www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Jak zaczęliście grać w Cywilizacje.
Author Message
wnuczus 

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 33/46
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2011-08-12, 10:43   Jak zaczęliście grać w Cywilizacje.

Kiedyś dawno temu był taki wątek na Adone a tu nie znalazłem, a fajnie o tym poczytać.
Moje początki to gdzieś 1998. Dostałem komputer na komunie, jakiś składak dwuletni, ale byłem młody, nie znałem się więc to nie był dla mnie żaden problem. Miałem całkiem sporo gier, 90% piraty i wśród nich niepozorna płytka z grą Cywilizacja II PL.

Pierwsze moje podejścia, do gry okazywały się porażką, nie rozumiałem mechaniki tej gry.Pewnego dnia wszedłem do edytora mapy. I tam nie wiem jakim cudem, ale dostałem takiego kopa, żeby zrozumieć tę grę, że wchodząc już do normalnej gry i robiąc samouczek bardzo mi się ta gra spodobała.

W pierwszych moich grach, używałem ułatwień. Zabawane jest to, że przeczytałem zamiast ułatwienia to ustawienia gra:). W pierwszym etapie dodawałem sobie technologie jednostki itp. Później już tylko złoto a na końcu porzuciłem oszukiwanie.

Z zabawnych sytuacji z gier, typowo takich dziecięcych, że na dyplomatę z civ2 mówiłem "Burmistrz". Pamiętam do dziś jak myślałem, sobie " o przyszedł do mnie burmistrz". Kolejna ciekawa rzecz to jak nie wiedziałem, jak wypuścić statek kosmiczny w kosmos. Nie wiedziałem, że trzeba parę razy te komponenty budować. A tata mi powiedzał, że może trzeba inżynierów budować. Więc budowałem i budowałem ich, ale nie wiem jak końcu doszedłem do tego, jak to robić. Pierwsze wrażenie z tego filmiku na mnie jako dzieciaka bezcenne

Myślałem, że po tym filmiku będę mógł kolejną planetę kolonizować, no ale nic takiego się nie wydarzyło.

Tak na prawdę dzięki Civilizaton II. poznałem wiele fajnych pojęć i nazw. Poznałem większość cudów świata, starożytne cywilizację. W szkole do liceum mi się to przydawało jeszcze:) Dowiedziałem się dużo z Cywiliopedi. Pamiętam, że potem jako dzieciak grając w kalambury wymyślałem hasła jak "Rozpad atomu" :)

Pierwszą grę na necie w Civilization II rozegrałem dopiero 2003roku. W klanie Ad0ne. Taki protoplasta Kaca. Można powiedzieć, że KAC jest duchowym następcą ich. W Civilzation III rozegrałem dosłownie jedną grę na komputerze. Nie podobała mi się, a resztę już znacie:)

mant3z 

xfire: mant3z
Helped: 1
starszy szeregowy 
Posted: 2011-08-12, 11:49   

Ja zacząłem z CIV1 jak dostałem na wakację kompa p75, wszyscy znajomi pojechali odpoczywać i nikt nie załatwił mi nic do grania, po prostu pusty dysk, PC, ja i 2 miesiące wakacji.
Przez telefon (stacjonarny) kolega dał mi namiary na jakiegoś nerda, który spędza wakacje 24/7 naświetlajac się kineskopem więc uderzyłem do niego z milionem dyskietek.
Dostałem: CIV1, Master of Orion i Settlers1... to były moje najgorsze wakacje :znudzony:

Ale civa zapadła mi w pamięci i jak widać wracam do niej ciągle :D

Lary33 

xfire: lary33
Helped: 6 times
Piwa: 34/20
generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2011-08-12, 12:03   

ja w civ to jeszcze na amidze grałem. Kupionea penie na gierłdzie komputerowej jak wszystkie strategie. Brałem wszystkie strategie z giełgy jak lecialy
Postaw piwo autorowi tego posta

Inermis 

xfire: Inermis
Postawił 2 piw(a)
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Posted: 2011-08-12, 12:15   

Civilization 1 na amidze pożyczona od starszego brata.. wsiąkłem i na urodziny dostałem ORYGINALNĄ na 4 dyskietkach z ponad 200 stronami instrukcji (lol, pamiętam do dziś).

giggs 

Helped: 2 times
Piwa: 44/39
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2011-08-12, 12:20   

Ja tam tez miałem "Oryginała" :) .
Nie pamiętam początków, ale jak mi padła 4 dyskietka na amidze to był horror. "Mózg" komputerowy z sąsiedniego bloku był atakowany co wieczór o załatwienie ubytku, a że miał akurat rewolucje 486 to trochę trwało zanim moje argumenty do niego dotarły :P .

Forever 

Piwa: 45/42
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2011-08-12, 12:23   

Dawno dawno temu u kolegi na XT ku grałem w Empire (Civka to jego duchowy następca)
A otem to już standard 1,2,3,4 i 5 ale dopiero od 5 na necie wcześniej tylko singielek ;-)

Cola 
WTF?

xfire: cola0760
Helped: 10 times
Piwa: 4/43
generał dywizji  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2011-08-12, 18:17   

u mnie zaczeło sie od tego, że mój starszy (o 7 lat) kuzyn zagrywał sie na śmierć (czyli po kilkanascie godzin dziennie)

najpierw oglądałem z doskoku jak gra w jedynke
potem patrzyłem jak gra w dwójke i sam z czasem zasiadłem... ale nie na długo

potem dorastałem i kuzyn (guru wtedy) zakupił oryginała trójke (z wielkim namaszczeniem cała sytuacja i w ogóle) i postanowiłem przysiąć, bo skoro kuzyn - guru - gra i sie mu podoba to musi w tym coś być....

no i wsiąkłem :)

kupiłem swoją kopie trójki, a potem wyczekiwanej czwórki... i szukałem na necie wiesci i trafiłem na cop'a a potem juz wiadomo :)

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2011-08-12, 19:27   

Ja grałem od civ1 od ok 1991 roku, oczywiście na amidze. Wersja 4 dyskietkowa z giełdy na grzybowskiej (warszawa) :)

Na początku nie kumałem gry zupełnie. Grałem bez żadnej instrukcji, bez znajomości języka angielskiego itp. Wtedy gry były dość prymitywne i pewnie po tej grze tez nie spodziewałem się za dużo i pierwsze partie wyglądały, tak, że z jednego miasta wysyłałem falangi i atakowałem wszystko co się rusza. A że falanga miała tylko 1 ataku, to ciągle je traciłem i nie wiedziałem o co chodzi.
Po kilku przegranych zacząłem jednak rozpracowywać grę, jak się okazało najbardziej skomplikowana w tamtych czasach. Katowałem ją kilka dobrych lat, później civ 2. Civ3 mało grałem, za bardzo powielała schematy. Dopiero civ4 multi mnie znowu wciągnęło na maxa.

Civ1 to był szok na tamte czasy, wszyscy w to grali i o tym się pisało. Teraz już to nie to samo :(
Ostatni nawet pograłem sobie w civ 1 i 2, ale to nie było już to samo. Niszczenie wszystkich jednostek na jednym polu i strefy kontroli ruchu totalnie zmieniają taktykę i granie. Teraz jest na prawdę znacznie lepiej, choć wtedy zupełnie mi to nie przeszkadzało! A no i nie było niewolnictwa, masakra, ciągle trzeba było mieć armię w pogotowiu.

Aha no i civ1 nauczyła mnie więcej historii, angielskiego i logiki, niż cała podstawówka i liceum :)

mant3z 

xfire: mant3z
starszy szeregowy 
Posted: 2011-08-12, 20:34   

pawelt wrote:

Aha no i civ1 nauczyła mnie więcej historii, angielskiego i logiki, niż cała podstawówka i liceum :)

Soo fuc**ing true :cwaniak: a fallout 1 i 2 wyszlifował english na cacy :hyhy:
Też siedziałem ze słownikiem, to były czasy... teraz już nie ma gier, które cię tak wciągną, że sięgasz po słownik lub inne źródła wiedzy. :suchy:

plewan_79 

Helped: 7 times
Piwa: 17/17
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2011-08-13, 09:08   

ja wcześniej nie grałem w civ - zacząłem dopiero od civ4 multiplayer - namówił mnie Bomblo, żeby się do KACa zapisać.

Do singla nie mam cierpliwości, więc pierwszą grę, zaraz po instalce i zerknięciu w instrukcję zagrałem od razu z Martinem. Gdzieś w 20 turze wszedł mi warriorem do niebronionej stolicy - to była pamiętna pierwsza gra :)

i tak się zaczęła przygoda

Nefliqus 

Helped: 5 times
Piwa: 48/67
podpułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5 
Posted: 2011-08-13, 09:33   

Ja zagrałem pierwszy raz w civ1 jeszcze na Amidze. Dostałem jakąś paczkę dyskietek z piratami i testowałem sobie kolejne programy. Jak wgrałem civ to moja pierwsza myśl była taka: to chyba jakiś prosty edytor graficzny :) To przez to że rysowało się ten zielony teren settlersem na czarnym tle...

EDIT:
Cholera to mógł być nawet Commodore C64 i kaseta a nie dyskietka!
Last edited by Nefliqus on 2011-08-13, 09:36; edited 1 time in total  

Rudi2

xfire: rudi22222
Helped: 5 times
Piwa: 171/62
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2011-08-13, 10:55   

Forever wrote:
Dawno dawno temu u kolegi na XT ku grałem w Empire (Civka to jego duchowy następca)

No jest ktoś w końcu kto pamięta Empire :)
Kupiłem sobie Atari 64 do pracy i z kolegą zegarmistrzem a początkującym informatykiem pisaliśmy pierwszy program do kosztorysowania tzn. on pisał a ja ciągle coś musiałem testować i podsyłać mu błędy lub nowe wymagania. Sprzedaliśmy trzy szt. produktu finalnego w tym jeden był mój. W miedzy czasie wygrzebałem u niego pakiet dyskietek z dumną nazwą Empire. Wzięło mnie bo na tle ówczesnych strzelanek i platformówek było w tej grze coś wyjątkowego. Forever ma rację. Empire to Civ0.
Civ1 chyba przespałem bo próbowałem tworzyć własny realny Empire. Musiałbym zobaczyć screeny z jedynki bo może coś liznąłem. Na pewno zagrałem singielków parę w Civ2 a w Civ3 wiele.
Civ4 to pierwsze skuteczne łącza internetowe u mnie ale jakoś nie czułem potrzeby gry w sieci. Za to znalazłem stronkę CPOa a tam dla zabawy wysłałem pierwszego GOTMa chyba robionego przez Metala. Potem następny i następny. Ktoś mnie z KACa wziął na ambicję (Cola? Leszek?) bo twierdził, że singiel to żadne wyzwanie. Multi to jest to. Mieli rację. Civ4 jest świetna do gier multi ale ile można grać to samo?
Civ5 kupiłem i mam. Bez komentarza.
Civ6 na pewno kupię.

Jovan Kukić 

xfire: jkukic
Otrzymał 1 piw(a)
młodszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 Kac meeting  Złoty civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w sezonie GOTM - III sezon Ironman  I miejsce w sezonie GOTM - III sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - 3 miesięczny sezon  Wygrany jeden GOTM - 10 wins  I miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar 
Posted: 2011-08-13, 11:47   

Zaczynalem grac w Cywilizacje z Civ2. Civ2 byl moja pierwsza civkowa milosc :) Civ2 gralem pierwszym razem kiedy moj przyjaciel Andrej byl w wizyte w moim domu o 30.4.2002., i zainstalowal mi Civ2. Przed temu widzialem Civ1 kolo 1997 w wizyte, kiedy mi przyjaciel Stojan (Cale) pokazal ta gre. Tez widzialem Civ3 w 2001 w wizyte, kiedy kyzyn Srđan mi pokazal ta gre. Wiedzialem ze Civ jest fajna gra, pytalem Andreja czy ma civke, i tak zaczynalem byc civmaniakiem.
Civ GOTM zaczynalem grac poczatkiem 2006. na civfanatics.com. Multi online civowanie zaczynalem na KAC-u o 6.12.2008. Multi potym gralem na civplayers, ale ten sim turns to nuda, to co nie gram dalej tam.
Teraz gram tylko Civ4 multiplayer 1vs1 na KAC-u i Civ4 GOTM na civfanatics.com :)

ponti 

xfire: marchwik
Helped: 9 times
Piwa: 61/68
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2011-08-13, 13:50   

A do multi Civ4 namówiłem sam Jovana pare lat temu :) i od poczatku był graczem na mega poziomie

Ja zaczałem od CIV1 jak byłem małym kajtkiem ,gra mnie urzekla wręcz,bardzo dużo grałem w Civ2 i kochalem tych animowanych doradców :) ale gralem samemu z kompem,Civ3 i Copa odkryłem w 2004 roku ,potem pierwsze zloty Copowe i na nim pierwsza gra multi, poznawanie znajomych

Do Kaca w poczatku 2006 zachecił mnie Peter ,pierwsza gra rankowa z Benym (wygrana :) ) a potem juz poszło z górki.Chciałbym miec teraz taka pasje do piatki jak mialem 5 lat temu do Civ Czwórki

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff

Cola 
WTF?

xfire: cola0760
Helped: 10 times
Piwa: 4/43
generał dywizji  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2011-08-13, 21:22   

tez bym chciał :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum