www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

PODSUMOWANIE PBEMU - Błękitna Laguna
Author Message
pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-09-23, 10:11   PODSUMOWANIE PBEMU - Błękitna Laguna

STATYSTYKI

PBEM Błękitna Laguna
Data rozpoczęcia: 4 grudzień 2009
Data zakończenia 20 wrzesień 2010
Ilość rozegranych tur 239
Średnia ilość tur na dzień: 0,82

USTAWIENIA

Mapa: Archipelagi – duża
Poziom – deity
Era: starożytność
Opcje: AS, agresywny AI, wścieki barbarzyńcy, prędkość normal, mod dyplo5 (złoto na starcie), maksowanie dozwolone do 1 godziny, wybór jednej cechy przywódcy (bez finów), AI same finy.
Zaczynało 9 graczy:
Wylosowanenacje:
Deb-Mao-ekspansywny
Marw- Izabela - ekspansywny,
Num-Lock - Ramzes II - pracowity,
Peter - Piotr - ekspansywny,
LDeska - Jan II - imperialistyczny,
marba - Sulejman - filozoficzny,
wnuczus - Gilgamesz - kreatywny,
pawelt - Oktawian August - pracowity,
bombel79 - Zera Jaykob – zorganizowany

Nacje AI
ragnar
hannibal
hyuana
elizabeth
willem van orange
darius
mansa musa
victoria
pacal

WINIKI KOŃCOWE

Gracze
1. pawelt
2. deb
3. ldeska
4. bombel/beny/jarek/plewan/king chrobry/wnuczuś
5. peter/plewan
6. marw
7. wnuczuś (kapitulacja i wasalstwo wobec eli - AI)
8. num-lock (zniszczony przez barbarzyńców)
9. marba (zniszczony przez rzym – pawelt)

ANIMACJA

MAPA

DEMOGRAFIA

OSTATNIA TURA

POZYCJE STARTOWE GRACZY I PIERWSZA TURA

Deb- miejscówka fajna, choć stolice i dolne miasto bym postawił inaczej. Stolicę nad wodą (znacznie lepsze szlaki handlowe), a drugie miasto jest bez jedzonka. Do tego miasta nie podbite.

Marw – miejscówka fajna, miasta podbite w dobrych miejscach, choć brak robola...

Num-Lock – miejscówka bardzo dobra, miasta ok., ale numlock kupił 2 techy do animala przez co nie podbił miast, nie miał roboli, ani wojów. Szybko go barby zjadły

Peter – idealna miejscówka, miasta podbite, 2 chatki w zasięgu wzroku!, brak konkurencji na wyspie. Żyć nie umierać, nacja też super na spokojny rozwój.

Ldeska – Miejscówka średnia, miasto podbite, kupione sety (nacja imp), chatka, 2 robole, 2 kutry na rybki po rozszerzeniu kultury. Bezpieczny start – barby nie zagrażają ;)

Marba – miejscówka ok., choć na południu ma silnego AI – inke. Miasta podbite, nawet do 3, choć ja bym postawił chyba inaczej.

Wnuczuś – miejscówka bardzo dobra. Jednak miasta bym inaczej postawił, szczególnie stolicę w kratkę na dół, żeby klejnoty objąć. Kupiona droga – po co? Skoro 2 roboli by ją zrobiło w 2 tury, ale 2 farmy obrobione to ok.

Pawelt – miejscówka taka sobie. Teraz bym jednak próbował 3 miasta wcisnąć. Złoto zarośnięte lasem – ale bug. Dobrze, że i tak od razu poszedłem po bronz. Do tego zero chatek L

Bombel – Miejscówka fajna. 3 miasta, choć nie podbite, zamiast tego w każdym sieć rybadzka. Hmmm ja bym jednak podbił miasta i postawił tylko 2. Za to chatka w pobliżu.

Kalendarium: http://forum.civilization...pic.php?t=12312
Last edited by pawelt on 2010-09-23, 10:15; edited 2 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

pawelt 

generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-09-23, 10:15   

HISTORIA RZYMU

Wybrana cecha to ind, ze względu na cuda, jednak poziom był na tyle wysoki, że tylko pentagon udało mi się wybudować. Reszta cudów zgarnięta głównie przez AI i petera (z chatki miał ascetyzm). Ind bardziej się przydało do kuźni (miałem odlewnictwo z chatki –jedynej-) i do cudów narodowych. Zawsze coś.
Druga cecha – imp, przydała się średnio, tzn do budowy osadników, których wybudowałem ok 10 (miasta raczej zdobywałem), oraz co bardzoej do generałów. Właściwie całą grę wojowałem i dorobiłem się ich 10sztuk.

Z perspektywy czasu widzę, że najlepszą cechą było zdecydowanie org. Na tym poziomie trudności koszty utrzymania państwa są ogromne. Dobrą cechą jest też cre. Reszta średnia lub słaba.

Początek miałem skromny:

Malutka wyspa. Można było wcisnąć 4 miasta, jednak wybrałem 2 lepsze. Z punków AS postawiłem miasto, dałem 1 pop, skok kultury, sieć rybadzką, osadnika, robotnika i kuter.

W następnych turach okazało się jakich mam sąsiadów:
Tuż obok, po lewo Inka – AI
Na dole Ragnar – AI
Na górze Etiopczyk – Bombel
Nieco dalej na lewo-góra Ottoman - marba
Dalej po prawo Jan – Ldeska

Teraz podstawowa decyzja: iśc w najważniejszy cud na tej mapie, tzn wielką latarnię, czy budować wojsko i iść w ekspansję. Wybrałem to drugie, ze względu na to, że przy 2 miastach Wielka latarnia dużo nie da, a czas poświęcony na jej zbudowanie, to czas na umocnienie się AI koło mnie.

Tak więc wojsko – pierwszy cel – marba (w miastach tylko wojownicy). Nie było nawet czego maksować przy moich axaxh.

Poszło szybko i gładko

Następnie przerzut wojska na południe i atak na Ragnara. Tu już było znacznie cięzej. Na szczęście miałem sojusznika w postaci barbów, którzy nawet zdobyli stolicę Ragnara, choć ją odbił to był cały czas przez nich nękany i nie zdążył podłączyć koni ani miedzi. Mimo to walka z łucznikami była ciężka.

Wojsko podszkolone, przyszedł czas na najgroźniejszego przeciwnika – Inkę. Miał miedź i konie, ale najgroźniejsi były Hrcowniki.

Skorzystałem z sytuacji, że inka wysłał desant do bombla i go zaatakowałem. Mimo to było bardzo ciężko i bez maksowania się nie obyło. Inka miał kupę wojska, w tym miasta na górkach.
Po jego pokonaniu miałem zapaść finansową. Tutaj popełniłem pierwszy poważny błąd. Zamiast wymyślić wcześniej mistycyzm, poszedłem w animala. Rydwanów żadnych nie robiłem, za to brak kultury bardzo był dokuczliwy. Miałem 3 zdobyczne złotka i wszystkie na 2 skok kultury. Dojście do mistycyzmu zajęło mi 20 tur, kolejne 10 tur na wzrost kultury. To mnie dośc mocno zacofało.
Zacząłem się odbijać od dna po jakimś czasie i zagospodarowywać wszystkie tereny zdobyczne, jednak nie mogłem za dużo miast zakładać na innych wyspach, bo koszty kolonialne były ogromne. Musiałem przenieść stolicę do miasta po Ragnarze, bo tam była większa wyspa i więcej miast planowałem. Na drugiej większej wyspie wybudowałem zakazany pałac, jednak on dużo nie pomógł na koszty kolonialne. W tym czasie udało mi się też wymaksować odlewnictwo z chatki. Dało mi niezłego kopa ze względu na tanie kuźnie i od tej pory byłem zawsze pierwszy w produkcji.

Po prawo leszek zbliżał się do katarek i mógł nimi mocno powojować. Zorganizowałem więc z nim wspólną wyprawę na jednego z AI, żeby odciągnąć go jak coś ode mnie. Nigdy nic nie wiadomo, już nie raz nożyk posłał ;) .
Kampania się udała. Zaatakowaliśmy dość słabego AI, ale z ważnymi cudami: wielka latarnia (dała mi ogromnego kopa, bo w tamtym czasie miałem ok. 20 miast wodnych), piramidy (mogłem bez wymyśłania demokracji, a to drogi i w sumie niepotrzebny tech, zmienić na równouprawnienie), pałac apostolski +św miasto konfu, św miasto chrześcijaństwa, Notre dam i coś tam jeszcze. Do tego sobie wojsko podszkoliliśmy ładnie (knechci zz 3xCR wymiatają).

Następnie zaatakowaliśmy pacala, który był tuż obok. Tutaj już nie było tak łatwo. Pacal miał już kawalerię i dość dużo wojska (ciągle wojował z debem), do tego mieliśmy trudności z synchronizacją. Na szczęscie do ataku na niego dołączył się deb i we trójkę go pokonaliśmy. Jako nagrodę każdy z nas odpalił sobie długi GA dzięki zdobycznemu MM w stolicy pacala.

W międzyczasie też prowadziłem kampanię razem z bomblem i marwem przeciw wilhemowi.

Dorobiłem się dwóch generałów z wieloma promocjami, asterixa i obelixa J

Po tych wszystkich kampaniach nadszedł czas na rozwój i stabilizację.

Jedynym, który mógł mi zagrozić, był peter. Był dośc blisko mnie, po lewo-dół. Peter, dzięki partenonowi, WB i nacji fil ładnie przytechował. Zgarnął liberalim i z niego nacjoalizm i zbudował TM. Miał 3 GA pod rząd. Jednak wojska nie budował w ogóle do czasu strzelców. Jednak dopuki nie miał niszczycieli, nie był dla mnie prawdziwym zagrożeniem. Mimo to zacząłem budować system obrony oblilnej za pomocą fortów ;) (f1-fort w turę, fx – fort do zbudowania)

Zaczałem się zastanawiać co teraz, czy iść w statek, czy w wojsko i podbój. Podbój petera byłby ciężki, gdyż miał idealną wyspę do obrony. Do czasu piechoty morskiej nie miałbym szans cokolwiek zrobić, nawet z piechotą z 3xCR.

Poszedłem bardziej w rozwój, do taśmy montarzowej i zbudowałem sobie pentagon.
W tym czasie petera zastąpił już plewan, który podstępnie mnie zaatakował. Zniszczył flotę desantową i jednostki, które brały udział w kampani u wiktorii i pacala. Tym samym zaczęła się wojna totalna. Na szczęscie dla mnie, plewan żeby tego dokonać odpłynął kilka tur od mojego państwa, Dzięki czemu mogłem dojść szybko do niszczycieli i przygotować prowizoryczną obronę. Moje państwo było nie do obrony jako teren, musiałem trzymać flotę plewana z daleka. Jednak niedoceniłem ilości wojska jakie władował na statki i spalił mi miasto na wstępie z 12 niszczycielami, 4CKM i 6 piechoty.

Mogłem to miasto ocalić, bo miałem wojsko jeszcze do jego obrony, ale nie sądziłem, że tak szybko padnie. Jednak w okolicy było już dużo moich niszczycieli i zniszczyłem tą flotę inwazyjną, pozostawiając kilka galeonów (nie było czym dobić).

Od tej pory plewan już mi nie zagrażał i mogłem spokojnie iść z kontratakiem. Szło łatwo, bo plewan nie miał już mocy produkcyjnych i po kolei paliłem mu miasta, a lepsze przejmowałem. Kont po plewanie, z masą chatek i innych surowców dałby mi ogromnego kopa i raczej nikt by mi już nie zagroził. Nie było sensu tego dogrywać.

Ostatnia Tura: (kampania u plewana)
Last edited by pawelt on 2010-09-24, 20:04; edited 2 times in total  

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-09-23, 10:48   

Świetny opis Paweł, gratki tak w ogóle za wygraną!

Z mojej strony wyglądało to tak: nie doceniłem kosztów kolonialnych, po postawieniu trzeciego miasta na drugiej wyspie dostałem tak w kość że prawie do zera spadła mi nauka, to mnie zapóźniło strasznie. Potem powojowaliśmy - to już Paweł opisał no i w sumie tyle, nie grałem tutaj pierwszych ani nawet drugich skrzypiec w tym PBEM'ie

Damroka 

Helped: 6 times
major  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1  III miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2010-09-23, 14:15   

Świetne podsumowanie Paweł.
Jeszcze raz gratuluje wygranej.

Kolejność jaką wyślę do rankingu.
1. pawelt
2. deb
3. ldeska
4. marw
5. wnuczuś
6. num-lock
7. marba

Petera i Bombla nie umieściłem, bo oddali nacje na stałe, a z kolei ich następcy rozegrali poniżej 10% tur.

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-09-23, 21:56   

Ujawniłem pakty tajne tej gry oraz wyłączyłem pakty tajne

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 80/247
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2010-09-24, 08:07   

Swietna robota Pawle!
Gratulacje!!!

Centurion 

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2010-09-24, 08:13   

Gratki :ok:

Pawła i Darka to jednak do jednego i tego samego pbema trzeba wrzucać, żeby mieli trudniej ;)

ponti 

xfire: marchwik
Helped: 9 times
Piwa: 61/68
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2010-09-24, 08:14   

Gratki Paweł,miejscówki nie miales za specjalnej a mimo to świetna gra.

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff

bombel79 

xfire: bombel79
Piwa: 59/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2010-09-24, 08:16   

gratki sojuszniku! :)

pawelt 

Posted: 2010-09-28, 13:36   

No ładnie, po przeczytaniu tajnych i w ogóle po tej grze mam takie przemyślenia, że nia ma co się bawić w sentymenty i trzeba koniecznie atakować każdego (wroga, sprzymierzeńca, sojusznika), gdy ma się tylko okazję i interes w tym.

Z bomblem mieliśmy niby sojusz. Dobrze się współpracowało, nie myślałem o ataku na niego, choć był wystawiony. Zmienił się władca i mnie zaatakował...

Z peterem jakiś tam pokój miałem i współpracę. Widząc jego potencjał było by mi na rękę popalić jegoo kilka portów, gdy miał tylko woje w nich, żeby go opóźnić. Liczyłem jednak na jakąś pokojową rozgrywkę, statek itp. Nic z tego, jak plewan przejął nację to mnie zaatakował (podobnież na polecenie petera, ale czy peter by mnie zaatakował gdyby grał dalej sam??)

Z debem jakoś tam współpracowaliśmy, nawet pisał o sojuszu, alliance itp itd. Jednak z paktów widać, że nie był po mojej stronie i ładnie donosił wszystki plewanowi. Wiem, że to władca kablował, jednak władcą gra gracz, który będzie też grał inne gry podobnie :nono:
Teraz zagrałbym tak, że nie oddałbym ci stolicy mutal, zniszczył twoje jednostki na koncie po pacalu i blokował niszczycielami. Tak by było lepiej w interesie rzymu.

Leszka tez mi trzeba było zaatakować. W miastach miał po kilka starych jednostek i nie stanowiłbym już zagrożenia, szczególnie po jego nożyku w d5 ;) .

Niestety, jak widzę pbemy i dypla to brutalna zabawa i liczy się tylko miejsce (tzn bić lidera, niezależnie co by się działo wcześniej). A gdzie fajna gra? zabawa? Czy nie można sobie pograć dla samego grania, bez miejsca końcowego? Kurcze, to była zdecydowanie moja ostatnia większa gra, już nikomu nie można ufać i człowiek popada w paranoje... :smt021
Last edited by pawelt on 2010-09-28, 13:37; edited 1 time in total  

LDeska

Posted: 2010-09-28, 13:47   

No nie, teraz to się popłaczę - przecież ja odmówiłem Debowi który chciał mnie na ciebie zwerbować i napisałem mu że zasłużyłeś na wygraną w tej grze :placze:

pawelt 

Posted: 2010-09-28, 13:53   

Quote:
No nie, teraz to się popłaczę - przecież ja odmówiłem Debowi który chciał mnie na ciebie zwerbować i napisałem mu że zasłużyłeś na wygraną w tej grze :placze:

Leszek, ale mi nie o to chodzi.
Twój nożyk w d5 już zostanie ci na zawsze, niestety....
Z nową grą NIE MA nowego rozdania. Każdy pamięta kto kim gra. Nie ma miejsca na sentymenty. Ja widzę, że nie spiskowałeś przeciw mnie, ale przecież powinienem założyć że będziesz, znając twoją kartotekę ;)

Mnie wygrana nie interesowała, tylko fajna gra i stworzenie dużego i sprawnego imperium plus dużo bitew i strategii. To jest fajne. A kto będzie miał więcej punktów na koniec, co to za różnica?? bez sensu.

Proponuję zebrać się w kilka państw i bić USA, później Chiny i następnych w kolejce, którzy mają najwięcej punktów ;)

plewan_79 

Helped: 7 times
Piwa: 17/17
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2010-09-28, 15:11   

w weekend też coś napiszę - grałem tylko 20 tur ale walka z Pawłem który miał 10(!!!) krotnie większą produkcję była ciekawym przeżyciem. :zdziwko:
PS
Peter dał mi swobodę działania - miał 2 propozycje - atak, albo próbę pójścia w jakaś korporację - wybrałem to pierwsze. Ale o tym w weekend.

Deb 

xfire: Tabaczarz
Helped: 1
Postawił 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2010-10-03, 14:18   

Pawel calkiem blednie odczytal moje dzialania dyplomatyczne. Sytuacja stala sie klarowna jeszcze przed wejsciem Plewana i dla mnie bylo dosc jasne, ze Pawel wygra. Postanowilem wiec zagrac o drugie miejsce. W tym czasie Rosje przejal Plewan, ktory skopal atak na Rzym, bo dzialal z doskoku i zamiast spalic miasto-korporacje zaatakowal malo znaczace miasta dla Pawla. Nawet gdybym chcial, nie bylem w stanie Plewanowi pomoc, a szczerze mowiac nie chcialem, bo zbyt wiele Rzymowi zawdzieczalem. Podobnego zdania byl Leszek, gdy go zapytalem czy chce atakowac Rzym. Jednak zarowno Plewan jak i Bombel (ktorego ktos pozniej tez zastepowal) byli w punktacji znacznie wyzej ode mnie, wiec w chinskim interesie lezalo podtrzymywanie na duchu "najezdzcow" antyrzymskich, co tez czynilem sprzedajac mniej istotne informacje, co jak widac Pawlowi sie nie spodobalo ;)
Z Leszkiem szlismy rowno na punkty - on mial wiecej miast, a ja mialem nowoczesniejsze panstwo i z tego powodu bylem silniejszy, a nawet na koniec osiagnalem punktowa przewage.
W ten sposob zajalem drugie miejsce, hehe

pawelt 

Posted: 2010-10-04, 07:52   

Quote:
Pawel calkiem blednie odczytal moje dzialania dyplomatyczne. Sytuacja stala sie klarowna jeszcze przed wejsciem Plewana i dla mnie bylo dosc jasne, ze Pawel wygra. Postanowilem wiec zagrac o drugie miejsce. W tym czasie Rosje przejal Plewan, ktory skopal atak na Rzym, bo dzialal z doskoku i zamiast spalic miasto-korporacje zaatakowal malo znaczace miasta dla Pawla. Nawet gdybym chcial, nie bylem w stanie Plewanowi pomoc, a szczerze mowiac nie chcialem, bo zbyt wiele Rzymowi zawdzieczalem. Podobnego zdania byl Leszek, gdy go zapytalem czy chce atakowac Rzym. Jednak zarowno Plewan jak i Bombel (ktorego ktos pozniej tez zastepowal) byli w punktacji znacznie wyzej ode mnie, wiec w chinskim interesie lezalo podtrzymywanie na duchu "najezdzcow" antyrzymskich, co tez czynilem sprzedajac mniej istotne informacje, co jak widac Pawlowi sie nie spodobalo ;)
Z Leszkiem szlismy rowno na punkty - on mial wiecej miast, a ja mialem nowoczesniejsze panstwo i z tego powodu bylem silniejszy, a nawet na koniec osiagnalem punktowa przewage.
W ten sposob zajalem drugie miejsce, hehe

Może i błędnie odczytałem twoje działania dyplomatyczne, bo na tym się nie znam. Ale z tego co pisałeś i teraz czytam tajne, to mam wrażenie, że grałeś "pod wszystkich". Tzn na wszelki wypadek z każdym trzymałeś, żeby jak coś się zmieni być zawsze z najsilniejszymi. przynajmniej takie wrażenie miałem.

Co do powodzenia ataku plewana, to wg mnie na spalenie rzymu nie miał szans. Transporty pływają po 5 kratek, plewan zamiast dać im promocje do ruchu dał siłę. Nawwt jakby płynął od razu do mnie wszystkim, zamiast tracić czas na ubicie mi tych kilkunastu jednostek na wyspie po pacalu, to zanim by dopłynął do rzymu, miałbym już tyle niszczycieli, żeby go zatrzymać i zniszczyć na wodzie. Ja nie szedłem prostą drogą po niszczyciele, tylko najpierw po piechotę, żeby pentagon zrobić, fabryki itp. Miałem jednak kasę odłożoną na upgrade i seta przygotowanego na postawienie miasta na ropie. Do tego miałem kikanaście SOL na upgrade plus w miastach produkcję statków na turę przed zakończeniem zatrzymaną. Musiałby mi na prawdę źle random pójść w bitwach morskich, żeby plewanowi udało się dopłynąć do rzymu. Poza tym ja miałem 30 miast, z czego ok 10 dobrych. Rzym nie był kluczowy, miał co prawda HE i statuę moi i siedzibę korporacji węglowej, ale nie miał nic poza tym, nawet wall street. Tak więc nie było to moje kluczowe miasto, choć co turę wypluwało niszczyciela.

Wg mnie deb zasłużyłeś na 2 miejsce, bo rzeczywiście się starałeś od początku, dużo walczyłeś, kombinowałeś i dbałeś o swoją nację i nie ominąłeś ani jednej tury! (tzn nie dałeś nigdy nikomu zastępstwa). Ładnie na początku wymaksowałeś odlewnictwo i kolosa, ale później przygniotły cię AI. Zła miejscówka. Choć jakbyś z wnuczusiem i peterem podzielili się elą, puki była słaba, to miałbyś całkiem nieźle.

Ja sobie pogrywam czasem dalej z AI tego pbema. Ok 30 tur pograłem, najpierw zaatakowała mnie ela i dostała bęcki. Zdobyła mi jedno miasto na wysepce po pacalu, plus 2 miasta po wiktorii, ale straciła z 5 miast. Później zaatakował mnie inka i nadal się tłuczemy. NIc mi szczególnego nie zrobił, choć ma wojska nieco więcej ode mnie, ale nie ma jak się do mnie dostać, bo mam już pancerniki i nowoczesne myśliwce.

Za to leszek-AI i deb-AI zaatakowali wspólnie persa. Jedno miasto mu chyba zdobyli, bo pers całkiem nieźle w nauce stał (piechotę miał). A inka jeszcze zaatakował wcześniej i zwasalizował marwa-AI. Tak więc ogólnie dużo się dzieje. Agresywny AI ciągle chce się tłuc z kimś i zamiast wybierać słabego przeciwnika, to wybierają mnie ;) Z tym, że ja mam produkcję większą niż wszystkie nacje razem wzięte. DO tego założyłem korporację naukową, dzięki czemu wreszcie dogoniłem w nauce, a nawet przegoniłem najlepszych AI.
Aha notorycznie mi się zdarza tracić myśliwce odrzutowe na śmigłowych. Pamiętam to już z pbema full random, ale widocznie nie poprawili tego w żadnym patchu. Tak ok 30% moich spada. Wg mnie to dużo za dużo. Za to czołgi wymiatają, jest to tak samo jak słonie i kawaleria zbugowana jednostka. W sumie można robić tylko czołgi i nic więcej. Szczególnie do ataku na miasta. Kto im dał możliwość promocji do ataku na miasto???

Jeszcze sobie trochę pogram i potłukę się z AI. Jak mi się znudzi to wybuduję statek. AI jakos tego nie robi, choć może :zdziwko:

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum