www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt " Ambasada Rzymsko (pawelt) - Chińska (deb)"
Author Message
LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-09-23, 21:52   Pakt " Ambasada Rzymsko (pawelt) - Chińska (deb)"

Pakt numer 788, założony 2010-06-04 09:03:47 przez pawelt (Imperium pawelt)

Nazwa paktu: Ambasada Rzymsko (pawelt) - Chińska (deb)

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: pawelt
Deb
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2010-09-23, 21:52   

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-04 09:04:26
hej, kamień już skombinowałem, więc nieaktualne.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-05 08:29:35
A widzisz, bo ja oddac musialem ostatni kamien. Chyba tego samego dnia co sie pytales o kamien tylko rano wymienilem jeden kamien na marmur u Inki i bylbym 10 tur bez kamienia, ale jak popatrzylem to tylko 2 miasta zamkow nie maja jeszcze, wiec moglem go oddac.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-07 15:21:59
Hej
Inki chyba nie ruszymy, bo ma już sterowce. Zastanawiam się czy by nie zaatakować pacala. Masz z nim wojnę, więc mógłbyś nam pomóc???
Choć pacal ma kupę wojska na koncie u siebie.
W każdym bądź razie flota już płynie, tylko kwestia gdzie.
Pacal ma MM, można by zdobyć i sobie przekazać i odpalić sobie dłuższy złoty wiek. Miałbyś siłę, żeby zaatakować z nami pacala?

Na petera nie ma co liczyć. Woja nie ma w ogóle, dopiero astro wymyśla, co najwyżej może bić elę, ale to tez nie za szybko, a wg mnie dużo za późno.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-10 09:32:24
żyjesz jeszcze? :oczami:

Deb (Imperium Deb) 2010-06-11 21:36:35
Sorry, ale nie zagladalem ostatnio na forum. Ogolnie sie trzymam, jednak wojsko przerzucilem na wyspe do Anglii i zejdzie mi pare tur zeby sie zaangazowac w wojne ofensywna z Pacalem (skutecznie sie caly czas bronie), bo blednie liczylem, ze z Peterem zaatakujemy razem Ele. Co to jest MM?

Deb (Imperium Deb) 2010-06-11 22:01:35
Aaa... gdybys byl w stanie przerzucic kilkanascie jednostek na wyspe na ktorej jest Ela, to pobudowalbym tam szybko drogi i moglibysmy wspolnie zaatakowac, sam jestem za slaby. Zyski na pewno bys mial, do Inki bez galeonow sie nie dostane, a ukonczenia astronomii narazie celowo unikam. Moze wtedy przylaczylby sie tez Peter.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-12 14:09:01
Patrząc na wykres woja eli, to wolałbym z nią nie zaczynać, szczególnie teraz gdy mam wojnę z wiktorią i nidługo chyba z wilhelmem.
Ale na razie kolonizuję ten cypel na południu. Jak się tam umocnię to mogę wspomóc ofensywę z tej strony.
Powiedz mi, co robisz z tym miastem barbów? Będziesz je palił czy przejmował?
Jak go nie chcesz to ja mogę wziąć. Chcę też postawić miasto na dawnym miejscu startowym num-locka koło złotka o ile nie będzie to kolidowało z tobą.

Ela niedługo kogoś zaatakuje, można tylko zgadywać kogo.
Ja bym obstawiał petera, bo ma malutko wojska, choć ma z nim bardzo dobre stosunki. Może też zaatakować ciebie lub mnie, ewentualnie pacala.
no nic zobaczymy, ja tam się wolę zbroić.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-12 14:50:18
Jak chesz, to moge Ci je przekazac, bo mialem zamiar spalic. Uwazaj jednak, bo Wiktoria ma tam dwa miasta nieco wyzej.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-12 16:47:48
dobra, to przekaż mi, jak coś to je przejmie najwyżej (na jakiś czas oczywiście :) )

Deb (Imperium Deb) 2010-06-12 16:56:52
Czy Ty chcesz skolonizowac te wyspe na powaznie?
Zeby nie bylo watpliwosci, to rozmawiamy o miescie Memphis i jestem w stanie powstrzymac sie przed zdobyciem tego miasta o pare tur. Nawet sobie pomyslalem, ze jesli chcesz atakowac Wiktorie, a ona ma tam w poblizu miasta, a ja wojsko, to moge sie do tej wojny dolaczyc, liczac, ze pozniej pomozesz mi z Ela, bo na Peterze jakos niespecjalnie moge w tej sprawie polegac. Na chwile obecna wystarczyloby naprawde kilkanascie jednostek, zeby zrobic z Ela porzadek.
Moim zdaniem Ela na 100% zaatakuje Petera, bo jak przekupie ja na buddyzm, to bedzie jej jedyny najblizszy sasiad z mala armia i ze slabymi stosunkami. Z reszta wtedy bedzie mi wisialo kogo zaatakuje tak naprawde - moze zaatakuje Pacala - kto wie?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-12 17:16:33
Na tej wyspie chcę mieć 4 miasta. Mam już jedno, drugie zakładam w tej turze, a na miejscówkę numlocka wyprodukowałem już seta i dostarczam go galeonem.
I miałem jeszcze zdobyć to miasto co oblegasz rydwanem i łucznikiem konnym, żeby miec tam powiedzmy małą kolonię. Więcej miast nie mogę tam mieć, bo koszty były by większe niż pożytek.

Obecnie flotę i wojsko mam u wiktorii i to jest mój priorytet. Szybko się od niej nie uwolnię, bo ma miasta z 100% obrony i długo się katapkami zdejmuje obronę. Drugie wojsko zbiera się na wilhelma, bo jest szansa na utarcie mu nosa razem z bomblem. Niestety nie mam więcej wojska, ani nawet możliwości produkcyjnych, bo własnie całe państwo mocno pościnałem na banki i sklepy, a teraz będa jeszcze uniwerki.

Peter zacząl się już zbroić wreszcie. Widzę, że robi knechtów galeony i karawele, ale mało tego ma i mało może robić. On przymaksował teraz naukę, ma 4 naukowców dołączonych w stolicy, wszystkie budynki i sama stolica daje mu 100kolbek na turę przy 0% nauki, a na 100% nauki ma ok 650 nauki, czyli więcej ode mnie, a ma 2x mniej miast. Ale nie robił w ogóle woja tylko w rozwój, a mnie flota dużo kosztowała produkcji i teraz kasy.
Peter ryzykuje, ale to jego sprawa. Teraz kończy wymyślać drukarstwo.
wiktoria kończy wymyślać częsci zamienne (ma już proch!), czyli pójdzie teraz po strzelectwo, ale do tego czasu może ją mocno uszkodzimy. W tej turze powinna stracić hasting.

A tu masz wykres woja, daje do myślenia.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-12 19:23:31
Dalem wymiane map, zebys zobaczyl te miasta Wiktorii - sa one naprawde blisko tego miasta co chcesz miec. Musisz tam dostarczyc ze 4 jednostki, w tych 2 miastach Wiktorii nad Memphis widze po 2-3 jednostki. Wiem, ze Peter idzie ostro w nauke, z reszta z nim rozmawialem i stwierdzil, ze nie zamierza atakowac Eli. Jesli sie nie myle to chyba udalo mu sie zdobyc liberalizm.
Ja mam bardzo powolny rozwoj, ale urodzil mi sie nowy handlarz, wiec troche podgonie. Mam nadzieje, ze uda mi sie dojsc do statkow nie wymagajacych astronomii, zanim zaczna sie panoszyc fregaty, ale slabo to widze. Narazie nie ma najmniejszych strat jesli chodzi o wojne z Pacalem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-17 11:31:32
Hej, ty masz możliwość zaatakowania pacala na jego koncie?
Jakbyśmy we trzech go zaatakowali to było by łatwo. A tak to nie wiem czy z leszkiem damy radę.
Wiktoria ma za 3 tury strzelectwo. A pacal idzie w demokrację (4 tury). Ela wprowadziła wolnośc wyznania. Nie wiem czy będziesz mógł jej teraz relę zmienić.

ps. peter strasznie poszedł w rozwój. W 10 miast, ma więcej nauki niż ja w ponad 20. Do tego ma kilka techów do przodu (liberalizm, komunizm(dostał szpiega i trzyma inżyniera na kreml), drukarstwo, nacjonalizm). Zaczął trochę robić wojska (trochę knechtów i galeony), ale nie wiem co chce z tym zrobić. Na pewno nic z pojedynkę nie zrobi, chyba że zdobędzie miasto wilhelma koło siebie na wyspie.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-17 18:03:36
Ela mnie zdolowala z ta wolnoscia wyznania, ale tragedii nie ma. Peterowi puszczam mylne sygnaly, bo wiem, ze bedzie sie liczyl w pozniejszych wojnach. Oczywiscie zaczyna uciekac technologicznie od nas wszystkich.
To miasto Memphis przekazalem Sumerii (Wnuczus dawny), ale zostanie ono podbite przez konnego barba i jeszcze raz je zdobede, a potem jesli dalej jestes zainteresowany - przekaze Tobie. W ten sposob zarobie podwojnie na tym samym miescie, a przynajmniej taki mam plan.
Co do Mayow - niestety specjalnie sprowadzilem te wojne do wojny obronnej - jak narazie ide bez strat - co najwyzej jedna katapulta na 10 wrogich jednostek po mojej stronie ginie i mam bardzo dobry doplyw punktow generalskich. Jednak specjalnie zrezygnowalem z astronomii - gdybyscie sie jakos zadeklarowali, to jestem w stanie w jedna ture narobic mnostw galeonow i zaatakowac moge zarowno Mayow jak i Wiktorie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-17 18:57:49
My oblegamy nothingam, jest to nasz główny cel, ale wiktoria ma za 3 tury strzelectwo i na tym podboje się skończą u wiktorii.
Następny miał być pacal, ale kurcze ma dużo wojska, ale może jakoś się uda go osłabić.
Jak drugi raz zdobędziesz miasto, to prawie nic kasy nie dostaniesz, bo kasa kumuluje się co turę, więc bez sensu. Zainteresowany jestem tym miastem oczywiście, bo za jakieś 5 tur i tak będę miał pokój z wiktorią. Myślałem, że da sie z niej zrobić wasala, ale z tym strzelectwem to wyskoczyła nieźle.
A jakiś barb łucznik konny nagina w moją stronę od góry, zresztą też jest tam galeon wiktorii i nie wiem czy nie zajmie mi miejscówki koło złota. Najwyżej je zdobędę, mam w tym rejonie 3 knechtów na 3 promo do ataku na miasto.

Co dalej, to nie mam planów. Idę po fregaty, więc będę raczej bezpieczny, choć pańśtwo mam strasznie trudne do obrony, musiałbym mieć kilka dużych flot żeby czuć się na 100% bezpiecznie.
Wcześniej czy później będziemy musieli skrzyknąc się na elę i w końcu na inkę, ale to jak nadgonisz i zrobisz to astro wreszcie. A ja będę miał działa i strzelców.
Kolos dał ci niezłego kopa, ale teraz mocno cię blokuje. Astro to dość ważny cudak, daje międzykontynentalne szlaki handlowe i można budować obserwatoria.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 10:38:44
Widzialem, ze Wiktoria wysadzila tam osadnika, hehe
Wiem, ze duzo kasy nie bedzie, ale myslalem, ze nie bedziesz gotowy do obrony tego miasta, a ja swojej ekonomii nie zamierzam oslabiac posiadajac odlegle miasto. Wiec po prostu przesunalem to w czasie.
Z tego co piszesz, to chyba jest dwoch barbow lucznikow, bo jeden juz jest przy Memphis.
Dziwie sie, ze bierzecie sie za Nottingham, zamiast w pierwszej kolejnosci spalic York - stolice apostolska.
Astronomia mnie blokuje o tyle, ze nie moge budowac galeonow, ale w sensie ekonomicznym moje miasta zarabiaja z pobudowanymi zamkami calkiem przyzwoicie i to bez ekonomii oraz pobudowanych skladach celnych.
Niedawno sobie probowalem oszacowac, kiedy bede mogl dojsc do ironcladow i niestetety otrzymany wynik mnie przeraza, wiec chyba wynajde astronomie.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 10:43:23
Aaaa... niedawno, chyba przedwczoraj zdjalem Pacalowi 10 jednostek (w tym 2 galeony), wiec taki silny to on nie jest, ale ma mocno wypromowane wojsko (rycerze na 3 promocjach). Mam dwoch generalow cho-ko-nu, ktorzy ladnie zbijaja kazdy stack, ktory laduje u mnie, a potem slonie robia swoje ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 10:50:15
Uderzenie na wiktorię było zaplanowane tak: hasting, notingam i york.
Hasting, bo ma św miasto konfu. Notingam bo ma latarnię i inne, a york na końcu. Niestety nie przewidzieliśmy, że jako pierwsza dojdzie i to tak szybko do strzelców.

Tak na prawdę to tylko notingam jest warte zdobycia, ale nie utrzymalibyśmy tego miasta w środku pańśtwa wiktorii, więc trzeba było iśc albo od dołu, albo od góry po kolei. A ponieważ my nie potrzebujemy piramid, a pałac apostolski tez niepotrzebny, bo peter jest papieżem, to york nie jest kluczowe. Choć niewykluczone, że i je zdobędziemy. Zależy ile wiktoria będzie miała tam strzelców.
Pałacu apostolskiego nie chcę palić, bo każdy klasztor i świątynia konfu daje wtedy 2młotki. Mam tylko nadzieję, że peter jako papież nie zacznie nam dywersji robić, w końcu sam go wybrałem ;) Zresztą na razie nie ma coś rezolucji, chyba peter ich nie puszcza na głosowania.

Ja też nie idę po ekonomię, mam zamki. Chcę też trochę zarobić na latarnii więc nie spieszę się do korporacji.

Najlepiej by było napuścić inkę na elę lub pacala.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 10:56:31
No miasto z latarnia by Cie ustawilo, ale palac apostolski moim zdaniem powinniscie spalic dla swietego spokoju. Najbardziej korzysta na nim Peter oraz Ela, ale nie przygladalem sie Twojemu panstwu.
W zasadzie skoro razem atakujecie z Leszkiem to podzial dosc prosty sie wydaje - on bierze Hastings, a Ty miasto z latarnia i palicie York.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 10:56:58
I jeszcze jedno, jakbyś mógł zobaczyć gdzie wiktoria to miasto założyła, bo nie wiem czy wracać setem. Jak założyła kiepsko, to je spalę, ale jak dobrze to poczekam na wzrost i przejmę.

A ja też mam 3 knechtów z generałami. Dwóch ma po 6 promo do ataku na miasto, ruchu i siły a jeden jest medykiem. Fajna sprawa mieć takich herosów, tłuką wszystko jak leci. Nawet strzelców mogli by stłuc :) Zresztą to jest główny powód czemu w ogóle bawię się w ekspansję, zamiast siedzieć cicho jak peter. Lubię zielone napisy i niebieskie obwódki ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 11:03:31
No podział nie jest taki prosty.
Hasting daje tylko 35 monet na turę, jak wybuduję sklep to będzie ok 40. Banku już nie wybuduję, bo nie starczy młotków, a miasto szybko spadnie w populacji, bo jedzonka nie ma bo pacal kulturą zabierze.
nothingam z latarnią da w moim przypadku około 200 monet (czysta komercja bez bonusów), więc różnica jest :) .
Trzeba będzie się jakoś dzielić tym miastem, bo to żyłą złota, ale tylko do korporacji. Mam nadzieję, że nie zablokuję sobie tym drogę do korporacji (np sushi, która to by dawała mi w miastach ponad 15 kromek), tak jak ty z kolosem.

Zresztą ciągle próbuję grać chwilą, tzn nie obmyślać strategii na całą grę, tylko grać na kilka turek do przodu. Tak jest fajniej i przyjemniej, choć w sumie ciężko. Jakbym myślał bardzo przyszłościowo, to sklepałbym od razu petera. Widzę, gdzie i ile ma wojska i jest bardzo łatwe teraz go wyeliminować. Ale ja taki nie jestem, choć peter na moim miejscu pewnie by tak zrobił hehe.
Może byc ciekawie, bo ze wszystkimi mi sie dobrze współpracuje, a z peterem jak zwykle zimna wojna i rywalizacja, choć dostarczam mu surowców, a on mi dał misjonarza.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 11:09:45
Ja swoim cho-ko-nu dalem dosc dziwne promocje, ale to z racji mojej strategii obronnej i faktu, ze Pacal regularnie wypuszcza do mnie 6-9 jednostek desantowych. Ciegle w tym samym miejscu. Dlatego nadalem im promocje potrojnej gorki i wraz z promocja generalska maja 80% szans na wycofanie, dlatego dzialaja jak niezniszczalne katapulty, hehe
Dzisiaj bedzie widac gdzie to miasto jest, ale nie wiem czy zobacze ze wzgledu na oslabione rydwany i tego konnego barba - moze nawet pojdzie na to nowe miasto, a nie do Memphis, ale watpie.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 11:13:59
Do Petera ogolnie mam zal, ze nie chcial zaatakowac Eli, gdy byla na wojnie z Wnuczusiem, bo mozna go bylo z tego bagna wyciagnac. Ela wtedy byla bardzo slaba, wojsko zgromadzone przy Wnuczusiu i odstawala od nas technologicznie, jednak Peter to olal.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 11:21:10
no bo on po liberkę pędził ;)
Nam też nie pomógł w planowanym ataku na inkę, dlatego musieliśmy zadowolić się wiktorią.
Leszkowi piszę, żeby robił flotę, to zrobił. Bomblowi i marwowi piszę żeby wojo zbierali bo będziemy tłukli wilhelma i zebrali. A peter robi swoje :)

A ja hoduję sobie barbów w róznych miejscach, żeby random poprawić. Tyle, że miejsc jest coraz mniej, bo świat się kurczy i wszędzie czyjeś karawelki pływają.

Aha jaki masz koszty pańśtwa i inflacji? Ja mam ponad 500 a inflacja to ponad 100 :przestraszony:

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 11:57:23
Na koszty i inflacje nie patrze (z reszta takie porownania sa nic nie warte, bo wszystko zalezy od przyjetej strategii ekspansji), ale jak dam na 100% na kase to jest ponad 700 (maszyna drukarska dala mi niezlego kopa), ale scinalem mocno na banki. Niestety kuleje naukowo coraz bardziej (brak akademii). Z reszta jak pozniej przestawiam na nauke to wychodzi o ponad 200 mniej, ale ja nie mam jeszcze nawet edukacji, chociaz juz nad tym pracuje.
Moja gra, to gra wylacznie z AI. Z wnuczusiem tez mi nie wychodzilo i skonczyl jak skonczyl. Najpierw, gdy podbilem mu miasto, ktore by mu zajela Ela, to sie obrazil i wojowal, a gdy oprzytomnial, to bylo juz za pozno. Z reszta gre oddal Jarkowi, ktory dostal od niego bardzo tepawy rozkaz i Jarek go wykonywal. Sam mi pisal, ze powinien grac inaczej, ale rozkaz to rozkaz ;)
Takze z Wnuczusiem i jego zastepca wspolpracowalem na poziomie minimalnym, niestety.
Z barbami tez tak robie, ale niestety przez to mi sie Inka na moja wyspe wtrynil i ma u mnie jedno miasto, hehe
Zobaczymy jak bedzie z Memphis - moze by tam zalozyc barbowany worek treningowy dla naszych jednostek?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 12:20:20
a petge ma +670 monet na turę z 0% na naukę i ok 1300 nauki na turę przy 100% :wow:

Ja mam ok +650 monet na turę i ok 1000 nauki przy 100%. ALe jadę ciągle na ok 50%.

Ja z kolei mam naukowca, który miał być merchantem ale nie miałem czasu przymaksować. Akademii nie opłaca mi się zakładać, bo z obliczeń wynika, że zwróci się po ok 80 turach, bo stolicę mam nienajlepszą (zresztą w ogóle nie mam miejsca na fajną stolicę jak peter-same chatki, rzeka itp). Trzymam go na GA.

Miasta barbów nie opłaca się teraz zostawiać, bo zaraz je np wiktoria lub ela przejmą.

Co do spalenia yorku, to rzeczywiście jest jakieś wyjście. Ja mam konfu w połowie miast i nie korzystam z tych młotków tyle co peter, a zawsze bezpieczniej jest bez pałacu.

Jakbyśmy się razem skrzykneli na pacala to moglibyśmy przejąć jego stolicę z MM (mauzoleum) i powimieniać się miastem, żeby poodpalać sobie długie złote wieki. My z leszkiem byśmy atakowali od góry, ty byś mógł wylądować od dołu. Nie dość, że byśmy mieli MM to jeszcze byś się pozbył zagrożenia z tej strony, może nawet byśmy go zwasalizowali.
Ja zaniedługo będę miał fregaty, więc powinniśmy być bezpieczni na morzu, a i łatwiej by się zdejmowało obronę miast. DO tego mam odłożone punkty szpiegowskie u pacala i będę mógł zrobić u niego bunty lub zniszczyć mury.

Jakbyśmy nie zdobywali yorku to pacala możemy zaatakować za ok 6-7 tur, a jak zdecydujemy się oblegać york, to myślę, że pacala byśmy zaatakowali za ok 12-13 tur.

Pacal też odkrywa demokrację, może też walnie statuę, to by nam też się przydała. Choć znając peteras to i po nią pogna sam :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 12:20:35
*peter

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 12:30:13
Tak, moim zdaniem Pacal robi statue, a Peter zgarnie kase.
Pacal ma stolice bardzo ciekawa, bo jest tam 2 generalow.
Moim zdaniem York powinien byc spalony i to juz nie chodzi o to kto straci na tym, ale glownie chodzi o spokoj i zeby komus do glowy nie przszlo zwyciestwo przez palac.
Na pewno latwiej bedzie walczyc z Wiktoria jak i Pacalem, rowniez Elzbieta, jesli palac apostolski zniknie.
Twoje wyliczenia co do zdolnosci ekonomicznych Petera sa dla mnie bardzo szokujace, bo mu sie nie przygladalem, ale jesli jest jak mowisz, to naprawde on bardzo mocno ucieka do przodu.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 12:32:51
Niestety tez mam licha stolice.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 12:39:37
wyliczenia mam dokładne, bo jak dam na niego 100% szpiegostwa, to widzę wszystko co ma w państwie. W samej stolicy ma ok 650% nauki na 100% i ponad 100 nauki na 0%. Ma dołączonych 4 naukowców plus dwóch z Wielkiej biblioteki plus 2 specjalistów.
Reszta miast mu generuje po 100 komercji lub 100 nauki. Tak więc tyle tego wychodzi.
Koszty państwa ma ok 240 na turę, co pozwala mu jechać na 70-80% ciągle, choć i tak zmienia z min ma maxa.

Peter dostał świetny kont. Dość duży i jest sam na nim, do tego świetne miejsce na stolicę. DO tego udało mu się bez wojska dotrwać bo ela walczyła z wnuczusiem (jakby wcześniej padł, to zaatakowała by petera, bo miał po kilka worriorów w miastach tylko), plus ja wyeliminowałem mu AI z prawej strony, czyli ragnara i z góry czyli Musę.
Do tego dostał nację fil, która to jest najlepsza do zgarnięcia liberki, szczególnie przy WB. WB i partenon też zgarną tylko dzięki temu, że miał chatkę a z niej ascetics zgarnął.
Tak więc układa mu się w tym pbemie, ma farta zarówno z terenami, chatkami jak i AI.

Jakbyś tak nie bronił wnuczusia, to by ela się do niego dobrała wcześniej, a tak to będzie mógł nas niszczycielami szantarzować :) . No nic zobaczymy.

Co do pałacu, to zawsze można mieć go pod kontrolą sprzymierzonych ;) . Zresztą zwycięstwo religijne było by dość nudne i lepiej jeszcze pociągnąć tego pbema, co najmniej do niszczycieli.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 12:49:59
Dlatego uwazam, ze najsensowniej jest ten palac spalic - to oczysci atmosfere. Jesli jednak zdecydujecie inaczej, to poprosze o misjonarza, a przyszly wlasciciel swietego miasta bedzie mial wieksze profity.
Wyglada na to, ze oboje niechcacy uwilismy Peterowi spokojne gniazdko, hehe ;)
Rzeczywiscie jego wyspa jest okazala i obawiam sie tez tego, ze jak bedziemy atakowac pozniej Ele, to on na tym najlepiej wyjdzie.
Co do opisanych przez Ciebie scenariuszy, to opowidalbym sie za tym, zebyscie najpierw skonczyli z Wiktoria, a potem dopiero Pacal, ktorego oslabiam, bo i tak on wysyla wojsko na moj teren i to co 2-3 tury. Pacal jest konfucjanski, wiec im szybciej zniknie palac apostolski, tym gorzej dla Pacala.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 13:00:05
Musisz tez wiedziec, ze Pacal ma bardzo silnie rozbudowana flote - podchdzi do mnie w stacku 3-4 galeony + 5-6 karawel.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 13:01:24
Z tym pałacem apostolskim nie jest prosta sprawa.
Po pierwsze nie wiadomo czy w ogóle będziemy je zdobywać, jak wiktoria się obwaruje strzelcami.
Po drugie nie wiem czy leszek nie bedzie je chciał zatrzymać, bo na razie nie ma żadnych profitów z tej wyprawy.
Po trzecie są tam piramidy, które mogą się jednak przydać do równouprawnienia lub państwa policyjnego.
Po czwarte, ja mam 2x więcej miast od petera i miałbym profit 2x więcej młotków z tych świątyń.
Po piąte miałbym też znacznie większą liczbę łebków niż peter, to mógłbym go przegłosowywać. Do tego tobie by się podrzuciło misjonarzy i leszkowi i było by zbilansowane i nikt by tak łatwo nie wygrał przez zwycięstwo religijne.

Co do pacala, to w takim razie umówmy się wstępnie na atak na niego na ok 13 turkę. My z leszkiem od góry, leszek by dostał te 2 miasta górne, a ty od dołu i miałbyś te 2 miasta wraz ze stolicą, z tym, że stolicą byśmy się wymienili ze względu na MM i odpalenie GA na 12 tur. Tak więc wymyślaj astronomię, lub spróbuj galerami zrobić desant (musiałbyś mocno kulturką się przebić).

Z pacalem nie ma co za długo czekać, bo dojdzie do strzelców jak wiktoria i będzie znacznie trudniej.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 13:10:39
Jasne, ze z Pacalem nie ma co czekac, ale z tym palacem to przemyslcie dobrze. AI ma duzy bonus z racji poziomu trodnosci i dodatkowe mlotki plynace z budynkow, ktore sa powiazane z palacem apostolskim daja im piekielna przewage i taki Pacal ma dzieki temu bardzo liczna armie, nie wspominajac juz o flocie. Bedzie mi sie bardzo trudno przebic na jego wyspe, nawet galeonami. To muialby byc skoordynowany atak, ze raz wysylam 18-21 jednostek na jego wyspe i koniec - bede musial liczyc na atak z waszej strony, bo moje galeony pojda na dno, bo nie zdaza wrocic.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 13:19:14
Ja do tego czasu powinienem mieć fregaty, więc spokojnie.
Pałac daje tylko 4 młotki na miasto, wg mnie to nie jest super bonus. Poza tym akurat inka jest najsilniejszy i jakby on miał konfu to bym się nie zastanawiał.
A tak uważam, że my lepiej wykorzystamy te dodatkowe 4 młotki na miasto, niż AI.
Poza tym Wiktoria przestanie się już liczyć po stracie tych 3 głównych miast, tak samo pacal po stracie tych czterech.

A w ostateczności zawsze można to miasto spalić później. A na razie nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Ledwo co zdobyliśmy hastings (poszedł na dno jeden galeon z wojskiem i 2 szturmujących knechchtów i ax), a notingham jest znacznie lepiej bronione.

Też mam duży żal o to do petera, bo z leszkiem mamy wojska na styk i obawiam się, że będziemy mieli duże straty. We trójkę, czyli z peterem było by znacznie łatwiej. Brakuje nam przede wszystkim katapek do zdejmowania obrony, które peter mógł łatwo dostarczyć. A tak zdemujemy ok 20% obrony na turę, co potrwa 5 tur przy nothingam (ma 125% obrony!).

AI nie specjalnie kontratakuje stack, szczególnie jak ma się słonie. Na nas się rzucił tylko jednym rycerzem, choć miał ich 5. Co prawda wygrał bitwę z naszym słoniem, ale dobiłem go później jakąś niepotrzebną jednostką. Z oskrzydlania też nic nie zrobił, bo obrażenia się rozkładają na dużą ilość katapek.
Tak więc do osłony słonie najlepsze, a do ataku na miasto tylko knechci z CR i kilka jednostek na zmiane randomu ()najlepiej rydwany lub łucznicy konni)

Deb (Imperium Deb) 2010-06-18 13:56:10
OK, liczac od teraz za 7, max 8 tur bede mial 21 jednostek na wyspie Pacala. Jesli do tego czasu przygotujecie sie na atak od gory, to pojdzie nam latwo i przyjemnie. Jednak dajcie znac, jakby cos nie tak, bo astro zrobie na sam koniec, a kase na przezbrojenie galerek odloze.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-18 13:59:32
ok, będę dawał relacje na bieżąco z ustaleń i walk u wiktorii i działaniach petera.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-19 11:03:26
jak coś mam podgląd miast pacala. Niezłe te miasta nawet.
Ma też dużo wojska, ale w róznych miejscach. Od twojej strony w miastach ma po 5 łuczników i inne, od góry ma tylko po 3 różne jednostki.
Dobrze by było się zsynchronizować, że uderzamy na niego jak wtopi kolejny desant u ciebie.

Wiktoria ma za 2 tury strzelectwo. Na razie zdjeliśmy obronę w mieście ze 125% na 100%. W tym mieście ma chichten itza.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-20 11:22:00
Troche zbyt optymystycznie podszedlem ostatnio z ta swoja gotowoscia, bo mam tylko 3 galerki, hehe
Musze zrobic jeszcze ze 4 i uzbierac kase na upgrade (nie wiem ile kosztuje nawet), no i wynalezc astronomie, ale po wynalezeniu edukacji bede mial zero kasy i bede ja zbieral, a jak zetne uniwerki - to dopiero znowu w nauke, wiec wychodzi mi 10-12 tur niestety.
Peter chyba nie ma demokracji, wiec Pacal sam gdzies u siebie wybuduje statue.
Musimy sie dobrze zgrac, bo naprawde jestescie dla mnie jedyna szansa na wyrwanie sie z impasu. Jakby mnie Ela zaatakowala, to juz w ogole po mnie.
Jezeli i wam by sie cos wydluzylo w planach, to moge jeszcze przed astronomia wynalezc bron palna, bo to wzglednie tani wynalazek.
Pacal w miastach, moze duzo nie ma, ale ostatnio juz 3 galeony wojska zdesantowal mi pod miastem i to wojsko, ktore ciezko bylo mi zbic bez poswiecania katapulty ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-20 19:10:34
Spoko, jak się zbierzesz to zaatakujemy. Nam też trochę zajmie jeszcze wiktoria, później trzeba wojsko uleczyć, upgraydować i przerzucić, to potrwa.
Pacal nie będzie trudny do podbicia, szczególnie te 4 miasta. Ale zależy to głównie w jakie techy pójdzie. Mam nadzieję, że nie pójdzie po strzelców czy grenadierów.
Jak coś to ja mam podgląd w jego miasta, jakby cię to interesowało.
Ty nie możesz z nim pokoju zawrzeć? Bo jak on ma wojnę z tobą to ciągle się zbroi.

Peter jednak nadal idzie w rozwój, buduje same urzędy celne. Woja brak poza kilkoma knechtami. Nie ma co na niego liczyć. Nie wiem czy nie chce dojść najpierw do fregat i strzelców, bo na razie wymyślił teokrację, a bez potrzeby nie wyrzucałby 1000 kolbek.

Ja za namową inki wojuję z hanibalem. Wolę nie denerwować inki, bo po hanibalu będzie szukał sobie kolejnej ofiary.

Wiktoria założyła miasto w kiepawym miejscu. Płynie już mój knecht który ma tą wioskę spalić. Z setem lądowały 2 długie łuki, ale nie wiem gdzie poszły, bo miasto puste. Jakbym miał rydwan to bym je od razu spalił.

A barby już zdobyły to miasto sumera?

Deb (Imperium Deb) 2010-06-20 22:54:54
Wiktoria zalozyla miasto pod zelazem, patrzac na ciag surowcow konie, zloto, zelazo.
Z Hannibalem zrobilem dokladnie tak samo wczesniej.
Ogolnie to najbardziej mnie wstrzymuje dorobienie galerek (bo nie zrobie ich wszystkich w jednym miescie) i naprawde przeraza mnie ilosc floty Pacala, bo wszystko pojdzie na jeden raz i musze bardzo mocno na was polegac.
Dzisiaj Pacal zrobil mi skromny desant 5 jednostek a i tak stracilem 2 katapulty, bo nie chcialo mi sie kombinowac za bardzo. Rycerze z 3 gwiadkami sa jednak silni jak cholera.

LDeska

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-21 20:32:37
W następnej turce pada miasto wiktorii notthingam i idziemy na york.
Yorku nie spalimy, bo jest tam notre dame. Miasto będzie w posiadamiu leszka, a on raczej nic nie wywinie ;)

Myślę, że pacala zaatakujemy za jakieś 10 tur. Pacal ma rzeczywiście dużą flotę, ale powinniśmy sobie poradzić. Ja będe miał ok 6 fregat i razem z leszkiem mamy 20 galeonów.
Najważniejsze, żebyś miał dobrą osłonę na armię inwazyjną, tzn słonie i rycerzy i żeby pacal za szybko nie doszedł do fregat czy strzelców.
Weź też dużo katapek, żeby szybko zdejmować obronę miast i żeby nie dostały za bardzo z flankowania.

Spaliłem to miasto wiktorii co je założyła. Jakbyś mógł zobaczyć łucznikiem konnym czy nie ma gdzies powyżej barbów, bo chcę miasto założyć tam gdzie ruiny sa koło złotka.
Co w końcu z tym miastem sumera? odbiły je barby? Ja na razie wycofuję stamtąd wojsko (knechtów) bo musze mieć ich gdzie indziej i miasta moje będą bez obrony, więc jakbyś widział jakieś jednostki barbów to daj znać.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-23 09:17:00
Hej, nottingham zdobyte, teraz idziemy oblegać york.
Ważna sprawa, ile będziesz miał wojska za 10 tur? Dasz radę sam oblegać i zdobyć dolne miasto pacala?

My z leszkiem musimy jeszcze obmyśleć jak pacala zaatakować, czy iść po kolei miastami od góry, czy może od razu na stolice walić, czy może równocześnie.
Dużo zależy to od tego w jakie techy pójdzie pacal po demokracji.
Pacal ma dośc dużo wojska, jednak są to głownie łucznicy, rycerze i katapy, więc powinny łatwo padać w miastach przy naszych knechtach z CR.

Peter ma kolejny złoty wiek (już 3). Idzie po demokracje, zajmie mu to 1-2 tury. Ma ok 1700 nauki na turę. Po tym pewnie pójdzie po korporacje, więc niema co na niego liczyć. W miastach robi same urzędy celne. Wojska brak.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-23 21:12:13
U mnie zgodnie z ustaleniami. Bede mial tez katapulty, ale jak pisalem wczesniej najgorsze zagrozenie to liczna flota Pacala, bo mi rozwali statki.
Wojsko juz prawie gotowe, galerki tez zbieram do upgradu - wiec jesli chodzi o mnie to wszystko zgodnie z planem.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-23 21:14:24
Co z tymi rezolucjami?
Peter nam wczesniej szkodzil?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-23 22:03:12
Peter na razie nie szkodzi.
Trochę zaspałem, bo niedługo wybory do pałacu, a mógłbym być nominowanym, ale były ważniejsze sprawy niż rozprzestrzenianie reli.
Może uda się zdobyć york szybciej, to z automatu będę nominowany, ale czy zwyciężę, to nie wiem. Wątpię, bo to peter jest lubiany wśród AI.

Jak dobrze obmyśli się atak, to flota pacala nie bedzie groźna. Zależy też w jakie techy pójdzie, oby nie w fregaty.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 13:26:48
Ja mysle, ze jak mu wypowiecie wojne, to od razu przezbroi swoje karawelki w fregaty, zanim sie zdazymy obejrzec.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 13:33:45
ale na razie nie ma co przezbrajać, bo nawet prochu nie ma, a musi jeszcze dojść do chemii.
W tej turze zobaczę w co poszedł.
Nawet jak pójdzie po fregaty, to ja też powinienem mieć już statki liniowe, bo idę prostą drogą do grenadierów i dział.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 14:21:08
Ja musze dzisiaj albo jutro zweryfikowac swoje plany naukowe jeszcze raz, bo moze jednak uda sie bez astro, ale watpie. Narazie i tak zbieram kase, zeby w nastepnych 3-4 turach pociagnac na 100% nauki. Tak na oko wynalezienie astro oznacza dla mnie utrate okolo 100 kasy (na 100%) lub 70-80 kolbek, wiec pociagne astronomie chyba do ostatniej tury i bede czekal.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 14:25:05
spoko, zwlekaj do samego końca.
U nas może się przedłużyć, bo wiktoria ma w yorku już 5 strzelców i może kontratakować nasz stack słoni i knechtów. Nie mamy czym się bronić na strzelców. Ale wylądujemy za rzeką i zobaczymy.
Jak nas wiktoria zaatakuje to będziemy czekali do grenadierów, czyli za jakie 6 tur.
Za to jak będę miał już grenadierów, działa, fregaty i statki liniowe, to z pacalem pójdzie znacznie szybciej. Na razie spowalnia nas głównie zdejmowanie obrony katapkami - 4-5 tur na miasto. Mając działa poszłoby to znacznie szybciej.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 14:34:38
Ech, no wlasnie spowalnia was cos, co ja bym zalatwil swoimi cho-ko-nu (zwlaszcza generalami), niestetety glupi uklad geograficzny powoduje, ze moje wojsko siedzi w domu i sie deprecjonuje. Gdybys mogl swoimi fregatami oslonic moj transport, to by bylo super, ale tez trzeba policzyc ile z tym zejdzie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 14:39:17
Ja będę miał fregaty za 3 tury, ale... nie wywołam wojny pacalowi puki nie zdobędziemy yorku, a tu może być przesów o kilka tur, żeby dojśc do grenadierów.
Mając wojsko pod yorkiem nie damy rady utrzymać zdobytych już miast, a w szczególności hastings które jest dla mnie najważniejsze.
Tak więc trzeba trzymać się kolejności. Wiktoria nieźle dała czadu z tymi strzelcami, ale jakoś sobie poradzimy. Ty rób wojo, na pewno się przyda też później.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 14:42:57
Jest jeszcze inne wyjście.
Z wiktorią podpisać pokój, a teraz zaatakować pacala puki ma tylko łuki i rycerzy.. Hmm musze to przemyśleć i obgadać z leszkiem

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 14:43:38
Pacal juz od 2 tur nie zrobil mi desantu, ale regularnie jest czyszczony z wojska i pewnie niebawem znowu sie wyprztyka, wiec jego sila to tylko liczna flota, ale naprawde liczna.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 14:45:58
Deb, ja widzę ile pacal ma statków, bo widzę całe jego państwo łącznie ze wchodzeniem do miast. Flota łatwo pójdzie na dno bo pewnie będzie je trzymał w miastach znając AI.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 14:47:32
Z Pacalem jest ten problem, ze trzeba przelamac stack 8 galeonow + 6 karawel.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 14:49:41
Do mnie ostatnio niewiele gorszym stackiem podplynal (4 galeony i 6-7 karawel).

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 14:52:42
Wiem, ale my z leszkiem nie będziemy mieli z tym problemów. Zobaczymy co pacal zrobi jak wypowiemy mu wojnę z leszkiem i wylądujemy koło jego górnych miast. Ty wylądujesz jak będzie morze bezpieczne. Pamiętaj że leszek ma szybsze statki o 1 poza tym mamy 20 galeonów plus 6 fregat. Powinniśmy dać radę.
Zapytałem się leszka, czy odpuszczamy na razie wiktorii, bo jak dla mnie możemy jej odpóścić, bo to miasto i tak idzie dla leszka.

Jakby się zgodził, to wojnę pacalowi wypowiadamy za ok 3 tury. Najlepiej po tym jak zrobi u ciebie desant. Zapowiada się na desant?

My będziemy atakować od jego górnych miast po kolei.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 14:59:03
Astronomie moge miec za 3-4 tury + tura na przezbrojenie galerek, chyba, zeby bylo bezpiecznie bez przezbrojenia. Galerki za 2 tury bede mial w gornym miescie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 15:03:32
Na upartego możemy wywołać wojnę teraz, bo akurat mamy szybkie dojście pod miasto pacala. Tyle, że musimy zostawić coś do obrony zdobytych miast i nie będzie na razie fregat.

Tak wygląda obecnie sytuacja, nie wiem czy kulturka skoczyła w tej turze pacalowi czy nie. Jak nie to możemy po skosie w 1 ture znaleść się pod miastem pacala.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 15:03:46

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 15:05:53
Poczekajmy z ostateczna decyzja na ture jak chociaz ja zrobie, to podam dokladniej, czy mi sie uda, bo nie wiem na ile tur starczy mi kasy i czy wystarczy na przezbrojenie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-24 15:16:15
Prawdopodobnie zaatakujemy już w tej turze, co najwyżej w następnej. Ty dołączysz kiedy będziesz mógł. Zdejmowanie obrony w miastach i tak nam trochę czasu zajmie więc nie ma pośpiechu.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 22:07:31
Mam w Nottingham karawelke, wiec troche widze. Do Chichen Itza mozecie wjechac w jedna ture z tego miasta. Mysle, ze dobrym pomyslem bedzie, jesli poczekacie na nowy desant Pacala do mnie.
Ja astronomie moge miec za 5 tur wynaleziona, ale bez kasy na upgrade, wiec w trzeba liczyc 6, a w zasadzie 7 po upgradzie, ale jesli Pacal zwinie swoja flote po waszym ataku do was, to juz za 5 tur bym wyslal wojsko na jego wyspe. Dzisiaj zbilem mu kolejny galeon, ale to wojna 1:1 - ja wystawiam na wabia karawelke, a on niszczy galeonem, a potem ja dobijam.
Biorac pod uwage scenariusz bez astro, to niestety tragedia, sa dwie drogie kluczowe technologie, na ktore obecnie trzeba mi 9-10 tur, po wybudowaniu uniwerkow moze zbilbym na 16 tur razem, ale do tego jeszcze technologie poboczne, wiec w sumie wychodzi i tak okolo 25 tur do stali, a te ironclady to sam wiesz, jaki z nich pozytek - niby mocne, ale wolne strasznie. Jednak przy pozniejszej wojnie z Inkami trzeba cos takiego miec.
Pacal robi czesci zamienne.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-24 22:15:14
W obliczeniach i tak zrobilem blad, bo patrzylem na 100% na nauke, a na kazde 3 tury musze jedna ture przeznaczyc na zbieranie kasy, wiec wychodzi mi okolo 35 tur do stali tak naprawde.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-25 08:11:10
Więc tak, pacalowi skoczyła kulturka więc musimy z wody go atakować. W tej turce co będzie wypowiadamy mu wojnę i lądujemy na krówkach, kratkę od jego miasta chichten itza i idziemy je oblegać.

Zanim pacal dojdzie do strzelców powinien stracić te dwa górne miasta, a na stolice ja będę miał już grenadierów. Najważniejsze dla nas jest teraz przetrwać pierwszy kontratak rycerzy, bo trochę ich ma.
Zresztą pacal ma tak dużo wojska bo jest w wojnie z tobą i algorytm mu nakazuje mieć tyle.

Jak pozwolą na to okoliczności, to będziemy mogli osłaniać twoje lądowanie własną flotą, bo przez najbliższe 7 tur nie będzie nam potrzebna.

Czekać na desant się już nie opłaca, bo lepiej atakować większą ilość łuczników, niż jakby miał ich mniej, a przezbrajał na strzelców.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-25 11:28:48
ps. a co w końcu z tym miastem sumera? barby je nie zdobyły?
wolę sam go nie zdobywać, bo miałbym wojnę z elą.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 18:38:11
Wylądowaliśy u pacala, ale leszek dał tylko 2 słonie do obrony armii inwazyjnej. Może nas zmasakrować :/
Jakbyś mógł podpłynąć i zrobić screena naszych jednostek lądowych, to bym zobaczył czy kontratakował nas rycerzami i czy nam coś uszkodził lub zniszczył.
Armię mamy na krówkach koło chichten itza. I jakbyś mógł też zobaczyć czy w nothingam są wszystkie jednostki zdrowe i w hastings to byłbym wdzięczny.

Daj znać czy mamy płynąć flota na południe i ci asekurować desant. I za ile tur byś się desantował.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 18:48:28
Wiktoria ma juz w tych miastach redcoaty. Nie wiem jak to mozliwe, ale dostalem raport, ze karawelke rozwalil mi rycerz Pacala, ktory byl w Twoim miescie (tym od Wiktorii).
Miasto Sumera jest Sumera, mam tam dwa rydwany i chyba musiales zdjac tego konnego barba, ktory byl chyba tylko jeden.
Szkoda, ze nie poczekaliscie, az Pacal zrobi na mnie nowy desant, ale rozumiem, ze mieliscie noz na gardle i zalezalo wam na pokoju z Wiktoria.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 18:49:12
Podplynalem, w miescie widzialem malo jednostek.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 18:51:04
To jak to w końcu jest? Zobacz u mnie w ekranie dyplomacji czy mam miasto nothingham, może je po prostu odbił.

Masz tam jakiś zwiad w ogóle?

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 18:56:44
Tak, Nottingham jest Twoje. Jednak dosc dziwne jest, ze macie tam tako malo wojska:

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 18:59:56
Tyle ma być wojska, reszta wylądowała na krówkach koło chichten itza.
Za 2 tury szturmujemy to miasto.

Daj znać to co pisałem wcześniej, czy mamy płynąć flotą i kiedy mógłbyś lądować.
Może chcesz czekać na moje fregaty?
Powinienem je mieć max za 5 tur. Powinniśmy do tego czasu zdobyć tez te dolne miasto pacala i tam je upgrayduje i mógłbyś wtedy lądować.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 19:04:37
Wojsko mam gotowe do desantu przy swoim polnocnym miescie i mam tam juz 3-4 galerki.
Zdziwil mnie ten zapis, bo wiem, ze karawelke mialem chyba wlasnie w Nottingham:

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 19:04:52

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 19:08:29
A przy okazji, zauwazyles, z kim Peter podpisal pakt defensywny? ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 19:20:03
No peter podpisuje z każdym z kim się da pakt defensywny, bo inaczej by go zjechali.
Napiszę peterowi, że jak nie chce stracić szlaków handlowych ze mną i leszkiem to w turę przed naszym atakiem na wiktorię to żeby zerwał ten pakt.

Z tego screenu co dałeś wcześniej wynika, że nothingham jest nadal w moich rękach. To dla mnie dobrze, bo to miasto daje mi 200 monet na turę. A cienko u mnie z kasą. Tzn teraz zbieram kasę, ale to dlatego że buduję wreszcie uniwerki i obserwatoria i później dam na naukę 100%.

Rycerze pacala są łatwo do zniszczenia jak będą w mieście, wtedy byle knecht z CR sobie radzi z maksowaniem. Najgorsze jak zbierze je w kupę i zacznie kontratakować. W najbliższych turkach wszystko się wyjaśni.

Peter właśnie wymyślił proch, jeszcze 2 tury ma GA.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 19:26:25
pacal w miastach buduje na zmianę biura ochrony i trebuszety.
Dla nas w sumie to dobrze.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 19:26:38
Mysle, ze troche przesadzacie z Pacalem - flote ma silna, bo sam widze, co podplywa, ale wojsko regularnie u mnie wtapia. Ostatnim razem, jakies 3 tury temu 9 wojska, a wczesniej to co 2 tury dosylal po 3-6-9 jednostek.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 19:29:49
Ale że co przesadzamy? My go nie atakujemy bo jest najgroźniejszy, tylko bo mamy na niego siłę, a i można skorzystać no i ma MM.
Inka za silny niestety teraz. Dopiero go ruszymy z niszczycielami.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 19:32:01
Jak polaczymy nasze sily, to damy rade.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 19:34:50
Jednak osobiscie uwazam, ze po Pacalu i Wiktorii powinnismy sie wziasc za Ele. Obawima sie tego, ze gdy my bedziemy wojowac z Inkami Peter sam przejmie miasta Eli i bedzie rozgrywac po swojemu gre.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 19:44:50
No niestety, peter teraz może dużo zrobić sam.
Ale przejmując wszystkie miasta eli będzie miał ogromne koszty utrzymania tam kolonii, nawet budując drugi pałac. Przy 5 miastach koszty na miasto wynoszą około 15 monet z sądem, ale już każde następne zwiększa koszty wykładniczo. Tylko takie pocieszenie.

Ja tam mogę i atakować elę, ale wątpię żebyśmy przed peterem się wyrobili. On zaraz będzie miał strzelców i grenadierów, a może nawet niszczyciele i ckmy.

Dla mnie jedyną szansą jest teraz rozbudować państwo i podgonić petera na długich złotych wiekach. Jak go dogonie i będziemy na równi, to jest szansa na jakieś rozegranie, ale jak pisałem, nie chcę tak filozofować. Teraz chcę podbić pacala i odpalić sobie długi złoty wiek. Zobaczymy co będzie później.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 20:03:25
ps. to jak ci się uda, to możesz spróbować na papierze podzielić elę z peterem.
Tzn umów się z nim na podział eli, ale niech uwzględni to, że my, tzn ja i leszek będziemy ją atakować razem z tobą, jak uporamy się z pacalem.

Chodzi o to, żeby mu uświadomić, że jak sam łyknie elę, to nas uprzedzi i nam się to raczej nie spodoba.

Ewentualnie możesz na razie nic nie wspominać, ale prawie pewne jest, że ją zaatakuje za jakieś 10-15 tur i to mocnymi jednostkami, w tym działami.

Zastanów się i daj znać jak chcesz to rozegrać. Oczywiście dla mnie lepiej by było jakby peter był słaby, ale w sumie aż tak mi nie zależy na zwycięstwie. ładnie państwo przymaksował i w sumie może wygrać. Dla mnie najważniejsza jest fajna gra i teraz taką mam :) .

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 20:15:14
Wiem, bo widze jak sie rozwija. Zaatakuje Ele kiedy bedzie chcial i nikt mu nie wmowi innego terminu. Mogl zaatakowac Ele, gdy los Wnuczusia wisial na wlosku i to olal. Dlatego gralem pod konwersje Eli na Buddyzm, zeby go zaatakowala, ale wyszlo dennie. Zainwestowalem nawet 3 mnichow buddyjskich, jednak wzmocnilem tym tylko Inke, co prawda nieznacznie, ale jednak.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 21:01:08
Wiesz, jak mu zacznie wmawiać, że my mamy w planach atak na elę za jakiś czas i czy się chce przyłaczyć, to juz musi myśleć i liczyć się z tym, że jak ją łyknie sam to będzie miał ciebie i nas przeciw sobie.
A ja powinienem do niszczycieli dojść w tym samym czasie co on, więc nie będzie nas mógł tak szantażować technologicznie.
Zresztą bombel też zaczyna się ładnie rozwijać i jak dojdzie do niszczycieli, to myślę że nas wspomoże. Ale to jak pisąłem daleko idące kombinowanie.

Ja na razie dzięki latarni odbijam się od dna. Teraz jeszcze czekają mnie 2 długie wielki, więc powinienem dogonić petera i nie bedzie tak źle. A on jest na razie sam, bez sprzymierzeńców.

Elę podejrzewam, że zjedzie dużą ilością kawalerii. Mam nadzieję, że ela do tego czasu dojdzie do strzelców.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 21:10:23
Najlepiej, jak zaatakujemy Ele bez jego wiedzy, przynajmniej narazie tak mi wychodzi. Jak jest taki samos, to niech zobaczy ile na tym traci.
Nasze oficjalne pseudosprzeczki moga nam wyjsc na zdrowie, hehe ;)
Z reszta sam dobrze wiesz, ze Kolos zaczal cos zarabiac dopiero po wybudowaniu bankow, ktore scinalem, a wiec tracilem pola na morzu. Do mojego stylu gry Kolos nigdy nie pasowal, bo ja zawsze ostro scinam populacje i tracilem zyski z Kolosa, ale jakos inaczej nie potrafie, hehe

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 21:15:53
No dobra zobaczymy jak się to rozwinie, może uda się pacala szybko zjechać.
Później może być ela, bo nawet mi pasuje przejąc jeszcze te jedno miasto wnuczusia.
A co inka zrobi w tym czasie to zobaczymy :)

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 21:20:58
Jezeli chodzi o Pacala, to duzo zalezy od tego, czy mozecie z Leszkiem przyplynac do mnie flota obrona, to wtedy wyladuje na jego wyspie i zaczniemy gre w dwa ognie.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-26 21:22:15
Chodzi mi konkretnie o okolice Uxmal i mojego najblizszego miasta.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-26 21:29:50
myślę, że damy radę przypłynąć, zobaczymy czy pacal atakuje nasze galeony.
Daj tylko znać kiedy mamy nimi dokładnie przypłynąć, czy mamy się spieszyć i od razu naginać na dół, czy płynąć spokojnie i nie narażać się na ewentualny kontratak i czekać do fregat.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-27 03:09:36
Biorac pod uwage fakt, ze Pacal bedzie mial juz za 3 tury rifling, to jak najszybciej, ale obawiam sie, ze to i tak za pozno. Na moje oko wychodzi, ze doplyniecie pod Uxmal za 4 tury. Wtedy czesc jednostek sobie juz zupgraduje i bede mial baaardzo ciezko - jedyna strategia, to spalic, albo zajac Pacalowi co sie da - jesli to go opozni o 1 ture, to zdobede Uxmal, zanim wprowadzi nowsze jednostki, ale nie popatrzylem, czy ma juz gunpowder, bo jak nie, to jest jeszcze 2-3 tury dodatkowo.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-27 08:57:48
nie ma gunpowder, ale... po pierwsze musieliśmy zmykać na razie, bo... leszek dał do obrony tylko 2 słonie i pacal atakował. Stracił 2 rycerzy na słoniach leszka, ale dalej atakował i zniszczył mi medyka. Teraz spróbujemy jeszcze raz lądować tym razem z obstawą 4 słoni.
Z dołu płyną 3 galeony pacala, obawiam się że z wojskiem do pomocy. W drugim maksowaniu wysłałem tam swoje galeony i zablokowałem te galeony żeby nie wpłynęły do miasta, ale złego sejwa wysłałem bomblowi i teraz nie wiem co będzie.
Jak poszła turka, że galeony nie są zablokowane, to kicha, bo może wysadzić 9 jednostek i już nic nie zrobimy. Kicha...

Deb (Imperium Deb) 2010-06-27 11:22:09
AI dziala na zasadzie kamikadze i atakuje intruzow wszystkim jak leci, hehe
Dlatego podstawa jest liczebnosc. Mysle, ze te galeony Pacala moga byc raczej puste, ale moze tam miec 6 jednostek, a 3ci galeon do obstawy. Pacal musi skupiac cala swoja uwage na mnie, bo mam przy jego granicach w swoim miescie 30 jednostek.
Niestety ten zapis, co Bombel mi przyslal dzisiaj tez nie dziala.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-28 11:54:16
hej, jak widzisz kisimy do grenadierów.
Fregaty będe miał za 2 tury, le czy potrzebne teraz?
Pacal posyła dużo wojska w naszą strone, więc może cię trochę odciążymy.
Najgorsi są ci rycerze, szachują nam miasta, które musimy obstawiać.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-30 18:45:18
No Pacal poszedl raczej do was, chociaz wczoraj i tak wysadzil u mnie 3 rycerzy. Mysle, ze jest na tyle oslabiony, ze to bedzie gra pozycyjna, chyba, ze przez ta swoja pomylke naprawde mocno wtopiles. U mnie na morzu Pacal rzadzi bez dwoch zdan, ale mozna powiedziec bezszkodowo. Fregaty sa dobre na blokowanie miast portowych i zarabianie kasy, no a jak przy okazji wybijesz jego flote, to juz w ogole mam droge wolna.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-30 18:51:50
pacal stracił właśnie ponad 10 jednostek i nagina następną kupką do nas. U nas strat brak i miasto odbite. Za 2 tury ma strzelectwo, ja w następnej turze wymyślę fregaty a greny za kolejne 3. Do tego czasu kiblujemy.

Peter właśnie przeszedł na pańśtwo narodowe i będzie draftował strzelców. pewnie pójdzie też po kawalerię, tylko zastanawiam sie czym będzie zdejmował obronę miast, bo katapek nie ma a do dział dośc daleko.

Na szczęście skończył się mu GA i wreszcie zaczynam go doganiać. Jak mnie teraz nie zaatakuje to go dogonie, ale jak szybko podbije elę, to już nie dam rady raczej.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-30 18:58:20
Tak, on sie na Ele szykuje, bo mi pisal nawet, ze jednak chce ze mna ja zaatakowac, ale mu powiedzialem, ze jestem w trakcie ewakuacji swoich wojsk z tamtej wyspy i ide na Pacala, co jest z reszta prawda, bo mialem tam ponad 20 jednostek, ale doszedlem do wniosku, ze to nic nie da bo Ela na Wnuczusiu porobila sobie straszne promocje na jednostkach. Tak troche latam w ta i spowrotem, a wojsko sie starzeje.
Powiedz mi, czy jest Ci jeszcze potrzebny kamien, bo planuje w 2 miastach wybudowac zamki - z tym by mi zeszlo szybko i potem znowu moge dostarczac kamien, ale tu mowie w perspektywie jakichs 5 tur.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-30 19:02:23
Ewentualna przerwa dostawie kamienia trwalaby 2, gora 3 tury. Jak ustalimy termin, to bys sobie po prostu na ten czas przestawil produkcje na cos innego, jak tez jeszcze budujesz zamki.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-06-30 19:17:19
ale ja nie mam od ciebie kamienia, tylko od leszka. zresztą jak możesz to sprawdź to pod f4. kamień jest mi potrzebny teraz dośc bardzo :) , ale jak mam od leszka to nie potrzeba mi od ciebie.

Deb (Imperium Deb) 2010-06-30 19:30:36
OK, jutro sprawdze, ale wydawalo mi sie, ze masz ode mnie kamien.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-05 23:31:16
Dzisiaj musialem zerwac dostawe kamienia, bo sie zorientowalem, ze moge juz budowac oxforda. Potrwa to 10 tur.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 08:08:26
ok, ja już nie potrzebuję kamienia.
Oxford właśnie wybudowałem a zamków więcej chyba już nie będę budował.
W tej turze będę miał chemię i w następnej przezbrajam. Ciekawe w co pójdzie pacal.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 12:22:23
Pacalowi brakuje tylko prochu, zeby miec kawalerie - patrzac na jego tempo to za 5 tur. Leszek widze podpisal z nim pokoj. Takze Twoje fregaty beda kluczowe, bo ja wojska bez tego nie mam jak wyslac. Narazie wynajduje proch, ale mam odlozona kase zeby pociagnac do stali, wiec za 11-12 tur katapulty bym przezbroil na dziala. Ale jesli po chemii uda Ci sie uzyskac panowanie na morzu, to pod obstawa jestem gotowy w kazdej chwili wyslac wojsko pod Uxmal.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 12:43:41
jak to leszek podpisał pokój z pacalem? chyba co najwyżej rozejm.
A nie wiesz w co poszedł pacal? Myślę że nie powinno być z nim źle. Ma tylko 4 miasta na tym koncie, a teraz robił karawele. Nawet ja dojdzie do fregat to i tak go wymaksujemy na morzu. Gorzej z kawalerią, choć mamy słonie. Może uda mu się odciąć go od koni.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 13:37:49
Pacal robi military tradition (za 3 tury). Leszek podpisal pokoj z Pacalem w 1250 jesli dobrze pamietam. Jak uda Ci sie przebroic chociaz 5-6 fregat w poblizu, to powinno sie udac mi desantowac.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 13:59:38
jeśli leszek rzeczywiście podpisał pokój to kicha totalna...

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 14:03:03
No ja nie wnikam jak tam miedzy wami sie uklada, tylko pisze jak jest, a wczoraj sie przygladalem troche logom. Dlatego tylko licze na Twoje fregaty, ktore zapewnia mi bezpieczny desant i wojne mamy wygrana.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 14:05:20
jeśli leszek podpisał pokój (a miał tylko rozejm) to oznacza właściwie koniec inwazji na pacala i w ogóle podważa sensowność istnienia floty teraz.
Musze się upewnić czy rzeczywiście tak jest i pomyśleć co dalej.
W ogóle coś ostatnio z leszkiem nie mogę się dogadać i zgrać. Wpada na 5 min wali turkę i go nie ma. Nawet tajnych nie czyta :/

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 14:07:56
Maja pokoj na 100%

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 14:44:31
ta, właśnie leszek napisał że dał z nim pokój.
Nie mam pojęcia co teraz robić. Trochę m,nie to wkurzyło. Człowiek stara się wszystko obmyślać, maksować, a tu takie coś i gra rozwalona...

Jak masz jakieś pomysły to wal. Ja nie widzę swojego lądowania za 10 tur gdy pacal będzie miał kawalerię. Szkoda mi mojego wojska, żeby sobie na nim pacal promocje nazbierał.

Schrzaniliśmy jedyną okazję na załatwienie pacala i odbicie się od dna. kurna sojusze.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 14:50:32
mógłbyś jeszcze sprawdzić czy pacal nie odbił mojego miasta nothingam z całą moją flotą na statkach?...

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 15:09:33
Nie, bo wczoraj patrzylem na logi i to na pewno by mi sie rzucilo w oczy, jak pokoj Leszka z Pacalem.
Od samego poczatku pisalem Ci, ze jak narobisz fregat i opanujesz sytuacje na morzu, to ja przejme ciezar walki w terenie i technologicznie caly czas do tego zmierzam, olalem astronomie, zeby isc prosto do dzial.
Jak podpiszesz pokoj z Pacalem jak Leszek to chyba zostaje nam tylko Ela (na ktora szykuje sie juz Peter), ale najwiekszy interes obaj bysmy mieli na Pacalu, bo najszybciej, a po drugie fregaty z doswiadczeniem spisywalyby sie jeszcze dalej dlugo.
Ten pokoj Leszka to byl duzy blad, bo jak wam sie skonczy pokoj z Wiktoria, to ona bedzie atakowac, ale to moze byc tylko jego zmartwienie chyba, jesli to on posiada miasto przy niej. Ja licze na Twoje fregaty, a jesli zdecydujesz sie na pokoj z Pacalem, to tez zrobie z nim pokoj 3-4 tury pozniej i Pacal z Wiktoria was wygonia z wyspy, a ja pojde z Peterem na Ele.

LDeska

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 17:36:22
problem w tym, że ja teraz jestem wystawiony na atak pacala, bo nie mam czym bronić nothingham przeciw rycerzom i niedługo kawalerii. Leszek mnie wystawił, a ja nie mam słoni, ani nic do obrony. Wojsko mam typowo ofensywne. Ja tam mogę na razie wojować z pacalem, ale jak podejdzie pod miasto, to muszę z nim od razu pokój zawierać, bo nie mogę stracić tego miasta.

Jeśli uważasz, że sami sobie poradzimy, bez leszka to możemy spróbować, ale jak pisze jest to ryzyko. Mogę upgraydować fregaty. Tylko same fregaty to też trochę za mało. Liczyłem na całą flotę galenów moją i leszka, to by było coś. A tak ja swoich galeonów nie mogę ruszyć z nothingham, bo wojsko musi tam stacjonować i jak coś się ewakuować szybko, nie będę ryzykował swoich doborowych jednostek.
A najgorsze jest to, że pacal ma kulturkę pod tym miastem i klupę rycerzy, a ja kurna mam samych knechtów do obrony tego miasta. masakra.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 18:41:08
No niezle Cie zalatwil. Jezeli chodzi o Pacala, to ten wciaz mnie atakuje, chociaz od waszego ataku troche slabiej, wiec po prostu rozdziela sily. Nie wiem czy dasz rade sie obronic w Nottingham, bo nie znam w ogole Twojej sytuacji, ale kilkanascie jednostek spokojnie powinno dac rade, bo mi przewaznie tyle wystarczalalo do rozbicia desantu Pacala. Mysle, ze jak wyplyniesz jakims stackiem fregat, to Pacal w ogole zacznie inaczej grac, jak mu miasta zaczniesz blokowac.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 18:44:48
Aaa... Pacalowi wystarczy jedna wygrana bitwa na nowego generala.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 18:52:59
ja mam samych knechtów i katapki, więc na razie nie mam czym bronić nothingam. Jak podejdzie rycerzami i trebami to tragedia.
Niedługo miasto się odbuntuje to spróbuję szybko wyciąć piki, a za 4 tury przezbroję na greny i zobaczymy. Może się uda.
A najśwmieszniejsze jest to, że gdyby leszek podczas pierwszego ataku na pacala posłał normalnie 5 słoni zamiast 2, to byśmy już zdobyli jego górne miasto i oblegali dolne. Taki mały błąd a zmienia wszystko. Mam wrażenie, że leszek jest tajnym sojusznikiem pacala ;)

Ogólnie to bym się tym wszystkim nie przejmował, bo powoli można sobie każdego AI wybić, ale wszystko to jest na rękę peterowi.
Ja chciałem go dogonić na długich złotych wiekach, ale jak widać wszystko się chrzani i nie wiadomo kiedy zdobędę stolicę pacala. A te złote wieki przydały by mi się już, a nie za jakieś 50 tur. Wtedy to będzie już po grze.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 19:00:20
Tak ludzie graja. Z Wnuczusiem mialem to samo.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-06 19:01:56
a powiedz mi skąd wiesz ile pacalowi brakuje do generała? da się to gdzieś sprawdzić? czy liczysz? :D

Deb (Imperium Deb) 2010-07-06 19:03:34
W ostatniej turze, jak zaatakowalem zla karawelka jego galeon to mu sie urodzil, ale zrobilem wgranie i rozwalilem mu ten galeon innym statkiem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-07 08:06:55
Więc tak:
Pacal jakoś ma mało wojska teraz od górnej strony, w miastach tylko po 2 strzelców i coś jeszcze. Nie wiem gdzie podziało się jego wojsko, może na galeony dał.
W tej turze robię upgrade fregat i płynę do ciebie na dół. Zajmie to ok 5 tur. Fregat będzie 6-7 plus kilka galeonów. Powinno starczyć do osłony twojej inwazji i ewentualnie do zmiękczenia obrony miasta.

My z leszkiem najpierw robimy atak na wiktorię, żeby zdobyć york i za 10 tur atakujemy znowu pacala od góry. Będą już działa i greny. Sam nie mogę atakować teraz pacala bo nie mam obrony na konnicę.
Miejmy nadzieję, że pacal nie pójdzie za szybko po fregaty.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-07 10:13:19
Za ile tur dotarlbys tymi fregatami do mnie na dol?
Jak wejde do gry to zrobie screena o ktore miejsce mi chodzi, ale to jest po prostu ciesnina miedzy moja wyspa a Pacalem. W tym gornym miescie mam wojsko. Ja w wojnie licze na moje cho-ko-nu, ktore dzialaja dodatkowo jak katapulty, ale jakby co to poscinam trebuszety, chyba ze w miescie beda pustki i oplaci sie atak prosto z morza. Ode mnie do Twoich fregat dolacze kilka karawel, to Pacal sie nawet nie odwazy ich zaatakowac.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-07 10:15:32
Aaaa... kiedys tez pekalem, ze moze ma wojsko na tych galeonach, ale w wiekszosci sa one puste.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-07 10:21:48
za dokładnie 5 tur mogę być kratka pod uxmal.
ponieważ ty się ruszasz przede mną, to za 4 tury możesz tam dopłynąć, wylądować i zostawić tam flotę. Ja tam się ruszę po tobie i wtedy dopiero ruszy się pacal.
Wg mnie atak z morza się nie opłaca, bo nie można zmiękczać katapkami, lepiej wylądować, zdjąć obronę i wtedy walić.
Jakby udało się tą flotę dorwać w porcie to było by super, ewentualnie jakby się ewakuowała na górę to też ok, bo ją później dorwiemy.

Nie wiesz ile fregaty dokładnie zdejmują obrony jak są zamki? Bo normalnie jest 8% na turę, ale zamki zmniejszają 4-krotnie, ale nie wiem czy też dla broni strzeleckiej (fregaty). Czyli czy fregaty zdejmują 8% czy tylko 2% jak jest zamek.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-07 10:23:26
ps. pacal w miastach robi treby.... dziwnie gra, gdy jest w defensywie. ale dla nas to dobrze, treby w polu są kijowe.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-07 11:41:19
Tak, on robi trebuszety, desantowal do mnie co najmniej 4 sztuki w sumie. Wydaje mi sie, ze 8%

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 14:40:04
Jak tak patrzylem, to za 7 tur mialbym mozliwosc przezbrojenia wojska do grenadierow, moze warto poczekac, jesli Pacal zaraz bedzie mial kawalerie?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 14:43:30
Ja Pacalowi niemal co ture kasuje jakas karawelke, albo galeon, ale jak dojdzie do fregat, to moge liczyc tylko na Ciebie, albo zacisnac zeby i dojsc do ironcladow. Tak czy siak kluczowe sa Twoje fregaty przy wojnie z Pacalem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-09 14:50:09
ja fregaty w tej turze przezbroiłem. możesz sam policzyć w której turze gdzie dopłyną (są w hastings i ruchu 4 pola).
Jak chcesz czekać do grenadierów to czekaj, ale wg mnie każda tura działa na korzyść pacala. Jak przezbroi na fregaty, no nawet ja nie pomogę.
Nie wiesz w co teraz idzie pacal?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 15:05:49
Pacal robi to co robil - military tradition i w przyszlej turze konczy, wiec przezbroi rycerzy na pierwsze kawalerie, albo kirasjerow. Potem najpewniej pojdzie do chemii (fregaty) i jedyna okazja to go pod Uxmal przyblokowac, gdybys zbil obrone i udalby mi sie desant prosto z morza, to potem razem idziemy na stolice chyba. Masz racje, ze nie ma na co czekac.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 15:06:43
Tego Hastings to nie kojarze za bardzo - daleko to od Nottingham?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 15:33:41
Ile bedziesz mial tych swoich fregat, bo w Uxmal jest 6 galeonow i 6 karawel. Musimy sie zgrac, zeby moje karawele dolaczyly na wspolny punkt, zeby stworzyc wspolny stack.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-09 15:36:20
Sorka flota jest w Nothingham.
Z morza nie masz szans atakować nawet po zbiciu obrony. Przecież on ma rifle, to tylko była by szansa grenadierami, ale to też 2-3 na jednego rifla.
Wg mnie musisz wylądować wszystkim co masz, w kolejnej turce będziemy zdejmowac obronę miasta i spróbujesz przymaksować atak, jak nie to kolejna turka. Musisz się przygotować na straty, ale zdobycie tego miasta dałoby ci wielką przewagę.
My w tym czsie powinniśmy pacala od góry cisnąć, więc się nie rozdwoi.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-09 15:37:30
będę miał 6 fregat i kilka galeonów.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 15:39:03
To miasto trzeba zdjac szybko, zeby Pacala przyblokowac w rozwoju, a przy okazji flota mu zniknie, jesli zagra w odpowiednio glupi sposob. Jak masz w Nottingham fregaty, to chyba 3 tury drogi beda.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-09 15:45:07
raczej 4 tury - policz.
Z tym, że na końcu 4 tury mogą być pod uxmal bez ruchu już, lub na lewo od uxmal z 1 ruchem, który mogę zużyć na zdjęcie obrony w mieście. Tylko nie wiem czy ci to miejsce będzie pasowało do lądowania.

Wg mnie kluczem u ciebie będą katapki, które mogą ładnie zmiękczyć obronę. Musisz mieć ich dużo, żeby ewentualne ataki kawalerii z flanki się rozłożyły, do tego słonie no i knechci z CR i powinno się udać.
Ile możesz na raz wyrzucić wojska u pacala?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 15:54:20
Tam nie ma dobrego miejsca pod ladowanie, bo wszedzie jest plasko. Poza tym wlasnie wgralem i liczylem - tak naprawde to wychodzi 5 tur drogi z Nottingham do ciesniny - brakuje jednej kratki, zebys sie wyrobil w 4 tury, bo moje galerki maja 2 punkty ruchy, ale pisales, ze ruszamy sie niby przed AI, to to tak 4-5 tur. Z drugiej strony za 7 tur mialbym upgrade generalow i innych cho-ko-nu na grenadierow, ktorzy mogliby sprobowac atak z morza i mamy zagwozdke, ale jak pojawie sie kawaleria, to i tak bede musial ladowac.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-09 15:57:20
zobacz sobie na singlu jakie szanse masz przy lądowaniu z morza. Jeśli nie masz 3xCR to minimalne (1-5%). Ale rób jak uważasz, tylko daj mi znać wcześniej co mam robić. Ja się teraz zastanawiam czy iść po grenadierach do strzelców czy po działa. Kawaleria pacala będzie niebezpieczna, na szczęście nie ma jej za dużo i pewnie nie będzie jej trzymał w kupie.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 16:01:03
Generalami mam 80% szans na wycofanie, wiec licze ze zmiekcza garnizon w miescie wystarczajaco, zeby sie udalo, ale to ma duzy sens, jakbym jednak mial juz tych grenadierow, a wmiescie rifle same by byly. Tak czy siak, za jednym razem wyladuje najwyzej tylko 10 jednostek, bo bede mial 4-5 galerek i bede musial 2-3 razy obracac.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-09 16:11:51
Ja te sie dzisiaj zastanawialem w co isc i wybralem grenadierow, skoro ma juz riflemanow. Dodatkowo wychodzilo o 1 ture szybciej, ale dziala to tez dobra rzecz, jednak stwierdzilem, ze to zbyt duze ryzyko isc prosto do dzial, tym bardziej, ze masz juz fregaty i mysle ze nasz atak sie powiedzie, chociaz jak narazie wydaje mi sie, ze najlepszym rozwiazaniem jest atak z morza, gdy Ty bedziesz zbijal fregatami Uxmal.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-10 09:38:52
Więc tak:
płynie 6 fregat plus 2 galeony. Z tym że 3 fregaty mają ruchu 5, więc one mogą szybciej dopłynąć, ale nie wiem czy warto rozdzielać flotę i ryzykować jej zniszczenie.
Od wschodu przypłyną jeszcze 2 fregaty z ruchem 6 pól, ale to najwcześniej za 5 tur.
Z nothingham w kolejne turce zrobi się fregata, też może się przyłączyć, jak będzie potrzeba.

Daj znać jak robisz. My w 190 turze ladujemy pod yorkiem i przewiduję zdobycie tego miasta w 2-3 tury i bierzemy się za pacala. Pacal teraz trzyma w miastach portowych po kilka jednostek, więc nawet nie będe musiał lądować pewnie, tylko zdobędzie się je z morza.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-10 21:25:00
No wlasnie tez myslalem, zeby wlasnie z morza, jak sobie zupgraduje generalow. W przyszlej turze koncze chemie. Absolutnie nie rozdzielaj floty, bo przy Uxmal kreca sie jeszcze 3 karawelki Pacala, oprocz tego co jest w porcie, a nie wiem jak w innych miastach, bo nie widze.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-11 00:13:11
Z pacalem dałem chwilowy rozejm. W nothingham miałem bynt i mi wojsko uszkodziło i mógłbym go nie obronić jakby zaatakował rycerzami.

Fregaty płyną poza kulturą pacala, powinny być o czasie.
Zniszczyłem też jeden galeon na wschodzie, chyba z wojskiem, bo po tym pacal zmiękł i chciał w ogóle rozejmu, wcześniej nie chciał.

Fregata zdejmuje ok 7% obrony, czyli całkiem nieźle.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-11 08:03:35
Pacal poszedl w metody naukowe, wiec ogolnie dosc bezpiecznie. Ja za 4 tury moglbym wojsko upgradowac, ale rozejmu mu nie dam, bo moze jeszcze jakis desant sam zrobi u mnie i sprawe ulatwi jeszcze bardziej. Przeciez on traci tyle wojska, ze nawet jakby co ture w kazdym miescie cos nowego produkowal, to wychodzi na zero. To Pacal szpiegiem to miasto podburzyl?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-11 09:02:36
nie, to wiktoria kulturą. Każda jednostka lądowa straciła 30% siły i miasto ma 7 tur buntu. Zdążyłem wyciąć w mieście 2 piki, a fregata już nie zdążyła się zrobić.

Jak chcesz możemy poczekać do grenów u ciebie, wtedy ja mogę w 2 tury zdjąć obronę miasta fregatami, a ty z morza zaatakujesz. Straty mieć będziesz, ale jest duża szansa że zdobędziesz miasto i flota pacala pójdzie na dno.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-11 11:38:19
W sumie to bedzie i tak chyba 2-3 tury pozniej niz poczatkowo planowalismy, a wojsko bedzie mialo zamiast 6 sily, to 12, chociaz jak bede atakowal cho-ko-nu, to w koncu obrone zmiekcze. Zdaze dorobic wiecej galerek, to bede mial wieksze pole manewru.
To musiales malo wojska miec, jak od kultury zrobil sie bunt - trzeba bylo mocniej miasto przyciac.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-11 18:38:14
wojska miałem dużo, ponad 20 jednostek.
Miasto przyciąłem mocno, to teraz jest 3 :)
Nie jest źle, szkoda mi tylko tej tury na leczenie. Miasto i tak jest ważne tylko przez latarnię, która i tak działa jak jest bunt.

W twój upgrade na greny zmienia diametralnie proporcje sił. Pamiętaj, że greny mają +50% na rifle. Do tego greny z 3xCR są niesamowici. Trzecia promocja CR daje dodatkowo +10% do strzeleckich. Czyli taki gren z 3CR ma w ataku na miasto z riflem +135%! Może spokojnie i z piechotą walczyć, a nawet z CKM.
Dlatego jak możesz, to rób cały czas knechtów i próbuj ich wyszkolić do 10punktów.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-11 19:51:34
No teraz to szkolenie mi do zera prawie spadlo, ale moze cos sie ruszy przez wasz rozejm i Pacal cos mi podesle ;)
Ja wolalem czekac, bo dlugo nie zejdzie, a zysk spory. Pacal poszedl neutralnie, wiec dobra nasza. Peter tez sie szykuje i idzie ostro - naazie robi galeony, ale zaraz pozniej poscina wojsko. Mysle jednak, ze bedzie gotowy, jak my juz po Pacalu bedziemy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 12:15:09
i jak, kiedy planujesz atak na pacala?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 19:33:23
U mnie wszystko zgodnie z planem, ale widze, ze masz nowego wroga (nawet mnie prosil o wspolne wypowiedzenie wojny, hehe). Mam nadzieje, ze to nie zaburzy naszych wspolnych ustalen, bo bez Twojej floty moja misja nie ma racji bytu. Tury sie ostatnio wleka, ale chyba za 2-3 tury bede w stanie zrobic bezposredni desant na Uxmal, przy Twoim wsparciu z morza.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 19:49:58
Piszesz o wilhelmie? Jedziemy go z bomblem i marwem.
Chyba że piszesz o wiktorii? Ją jedziemy z leszkiem.

Flota będzie u ciebie, do czasu aż będzie potrzebna, chyba że pacal coś wywinie, choć wątpię. Jak idzie w metody naukowe, to pewnie po tym pójdzie w fizykę. A do tego czasu już go pojedziemy.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 19:55:31
Tak, chodzi mi o Wilhelma. Ja juz dokladnie nie pamietam kiedy bede mogl upgradowac swoje jednostki, ale to jakies 2-4 tury i potem jazda na Pacala. Jak uda Ci sie zmiekczyc obrone, to zrobie bezposredni atak na miasto. Tak samo moze byc z nastepnym, oczywiscie z podzialem zyskow.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 19:58:47
Spoko, podział łupów jak pisałem wcześniej: Uxmal i Mutal są twoje, dwa miasta wyżej leszka.
Co do mutal to poi zdobyciu odpalamy GA, a po 12 turach kolejny, ale jeszcze będą bunty, więc spoko.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 20:02:15
No mi pasuje. Moim zdaniem obecnie Pacal jest najslabszym celem, ktorego nawet we dwoch spokojnie zalatwimy, bo jesli go teraz zostawimy na pozniej, to moze byc groznie i trzeba bedzie trzymac wojsko przy granicach.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 20:06:31
Mi tak na prawdę pacal nie zagraża, ale marzą mi się długie złote wieki ;)

Dla mnie najlepszym i naturalnym kierunkiem podbojów powinien być peter, bo nie dość że mi realnie zagraża, to jeszcze ma wypasione miasta koło mojej granicy, tyle że on za niedługo będzie miał piechotę i niszczyciele :P

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 20:20:18
No to mamy wspolne interesy jak ta lala ;)
Pacal ze mna walczy juz chyba ponad 50 tur, tylko generalow mam z tej wojny, ale stracilem jedna siec rybacka, hehe
Dla mnie wojna z Pacalem nie jest zdobyczna, ale dala mi armie generalow. Jak juz jestes z Leszkiem na tej wyspie to po prostu powinnismy dokonczyc wspolnie, to co zostalo zaczete. Potem chyba szybko na Ele trzeba isc (ona zostanie podbita przez Petera niemal w calosci), ale mi sie nie spieszy i jak macie cos bardziej pilnego to sie dolacze, a potem trzeba bedzie wrocic, jednak Peter ostro poszedl w nauke - mysle, ze nie ma u nas rownych.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 20:59:16
Ja dopiero zrobie upgrade za 3 tury i galerkami zaladuje wojsko i sie rusze w miejsce, gdzie na zolto zaznaczylem:

Oczywiscie, jak Twoje fregaty sie zbiora, to musimy sie polaczyc, bo mam 7-8 karawelek w tym miescie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 21:03:13
a co to za flota eli u twoich granic???
Nie boisz się jej ataku?

ps. najpierw zrób upgrade wojska w mieście, następnie załaduj je na łódki. Da się to zrobić w jednej turce. Jak zrobi się na odwrót, to trwa to 2 tury.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 21:09:36
Wiem, to zrobie w jedna ture podczas upgradu na galerkach. Eli sie absolutnie nie boje, to jakies pojedyncze karawelki, ona juz sie z reszta przeniosla instynktownie na front z Peterem niemal calym swoim wojskiem ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 21:11:04
Dzisiaj zatopilem kolejna karawelke Pacala :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-14 21:14:36
pamiętaj, że nawet jak zdobedziesz to miasto uxmal, to musisz je czymś obsadzić.
Pacal trzyma kupkę wojska nad mutal - ok 5 trebów z 2xCr, 2 kawalerie, 3 rycerzy, kilku strzelców. Trzeba na to uważać.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-14 21:21:11
Bede scinal galerki, zeby wojska nie braklo na bezposredni desant. Czekac raczej musimy, bo za 3 tury robie upgrade, a kase mam odlozona jak widzisz.
Mysle, ze jak zbierzesz flote swoja do kupy z moimi karawelami, to smialo mozna za 2 tury chyba niszczyc obrone Uxmal.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-15 05:10:47
Za jakies 2-3 tury powinienem skonczyc z budowa swoich ostatnich zamkow i kamien moge spokojnie ponownie udostepnic.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-15 08:23:12
Pacal chyba szykuje się do desantu u ciebie bo w uxmal nazbierał dużo strzelców.
Pacal robi desant od razu w 1 turze na twój kont, czy przepływa i da się go zniszczyć na statkach?

Eli też bym nie ufał, po co trzyma na twojej granicy te galeony?

My oblegamy york, ale daje się we znaki brak medyka, nawet zwykłego nie mam :/ Ale miasto powinno paść za ok 2 tury, choć pewnie ze stratami, bo wiktoria co turę wypluwa strzelca plus ostrzeliwuje nas ze sterowców.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-15 11:50:55
Pacal albo bezposrednio desantuje (raz nawet walil prosto w miasto i tylko logi obejrzalem), albo z tych wysp wschodnich sciagal wojsko i statki.
Z Ela mam zbyt dobre stosunki dyplomatyczne w porownaniu z Peterem. Oczywiscia ma z Pacalem wspolna religie, ale to mnie Pacal zaatakowal, wiec Ela troche inaczej do tego podchodzi, hehe

Deb (Imperium Deb) 2010-07-15 11:54:39
Nawet jesli Ela by mnie zaatakowala to od biedy jestem gotowy, bo jeszcze kilkanascie, moze troche wiecej tur temu sam sie na nia szykowalem i wciaz mam sporo wojska na jej wyspie, ale to juz nieistotne, chociaz moze sie przydac gdy Peter rusy do akcji.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-15 21:58:08
Jaja jak berety!
Ela zaatakowala Pacala, hehe
Rozwalilem dzisiaj 4 galeony Pacala, Ela ma przy ciesninie 6 swoich galeonow (niektore uszkdzone, co znaczy, ze Pacal walczyl). Teraz to zaczynam sie bac, czy Ela nie zdobedzie Uxmal zanim wyrusze ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-07-15 21:59:56
Musisz powaznie rozwazyc, czy nie oplaca Ci sie teraz juz atak na Ele.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-16 08:31:15
No trzeba to przemyśleć bo:
- atak eli na pacala jest dla nas niekorzystny, bo pacal zacznie się bardziej zbroić, może nie wypłynąć flotą na ciebie, tym bardziej, że chyba stracił te galeony w uxmal?
Do tego ela się odkryła przed peterem.

Dziwna sytuacja, zobaczymy jak się będzie to rozwijało. Ja z ataku na elę nic nie korzystam, prócz tego miasta gilgamesza na dole. A chciałbym już w końcu odpalić te złote wielki, bo ciągle zacofany jestem względem petera, a musi mieć jakąś kontrwagę.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-16 11:52:38
Wiesz, zacofanie to jedna strona medalu. Zobacz, ze wzgledem AI to i Peter jest zacofany, a jednak jakos sobie radzimy. Masz za to bardzo mocna produkcje, a to duzy atut. Ja dostrzegam powoli pozytywy, ze nie poszedlem do astro, chociaz to bardzo mocne ryzyko, ale chociaz ekonomia mi nie siadla.
Ela rzeczywiscie najpierw przerzucila swoje wojska do stolicy i Peter chyba zaczal jej sie naprawde bac. Niewatpliwie jej posuniecie jest mu wybitnie na reke, ale dla nas moze byc neutralne, jesli bedzie Pacala niszczyc, tylko zeby nie zajela mu miast, bo na wojne z nia to musialbym sie troche inaczej przygotowac i pewnie bym poczekal, az chyba Peter ja zaatakuje.
Dla Ciebie najwazniejsze jest rozwijanie floty i zbieranie doswiadczenia, sam mam karawelke, ktora ma juz 26 punktow, hehe
Moim zdaniem Pacal musial miec strasznie malo wojska i dlatego zostal zaatakowany i podejrzewam, ze nie da rady juz tego nadrobic.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-17 12:15:22
Pacal wyplynal swoimi karawelkami i mozesz je latwo rozwalic, a potem zaparkowac w moim miescie na podleczenie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-18 12:15:07
zdobyliśmy york a wiktoria stała sie moim wasalem, więc z nią już mamy spokój.
Pacala nie atakowałem jeszcze, choć te karawelki kusiły. Ale puki nie idzie w chemie to nie ma się co ich obawiać, a ja chcę uleczyć i przegrupować wojsko i zaatakować go z zaskoczenia.

Pacal robi w 5 tur fizykę, później jeszcze kilka tur na chemię, więc fregaty u niego nie pojawią sie za szybko.
Niestety w uxmal ma kupę strzelców i nie wiem jak zrobić żeby się ich pozbył. może ty masz jakiś plan?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-18 21:50:23
Tez mnie martwi to wojsko w Uxmal. Stanowczo za duzo go i widac, ze Ela cos chyba wyladowala i stracila, bo w Uxmal sie leczy kawaleria. Moze Pacal zrobi do mnie desant, bo ma nowe galeony widze. Ja powoli przezbrajam, ale musze dorobic grenadierow jednak.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-21 09:04:57
I jak w końcu robimy?
Ja teraz leczę jednostki i w następnej turze flota wypływa. Muszę zdecydować kogo atakuję i jak.

Jakbym atakował pacala, to potrzebuję tych fregat do zdjęcia obrony w jego Lakamha. Prawdopodobnie udało by mi się zdobyć to miasto z morza, ale nie wiem czy dałbym radę je utrzymać. Najchętniej bym je spalił. Gdyby nie ta kawaleria pacala to było by ok, a tak nie mamy na nią obrony i może nas powybijać.

Ela też właśnie doszła do strzelców.

Daj znać jak ty to wszystko widzisz, bo trzeba podjąć jakąś decyzję i jej się trzymać.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-21 21:08:14
Ja najbardziej liczylem na Twoje fregaty, ze zdejma obrone w Uxmal i tam zrobie sobie przyczolek, a potem to juz z Pacalem w dwa ognie zagramy. Statki Pacala ladnie popadaly dzieki Eli i troche zbiles mnie z tropu, ze jeszcze Uxmal nie blokujesz.
Wczoraj Pacal zrobil u mnie desant - kawaleria to dla mnie ciezka sprawa, musze przyznac, ale po kilku zaladowaniach prawie bez strat i przy sporych promocjach, dzieki czemu urodzil mi sie general akcja zakonczyla sie powodzeniem. Slonie niestety sa do niczego przy riflemanach w stacku, musze stwierdzic. Teraz sie szybko podlecze, podsylam caly czas nowe wojsko z innych miasto i jak tylko zbijesz obrone w Uxmal, to Pacal ma przewalone.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-21 21:10:24
Ela niestety wojsko przy Pacalu wyladowala i tylko mu jednostki wypromowala.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-21 21:34:42
ja mogę zacząć zbijać obronę pacala za 2 tury, bo chciałbym go na górze zaatakować z zaskoczenia. W miastach górnych trzyma po 3 strzelców plus 3x kawalerię. Teraz leczę wojsko u robię upgradę, za 2 tury wypływam i lądujemy z leszkiem pod lakamha.
Jeśli koniecznie chcesz żebym już zbijał obronę to daj znać, ale nam to utrudni lądowanie, bo nie mamy nic do obrony na kawalerię i dlatego chcemy to zrobić z zaskoczenia. Wycofam tylko ze 2 fregaty na górę przynajmniej do obrony galeonów. Doślę też trochę fregat ze wschodu, bo jak wiktoria jest moim wasalem, to nie muszę już tam obstawiać.

Pacal idzie w fizykę, ale AI sterowcami atakuje flotę, nawet jak ma stack pod miastem. Puki pacal nie ma fregat to jest spoko, ale czas nagli.

Co do twojego lądowania, to ja go na razie nie widzę, jak pacal ma kilkanaście strzelców. Z morza nie dasz rady, policz sobie na kalkulatorze walk ile będziesz miał procent. Wg mnie dużo za mało, nawet z maksowaniem będziesz miał problemy. Ja mimo, że mam greny z 3CR i 3x siłą to i tak ląduje i najpierw walę działami. Tylko jeden gren u mnie miałby powyżej 50% przy ataku z morza.
A ty nie masz nic do osłony przeciw kawalerii jak wylądujesz. Musiał być od razu dużym stackiem wylądować, żeby cię tam nie rozgromił. Dobrze że masz greny, to przynajmniej strzelców zablokujesz, ale i tak być dostał z katap na wstępie i kawaleria by atakowała i mogła by ci katapy z flankowania wybić.
No nic, zobaczymy, może pacal wsadzi na łódki tych strzelców i gdzieś pośle.

My mamy atak już zaplanowany, więc jak coś to cię odciążymy. Nam by nawet pasowało jakby pacal posłał na nas wojsko, bo sobie tylko promocje zdobędziemy, bo on za wszelką cenę będzie chciał miasta obstawiać, a nawet knechtami z CR można w mieście kawalerię zniszczyć.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-21 22:58:02
aktualizacja: popłynąłem jedną szybką fregatą na górę. Jedna dopłynie ze wschodu za 2 tury. Leszek upgrayduje w hastings 3 fregaty, plus dojdzie tam moja jedna z nothingham, więc 5 fregat łącznie powinno starczyć.
Ale atakujemy pacala w 199 turze, o ile dobrze obliczyłem. Możesz do tej tury czekać (czyli do 200 u ciebie)?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-22 10:34:11
Nie mam innego wyjscia, poza tym bede mial w koncu dziala wtedy. Nie sprawdzalem ostatnio co tam jest w Uxmal. 5 kratek na zachod od Uxmal jest galeon Pacala, prawdopodobnie z wojskiem.
3 tury rozwoju dla Pacala chyba tragedii nie oznacza, mam nadzieje. Jednak to opoznia kolejne ataki, a do Inki jeszcze dluga droga, zanim sie zbierzemy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-22 10:42:35
jakby pacal miał mało wojska w uxmal to mogę i już go atakować i zdejmować obronę, ale teraz widziałem że ma 8 strzelców i 3 kawalerię.
Jak możesz to sprawdź co w twojej turze ma.
Co do dział to nie wiem czy ci się przydadzą tak na prawdę, z morza nie można atakować, a lądowanie bez osłony strzelców, to może źle się skończyć.
Wg mnie jak dobrze przymaksujesz to z morza zdobędziesz uxmal, ale musiałby część wojska na galeony dać lub przerzucić na górę do nas. Pewnie tak zrobi jak mu wojnę wywołamy za 2 tury, więc wtedy bedziesz miał swoją szansę. 6 fregat powinno zdjąć obronę w 1 turę, choć trzeba to sprawdzić na singlu.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-22 10:50:04
Ostatecznie moglbym z nim podpisac rozejm, zeby latwiej Uxmal zdjac i zapedzic go w kozi rog, ale to musielibysmy dograc w 1 ture. Ty szybko zbijasz obrone, a ja laduje.
Z drugiej strony, za 3 tury to bede mial nowy desant od niego, a katapulty juz prawie na 10 wypromowalem ;)
Takze jest szansa, ze Pacal sam sie odsloni, a niewiadomo co zrobi Ela, chociaz ona niestety tylko wojsko Pacalowi za darmo promuje :(

LDeska

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-22 10:56:36
no właśnie, dobrze by było jakby ela z pacalem dała pokój. nie dość że wojsko na nim traci, to jeszcze pacal się dozbraja i pilnuje uxmal.
Wiesz jak zrobić żeby ela podpisała jednak pokój z pacalem?
Może jak ty dasz rozejm z nim, to i ela się przestraszy i podpisze z nim pokój, to by było najlepsze.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-22 11:28:30
To jest niezla mysl - mozliwe, ze to nawet zadziala. Atak Eli i tak byl bardzo egzotyczny. Mozna powiedziec, ze zaatakowala Pacala, bo ja mam z nim wojne, a z nia dobre stosunki, hehe
Chociaz jak naprawde jest niewiadomo. Mi ta sytuacja jest troche na reke, bo jak Peter zaatakuje Ele, to bede mogl jj zajac zachodnie miasta dosc latwo, ale wtedy Ela to juz na pewno podpisze pokoj z Pacalem. Peter wszystko obserwuje, bo ma tam swoja karawele.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-22 11:36:46
no to podpisz teraz rozejm z pacalem i wymuś też na eli pokój z nim.
Pacal opczuje się pewnie i załaduje jednostki na flotę i może gdzieś nią popłynie, to się ją przyłapie i zaatakujemy go z zaskoczenia.

Jak szybko pójdzie z pacalem, to za elę się weźmiemy.

Inkę trzeba zostawić na koniec, gdy będe już miał niszczyciele.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-24 17:25:47
w następnej turce atakujemy pacala.
fregata zdejmuje dokładnie 5% obrony, więc w przypadku uxmal potrwa to 2 tury. Może uda się z zaskoczenia upolować jakiś galeon.
Niestety w uxmal ciągle jest dużo wojska, ale może jak zaatakujemy go od góry to część przynajmniej wycofa.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-24 21:35:34
Z tym rozejmem kiszka wychodzi, bo chyba 10 tur jeszcze nie minelo jak Ela zaatakowala Pacala. No wlasnie w Uxmal sporo wojska, ale i tak Pacal kawalerie do mnie wyslal. Chociaz w innych miastach Pacala pewnie jest luzik i uda sie wjechac z zaskoczenia ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-07-24 21:38:40
Ja za 2 tury koncze dopiero stal, ale bede bez kasy na przezbrojenie niestety, takze dziala bede mial za 3-4 tury.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-24 22:08:04
ale pokój można podpisać kiedy się chce, to zerwać pokój można dopiero po 10 turach.
no nic, my atakujemy od góry, pacal będzie musiał zrobić przegrupowanie i może się zamiesza.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-26 08:42:33
Już wojnę wywołaliśmy i wylądowaliśmy na górze.
Na dole zniszczyłem galeona i karawelkę i zdjąłem połowę obrony uxmal. Zobaczymy co teraz pacal zrobi.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-26 21:41:25
W Uxmal jest calkiem niezle, mozliwe ze Ela zrobi desant, bo zaczyna sie roic od jej czerwonych kurtek. Wtedy by poszlo z Pacalem latwo. W przyszlej turze bede mial juz stal, wiec postaram sie szybko chociaz pare dzial zmontowac.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-26 21:48:04
no to ważne czy pacal rusza się przed czy po eli. Jak przed to mógłbyś wylądować z osłoną strzelców eli.
Nam też powinno pójść łatwo na górze, bo leszek ma za turę greny.
Nie wiem tylko kiedy peter będzie atakował elę i czy ją na pewno. Jakby zwlekał jeszcze trochę, to można by go ubiec z zachodnimi miastami eli. Nie masz jakiegoś info od niego o jego planach?

Deb (Imperium Deb) 2010-07-27 17:36:15
Ela ma naprawde sporo wojska i Peter to widzi, a wie, ze ja ide na Pacala. Chyba mu sie nie spieszy, bo liczy na to, ze Ela sie oslabi na wojnie z Pacalem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-27 17:57:52
zdjąłem obronę uxmal. jest tam 8 strzelców tylko.
Zniszczyliśmy ok 10 jednostek na górze, a miasta specjalnie nie zdobyliśmy, żeby je bronił desperacko. W kolejnej turce na pewno padnie i od razu idę pod górne.

Dobrze by było szybko pacala zjechać, żeby ela nie natraciła wojska za dużo. Im peter później elę zaatakuje tym lepiej dla nas.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-27 18:27:59
Tak więc wg mnie możesz spokojnie lądować pod uxmal grenami i słoniami, nawet bez dział. Pacal nie ma już właściwie czym kontratakować, co najwyżej dorobi gdzieś kawalerię, ale to twoje słonie sobie poradzą.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-27 21:54:13
Wysadzilem troche wojska pod Uxmal, bo Ela kratke na wschod od Shangai ma 6 galeonow i moze nawet zrobic desant bezposredni na Uxmal, o ile ma tam jakas armie.
Galerki mam zaladowane wojskiem, wiec obstawa ze strony Twoich fregat jest dla mnie kluczowa. Jak bedzie potrzeba, to w nastepnej turze zaladuje jeszcze jeden transport.
Takze, jak nam sie Ela nie wepcha, to mozemy spokojnie porozmawiac o tym jak sprawiedliwie podzielic Pacala.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-27 21:59:02
no ja proponowałem już: ty masz stolicę i uxmal, leszek dwa miasta powyżej.
co do wyspy po prawo, to są tam 3 miasta, więc po jednym na łebka.
co do wysepki po lewo z jednym miastem pacala to chciałbym ją mieć dla siebie, jako bazę wypadową na inkę :)

Ty może zajmij się opracowywaniem ataku na elę. Mnie by interesowały jej dwa miasta na wyspie nad pacalem i jedno miasto po gilgameszu na południu, te co przekazałeś mu po barbach. Reszta dla ciebie.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-27 22:04:43
Mi pasuje, nawet bylbym sklonny wymienic miasto po prawej za miasto na glownym kontynencie, ale nie patrzylem od strony taktycznej jak to bedzie wygladalo, gdy dojdzie do ataku Eli.
Jest tylko pewien problem jesli chodzi o wyspe na lewo - tam Ci raczej nie pomoge za szybko, bo potrzebne jest astro, albo transportery.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-27 22:16:41
ja z wyspą po lewej sobie poradzę. Mam galeona z jednostkami desantowo-derzeniowymi, tzn grenów generałów z 3CR, 2siłą i desantem :) .
Nawet na wyspę po prawo nie musisz się fatygować, bo płynie kolejny desant od prawej strony. Poza tym skup się na przygotowaniach do ataku na elę. Trzeba to dobrze opracować, żeby peter wziął na siebie główne walki, a my żebyśmy w miarę szybko zajeli te miasta od twojej strony.

ps. ela właśnie wybudowała statuę, niestety od strony petera.
ps2. inka wymyśla radio :)

A jeszcze co do mutal, to pamiętaj, że będziemy zdobywać stolicę pacala wszyscy we trójkę i przekazujemy sobie miasto po kolei (taki podział kontroli jak berlin w 45) i odpalamy sobie GA i za 12 tur robimy tak samo. Miasto się akurat odbuntuje i już będzie twoje.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-29 08:35:56
więc tak: uxmal powinieneś zdobyć już. widziałem tam tylko 5 strzelców.
Pacal rzucił wszystkie posiłki na nas, właśnie mu zniszczyłem kolejną paczę kawalerii i strzelców, a naginają już kolejni (6 strzelców) na rzeź.

ALe trzeba się pospieszyć. Peter zaczął już pływać flotą i wojować. Zdobył jedno miasto wilhelma. Nie wiem czy nie bedzie na tyle chamski, żeby teraz wylądować pod mutal i nie zdobyć samemu stolicy pacala, więc musimy się bardzo spieszyć. Naginaj jak najszybciej pod mutal, pacal nie ma już tam za dużo wojska. Jak będziesz pod stolicą to ja wyląduje tam 6 działami i grenami. W mieście jest tak ze 3-5 strzelców tylko, więc jak zmiękczysz kusznikami i katapkami, to powinniśy miasto z biegu zdobyć, być może nawet bez zdejmowania obrony, choć mój szpieg i tak nagina do miasta, żeby jak coś zrobić bunt.

Tak więc go go go, jakby to napisał martin ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-07-29 21:50:38
Peter jak Peter, ale chyba widziales, ze Ela sie wysadzila swoim wojskiem tam gdzie ja. Wyjscia nie bylo i nie baczac na straty zdobylem to miasto chociaz inaczej planowalem, bo chcialem korzystajac z tego przesmyku w sposob ciagly transportowac wojsko. Wyszlo tak, ze galerkami wplynalem do Uxmal i walilem wojskiem prosto z morza.
Pod Uxmal musisz trzymac chociaz ze dwie fregaty, bo sie kreca karawelki Pacal w jednym stacku 6 sztuk. W zasadzie wystarczy, ze zostawisz te na podleczenie, bo moje karawele tez sa. Mutal trzeba zbijac dzialami, takze mozemy poczekac, az Ela przeprowadzi samobojczy atak, bo Pacal do elektrycznosci to chyba juz nie dozyje ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-29 21:56:44
ok, daj mi tylko orientacyjną datę, kiedy będziesz pod mutal. Najlepiej idź lewą stroną, bo tam mogę lądować.
Na petera trzeba mieć oko, czy nie zrobi desantu na sępa pod mutal teraz.

W tej turze peter na sępa zdobył miasto wilhelma, które miało iść dla mnie i wysadził wojsko pod kolejne. Na szczęście w tej turze powinienem je zdobyć, więc peter już nie zdąży.
Ela ma rzeczywiście dużo wojska, pewnie będzie szła pod mutal, trzeba ją koniecznie uprzedzić, inaczej grozi to wojną z nią.

Peter się chyba boi na razie jej atakować, bo ona ma strzelców lepszych, a peter nie ma grenów. Peter chyba idzie po piechotę prosto. Walnie pewnie pentagon i się uprzemysłowi.

Mam nadzieję, że te jednostki co wysadził u wilhelma, to jest jego główna siła uderzeniowa, bo już tam dużo nie zdobędzie, więc będzie musiał zawracać, a to dla nas cenny czas.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-29 22:13:51
Ja proponuje poczekac, az Ela tym swoim wojskiem samobojczo uderzy na Mutal. W zasadzie to mozemy zrobic wspolny desant od lewej, bo w okolicy Uxmal mam juz kilkanascie jednostek, tylko dzial brakuje, ale z tym mi zejdzie gora 3 tury, zeby chociaz 2 dziala dostarczyc.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-29 22:20:46
ja mam 6 dział więc spoko, leszek też ma trochę katap, tylko musimy sobie poradzić z lakamha.
Eli lepiej nie pozwolić szturmować mutal, bo a nóż jej random wyjdzie ;) .
Poza tym ustaliłeś może czy ona się rusza przed czy po pacalu? To dość ważne.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 00:30:57
karawelki rozwalone, w stolicy pacal ma 4 strzelców i kawalerię.
na górze rozwaliłem mu znowu koło 10 jednostek, już zostają niedobitki tylko.
Fregatami się trochę rozproszyłem, ale nie ma już w zasięgu statków pacala.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 12:13:44
Wydaje mi sie, ze chyba sie nie wyrobimy przed Ela, bo mi zejdzie z leczeniem chyba 3 tury a mamy tylko 2 tury czasu zeby wyladowac pod Mutal. Ela nie ma zadnych machin, wiec powinna nie dac rady zdobyc Mutal, ale troche tego wojska jednak ma.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 12:23:35
daj screena co ma ela, to się pomyśli. Ogólnie nie trzeba dużo do zdobycia mutal. Ja tam mogę lądować i za 2 tury, choć wojsko mam uszkodzone i potrzebuje leczenia.
Jakby ela miała choć jedną machinę, to by algorytm kazał jej najpierw obronę zbijać, to byśmy mieli dużo czasu.

Wg mnie możesz iść pod mutal grenami i słoniami i cokolwiek tam masz, a w uxmal zostaw tylko ze 2 jednostki (grena i słonia). Pacal nie będzie cię kontratakował, bo ma 1 kawalerię.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 13:52:58
Pacal ma 2 kawalerie, ale nie bede szedl, tylko jak juz to zrobimy wspolny desant z morza, jak masz dziala to spokojnie sie wyrobimy przed Ela chyba.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 13:59:17
a ile jednostek jesteś w stanie na raz wyrzucić pod miastem?
będą potrzebne słonie i greny przede wszystkim.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 14:01:36
ps. kto się rusza w końcu pierwszy ela czy pacal???

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 14:08:47
Zobacze jak bede robil ture, ale dzisiaj widzial 2 kawalerie w stolicy Pacala i chyba 4-5 strzelcow. Mysle, ze Ela by sie odbila, bo 3 tury bedzie szla i raczej nie da rady bez machin przy takiej obronie miasta.
Nie wiem kto przed kim sie rusza i nie mam pojecia jak to sprawdzic.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 14:10:35
Mam 5 galerek, wiec 10 jednostek moge rzucic.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 14:11:09
spytam się benego, może on będzie wiedział

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 14:11:56
masz może jakieś słonie z promocją przeciw konnicy??

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 14:13:09
2 generalow cho-ko-nu jesli random dopisze mozna u mnie uznac za machiny zbijajace, jedno dzialo chyba juz do Uxmal sciagnalem.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 14:14:16
Tak, slonie mam z promocja, ale strzelcy maja +25% przeciw jezdnym i slonie sa do kitu.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 14:18:44
tak, ale z tymi słoniami chodzi mi o to, że jak wylądujesz takimi, to ja będę mógł wylądować moimi grenami generałami z 3xsiłą, bo jak coś one się będą broniły przeciw kawalerii a nie moje greny.
Tak więc załaduj koniecznie min 2 takie słonie i resztę jednostek i przygotowywujemy się do desantu jak najszybciej.

Z logów wynika, że najpierw rusza się ela, później pacal. dla nas to nie najlepiej, bo jak ela mu nawet coś uszkodzi, to pacal od razu wyleczy i jeszcze promocje da, ale jakoś sobie poradzimy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-07-30 14:21:50
ok mam potwierdzenie od benego, oto kolejność:
AI:
ragnar
hannibal
hyuana
elizabeth
willem van orange
darius
mansa musa
victoria
pacal

pamiętasz może co ma dokładnie ela?
z tego co widać, to pacal wypluwa co turę kawalerię z mutal, trzeba uważać.

Deb (Imperium Deb) 2010-07-30 14:29:27
No to optuje, zeby jednak Ela sie tam wykrwawila, a potem my ruszymy. Jak Pacal bedzie trzymal to co ma w stolicy to Ela nie da rady. Z pamieci to ma pare sloni (4?), chyba ze 4 czerwone kurtki i 6 rycerzy i 2-3 sredniowieczne jednostki.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-01 17:03:04
Wlasciwie to juz jakis czas temu do tego doszedlem, ale obecnie nie mam juz watpliwosci, zeby to ujawnic. Moim zdaniem powinienes wygrac i nie widze najmniejszych powodow, zeby Ci w tym przeszkadzac. Uwolniles mnie z impasu, chociaz miales do mnie daleko. Ja sie na poczatku zapetlilem z Wnuczusiem, a potem Peter, zamiast wspolnie ze mna zaatakowac Ele, gdy byla bardzo slaba - wolal wybrac rozwojowke.
Ta gra jakos mnie nie bawi. Glownie przez to, ze mozna maksowac, ale szczerze mowiac zostalbym chyba zjechany przez Pacala jakby to bylo zabronione. Ciekawiej byloby zagrac na nizszym poziomie, ale bez maksowania, bo pierwszy raz tak gram i niepodoba mi sie to zupelnie. W gruncie rzeczy srednio sie do tego maksowania przykladam - w zasadzie tylko jak sa jakies wieksze starcia.
Takze, co by sie nie dzialo, to masz we mnie sojusznika, ale rowniez oczekuje wspolpracy, ktora bedzie mi z jednej strony pomocna Ci wygrac, a z drugiej zajac wysokie miejsce, najlepiej zaraz po Tobie ;)
Chyba oboje zdajemy sobie sprawe, ze wojna z Inka bedzie glownie naszym zmartwieniem (zeby przetrwac zadbalem o wzorowe stusunki), ale wtedy pojawi sie szansa dla innych, gdy my sie w te wojne uwiklamy.
Z reszta do czego prowadzi maksowanie - do niezwyklej latwosci w zdobywaniu miast wroga i to z zaskoczenia i niespecjalnie mi sie tego typu gry podobaja. Jak sobie przypomne nasza gre, gdy osiagnalem przewage w szpiegostwie i potem zdolales raptownie to zniwelowac - to bylo mistrzostwo, ale wtedy razem badalismy ten watek. Z Twoich wyliczen wynikalo, ze szpiegostwo jest teoretycznie przegiete, ale prawda jest taka, ze szpiegostwo jest bardzo ryzykowne i jak moi szpiedzy zaczeli padac jak muchy, to utracilem swoja przewage bardzo szybko, hehe
Mam pewien pomysl, by zostawic Ele narazie w spokoju i od razu uderzyc na Inke (oczywiscie zaraz po zalatwieniu Pacala), a Ele ewentualnie wspierac militarnie z zaskoczenia, jak Peter ja zaatakuje - co Ty na to?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-01 18:16:17
więc tak, obecna sytuacja:
peter chyba chciał uprzedzić bombla (i mnie) w wojnie z wilhelmem i zajął mu miasto, które miało iść dla mnie, i szykował się na utrecht, na szczęscie wyprzedziliśmy go o turę. to dość ważne miasto. Teraz peter wycofał wojsko od wilhelma i zastanawiam się co zrobi.
Ogólnie robi twierdzę ze swojej wyspy, tzn draftuje na maxa strzelców, ma po po kilka w każdym mieście, plus ma flotę uderzeniową.
NIe wiem co teraz zrobbi, prawdopodobnie uderzy na elę, lub płynie na inkę.

Ja próbuję się z nim ścigać technoligicznie, ale obawiam się, że zgarnie pentagon, a korporacjami młotkowymi podzielimy się po jednej, a zakosi sushi.

Ja nie mogę zrobić twierdzy ze swojego pańśtwa, bo nie ma sensu, może co najwyżej zrobić grupę jednostek obronnych i jakąś grupę uderzeniową, na wypadek ataku petera, żeby zawsze miał poczucie, że atakując mnie, musi też się bronić.
Jednak ja swoich miast na pewno nie obronię, a on może, bo teraz kończy kolej i będzie miał CKM. Nabuduje ich 50 sztuk i nic mu nie zrobię. Flota też mi nie dużo da, bo on może robić desant na mój główny kont bezpośrednio ze swoich miast, które obsadzi nie do zdobycia.

Tak więc ciągle zastanawiam się jak to startegicznie rozegrać. Dni pacala są już policzone. Co po nim? Myślałem, żeby elę walnąć, żeby jak najmniej miast przypadło peterowi. To było by dość łatwe, jaby skupiła obronę na peterze. Ja mam teraz drugą wolną armię uderzeniową, która podbiła wilhelma, muszę tylko galeony dorobić.

Co do inki, to na pewno trzeba go zaatakować, ale rozsądnie. Na pewno trzeba to zrobić przed peterem, inaczej grozi to wojną, szczególnie przez stolicę z ważnymi cudami.

Co do maksowania, to też mi się to nie podoba. Na początku było fajnie, ale teraz jak tak sobie przemyślałem skutki wojny z humanem, to całkowicie to zmienia taktykę. Wojna z peterem jest dla mnie z góry przegrana przez to maksowanie. Więc dla mnie najlepsza opcja to jej unikać, lub opóźniać do czasu przewagi technologicznej lub wojskowej, na tye, zebym miał większe szanse się obronić.

Ale teraz przy walkach z AI maksowanie jest ok. Tyle zielonych napisów to dwano nie widziałem :) Mam też 2 generałów z niecałą setką doświadczenia. Bez maksowania nie podbiłbym musy ani ragnara i bym kisił na wysepce z 2 miastami przez całą grę, choć by pewnie mnie zjechali wcześniej jak wnuczusia.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-01 20:14:11
pacal zbudował w tej turze katapkę :P .
Mam nadzieję, że coś jeszcze dobuduje, conajmniej 2 strzelców, bo ela mu jest w stanie zdobyć to miasto z tym co ma.
Jak możesz to zobacz w swojej turze co pacal zbudował po mnie i zadecyduj, czy lądujemy teraz i będziemy szturmować dla bezpieczeństwa mutal przed elą, czy czekamy turę i będziemy szturmować po eli.
Jak ta pierwsza opcja, to daj znać też leszkowi, żeby lądował w turce po tobie, a ja na końcu.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-01 22:28:57
Czekamy na Ele, ale w przyszlej turze mozemy juz ladowac, tylko w innym miejscu niz pojdzie Ela. Bez machin Ela nie ma szans.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-01 22:31:00
ok, to lądujemy w przyszłej turce. co pacal teraz wybudował?
serio ela nie ma szans? zobacz, ma czerwone kurtki i jak nimi walnie to może nieźle uszkodzić strzelców pacala, później rycerze, którzy mogą się też wycofywać no i może dobić słoniami. wg mnie ma tak ok 30% na zdobycie miasta o ile pacal nic nie dobuduje sensownego.
A ciekawe w kogo przywali katapką, w nas czy elę :)

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 09:56:49
Jak zdobedzie to troche kiszka bedzie, bo do wojny z Ela to nie jestem gotowy za bardzo. Dopiero za 2 tury bede budowal ironclady. Jak Pacal walnie w nas katapulta, to rzeczywiscie Ela moze dac rade. No ale ja wyjscia nie mialem, bo musialem podleczyc wojsko i ture wczesniej bym nie wyladowal.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 10:59:11
ok, to i tak czekamy do następnej tury.
Ląduj głównie jednostkami które mogą zadać obrażenia masowe i oblężniczymi do zdjęcia obrony. Chodzi więc o katapy, treby, działa, twoi generałowie Czo-Ko-Nu, plus ze 2 słonie. Leszek ma wylądować kilkoma słoniami, katapkami i grenami z CR.

Ja to widze tak:
najpierw ruszasz się ty, czyli zdejmujesz obronę miasta jak masz czym, lub poświęcasz katapki, później walisz tymi swoimi generałami, żeby dac obrażenia masowe i w międzyczasie sprawdzasz czy jakimś grenem nie zdjąłbyś przypadkiem na niskim procencie.

po tobie rusza się leszek i on wali katapkami i też sprawdza czy czegoś grenem n ie zdejmie przypadkiem.

na końcu ruszam się ja. zbijam obronę działami, ewentualnie jakimś przywalę i maksuję atak grenami. Miasto powinno paść po takim ataku, choć ja też większość grenów mam uszkodzonych, ale powinny sobie spokojnie poradzić. Zależy czy ela zaatakuje i czy pacal coś dobuduje.

Można też w pierwszej turze po lądowaniu zdjąć obronę katapkami i działami, ale po pierwsze jeśłi ela uderzy to pacal w 2 tury już uleczy całe wojsko, po drugie może dobudować kolejną jednostkę, a po trzecie to tura w plecy.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 11:38:18
No to sie chyba nie zgralismy za bardzo, bo myslalem, ze bedziecie mieli dziala. Ja chyba tylko jedno przytargam i 2 generalow cho-ko-nu, glownie mam slonie i greny. No nic -wazne, zeby Ela uderzyla w Pacala, bo mysle, ze jej szanse sa bardzo mizerne, ale najgorzej jak bedzie sterczala i nie zaatakuje, a my bedziemy tak dobrani, ze nie damy rady, hehe
Ja wyladuje na koniach, chyba ze wszyscy razem ladujemy na jedwabiu.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 11:45:28
ja mam 6 dział, leszek będzie miał kilka katap.
Ale ja mam szpiega i jak coś to sobie zdejmę obronę miasta buntem. Niestety to będzie działało tylko u mnie, bo po mnie rusza się pacal i mu się miasto odbuntuje.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 12:00:37
Jak sie ruszam po Tobie, to powinno dla mnie tez dzialac.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 12:03:08
Tylko przywal tez dzialami, bo wzialem takie wojsko oslonowe bardziej, bo chciales te slonie do obstawy. Zeby nie bylo tak, ze zdejmiesz obrone, a Ela wjedzie, hehe

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 12:10:38
ale kolejnośc jest taka:
-ty
-leszek
-ja
-ela
-pacal

tak więc trzeba to chyba zrobić tak:
czekamy aż ela walnie w miasto, pouszkadza jednostki itp. po niej rusza się pacal i da jak coś promocje i przez turę uleczy 30% siły. Ale może coś jeszcze bedzie pouszkadzane, bo jak pacal wypluwa jednostki z 3 promocjami, to do kolejnej jest już daleko.

Później ty, czyli uszkadzasz jak się da, potem leszek uszkadza jak się da i na końcu ja zbijam obronę i szturmuję w tej samej turce.
Tak ja to widzę. Można by też czekać aż ja zdejmę obronę miasta i dopiero w kolejnej próbować szturmować, ale to turka w plecy. Zastanów się jak lepiej.
Ja bym był za szybszą opcją, choć to zależy jak bardzo będą uszkodzone jednostki po ataku eli i czy w ogóle zaatakuje. Jak nie zaatakuje, to tez nie możemy ryzykować i zbijać obrony miasta, bo bez obrony ela może zdobyć to miasto, a to ja ją głównie zbiję a po mnie rusza się ela.

A co do buntu szpiegiem, to wg mnie jest tak, że jak w mojej turce ją zbiję, to już do ciebie bunt nie dotrwa, bo po mnie rusza się ela, pacal i po nim jest przeładowanie turki. Ty się ruszasz jako pierwszy.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 12:17:12
To ja mialem inne pojecie o kolejnosci, hehe
W takim razie wszystko w rekach Eli i jakbym dobral inne wojsko, to moze sam bym sobie poradzil z tym miastem. Jak nie dam rady, to pouszkadzam i Leszek zdobedzie.
Rzeczywiscie kijowa kolejnosc, jak Ela nie zaatakuje.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 12:26:45
leszek miasta nie zdobedzie, bo on nie ma za dużo grenów, a przede wszystkim czym obrony zdjąć.
ja mam 6 dział i nimi obronę zdejmę co najmniej do połowy, a jak by się udało to zdejmę szpiegiem, a działami przywalę. Po tym to miasto zdobędę na pewno, bo mam 9 grenów z 3CR, choć część uszkodzonych, plus 2 knechtówe z 3CR.

Tak więc wszystko rozbiega się o to, żeby jak najbardziej pouszkadzać jednostki, żebym ja miał łatwiej je pokonać.

Ewentualnie to co pisałem, że czekamy turę po moim zbiciu obrony działami, to wtedy i wy będziecie mieli więcej szans, choć wg mnie i tak dość małe. No i jeszcze zależy wszystko co ela zrobi.

Wg mnie powinniśmy zrobic tak:
w kolejnej turce lądujesz na koniach (nie mógłby kawalerii budować, a ze strzelcem nasze greny sobie poradzą lepiej), leszek po tobie i ja na końcu.
Po nas rusza się ela i zobaczymy co zrobi. Jak zaatakuje, to oceń sytuacje, czy warto pouszkadzać jednostki i poświęcić coś, żebym miał łatwiej, czy robimy asekuracje i w tej turce tylko zdejmujemy obronę. Dalej dasz znać leszkowi czy ma czymś atakować czy też tylko zdjąć obronę. Leszek ma chyba z 8-10 katap, więc ma duże pole do działania. Może nimi zbijać obronę (ok 15% na turę) lub przywalić kilkoma.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 12:35:15
OK, wiec jak Ela zaatakuje to ja mam jakas szanse, albo oslabie dla Leszka. Jak Ela nie zaatakuje to tylko Ty masz szanse i lepiej zebys zdobyl, bo oslabianie tylko Eli sie przysluzy, jak nie zaatakuje.
Nie wiedzialem, ze Bombel robi ture ostatni, a ja jestem pierwszy - z reszta do tej pory gralem wylacznie z AI, takze kolejnosc mnie nawet nie interesowala.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 12:39:09
No ja też dopiero niedawno poznałem tą kolejność, a bombel to ma fajnie, bo od razu widzi po sobie wszystkie ruchy AI, czyli widzi czy go jakiś przyatakuje i zawsze może jeszcze raz wgrać turkę i zadziałać inaczej.

Ale ktoś musiał być takim szczęśliwcem, bo specjalnie AI ruszają się po nas, ze względu na pierwszą turkę. My w pierwszej turce stawialiśmy miasta przed AI, dzięki temu mieliśmy teoretycznie lepsze miejscówki i więcej miejsca i żaden AI nas nie mógł przyblokować.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 12:43:52
Wystarczy zdjac Bombla i masz komfortowa sytuacje ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 12:57:54
No czasu jakbym bombla zdjął to nie było by już Ai pewnie, więc nie opłąca mi się już ;)

Leszek napisał, że może lądowac na jedwabiu, bo do koni nie sięgnie. Więc ląduj na jedwabiu, chyba że się coś zmieni niespodziewanie. Mam nadzieję, że ela nie zrobi ukratkiem drugiego desantu pod stolicę pacala. W tej turze sprawdzę, ale w ostatniej nie widziałem żadnych galeonów w zasięgu.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-02 13:22:50
Tego sie obawiam, ale myslalem, ze na morzu kontrolujesz. Z reszta wyglada spokojnie. Bede na jedwabiu w takim razie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-02 19:05:31
pacal złapał mojego szpiega, więc nie zrobię buntu.
w tej turze pacal nie wybudował żadnej jednostki, dziwny koleś ;)
No nic, ląduj w tej turze, a my po tobie i zobaczymy co po nas ela zrobi.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-03 07:17:31
dobra to maksuj atak. choć nie mogłem wysadzić swojej najlepszej jednostki (bo nie macie z leszkiem słonia z promocją do konnicy!), to wg mnie miasto spokojnie zdobędę, mam trochę jednostek do maksowania.
Jakby ci się udało zdobyć miasto, to odpal sobie GA i przekarz leszkowi.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-03 08:59:39
Ja GA nie odpale, bo czekam na wielkiego dopiero za pare tur. Jak sie okazalo, nie mialem jednak w transporcie dziala, wiec chyba nam sie przeciagnie, ale wszystko w rekach Eli, hehe

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-03 10:07:24
z tego co analizuję, to ela ma duże szanse na zdobycie miasta z marszu (tak ok 30%), bo ona ma czerwone kurtki i to z promocjami CR, więc mocno uszkodzą strzelców pacala. Dalej będzie się broniła kawaleria, ale ela ma przecież słonie i rycerzy.

A co do naszego szturmu, wg mnie czy ela zaatakuje, czy nie, to mamy ok 98% na zdobycie miasta. Jak patrzyłem na swoje procenty to nawet jak ty z leszkiem nic nie uszkodzicie i pacal dobuduje strzelca to i tak zdobędę to miasto.

Ale liczę, że ty zmiękczysz kusznikiem, leszek zdejmie ok 10% obrony i walnie 2 katapkami, plus zdejmie 2 strzelców swoimi grenami z 3CR. Mi już zostanie tylko dobijanie, więc luzik. Poza tym mam 5 jednostek jak coś na zmianę randomu i mogę kilka dział poświęcić. Tak więc miasto prawie na pewno teraz padnie. Nie wiem co by się musiało zdarzyć, żeby było inaczej.

Co do GA, to i tak miasto będzie twoje, więc sobie odpalisz GA kiedy będziesz chciał. Ja musze jak najwcześniej. Każda turka się liczy bo ścigam się z peterem po pentagon. Pamiętaj, że jeszcze za 12 tur z leszkiem też chcemy odpalić GA :)

Co do petera, wg mnie teraz nie zaatakuje eli, poczeka na piechotę. Ela ma na prawdę dużo wojska, do tego ma czerwone kurtki i kawalerię teraz kończy. Peter bez grenów i kawalerii miałby duże problemy. A tak ma kilka turek do piechoty i sobie upgrayduje.
Ja piechotę będę też miał za ok 10 tur, z tych grenów zrobię upgrade i można jechać elę czy inkę. Będę tez miał niszczyciele.

LDeska

Deb (Imperium Deb) 2010-08-03 11:46:15
No ja raczej na pewno zmiekcze kusznikiem. Stawiam na Pacala, Ela musialaby przymaksowac ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-08-03 21:17:13
Przywalilem tym swoim generalem - zbil 0.7 na sztuke. U Eli zostaly 4 slonie i jedna do polowy zywa czerwona kurtka. Kawalerie Pacala byly nawet nietkniete, obys dal rade.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-04 08:13:34
a masz może screena co dokładnie zostało i z iloma siły?
Czyli ela załatwiła jakąś jednostkę, a uszkodziła coś?
Tylko jednym generałem wylądowałeś? myślałem, że masz dwóch.
No nic, wg mnie i tak jest prawie pewne zdobycie tego miasta.
Dam jeszcze znać leszkowi, że trochę przymaksował atak grenami, żeby zdjął min 1 jednostkę.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-04 16:34:17
Mutal padł, bez najmniejszych problemów.
Odpaliłem GA i przekazałem miasto Leszkowi, skoto ty na razie nie odpalasz GA. On ma ci przekazać i za 12 tur powtórka. Miasto ma 10 tur buntów, ale ma 3 generałów i 3 pristów! nieźle

Ja teraz płynę jedną flotą zdobyć miasto na wyspie po lewo, oraz drugą flotą płynę na północ, zdobyć z leszkiem chichten itza i jednocześnie te 3 miasta na wyspie i po Pacalu.

Ty obmyślaj co robimy dalej.

ps. ela wypłynęła dużą flotą w kierunku pacala stolicy, czyli zdązyliśmy na szczęscie.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-04 21:08:45
Wazna sprawa jest, kto bedzie zrodlem ropy, ewentualnie uranu - ja naukowo za slaby jestem. Inka ma w miescie na moim kontynencie 4 balony i strzelcow - ratuja mnie tylko wzorowe relacje tak naprawde, ale jak dlugo - nie wiem.
Inka nie lubi sie z Ela, wiec chyba najlepszym rozwiazaniem bylby atak na Ele, ale Inka moze wyciac jakis numer.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-04 21:55:28
z tego co sprawdzałem, ty masz złoże roby na środku konta, ja mam 3 sztuki na kontach plus kilka na morzu. Leszek też coś ma, a peter ma jedno na koncie. Jakby nie miał to byłby w trudnej sytuacji bo musiałby iść po plastik, żeby na morzu obrobić :D

A uran po co? nuków nie ma.

Inka ma dość ważne cudaki: posąg dzeusa i pewnie da posąg chrystusa z rio. Te cudaki musimy mieć. Inka chyba zacznie budować ONZ, więc pałac apostolski przestanie działać, a do wyborów na sekretarza będę ja i inka. Jakbym wygrał to mógłbym fajne rezolucje wprowadzać: wolnośc słowa, równouprawnienie itp, nie trzeba by mieć techów odpowiednich.

Ja mam teraz zagwostkę jak peterowi zakosić pentagon i to obmyślam, dość skomplikowane jest to, więc jeszcze musze to doprecyzować, ale jest szansa, tym większa im bardziej się odsłonię, tzn mogę nie iść po niszczyciele tylko prosto po industralizm, wtedy prawie na pewno mu zakosze, ale jak mnie zaatakuje niszczycielami, to po mnie...

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-04 22:31:39
ty masz 2x ropę: kratkę obok makau (lewo góra) i kratkę nad nankin.
Inka też ma 2x ropę, natomiast ela ma tylko jedną i to mógłbyś ją zabrać kulturką.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-05 23:13:39
peter trzyma w newcastle 7 fregat i 7 galeonów (pełnych chyba).

Deb (Imperium Deb) 2010-08-06 12:49:26
No z uranem pisalem, jakby wlasnie ropy na ladzie nie bylo. Jednak teraz mam wieksze zmartwienie - nie mam wegla. Ogolnie z weglem na calym swiecie jest bardzo ubogo. Wegla nie ma Inka, nie ma go na tej majowo-wiktorainskiej wyspie. Jest na wyspie Eli, ale akurat przy Peterze i to akurat jego kultura objete, ale Ela ma jeszcze wegiel na tej wysepce co jest miedzy nia a Peterem.
No sie troche zdziwilem, ze nie moge lepszych statkow budowac, a tu patrze straszna bieda weglowa.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-06 12:50:25
Aha, wegiel jest na tej wysepce Pacala co do niej plyniecie, gdzies na srodku.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-06 13:06:03
ja mam tylko jeden węgiel. W sumie węgiel nie jest aż tak ważny, przynajmniej dla mnie, przydaje się do iron works. Ale jak ci na nim zależy to możemy się pospieszyć ze zdobyciem tej wysepki pacala z 3 miastami. Tyle, że ty bez galeonów, nie masz tam jak podpłynąć? A leszek nie wiem jakie ma dalsze plany.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-06 13:15:51
Plan mialem wlasnie taki, zeby pozbierac kase tak zeby starczylo dojsc do niszczycieli (ewentualnie swojej ropy), a teraz robic ironclady pod przyszly upgrade. Jak zrobie astronomie, to znacznie mniej kasy bede odkladal. Co prawda moglbym robic fregaty wtedy, ale wszystko sie wydluzy wlasnie przez mniejsza kase na ture.
Peter nic sie od dawna do mnie nie odzywa - mysle, ze cos kombinuje.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-06 13:31:14
No właśnie musimy śledzić co kombinuje.
Ja wykryłem tą jego flotę u eli i trzeba by ją śledzić. Peter robi w miastach trochę dział, statków, koloseów, seta nawet. Zahamował wynajdowanie kolei żelaznych. Nie wiem czemu, bo mógłby już budować kolej, co daje bonus do kopalni.

Próbuję też zacząć obstawiac granicę z nim. Zbieram trochę SOL jakby co na upgrade. W sumie mógłbym mieć już niedługo niszczyciele, ale próbuję iść po pentagon, a to inna droga jest w techach. Ale też nie mogę pozwolić, alby peter nagle miał niszczyciele a ja nie, więc ubezpieczam się jak coś, mam odłożone 10k nauki.

Wątpię aby teraz peter na skalę masową zaatakował elę. Ela właśńie wymyśliła grenadierów, a peter ich nie ma, też kawalerii. No nic, jak zobaczysz coś podejrzanego to pisz. Ogólnie nie jest źle, bo mam dużą produkcję i GA, ale jestem 10 techów do tyłu za peterem i dopiero teraz odrabiam straty.

Ja nie wiem czy upgrade to dobry pomysł, jednak to dużo kosztuje: fregata -> niszczyciel to aż 350 monet. Ja robię inny myk, buduję w miastach ze stoczniami SOL i nie kończę. Jak wymyślę combustion, to będę miał już ponad połowę niszczyciela i jak coś dotnę. Fregaty upgrayduję tylko te z promocjami.
Ps. peter ma +1100 monet na turę, nieźle, za to dopiero teraz zaczął budować epopeję heroiczną :D . Można łatwo policzyć ile młotków na tym stracił :) , choć on i tak większość wojska zdraftował. Jednak niewojowanie się czasem nie opłaca, ja zaraz będe miał już 8 generała, a 2 dałem na akademie i 2 do miast przyłączyłem. Reszta do jednostek, jednej zaraz stuknie setka ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-08-06 13:52:19
Peter mogl dostac questa takiego jak ja - 16 rycerzy przed koleja trzeba miec, a jemu zalezy, bo ma specjalnych konnych i moze upgradowac pozniej tych rycerzy.
Ja tam tylko 4 generalow mam - 2 na akademie a 2 w wojsku to nawet 40 nie przekroczyli.
Nie wiem co ten quest daje, bo ostatecznie to moglbym upgradowac wszystkie rydwany i bym go zdobyl przed Peterem ;) Pisze w nim, ze dodatkowy bonus jest jak sie ma zorganizowana religie.
No upgrade fregat drogi, ale ironcladow juz tak bardzo nie, dlatego zaczynam sie modlic, zeby mi wegiel wyskoczyl, albo Leszek wynajdzie maszyne parowa ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-06 13:58:26
tyle, że peter nie ma w ogóle konnicy, nawet jej nie robi. Questa można sprawdzić na fanatykach co daje, ale wg mnie szkoda zachodu.

Z ironclandów upgrade jest niewiele tańszy, bo 320 złota. Wg mnie to stanowczo za duże sumy, jak na taką mapę, gdzie trzeba mieć min kilkanaście niszczycieli.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-06 22:59:50
To dosc sporo. A upgrade SOLi jest tanszy?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-07 08:51:43
na forum dałem wzór na upgrade.
http://forum.civilization...p=141994#141994

Upgrade SOLi kosztuje trochę mniej: 260 złota, ale i tak dość dużo. Dlatego trzymam ich na wszelki wypadek, ale i tak będę ręcznie robił. Buduję gdzie się da stocznie. W takich miastach ścinka to około 4 łebki, więc nawet może być. Dlatego teraz lepiej podbić ludność w miastach na maxa.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-07 17:28:12
Peter mi cos pisal, ze z tym przekazywaniem miast to sie troche pospieszylismy, bo zgodnie z zasadami dyplo mozna to robic dopiero po zakonczonym buncie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-07 17:32:37
ja w dyplo nie gram, więc nie wiem jakie są tam zasady. U nas chyba to nie obowiązuje.

Co do petera, to gdzieś popłynął tą swoją flotą. Nadal kisi kolej żelazną.
Daj znać jak w końcu ci zależy na tym węglu, to się coś pokombinuje. Ale wg mnie możesz sobie spokojnie odpuścić. Zanim zdobędziemy pacala wysepkę i zanim się miasta odbuntują, to dojdziesz do niszczycieli ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-08-07 22:48:35
Leszek moglby mi w miare szybko zalatwic wegiel, ale negocjacje trwaja.
Na tej wyspie Pacala to i tak szybko wegla nie bedzie, bo wegiel jest na srodku i po zdobyciu miast trzeba poczekac nie tylko na koniec buntu, ale i na rozszerzenie - z reszta jest tak jak piszesz - do tego czasu, to mysle ze juz statki w oparciu o rope beda.
Na weglu jednak mi zalezy, bo ironclady jednak moga zbijac obrone w razie ataku na Ele, a tak nie mam nic, a astronomie chcialbym ominac w zasadzie do konca.
Moze jak zbudujesz ironworks, to moze wtedy, ale powiedz ile tur z tym zejdzie, bo zalezy mi na robieniu konkretnych statkow jak najszybciej.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-08 08:48:22
ja ironworks zbudowałem już i korzystam z węgla, jest on właściwie kluczowy w wyścigu o pentagon.
Ja ewentualnie mogę założyć miasto na węglu na wysepce powyżej mnie (tam gdzie wilhelm ma ostatnie miasto). Ale zanim zrobię seta i tam dopłynę to min 5 tur.

Poza tym ja przecież obronę eli jak coś będę zbijał fregatami/niszczycielami. Trochę ich mam w tym rejonie i z drugiej strony też.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-08 17:31:51
peter zaatakował pacala i jest flotą pod jego miastem calacmul, chyba też wylądował pod tym miastem jednostkami. Ma tam 8 fregat i 7 galeonów. Pacal ma w mieście 4 strzelców i sterowca.

Z leszkiem przyspieszamy się zdobywanie tej wyspy i lądujemy teraz jednocześnie pod Oxhuitza i Mayapan.

A peter i tak by nie mógł kolei budować, bo węgla nie ma przecież. Chyba dlatego zwleka z wynalezieniem techa, żebym jak coś ja nie miał bonusu. Peter węgiel będzie miał za 2 tury.

A co do węgla koło wilhelma, to chyba nie zdążę wybudować seta (2 tury), podesłac go tam (3 tury) i jeszcze miasto założyć, bo wilhelmowi kultura skoczy i nie będę mógł tam miasta założyć. Niestety nie mogę sprawdzić kiedy mu kultura skoczy, jakbyś mógł to ty sprawdź. Miasto jest dokładnie 3 kratki pod węglem.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-09 14:40:03
Za 5-6 tur Leszek zalozy miasto na weglu, ktore mi przekaze.
To, ze Peter bedzie chcial zajac miasta Pacala bylo dosc latwe do przewidzenia, po akcji z Wilhelmem.
Niestetety bez wegla, a w zasadzie posiadania czegos lepszego od karawelek ciezko mi bedzie ruszyc Ele, bo ma coraz wiecej fregat i galeonow. Nie chodzi o samo zbijanie jej obrony, ale ze wzgledu na szeroka granice musze miec sporo wojska na swojej wyspie w razie wrogiego desantu, a najlepiej tory.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-15 16:12:09
Ela ma juz pierwsze liniowce, na szczescie dzisiaj ruszyly dostawy wegla. Za jakies 15 tur doszedlbym do niszczycieli, ale bez metod naukowych, czyli ropy.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-15 16:12:44
Inka za 3 tury ma artylerie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-19 08:09:20
Pacala już nie ma. Co dalej to na razie nie wiem. Inka i ela są za mocne na razie. Inka jest zajęty hanibalem, więc jest spokój, ale co teraz ela zrobi z taką ilością wojska to nie wiem. Może zaatakować ciebie lub petera. Z peterem ma gorsze stosunki, ale on ma chyba więcej wojska.
Lepiej podpiszmy ze sobą pakt defensywny, on coś powinien pomóc.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-19 15:05:58
No ja przy sobie widze mnostwo galeonow Eli i chyba mnie zaatakuje, a to teraz najgorszy moment, bo wojska nie posprowadzalem z tamtej wyspy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-19 16:03:19
a dałeś pakt obronny? jak tak, to jak go podpiszemy przed ruchem eli to będzie już raczej bezpieczny.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-21 10:26:12
Nie wiem czy to jeszcze nie zaostrzy sytuacji z Ela. Mam nadzieje, ze jednak pojdzie gdzie indziej, a za pare tur na morzu bede w stanie ja odpierac, ale ona tez ma juz kolej i zaatakowac bedzie ciezko. Ona i Inka technologicznie uciekaja coraz bardziej.
Musimy sie dogadac na jakis wspolny cel i wspolnymi silami zaczac dzialac.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-22 08:52:12
Hej, wykryłem flotę eli, jest kilka kratek na lewo od uxmal. Płynie na leszka lub dariusza. Jak coś będziemy ją próbowali przechwycić z leszkiem.
Jeśli tak, to sprawa prosta kogo atakujemy. Jesli neie to trzeba się zastanowić, czy inkę uderzamy czy elę. Kogoś na pewno trzeba.

Plewan przezbroił niszczyciele za 5 tys. Niestety nie wiem gdzie one są. Zaczął tez mnie szpiegować więc może być ciekawie. Ja do niszczycieli trochę mam jeszcze, tak z 5 tur, na razie draftuje piechotę i sklejam jakąś obronę, choć marnie to widzę, jakby mnie teraz zaatakował.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-22 16:01:42
Inka robi rakiety za 3 tury. A Plewan to juz na stale za Petera jest?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-23 09:01:21
tak, plewan zastępuje na stałe petera.
Plewan upgraydował kilkanaście niszczycieli i popłynął w stronę eli, jest cała flotą (ok 15 niszczycieli i 10 galeonów) w okolicy miasta Newcastle. CO ma zamiar zrobić to nie wiem.

Na kogo płynie ela to się dowiemy w następnej turze, jak na leszka to spróbujemy zatopić tą flotę na morzu. I tak miałbym z nią wojnę bo mam z leszkiem pakt obronny.

Gorzej z inką. Zwasalizował hanibala i na pewno kogoś teraz zaatakuje. Kwestia kogo, wg mnie marwa, kinga (też na stałe zastępuje bombla).

Plewan idzie w taśmę montażową (3 tury). Cała kasę (5tys) wydał na przezbrojenie niszczycieli, więc jest spłukany i techy wymyśla na 70% i ma ok 1500 kolbek. Za ok 8 tur będzie miał kolejnego wielkiego i pewnie odpali kolejny GA, bo ma 2 w zapasie wielkich. Czyli znowu odleci w techach. Trudno mu dotrzymać kroku. Ale na szczęscie pentagon będzie mój. Bałem się, że może gokupić, bo to tylko ok 6 tys, a tyle akurat miał, albo odpali inżyniera, ale już nie zdąży.

Teraz trzeba się zająć elą lub inką. Raczej elą i to prędzej niż później. Najlepiej kilka tur po tym jakby plewan ją zaatakował. Ja niszczyciele będę miał dopiero za jakieś 5-10 tur. Teraz zbieram kasę na przezbrajanie.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-24 21:00:57
Dzisiaj znowu widzialem Eli galeony u mnie miedzy wyspami.
Ja mam kase na dojscie do niszczycieli i ze 3000 na przezbrojenie, albo na wynalezienie technologii do ropy.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-24 21:01:40
Za kilka tur Ela bedzie miala torowisko na calym swoim terenie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-25 08:58:55
hej, plewan mnie zaatakował i zniszczył prawdopodobnie tą flotę inwazyjną co trzymałem na elę. Dużo tego nie było, ale boli strata jednostek z 3CR.

Tak więc zaczęła się wojna na maksa. Ja niszczyciele mam dopiero za 3 tury. A ty jesteś w stanie mi pomóc z plewanem? Chodzi o niszczyciele. Wojna z plewanem byłaby ci na rękę, bo jeśli chcesz walczyć o 2 pozycję to przede wszystkim musiałbyś plewana wyprzedzić, a po drugie podbić elę, w czym ja ci poźniej pomogę. Podział byłby prosty, kont plewana dla mnie, kont eli dla ciebie.

Ale to musi być szybka decyzja i zbrojenia na maxa, bez turki zwłoki.

Plewan ma ok 20 niszczycieli i kilkanaście pełnych galeonów. Ale za to dużo więcej już nie doprodukuje, bo nie ma takiej mocy produkcyjnych. Za 2 tury ma piechotę, to najwyżej się zbunkruje. Za 10 tur odpali GA, nie wiem czy nie będzie chciał zdobyć przed tym miasta z MM.

Ja potrzebuję dosłownie 5 turek, żeby być bezpiecznym. Mam piechotę i ją draftuję, część miast od jego strony mam obstawionych. Puki flotę będzie miał w tamtych okolicach (miast na wyspie po pacalu) to mi nie zagraża, jedynie tobie.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-25 15:34:26
U mnie problem jest taki, ze nie mam galeonow, ani transporterow jeszcze, ale kasa odlozona i dojde w kilka tur i do transporterow i niszczycieli, tylko ropa mi bedzie potrzebna. Jak masz podwojna rope, to bede mogl szybko przezbrajac bez wynajdywania metod naukowych.
Plewan do mnie cos zagadywal - chce mnie wybadac i musze mu jakos odpowiedziec. Nie spodziewalem sie jednak jego ataku zupelnie. Pisalem mu, ze chyba bedziemy sie szykowac na Ele myslac, ze moze sie przylaczy i jakos pojdzie. 20 niszczycieli to do mnie wjedzie jak w maslo, tyle, ze powinienem zdazyc chyba poscinac CKM.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-25 15:53:43
jak dostanę turkę to coś więcej napiszę.
Na razie to plewan trochę dziwnie zagrywa. w sumie mógł z zaskoczenia częśc moich miast spalić na wstępie, a trak połasił się chyba ttylko na te dwa po pacalu i tamtą flotę. Tyle, że teraz ma miasta z mała obroną i od mojej strony nie ma floty.
Dziwne zagranie.

Ja ropy mam kilka sztuk, więc spoko.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-25 19:03:06
No to dziwne, ale uwazaj, bo moze nie wykryles zaslony dymnej, chociaz mozliwe, ze idzie gdzie popadnie i bedzie palil co sie da.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-25 19:41:06
sytuacja nie wygląda źle.
Zniszczył mi tą flotę, sam trochę stracił, ale nic poza tym. Podpłynął pod mój kont 2 galeonami bez obstawy. Ja już w sumie jestem bezpieczny, pobudowałem i nadraftowałem trochę wojska. Plewan chyba nie wie, że ja mam drugą flotę inwazyjną i to dość blisko jego, jak dobrze zgram to mu spalę jakieś miasto z zaskoczenia.

Plewanowi za to siadnie niedługo gospodarka bo ma duże niezadowolenie, bo mu (peterowi) dawałem dużo rozweselaczy. Tak więc wydaje mi się, że to jest jego łabędzi śwpiew i będzie próbował coś tylko flotą zrobić.

No nic, ja przestawiłem już całe państwo na wojsko, pentagon wybudowałem, zaczynam kolejny GA i idę prostą drogą do samolotów. będzie ciekawie :)

Deb (Imperium Deb) 2010-08-25 22:01:38
Ja postanowilem wyklarowac sytuacje w swoim najblizszym sasiedztwie. Podpisalem DP z Inka, wiec mam spokoj od strony zachodnio-poludniowej. Nie wiem na ile przeszkodzil Ci Plewan, ale dla mnie kazde zdobyte miasto Eli to darmowe upgrady do niszczycieli. Jesli jestes w stanie to proponowalbym zaczac od Coventry - tam zorganizuje obstawe ironcladow i to miasto wyzej - w sumie pasowaloby Ci, bo powinienes tam szybko wyslac armie i flote z wyspy Pacala.
Po zdobyciu Coventry mialbym juz otwarta droge na wschod i moglbym daleko podplynac ironcladami.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-27 12:06:08
plewan popłunął do mnie kilkunastoma niszczycielami, kilka zostawił od twojej strony.
Szykuje się chyba do zrobienia bunkra ze swojej wyspy. Poszedł po demokrację, pewnie będzie chciał kupować wojsko zamiast budować.
W następnej turze mam niszczyciele i się zaczną szachy ;)

Ela wymyśla faszyzm i ma już piechotę. Mogła by zaatakować plewana, byłoby ciekawie. Tak tonie wiem kogo zaatakuje. Może leszka, a może marwa lub bombla, ewentualnie dariusza. Kogoś na pewno bo ma tyle wojska że szok.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-27 12:23:16
Ja w przyszlej turze bede mogl juz robic CKMy, ale mam DP z Inka, wiec mnie raczej nie zaatauje ani on, ani chyba Ela. Ostatecznie za Kish moglbym podpisac DP rowniez z Ela - tylko ciekawe co by wtedy zrobila - czy poszlaby na wojne z kims, czy dalej wojsko drukowala?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-27 14:00:53
Ela na pewno pójdzie na wojnę z kimś, taki algorytm ma AI (poziom emperror, AI agresywny i pierwsza w woju). Ciebie nie ruszy, ja po przezbrojeniu floty na niszczyciele też raczej jestem bezpieczny.
Najbliżej ma do plewana, ale jak jest inteligentna, to go nie zaatakuje bez niszczycieli ;) Ale w sumie nie jest hehe.
Wystarczy zobaczyć gdzie kierują się jej galeony i już powinno być jasne na kogo się szykuje.

CKMy lepiej trochę porób, tak żeby mieć po sztuce na miasto, wtedy atak z zaskoczenia z morza ci nie grozi. Ja raczej będę polegał na rozpoznaniu i sterowcach.

A co do defensywnego paktu, to lepiej tak do końca na nim nie polegać. Inka wg mnie zaatakuje niedługo kogoś, pewnie kinga lub marwa i wtedy paktu już nie masz. W tej samej turze może cie nawet ela zaatakować. Tak więc lepiej z nią podpisz pakt, zawsze można go zerwać :) .

Inka pewnie zacznie niedługo budować statek kosmiczny.
A czekam aż wybuduje ONZ, to by można przegłosować pewne rezolucje, np emancypację, wolnośc słowa i wyznania i nie trzeba by techów wymyślać do tego potrzebnych. Demokracja jest drogim techem i do niczego sensownego nie prowadzi.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-28 10:33:16
Ela ma juz niszczyciele i mase transporterow przy mnie.
DP z Inka to na wypadek jakby Ela mnie chciala zaatakowac, i w tej sytuacji jest bezpieczniej no i Inka mnie na 100% nie zaatakuje narazie ;)
Wlasnie mam pytanie co do ONX - czy wtedy budynki konfucjanskie przestana dawac mlotki?
Jeszcze jedna sprawa - przydalby mi sie jeden przedstawiciej korporacji, najlepiej w Mutal, to sobie rozprzestrzenie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-28 10:37:39
Z ONZ to nie wiem. Raczej tak. Badania naukowe kasuję bonusy dla klasztorów, a wolnośc słowa kolbki i monety jak ma się cudaki odpowiednie, ale nie młotki.
Przedstawiciela spróbuję podesłać, ale to potrwa, zanim dopłynie, bo przez plewana nie mogę płynąć, tylko na około. Poza tym upewnij się czy na pewno ci się bezie opłacało. Ja wychodze na zero w sumie, a mam dużo surowców. Na tym poziomie trudności korporacje są drogie w utrzymaniu.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-28 11:41:23
Mlotki sa jednak bezcenne, bo demokracja za droga do wynajdywania i kasa to tylko na upgrade sie przydaje. Nie mowiac juz o tym, ze samo wprowadzenie demokracji u mnie jest raczej nierealne, bo troche sobie miasta pomasakrowalem czestymi scinkami.
Leszkowi obiecalem, ze za wegiel bede krzewil konfucjanizm, bo ma swiete miasto, ale jak mlotki maja sie kasowac zaraz po ONZ, to kiepski to dla mnie interes i chyba po 4 misjonarzu dam sobie spokoj. Czy mi sie wydawalo, ze Leszek z Plewanem podpisali pokoj?

Deb (Imperium Deb) 2010-08-28 11:44:08
Poza tym, za zagranczne przedstawicielstwa to Ty dostajesz kase.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-28 12:07:42
Tak, leszek podpisał rozejm z plewanem, bo nie ma czym z nim walczyć.
Ja relę tez już sobie darowałem, bo klasztory mi nie działają.
Młotki może i są cenne, ale jak ci przyjdzie płacić koszty utrzymania korporacji np 3x tyle co dostaniesz młotków to nie wiem czy się opłaca. Pamiętaj, że inflacja jest jeszcze.
Ja niby dostaję za korpa 8 monet, ale jest to kropla w morzu moich potrzeb. Obecnie utrzymanie państwa kosztuje mi ok 1300monet na turę :/
Zastanów się czy by ci się nie opłacało korporacji kreatywnej założyć bardziej.
Wtedy byś pozbierał surowce po graczach i jeszcze miał siedzibe korporacji w mieście z wall street.
Ja się ciągle zastanawiam nad korporacją sushi, ale wychodzi mi, że bez reprezentacji nie zwróci mi się.

Plewan odpłynął flotą ode mnie, a szkoda, bo chciałem go wybić. Zobaczymy co teraz wymyśli ciekawego. Na razie upgrayduje wojsko. A gdzie ma transportowce to nie wiem.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 13:03:25
No u mnie klasztory jeszcze dzialaja i troche by podzialaly jak dalbys mi rope. W przyszlej turze odpalam w koncu GA i mozliwosc budowy niszczycieli pojawi sie u mnie szybko, pod warunkiem, ze bede mial rope.
Jakbym placil 3x kasy za mlotek nawet, to mysle, ze nam sie to oplaca, tym bardziej ze kasa trafia do siedziby korporacji.
Korporacje CC, to chyba Ela zbudowala - nawet blisko mnie, ale chyba w tej okolicy jestes niestety w odwrocie. Poza tym nie mam wielkich ludzi i brakuje mi sporo technologii, wiec ja nawet nie mysle o zakladaniu korporacji, a raczej licze na ich zaszczepienie - jak nie Ty, to moze ta od Eli do mnie trafi, ale oczywiscie Twoja jest najlepsza i ta bym rozprzestrzenial najchetniej, bo to sie nam po prostu najbardziej oplaca.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 13:22:24
Kurcze, akurat robię shandlowałem za przeboje muzyczne inką. Muszę jeszcze poszukać, może gdzieś da się podłączyć szybko. Spróbuj skombinować skądś ropę, ela ma chyba i inka też.

Co do plewana to blokujemy się flotami, ale ja już mam większą flotę. Co turę przybywa mi 5 niszczycieli, jemu 2. W twojej okolicy niedługo będe kontratakował, spróbuję odbić wyspę po pacalu z 3 miastami jak się uda.
Na razie odbiłem miasto po wilhelmie i pewan nie ma dostępu do węgla.

Za kilka tur będę zdobywał jego miasto na ropie. Jak do tego czasu nie skombinujemy ropy dla ciebie, to po prostu przejmę to miasto i spróbuję utrzymać. W tej okolicy nie ma wojska, a CKMów tak łatwo nie ruszy.

Spróbuję wysłać jak najszybciej przedstawiciela korporacji, bez obstawy, na szybkim transportowcu (7ruchu). Może się uda, bo będę płynął z dala od plewana.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 13:22:38
*ropę

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 13:33:29
Moge skombinowac od Plewana, ale nie uwazam to za stabilne zrodlo ropy, zwlaszcza gdy sam dojde do niszczycieli i roznie moze byc.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 17:40:42
ale jak od plewana? Z tego co widze to on ma 2 złoża ropy z czego jedno nieobrobione. Za kilka tur straci to na którym ma miasto.
Jak zdobędę to miasto to ci dam od razu. Chyba że znasz jakiś sposób na zerwanie umowy przed czasem z inką bez wypowiadania wojny.
Teoretycznie mam jeszcze w granicach 2x ropę, ale akurat pod miasteczkami i szkod ami ich. Zresztą jakbym je chciał obrobić to zajęło by to tyle tur, co zdobycie miasta plewana, więc w ostateczności tak zrobię. Tzn najpierw spróbuję zdobyć miasto plewana, następnie jak się nie uda to obrobię jedno miasteczko. Wytrzymasz z 5 tur?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 17:45:45
ps. a nie chciałbyś korporacji w Kish? Bo to szybsza droga i bezpieczniejsza.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 18:20:41
Kish ostatnio przygotowuje do ewakuacji, zeby w razie czego przekazac Eli. Co ture wywoze stamtad po 2 jednostki, wiec nie wiem - musialby byc to naprawde ekspresowy sposob, ale Mutal nawet jesli o ture czy dwie bylby pozniej, to i tak jest mocniejszy produkcyjnie.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 18:35:05
w kish byłbym za jakieś 6 tur, w mutal to nie wiem, najwcześniej za ok 10 tur.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 19:22:46
I tak i tak dosc dlugo. Kish bede mial jeszcze pare tur, poscinam pare CKM, niewykluczone, ze oddam Sumerom, jesli Ela gdzies uderzy i wtedy moze cos sam sprobuje zawalczyc.
Latwe to jednak nie bedzie, bo wlasnie dzisiaj zauwazylem, jak mocno jestem od Eli uzalezniony - w Kish mam jedyne owce, a to wazny surowiec dla duzych miast. Dodatkowo dzisiaj Inka przepchnal sie kultura zajmujac mi pszenice - skubaniec - niedosc, ze o doslownie jedna ture wyprzedzil mnie z zalozeniem miasta, to jeszcze sie rozpycha na mojej wyspie, hehe
Teraz jedyna pszenice jaka mam, daje Eli za cukier i nie mam pszenicy, haha

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 20:01:44
Długo, bo jesteśmy od siebie maksymalnie oddaleni na tej mapie, a najkrótsza droga zablokowana jest przez plewana. Do tego ja muszę sam najpierw się zabezpieczyć i w najważniejszych miastach pozakładac korpa. Plewan strasznie mnie blokuje, ma pozycję strategiczną taką, że może mnie blokować wojskiem o połowę mniejszym, dlatego muszę się mocno dozbroić i przejąć inicjatywę, to go pokolei wybiję.
Ja zobaczę jak ja stoję z pszenicą i owcami.

A po co chcesz to miasto oddać?

Inka wybudował wieżę eifla, więc teraz mocno stoi z kulturą. Teraz zatrzymał badania i zbiera kasę, tylko nie wiem na co. Wymyśla dopiero silnik parowy. Eli się teraz skończył GA, więc też już nie bedzie taka do przodu. Retszą AI nie ma co się przejmować.

LDeska

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 20:34:18
Haha, jasne, ze reszta AI nie ma sie co przejmowac, ale tymi co trzeba sie przejmowac sa akurat moimi sasiadami, bardzo blisko z reszta.
Niedawno zrobilem dosc sprytne badanie opinii publicznej i musze Ci powiedziec, ze ludzie chca jednak bic hegemona ;)
Sam jestem troszke zawiedziony, ze dalem Ci zloto i miedz za nic tak naprawde (bo wszystkie surowce, ktore oferowales - mam), a teraz sie okazuje, ze na korporacje tyle czasu czekac musze. Tak sie zastanawiam, czy Ty chociaz troche myslisz o moim interesie, czy raczej nie za bardzo ;)
Plewan mi sklada oferty wiecej niz uczciwe i jak dotad, stanowczo mu odmawiam.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 20:46:34
Wydawało mi się, że nie masz tych surowców, co ci oferowałem. Ale jak je masz to postaram się załatwić ci pszenicę i owce.
Co do korporacji, to ja daję ci ją najszybciej jak mogę, specjalnie wybudowałem szybki transport, ale i tak to się zejdzie tyle co pisałem i dlatego ciagle kombinuję jak by to przyspieszyć.
Ropę też ci przeciez próbuję załatwić, jak bardzo nie nie dasz rady wyczekać 5 turek, to mogę zniszczyć miasteczko i dać ci ją za 3 tury, o ile dobrze liczę, choć raczej 4 bo jeszcze drogę muszę podprowadzić.

A plewan nie ma wyjścia i musi dawać ci dobre propozycje, bo jego jedyną nadzieją, jest spowolnienie mnie i liczenie na jakąś pomoc.
Ale mam nadzieję, że pamiętasz dzięki komu masz mutal i trochę swobody ;)

Ja pazerny nie jestem, lubię współpracować, ale plewan zaatakował mnie z zaskoczenia, wybijając doborowe jednostki, nad którymi pracowałem przez cała grę. A chciałem z nim żyć w pokoju, ale teraz już mu nie zaufam. Tak więc wojna jest totalna i nie wymuszam nikomu zajęcia odpowiadającej mu strony w tym konflikcie.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 20:50:59
OK, spoko, nie mam wielkich pretensji, tylko mowie jak jest. Etiopii dales na przyklad kadzidla, ktorych nie mam, ale mniejsza z tym.
Tak samo z ropa - mowie za wczasu, bo to jeszcze mi pare tur zejdzie zanim dojde do niszczycieli.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 20:57:28
szkoda że się turę wcześniej nie odezwałeś, to nie dawałbym go ince.
ale jak jeszcze jej nie potrzebujesz to napisz mi za ile turek chciałbyś ją mieć, to ją załatwię do tego czasu.
Co do korpa to mogę spróbować przypłynąc szybciej, ale bardziej niebezpieczną drogą.

Ja w sumie nie łapię się za bardzo w tych surowcach, bo mam ich dużo. Jak widzę, że coś mogę wyhandlować to się wymieniam.

A plewan pewnie handluje miastami co mi podstępnie zakosił po pacalu ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 21:09:11
Wszystko sie rozbija o to, ze gre jeszcze pewnie myslisz wygrac sam. Jednak, gdybym podpisal PA z Plewanem lub Leszkiem, to calkowicie zmienia sie uklad sil. Gdybys zdecydowal sie na podpisanie PA ze mna i wspolne zwyciestwo, to ja bylbym baardzo rad :)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 21:32:54
A co to jest PA??
Ja nie gram o zwycięstwo, nie raz to pisałem. Może nawet inka polecieć w kosmos.
Dla mnie najważniejsze jest stworzenie dużego i silnego państwa i zapewnienie mu bytu do końca gry, przy okazji nie nudząc się.
Pisałem ci już, że jeśli ci zależy mogę grać pod twoje drugie miejsce, bo na pierwsze nie mam jak ci oddać, bo wiktorii się nie pozbędę, a to ona daje mi tyle punktów, że jestem pierwszy. Zresztą było by to nieco dziwne :P

Ogólnie jest dość ciekawie, z plewanem mamy szachy, choć mogę z nim iśc na wymianę i lepiej na tym wyjdę. Dużo się dzieje, jest kombinowanie i o to mi chodzi. Plewan to dobry gracz, zależało mi na tym, żeby za petera zagrał ktoś mniej pokojowy i przewidywalny od kinga, dletgo była ta zamiana graczy :)

Ja tam mogę grać do czasu, aż przynajmniej jeden gracz będzie jeszcze chciał grać, nawet mogę to dograć z samymi AI i się trochę z nimi potłuc. A kto wygra, to jest już na prawdę drugorzędna dla mnie sprawa.

Ja ci dałęm jasną propozycję i wydaje mi się, że najbardziej uczciwą. Pomagasz mi z plewanem, ja ci pomagam z elą. Kont plewana dla mnie, kont eli dla ciebie. Wydaje mi się, to bardzo realna propozycja. Jakbyś mi pomógł z plewanem, to z elą pójdzie dość szybko, nawet jak ma piechotę.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 21:40:33
PA = permanent alliance
Mam do wyboru PA z Toba, albo z Leszkiem, albo z Plewanem, ostatecznie z Inkami i walka z wami wszystkimi o zwyciestwo. Najbardziej mi sie jednak usmiecha PA z Toba - podpisujac PA mamy wspolne panstwo, wspolne techy i wygrywamy razem, jesli wygramy ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 22:03:17
serio tak to działa? wspólne techy? musze to zobaczyć. Jeśli tak, to jestem jak najbardziej za.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 22:11:49
Nigdy tego nie robilem, ale z tego co czytalem to wlasnie tak dziala jak pisze. Potrzeba nam tylko komunizmu, albo faszyzmu, co zajmie mi lub Tobie pare tur. Nigdy tego nie robilem i bym zobaczyl, a przy okazji ogolnie i tak gralem pod Ciebie, wiec mi to sie dobrze wpisuje. Tak wiec, jesli jestes za, to sprawa rozstrzygnieta, poza tym kto ma z nas dojsc do komunizmu/faszyzmu.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-08-31 22:25:03
Ja mam w sumie jedną turę do komunizmu, ale... zbieram wojsko na upgrade pozostałych jednostek (zostały mi jednostki lądowe). Do tego musze mieć jedną turę na wynalezienie liberalizmu (w sumie i tak konieczny do komunizmu), bo chcę jeszcze na GA przejść na wolność słowa i wyznania, zastanawiam się nad państwem policyjnym choć nie wiem, bo równouprawnienie jest ok (z chatek jednak mam trochę młotków, poza tym mogę kupować wojsko, a i civik tańszy).

Plewan na razie szachuje mnie flotą (ok 20 niszczycieli i kilkanaście galeonów), jednak ja tez już zbieram do kupy desantowce z wojskiem i będę mógł powoli nadgryzać jego wyspę. Do tego chciałem dojść do sterowców, dla lepszego zwiadu i do samolotów, żeby niszczyć mu chatki i inne usprawnienia, jak zrobi bunkier.

Ale chyba ze wszystkim nie dam rady na GA, a plewan za 2 tury tez będzie miał GA. Tak więc przez najbliższe 10 tur znowu będziemy na równi naukowo. Jednak ja mam dużą produkcję. Jak się uda to pod koniec GA będę miał produkcję większą niż wszystkie inne państwa razem wzięte, taki gambit ;)

Teraz tak, czy iść od razu do tego komunizmu? tzn mógłbym teraz wymyślić liberalizm i w następnej turze komunizm. Ale będzie to kosztem sterowców lub zbierania kasy na upgrade. Kwestia w tym czy się ujawniamy od razu, czy do ostatniej chwili czekamy. Ja liberalizm i tak wymyślę najpóźniej w 4 turze jak pisąłem dla civików.

A teraz widzę, że do faszyzmu mam od razu i jest tańszy. Szkoda tylko, że ela już generała zakosiła. Jakbyśmy się wcześniej skapneli to bym go załapał. Co prawda mam ich już dużo, ale ich nigdy za wiele ;) na szczęscie już mam ok 90% na kolejnego. Przydałby się medyk, który by pływał z flotą.

No nic, decyduj jak to zrobić, ja się dostosuję.

Deb (Imperium Deb) 2010-08-31 22:43:16
Ja to rozpatruje pod kontem dublowania technologii. Skoro po podpisaniu PA technologie sa wspolne, a Ty masz blisko komunizm, to mi sie teraz najbardziej oplaca zbierac po prostu kase, bo jeszcze Kolos dziala, a potem wszystko wydam na upgrade, albo wlasnie na dojscie do strategicznej technologii, ktora bedzie dzialac dla nas dwoch - w zasadzie po podpisaniu PA to powinna byc bajka.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-01 12:19:02
ok, więc tak:
W naszej grze nie możemy podpisywać PA, jest to wyłączone w opcjach.
Plewan poodpłynął flotą pod mój kont, zniszczyłem mu 7 niszczycieli tracąc 2. Teraz plewan może zniszczyć mi 12 niszczycieli (są w mieście) jeśli uda mu się zdobyć miasto które broni 4xCKM i 6 piechot. Na takie straty jestem przygotowany i są one dla mnie jak najbardziej akceptowalne, szkoda by mi było tylko miasta. Plewan na pewno straciłby masę wojska atakując to miasto.

CO do surowców to już nie zdązyłem posprawdzać co i jak, nie było czasu.

Za to jak dobrze pójdzie to w mutal będziesz miał korpa za 5 tur. Ale płynę koło plewana i może być niebezpiecznie, dam 2 niszczyciele do obstawy.

Daj znać co w takim razie proponujesz.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-01 17:52:04
jeśli chodzi o surowce, to za 3 tury będę mógł zerwać umowę z kingiem na pszenicę i kadzidło. jak jesteś zainteresowany to daj znać.
Co do owiec, to ja ich nie mam sam, mogę zarządać od wiktorii 1 szt, ale już jej nie będe mógł dalej przekazać. wnuczuć ma 2 szt.

Jakie w ogóle potrzebujesz surowce?

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-01 18:27:47
hehe już chyba wiem czemu inka i ela zbierają kasę - maksują szpiegostwo, bo się wzajemnie zaczęli nakręcać :D DLa nas to dobrze, bo się spowolnią naukowo.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-01 21:57:52
Co do surowcow, to najwazniejsza jest dla mnie jednak ropa, bo metody naukowe bym po prostu mogl olac. Dopiero przy wojnie z Ela bede mial problem z cukrem i owcami. Jak narazie to nie mam chyba tylko kadzidel, ropy/uranu. No i chwilowo pszenice zgarnal mi Inka kultura, ale postaram sie odbic, chociaz wczoraj mialem 48%, a dzisiaj 45% wiec chyba latwo nie bedzie odzyskac.
Szkoda, ze PA jest zablokowane, bo gre bysmy skonczyli przed premiera nawej cywilizacji ;)
Od 2-3 tur widze co wynajduje Inka i wlasnie zachodzilem w glowe co sie dzieje, ze mu tak dlugo schodzi z maszyna parowa, ale sie nie zaglebialem - pomyslowosc AI nie zna granic absurdu, hehe
Chociaz z drugiej strony - skad maja niby wiedziec, ze szpiegostwo jest okrojone.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-01 22:04:51
pszenicy raczej nie odbijesz. pamiętaj, że inka ma wieże nadawczą w każdym mieście. kadzidło mogę ci załatwić jak pisałem.
co do ropy, to się postaram jak najszybciej. Będę ją miał za ok 4 tury. Może być?

Deb (Imperium Deb) 2010-09-01 22:18:36
No tak - wlasnie cos mi sie nie podobalo z ta kultura. Jednak powalcze i buduje w tym miescie swoj wypasiony budynek specjalny ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 10:44:21
Plewan jest w euforii - pisal mi o spaleniu tego portu, stracil podobno kilkanascie jednostek, wiec przyneta chwycila.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 10:49:47
Więc tak, plewan szturmował mi to miasto i je spalił. Przy ataku stracił ponad 20 jednostek. Ja straciłem 12 niszczycieli plus 10 jednostek. Jednak teraz właściwie zniszczyłem mu tą flotę, zostało mu kilka galeonów i bilans i tak jest dla mnie korzystny.
Miasto za 2 tury odbuduję, a plewan floty już nie. Teraz ja zaczynam go blokować flotą i palić miasta.
W sumie myślałem, że te moje jednostki lepiej się pobronią, ale widocznie plewan musiał przymaksować. No nic, ja idę po sterowce. Jak plewan straci jeszcze trochę wojska to jest duża szansa, że ela go zaatakuje.
Obecnie zostały mu 3 niszczyciele, trochę knechtów, strzelców i kilka piechoty.
Drobnicy już nie liczę ;)

Odbyły się wybory na sekretarza ONZ :D , ciekawe czy wygram, ale wątpię. Za bardzo miasta pościnałem i mało głosów mam.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 10:55:06
Ja zaglosowalem na Inke, zeby nie podpasc.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 11:03:13
hehe, jak uważasz, tyle że inka będzie wprowadzał głupie rezolucje. Tak to ja bym wprowadził np wolność słowa, lub równouprawnienie i byś nie musiał techów wymyślać.

Plewan stracił w tym ataku na mnie ok 1mln wojska w demo, ja ok 600tys plus 400tys to co mi zniszczył wcześniej z zaskoczenia. Czyli jest po równo, co mi bardzo odpowiada.
Ogólnie to ciekawie jest, dużo się dzieje :d, tyle że akurat mam teraz gorący okres, a od października to w ogóle się zacznie..

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 11:08:34
I tak mialem malo glosow, wiec ryzyko bylo spore - co innego jakbysmy policzyli.
Ja moge w 5 tur dojsc do niszczycieli, ale musze miec zrodlo ropy/uranu.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 11:12:03
U mnie biurokracja jest lepsza od rownosci slowa, bo w weekend nawet zliczalem ile mam chatek i sie nie oplaca.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 11:16:32
ok, dam ci ropę za 4 tury w takim razie.
zastanawia mnie co plewan teraz zamierza zrobić. podejrzewam, że się zbunkruje mocno. Nie masz jakiś przecieków od niego??? W sumie nie wiem czym mógłby mnie teraz zaskoczyć, ale zawsze warto wiedzieć, żeby czasu nie tracić.

Ciekawe czy skombinował skądś węgiel, bo torów nie może robić :D

Aha, co do korporacji. To jej nikomu więcej nie dawaj. Daję ją tylko tobie, ze względu na sojusz.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 11:18:16
a brałeś jeszcze pod uwagę koszty doktryn plus inflacja?
U mnie jednak bardziej opłaca się już wolność słowa, poza tym to ma +100% do kultury. Gorzej jak AI przegłosują np ochronę środowiska :/

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 11:32:38
Plewan nie ma wegla? Jestes tego pewny?
Pamietam, ze jak rozgladalem sie za weglem, gdy jeszcze Peter gral, to on mial chyba dwa.
Roznica miedzy biurokracja a wolnoscia slowa u mnie jest minimalna, ale wole wiecej mlotkow w stolicy, dlatego uwazam biurokracje za lepsza. Chociaz wzrost kulturowy to jest cos, bo z Inka mi sie wpycha. Do tej pory nie moge pojac jak to sie stalo, ze Inka zbudowal miasto na mojej wyspie przede mna, a plywal wtedy jeszcze galerkami!
Jak pisalem - Plewan jest pod wrzeniem swoich osiagniec i pisal mi tylko, ze plynie dalej ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 11:47:29
Płynie dalej? Czym? 7 galeonami otoczonymi moimi kilkunastoma niszczycielami>? :D
Najśmieszniejsze jest to, że plewan dał chyba na transportowce najlepsze wojsko, a algorytm walk wyliczył, żeby one się broniły pierwsze (choć normalnie najpierw bronią się puste transportowce) i mu zniszczyłem je z pełnym wojskiem. Na tych galeonach co mu zostały też chyba ma trochę jednostek, ale to na pocieszenie, żeby się nie załamał ;) Co prawda może te jednostki wydesantować, ale galeonami już nie ucieknie. Nadawał im promocję do siły, zamiast do zasięgu ruchu. A akurat mu 1 kratki brakuje, żeby się schować w mieście :D

Co do węgla to plewan nie ma, bo jedno miał na wyspie po wilhelmie, ale mu tam miasto zdobyłem. Drugie miał pewnie to u eli, ale ona przepchnęła chyba kuturkę.
W 226 turze węgla nie miał. Nie wiem jak teraz, bo nie mam jak sprawdzić.

A co do miasta co mi plewan spalił, to mogłem tam spokojnie dać więcej wojska, ale zapomniałem, bo już czas się skończył na maksowanie. NIe zdraftowałem tam wojska, ani w miastach pobliskich, ani też nie podesłałem wojska z okolicy. Ale teraz tak myślę, że dobrze się stało, bo tak plewan nie miałby szans tego miasta zdobyć i by się schował flotą do miasta i by mnie szachował, a tak kosztem miasta mam czyste pole do działania własnej floty.
W ogóle plewan dziwne rzeczy w miastach robi, w jednym robi naukę, w innym komercję, robi też niszczyciele i piechotę po 66 tur, liczy chyba na ścinkę, tyle że go niezadowolenie zżera :)
W następnej turce będzie miał wielkiego, ale jak mu się urodzi naukowiec (45%) lub kupiec (10%) to nie odpali kolejnego GA.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 11:56:01
OK. +20 mlotkow na kazde miasto z korporacja robi swoje. Sami Ci surowce pooddawalismy, wiec nic dziwnego, ze idzie jak po masle, hehe

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 12:01:17
z własnych surowców mam +15, więc aż tak mi nie pomagacie ;)
poza tym ja się uczciwie wymieniam za surowce, nic za darmo nie dostaję. Tylko od wiktorii siłą wymuszam :D

A po maśle mi wcale nie idzie, bo gdyby nie plewan, to bym już statek budował i do października byśmy skończyli, a tak to inka poleci, ale pewnie do świąt dopiero ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 12:16:47
Inka raczej nie ma szans, tylko Ele trzeba wkrecic w jakas wojne. Moze nawet Ela i Inka beda sie tlukli miedzy soba. Ode mnie surowce masz praktycznie za darmo, z reszta chyba sam sprawdzales, to wiesz ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 12:19:22
Nie wiem czy to zauwazyles - nad Mutal, na terenie Leszka jest stack Eli, ktory sie nie rusza juz chyba z 10 tur.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 12:21:16
Jak wymieniałem się surowcami, to proponowałem zawsze takie, których ktoś nie miał w oknie dyplomacji myśląc, że takich potrzebuje. ale chyba jak ktoś je zdobędzie od kogoś innego, to sie wtedy tam nie pokazują. dlatego dostałeś ode mnie surowce, które masz.

Jak inka chce się tłuc z elą, to lepiej wystąp z tego paktu defensywnego, lepiej jakbyś był neutralni, bo jesteś między młotem a kowadłem :D Ela trzyma wojsko na twoich granicach, ale zobaczymy jak spadło wojsko plewanowi, jak będzie poniżej połowy eli, to prawie na pewno go zaatakuje, tym bardziej, że od jej strony plewan ma puste miasta.

Jak możesz to zobacz, czy inka robi już apollo program. wg mnie nastawił się na statek bardziej niż ela. Tym bardziej, że on najlepiej stoi ze wszystkim i trudno go będzie zatrzymać.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 12:22:11
tak, widze ten stack eli, oni chyba cały czas myślą że bitwa o mutal trwa :D jakoś się zacięli ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 12:26:37
Wczoraj nie widzialem transporterow Eli, wiec gdzies poplynela - chyba jednak do Plewana, moze na Inke.
Jezeli chodzi o handel surowcami, to jest to zabugowane moim zdaniem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-02 13:01:41
Ela wypłynęła tylko częścią floty, byś może chce ją zgrupować w jedną i wtedy wypłynie. To było by dobrze, bo plewan byłby pierwszym celem, jak mu jeszcze wojsko spadnie.
Ale obecnie ela mocno szpieguje leszka, więc raczej to on będzie pierwszym celem. Jak możesz to podpisz z nim pakt defensywny, to będzie bezpieczniejszy.
Na Inkę wg mnie ela nie zaryzykuje ataku, bo mają wojska po równo.

Inka też raczej teraz kogoś zaatakuje, stawiam na kinga, bo jest najbliżej.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 21:39:11
No ja troche licze, ze Inka moze Ele zaatakuje - to by mi nawet odpowiadalo.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-02 21:39:53
Inka jest przewodniczacym - prawie wszyscy glosowali na Inke.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-03 00:13:09
Nie tak prawie wszyscy ;)
Inka dostał 986 głosów ja 884, czyli o 102 mniej.
Ty masz 187 głosów, więc mogłeś mnie przegłosować, tak samo jak leszek, bo się wstrzymał.
No nic, zobaczymy co inka wymyśli. Mam nadzieję, że nie podda pod głosowanie embarga na mnie, to by było trochę chamskie ;)

Co do plewana to zdesantował się u mnie tą resztą wojska, galeony pokasował, ostatnie 2 niszczyciele stracił i spaliłem mu miasto St.petersburg. Można powiedzieć, że to początek jego końca. Obelix pomści Asterixa ;)
Plewan też przesunął trochę wojska na ropę, jakby się spodziewał mojego ataku w tym miejscu. W każdym bądź razie ropę na pewno dostaniesz tak jak pisałem, niezależnie od pochodzenia. Najwyżej dam ci swoją, bo i tak na razie mam niszczycieli pod dostatkiem.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-03 09:52:19
Podobnież kingu mnie zaatakował. Zastanawiam się tylko czym. Z tego co patrzyłem on nie ma wojska a w miastach robi uniwerki.
Mógł mi ewentualnie zdobyć miasto po wilhelmie utrecht, ale dzięki temu mógłbym wybudować wall street w mieście z siedzibą korporacji, więc dla mnie plus :D
Utrecht oczywiście zaraz odbiję, ale po co to king zrobił? Zniknie prawdopodobnie szybciej od plewana. Bez sensu (przynajmniej dla niego).

Zastanawia mnie ta sprawa z jednostkami plewana na ropie. Jakby jakiś przeciek był. Nic mu nie mówiłeś? Bo jak nie ty, to ktoś inny ;) No chyba, że sam coś wydedukował...

Deb (Imperium Deb) 2010-09-04 10:51:36
Ja mu tylko mowilem, ze jak zalatwi mi rope, to moze sie przylacze do wojny ;)
Wiec chyba dlatego jej pilnuje. Z tymi glosami to rzeczywiscie troche mi sie wzielo, bo w turze co oddalem glos rozprzestrzenialem konfucjanizm u siebie - niestety jestem zmuszony budowac klasztory w miastach przy Ince, bo zaczynam sie powaznie martwic tempem utraty swoich terenow przez slabsza kulture. W centrum jednego z miast mam juz prawie 40% kultury inkaskiej.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-04 11:25:11
Ale wybory ONZ nie mają nic wspólnego z religią. Ilość głosów to ilość łebków w państwie i nie masz dużo mniej ode mnie.

Ja powinienem sobie poradzić z plewanem i kingiem sam, więc jak nie musisz to nie idź po niszczyciele, chyba że sam chcesz się zabezpieczyć np przed elą. Plewan i tak straci ropę, nawet może dwie, to jest tylko kwestia czasu.
Wyładował u mnie kilkanaście jednostek i dużo z tym zrobić nie może. Ma ogromne niezadowolenie przez te ataki zmiękczające. Jak jeszcze straci te kilkanaście jednostek u mnie na terenie to mu miasta nieźle spadną. Na koncie ma same starocie, tak więc lepiej na niego już nie stawiać u bukmachera ;)

Ale na elę to już szykuj dużo wojska. Idź może po piechotę i artylerię, to będzie podstawa. Ja do tego czasu powinienem mieć już czołgi, piechotę morską i pancerniki. Ale ela w miejscu tez nie będzie stała technologicznie.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-04 13:39:28
No tak - zupelnie mi sie pozajaczkowalo, ze to ONZ, a nie Palac Apostolski.
Niszczyciele musze miec, bo nie wiem kogo zaatakuje Inka, jesli zaatakuje. Z Ela to juz w ogole nic nie wiadomo - jakby mnie zlapala bez niszczycieli i zaatakowala to bede mial ciezko - bronic CKM sie mozna, ale nie mam kawalerii ani strzelcow, nie mowiac juz o piechocie.
Jak bede mial niszczyciele, to z pomoca Leszka Ele bym rozwalil, a wtedy mamy droge otwarta do Rosji. Konwertuje teraz miasta na konfucjanizm, wlasnie zeby Leszek mial kase na przezbrojenie katapult.
Chociaz moze dobrze radzisz, ze bez piechoty i artylerii to nie ma co ruszac.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-04 18:34:29
Z reszta, mysle, ze ogolnie to trzymam sie naszej umowy - mi zalezy na drugim miejscu i jak narazie prowadzisz wojne z moimi konkurentami, czyli na moja korzysc. Ja Tobie nie szkodze, a wrecz pomagam dostarczajac surowcow i sie nie wtracam na tyle na ile to mozliwe. Jak nikt nic nowego nie wywinie, to za tydzien, albo dwa, gra sie skonczy, tak jak uzgodnilismy.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-04 19:42:41
spoko, dla mnie najważniejsze jest zjechać do końca plewana, żebym niezadowolenia nie maił. King nie stanowi dla mnie zagrożenia, dopiero co strzelectwo wymyśla, i prawie nie ma wojska.
Nie wiem jak leszek, ale jak zajmiesz miasta po eli to spokojnie go wyprzedzisz w punktach a i on pewnie będzie zadowolony z 3 miejsca.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-05 08:49:20
No tak, ale jeszcze trzeba cos zrobic z Inkami, tak na dobra sprawe. Do tego jest potrzebny silny Rzym jednak. Ja moze po odpaleniu drugiego GA jakos stane technologicznie na nogi, Leszek dopiero stal konczy, a King to w ogole strasznie zacofany jest - zupelnie samobojczy atak bezsilnosci. Mysle, ze Plewan wczesniej zrobil to samo, chociaz technologicznie trzymal sie bardzo dobrze.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-07 12:17:18
Ropę ci dam dopiero w kolejnej turce, robole jeszcze szybu nie zbudowały.
Tak samo z korporacją. Musiałem popłynąć na około eli, bo plewana niszczyciel tam był, dlatego turę dłużej jest.

Inka może też wygrać kulturowo, jakby się postarał, ale wg mnie pójdzie po statek. No nic, ja robię swoje, mam teraz dużo roboty, ledwo co się w czasie wyrabiam a nie specjalnie maksuję ;)

Deb (Imperium Deb) 2010-09-08 16:34:05
OK, w zasadzie to nie ma pospiechu, bo jednak za Twoja rada porobilem technologie w kierunku pod artylerie/piechote. Bez tego potrzeba mase dzial na Ele, a tych to u mnie tez tak nie zawiele.
Kultura Inki mnie dobija coraz mocniej - chyba wynajde muzyke i w tym miescie katedre jakas walne ;)

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-11 19:24:28
zapomniałem ci dać ropę i kadzidło.
Czemu nic nie piszesz, że koło ciebie płynie transport petera???

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-11 19:56:17
Plewan nie ma węgla, a buduje tory, dziwne...
Poza tym oddał dwa miasta na wyspie po pacalu eli, jedno udało mi się zdobyć, choć nie wiem czy je utrzymam.
A ela nabudowała fabryk i teraz ma wielkie choroby w miastach :D
Zobaczymy jaką rezolucje da inka. Mógłby dać o dodatkowym szlaku handlowym, to byśmy wszyscy skorzystali.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-13 18:46:19
Sorry, ze nic nie pisalem - mialem sporo zamieszania w sprawach rodzinnych.
Inka dal rezolucje na dodatkowy szlak - nawet nie wnikalem dzisiaj czy to dobre, czy zle i zaglosowalem na wsztrzymanie.
Ropa bedzie mi potrzebna od jutra, takze spokojnie. Powiedz, gdzie mam isc, bo ja juz nie mam glowy narazie do gry. Mialem Ci napisac o tym transporterze, jak rowniez o tym, ze Ela juz ma sporo samolotow i w zasadzie, jak dla mnie wyglada to dos masakrycznie w razie wojny.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-14 19:47:14
Rezolucja raczej przejdzie. Dobrze by było jakby następna rezolucja była o emancypacji.
Dałem wymianę żelaza i miedzi na ropę i kadzidło.

Z wnuczusiem (gra za kinga, który grał za bombla ;) ) dałem pokój za kilka miast. Wnuczuś chce odbić swoją dawną stolicę i będzie wojował z elą :D Zaczyna się robić ciekawie hehe. Plewan zniknie za ok 5-8 tur.
Więc najlepiej by było jakbyś się przygotowywał już do ataku na elę i obmyślał jak to dokładnie zrobić. Ja flotę mam i jednostki desantowe, ale raczej jakościowe niż ilościowe.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-15 08:32:31
OK

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-15 09:04:45
powiedz mi jeszcze gdzie jest teraz ten niszczyciel z transportowcem plewana.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-15 16:50:56
Nie widzialem, chyba ze gdzies w jakims miescie, bo tak to mi sie wzrokowo nie rzucil.
Leszek na tajnym mi pisal, ze czas konczyc ta nasza gre. Chyba tylko ja i on nie mielismy z Toba wojny i sie powiedzmy "liczymy", ale AI robi sie tak mocne, ze bezpieczniej bedzie zakonczyc, bo Inka moglby jeszcze wygrac ;)
Chyba, ze rzeczywiscie wezmiemy sobie za cel zjechanie AI, co takie latwe raczej nie bedzie.
Rano widzialem sporo samolotow u Eli, wlasciwie, to z kazda tura coraz wiecej tego ma. Musialem tez zerwac jeden kontrakt na miedz, bo walcze kulturowo z inkami i buduje katedry.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-16 19:03:42
Dodatkowego szlaku nie będzie, bo plewan zbojkotował rezolucję. Szkoda.
Do tego plewan dał rezolucje pałacu o nieatakowanie go, to tyym razem ja ją zbojkotowałem, więc będę miał niezadowolenie, ale sobie z tym poradzę.
Mam nadzieję, że plewan nie przetrwa do następnej rezolucji.

Eli bym się nie obawiał, ma kupę wojska, ale to AI. Ja niedługo będę miał pancerniki, marins i czołgi, mogę jak coś obstawiać twój desant. Wystarczy żebyś miał piechotę na promocjach. Po kolei się wybije obrońców z maksowaniem.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-18 12:42:26
Plewan jak widac jeszcze walczy, ale co tu duzo gadac - korporacja weglowa dala Ci mega-przewage, a pozbieranie surowcow po AI to bajka. Ode mnie dodatkowo masz juz +15 zlota/ture.
Poszedlem w liberalizm, zeby wprowadzic wolnosc slowa - no i masz, teraz sobie przypomnialem, ze zapomnialem zrobic rewolucje ;)
Mam nadzieje, ze jeszcze bedzie trwal u mnie zloty wiek, to od przyszlej tury Inka nie bedzie juz mi zagrazal kulturowo.

pawelt (Imperium pawelt) 2010-09-18 14:10:50
plewan nie walczy tylko czeka na koniec. nic już nie może zrobić.
w tej turze straci ostatnie miasto prócz moskwy na swoim koncie, a w następnej ląduje wojskiem i idę na moskwę. w międzyczasie spalę miasta na wysepkach. Myślę że wszystko potrwa max 5-6 tur.
Korporacja węglowa jest spoko, ale koszty mam ogromne. Młotki są mniejsze niż koszty z inflacją, ale za to mam bonusy, więc wychodze na swoje, no i siedziba korporacji daje trochę kasy. Ogólnie zbliżam się do kosztów utrzymania państwa na poziomie 2tys i jadę na 55%. Ale jakoś dam radę, szczególnie eli.

Deb (Imperium Deb) 2010-09-18 18:20:02
Napisalem na forum technicznym propozycje zakonczenie naszej gry - mysle, ze nie ma sensu dluzej ciagnac, zwlaszcza, ze zbliza sie CIV5 ;)

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum