www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Czarny Egipt - Włochaci" (LDeska)
Author Message
LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-08-27, 12:39   Pakt "Czarny Egipt - Włochaci" (LDeska)

Pakt numer 611, założony 2010-01-04 14:53:19 przez LDeska (Imperium LDeska)

Nazwa paktu: Czarny Egipt - Włochaci

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: LDeska
Peter
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-08-27, 12:39   

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-04 14:54:23
Witamy obrośniętych Persów!

Nasz wspólny sąsiad - lord Bobek Sknerus zwany kronikarzem donosi że nie jesteście od nas daleko. Chcemy się dowiedzieć czy graniczycie z Holandią a jeśli tak to jakie macie z nimi ustalenia?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-05 11:20:14
Persowie nie chcą gadać z Czarnym Egiptem?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-06 10:23:51
A więc WIELKI PERSIE sprawa wygląda tak: pomarańczowi zdobyli bez żadnych strat, w ciągu jednej tury swojego sąsiada miasta, teraz szykują się postawić kolejne. Są finansowi i mają Wielką Latarnię i dlatego pewnie dużo szybciej dojdą do katapek i słoni (które mają) i staną się ciężkim orzechem do zgryzienia z racji tego że uciekną.

Powstała taka grupa władców którzy nie chcą do tego dopuścić - na razie zerwaliśmy z nim otwarcie granic aby nie miał zysków z Wielkiej Latarni. W miastach portowych ma teraz po 3 szlaki handlowe czyli po 6 monet na miasto (a będzie więcej). My mamy po 1 szlaku i spokojnie wystarczy nam miast aby między sobą je utworzyć.

W tej chwili już kilka państw zerwało otwarcie granic z Holandią: Kmerzy (Eferalga), Dolny Egipt (Bodek), Czarny Egipt (ja). Z tego co widzę w dyplomacji otwarcie granic z nim ma jeszcze tylko 3 państwa i z nimi negocjujemy.

Generalnie - nas to w ogóle nie zaboli a jemu zabierze zysk z cudaka.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-10 23:31:19
Ano witojcie, witojcie piknie opalony Kawalerze!
Na sam najprzód to sprawa łorganizacyjna jest jedna taka - jak posłów ślecie w nasze strony to lepiej coby nie gadali coś o włochatych czy łobrośnietych, tylko od razu gadali że do Miśka Starego wędrują, to się im jaka przypadkowa krzywda nie wyrządzi tedy po drodze.

Wracając do tego, jak mu tam "łembarga", to jakoś jeszcze nie jestem do tego przekonany... nie mówie "Nie", jeno poczekać chce i popatrzeć czy to zorganizowana akcyja będzie czy nic z tego łembarga nie będzie, poza tym że sąsiada zdenerwuje mego nieodległego nadaremnie...

W razie czego piszcie śmiało, i nie zrażajcie się zanadto że od razu nie odpisuje... ja odpisuje ze swego zadupia wszystkim wolno, ale odpisuje.

Pozdrawiam
Misiek Stary

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-11 15:37:11
Akcja jest bardzo zorganizowana bo do tej pory wszyscy oprócz Persów i Bobko-anglików wypowiedzieli umowę o handlu. Wszyscy, czyli: my, Kmerzy (Efe), Dolny Egipt (Bodek), Łęczanie (Lary), Babilonia (Cheos).

Handel możecie spokojnie uskuteczniać poprzez wybrzeże - zastanówcie się i dajcie znać, ale nie zwlekajcie za długo bo handel do pomarańczowych cały czas z waszych miast płynie...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-13 10:52:34
A nie macie moze tam na zbyciu jakich sloni? Czy czego innego (poza zlotem) do rozsmieszania gawiedzi?
Żeby my na "łembargu" stratne za duzo nie byli jakby cuś...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-13 14:12:15
Hmm słonie powiadasz :oczami: no możemy mieć na zbyciu bo mamy drugie źródło poza granicami a za 2 tury skończymy w mieście obok seta. Też cierpimy na brak rozweselaczy, mamy tylko złoto i słonie.

Jest taka sprawa że mamy dużo miast i chciałem to kolejne miasto postawić typowo dla pieniędzy, przy rzece a słonie są nad brzegiem - gdzie indziej.

Nie będę też ukrywał że słonie to najważniejszy surowiec strategiczny przez długi czas. Więc moja propozycja jest taka: zgodzę się dać słonie za inny rozweselacz (ale nie złoto oczywiście ;) ). Będzie mnie to kosztowało postawienie miasta w miejscu produkcyjnym gdy mam już teraz problemy finansowe, więc ten inny rozweselacz pozwoliłby mi resztę miast podciągnąć o 1 i to zrekompensować.

Czyli: Persowie dają rozweselacz i zrywają handel z Holandią, Czarny Egipt daje rozweselacz i surowiec strategiczny - słonie.

Ja jestem w stanie dać ten surowiec za 8 tur (2 tury osadnik, 2 tury idzie i zakłada miasto, 2 tury obrabianie, 1 tura droga do miasta, 1 tura droga na słoniach).

Peter (Imperium Peter) 2010-01-14 09:53:35
Z rozweselaczy to jak mam tylko zloto i to tylko jedno... wiec nie moge nic praktycznie zaoferowac za slonie, co za żałość nie tereny :(

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-14 10:01:06
A jak daleko masz do kalendarza i czy mas coś z kalendarzowych rozweselaczy? To może zrobimy transakcję wiązaną z opóźnieniem z jednej strony...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-15 14:39:00
Żyjecie Persowie? Widzimy waszego obserwatora na terenach Anglii, prosimy o oddalenie się gdyż mamy zamiar za chwilę zająć te tereny.

Odnośnie handlu z Holandią - teraz będziemy sąsiadami więc nie ma obaw że stracicie miasta z którymi mielibyście handlować... więc jak będzie z tym embargiem?

Peter (Imperium Peter) 2010-01-15 18:07:03
No to jak będziemy sąsiadami to zasadniczo zmienia postac rzeczy, gdyż nikt nam przysłowiowego "kurka" nie bedzie mógł zakręcić.

Wracajac do tematu to z kalendarzowych miałbym barwniki na wymiane, tylko że są dodatkowo w jungli, więc wolalbym iść w monarchię niż w kalendarz i żelazo, tak więc chętniej na wymiane chciałbym zaoferować winko marki jabol:)
Może być wino, czy macie już może ten jakże wesoły polepszacz jakości i wesołości życia?

PS
Nie wiem jakie są Wasze ustalenia z Holandia odnośnie podziału Oazy Sknerusa (czy/i z Surówką) ale jak by to za bardzo nikomu nie przeszkadzało, to jedną mieścinę nadgraniczną jak bym "oswobodził" to miałbym jeszcze cukier na zbyciu :) a co ważniejsze wspólną granice z Holandią... ktoś już zarezerwował tą miejscówkę???

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-16 01:09:48
Dobra to możemy się umówić wino za inny pocieszacz, tylko że nie pasuje mi za słonie - skoro mamy być sąsiadami to wolę zachować sobie ten atut :) Mogę dać kalendarzowy jakiś, myślę że za około 12 tur będę je już miał.

Co do podziału Sknerusa - to miasto miało przypaść mi. TRochę się obawiam że bliskie granice mogłyby być potem powodem zatargów. Poza tym Sknerus ściąga obronę do stolicy a więc trochę mi to nie w smak że muszę te wszystkie łuki i topora (na razie jednego) pokonywać a tam za stolicą sąsiad puste miasto zajmie... i całe jego wojsko pewnie tam się ulokuje zmuszając mnie do trzymania więcej wojska na tej granicy.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-16 18:42:10
Mam takie pytanie troche z innej beczki - jak to z Wami teraz jest, jesteście ziomki czy to tymczasowy pakt?
Pytam w kontekście embarga, czy nadal propagujesz tą idea po świecie (wyjaśniając aktualnie Sknerusowi że embargu wszyscy mówimy zdecydowane tak) czy może jednak już handel z Holandią nie przeszkadza Ci jakoś specjalnie???

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-16 20:06:04
Holender chciał tego paktu i to jawnego bo bał się że nie zatrzymam się w Anglii... więc to tylko pakt o nieagresji.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-17 14:28:19
I jak z tym embargiem Holendra będzie? Jeśli nie zamkniecie granic to odczytamy to za pozostawanie w sojuszu z naszym wrogiem z którym mamy zimną wojnę. A jest tyle możliwości żeby nawiązać dobrosąsiedzkie stosunki, chociażby można by dokonać poszerzenia naszych granic w kierunku pomarańczowego :) no ale w tym celu musicie się zdecydować po której stronie jesteście...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-17 21:42:35
Drogi Persie wycofaj wojsko z terenów Sknerusa, przecież już o tym rozmawialiśmy... Mam rydwan - dalekowidza, z górki widzę na 3 pola więc upewnij się że twoje wojsko nie czatuje przy granicy albo będzie to odebrane jako wypowiedzenie wojny przez nas.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-18 09:26:38
Wojsko - OK.

Jak zajmiesz Warwick to automatycznie droga do holandi zostanie odcięta.
Czy pomimo tego chcesz zeby zdjac open borders (jak pisalem nie chce zatargow z holandia, bo ty tutaj namieszasz, namiszasz i sobie pojdziesz a ja z nim zostane...)

Co do wspolpracy to rozumiem ze slonie musze wziasc od kogos innego.
Co do poszerzania granic o pamaranczowego to proponowalem Ci to wnosząc o Warick, tak abym mial z nim wspolne granice.
Jak nie mam z kims granic, to wybacz ale wedrowanie przez Twoj kraj, zeby z kims walczyc, jest malo interesujaca oferta.

PS
O tym nie wspominalem chyba Tobie a Bodkowi (ktory to za embargo z holandia spokojnie jest gotow przekazac slonie) ze mam mozliwosc zablokowania holandi stawianie nowych miast na zachod, tylko potrzebuje pilnie dwoch setow, a zamiast tych setow docinam ladnie wojo na granice z Toba, bo rozmowy jakie prowadzimy przyjaznymi czy sojuszniczymi nazwac za bardzo nie mozna.

PS
Moze nie rozumiesz dlaczego nie zrywam open borders z holandia - to nie dlatego ze jest moim sojusznikiem, to dlatego ze chce cos w zamian do rozsmieszania.
I nie jest to wymysl rozczeniowy, tylko z holandi mam cukier i pieprz a od Ciebie nie moge w zamian nawet sloni dostac, wiec srednio mi sie usmiecha zmniejszenie zadowolenia we wszystkich miastach o dwa, ale zamkne te granice, tylko nie licz ze zrobie to z entuzjazmem.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-18 11:02:31
Dobra, to ustalmy że dostaniesz te słonie - tak jak pisałem na początku. Set jest na miejscie, roboli tam jest dużo, potrzebuję 3 tury żeby je obrobić i podłączyć do głównej sieci handlowej. Osadników więcej nie mam.

Warwick zajęte. Zobacz na swoje szlaki i dostawy rozweselaczy - jeżeli i tak już ich nie masz i nie robi ci to różnicy to zerwij umowę i daj proszę wpis w kronice - chodzi o wywarcie presji na tych co się wyłamali (Ponti i spółka). Tylko oni jeszcze zostali.

Dzięki za wycofanie wojska. A wojsko się przyda, rób je dalej - ja mimo największej armii muszę się dalej zbroić bo potrzebuję więcej słoni.

Możemy omówić status Warwick - jak rozejrzę się po tych terenach to będę mógł podjąć decyzję. No chyba że ty możesz wrzucić mi tu odpowiednio ocenzurowaną mapę tych terenów żebym zobaczył czy ta blokada ma sens?

Peter (Imperium Peter) 2010-01-18 11:38:13
Dobra, mapke jakas podesle wieczorem jak zrobie turke. Ogolnie to co zobaczysz na mapie to Holandia na gorze, pozniej Warwick, a pod nim na poludniowo-wschodni skos 5 kratek dalej moje pierwsze miasto.

Co do robienia woja, to jeszcze dorobie, bo pomimo tego ze jestem w czolowce to z holandia rozkreciliscie taka spirale zbrojeniowa w regionie ze nie mam wyjscia w zasadzie, pomimo ze od poczatku chce byc neutralny na swoim zadupiu (daleko mam wszedzie).

Mam propozycje - zawrzyjmy pakt o nie agresji to dokoncze robienie setow ktore odgrodza holandi mozliwosc osadnictwa na zachodzie... mysle ze to bedzie duzo bolesniejsze niz embargo nawet... co o tym sadzisz?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-18 11:57:19
Muszę to przemyśleć. Boję się co zrobi Holandia - jak zobaczy że mamy obaj dużo wojska i zawieramy pakt o nieagresji (pewnie chciałbyś tyle czasu co on?) czyli że jemu się pierwszemu skończy... a do tego ja akurat wprowadzam słonie na uzbrojenie. Może mi zrobić jakieś uderzenie wyprzedzające. Niby pakt mamy ale to tylko papierowy pakt o nieagresji. Muszę uważać bo on naścinał wojska więc mu urosło a ja znowu straciłem trochę u Sknerusa.

Znowu jak uzależniasz od tego zablokowanie miastami to mi to też nie pasuje. Ja Holender tam się wbije to będzie miał bardzo strategiczne położenie... potrzebuję chwili żeby to przemyśleć - wieczorem będę miał więcej czasu, jeszcze przed kolejną turą dam odpowiedź (żebyś wiedział co ścinać ;) ).

Peter (Imperium Peter) 2010-01-18 18:53:43
Open borders z Holandią zerwane - Twój ruch...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-19 08:31:11
Ech mowilem Ci ze to zly pomysl z tym embargo na holendra...
Wypowiedzial mi wojne i twierdzi zebym sie nie przejmowal bo szybko zajmie mi kraj...
Chyba jest w jakims dziwnym stanie emocjonalnym, bo nie widze jego zblizajacej sie armii...
No chyba ze draluje przez Twoje tereny jeszcze, ale tego nie rozumiem jaki bys mial zysk z umocnienia sie holendra, skoro tak embargiem chciales go oslabic?
Z drugiej strony nie odpowiadasz wiec trudno cos wnioskowac.

Dobra, jak cos to wyslalem zapotrzebowanie na slonie, ktorych to potrzebuje zeby zatrzymac Damroke...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-19 10:48:29
Dopiero jestem. Zrobiłem turkę - niestety słoni nie mogę dać, sam mam jedne bo nie mam obrobionych drugich a sam mam przycięte słonie - nie mogę ich oddać bo potrzebuję sam bardzo słoni. Sam widzisz że Holender je ma i zapewne reszta krajów też może je robić a ja się staję jednym z głównych celów.

Nie wiem co poradzić - z tego co widzę na wykresie to Holender nie dałby rady cię pokonać, nie martw się na zapas - ostatnio tyle wojska narobiłeś że cię nie ruszy.

Z tym embargo to rzeczywiście był zły pomysł... ponti i spółka mają tyle miast że to go chyba nic nie boli.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-19 10:58:27
A możesz te drugie slonie obrobic w jakims sensownym czasie?

Czy widzisz gdzies jego armię?
W sumie ma do mnie dwie drogi przez Warwick i na zachodzie przez przesmyk (zupelnie nie wiem co sie tam dzieje - musze zwiad poslac szybko).
No ciekawe czy to prawdziwa wojna, czy tylko po to zeby zabrac mi surowce w obawie ze rusze z Toba na niego, czy tez prawdziwa akcja...

PS
Swoja droga to skąd wiesz z wykresu że holender mnie nie pokona i że dorobilem wojsko? Tylko bez sciemniania poprosze bo szpiegostwo masz na mnie na zero :)
No już ktos uczynny podsyla obrazki... pytam kto :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-19 11:08:18
Che che, nie szpieguję cię ale dostałem w tym samym momencie info od dwóch "życzliwych". Ale nie obrazki, tylko info "Peterowi wykres wojska stanął" - to był dosłowny cytat :D

Drugie słonie - do czterech tur, może trzy.

Armii przy Warwick nie ma - sprawdź drugi przesmyk. Ale mi się jego bajeczka sprawdza - przecież nie wyjdzie całym wojskiem na ciebie (a macie pewnie podobne armie) bo nie ma żadnych szans - w 3 tury przy 7 miastach wypuszczasz 14 jednostek i masz prawie 2x większą armię, to nie ma sensu. No i jeszcze on musiałby dociąć tak samo miasta bo za pleckami Bodzio a z dołu Czarny Ramzes... i obaj nie jesteśmy nastrojeni do Pomarańczowych za pozytywnie :)

Peter (Imperium Peter) 2010-01-19 11:41:07
Po dosłownym cytacie obstawiam Bombla i Efe :)
No co tu duzo gadac, jakos nie specjalnie chcialem skonczyc jako deser po Skerusie ;)

Dobra - to rezerwuje te sloniki, od innych wezme jakies kalendarzowe rozsmieszanie i profilaktycznie dotne jeszcze troche, bo nie mozna wykluczyc ze Damrokoa usiluje popelnic samobojstwo wlasnie...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-19 12:04:09
Jak by to powiedzieć... zgadłeś w 100% obydwu :D wyrazy podziwu za dociekliwość :)

Peter (Imperium Peter) 2010-01-20 00:11:10
No tak dłuższą chwile myślałem co by tu napisać żeby było na tyle interesujące abyś skóre na niedźwiedziu zostawił (a w zasadzie małym misiu).
No i wypunktuję co wymyśliłem:
- Tereny Damroki są lepsze - bardziej opłaca Ci się tam przejmować miasta (wiem, wiem koszty, ale patrz punkt następny).
- Damroka ma Wielką Latarnie która zapewne by Ci się przydała w podreperowaniu ekonomii.
- Ja nie jestem aż tak pazerny żeby przejmować większość miast Damroki - w zasadzie mogę żadnego nie przejąć, byle by go tylko ukatrupić za to co zrobił (inaczej mówiąc jestem gotów wybić armie Damroki na swoim terenie i zostawić Ci jego państwo do przejęcia - w czynie społecznym mogę pomóc nawet przejmować jego miasta).
- 6 z 8 moich miast jest nad morzami co przy latarni da mu potężnego kopa (pamiętaj że z czasem szlaki zaczną dawać więcej niż 2 monety)
- jestem słabiej rozwinięty (nie wspominając o Latarni), więc stanowię w przyszłości mniejsze zagrożenie i (a zwłaszcza) ja w obliczu kłopotów frontu (strony) nie zmieniam i za sojuszników walczę do końca.

Zasadniczo to masz same plusy za sojusz (czy nawet tylko neutralność), a tak naprawdę to jestem w stanie przebić każdą ofertę Damroki, ponieważ on robi to w imię zdobyczy i zysku, a ja żeby przetrwać (co jest znaczne silniejszą motywacją).

PS
W tej turze już nie ścinałem bo na katapy zdecydowałem oszczędzić.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 00:19:57
Przekonuję się do tego rozwiązania, ja dałbym ci w zamian wszystko co jest na zachód od Warwick - czyli teren niezagospodarowany jeszcze i w ramach rekompensaty za ścięcie państwa powiedzmy 3 miasta. To znaczy zgodnie z regulaminem: robię seta, idę tak gdzie wskazujesz mi miejsce, zakładam miasto i przekazuję tobie.
Moje warunki: muszę być zabezpieczony przed tym gdyby Holender nagle zawrócił, a więc na razie pełna tajemnica. Po drugie musisz mnie wtajemniczyć w plan kontrataku - załóż że nie mamy wojny i tylko Damroka atakuje, gdzie się bronisz? Bo od tego zależy co ja będę mógł zrobić. Niestety muszę zacząć ostro ścinać bo pomarańczowy już to zrobił a ja sobie na spokojnie słoniki produkuję...
Generalnie propozycja mi się podoba - rozwalasz to co weszło do ciebie a ja zawracam w decydującym momencie i kontra na pomarańczowego.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 00:22:13
Skład ataku (sama Holadnia): 2 słonie, 5 katap, 1 włócznik, 1 rydwan, 10 toporów. W sumie 19 jednostek. Z moich wyliczeń wychodzi że jak zgromadzisz 20 toporów to już się odbija (tzn. ty musisz atakować pierwszy).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 00:22:51
Acha, jeszcze jedno - on robił turę po mnie a więc nie wiem czy nie idą posiłki, miały iść ale nic na razie nie widziałem, więcej informacji jutro

Peter (Imperium Peter) 2010-01-20 07:18:05
No i git że plan Ci się podoba.

Toporów będę miał spokojnie ponad 20, do tego starym zwyczajem najpierw pociągnę z katapek (tyle ile zdąży dojść czyli 2-3).

Plan obrony jest taki iż pierwsze miasto oddaje, później są 4 kratki płaskiej jak naleśnik ziemi do kolejnego miasta - tam będę czekał, pod drugim miastem.

Jak możesz to zmień kolejność ruchów z nim.
Naprawdę dużo by pomogło jak byś dał rade opóźnić o jedną turę inwazję (np. z powodu negocjacji z sąsiadami, czy leczenia wojska).

Dobra lecę do roboty - dodam już tylko że z tym brakiem terenów to Damroka ściemnia bo sam widzę u niego przynajmniej 3-4 miejscówki pod niezłe miasta.
Kolega wymyślił sobie że setów nie buduje tylko zdobywa, a później jak okrzepnie to zagospodaruje dodatkowe tereny...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 10:47:16
Plan bardzo mi pasuje, ale jeżeli wyjdzie na jaw to wszystko weźmie w łeb - muszę udawać że idę z nim. Zmianę kolejności postaram się zrobić już dzisiaj. Teraz jak ja to widzę: po pierwsze mam z nim układ o nieagresji na 20 tur - nie chcę go łamać bo paktów jawnych z zasady nie łamię. Teraz trwa tura numer 8 tego paktu więc jeżeli będziemy iść 12 tur to ja mogę dobić jego armię, jeżeli krócej to musisz sam ją rozbić a ja swoją idę wtedy na ziemie rodzime Holandii.
O ile dobrze liczę to będzie tak:
tura 8 - podchodzimy pod granice
9 - wchodzimy w twoją kulturę (muszę wywołać wojnę)
10 - podchodzimy pod pierwsze miasto - jeżeli zostawisz tam rydwan i topora to nie mogę go zająć impem, musimy podejść i tracimy turę
11 - uciekasz o dwa pola toporem i rydwanem (niszcząc drogę rydwanem albo niekoniecznie - zależy czy robole weźmie Pieniążek ze sobą), zajmujemy to miasto
12 - idziemy 2 kratki na skos (może tam pustynia jest? to jak zniszczysz drogę to kolejną turę stracimy bo on ma tylko 2 roboli)
13-14 - znowu idziemy - nie wiem jak wygląda twoje państwo więc nie wiem jak długo podchodzimy, zakładam że w 15-16 turze pokoju staniemy pod drugim miastem
Niestety brakuje 4-5 tur żebym ja się dorzucił, ale robimy wtedy tak: on robi turę, ja potem wchodzę i daję pokój, ty go przyjmujesz i atakując rozwalasz tylko jego armię.
Ja przez ten cały czas będę ciął państwo na inwazję Holandii - katapki i słonie bo topory powinny wrócić nieruszone z tej akcji.
Jestem umówiony że to pierwsze miasto ja przejmuję - nie będę go ścinał i oddam po zmianie frontu, jak tylko będzie bezpieczne bo podejrzewam że jednostki pomarańczowych będą szły sznureczkiem w tym kierunku.
Tak jak wcześniej pisałem ja poza Warwick nie mam żadnych zakusów terytorialnych - oferuję więc potem trwały sojusz, może być jawny jeżeli chcesz bo obawiam się że jeżeli ten plan wypali to będę celem zmasowanego ataku wliczając w to Bodka który akurat tam na zachód ma przejście lądem...
W ramach owocnej współpracy potwierdzam że mogę ci 3 miasta postawić we wskazanych miejscach, oddać to co się wycofasz no a że nie ściemniam niech świadczy to co pisałeś wcześniej - jeżeli to wypali to będę mógł się równać z Dolnym Egiptem a o to mi chodzi. :)

Dokładny skład wojska - to jest ostatni widok jaki widziałem bo on turę robił po mnie, teraz stoi w moim mieście, robolami musiał drogę dorobić. No i dzisiaj się okaże co tam z czarnego wyskoczy jeszcze od niego.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-20 11:12:15
Warunki mi pasuja.

Tajność zostanie zachowana, w kronice będę namawiał Cie oczywiście do nie zwiedzania mego państwa.

Bitwę wydałbym w turze 15-16, chyba że bym oddał drugie miasto (to jeszcze przemyślę czy się będzie opłacało).
Nie ma problemu z samotnym rozwaleniem jego armii, zmiękczam katapami, dobijam axami i jest po zawodach.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 11:55:30
Aktualizacja: Holender chciał żebym już dzisiaj wypowiedział wojnę i tak zrobiłem żeby nie podejrzewał niczego. Nie zrobił mi się zrzut bo miałem civkę w okeinku a nie na pełny ekran (to robienie turek w pracy nie jest za dobre dla psychiki ;) ), ale sytuacja jest dobra bo nie wziął ze sobą roboli - wróciły do państwa. Z tego wynika że spokojnie opóźnisz marsz o 2-3 tury. Rozwal drogę - wszystkie kawałki drogi (!) od tego pierwszego miasta do centrum. Wcześniej wychodził atak w turze 15-16, teraz będzie w turze 17-19, zależnie ile tam jest kratek. Jeszcze jedną turę urwać trzeba i ja też będę dobijał.

Aktualny stan inwazji:
szpica - nic się nie zmieniło czyli: 2 słonie, 5 katapek, 10 toporów, włócznik i rydwan
jedno pole za nimi: 1 słoń
dwa pola za nimi: 1 słoń 1 katapka
trzy pola za nimi: 2 słonie

Po drodze to co stoi za nimi dołączy do szpicy czyli atak który musisz pokonać powiększy się o jednego słonia. Jeżeli zakombinujesz z tym pierwszym miastem tak jak ja to opisałem to nic nie stracisz a ofensywa się wstrzyma o turę. Ma to jednak minusy - te 3 słonie dołączą. Żeby temu zapobiec zniszcz koniecznie (!) drogę na swoim terenie przed pierwszym swoim pierwszym miastem - chodzi o odcinek w moją stronę. W ten sposób posiłki nie dołączą po drogach do głównych sił i nie będzie jeszcze 2 słoni.

Mój pakt został zawiązany w turze #60, teraz mamy turę #68, jeżeli zdołasz niszczeniem drogi opóźnić marsz tak żeby kontra poszła w turze #80 to ja po twoich katapkach też tam posprzątam resztę sił holenderskich. W demo widzę że ma tyle armii co ja (brakuje mu grosze jakieś) :-O więc będzie ciężko ale da się to przeprowadzić.

Ścinam ostro - dzisiaj cztery miasta - katapki i słonie i przemieszczam do Sknerusa żeby kontra poszła na to co będzie szło w jego kierunku.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-20 12:52:54
Dzięki za info.

Hm, ale czy można niszczyć drogi na swoim terenie - bo zdaje się w którymś patchu wyłączyli tę opcje?

4 dodatkowe słonie to sporo, no ale najwyżej cofnę się o drugie miasto...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 13:05:46
Jak to wyłączyli to kicha - szybciej będzie szedł. Spróbuj je rozwalić a jak masz pola poza swoim terenem to ja poniszcz - to że roboli nie zabrał daje nam dużo więcej czasu.
Jak by się udało te 12 tur wytrzymać to byłoby super - ja na razie udaję że atakuję a jak tylko się uda kontra to zawracam i wiadomo - zemsta Persów ;)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 13:06:06
Acha, 11 tur nie 12

Peter (Imperium Peter) 2010-01-20 13:20:38
A gdzie stoi głowny stack - pod samą granicą (dwie kratki od Warwick), czy tylko jedną kratke podszedł?
Jak masz civke to możesz odpalić i sprawdzić to niszczenie swoich dróg?

12 tur czekania = cofanie się do ostatniego miasta...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 13:31:37
Złe wieści - zrobiłem test, nie da się niszczyć własnych dróg. Główne siły stoją przy samej granicy poszliśmy 2 kratki od Warwick.

Tak sobie myślę że to czekanie nie ma sensu - jeżeli tylko dasz radę przełamać same siły Holandii to atakuj - tylko koniecznie mnie dokładnie uprzedź żebym ja zawarł pokój bo inaczej się nie da. Różnica będzie taka że ty stracisz pewnie ponad połowę tego co naścinałeś, a ja nic. No ale celem jest zniszczenie Holandii a więc będzie ok bo ja teraz ścinam tylko słonie i katapki, jak wrócę tym wojskiem od ciebie to akurat będzie odpowiednia armia żeby wejść w Holandię i rozwiązać problem tej całej wojny.
Gdybym ja zaatakował tą armię Holandii u ciebie to musiałbym ścinać teraz w państwie nie tylko słonie i katapki ale też topory i nie dałbym rady wejść w Holandię.

Teraz jedna ważna sprawa - Kmer mi mówił że chciał ciebie atakować za około 20 tur. Jak zobaczy że Holandia i ja wypowiedzieliśmy ci wojnę to może chcieć coś dla siebie wyrwać. Niby nic na ten temat nie mówił ale znam go i wiem że tak będzie. Tak samo było ze Sknerusem - to miała być moja solowa akcja ale jak zobaczył że tam stoję to się wprosił (i w sumie dobrze wyszło bo Holandię tak przestraszył że porzuciła Lorda Sknerusa na pastwę inwazji). Gdybyś zobaczył jakieś ruchy z jego strony to daj znać - spróbuję mu to wybić z głowy.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-20 13:44:10
Tak mi się właśnie z tymi drogami wydawało.

Dobra, jak tylko dam rade to wale w łeb wojska holandi i podpisujemy pokój (zgranie w czaise będzie konieczne ale po to są wynalezione telefony :)

Ale co Khmer chce wyrywać dla siebie jak graniczy ze mna przez morze i musiałby płynąć tamtedy koło Warwick z desantem?
Prędzej chyba coś od Ciebie angielskiego może chciec.

W ramach bycia autentycznym zagadałem do niego na tajnych, zobaczymy co odpowie...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 14:08:56
Mi pisał jakieś 5 tur temu że łódki zaczyna robić ale chyba to tylko ściema była albo takie miał zamiary. Ja podejrzewam że on na mnie ostrzy zęby i dlatego tyle ścinam - muszę na granicy z Kmerem też mieć wojsko a oprócz tego ścinam na interwencję w Holandii.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-20 14:34:35
Mam pytanie - ponieważ Bodek mnie usilnie męczy że wspieram Holandię i chce mi wypowiedzieć otwarcie granic (a handel mnie ratuje finansowo) to chciałbym go wtajemniczyć w ten plan. Masz coś przeciwko?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 10:15:54
Idziemy naprzód, pojawiło się trochę nowego wojska co idze na front, ale nie weźmie i tak udziału w głównej bitwie.
To co widzę (nie liczę moich jednostek):
szpica: 3 słonie 5 katap, 10 toporów, rydwan, włócznik
1 pole dalej: 1 katapa 1 słoń
2 pola dalej: 2 słonie
3 pola dalej: nic
4 pola dalej: 1 słoń 1 katapa
5 pól dalej: 1 słoń

Dzisiaj spróbuję zakombinować i spalić drogę na żytku, nie wiem czy mi się uda...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 10:17:32
POmyliłem się w poprzednim wpisie - powinno być na odwrót przy "4 pola dalej" i "5 pól dalej" bo ta kapata po prawej stronie to się liczy jako 5 pól dalej.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 11:11:23
Jeszcze jedno - czy wiesz kto jeszcze graniczy z Kmerami? Bo wkurza mnie swoim zachowaniem, chyba chce mi nożyk wbić do czego pewnie namawia go Bodek :)

LDeska

Peter (Imperium Peter) 2010-01-21 12:06:42
Co do obrazków to dzięki za info, 6 pól dalej widze kolejne 4 jednostki.
Idzie wszystkim co ma i docina nadal, taki wniosek sam się pojawia.

Organizuję pomoc z Mongoli, ale to jak cos sie uda to pewnie pare jednostek tylko bedzie, więc się nastawiam na samodzielną walkę.
Koncentruję się teraz na maksymalnym wycinaniu katapek bo to one zdecydują o wszystkim (poza randomem oczywiscie).
Liniowych jednostek bede mial około 25 i bardzo bym chcial dobić do 6-8 katapek, tak żeby przebić się przez słonie i axami dobić wszystko na spokojnie.

Z Kmerami to od dołu graniczy Bodek - dalej nic nie wiem.
Pytałem go co planuje, czy mi pomoże, czy może wywołać z Tobą wojne, lub gromadzić wojsko pod granicą albo przeprowadzić masową ścinkę.
Odpowiedizał że wojna nie, gromadzenie woja nie, ścinkę jakąś będzie robił za 3 tury - określił że większą, nie precyzował w jakim celu (czy wojo czy budynki).
Mam jego wykres wojska w demo, to obadam dzis go dokładniej, ale ostatnio to się jakoś specjalnie nie zbroił.

Najważniejsze - ZNISZCZ KONIECZNIE TĘ DROGĘ NA ŻYTKU - dodatkowa tura to kilka jednostek więcej z mojej strony, które mogą się okazać krytyczne!!!

Nawet jak on zdobędzie miasto i Ci je przekaże to niszcz tą droge - potrzebujesz kasy i dlatego niszczysz usprawnienia - zreszta to ma być twoje miasto, więc i Twoje usprawnienia...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 12:27:39
Z tym żytkiem to obawiam się że Holener się zorientuje że coś kombinuję no ale jestem na 100% zdecydowany do "naszej" opcji więc zaryzykuję i zniszczę tą drogę. Będę się tłumaczył że miałem dwa impy zaznaczone a nie jednego i mi się krzywo klikło.

Z miastami umówiliśmy się tak że ten co ma mieć to przejmuje - chodzi też o kasę za zdobycie miasta. Więc to ja je przejmę, muszę więc w tej właśnie turze pierwszy wejść. Rozumiem że to będzie kilka tur przed twoim atakiem więc zdążę zmienić kolejność.

Z Kmerem jest niezła jazda - nic mu nie wierzę, trzymam tam słonie dla obrony, ale reszta katapek i słoni maszeruje na Holandię. On naprawdę mocno docina państwo, muszę jakoś z Kmerem się dogadać bo nie dam rady trzymać tyle wojska na jego granicach i jednocześnie atakować Holandię.

OK to czekamy i wpuszczamy Holandię głębiej w zasadzkę... na zlocie będzie ciężko się uśmiechać a będziemy wszyscy trzej na zlocie :D

Peter (Imperium Peter) 2010-01-21 13:35:24
Z żytkiem nie odpuszczaj, bo to dodatkowe katapki na froncie.

Miasto jak przejmiesz, to zmień później kolejność tylko.

Z Kmerem to wiem tyle co pisałem, wcześniej z nim kontaktów żadnych nie miałem...

No tak, na zlocie jeszcze będzie trzeba sekret zachowywać w tajemnicy.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 13:49:01
Taaa, to będzie bardzo ciekawy zlot - Bombel pewnie też wespnie się na szczyty swoich możliwości dyplomatycznych :D :rotfl2: Sekret wyjdzie na jaw pewnie w poniedziałek albo wtorek dopiero.

Żytka nie odpuszczę - tak jak pisałem.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 15:23:19
Acha, zostałeś ostatni do zrobienia tury - jak możesz to zrób to zaoszczędzimy 8,5 godziny :)

Peter (Imperium Peter) 2010-01-21 15:27:45
Nie moge - z rana mnie blokowałeś, a teraz w pracy jestem... tu nie mam civki nawet nigdzie zainstalowanej, no i żelazna zasada - w pracy nie gram :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 15:30:31
No ale masz tak blisko no i na pewno spacer na świeżym powietrzu dobrze ci zrobi :) dotlenisz się, słonie dokarmisz ;)

Peter (Imperium Peter) 2010-01-21 21:17:49
Obrazek z wykresem woja (w tym Eferalgi):

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-21 22:45:46
Niestety ze zniszczeniem drogi nie wyszło - zaraz wrzucę zrzut - zrobił drogę na dżungli i jednak wziął ze sobą te dwa robole :zly: stoi nimi o pole od zytka wiec jak bym je zniszczył to ją odbudował w jedną turę. Nie było sensu ryzykować że Willi coś się zacznie domyślać.

Sprawy się nam komplikują z punktu widzenia dyplomacji. Najbardziej by mi pasowało zmienić front już teraz ale nie chcę łamać paktu jawnego, minęło dopiero 10 tur.
Z drugiej strony udało mi się wymóc na Kmerze pakt o nieagresji na 20 tur, więc mam nadzieję w tym czasie zakończyć interwnecję w Holandii.

Wojsko się nie zmieniło, poniżej zrzuty:

P.S. z tymi robolami to była decyzja samodzielna Pieniążka - nie pracuję na dwa fronty i nic mu o tym nie pisałem. Jak tylko minie 10 tur (tyle zostało paktu jawnego) to rozwalam jego wojsko stacjonujące u ciebie i wszystko co do ciebie idzie.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-22 09:52:06
Skoro ma workerów to niszczenie drogi na żytku zupełnie nie ma sensu.
No szkoda tej dodatkowej tury, ale jak mówiłem jak coś to oddam drugie miasto - troche szkoda bo to stolica :(

W dyplomacji to super że udało Ci się z Kmerem dogadać bo jakby Pieniążek sie dogadał (a już zaczynałem się tego troche obwaiać).
No może troche demonizuje Damroke moja wyobraźnia, ale trzeba wziąść pod uwage że ostatnio przechodze przez kryzys zaufania do holendra :) wieć naprawdę ciesze się żę Kmer nie namiesza.

Co do zmiany frontu wcześniej - jeśli się zdecydujesz na to wcześniej, to ja znając dokładnie powody, pozostanę lojalny wobec naszej umowy uznając iż Pieniążkowi za Sknerusa coś takiego należało się jak najbardziej (kłopot w tym co pomyślą sobie inne państwa).
Tak więc decyzja należy tutaj tylko i wyłącznie do Ciebie.

Dzięki za obrazki.

Co do robotników to wierzę iż to była decyzja Pieniążka, gdyż nie branie ze sobą workerów na wojne jest bardzo nieroztropne.

PS
Rozmawiałem z Bodkiem, jak tylko będzie mógł zrobić rewolucje (chyba już za dwie tury), to ma wprowadzić panstwo policyjne, niewolnictwo, teokracje, naścinać woja i galerek i robić desant do Holandii, tak żeby wziąść go w dwa ognie - może powinniśmy o tym pogadać na naszym tajnym, żeby to ewentualnie skoordynować (ewentualnie czy taka interwencja była by Ci na ręke, bo jakieś miasta Bodek takim desantem może zająć zanim dojdziesz do nich lądem?).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-22 10:11:57
No właśnie zupełnie jest mi nie na rękę bo Holender ma 6 miast: 3 swoje które są od strony Bodka i 3 przejęte po Wikingu - ja widzę tylko jedną zabiedzoną dwójkę więc wiochę. Cudak na którym mi zależy i który spowodował w sumie że mnie przekonałeś jest właśnie w tych starych miastach. Porozmawiam z Bodkiem o tym żeby nie wchodził w paradę...

Co do paktu jawnego z Holandią - no nie chcę go łamać bo wtedy i Kmer miałby silny argument za szybszym wjechaniem we mnie. No i generalnie nie łamię takich paktów z zasady - tak jak pisałem.

Teraz odnośnie tego drugiego miasta: nie podobałoby mi się gdybyś w ataku stracił całą armię. Takie pyrrusowe zwycięstwo jest mi o tyle nie na rękę że nie zostałoby w ogóle armii a trzeba jeszcze poradzić sobie z tym co dochodzi na front a ja potem muszę zrobić całą inwazję na Holandię. To oczywiście twoja decyzja co i jak zrobisz, ale moim zdaniem powinieneś mieć tyle katapek żeby topory wchodziły na 90%. W tej chwili oceniam że 5 katapek to spokojnie starczy, tylko że dołączą kolejne słoniki - aż 3 i katapka. Dlatego wydaje mi się że tych katapek to tak ze 7 będzie potrzebnych, chociaż przy dobrym randomie może i 5 (ale koniecznie na promocji) starczyć.

Mam jeszcze drugą sprawę - sama zmiana frontu. Myślałem jak to technicznie rozwiązać, jest kilka opcji: niby pomyłkowe zaakceptowanie pokoju, wycofanie się jawne w trakcie tury, po turze itd. Niestety tylko ja mam rydwana - dalekowidza. Dlatego on chce żebym zawsze wchodził pierwszy, rozejrzał się czy nie ma zasadzki i dopiero on rusza wojskiem - i tak robimy. Niby w civstats jest że on pierwszy wchodzi ale on wchodzi i czeka na mnie - robimy tak bo z powodów technicznych on nie może wejść gdy ja już jestem a na odwrót działa :) obaj mamy radiówkę więc i tak dobrze że się da w ogóle. No więc jak to zrobić: moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie takie coś:
1. uprzedzasz mnie że w kolejnej turze chcesz robić kontrę
2. wchodzę z Pieniążkiem do dyplo, robimy turę, ja na koniec wysyłam propozycję pokoju i otwarcia granic
3. ty wchodzisz, akceptujesz, walisz w samo pomarańczowe wojo
4. ja drałuję co koń wyskoczy na północ i dołączam do słoni i katapek co tam się już gromadzą
5. Kończy się akurat wtedy rozejm z Holandią i idę po swoje ;)
6. Oddaję ci to miasto co dzisiaj zajmiemy, pomogę ci w odbudowie - sety, może dam radę poleźć robolami i coś porobić, to jeszcze zobaczę

Daj znać mniej więcej kiedy planujesz ten atak - chodzi o to że ja muszę wyliczyć gdzie w tym momencie będą jego posiłki co widzisz na zrzutach - muszę zabezpieczyć moje miasta gdyby się tak wkurzył że złamałby pakt o nieagresji...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-22 10:41:09
No tak pomyślałem właśnie że pomoc Bodka może troche namieszać i może warto to obgadać.

Co do złamania paktu to miałem na myśli że nie namawiam a informuję iż to tylko i wyłącznie Twoja decyzja, więc nie ma kłopotu jak za 10 tur ruszysz, wytrzymam spokojnie do tego czasu.
A w zasadzie to będzie już po walnej bitwie.

Ze stolicą to też tak myśle że ją oddam - niby wojo z fortyfikacją i murami miało by ponad 100% w obronie, ale koncepcja bitwy w otwartym polu bardziej jakoś do mnie przemawia.
Militarnie nie powinno być żle, bedę miał 7-8 katapek na promocjach, do tego 24-25 axow, 5-6 chariotów i oczywiście paru warriorów :) a i od Kinga pare jednostek może zdążyć.
Tak więc powinno być tak jak piszesz, że po zmiękczeniu katapami axy pójdą dobijać na 90%.
Z jednego chariota robie medyka, więc szybko wojo wyleczę i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to spokojnie zajme się nadciągającymi posiłkami (same słonie, to zrobie jeszcze ze dwóch włóczników) i przy dobrym układzie to będę nawet w stanie militarnie wspierać Twoje natarcie na Holandię.

Techniczna zmiana frontu - tak jak opisałeś to chyba jedyny rozsądny pomysł jak to zrobić, więc ok.
Możemy nawet wykorzystać ten fakt że to Ty prowadzisz armie, bo wtedy łątwiej ustawić dobre miejsce na pole bitwy.
Podeślę wieczorem obrazki z planowanym miejscem bitwy, to dogramy to wtedy wszystko co do tury, tak żebyś wiedział już wcześniej co i jak, to sobie poplanujesz ruchy jednostek u siebie.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-22 11:05:54
Super, to wszystko mamy opracowane - czekam na plan to doprecyzuję swoje ruchy wojskiem z głębi moich ziem

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-23 00:12:23
Aktualny widok - szpicy nie dorzucam bo sam widzisz dokładnie. A z tyłu idzie sznureczek - po jednej jednostce na polu z jednym wyjątkiem gdzie stoi słoń i katapka w tym samym miejscu - widać to po fladze że tam stoją 2 jednostki.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-23 10:31:31
Dzięki za obrazek - zgodnie z oczekiwaniami jak lemingi naginają.

Moja propozycja na rozegranie bitwy jest taka że maszerujesz po 2 czerwonych iksach jak na obrazku i na 3 polu z czerwona gwiazdka atakuje (pole z kukurydza).
Ewentualnie mogę zaatakować turę później na którymś z niebieskich, małych iksów.

Wolałbym gruchnąć już na tej czerwonej gwiazdce ponieważ:
- każda tura zwłoki zwiększa ryzyko że Damroka kapnie się co jest grane
- Damroka będąc akurat po zdobyciu stolicy powinien wejść dużo chętnie na tą kratke z gwiazdką, niż później na którąś z tymi niebieskimi iksami.
- będę miał 8 katap i 25 axów a to spokojnie starczy

Co myślisz o tym planie?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-23 13:56:08
Plan jest bardzo dobry, ilość wojska nie jest taka żeby wszystko weszło bez strat ale oceniam tak na oko że stracisz co piątego topora i pewnie minimum połowę katapek. I wojsko będziesz miał bardzo zmęczone ale nie ma obaw że się nie uda.

Co do ataku na czerwonej gwiazdce - zgadzam się że to lepsze miejsce bo też podejrzewam że nasz układ mógł się wydostać. Miałeś rację żeby tego Bodkowi nie ujawniać za szybko.. trzeba było w ogóle nie ujawniać mu. Z drugiej strony gdybym tego nie zrobił to pewnie miałbym kłopoty na granicy z Kmerem którym moim zdaniem zawsze będzie jego wiernym sojusznikiem. Suma sumarum więc lawiruję...
Czy to pole z gwiazdką po zdobyciu stolicy będzie pierwszym polem twojej kultury z Pasargade czy miałeś tam już drugi skok kultury? Jeżeli nie było tam drugiego skoku to niestety będzie trudniej bo chyba jeszcze jeden leming dołączy...

Dobra czyli atak będzie pewnie w 74 może w 75 turze, mój pakt obowiązuje do 79 tury włącznie, czyli 4 lub 5 tur mam od zawrócenia żebym mógł go atakować. Akurat idealnie się zgra żeby doszedł na północ i dołączył do reszty moich sił żeby przypuścić atak na rdzenną Holandię.

Sprawę oddania ci miasta i koordynacji wybijania niedobitków i dalszego natarcia (proponuję kryptonim akcji V jak Vendetta :) ) to już dogramy po zwrocie akcji.

P.S. W tej turze walnąłem sobie ogródki - o ile nikt inny nie walnie ich w tej samej turze to mogę ci ściąć ludzika w tym mieście co przejąłem i z niego zrobić spichlerz albo koszary - chcesz mieć to albo to drugie za 1 ludzika w tym mieście? JEstem agg i exp więc mam do obu budynków bonus i mogę z jednego ludzika machnąć

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-23 13:56:46
Poprawka - stracisz więcej toporów no bo katapki nie przyjmą masowych czyli tam będzie 5,5 do 5....

Peter (Imperium Peter) 2010-01-23 14:53:37
Nie ma dymu bez ognia, nie ma wojny bez ofiar - trochę woja musi mi paść, bo jednak słonie to słonie ale jako odwody powinienem mieć 2-3 włóczników i 5-6 chariotów, więc nawet przy mało korzystnym randomie powinno spokojnie wystarczyć na dobicie po 8 katapkach.

Jeden leming dojdzie bo to będzie pierwsze pole kulturki, ale nic na to już w zasadzie nie można zaradzić.

Co do budynku w mojej mieścinie to niech będą granary (były tam już hlip, hlip i baraki były i biblioteka też była... i ani jednego axa nie zatrzymała :)

Atak wolałbym w 74 turze przeprowadzić, ponieważ z każdą tura rośnie niebezpieczeństwo że się Damroka skapuje, a wtedy jak się wycofa, to zdobyć jego miasta byłoby bardzo ciężko... i udział Bodka byłby wręcz konieczny.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-23 14:54:45
Racja w 100%. Co do budynków - sprawdzę co tam jest bo pamiętam teraz, może się te budynki ostały.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-24 12:52:28
Ostał się tam spichlerz, nie wiem czy pomnik też bo może tak a może nie tylko ze Stonehenga tam jest:

Jak się bunt skończy to wycinam spichlerz, wydaje mi się że przy pokojowym przekazywaniu nie traci się budynków. Biblioteka próbowała niestety stawiać opór bo jak widać nie przetrzymała ataku :)

Zrzutów nie wrzucam bo nic nowego nie ma i jesteśmy w twojej kulturze więc sam wszystko już wiesz. Jutro wrzucę zrzuty z posiłkami które idą, nie ma tego już za dużo i da się to wybić jak te główne siły się rozbije.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-24 21:58:04
Peter UWAŻAJ bo masz jeziorko przy mieście!!! Ono powoduje że widać o pole dalej, schowaj dobrze jednostki - żeby ich nie widział

Peter (Imperium Peter) 2010-01-25 09:52:40
Dzięki za przypomnienie z tym jeziorkiem - wojo jest o kratkę na południe pod miastem.
Wejdźcie dziś na tę kukurydze i kontruję.

Nie zapomnij tylko dać w tej turze pokoju ze mną, bo to się wtedy wszystko mocno pokąplikuje!!!

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 10:02:55
Jest jeszcze jedno pytanie - Wili chce iść na kukurydzę a potem kratkę w dół a nie w prawo. Jeżeli chciałbyś jeszcze o turę odwlec to masz taką możliwość, ale wydaje mi się że jednak na kukurydzy powinieneś walić bo po pierwsze może się zorientować a po drugie tam jest rzeka i możesz mieć problem żeby nie walić przez rzekę.
Dobra to dzisiaj wysyłam propozycję pokoju i tak jak pisałem - do 79 tury włącznie nie atakuję Holendra. Zastanawiam się nad zerwaniem z nim otwarcia granic to nie dałby rady wrócić niedobitkami i posiłkami do siebie :) Albo będzie musiał zerwać pokój i pakt jawny o nieagresji albo zostanie w potrzasku i z dwóch stron te posiłki dobijemy.
Miasta na razie nie oddaję bo nie masz tam jednostek i on by je spalił, ok? Jak tylko dojdziesz wystarczającymi siłami tam żeby je utrzymać to je oddam.
Oprócz pokoju wyślę też otwarcie granic ok?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 10:03:31
Acha głupie pytanie ale masz drogę pod tym miastem? Bo na twoim zrzucie nie ma tam drogi...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-25 11:12:38
Droga została zrobiona w tej turze, rezerwowi workerzy też są przygotowani (czterech na wszelki wypadek) gdyby jakieś drogi zostały poniszczone.

Jak tylko wejdziecie na tę kukurydze to chce walić kontrę, bo z każdą turą rośnie ryzyko że się wszystko wyda. No a wojska to tam mam już nawet w nadmiarze.

Miasta na razie mi nie przekazuj, bo pewnie by je spalił.

Otwarcie granic z Tobą wraz z pokojem jest jak najbardziej ok.
Jak zerwiesz z nim open borders to faktycznie jego wojska znajda się w potrzasku i myśle że będe w stanie nawet samodzielnie je wybić.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 11:28:39
Chyba dzisiaj właśnie skończy się bunt w tym mieście twoim - dzięki temu nie będzie miał jak wrócić :) Mamy dwie możliwości - złamie pakt i wtedy ja też dobijam po twoich katapkach albo nie złamie i wtedy ja naginam na północ a w 79 turze wypowiadam i tak wojnę.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 11:31:24
Poprawka - w 80 bo podpisaliśmy pokój w 60... sam już nie wiem czy 79 czy 80, doliczę to dokładnie jak on nie zerwie i jak termin będzie się zbliżał.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-25 12:01:23
No zobaczymy co zrobi... w każdym będź razie będę dążył do jak najszybszego wybicia lemingów... tam idą słonie i katapy, to się postaram włócznikami namieszać trochę.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 13:17:24
OK idzie zgodnie z planem. Nie stoimy na kuku ale pole poniżej bo po zajęciu stolicy kultura spadła i dało się tam wleźć. Lepiej dla ciebie bo sięgniesz też tymi popłuczynami co wyszły ze stolicy na Tarsus ;)

Nie dało się zaproponować otwarcia granic - mogłem dać tylko pokój (nawet rozejmu nie mogłem). Więc jak zaakceptujesz to odeślij mi od razu propozycję otwarcia granic ok? Nie wiem jak Willi zareaguje jeszcze.

I jeszcze jedno - nie zamykałem z nim granic bo daje mi przyprawy a miasta mam naścinane i mam limit szczęścia, każda tura dużo dla mnie znaczy. Po drugie jak widać na zrzucie poniżej nic to nie zmieni bo główne siły są przy twoich granicach a lemingów na drodze jest mało i zdążę go zamknąć tym miastem Bobkowym.

To że poszliśmy dalej jest super dla ciebie BO NIE DOSZŁY LEMINGI ;) i to aż 3 słonie i katapka - na kuku by jeszcze zdążyły a tam nie. No ale to był pomysł pomarańczowego żeby tam iść. Mnie wyrzuci o kratkę po podpisaniu pokoju, w przyszłej turze nie wiem sam czy wchodzić pierwszy czy drugi - muszę się z nim dogadać...

Daj znać jak poszło.

Aktualny stan lemingów:

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 13:18:45
Wszędzie są pojedyncze jednostki - w Wariwick jest pomarańczowa katapka i mój impi i katapka

Peter (Imperium Peter) 2010-01-25 13:52:32
Pole pod kukurydzą jest ok.

Dam znać jak zrobie turkę co wyszło (a musze skoordynować z Kingiem bo w sumie jego aż kilkanaście jednostek zdązy na bitwe).
Z Kingiem fajnie wyszło że miał tak dużo woja pod moją granica... tak Ci powiem że na upartego to z jego pomocą musiałbyś jeszcze troche słoni i katap podesłać, bo to pierwsze uderzenie to wydaje mi się ze dalibyśmy rade w całości wybić.

No ale nie ma co teoretyzować, tylko trzeba plan wykonać :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 14:29:18
No wiesz jak byśmy się nie dogadali to ja bym miał więcej wojska a tak to nie ścinałem aż tak ostro i nie wysłałem tylko przytrzymałem u Sknerusa poza zasięgiem pomarańczowego wzroku :) teraz się natomiast przyda.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-25 23:16:41
Dobra, poszło zgodnie z planem i armia Damroki została wycięta w pień.
Straty własne to 2 katapki i jeden axe.

Twoja armia jest najwieksza, moja jest druga, Damroki trzecia a Kinga czwarta...

No zobaczymy co zrobi, zresztą co nie zrobi to go trochę pogonimy wojskiem pod jego granice... żebyś tylko zdążył ruszyć...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-25 23:20:06
Ja już muszę iść, najlepsze co mogę zrobić to turkę jutro rano przed 8:00. Pieniążek nie ma żadnych powodów żeby rano wchodzić - zawsze czeka na mnie żebym dalekowidzem zajrzał... więc jeżeli się nie wydało to będzie zgodnie z planem.

Co Kingu ma zamiar robić teraz swoją armią?

Peter (Imperium Peter) 2010-01-26 08:06:58
Zapomniałem dać open borders z Tobą (było już późno no i jak jest jakaś bitwa to małpiego rozumu dostaje zanim nie wykonczę wszystkich, więc się skupiałem jak dobić niedobitki... no ale obstawiam że będzie się wycofywał i wtedy jak odbije stolice to go w pułapkę kultury złapie).

Kingu może pomóć z pieniążkiem, a może wracać do siebie... ma jeszcze 14 tur gwarancji od Bombla i Cheosa, a to jego jedyni sąsiedzi.

Dobrze wyszlo bo mamy tam teraz 50 jednostek (część ranna ale mam medyka na dwóch promocjach więc tura maks dwie i jadą dalej).

No ja na pewno mam zamiar toroche pomęczyć Pieniążka teraz ;)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-26 11:17:27
Z mojego punktu widzenia lepiej żeby Kingu wracał do siebie. Myślę że też dobrze i z jego punktu widzenia bo mając takich sąsiadów musi się liczyć z tym że Bombel nie będzie chciał przestać puchnąć... a z Holandii to do siebie by wracał tak długo że praktycznie byłby bez armii. No ale to jego decyzja.

Odnośnie Pieniążka - ja naginam na północ, w turze #80 atakuję, myślę że spokojnie dojdziesz do mnie do tego czasu. Proponuję miejsce zgrupowania w Warwick ;)
Acha, jeżeli Pieniążek złamie pakt o nieagresji to atakuję szybciej ale gdybym miał wątpliwości co do tego czy dam radę sam to poczekam na twoje siły. Generalnie wolę szybciej niż później bo Bodzio nie śpi :)

Peter (Imperium Peter) 2010-01-26 13:41:05
Spoko, też myślę że King powinien wracać do siebie bo mu tylko koszty rosną na emigracji.

Warwick na zgrupowanie jest ok.

No a z Bodkiem trzeba pogadac, bo to że on chce zająć jakieś miasta tylko dlatego że ma niedaleko, to nie jest dla mnie argument.
Nie po to wycinałem kraj, nie po to potraciłem budynki w dwóch miastach + jedno oddałem barbom, żeby teraz ktoś zajmował miasta Pieniążka - on potrzebuje ich ot tak dla zysku, ja żeby się podnieść i cokolwiek jeszcze w tej grze znaczyć, więc jestem bardziej zmotywowany...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-26 14:10:28
A mi się podoba taki sąsiad jak ty dużo bardziej niż Bodzio - imperator. Za duży jest. Proponuję nawet większe ustępstwa niż wcześniej - to znaczy np. zamiast tych setów co i tak nie mają gdzie miast zakładać to powiedzmy że podzielimy się terenami po Holandii i Wikingach w sposób bardziej dla ciebie korzystny (a Bodziowi nic nie przypadnie ;) ).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-26 14:18:35
Zniszczyłem drogę wycofując się na pastwisku - dzięki temu te 3 słonie i katapka co stoją przy twojej granicy nie zdążą uciec i możesz robiąc drogę tymi twoimi dwoma robolami dopaść te słoni.

W demo mam teraz ładną dysproporcję: 382tys wojska a drugi 290tys ;) :D

Aktualny stan wojska: (po prawej tym razem moje lemingi napierają na Holandię) ;)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-26 14:39:02
Acha, dałem ci złoto bo nie masz w kulturze (i jest spalone zresztą). Zawsze to jedna zadowolona buźka więcej. Acha dzwoniłem bo chciałem się zapytać o to pastwisko - czy mogę spalić, myślę że się nie obrazisz bo roboli trochę masz więc sobie je obrobisz szybciej zanim to miasto odbijesz a rozwalenie tych słoników to jest dużo większy zysk niż 4 tury pracy robola...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-26 15:23:24
Dzięki za złoto, zaraz odbije to podepne.

Pastwisko niszcz (telefon mi sie popsuł i reinstaluje go teraz).

Chyba Damroka jakieś miasto zjarał (tak z civstats mi wychodzi).

Peter (Imperium Peter) 2010-01-26 15:40:06
U poczytałem kronikę... wygląda że się autentycznie zdenerwował.
Miejmy nadzieje że mu niedługo przejdzie, w końcu to tylko gra...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-26 16:26:04
No mam nadzieje przecież o to chodzi w tej grze żeby się nawalac toporami i sloniami :) willi niczego nie spalił a tylko przejął więc to się odbije. Szkoda ze nie otworzyles granic to bym się schował a tak to pewnie kilka jednostek mi wybił. Zobaczę jak wejde które miasto mi przejął. Tego twojego nie mógł chyba ze ten słoń się teleportowal wiec może to bobka?

Peter (Imperium Peter) 2010-01-26 17:16:51
Ja obstawiam Warwick bo kulturą sięgał.

Z granicami to faktycznie się zgapiłem, ale było już późno i z Kingiem głowiliśmy się jak najlepiej lemingi wyłapać...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-26 22:43:08
Albo Damroka tym słoniem znad miasta Ebatana wszedł do miasta i dopiero wtedy wywołal wojne że go pod miasto przeniosło, albo od razu go tak dziwnie przeniosło.

Now każdym bądź razie jeśli pod miastem stał jeden słoń a Ty miałeś dwa impy w środku, to nie było możliwości zdobycia tego miasta.

Zgłaszam Domelowi, niech Damroka wyjaśnia jak to było.

I obrazek z aktualną sytuacją:

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-26 23:15:53
Dokładnie na to samo wpadłem - Ruszył sloniem na dół o jedną kratkę wtedy wypowiedział wojnę i mógł atakować obydwoma. W sumie to już drugi teleporter co mnie zaatakował w epoce toporow bo prekursorem tej ciekawej taktyki to był jednak latający łucznik Bobka :D
no nic jutro z Domelem pogadam o tej sytuacji bo teraz już jestem w łóżku.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-28 22:57:41
Kulturka ze stolicy złapała jego jednostki, jest więc czas na reakcje (podeślij może te impy z Warwick).
Obrazek z aktualna sytuacja:

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-29 09:59:52
Ectabana jest ścięta do jedynki zgodnie z umową - wyciąłem tam koszary więc dwa budynki masz tam zamiast trzech.

Proponuję tak: włażę tam tym co mam, podsyłam dwa impy (o ile Warwick nie będzie zagrożone - to muszę potwierdzić w grze). Akceptuję otwarcie granic i przekażę ci to miast ok? Może kultura wtedy fajnie skoczy a dla obrony miasta nie ma to żadnego znaczenia - dla mnie: zmniejszenie ogromnych kosztów :) Może tak być?

Peter (Imperium Peter) 2010-01-29 10:12:23
Przekazanie miasta żeby koszty zmniejszyć jest ok, kulturka skoczy od razu na 20% obrony co też się liczy.
Tylko obroń te miasto, bo ja fizycznie nie mam jak tam dotrzeć wojem przed resztka lemingów.

W tym czasie leczę wojo i myślę że na równo będziemy w Warwick z jednostkami (twoje axy oraz cała moja reszta), tak żeby zacząć wjazd razem, no chyba że wolisz cisnąć jak najszybciej tylko tymi siłami co masz z głębi kraju, to też spoko.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-29 10:33:37
Nie będę ryzykował bez rydwana dalekowidza którego mam w tej grupce toporów. Jak się coś da ugryźć to ugryzę - żeby nie miał gdzie ścinać, najwyżej ci oddam jak twoje miasto będzie po drodze. Ale raczej poczekam - zobaczę co on tam ma. Odnośnie tego miasta - umowa to umowa, stracę tych toporów trochę chyba no ale będę bronił na 100%.

LDeska

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-29 11:38:53
Muszę poczekać dzisiaj na Eferalgę bo ma mi coś dać w grze więc muszę wejść po nim. Więc turki dzisiaj będziemy późno robić ok?

Peter (Imperium Peter) 2010-01-29 11:44:59
Spoko, z turka mi się nigdzie nie spieszy.
Tylko czy Damroka poczeka? Bo jak po 11 godzinach ruszy to wybije na otwartym terenie Twoje axy... więc może lepiej nie zwlekać, a od Eferalgi wsiąść w następnej turze (czy wysłać do niego ofertę a on ją zaakceptuje i wyjdzie podobnie).

Podstawa teraz to żeby nikt Ci w plecy nie wjechał, bo to oznacza ze Holandia się wywinie i zrobi taka armie, ze będziemy błagać Bodka żeby zechciał jakiś desant zrobić...
A liczba miast Zulusa na pewno w oczy kole nie jednego, więc trzeba uważać i być czujnym.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-29 13:16:36
Jeszcze jest stara tura więc do 23 nie będzie czasu zniesienia. Z sąsiadów to tylko Efe jest blisko, reszta ma tak daleko że wątpię w to żeby się wybierali do mnie. Na granicy z Kmerem trzymam słonia katapkę i kilka toporów, w razie czego mogę przyciąć oczywiście...

Peter (Imperium Peter) 2010-01-29 14:09:29
Oj coś mam wrażenie że się jeszcze będzie działo.
Sugeruje mieć we wszystkich miastach pozaczynane budowy jednostek, tak jak ja miałem cały czas - była możliwość ekspresowej wycinki...

No ale spoko - podstawa to teraz czas tak mi się zdaje, żeby Damroka za dużo nie nawycinał oraz nie zdążył dyplomatycznie pozyskać nam wrogów (tego bardziej sie obawiam - bo 5 słoni w tą czy w tamtą z wycinki to pikuś w porównaniu z wojną z np. kmerem i dwoma frontami nagle).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-29 15:00:12
Ja robię wszędzie wojsko i jak widzisz mam sporą przewagą na drugim w kolejności. Mam też bufor terenów przed innymi władcami no ale jak się rzuci kilku naraz to wiadomo że nic się nie da zrobić. Pozaczynane budowy mam w kilku miastach, zrobię tak we wszystkich na wszelki wypadek

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-30 21:20:13
Zabiłem impem słonia leminga i słoniem katapkę - bez strat na razie ale tego słonia pewnie stracę. Mam nieciekawą sytuację z Warwick bo on kulturą się dotyka i nie wiem co tam trzyma, ale staram się bronić twojego miasta - zostawiłem tam wojsko i się leczy, dzisiaj Holender podejdzie pod nie. Impów dwóch nie mogę tam sprowadzić, mogę tylko jednego. A w ogóle to nawet nie wiem czyt nie będzie znowu powtórki... :(

Peter (Imperium Peter) 2010-01-31 21:54:48
Moje wojo kończy się leczyć i zaczyna maszerować w kierunku na Warwick.
Przybędzie łącznie ponad 40 jednostek (10 katap, zero słoni), więc będzie kto miał obrywać od katap grupowe obrażenia.

Proponuję zacząć powoli układać plan wjazdu do Pieniążka, moim zdaniem czas jest krytyczny.
Jego państwo jest rozległe i pewnie będzie się cofał do ostatniego miasta, co nas zaangażuje na jakieś 15 tur... w tym czasie wrogowie spać nie będą...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-31 23:02:39
OK a więc po kolei:

co widzę pomarańczowego:
w Nidaros słoń+katapka
2 pola od Warwick 2 słonie 1 katapka
3 pola od Warwick 1 słoń
mam tam rydwana dalekowidza - z górki widzę na 3 pola w głąb jego terenów. Próbowałem impem zagrozić Nidaros ale wyszło

Co ja mam już na froncie: straciłem tego słonia niestety - głupio zrobiłem bo wyszło że zabiłem mu katapkę a straciłem słonia :( robiłem turkę w pośpiechu niestety i takie są skutki... Zabiłem jednego słonia leminga więc w sumie do przodu ale niepotrzebnie tą katapkę zdejmowałem.

Aktualny stan mojej armii (w całym państwie): 8 słoni 5 katapek 18 toporów 15 impi czyli 46 jednostek no ale wiadomo że część pilnuje Kmera, część pilnuje spokoju w miastach. W najbliższej turze kończę: 3 słonie 2 katapki. Jak ty dojdziesz do Warwick to myślę że zgromadzę tam 12 słoni, 10 katapek, 15 toporów i trochę impów czyli raczej będzie to większa część armii bo ilościowo niewiele więcej no ale słonie są najważniejsze z uwagi na to że on będzie się bronił tylko słaniami i katapkami.

Wrzuciłem 3 impy do twojego miasta - pewnie je stracę ale obronię topory. Jak dasz radę to sięgnij lemingi ale nie przesadzaj z poświęcaniem katapek - bardzo nam się przydadzą... a jak widzisz ja mam ich za mało sam. No trudno, poświęćmy moje topory na rozwalenie tych lemingów a przyoszczędź katapki. Niech to scementuje jeszcze bardziej sojusz :)

Odnośnie sąsiadów - no jest ciężko, mnie martwi tylko Kmer, jak będzie połowa paktu to chcę go przedłużyć o kolejne 10 tur żebyśmy zakończyli kampanię holenderską.

Musimy obserwować zachowanie Bodka - jedzie podobno do Holandii, tylko teraz pytanie - pomoże mu rozwalając nasze wojsko czy też uszczknie mu co nieco? Sytuacja jest bardzo niebezpieczna bo może się okazać że mimo dwóch największych armii może nie wyjść. Zobacz jak było z atakiem na ciebie - ja niby nie ścinałem bo byliśmy umówieni ale Willi ścinał ostro i dosyłał i co - zero szans bo tyle jednostek wyplułeś...

Wykres armii - mój jest oczywiście #1 w demo więc możesz sobie sprawdzić ile masz w stosunku do mnie. Holender bardzo ostro spadł a po akcji "leming" jeszcze w dół poszybuje...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-01-31 23:14:26
Musimy potem zmienić jakoś kolejność bo ja mam rydwana dalekowidza - ty też go masz, przeżył chyba nie? Jak masz to nie musimy zmieniać kolejności ale byłoby lepiej bo moglibyśmy razem wchodzić do gry - walnąć razem katapkami w decydującym momencie a potem słonie moje a potem topory...

Acha odkryłem wreszcie Kalendarz, obrabiam cukier i za 3 tury będę miał drugi to ci go dam.

Peter (Imperium Peter) 2010-01-31 23:42:03
Cukier - super, bo mam w miastach po 50-60 tur niezadowolenia na zapas...

Wojsko - jeśli zgromadzisz to co piszesz to razem wbijamy się 80 jednostkami, to jest walec w tej chwili (oby tylko nikt drugiego frontu nie otworzył).
Przy tej ilości wojska proponuje pomyśleć czy nie wysłać małego podjazdu na Niadros, a głównym stackiem maszerować na stolice (czy w głąb kraju).

Kolejność - koniecznie trzeba zmienić, musimy ruszać razem bo inaczej to będzie komedia nie atakowanie.
Dalekowidza mam, wezmę pewnie się przyda.

Wykres woja - jestem drugi, Damroka po stracie 30 jednostek będzie miał fizycznie problem żeby nawycinać tyle ile trzeba, no ale sielanka to nie będzie.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-01 11:24:54
No właśnie plus jest taki że on nawycinał już strasznie państwo.

Co myślisz przez ten podjazd? Mnie martwi takie przejmowanie jeżeli on mógłby odbić miasto... Jak się sytuacja trochę wyklaruje i podejdziesz do Warwick to przemyślimy to.

Nie wiem jak zmienić tą kolejność - trzeba to uzgodnić może z Damroką jak już załatwimy sprawę lemingów i będzie ta chwila oddechu żebyś podszedł do mnie swoim wojskiem.

Dobrze że dyplo ruszyło z tego Dnia Świstaka, już mi trochę brakowało :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-02 01:05:44
No trochę mi wyciął... 1 topór i 3 impy straciłem a on w sumie te lemingi czyli katapkę i 4 słonie. Niby młotkami nie jest źle - 140 za 290 młotków ale żal mi tych moich 140 :)

Warwick nadal dotyka swoją kulturą ale wycofał jednostki na 3 kratki od niego. W tej chwili widzę w Nidaros topora i katapkę a dwie kratki w prawo 3 słonie 1 katapkę i 1 konnego (po co mu on?).

Peter (Imperium Peter) 2010-02-02 08:39:20
Kombinuje coś z ewentualną kontra, czy masowymi obrażeniami dla katapek.

Moje 30 jednostek jest dwie kratki za twoimi axami, czas coś obmyslić odnośnie wjazdu, bo za moment Damroka dowycina tyle że się odbijemy tylko.

Moim zdaniem trzeba jak najszybciej pozbawić go jak najlepszych miast, czyli drałować na stolice wszystkim.
Niestety w Niadros ta kulturka jest tak duża że troche strach zostawiać je na flance, a jak już wjedziemy do Niadros , to kolejne maisto na pólny aż sie prosi żeby je zdobyć...

Dobra widzę następujące warianty:
1. Zostawiamy coś w Warwick i marsz na stolice (dodatkowo rozdzielenie holandii na dwie części)
2. Lecimy najpierw przez miasta vikinga, zakładając że w sumie tnie już wszędzie po całości i trzeba zdobywać jak leci (minus że armia holandii wycofa się w jednym stacku do kolejnych miast).
3. Rozdzielamy armii i część leci na Niadros, a główna ekipa idzie na stolice (mocno ryzykowne ale opłacalne). Po zajęciu Niadros, wsparcie głównej ekipy lub dalszy marsz na miasta Vikinga.

Nie sądzę aby Damroka atakował od razu gdy wejdziemy na jego teren, ma za mało woja teraz, pewnie odda parę miast, tak jak ja, a w tym czasie zgromadzi ilość poważnie nam zagrażającą.
Ja już nie mam jak drukować woja (mam niezadowolenie w miastach bo cofnięto jeden z rozsmieszaczy, a mam pożyczone jeszcze słonie, games i wino).

Peter (Imperium Peter) 2010-02-02 11:42:33
Moim zdaniem trzeba troche propagandy zasiać że nie jestes wcale taki groźny, jeśli mam tą holandie zdobyć... jakoś jestem dziwnie przekonany że Kmer zrobi niespodzianke i wjedzie.
Tak naprawdę to wcale różowo nie mamy - połowa woja w holandi padnie jak nic.

Dobra konstruktywnie - najpierw Niadros a później sprint na stolice?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-02 12:00:13
Racja że musimy iść jak najszybciej, mi dzisiaj zrobi się pierwszy skok kultury w Warwick ale to nie przepchnie jeszcze kultury przez dobre 10 tur więc optuję za pójściem na Nidaros i dosyłanie wojska. Będzie ciężko, nie wiem czy damy radę sami pokonać Pieniążka do końca jeśli będzie się mądrze bronić. Musimy kontrolować dalekowidzami sytuację.
Pójście na Nidaros ma dodatkowe plusy - moje wojsko ciągle maszeruje, państwo to mam jednak duże, więc ja jestem za tą opcją.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-02 12:01:00
Co do Kmera - kontroluję jego wykres wojska, on też na pewno mój więc propaganda niewiele da, ale jestem za.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-02 15:07:45
No to jesteśmy zgodni że Niadros pierwsze.
Proponuje je przejąć - zwłaszcza że jest na zachód od Warwick :) i ma rele Bodka czyli można się spodziewać że będzie z palacem apostolskim (chyba że Bombel się spręży i jednak pierwszy pobuduje pałac).

Poczekasz ture na mnie czy sam pomaszerujesz żeby nie tracić czasu?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-02 15:31:26
Ja proponuję wszystkie miasta przejmować - nawet jak nie chcesz to ja zawsze chętnie miasto łyknę a jak jest nadmorskie i zakładając że uda się Latarnię dostać to nie ma siły żeby takie miasto traciło kasę - z samych szlaków jest od razu 8 monet a potem 12 bo szlaki się zrobią 3-monetowe.
Ustalmy więc na 100% jak dzielimy te miasta. Zobacz na zrzuty poniżej (z przed kilku dni) i zaproponuj co cię satysfakcjonuje, ok? Z mojej strony to wygląda tak: na początku myślałem o łyknięciu całej a dla ciebie te sety i tereny na zachód, ale tam jest pustynia w dodatku sety to nie to samo co miasta na obronionych już zasobach więc tak jak pisałem poprzednio zrewidowałem te poglądy i mogę ograniczyć się do trzech miast rdzennie holenderskich - dla ciebie wtedy pójdą 3 wikingowe. Może tak być? Oczywiście jak wejdziemy na teren Pieniążka i układ miast spowoduje że taki układ będzie bez sensu to się dogadamy tak żeby to miało ręce i nogi... mnie interesuje ta latarnia żebym złapał oddech finansowo, co do podziału miast to możemy negocjować.
Acha jeżeli chcesz to możemy zawrzeć pakt jawny ze zobowiązaniami typu darmowe zasoby dublujące się, współpraca wojskowo itp - to już jak uważasz, mi wystarczy pakt tajny ale jawny też mi się podoba.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-02 15:32:13
Co do terminu wymarszu - napiszę wieczorem, jestem za tym żeby ruszyć jak najszybciej to mniej naścina, ale jak rydwanem zobaczę większe zgrupowanie to poczekam na posiłki oczywiście

Peter (Imperium Peter) 2010-02-02 20:44:52
Też jestem za tym żeby jak najszybciej napierać.

Przejmowanie miast - wiadomo że najlepiej byłoby przejąć wszystkie, ale może się jeszcze okazać że będzie trzeba palić żeby nie miał możliwości odbicia i złapania w kulturke, oraz aby nie rozdzielać armii.
No ale to na zapas troche martwienie się, bo najpierw trzeba ruszyć pod te miasta i je zdobyć :)

Podział miast Holandii - pasuje mi zaproponowany układ - do mnie miasta po vikingu, do Ciebie rdzenne.
Miasta wikinga i rdzenne dzielą się w sensowny sposób.

Co do paktu jawny/tajny - mi pasuje również jeden jak i drugi.
Wszelką współprace gospodarczo-militarną uważam za oczywistą a wręcz konieczną.
Już się nie będę rozpisywał że dotrzymuję paktów itd. zresztą za moment wejdziemy do Pieniążka i nasze jednostki będą tam równo ginąć.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 10:27:34
Żebym miał pełną sprawność bojową (czyli żeby te słonie były w takiej ilości jak pisałem to potrzebuję jeszcze 4-5 tur żeby doszły... ale mogę ruszać szybciej bo mam dalekowidza więc nie właduję się na pewno pod nóż. To tym wojskiem poczekam tylko jedną turę bo dostały masowe od jednej katapki i idę pierwszy. Zostaje kwestia przejmowania miast - to daje kasę i to wcale nie są małe kwoty, czasami nawet 150 monet więc nie chciałbym tego miasta zajmować sam bo ta kasa powinna iść do ciebie... wyślij tego nieśmiertelnego to jak zostanie jeden topór (tak jak jest teraz) to dobijesz i przejmiesz to miasto ok?

Odnośnie paktu - to co, mam napisać taki pakt na jawnych?

Peter (Imperium Peter) 2010-02-03 10:38:46
Jak poczekasz wojskiem jedną ture to moje 30 jednostek dojdzie i możemy razem naginać (są cały czas dwie kratki za Twoimi axami).

To tymi siłami załatwimy szybko Niadros, a jak zbierzesz słonie to proponuje ruszac na stolice (o ile tamto miasto na skos od Warwick to stolica).

Co do uzupełnien wojska - ja wysyłam 40 jednostek i nie ma lemingów które lecą sznurkiem bo nie ścinam miast, a naprodukować małymi miastami wojo łatwo nie jest, tak więc uzupełnienia z mojej strony to będą malutkie.
Proponuje żebyś dorabiał teraz impy - szybciej dotrą na front i w walce ze słoniami są siłą jak słonie a o połowe tańsze.

Co do paktu jawnego - może poczekajmy z tym, bo na pewno psporzyło by to nam od razu wrogów i pomogło w dyplomacji Damroce (o jak mnie namawia na Ciebie, jak sugeruje że pomoc już do niego zmierza i że zaraz będziesz miał drugi front... nawet już dzieli miasta...).
Proponuje do tematu paktu jawnego wrócić po skończeniu z holandią, czy pod koniec wojny jak zwycięstwo będzie pewne, do tego czasu taki pakt tylko by nam zaszkodził.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 10:48:10
Dobra, to tak zróbmy. Ja cały czas wojsko robię, Kmer niestety powoli, powoli ale też się zbroi. Na południu mam spokój ale nie wiem jak będzie od strony Domela - na szczęście mam tam czujki więc nie zaskoczą mnie bo odległość jest spora.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 15:03:57
Chyba wypadałoby zmienić kolejność - jak to zrobimy? Ja proponuję dogadać się z Pieniążkiem co do tej zmiany kolejności, ja mogę na ciebie zaczekać może, ok? Wpiszę coś takiego żeby się zgodził.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 15:04:55
Acha na forum piszę że niby wy będziecie się nawalać no ale zgadzam się że ty nie będziesz dosyłał bo musisz miasta podhodować znowu a ja będę dosyłał - dzisiaj znowu będzie bacik w robocie :)

Peter (Imperium Peter) 2010-02-03 15:52:33
Zmiana kolejności obowiązkowo - wiadomo że lepiej jakbymsmy ruszali najpier jako atakujący a później obrońca, ale jak się Damroka nie zgodzi to trudno.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-03 16:34:20
Myślę że lepiej jak będziemy pierwsi ruszać - to oznacza praktycznie 5 jednostek mniej do zniszczenia u Damroki, więc proponuję abyś nie robił turki od razu po jej rozpoczęciu, tylko postaramy się ją zrobić razem zaraz po czasie przeładowania (trzeba sprawdzić jeszcze czy jest 11 czy 12 godzin w tej edycji dyplo) ale przed Damroką.
Zgoda?

Peter (Imperium Peter) 2010-02-03 20:03:25
Na forum powtarzam że "Pieniążek musi zginąć" nie dla draki, tylko dlatego że mnie wukurza swoimi wywodami i przekręcaniem faktów oraz że tak uważam.

Nie wiem czy to konieczne ale napisze - z Pieniążkiem w żadne dyskusje się nie wdaje i nie ma opcji negocjacji i pokoju.
Szatkuje razem z Tobą do niego i tyle - czym szybciej go ukatrupimy, tym lepiej dla nas!
Jeśli chcesz pakt jawny bo się czegoś obwaiasz z mojej strony to możemy podpisać!

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 21:00:53
Co do zmiany kolejności - nie rozumiem czemu jako pierwsi to lepiej... ? I dlaczego 5 jednostek mniej do rozwalenia? I tak zetnie i tak zetnie... Moim zdaniem ruszanie się jako drudzy jest lepsze - można jakiś manewr zrobić i on nie ma możliwości reakcji przed końcem tury (ścięcie w mieście na które skręcimy). Chociaż tak naprawdę to mi małą różnicę robi bo w tej sytuacji on i tak ścina na maksa już.

Dobra to ustalmy jak wolimy i zrobimy tak jak pisałeś - robimy razem po czasie zniesienia (nie wiem czemu nazywasz to w pakcie z Pieniążkiem przeładowaniem :D ). Tylko że czas zniesienia wypada w nocy chyba... trzeba się z nim dogadać żeby chryji nie było.

Odnośnie paktu - myślałem że tobie na tym zależy. Mi tak średnio, ani mi to nie jest niezbędnie potrzebne ani tego nie lekceważę :) Myślę że jednak się skłaniam do podpisania tego paktu bo po pierwsze podoba mi się taki sojusznik a po drugie jak się uda to nasza granica będzie tak długa że nie do obrony, normalnie jak polsko niemiecka w 1939 :) to co, wpisać ten pakt na forum? A jak tak to jaka treść - może skopiować Gryfa co miałem z Damroką ;) ?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 21:01:46
Acha odnośnie paktowania tajnego z Pieniążkiem - na mnie się chyba mocno obraził bo nawet słowem nie pisnął do mnie :D zresztą ja bym i tak na to nie poszedł bo mamy ustalony plan który ma ręce i nogi i tego będę się trzymał

Peter (Imperium Peter) 2010-02-03 21:41:12
5 jednostek - jak się cofasz w obronie i ruszasz jako pierwszy to możesz wycofać jednostki ze ściętego miasta, jak ruszasz drugi to docinasz jednostkę na koniec tury i w następnej ta jednostka się pojawia i bez promocji stoi i czeka na zabicie (bo pozostałe się cofają).
Tak więc jeśli Damroka zacznie się cofać to przez to że będzie ruszał pierwszy uratuje 5 jednostek (jeśli wycofa się wszystkim do ostatniego miasta).
Jeśli będzie ruszał drugi, to albo nie dotnie tych jednostek żeby nie dawać nam punktów na generałów, albo będą stały bez promocjiw pojedyke wpustyhc miastach.
Resumując ściąć zetnie ale ich nie wycofa do głównego zgrupowania...
Zgadzasz się z tym tokiem rozumowania?

Dlatego proponuję zrobić turkę z rana - tam wychodzi czas zniesienia (pisałem o przeładowaniu bo mi się pomyliło).

Co do paktu zaczekajmy parę tur - nie wymiguję się tylko chce pomyśleć na spokojnie czy nam to nie zaszkodzi (bo mam takie obawy).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-03 22:42:05
Jasne, teraz rozumiem. To zróbmy turę z rana, ja mogę o 10, na upartego mógłbym o 8 ale wolę o 10 - ok?
Co do paktu - spoko, tak jak pisałem nie jest mi to niezbędne

Peter (Imperium Peter) 2010-02-03 23:00:26
Turkę zrobić moge tylko koło 8.
Ty zrób jak CI wygodnie.

Tak naprawdę to jak Damroka będzie leciał w kule, to olejemy zupełnie kolejność i będziemy robić turki razem po czasie zniesienia.
Szkoda że trzeba jeszcze z zegarkiem w ręku siedzieć żeby zrobić turke, bo komuś gul za mocno lata.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-04 08:11:03
Ja mogę teraz, zaraz zadzwonię

Peter (Imperium Peter) 2010-02-04 18:59:06
Mam gości, więc lakonicznie - moje wojo dotarło, jest kratke za Warwick (nie zdązyłem obrazka zrobić), zatem proponuje w następnej turze ruszać w kierunku na Niadros.

Widziałem dalekowidzem 7 sloni, axa i 4 katapy, wszystko o 3 kratki od Warwick, maszerujace w dwoch grupach do Niadros.

Mimo wszystko proponuje już iść tym co mamy, a posiłki jak dojda to zgrupujemy wszystko i ruszymy na stolice (chyba że coś innego wymyslimy).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-04 20:10:41
Ja dzisiaj miałem taki młyn że nie zdążyłem wpisu zrobić nawet... dobra to ruszamy już teraz, musimy zmienić kolejność - więc czekam i robimy turę jutro ok?

Peter (Imperium Peter) 2010-02-04 23:34:16
Jasne - turka z rana koło 8 będe.

Dostałem info o holandi:
"Holandia odkryje inżynierię za 8 tur, 2 tury temu skończyła mechanizację."

Tego się obawiałem że będzie dążył jak najszybciej do pikinierów i ruszania po 3 kratki... no nic, łatwo nie będzie... ale trzeba napierać.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-05 10:00:28
Jak się uda przejąć stolicę to nauka mu siądzie bardzo a poza tym te 8 tur to liczę że przy jechaniu na 100% jest. To dzisiaj wchodzimy razem i ruszamy na Nidaros.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-06 07:10:34
Jak będziesz miał możliwość zrobienia turki to daj sms'a czy zadzwoń.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-07 12:31:48
To my już tam mamy prawie 70 jednostek :) ? Nazbierało się tego trochę... Moich lemingów trochę jest - najważniejsze że dołażą już tylko słonie i katapki więc najważniejsze wojsko. Niestety tak jak pisałem Kmer zaczyna fikać ;) Z tym żebym mu miasto oddał za przedłużenie o 10 tur paktu o nieagresji to tak wyjechał że mi mowę odebrało :) Negocjujemy, ale muszę zostawić nowo tworzone w zagłębiu po Egipcie jednostki na granicy z nim. On tam ma coraz więcej wojska, już jest ponad 15 jednostek a moich tam jest tak około 10, muszę przynajmniej zrównoważyć.

Masz może zrzuty terenów Holandii? Ja mam tylko to co wrzuciłem poprzednio niestety a chodzi mi o rozstawienie jego miast - wiesz gdzie jest Nasdaq na przykład?

Peter (Imperium Peter) 2010-02-07 14:21:23
Zrobie w tej turze i zapodam.
Z grubsza to wyglada tek że nad Niadros 3-4 kratki na polnoc i jedna na zachod jest Utopia (wycieta do jedynki).
Kolejne miasto wikinga (ze zlotem)jest z 5 kratek na połnoc od niadros i ze 3 na wschod (ale go nie widze).

Szantaż Kmera jest bardzo groźny, gdyż jak zaatakuje to mamy duży kłopot...

Peter (Imperium Peter) 2010-02-07 14:47:27
Tak myślałem o tym Kmerze - może zacznij z nim negocjować oddanie miasta ale w zamian za 30 tur pokoju, czy 25, czy nawet 20.
W sumie się opłaca - bo oddasz jakieś miasto, ale w zamian masz gwarantowane wtedy zdobycie miasta z Latarnią.
Do tego Holandia jest na cyplu (łatwo bronić), z drugiej strony ja zabezpieczam, to będziesz mógł po wojnie z Holandią (i po wygaśnięciu paktu) podejść całym wojem pod granice Kmera (swoje wojo dorzucę propagandowo) i go uprzejmie zapytać czy nie byłby łaskawy oddać już to miasto w zamian za x tur pokoju (dokładnie taka sama propozycja jaką on składa teraz).
Jako odsetki może oddać miasto Sknerusa :)

Jak odda to git, jak nie to można się wbić w parę nadgranicznych miast i wtedy negocjować... chyba że Bodek w końcu się opowie i wjedzie z drugiej strony...

LDeska

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-07 15:21:45
Jedna rzecz - pamiętasz jak się nazywało to miasto co odkryliśmy? Bo ja nie przestawiłem civki na tryb pełnoekranowy i mimo że chciałem zrobić zrzut to się nie zrobił - jest jakiś błąd w civce że jak robię zrzut w trybie okienkowym to się nie robi.Chodzi o to że w kalendarium Bobek pisze że Latarnia jest w Nasdaq. Kołacze mi się po głowie że to właśnie to miasto co je odkryliśmy ale ono jest w głębi lądu więc tam nie można Latarni zbudować... :zdziwko:

Odnośnie Kmera - to się zaczęło od tego że zaproponowałem mu przedłużenie paktu o 10 tur. On się zgodził ale zaraz wpisał że chce negocjować i odpisze jutro. Następnego dnia wstawił te swoje żądania.

Patrząc na stan jego wojska to nie jest to groźne z tego punktu widzenia że nie pokona mnie, ale zwiąże mi duże siły...

Na razie czekam na jego odpowiedź, jak odpisze to się zastanowię nad tym co pisałeś o zrobieniu mu tego samego numeru ;)

Wklejam tą rozmowę z paktu:

LDeska 2010-02-07 11:15:52
No 2 alb o 3 ale odjąłem jedno co chciałeś żebym oddał - bilans więc byłby +1 albo +2 - zależnie od tego jak się potoczy wojna. Tereny są na 2 miasta ale nie będzie to łatwe sąsiedztwo bo sam wiesz z kim będę graniczył.
Decyduj sąsiedzie - ja wymagam deklaracji odnośnie aneksowania bądź nie naszego paktu. Nie naciskam - nie mam najmniejszego zamiaru atakować jak tylko pakt wygaśnie, ale chcę wiedzieć teraz bo dopóki nie przedłużymy paktu to ja zgodnie z moją taktyką będę zakładał najgorszą opcję - czyli atak na pełną skalę ze strony Kmerów na nas po wygaśnięciu paktu... nie mam innej opcji i na pewno sam to rozumiesz.

Eferalga_500 2010-02-07 11:09:05
do tego jeszcze teren do zasiedlenia.

Eferalga_500 2010-02-07 11:07:48
Przed chwila wspominaliscie o 3 miastach - kto wie byc morze w jednym z nich jest latarnia.

LDeska 2010-02-07 11:05:01
Moim zdaniem masz już większy potencjał, nie ścinasz tak państwa jak ja, nie utrzymujesz ogromnej armii poza granicami. Wyszłoby na to że twoje granice jeszcze bardziej wcięłyby się w moje, ja bym zyskał w sumie 1 albo 2 miasta na tej wojnie a stracę pewnie ze 20 jednostek a ty zyskasz jedno duże miasto z budynkami i nie stracisz żadnej jednostki. To uważasz za nie chciwe? Dla mnie to wręcz propozycja która mnie obraża. Wolę trzymać 20 słoni na tej granicy niż ugiąć się i przystać na takie warunki

Eferalga_500 2010-02-07 11:02:04
Po prostu obawiam sie o nasza przyszlosc w momencie gdy wasza koalicja az tak urosnie - po prostu moge byc nastepny - oddanie wspomnianiego miasta wyrownaloby w miare sily.

Eferalga_500 2010-02-07 11:01:06
Ja też traktuję was jak rzeczowego sasiada - musze to przemyslc - jednakze nie uwazam naszych propozycji za chciwe :P

LDeska 2010-02-07 10:51:50
Szczerze - nie wiem gdzie jest latarnia, pod F9 mi pisze ze w Holandii ale nie pisze gdzie. Do podziału Holandii jest 3 chętnych bo i Bodek się zgłasza a tylko 6 miast. W sumie tu chodzi o eliminację zagrożenia - Holandia ma już kuszników od dobrej chwili więc ma niesamowitą naukę. Nie jest tajemnicą jaką mam armię bo to widać pod demografią - 529tys a drugi jest Pers z 312. Zastanów się czy są sensowne takie chciwe żądania bo ja ciągle traktuję cię jako sąsiada z którym się można dogadać ale zaczynam się obawiać że po prostu muszę tam więcej i więcej wojska trzymać na granicy.
Współpraca z Persem - idzie nam dobrze, jeszcze przez dłuższy czas będziemy mocno związani bo wojna w Holandii myślę potrwa z 15 tur, może troszkę krócej.
Proszę o decyzję bo na dzień dzisiejszy zbrojenia w strefie przygranicznej (po naszej stronie) idą pełną parą.

Eferalga_500 2010-02-07 10:27:37
Oczywiscie w dluzszej perspektywie ?

Eferalga_500 2010-02-07 10:27:23
Czy czasem wsrod tych miast - nie ma miasta z latarnia ?

A co do ukladow - to jak widzicie wspolprace z Persem ?

LDeska 2010-02-07 10:16:35
Nie ma mowy - Między Zalewowem a Kukowem są tylko 2 kratki a między Zalewowem a twoim miastem są 3 kratki i mam już problemy. Nie widzę powodu żebym miał oddawać ci za darmo miasto podczas gdy ja ponoszę olbrzymie koszty wojny. Ja mam w tej wojnie zyskać tylko 3 miasta i nie jest to pewne - Holandia zaraz będzie mogła robić pikinierów a wtedy słonie już nie pójdą dalej. Opanuj trochę swój apetyt - nie ma szans abym za darmo oddawał tak duże miasto, to ty wygrałbyś w tej wojnie wtedy.

Ponawiam propozycję aneksowania bez takich niewiarygodnych żądań.

Eferalga_500 2010-02-07 00:44:07
Powiem bez ogrodek - po aneksowaniu przez was Holandii wraz z wielka latarnia - sytuacja w regionie zostanie silnie zachwiana.
Generalnie nie widzielibysmy sprzeciwu gdybysmy (Khmerzy) na tym tez skorzystali.

W zamian za neutralna postawe w tym konflikcie chcemy rewizji naszych granic:
- proponujemy by w momencie skonsumowania dwoch pierwszego miasta holenderskiego miasto zalewowo przeszlo na strone Khmerow - w ramach zachowania rownowagi. Moglibyscie sciac sobie jeszcze kilka jednostek w nim do tego czasu.

Tereny na wschod od miasta jeszcz dlugo beda wam sluzyc poniwaz macie tam gigantyczna kulutre generowana przez Kukowo - tracicie trzy zalewy a zyskujecie spokuj na granicy.

LDeska 2010-02-06 20:35:38
Zgoda na powrót będzie po podpisaniu aneksu. No i odnośnie tego negocjowania - to mam wpisywać już aneks?

Eferalga_500 2010-02-06 16:29:34
Co do tego przedluzenia paktu o nieagresji i zgody naszej na aneksje Holandii - to bedziemy musieli jeszcze troche o tym ponegocjowac ;) Szczegoly podam za 25 lat ( kolejnej turze)

Eferalga_500 2010-02-06 15:10:04
Prosimy zgode na przejechanie naszego rydwanu przez wasze ziemie w drodze powrotnej do Macierzy.

Eferalga_500 2010-02-06 14:37:59
Zgadzamy sie - zrobcie stosowny wpis.

LDeska 2010-02-06 12:35:25
Drogi sąsiedzie - nasz pakt jest już za półmetkiem a jak wiesz ja będę jeszcze uwiązany w Holandii przez jakiś czas, więc mimo że mam ponad 1,5x więcej wojska niż drugi w kolejności to zależy mi na tym żeby za dużo tego wojska nie wiązać na granicy. Dlatego proszę o aneksowanie naszego paktu i wydłużenie go o 10 tur, czy zgadzacie się?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-07 15:27:07
Jak widać obawia się naszego sojuszu i dlatego miałeś rację żeby nie wklejać go na publicznym forum... chociaż ja go nawet nie próbuję wkręcać i piszę jasno że jesteśmy związani sojuszem (tylko że jemu ujawniam że na czas wojny tylko a przecież związaliśmy się na dłużej).
Acha i aby pomniejszyć to co mogę z Holandii urwać dla siebie piszę mu że Bodek tam wjeżdża co częściowo jest prawdą bo na razie Bodek nie ma roszczeń terytorialnych (mam nadzieję że to się nie zmieni :oczami: ).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-07 23:05:39
No, odpisał mi że zgadza się na aneksowanie - zobaczymy czy to podpisze bo kurczę z nim to człowiek nie zna dnia ani godziny :) Widać twoja interwencja u Bodka pomogła, bo odpisał lakonicznie:
-=-=-=--=-=-=--=-=-=--=-=-=--=-=-=--=-=-=-
Eferalga_500 2010-02-07 23:00:57
Zgadzamy sie na przedluzenie paktu - rownolegle mamy nadzieje ze w przyszlosci w podobnie przyjazny sposob bedziecie traktowac nasza polityke w stosunk do ktoregos z naszych sasiadow ;)
-=-=-=--=-=-=--=-=-=--=-=-=--=-=-=--=-=-=-

Peter (Imperium Peter) 2010-02-08 09:59:38
No i fajnie, mam nadzieje tylko że to nie jajestem tym sąsiadem wobec któego liczy na Twoją neutralność... bo całe wojo posłałem do Holnadii - zostało po jednym warriorze w mieście...

Po decydującej bitwie z Holendrem będzie trzeba jakiś pakt jawny zawiązać.
Teraz to jasię troche obawiam bo z Kmerem możemy robić sobie desnaty...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 10:25:15
Zauważyłem że po odkryciu Alfabetu można zawiązać pakt defensywny - możemy to zrobić, tylko o ile ja wiem to można go zawiązać tylko jak obaj mamy pokój a tutaj z Holandią to jeszcze potrwa z 10 tur. Odnośnie paktu jawnego - ja jestem jak najbardziej za, liczę że to będzie trwały pakt a jego kolejnym celem będzie rozbieranie Kmera ;) bo naprawdę czuję że nie da się z nim dogadać i zawsze będzie dołki pode mną kopał.

Zobacz na wykres jego wojska - wynika z niego że nie zaatakuje raczej bo nie ma czym:

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 10:25:53
Według mnie możemy nawet i teraz podpisać ten pakt bo mój cel został osiągnięty - Kmer podpisał dzisiaj aneks do paktu o nieagresji.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 11:09:42
Zrobiłem sobie wczoraj zrzuty ekranu (wreszcie :) ) i wiem dzięki Alfabetowi jaki jest poziom nauk w świecie. Generalnie jest tak: Pieniążek poszybował naprawdę ostro i nikt inny poza Bodkiem nie może się z nim równać. Pieniążek ma Odlewnictwo i Mechanizację, nie ma jeszcze Inżynierii (na szczęście). Bodek ma techów kupę więcej ale takie niezbyt ważne: Estetyka, Literatura i ma już Muzykę, poza tym ma jeszcze religijnych trochę - Kodeks, Monoteizm, Teologię.
Z dużych graczy to jest jeszcze dwóch - Eferalga - ma kodeks, Jeździectwo, Konstrukcję, za dwie tury kończy Odlewnictwo no i nasz Bombelek któy mnie rozczarował - słaby jest w techach bo nie ma Pieniądza ani Kodeksu, nie wiem jak on to rozgrywa.
No i bardzo ważna rzecz - BODEK NIE MA JEŹDZIECTWA!!! Czyli nie może robić słoni i dlatego ci je oddał bo rozweselacze ma z Kalendarza. Z tego wynika że raczej nie ma na razie planów ofensywnych bo musiałby najpierw to odkryć a potem narobić tego ustrojstwa.

Suma sumarum to nie wygląda źle, dobrze że Holandia odpadnie już niedługo bo inaczej byłaby niedługo nie do ruszenia.

Acha i jeszcze jedno - wydaje mi się to normalne ale dla porządku się dogadajmy - zajmuje miasta ten który będzie je potem miał, nie? Bo możnaby teoretycznie w innej kolejności no ale nie można kasy przekazywać a ja liczę że za kasę ze zdobycia Nasdaq będę mógł przez turę albo dwie na 100% nauki pojechać żeby zdążyć do pikinierów wtedy co Kmer...

Odnośnie sytuacji taktycznej - super że akurat tutaj jest ta latarnia i taki wąski pasek wody. Moim zdaniem tam u góry nie ma przejścia (nie widzę ale gdyby było to nie mógłby tam chyba latarni postawić bo ją można tylko w miastach portowych czyli przy większych kałużach niż 2-3 kratki...). Generalnie nawet jak tam u góry jest połączenie ziem Holenderskich i po Wikingu to i tak mamy super sytuację bo on nie może bronić obu stron pańśtwa. Proponuję tak:
1. jak zaatakuje - zamiatamy, lemingi dochodzą i próbujemy parami rydwan-impi zająć resztę miast na szybko
2. ja nie zaatakuje (tego jest prawie pewny) to wchodzimy tylko do Nasdaq i dołączamy lemingi (budujesz drogę żeby twoje lemingi doszły a ja przykrywam roboli). Idziemy w prawo do góry po skosie i mają już te ponad 60 jednostek w jednej grupce nie mamy się w ogóle czego bać.

Miasta po lewej od Nasdaq będą twoje - tak jak się umawialiśmy, dla mnie tylko te trzy - Nasdaq, Wall Street, Dow Jones. I wtedy zupełnie się zmieni sytuacja międzynarodowa. Moim zdaniem zostaną 3 państwa duże - Bodek, Kmer, ja oraz grupa średnich - ty będziesz nawet w czołówce ilością miast no ale państwo musisz podbudować. Więc ja proponuję zrobić ten jawny sojusz (to ma te plusy że jakby ktoś nagle zdradził, np. Bodek czy Kmer i chciał walnąć jedną z naszych grup bez wypowiadania wojny jednemu z nas to będzie to wałek niezgodny z regulaminem tylko o ile będziemy mieć ten jawny sojusz). Jak się juz zwiążemy sojuszem to musimy się naradzić nad wspólną polityką zagraniczną wobec kluczowych graczy - ja żadnej rewolucji nie przewiduję tylko kontynuację tego o czym rozmawialiśmy do tej pory.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-08 12:22:33
Ze wszystkim co piszesz to się zgadzam - i z zajmowaniem miast, i z sytuacją taktyczną i z paktami.
Jak się skończy wojna z holandią to będzie czas na opracowanie dalszej polityki zagranicznej, na razie trzeba wygrać tą wojne z jak najmniejszymi stratami.

Ze spraw doczesnych to potrzebuje zadowolenia - lece po monarchię (będe miał extra winko dla Ciebie), później po kalendarz i żelazo (cukier i barwniki podwójne na jungli).
W tym czasie jeszcze może wpadnie rela to jakoś w miare będzie możliwość rozbujania tego mego nieszczęsnego państwa...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 12:36:07
Super, ja to kadzidło obejmę jutro, potem obróbka - na pustyni to trochę trwa, myślę że za 3,4 tury i będę je miał dla ciebie. Relę mam od jednej czy dwóch tur - Od Cheosa i od Bodka. Nie wiem na co się zdecydować bo boję się Bodka wzmacniać, on jest teraz hegemonem - widziałeś że dwa miasta dostawił wczoraj? Z drugiej strony dobrze się z nim współpracuje a ta rela będzie miała pewnie pałac apostolski. Ty co proponujesz z relą?

Muszę sobie wielkiego jakiegoś wyhodować i zrobić złoty wiek to nie stracę tury na anarchię żeby relę wprowadzić i może jakoś wyjdę z tego zacofania co mam teraz... Koszty wojska mam już prawie 50 monet na turę :)

Z tym paktem jawnym to daj znać jak będziesz chciał podpisać, wymyślimy treść i się wpisze.

Bardzo mnie ciekawi czy Pieniążek walnie to wojsko nasze. Może i jednak walnie bo jak lemingi dojdą to już nie ugryzie a teraz kilka ubije jednostek... tak czy siak operacja "pomarańczowa latarnia" powinna się zakończyć sukcesem :)

Peter (Imperium Peter) 2010-02-08 15:13:16
Rele to trzeba brać tą z Pałacem Apostolskim... zobaczymy kto pobuduje, ale pewnie tylko Bodek ma teologie...

Ja się obawiam tego że nas teraz zaatakuje - mam nadzieję że rzeka go skutecznie zniechęci...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 15:51:57
Teologię ma tylko Bodek - alfabet mi to powiedział :) chyba masz rację że trzeba tą brać, tym bardziej że Bodek na razie się sprawdza.

Ja też się obawiam że teraz zaatakuje - niby jest rzeka, no zobaczymy. Jedno co mnie martwi to że stracimy katapki a bez tego nie pójdziemy dalej. Z drugiej strony jak walnie to:
1) straci swoje katapki
2) jego wojsko będzie miało nie za duże szanse
Właściwie to ma te 10 słoni tylko, kusznik przez rzekę w katapkę nie walnie bo ma poniżej 50%. Słoń przez rzekę ma 8/1,25=6,4 a my mamy tam 4 włóczników w tym moje na dwóch promocjach minimum czyli wyjściowo jest 6,4 do 8,8. Wiadomo że katapki swoje zrobią ale nie wiem czy aż tak dużo... sprawdziłem ile zadają masowych obrażeń - 5 celów ma każda, razy 6 katapek czyli 30 celów otrzyma grupowe. A tam jest 50 jednostek w tym niecałe 40 może dostać grupowe - nasze katapki nie dostaną ich. Wychodzi średnio mniej niż jeden raz z grupowych na jednostkę czyli rzędu 7-10 obrażeń na łeb (na 100 punktów życia). Moje słonie dostaną najwięcej bo będą bezpośrednio walczyć z katapami. Potem on wjeżdża 10 słoniami - włócznicy powinni mieć siłę na poziomie 3,6 czyli będzie słoń=8-25%=8/1,25=6,4 kontra włócznik 3,6+100%+10%+10%=7,92. Czyli słonie 3 by padły (1 wygrał) a następne 6 walczyłoby z katapami czyli 6,4 kontra 5 - jeden powinien paść a 4 wygrają. Zostają 3 topory, konny i 3 kuszników.
Zgaduję że efekt byłby taki: straciłby 4 katapy, 4 słonie, 2 topory, 1 konny. Zostałoby mu: 6 słoni, 2 katapy, 3 kuszników. My stracilibyśmy 4-6 katapy, 3-4 włóczników, topora i chyba wcale słoni (ale byłyby poobijane).
Czyli mi wychodzi że to bez sensu tutaj atakować - udało nam się z tą rzeką :)

Peter (Imperium Peter) 2010-02-08 16:38:50
Czasem mnie przerażasz tymi obliczeniami :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 16:42:19
Wolny czas w pracy chyba miałem ;) najważniejsze że mi wychodzi że nie ma szans teraz coś zyskać atakując, na pewno się wycofa i zaatakuje nas na czystym pod ostatnim miastem. Dzisiaj wieczorem będę tak jak wczoraj pisałem - około 21, może chwilę później.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 16:52:13
Przeczytałem ten wpis że się boisz że Kmer ci wjedzie - po pierwsze to ja widzę jego wojsko - stoi przy mojej granicy, po drugie jakikolwiek desant byłby ciężki technicznie do zrobienia - dużo galer by musiał mieć, naprawdę dużo. Po trzecie - ja jestem otwarty na pakt defensywny albo nawet jawny sojusz z pełną jawną współpracą i nawet zapisem że atak na jednego to atak na obu (to moim zdaniem by mnie zwalniało z paktu o nieagresji z nim gdyby ciebie najechał). Jak będziesz chciał się tak zabezpieczyć i go zniechęcić to daj znać, podpiszemy.

Jakaś szansa jest że masz rację z tymi obawami bo on o tym wspominał kiedyś a teraz sondował mnie jak wyglądają nasze relacje..

Peter (Imperium Peter) 2010-02-08 16:56:15
Na pewno coś będzie trzeba z tym zrobić (podpisać pakt jawny) bo moje puste miasta z warriorami tylko kuszą go strasznie... a on nie ma już nowych terenów do zagospodarowania...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 17:01:49
Dobra, ja co prawda myślę że aż takim samobójcą nie jest, no ale:
1) on ma największe żarełko na świecie
2) produkcję ma największą na świecie a ja mam drugą i jest o 30% niższa
Miast ma chyba tyle co ja i Bodzio - słowem kolos. Najbardziej się obawiam że dogada się z Bodkiem bo po skończeniu z Holandią będą oni obaj ze mną graniczyć... więc zrobienie przeciwwagi jest dla mnie bardzo ważne.

Jak chcesz ten pakt to przygotuj treść i tu wklej, ja przeczytam i wrzucamy na jawne forum, nie mam nic przeciwko.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-08 17:40:45
Dobra coś postaram się przygotować i damy za pare dni (zastanowić się trzeba czy przed bitwą z holandia czy po niej).

Analogiczny pakt chcialbym podpisać z Kingiem - on ma tylko 3 sąsiadów - mnie Cheosa i Bombla, chyba Ci to nie będzie przeszkadzać?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-08 23:15:05
Z Kingiem to może podyskutujemy później - nie mam nic przeciwko Kingowi ale ja myślałem o naszym ścisłym sojuszu, więc jak byś zrobił identyczny z Kingiem to wyszedł trójsojusz... musimy to przemyśleć - sprawdzić układ geopolityczny na mapie i wtedy zdecydujemy.

Odnośnie teleportacji - Domel cofnie turę, wyszła niezła kicha - Domel sprawdził że nie miałem autoruchu, po prostu jakaś kicha PitBossa... pewnie po cofce się zrobi tak samo ale wtedy Darek będzie musiał nie atakować, tak myślę ale to Domel zdecyduje i da znać

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-10 10:50:35
No nieźle, naprawdę Damroka mi zaimponował że się zgodził na powtórkę - niewiele osób by tak potrafiło. Chcę wierzyć że ja bym potrafił, zwykle po jednym dniu para ze mnie uchodzi i wtedy myślę bardziej trzeźwo :)

W ramach ciekawostki ten wpis który ja musiałem zrozumieć że chodzi mu o atak na ciebie i pociągnąłem ten temat:

Damroka 2010-01-16 10:13:25
Myślę że jest jeszcze jeden, dość ważki argument za takim układem. Pamiętam jak swego czasu pewien Misiu rozpisywał się o tym jak słodki smak ma zemsta. Tak się składa, że obaj mamy niewyrównane rachunki z pewnym magikiem, który włada Dolnym Egiptem. Wtrąbienie mu byłoby prawdziwą ucztą dla swoich ego.

-=-=--=-=--=-=--=-=--=-=-

Widać że chodziło mu o Bodka a nie o ciebie, ale ja mu odpisałem potem czy nie chce się w twoim kierunku rozwinąć - podjął ten temat, zaplanował i kierował akcją na Persję. W sumie współpraca trwała 3 tury bo potem to już udawałem.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-10 11:14:57
Bombel nawet w takiej sytuacji myśli o tym jak tu ugryźć sytuację żeby ci przed nim pobili się między sobą :) niesamowity :luka:

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-11 11:04:00
Turka zrobiona - wlazłem na tą górkę i dołączam tam moje lemingi. Spaliłem drogę na cukrze żeby lemingów nie sięgnął z flanki. Jak wleziesz tam na tą górkę swoim wojskiem i lemingami to sytuacja będzie taka:

w mieście: 11 słoni, 6 katapek, 4 topory, 1 konny, 5 katapek. Razem 27 + 2 jednostki mogące nas sięgnąć: konny i katapka.
my na górce: 5 słoni, 14 katapek, 34 topory, 6 włóczników, 3 rydwany, razem 62 jednostki.

Zobaczymy co on zrobi. Jak walnie to straci całą armię a zabije nam (jak wszystko wejdzie) 22 jednostki. Nie wierzę że zaatakuje bo to byłby błąd - tylko 6 katapek i co bardzo ważne - wszystkie bez promocji więc obrażenia grupowe zadają bardzo małe. My mamy 5 słoni i 6 włóczników więc nie da rady tymi 11 słoniami walić na bardzo wysoki procent. Zostałoby nam z tych 62 jednostek 40 na te 22 podmęczone, to byłoby nieźle krwawe ale dla nas korzystne.
Jak nie zaatakuje to pomyślimy - mamy 14 katapek więc pewnie w jedną turę byśmy weszli - najpierw zdjęcie do zera obrony i zobaczymy ile zostanie katapek - czy atakować czy spokojnie dołączyć resztę lemingów. Moje lemingi co dołączą jutro to 3 słonie i katapka.
U góry widać Eden - czyli twoje nowe miasto. Może da się zająć znienacka - dołączysz generała i dasz mu dwa ruchy albo ja parą impi-rydwan mogę spróbować ale wolałbym żebyś ty zajmował bo kasę z tego miasta byś dostał dużą a tak się umawialiśmy...
To daj znać po zrobieniu turki a jutro to już musimy razem bo nie wiadomo co się stanie.

P.S. Inżynierii nadal nie ma.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-11 11:04:22
Zrzutów nie wrzucam chociaż mam no bo masz też dalekowidza więc nic więcej niż ty nie widzę..

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-11 14:59:52
I co tam - jak twoje przemyślenia po zrobieniu turki?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-12 11:05:38
Zrobiłem test na WB - po naszej stronie te 62 jednostki co stały podNasdaq a po holenderskiej 28 jednostek co tam były, atakują nas na czystym terenie i nie przez rzekę. Ma tylko 6 katapek i to bez promocji - zadawały po około 5 obrażeń masowych, słonie dostały maksymalnie po kulach bo walczyły z katapkami ale włócznicy przetrwali prawie bez uszkodzeń (3,7 na 4 siły). Potem musi walić kusznikami którzy walczą z katapkami na 80%, potem słonie po około 50% na włóczników i topory na nasze topory. W sumie straty to 15 jednostek ledwie z tych 62... pozostałe jego wojsko idzie na przemiał.

To może się zmienić na naszą niekorzyść bo on jeszcze dotnie jilka jednostek a my chcemy odłączyć część wojska, z drugiej strony nie nadawałem żadnych promocji w teście a nasze jest nieźle wypromowane wojsko (jego nie jest - np. katapki wcale).

Proponuję żeby przemyśleć kolejność zdobywania tych miast i jak najszybciej walnąć jego armię - jeżeli poczekamy jedną turę w Nasdaq to dojdą moje główne siły lemingów i będziemy mieć razem:
10 słoni
18 katap
33 topory
10 włóczników (to super bo on słoni miał 11)
2 rydwany i 2 generałów

Tamte dwa miasta nie stanowią zagrożenia - wolałbym żeby tam poszły lemingi (ale zajmować i tak ty będziesz tamte miasta). Nie rozłączajmy armii bo musimy przyjąć na klatę te jego katapki i słonie... co myślisz o tym?

Peter (Imperium Peter) 2010-02-12 11:30:15
Pasuje.
Pare tur w tą czy w tamta przy przejmowaniu tych dwóch miast po wikingu nie robi mi jakiejś specjalnej różnicy, a w walkach o główne miasta holenderskie może mieć znaczenie, więc jak tylko dojda lemingi to trzeba napierać.

Trzeba pamiętać że miasto z Latarnią jest nad morzem i może być desant samobójczy aby tylko zjarać te miasto (przy wsparciu woja z Eden), więc garnizon trzeba w nasdaq zostawić w mairę porzadny i dalekowidzami przyjrzeć sie co tam na morzu się dzieje.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-12 11:50:16
To miasto jest dla mnie ogromnie ważne - mam zamiar wszystkie kolejne miasta stawiać nad morzem bo to daje szanse na odbicie się z tych 30% nauki... Dzisiaj lemingi dojdą moje a jutro proponuję ruszać. Zobaczymy co wyskoczy w tych dwóch miastach - ale chyba będzie dobrze jak wycofam tego słonia i impa do Nasdaq, powinno starczyć... zobaczymy wieczorem :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-12 11:51:20
Acha dzisiaj lemingi dochodzą do Nasdaq - więc tam się zgrupuje to całe wojsko.

Odnośnie palenia - przypomniało mi się że swojego miasta nie da się spalić, więc to musiałby być jakiś desant ze strony innej dużej siły w rejonie ;)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-15 11:33:49
Jak będziesz miał czas na zrobienie turki to daj znać, ja mogę cały czas bo pracuję z domu - tak mnie zasypało.
Ciekawy jestem czy atakował - chyba nie bo cicho na forum a atak dzisiaj byłby sensowny. Jeżeli tego nie zrobił to nie będzie miał już lepszego momentu bo moje impy w liczbie 5 dołączą do głównych sił. Dziwne więc że nie atakował. No chyba że atakował ale random w ogóle nie wszedł i stracił armię i dlatego się nie chwali... zobaczymy jak wejdziemy do gry. Daj znać jak będziesz mógł.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-15 11:40:12
Jeszcze jedno - Bodzio kombinator już drugi raz się wypowiada niepochlebnie o moim państewku. Wiemy że ma tam coś na terenach po byłej Holandii, wydaje mi się że pewnie dwa rydwany i nic więcej... gdyby miał coś więcej to trzeba by podpisać ten sojusz bo w tej chwili zgodnie z regulaminem można walnąć tylko jedną z tych dwóch armii wypowiadając wojnę tylko jednemu z nas.

I jeszcze o Kmerze - Lary się boi że go zaatakuje bo buduje drogę do niego. Ja znowu widziałem słonia co naginał na południe czyli do Larego... Jeżeli by Kmer zaatakował to ja chcę Laremu pomóc - oczywiście dopiero po wygaśnięciu naszego paktu o nieagresji czyli za 11 tur. Wydaje mi się że w 100 turze gdy wygaśnie pakt o nieagresji będę już na terenie po Anglii tą armią która będzie wracała. Zastanawiam się wtedy nad zrobieniem mu tego co on mi - żeby mi oddał to miasto po Sknerusie :rotfl2: ;)

Peter (Imperium Peter) 2010-02-15 12:04:07
Czas będe miał gdzieś od 18 (mam zamiar normalnie dziś skończyć pracę).
Co do Bodka to bym sie tym desantem nie przejmowal poniewaz raz że jest mały, dwa że jest w sumie na moją prośbę, więc to raczej przysługa żeby Damroce trochę namieszać niż zagrożenie... aby miast nie zajmował zgodnie z umową to będzie git.

Jak chcesz się wbijać do Kmera to spoko, ale na pewno w tym przypadku bez pomocy Bodka z południa to będzie cięzko.
Pamiętaj że duzo woja stracimy w holandii...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-15 12:12:10
JA będę wtedy chyba poza domem akurat bo jedziemy po pracy gdzieś... to jak wrócę to zadzwonię - może w ramach redukcji kosztów z domowego na domowy ;) myślę że tak koło 20-20:30.

Lary widzę ścinał ostro wczoraj, dzisiaj raz dociął też. Liczę że stracę tak ze 15 jednostek w Holandii, mam nadzieję że nie więcej. No nic, będę dorabiał wojsko cały czas.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-16 22:47:02
Dałem posta w kronice że niby nie szturmujemy - bardziej po to żeby pomarańczowego sprowokować niż żeby naprawdę tak zrobić. O ile pamiętam to w czasie strajku znika po jednej jednostce na turę więc musielibyśmy tam wojsko trzymać jeszcze ze 30 tur żeby coś z tego brania głodem wyszło ;)

Ale mam pomysł - jeżeli on tam będzie trzymał jutro armię gdzie teraz a stolicę swoją będzie miał pustą albo z jedną jednostką to może (szansa jest niewielka ale może) dołączenie 2 generałów do 2 rydwanów i zajęcie mu tego miasta - wtedy armia zniknie. To by było zbyt piękne żeby było prawdziwe ale pomarzyć można nie :) ?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-17 14:48:22
Zrobiłem test na World Builderze i wyniki są takie:

po katapkach:

wygląda jak by prawie każda jednostka dostała po jednym razie z grupowych. Katapek miał 8 więc po 5 średnio grupowych to wychodzi 40 jednostek a my mamy tam 58 atakujących (plus 19 katapek).
Po walnięciu wszystkim co Holandia ma:

Naszych padło 21, jemu padło 8 atakujących i wszystkie 8 katapek. Zostaje nam więc 37 atakujących i 19 katapek a jemu tylko te 21 atakujących. Wchodzimy w nie bez problemów... co najwyżej 2,3 katapki się zużyje.

Co do rodzaju naszych jednostek co padają to wygląda na to że tylko moje słonie i włócznicy nasi - raczej ty niewiele stracisz, kilka jednostek a prawie wszystkie padnięte to moje, przynajmniej w teście.

Proponuję więc iść zgodnie z planem - jak dojdą lemingi wieczorem to jutro się wbijajmy.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-17 14:49:58
Flagi są na odwrót - po prawej stoi nasza armia (pod flagą Holandii ;) ) a po lewej Holendra pod flagą Zulusa. Nie nadawałem promocji, myślę że z promocjami będzie lepiej dla nas bo mamy ich więcej.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-17 15:26:20
No spoko szatkujemy, aby random był w miare normalny tylko...

Kurka, jak ty się nudzisz w pracy... normalnie można pomyśleć że jesteś źle zarządzany :D

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-17 16:13:37
Miałem już wcześniej przygotowany zapis do tego testu, dzisiaj tylko dostawiłem parę jednostek żeby się zgadzało z ostatnimi danymi i walnąłem :)

Dużo będzie zależało od randoma - widać że pierwsze 10 walk będzie na około 50% bo włócznicy prawie nie ruszeni... no będzie ciekawie, na pewno największa bitwa Dyplo się szykuje.

LDeska

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-18 14:21:29
Kurczę weź obejrzyj jeszcze raz ten Eden, on mi zagłodzi Nasdaq... te małże są przy Edenie, nawet ich nie będę miał bo Latarnia nie daje nic kultury - chyba dlatego że zdobyta... więc nie przepchnę tych małży i Eden będzie miał 4 jedzonka: ryby (5 lub 6 :kromka: ), małże (4 lub 5 :kromka: ), żytko (5 :kromka: ) i świnki ( 6 :kromka: ) - razem z latarnią wyciągniesz tam 22 żarcia z 4 pól a ja Nasdaq nie urośnie bo ma tylko cukier: 4 :kromka: ...
Jak byśmy się jakoś wymienili to bym mógł chociaż małże przypisać do Nasdaq i z dwoma żarełkami jakoś to pójdzie już.

Nie za bardzo mam coś na handel poza Warwick, pozwól że zareklamuję :) 2 cukry po 4 żarełka, kuku z możliością doprowadzenia wody od rzeki - byłoby 6 :kromka: można postawić 2 chatki przy rzece. Mam tam zbudowane koszary i spichlerz (nie skasują się podczas przekazywania), są 2 górki i to miasto ciśnie ci Nidaros kulturą i rozdziela twoje państwo na pół.

Rozumiem że w Edenie jest złoto - tego nie mogę zrównoważyć dwoma chatkami ;) no ale nie mam nic innego na handel, byłbym bardzo wdzięczny za pozytywną odpowiedź :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-18 14:22:32
Acha no i Warwick jest dużo większe bo ma wielkość 3, jeśli to ma znaczenie...

Peter (Imperium Peter) 2010-02-18 15:35:20
Muszę popatrzyć na mapę (jak będziemy robić dziś turkę) bo tak z pamięci to nie jestem pewien co tam jest i wtedy pogadamy konkretnie.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-18 15:47:24
Mam jakieś zrzuty chyba nawet dość świeże, a pogadamy o tym w grze, tzn. przez telefon oczywiście :D

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-20 15:18:50
No niesamowite, chciałem tym zdobycznym robolem pójść coś zacząć robić i nadziałem się na barbarzyńskiego włócznika który mi go dzisiaj zje :zly: nie mogłem go zobaczyć wcześniej bo taki teren że nie było go widać...

No to zobaczymy jak nas random lubi, zdaje mi się że walki będą w okolicach 50%, przynajmniej pierwsze 10. Jak by nas random lubił to stracimy tylko 10 jednostek, jak nie będzie lubił to stracimy aż 30 czyli spodziewam się straty 20 jednostek w tym pewnie większość to moje słonie i impy...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-20 23:15:17
Robiłem test uwzględniając to że mamy dużo włóczników z dwoma promocjami (impy) - wyszło mi że stracił atakując wszystkie 10 katapek i większość słoni :) zniszczył tylko 15 naszych jednostek w tym katapki. Wydaje mi się to dużym fuksem - jeżeli tak by było to ucieszyłbym się niesamowicie...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-21 00:13:09
Dobra, wiem że się nudzę ale zrobiłem ten test jeszcze raz z nadanymi promocjami jak w grze - to wiele zmieniło bo włócznicy moi mają po 2 promocje i dzięki temu słonie na 50% tylko musiały atakować :) w moim teście Holender zabił tylko 12 (!!!) jednostek. To by było super dobre dla nas bo by oznaczało praktycznie brak strat... 12 jednostek z 78 to wychodzi tylko 15% strat. No ale zobaczmy co jutro Pieniążek wykombinuje.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-21 00:13:18
Ech, pewnie będzie gorzej ale nie ma wyjścia, trzeba dobić i nie ma na co czekać...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-21 00:20:07
Bardzo duży rozrzut może być bo wiele walk na 50%, z drugiej strony statystyki się nie oszuka, on ma 29 jednostek walczących, jak wali na 50% to średnio powinno mu wejść 14-15 wygranych. Traci drugie tyle plus 10 katapek które wszystkie zawsze u mnie przegrywały. Bardzo nam pomaga to że on nie ma w ogóle promocji do obrażeń masowych - dzięki temu katapki niewiele zabierają.
Dobra kończę na dzisiaj, jutro się sms'ami możemy zsynchronizować bo to będzie wielka bitwa, mam nadzieję że to będzie ostatnia tura z koniecznością synchronizacji w Holandii :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-21 16:22:35
Podliczyłem nasze straty, wklejam moje zapiski z gry:

testy walk - nasze straty
9 słoni, 5 włóczników, 3 katapki, razem 17
7 słoni, 6 włóczników, 4 katapki, razem 17
6 słoni, 8 włóczników, 2 katapki, razem 16

Atak prawdziwy:
10 katapek przegrało z moimi słoniami
straty: 4 impy 7 słoni 1 katapka razem 12 jednostek
dobijanie - 2 katapki razem z dobijaniem 14 jednostek

Peter ma 9 katapy 22 toporów 1 rydwan 1 włócznik
Straty Petera: 1 katapa, 1 rydwan, 2 włóczników - razem 4 jednostki.

Czyli ja 14 w tym połowa to słonie a u ciebie tylko 4 jednostki i to tylko 1 katapa.

Jakie masz zamiary - co robimy z tym wojskiem? Ja nie mam planów ofensywnych chociaż jak by dodać to co siedzi u mnie na granicy to możnaby każdemu kuku zrobić ;) no ale chyba rozmieścimy to wojsko i się chwilę porozwijamy co? Bo u mnie też trochę naścinane było podczas tych wojen - na pewno nie jak u ciebie ale też się naścinałem zdrowo... i wolałbym odsapnąć trochę.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-21 16:26:31
Acha, przeliczyłem na młotki nasze straty: u ciebie 150 :mlotek: u mnie 710 :mlotek: u Wiliego 2115 młotków nie licząc robola czy miasta, same jednostki.

Peter (Imperium Peter) 2010-02-21 17:20:16
Wow nieźle... spodziewałem się większych strat u siebie i jestem miło zaskoczony (zwłaszcza tym jak się katapki wycofywały).

Pocieszę Cie że masz Latarnie za którą bym oddał 2x więcej woja niż na holendrze straciłeś :)

CO dalej?
Na początek drałuje do siebie tym wojem żeby koszty zredukować.
Też bym się trochę porozwijał bo wspólną wojnę sensowną to tylko na kmera możemy zrobić a ta na pewno łatwą by nie była... trzeba by dalej ciąć na wojo... a szkoda bo jest sporo budynków do pobudowania.
Niech się teraz trochę inni po wykrwawiają...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-21 17:52:46
Popieram w 100% - dogaduję się z Larym odnośnie ataku na Kmera za jakąś chwilę. On się zgadza ale pisze że zaatakuje po 3 turach czyli typowy nożyk gdy on wojo ściągnie aby odeprzeć mój atak. Ja mu pisałem o około 20 turach ale nie wiem czy w tak krótkim czasie się wyrobimy... no zobaczymy - będę z nim w kontakcie.

Ja wojo przerzucam na granicę z Kmerem a w miastach przełączyłem się na budynki bo mam tego wojska za dużo teraz.

Jak uważasz z tym sojuszem? Mi to nie jest niezbędne ale zaczynają się robić już bloki wspierające się i nie wiem czy nie powinniśmy czegoś takiego zrobić. Z drugiej strony ja ci ufam więc dla mnie to nic nie zmieni a uprzedzi wszystkich naszych sąsiadów. A z trzeciej strony to oni ślepi nie są więc i tak to wiedzą ;)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-23 10:48:34
Zapomniałem o tym pakcie defensywnym, dzisiaj wyślę.

Sprawa Kmera powraca... wiem że masz swoje problemy ale zastanów się czy nie chciałbyś mi pomóc z Kmerem. Lary chce mi pomóc bo zobaczył wreszcie jaki ma Kmer potencjał - w 5 tur będzie miał Nacjonalizm. Więc mój plan jest taki: za 6 tur zaczynam złoty wiek, w jego trakcie robię wszędzie wojsko i za 16-17 tur wchodzimy do Kmera. Jeżeli się chcesz przyłączyć to podziel armię - niech część pilnuje Ponticala (i zawrzyjmy te jawny sojusz żeby Pontiego też odstraszyć) a drugą częścią armii już drałuj na granicę z Kmerem bo po 2 kratki to ci trochę zejdzie: Z Wariwck na granicę z Kmerem masz niby tylko 7 kratek (4 tury) ale to jest wysunięte miasto które może mi spokojnie oddać... a do miejsca w którym chcę uderzyć jest znacznie dalej - 20 kratek żeby wejść na jego terytorium czyli 10 tur.
Przemyśl to - zyski to przede wszystkim rozbicie tej potęgi - w 3 państwa powinno to się jakoś udać. Po drugie oczywiście miastami też się podzielimy adekwatnie do wysiłku zbrojnego...

Peter (Imperium Peter) 2010-02-23 13:20:09
Popatrze na mape dzisiaj i pomyśle czy jestem w stanie coś sensownego zaproponować (jeśli walczę z Kmerem to musze porty na morzu z nim obstawic a to jest docelowo 7 miast, powiedzmy ze 3 trzeba miec obstawione).
Moje wojsko znasz - axy i pare katapek, więc jakiś super potencjal to nie jest...
No ale nic pomysle co z tym wojem robić...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-23 19:29:41
Che che teraz Kmer chce przedłużenia paktu, napisałem mu to co on mi pooprzednim razem :D że za 10 tur pokoju chcę od niego jednego miasta :rotfl2: ;) :D :)

Ale co do planów dalekosiężnych - mam pomysł na akcję "Kmer". Widzę duże szanse powodzenia ale muszę to z tobą obgadać. Może zadzwonię tak po ósmej? Bo za dużo jest tego żeby to wszystko pisać...

Peter (Imperium Peter) 2010-02-23 21:14:14
W robocie jeszcze kibluje...
Dobre z tym miastem za 10 tur pokoju :) sam w sumie to wymyślił.
Moim zdaniem to jak pociągnie na zlotym wieku wojo to mu będzie można nawet we trzech natrąbić :(
Zbyt fajnie byłoby gdyby ruszył na wojenke do kogoś i tam wtopił armie...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-23 21:31:23
To daj znać kiedy będziesz wolniejszy - mam pewien plan i chcę go zrealizować... jak byś dał radę w grze ze mną pogadać (ale nie prze pisanie w grze :) ) to daj znać - oceniłbyś czy widzisz szanse powodzenia

Peter (Imperium Peter) 2010-02-25 07:17:51
Potwierdziłem Laremu że jestem gotowy razem z Tobą drałować do Kmera.

"Tak, mam zamiar wysłać moją armie razem z zulusami.
To co mogę wysłać to nie jest to w obecnej chwili jakaś specjalna potęga (30-40 jednostek - axy i katapki) ale zawsze się przydadzą przy otrzymywaniu masowych obrażeń i zmiękczaniu obrony (co w sumie zostało przećwiczone w holandii)."

Patrzyłem na mape i wyszło mi że dobrym miejscem na zgrupowanie mojej armii będzie jungla pod Niadros (nad Warwick), więc tam drałuje i będę leczył wojo.

Obawiam się o swoje porty, więc poproszę o info na temat wszystkiego co pływa u kmera i jakiś przybliżony termin ataku żebym trochę poodcinał w tych portach...

Co do paktu centralnego to moim zdaniem Bombel założył go specjalnie przed atakiem na Cole i nas po prostu ściemnia.
Słyszałem że jako argument podawał iż ty już tam idziesz do Coli i trzeba się spieszyć bo miasta pozajmujesz...
Zupełnie nie wierzę Bomblowi...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-25 09:58:42
Ja też mu nie wierzę, no przecież swój rozum mam :)
Zaraz założę wspólny pakt i tam możemy omówić wszelkie szczegóły.

Odnośnie portów Kmera - mam inżynierię więc mogę łazić po 3 kratki i wrócić impem na stare miejsce, dwa porty dzisiaj sprawdziłem - nie ma żadnej łódki - siedzi sam wojownik, w tym porcie obok mnie - Oxford też nic nie ma

LDeska (Imperium LDeska) 2010-02-25 10:45:28
Odnośnie tej dżungli - to dobre miejsce, musisz wymaszerować z niej w 106 turze. Do tego czasu możesz tam dosyłać to co chcesz użyć w akcji. Ja planuję zrobić ulepszenie wszystkich toporów do knechtów (17) plus wszystkie słonie (17) plus katapki (11). To jest stan na dzisiaj ale przez złoty wiek będę robił tylko wojsko więc mam zamiar dorzucić do tego wojska jeszcze dużo knechtów, kilka pikinierów i kuszników. Mam zamiar wziąć więcej niż 60 jednostek na akcję, jeżeli udało by ci się uzbierać z 40 to dojdziemy sami do 100, Lary ma mieć 40 ale spróbuję wynegocjować żeby było więcej. Pracuję jeszcze nad planem ataku, zaraz założę ten pakt dla naszej trójki

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-01 23:08:37
OK przygotowałem ten plan - liczby na polach oznaczają że w tej turze masz wejść na to pole. Jak widzisz zrobiłem obwodnicę naokoło Oxfordu żeby nic nie zobaczył, dopóki nie odkryje Inżynierii to nie ma szans...
Wynika z tego że musisz wyruszyć w turze 106 - o kratkę a potem po dwie kratki według planu... Jak by coś było niejasne to daj znać

Peter (Imperium Peter) 2010-03-01 23:19:00
Wow - jestem pod wrażeniem :)
He, he - poważne niedopatrzenie - tury 114 nie ma :D

No a poważniej to trzeba zaraz będzie ruszać bo chyba już 103 jest czy nawet 104...

PS.
Jak byś zrobił dwie kratki drogi jak na obrazku, to o turę krócej by wojo maszerowało (zawsze to 20 pieniążków zaoszczędzonych)... masz tam jakiś workerów? Mój jeden się kreci to zawsze może coś popracować...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-02 09:42:59
114 specjalnie nie ma bo zdecydujemy pod koniec gdzie stanąć. Jeżeli Kmer i tak się zorientuje to staniemy 2 kratki od granicy a jak nie zorientuje się albo nie zdradzi to 3 kratki od granicy. Dlatego nie umieściłem 114 tury na obrazku.
Co do dróg - robole są blisko ale nie wiem czy zdążą zrobić tą drogę... dam ci znać wieczorem. Teraz jest tura 104 - jeszcze jej nie robiliśmy, a według mojego planu wyruszamy pojutrze, czyli w 106 wchodzisz na kratkę obok dżungli z cyferką 106. W sumie to raczej zdążę z tą drogą bo jak ją zrobię to ruszamy w 107... potwierdzę wieczorem na 100%

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-03 10:08:37
Co ty na to żeby wciągnąć Larego w naszą orbitę wpływów i się z nim zsojusznikować? Bo Lary jeżeli wyjdzie nam Akcja Kmer będzie miał duuuży potencjał - podobnie ty i ja. Kurczę ty żeś nastawiał chyba z 5 miast ostatnio, jak to rozhulasz to masz potencjał jak ja :) Kmerem podzielimy się tak żebyś miał też i duże miasta to właściwie będziemy równi o ile te miasta podhodujesz. W takiej sytuacji wydaje mi się że nasze trzy państwa mogłyby już nie prosić nikogo o pomoc i sami sobie damy radę... co o tym myślisz?

Peter (Imperium Peter) 2010-03-03 10:49:37
Moje miasta są na marnych terenach - poszedłem w ilość, zakładając nawet miasta bez zasobów żywnościowych, aby było gdzie ścinać wojo na farmach... do tego mam te miasta czesto bardzo blisko siebie - no jak wspominałem, ide na ilość a nie jakość.
Tak więc z tym moim dorównywaniem potencjałem to marnie to widze ale faktem jest że troche się tam wszystkiego z tych miast uzbiera, abym mial troche czasu je rozbujać bo na jedynakch to niewielki z nich pożytek.

Co do Larego to zobaczymy jak wyjdzie akcja Kmer i w zasadzie nie mam nic przeciwko.
W sumie jest tak daleko odemnie że możemy zrobić tak jak Ci wygodnie bo ja z nim graniczyć prędko to nie będę pewnie :)

PS
Przypominam że King jest jeszcze zaprzyjaźnionym władcą i w razie agresji na jego panśtwo to się czuje zobowiązany udzielić mu pomocy.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-03 11:10:27
Co do Kinga jestem za, ja nie mam takich blisko zaprzyjaźnionych których bym chciał dołączać. A Lary myślę będzie z tobą graniczył - o ile wyjdzie akcja Kmer to tam się spotkacie myślę granicami

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-07 19:57:56
Zapomniałem o tej drodze i ruszyłem dwóch roboli w inne miejsce :zly: Jednym tam wlazłem i zacząłem robić ale to nic nie da... trudno - na szczęście podałem ten harmonogram z zapasem 1 kratki a tylko jedną kratkę stracimy - rusz się dwa pola na wschód - ominąć możesz tą pustynną górkę od północy. Nie zmieni nam to planów ataku - na 114 turę staniesz tam gdzie ja i wchodzimy na raty - ja o 3 pola na teren Kmera a ty 2 kratki i staniesz pod jego granicą. W następnej turze ja zajmuję miasto a ty dołączasz do mojej armii i dalej już według planu...

Następnym razem musimy pisać o takich rzeczach w tajnych bo tutaj zaglądam przed turką a o telefonie wczorajszym niestety zapomniałem :mur:

Peter (Imperium Peter) 2010-03-08 10:18:51
No trudno, maszerują dalej...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-15 12:03:57
Musimy jeszcze ustalić ten podział miast - Lary już się wypowiedział które chce miasta - te 4 od jego strony. Zostaje 10 miast które proponuję podzielić 6 dla mnie i 4 dla ciebie. Myślę że te dwa od twojej strony to na pewno są twoje, 3 od mojej strony i stolica i jedno którego nie widzę a jest chyba tam gdzie kropkę postawiłem są przy mojej granicy więc raczej do mnie. Zostają 3 duże miasta z których 2 proponuję że pójdą do ciebie a jedno do mnie. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było gdybym to z Kolosem dostał a ty te dwa w środku lądu a jak ty to widzisz?

Peter (Imperium Peter) 2010-03-15 22:29:00
Te nad woda miasta sa słabe - nie maja zarcia niestety, no ale pomimo tego że wyszedlem w zasadzie cala armia to głowna siłą aliantów nie jestem, więc zgoda.

Co do wojny to wyglada na to że Bodek chce walczyc po stronie Kmera, i przez to porty po holendrze sa zagrozone, bo moze sobie tam desanty spokojnie robic :(

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-16 11:39:29
Peter czy podoba ci się podział miast? Bo wydaje się że Bodzio się ułoży :D ale musimy się z nim dogadać. LAry się wypowiedział - dostanie 3 miasta, ty też pisałeś że 3 są OK ale czy podoba ci się podział? Zrezygnowałem z Kolosa żebyś nie czuł się poszkodowany, mam nadzieję że taki podział jest OK?

Peter (Imperium Peter) 2010-03-17 01:18:55
A to juz smsami pisales - mi pasuje.

Peter (Imperium Peter) 2010-03-21 08:28:19
Mam nadzieję że dogadasz się z Bodkiem co do tych miast Kmera, gdyż jeśli wojna zrobi się długa ( a nie można wykluczyć w którymś momencie klinczu i tego że dwie armie będą stały naprzeciwko siebie w jakiś miastach), to będzie proszenie się trochę o guza.
Ja całe państwo zostawiłem odsłonięte i prędzej czy później ktoś się połakomi (z tego kotła u Pontiego) albo Cheos z Bomblem w jada w Kinga i ten bez pomocy padnie lub co gorsza razem z nimi pomaszeruje do mnie...
Już o kosztach utrzymania armii na obczyźnie nie wspominam...
Zmierzam do tego że nie chciałbym utknąć swoim wojem gdzieś u Kmera na 30 czy 50 tur, więc kibicuję abyś dogadał się z Bodkiem co do tych miast (nawet jeśli uważasz to za kręcenie z jego strony, bo w momencie gdy się nie dogadujesz to wojna jest pewna na 100% a i Ty wspominałeś o zagrożeniu ze strony Domela).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-21 18:13:36
Przecież się dogadaliśmy a on sobie to olał i podpisał jawny pakt z Kmerem... to nie ja jestem tu problemem bo ja się z nim dogadałem już raz.

Peter (Imperium Peter) 2010-03-21 18:15:32
No ja to rozumiem Leszek, tylko proszę Cie o spokojniejsze negocjowanie nawet jak w nie nie wierzysz za bardzo :)

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-30 11:43:38
Mam dwóch szpiegów w terenie - jeden u Kmerów (dopiero wszedł) a drugi u Larego (też dopiero wszedł) i pójdę nimi na front patrzeć czy naprawdę się leją a jednym będę pilnował czy czegoś nie kombinuje Kmer.

Co teraz zamierzasz robić? Ja rozważałem atak na Kartaginę ale mam dość wojowania, państwo w ruinie, muszę wreszcie budynki postawić. Mam zamiar przytrzymać te 20 tur armię w państwie a za 20 tur dokończyć Kmera. Może to się jeszcze zmienić ale na razie taki mam plan. Co ty planujesz?

Co z tym miastem po kolosie - chcesz je stawiać czy ja tam mogę się osiedlić?

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-30 11:43:53
Acha i co robisz z armią - wracasz do siebie czy czekasz te 20 tur u mnie?

Peter (Imperium Peter) 2010-03-30 12:11:32
Myślę że Kmer nie ściemnia, zreszta w tej turze będzie wiadomo na 100 jeśli wyjdziemy an plaski a nie będzie w zasiegu żadnych jednostek wroga.

20 tur czekania to trochę długo na obcym terenie (koszty to raz, a dwa to odsłonięty jestem w swoim państwie już bardzo długo i nie wiem czy w końcu komuś coś głupiego nie przyjdzie do głowy, więc wolałbym się wycofać przynajmniej pod Warwick - mam inżynierię więc droga trochę sie skraca).

Co do miasta po kolosie to nie miałbym nic przeciwko :) zawsze byłby to jakiś namacalny zysk z kampani... z drugiej strony Lary nic nie zyskała a stracił armię więc i bez zysków się obejdę jak trzeba.
Powiedzmy że decyzję pozostawiam w Twoich rękach jak tam chcesz to rozplanowac z miastami i rozegrać.

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-30 13:05:11
Ja też myślę że Kmer nie ściemnia i pójdzie pomóc swojemu feudałowi ;) a to dobrze bo podobno tam ponad 150 jednostek idzie na Bodka. Razem z Bodkiem dadzą radę pewnie ich odeprzeć ale straty terytorialne będą u Bodka a to mnie cieszy.

Ja bym chciał za 20 tur zaatakować Kmera - jeżeli się zgadzasz i chcesz pomóc to nie ma sensu żebym stawiał miasto w miejscu po kolosie - lepiej ty postaw a ja się zadowolę terenami na wschód od kolosa (a dla ciebie te na zachód razem z tym miejscem po kolosie).

A w jakie techy chcesz teraz iść? Ja bym chciał drukarstwo odkryć - mam kasę uzbieraną więc w 3 tury mogę ją mieć a potem pewnie do kawalerii...

Peter (Imperium Peter) 2010-03-30 13:38:32
Ja z techami lece teraz feudalizm, rycerze i banki... dalej to wiadomo że do kawalerii.

Co do miasta to trzeba popatrzeć tam na kulture, bo jak ędzie na skraju kultury i wybuchnie wojna, to lepiej nie stawiać na razie wcale...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-03-30 14:13:32
No a tak właśnie jest, więc odpuśćmy bo zanim dojdzie set to już pewnie po rozejmie będzie

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-08 10:30:29
Dobra wymyśliłem coś takiego: Kmer postawił miasto w miejscu stolicy, napisał że dzisiaj wieczorem postawi miasto to co spaliłem jako pierwsze i chyba postawił też tam gdzie był kolos - te trzy miasta były nieuzgodnione. Tam gdzie jest kolos miałeś ty postawić, tam gdzie była stolica miał postawić tylko po uzgodnieniu ze mną a tego nie zrobił i mi wpycha znowu kulturę do tego miasta co odbił (Hari). No a to trzecie miasto to już drugi raz stawia bez ustaleń.
Nie dotrzymuje ustaleń dlatego spalę mu te trzy wiochy i może to Yaye co ma przy granicy też - to będą razem 4 miasta i będziemy mieć łatwiejsze dojście do głębi jego lądu na przyszłość. W tym czasie dorabiam wojsko no i czekam aż twoje wojsko wróci na granicę i zobaczymy co dalej na froncie Bombla

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-08 21:23:45
Ja myślałem żebyś gdzieś tu postawił, dla przykładu na tej zalesionej górce:

kultura Kmera jest z tego miasta co dostawił po kolosie, zaraz je spalimy i będzie miał za daleko tam...

Peter (Imperium Peter) 2010-04-08 23:19:46
Sprawdź czy możesz dać mi pakt defensywny - może to wystarczy abym kosztów za wojo nie musiał płacić...

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-09 09:47:51
Sprawdzę ale na pewno nie da się bo oba kraje nie mogą mieć z nikim wojny - podobno.. ale zobaczę. Bombel mi napisał że Kmera armia stoi koło Elephantine. Sam to sprawdzę dzisiaj wieczorem bo mam tam szpiega - jeżeli to prawda to można spokojnie wchodzić.

Peter (Imperium Peter) 2010-04-18 09:01:39
Będzie bolało bo Bodek twierdzi że astro zaraz wypali z naukowca.
Nie chce pokoju zawierać za darmo, ale nie wyklucza opcji dogadania się... tylko że za coś (sam jeszcze nie wie za co i ma przemyśleć spraw, dlatego odświeżyłem wspólny pakt, bo pewnie też będę musiał wnieść jakąś kontrybucje za pokój).

LDeska (Imperium LDeska) 2010-04-18 09:03:03
Dobra, ja jestem gotowy na ustępstwa bo nie chcę się z nim nawalać...

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum