www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download
 
 Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic


Closed by: giggs
2011-07-29, 17:14
Mamma mia
Author Message
giggs Helped: 2 times
Age: 43
Joined: 13 Sep 2010
Posts: 2815
Piwa: 43/39
Location: Hel
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2011-07-19, 20:44   Mamma mia

Dam tylko link nie ma jak u malmy
_________________
Generator szybkich postów nt. Civ5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ponti xfire: marchwik
Helped: 9 times
Age: 40
Joined: 10 Apr 2006
Posts: 11211
Piwa: 60/68
Location: Góra Kalwaria
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2011-07-19, 20:56   

świetny artykuł Giggs - masakra ile takich spraw moze bcy ktore nie ujrzały swiatła dziennego ..
_________________
Naród wspaniały, tylko ludzie k***y - J.Piłsudski
Zaglądali do kufrów ,zaglądali do waliz, nie zajrzeli do dupy - tam miałem socjalizm

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Rudi2


xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Age: 99
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 7836
Piwa: 224/73
Location: z Gotham City
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2011-07-20, 00:12   

Dla nas normalnych zjadaczy chleba czy makaronów to lekki szok ale pewnie w tym wielkim ponadnarodowym biznesie to są normalne praktyki.
Jednak ja od teraz będę kupował makarony Malma tylko.
_________________
Sytuacja jest świetna ale nie beznadziejna (S. Michalkiewicz)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Centurion Helped: 9 times
Age: 37
Joined: 24 Feb 2008
Posts: 10005
Piwa: 51/22
Location: Poznań
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-07-20, 07:16   

masakra :zdziwko:
_________________
- Dlaczego Poniatowski przeniósł stolicę do Warszawy?
- Bo chciał oddychać wiejskim powietrzem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KlapaucjuszJoined: 15 Mar 2007
Posts: 152
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot 
Reprimends:
 3/3/6
Posted: 2011-07-20, 17:26   

jaka tam masakra, to jest normalne działanie.
_________________
Demokracja nie jest systemem, w którym większość ma rację. Rację ma ten kto ją ma, wiekszość ma jedynie władzę
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dzia xfire: nieotochodzi
Helped: 1
Age: 36
Joined: 16 May 2009
Posts: 1796
Piwa: 41/23
Location: zewsząd
major  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8 
Posted: 2011-07-20, 19:08   

dobry artykuł,ale..jakos mnie bardzo to nie dziwi wszystko
_________________
:smt032
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
plewan_79 Helped: 7 times
Age: 41
Joined: 29 Apr 2006
Posts: 3281
Piwa: 22/24
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2011-07-20, 20:46   

troszke mocno kolorowany ten artykuł - dobzi i źli; dobry swietnie sobie radzi, ale jakos zadłuża firmę powyżej jej wartosci, i wtedy winny jest bank bo nie chce negocjować tylko wysyła syndyka?

fragment:

Jak się później okazało, aby móc takie kredyty przyznać i nie mieć problemu z Nadzorem Bankowym (NBP), Bank sztucznie dowartościował swoje zabezpieczenie. Na przykład teren w Malborku, który potem ekspert zatrudniony przez Michela oszacował na 3 miliony zł, Bank oszacował, jak się później okazało, w swoich księgach finansowych na 150 milionów!

Czyli co - no gosć był sprytny (był szefem francuskiego banku) i pożyczył wiecej niż mógł, wiecej niż miał i wiecej niz pozwalały przepisy i... umoczył.


Bank, z winy własnego zarządu, znalazł się w trudnej sytuacji. Pożyczył spółce Malma więcej pieniędzy, niż ta była warta i doprowadził do niewypłacalności spółki


Czyli co - gosć przyszedł do banku, naciągnął wartosć nieruchomosci, ale to bank jest zły?

A swoją drogą - PKO SA - to mega zdziercy i też polecam zlikwidowanie tam kont :D

PS

i jeszcze fragment, w którym autor dobrze prawi:

(bank) Przejął ją za długi i stał się de facto jej właścicielem. Daleko mi od mówienia co kto ma robić ze swoją własnością.

edit
______________________________________________

jeszcze raz się w artykuł wczytałem i co się da z tego wyciagnąć:

Malma już przed nowym kredytem nienajlepiej stała. W czasach swietnosci zatrudniała 800 osób, teraz "ponad 100". Kredyt nie pojawił się znikąd - to jest kredyt na pokrycie starych kredytów - czyli już wczesniej Malma była zadłużona na wiecej niż była warta (w 6 bankach). Teraz pojawia się mozliwosć zmiany zadłużenia - 6 kredytów na 1.

Własciciel (były szef banków) - wie w co się ładuje. Bank jesli to robi to po to, żeby zarobić czyli np. na warunkach - zwiększymy ci zadłużenie, ale rozłożymy na wiecej rat.

Własciciel Malma wchodzi w to - naciagając mocno wartosć zabezpieczenia (nieruchomosci) - jest może pod scianą, może nie może juz spłacić tych 6 kredytów. Wie, że w tym momencie jego firma jest własnoscia banku. Nie można go oceniać - no ale sytuacja jest dosc jasna i on dokładnie o wszystkim wie.

Tutaj dzieje sie cos - o czym nic nie wiemy. Gosc się wycofuje, bank (praktycznie własciciel Malmy) żąda zwrotu pieniędzy - wszystko sie sypie. W sumie nie wiemy dlaczego - może jakis demoniczny czarny charakter chce wykończyć Malmę, może ktos się zorientował, jaka jest rzeczywista wartosć zabezpieczenia, może banki tak po prostu robią - prowadzenie firm to nie ich działka - nie pierniczą się w słuchanie o swietlanej przyszlosci firmy tylko biorą syndyka i wyprzedają dłużników (znam identyczny przykład z mojego miasta).

______________________________________________

edit2

jeszcze poszperałem bo nie mogłem zrozumieć dlaczego bank przekładał wejscie na giełdę.
I cytat:

Przygotowanie prospektu emisyjnego(Autor: Eksperci BDO Numerica, Źródło: BDO)
Niezbędnym warunkiem formalnym rozpoczęcia oferty publicznej jest sporządzenie, zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego i opublikowanie prospektu emisyjnego1. Jest on podstawowym dokumentem, na podstawie którego przeprowadzana jest oferta publiczna i zarazem głównym źródłem informacji dla inwestorów. Ważne jest, aby forma prospektu była przystępna dla inwestorów i zachęcała ich do inwestycji. Dlatego warto dołożyć starań, żeby jego treść i forma odpowiadała wymogom stawianym przez prawo oraz zadbać o rzetelność informacji w nim zawartych, aby został zatwierdzony przez KNF oraz zdołał przekonać inwestorów do nabycia oferowanych na jego podstawie papierów wartościowych.


Jesli jakis pracownik banku udzielił pożyczki bez pokrycia - i okazuje się, że złamano prawo bankowe - to przy sporządzaniu prospektu emisyjnego takie rzeczy pewnie wychodzą. Komisja Nadzoru Finansowego - nie dosć, że prospektu nie zatwierdzi, to pewnie ma obowiązek zgłosić złamanie prawa Nadzorowi Bankowemu.

Czyli np mogło być tak, ze chłopaki poważnie podeszli do sprawy wejscia na giełde i zarobienia na Malmie - ale dopiero wtedy zorientowali sie w jakie wdepnęli g...

______________________________________________

już ostatni edit ;)

Jeszcze przefiltrowana informacja o sytuacji Pana Marbot. Jak sie przebrnie przez ochy i achy nad sytuacja Malmy - to co zostaje.

Po 13 latach pracy, w sytuacji gdy spłacił już 50% procent kredytów - facet ma nadal długi wieksze niż wartosć firmy. Kiepsko nie - zjadaja go procenty, ja byłbym już siwy.

I w tej sytuacji dopada go Unia - Polska ma dostosowac się do norm unijnych, a on mając zerowe możliwosci kredytowe - musi znaleźć 50mln, żeby sie na rynku utrzymać. Masakra.

Sytuacja dramatyczna - więc decyduje się na numer z nieruchomosciami (teren w Malborku za 3mln - wpisuje jako warty 150mln), dostaje kredyt na pokrycie 6 poprzednich, ale nadal musi wejsć na giełdę, zeby pozyskać te 50 mln na inwestycje.
Co mu się nie udaje - i o tym jest ten artykuł. :/
Last edited by plewan_79 on 2011-07-20, 22:50; edited 8 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
plewan_79 Helped: 7 times
Age: 41
Joined: 29 Apr 2006
Posts: 3281
Piwa: 22/24
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2011-07-21, 08:24   

już ostatni post - bo nie można gadać ze sobą ;)

Na polskim rynku makaronów dominuje 3 producentów - Lubella (Grupa Maspex Wadowice), Goliard i Makarony Polskie. Wszystkie 3 firmy są polskie. Jest też masa małych polskich drobnych producentów - wytwarzajajacych tanie makarony dla supermarketów. Normalny rynek - z dominacja polskich firm, na którym po prostu nie poradził sobie pan Marbot.

Ciekawe, ze bezposrednim powodem upadku nie była nawet konkurencja innych polskich firm, czy olbrzymie zadłużenie Malmy - ale wprowadzenie głupich kapitałochłonnych norm unijnych.
O tym jak głupich - niech swiadczy fakt, że "w 2003 roku Polskie makarony Malma zostały okrzyknięte najlepszymi makaronami na świecie" - czyli wtedy gdy firma nie spełniała tych norm.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Centurion Helped: 9 times
Age: 37
Joined: 24 Feb 2008
Posts: 10005
Piwa: 51/22
Location: Poznań
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-07-21, 08:26   

no to przecież pisałem, że maskara :D
_________________
- Dlaczego Poniatowski przeniósł stolicę do Warszawy?
- Bo chciał oddychać wiejskim powietrzem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bombel79 


xfire: bombel79
Helped: 12 times
Age: 40
Joined: 12 Apr 2006
Posts: 10540
Piwa: 73/4
Location: Raj na ziemi
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2011-07-21, 08:42   

plewan... jak tak lubisz pisac, to bys mi moze doktorat napisal, co? :)

temat: "Normy UE szansa dla polskich przedsiebiorcow" :)
_________________
"internet to coraz częściej opowieść idioty, pełna wściekłości i wrzasku."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Centurion Helped: 9 times
Age: 37
Joined: 24 Feb 2008
Posts: 10005
Piwa: 51/22
Location: Poznań
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-07-21, 08:46   

bombel79 wrote:
"Normy UE szansa dla polskich przedsiebiorcow"


:rotfl2: padłem :rotfl:
_________________
- Dlaczego Poniatowski przeniósł stolicę do Warszawy?
- Bo chciał oddychać wiejskim powietrzem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marw xfire: marwoj
Helped: 20 times
Age: 41
Joined: 27 Aug 2008
Posts: 1192
Piwa: 8/30
Location: Świętochłowice
starszy plutonowy  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4 
Posted: 2011-07-21, 09:04   

plewan_79 wrote:

Ciekawe, ze bezposrednim powodem upadku nie była nawet konkurencja innych polskich firm, czy olbrzymie zadłużenie Malmy - ale wprowadzenie głupich kapitałochłonnych norm unijnych.
O tym jak głupich - niech swiadczy fakt, że "w 2003 roku Polskie makarony Malma zostały okrzyknięte najlepszymi makaronami na świecie" - czyli wtedy gdy firma nie spełniała tych norm.


Chyba nie doczytałeś. Po wejściu do Unii pojawiła się norma zakazująca używania barwników przy produkcji makaronów (faktycznie strasznie głupia norma). Spowodowało to że do produkcji makaronu trzeba było używać pszenicy durum. A malma już od dawna takiej właśnie pszenicy używała. Nie trzeba było natomiast z powodu tej normy zmieniać procesu technologicznego. Te 50 baniek których wtedy malma potrzebowała miało być na zwiększenie mocy przerobowych i kampanie promocyjną po wejściu polski do UE aby zawalczyć o rynek.
Tak więc:
a - malma od samego początku spełniała normy UE bo od początku istnienia używali pszenicy durum, a więc także w 2003 roku gdy dostali nagrodę.
b - normy UE sprawiły kłopoty głównie mniejszym producentom makaronów którzy mieli problemy z importem tej pszenicy.
_________________
"There are two novels that can change a bookish fourteen-year old's life: The Lord of the Rings and Atlas Shrugged. One is a childish fantasy that often engenders a lifelong obsession with its unbelievable heroes, leading to an emotionally stunted, socially crippled adulthood, unable to deal with the real world. The other, of course, involves orcs."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
plewan_79 Helped: 7 times
Age: 41
Joined: 29 Apr 2006
Posts: 3281
Piwa: 22/24
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2011-07-21, 09:27   

racja :ok:

PS

mały off - własnie otworzyłem artykuł "Wiemy dlaczego Kaczyński się nie ożenił" - i zaczyna się od słów "Zeznając przed warszawskim sądem, Andrzej Lepper dał do zrozumienia, że Jarosław Kaczyński interesował się żonami innych polityków. Z konkretnych nazwisk padły tylko dwa, ale za to jakie - Tusk i Schetyna. Rzuca to nowe światło na genezę kawalerskiego stanu prezesa PiS."

Juz myslałem, że będzie gorąco i że Jarosłał je zarywał - ale to jednak nie to :D
http://politykier.pl/kat,...ml?ticaid=6cb30
Last edited by plewan_79 on 2011-07-21, 09:32; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marw xfire: marwoj
Helped: 20 times
Age: 41
Joined: 27 Aug 2008
Posts: 1192
Piwa: 8/30
Location: Świętochłowice
starszy plutonowy  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4 
Posted: 2011-07-21, 09:30   

plewan_79 wrote:
racja :ok:


A tak poza tym jednym szczegółem to generalnie zgadzam się z Twoją analizą. :)
_________________
"There are two novels that can change a bookish fourteen-year old's life: The Lord of the Rings and Atlas Shrugged. One is a childish fantasy that often engenders a lifelong obsession with its unbelievable heroes, leading to an emotionally stunted, socially crippled adulthood, unable to deal with the real world. The other, of course, involves orcs."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
plewan_79 Helped: 7 times
Age: 41
Joined: 29 Apr 2006
Posts: 3281
Piwa: 22/24
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2011-07-21, 09:37   

Marw wrote:
A tak poza tym jednym szczegółem to generalnie zgadzam się z Twoją analizą.


a dziekuję Panie Adminie :padam: :D

jak się wczytać w temat - to trochę trzeba by dużo w analizie pozmieniać. Pisałem, że firma cięko przędła bo zamiast 800 zatrudniała "ponad 100" pracowników. Ale ciągle miała 25% rynku - więc może przeszła na automatyzację produkcji - i to akurat dowód na jej uzdrowienie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Display posts from previous:   
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  
Czas generowania strony : 0.58 s.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group