www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "HRE-Japonia" (Peter)
Author Message
Shaka[D14]

GilgameszImperium Chińskie

Piwa: 60/18
plutonowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Reprimends:
 6/3/6
Posted: 2012-10-03, 21:08   Pakt "HRE-Japonia" (Peter)

Pakt numer 2388, założony 2011-12-16 12:55:50 przez Peter (Kublai Khan / Japan)

Nazwa paktu: HRE-Japonia

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: Peter
Barteq
Postaw piwo autorowi tego posta

Shaka[D14]

plutonowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Reprimends:
 6/3/6
Posted: 2012-10-03, 21:08   

Peter 2011-12-16 13:16:21
Witam Sąsiada!
Kontrwywiad japoński przechwycił informacje o wzmożonym zainteresowaniu ze strony HRE infrastrukturą japońską oraz poziomem relacji Japonii z pobliskimi krajami - proponuję pytać nas bezpośrednio o takie sprawy a nie sąsiadów, gdyż inaczej wyglada to na rozpoznanie czynione przed wojną.

Jako nacja agresywna oczywiście czynię przygotowania do wojny, niemniej jednak zapewniam iż HRE nie jest planowanym celem ataku.
Jesli mam kilku słabszych (nie agresywnych czy protektywnych) sąsiadów, to po co się wdawac w wyczerpujące walki z agresywną nacją?

Aby poprzeć me słowa czynem, proponuję jawny pakt o nie agresji na wspólnie ustaloną liczbę tur np.30.
To pozwoli i Tobie i mnie spokojnie przeprowadzić działania wojenne na innych odcinkach i cieszyć się z profitów jakie daje nacji cecha agresywna :)

Pozdrowienia
Władca Japonii

Barteq 2011-12-17 03:29:51
Witam Szanownego Władcę Japonii
(i przy okazji prawdziwą legendę świata dyplo, której nie miałem jeszcze okazji spotkać i znam tylko z podań ludowych, oraz legend).

Odnośnie Twojej pierwszej uwagi odpowiem tak. Jestem graczem, który lubi mieć dużo informacji, zanim podejmie jakieś wiążące decyzje odnośnie dalszych działań (nie lubię nic robić "na ślepo", nie przygotowany - w poprzednim dyplo straciłem tak właśnie cudaka... - tego typu informacje, które wymieniłeś, starałem się zebrać o każdym moim sąsiedzie, więc nie byłeś w tej materii wyjątkiem - ponadto nie są to działania czysto ofensywne, tego typu dane, mogą być również bardzo przydatne przy ewentualnej obronie).

Japonia, jako agresywna nacja, mająca do tego za sterami tak dobrego gracza, jak Ty (przy moim mizernym doświadczeniu w grach dyplo...), jest dla mnie wybitnie złym celem do ataku. Układ, w sumie, mamy podobny - po jednym mieście frontowym, bez surowców strategicznych, więc widzę wspólny interes w wypracowaniu porozumienia.

W związku z powyższym, chętnie przystanę na pakt jawny i również będę chętnie korzystał, z wymienionych przez Ciebie profitów, na innych odcinkach.

Pozdrawiam
Cesarz Wielki Hammi

PS Chciałbym potwierdzić pewną plotkę, która do mnie dotarła - czy to prawda, że byłeś pomysłodawcą i inicjatorem gier typu "dyplo" w Polsce?
Jeżeli tak, to po prosu :padam: .

Barteq 2011-12-17 03:31:46
Zapomniałem dodać " ;) ", przy profitach.
:)

Peter 2011-12-17 15:36:12
No to fajnie że podobnie podchodzimy do sprawy.

Dobrego wybrałeś lidera i mam nadzieję że profity z cechy agr obaj będziemy mieli konkretne :)

Co do treści paktu, proponuje następującą:
1. Strony paktu: HRE i Japonia.
2. Strony paktu zobowiązują się do utrzymania wzajemnego pokoju w czasie obowiązywania paktu.
3. Pakt został zawarty do 40 tury.

Jeśli jest ok, to please o założenie.

PS
Co do startu gier Dyplo to tak wyszło że rozpocząłem tą zabawę jeszcze na domowym kompie :)
http://civilization.org.p...opic.php?t=2375

Barteq 2011-12-17 22:49:05
Na lidera nie narzekam (trochę mnie Bodek objechał przed grą, że Ci Kublaja zostawiłem, chcąc AGRa :P ). Zastanawia mnie jedynie tak mocne faworyzowanie CRE, przed AGRem u innych graczy. Dostrzegam olbrzymie zalety CRE, ale w offie dużo bardziej pomaga AGR (a patrząc na historię gier dyplo, to liczyli się głównie rushowcy, którym udało się wywalczyć teren pod rozwój...). Zrozumiałbym jedynie przy odpowiedniej nacji, preferującej konie (typu Egipt). Szokiem jest dla mnie, że nikt nie wziął Alexandra...

Do treści paktu nie mam zastrzeżeń.

PS Ciekawie się czyta. Widać początkowy entuzjazm u ludzi i rzeczywiście, od Ciebie się zaczęło (choć jeszcze 2 innym osobom nadał bym dodatkowe ordery :P )

Peter 2011-12-18 08:54:48
O to jak wybierałeś przede mną i go zostawiłeś to naprawdę miłe z Twojej strony, bo czy wybrać cre czy agro to jest spory dylemat... a ja nie musiałem się nad nim głowić :)

Zresztą agr/org był już zajęty, więc zupełnie nie musiałem się zastanawiać nad wyborem lidera ;)

Barteq 2011-12-18 21:04:02
AGR i CRE mają swoje zalety przez długi czas od początku rozgrywki (szczególnie CRE), ale nie pomagają za bardzo w utrzymywaniu późniejszej ekonomii państwa (a nie czuje się w tym ekspertem; o ile dożyje, oczywiście :P ), dlatego też chciałem po cesze z obu gałęzi (tutaj rozważałem FIN, ORG i PHI).

Ja natomiast strasznie się nagłówkowałem :) . Kublai jest zawsze super wyborem, bo jest zdecydowanie najlepszy na starcie.

Barteq 2012-01-11 00:04:07
Witam po dłuższej przerwie.

Mam 2 sprawy:

Po pierwsze - jak zapatrujesz się na możliwość przedłużenia naszego paktu.

Po drugie - sprawa Deba. Uzyskałem z nim kontakt i prosił mnie o przekazanie sąsiadom Cule następującej wiadomości (jest jego południowym sąsiadem i pozostają w stanie zimnej wojny): "stoje na posterunku i czekam na sygnal" - dotyczy to potencjalnej współpracy wojskowej i jego gotowości do ataku.
Pokieruję go, żebyście mieli osobisty kontakt, ale to jeszcze z tydzień potrwa.

PS Ja jeszcze nie mam osobistego kontaktu z Cule.

Peter 2012-01-11 18:40:03
"Po pierwsze - jak zapatrujesz się na możliwość przedłużenia naszego paktu."

Jestem za przedłużeniem.

"PS Ja jeszcze nie mam osobistego kontaktu z Cule."

Jest na zachód ode mnie jakieś 6-8 kratek i możesz bezpośrednio do niego dojść.

Barteq 2012-01-11 22:12:53
Zatem do której turki przedłużamy?

Dziękuję za informację. Na razie wolę nie mieć oficjalnego kontaktu, bo pozbawię się elementu zaskoczenia :) .

Peter 2012-01-12 10:39:01
"Zatem do której turki przedłużamy?"

60 będzie ok?

Barteq 2012-01-12 22:20:03
Wolałbym do 70, ale do 60 też podpiszę :) .

Peter 2012-01-13 09:44:13
"Wolałbym do 70, ale do 60 też podpiszę."

Nie chcę podpisywac długich paktów, bo to w perspektywie prowadzi do tworzenia się anty-paktów, a po co nam to?

Mam jeszcze propozycję otworzenia granic, ale z zastrzeżeniem że nie wchodzimy do siebie jednostkami. Tak tylko żeby miec profity z handlu.
Co o tym sądzisz?

Barteq 2012-01-13 11:35:31
Rozumiem. Zatem zgoda. Dopiszę teraz do paktu.

OB też chętnie podpiszę i zastrzeżenie akceptuje :) . Jak widzę po mapie, nie trzeba nawet drogi robić, bo handel powinien pójść po rzece.

Peter 2012-01-13 11:48:40
Pakt klepnięty.

Tak na marginesie - masz może jakiś surowiec rozweselający na zbyciu?

Barteq 2012-01-14 02:07:33
Ciesze się :) .

Niestety Święte Imperium Rzymskie jest biednym krajem, nieobfitujący w nadmiar bogactw, ani surowców :( .

Peter 2012-01-18 14:16:45
Witaj,
graniczysz może ze Rosją Scubiego?
Mam już z nim kontakt (zarypał mi dwa moje worki), więc możemy o tym spokojnie nawijać.

Barteq 2012-01-18 14:23:52
Hej

Niestety nie. Ma jedynie dość blisko 1 miasto, które na sępa (podobnie, jak te worki) ukradł Francji, podczas wojny z Anglią (ale to już jest za granicą Francuzką).

Jedynym naszym wspólnym sąsiadem są Indie.

Peter 2012-01-18 14:29:06
Czy dobrze rozumiem że żeby do niego dojść to musze przemaszerowac jeszcze przez teren Francji?
Kurka to gdzieś daleko chyba jest że tak się zapędził.

Barteq 2012-01-18 14:35:34
Przeszedł od północy, jak jeszcze Francji kultura nie wzrosła w zdobycznym, angielskim mieście. Ponieważ podpisali pokój, to nie bał się, że go Czajmen stuknie i na 1 kratce się przecisnął. Teraz musi wynegocjować jeszcze OB z Francją, żeby wrócić.

Ponieważ jest dość daleko, to czuje się bezkarnie.

Peter 2012-01-18 19:55:35
O kradziej skubany... a do tego recydywista :)
No tak, bo mega skutecznym i popisowym ataku na Bombla, zmienił trochę profesję ;)

Widzę na mapie że będzie przechodzil obok Twego axa.
Nie chciałbyś go może przypadkiem stuknąć... z drugiej strony już leci za nim ekipa moich chariotów :)

Możesz, please, Czajmena w moim imieniu poprosić aby mu OB nie dawał, to go dogonię i odbije te nieszczęsne worki (z Czajmenem jeszcze nie mam kontaktu).

Barteq 2012-01-19 04:14:13
Mógłbym go sieknąć, ale po 1, byłby spory problem z przekazaniem czegokolwiek (z tego, co wiem, nie wolno przekazywać bezpośrednio; do tego miałbym straszne wyrzuty sumienia :P ).
Natomiast, po 2, to nie chciałbym wchodzić, w niepotrzebny konflikt ze Skubim teraz, tym bardziej, że obiecałem pomóc Czajmenowi, gdyby kiedyś chciał upomnieć się o swoje miasto - efekt zaskoczenia jest ważny :) ).

Wiadomość do Czajmena przekazana - przekażę Ci jego odpowiedź.

Peter 2012-01-19 15:21:42
"Natomiast, po 2, to nie chciałbym wchodzić, w niepotrzebny konflikt ze Skubim teraz, tym bardziej, że obiecałem pomóc Czajmenowi, gdyby kiedyś chciał upomnieć się o swoje miasto - efekt zaskoczenia jest ważny :) )."

Jestem gotów udzielić wsparcia Czajmenowi w wojnie ze Scubim.
Czy to dodając swoje wojsko do waszego jako wsparcie w ataku, czy też atakując go od drugiej strony (z dodatkowym sojusznikiem).

Masz info jak tam wygląda układ sił, mapy itd.
Macie jakiś plan kiedy atak, żebym zdążył wojo przegrupować itd.

Przekaż te info (już jak zwykle Czajmenowi) i ponawiam prośbę o zerwanie OB przez Czajmana ze Scubim, tak żeby nawet tymi workami nie dotarł do siebie sęp skurkowany! Grrr!

Barteq 2012-01-20 01:21:17
Powiadomiłem o wszystkim Czajmena. Jeśli będziesz miał jutro taką możliwość, to poproszę o jak najszybsze wykonanie tury, żebyście mogli porozmawiać osobiście.

Przesunąłem jednostki (pod pozorem ochrony seta), więc jeszcze jest w moim zasięgu. Poczekam do późna z turą i, w razie w przypadku dogadania się z Czajmenem, sam mogę go ewentualnie ubić.

Peter 2012-01-20 16:35:36
Ja rannym chariotem wycofuje się, w zamian dwa nowe szatkują gdyby go Czajmen zatrzymał.

A jak Czajmen go nie zatrzymuje i masz możliwość to go wal w tube, co ma mieć te worki za frajer?

Barteq 2012-01-20 18:11:40
Czajmen chciał to zrobić, ale mówi, że niedawno podpisał i miał blokadę na wypowiedzenie.

Jeżeli będzie taka możliwość, to chyba go sieknę. Nie wiem natomiast czy będę w stanie. Wczoraj wlazł mi na moje jednostki, a podobno dzisiaj podesłał 2 speary.

Peter 2012-01-20 19:53:54
Szkoda by było jak by się przemknął.

Daj znać co tam jeszcze idzie.
No jeszcze zaraz gotów bezczelnie mi miasto Bobka zdobyć i spalić...

Kurna, nie rozumiem dlaczego go Czajmen przepuszcza - przecież pokazuje mu mapę oraz rozmieszczenie i rodzaj jednostek jakie ma - nieroztropne.

Peter 2012-01-25 20:35:26
Masz w zasięgu wzroku jakieś może jednostki Scubiego?

Tak się pytam bo wcześniej wspominałeś że dosłał i żeby mi za Bobkiem miasta z zaskoczenia nie podszedł.

Barteq 2012-01-26 02:30:21
Nie widzę żadnej jego jednostki, a nie jest już mnie w stanie ominąć, więc na 100% będę go widział, jak coś od góry spróbuje (chyba, że wodą przejdzie).

Co do worków, to, niestety, nie byłem go w stanie ustrzelić (dodał speara, a ja nie miałem czasu na pilnowanie przeładowań, żeby przed nim wejść). Czajmen podpisał odrobinę za szybko OB i nie wiedział, że przez 10 tur nie może go wypowiedzieć (dowiedział się, dopiero, jak spróbował ;) ).

Peter 2012-01-26 11:46:32
Dzięki za info.

Jeszcze jedna spraw - chciałbym Cie prosić o nie zajmowanie Wolnej Sromoty.
W wojnie przypadła mi jako łup, ale uznałem że na tym etapie gry to mi tylko straty finansowe przyniesie.
Z czasem na pewno bym chciał przyłączyć to miasto do siebie.

Mam nadzieję że nie masz nic przeciwko?

Barteq 2012-01-29 02:00:13
Na dzisiaj nawet nie rozważałem takiej opcji, bo mam jeszcze pakt z Bobkiem do 60. Zresztą, instynkt samozachowawczy mi podpowiada, że takie zagranie mogłoby zachęcić, obu Bobkowych pogromców, do kolejnej (wspólnej) krucjaty, więc raczej sobie odpuszczę ;) .

Barteq 2012-02-07 15:02:39
Co tam słychać w potężnej Japonii? Czy chciałbyś przedłużyć pakt?

Peter 2012-02-07 15:23:27
A czekałem aż wrócisz, bo widziałem że zastepca tury robi.
Pewnie trochę się dziwił jak widział że sobie workerem pod granicą poszedłem las wycinać bez obstawy :)

Pakt chciałbym przedłużyć o kolejny okres - proponuję 20 tur (tak ostanio podpisałem z Domelem i to taki trochę się standard robi).
Przynajmniej częściej się gada na tajnych :)

PS
Mam kontak z Czajmenem, ale nie zaczynałem na razie tematu Scubiego z nim, bo nie jestem pewien (wyjasniam to) czy moge bezpiecznie wojskiem odejsć ze swego terenu.

Barteq 2012-02-07 15:53:01
Ja jestem bardziej przewrażliwiony po tym, jak sam zwinąłem 1 Hechterowi (jak to mówią: "czapka gore na złodzieju" :P ; najdziwniejsze było to, że zostawił go wtedy bez żadnej obstawy, chociaż nie mieliśmy żadnych ustaleń).

Na pakt chętnie się zgadzam. Rozumiem, że ma trwać do 80?

Rozumiem. Spodziewam się, że chodzi głownie o naszego wspólnego (trochę spasionego :P ) sąsiada :) .

Peter 2012-02-07 16:09:34
"Rozumiem, że ma trwać do 80?"
Tak.

Teraz strata workera to już nie takie wielkie halo, a tym bardziej szkoda robić za jednego workera wojnę na któej straci się woja jak za 10 czy 20 workerów :)

Barteq 2012-02-07 23:50:53
Zdaje sobie z tego sprawę, ale dopóki nie ma paktu jawnego, to zawsze istnieje takie ryzyko, więc lepiej nie kusiś losu :) .

Barteq 2012-02-08 00:12:41
Pakt uaktualniłem.

Peter 2012-02-08 07:17:19
Ja też podpisałem.

Co do kuszenia losu, to jeszcze chyba jeden lasek mam przy granicy z Tobą, więc pewnie polazę tam workerem za jakiś czas :)

Barteq 2012-02-08 14:09:10
Nie ma sprawy :) . Mając pakt również nie będę pilnował bardzo worków :) .

Peter 2012-02-12 11:36:44
Pod granicą z Tobą trochę wojem ruszyłem w celu osłony workera (bo charioty rożnych państw tam się kręcą).

Wiem że trochę dużo jak na osłonę, ale już w następnej turze powracają do miasta spokojnie, więc bez obaw.

Barteq 2012-02-12 17:44:27
Rozumiem, szczególnie w kontekście jeszcze nie przedłużonego paktu. Co do Coli, to chciał Ciebie poznać (jest daleko), więc go pokierowałem.

Peter 2012-02-14 09:08:23
Pakt z Cule mam nie przedłuzony.

Może tak nietypowo zagadam - chciałbyś przedłużyć nasz pakt?
Do tego już teraz?, bo chciałbym wiedzieć czy mam potencjalnie zabezpieczoną flankę północną :)

Barteq 2012-02-15 16:30:48
W sumie, mógłbym przedłużyć. Do której byś chciał?

Peter 2012-02-16 22:00:23
"W sumie, mógłbym przedłużyć. Do której byś chciał?"
Proponuję do 100 tury.

Mam pytanie - jak tam z Czajmenem Ci się układa?
Pytam bo dochodzą mnie (nie wiem czy prawdziwe) informacje, że po Bomblu szukają kolejnego celu - na trzech to za dużo nie przypadło po jednym państwie i Czajmen jest potencjalnym celem.

Gdybyś chciał go nadal wspierać w walce to też jestem tym zainteresowany, tak żeby Scubi z ziomalami za bardzo się nie rozrośli...

Barteq 2012-02-16 22:12:19
Zgoda. Zatem do 100.

Czajmenowi obiecałem pomoc, gdyby został kolejnym celem, także będę zainteresowany współpracą, w tej materii :) .

Barteq 2012-02-16 22:14:09
Wrzucone :) . Podpiszę, jak tylko mi zejdzie blokada 2 postów.

Peter 2012-02-18 22:20:10
Nawiązałem kontakt z Czejmanem.
Fakt że chcesz go wspierać jest kluczowy do udzielenia pomocy i przez mnie - bo trudno byłoby przechodzić przez Twoje państwo do Czajmena.

Moja polityka skupia się w zasadzie na byciu w opozycji do komuchów - przez te dwa śmieszne worki :)
No ale jak nie pomszczę zniewagi, to wyjdzie że mięknę z wiekiem :D
A tak naprawdę to nie lubię jak we 3 leją jednego i jeszcze się tym chwalą.
No i mają razem ponad 30 miast - to jest siła przeciwko której trzeba budować koalicję, bo praktycznie są w stanie każde państwo pojedyncze zjechać.

"Dobrze, ale pamiętaj o mnie w pozytywnym kontekście po 90 turze."
Super, chociaż nie sądzę aby chcieli do mnie iść, bo utkneli by tu na długo.
Mam bardzo wąskie ale za to długie państwo - ok. 30 kratek, więc jest teren na którym można się długo bronić :)
Profilaktycznie jednak nie mogę lekceważyć takiej ewentualności.

Po 90 turze pewnie przedłużymy pakt i niech kombinują.

Możesz mi powiedzieć w ile tur są w stanie przejść przez Twoje państwo do mnie?

PS
Przy okazji moja wersja wydarzeń z Babilonia gdyż wiem, iż ta wojna nie wygląda najlepiej, ale zwracam uwagę iż:
- odczekałem aż zakończy się pakt jawny
- naprawdę próbowałem odkupić ten nieszczęsny Akkad, który Domel postawił pod moją stolicą i drugim miastem, praktycznie od początku gry. Z tego to powodu wsparłem go w wojnie z Bobkiem i jakież było moje rozczarowanie gdy zamiast Akkadu przypadło mi jakieś miasto na zadupiu (zupełnie oderwane od mego państwa prawie 20 kratek od stolicy - tylko koszty).
- to nie ja z tym miastem wepchałem się na jego tereny - widział moje warriory a mimo to budował na szybko miasto i uparł się że nie odda - no jak można grać z czyimś miastem w sercu swego państwa?

Peter 2012-02-18 22:25:26
Ups, dostał Ci się kawałek mojej korespondencji do Fausta:

""Dobrze, ale pamiętaj o mnie w pozytywnym kontekście po 90 turze."
Super, chociaż nie sądzę aby chcieli do mnie iść, bo utkneli by tu na długo.
Mam bardzo wąskie ale za to długie państwo - ok. 30 kratek, więc jest teren na którym można się długo bronić :)
Profilaktycznie jednak nie mogę lekceważyć takiej ewentualności.

Po 90 turze pewnie przedłużymy pakt i niech kombinują.

Możesz mi powiedzieć w ile tur są w stanie przejść przez Twoje państwo do mnie?"
------------------------------------------------------------------------------------------

Rozmowa dotyczy ewentualnego wejścia Scubiego i spółki do mnie przez tereny Fausta.
Proszę abyś tą wiedzę pozostawił dla siebie.

PS
Jednak się starzeję - pierwszy raz strzeliłem taka gafę :)

Barteq 2012-02-19 01:48:32
:D

Spokojnie. Nie zamierzam się chwalić przypadkowo posłyszaną plotką :P . Zresztą, mam na temat Skubiego wyrobione zdanie i nie będę go wspierał.

Mi też taka gafa się przydarzyła w poprzedniej grze, ale, na szczęście, w jakiejś błahostce :) .

Co do starzenia, to wszyscy się starzejemy, niestety...

Barteq 2012-02-22 22:05:00
Samemu proponowałeś przedłużenie paktu, a dokument wciąż jest niepodpisany. Zaczynam się powoli niepokoić, bo mam przeczucie, że obecna wojna Japonii długo nie potrwa, a armia pozostanie po niej spora...

Peter 2012-02-23 00:13:30
Hmmm, dziwne byłem przekonany że podpisałem.
Już nadrobione i przepraszam za zwłokę.

Barteq 2012-02-23 18:15:51
Ok, dzięki. Temat wyjaśniony :) .

Peter 2012-02-27 20:50:03
Co powiesz na zrobienie drogi aby mieć handel?
Proponowałbym tę drogę ewentualnie przez teren Bobka puścić.

Shaka[D14]

Reprimends:
 6/3/6
Posted: 2012-10-03, 21:08   

Barteq 2012-02-28 03:29:23
Nie mam nic na przeciw, tylko mam mały problem z workami, bo strasznie zajęte :) .

W sumie dziwna sprawa, że jeszcze nie mamy. Ciekawi mnie kilka możliwych opcji:
1) Czy masz podpięcie do Bobka? Idzie mi z nim handel po wybrzeżu, więc, jak byś go podłączył, to chyba już wtedy powinniśmy mieć?
2) Nasza graniczna rzeka (łącząca tereny macierzyste). Zastanawiają mnie tu 2 opcje:
a) odkrycie sailingu - chyba wtedy po tej rzece pójdzie handel
b) podpięcie tej rzeki do Twojej sieci dróg (1 drogą koło górki).

Peter 2012-03-02 07:14:27
U mnie tez worki naginają ostro.
Podciągnę drogi do Bobka bo nie mam, to faktycznie powinno zaskoczyć.

Barteq 2012-03-02 20:19:56
Jeżeli podciągniesz i nie będzie handlu, to daj znać. Wtedy coś na szybko spróbuję dorobić.

Peter 2012-03-05 19:54:51
Tak zupełnie z innej beczki, to dlaczego ciągle przepuszczasz przez swoje tereny jakiś graczy?
No co chwila jakieś państwo do mnie przychodzi od Twojej strony.

Pozwalasz ot tak sobie wszystkim na chodzenie po swoim terenie?
Przecież widzą gdzie masz miasta, surowce itd. - zgroza!

Oczywiście to Twoja sprawa, ale znowu ktoś przylazł i nie wytrzymałem i pisze, bo mnie niepokoi już sam fakt że tyle państw wie gdzie się zaczynają moje granice :)

Barteq 2012-03-06 03:59:26
Sorki. Akurat tego delikwenta przepuszczałem celowo, żeby moją armię zobaczył w pobliżu Francji. Potem miał iść wzdłuż mojej granicy i musiał gdzieś zboczyć do Ciebie. Ze wstydem przyznaje, że go potem zapomniałem dokładniej przypilnować.
Przepuszczałem go traktem, który znał Skubi, więc niewiele nowego u mnie zobaczył. Potem miał przeleźć do Culego, bo mnie o to prosił.

Absolutnie nie przepuszczam wszystkich (np: Skubi chciał iść do Centa...) i obiecuję odtąd dużo bardziej pilnować tej kwestii.

PS Podpiąłeś się do Bobka? Handel nam wskoczył :) .

Peter 2012-03-07 12:35:28
Tak, handel tez juz jest i u mnie.

Jak widzisz sytuację z Czajmenem?

Barteq 2012-03-07 15:28:11
Chciałbym mu pomóc i dowalić szczególnie Skubiemu - ostrzegałem go, żeby w Czajmena nie wchodził. Mam trochę katap przy granicy, ale za mało jeszcze słoni, żeby teraz Czajmenowi pomóc :( . Wojsko również za bardzo rozproszone, żeby zrobić bardzo szybko zrobić łączonego stacka :( .
Na wspólną interwencje się jak najbardziej piszę, ale nie wiem, czy dla Czajmena może być za późno (co nie znaczy, że Skubiego nie można przejechać).
Normalnie bym mu nakopał do pewnej części ciała (Czajmenowi). Ostrzegłem go kilka tur temu, żeby robił wojo, ale pisał mi, że za chwilę, bo czeka na słonie... To się doczekał :( .

Jak tam sytuacja z Faustem? Byłby zainteresowany wspólną akcją?

Barteq 2012-03-08 01:44:12
Dobra. Podjąłem ostateczną decyzję.
Jeśli będziesz zainteresowany, to będę gotowy do wspólnej akcji po tym, jak skończysz Domela. Troszkę mocniej zetnę, ale nie będę przesadzał, żeby Skubi się nie zorientował. Resztę podorabiam z lasów, bo jeszcze trochę rezerw mam :) .

Mogę zrobić drogę do Bobka, ale boje się, że przekaże Skubiemu, jak tylko zobaczy Twoją armię.

Na początek spróbuję kupić trochę czasu Czajmenowi i wypowiem Skubiemu OB, jak tylko pojawi się we Francji. Zorientuje się, że blefowałem dopiero po kilku turach :) .

Pytanie - czy jesteś zainteresowany i jakiej dokładnie armii byś ode mnie oczekiwał?

Peter 2012-03-08 08:46:36
A sorki, najpierw odpowiedziałem w tamtym pakcie.

Na atak na Scubiego będziemy zdecydowanie za słabi, bo Jarek się go będzie trzymał.
Moim zdaniem trzeba teraz kombinowac z obroną, a ewentualnie później coś próbowac przejąć incjatywę.

Z tego co widziałem Jarek i Scubi idą katapami ze słoniami.
Twoja jednostka specjalna byłą by tu idealna :)
No ale do jej czasu to trzeba robic katapy i słonie.
Zero filozofi - jak podejdą to strzał z katap musi być na tyle mocny, że wszystkim będzie można dobijać.
Ilośc jednostek na teraz to tak z 10 katap i 15 słoni by nie zaszkodziło mieć jak naszybciej.

Drogi do Bobka nie rób, albo go ominę, albo po drodze rozjadę bo tez nie chcę ryzykowac aby dane wyciekały.

Ech, ciężkie czasy idą...

Barteq 2012-03-09 04:52:53
Napisałem 3 opcje na forum wspólnym, jakie zamierzam zastosować wobec Skubiego, ale widzę jeszcze 4. Co Ty na to, żeby przedłużyć już teraz z 20 tur nasz pakt. To powinno jeszcze bardziej zadziałać na psychikę Skubiego.

Posłucham Cię i armię zacznę ostrzej ścinać. Szczególnie w najbliższych kilku turach, z dedykacją dla Skubiego. Katap już jest wystarczająco. Trzeba tylko trochę słoni dorobić :) .

Peter 2012-03-09 07:01:39
"Ty na to, żeby przedłużyć już teraz z 20 tur nasz pakt."
Bardzo chętnie.

Barteq 2012-03-09 14:46:02
Wrzuciłem na forum. Zaraz podpiszę, jak tylko zejdzie blokada. Skubiego dalej ignoruję, więc będzie panikował :D .

Peter 2012-03-09 15:36:40
Podpisałem.

Też go ignoruję (zreszta pisze przeważnie głupoty).

Zapodaj please szpiegostwo na niego, to jak zacznie kontrowac u Ciebie, to ja będę widział za moment co wymysla.

Barteq 2012-03-09 16:16:06
Wszystko wrzuciłem na gada (a sporo tego mam...) :P

Barteq 2012-03-09 16:20:02
Jutro pójdą 4 kolejne ścinki, więc dodatkowy efekt powinien być :) .

PS Miałbyś coś na przeciw, jeśli założę miasto na terenie między naszymi ziemiami (jest tam tylko wino, ale praktycznie nie mam już miejscówek)?

Barteq 2012-03-09 16:20:32
Nie wejdę kulturą w żadne Twoje miasto.

Peter 2012-03-09 17:02:49
"PS Miałbyś coś na przeciw, jeśli założę miasto na terenie między naszymi ziemiami (jest tam tylko wino, ale praktycznie nie mam już miejscówek)?"

Ech, a już seta ściąłem na tę miejscówkę 2 tury temu, nawet nie sądziłęm że będziesz zainteresowany takimi marnościami :)
Kurka trzeba tam popatrzeć uważniej na te tereny, może się uda skompresować dwa miasta żebyśmy nie byli stratni...

Nie mam obrazków żeby popatrzeć, więc obadam jak wejdę - ale chyba sie da tam dwa zmieścic...

Barteq 2012-03-10 09:03:27
Wiesz, jak to jest. Blisko stolicy, dróżka i już miasto się zwraca :) .

Jak możesz, to zerknij. Jeżeli się nie da nic sensownego wymyśleć, to odpuszczę, bo mam jeszcze jedną daremną miejscówkę :) .

Peter 2012-03-11 17:54:02
Myślałem o mieście tam gdzie zielona gwiazdka.
Miało by wodę i 7 kratek z żarciem x2 - żadna rewelacja, ale mam już i gorsze miasto (w sumie nawet dwa, ale nie miałem już terenu).

Kolejne miasto w tej okolicy na siłę można wstawić koło Sromoty, ale to już syf kompletny nie teren.

A jak Ty myślałeś?

Barteq 2012-03-11 23:39:35
Rozważałem te pola o 2 i 3 na lewo od gwiazdki, żeby nie wejść z kulturą w Twoje tereny. Mam jeszcze 1 słabą miejscówkę, więc, jak nie chcesz, żebyśmy się stykali kulturką, to mogę odpuścić. Ta skóra nie jest warta wyprawki, jak to się mówi.

Peter 2012-03-27 14:06:49
Wow, mam wojnę ze Scubim, pewnie inne komuchy się zaraz podłączą, a ja mam armie w okolicach tego miasta po Bobku, czyli HRE, bo miałem w razie czego drałowac do Francji, ech.

No ale teraz mam konkretne pytanie - przedłużamy nasz pakt?

Barteq 2012-03-29 02:43:29
Długo się zastanawiałem i mam taką propozycję. Czy zgodziłbyś się na nie podpisywanie więcej paktu jawnego? - jeżeli sama deklaracja związana z naszym trójkątem Ci nie wystarczy, to możemy podpisywać pakty tajne.

Mógłbym wtedy oficjalnie ogłosić, że więcej żadnych paktów jawnych nie będę w tej grze zawierał (może poza jakimiś wybitnie wyjątkowymi sytuacjami typu zakończenie długiej wojny) - już mnie Skubi zaczyna męczyć, a łatwo bym się również uwolnił od Rihitera i cały czas miałbym wolne ręcę w przypadku inwazji na Ciebie lub jakiejś akcji na układ Rihiter - Cent :) .

Barteq 2012-03-29 02:46:03
Do tego może coś bym wyciągnął od Skubiego przez dyplomację. Cały czas mnie na Ciebie namawia, odkąd mu w końcu odpowiedziałem :P .

Peter 2012-04-20 10:36:09
Dwie sprawy:
- może jednak pakt jawny?
- uważaj bo masz mało wojska w porównaniu ze Scubim i może wjechać wykorzystując mój konflikt z Bodkiem.
Dotnij może coś na jakieś katapki, żeby trochę było widac że coś wojo robisz...

Barteq 2012-07-19 23:55:55
Hej.

Rano wyjeżdżam, więc chciałem, żeby Lary już dzisiaj się rozeznał w sytuacji (żebym mógł odpisać, jakby miał jakieś pytania).
Ma przede wszystkim 1 wytyczną - dalej współpracować z Tobą (wspomniałem mu też o obserwacji ruchów Korei - coś mi się wydało, że Faust lekko się ruszył na południe, czyli oddalił się od Twoich granic, ale to trzebaby dzisiaj zweryfikować).

Będę po 2, 3 razy zaglądał na forum, w miarę swoich możliwości.

PS Jeżeli by Cię Lary w zdecydowany sposób zdradził, to proszę o wiadomość na moją komórkę (600322725 aktualny :P ). Postaram się wtedy w trybie pilnym naleźć jakiegoś neta, poproszę Cheosa o raport dotyczący mojej nacji i zastanowimy się, co dalej z tym fantem począć.

Pozdrawiam :)

Peter 2012-07-20 07:27:41
Dzięki - mam nadzieję że wszystko będzie dobrze :)

Barteq 2012-07-24 14:22:22
Niestety jest dramat. Nie ma wi-fi, a neta mam tylko w bibliotece, jak pisałem. To ozancza, że do dyplo nie wejdę, bo nikt mi nie pozwoli wgrać civki na komputer publiczny :( .

Też mam nadzieję, że wszystko się ułoży :) .

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum