www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download
 
 Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic


POLSKA i jej wyjątkowa? historia
Author Message
pawelt Helped: 12 times
Age: 39
Joined: 27 Feb 2007
Posts: 5128
Piwa: 8/28
Location: Warszawa
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-04-11, 15:35   POLSKA i jej wyjątkowa? historia

Nie znam historii europy i świata na tyle dobrze jakbym chciał, ale z tego co się tym interesuję, to mogę z czystym sumieniem postawić tezę, że historia polski jest jedną z najbarwniejszych, najtragiczniejszych i najciekawszych na świecie.

Jak ktoś zna równie ciekawą to z chęcią posłucham.
To nie jest zresztą tylko moja ocena, ale także wielu z historyków (nie polskich).
Ja zawsze staram się być obiektywny, a szczególnie w tym przypadku, ale albo mi to nie wychodzi, albo historia polski jest na prawdę wyjątkowa :)

Jest wiele na prawdę ciekawych wątków i faktów.
Wg mnie głównym powodem tak burzliwej historii było położenie polski.
Po średniowieczu tłukliśmy się głównie na wschodzie, nawet oblegając i zdobywając Moskwę. Tego nam chyba nie darowali ;) . Tłukliśmy się też z turkami na południu i powstrzymaliśmy atak islamu na europę w 1683 (ważna data w dziejach europy!). Niestety nie udało się "ujarzmić" ruskich i to była chyba największa klęska. Ruscy stworzyli mocne, autokratyczne państwo, które niezagrożone z północy i wschodu skupiało się na podbojach na południu (ukraina) i zachodzie (polska i litwa). Polska puki nie walczyła na kilku frontach dawała sobie z nimi radę. Jednak ciągłe bitwy z turkami, ruskimi, szwedami, prusami musiały się odbić na gospodarce.
A co do samego państwa polskiego, to było ono wielonarodowościowe o tolerancji niespotykanej na skalę światową. Była to mocna i słaba strona polski. Z jednej strony tolerancja przyczyniła się między innymi do sformułowania konstytucji 3maja, z drugiej nie było jedności w rozległym państwie, przez to król nie mógł trzymać państwa we własnych rękach i szlachta sprawowała relną władzę lokalną i wiadomo do czego to doprowadziło. Wszyscy się ze wszystkimi kłócili, ale to logiczne, w tak zróżnicowanym etnicznie państwie. To nam chyba zostało do dnia dzisiejszego :)

A teraz najciekawsza (niestety tragiczna) historia.
Konstytucja 3 maja była na prawdę wyjątkowa. W odróżnieniu od francuskiej miała pełne prawa na wdrożenie jej w sposób pokojowy i miała by ogromne skutki w rejonie, czego oczywiście nie chcieli monarchowie państw sąsiadujących. Tak więc zgadali się i zdławili ją w zarodku, na czele z katarzyną. Całą sprawa rozbiorów polski to jest ewenement na skalę europejską. To nie były zwykłe rozbiory, ale zagłada narodu. Ruscy dzielnie pracowali nad tym, aby kultura polski zniknęła całkowicie. ALe chyba nie docenili determinacji polaków. W 123 lata z ie udało im się tego dokonać, co jest na prawdę godne podziwu. Szereg powstań, ukryta edukacja, patriotyzm na emigracji. Choć nie wiadomo jak długo by to potrwało, uratowała nas pierwsza woja światowa.
Polacy zawsze byli solą w oku rosyjkiego imperializmu, bo na granicach swojego autokratycznego państwa mieli naród o silnych popędach demokratycznych i tego się zawsze obawiali.
W 1920 roku zatrzymaliśmy czerwoną rewolucję, czego nam nie darowali i 20 lat później się zemścili w katyniu :/ . To kolejna data w historii europy nie doceniana.
Później druga wojna światowa i wiadomo co się działo. 4 rozbór polski, później dwa razy front przeszedł przez polskę, siejąc zniszczenie. Gdyby nie churchil to polski by prawdopodobnie nie było. Upierał się, żeby polska po wojnie było, co było nie na rękę stalinowi a roosveltowi obojętne. Churchil dobrze wiedział, że polska może odegrać kluczową rolę w rozbiciu bloku komunistycznego, gdyż wtedy polska była znana z bitności, nastrojów antykomunistycznych i odwagi (w przeciwieństwie do pragmatyzmu anglików i francuzów). No i w sumie miał rację. To w polsce powstała solidarność - ruch niespotykany na tą skalę nigdzie indziej. Komunizm długo by się i tak nie utrzymał, ale polska zasługa też w tym jest i to niemała, w tym papieża polaka.

Jak na taką historię to cud, że polska w ogóle istnieje. Kłócimy się ze wszystkimi i o wszystko, ale to przecież uwarunkowania historyczne :) Nasza historia sprawia, że jesteśmy na prawdę wyjątkowym państwem i w sumie można być z tego dumnym. Większośc naszych wad/zalet można wytłumaczyć historią:
kłótliwość - wiadomo w państwie wielokulturowym trudno o jednomyślność,
pijaństwo - przy takim losie państwa to tylko pić ;) ,
bitność i odwaga - no mało kto się musiał tłuc tyle co my,
duma - no chyba jednak więcej bitew wygraliśmy, choć nie te najważniejsze ;) ,
religijność - jak trwoga to do boga (dziś np trudno było się do kościoła dostać :) )
co tam jeszcze.. rusofobia? - no po 4 rozbiorach, potopie czerwonych w 1920, katyniu, komunizmie to trudno o miłość ;)


To moja subiektywna i bardzo skrócona ocena i oczywiście zapraszam do dyskusji.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Peter xfire: peterek
Helped: 12 times
Joined: 31 Dec 2005
Posts: 7530
Piwa: 43/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2010-04-11, 17:15   

Quote:
Jak ktoś zna równie ciekawą to z chęcią posłucham.


Izrael - moim zdaniem mają historię nie do pobicia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bombel79 


xfire: bombel79
Helped: 12 times
Age: 39
Joined: 12 Apr 2006
Posts: 10495
Piwa: 63/4
Location: Raj na ziemi
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2010-04-11, 19:00   

Brytania? Chiny? Niemcy?
_________________
"W świecie wariatów, to normalny jest świrem."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pawelt Helped: 12 times
Age: 39
Joined: 27 Feb 2007
Posts: 5128
Piwa: 8/28
Location: Warszawa
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-04-11, 19:12   

bombel79 wrote:
Izrael - moim zdaniem mają historię nie do pobicia.


naród wybrany ;)

bombel79 wrote:
Brytania? Chiny? Niemcy?


historie ciekawe, nawet bardzo, ale nie porywające ;)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Rudi2


xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Age: 97
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 7612
Piwa: 204/69
Location: z Gotham City
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2010-04-11, 19:16   

Ponad 100 lat formalnego nieistnienia to 4-5 pokoleń poddanych represjom i wynarodowieniu a jednak odradza się ponownie i pomimo wrogości swych potężnych sąsiadów krwawo granice swe wytycza i utrwala. Naród pijaków, warchołów czy ludzi upartych?
_________________
Sytuacja jest świetna ale nie beznadziejna (S. Michalkiewicz)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bobek1971 


xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Age: 47
Joined: 07 Jan 2006
Posts: 11658
Piwa: 88/310
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2010-04-11, 19:32   

Rudi2 wrote:
Naród pijaków, warchołów czy ludzi upartych?

wszytskiego po trochu :) a paradoksalnie tragedie ten naród wzmacniają.
Dlaczego dzisiaj kombinujemy jak dla siebie zagranąć najwięcej, by jak najmniej państwu oddać...to właśnie te lata niewoli, represji, narzuconych rządów nauczyła nas takiego, a nie innego postepowania. Z pokolenia na pokolenie uczono nas jak zrobić by przeżyć...nie jedna droga ...wiele szkół...jedni pozytywistycznie inni dramatyczna walką jeszcze inni wspólpracując z wrogiem.
A wszytsko w jednym celu - by przetrwać.

U nas chore jest wytykanie braku patriotyzmu pod byle pretekstem.... odbieranie jednym prawa do nazywania się patriotą tylko dlatego, że inni uważają się za "większych", "bardziej prawdziwych"...
Liczę, że tragedia jak dotknęła nasz Naród paadoksalnie przyczyni sie do zmiany spojrzenia na kontekst patriotyzmu i jego ocenę
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sc0rp xfire: sc0rpionus
Helped: 3 times
Age: 39
Joined: 04 Jan 2007
Posts: 1897
Piwa: 1/1
Location: Poznań
starszy chorąży sztabowy  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2010-04-11, 20:31   

Rudi2 wrote:
Ponad 100 lat formalnego nieistnienia to 4-5 pokoleń poddanych represjom i wynarodowieniu a jednak odradza się ponownie i pomimo wrogości swych potężnych sąsiadów krwawo granice swe wytycza i utrwala. Naród pijaków, warchołów czy ludzi upartych?


Grecja byla dluzej okupowana przez Turków.
_________________
We are the Web
No to sie doczekalem CiV
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
plewan_79 Helped: 7 times
Age: 39
Joined: 29 Apr 2006
Posts: 3262
Piwa: 19/18
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2010-04-11, 20:56   

Bułgaria, Etiopia :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Peter xfire: peterek
Helped: 12 times
Joined: 31 Dec 2005
Posts: 7530
Piwa: 43/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2010-04-11, 21:06   

Rudi2 wrote:
Ponad 100 lat formalnego nieistnienia to 4-5 pokoleń poddanych represjom i wynarodowieniu a jednak odradza się ponownie i pomimo wrogości swych potężnych sąsiadów krwawo granice swe wytycza i utrwala.


Eee nie całe dwa wieki, a nawet jeden i niepełna ćwiartka - przy Izraelu amatorszczyzna zupełna.


Quote:
Liczę, że tragedia jak dotknęła nasz Naród paadoksalnie przyczyni sie do zmiany spojrzenia na kontekst patriotyzmu i jego ocenę


Bądźmy realistami, coś się zmieniło po śmierci Papieża polaka?
To dlaczego miało by się zmienić teraz?
To wcale nie jest taka tragedia jak się nam wmawia - przecież Prezydent to w zasadzie urzędnik (wybierany przez wszystkich), który nas reprezentuje i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie (marne swoja drogą - http://www.tvn24.pl/12690,1547557,wiadomosc.html), teraz obowiązki pełni jego zastępca (Komorowski) i zarazr będa wybory i będzie nasz nowy reprezentant narodu...

Tak przy okazji premier to zupełnie wygląda w tym kontekście jak ciota - 11 tyś. miesięcznie i to brutto...

Wracając do tematu:

Quote:
Grecja byla dluzej okupowana przez Turków.


Pewnie jestem nudny ale Izrael dłużej był okupowany i to znacznie ;)


Zupełnie nieporównywalne ze względu na czas istnienia, ale jak ktoś ma wolny czas to polecam zapoznanie się z historią Fenicjan.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Centurion Helped: 9 times
Age: 35
Joined: 24 Feb 2008
Posts: 10005
Piwa: 52/22
Location: Poznań
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2010-04-12, 06:02   

eee, ja tam uważam, że chociażby taka historia Rzymu jest ciekawsza, ale fakt faktem naszą w top10 bym dał :)
_________________
- Dlaczego Poniatowski przeniósł stolicę do Warszawy?
- Bo chciał oddychać wiejskim powietrzem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pawelt Helped: 12 times
Age: 39
Joined: 27 Feb 2007
Posts: 5128
Piwa: 8/28
Location: Warszawa
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-08-05, 12:09   

filmik na temat:
http://www.youtube.com/watch?v=h_QTKjDYtMI
_________________
Last edited by pawelt on 2010-08-05, 18:08; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
LDeskaxfire: ldeska
Helped: 34 times
Age: 42
Joined: 29 Mar 2006
Posts: 23386
Piwa: 20/1
Location: Warszawa
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-08-05, 12:50   

Bardzo mi się spodobał ten filmik
_________________
www.leszekbiega.pl - blog biegowy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Rudi2


xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Age: 97
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 7612
Piwa: 204/69
Location: z Gotham City
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2010-08-05, 12:53   

Dzięki Paweł.
Muszę przyznać, że od sceny zsyłki to mnie wzięło dość mocno.
Trochę zbyt skrótowo i nie zawsze czytelnie dla obcych ale mi wystarczyło by dostać dreszczyków.
Gdyby tak jeszcze rozbudować poszczególne sceny i zaakcentować lepiej wydarzenia to świetny i strawny scan naszej historii z tego wychodzi.
_________________
Sytuacja jest świetna ale nie beznadziejna (S. Michalkiewicz)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
pawelt Helped: 12 times
Age: 39
Joined: 27 Feb 2007
Posts: 5128
Piwa: 8/28
Location: Warszawa
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-08-05, 12:58   

Też miałem takie wrażenie, od strony graficzne i klimatu - ok, ale film może być w niektórych miejscach niezrozumiały dla obcokrajowców, więc powinien być z adnotacją w niektórych miejscach (może był? kto wie).
Są w necie filmiki z nieco dokładniejszą historią (np http://www.youtube.com/watch?v=Quld5950v6w), ale grafika i klimat już nie ten.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
cule xfire: culecivka
Joined: 26 Jul 2007
Posts: 3351
Piwa: 47/11
pułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6   III miejsce w Pucharze KAC - Turniej Rocznicowy 
Posted: 2010-08-05, 13:10   

Nooo wreszcie! Czekałem na niego odkąd pojawił się zwiastun. Ale spodziewałem się czegoś jeszcze fajniejszego(bo ten jest super...ale czegoś brakuje).

Dla obcego to nie do zrozumienia tak po mojemu:). No i brak odsieczy wiedeńskiej(chyba żem ślepy), a socjalizm przedstawiony jako pani w traktorze na tle pięknego miasta i świecącego słońca...inaczej pewnie nie można było(film na EXPO w Chinach był robiony).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Podobne Tematy
Topic Author Forum Replies Last Post
No new posts Sticky: HISTORIA GWD2
moonspell GwD 2.0 - Civ4 0 2008-11-17, 19:45
moonspell
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Historia świata
czajmen Kalendarium Dyplo 8 1 2012-12-04, 14:41
czajmen
No new posts Sticky: Historia wojen w Dyplo 3
pawelt Dyplo #3 0 2008-06-20, 22:01
pawelt
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Terra Hedonicum - historia z Sedesu Bobica widziana (Bobek)
Bobek1971, Mareck
LDeska Pakty Tajne 0 2008-11-24, 13:48
LDeska
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "Pamiętniki Zarazka, czyli prawdziwa historia Indi
Barteq, ScoobyDoo
wnuczus Pakty odtajnione 4 2013-10-11, 21:22
wnuczus

Czas generowania strony : 0.31 s.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group