www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Parę pytań początkującego
Author Message
Num-Lock 

xfire: numlocker
Helped: 1
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Posted: 2009-06-18, 10:28   Parę pytań początkującego

Na początku chcę się z wami przywitać, jako że jest to mój pierwszy post ;)

Jak się już zapewne domyśliliście, jestem początkujący, nawet bardzo, bo nie miałem do czynienia z żadną częścią civki :wstyd:
Teraz już naprawiłem ten błąd.
No ale do rzeczy, narazie zagrałem jedną grę, coś mi nie szło, to poczytałem, znów zagrałem i teraz mam takie zapytania.

Kiedy mi się miasta rozrastają ludzie są niezadowoleni, najwięcej minusów mam za zatłoczenie. Idzie coś z tym zrobić ? Jak można im podnieść zadowolenie ? I jaki to ma wpływ czy ludziska są zadowoleni czy nie.

Głód... mam za mało żywności, przynajmniej tak mi sie wydaje, bo pisze food 24/40

Wojsko, kiedy jest dobry moment, żeby je budować ? Jestem początkujący i póki co to nie chcę prowadzić agresywnej gry. Pytam, bo miałem pokój ze wszystkimi sąsiadami a jeden sie zbuntował i teraz jestem w plecy.

Wytłumaczcie mi co dokładnie robią młotki, wiem że chodzi o produkcje.
Może jest jakaś zasada że powinno się zachować proporcje kromek do młotków...

i dodaje jeszcze screen mojej stolycy,
może ktoś mi coś doradzi ;)

pozdrawiam

ps. taka mała informajca, wczoraj zainstalowalem xfire'a, także pare osób mogło dostać pytanie o dodanie do listy :)

Civ4ScreenShot0001.JPG
Plik ściągnięto 518 raz(y) 170.44 KB

Last edited by Num-Lock on 2009-06-18, 10:37; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 74/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2009-06-18, 10:38   

tak na szybko:

1. niezadowolenie - z "zatloczeniem" nie da sie walczyc, tzn. wraz ze wzrostem miasta wzrasa zatloczenie (zalezy tez od poziomu gry) ale wystarczy zadbac o odpowiednia liczbe "rozweselaczy"... najprostrze sposoby to:
- podpiecie odpowiednich surowcow (np zloto, srebro, skory, slonie przyprawy itp)
- wybudowanie odpowiednich budynkow (swiatynie, teatry, ale takze sa budynki ktore zwiekszaja efekty surowcow, np kuznia (forge) zwieksza zadowolenie z gemsow zlota i srebra... marekt ze sloni i skor itp...)
- stacjonowanie woja w miesie (miej zawsze przynajmniej 1 jednostke w kazdym miescie... )
- ustroje (civiki) monarchia, reprezentacja czy wolnosc wyznania moga dac sporo zadowolenia (po spelnieniu kilku warunkow)
- religia panstwowa
- "suwak kultury" (ale to jest awaryjne rozwiazanie)
2. co do twojej strolicy to najwiekszy problem jest brak jedzienia... staraj sie stawiac miasta z dostepem do przynajmniej 1 surowca zywnosciowego (albo kilku zalewow - flood plainsow) masz teraz przy stolicy 2 zlota ale ich nie obrabiasz bo brak zarcia...

3. stawiaj chatki 9szczegolnie jak grasz nacja fin, albo przy rzekach) one na poczatku daja malo kasy ale potem sie rozkrecaja, plus sa civiki ktore daja im wiekszego kopa (np free speach daje +2 monety)

no... i witamy chlebem i sola :)

PS
mozesz wcisnac "pomogl" :rotfl2:

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 24/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-06-18, 10:52   

Spichlerz pokazuje 24/40 - to oznacza że masz w spichlerzu 24 kromki chleba a rozmiar spichlerza to 40 kromek. Co turę każdy ludzik zjada 2 :kromka: a to co zbiera się z pól idzie do spichlerza. Jeżeli więcej zbierasz niż zjadają to w spichlerzu się żarełko odkłada, jeżeli mniej to ubywa. Jeżeli spadnie do 0 to jeden ludzik umrze z głodu, jeżeli wypełnisz spichlerz do końca to jeden nowy ludzik się urodzi.
Produkcja też jest zbierana z pól, ale nie odkłada się w spichlerzu tylko na dole ekranu miasta tam gdzie coś budujesz. Jak uzbierasz tyle młotków ile kosztuje budowana rzecz to zostanie ona ukończona i możesz budować kolejną rzecz.
Masz dwóch niezadowolonych ludzików w stolicy. Taki ludzik zżera 2 :kromka: ale nie pracuje (leń jeden) więc lepiej wprowadzić niewolnictwo (widzę że masz je wprowadzone) i "ściąć ludzika" czyli przyspieszyć produkcję za pomocą strzałeczki w dolnym prawym rogu ekranu miasta. Ludzik zniknie a pojawi się przez 10 tur +1 :niezadowolenie: i dostaniesz 30 :mlotek: za tą operację.

meca 

xfire: meca10
Helped: 2 times
Otrzymał 1 piw(a)
podpułkownik  Brązowy order za specjalne zasługi  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2009-06-18, 11:14   

Num-Lock wrote:
i dodaje jeszcze screen mojej stolycy,

bombel79 wrote:
co do twojej strolicy

LDeska wrote:
Masz dwóch niezadowolonych ludzików w stolicy.

Tylko, że na tym screenie wcale nie ma stolicy :P
Tacy starzy wyjadacze dali się podpuścić ;)

Num-Lock 

starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Posted: 2009-06-18, 11:17   

Wielkie dzięki za pomoc :padam:

Tak nawiasem mówiąc to pomyliłem miasta i zrobiłem screena nie stolicy tylko innego miasta ...

I jeszcze mam jedno pytanie o kromki, na screenie widać 24 całe kromki - 24 nadgryzione, o co chodzi ?

stolica0000.JPG
Plik ściągnięto 464 raz(y) 174.14 KB

hechter 

xfire: hechter
Helped: 4 times
Piwa: 14/4
podpułkownik  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2009-06-18, 11:19   

Ty lepiej uważaj, bo Ci ta stolica zaraz padnie ;)

--------------------------------------------------
"Pan jest zerem, panie Ziobro"

Num-Lock 

Posted: 2009-06-18, 11:24   

heh, i tak jest skazana na porażkę

a co robić żeby nie padła ? ;)

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 74/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2009-06-18, 11:26   

wojo, Wojo, WOJO!!! :)

meca 

xfire: meca10
Otrzymał 1 piw(a)
podpułkownik  Brązowy order za specjalne zasługi  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2009-06-18, 11:30   

Wprowadź monarchię, zrób kupę wojaków, zamiast farm zrób chatki i pracuj na nich :)

bummbummbamm

Piwa: 3/1
major  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4 
Posted: 2009-06-18, 11:31   

przypominaja mi sie moje pierwsze pytania na forum <haha> na szczescie nie pekaj tutaj sa wyjatkowo zyczliwi urzytkownicy :)

hechter 

xfire: hechter
Helped: 4 times
Piwa: 14/4
podpułkownik  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2009-06-18, 11:47   

O ile tam stoi tylko jeden immortal, to zestnij w następnej turce speara.

--------------------------------------------------
"Pan jest zerem, panie Ziobro"

gaston 

starszy chorąży  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2009-06-18, 11:48   

w civ sie jedna prawda sprawdza - chcesz pokoju szykuj sie do wojny - Ai wie ze nie masz wojska to cie atakuje

Marw 

xfire: marwoj
Helped: 20 times
Piwa: 8/30
starszy plutonowy  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4 
Posted: 2009-06-18, 11:52   

Num-Lock wrote:

I jeszcze mam jedno pytanie o kromki, na screenie widać 24 całe kromki - 24 nadgryzione, o co chodzi ?

Całe kromki to jest Twoja produkcja żywności a nadgryzione to konsumpcja. Masz ich po równo więc na pasku masz stagnant czyli miasto stoi w miejscu. Jeśli całych jest więcej niż nadgryzionych to masz nadwyżkę i jak pasek dojdzie do końca to miasto wzrasta. Jeśli masz nadgryzionych więcej to masz niedobór żywności i miasto zacznie się kurczyć. Pasek symbolizuje ilość zmagazynowanego jedzenia.

ps. Witam sąsiada:)
Last edited by Marw on 2009-06-18, 11:53; edited 1 time in total  

tBViper 

starszy szeregowy 
Posted: 2009-06-18, 18:18   

bombel79 wrote:
z "zatloczeniem" nie da sie walczyc

a bacik przepraszam to co, pies? wprowadzić niewolnictwo i ciąć buntowników na świątynie lub jeszcze lepiej wojsko!

jeśli masz 2 zbuntowanych w mieście, zetnij ludziki na taki budynek/jednostkę, żeby zabił 3 ludziki, bo za zaharowanie na śmierć powstanie 1 nowy buntownik. 2 buntowników + 1 nowy - 3 ludziki = zero buntowników. alternatywnie zetnij 2 na świątynię bądź koloseum, co da jednego happy gościa. 2 buntowników + 1 nowy - 2 ludziki + 1 happy = 0 buntowników.

żeby czasowo ograniczyć wzrost miasta buduj roboli lub osadników, albo tak dobierz kromki wokół miasta, żeby zjadane było wszystko, co zbiorą. brak nadwyżki = brak przyrostu = brak niezaodowolych (z powodu tłoku)

S�ownik e-slangu graczy

Num-Lock 

Posted: 2009-06-18, 20:33   

a gdzie się ustawia avatar ? bo nie widzę u mnie w profilu takiej opcji

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum