stacka, ale i Bodek, jeśli masz jakieś statki w pobliżu mógłbyś podesłać, bo może mnie też z morza zaatakować. Na bank ma więcej słoni, to byś tymi szybkimi statkami go zniszczył zanim wysiądzie. Wcześniej mi blokował galejkami handel, to ma na co załadować

Whiteye 2014-04-18 14:49:26
Cały mój stack od Rudiego idzie do Ciebie, zadbaj tylko o drogę, żeby mógł się szybciej przemieścić.

Jeśli Ponti faktycznie ma zamiar Cię zaatakować, to przespał najlepszy moment.

Bodek 2014-04-18 15:55:35
ja już turę rano zrobiłem i oddaliłem się wojskiem zgodnie z pierwotnymi założeniami .....

a Ponti oczywiście że przespał

Whiteye 2014-04-18 20:32:25

Za 3 tury stanę stackiem na polu oznaczonym czerwoną kropką, najpóźniej za 4 tury Ponti mnie zobaczy, a za 5 tur będę pod Stuttgartem.

Gryz:

Wrzuć screeny na których będzie widać więcej Twojego terenu, tak żebyśmy mogli zaplanować ruchy. Masz w stacku jakiegoś medyka? Jak nie to nadaj którejś jednostce odpowiednią promocję, chyba że bez tego jesteś w stanie wyleczyć się przed bitwą z Pontim. Mój szpieg niestety wpadł u Ciebie, więc jeśli wyjdziemy z kontrą, to będziemy zdani na rydwan-zwiadowcę.

gryz 2014-04-19 13:36:56
Mam medyka także sie leczą szybko. poza tym Ponti znowu skwasił, nie ruszył sie i czeka nie wiadomo na co, ale to dobrze, ja sie wylecze, Wy dojdziecie i powinniśmy go zmieść. jedyne co to tak jak już wcześniej mówiłem, obawiam sie jego ataku z morza. na północy nie mam dużo jednostek a będzie chciał żebym rozdzielał albo tracił miasta, dlatego podsyłacie co możecie żeby nie zdążył wysadzić armii na ląd, wtedy już będzie pozamiatane jeśli to mu sie nie uda.

Bodek, możesz coś podesłać? Trebuch?

trebuch 2014-04-19 14:37:23
Ja płynę tylko jedna tryrema i jedna galera. Druga tryrema blokuje eldorado,mogę ja wysłać jeśli white zostanie na blokadzie

Whiteye 2014-04-19 15:14:37
Teraz Ponti nie jest w stanie już nic zrobić. Pod Pragą może stanąć najwcześniej w 130 turze, a w tej samej turze będą tam nasze stacki. Pilnuj tylko kolejności i staraj się logować przed Pontim, tak żeby na wojnie być pierwszym.

Bodek 2014-04-19 15:17:49
Ja swoje wojsko mam już dość daleko dlatego nie będę się tu cofał skoro jest was wystarczająco dużo.
Wsparcie od strony morksiej postaram się podesłać ale to też jest kawałek do przepłynięcia

Treb zasiedlaj zasiedlaj szczególnie te wypasione miejsca po stolicy i mega porcie
szkoda żeby taki super pola nie pracowały, dotnij sety, nie żałuj ludków

Whiteye 2014-04-19 19:38:25
Co zrobimy jeśli Ponti nie zdecyduje się na atak? Niedawno wrzucił biurokrację, więc możliwe że teraz idzie po machinery, żeby robić kusze i macki - wtedy szanse na odbicie górki z żelazem będą niewielkie.

Jeśli chcecie, możemy wykorzystać fakt że kultura HRE podchodzi pod Dusseldorf i zaatakować miasto. Ja w tym samym czasie mógłbym podejść z Cholernikiem pod Stuttgart. Jeśli odetniemy Pontiego od żelaza, to nie powinien być groźny.

trebuch 2014-04-19 20:33:05
hm, jeśli ma już biurko to musimy zjarać miasto graniczne bo potem faktycznie będzie ciężko ze słoniami i mackami. gryz macek nie ma a ja swoich axów nie awansuje tak daleko od domu

Whiteye 2014-04-20 14:07:36
Gryz:

Teraz decyzja należy do Ciebie. Możemy skupić się na obronie, ale w takim przypadku zwinę się jak u Pontiego pojawi się pierwsza macka albo kusza, albo możemy przejąć inicjatywę. Ja w 130 turze mogę zająć pozycje oznaczone czerwonymi kropkami, a w 131 turze wejść na kropki żółte. Stack południowy (ten na pustyni) mogę pokazać Pontiemu wcześniej (Ponti ma rydwan u Cholernika) a wtedy pewnie zmniejszyłby się niemiecki stack kolo Dusseldorfu.

gryz 2014-04-22 11:32:01
myśle że trzeba poczekać, aż on mi wypowie wojne, stanąć na czerwonym kółku i jak wejdzie to zaatakować go na równinie(pole nr 1 i 2 zależy gdzie pójdzie). też jakbyś coś podesłał od południa na Pontiego, to może podobnie by nam sie udało go ganiać jak Rudiego, nie wiem czy masz na tyle armii żeby tak zrobić

Whiteye 2014-04-22 12:31:26
Możemy poczekać, ale jeśli Ponti wstrzymuje się z atakiem to bardzo możliwe, że czeka na kusze i macki, a jeśli te się pojawią, to ja się wycofam. Nie chcę żebyś miał do mnie później pretensje, że zostawiłem Cię na lodzie, ale walka axami z kuszami i mackami nie ma sensu.

trebuch 2014-04-23 11:15:22
White ma rację, jak Ponti nie zaatakuje sam zanim dojdziemy na pozycje to my musimy spalić mu miasto graniczne bo on wróci z mackami i kuszami. Gryz zbuduj drogę 2 pola na lewo od Pragi - stamtąd będziemy szturmować Dusseldorf jakby co

gryz 2014-04-23 12:57:17
dobra, to zaraz zrobie drogę i idziemy.

gryz 2014-04-23 19:20:50
Ponti idzie na mnie, później wrzuce fotke

Whiteye 2014-04-23 19:45:41
Dzisiaj pewnie się cofnie, bo wypowiedziałem mu wojnę i skasowałem 2 czujki ;]

Ponti widział mój stack na południu, więc pewnie będzie spodziewał się ataku z tej strony, a to znaczy że koło Dusseldolrfu powinniśmy się bez problemu przebić.

Whiteye 2014-04-23 22:02:41
Gryz:

Masz jakąś jednostkę koło stolicy Pontiego? W jej okolicy jest niemiecki wielki artysta, dobrze by było gdybyśmy wiedzieli kiedy dokładnie dojdzie do miasta na żelazie.

gryz 2014-04-23 22:23:21
no niestety nie mam, poszedłem na północ patrzeć czy płynie, ale nic nie widze.
podejdźcie na czerwone kółko, stamtąd zdążymy go zaatakować na równinie albo koło pragi albo augsborga, zależy jeszcze czy pójdzie za ciosem, bo może i masz racje że sie cofnie.

Whiteye 2014-04-23 23:03:50
Poczekajmy na to co zrobi Ponti. Jeśli nie zdecyduje się na atak, to lepiej by było gdybyśmy stanęli na górce pod czerwonym kółkiem. Jeśli wypowie Ci wojnę, to musiałbyś zalogować się jako pierwszy, i napisać nam jak się ruszyć.

gryz 2014-04-24 07:48:06
jednak wypowiedział wojnę, to zapewne poszedł dalej. dziś uda mi sie zrobić turę koło południa, to wrzuce screena co sie dzieje. jeśli poszedł na augsburg to idziemy tam, jeśli na prage to możemy iść na tą górkę pod kropką

trebuch 2014-04-24 09:33:36
White, jaka jest sytuacja na południu? on chyba jednak nie mógł widzieć Twojego stacka skoro wypowiedział wojnę gryzowi. Pytanie: czy jeśli Ponti wejdzie na górkę w stronę Pragi i my również wejdziemy na górkę poniżej czerwonego kółka to czy on nas zobaczy czy góry nas zasłonią?

gryz 2014-04-24 11:58:13
no to poszedł w strone Pragi. stańmy pod bananem, jak wejdzie na równine to atakujemy. mamy przewage liczebną, także powinniśmy go zjechać. jutro włazimy do gry razem? jakaś kolejność ataku? chcecie atakowac pierwsi, ostatni?

Bodek 2014-04-24 12:16:11
atak zakończcie będąc w Pradze
to idelane miejsce do przyjęcia ewentualnej kontry

trebuch 2014-04-24 12:24:21
wygląda mi na to że Ponti planuje zjarać Pragę (a możliwe że również Augsburg tym stackiem co idzie z tyłu) i odpalić artystę w Dusseldorfie. Podliczyłem wojsko i mamy 19 jednostek przewagi. Powinniśmy to wygrać, ale katap wiele nie przeżyje. Zobaczymy jak ostatecznie ruszy wojskami jutro - jeśli okaże się że ten tylni stack idzie na augsburg to puściłbym Gryz w tamtą stronę klika jednostek tak żeby go nie zdobył (jakieś charioty+powrót tymi axami co wyszły). resztą będziemy czekać pod bananami i walniemy mu ten główny stack. Na bank musimy wejść pierwsi - najpierw katapki Gryza atakują, potem moje i Whitea. potem ja moge poświęcić swoje axy a potem już Wy kończycie

trebuch 2014-04-24 12:25:16
zamiast "na bank musimy wyjść pierwsi" miałem na myśli "na bank musimy wejść do gry razem"

Bodek 2014-04-24 12:27:52
postawcie jednego speara na gorce 2 kartki nad Pragą
tak aby nie mógł wjechać na nią rydwanem i zobaczyć waszego zgrupowania za miastem
jeden albo ze 2 speary na górkę i już nie wejdzie na nią

gryz 2014-04-24 15:18:50
White mógłbyś stanąć na tej górce dwoma axami? Trebuch nie ma z Pontim wojny, a jak mu wypowie, to Ponti od razu sie cofnie. Ten ax pójdzie na straty, ale inaczej nie wciągniemy go dalej, jeśli zobaczy całego stacka. Jak mu napisałem, że inaczej sie umawialiśmy, że dostał to co chciał i miał być pokój to napisał że mam najsłabszą armię, nie widzi dla siebie perspektyw i dlatego na mnie idzie

trebuch 2014-04-24 15:28:12
odpisz mu że najsłabszą armię ma Rudi:) a za chwilę dołączy do niego Ponti (ale tego już mu nie pisz;) )

Whiteye 2014-04-24 18:36:15
Poczekam na Trebucha a potem wejdę na pole pod bananami. O której możecie jutro się zalogować?

gryz 2014-04-24 20:36:36
ja pod wieczór. ale nie jestem w stanie dokładnie sie określić

trebuch 2014-04-24 21:06:15
20.30-21 najchętniej

Whiteye 2014-04-25 09:24:23
Ja pewnie zaloguję się koło 20, bo zrobienie tury zajmuje mi trochę czasu, ale poczekam na Was w grze.

Bodek 2014-04-26 00:53:19
panowie takie zwyciestwo i w kronice cisza ?!
Pochwalcie sie qrcze. Ta gra sie w duzej czesci toczy na forum naprawde podtrzymujcie atmodferke

no i nie ukrywam ze sam jestem ciekaw jakie byly straty po obu stronach

a tetaz Treb i Gryz.. zasiedlac zasiedlac zasiedlac
sety docinac ostro bata nie zalowac poddamym
ja sie dzieie czemu do tej pory nie ma miast w bylej Francji

ps jakby wsm teren francuski nie odpowiadal to chetnie przygarne ;-)

gryz 2014-04-26 09:12:34
:)

Whiteye 2014-04-26 14:30:50
Trebuch: poczekasz z turą na Cholrnika, tak żeby Ponti się przed niego nie wbił?

trebuch 2014-04-26 14:34:38
miałem właśnie robić ale OK, zrobię wieczorem

Whiteye 2014-04-26 16:41:37
Możesz już wbijać, Cholernik zrobił turę.

Bodek 2014-05-06 21:52:01
proponuję jutro wszystkim tu obecnym wymianę map...
wzrośnie handel bo nie każdy mawidoczność na wszystkie miasta wyspiarskie w sojuszu a każdy taki szlak to 3 zamiast 2.

Tylko proszę aby te mapy pozostału u swoich. Nie wymieniajmy się poza nasz obóz, niech Czarni i Kozy nie wiedzą tak długo jak się da co i gdzie jest zasiedlone

Bodek 2014-05-13 09:06:46
Panowie
Namawiam was wszystkich do zerwania OB z czarnymi (Cheos, Forek)

Po wymianie map mamy mnóstwo szlaków "naszych europejskich" i spokojnie wystarcza na wszystkie miasta w naszej grupie
Ze szlaków z nami czerpią korzyści tylko Oni.
Wy nic na tym nie zyskujecie. Zapewniam Was że nie stracicie nawet jednej monetki gdyż widać ile macie miast i ile jest do dyspozycji europejskich szlaków handlowych.

Nawet jeśli widzicie że macie handel z Zulu albo z ETiopią to każdy taki szlak natychmiast zostanie zastąpiony innym szlakiem naszym , nic nie stracicie

Civka ma taki prosty mechanizm szlaków:
- gdy maista są małe i nie ma różnicy w dochodach za wielkość miasta to civka wybiera domyślnie szlaki z państwem o najniższym numerze startowym według listy graczy.
Zobaczcie sobie że wszyscy macie szlaki i to dużo z Ameryką (Lary) następnie Aztek, i dopiero Zulu, Cheos. Ze mną i z Anglią macie wyżej płatne bo są miasta na wyspach. Z Celtami możecie nawet wcale nie mieć bo mają wysoki numer startowy i już obdzielacie tymi szlakami czarnymi. Jak zerwiecie z czarnymi to wskoczą w to miejsce od razu szlaki inne i na pewno nic na tym nie stracicie...

Nie wzamacniajmy wrogów skoro nic nam to nie daje

Gorąco namawiam abyście sobie sprawdzili sami w grze.
Najwyżej wyślecie ponownie OB (a uważam że nie będzie takiej potrzeby)

Bodek 2014-06-09 09:06:21
Tak jedna uwaga do wszystkich

Najbliższe głosowanie PA będzie w 170 turze
Nie mogą na nim głosować zwycięstwa religijnego bo nie mają kompletu głosów (brakuje Francji)

zatem zakładam że dadzą pod głosowania wniosek o Oddanie jakiegoś miasta do Francji.
Można zagłosować tylko o mieście w którym jest dominująca rele francuska.
Zatem dotyczy to tylko Treba, Gryza, White i mnie.
Ten kogo to będzie dotyczyć MUSI dać VETO zamiast zwykłego głosu na "nie"
Pamiętajcie Veto- vetować może tylko ten kogo dotyczy rezolucja czyli każdy w sprawie swojego miasta. Pamiętajcie jeśli nie dacie Veto i miasto przejdzie do Rudiego to ja wpadam i palę- nie mam wyboru. Zatem naprawdę Vetujcie

Moim zdaniem będą głosować o jakieś miasto w byłej Francji na lądzie stałym (bo tam teoretycznie mogą je próbować utrzymać) lub o jakieś miasto White tylko po to aby pogrążyć jego ekonomię, którą oparł o młotki z Islamu.

Także niestety trzeba vetować :(

trebuch 2014-06-09 11:16:39
a może w tym momencie już wykończyć Rudiego? mamy na tyle dużo miast z islamem że nie osiągną 75%. wetowanie to z tego co kojarzę 6 niezadowolonych buziek w miastach z islamem przez wiele tur

Bodek 2014-06-17 23:10:06
dajcie info co tam Cheos nawyprawiał

ile tego ma , czym wjechał, co masz na przeciwko tego....

gryz 2014-06-18 07:30:08
wjechał 13 ryckami i forek jednym, raczej słabo u mnie z obroną na te rycki... zniszczył mi troche katapek i paru ludków... w granicznych miastach mam troche woja, cośtam jest ale bez rewelacji, tylko że jak mi wjedzie w środek to mnie zmiecie... jakbyście mieli coś szybkiego, najlepiej rycki na podesłanie to byłbym wdzięczny

Bodek 2014-06-18 09:25:28
a masz swoich unikalnych lancknechtów już czy nie masz??
Bo oni są idelani na rycki
Jak masz to nauka na 0 i przezbrajaj wszystkie speary oraz wycinaj ich na potęgę

gryz 2014-06-18 09:47:26
mam od niedawna, miałem 2 ale polegli... tak zrobiłem, przerabiam i produkuje, ale pomoc by sie przydała, nie wiem czy sie wyrobie tak aby go zatrzymać

Bodek 2014-06-18 10:35:10
nie trać armii w beznadziejnych bitwach i spokojnie się zbieraj w jeden większy stack

Pchnę tu jakieś rifle ale to kawał drogi

trebuch 2014-06-18 11:37:58
ja od wczoraj mogę rycki robić więc jak zdążę to coś podrzucę. będzie okazja do podszkolenia przed turasami

gryz 2014-06-20 09:12:50

gryz 2014-06-22 15:07:55

ScoobyDoo 

Bodek 2014-06-27 07:49:33
podrzuciłem trochę rifli do HRE

wymusiłem na Rzymie podpisanie ponowne OB z Wikingami.
Pierwsza paczka rifli weszła na tereny rzymu i odcinam mu tą kolonię od reszty kraju.

Jak Cheos szybko nie wymyśli czegoś to się tu wpierd..oli na maksa
Nie będzie miał jak tym wrócić do domu bo już moja kawaleria wyczekuje aż opuści swoją kulturę

Dajcie mi info gdzie jest jego stack kirasjerów bo mi zniknął z oczu i szpiegami też nie mogę go namierzyć

gryz 2014-06-27 10:31:15
dzięki Bodek! ja nie widze jego armii, aby jednego koniucha, ale pewnie tylko stoi tam dla zwiadu

Bodek 2014-06-27 11:52:24
a gdzie jest kon na twoim terenie ?
ubije sukinkota, zawsze darmowe promo

gryz 2014-06-28 00:22:13
już zniknął

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum