www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Golden Age of Dariusz by ScoobyDoo
Author Message
ScoobyDoo 

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 83/66
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2011-03-04, 23:29   Golden Age of Dariusz by ScoobyDoo

Postanowiłem opisać moją strategie (miałem zamiar to zrobić dużo wcześniej ale Cent nie chcia grać,ł był turniej więc skoro nie skopałem Centa nikt by tego nie przeczytał i nie uwierzył)

Pewnie kilka z tych przemyślen może sie komuś przydać w grze, gdyż Darek nadel jest OK, parę tricków jest uniwersalnych.
Po za tym nie wiadomo a może znowu patche przywróca GA bonus do produkcji więc różnie może być :hyhy: i Darek znów numoro uno (przenajmniej wg mnie)

Darkek od samego początku mi się spodobał ja zagrałem w demo, ten +1 ruch zrobił u mnie ogromne wrazenie jak lałem AI.

I. Opiszę najpierw strategie jaką grałem Darkiem przed patchem osłabiającym bardzo konie.
Po pierwsze bardzo dobrą jednostką przeciwkonną jest immortal 8 siły zamiast 7 to sporo, a podwojne leczenie powoduje, że na własnym terenie leczy sie 4 punkty na turę. Ale że na tym patchu królował niepodzielne rush (spear lub koni) to honor , genrał i double xp był obowiązkowy, nie było wyjścia.

Byly dwie strategie
1 moj plan był antyrush, czyli nastawienie się na obronę immortalami wspieranych przez konie. Więc miasta stawiane były w strategicznych miejscach (za rzeką góry, zwężanie), aby powodować wydłuzenie gry mające na celu wykorzystanie długich GA i zmiażdzenie przeciwnika. Wybudwanie Chitzne( GA 50%) i Taj Mahal , oraz pare wielkich dawało pernamentny złoty wiek, wiec wygranie w dalszej grze było tak proste jak zabranie dziecku cukiereczka.

2, Jak przeciwniki był bardzo ogresywny, np Leszek1976 lub Cholerenik, Maiar,pozniej Cent czyli od początku mnie atakowali wszystkim co się dało, to była inna stategia. Wciągnięcie przeciwnika pod moje miasta (4-6 pol od nich), i zabawa ale tak żeby cały czas atakował a ja zdobywał przewagę ekonomiczna jakby gra się przedłuzyła, woja musiałem miec tyle co przeciwnik ale nie dużo wiecej aby go nie zniechęcić do ataku. I wyczekiwałem na GA, jak się zblizałao GA to miasta (2-3) budowały naraz jednostki aby był skok w power gwałtowny.
Mając 3 ruchu moje immortale mogły okrązyć i dobijać jednostki wroga a co najważniejsze
ubić generała, bez niego przeciwnik miał już bardzo trudno. Na GA to był blitzkrieg.
Jak dostałem np kolejnego generalo to GA i tak rozpędzony obijałem przeciwnika

Przed tym patchem bałem się bardzo Chinki ,mocny generał, mocne library(barków nikt nie robił) więc przeciwko chince grałem chinką, ale z czasem mogłem grać i darkiem.
Trzeba dodać ze na tym patchu, granie Darkiem było bardzo skomplikowane i wymagało nie lada wyczucia, bo rush był zabójczy.
Oprócz tego mocni byli Japoniec oraz Grek, gra Darkiem była trudna ale efekty były już dobre.

II.Ale wyszedł nowy patch (osłabiający konie) na którego początkowo psioczyłem.
Nie ma rasha nikt nie będzie mnie chciał atakować, jak ubiję generała? jak wykorzystam
cechę Darka?
Ku mojemu zdziwieniu Darek stał sie absolutnym number 1 IMO. Zaczał masakrować kazdego na niespotykaną skalę, na każdym polu w każdej konfiguracji. Jak?

Mianowicie horse rush oraz spear rush skończyły sie poprzez osłabienie honoru, a tu Darek
miał czuły punkt(on potrzebował czasu, co najmniej do pierwszego GA).
Generał chiński miał juz tylko 15% bonusu w stosunku do zwykłego generała nie 25%, więc
to już nie było tak dużo.
Więc co robiłem simcitowałem, budowa byla taka, scout/ settler /work, co dawało mi już przewagę ekonomiczną, gdyż inni grali work/set, co na pewno było mniej wydajne.
Dalej zależało od tego z kim gram, czy jednak z rusherem (tak byli tacy) czy nie.
Ale zawsze czekałem z wyborem SP, po prostu 1 SP nigdy nie wybierałem czekałem na drugi i trzeci sobie wybierałem jak sytuacja się rozwinęła. Starałem się wybudował co najmniej Stone lub Oracle, ale nawet gdy nie miałem żadnego cuda dawałem sobie rade, gdyż ekonomia PKB były wtedy u mnie większe niż u cudaka.

Jak przeciwnik nie chciał mnie atakował to szedłem w piety, jak chciał od razu jednak mnie lać to brałem general a dalsze SP dawałem w piety. Czekanie z wyborem GA było super,
osłabienie honoru także dałem Darkowi dodatkowy plus, gdyż mogłem mieć bardzo łatwo GA na żądanie w dowolnym momencie (poprzez SP -25 % zadowolenia do GA). Jak czułem się zagrożony to GA, a jak nie to nie czekałem, rozwijałem sie razem z przeciwnikiem. I w pewnym momencie (tak to moment gdy mailem 4-5 miast
i odkryłem stal )lub byłem 2-3 tury przed odkryciem , odpalałem 1 GA z zadowolenia, i drukowanie swordow + longów w błyskawicznym czasie(takżę upgrade gdyż kasy było dużo :D ). Szybki marsz do wroga ale zawsze z generałem i mission complete w 60% jedna GA wystarczała :zdziwko:

Dostanie w tym czasie(odkrywanie stali) 4 SP było w miarę proste. A jak miałem kultury na 5 SP (częsty przypadek) to kolejne GA z piety. Nawet jak przeciwnik się obronił przed pierwszym atakiem longów (miał generała i bonus in friendly lands dobre kombo) to dużo tracił siły jednostek, tak samo jak ja , ale ja miałem kolejne GA z piety (tzn II w kolejności) , a jak to nie pomagało to miałem już generała (jak się atakuje na wrogim terenie to generał jest 2x szybciej). Zawsze mogłem miec następne GA(4 w koleności) z wielkiego (naukowiec lub inżynier) więc po prostu ekonomiczne przeciwnik był miażdżony. Nikt nie wytrzymał 3 GA (byli tacy co wytrzymali 2 GA czyli około 25 tur ale nie więcej)

NIkt nie doszedł do renesansu na patchu osłabiającym konie, fakt czasami grałem do ryczerzy ale na nich gra się kończyła, gdyż nikt nie mógł przeciwstawić się potędze ekonomicznej (tzn utrzymanie tak wielkiej armii np. 10 longów + 6/8 rycerzy) gdyż po prostu miał za mało kasy, a utrzymanie armii kosztuje. A na GA mozna na to sobie pozwolić
na ten luksus.

Dlatego rozwój naukowy państwa Dariusz zlewał, co najwyżej monumenty i baraki, gdyż
nie było najmniejszego powodu stawiać library skoro gra tak szybko się konczy.
(wiele osób prześcigało mnie w techach, co absolutnie nic nie znaczyło) , gdyż ani
muszkiet ani działo ani arkebuzer, ani lancer + zamek chimej + wielki mur, nawet w kupie nie mogli się przeciwstawić kombo long + rycerz + GA+ 1 ruch + ilość :cwaniak:

Co mnie bardzo dziwiło, mimo tego iż non stop klepałem Darka, mowiłem dawałem info, długo nikt nie zaczął nim grać przeciwko mnie.

A co będzie na nowym patchu 1.0.1.217 z 1 marca?
Tego nie wiem, ale cecha Darka nadal jest powiedzmy "niezła", wybito parę zębów nie wszystkie.
Postaw piwo autorowi tego posta

ponti 

xfire: marchwik
Helped: 9 times
Piwa: 61/68
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2011-03-04, 23:36   

Jezeli lubisz upgrade woja robic na GA to gra Darka po patchu nie uległa zmianie ,jezeli jednak GA przyspiesza ci produkcje budynków to jednak Darek jest słabszy.Natomiast siła bonusu do proszuania sie jednostek na GA jest naprawde silna.

Ja z Piety lubie Egipt ,ale ja to dziwny jestem... :)

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff

Maiar

xfire: Languorous_Maiar
Helped: 1
Piwa: 21/332
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5 
Posted: 2011-03-04, 23:49   

Quote:
NIkt nie doszedł do renesansu na patchu osłabiającym konie, fakt czasami grałem do ryczerzy ale na nich gra się kończyła, gdyż nikt nie mógł przeciwstawić się potędze ekonomicznej (tzn utrzymanie tak wielkiej armii np. 10 longów + 6/8 rycerzy) gdyż po prostu miał za mało kasy, a utrzymanie armii kosztuje. A na GA mozna na to sobie pozwolić
na ten luksus.

Ja doszedłem, przecież Taj Mahala już robiłem, nie pamiętasz? Mniejsza że i tak dostałem z kretesem. :P

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2011-03-05, 15:52   

A ja zlałem Darka Scoobiemu :) ale to było pół na pół z nowym paczem :)
Dobry opis Scoooby :padam:

ScoobyDoo 

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 83/66
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2011-03-05, 21:37   

LDeska wrote:
A ja zlałem Darka Scoobiemu :) ale to było pół na pół z nowym paczem :)

Nie Darka tyllko egipt i niestety nowy patch sie wplątał

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2011-03-07, 11:21   

Racja, pomyłka - graliśmy dwie gry jednego dnia i tą Egiptami zapisaliśmy nieskończoną. Ale w tej Darkiem wygrywałem rozwojem tylko jak zwykle dałem ciała z walką :mur:
Generalnie mam takie odczucie że czasami małe rzeczy w Civ5 przesądzają o tym czy się wygrywa czy nie. Jest wiele elementów które trzeba zgrać: zadowolenie, kultura, złoty wiek, ustroje, wojsko, ilość miast - one wszystkie na siebie wpływają.
A wracając do tematu - Darek niby dostał po kościach w tej ostatniej poprawce ale i tak wymiata, może francuzikiem można się z nim równać ale nie jestem przekonany o tym. Darmowy robol czy osadnik jest fajny ale czy decyduje o całej grze że jest trochę wcześniej? Nie sądzę, Darek i tak wymiata dzięki bonusowi do złotego wieku i dodatkowemu punktowi ruchu.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum