www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download
 
 Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic


Pakt "HRE-Japonia-Indie" (cule)
Author Message
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   Pakt "HRE-Japonia-Indie" (cule)

Pakt numer 2725, założony 2012-03-28 20:14:34 przez cule (Brennus / Indie)


Nazwa paktu: HRE-Japonia-Indie

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: cule
Barteq
domel
Peter
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

cule 2012-03-28 20:19:53
Panowie, trochę rozwadnia się dyplomacja kolejnym paktem :P Ale zakładam, bo z Whitem coraz gorzej wygląda współpraca i napisał mi wprost, że negocjuje ze mną i Rihiterem i zostanie sojusznikiem tego, który zaoferuje korzystniejsze warunki...

Czajmen jest wporządku, ale gdyby się okazało że będę musiał spacyfikować White, któremu wyraźnie fermentuje w głowie jak mawiał poseł Biernacki ;) , to nie wiadomo co zrobi Czajmen.

Więc zakładam pakt dla nas trzech, bo wydaje się że świat popchnął nas w sojusz. Jesteśmy otoczeni przez złych ludzi (sowieci, sojusz łamipaktów, Bombel), wszyscy jedziemy na moich słoniach, no i mamy od wieków spokojną granicę, proponuję w kierunku tego sojuszu iść już do końca.

To tak generalnie tyle. Chciałem żeby było miejsce gdzie możemy w dyskrecji omówić ważne sprawy wspólne, bo na pewno niedługo się takie pojawią. Oczywiście sprawy wspólne z Francją możemy śmiało omawiać w tamtym pakcie.

cule 2012-03-28 20:24:37
Może w sumie miałbym coś-mianowicie jak powinien wyglądać nasz rozwój w najbliższym czasie. Daleko ma HRE do landsknechtów? Wypas jednostka, przydałaby się. Japonia ma szanse jakieś na macki w tym stuleciu czy pełna zapaść?

Ja odłożyłem trochę kaski, niedługo uderzę w coś i myślę czy rycki-żeby było czym pobrykać, czy ścigać się po liberkę. Skłaniam sie ku ryckom. mam stajnie praktycznie wszędzie (event był) więc jak wrzucę odpowiednie civiki to będą rycki na 3 promo z każdego miasta.

Acz wtedy już mamy pewny odlot orgów fina, korpy zgarną na 90%.

cule 2012-03-28 20:26:41
Zobaczymy jeszcze co Scooby zrobi. On na bank ma w ciul siana odłożone. Mi kiedyś pisał że chce iść po rycki. Jak sie nie zmieniło to niedługo ruszy po nie, ale może też pocisnąć po Taj Mahal. Drugi złoty to już by poleciał nieźle.

Peter 2012-03-28 20:40:10
Jestem za sojuszem jak najbardziej.
Komuchy stworzyły potężny blok i jak się nie będziemy trzymać razem to wyłuskają nas po kolei jednego po drugim.

Macków nie mam, ale mam kusze.
Na razie zbieram szmal i się zastawiam w co iść i jak się rozwinie sytuacja.

Konnica będzie mega ważna - raz szybko można nadejść z pomocą, a dwa pozwala mieć inicjatywę. Składamy się po 20 rycerzy i robiąc niespodziewany wjazd nie ma bata aby parę miast nie padło. Następnie odskok i wjazd gdzie indziej itd.

Barteq 2012-03-29 02:00:51
Rzeczywiście. Nadszedł już chyba moment, żeby się jasno określić. Długo się zastanawiałem, co zrobić, ale chyba zaciśnienie współpracy w naszym trójkącie będzie najlepszym dla całej naszej trójki rozwiązaniem. Co prawda ryzyko zdrady istnieje zawsze, ale, jak do tej pory, współpraca układała nam się dobrze i wydaje mi się, że możemy sobie zaufać. Korzyści z naszego układu widzę sporę - choćby po 2 bezpieczne granice, możliwość dobrego ubezpieczania sobie wspólnie tyłów, wymiana informacji, itd.

Barteq 2012-03-29 02:11:40
Dobrze byłoby poustalać sobie pewne rzeczy, szczególnie odnośnie polityki zagranicznej i tu pytanie do Was - zakładamy oczywiście, że blok państw ZSRR (Skubi, Geo, Didi, Cola???, Lukgin??? + ew. Faust???) i układ łamipaktów (Cent i Rihiter) są dla nas wrogami. Jakie zatem jest Wasze stanowisko wobec Bodka i Bombla?

Barteq 2012-03-29 02:29:43
Odnośnie pytań do mnie - landknechty już niedługo będę mógł produkować (powiedzmy, że ok. 10 tur). Co do rycerzy, to wolałbym prosto polecieć do kirasjerów, ale, jeśli będziecie chcieli, żeby każdy miał szybko rycków, to się dostosuję (stajni też już sporo postawionych).

Mała dygresja, odnośnie Francji - naprawdę powinienem połknąć Czajmena, ale kompletnie nie mam serca tego zrobić (miał fatalnego randoma, jak mi pomagał z BBB :( , a ponadto, bez jego chariota, utkwił bym tam na długo - zresztą, bez niego, pewnie bym nie zaatakował Niemiec). W każdym razie, jeśli postanowisz połknąć Whiteya, Cule, to uprzedź mnie i pozwól najpierw porozmawiać z Czajmenem (oczywiście zacznę rozmowę dopiero, jak wypowiesz wojnę). Jeśli się nie da przekonać, to trudno - Francja zostanie wymazana z mapy :( .

Barteq 2012-03-29 02:32:31
Oczywiście najlepiej będzie pozostawić nasz układ w kompletnej tajemnicy dla obcych uszu, najdłużej, jak to możliwe :) .

PS Masz rację Cule. Z tymi mini flagami to już lekkie przegięcie. Strasznie bije po oczach. Jedyny plus jest taki, że ciężej pomylić pakty wieloosobowe :P .

cule 2012-03-29 10:39:06
No ja już zdecydowałem się na rycki. Wczoraj tak siedłem i myślałem ;) i tak mi wyszło. Kaska też jakaś będzie z tego bo kawałek za nimi za małą cenę jest banking, bank w stolicy, świętym i merkantylizm to będzie jakieś 100 geltów na turę także jakiś tam boost będzie. Spróbowałbym chętnie skoczyć po Minaret, ale na bank mi to faust inżynierem sprzątnie.

Na kirasjerów to nie wiem, tam nie są aby jakieś dużo droższe techy potrzebne? To może zająć sporo więcej tur.

Co do Czajmena spoko, też bym wolał sie z nim dogadać. Fajne mapy robi :D . Bodka ne spotkałem nawet. Bombel to już problem, można się z nim próbować pokolegować żeby mieć spokój, ale na głębszą przyjaźń nie ma szans-jemu nie zaufałbym za Chiny. Niestety się posypało trochę, bo z Leszkiem mieliśmy dobry układ+planowaliśmy zacieśnić współpracę w naszym "czworokącie". Mielibyśmy wtedy porządny silny sojusz tutaj, teraz też niby mamy, ale Bombel trochę bruździ w tej konfiguracji. Za blisko mamy tego niepewnego "sojusznika" :(

cule 2012-03-29 10:45:00
Aha i można by powoli zacząć konsultować dyplomację w zakresie paktów-żeby nie było sytuacji, że np. HRE walnie sobie pakt z Rihiterem na 50 tur, a ten za chwilę wjedzie mi w plecy jak ja będę u Jarka. Albo ja podpiszę ze Scoobym (a proponował) i będę mógł tylko patrzeć jak wbija się z sojusznikami do Japonii (jakby już się na poważną jakąś wyprawę decydował).

Nie idzie o to żeby pytać o zdanie jak dziecko, ale konsultować się trzeba, bo oni tam po drugiej stronie też kojarzą fakty i jak któregoś będą chcieli ugryźć to zaraz pakty zaczną podpisywać. Szczególnie w takich sytuacjach jak jest sąsiad wspólny (HRE, Japonia-ZSRR; HRE, Indie-Rihiter; Japonia, Indie-Faust).

Peter 2012-03-29 12:53:53
"Nie idzie o to żeby pytać o zdanie jak dziecko, ale konsultować się trzeba,"
Jak najbardziej, żeby nie było że na spojedyńczo pojadą.

To ja mam pierwszy do skonsultowania - Scubi chce ze mną zawrzeć pokój.
W sumie jestem skłonny sie zgodzic, gdyż rozwojowo to mam 8-9 miast w któych jest do pobudowania dopiero granary, a militarnie to na morzu z nim nie mam żadnej łodzi (dopiero co 2 miasta postawiłem i jedno po Bobku zdobyte).

Ktoś widzi jakieś okoliczności aby nie podpisywać?


"No ja już zdecydowałem się na rycki. "
Moim zdaniem dobry wybór.
Tez chce miec jak najszybciej (bardzo cenię sobie mobilność).

Czy masz mozliwość zaatakowania armii Jarka konnicą?
Bo wtedy warto poświęcic kilka jednostek konnicy na awansach na wycofanie, aby wybic katapki i spokojnie podejśc swoją piechota.


Dyplomacja
Bombel - jeden mały plus że go Scubi wykręcił, ale z nim nigdy nie wiadomo i za chwilę będzie ze Scubim super przyjaciel, więc bardzo ostrożnie.
Bodek - neutralnie, jest dość daleko odemnie.

cule 2012-03-29 13:46:07
Ja nie widzę przeciwwskazań dla pokoju ze Scoobym.

Armii Jarka nie dam rady tryknąć konnymi, ale kombinuję nad stolicą. Jakoś tak da radę wjechać, że na następną turę byłaby w zasięgu, a ma tam tylko 3 jednostki. Stack stoi 3 kratki od stolicy więc jeśli nic nie ruszy woja, a zdążę do tego czasu ustawić z 12 HA to może się uda. Ale muszę dorobić, bo na razie mam 9 ino, a to bedzie mało jak jeszcze słonia dotnie.

Barteq 2012-03-29 15:16:04
Również nie widzę przeciwwskazań do pokoju ze Skubim.

Moja armia stoi na granicy Czajmena. Prosiłbym tylko o potwierdzenie czy wchodzić dzisiaj dalej (czy będziesz podpisywał pokój z Jarkiem? czy chcesz może zrobić wspólnego stacka?), bo to już będzie generować trochę kosztów i lekko może mi opóźnić inżynierię.
Barteq 2012-03-29 15:26:05
Uwaga do X - aktualnie moja armia stoi w takiej odległości od tego punktu. W swojej kulturze została mi tylko 1 pole ruchu.

Generalnie chodzi mi tylko o to, żeby ruszyć armią wtedy, kiedy będzie szybko potrzebna i nie stać u Czajmena podczas wojny pozycyjnej :) .

Barteq 2012-03-29 15:32:06
Odnośnie gildii. Na dzisiaj trochę mi nie po drodze, bo bardziej by mi pasowała ścieżka do prochu przez edukację, ale jeśli będzie trzeba, to oczywiście odbiję i, w sumie, nie będę miał aż tak daleko (właściwie to trzeba tylko wrócić po feudalizm). Oczywiście, gdybym siekał Jarka i dostał gienka, to perspektywa akademii byłaby już znacznie bardziej kusząca :) .

cule 2012-03-29 16:09:46
Nie wchodz na razie, bo cos Jarek zaprzestał tych zabaw z posyłaniem pokoju, a na tajnych nie odpisuje.

Co do gildii no to trzeba by przeliczyć ile kto ma. Ja będę miał pewnie za jakieś 10 tur. Obawiam sie że Peter może mieć dalej niż Barteq więc to by się nie zgrało. Jakby dało radę jednak i mielibyście w podobnym czasie to mogłoby być ciekawie :) Taki wspólny stack, każdy po naście rycków i mamy 40-50 (powiedzmy że na początek bliżej 40) rycków, w jedenj pięści, gdzie wpadniemy tam będzie kiepsko :) A stacki właściwe zostają w kraju i nikt w plecy i tak nie zasadzi noża. No ale to kwestia średnioterminowa, że tak powiem. Na razie coś z Jarkiem pokombinowac będę musiał i White'a jakoś ogarnąć, bo mi chce zajumać miejscówkę na miasto na wysepce po barbach.

Barteq 2012-03-29 16:10:58
I na koniec ostatnia kwestia - paktów.
Długo nad tym myślałem i chciałbym pójść koncepcją ściągniętą trochę z wypowiedzi Bodka na forum - czyli po prostu nie podpisywać żadnych paktów jawnych. Tym sposobem dużo łatwiej by mi było zwieść zarówno Rihitera, jak i Skubiego (też już mnie męczy o jawny) i mieć otwarte opcje w obu kierunkach.

Co do Bombla i Bodka, to pytałem o nich ponieważ mamy z nimi potencjalnie zbieżne cele (na dzisiaj) - Bombel popierając Efe wyraźnie postawił się w opozycji do układu ZSRR, ale rozumiem, że w każdej chwili może zmienić front, a Bodek ma konflikt na linii Cent - Rihiter, więc tu akurat widzę potencjalną możliwość współpracy (pytanie jest tylko taki czy warto wzmacniać samego Bodka :P ).

Barteq 2012-03-29 16:12:06
Zatem ustawię się na granicy i będę czekał na sygnał :) .

cule 2012-03-29 16:13:57
O, Bodek ma konflikt z łamipaktami? Jestem za :) Niech się z nimi leje. Aczkolwiek wątpię w taki obrót spraw, to byłoby za piękne.

Jeszcze co do rycków-potencjalny ewentualny cel takiej wyprawy jest wg mnie prosty-Faust. Paląc PA mocno zagramy na nosie też ZSRR, bo na bank rozprzestrzenia Taoizm żeby mieć te młotki. Z kolei sam Faust nie bedzie miał czym tego nawet próbować odbić, a Scooby nie zdąży z pomocą.

Peter 2012-03-29 16:46:56
"Jeszcze co do rycków-potencjalny ewentualny cel takiej wyprawy jest wg mnie prosty-Faust. Paląc PA mocno zagramy na nosie też ZSRR, bo na bank rozprzestrzenia Taoizm żeby mieć te młotki. Z kolei sam Faust nie bedzie miał czym tego nawet próbować odbić, a Scooby nie zdąży z pomocą. "

Dokładnie.
A później nawet jak przyczłapie z pomoca to go koszty będa biły po kieszeni.

Mi do rycerzy brakuje feudalizmu i gildi oczywiście, więc nie będę aż tak mocno z tyłu.
W tym czasie nadrukuje horse archerów - nie to samo, ale jak cos to przezbroję za szmal, albo będą na wycofaniach szły jako pierwsze do zmiękczania, czy jako ostatnie do dobijania rannych.cule 2012-03-29 19:27:01
E, to uciekanie to uja warte. Jak Jarka atakowałem to trzy z rzędu przegrały (wszystkie podwójny flanking) i żaden nie uciekł. Już lepiej poczekać 2-3 tury dłuzej (hehe, tak liczę na to że tylko tyle ;) ) i machnąć porządne jednostki.

Po edu to nie ma chyba co cisnąć Barteq. Uniwerek kosztuje 200 młotków...masakra. Wiecej jak cudaki jeszcze niedawno budowane :D Ty nie masz org rel więc to by wieki zajęło. A teraz nadchodzi powoli decydujący moment w grze. Wynikną grubsze wojny, bo orgi potrzebują miast jak powietrza, Scooby zdecyduje co zrobić z przewagą technologiczną, Bombel będzie chciał spożytkować armię nr. 1 (tak, to jego) itd. Będzie gorąco (mam nadzieję) i taki argument może nam uratować życie/dać przepustkę do ostatecznej walki o zwycięstwo.

No chyba, że te kirasjery nie są aż tak daleko, przyznam że nigdy nie miałem okazji ich zrobić :) Ale wydaje mi się, że to kwestia z 10-15 tur później niż rycki. Dużo.

cule 2012-03-29 19:29:05
Pamiętajmy też, że czas (w stosunku do sojuszu radzieckiego) gra rolę szczególną, bo Didi ma katafrakty. Nie chcemy żeby narobił ich jakieś większe ilości przed nami.

Peter 2012-03-29 20:03:54
Zdecydowanie namawiam do zrobienia ekipy mobilnej konnicy jak najszybciej (przydają się i w obronie i w ataku).


PS
Co do słoni w wątku o surowcach to przykład, bo mnie wkurwiaja momentalnie takie teksty "Masz regulamin, to nie pytaj." grrr.


Barteq 2012-03-29 20:26:50
Zatem postanowione - po inżynierii natychmiast idę w gildie :) .

Peter 2012-03-29 20:40:11
Scubi ruszył z nauka - papier za jedną turę.

cule 2012-03-29 20:59:27
O proszę, czyli Liberka :)

No i teraz zagadka Pana Kleksa-opłaca się ścigać po Taj? Wg mnie nie-podzielili sie na 90% z Faustem. On ma inżyniera i od dawna filozfię więc pewnie Scooby zostawił mu Taj na inżyniera, a sam zgarnie liberkę i wszystko zostaje w sowieckiej rodzinie :)

Z dwojga złego lepiej, że faust zrobi Taj. Ciekawe gdzie w tej konstelacji Cent. On też miał papiery na taki wyścig. Może powalczy ze Scoobym?

cule 2012-03-29 22:15:10
"bombel79
2012-03-29 21:57:58
cule, tak informacynie: pakt z cola jest tylko przykrywka... nie po to tyle armii stukalem zebym mial miasta oddawac.. po prostu musze zdyskontowac przewage w techach i zgniote cole... wiec spokojnie, to nic przeciwko moim sojusnzikom na polnocy "

Qwa ten jeszcze dobrze miast swoich nie policzył i już planuje łamanie paktów :D Jak żyć? Co za ludzie?

Peter 2012-03-29 22:44:16
"Jak żyć? "
Krótko!
Max do emerytury :)

Barteq 2012-03-30 01:03:08
Ciekawe. Cent miał te kilka turek przewagi przy biurku. Może Faust weźmie Taja, Cent liberkę, a Skubi zostanie z niczym :P .

No to dostałem piękną odpowiedź na pytanie odnośnie współpracy z Bomblem :D . Dobrze, że Cent obok, bo chłopaki się będą dobrze dogadywać :P .

PS Didi dzisiaj odkrył civil service, a Bombel ma 2 tury do feudalizmu.
PS2 4 ha Didiego ciągle obstawiają York Skubiego.

Barteq 2012-03-30 01:09:09
I taka ciekawostka, która może się kiedyś przydać, przy wojnie z blokiem ZSRR. Jestem w stanie fortami połączyć graniczne morze ZSRR - Japonia z morzem Egipt - Celtowie.

cule 2012-03-30 10:51:39
Bombel się pochwalił, że niedługo będzie latał ryckami. Ładnie mu tam Leszek rozkulał to państwo :)

Jak co to będzie pewnie chętny na wjazd konny do sowietów z dwóch stron.

cule 2012-03-30 10:53:44
Peter, strugasz aktualnie jakieś słonie? Mamy z Bartqiem problem z wymianą-on mi dawał surowiec któy już mam. Ty masz i ryż i owce, których nie mam, a on Tylko ryż także byłoby dobrze to zamienić. Ty mi dasz owce za słonie, a Barteq ryż. Tylko trzeba dostosować moment dobry.

Peter 2012-03-30 11:01:02
"Peter, strugasz aktualnie jakieś słonie? Mamy z Bartqiem problem z wymianą-on mi dawał surowiec któy już mam. Ty masz i ryż i owce, których nie mam, a on Tylko ryż także byłoby dobrze to zamienić. Ty mi dasz owce za słonie, a Barteq ryż. Tylko trzeba dostosować moment dobry."

O ledwo poruszyłęm temat tych wymian na forum, a tu piszesz o tym.
No teraz to już bedzie przez lata Rudi męczył bułe że coś chciałem ugrać, konsekwentnie nie dostrzegająć różnicy w datach.

Ech - oczywiście że mam pełno rozpoczętych słoni, bo jak Scubi wywołał wojnę, to we wszystkich maistach ustawiłem budowe woja w pierwszej turze.
Jak sie nic nie działo to nie docinałem w turze drugiej, tylko przestawiłem na inne jednostki, żeby mieć do docinki skolejkowane jednostki.
Teraz jak chce w turze 3 pokoju, to nie zamierzałem kończyć tych słoni przez jakiś czas (najpierw stajnie).

W tej turze poprzeglądam ta produkcje i dam znać.

cule 2012-03-30 11:05:15
To będzie chyba kwestia tury tylko jakby co. Nawet jakbyśmy razem weszli to nic nie powinieneś stracić więc nie ma stracha.

Temat zacząłem, bo zacząłem obrabiać swoje surowce (wino, kalendarz) i nie mam się już za co wymieniać :) Tzn. w sposób regulaminowy. Że regualmin upierdliwy do grani to inna sprawa.

cule 2012-03-30 11:25:04
Cytat z Centa:

"Scooba zrobił błąd, za wcześniej złoty wiek, osra się a nie wyprzedzi Rihitera teraz, ja tam nie mam szans, smutne 4 miejsce w nauce"

No proszę, nie sądziłem że aż tak ciśnie ten org niedobry. Akurat jego odlot jest mi wybitnie nie w smak.

Takie "sprawdzone ploteczki" chyba można tutaj wrzucać, będziemy mieli ogląd mniej więcej na politykę światową. Czasem mi się udaj cos od centa czy Scoobiego dowiedzieć.

Peter 2012-03-30 13:04:47
Spoko.
Mnie Bombel wypytuje jak tam z Cule mam układy.

Odpowiedziałem że ścisły sojusz, bo mnie bronisz przed komuchami :)
Dodałem iż w razie jego agresji to będę Cie wspierał.
I tak samo jest z HRE.
Mam nadzieję że nie upatrzył sobie Bartka za cel ataku.

cule 2012-03-30 13:18:21
Ehh to jest jednak men** skubana. Już sonduje opcję rozbioru, a mi w pakcie pisze jakie to my sojuszniki i jak mu się przyda taki dobry kolega :)

Niby nic nowego, niby człowiek wie czego się spodziewać, ale nóż w kieszeni i tak się otwiera :P

Barteq 2012-03-30 13:54:14
On ze mną nie sąsiaduje, na szczęście :P . Przedziela nas niejaki Cent :P .
Aż dziw, że mnie o ten temat nie sąduje :) .

Cent ładnie mydli oczy. Co do Rihitera, to rzeczywiście, strasznie ciśnie i bez ga jest na poziomie Skubiego lub nawet lepszym, ale patrząc na to, kiedy Cent doszedł do biurka, to można zgadywać, że jest na bardzo zbliżonym poziomie (może minimalnie gorszym).

Z tymi surowcami to rzeczywiście straszne utrudnienie. W sumie to było do przewidzenia, patrząc na rozmiar mapy i potencjalny teren, dostępny dla każdej nacji - natomiast osobiście, jako nowy gracz świata dyplo, nie patrzyłem aż tak długofazowo ;) .

cule 2012-03-30 20:17:14
Nosz qwa co za szuja z tego White'a...wyładował wczoraj seta na wyspie którą sobie z barbów oczyściłem, napisałem żeby nie **pier***ł szopek z takim czymś i żeby się zdeklarował czy będzie tam stawiał miasto czy odpuści (jakby zdeklarował że stawia to bym go dziś zaatakował), napisał że da mi odpowiedź do 18. Nie dał więc wlazłem do gry, ale zanim wypowiedziałem wojnę to mi sie wbił :P

Wcale tego specjalnie nie zrobił, wcale a wcale :) Oczywiście miasto postawił. Od razu mi też zamknął grancie. Niestety nie bardzo mamwarunki żeby go teraz tłuc, ale nie daj boże nie ujawniajcei przy nim żadnych inf czy naszych preferencji dyplomatycznych.cule 2012-03-30 20:18:41
Zaoferowałem go Rihiterowi. Co prawda nie na rękę trochę żeby on rósł, ale zanim mu te miasta wzrosną to zdąży się go przytemperować.

O ile się zgodzi, bo ten jest lepszy sęp niż ZSRR. Chce wszystkie miasta White'a i jeszcze mam mu pomóc je zdobyć :D

cule 2012-03-30 21:08:23
Aha, są wątpliwości względem paktu mojego z Bomblem?

Jak ma złamać to złamie, ale chociaż będzie wtedy efekt propagandowy ;) A jak mu napiszę żeby spadał to nie bedziemy chyba kolegami :D

Peter 2012-03-30 21:16:46
Jak dla mnie spoko.

cule 2012-03-30 22:05:39
Oho Scooba dwa nowe miasta, już ma 20 :) Z moich rozmów z nim wynika że będzie pierwszy po liberkę, no to już chyba jest ten moment, że ciężko będzie go dorwać :)

cule 2012-03-31 00:21:34
Fiu fiu, czyżby Scooby dorzucał do Liberki Taj Mahala? Ola boga :D Nieźle poszalał

Pojawia się pytanie czy jest takim szatanem, że wojnę wypowiedział Peterowi tylko po to żeby podpisać pokój turę przed złotym wiekiem i mieć 10 turek spokojnego rozwoju....? To by było przegięte.

No w każdym razie szacuneczek sie należy :D

Barteq 2012-03-31 00:58:26
Również nie mam nic na przeciw.

Z Whiteyem praktycznie nie prowadziłem dyplomacji, więc nie ma problemu. Czajmena tylko podpytam, jak widzi ten spór i czy rozmawiał o tym z Whiteyem (tylko odnośnie wpisów w temacie na pięciu).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Barteq 2012-03-31 01:21:25
Odnośnie Rihitera to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia w dyplomacji. Już mnie kilka razy tak zirytował, że bym chętnie Kartaginę z map wymazał. Tak nagina ustalenia z tajnych, że szkoda gadać... Dobrze, że tam się Bodek pojawił, bo musi się bardziej w tamtym kierunku oglądać.

Na koniec Skubi. Analizowałem jego naukę i chyba nie powinien mieć jeszcze nacjonalizmu odkrytego. Faust w 92 odkrył filozofię. Mam naukę Skubiego od 95. Do 99 zmieniał między code of laws a machinery zbierając kasę. W 100 turze skończył civil service. Potem na chwilę zniknęła mi jego nauka, podczas GA, i w 106 pojawiła mi się 1 tura do ukończenia papieru (była wojna i robił ruchy po mnie, więc w 105 musiał mieć już ustawiony papier). Potem przerzucił na złoto i zmieniał między papierem a dramatem.
PS Może Peter mógłby to zweryfikować bardziej precyzyjnie, bo ma pełniejszą historię ode mnie :) .

Peter 2012-03-31 08:30:21
"PS Może Peter mógłby to zweryfikować bardziej precyzyjnie, bo ma pełniejszą historię ode mnie :) ."

Mnie blokował punktami szpiegowskimi i widzę dopiero od paru tur.
W tym czasie co widziałem to było wymyślenie filozofii, przejście na dramat i zbieranie kasy, a następnie papier (co ciekawe kombinuje coś bo już 3 tury ma papier kończący się za turę).
Tak więc nacjonalizmu nie powinien mieć.


"Pojawia się pytanie czy jest takim szatanem, że wojnę wypowiedział Peterowi tylko po to żeby podpisać pokój turę przed złotym wiekiem i mieć 10 turek spokojnego rozwoju....? To by było przegięte."

Lądem nie mamy połączenia.
Cała wojna to z jego strony trirema i galera.
Z mojej 3 nowe miasta, gdzie nic dociąć nie mogę.
Nie miałem objętego kultura nawet żadnego zasobu morskiego - więc wpłynął popatrzył i nie miał co robić, więc zaproponował pokój.

W zasadzie to ta wojna miała wszelkie znamiona sztucznej :)
Ale już nie mam sumienia tego zgłaszać oficjalnie, żeby Scubi na jakiś zawał nie padł :D


cule 2012-03-31 10:18:22
No to widocznie dobrze kombinował i jakoś dał radę to zamaskować przed Wami, bo dostał teraz 50 pkt. Jak dla mnie to Taja musiał postawić. Zresztą nie chwalił by się jakby miał go nie mieć :P No chyba że postawił sobie kaplicę sykstyńską ;)

Z tą wojną sztuczną to nawet nie ma co wyskakiwać, w życiu by to nie przeszło.

cule 2012-03-31 12:48:34
Tak sobie patrzę i mało śmiesznie-Scooby za chwilkę kirasjery, a pewnie pod koniec złotego kawaleria :przestraszony:

Peter 2012-03-31 13:57:41
"Tak sobie patrzę i mało śmiesznie-Scooby za chwilkę kirasjery, a pewnie pod koniec złotego kawaleria "

Ale tu się nie ma co denerwować.
Jeśli jakieś państwa dostają terenu tyle co 2-3 inne i do tego super jakościowo, to można sobie turki na luzie porobić i jak apache powalczyc do końca zabierając ze soba tylu wrogów ile sie tylko zdoła :)

Oczywiście jest mozliwość że gdzieś się wykrwawi, ale mała, jesli nawet ze mną zawarł pokój (jego incjatywa).
Trzeba budowac koalicje, a to zabiera dużo czasu (ja odpadam w organizowaniu - kolejny weekend w robocie żebyśmy z zielonej wyspy w końcu tygrysem europy zostali :)

Pozostaje drukowanie katapek, tak że jak wjedzie kawalerią to trzeba ją tak obić żeby słonie czy rycerze dali radę dobijac i tyle na razie (a oczywiście wjazd rycerzami po pałąc powinien jeszcze wypalic, więc proponuję dalej szatkowac po rycerzy, ale więcej katapek do obrony nie zaszkodzi :)


cule 2012-03-31 14:05:54
No wiadomo, ja tylko w ramach obserwacji piszę, jak dla mnie Scooby może leiceć i wygrywać, bo zagrał bardzo dobrze (a że inni nie chcieli mu zabardzo utrudniać to inna sprawa :D )Barteq 2012-03-31 16:11:35
Niewesoło to wygląda :( . Chyba trzeba spróbować jakąś szerszą koalicję zawiązywać - Bodek i próbować coś z łamipaktami i Bomblem porozmawiać :( .

Nie dość, że potwornie dużo terenu, to tego musi być super jakościowy i jeszcze sąsiedzi - Geo i Didi, solidni gracze, ale nie z topu, z którymi się dogadał, Bombel, gdzie go w 3 zjedli, Faust i Hechter (później Czajmen). Nie miał go kto powstrzymać...

A mapa ma balans taki, że szkoda mówić. Ja jeszcze nie mam żadnego słonia odkrytego na mapie :) . Balans żarka porównując z Bomblem, które podbijał Skubi (w obszarze 3 kratek od punktu startu):
Bombel kuku 6, kuku 6, kuku 5, krab 5, krowa 3 (ogólnie 12 surowców). Ja jeleń 5, ryż 5 i na upartego oaza 3 (ogólnie 7 surowców)...
Potem się dziwić...

cule 2012-04-02 00:43:25
COś się sowiety uaktywniły. Napisał mi dziś i geo i luk pakta, a w nim gadka szmatka "co tam co tam-jak tam Bombel" :)

Normalnie byłbym chętny żeby to przekuć w jakiś wypad do Etiopii, ale w obecnej sytuacji można by to wykorzystać inaczej. Myślisz Peter, że dało by radę zawierzyć Bomblowi na tyle i spróbować ich wciągnąć do niego? Tam już sobie ich sam wytłucze/z niewielką pomocą. Byłyby dwa zęby z bloku wybite chwilowo. Może wtedy Scooby pojechałby ich wspierać i zostawił tyły dla Rycków naszych?

Nie wiem. Trochę jestem chory i nie chce mi się myśleć więc pytam czy uderzać do Bombla czy to może być jakąś grubsza wkrętka (widziałem chariota geo i luka na terenach Bombla, ale to mogło byś w ramach pokoju kontrolnie)

Barteq 2012-04-02 01:50:48
Skoro chłopaki piszą do Ciebie, to coś może być na rzeczy. Pewnie wjadą co najmniej w 3 (+ Cola). Plan wydaje się bardzo dobry, tylko jak tu zaufać Bomblowi...

Natomiast coś trzeba będzie zacząć działać, bo Skubi tylko 2 tury do liberki.

PS Geo ma taką armie, jak Skubi (coś koło 500k), a Cola koło 430k.

Peter 2012-04-02 08:15:53
Ryzykowne, ale gdyby się udało, to by ich spowolniło.
Tylko że Bombel musi sam ich wytłuc z naprawde niewielka pomocą.

Jak na razie to raczej wygląda na to że trzeba sie szykować do obrony przed kawalerią Scubiego :)
ALe wypad koreański powinien jeszcze wypalić, bo po prostu nie zdąży naprodukować nowych jednostek i nimi dotrzeć na linie frontu... a później defensywa to spoko, aby była wystarczająca liczba katapek.

cule 2012-04-02 13:39:25
No musi, i najlepiej żeby cos jeszcze bo inaczej to kapa. Przecież przewaga fina ma to do siebie, że będzie rosła a nie malała :P Więc jak nas zamknie w naszych granicach to będziemy po prostu czekać na powolną śmierć.

Zacząłem rozmowy z Bomblem, pisał że chce zjechać do końca Colę i razem z nim Luka albo Geo (ciekawe jak chce zjechać geo, który ma większe o połowę państwo niż on :P ). Trochę mi to już na starcie śmierdzi Bomblowym bajkopisarstwem, no ale zobaczę co dalej z tego będzie.

cule 2012-04-02 13:41:11
Barteq, pakujesz całe pkt w ZSRR? Tak myślałem, że może warto. On nie budował sądów więc średnio stoi ze szpiegostwem, a jak teraz zaczniesz to może w najważniejszym momencie pojawi się podgląd jego miast.

Barteq 2012-04-03 03:46:28
Sporo się nad tym zastanawiałem i uważam, że wolałbym chwilkę z tym poczekać. Chwilowo uspokiły się z nim stosunki i liczy, że mu pomogę przy przyszłym ataku na Petera :) . Wrzucenie na niego punktów szpiegowskich określi mnie jasno, jako jego wroga - więc odbierze mi mały efekt zaskoczenia i zmusi do mocniejszego zabezpieczenia swojej granicy (np: w razie potrzeby nie będę mógł Ci pomóc z Jarkiem).

cule 2012-04-03 11:04:40
Panowie, jak daleko jesteście ode mnie z wojem? Tzn inaczej, HRE na pewno jest super daleko :D , a Peter? Nie całym, ale żeby tak coś solidnego podesłać?

Czajmen właśnie mi napisał, ze dostał zaproszenie do paktu z Arabem, Inkiem i Krataginą o wojnie przeciwko mnie...szczerze to nie wiem jeszcze na ile to poważne jest, bo dla mnie lekki absurd. Rihi chyba za bardzo musiałby pofolgować wyobraźni żeby myśleć, że coś na takiej wojnie ugra. Jesteśmy z nim dogadani na atak na Araba i może to chce wykorzystać-złapać mnie u Araba? Oczywiście nie ma opcji żebym sie dał.

No w każdym razie jakby postawili na kamikaze i po prostu poszli na pałe wszystkim co mają to kilka miast mam wtedy do odstrzału, bo idą z dwóch stron i pytanie czy Peter dałby radę podjechać czymś i pomóc Jarka odeprzeć

cule 2012-04-03 11:08:41
To w kwestii tych "malutkich tego swiata". Teraz druga rzecz-chyba zacznę faktycznie jakąś politykę większą. Zaczyna rosnąć społeczne oczekiwanie takowej-Bodek do mnie pisał (nie aż tak dosadnie, innych słowach) kiedy coś organizujemy na komuchów, bo przecież to niemożliwe żębyśmy tak siedzieli i nic nie robili jak oni sobie jadą po zwycięstwo. Dorzucił też, że chętnie pomoże.

Na ile ważne są na teraz mapy? Bo papier mam od dawna zbadany na 50% i nie wiem czy go teraz kończyć czy nie, jak uważacie że się mocno przydadzą to skończę i zacznę kombinować jakieś wymiany już, tak żebyście byli ostatni do wymiany (żeby Waszych map nikt nie miał-rzecz jasna).

cule 2012-04-03 11:34:47
Aha i napisałem Francji i sam się przyłączyłem do małej nagonki na forum, coby ludzie w końcu się ocknęli, bo to jakiś żart. Gość zgarnia Taja i liberkę i cisza, a jak ja zbudowałem HG to wszyscy sikali po kostkach, że koniec gry :D

Peter 2012-04-03 12:05:44
"Panowie, jak daleko jesteście ode mnie z wojem? Tzn inaczej, HRE na pewno jest super daleko , a Peter? Nie całym, ale żeby tak coś solidnego podesłać? "

Mam podzieloną armię.
W okolicach stolicy z 20 jednostek by się uzbierało.
Jak cos to moge zrobic dożynki, bo w każdym mieście po 1-2 jednostki mam zaczęte.

cule 2012-04-03 13:17:05
No nie chciałbym żebyś musiał ścinać, myślę że te 20 jednostek by starczyło jakbym dosłał część swoich z frontu arabskiego+coś dociął (tylko wtedy będę musiał zmienić doktrynę, a na razie nie mogę). Najwyżej by coś spalił, ale wtedy HRE z Francją miałoby drogę wolną do jego miast.

Zastanawiam się czy się nei wystawić Arabowi. Stoi bezczelnie całym wojem w mieście od mojej strony, a od strony Rihitera ma pusto :) Ma co prawda od groma (jak an jego możliwości) katap, chyba z 16, ale axów na dobijanie tylko 12 i 3 HA. Straciłbym pewnie sporo katap, ale byłaby z głowy poważna siła, lepsze to niż ma mnie szachować z Rihiterem (jakby mało było tego Jareczka...) mam potrójnego leśnika w okolicy więc szybciutko chłopaków zaleczę po rzezi katapulcianej.

cule 2012-04-03 13:20:02
Peter, to jakbyś mógł to zrób ruch w moim kierunku tymi wojami ze stolicy. Pewnie nie masz inżynierii ;) więc to potrwa i tak szmat czasu, a Jarek ma do mnie kawałek w sumie.

Peter 2012-04-03 14:12:34
"Pewnie nie masz inżynierii "
Kurka jak zgadłeś? :D

"Peter, to jakbyś mógł to zrób ruch w moim kierunku tymi wojami ze stolicy"
OK.


Peter 2012-04-03 19:10:52
"Na ile ważne są na teraz mapy?"

W sumie by nie zaszkodziło mieć mapy, a nawet w planowaniu by pomogło :)

Barteq 2012-04-04 01:58:26
Dokładnie. Mapy by pewne rzeczy ułatwiły.

Niestety do Ciebie Cule jest rzeczywiście daleko z moim wojem, a i tak musiałbym wchodzić od północy. Natomiast inżynieria na ukończeniu, więc do Jarka dość szybko dotrę, w razie potrzeby. Wtedy prosiłbym tylko Petera o małą asekrację strefy granicznej ze Skubim (jasno mi określił, że atak na Jarka, to działanie wrogie przeciwko niemu - jeśli uderzę tam, to natychmiast wrucę punkty szpiegowskie na niego, bo "współpraca" będzie spalona).

Barteq 2012-04-04 02:04:21
Zastanawia mnie, co zrobi Rihiter. To solidny gracz i jeśli uderzy na Ciebie, Cule, to oznacza, że jest pewny zwycięstwa. Tak sobie myślę, że jest opcja, że Bombel również się dołączy i wbije Ci nożyka, innego wytłumaczenia nie widzę (wątpię, żeby Cent albo Skubi angażowali się tak daleko od swoich granic).

Jest jeszcze 1 opcja mojego udziału w tej wojnie. Jeżeli Bodek by pomógł, to moglibyśmy w 130 turze (pakt mi wtedy wygasa - dorobię trochę landknechtów) wspólnie wejść do Rihitera.
Już wcześniej rozmawiałem z nim na ten temat i był bardzo zainteresowany, więc to również opcja do rozważenia.

Barteq 2012-04-04 02:07:13
Trochę niepokojąco wygląda ta rozmowa w pakcie między Whiteyem a Rihiterem (chociaż dzwine jest to, że rozmawiają publicznie - Whiteye boi się zdrady?). Na 100% Rihiter mu obiecał, że pomoże przeciw Tobie, natomiast pytanie jest, co zrobi naprawdę???

Peter 2012-04-04 10:24:47
Obawiam się że Rihiter jest dogadany ze Scubim i mamy doczynienia z MEGA sojuszem, który ma przewage we wszystkim i trzeba ostrzej wojo drukować.

Rihiter wali we mnie szpiegostwo, bo "chce widzieć co wymyślam", więc musiałem zdjąć ze Scubiego.
Wnuczuś nie odpowiada na propozycję paktu jawnego (obawiam sie że przystanie do nich).

Zróbmy tych rycerzy i spalmy chociaż ten pałac apostolski - taki honorowy gol :) bo do bramki kontaktowej to nam daleko...

cule 2012-04-04 10:51:18
Rihi wali w Petera? OMG no to powiem, że jestem zdziwiony, bo nie sądziłem żeby se dogadali, ale innego wytłumaczenia dla szpiegowania Petera przez Rihitera nie ma....No jeśli sie związą to kóniec :) Dziwna sprawa, lider i drugi vice lider zbierają koalicję całego świata na trójkę państw :D Widać dyplomacja wchodzi na wyższe poziomy ;)

Teraztak, trochę pisania będzie odnośnie mojego południa:

No generalnie wygląda to brzydko, tak jak się spodziewałem (albo i nie ;) ) Rihiter jest szują pokroju Bombla i ten nasz plan ataku na Araba służył mu tylko temu aby mnie wciągnąć do kultury Araba. W każdym razie tak donosi Czajmen, który został zaproszony do ich paktu (rihi, jarek, white, czajmen) i tam to szczegółowo opisał Rihiter.

Jeśli to nie jest blef wspólny Francji i Arabii (w co bardzo wątpię, Czajmen wydaje się zbyt wporządku) to sytuacja jest średniutka :) . Dziś w grze zobaczę jak to wygląda, gdzie są jednostki itd. może zdążę dziś wypowiedzieć wojnę, zanim się ustawią jak planują i wtedy tylko w zasięgu wojsk Araba będę. Tak jak pisałem, stracę kilka katap-powiedzmy w najgorszym razie z 10, ale sytuacja strategiczna bedzie dużo wygodniejsza niż teraz.

Tyle dobrze, że mam już inżynierię i spokojnie doskoczę ludkami gdzie będzie trzeba. (lecę na złotym aktualnie, niedługo będę rycki)

cule 2012-04-04 10:56:17
1. Bombel-pytał mnie wczoraj czy jak zaangażuje geo i luka to jest szansa, że zaatakujemy Scoobyego. Napisałem że szanse są zawsze na wszystko ;) Nie wiem czy już mu pisać wprost, bo dalej nie wiem czy aby się z nimi nie skumał.

2. Bodek-gadałem z nim trochu. On ma mega ciśnienie żeby tej gry nie kończyć tak szybko (logiczne-dopiero zaczął :P ) i naciska mnie żebym "zebrał Petera i może HRE i zrobił coś z ZSRR" no ale niestety nie jest w stanie na razie zabezpieczyć Rihitera. Kiedyś, mówi, na pewno sie przyda i będzie z niego sojusznik w tej wojnie, ale na razie jest w słabej kondycji państwo.

3. geo-napisał mi coś takiego co każe sądzić, że to było do Bombla...niezbyt fajnie. Ale w sumie wiadomo jak z Bomblem, nawet jak by go atakował to jeszcze godzinę przed będzie ostro chatował jakie sojuszniki więc t onie musi nic znaczyć.

Peter 2012-04-04 14:21:24
"Rihi wali w Petera? OMG no to powiem, że jestem zdziwiony, bo nie sądziłem żeby se dogadali, ale innego wytłumaczenia dla szpiegowania Petera przez Rihitera nie ma....No jeśli sie związą to kóniec Dziwna sprawa, lider i drugi vice lider zbierają koalicję całego świata na trójkę państw Widać dyplomacja wchodzi na wyższe poziomy "

A to dość proste jest - zbierają ekipę na niepokornych.
Pokorni się ciesza że są po właściwej stronie.
Później jak się okaże że jednak nie są po właściwej stronie to będzie za późno na opór.
Ewentualnie nawet tych słabszych nie wybiją, tylko odleca punktami i wszyscy pokornie pochylą głowy i przez aklamację ogłoszą zwyciężcę - ciesząc sie z ikonki że przezyli :D

Szatkujmy wojo bo na zjedzą.
A jak się myle, to będziemy mieli przynajmniej czym działania zaczepne prowadzić.

cule 2012-04-04 14:28:25
A Scooby dba żeby przypadkiem Rihi nie przeszedł do złego obozu i jak było rozmowa o przyjecie na klubowe Rihitera i byłem przeciw z wyraźnym zastrzeżeniem żeby usunąć post w razie jego przyjęcia...to oczywiście post został.

Jak mu napisałem jakie to było bezmózgie to napisał, że "myślał" że to żart...

cule 2012-04-04 14:29:13
Jakoś tak przypadkiem ddzień po tym powstał pakt Rihitera i tych maluchów na południu przeciwko mnie :D Wot, przypadek. ;)

cule 2012-04-04 17:33:11
Kurde jeszcze Cheos mi dowala karę finansową żeby za dobrze mi się nie techowało :/ Spoko. Za to że zapomniałem zgłosić miesiąc temu wojnę z jarkiem (taka tajna, ze każdy o niej wie :) ). Błąd był, oczywiscie kara się należy tylko Cheos zamiast odnieść ją do mojej gospodarki z momentu popełnienia zbrodni to sobie krzyknął 250 złota, bo teraz mam z czego płacić...spoko. jakby sie kapnął za dwa miechy to by pewnie dowalił 2000.

Wypowiedziałem wojnę Arabowi, na moje oko to będzie szybka piłka-Arab się wycofa, ja spalę miasto i wrócę do siebie, Arab z Rihim sie zdziwią, ze nie ugrali nic. Gorzej jak zdąży mu Arab oddać Carycyn za darmo(tak planowali w pakcie). Ciekawe co na to Cheos powie.

Peter 2012-04-04 17:35:20
"Błąd był, oczywiscie kara się należy tylko Cheos zamiast odnieść ją do mojej gospodarki z momentu popełnienia zbrodni to sobie krzyknął 250 złota, bo teraz mam z czego płacić...spoko. "

To zarekalmuj że powinna być do dochodów z tamtego okresu kara adekwatna.

cule 2012-04-04 17:38:18
No napisałem mu to oczywiście, będę walczył bo to absurd. Napisał, że pomyśli. Tylko zazwyczaj jak Cheos pomyślał to jeszcze gorzej dla mnie wychodziło. np:

-może mi Czajmen przekazać miasto z akademią w zamian za pomoc z Jarkiem?
-no zależy, ale generalnie może zapłacić za pomoc.
-a jak to zrobić dokładnie?
-pomyślę

po dwóch tygodniach, jak już wypowiedziałem wojnę Jarkowi.

-jednak nie może Ci przekazać tego miasta.

:D

Barteq 2012-04-04 22:21:38
:D
Nie wygrasz z biurokracją :P , ale kara zdecydowanie zbyt surowa.

Również dostałem informację od Czajmena. Jak dla mnie, informacja pewna, niestety :( .

Co do Rihitera, to trochę się waham z osądem. Z tego, co wiem, to wszystko zawsze bardzo dokładnie analizuje (zazwyczaj najdłużej ze wszystkich wykonuje tury). Jego bliższa współpraca ze Skubim nie jest dla mnie możliwa, bo on gra również o wygraną.
Sądzę, że bardziej myśli o osłabieniu jednego z głównych rywali, niż bezpośredniej pomocy Skubiemu. Sam atak na Ciebie będzie się odbywał w obszarze daleko od własnych ziemi, więc niesie dość małe ryzyko, ale skoro zamierza otwarcie Ci wypowiedzieć wojnę, to musi się czuć pewnie. Zresztą obstawiam, że wejdzie dopiero wtedy, gdy popełnisz jakiś błąd (chyba, że Bombel wejdzie Ci na tył, Cule). Zakładając, że Bombel pozostanie neutralny, to jeśli się nie wystawisz (zakładam, że nie :P ), to czuję, że jeszcze może nawet sieknąć Whiteya i udawać, że nic na Ciebie nie planował.

PS Może by szło jakoś Centa przekonać, że Rihiter współpracuje ze Skubim. Tak sobie tylko głośno myślę (chociaż ciężko to widzę, w rzeczywistości) :) .

Barteq 2012-04-04 22:23:34
Widzę, że kara mniejsza o połowę. Dobre i to :) .

cule 2012-04-04 22:46:35
No jasne, dopóki nie wejdę na ścieżkę bez powrotu to ne ma opcji żeby Rihi zaatakował. To typowy sęp, armią nawet chyba nie lizną nigdy czołówki więc nie miałby czego u mnie szukać. Już przy pierwszej wonie z Arabem szykował pomoc jemu, ale jak wyszła sprawa z Jarkiem to temat upadł. Wtedy w sumie też wiedziałem co i jak. Teraz to typowe knucie zasadzki na mnie więc mu nie przepuszczę. Na razie sie wycofam, ale będę ja czujny. Niech tylko ruszy wojo na poludnie i pożegna się ze swoim świętym miastem, tak w podzięce.

Głupi a kara mnie opóźni o turkę, ale nie ma źle. Jutro papier gotowy, pojutrze feudalizm i później dwie tury na gildie. Wy pewnie z 10 tur za mną (choć może mniej... :oczami: ) więc pierwszą partię zetnę sam, a później drugie cięcie sie zrobi. Koszty mnie zmasakrują :D ludzie chyba nic woja nie robią, bo ja tak średnio zaangażowany w to jestem, a już do 800k dobijam...następny ma 680. Nie wiem, jakoś pacyfistycznie sobie poczynają ludzie.

cule 2012-04-04 22:51:03
Cent to też taka dupa wołowa :D Pisał mi dziś w stylu "no zrób coś no, bo Scooby odjedzie". Ale tak żeby pomóc to już nie, bo daleko. A to niech się zajmie Rihim żebym miał bezpieczną granicę. TO nie bo Bombel. No to niech się zajmie Bomblem...no nie bo on ma dużo woja.

No to nie qwa to siedź i dłub w nosie. No bo co ja moge...no ale Ty to zrób cos z ZSRR. Taka gadka poyebana.

cule 2012-04-04 22:53:54
Generalnie zainteresowanie pomocą jest niskie, zainteresowanie oglądaniem jak rzucam się na samobójczą akcją ogromne :D Wszyscy myślą, że frajera znaleźli i nabiorą mnie na tekst "no bo w sumie to Ty z nim walczysz o zwycięstwo".

Trzeba robić swoje i zakładać, że pomocy znikąd nie zaznamy. Może BOdek za 15-20 tur jak mu kraj okrzepnie.

cule 2012-04-04 22:55:23
Aha dostał dziś znowu questa, ale zesrany jakiś. 8 zamków mam postawić, ale nagrod sprawdzałem i średnio. Albo promo City Garrizon dla każdego meele (to było ciekawe jakby nie to że stawiam na rycki) albo...+3 w stosunkach z każdym AI na mapie :D

Peter 2012-04-04 22:58:11
"Trzeba robić swoje i zakładać, że pomocy znikąd nie zaznamy. Może BOdek za 15-20 tur jak mu kraj okrzepnie. "

Drukujmy wojo, to się zawsze przydaje :)
Głupio nie ma co ginąć, ale parę fajnych akcji można zmontować, żeby nie mieli za łatwo :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Barteq 2012-04-05 00:52:14
Generalnie, fatalnie to wszystko wygląda. Jesteśmy sami, a dookoła sami wrogowie. Żeby chociaż nie chcieli przeszkadzać... Nawet, jeśli uda się teraz zażegnać konflikt z Rihiterem, to w przyszłości on raczej wybuchnie, podobnie z Bomblem. A Skubi będzie spokojnie odlatywał i kiedy będzie gotów, to nas "odwiedzi". Kompletnie nie ma wrogów w okolicy i wszystkim nie przeszkadza jego dominacja... Od jutra Kirasjerzy.

Didi 3 tury do gildii, Bombel 5.

Od jutra inżynieria. W te 10 tur będzie ciężko do gildii, ale zobaczymy, co da się zrobić. Trochę bonusów od sąsiadów dojdzie, bo wszyscy kończą.

PS Ech. Mnie questy raczej nie lubią. Jeszcze żadnego nie miałem. Może one występują stadnie, jak słonie, i tylko posiadaczom tegoż surowca się pokazują ;) .

Barteq 2012-04-05 00:54:25
Z Bodkiem jest niestety ten problem, że potrzebowałby pewnie z 40 tur na spokojny rozrost państwa i GA, a tu nie ma czasu :( .

cule 2012-04-05 00:58:43
No kurde Panowie, trzeba by coś zadziałać z tymi ryckami. Przyznam, że HRE to liczyłem że szybciej poleci. Może wyskoczą Wam niedługo jakieś wielkie ludki na złoty wiek? Bo akurat teraz jest ten newralgiczny moment...żeby jak najszybciej urządzić jakiś wypad ryckami. Za 20 tur to już będzie po ptokach, Scooby kawaleria, cała reszta też już rycerzami będzie latać.

cule 2012-04-05 01:01:19
W sumie jak Bombi już rycki będzie miał to może się przyłączy. Ma coś do załatwienia z nimi. Może za takie wyruchanie go zapomni na chiwlę, ze jest Bomblem i zrezygnuje z wbicia nam noża na rzecz zemsty...

Barteq 2012-04-05 04:43:20
Niestety, ze względu na późną monarchię i małą liczbę roweselaczy, państwo mi się dopiero rozpędza, ale jeszcze nie jest najlepiej (mam świetne porównanie, z Rihiterem, i widzę, jak zostaję :( ).
Stworzyłem miasto na wielkich i niedługo będą efekty, ale dopiero zaczyna pracę, więc akurat gildii nie zdążę przyśpieszyć dzięki GA.

Peter 2012-04-05 08:34:11
U mnie GA to zupełna strata teraz - dużo miast młodych 1-3 wielkości.
Docinam w nich granary, następnie baraki a dalej to już wojo i wojo.

Bartek drukuj może horse archerów, to przynajmniej w momencie dojścia do gildi kasa będzie można przyspieszyć, no albo przynajmniej pojadą jako wsparcie...

"W sumie jak Bombi już rycki będzie miał to może się przyłączy."
Na taką wyprawę można go wziąść, ale też jest obawa że wygada plany.
Ewentualnie na druga faze (jeśli taka będzie) operacji.

cule 2012-04-05 15:19:19
Zgodnie z planem-White zostawił puste miasto całkowicie Rihiterowi. A *** tyle się napłakał, że nie chce być warzywem i dlatego mi robi na złość miastami, a teraz oddaje za darmo stolicę...zostanie baranek z jednym miastem na wyspie i będzie nie-warzywem...

Na dodatek wychodzi mi z mapy, że Rihi nie zdąży z pomocą więc ten przekaz miasta to będzi ejuz całkowita ściema. Tylko po to żeby mi poutrudniać, a dla jego nacji nic z tego ne ma. Napisałe mdo Cheosa, może go to zainteresuje.

cule 2012-04-05 16:02:31
jakby kogoś interesowało to sytuacja:

Ja tam sobie lubię czasem obejrzeć cudze wojny ;)

cule 2012-04-05 16:05:31
Jak widać Rihi nawet mając inżynierię (a wydaje mi się, ze nie ma bo leciał po edu do niedawna) nie zdąży, co najwyżej zgasić światło albo dać się zabić z Arabem ;) Pytanie czy mi się opłaca tracić sporo jednostek żeby ich ubić tam, skoro miasto i tak do spalenia. Nie wiem. Zobaczę.

Barteq 2012-04-06 01:57:39
Z horse archerami niezły pomysł :) .

Dzięki za mapkę. Ja akurat bardzo lubie sobie zerknąć.
Ich plan wygląda dziwnie. Rihiter co najwyżej mógł Cię sieknąć, dopiero po zdobyciu/spaleniu Bagdadu. Żadnego zysku dla Whiteya tu nie widzę (co niby miałby mu Rihiter oddać, jak nic już nie zostanie). Ciekawe.

PS Widzę 1 niebezpieczną dla Ciebie opcję. Powiedzcie mi, czy jest to wykonalne:
- podchodzisz pod Bagdad
- razem się logują
- podpisują pokój
- podpisują OB
- Rihiter wyzwala Carycyn
- Whiteye atakuje
- Rihiter ustawia się na grasslandzie 2 kratki powyżej Carycynu i jest chroniony kulturą przed Twoimi katapami
???

cule 2012-04-06 02:10:45
No ale to też chyba już po kasacji Bagdadu by było. Zresztą szczerze mówiąc chyba zrezygnowałem z planu brnięcia tam. Wygląda niestety na to, że White jest po prostu trollem, nie policzył, nie pomyślał i oddał miasto, także jego los Rihitera g. obchodzi. Może się skończyć tak jak piszesz, że jak walnę wojem w White'a, sporo katapek stracę, ale go spalę, a po tym Rihi walnie we mnie i upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Teraz chyba jeszcze nie miał inżynierii, ale ma złoty wiek więc kwestia dwóch tur, akurat zdąży. Na taki motyw daję 30% szans, ale czy warto ryzykować dla miasta idącego do spalenia? Średnio. Prześpię się z tym i jutro zdecyduję.

cule 2012-04-06 03:26:16
No właśnie sobie wszystko wyjaśniliśmy :D Napisałem mu wprost i nawet nie próbował zaprzeczać. Mam teraz oficjalną kosę z Rihiterem i temat Scooby trochę jakby się robi...poza tematem :D

cule 2012-04-06 10:46:46
Tak podsumowując moje dokonania dyplomatyczne:

Bombel-"moge zaatakować jego przystawki jak już skończę z Colą, ale nie liczy że będę Twoim żołnierzem i jak Ty się rozwijasz ja zaatakuję Scoobyego"

Bodek-"Walcz, zbieraj, organizuj, nie daj mu wygrać. No ale ja nie pomogę. No chcę, ale nie mogę."

Rihiter-"Scooby wcale nie odjechał, jeszcze nic nie jest przesądzone, jak chcesz wygrać to sobie z nim walcz."

Centurion-"No ja nie pomogę, bo daleko, bo Bombel, bo Rihiter. Ale cule zrób coś, powstrzymaj go, bo odleciał!"

To chyba tyle znaczących sił, które nie są w bloku komuszym. Myślę, że sprawę koalicji mamy wyjaśnioną :)

Mnie korci żeby się wypiąć na to tak jak i oni się wypinają-walnąć sobie w trójkę Rihitera i Bombla, a Scooby niech sobie wygrywa. Zasłużył-ogłupił wszystkich jak nikt wcześniej :DPeter 2012-04-06 11:19:03
Klasyka - działaj, ale nie pomożemy, jak się wykrwawisz, to chętnie przeskoczymy albo i dobijemy :)

Barteq 2012-04-06 23:43:59
Skubi jest w mojej opinii świetnym dyplomatą i spiskowcem. Pewnie nie śledziliście dokładnie misia, ale namieszał tam potwornie. Działał przez cały czas na kilka frontów (świetnie mu szło do pewnego momentu), ale ostatecznie przedobrzył i doprowadził do powstania koalicji przeciw sobie, przez co skończył grę w formie warzywnej. Wiem, że kilka osób strasznie "otumanił" (myślę, że Bombel byłby dumny z jego dzieła :P ).
Sporo było też było, niestety, zagrywek na granicy regulaminu, w jego wykananiu - jak zaczął przegrawać - ale to inny temat. W każdym razie, dodam tyle, że jego działania doprowadziły ostatecznie do bana na to dyplo dla Wraitha i odejściea Dzia - to tak na marginesie (Ponti miał go w pewnym momencie ochotę wyrzucić).

Przechodząc do sedna sprawy - Skubi chyba najbardziej ze wszystkich graczy przykłada się do dyplomacji w tej grze. Do tego wyciągnął sporo wniosków ze swej ostatniej porażki, dlatego spodziewam się, że z każdym z wymienionych graczy prowadzi bardzo ożywioną dyplomację i sporo na tym polu ugrywa, niestety. Do tego trafił na bardo podatne źródło - 3 łamipaktów...

Barteq 2012-04-06 23:53:30
Osobiście Rihiter też mnie bardzo drażni i mam olbrzymią chrapkę, żeby go stuknąć - zagrywki w stylu wejścia jednostką w terytorium, mimo wcześniejszych ustaleń, czy poinformowanie po fakcie o znacznym zwiększeniu kultury w nadzorowanym mieście granicznym - chleb powszedni, jaki z nim mam. Ech, żeby Bodek miał lepszą kondycję swego kraju, to byśmy go w 3 szybko skroili :( .

W każdym razie wszystko działa na korzyść Skubego. Zastanawiam się natomiast nad trwałością jego sojuszu z ekipą od Bombla. Ciekawe, jakie są szanse na zmiane obozu przez Didiego albo Geo - jeśli któryś chce wygrać grę, to nie mogą wiecznie wspierać hegemona...

Barteq 2012-04-06 23:57:39
Co do Whiteya, to nie wiem, co chciał tu ugrać. Może liczył, że nic nie spalisz i Rihiter mu wszystko powyzwala? Nie wiem. W każym razie na ich współpracy, to tylko Kartagina zyskała. Dziwne. Może się po grze zagadka wyjaśni.

cule 2012-04-07 00:02:37
Geo jest za sałby. Miałem z nim i Scoobym pogadankę w grze ostatnio, kiepsko stoi finansowo, nie robi chatek tylk ona farmach i kopalniach jedzie. Za kilkanaście tur to bedzie skansen. Poza tym Bombl pisał mi, że mają z Centem i Geo walnąć luka i Colę. Zobaczymy. Może i dobrze. Pewnie geo będzie następny. Albo to Bombel znowu zostanie wciągnięty...idealnie by było (ale to zbyt piękne) jakby zaczłą Bombel nawalać z Centem geo. Wtedy komuchy na bank poszłyby mu pomagać i mielibyśmy drogę wolną.


Co do tego co pisałeś wcześniej-no ze mną Scooby cały czas prowadzi ostro dyplomację, w której nazywa mnie swoim najlepszym sojusznikiem :) Czy faktycznie wierzy, że mnie sobie urobił? Aż nie chcę myśleć, że ktoś ma mnie za takiego naiwniaka :D Ale to dobrze, może się to przydać kiedyś. Z Rihim też gada, bo mi pisał Rihi (i szczuje go na mnie...tak jak mnie w tajnych szczuje na Rihitera), z Bomblem to na bank. Z Centem i Bodkiem to mniej mi się wydaje, oni chyba są bardziej odporni na takie typy jak Bombel/Scooby.cule 2012-04-07 00:06:24
Co do Kartaginy to jest to do poważnego rozpatrzenia kwestia. Niby Scooby jest ważniejszy, ale Rihi za plecami i co zrobimy? Poza tym na 12 turach złotego (a po nich pewnie drugi, bo nie miał dużo wielkich) to on może ostro pocisnąć. A jeśliby się Bodek włączył to powinno pójść sprawnie. Sporo by zmieniło jakby Jarek dostał bana, na którego ewidentnie zasłużył. Mógłbym wtedy Rihiterowi poważnie zagrozić, bo on nie ma jakichś mega ilosci woja-jedzie tylko na Jarka i White'a plecach.

cule 2012-04-07 00:07:56
Akurat do tego czasu by się Wam skończył pakt i możnaby wciągnąć Bodka. Wszystko by sie odbywało w czasie cięcia rycków więc operacja komuch by nie ucierpiała. Taki plan z grubsza nakreślony, ale zdaje się sensowny, tylko musiałby jarek wylecieć, a Cheos jest niestety bardzo pobłażliwy kiedy nie chodzi o hegemona.

Barteq 2012-04-07 00:51:31
Moje wojska pozostają w gotowości i mogą w każdej chwili wyruszyć. Kilka landknechtów dorobię i staczek będzie całkiem solidny. Do tego wejdziemy do Kartaginy z 3 stron, więc obrona będzie niezwykle trudna.

Fakt, faktem, że Jarek mocno przesadza...

Barteq 2012-04-07 00:52:35
Żeby tylko Centa, Bombla i Skubiego gdzieś uwiązać, żeby nie mieszali.

Barteq 2012-04-12 18:27:09
Niestety sprawy przybierają coraz gorszy obrót. Skubiemu pojawił się inżynier. Praktycznie korpa ma w garści :( .

cule 2012-04-12 20:34:15
Tym to bym się jakoś specjalnie nie przejmował-i tak sytuacja jest taka, że jak nikt nie ruszy zadu z nami to nie da rady Scooby zatrzymać, a jak pomogą to mu ten inżynier nie pomoże (za daleko do korpa i za długo by trwało jego rozprzestrzenianie).

Ale u chłopaków generalnie bogaxctwo. U Fausta w Seulu stoi Wielki Inżynier i Wielki Prorok i myślą co by tu porobić :) Wrzucę jutro jakieś mapki Fausta.

Bombel pisał mi że niby, "przekabacił jednego z miśków Scoobyego" tylko jakoś w to nie wierzę...mam śmieszne wrażenie, że to on znowu zostanie wycyckany.

cule 2012-04-12 21:21:54
Niestety to co Jarek odwala nie przekonuje Cheosa do zmiany władzy u Inków (napisał, że ma ostatnią szansę...uj z tym że to już trzecia ostatnia szansa :D ) więc trochę średnio wygląda to od dołu u mnie. Zaczynam już strugać rycki jakby co. U was jeszcze kawał drogi?

Barteq 2012-04-12 23:09:26
U mnie niestety tak. Aktualnie dopiero dokańczam feudalizm. Jedynie pocieszające jest to, że miasta ładnie wzrastają i szybko zetnę 10.

Peter 2012-04-13 09:22:23
Ja za 5 tur.
Miasta tez "odchowane" że będzie z czego ścinać.

cule 2012-04-13 18:41:11
Tak mnie teraz naszło, że nie możemy za chamsko pójść w rycków, bo Scooby ma kozaków...tzn. będzie miał. No w rycków na najbliższe akcje to oczywiście można, ale dalej to chyba nie ma co cisnąć na kawalerię tylko strzelcami się zadowolić. Do kawalerii dodatkowo masę techów by trzeba, a korzyści średnie biorąc po uwagę tych jego kozaków. Szkoda, bo będzie mniejsza mobilność, ale chyba to jedyne co można zrobić.

Z kwestii dyplomatycznych to Rihi po nieudanej zasadzce zmiękł i niby chce sie dogadać. Pewnie ściemnia coś, ale chociaż dla pozbycia się Araba spróbuję to wykorzystać.

A druga rzecz to Bodek dalej naciska na powstrzymanie Scooby'ego. Co prawda dalej pisze, że on będzie mógł pomóc dopiero w przyszłości no ale przynajmniej widać, że ma ciśnienie na to. Chociaż tymi trzema genkami dodanymi do axów to mnie powalił :P

cule 2012-04-13 18:50:15
Teraz coś z mapek:

Na prawo od stolicy musi mieć kilka miast. Nieźle dostał prezent od życia z tym przesmykiem z samych górek zbudowanym :) Raczej nie będzie sensu się tam pchać Konnicą, ale najważniejsze, że Seul jest z naszej strony więc PA da radę spalić.

cule 2012-04-13 18:52:17
Jakbyśmy mieli dosyć koni i dobrze by się ułożyło to w 3 tury od wypowiedzenia wojny można spalić Seul. Za chiny nie dojdzie pomoc. Te dwa miast po drodze zająć, po spaleniu Seulu dostawić miasto tak żeby nie zmieścił już swojego do odzyskania kultury i można wycofać wojo i zakończyć wojnę.

cule 2012-04-13 19:00:27cule 2012-04-13 19:01:28
I jeszcze te dwa staczki zaznaczone na pierwszym zdjęciu:

W miastach tych najbliżej Petera też ma po 5-6 jednostek.

cule 2012-04-15 14:28:59
Scooby ostro draftuje muszkiety. Kurcze ja dopiero teraz poczytałem o drafcie (lol) i ładnie przegięta rzecz...szczególnie jak Scooby ma już chyba ponad 20 miast. W każdym machnie muszkiet, a zanim my zdążymy rycków narobić to już mu niezadowolenie zniknie. Ehhh co za niesprawiedliwość.

Na dodatek finansowo nationhood wychodzi podobnie jak biurko. U mnie po odliczeniu niższych kosztów utrzymania wychodzi, że dopłacałbym ledwie 8 golda do nationhood. A Scooby pewnie ma jeszcze lepszy ten wynik, o więcej miast.

cule 2012-04-15 14:35:52Dwie nowe mapki. Scooby ma całkiem blisko stolicę od strony Jarka. Tylko pewnie w tej okolicy trzyma większość woja, bo to blisko HRE i Japonii.

Barteq 2012-04-16 17:33:02
Draft to absolutna podstawa, więc górnego grzewka nie można niestety zupełnie olać.

Nie będzie to łatwa sprawa. Atakować można dopiero w 4 turze i do tego przez rzekę. Katap na szczęście za dużo nie ma, ale te 11 może narobić trochę szkód. Kilka pik i możemy się nie przebić.
Najgorsze, że Skubi może zdążyć dosłać 2 muszkiety i jakieś??? kirasjery.

60 rycków może niestety nie wystarczyć :( .

PS Macie u siebie taoizm? Mi wskoczył, ale za bardzo nie wiem jak. Nie mam nawet kontaktu z Faustem.

cule 2012-04-16 19:01:58
60? A skąd my tyle weźmiem :P TO by akurat spokojnie starczyło, ale będzie fajnie jak 40 zbierzemy zanim Faust dojdzie sam do muszkietów. (a myślę, że już daleko nie ma)

Atak, da radę zrobić w 3 turze wojny, o ile będzie dosyć rycków. Jak będzie mniej to w 4. Lekko nie bedzie, najbardziej się boję że tych kirasjerów już nadrukuje Scooby...generalnie to jestem trochę czarnowidzący to wszystko :P Rihi ostro ciśnie na długich złotych, zaraz pewnie następny odpali i już w ogóle doleci do Scoobyego z techami. Ciężko się to wszystko zapowiada :(

Widziałem wojo Centa idące przez teren Bombla do Coli, także tutaj się chyba potwierdza to co pisał Bombel.


Barteq 2012-04-16 20:06:38
Trzeba podjąć zdecydowaną decyzję, co robimy. Ja mam gildię za 4 tury i dopiero wtedy mógłbym ścinać. Potem jeszcze trzeba jeszcze wszystko ściągnąć do Petera. Suma sumarum sporo to wszystko zajmie, jeśli ma być sensowny stack :( .

Mam jeszcze takie odczucie. Z tego, co wiem po misiu, to zarówno Faust, jak i Geo są raczej ambitnymi graczmi i wątpię, że będą chcieli docelowo pozwolić Skubiemu wygrać (do tego obaj raczej nie słyną ze zbyt dużej wierności wobec sojuszników) - chyba, że postawią sobie za cel przeżycie dyplo - oby nie. Didiego nie znam, ale on akurat, wydaje się najbardziej lojalny wobec Skubiego.

PS Ewentualny plan B, gdyby nie udało się zniszczyć pałacu - trochę to na naszą niekorzyść, ale może wtedy podrzucić Wam ten taoizm, jeśli sami nie macie?

cule 2012-04-18 11:07:55


Scooby kopie kanał do naszego morzą z Peterem.

Peter 2012-04-19 09:09:22
Już jestem (od wczorajszej tury ale ledwo zyłem to nie pisałem).

"Scooby kopie kanał do naszego morzą z Peterem."

Do tego wymyśla astro.


Ja mam juz gildie i w dzisiejszej turze zaczynam ścinać.
Czy pojedziemy do koreańca czy nie, to zawsze trzeba mieć te kilkadziesiąt koników w odwodach na czarną godzinę.


cule 2012-04-19 11:32:01
Astro? O men** jedna...a liczyłem, że to my go zaskoczymy z morza. No to lipa...co można zrobić-próbować może spalić mu to miasto pod Faustem, wtedy chociaż to jedno morze będziemy mieli bezpieczne. Tylko z draftem to go będzie szalenie ciężko zaskoczyć...

cule 2012-04-19 15:21:57
Już widziałem szpiegami katafrakty u Didiego (gromadzone w stolicy, blisko fausta i Scoobyego). U Scoobyego oczywiście sporo muszkietów i kirasjerzy. Faust też pewnie już na ma jakieś lepsze techy tylko jednostek nie porobił. To musi być kwestia tur, trzeba jak najszybciej naścinać rycków, nawet za cenę lekkiego spowolnienia gospodarki. Ja mam na razie 7. Z 15-20 powinno być do ataku. W ostateczności przezbroję też 10 HA. To 1400 golda także zapóźni technologicznie, ale jak nie bedzie innego wyjścia to trudno.cule 2012-04-19 15:22:47
A Bodek niby dalej chętny, tylko coś pisał że Peter krzywo patrzy na to połknięcie wnuczka :P

Peter 2012-04-19 16:38:06
"A Bodek niby dalej chętny, tylko coś pisał że Peter krzywo patrzy na to połknięcie wnuczka "

Coś krzywo?
No przecież mało nie obrgryzłem rogu w telefonie z wkurzenia jak zaczął leciec w prącie...


Jak nie patrzec mam kłopot z Bodkiem.
Parę razy gadaliśmy o wejściu do Wnuczka, ale Bodek ciągle nie chciał, aż wszedł i podzielił się Wnuczusiem z Rudim, stwierdzająć że "musi mieć tereny Wnuczka dla siebie".
Poczułem się wykręcony.

Dzis gadaliśmy przez tel. i mówię mu że nieładnie to zrobił i zeby broń boże nie pchał się setami dodatkowymi pod moją granicę bo zjaram.
W odpowiedzi usłyszałem że już miasto pod granica mi postawił "bo musi mieć odemnie bufor".
Jakoś dużo Bodek musi.

Ja uznałem że też w takim razie musze też mieć jakieś "muszę" i muszę zatem miec bufor i mam zamiar zjarać mu te miasto.
No bez jaj że tak bez ustaleń jakieś miasta będą mi wyrastac pod granicą, na zasadzie no bo tak i fakt już dokonany.

Oczywiście Bodek ciągle gada o tym żeby razem front robić przeciwko Scubiemu.
Ja to widze tak - na łatwą wojnę gdzie są łupy, to mnie wymanewrował żebym nie wszedł, tylko wszystko zagarnia dla siebie.
Na trudną wojne z komuchami gdzie będą na pewno duże (o ile nie olbrzymie) straty, to juz jestem sojusznik i "działajmy razem" - bardzo masz ci los śmieszne.
cule 2012-04-19 17:11:28
Hehe, no to nie dziwota. Też mu napisałem, że jeśli były jakieś sygnały z Twojej strony co do Wnuczka to się nie dziwię, że jesteś wkur****, ale nic nie odpisał...poczytałem to za znak, że faktycznie coś w tym jest i widzę że jest :D . No to lipa, w zupełności rozumiem, bo Bodek przyciął w uja z tym tłumaczeniem. Mi też pisał, że "musiał wziąć miasta wnuczka żeby nam pomóc" ale jak odpisałem, że teraz ma 31 miast, a Peter 19 to nic nie powiedział.

Jak dla mnie to wygląda dosyć jasno-Bodek pali głupa, że ja to wygram, a on to co najwyżej może popatrzeć i nam (z chęcią) pomóc, a w rzeczywistości ma o połowę wiecej miast niż ja i Scooby, a np. dwa razy więcej niż Rihi. Granicy ze Scoobym nie ma wiec jego pomoc polegała by na tym, że my atakujemy Scooby'ego, a on do spółki z Bomblem rozbiera geo i ma już 40 miast. Bardzo brzydko.

Problem tylko w tym jak to pogodzić z ruskim...

Bobmel mi pisał, że za 3 tury wbijają do Coli i luka(oni to chyba Cent i geo z Bomblem), a później niby mają geo razem stukać.

Peter 2012-04-19 21:53:27
Wypowiedziałem wojnę Bodkowi, ale nic się nie dzieje na razie (w sensie że nie wszedłem do niego, gdyż cofnął wojo pod moją granice).
Może jakoś dyplomatycznie się dogadamy... a może nie... zobaczymy - obaj ostro gramy trzymając wojsko daleko od stolic.
Zobaczymy komu pierwszemu rura zmięknie :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

cule 2012-04-19 22:22:59
No spoko, zobaczymy. Mnie napisał taki lekko tani chwyt, że go pchasz w ramiona komuchów i pora się uczyć rosyjskiego ;)

Napisałem, że jak taka jego wola to spoko, niech sobie Scooby wygra. Ja w tym temaice stoję za Japonią, bo to był ostry wypych z tym wnuczusiem, ale mam nadzieję, że się dogadacie.

Ze Scoobym to był oczywisty blef, bo jemu bardziej chyba niż mi zależy na powstrzymaniu go ;) Także jak zobaczy, że nie zamierzam go błagać o współpracę przeciwko Scoobyemu za cenę Twojego rozwoju to może zmięknie i trochę odpuści. A może nie :D

Peter 2012-04-20 06:54:06
No i zobaczymy co będzie - na razie to bardziej zaklepanie kolejności ruchów z mojej strony i ściąganie woja na front.
Dasz rade trochę dociąć żebym częścią woja co jest pod Twoja granica mógł potuptać w druga stronę?

Przy okazji będzie sprawdzian sąsiadów Bodka - Rihiter już się zgłosił, a Rudi też na bank stoi wojem pod granicą Bodka.

cule 2012-04-20 15:19:29
Spoko, możesz ich brać już. Wojo od Araba się zwolniło i sam sobie przypilnuję Jarka.

cule 2012-04-20 15:21:52
Didi zbiera katafrakty przy granicy z Koreą. Tzn to chyba jego stolica, ale niefajnie, ze tak blisko Korei to stoi.

cule 2012-04-20 15:22:31
Nie, co ja gadam, stolica jest konstantynopol, czy pod granicą Korei zbiera.

Barteq 2012-04-21 07:28:13
Sorki, ale nie ma mnie do końca tygodnia. Wszystko odpiszę, jak wrócę.

cule 2012-04-22 17:58:28
Barteq, ale trzeba zacząć rycki masowo robić :P Mam nadzieję, że Twój zastępca o tym wie? :)

cule 2012-04-22 18:05:13
BOdek zanim się ściął z Peterem to pisał, że Scooby na bank będzie próbował coś podbić, jedyną opcją jest HRE i pisał, że jest pewny że do Ciebie pójdzie także szykuj tam ostro wojo. Czajmen mi właśnie pisał, że Scooby grupuje koło jarkowego Orleanu kirasjerów.

Poślijcie mi obaj wymianę map. Dostałem od Efe i Czajmena i widać sporo ziemi. Z Waszymi będzie prawie cała. Wymienimy teraz i już później z nikim nie wymieniamy żeby naszych map nie dać komuś niewłaściwemu.

Peter 2012-04-22 21:21:02
Mi Scuby pisze że skoro walczę z Bodkiem, to znajdzie inne zajęcie dla swojej armii.
Też mi wypada na HRE, bo nie masz Bartek prawie wojska.

Jak już Scubi zrobi wjazd, to będzie za późno na ścinanie. Zwłaszcza że Scubi regularnie draftuje.

Ścinaj natychmiast - jeśli się mylę to będziesz miał trochę woja na zapas a to nie zaszkodzi.
Nie patrz na koszty utrzymania - ja teraz płacę 50 golda na turę za wojo, a wiadomo że później będzie trzeba płacić 100-200 a może i więcej.

cule 2012-04-22 21:26:10
No mi Scooby odpisał, że myśli jak wykorzystać nadarzającą się okazję...coś czuję, że ta okazja to nie zgnębienie Petera tylko wjazd do HRE pod nieobecność wojsk japońskich na tym froncie.

Jeśli faktycznie masz mało woja Barteq to będzie krótka piłka. Scooby ma 10 kirasjerów koło Jarka, pewnie z 10 da radę niedługo podciągnąć z kraju+Didiego z 10-15 katafraktów. Nie zdążysz nawet zacząć ścinać i połowy państwa nie bedzie, a jak Rihi zobaczy co się dzieje to zaraz masz wjazd w plecy. Tak jakPeter pisze-tnij natychmiast.

cule 2012-04-23 01:28:54
Pogadałem trochę ze Scoobym i napisał wprost, że albo Francja albo HRE. Jest wyrachowany-nie interesuje go bitka z Peterem tylko łatwa zdobycz miastowa żeby dalej się tuczyć tanim kosztem.

Peter 2012-04-23 09:43:27
Rozsądne.

Wojna z Bodkiem, wojna z Rudim - starczy poczekac, żeby kawalerią i rifmenami wejść i pozamiatać później kogo tylko się zechce.

cule 2012-04-23 22:27:30
"ScoobyDoo
2012-04-23 22:04:42
Brenuie, ZSRR rozbiór HRE Francji. Gwaranutjemy bezpieczne granice od strony inków? Are you intrested?"

Tak tylko dla potwierdzenia tego co już jest pewne. Nie oszczędzaj Barteq miast, bo zaraz i tak będą Scoobyego...tnij rycki ile sie da. Może jak zobaczy grubsza bandę to zrezygnuje, a jak nie to przynajmniej się mu straty zada konkretne.

Barteq 2012-04-24 05:52:52
Dzięki za info. Zatem zaczynam powoli przygotowania. Nie będę jeszcze bardzo ostro prycinał, bo kontroluję sytuację Wielkim Szpiegiem na odległość 3 tur i nie widać jeszcze głównego stacka Skubańca.
Za 3 tury proch i prawie w każdym mieście będzie przygotowany rycerz i muszkiet pod ścinkę. Jak tylko zobaczę zbliżającą się armię, to natychmiast zrobię mały pokaz. Mam pewien pomysł, ale zastosuję go tylko w ostateczności.

Kłębią się jeszcze u mnie pewne wątpliwości, co do celu Skubiego, ale zobaczymy. W armii jestem 5 (815000), więc tu jeszcze od ZSRR tak bardzo nie odstaję (chyba, że nie przyjdzie sam). W każdym razie to, co ma teraz przy granicy, dam radę pokanać samemu. Swoją drogą, strasznie dużo krwi psuje mi Bodek, bo rozpowiada wszystkim dookoła o naszym sojuszu... Podobno wymyślił nawet teorię spiskową, że mają go zaatakować łamipakty. To akurat ciekawe.

Barteq 2012-04-24 05:59:56
Tak mi teraz przyszło do głowy. Zakładając, że Bodek go uprzedził, że współpracujemy, to pisząc do Ciebie, Cule, raczej spodziewa się, że mnie uprzedzisz.

Tak się tylko głośno zastanawiam, ale może z Didim chce podbić Fausta? Pożyjemy, zobaczymy...

Peter 2012-04-24 08:24:19
A masz Cule jakis szpiegów od strony koreańca, bo moje zostały wyłapane :(
A nowe poszły na front z Bodkiem i Rudim.

Bartek - ta ścinkę to proponuję nie odkładac, tylko zrobić teraz.

U mnie przechlapane bo jak przyszło co do czego to Bodek ma sojusz z Rudim (razem Wnuczusia podzielili) i teraz mam z nimi wojnę.
Na morzu holenderskie galeony (za 7 tur Rudi ma astro, więc szybko usprawni galeje), więc miasta portowe pójda z dymem, bo nie ma sensu nawet większego obrona (co prawda wrzucę troche tam woja ale symbolika będzie bo mam tylko 3 porty na tym morzy, w tym jeden świerzo założony).

Wojny z Bodkiem jakoś specjalnie nie żałuję, gdyż uważam że kombinował tak żeby nas napuścic na Scubiego żebyśmy się wykrwawiali, a sam odskakiwałby by na 40 miastach i nic by nie pomagał bo ciągle było by że Rihiter mu zagraża, nie jest gotowy, albo dajcie 10 tur itd.

Po prostu wcześniej niz planował wyszło szydło z worka.


cule 2012-04-24 10:11:04
Właśnie już mi wyłapało tamtych szpiegów. Poślę tam coś nowego. CO do Bodka to się zgadzam, ewidentnie taki był jego pomysł. Za dużo było ****** na tajnych, że już wygrałem, a on łaskawie charytatywnie mi pomoże.

Rudi już astro? Wow, siedział sobie tam jak mysz pod miotłem, a swoje zrobił.

Co do pomysłu Bartqa to byłoby to też możliwe...no ale nawet jeśli to czy to jest argument za nie ścinaniem? Wojo tak czy siak będzie potrzebne.

cule 2012-04-24 10:34:39
Aha dziś Wam poślę te mapy. Mam większość Scoobyego spenetrowanego szpiegami więc jakby co to Barteq mógłby odpalić szpiega wielkiego na niego i miałby podgląd miast.

Barteq 2012-04-24 14:29:04
Jak tylko Skubi we mnie wejdzie, to natychmiast odpalę, bo zwiad nie będzie mi dłużej potrzebny. Jeśli mnie zjedzie, to spróbuję sobie gdzieś znaleźć bezpieczną kolonię i nie podpiszę z nim pokoju. Będę tylko wszystkim rozdawał o nim informacje ;) .

Co do ścinania, to już wyjaśniam. Po prostu szkoda mi teraz ograniczyć sobie naukę, bo chciałbym jak najszybciej możliwe dojść do draftu muszkietów. Mam sporo górek, więc produkcja na kopalniach nie jest znowu aż tak bardzo nieopłacalna. Liczbę rycków dość szybko postaram się podnieść. Więksość miast tłucze już kolejnych, a tylko ich ścinałem.

Cały czas też rozważam, czy Skubi nie dogadał się z Bodkiem na Ciebie, Peter. Na mnie mu astro niezbyt jest potrzebne...

Barteq 2012-04-24 14:29:36
Za mapy z góry dziękuję i nie będę ich z nikim wymieniał.

cule 2012-04-24 18:45:02
Napisałem Rihiterowi propozycję współpracy. Ja miałbym sie zająć powstrzymywaniem ekspansji komunistów, on uderzyć na Bodka żeby trochę odciążyć Petera i osłabić Majów. Samemu też łyknie parę miast co uczyni bardziej realną jego walkę o zwycięstwo.

Nie jestem wielkim fanem Rihitera, ale musi być poważna przeciwwaga dla Scooby'ego, a ja jestem za cienki techowo żeby ją stanowić.

Peter 2012-04-24 18:51:05
Z Rihiterem prowadzę w tym temacie korespondencję, bo ma okazję jakich mało - całe wojo Bodka daleko od jego granic.

Zastanawiam się kto tam za Rudim siedzi i wychodzi mi że Bombel i Geo.
Rudi będzie strasznie męczył na morzach flota, więc nie było by źle dać mu zajęcie na lądzie :)

No ale najwięcej teraz zależny gdzie się Scubaniutki ruszy wojem...

cule 2012-04-24 19:08:33
Czajmen mi napisał, że Scooby ruszył tych kirasjerów spod granicy do miasta Jarka (Orlean). Ciekawe czy to w ramach obrony Jarka przede mną czy bardziej wjazd do Francji czy lecą na pn do Japonii? Ciężko powiedzieć.

cule 2012-04-24 23:14:59
Rihiter przystał na moją propozycję, zobaczy się faktycznie cos pogra tak jak ustalaliśmy, no ale to inna sprawa ;)

Barteq 2012-04-25 00:45:12
Patrząc na doświadczenia z misia, to jest spora szansa, że tak będzie. Tam też złamał na początku pakt, ale za to później dotrzymywał ustaleń (z tego, co mi wiadomo). Wydaje mi się, że jeśli mamy na kogoś postawić, to z trójki Cent, Rihiter i Bombel najbardziej wiarygodny jest dla mnie Rihiter (co oczywiście nie oznacza, że jeśli będzie miał dobrą okazję, to nie wbije nożyka).

Barteq 2012-04-25 04:23:10
Wojska Skubiego poszły na północ. Widzę jakieś pojedyńcze muskiety u Jarka, a kirasjery muszą być wyżej.

Peter 2012-04-25 08:28:58
Kurka to gdzie to wojo może maszerować?


cule 2012-04-25 10:48:21
Hmmm jeszcze faust się przebudził i zaczął ciąć...na wszelki poślę rycki w górę, bo coś wydaje, że mogą tam jechać. Weź tam jakichś katap nagromadź.

Peter 2012-04-25 10:54:15
Dobra, cofnę w tamta stronę trochę towaru.

cule 2012-04-25 12:49:22
Barteq, a Ty masz alfabet? Przyszło mi do głowy żebyś posłał szpiega w to miejscce gdzie Scooby buduje kanał na nasze morze wewnętrzne (moje i Petera). Jakby już płynął, a Ty do tego czasu zużyłbyś na niego wielkiego szpiega, to mógłbyś spalić fort. Przy założeniu, że nie będzie miał blisko 10 worków to go opóźni o dobry kilka turek.

cule 2012-04-25 12:49:37
O ile forty pali sie tak jak inne usprawnienia.

Peter 2012-04-25 14:14:53
"O ile forty pali sie tak jak inne usprawnienia."

Pali się.

Peter 2012-04-25 17:56:58
Bodek proponuje pokój :D bo na około niego są źli ludzie, a na około mnie nie mają jaj :D

Panowie, dajcie mi tylko znać gdzie jest armia Scubiego w tej turze.

cule 2012-04-25 18:35:05
No teraz to niech się Bodek w rzyć całuje jak Rihitera namówiliśmy i pościnaliśmy państwa :P niech co najmniej zetnie tak jak Ty państwo ;) A najlepiej to niech mu wjedzie Rihiter i będzie miał za swoje.

Ze Scoobym ciężko będzie...w sensie z identyfikacją. Dziś tych kirasjerów nie widziałem. Jutro nie dam rady wejść rano, jak uda się koło 13 być przed nim to może mój spy przyuważy jego kirasjerów na terenie Jarka. Jak nie to jutro wychodzi mi szpieg w stolicy i trzeba bedzie liczyć, że zdąży dojść do Fausta i coś obczaić zanim wjedzie banda.

Inna rzecz, że oni chyba jeszcze się powstrzymają...CHYBA. Jeśli Ty jesteś drugi w woju to Scooby nie może mieć tych kirasjerów jakoś dużo, ile woja mam ja to widzi i chyba będzie sie bał. Ale kto to wie...

Peter 2012-04-25 18:41:51
No właśnie mi pisze że jak ktoś wejdzie w Bodka to on wchodzi do mnie bo to będzie niesprawiedliwe.

No masz ci los sami matematycy - Bodek tez dziś marudził że gdyby to było 1 vs. 1 to by pokoju ze mną nie podpisywał.
Ale jak do niego ktoś wejdzie to już nie będzie 1 na 1.
No a Rudi który zjarał mi miasto to niby masz ci los kto w tym wszystkim?

Ech, pitolą - trzeba dociąć żeby mieć komitet powitalny jak wjadą i chu..steczka, niech wchodzą, bo tylko mnie wkurzają takim gadkami, matematycy kurna.

Gdzie i ile woja masz/możesz mieć pod moją granicą?

Bartek - dasz radę na parę tur rycerzy wypożyczyć, żeby sobie postali w mojej okolicy?
BO jeśli idą przez koreańca i wejdą, a będzie odpowiedni komitet powitalny, to ich wybijemy...


cule 2012-04-25 18:46:12
Qwa no ja nie mogę słuchać/czytać tych bzdetów. Scooby, który wszystko co ma w tej grze wyciągnął na sępa, teraz coś bredzi o byciu fair i walkach 1vs1? Co za niesmaczny żart.

Bodek drugi, wnuczusia 1vs1 to każdy lebiega łyknie, ale jak z Tobą miał problem i napisałem, że nie będę Cię przekonywał do odpuszczenia to poleciał na skargę do ZSRR. I teraz też sie ciska, że ktoś Tobie ma pomóc...ocb? Oni w ogóle czytają co piszą?

cule 2012-04-25 18:50:25
Za 2-3 tury będzie ponad 40 rycków. W razie kryzysowej sytuacji jest kaska na przezbrojenie dodatkowo 12 HA, ale wtedy kilka tur później ważne techy jak draft czy strzelctwo także próbujmy unikać kryzysów ;)

Barteq 2012-04-26 01:58:09
8 rycków poszło. Jeszcze dojdzie 3 dociętych dzisiaj.

Natomiast mam ciekawsze wieści. Dzięki mapom zacząłem widzieć całe państwo Skubiego i Didiego. Widzę powolnego stacka Didiego. Jest na granicy z Faustem (zaraz wkleję). Zamierzam zostawić na Fauście jeszcze przez 2 turki SP i będę widział i jego państwo :) .
Armii Skubiego ani widu, ani słychu. Musi być u Jarka lub u Fausta.

Widzę, że Rihiter z Centem dotrzymali umowy :) .

Barteq 2012-04-26 02:04:30
Raport naukowy:
Skubi 2 tury banki
Bodek 1 tura proch
Rudi 7 tur edu
Didi 1 tura papier
Lukgin 131 tur proch

Barteq 2012-04-26 02:07:49
Widzę też produkcję Didiego w miastach - prawie same budynki i 2 koniki (te jego kata-coś tam). To juz Czajmen więcej armii tłuzce (prawie same słonieki) :P . To się nazywają przygotowania do wojny...

Barteq 2012-04-26 02:14:46
Zresztą. Co mi tam. Aktualny wykres powera:Jestem 4 w woju po bitwie z Bomblem.

Barteq 2012-04-26 02:20:07
Armia Didiego (tam, gdzie słoń; reszta to pojedyncze jednostki):
Barteq 2012-04-26 02:23:52
A na koniec jedyne większe zgrupowanie Skubiego - w Londynie, ale jakby to wlazło, to żywe by nie wylazło ;) :
Barteq 2012-04-26 02:25:40
Szpiega niestety nie mam, ale biorąc pod uwagę, że koło Petera widzę zaledwie jednego galeya (z transportowców), to spodziewam się, że i tak nie zdążyłbym spalić tego fortu na czas. Wygląda na to, że wszystko już popłynęło...

Barteq 2012-04-26 02:33:13
Mam wieści od Rihitera, że Skubi broni dyplomatycznie Bodka i grozi, że mu pomoże militarnie. Jak dla mnie, to blefuje, bo znamy pozycję więksości jego armii.

Peter 2012-04-26 08:29:20
O dobrze widze na obrazku że można spalic spokojnie komandosem York bo jest pusty?

W zasadzie Londyn też dośc łatwo można zdobyć ryckami, a wtedy zwiększa sie zasięg komandosów ;)


No ale wracając na ziemię - w wojsku jestem 2-3 i przeplatam się ze Scubim.
Kto jest pierwszy jak nie Bombel teraz - Ty Cule?


"Natomiast mam ciekawsze wieści. Dzięki mapom zacząłem widzieć całe państwo Skubiego i Didiego. "
***ście!

"Za 2-3 tury będzie ponad 40 rycków."
U mnie ponad 20 już jest, docinając moge szybko mieć 30 na jakieś akcje.


"8 rycków poszło. Jeszcze dojdzie 3 dociętych dzisiaj."
Trzeba drogi podopinać pomiędzy naszymi krajami żeby były na zaś.
Jak przyjdzie do szybkich przerzutów, to będzie jak znalazł.

Peter 2012-04-26 09:30:31
Hmm, to w sumie w pare tur możemy uskładać 100 rycerzy?

Wow - konkretna siła i w obronie i w ataku.

cule 2012-04-26 10:50:42
Tak, ja jestem pierwszy w woju. 100 to może tych rycków nie być aż, ale będzie sporo, tylko do ataku to i tak nie musi starczyć biorąc pod uwagę draft (niech go piekło pochłonie). Liczę bardzo, że gdzieś wjadą, wtedy to będzie inna rozmowa i łakiem fajne siekanko powinno wyniknąć.

Barteq, ja bym przemyślał tych szpiegów. Galeony na pewno jeszcze niw ypłynęły, a już na bank nie wpłynęły na nasze morze, a jeśli Scooby sie zapomni i nie będzie miał worków w pobliżu to taka akcja może nawet 5-6 tur nam dać. No i efekt wkurzenia niezłego ZSRR :D

Co do dróg to my mamy z HRE, także Wy sobie tam machnijcie jeszcze.

To co widzimy na screenach to jakieś wymoczki. HA, słonie, katapy. Ja kilka tur temu widziałem z 10 katafrakt więc na bank z 15-20 ich gdzieś ma Didi. Podobnie z kirasjerami Scoobyego, trzeba ich koniecznie zidentyfikować i koniecznie lecieć wojem w stronę fausta, bo jeśli już tam są to mogą zrobić brzydkie rzeczy. Faust, coś mi isę tak kojarzy, wprowadzał nationhood, także to co teraz tnie to na pewno muszkiety. Jak wejdą bandą słoni i muszkietów fausta przykrytą 30-40 katafraktami/kirasjerami to będzie bardzo ciężko.

cule 2012-04-26 12:56:36
Zrobiłem turę przed Scooby i dalej nie znalazłem tych kirasjerów. Nie wiem gdzie ich upchał :/

Pozostaje liczyć, że jak włączy się Bartqowi widoczność fausta to się ujawnią te ichnie wojaki gdzieś. I trzeba powoli zacząć myśleć o jakimś sensownym uderzeniu, na któregoś (co bedzie trudne, bo i Faust i Scooby mają draft włączony), bo jak tak patrzę na moje wojo w demo to bardzo wątpię żeby taki wydyganiec jak Scooby ;) rzucił się na nas frontalnym atakiem. A czekanie aż dojdzie do kozaków to dla nas śmierć, bo żaden z nas nie ma szans technologicznie z nim.

Peter 2012-04-26 13:40:59
"I trzeba powoli zacząć myśleć o jakimś sensownym uderzeniu, na któregoś (co bedzie trudne, bo i Faust i Scooby mają draft włączony),"

Uderzenia takie żeby nie zniszczyc doszczętnie przeciwnika nie są trudne.
W zasadzie są łatwe, bo unika sie decydujących bitew, tylko lecimy z partyzanta konnica i komandosami.

Tak na szybko możemy np.:
- spalic Londyn i York - jeśli nie ma tam odpowiedniej ilości woja na zatrzymanie kilkudziesięciu rycerzy to coś jeszcze. Nastepnie odskok w swoją kulturkę (albo szybkie nowe miasta na terenie przeciwnika) i piechota z katapkami czeka w obronie.
- uderzenie na koreańczyka - i to samo. Ludzie jak widza stack kilkadziesiąt unitów to się cofaja i oddają miasta żeby nie tracić wojska pojedyńczo tylko zgrupoać i to można wykorzystać.
- możemy przegalopowac do Rudiego i Bodka (bo wyszło że to zwąchane z komuchami teraz ale mamy Rihitera i Centa po swojej stronie w zamian i to aktywnie a nie deklaratywnie) - też niedaleko - uderzenie i odskok.
- można Jarkowi przypomniec że ma wojne

A jak już tak się wszystkich obleci - to można zacząć od nowa, bo tez będą musieli te wojsko przemieszczać.

Moim zdaniem podstawowa sprawa to przejąć incjatywę, i jarać wrogie miasta - bo teraz czekamy na uderzenie które może nigdy nie nadejść.
No i od czekania to wrogom miast nie ubędzie, tylko nam w techach odskoczą do kawaleri (kozaków).

cule 2012-04-26 13:45:09
No dokładnie o to mi chodzi, jak nie uderzą w najbliższym czasie to my musimy coś spalić i najlepiej coś Scoobyego (York jest tłuściutki więc to dobra opcja jeśli bedzie szansa). Raz, że straci miasta, dwa że zacznie na poważnie wojo robić i będzie mu ciężej z techami.

A czy on w końcu zrobił to astro? Ktoś wie?

cule 2012-04-26 16:51:16
Wrzuciłem trochę forumowego dziegciu do komuszego słoiczka miodu ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

cule 2012-04-26 17:58:56
Kurde, trochę sie to spod kontroli wymknęło. Myślałem, że rzucę jakąś luźną uwagę, która da Scooby'emu do myślenia, a ten zaraz jakieś screeny, cytaty, zaraz przyjdzie Bodek i będzie flame na forum.

Scooby mnie na tajnych dopytuje o to ostro...chyba na serio go to zaskoczyło i czuje się dotknięty :D (czyżby wierzył, że Bodek to jego bezinteresowny firend?)

cule 2012-04-26 18:11:01
AHa, Barteq, weź napisz ile masz pkt szpiegowskich na ZSRR i Didiego? Bo geo ma na mnie coś 200 ponad i sie zastanawiam czy on też nie widzisz przypadkiem moich miast..

Peter 2012-04-26 18:24:43
"Scooby mnie na tajnych dopytuje o to ostro...chyba na serio go to zaskoczyło i czuje się dotknięty :D (czyżby wierzył, że Bodek to jego bezinteresowny firend?)"

Mnie tez pytał, to odpowiedziałem zgodnie z prawda że Bodek był prowodyrem w tym temacie.

cule 2012-04-26 18:46:08
Panowie, a Bodek ten proch to ma z edu czy z gildii? Bo szczerze to myślałem, że jest bardziej do tyłu...jak ma z gildii i teraz ściął tak raadośnie rycki, a jutro zetnie drugie tyle...to by było śmiesznie ;)cule 2012-04-26 20:40:44
Bombi chce jawny ze mną. Chyba nie ma sensu go najeżdżać już, co? Mogę podpisywac?Peter 2012-04-26 21:25:28
"Bombi chce jawny ze mną. Chyba nie ma sensu go najeżdżać już, co? Mogę podpisywac? "
Z mojej strony żadnych przeciwwskazań.

Barteq 2012-04-26 22:49:11
Temat Bombel:
Z mojej strony nie ma również żadnych przeciwskazań.

Temat potrzebnych SP:
Dzisiaj sprawdzę ile mam SP na Skubiego, Didiego i ile ich potrzebuję, żeby widzieć miasta. Geo ma prawie tyle punktów, co ja, więc potrzebuje minimalnie więcej, żeby mieć pełen obraz.

Barteq 2012-04-26 22:53:32
Temat nauka Bodka:
Po alfabecie Bodek robił papier, ale chyba nie dokończył jeszcze (w weekend była straszna prowizorka z mojej strony - tak to jest, jak się idzie spać tuż przed przeładowaniem :P ). Wcześniej nie miałem wglądu.

Barteq 2012-04-26 23:02:33
Temat astronomia Skubiego:
Nie jestem pewien. Potrzebne screeny mam w domu, na innym komputerze (jestem znowu na wyjeździe, ale tym razem mam czas). W ostatnich kilku turach nadrabiał zaległości - feudalizm, gildie, bankowość. W każdym razie żadnego galleona na mapie nie widzę (koło Petera jest galera i karawelka).

Barteq 2012-04-26 23:12:20
Temat dróg:
Spróbuję jakieś worki wygospodarować.

Temat spalenia fortu:
Wielki Szpieg jest w terenie Skubiego, dość blisko stolicy (za nią jest chyba najwyższy bonus) i traktuję go, jak asa w rękawie. Jeśli będzie trzeba, to zużyję. Natomiast sama ekspedycja, z wyprodukowaniem szpiega, zajmie więcej niż 5, 6 tur. Nie jestem nawet na 100% pewien, czy mam w końcu machnięty sam alfabet.
Wydaje mi się natomiast, że Skubi mógł już wyruszyć, więc może być za późno, a jest jeszcze opcja, że szpieg zginie po drodze.

Barteq 2012-04-26 23:16:56
Temat forum (Bodek i Skubi):
Jak to ładnie Czajmen napisał - "uderz w stół, a nożyce (komuchy w tym przypadku :P ) się odezwą".
Powiem jeszcze tak - Twoja uwaga Cule trawiła na bardzo podatny grunt. Jak się samemu za dużo knuje, to się potem wszystkich podejrzewa i widać tego efekty :)

Barteq 2012-04-26 23:28:42
Generalnie pomysł z partyzantką mi się bardzo podoba. Możemy teraz naprawdę dużo zdziałać. Niestety, jak się zacznie u Skubiego okres kozaków i draftu rifli, to sytuacja się odwróci.
Głównym problem na dzisiaj, jest niestety mały dostęp do ziemi Skubiego (w sumie to działa w 2 strony). Poza Londynem i Yorkiem nie mamy żadnych potencjalnych celów. Możemy osłabiać jego sojuszników, ale to nie to samo. W każdym razie, szczególnie York byłby pięknym celem na podpałkę, bo ładne miasteczko.
Swoją drogą, to chyba dobrze by było, żebym na wszelki wypadek z 2 sety niedługo wystrugał na przyszłość.

Barteq 2012-04-27 01:17:47
Raport z dzisiaj:
1) Bodek - klepie printing press i zaczyna popadać w lekką paranoję, bo nawet ze mną zerwał OB :) . I tu jest w sumie odpowiedź na wcześniej postawione pytanie - skoro dopiero robił papier, to jednak chyba musiał mieć glidie wcześniej. Nie widziałem w kązdym razie edu.
2) Didi - tutaj 2 ważne informacje:
a) Mniej ważna - widzę galeja blisko Petera:b) Bardziej ważna - słonie i katapy znikły (wygląda na to, że weszły do Fausta):Dalej nie trzepie wojska, a w każdym mieście po 1 jednostce. Ech, gdybym ja miał tak miłych sąsiadów ;) .

3) Skubi - nie widać żadnego stacka i nic się nie rusza. Zlokaliowałem inżyniera - jest w Sankt Petersburgu.

Barteq 2012-04-27 01:25:30
Co do SP, to mam dla Ciebie, Cule, złe wieści:
Mam tak u Skubiego - powyżej 133 widać wszystkie miasta, a powyżej 222 całą produkcję w tych miastach (mam 158).
U Ciebie jest znacznie niższy pułap - 96 / 160.
Ja mam minimalną przewagę nad Geo (99%).

Wniosek - wystarczyłoby mu około 170 punktów, żeby widzieć produkcję w Twoich miastach, a ma 362...

Barteq 2012-04-27 01:32:50
Taki rzut z góry, żebyś miał orientację, jak wiele widzi u Ciebie Geo, jeśli ma mapy:PS W kolejnej turze przekraczam limit u Fausta (mam 117, a mam mieć 124). Ciekawe, kiedy będzie widoczek (teraz czy za 2 tury)???

Barteq 2012-04-27 01:39:09
I na koniec ciekawostka. Ładne te morze nad Peterem, skoro mi caravela Rihitera dopłynęła do Norymbergii...

Peter 2012-04-27 08:37:48
"Wielki Szpieg jest w terenie Skubiego, dość blisko stolicy (za nią jest chyba najwyższy bonus)"

Moim zdaniem wielki szpieg nie działa jak kupiec czy inżynier (gdzie wielkośc miasta ma znaczenie) i w dowolnym mieście przeciwnika daje tyle samo punktów (więc troche się marnuje tam w stolicy).


Gdzie jest armia Scubiego?
Ja prawie wszystkim naginam pod granicę z Faustem - aby w tej turze jeszcze tylko nie weszli.
Zostawiłem pare jednostek żeby Bodkowi coś uszczknąć - a przynajmniej spalić te miasto bufor.

Kurka na drugim kompie mam obrazek, jak bym chciał obronę zorganizować - wieczorem dokleję.

UWAGA - nie ruszajcie przed Scubim dzisiaj, a w zasadzie to może nawet poczekajcie az ja ruszę (będę od 18 w domu ale musze czekac na ruch Rudiego i Bodka) - dacie radę?


PS
Mam odpowiedź od Fausta czy jest zainteresowany przedłużeniem naszego paktu o nie agresji:
"Niestety aktualnie nie jestem zainteresowany, za dużo się dzieje."

cule 2012-04-27 09:55:01
O niech to ****, że widzi moje miasta. Muszę w takim razie w niego wpakować trochę szpiegostwa :/ Lipa, że nie mam żadnych sądów.

cule 2012-04-27 10:02:52
W takim razie skoro oni widzą moje wojo to pewnie didi wszedł do fausta, bo podjechałem ryckami pod Petera. Przecież katapami i słoniami i tak by do Petera didi nie szedł.

cule 2012-04-27 17:58:57
Tylko Peter zrób tą turę przed 21, żeby mi się Jarek nie wbił.

Peter 2012-04-27 18:41:58
"Tylko Peter zrób tą turę przed 21, żeby mi się Jarek nie wbił."

Już jestem w domu, ale muszę czekać na Bodka :(

cule 2012-04-28 00:41:17
Barteq, jak będziesz robił turkę to zwróć uwagę na Scoobyegonaukę. Rihiter mi napisał, że ma 2 tury do części zamiennych. Jeśli to prawda...to nasz koniec się zbliża nieubłaganie :D

cule 2012-04-28 00:48:26
Scooby od wczoraj zaczął się ze mną dogadywać co do rozbioru Jarka. Podejrzewałem, że to jakiś podstęp, teraz coś pisze że weźmie na siebie jego wojo jeśli dam mu 10 tur pokoju zapewnienie. Czyli skleja się temat w jedną całość-potrzebuje 10 tur spokoju żeby dolecieć do kozaków, a później będzie hardkor.

Będę go namawiał na wjazd w Jarka teraz, jeśli będzie coś kręcił tzn. że faktycznie chce dolecieć do tych koazków i musimy w ekspresowym tempie się do niego dobrać.

Barteq 2012-04-28 03:23:25
Na wstępie, mała uwaga do Cule:
Pamiętaj, że Geo nie widzi całego Twojego terytorium (widzi zawsze tak, jakby miał jednostki poustawiane tylko w Twoich miastach) - to apropo ukrywania armii.

Temat nauki Skubiego:
Niestety potwierdzam - 2 turki do części zamiennych...

Barteq 2012-04-28 03:37:39
Mam bardzo mało czasu, więc nie porobię dzisiaj screenów, tylko krótkie uwagi.

Temat ziemi Fausta:
Widzę prawie całe terytorium, bo dużo miast na górkach.
Stolica nie do ruszenia na ten moment (11 muszkietów z draftu). Armia ustawiona, jak wcześniej Cule podawał + muszkiety w stolicy. Natomiast 1 galera jest w zasięgu Osaki.
Armii Skubiego praktycznie brak - 1 kirasjer w Wonsan.
Armia Didiego wycofuje się - słonie i katapy wróciły w swoją kulturę (tam gdzie wcześniej stały), a do tego przesunął oddziałek w kierunku Rudiego. Widzę 13 katafarków pod Seulem idących w kierunku Jarka???

Ciekawie jest na granicy Jarka i Skubiego. Wszedłem szpiegiem do środka i widzę 3 muszkiety, oraz 4 kirasjery Skubiego koło Orleanu. Na granicy (nad Washingtonem) 5 muszkietów i kirasjer. Porozglądam się tu trochę.

Jeśli katafarki zejdą niżej, to wycofam rycki na granicę, żeby nie mieć kosztów. Drogę już mamy, więc w 2 tury dojdą na front, w razie potrzeby (tera są w Kyoto).

cule 2012-04-28 12:34:10
Hmmm no ciekawe, jak idą w kierunku Jarka to by wychodziło na to, że planują wpad do mnie jednak :) Chyba, że faktycznie Scooby chce do Jarka wejść, ale w to wątpię także cofam wojo trochę w moim kierunku. Skoro ani Scooby'ego ani Didiego tam nie ma na razie to wjazd nie grozi, a jakby mi wskoczyli tak z zaskoczenia to będzie ciężko.

cule 2012-04-28 12:35:34
Druga rzecz-Rihiter pisze, że już pora zrobić porządne sojusz na komunistów (yhy, szybko się odmulił) i pyta czy mam mapy Scooby'ego. Co myśliscie? Mnie się wydaje, że za wcześnie żeby mu mapy dawać. Najwyżej screeny terenów Scoobyego, ale w grze chyba lepiej mu nie dawać map na razie.

Barteq 2012-04-28 15:58:34
Wejdę zatem szpiegiem trochę głębiej do Jarka. Będę się też codziennie starał kontrolować ruchy ich wojsk i ocenimy, gdzie idą.

Na dzisiaj jestem raczej na nie. Kiedy powstanie oficjalny sojusz, to możemy wtedy poważnie rozważyć tą opcję (i będę na tak).

Peter 2012-04-28 19:37:58
Mapy na razie nie, zobaczymy jak się rozwinie temat.

Najważniejsze jest teraz wykrycie wojsk przeciwnika.
Konkretnie gdzie stoi stack Scubiego, Fausta i Didiego.
Rudi tez jest z nimi, więc szybko będą widzieć że mój atak na Bodka to 20 oddziałów zbieraniny,a główne siły są gzie indziej.

Moim zdaniem trzeba zastawić na nich pułapkę, jak nie wejdą to zacząć atakować.
Ataki rycerzami z zaskoczenia - trochę popalimy, trochę ich spowolni w rozwoju, ale później będzie nie wesoło (nie am się co oszukiwać), wojna pozycyjna.
Jedyny plus to jak odlatuje Scubi i że koalicja może zacząć się powiększać.
Peter 2012-04-28 19:51:15
Peter 2012-04-28 20:08:22
Niebiski X to pole gdzie bym zaproponował ukrycie naszego wojska.
Nie ma tam dróg więc raczej szpiedzy się nie pałętają.
Na razie też bym dróg tam nie budował, tylko zabrał ze sobą workerów i wybudował droge w razie potrzeby.

Czerwone X to pola które widać szpiegiem z pola oznaczonego czerwonym kółkiem.
Jeden szpieg wystarczy żeby widzieć masę terenu, niestety tak wyszło.

Pola z czerwoną kratką, to te przez które nie należy iść na docelowe pole z niebieskim X, bo można łatwo zostać namierzonym.

Możliwe że trzeba będzie jeszcze zadziałać żeby ich sprowokować do wejścia, ale to inna sprawa - bardziej dyplomatyczna.

Nie nalegam na tą akcje - przyszła mi do głowy to ją proponuję, możemy ją zmodyfikować, albo zarzucić.

Ze swojej strony ustawiam się tak wojskiem aby bić pole obok Kogoshima.
W Kogoshima ustawiam pikmenów i słonie.
2 kratki dalej (kolo swinek) katapy i piechota inna niż piki.
5 kratek dalej (kolo miedzi i wina) konnica.
Piechota 3 kratki obok świnek.

Rycerzom Cule brakuje 1 kratki. Rycerzom Bartka brakuje 2 kratek.
Dobrze by było podejść (wiem że są koszty utrzymania woja na obcym terenie)... i wiem że atak w tym miejscu morze nie nastąpić.

Ze spraw technicznych to mamy ważny barometr, czy też szpiega w psotaci regulaminu.
Jak go dobrze interpretuje, to Rudi i Bodek ruszają pierwsi, ja drugi.
Żeby mnie zaatakować to trzeba ruszyć przede mną w turze ataku i poprzedniej.
Dlatego patrząc kiedy Scubi i Faust robią turę można starać się przewidzieć turę ataku.
A mówiąc normalnie jak robią turę przedemna to może być atak a jak po mnie to nie.

Peter 2012-04-28 20:09:57
***
"Piechota 3 kratki obok świnek." - zbędny tekst w poście poniżej.

cule 2012-04-28 21:08:50
No właśnie ze względu za kolejność ruchów, której Scooby nawet nie próbuje pilnować (a o taki coś dba na pewno), bliskość kozaków, ruchy wojsk w stronę Jarka no i propozycje Scooby'ego co do Jarka to jestem na 90% pewny, że nie zaatakują Ciebie w najbliższym czasie.

Wg. mnie 20% że plan wjazdu do Jarka jest prawdziwy (Scooby rozrysowuje mi go na tajnych, podzieliliśmy juz teren itd.), 20% że to zasłona dymna i zaraz wjadą do mnie z Jarkiem, 60% to wszystko to gra na czas aż Scooby dojedzie do kozaków.

cule 2012-04-28 21:10:34
W ataku na Jarka stanęło na tym, że Scooby dostaje więcej miast, ale za to on wchodzi do Jarka jako pierwszy i bierze na sieibie uderzenie. Nie chce mi się w to wierzyć, jestem prawie pewny, ze to ściema. Ale gdyby faktycznie do tego doszło to będzie to idealny moment dla nas żeby wykorzystać sytuację.

cule 2012-04-28 21:18:15
Scooby proponuje fikcyjną wojnę na 2-3 tury (z ubiciem sobie kilku drobnych jednostek żeby sie nikt nie czepiał że fikcyjna) tak żeby zablokować sobie możliowść wzajemnego ataku. Dwa wnioski-po pierwsze wątpię żeby faktycznie proponował mi fikcyjną wojnę więc znowu-na 90% to gra na zwłokę żeby dojść kozaków), po drugie-nie da się tak całkiem chamsko podejść że ja w niego wjężdżam. Zaproponowałem pakt jawny na czas wojny z Jarkiem, w razie co Wy byście wjechali w niego żebym nie łamał paktu, a ja np. wskoczył do fausta, który pewnie ruszył by mu na pomoc. Albo coś podobnego, ale tak żeby jawnego przybić i uśpić jego czujność, a żeby go nie łamać. Może być tak czy macie jakieś inne propozycje?

Barteq 2012-04-29 02:41:52
Delikatnie się wycofam, bo się trochę groźniej u mnie zaczyna robić.
Zlokalizowałem kirasjery Skubiego u Jarka i w sumie jest dość blisko do mnie.Czyli 12 oddalona o 2 tury ode mnie (a przy granicy pałęta się jeszcze 7, kilka muszkietów i stack słoniopult).

Barteq 2012-04-29 02:49:32
Co do Didiego:
koniki preszły nad granicę Jarka:Reszta przesuwa się w kierunku Rudiego (odsiecz dla Bodka???):
Barteq 2012-04-29 02:58:26
Faust stoi, a Jarka główny stack jest koło Limy.

Nie widać galleonów u Skubiego (tylko 1 galera się pałęta i karawela).

Dodam tylko, że mam oficjalne potwierdzenie od Rihitera, że morze graniczne między ZSRR a Japonią sięga aż do Kartaginy.

cule 2012-04-29 12:43:43
czyli z zgodnie z podejrzeniami. Kurde, a najgorsze jest to, że nie wejdą do mnie na bank tylko stoją i patrzą czy wejdę do Jarka. :/

Możnaby to wykrozystać na walnięcie w faysta i przynajmniej te dwa najbliższe miasta wziąć, ale to tylko na rękę Scooby'emu by było, że się wykrwawimy w momencie jak on leci do kozaków. Może po prostu załadować się na York jak najszybciej i sie nie certolić? Kurde, bo jak widzę jak on ciśnie to pewnie strzelectwo za 3 tury...musimy się w tej lub następnej turze ostatecznie zdecydować. Ja mam blisko 50 rycków i raczej sensowniej je spożytkować teraz niż na kozaków...

Peter 2012-04-29 16:21:21
"Możnaby to wykrozystać na walnięcie w faysta i przynajmniej te dwa najbliższe miasta wziąć,"
Myślałem o tym, zwłaszcza ze pierwsze miasto można brać z marszu, ale wyszło że się zablokujemy.

"Może po prostu załadować się na York jak najszybciej i sie nie certolić?"
Dokładnie do tego samego doszedłem - walnąć Londym, szatkować na York i wnikać w głąb kraju - zadać maksymalne straty i po prostu zobaczyć co będzie.

Koniecznie trzeba wsiąść generałów i komandosów ze sobą - każde w głębi kraju upolowane przez nich miasto to będzie dużo.

To co lecimy?

cule 2012-04-29 16:37:27
No jak dla mnie tak. Nie ciekawszych alternatyw. Scoboy mi dzis napisał, że Jarka chce rozebrać w perspektywie 20 tur. Żart. Chyba ma mnie za bardzo naiwnego. W takim razie skoro nie ma perspektyw na wykrwawienie ZSRR na Inkach to trzeba uderzać. Jedynym sensownym kierunkiem jest York więc już dziś ruszam ryckami w góre. Wstępnie liczyłem, że na pozycji do wjazdu do Yorku będę za 5 tur. Będę szedł tak żeby mnie geo nie widział, ale jak maj szpiegó u mnie to gorzej (będę szedł tą stroną bliżej Bombla więc może tam nie doszedł żaden szpieg).

Alternatywnie mogę wjechać od strony Waszyngtonu przez Francję i Inków. Inek za mną nie zdąży z katapami i słoniami, ale nie wiem jak nam wyjdzie z rozdzieleniem wojsk. Plus taki że szybciej-na pozycji byłym za 2-3 tury. Jakbyście dali radę spalić/zdobyć (wyzwolić do Francji) Londyn sami to byśmy się tam połączyli i razem walnęli York. Zależy jak daleko macie Wy do dojścia na pozycje.

cule 2012-04-29 19:00:58
Co myślicie żeby Bombla wciągnąć? Spytałem na razie czy może użyczyć 10 rycków, napisał że posłał i będą u mnie za 2 tury. Bierzemy go czy boimy sie, że wygada?

Peter 2012-04-29 21:44:43
Cul - zrobiłeś turkę, daj info gdzie widziałeś siły przeciwnika.

Jak Bartek zrobisz to tez daj info.
Ja zobaczę co się dzieje od swojej strony i jak jest spoko to ruszę w kierunku HRE na York.


cule 2012-04-29 21:48:06
Ja nie widziałem nic. Mnie szpiegów złapali u Jarka i dopiero idzie nowy. Ale na tajnych Scooby mi pisał, ze nie pozwoli mi rozebrać Jarka zanim on nie będzie gotowy-czyli nie kryje się nawet z tym, że te woja wokół Jarka są do obrony go. Względnie do ataku na mnie. Ale koło Ciebie dużo tego nie może być, jeśli w ogóle, także ryckami rusz do HRE w tej turze, bo jak ni masz inżynierii to pewnie będziesz też z 5 tur szedł. Jak co to tylko jedną turę stracisz, a jutro się cofniesz. Ja ruszyłem do HRE. Jestem dwie kratki na zachód od Bombayu 46-oma ryckami.

cule 2012-04-29 21:49:03
Czajmen pisał, że cały czas dosyła w stronę Jarka więc nie może mieć jakiegoś innego stacka zakitranego. Bardziej sie zaczynam zastanawiać, co jeśli oni wejdą do mnie, czy sie obronię bez rycków :P

Peter 2012-04-29 22:07:49
"bo jak ni masz inżynierii"
Mam.

"Bardziej sie zaczynam zastanawiać, co jeśli oni wejdą do mnie, czy sie obronię bez rycków"

Ten sam problem u mnie.
Pewnie się nie wybronię, ale za to mnie będą palić z jednej strony a my ich z drugiej... ale to negatywny scenariusz.
W normalnym, to myślę że natychmiast Scubi wycofa wszystko do obrony swoich wypasionych miast.

cule 2012-04-29 22:11:38
No właśnie pisałem dziś Rihiterowi refleksję-Faust i Jarek tną jak głupi, miasta na 5-6 pościnali, a Scoby? Luzik, przeciętne miasto na 13. No ja nie ogarniam ocb :P Albo taki Didi, który teraz jest otoczony samymi pomagierami (Faust, Scooby, Rudi) i co on z tej gry chce mieć? Ehhh.

Rihi mi teraz pisał, że niby Scooby mu pisał, że chce atakować Ciebie. Tylko że Scooby ślepy nie jest i widzi, ze Rihiter gra przeciw niemu więc to pewnie ściema. No w każdym razie jeszcze zdążymy zawrócić, bo niby atak miałby dziś nastąpić.

cule 2012-04-29 22:12:47
Moi stamtąd gdzie stoją, na drugą turę od tera byliby w zasięgu rąbnięcia wrogiego stacka więc jakby weszli to bym się cieszył jak dziecko. Ale to nie z komuchami-nie wierzę żeby zaatakowł teraz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

cule 2012-04-29 22:30:07
Scooby robi mi jakiś straszny problem o mój czas tur-że niby specjalnie robię późno żeby on miał trudniej mi wojnę wypowiedzieć jak wejdę do Jarka. Wniosek główny-nie będzie Cię teraz atakował, bo gdyby miał to by nie oglądał się na moją kolejność z Jarkiem. A robie taki problem, że raczej nie jest to blef.

Wniosek drugi-chyba kpi. Nie to, że o jedną turę mu chodzi tylko domaga się żebym permanentnie robił tury wcześniej, bo inaczej on może mieć trudniej bronić Jarka jak mu przyjdzie ochota. Mówię to podpisz z nim obronny i problem solved. Nie, to ja mam robić tury wcześniej, bo jemu nie pasuje podpisywać pakt :D

Nie mogę mu napisać, że robiłem tury ta, bo czekałem na Peterea, a właściwie na Bodka...no i męczy i się bawi w admina i mnie rozlicza czy to kwestie osobiste, bo jak nie to łamię regulamin...no weźcie go!

cule 2012-04-30 00:07:25
Rozumiem, ze Peter czeka na Bartqa? Napisz jak tam wyszło z ruchami wojsk.

Barteq, a Ty dotnij trochę rycków tak żeby minimum te 20 mieć, żebyśmy wjechali jakąś konkretną bandą.

I zastanówcie się nad czymś takim-Scooby proponuje mi pokój z Jarkiem (tak, Scooby, tam sobie władca mapetów). Plusy takie, że zwolni mi woja sporo i będę mógł podesłać na górę, do pomocy przy Peterze jakby tam wjechał ktoś. Minus taki że, zwalnie się też Jarek i może pocisnać na Francję. Jak ktoś ma jakieś uwagi, dodatkowe plusy i minusy to walcie.

Barteq 2012-04-30 04:08:35
[Temat 20 rycków]:
Będzie 20 na czas.

[Temat pokoju z Jarkiem]:
W jakiej formie miałby być ten pokój? Paktu czy ten 10 turowy w grze? Spodziewam się, że natychmiast byłby wjazd do Francji i ja miałbym spory problem (2 granice podzielone morzem do obstawienia i armia Jarka na karku). Musiałaby być jakaś gwarancję nietykalności dla Czajmena.

[Temat problemów Skubiego]:
Tu napiszę krótko. Skubi jest jednym z najlepiej "opcykanych" w tajnikach regulaminu graczy. Jeżeli coś mu się nie podoba, to znaczy, że zależy mu na innej kolejności. Tego typu rzeczy zawsze pilnuje, jeśli mu na tym zależy.

Barteq 2012-04-30 04:18:22
[Didi]:
Generalnie kompletnie nie rozumiem jego polityki. Opcje rozwojowe żadne. Miasta prawie spasione na maksa i 0 perspektyw rozwoju. Dookoło sami sojusznicy. Ciekawe, jakie ma dalsze założenia na grę, bo nawet armii za bardzo nie produkuje.

[Raport militarny]:
Wolny stack ustawił się w kierunku Rudiego. Chyba tylko jemu do końca nie ufa:Stacka konnego nie dałem rady zlokalizować. Na 95% wszedł do Jarka, bo 2 kolejne katafarki się zbliżają (13 weszło). W kadym razie nie ma go u Fausta, take na Japonie teraz nie idą.

Barteq 2012-04-30 04:41:17
[Faust]:
Mam starsznie mieszane uczucia, wobec jego osoby. Aktualnie jest po stronie Skubiego, bo ten jest w lepszej sytuacji, ale może bardzo łatwo zmienić stronę, jeśli będzie w tym widział interes. Niestety na 2 opcję się nie zanosi, ale to nie znacy, że akurat z nim nie można po cichu negocjować (pytanie, czy dałby znać Skubiemu???).

[Raport militarny]:
Faust podzielił armię na 3 stacki (1 jest blisko Petera). Dysponuje w przybliżeniu siłami:
15 muszkietów, 15 słoni i 24 kwasze + jakieś starocie.Skubi chyba kazał wszystkim "sojusznikom" szpiegów produkować.

I na koniec pytanie za 100 punktów. Na co Faustowi 2 sety (2 w produkcji)???

Barteq 2012-04-30 04:42:10
I rzeczywiście, Faust jest dużo bardziej pościnany od Didiego.

Barteq 2012-04-30 04:51:03
[Jarek]:
Wrzucam w niego SP, żeby wszystko również widzieć.

[Raport militarny]:
Na dzisiaj wszystko stoi. 77 jednostek w okolicach Limy, w 3 stackach.2 generałów ciągle nie dodanych, a do tego tu również widzę seta.

Barteq 2012-04-30 04:51:55
Tu również wszystko podocinane.

Barteq 2012-04-30 05:14:30
[Skubi]:
Na koniec największa gwiazda. Generalnie, z tego, co widać. Kazał robić innym komuchom sety i szpiegów. Do tego chyba Jarkowi kazał jeszce katap dorobić. Na pewno szykuje coś większego, ale pytanie co. Musimy przewidzeć jego ruch z wyprzedzeniem.
Ważna uwaga. O dziwo Skubie nie miał inżynieri i dopiero teraz dokańcza (2 turki). To oznacza, że do rifli doczłapie jakieś 3 turki później :) .

[Raport militarny]:

U Fausta został 1 kirasjer, a reszta ciągnie do Jarka (główni muszkiety i pojedyncze kirasjery). Widzę całą pielgrzymkę blisko moich ziem (powstała nowa droga tranzytowa). Nie idą katapy (pewnie dlatego Jarek dorabia).Mała uwaga odnośnie przyszłego ataku:Skubi ma oberwatora na granicy, więc daleko widzi.
PS Podciągam szpiegów i może się uda pozabijać większość jego.

Peter 2012-04-30 11:20:28
"[Didi]:
Generalnie kompletnie nie rozumiem jego polityki. Opcje rozwojowe żadne. Miasta prawie spasione na maksa i 0 perspektyw rozwoju. Dookoło sami sojusznicy. Ciekawe, jakie ma dalsze założenia na grę, bo nawet armii za bardzo nie produkuje."

On tak gra, że to co ma to mu wystarczy.
Jest podczepiony pod Scubiego i satysfakcjonuje go dotrwanie do końca gry.

Wojo wysłał pod granicę z Rudim, ponieważ Bodek zaczął ze mną negocjować i stanęło na tym że może jakoś się dogadamy, ale chce lać Rudiego koniecznie.
Zatem Didi posyła wsparcie do Rudiego.

Wojska Fausta ruszyły w stronę mojej granicy. Wygląda na to że w następnej turze uformuje stack i będzie nim na pozycji wyjściowej na Kagoshime (tura 139).
I w turze 140 (koniec paktu o nie agresji) może nim wejść.
To by było piękne - bo bym swoimi siłami to unicestwił, a później spokojnie można wejść z kontrą.

Jedną sprawę zlamiłm - zostałem ryckami tam gdzie stały, a powinienem odejść i ewentualnie wrócić w następnej turze.
Na swoje usprawiedliwienie mam tylko i aż pełny pęcherz i pyszną jajecznicę zrobioną przez żonę :)
Obie sprawy nie mogły czekać i poleciałem od civki... mam nadzieję że się nie skapują że mam tam rycki i że wejdą.

Może zaryzykujemy i zaczekamy do tury 140?
Albo ja sam tam zaczekam (25 ryckow).cule 2012-04-30 11:51:34
Kurde to ciekawe gdzie się zakitrał didi z katafraktami. Niefajnie w sumie, że podsyła Scooby nowych ciągle do Jarka, bo stąd ma całkiem blisko zarówno do wsparcia Yorku jak i wjechania do mnie. U mnie jest o tyle brzydka sytuacja, że przed jazdą nie dam rady bronić sie z obu stron jeziora i jak zaczną dobrze manewrować wojem to będę musiał którąś część odpuścić. A tutaj problem jeśli odpuszczę arabska (a muszę, bo z drugiej strony mam drogę na stolicę), bo Arab dalej żywy i jak zdobędą damaszek to go mogą wyzwolić i mi kulturką wjedzie pod samą Meccę-już całkiem będę pozbawiony możliwości manewrowania :/

Chyba trzeba będzie liczyć na ich błędy, bo sytuacja jest taka, że jakby to dobrze rozegrali to mają mnie na widelcu. Dobrze, że za 2 tury będę mógł draftować muszkiety więc na gwałt bedzie można się wesprzeć.

Co do czekanie to nie wiem. W sumie jak Faust wejdzie to i tak zdążysz się cofnąć, czy to pierwsze miasto spali? Nie można za długo wyczekiwać w każdym razie, bo chociaż Scooby wrócił jeszcze po inż (spodziewałem się, że nie ma-po co, jak od obrony granic ma murzynów?) to za 4, maks 5 tur będzie jak sądzę kozaków ścinał. Jeśli przed naszym atakiem podciągnie chociażby 10 to już jest ciężka lipa z przebiciem się przez nich i jeszcze rifle zdraftowane. Skońćzy się spaleniem yorku na wielkich stratach i ucieczką :)

Peter 2012-04-30 12:15:03
Hm, a może chcą zrobić skoordynowany atak na wszystkich dwóch frontach?

"Co do czekanie to nie wiem. W sumie jak Faust wejdzie to i tak zdążysz się cofnąć, czy to pierwsze miasto spali? "
Nie spali bo nie ma konnicy (chbya że gdzieś na zapleczu skitrana, to w tej turze wyjedzie że będzie widoczna już).

Wygląda na to że po prostu korzystająć z okazji że walczęz Bodkiem/Rudim, chce wejśc od tylca.
Wygląda to dość realistycznie przez budowę tych setlersów.
Ma ok.60 oddziałów, moich widzi koło 10 (słonie i piki) a on ma muszkiety, więc jak nie wyczai konnicy, to faktycznie wyglądam na łatwy łup.

cule 2012-04-30 12:28:58
No to jak nie spali to mozesz dziś spokojnie ruszyć do HRE, a jakby jutro była potrzeba to najwyżej część cofniesz.

Nie chce mi się wierzyć, że tak łatwo się wkopie i wlezie na rzeź. Nawet jeśli to też niewiadomo czy się cieszyć, bo to chyba najłatwiejszy cel by był do przekabacenia ;) No w każdym razie te sety ewidentnie wskazują albo na Ciebie, albo na wczesne przygotowania do naszego wjazdu do JArka (tego co to niby planuję ze Scoboym).

Jeszcze w kwestii Bodka-dzis mi pisał, że Rihi ma takie puste miastaitd. i że mu nie odpuści i żebym sobie spokojnie przemyślał czy nie chcę mu wjechać. Skoro mówisz, że z Tboą się coraz lepiej dogaduje, to widzę że Bodzio ostro tam jeszcze walczy o wyjście z tej brzydkiej sytuacji :D Niby cośtam na forum ściemniał, że już po nim, ale jeszcze się okaże, że łykniecie Rudiego, Rihi się nie przebije i będzie Bodek tłustszy niż był ;)

Peter 2012-04-30 14:10:21
W dzisiejszej 139 turze nie mogę odejść, ponieważ jak wejdzie w następnej 140, to nie mam się wracać wojskiem, tylko walic w jego armię która ewentualnie by wlazła do mnie.
Dziś wojo z mojej strony musi być na pozycji.


PS
A Scubi dziś skoro świt turkę robi... może zaatakują...
Ewentualnie można rozważyć że jak koreańczyk będzie stał tym stackim na otwartym to żeby go stuknąć konnica (bo sięgnie).
Same muszkiety, słonie i katapki - opłacalne ze względu na wybicie katapek gratis (muszkiety nie mają nadanych promocji i są na terenie płaskim bez bonusu, więc okazja) i otworzenie sobie drogi na koreańca.

cule 2012-04-30 14:13:53
Hmm Cent mi coś napisał na tajnych, że Ci Scooby wojnę wypowiedział.

cule 2012-04-30 14:15:33
A faktycznie, jest.

I patrz jaka men**-tyle pindolił mi za uchem o tej kolejności, a od początku to tylko po to robił żeby Ci wojnę wypowiedzieć i nam kolejność popieprzyć. No co za ludzie...co za kraj ;)

Peter 2012-04-30 14:18:42
Już jest na forum wypowiedzenie.

W zasięgu Scubiego są trzy miasta portowe na północy - żadnego mi nie szkoda oraz świerzo zdobyte na Bodku - też nie szkoda bo jedynka.

Stack u Bodka na 90% nie został złapany.
Armia południow (w okolicy koreańca) na 100% nie mogła byc ruszona.

Więc jestem dość spokojny.
Chyba taki element propagandowy, aby pchnąć swoich sojuszników do ataku dzisiaj czy jutro...

No to może jednak koreaniec wejdzie...

cule 2012-04-30 14:21:07
Ja tam jestem pesymistą-dalej twierdzę, że to zbyt piękne. Po co to zrobił? Może zaklepać kolejność, a może faktycznie chce sobie popalić te liliputy na wybrzeżu.

Nie wiem, może liczy że teraz jak on jest pierwszy na wojnie z Tobą, a ja pierwszy na wojnie z Jarkiem to nie mogę się dołączyć do Waszej, ale niech zapomni o czymś takim.

Barteq 2012-04-30 15:13:24
Proponuję, żebyś szybko napisał do Cheosa w sprawie tej kolejności, póki jest obecny.

Barteq 2012-04-30 15:14:17
Ten pakt Skubiego z Jarkiem dosyć zabawny, szczególnie w obliczu Waszej wojny.

cule 2012-04-30 17:17:42
No on chyba na serio się strasznie boi, że się nachapię na Jarku niewiadomo jak. Co do kolejności to jest sprawa załatwiana.

Sory Peter, że Cię tak oskubałem, nie przyszło mi do głowy ostrzegać rozmówcy, że jestem w play ;)

cule 2012-04-30 18:15:23
Co do tej zmiany kolejności-zastanawiam się po co im to? Jaki podstęp szykują?

Natomiast na najbliższe tury to byłby dobry motyw dla nas, bo mógłbym dziś się ruszyć po geo, a jutro przed geo (Bo Jarek pewnie zrobi jutro rano) więc nie widzieliby jak mój stack poleci do Petera na pkt zborny. To byłby duży plus.

cule 2012-04-30 18:22:38
Aha kurde, tak sobie myślę-jeśli będzie Faust się ruszał jako pierwszy to zobaczy szpiegiem nasz stack :/

Ze screenów Bartqa wyniki że ten szpieg w Pusan dziś wyskoczy. dziś pewnie wejdzie do Japoni, a jutro, jeśli bedzie robił turę przed nami, zobaczy stacka :/

Peter 2012-04-30 22:58:35
Rycki drałują do Bartka.
Weź Cule jakiś workerów bo swoich nie brałem (ale mam generałów ;)

Koreaniec zabunkrował się w mieście - odszedłem wszystkim to możne się jeszcze skuszą.
Podeslij tamten rejon piechotę, katapek mam tam 25 więc potrzebne są bardziej jednostki do dobijania.

Bartek - obadaj co się dzieje w Yorku - może da się coś generałem zadziałać...

cule 2012-04-30 23:02:31
Spoko, wezmę dwie pary worków. Jak Jarek przybije pokój to poślę tam sporo złomu. Jak nie to podliczy się jednostki i najwyżej coś dotnie jeszcze.

cule 2012-05-01 00:22:45
Aha i co z tym Bomblem? Brać te jego 10 rycków do Scooby'ego czy może bardziej żeby zabezpieczał granicę z faustem? Wtedy nie wygada przynajmniej, ale też nie wiadomo czy na Fausta będzie taki chętny do pomocy. Przeciwko Scooby'emu powinien coś ruszyć dupkę.

Barteq 2012-05-01 00:53:55
[Bombel]:
Ja za słabo Bombla znam, żeby się wypowiadać (słyszałem tylko sporo legend), więc tutaj bardzie zdałbym się na opinię Petera.

[York]:
W Yorku cały czas widziałem 2 słonie, ale sprawdzę, jak będę robił turkę. Niestety, jak tylko zobaczy nasze wojska, to spodziewałbym się draftu muszkietów. Pytanie, czy ma u mnie szpiegów, bo szło by dojść koniem zza mojego miasta???

Coś naprawdę szykuje się większego, bo prosi mnie dzisiaj o neutralność...

cule 2012-05-01 01:01:11
Z jego udziałem nic wielkiego się nie może wydarzyć, bo jak mu wjedzie 90 rycków to będzie walił na łeb na szyję do siebie-inaczej się pożegna ze stolicą, z miastem z Maoi itd. Raczej mu to nie w smak.

Draft uruchomi na bank, ale chyba można draftować w danym mieście tylko jedną jednostkę (uczę się! :D ) więc przy takiej ilości to nie nic nie zmieni. Bardziej się zastanawiam czy damy radę coś dalej-bo w to że damy radę York to nie wątpię.

Barteq 2012-05-01 03:12:56
Draft wygląda tak:
Możesz draftować w dowolnym mieście mającym rozmiar powyżej 6 (w 6 chyba też) 1 jednostkę w ciągu tury. Powoduje to 3 buźki niezadowolenia przez 10 tur (inna pula niż ścinka i osobno jest rozliczane - maleje równolegle do niezadowolenia ze ścinki).
Draftowana jest najsilniejsza jednostka piechoty, jaką posiadasz (doświadczenie dzielone przez pół) - leci tak: macka->muszkiet->grenadier->rifle->... Dalej nie pamiętam. W każdym razie to, co masz najsilniejszego w danym momencie (mackę dałem na początku cyklu, bo konieczne jest civil service do nacjonalizmu, ale jeśli byś nie miał żelaza i prochu, to coś słabszego też się pewnie da).
Możesz co turę draftować w 1 mieście, a pula niezadowolenia kumuluje się, jak przy ścince.
Zdraftowaną jednostkę możesz natychmiast używać - ma pełną pulę ruchu i pojawia się oczywiście w draftującym mieście.

To chyba wszystko, co w tej chwili przyszło do głowy.

Barteq 2012-05-01 03:16:06
PS Doświadczenie przez pół mam na myśli startowe punkty wynikające ze współczynnika miasta draftującego dzielone przez 2 (zaokrąglenie chyba w dół).
Czyli dla gołych baraków powinien być 1 exp zamiast 3.

Barteq 2012-05-01 04:17:23
[Faust]:

Wszystko wlazło do 1 miasteczka przy granicy. Sporo też pojedynczych jednostek maszeruje w ten punkt. Szpieg jeszcze żaden nie powstał, więc musiał już kogoś mieć (albo zwleka do jutra).
Barteq 2012-05-01 04:18:12
To wszystko stoi w tym Pyongyang oczywiście.

Barteq 2012-05-01 04:23:48
[Didi]:
Stack słoniopult polazł do Rudiego.
Katafarki cofnęły sie do Fausta. Czyżby jako wsparcie dla Fausta?Jeszcze taka mała uwaga. W mieście obok Skubiego został warrior i do dodatkowo spieli się chłopaki drogami.

Barteq 2012-05-01 04:30:53
[Jarek]:

Tu wszystko raczej stoi. Widzę już 13 kirasjerów i 5 muszkietów Skubiego w środku kraju.

Barteq 2012-05-01 04:41:13
[Skubi]:
Migracja do Jarka trwa, ale w sumie za dużo to tego nie ma. W samym Yorku 2 słonie, a obok 2 wędrujące kirasjery. Jak sobie zerknąłem na mapę, to zdecydowanie kluczowe strategicznie miejsce dla nas, szczególnie, jakby po spaleniu udało się wrucić seta i postawić obronę (ech, żeby nie ta przewaga technologiczna, to byłoby to wykonywalne).
Na wodzie też nic nie widać - jedynie 1 galerę 2 kartki powyżej RIP Ela.

Peter 2012-05-06 18:12:35
Cule - poczekaj z turką na mój ruch, zobaczę co u koreańca i jak spoko to wchodzę ryckami do Bartka.


cule 2012-05-06 21:17:55Peter, dasz radę stanąć na tym polu w 142 turze? Tak by było najlepiej. Ja tam na styk dojdę. Nie powinien nas widzieć+wjeżdżamy sta od razu na górkę pod Londynem-będzie można atakowac bez kary za rzekę.

cule 2012-05-06 21:30:47
Aha-Barteq. Złapałeś Ty kiedyś na swoim terenie jakiegoś szpiega? A jeśli tak to od której strony? Pytam, bo się zastanawiam czy Scooby posyła jakichś szpiegów do Ciebie. Jeśli nie to może się uda wbić z zaskoczenia.

cule 2012-05-06 21:41:34
Aha2. Peter-podpisz OB z Francją. Może będzie opcja wyzwolenie jakiegoś miasta i byłoby kiepsko jakby Ciebie wyrzuciło z naszego stacka wtedy ;) (chyba że masz otwarte już.

Peter 2012-05-06 22:49:28
Z tego pola to łapie nawet generałem York :)
Z pamięci to na luzie będę w 142 turze na tym polu.

No niestety Cheos ***ł to wznowienie i zafundował przeładowanie w środku nocy, czego jako gracze chcieliśmy uniknąć... czekanie na Scubiego który robi turki po parę godzin jest bez sensu :)

cule 2012-05-06 23:26:21
Pewnie że tak. Oczywiście znowu doskonale organizacyjnie przeprowadzony temat...

Barteq 2012-05-06 23:59:09
[Szpiedzy Skubiego]:
Tu akurat mam dobrą informację. Jak do tej pory nie złapałem żadnego szpiega Skubiego (jak do tej pory, to złapałem tylko 1 - kilkanaście tur temu - i zakładałem, że pochodził z Indii).

[turka]:
Macie rację Panowie, organizacyjnie to fatalnie dzisiaj wyszło. Trudno, 1 dzień stracony więcej nikogo nie zbawi. Ja też zaczekam z ruchem na Skubiego, bo łatwiej mi śledzić ruchy jego wojska bez żadnych podwójnych. Zaraz będę miał też pełny podgląd Jarka (za 1 lub 2 tury), więc czekam na nich, tak jak Wy. Trzeba tylko pauzy dopilnować, żeby nie było potem jakiś cofek.

[Miejsce zbiórki]:
Miejsce jak najbardziej pasuje. Na 142 bez problemu będzie z mojej strony wszystko gotowe, tylko muszę szybko 2 worki przemycić, żeby drogę na czas machnąć (może mi się uda pod pozorem nawodniania farmy, ale nie wiem, czy aż tak dużą ekipę zdążę zmontować, żeby 1 irygację niżej skończyć.

PS Co tam postanowiliście z Bomblem?

cule 2012-05-07 00:17:19
Hmmm no nie wiem z tym szpiegiem ode mnie. Ja do Ciebie na szpiegowanie nie słałem nigdy. Tylko przejazdem do ZSRR. Jeden na bank przeszedł niezłapany. Jeden mógł wpaść i nie pamiętam, ale bardziej prawdopodobne, że tego drugiego nigdy nie było, tzn. że to był Rihitera albo ZSRR.

Z workami daj spokój-nie pokazuj ich. Ja biere worki moje, a one dojdą z miejsca zbiórki i machną drogę w tej samej turze.

Z Bomblem nie gadałem na razie.Jutro po turce mu coś muszę napisać, ale w sumie dalej nie iwem co :) Może by go oszczędzić na dobijanie Fausta jeśli wejdzie, co Peter?

Barteq-Scooby może coś do Ciebie o Francji pisać, bo go mamię wizją rozbioru. Weź mu tam coś napisz uspokajająco ale wiarygodnie ("nie zgadzam się!~no chyba, że dostanę coś ze stołu! ale i tak jestem przeciw!" ;)

Barteq 2012-05-07 03:49:43
Wydawało mi się, że może być Twój, bo został złapany na chwilę przed Twoimi pierwszymi raportami szpiegowskimi, ale mogę się mylić.

Zapomniałem, jak piękne są fast worki :) . Będę trzymał coś w obwodzie, ale nie będę ich pokazywał.

Wątpię, żeby Skubi ze mną ten temat podjął, ale zobaczymy :) .

Barteq 2012-05-07 03:55:48
Krótkie raporty wywiadowcze.

Faust się lekko cofnął (stoi na prawo od kuku, pole nad koniami), czyli w 1 turę nie będzie koło miasta Petera.

Didi został stackiem w skrajnym mieście Fausta (Inchon czy jakoś tak).

Skubi nie robi żadnych większych ruchów - stoi u Jarka 3 oddziałami blisko siebie, pod stackami Jarka. Kolejne kirasjery i muskiety ciągną ze wschodu.

Peter 2012-05-07 09:03:47
"Z Bomblem nie gadałem na razie.Jutro po turce mu coś muszę napisać, ale w sumie dalej nie iwem co :) Może by go oszczędzić na dobijanie Fausta jeśli wejdzie, co Peter?"

Dobry pomysł, niech podjedzie.
Przynajmniej będzie efekt propagandowy jak go wypatrzą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Peter 2012-05-07 20:01:30
"Peter, dasz radę stanąć na tym polu w 142 turze? Tak by było najlepiej. Ja tam na styk dojdę. Nie powinien nas widzieć+wjeżdżamy sta od razu na górkę pod Londynem-będzie można atakowac bez kary za rzekę."

Będę tam w 141 turze (22 ryckami)
Reszta w 142.
Razem puszczam 30 rycków (w tym 2 z gienkami), 3 HA i 4 charioty :) (sanitariusz, zwiadowca, jakieś dobijanie ledwo żywych jednostek na które szkoda rycka zatrzymywać itd.).


Peter 2012-05-07 20:08:18
Cule - pod moją granica podejdź piechota krateczkę do przodu, bo w razie czego może jej zabraknąć (teraz jesteś cofnięty).
Jak Cie zobaczą to nie szkodzi, bo chodzi nam o to żeby teraz tu (od strony koreańca)nie weszli w sumie.

PS
Możecie gadać na Skypie?
Bo jak wjedziemy do Scubiego to bez komunikacji lipa będzie.


cule 2012-05-07 20:20:38
No ja chyba mogę. Dawno nie gadałem ale chyba nic się nie spsuło ;)

Barteq 2012-05-08 02:30:30
Co prawda dawno nie używałem i mam inny, niewypróbowany zestaw słuchawkowy, ale ponieważ kiedyś nie było większych problemów, to myślę, że dam radę uruchomić :) .

cule 2012-05-08 22:56:57
Ok, stoję koło Petera. ja się starałem tak stanąć żeby nie być w zasięgu widoczności miast-na wypadek gdyby ktoś widział miasta HRE. Peter chyba i tak jest widoczny więc mam nadzieję, że nie widzi nikt Twoich miast Barteq.

Jest 45 moich, Peter pisał że 30 śle, jeśli by nas Barteq mile zaskoczył i zebrał 25, zamiast zapowiadanych 20 ;) To byłaby okrągła seta :) Ni ma źle. Jutro się ustawiamy na wyznaczonym polu. Poinstalowac skajpy. Problem moze być z czasem-jest szansa że dacie radę przed północą obaj robić tury wojenne? Ja w najbliższym czasie mam pobudkę o 6 i wolę nie robić tur o 3 ;)

Barteq-do stacka dodaj jeszcze dwóch worków. Ja podeśle 4, ale mogą pojawić się sytuacje, że będzie trzeba 3 dróżki dostawić.

Barteq 2012-05-09 02:02:48
Ech. Będę miał jutro potwornie ciężko z tym skypem (kłopoty mogą też być pojutrze, ale to zależy od tego, kiedy będę wracał).
Sytuacja wygląda tak - jestem poza domem i łącze się z akademika (nie mam neta w pokoju i muszę chodzić do wspólnej kuchni, żeby złapać bezprzewodowy). Do tego jeszcze na 100% nawet nie wiem, kiedy będę wracał do domu - dzisiaj, albo jutro i w tym dniu będę przy kompie dopiero koło 23 (kończę trening koło 21, a mam prawie ponad 1,5h drogi autem) - pomijam fakt, że mam jutro bardzo ważne rozmowy w sprawie kontraktu na kolejny sezon i to mi w 99% zaprząta teraz umysł (niespodziwanie, dzisiaj mój klub stwierdził, że nie ma kasy i stawia na tanich i młodych).
W każdym razie spróbuję to jakoś wszystko sobie zorganiować, ale mogę na 100% obiecać dopiero w piątek swoją obecność na skypie. Postaram się dać znać przed 18, jak będzie wyglądać sytuacja.

Barteq 2012-05-09 02:21:18
Co do samego dyplo, to mamy spory problem. Skubi zaczął dzisiaj wycofywać jednostki na południe. Wydaje mi się, mimo wszystko, że o Waszych ruchach nic nie wie, bo w Yorku został tylko 1 kirasjer, a ja dalej nie łapię żadnych szpiegów, a już mam 3 rozstawionych na trasie naszych wojsk. Do tego prowadzę z nim, od czasu do czasu, luźną rozmowę i ostatnio zaczął mnie podpytywać, czy nie wiem, gdzie są Wasze wojska (wcześniej tego nie robił, a nakryło się to idealnie z momentem, kiedy Cule zaczął ukrywać swoje wojska przed zuluskim zwiadem).

Barteq 2012-05-09 02:43:22
Barteq 2012-05-09 02:56:55
3 kratki nad 6 kiraserami (u góry) 5 muszkietów.
2 kratki pod Londynem 2 muszkiety i chariot obserwacyjny.

Pod 6 kirasjerami jest kolejne 8, bo właśnie ruszyłe tam szpiegiem.

Barteq 2012-05-09 03:14:51
Trochę mnie martwi, to jego schodzenie w dół, ale zobaczymy, co się jutro wydarzy.

2 workery w drodze. Knightów niestety będzie tylko 20. Jutro rodzi mi się wielki (byle nie inżynier, bo będę płakał ;) ) i chciałbym odpalić GA, wrzucić biurko i ekspresem dojść do nacjonalizmu, zanim się prawdziwy sajgon rozpocznie (potem i tak już nie będzie miał sensu żaden złoty wiek, bo większość działań będzie pewnie u mnie...).

cule 2012-05-09 15:59:35
Cholewka, ale jeśli jesteś gwiazdą jakąś to pisz. Żeby nie było że gram se z Messim, a nawet autografu nie załatwiłem ;)

Zacząłem już z Larym gadać. Jeśli Cheos nie pęknie przed Scoobym(a to jest poważne niestety zagrożenie) to jest nieźle. Nawet jeśli Lary nie przystąpi do nas to raczej na samobójczą misję nie bedzie taki chętny jak Jarek.

cule 2012-05-09 16:01:10
Jakby Scooby zostawił w Yorku jednego kirasjera i do tego przeczyścił ścieżkę to by było słodko, ale to raczej nikłe nadzieje.

cule 2012-05-09 16:02:28
Ciekawe co to tak przyciął? Kurcze czyżby nas dojżał? Bo trochę dziwne, że turkę przed riflingiem docina....albo budynki albo nas przyuważył :/

cule 2012-05-09 16:02:37
dojrzał ;)

cule 2012-05-09 16:08:59
Aha i żeby sobie ktoś nie zapomniał, że dziś się ustawiamy na polu :) Już i tak lipa, że Scooby bedzie mógł draftować rifle w turze następnej-nie można nawet tury odpuścić więcej.

Peter 2012-05-09 16:46:05
Trzeba wchodzić tak czy siak i zrobić swoje, czyli zadac maksymalne straty przeciwnikowi jak najniższym kosztem (zeby genarałowie mieli robotę, oj żeby mieli :)

Mnie dla odmiany jutro nie bedzie - musze pojechac do oddziału firmy w Białymstoku (jak brzmi dumnie - oddział firmy - tylko nie pytajcie ile ich jest :) i z ludkami trochę popracować.
Zostawię komuś zastepstwo.
W piątek wracam na wieczór (a może jak się da to pojade w piątek skoro świt i jutro turki nie opuszczę, ale nie lubie taki wymordowany po podrózy prace zaczynać).

PS
Sam fakt że Lary podpisze pokój, zwalnia Ci Cule tyle woja że koreańczyk może naskoczyc?
Dobrze myslę?

cule 2012-05-09 16:50:29
Tak.

Peter 2012-05-09 17:31:19
O to możemy wtedy wysłac posiłki do grupy szturmowej przez teren Inków :)
Najlepiej zabierając inków po drodze ze sobą na imprezkę :)

cule 2012-05-09 17:46:17
Chyba Cię poniosła wyobraźnia ;) Też bym tak chciał, ale LAry na bank na to nie pójdzie. Raz, że się bedzie bał iść słoniami na rifle, dwa że nie będzie chciał robić dymu i atakować po tym wszystkim Scooby'ego tak szybko. Ale zaoferuję mu ata na Fausta jeśli ten wejdzie. Jedno miasto ma z marszu, a jakbyśmy złapali fausta u Ciebie to by mógł brnąć dalej.

Ale tak racjonalnie myśląc to on na bank bezie chciał sobie łyknąć łatwo Francję. Będę musiał jakoś wymyślić żeby mu nie odmówić (bo nie podpisze pokoju) ale też żeby się nie zgodzić (bo szkoda Francuza).

cule 2012-05-09 20:08:17
Taaa widzę, że Lary się szalju nażarł i postanowił się pobawić w politykowanie i to takie na poziomie "misia przed misiem" jeśli chodzi o dyplo...

W skrócie napisał, że "jest duża szansa, że opuści blok komunistyczny, ale najpierw muszę mu pozwolić zająć Francję i Arabię" hehe. Dobre.

Peter 2012-05-09 20:15:20
Zrobiłem tutkę, wyszło że przed Faustem i Didim, to chyba nie mogą mnie w następnej zaatakować (skoro ruszam jako zadeklarowany na wojnie drugi).

Kurka, Faust to chyba słaby jest w prowadzeniu wojen?
Wystawił właśnie 40 jednostek do odstrzelenia - cała praktycznie armie poza katapkami - wszedł nimi do Pusan, które możemy atakować z marszu konnicą.
Muszkiety cały czas bez promocji.
Chyba wierzy w kulturę i mury, jakby tego nie można było zdjąć szpiegiem ;)
A wojska Didiego o krateczkę za daleko żeby dojść i jak coś to ranne dobijać - malina normalnie, jak coś przeżyje naszego u Scubiego to można z tej strony potencjalnie ładnie pacnąć.

Druga sprawa to wygląda na to że z okazji odwołania turnieju jednak dodatkowa jednostka wyszła ze stolicy (pojawiła się nowa z wyprodukowania, ale pewnie pójdzie na front) i stolice można ładnie gienkiem zdjąć.

No jak coś będziemy w przyszłości na tym froncie działać to wygląda to nie najgorzej, a nawet bardzo dobrze w tej chwili :)

Trochę Fausta nie rozumiem dlaczego się pcha na ta wojnę, gdyż przy dobrym układzie to sam bym go bardzo porządnie zjechał.
Inna sprawa że jestem w wojsku na drugim miejscu.

PS
Cule - dawaj nadal ile się da wojska do mnie - niech się osrają, to może zmuszą Scubiego żeby tam coś dosyłał, co by nam pasowało.


cule 2012-05-09 22:37:30
Ja na pozycji. Przydraftowałem kilku muszkietów, ale zaczynam się zastanawiać nad tymi zbrojeniami. Jesli Larego przeciągniemy, to Faust nie wejdzie też i będziemy się bujać z tym złomem. Jeśli Lary jutro do nas dołączy to przyoszczędzę trochę miasta. Zaraz wyskoczy mi wielki na drugi GA wiec będzie szansa doskoczyć do riflingu w tym miesiącu jeszcze ;) Póki co prócz tego co weszło to jest w okolicy Twojej Peter 6 kgnihtów, 10 HA, 2 macki i 4 muszkiety.

cule 2012-05-09 22:40:55
No i trzeba cos w końcu ustalić z tą turką...kuśka bo jak mamy robić razem turę jak wychodzi, że nikt nie może? :P Raczej cieżko będzie robić turki każdy sam jak będziemy w stacku.

Aha, Scoobyego kirasjerów nie widzę nigdzie na granicy. Jeszcze te ścinki...już jestem pewny że nas przyciął. Oby tylko dużo tego syfu nie uzbierał.

Barteq 2012-05-10 00:40:58
Zaraz zrobię turkę i się zobaczy.

Dzisiaj wróciłem do domu, więc jutro powinienem trochę czasu znaleźć (znacznie więcej będę miał przez weekend).

Barteq 2012-05-10 01:13:51
W okolicy widzę jeszcze 23 kirasjery, 4 muszkiety i kilka drobiazgów. Skubi odciął mi widoczność (poświęcił trochę nauki na SP).
Peter 2012-05-10 08:09:27
"No i trzeba cos w końcu ustalić z tą turką...kuśka bo jak mamy robić razem turę jak wychodzi, że nikt nie może? :P Raczej cieżko będzie robić turki każdy sam jak będziemy w stacku."

Ja moge dzisiaj robić - jadę jutro z rana i wracam an wieczór, więc spoko -wszystkie najbliższe turki mogę trzaskać.

Przejmujemy się tymi kirasjerami, czy wchodzimy?

Peter 2012-05-10 10:09:32
W sumie to mamy 2 sensowne mozliwości:
- wejśc - jak bedzie setka rycków to powinien się cofnąć, jak walnie katapami i zacznie dobijać, to wiekszośc kirasjerów powinniśmy dogonić i wybić.
- poczekać turę z wejściem - w tym czasie Bartka piechota podchodzi pod granice (niestety jest widoczna) i w nastepnej turze na górke koło Londynu wchodzą wszystkie rycki i cała piechota - to na 100% zmusza do wycofania, bo pikinierzy przysłonią ze słoniami rycerzy i nie bedzie mu sie opłacało atakowac.
No ale daje czas Scubiemu na draft i ściągnięcie posiłków :(

Zależy co zrobi Scubi w tej turze - trzeba przewidywać najgorsze, czyli że pojawi się tam jeszcze więcej jednostek :(

cule 2012-05-10 10:53:11
Ehhh brzydko. Trochę tego zebrał. Fakt że to tak ustawia świadczy że sam się boi i chce nas odstraszyć.

Cofać się już nie ma sensu-zaraz te rycki będą g. warte przeciw kozakom.

Co do opcji z poczekaniem turę-pytanie czy Barteq ma jakąś piechotę do dyspozycji w ciągu tury?

Barteq 2012-05-10 16:09:12
Przesunęłem trochę słoni i katapy na naszego stacka, bo jak wejdziemy, to i tak musiałbym potem bronić granicy, więc i tak muszę się przesunąć stacka pod granicę.

Jeżeli mogłoby to pomóc, to mogę podejść, natomiast obawiam się 2 rzeczy - Skubi przejdzie nas katapami, poprawi kawalerią (zjeżdżając moje katapy) i się jeszcze wycofa. Ma dodatkową turę na przezbrajanie kirasjerów na kozaków za kasę.

Peter 2012-05-10 16:53:12
Czyli czas nas dusi i wchodzimy dzisiaj?

O której sie umawiamy jesli się da żeby zrobić razem?


cule 2012-05-10 18:19:34
no najlepiej tak 21-23 jeśil o mnie chodzi. ostatecznie może być też przed 24, ale już w nocy to średnio.cule 2012-05-10 18:32:19
Widzę, że Scooby juz wyjaśnił sprawę. Ja naganiamu Larego i Pontiego na wojnę ;) Jak Ty tam Peter z Bodkiem? Myślę, że Rudi wjedzie Pontiemu jeśli on pójdzie do ZSRR więc fajnie jakbyście w razie czego byli gotowi na współny wjazd do Rudiego (i koło się zamknie :D )

cule 2012-05-10 19:44:13
Napisałem do Larego, pontiego, Fausta i Rudiego. Może chociaż jeden się zgodzi pomóc ;)

Peter 2012-05-10 20:34:56
Jestem już w domu i mogę robić turę.
Też chciałbym przed 24 skończyć.

Bartek daj znać kiedy Ci pasuje, bo masz najlepszy wywiad, co nas tam czeka jak wleziemy.

"Jak Ty tam Peter z Bodkiem?"
Spokojnie - on poleciał wojem do Centa i Rihitera, ja do Fausta i Scubiego, a sam Rudi za bardzo nie zagraża, a nawet jak coś to się cofnę, bo tam są śmieci a nie miasta.cule 2012-05-10 20:35:12
Lary niby chętny. Powiedziałem, że później będize mógł rozebrać Francję, trzeba to bedzie odkręcić po fakcie ;)

Ponti coś tam niby tak, ale bardziej nie ;) Chciałby, ale wojo ma koło Bombla i zanim dojdzie to może być po wszystki. Poza tym Scooby też mu coś oferuje i generalnie rozmyśla jeszcze.

Barteq 2012-05-10 20:42:38
Skype zainstalowany i działa. Będę dostępny od 21:30.

Barteq 2012-05-10 21:30:13
Jestem.

Mój skype:
barteq30

cule 2012-05-10 21:32:33
ja nie wiem jak się majstruje takie konferencje to niechaj to zrobi jakaś mądra głowa jak przyjdzie. mój login to jan.spamek

Barteq 2012-05-10 21:36:53
Osobiście też nie dodawałem, ale uczestniczyłem już w takowych.

Jedno jest pewne - najpierw musimy pododawać się do znajomych.

Peter 2012-05-10 21:43:14
Ja codziennie gadam.
Już zakładam.Peter 2012-05-11 23:22:24
Jestem.

Barteq 2012-05-11 23:24:51
:) .

Jak tylko Cule się pojawi, to możemy zaczynać.

cule 2012-05-11 23:44:55
No ja też jestem w sumie


cule 2012-05-12 01:57:24
Są pierwsze sukcesy na wojnie. Z nudów ***łem w ryckiem w tego kozaka co stał pod miastem. weszło na 3% ;) Honorowa branka jest.

cule 2012-05-12 01:57:40
Bramka kurde.

Barteq 2012-05-12 03:45:29
To się Skubi ucieszy :)

Tak na marginesie, to widzę chłopaki, że nie tylko Wy macie takie odcucia, co do mapy. Bombel też w sumie potwierdził. Też mam podobne zdanie, ale na ten temat się nie wypowiadam, ponieważ to moje pierwsze dorosłe dyplo i nie wypada od staru marudzić :) .

cule 2012-05-12 11:42:48
Barteq Ty masz wtkresy wszystkich? Weź zobacz dziś kto ma najwięcej kultury.

Barteq 2012-05-12 19:40:19
Wszystkich może nie, ale z liczących się graczy nie mam tylko Was i Centa. Dam disiaj znać.

Barteq 2012-05-12 22:56:47
Test na apostolski zrobiony - nie ma pałacu i młoteczki znikają :) .

Peter 2012-05-12 23:00:13
No to git.

Panowie - muszę niespodziewanie jechać do Białego na minimum poniedziałek i wtorek.
A że skoro świt mam tam być, to wyruszam w niedzielę wieczorem.

Aby ułatwić logistykę to proponuje na najbliższe tury taki podział - zmykam od Bartka i lece wszystkim do Fausta.
Cule - na dwa fronty, z Bartkiem wiązanie Scubiego, ze mną wjazd ryckami na Pusan i dalej jazda piechota na Seul.

Co o tym sądzicie (zwłaszcza że Faust cały czas trzyma armie do odstrzelenia w Pusan)?


Barteq 2012-05-12 23:08:42
Nie mam nic na przeciw. Prosiłbym tylko o pozstawienie jakiś sił do asekuracji mojej granicy, bo samemu się nie wybronię przeciw riflom i kozakom.

Peter 2012-05-12 23:58:43
Cule, gdzie się szlajasz?
Noż kurna w niedziele z rana budzik żeby turke zrobić?
Jakie to męczące...

Dobra - dajcie mi tylko znać co ma w Yorku bo jest w zasięgu generałów.
W tej turze pomknę dalej w stronę koreańczyka.

cule 2012-05-12 23:59:39
Afterparty? :P

Nie wiem czy nie za mało tego nam zostanie na Scooby'ego. W sumie na fuasta też trochę się może przydać, ale jak Scooby wejdzie i popali to nie bedzie śmiesznie ;)

Barteq 2012-05-13 00:18:39
Nie się nie zmieniło. Wszystko stoi.

York rifle i muszkiet (+ droga zastawiona).

Barteq 2012-05-13 00:19:53
Korea jak stała, tak stoi.

1 galley Skubiego płynie po japońskim wybrzeżu.

Barteq 2012-05-13 00:22:50
Katafrakty wracają do Korei (w Moskwie) i widzę 1 kozaka Skubiego również zmierzającego w tamtą stronę (2 kratki pod Moskwą).

Barteq 2012-05-13 00:23:08
Zaraz porobię screeny i wrzucę Laremu.

Barteq 2012-05-13 01:42:29
cule 2012-05-13 02:23:33
Cofnąłem od Bartqa 10 rycków do fausta, takich z 3 promo, mogą się przydać. Więc najwyżej Peter zostaw 10 swoich.

Do fausta trzeba wchodzić od razu, także jak ma Ciebie nie być to zostaw zastępcy wskazówki, że ma się słuchać nas w ruchach wojsk albo coś takiego. Ja stoją pod granicą. Rycki będą na pozycji za dwie czy trzy tury.

Peter 2012-05-13 09:53:46
"Do fausta trzeba wchodzić od razu, także jak ma Ciebie nie być to zostaw zastępcy wskazówki, że ma się słuchać nas w ruchach wojsk albo coś takiego."

Tak zrobię, tylko najpierw jakis casting przeprowadze na zastepce, bo taki las ofert od chetnych ;)
A powazniej to nikt sie nie zglosil, wiec chyba Cheos bedzie robil...

Barteq 2012-05-13 23:47:36
Przeanalizowałem sobie całe drzewko technologiczne i podjąłem decyzję, że pójdę alternatywną ścieżką do wcześniej przeze mnie planowanej (rifling).

Jestem tylko o 2 techy od military science, więc to będzie mój kierunek - draft grenadierów.

cule 2012-05-14 22:02:52
Scooby znowuż proponuje mi jakieś mega plany i wspaniałe pomysły, ale w tym celu chce wiedzieć czy HRE i Japonia są skłonne do interesów z nim :D

Średnio to widzę, ale po spaleniu ewentualnym PA może udałaby sie ustalić z nim pokój, a żeby sie tłukł z Rihiterem ;) Skoro łamipakty walę w ch. i podpisują pokoje to my też.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Barteq 2012-05-15 00:35:59
Nie mam nic na przeciw, tylko obawiam się, że to się tak optymistycznie nie skończy :P .

Co do wiarygodności Skubiego - jak to mi pisał? Coś w stylu - z Peterem i Cule nigdy się nie dogadam, żadnego pokoju, ale z Tobą mógłbym - jakoś tak to szło, w każdym razie... :D

Barteq 2012-05-15 03:52:32
Zabawne. Dostałem promo do obrony w miastach dla mele za głupiego questa :) .

W związku z łamipaktami, może dobrze by było, jakbyś Peter spróbował dogadać się z Bodkiem (taka luźna propozycja).

PS Ale się jutro Bombel zdziwi, jak mu prawie wszyscy wypowiedzą wojnę (chyba nie głosował dzisiaj).

Peter 2012-05-15 19:33:53
Juz jestem, i moge robic ture (ok 21.00 preferuje).
Czytam co sie dzieje.

cule 2012-05-15 20:04:23
No z tego co patrzyłem dziś już możemy sie ustawić i jutro lutować. Tylko nie wskocz sam coby dogadać wszystko.

cule 2012-05-15 20:05:13
Jeśli Didi faktycznie poleciał do Bombla to jest luksus. Tylko Bombla informujemy jak już uderzy z nami? :) Bo on to na bank cofnie tą garstkę rycków jak się dowie.

Peter 2012-05-15 20:10:10
1. Trzeba czekac aż Faust zrobi turke :(
2. Mozliwe że te Didiego koniki leca do Rudiego żeby mi lutnac z Rudim i Bodkiem do spółki.
3. Co z tym dogadywaniem konkretnie robimy?

cule 2012-05-15 20:13:01
No głównie chodzi mi o pkt zbiórki. Na tej oazie chyba jest git. I podprowadź tym razem więcej worków, coby znowu płaczu nie było :D Ja dwóch posłałem, dwóch tam masz także jeszcze dwóch? Czy już starczy w sumie...

cule 2012-05-15 20:17:28
Peter ale co do rana to jest tak, że ja wstaję o 6 do roboty. o 6.30 wychdozę Więc najpóźniej o 6 tą turkę mogę robić. Pewnie będziesz wniebowzięty :P

cule 2012-05-15 20:17:57
W sumie ja też będę jak będę musiał wstawać przez chytrusa godzinę wcześniej...

Peter 2012-05-15 20:26:12
Oaza jest gites.

Wezme ile tam mam workerow - były zostawione 2 przy wojsku na pewno (mam nadzieje ze ich gdzies nie wyslales :)

cule 2012-05-15 20:35:37
Poleciałem se chatki budować pod bombajem :D

Peter 2012-05-15 20:40:29
Wow!

cule 2012-05-15 21:50:04
Oho-kozaki prowadzi do LArego. Wie, że to by wystarczyło przy dobrym wsparciu armii Korei. Jeśli stawia tylko na to, a nam sie uda łupnąć Koreę zanim ucieknie z miasta+Lary go nie puści to PA już ni ma, a może uda sie coś więcej fajnego zmalować (tak przemeblować miasta żeby nie musieć palić wszystkiego tylko nowymi osłonić zdobyczne...jakoś).

cule 2012-05-15 23:17:30
Dobra, co z Bomblem? W pierwszym uderzeniu się nie przyda, a później i tak się zawinie jak Didiego zobaczy to może od razu mu powiedzieć żeby sobie pojechał? I tak nie pomoże, a zyska turę. (O ile Barteq po zrobieniu tury potwierdzie, że Didi pojechał tam)

Barteq 2012-05-15 23:22:54
Jestem i zaraz turkę wykonam, to dam znać, jak to wygląda.

Barteq 2012-05-15 23:30:31
Civstats padło, ale chyba dyplo działa, bo PYT pokazuje, że niedawno skończyliście turkę.

cule 2012-05-15 23:37:36
Działa działa.

Barteq 2012-05-16 00:50:23
Rzeczywiście nie było problemów.

Jakoś szpieg zginął pod Florencją. Mam nadzieję, że w końcu jakiś Skubiego.

Jak tam Peter sytuacja z Bodkiem? Za ile tur się spodziewasz ewentualnego ataku?

Peter 2012-05-16 07:11:20
"Jak tam Peter sytuacja z Bodkiem? Za ile tur się spodziewasz ewentualnego ataku?"
Pewnie jak tylko wojsko Bodka przyjdzie z drugiego frontu.

Barteq 2012-05-16 14:53:57
Nie masz szacunkowej orientacji ile to może trwać - za ile tur będzie stanowił dla Ciebie realne zagrożenie?

Peter 2012-05-16 15:24:05
Ja tam mam mocną kulture, a Bodek nie ma rycerzy, więc nie sądze aby chciał za bardzo iść w głąb moich terenów, bo mu zaraz wejda Rihiter i Cent ponownie.

Na razie zachowuję spokój i chce zobaczyć co wyjdzie u koreańca - mam nadzieje że nie będę musiał wracać tam na wariata.
No ale w razie czego w 3 tury jestem tam konnica.

Barteq 2012-05-16 22:04:13
To dobre wieści, dokładnie takie, jakie chciałem usłyszeć.

Jutro mam koniec GA i będę w stanie realnie ocenić, kiedy będę miał grenadierów. Jak ich trochę zdraftuje, to będzie więcej opcji pod moją granicą (np: na ewentualną odsiecz posłać rycków).

Barteq 2012-05-16 22:09:19
Chciałem wejść, żeby Wam "oblukać" dokładniej sytuacje, ale niestety dalej się blokujemy z Cule. Ciekawe, czy pomogłoby użycie przez mnie hamachi.

Barteq 2012-05-16 22:10:38
Brawo chłopaki. Widzę, że Pusan spalone :) . Mam nadzieję, że z wojem :P .

cule 2012-05-16 22:40:44
No szału ni ma. Pusan spalone, pyongayang pewnie też legnie, ale z Seulem będzie kiepsko :/ No nic, zobaczymy. Zorientuj sie jak w londynie-czajmen pisał, że kirasjery pojechały i kozaki też cisną w górę. Jesli tak to podejdź piechotą i workami o dwie kratki w górę, a jutro wszystkim wejdziemy na górkę pod londkiem. Żeby chociaż coś poulepszał/podocinał. Niech boi, niech czuje respekt ;)

Ja bym czuł...kozaki vs słonie ;)

cule 2012-05-16 23:33:58
Hehe. Dla hecy napisałem Scoobyemu nowe warunki współpracy-palimy razem Koreę, a później się pomyśli ;)

odpisał, że mu pasuje, ale on musi wziąć PA...

Jak to wykorzystać? Można spróbować się doagadać (że my bierzemy PA, ale go nie palimy :P ), można spróbować podrążyć temat (że my bierzemy święte itd.), zrobić screena i wrzucić go Faustowi, a można to olać. Ja jestem chyba za opcją drugą.

Barteq 2012-05-16 23:57:45
Skubi będzie tylko próbował grać na czas. Nie wierzę, żeby wystawił Koreę, bo straciłby wiarygodność u pozostałych sojuszników. Można próbować negocjować z Faustem, ale raczej cięzko wierzyć w jakiekolwiek powodzenie, gdyż nie mamy zbieżnych interesów, co do pałacu.

Ode mnie masz w 100% zielone światło na negocjacje (o ile będzie Ci się chciało), a jak coś ugrasz, to naprawdę będę pod wrażeniem :) ).

Z innych spraw. Skubi buduje fort nad Yorkiem (wolę Laremu o tym szczególe nie wspominać).

Co do Londynu. Przygotowałem 2 szpiegów przy granicy i jeśli będziemy wchodzić na górkę, to spróbuję zdjąć obronę w turze ewentualnego ataku. Największy dylemat będzie, jeśli cofnie część swoich sił, bo ciężko będzie oszacować, czy opłaca nam się wchodzić.

Aktualnie w okolicach miasta jest - 8 rifli, 15 muszkietów, 11 słoni, 14 katap i 2 axy.

cule 2012-05-17 09:05:19
Faust się zainteresował. Też czuję, że to pewnie gra na czas, ale w każdym razie poprosił o dowody. Jeśli go te screeny ruszą to zaoferuję tak:

-zamyka granice Scoobyemu
-palimy PA ( nie ma tak że odpuścimy, a oni doślą w tym czasie całą ekipę)
-podpisujemy pokój, OB, pozwalamy mu odbudować daw miasta w miejsce spalonych (Peter bierze miejsce po Pusan).
-zostaje naszym buforkiem. dochodzi do chemii i fregatami nęka komuchów.

Peter 2012-05-17 09:58:52
Zbyt piekne aby prawdziwe.
Z drugiej strony 200 jednostek wroga i odparowany własny stack może wpływac trochę na morale :)

Nawijaj - mi pasuje.
Komuchów i tak bez liku jeszcze zostaje...

cule 2012-05-17 13:03:28
Barteq, a podszedłeś piechotą? Bo to co piszesz wygląda jak całkiem niezła opcja na atak. Mało tego tam zostawił. Londek może sie udać trafić. No i będzie musiał wracać kryć York.

Barteq 2012-05-17 14:49:44
Napisałem w pakcie z Larym - podszedłem wszystkim. Pozostawiałem tylko axy a na ich miejsce doszły pojedyncze landknechty i 8 muszkietów.

Jeden błąd jednak zrobiłem, bo są tylko 2 worki (a powinny być 4 - dopiero 2 wysłałem wczoraj, natomiast nie widziałem żadnego konia w zasięgu, żeby ręcznie odciąć 1 drogę - musiałby powtórzyć akcję szpiegowską).
2 szpiegów jest też na pozycji i jutro, w razie potrzeby, wejdą do Londynu.

Peter 2012-05-17 20:59:50
Jestem na Skype - może coś pogadamy?

cule 2012-05-17 21:03:14
Za 10 minut, zrobię se kanapki. Może faust skończy turę do tego czasu.

Peter 2012-05-17 21:06:13
Obżarstwo o tej porze?
Gruby będziesz :D

cule 2012-05-17 21:10:36
No niestety. świeża szyneczka z domowym chrzanem nie pozostawia silnej woli pola do popisu.

cule 2012-05-17 22:42:02
Ok Faust uściślił, że to była odmowa. W takim razie skoro już mamy jasność, że nie damy rady spalić seulu to zaproponuję jednak Scooby'emu podział? Chociaż dostanie karę Faust :P

Peter 2012-05-17 22:56:53
Negocjuj, negocjuj ale obstawiam że grają na czas.

cule 2012-05-18 09:43:17
Scooby właśnie wpadł na odkrywczy wniosek, że jak go tak będziemy nękać to podbić go i tak nie zdołamy, a zyska na tym Rihi ;) No to mu napisałem, że dokładnie taki jest plan :P

Spróbuję coś unegocjować dotyczącego Korei. Jakby co to bierzemy pokój i niech sobie rozbiorają Koreę? Spróbuję wynegocjować ten PA żeby odpuścili. Tzn bez palenia tylko zebysmy mogli go zająć. Zawsze coś ;)

Peter 2012-05-18 10:18:40
Spoko - ja nie ma teraz głowy do negocjacji, więc masz odemnie pełnomocnictwo- działaj.

Barteq 2012-05-18 14:00:13
Ode mnie też masz pełne pełnomocnictwo :) .

Tylko za bardo nie wiem, czemu mieliby się zgodzić :P .

cule 2012-05-19 11:50:25
Barteq, gwoli inf, bo do PEtera już dzwoniłem. Dogadałem się ze Scoboym. Zostawi nasz stack i jedziemy wszyscy Rihitera. To tak z grubsza. Szczegół jakieś większe później, trzeba odkurzać ;)

cule 2012-05-19 20:13:45
Panowie, a któryś z Was widzi co bada Rihi?

Peter 2012-05-19 22:58:11
Nie.

cule 2012-05-20 00:18:38
Ehh, Czajmen podesłał LAremu screen z wojem ruska, szkoda. Teraz pewnie Lary nie wejdzie. Tak to by wszedł i odparował resztę woja i byłby spokój ;)

cule 2012-05-20 00:19:38
Barteq, nie przyjmuj dziś pokoju od Scoobyego, jutro przyjmiemy wszyscy razem.

Na drodze Twojego stacka stoi słoń, chyba musisz go skasować żeby iść dalej także zrób to, myślę, ze to przełknie ;)

Barteq 2012-05-20 06:06:00
Ależ jestem zmachany po zarwanej nocy. Zapomniałem dzisiaj kompletnie o dyplo :wstyd: .
Postaram się zrobić, jak pisałeś Cule, choć za efekt finalny nie gwarantuję, bo mogę jakiegoś misclicka walnąć, jak zasnę przy padzie w trakcie turki :D ;) .

cule 2012-05-20 21:36:54
Ustaliliśmy ze Scoobym żeby dziś przyjąć pokój od Fausta, a jutro z nim się dogadamy. Co do wjazdu do Rihitera to będziem planować, bo on ma te kozaki na dwa podzielone i ciężko to zgrać żeby szły razem. Chyba uderzy częściowo z Bartqiem, a częściowo ze mną.

cule 2012-05-21 00:57:30
Hehe, patrzyłem w grze-Scooby tak wchodzi w LArego, że jutro pali/zajmuje kolejne miasto i resztą koaków staje na pozycji do zdobycia Stolicy i miasta nad nią, a Lary do tego czasu nie dojdzie z Orleanu...

Niezła heca, nawet jakbyśmy się nie dogadali ze Scoobym to nie dość, że by LArego spalił to miałby pustą drogą po jego trupie na moją stolicę :D

Barteq 2012-05-21 03:39:06
Wróciłem z wyjazdu i będę wreszcie mógł robić turki w normalnych porach. Nocne jakoś kompletnie mi nie służą - straciłem knighta przy ataku na 99,7% (na tego słonia).

Dość ważna informacja. Rihiter ma u mnie numidiana zwiadowce (ja u niego chariota). Zgodziłem się na taki układ, bo nie spodziewałem się, że nastąpi szybko aż taki zwrot akcji...
Jeżeli mu wypowiem OB, to natychmiast się zorientuje w sytuacji. Muszę coś wymyśleć, jak to dyplomatycznie rozwiązać. Jakby się udał jakiś manewr wymijający z gienkiem, to można mu stolicę ode mnie spalić, bo ma bodajże aż 1 wara :P , a jest w zasięgu.

Barteq 2012-05-21 04:12:22
Całkiem miła niespodzianka - pojawił się inżynier - i, przy okazji, dylemat - co z nim robić? Mam, chyba, za słabą naukę, żeby dotłuc się przed czołówką do czegoś sensownego...

PS Macie może jakieś sugestie?

cule 2012-05-21 07:38:32
Oficjalna wersja dl aRihitera, nie chce mi się pisać drugi raz:

"cule
2012-05-21 07:35:15
Nie no Peter się obawiał kontry na nowe miasto co sobie posstawił koło Korei. Przegrupowujemy się, leczymy, próbujemy wybronić Larego. Teraz pokój z jednym choćby graczem da oddech.

--------------------------------------------------------------------------------
Rihiter
2012-05-21 01:57:35
Podpisujecie pokój z całym blokiem komunistycznym, czy tylko z Koreą?
"

Co do tego co piszesz Barteq-gdzei stoi ten zwiad? Jesli blisko granic to luz, bo i tak już wtedy wyczai ocb.

Inżyniera na Korpa nie dasz rady. Obczaj sobie jakieś cudaki. Jak masz dobrą stolicę to możesz powoli dorzucić kilka banków i inżynierem walniesz wall street za te 15-20 turek. Chyba, że czegoś nie dostrzegam.

cule 2012-05-21 18:56:59
A co z tym szpiegowaniem Barteq? Masz widoczność Rihitera?

cule 2012-05-21 18:57:09
W sensie techów.

Barteq 2012-05-21 20:07:54
Nie. Z Rihiterem widzimy sobie tylko demo.

cule 2012-05-21 22:54:15
No, Rihi pisał, że bił dziś w Carycyn. Stracił 6 rycków także dobrze jest. Zawsze to jakieś osłabienie, chociaż to nei ich się obawiam w sumie. W każdym razie Arabusa unieszkodliwi i do tego się osłabi. Super. Inaczej my byśmy musieli Araba siec po drodze, a tak to już załatwione. (my-ja i komuszy master)

cule 2012-05-21 23:01:55
Aha, co do fortu Peter-samoloty i rakiety transportuje do najbliższego miasta (chyba że nie ma miejsca w żadnym mieście ani forcie, wtedy giną) a statki po prostu cofa na wodę.

cule 2012-05-21 23:04:28
Barteq, a Ty masz jakichś szpiegów w kraju? Jak nie to dorób, przydadzą się. Ja też robię nowe.

cule 2012-05-21 23:05:54
Aaa i jeszcze jedno-Scooby prosił żebyś się trochę odsunął od jego granic wojem, to może zjedź dwie kratki. CHociaż nie wiem po co miałbyć wskakiwać pod koła kozaków...

Barteq 2012-05-21 23:07:03
Stopniowo dorabiam. Jest już koło 7.

cule 2012-05-21 23:09:59
Spoko. No i szykuj rycki i kmiń coś tam jak chcesz swoją granicę rozegrać (co zająć, co spalić, tak żeby Ci Cent nie jechał itd.) żeby nie było, że za dwa dni ruszamy, a Twoje rycki na grzybach :P

Barteq 2012-05-22 00:12:50
Prawdę powiedziawszy ciężko mi ocenić, jak będzie się kształtował front, żeby na 100% ocenić, co trzeba palić. Pewnie 2, 3 najbliższe miasta będę w stanie uratować, bo mam silną kulturę przy granicy, ale dalej pewnie trzeba będzie palić.

Ryckami jakoś przelezę, ale gorzej z piechotą. Hmmmm. Jak logicznie wyjaśnić komuś, kto chciał wysyłać odsiecz przeciw wspólnemu wrogowi, nagłe zamknięcie granic (szczególnie przy założeniu, że ta osoba jest raczej kumata)???

Barteq 2012-05-22 00:16:40
Właśnie widzę, że wybuchła wojna Centa z Bomblem. To powinno pomóc, ale zobaczymy.

cule 2012-05-22 00:19:38
Lol czyli standardowo Cent wypchał bidulka :) Liczyłem, że obaj się powykrwawiają na Pontim (i jego przy okazji), a tak to z Ponstim łykną go szybicutko. Dobrze chociaż, że będzie Cent zajęty na czas wjazdu.

A nie napisałes w końcu gdzie jeździ tym zwiadem. Koło granicy czy w głębi państwa?

Barteq 2012-05-22 01:44:53
Niestety jest w głębi. Ja też się trochę rozglądam u niego.

Peter 2012-05-22 08:22:35
Kurka Cule ja odbieram ten wjazd w Bombla jako bardzo niekorzystny.
Odpada Bombel, odpada Lary, za moment jak odpadnie Cent i Rihiter to zostaniemy sami w kolejce do otrzymania oklepu od komuchów :(cule 2012-05-22 08:43:48
Sam wjazd jest ok. Niekorzystne jest to, że on pewnie da się zjechać albo sie z nimi dogada.

A co zrobisz jak nic nie zrobisz? Pisałem gamoniowi żeby pizgał wojo, bo Cent gdzieś musi rosnąć to mi napisał, że ta wojna się tak szybko nie rozstrzygnie i musi wzmonić naukę bla bla bla i teraz będzie ich bibliotekami odbijał.

Doraźna korzyść jest-nie wjedzie Cent z pomocą do Rihitera i będzie krótka piłka. A później? Się pokombinuje. Może Ponti już będzie gotów na wjazd w plecy komusze?

cule 2012-05-22 08:48:35
Myślę czy by nie polecieć na ironclady. Wiem że są po **** do ataku, ale na obronę, w tym terenie, chyba by się sprawdziły. A techy do nich i tak trzeba zrobić (działa, Levee) jak najszybciej. Na pewno bym nimi wybronił nasze morze wewnętrzne przed Scoobym i moje morze z Bomblem (o ile Rihi będzie żył tak długo żeby mu zagrażać).

Nie wiem jak działają blokady wybrzeża-ja blisko musi stać statek żeby blkoować. Pewnie z kilka pół od wybrzeża starczy? Chyba Twojego morza od strony Rudiego bym już nie dał rady w takim razie, bo nie mogę odpływać nimi na pełny ocean poza moją kulturą.

cule 2012-05-22 09:06:09
Eh co ja gadam. To ostatnie nieważne, przecież i tak tam nie przepłynę nijak. No ale nasze morze i morze z Bomblem można by tym fajnie bronić. Chyba, że jakaś inna ścieżka...ja tam się nie znam na tym etapie gry :P Tutaj mam po drodze do infantry więc też wydaje się to in plus.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Peter 2012-05-22 10:03:31
"Myślę czy by nie polecieć na ironclady. Wiem że są po **** do ataku, ale na obronę, w tym terenie, chyba by się sprawdziły."
Strata czasu i produkcji.
Te gamonie ruszają po 2 pola i tylko jak galejki - nie moga pływac po ocenie, więc galeonów nie zatrzymaja ino popatrzą sobie na nie jak te śmigaja obok.


"Niekorzystne jest to, że on pewnie da się zjechać albo sie z nimi dogada."
Jedno gorsze od drugiego - nie myślałes żeby cos pomóc Bomblowi?

"Doraźna korzyść jest-nie wjedzie Cent z pomocą do Rihitera i będzie krótka piłka."
Krótka wojna u Rihitera, to szybka wojna ponownie u nas.

"Może Ponti już będzie gotów na wjazd w plecy komusze?"
A nie jest tak że Ponti jest komuchem jak jego poprzednik?

"Nie wiem jak działają blokady wybrzeża-ja blisko musi stać statek żeby blkoować."
Blokada obejmuje obszar po 3 kratki w każd astronę od statku (w tym na skos, kwadrat taki się robi)

Jak nie wiesz co wymyslac to przyjżyj się piechocie (plus fabryki i elektrownie) oraz czołgom i samolotom :)


cule 2012-05-22 10:17:02
"Te gamonie ruszają po 2 pola i tylko jak galejki - nie moga pływac po ocenie, więc galeonów nie zatrzymaja ino popatrzą sobie na nie jak te śmigaja obok.
"
Właśnie sęk w terenie-one mogą pływać po oceanie jeśli są w mojej kulturze, a trochę tej kultury mam tam na morzach wewnętrznych. Poza tym na oba wpływ jest po takich cieśninach, że jak stanę na niej to nie ma opcji żeby ominął moje statki. Tak jak pisałem-do ataku to wiem, że tragedia, ale w tych warunkach mapy może sie pięknie w obronie spisać. Zerknij na moją mapę jak będizesz w grze.

"nie myślałes żeby cos pomóc Bomblowi?"

Najlepszą pomocą będzie wjazd do łamipakta drugiego. Jakby szło dobrze to można odbić do Centa. Słać do Bombal nie mam czego-piechota nie dojdzie, a konie idą do Rihiego. Poza tym jak zaatakowany zostanie Rihi to Cent na bank będize chciał pokoju....a Bombel nie da się długo prosić.

Ponti jest absolutnym oportunistą. Jak będize okazja to wjedzie. I musi mieć czym.

No przyglądałem się piechocie jako wercji podstawowej. Myślałem że może jest jakaś fajna alternatywa. Działo to absolutny "must have" więc piechota i działa=techy do ironcladów.

Barteq 2012-05-22 14:55:24
Ironcloady to rzeczywiście, tylko w cieśninach mogą się sprawdzić (lub do blokad wybrzeża - jeśli w sensownym czasie są w stanie dopłynąć...).

Co sądzicie o tym, żeby w turze ataku na Kartaginę podpisać jakiś pakt jawny z komuchami? Mam sporo obaw, że Skubi mi wjedzie na plecy, jak tylko osłabimy Rihiego.

cule 2012-05-22 15:10:35
no sądzić mozemy dużo, ale bardzo wątpię, że się zgodzą, bo pewnie taki właśniejest jego plan :)

cule 2012-05-22 15:12:20
Spytałem, zobaczymy co powie.

cule 2012-05-22 16:06:20
Odpisał:

ale wam pomysły do głowy przychodzą ....;)
Ok to w takim razie komu miałbym dać i na ile, proponujecie?

I co? Nasza trójka ich trójka? Co na to Peter? Nie chce najeżdżać ich ryckami aby? ;) Jak dla mnie na 20-30 turek można bachnąć takiego pakta i spokojnie spróbować zniwelować straty technologiczne przez ten czas. A później pewnie huzia na józia ;)

cule 2012-05-22 16:09:35
Właściwie to aż zaczynam się bać tej jego zgody, bo to zbyt piękne dla nas jest przecież...nas to urządza perfekcyjnie.

Peter 2012-05-22 17:01:27
"Mam sporo obaw, że Skubi mi wjedzie na plecy, jak tylko osłabimy Rihiego."
Ja jestem o tym przekonany iz na liście Scubiego jesteśmy tuż po Rihim.
Uważam że trzeba go poinformowac żeby się przygotował do odparcia ataku.
Po prostu Scubi musi tam walczyć jak najdłużej... o ile ruszy na tę wojnę z Rihim.
Jak na razie to żeruje sobie na Larym, a my na to patrzymy - źle się dzieje, tracimy sojusznika a Scubi zyskuje teren :(
Wiem, wiem niewiele da się z tym zrobić.

Nie chciałbym żeby po wojnie z Rihiterem wytworzył się układ cały świat (czyli komuchy) na nas trzech (a reszta nie żyje), bo nas zajada raz-raz.

Tak jeszcze do przemyslenia weźcie to czy nie lepiej z Rihiterem, Centem i Bomblem knuć przeciwko Scubiemu i komuchom? (gdzie komuchy to Faust, Didi, Rudi, Bodek i Ponti).

"I co? Nasza trójka ich trójka? Co na to Peter? Nie chce najeżdżać ich ryckami aby? Jak dla mnie na 20-30 turek można bachnąć takiego pakta i spokojnie spróbować zniwelować straty technologiczne przez ten czas."
Pewnie liczy na to smao że odskoczy w technologi, albo ściemnia, albo sobie jakieś państwo zajmie a my będziemy tylko widzami...

Mimo wszystko moim zdaniem warto byłoby wejśc w takie pakty jawne, bo bym niwelował różnicę w techach, ktora teraz jest ogromna.

PS
Co wymyśla Rudi może wiecie? Bo jakos się nie garnie do zawarcia pokoju.

Barteq 2012-05-22 17:50:39
Rudi - 2 tury do astro

cule 2012-05-22 17:58:29
Peter a Ty czytasz coś forum? Jak mamy knuć z Bomblem i Centem jak jeden jest zjadany przez drugiego? Rihitera nie można ostrzegać, bo to nie będzie tak, że oni zaczną się jakimiś magicznymi maczugami naparzać na przemian, a my będziemy rosnąć na zdrowie. Jeśli Rihi będzie miał za dużo woja to Scooby po prostu cofnie (czy otworzymy OB czy nie :P ) wojsko i zostanie wściekły Rihi i nieuszkodzony Scooby. Rihi ile byśmy miast załątwili (bądź nie) zostanie moim śmiertelnym wrogiem do końca gry. Cios w niego musi być taki żeby ten wróg był najwyżej wrzodem, a nie poważnym problemem. Chociaż takiego pewnie i tak się nie uda zadać...cule 2012-05-22 18:58:08
A o Rihitera się nie martw-zwiad mają. Właśnie się mnie Cent pytał o tą pomoc dla Bombla, bo pisze że widzą te 25 rycków co stoi przy granicy z Bartqiem.

cule 2012-05-22 23:24:08
No niby Scooby się zgadza na 20 jawnego. Zobaczymy, bo nas to mega urządza. Ja dojdę w pobliże piechoty (może ejszcze nie dotknę, ale już mi będą majaczyć na horyzoncie), Wy już w greny się uzbroicie (czy tam Peter w macki :D ), flotę się jakąś zrobi też...nie byłoby źle kurka ;)
Peter 2012-05-22 23:33:05
Peter nie w byle macki, tylko w jednostkę specjalną zawsze lojalną - samuraje :D

cule 2012-05-22 23:34:49
Łeee no to git. Podobno jak znalazł na piechotę ;)

Barteq-zdejmij szpiegostwo z ZSRR, bo mi już drugi raz to psize, ostatnio zapomniałem Ci napisać. Póki nie przyklepie pokoju to nie ma co go drażnić ;) .

Barteq 2012-05-23 00:06:40
Ok. SP zdejmę.

Kwestia paktu:
Jeśli zdecydujemy się na wojnę z Rihim, to 20 tur może być dla nas odrobinę za krótko (30 minimum). Jeśli nie, to 20 wystarczy.
Ważna kwestia - proponuję włączyć w pakt Francję, bo ją zje na 100% (dla mnie to by była tragedia (2 kierunki ataku, wspólne morze z przewagą portów Skubiego...).

Kwestia nauki:
pierwszego grenadiera powinienem zdraftować za 5 tur (+-1).

cule 2012-05-23 00:13:08
Wojna z Rihim już zdecydowana jest ;) Na 30 nie zgodził się Scooby. I tak się dziwię, że na 20 przystał (jakby wiedział jak mogę odskoczyć za chwilę techowo to by pewnie w życiu się nie zgodził).

O Francji pogadam, ale możę byś ciężko. Szkoda mi Czaja zostawiać, no ale całą grę będzie cieżko go ciągnąć za sobą i bronić. Spróbuję tak zrobić żeby Scooby go zostawił, ale nie oddam za to układu.

cule 2012-05-23 00:15:13
Zaplanuj sobie z 3 setów. I przygotuj 4 worków pod wyprawę. Ja wezmę 2 żeby ścieżkę przez góry robić. Scoobyemu też powiem żeby coś wziął więc może dwa Twoj starczą, ale na wszelki wypadek żeby nas tym razem nie zaskoczyło nic...

Barteq 2012-05-23 00:54:08
Chodzę już 5 workami ze stackiem. Sety zacznę zatem robić.

Skoro idziemy na Rihitera, to trzeba rozważyć 3 opcje:
- realną pomoc Bomblowi przeciw Centowi
- spróbować dogadać się konkretniej z Pontim
- rozważyć jakiś układ z Bodkiem (Rudim?), bo w końcu do Rihiego nie jest za dobrze nastawiony.

PS Wiem, że przez całą grę go się Francji nie przeciągnie, ale w kontekście wygaśnięciu paktu strasznie mi potrzebna, chociażby jako bufor. Rozumiem sytuację, ale spróbuj targować ile się da, Cule :) . Taka mi się też myśl nasuwa, jak Skubi zamierza pogodzić łykanie Inków i Francji z wjazdem do Rihitera?

cule 2012-05-23 07:39:33
-realni pomożemy jadąc Rihitera-na 100% Cent mu będzie pomagał i Bombel będzie odciążony.

-no ja próbowałem-nie raczył odpisać. kij w zad.

-Bodek to brocha Petera, niech dogaduje. Ale wiesz, jak się ma talent do dyplomacji taki jak Peter to idzie powolutku ;)cule 2012-05-23 21:40:33
Plan jest taki-jutro Scooby wchodzi pierwszy, wysyła nam wszystkim trzem pokój, my dołączamy do niego (on w grze dalej jest), podpisujemy pokój, dajemy OB, ruszamy. Zaraz wrzucę screen dla Bartqa

cule 2012-05-23 21:43:21Numerki to oczywiście tura ataku. W drugiej turze spotykamy się na winku u Bartqa, 3 w berlinie, 4 przy pomocy fast worków jesteśmy u Rihitera (dzielimy trochę stacka żeby spalić ob miasta w jednej turze), w 5 palimy i stajemy zarazem pod stolicą. W 6/7 w zależności od sytuacji albo brniemy dalej, albo łączymy sie z armią północ, albo "taktyczny odwrót" i paniczne odpychanie kontry ;)

cule 2012-05-23 21:46:00
Zakłądam że siccę palimy, a hadrumeum (jakoś tak) zostawia sobie Barteq. Więc przygotuj Barteq jakąś piechotę tam w okolicy (głównie piki) żeby móc je obsadzić jak konie pojadą dalej.

Cent wchodzi konikami coraz głębiej do Bombla no i będizemy robić turę po nim wiec liczymy, że nie dojedzie z posiłkami. Scooby pisał, że Rihi juz cos węszy więc jak tylko damy pokój będzie wiedział co się dzieje i da ostrą produkcję dział.

cule 2012-05-23 21:46:29
Na szczęście nie ma jeszcze części zamiennych wiec do rifli szybko chyba nie doleci.

cule 2012-05-23 21:47:06
Screen jest tak pomaskowany, bo taki sam dostał Rusek, żeby nie było że przed Wami ;)

Peter 2012-05-23 21:53:48
"Plan jest taki-jutro Scooby wchodzi pierwszy, wysyła nam wszystkim trzem pokój, my dołączamy do niego (on w grze dalej jest), podpisujemy pokój, dajemy OB, ruszamy"
Pewnie tak nie można jak znam Cheosa.
Zapytaj go może o to, żeby jakiejś draki nie było.

cule 2012-05-23 21:57:18
Niby regulamin daje nam wolną rękę

5.4.6 Gracze mogą odstąpić od zasady wykonywania tur naprzemiennie za obustronną zgodą.

Skoro możemy odstąpić od kolejności to i wejść możemy razem. Wolę go nie pytać, bo znowu zmieni regulamin na poczekaniu, a jak już będzie po fakcie to nie będzie raczej świrował. Zresztą z kimś w tym dyplo to juz robiłem i nic nie było.

cule 2012-05-23 21:58:36
Chyba z Whitem, jak dupliśmy Jarka. Weszliśmy razem, najpierw zająłem miasto, później podpisałem pokój, i wspólny atak. Cheos to widział i nawet bylo t ona tajnych poruszane (w innym kontekście) i nie zająknął się nawet, że jakiś neilegal tam mógł być. Także na luzie.

cule 2012-05-23 21:59:03
*najpierw zajałem miasto Araba, a później podpisałem z nim pokój

cule 2012-05-23 23:06:42
Barteq-masz te worki w stacku? Potrzeba będzie dostawić drogę jutro, bo widzę że dalej nie masz na kuku? Jeśli jesteś w stanie już dziś to dostaw, jak nie to leć tam tymi workami w te okolice.

Barteq 2012-05-24 01:02:13
[Podpisywanie pokoju]
O której Skubi będzie w grze (i kiedy mamy wejść)? Mam jutro wizytę u lekarza, trening, a później spotkanie ze znajomymi, więc będę przy kompie w kratkę (częściej mnie nie będzie) i jest to dość istotna dla mnie informacja, bo 2 ostatnie punkty jeszcze mogę odrobinkę przesunąć w czasie.

[Kwestia worków]
Akurat to kuku ma małe znaczenie (większe mają 2 górki niżej), ale jutro powstanie droga i tu, i tu. Mam akurat 4 inne worki koło Rihitera, także z tym nie będzie problemu. Co więcej, sam postawił drogę u mnie na górce (koło granicy), żeby dosyłać posiłki na Skubiego ;) .

Barteq 2012-05-24 01:09:19
[Najważniejsza kwestia - zwiad Rihitera]
Aktualnie zwiadowca Rihitera jest pod Monachium, ale pewnie będzie chciał natychmiast podejść, jak tylko zobaczy OB ze Skubim.Chyba jutro będę musiał zerwać OB i będzie na 99% wiedział, co się święci, natomiast dobra informacja jest taka, że koło granicy nie ma praktycznie nic (w sumie 2 piki i warrior w pobliskich miastach) i nie widać nic ciekawego w pobliżu, a chodzę sobie w różnych kierunkach:
Barteq 2012-05-24 01:12:26
W sumie dobrze by było, żeby zrobić wszystko po ruchu Rihitera - zawsze turka do przodu. Dzisiaj Rihi robił turkę o dość rozsądnej porze, więc jest spora sznasa, że się uda.

Peter 2012-05-24 09:10:48
"-Bodek to brocha Petera, niech dogaduje. Ale wiesz, jak się ma talent do dyplomacji taki jak Peter to idzie powolutku "
Pewnie skończy się standardową nawalanką ze względu na różnice światopoglądowe :)

Co z Francją? - uważam że nalży koniecznie ją bronić.
Nie możemy dawać Skubiemu terenu, bo to się zawsze przeciwko nam później obróci (zwłaszcza przy zasięgu lotnictwa, nie wspominajać o szmalu i produkcji).


cule 2012-05-24 09:34:19
W najgorszym razie podzielimy po równo, ale będę próbował tak żeby go zostawił całkiem.

Barteq-zależy jak Rihi zrobi. Konieczeni trzeba po nim-turka zysku, szczególnie z pkt widzenia Fregat pod moimi granicami, jest cenna. Scooby generalnie optuje za 21, jeśli do tego czasu Rihi zrobi. Mi pasuje kiedykolwiek w godzinach 20-02. Chociaż wiadomo-lepiej byłoby przed 24.

cule 2012-05-24 09:38:07
Co do obaw, że Rihi wyparuje to wyluzuj Peter. Nie ma szans. Gość ma w ciul kasy i jak tylko obczai co się dzieje zacznie przezrbajać katapy na działa. Cent ma od Bombla 4-5 tur ryckami. Bardziej się boję, że będzie trzeba uciekać niż, że go zjedziemy.

cule 2012-05-24 17:50:38
Ok, nic się nie dzieje w kwestii godziny więc staje na 21. Przyjdziemy i będziemy mieli nadzieję, że zrobił już swoją turę ;) Ja wcześniej nie dam rady w każdym razie.

Peter 2012-05-24 17:55:05
21 jest ok.

Barteq 2012-05-24 18:01:00
21 może być. Natomiast chciałbym o 21:30 wyjść, więc mam nadzieję, że nic się nie przedłuży, bo muszę na spokojnie sobie ocenić, czy mogę jeszcze turę OB Rihiterowi zostawić.

Barteq 2012-05-24 20:45:05
Jakoś ciężko to widzę, w kwestii Rihitera. Ciągle go nie ma w grze, a Skubi musi się przed Larym i Czajmenem zalogować, więc go na 100% nie przeczeka, jeśli jakiś cud się nie wydarzy...

Peter 2012-05-24 20:53:35
O to popracuję jeszcze trochę.
Jak bym się zagapił a trzeba byłoby wejśc do gry - to please na skypa info.
Z biurka mam jakieś 15 minut do domu.
Zaleta bycia wywrotowcem - sam sobie zdecydowałem gdzie będę wynajmował biuro, więc mam blisko :)

cule 2012-05-24 21:14:51
Kurde, po ****. Nie pasuje mi niesamowicie robić dziś turę przed Rihim. Na dodatek niezbyt się wyrobiłem i Barteq ma teraz mało czasu...może jednak przełożymy to na jutro? Coś czuję zresztą, że nie ma wyjścia.

Barteq 2012-05-24 21:20:10
Naprawdę wolałbym na jutro. Na 99% powinienem mieć czas między 20 a 23.

cule 2012-05-24 21:20:17
Tylko czy Barteq byłby w stanie zrobić w takim układzie turę później? Koło północy? Czy coś takiego?

cule 2012-05-24 21:22:21
Bo by się wtedy machnęło jeszcze dziś ob, żeby jutro mógł już Scooby sam robić turę i byłby spokój.

Barteq 2012-05-24 21:22:40
Dzisiaj bez problemu. Pewnie wrócę koło 1 i będę jeszcze z 2, 3 godziny siedział sobie przy kompie.

Barteq 2012-05-24 21:23:59
Rozumiem, że mam tylko preczekać ruch Rihiter z wejściem :) .

Barteq 2012-05-24 21:28:22
Chociaż i tak by było lepiej wejść w 4 jutro, bo i tak będziemy turkę do tyłu.

Cule mógłbyś pogadać ze Skubim, żeby przypadkiem teraz Ponti nie wjechał Bomblowi na plecy? Coś czuję, że może się coś szykować, bo Bombel o tym wspominał, a Pontiemu ostatnio armia pikuje w górę.

cule 2012-05-24 21:31:41
Dobra, Scooby poslał pokoje, odsuwamy akcję do jutra.

Barteq 2012-05-24 21:32:33
Muszę uciekać. Proszę tylko o oficjalne potwierdzenie, czy mam dzisiaj ze Skubim coś podpisać.
PS OB potrzebne mu tylko u mnie, więc możesz mu Cule dać znać, że jeśli może jutro wejść koło 20, to mogę mu dać w trakcie jego tury.

cule 2012-05-24 21:32:51
Barteq, Ponti już mu wjechał :P Ale on się nie słucha Scoboy'ego

Jutro możemy sami. dziś przyjmiemy pokój i od razu poślesz mu ob i jutro sobie wejdzie i zrobi ruch już normalnie.

cule 2012-05-24 21:33:47
Tylko nie rób tury przed 23 przydpakiem ;) Ja coś jeszcze pokminie i jakby co przyszło do łba to będę pisał.

cule 2012-05-24 23:36:46
Peter, pokój jak masz to bierz. Myślę, że już tam żadnych kombinacji nie będzie skoro czekał na nas przekonany, że bedziemy o 21 to by już się nie wydurniał ;)

cule 2012-05-24 23:38:00
Ty oczywiście też Barteq, pamiętaj żeby po przyjęciu pokoju posłać mu OB, bo wtedy nie będzie trzeba jutro razem wchodzić.

Ja czekam aż rihi skończy, jeśli zdobędzie Araba miasto to może już dziś mu wojnę dam.

cule 2012-05-24 23:38:36
Aaa qwa, teraz tak myślę, że Rihi obczai, że Peter pokój wziął. Kurde tyle maskowania się psu w dupę :P

cule 2012-05-25 00:20:39
masz ci los, Rihi jak zwykle tam rodzie w tym dyplo. idę spać, turę zrobię rano. Pamiętaj Barteq o OB do ZSRR i o drodze na kuku. Do jutra.

Barteq 2012-05-25 05:15:23
Chyba rzeczywiście coś obczaił, bo się pierwsze 2 knighty pojawiły.

Jutro wejdę przed nim i wypowiem mu OB (rusza się jako drugi, więc nie ma problemu) - wejdę swoim zwiadowcą jeszcze głębiej w jego terytorium.

OB do Skubiego poszło, drogi pobudowane (choć dalej nie rozumiem, po co teraz ta droga na kuku :P ).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Barteq 2012-05-25 22:37:12
Ależ się zamiesznie zrobiło. Generalnie uważam, że racja jest po Twojej stronie, Cule, natomiast fatalnie się stało, że nie pogadałeś jednak o tej kolejności z Cheosem (chociaż, po tym, jak z nim dzisiaj podyskutowałem, jak mam atakować Rihitera, to przyznam, że trochę Cię rozumiem :P - zdecydowanie za mało Cheos jest zdecydowany w swoich decyzjach...).

W zwiąku z tym, co dzisiaj z nim ustaliłem, mam spory dylemat. Powinienem jutro wejść do gry przed Rihim, a mam turniej półfinałowy w Pucharze Polski. Nie wiem, kiedy dokładnie wrócę - jak wszystkie drużyny przyjadą, to czarny scenariusz zakłada 22. Co gorsza, chyba jutro powinienem wypowiedzieć wojnę, żeby spalić miasto graniczne, zanim posiłki dojadą (chyba warto, bo po wypowiedzeniu OB i po tym, co mi napisał w tajnych, wie, co się święcie - nie wie jeszcze tylko o armii Skubiego). Dobra informacja - Rihi draftuje jeszcze muszkiety, a ja, od jutra, grenadiery :) .

Chyba mnie Haram będzie musiał zastąpić - jeszcze czekam na potwierdzenie.

PS Pytaliście mnie kiedyś, jaki sport uprawiam - tenis stołowy; gram w I lidze; gwiazdą na pewno nie jestem, ale kilka sukcesów mam ;) .

Barteq 2012-05-25 22:53:09
Prosiłbym o małą poradę w kontekście jutrzejszej turki.
Wrzucę screena:Palilibyście to miasto, czy nie, jeśli jutro ostatecznie zdecyduje się na atak?

cule 2012-05-25 22:54:55
Rihi w ogóle draftuje? To akurat zła wiadomość :) Myśmy myśleli że on nie ma draftu. :P

Co do wojny to nie wiem...widzisz dużo jego terenu? Może lepiej poczekać? Bo w sumie jeśli chodzi o jazdę konikami to jeszcze z dwie tury do wypowiedzenia wojny. Ale w sumie jak masz opcję bez większych strat spalić granizcne to lepiej spalić, zawsze kilka muszkietów mniej zdraftuje.

cule 2012-05-25 22:55:50
W sensie palić czy zatrzymać? Tylko palić. Ono jest w takim miejscu że tylko palić.

Barteq 2012-05-25 22:58:04
Tak. Lekko się zacząłem wahać, bo mam tu mocną kulturę, ale raczej masz rację, bo później Cent mógłby od siebie wyzwolić i byłby problem.

cule 2012-05-25 22:59:54
Ale w ogóle się zastanawiam...kurde żeby więcej jak dwa rycki to nie kosztowało :/

Barteq 2012-05-25 23:00:09
Miałem posprawdzać sobie zasięgi kultury, ale tak mnie Rihiter tym swoim niespodziewanym (i nieregulaminowam) wejściem skonfudował, że o połowie rzeczy pozapominałem (grrr).

Zastanawiałem się tylko, czy widział mój stack swoim zwiadowcą...

Peter 2012-05-26 00:50:34
Cule - koniecznie w tej turze daj mi please MAPY!

cule 2012-05-26 00:52:40
Ja mam dziurway mózg i zapominam wszytko :P Mogłeś posłać mi prośbę. Ehhh spróbuję ni zapomnieć.

cule 2012-05-26 00:53:23
Zresztą, teraz jak już Rihi tury oddaje, to na bank będize cofka :P

Peter 2012-05-26 01:01:34
A miasto to bym zjarał.


Peter 2012-05-26 01:02:15
"Mogłeś posłać mi prośbę."
Bym posłał jak bym miał papier :)

cule 2012-05-26 01:10:40
Chyba i tak możesz, bo Czaj mi posyłał, a raczej nie ma papieru.

Miasto w okolicy to święte buddyzmu-raczej do zajęcia niż spalenia ;)

cule 2012-05-26 01:12:48
Ja ****** i coś się zesrało i nie mogę wbić :D Niezły moment...no mistrzowski. Chyba dyplo zawisło, bo już wyszedłem, a wg civstats jestem w grze.

To by było na tyle jeśli chodzi o podwójny :D

cule 2012-05-26 01:14:12
Aha no jo. Luk wbijał i mnie musiał zwiesić. masz ci los on z tym łączem to jest masakra.

cule 2012-05-26 01:16:23
Jednak zauwazylo civstats że jestem out. Może się uda zrobić ture po nim.

cule 2012-05-26 01:17:32
Do niego nie mogę się dołąćzyć. Co ciekawe, jak gra myślała że jestem ciągle in, to się dołączyłem i do niego i do siebie (mój własny firewall mnie nie odrzucił ;) ) ale nie miałem swojej nacji do wyboru :)

cule 2012-05-26 01:17:33
Do niego nie mogę się dołąćzyć. Co ciekawe, jak gra myślała że jestem ciągle in, to się dołączyłem i do niego i do siebie (mój własny firewall mnie nie odrzucił ;) ) ale nie miałem swojej nacji do wyboru :)

cule 2012-05-26 02:13:14
Mapy posłane. Co tam mial Rihi na wystawce to zdjąłem. Udało sie tak pustawiać i wojo i produkcję, że spokojnie będzie można zmienić kolejność jeśli zajdzie potrzeba. Odpaliłem sobie złotego, na razie powoli-części zamienne za 3 tury, do tego czasu nadzieję, że walniemy jawny i huzia na juzia (teraz mam naukę na 30%).

cule 2012-05-26 11:56:38
Jak widać cheos pękł ;) To nic, może to i dobrze, bo Scooby zaczynał swirować. Zadzwonił do mnie i mówił żeby może zrobić tą cofkę żeby Rihi nie rezygnował, bo frajdy z jechania kartaginy bez Rihitera nie będzie...to by było dopiero-Rihi strzela focha i Scooby odpuszcza atak :)

cule 2012-05-26 20:01:33
Wow, Rihi ochłonął i mi napisał, że dalej widzi możliwość współpracy ;)

Oczywiśćie na razie ani nie ma opcji, ani nie wierzę w to w pełni. Ale już lepiej niż wyzywanie mnie-może będzie opcja po ugryzieniu Rihiego dopewnego stopnia obrócić go przeciwko ZSRR, chociaż to by było trochę za piękne ;)

cule 2012-05-27 13:56:36
Ja ******ę co za tempak z tego ruska...jeszcze mu pisze, że miałem propozycję ale odrzuciłem i teraz będzie nowy argument do flame'u...no co za masz ci los dureń skończony!

Rihi na forum: "Z tego co wiem, to wasza wojna utrzymana tak długo była sztucznie, co powiedział mi sam Scooby. Według jego słów dostałeś propozycję pokoju już turę wcześniej, ale odrzuciłeś. Z powodów wiadomych. Dlatego twierdzenie, że nie mogłeś się wpasować w tą wojnę odpowiednio to jest wierutne kłamstwo.
"

Barteq 2012-05-27 22:30:06
Ponieważ jestem bezpośrednio zinteresowany efektem finalnym tej "sprzeczki", to zmusiłem się, żeby wszystko ze zrozumieniem przeczytać i normalnie głowa mnie od tego boli...
Najbardziej mnie irytuje fakt, że najwięcej do powiedzenia mają osoby, które same słabo grają w civkę (czyli słabo rozumią samą mechanikę gry - czyli misie - wiem coś na ten temat, bo dyskutowaliśmy z Rihiterem na ten temat...), a kompletnie ignorowane są bezstronne opinie "weteranów dyplo", którzy sami przyczyniali się do tworzenia tego regulaminu (głównie Bodek, ale też Bombel i Ponti).

Sprawa Twojego dołączenia do wojny jest dla mnie oczywista - mogłeś tak zrobić Cule, natomiast, po podpisaniu pokoju ze Skubim, na miejscu Cheosa, kazałbym Ci opuścić 1 turę (za karę że się z nim nie skonsultowałeś, zamiast kary finansowej, ale miałbyś możliwość się przygotować na to w ciągu 1 ruchu), żeby zlikwidować łańcuszek - to tylko moja opinia trochę z boku.

Tak naprawdę, to do dyskusji powinna być jedynie opcja liberate, bo tu regulamin stoi po stronie Rihitera (a uważam, że zapis jest zły), a wszystko poszło w stronę tej oczywistej kolejności...

Niestety, ale jest spory problem z tym brakiem cofki, bo jeśli jej nie będzie, to jutro ja wjadę na podwójnym i będzie nowy bajzel...

PS Skubi niestety zwiększa tylko "flame'a"...

cule 2012-05-27 22:36:06
No kolejność jest raczej jasną sprawą i tutaj cheos nie ustąpi. Ja turkę opuszczę i tak żeby wrócić do kolejnosci, ale tak jak piszesz-muszę mieć turę żeby sie przygotować i Rihi nie ma być o tym ostrzeżony, żeby tego nie wykrozystywać do ataku jakiegoś...

Co do reszty to już lipa jakaś. Cheos chce zrobić cofkę to ok, ale niech pacnie jakąś karę Rihiterowi za bezczelne sabotowanie dyplo, a nie że teraz każdy jak się nie będzie zgadzał to ***-nie robię tury aż admin mi nie odpisze.

Barteq 2012-05-27 22:59:02
Ja, na miejscu Cheosa, bym teraz zrobił tak:

Cofka, ale tylko do ruchu Whiteya (nie przyjmie Twojej oferty i wszystko jest w zgodzie z regulaminem). Dalej leci tura normalnie (robimy ruch, ja i Skubi, potem Rihiter i na końcu Ty), a w kolejnym ruchu masz tą przymusową pauzę, po podpisaniu pokoju ze Skubim (jako kara za brak konsultacji).

PS Kara dla Rihitera też powinna oczywiście być, ale finansowa.

Barteq 2012-05-27 23:06:03
Dałbym Ci 3, zamiast 5, a co do reszty pełna zgoda :) .

Natomiast, jeśli Cheos coś wspomni o jakielkolwiek karze finansowej, za brak konsultacji, to masz teraz idealny kontr-argument z tą straconą turą :) .

Barteq 2012-05-27 23:09:08
W sumie ten flame był mi na rękę, bo w sobotę mi Haram osatecnie wypadł i nie wiem, czy bym przed Rihiterem zdążył się zalogować :) .

cule 2012-05-28 17:52:46
Peter, rozumiem że Tobie zależy żeby w pakcie jawnym uczestniczył też Didi? Bo Scooby coś tam ściemnia żeby Didiego nie wciągać, bo on daleko i pla pla pla. Na razie mu piszę, że musi być.

cule 2012-05-29 14:54:25
Aha...to wszystko wyjaśnia sojuszniku ;)

A jak tam plany co do wojny? Będzie potrzebna jakaś pomoc z Rudim? Chociaż piechotą to trochę będę szedł...

Peter 2012-05-29 22:55:00
Eee, ale o co chodzi?
Idę czytać forum bo byłem na wyjeździe.

cule 2012-05-29 23:09:04
No bo mieliśmy pakta z ruskimi pisać. I pytam na ile Ci zależy żeby Didi w nim uczestniczył? Żeby Ci nie wjechał jakoś czy cos...

cule 2012-05-29 23:09:41
No forum to sobie odpuść :D flejmu co niemiara, a konkretów licho :D

Peter 2012-05-29 23:13:28
Nie chcą Didiego w pakcie?
O ciekawe... hmm to zawsze możemy się na to zgodzić i pojechać... Didiego :)
Jednego komucha mniej jak by nie było :D


A poważniej to mi może namieszać u Rudiego, więc skoro nas trzech podpisuje, to niech ich też będzie trzech - ot taka równowaga. (Chyba że chcemy pojechać Didiego :)

Barteq 2012-05-30 14:40:24
Random był po mojej stronie. Nadałem ryckowi poromocję anty-mele i zjechał pikę do 0,2 :) .

Natomiast bardzo mnie zmartwiła inna informacja. Nie mogę draftować grenadierów :( . Jestem na 90% pewien, że znajomy draftował grenadiery w misiu... Czyli podjąłeś dobrą decyzję, Cule, że idziesz w rifle.

cule 2012-05-30 16:38:51
Spodziewał się czegoś? Miał ściętą Siccę? Jak zostawił tylko pikę to chyba go zaskoczyłeś. Ciekawe co tam miał w tym mieście ciekawego...

cule 2012-05-30 17:31:57
Aha, Barteq, ładujesz szpiegostwo do Rihitera? By się przydało coś widzieć co tam knuje.

cule 2012-05-30 18:18:07
Barteq a Ty nie za bardzo wyrywasz do przodu? Bo tak się tam załadowałeś, że jak ma jakąś ekipę w okolicy Rihi to może walnąć...czego nie czekasz na nas? :P

cule 2012-05-30 20:57:17
Huhuhu, patrzę sobie na civstats i takie łądne rzeczy się tam dzieją, a sojusznik nic nie opowiada? :D Nie zapomnij wpisu Peter, chyba Ci się z kasą nie przelewa :P (a na wpis nie jest dzień czy coś, tylko "niezwłocznie" go trza dokonać).

Peter 2012-05-30 21:02:08
Dokonuje właśnie wpisów.

To co napisałem w kronice to prawda.
Straciłem 8 rycerzy wybijając koło 25 jednostek wroga, 3 miasta zajęte, wyszedłem na pozycje do szturmu kolejnego.

Jedno ups było - na 77% straciłem generała.
Cóż - pechowców w armii nie potrzebujemy ;)

cule 2012-05-30 21:07:26
No cóż, pecha w naszym sojuszu wyczerpałem. Teraz korzystać tylko ;)

Trochę niefanie że całe pozytywne fatum zużyjesz i ja u Rihitera znowu utopię połowę woja, ale trudno :D

A te 3 to zająłeś? Mam nadzieję, że nie spalisz wszystkiego i coś so bie zostawisz :P Niech nie ma się Didi i Bodek aż tak dobrze ;)

cule 2012-05-30 21:07:40
Aha no i oczywiście gratulacje udane akcji.

Peter 2012-05-30 21:22:46
Te trzy miasta mam zajęte - na razie nic nie paliłem, ale czym dalej w las tym mi trudniej będzie utrzymać, bo to naprawdę już daleko od stolicy... i zacznę pewnie wypalanki...

cule 2012-05-30 21:51:07
Nie zgłosiłeś wojny Peter, będziesz jutro bulił :P

Peter 2012-05-30 22:22:00
Jakiej wojny nie zgłosiłem?
Z Rudim walczymy od dawna - to moja zemsta za spalenie mi miasta a nie nowa wojna...

cule 2012-05-30 22:29:53
No to co sę ciskasz! przecież wiem!

;)

Barteq 2012-05-30 23:24:05
Spokojnie, nie wyrwałem się ;) . Rozglądałem się bardzo dużo po okolicy wcześniej i nic nie było widać w dużej odległości. U Centa też nic.
Jutro już Skubi będzie przy granicy, a mam rezerwy dzięki kulturze.

W mieście był tylko rycek i pika (koszt 1 rycek, więc się bardzo opłacało).

Uważam, że trzeba działać, zanim dojdą posiłki, żeby spalić stolicę, zanim odkryje rifli/grenadierów.

PS Zapomniałem SP przerzucić :( . Jutro zmienię.

cule 2012-05-31 17:30:40
Rihi jaki typ-Centville zostawił na 18 :D Można było łyknąć miasto z 17 obywatelami...hehe. 11 tur buntu chcieli. No ale tak czy siak Scoboy spalił, bo cos tam sikał że za dużo zyskam. I jeszcze Scooby zrobił "missclick" i opóźnił nasz atak z północy o turę :/ Jak dla mnie to on kombinuje jak koń pod górę...tylko jak się patrzy na jego wojo w demo to ciężko mu teraz powiedzieć "nie". Trzeba tolerować, ale ciśnijcie tych grenów, bo mogąsię przydać jak sojusz pęknie...

Ale czemu Rihi tego nie ściął? Wojo Ruska stało na widoku...czy on nie wie, że można ścinać kilka razy w turze czy o co mu chodziło? :P

Peter 2012-05-31 17:42:42
"Trzeba tolerować, ale ciśnijcie tych grenów, bo mogąsię przydać jak sojusz pęknie..."
Szatkuję, bo potrzebne coraz bardziej.

Cule - masz piechotę od strony koreańca?
Potrzebowałbym swoją wysłać na front do Rudiego, bo Bodek ścinkę robi i za pare tur wejdzie do mnie jak nic żeby odbić miasta Rudiego (tylko pewnie już do siebie).
No to ja potrzebuję piechoty na przesmyku żeby przynajmniej do mnie się nie zapędził.

Podeślij może jeszcze jedną jednostkę do frontowego miasta z Koreańcem żebyś od razu wiedział jak ruszą na mnie, ewentualnie bardzo ważne żeby widzieć czy ktoś przez mój teren nie przelatuje korzystająć z open borders (jak ja to zrobiłem Bodkowi i Rudiemu teraz)...

cule 2012-05-31 21:39:16
Ok czyli jednostka do frontowego. Piechota poszła na dół ale w takim razie spróbuję coś zawrócić. Nie mam do dyspozycji wszystkiego co było bo muszę obstawić porty+miasto na Rihim zdobyte...o ile do tego zdobycia dojdzie ;)

Barteq 2012-05-31 23:03:29
Widzę, że ofensywa japońska idzie jak walec, pięknie :) .

Trochę się obawiam o Skubiego - szczególnie, dopóki nie mamy podpisanego tego paktu. Szkoda, że Ponti wszedł do Bombla, a Bodek nie zamierza wchodzić Rihiterowi na plecy (może jednak? ;) ), bo jak się chłopaki przegrupują, to w końcu gdzieś utkniemy (ale do tego czasu może uda się zniechęcić do dalszej gry Rihitera :) ).

Mam już sety przy granicy i jutro 2 swoje miasta zamierzam postawić.

PS W palonym mieście był tylko forge i chyba spichlerz.

Peter 2012-05-31 23:14:04
"Widzę, że ofensywa japońska idzie jak walec, pięknie :) ."
Aż za pięknie - coraz dalej odchodzę od własnych terenów i z każdą tura więcej ryzykuję że mi Bodek przywali i odetnie wojsko na terenach Rudiego.


"Trochę się obawiam o Skubiego - szczególnie, dopóki nie mamy podpisanego tego paktu."
Właśnie co z tymi paktami jawnymi - dawajcie je raz-dwa i to pilnie!
cule 2012-05-31 23:19:56
Ale ten Bodek nie może być mniej upierdliwy? Skąd się to bierze kurde? No nie ogarniam. Wziąłby sie za pozostale miaasta to nie, musi sie do Ciebie ***ć jak wiadomo, ze tak czy siak odbije mu się to czkawką...

Co do paktów- nic nie odpisał dziś o nich, ale szczerze powiem, że wątpię żebyDidi podpisał. Teraz jak jedziesz Rudiego to na bank będize mu chciał pomóc i nie ma pewnie szans na pakt.cule 2012-05-31 23:37:02
Cytat:


cule
2012-05-31 23:36:42
Sporo=ile. Jakie? Niech pisze do Petera bezpośrednio, na pewno sie dogadają. Nie musimy robić głuchego telefonu.
ScoobyDoo
2012-05-31 23:31:09
didi chce miasta po rudim sporo miast, jak dostanie to podpisze.
Troche mnie to zaskoczylo....
cule
2012-05-31 23:20:14
Scooby jak z paktem naszym?


Peter 2012-05-31 23:41:18
Mi tam jakoś specjalnie na miastach holenderskich nie zależy - jak Didi chce to może spokojnie sobie brać (czytaj zdobywać).

Z mojej strony jest wola zawarcia porozumienia i podpisania paktów.

Barteq 2012-05-31 23:41:27
Najlepiej by było, jakbyś dało radę pojechać Rudiego do końca. Wtedy będzie inna rozmowa, jak nie będzie już kogo bronić.
Jak oceniasz na to swoje szanse, Peter?

Barteq 2012-05-31 23:43:33
Sprawdzę jutro czym on tam dysponuje w okolicy, a jeśli katafarki są u Bombla, to praktycznie nie ma więcej armii, poza odrobiną złomu.

Peter 2012-05-31 23:47:19
Konnicą nie dam pewnie rady (ewentualnie za duże straty), piechota tupta powoli.
Jeszcze jakieś miasta zdobędę, ale teraz wszystko zależny od sąsiadów (Bodek, Didi, Ponti).
Jak się którykolwiek skusi to pozostali powinni pójść w jego ślady...

Z drugiej strony, gdy rozwaliłem główne siły Rudiego, to jest to okazja dla sąsiadów żeby coś przejąć bardzo niewielkim kosztem militarnym...

cule 2012-06-01 08:42:58
Rihi znowu proponuje jakiś deal. Ja coś nie wierzę, że będzie w stanie mi wybaczyć, szczególnie po tym sajgonie na forum. Do stolicy minimum musimy dojść i spalić. Wtedy można ewentualnie zacząć kombinować-może by przy okazji Bodka przystopował, bo jeśli ten się nałyka na nim i jeszcze na Rudim to znowu będzie kiepska sprawa z nim.

Peter 2012-06-01 10:20:36
"Wojna skończona, pokoje podpisane, jest wspólna akcja militarna u Rihitera (co prawda słysze o misclikach w ruchu wojsk co zwykle na froncie oznacza zdradę w nastepnej turze), zapowiada się współpraca u Rudiego, a paktów nie ma."

Proponowałbym abyście w tej turze staneli na ptakach i weszli razem ze Scubim do gry - może to przypadek - a może wstęp do zwrotu akcji (czyli wszyscy atakują nas trzech jednoczesnie).

cule 2012-06-01 10:22:10
Ale przecież mamy jeszcze pokój przymusowy. Teraz ni **** się nie opłaca Scooby'emu zdrada, bo nie będzie miał jak wrócić nawet.

Peter 2012-06-01 10:24:50
A fakt jeszcze 2 tury... ale co to za **pier*** miscklików na froncie...
Schodzi z linii kontry czy jak?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

cule 2012-06-01 10:34:27
Stał w mieście Czaja z którego mieliśmy ruszyć i zamiast ścieżką pójść to zlazł na trawę z drugiej strony i wrócił do miasta. Ja byłem w swoich miastach jeszcze, żadnego zagrożenia to nie zniosło poza stratą tury. Nie rozgrzeszam, bo też sądzę, że specjalnie zrobił, ale nie z tej strony patrzę-badziej niż ustawki z Rihiterem bym się doszukiwał kombinacji na Larym. Że ich oszczędził żeby wbić w Larego z tyłu...jakoś tak.

Z Larym to on się ciężko osrywa, mówię mu żeby robił swoje a ja te wioski koło mnie zajmę, a ten tam płacze, że by już, teraz natychmiast je palić, bo go oszukam. Bo on ma juz buźki smutne za larego, a po następnej bitwie będzie już pewnie z 4 miał i ja chcę Larego hodować żeby miał to niezadowolenie...

Mnie to nawet nie przyszło do głowy, bo wolę miasta Larego, ale jak już rzucił ten tekst to nawet niegłupie by to było ;)

cule 2012-06-01 10:40:37
Dziś poszły części zamienne, jutro chemia (już była narobiona pod końcówkę) a po jutrze rifling (nadwyżka z chemii i części zamiennych). Ewentualnie najpierw machnę stal na 99% , a później stal i rifling. Jedna tura później skoczą pkt, ale to dużo nie zmieni. Tak czy siak za chwilę wychodzę na czoło i nie ma opcji tego zmienić, bo riflingu i stali nie mogę opóźniać. Na aktualnej "kupce" (odłożonej kasce) jeszcze machne combustion i iron clady jakieś porobie, a później znowu zaczynam zbierać kaskę.

Sprawa genka-myślę czy by nie machnąć nim akademii. Coś się nie zapowiada żeby się kogoś dało dziubnąć nim a taka akademia to może się przysłużyć. Zrobiłem miasto produkcyjne z myślą o niej wiele tur temu-mam tak ponad 40 bazowych młotków. Także rifla co dwie tury by wypluwało. Jedyne miejsce jakie mi przychodzi do głowy, że genek się może przydać to Bombel, ale tutaj sporo niewiadomych. A młotki mogłyby już l;ecieć...

Barteq 2012-06-01 16:18:19
No to fajnie. U mnie niestety to tak szybko nie idzie :P .
Za jakieś 7, 8 tur działa, a potem długo, długo do rifli (potem chyba machine guny).

Taka luźna uwaga. Misclick pojawił się dokładnie tam, gdzie był dla niego korzystniejszy. Od mojej strony trzeba naprawdę pędzić do stolicy i dalej palić co się da, zanim cent dojdzie. Skubi wie, że jestem trochę zacofany i mój ewentualny rozwój nie stanowi aż takiego zagrożenia, jak Twój Cule :P .

Barteq 2012-06-01 16:28:23
Chyba dobrze się dzieje, że Didi chce negocjować. Natomiast, niech go fantazja nie ponosi, bo armii to on praktycznie nie ma.
Jeśli do aktualnego stanu powera doda się jeszcze 2 fakty - katafarki u Bombla (wypowiedź Pontiego z forum) i niezły rozwój technologiczny, to za dużo mu nie zostaje (sprawdzę dokładniej, jak tylko będę mógł machnąć turę).PS Może na wszelki wypadek zaklep sobie z nim OB, Peter, jakbyś się musiał przed Bodkiem cofać - taka luźna sugestia mi teraz wpadła :) .

Barteq 2012-06-01 16:30:34
Co do potencjalnej zdrady Skubiego, to też nie sądze. Jeszcze za mało pojechaliśmy Rihitera, a poza tym, wojo zostaje mu odcięte, bez możliwości powrotu.

Od mojej granicy też wszystko wycofał.

Barteq 2012-06-03 15:40:35
Co tam u Ciebie, Peter?
Rudi coś się w kronice przechwala, że Ci trochę koników ubił.

Peter 2012-06-03 15:47:40
Ściema - jednego ubił, który w poprzedniej zjarał miasto na uboczu.

Napieram dalej.

Barteq 2012-06-03 15:57:38
To dobrze :) . Poniżej Didi:Jak widać niezwykle potężna armia ;) zmierza w stronę Rudiego. Zlokalizowałem jeszcze 3 nowe muszkiety i 4 katafarki (połowa broni miast, bo zostało kilka warriorów) :D .

Peter 2012-06-03 16:02:45
Mam nadzieję że tym zaatakuje Rudiego a nie mnie...

cule 2012-06-03 19:46:53
Powiem tak-bez podpisania jawnego dalej nie wchodzimy Barteq. To co widać na Twoich screenach to jakaś jedna wielka ściema. Sam widziałem u Araba i w okolicy jakieś 8-10 katap, których nie zniszczyłem przez cofkę. Pytam gdzie one są? Oczywiście już są działami, ale gdzie są? Niczego nie bronią? Nie lecą do stolicy?

Tymczasem moje wybrzeże ledwo bronione, a galeonów nie ma! Stały pod Rihitergradem w momenci mojego ataku, a teraz sie rozpłynęły. Zakładając, że nie miałby co na nie wrzucić to pytam czemu nie płyną mnie blokować, palić sieci? Odpowiadam sobie sam-na galeonach pochował działa. Kilkanaście dział jak nic siedzi na galeonach. Jak tylko podejdziemy i nimi **pier*** to nie ma co zbierać po nas.

Mamy jeszcze przymusowy pokój z ZSRR, tyle dobrze. Ale może nas Ruski wystawić, uchylć się, Rihi zmiecie nasze rycki, a Scooby pójdzie np. zdobywać Francję.

cule 2012-06-03 19:50:27
Z drugiej strony nasz jawny też nas nie chroni przed taką wystawką. Musimy być mega ostrożni :/ W sumie sytuacja jest taka, że jak Scooby zechce to nas wystawi i nie da rady tego uniknąć...fakt, że my też możemy, tylko my wtedy nie zyskamy nic Musimy chociaż do stolicy popalić żeby mieć przestrzeń jakąś.

cule 2012-06-03 23:57:46
Ponti podobno już rifling bada. Nieźle. Bodek się dalej pluje?

Zaczyna mnie *****ć zachowanie ruska. Co gorsza dwie nowo rosnące potęgi sam nam tak przychylne, ze aż boli (ponti i Bodek) więc coraz poważniej myślę żeby wystawić Scooby'ego Rihiterowi...tylko jak to zrobić żeby się nie okazało, że to był sciema i Rihi poleci do Scooby? Ehhh ciężka rozkmina :P

cule 2012-06-03 23:57:46
Ponti podobno już rifling bada. Nieźle. Bodek się dalej pluje?

Zaczyna mnie *****ć zachowanie ruska. Co gorsza dwie nowo rosnące potęgi sam nam tak przychylne, ze aż boli (ponti i Bodek) więc coraz poważniej myślę żeby wystawić Scooby'ego Rihiterowi...tylko jak to zrobić żeby się nie okazało, że to był sciema i Rihi poleci do Scooby? Ehhh ciężka rozkmina :P

Barteq 2012-06-04 14:46:04
Ponti rifling? Kiepsko to wygląda. Muszę dzisiaj zerknąć, ile ma miast. Pewnie ponad 30. Mam nadzieję tylko, że szybko dojdzie do wniosku, że zwycięzca może być tylko 1, więc ze Skubim nie do końca mu po drodze.

Co do Bodka, to powiem tak. W obecnej sytuacji, po upadku Rudiego, powinno być mu bardziej z nami po drodze (choćby ze względu na Rihitera), ale tu wszystko jest w rękach Petera ;) . Może też zostać połączyć się z komuchami i skupić się na Japonii.

Barteq 2012-06-04 14:55:38
Z tymi działami na okrętach mnie zmartwiłeś. Ma to 1 duży plus, że stolicy tak nie wybroni, ale musimy się ustawić na wzgórzu po skosie w dół od niej.

Skubi mnie też drażni, ale przynajmniej do spalenia stolicy nie powinien bruźdić. Gorzej potem. Może nas wystawić, jak nic. My go teoretycznie też, ale na dzisiaj, to on jest nam bardziej potrzebny, niż my jemu...

cule 2012-06-04 15:08:48
A jego stolica nie jest kratkę od morza? jeśli jest to i tak może przez fort ;) No i druga rzecz-jeśli miałby nas bić jak będziemy stali na jednym polu ze Scoobym to nie ma źle. A wystawić przed spaleniem stolicy to nas chyba nie wystawi...

Peter 2012-06-04 15:10:06
"Co do Bodka, to powiem tak. W obecnej sytuacji, po upadku Rudiego, powinno być mu bardziej z nami po drodze (choćby ze względu na Rihitera), ale tu wszystko jest w rękach Petera"

Wygląda na to że będę musiał mu ustapić w kwestiach terytorialnych, a wtedy się dogadamy na dłużej, bo i mu i mi zupełnie wojna pomiędzy nami jest nie na rękę.

Peter 2012-06-04 15:12:42
"No i druga rzecz-jeśli miałby nas bić jak będziemy stali na jednym polu ze Scoobym to nie ma źle."
Chyba że Scubi wyśle propozycję pokoju i pomimo stania na tej samej kratce, wy dostaniecie bęcki a on max teleporta jesli to kultura Rihitera.

cule 2012-06-04 15:13:18
Może jak się dogadamy z Rihim to zmięknie? :) Dużo wymaga od Ciebie?

Barteq 2012-06-04 16:00:56
Rihi ze mną nawet nie próbuje rozmawiać. Chyba ma focha :P . Szczerze, to nie widzę żadnej płaszczyzny do porozumienia. Jak mu zrekompensować spalone miasta - budynki, ludność...

Fortu tam nie ma. Tylko farma. Chyba, że jest nadbudowany, ale w to wątpię. Kompletnie nie spodziewał się ataku.

Pytanie, czy to się Skubiemu opłaca się nas już teraz wystawić. Nie mamy aż tak dużej armii, żeby strat szybko się nie dało odbudować, a akurat rycki na Skubiego i tak niezbyt przydatne :) . Jeśli podpiszemy pakt, to ja bym zaryzykował.

Barteq 2012-06-04 16:02:16
To by była świetna dla nas wiadomość, jakbyś się dogadał z Bodkiem, Peter. Bodek na tyłach Rihitera byłby dla nas sporym odciążeniem :) .

Peter 2012-06-04 22:15:29
O Scubi i Rihiter razem w grze...

Na Bodka na froncie z Rihiterem bym nie liczył, zbiera wojo w okolicy Rudiego.

cule 2012-06-04 22:20:21
O proszę, czyli zgodnie z planem postąpił Scooby...no nic, zobaczymy o co chodzi. Przyznam, że nie spodziewałem się jego zdrady takiej wprost, bo w rozmowie telefonicznej (a nie jakimś tam pakcie) dwukrotnie dawał mi słowo i obiecywał...jeśli teraz zrobi jakis nożyk to przyznam, że mnie *** :D

A z Bodkiem się nie dogadasz nic? Bo zanim zauważyłem te kombinacje Rihiter-Scooby to miałem się pytać czy mamy jakiś plan na pomoc Bomblowi. Teraz to już w sumie może się okazać, że nam będzie trzeba pomagać :D

Peter 2012-06-04 22:32:35
"A z Bodkiem się nie dogadasz nic? "
Powinienem dogadać się na tyle żeby mieć spokojną granicę - kwestia ile będę musiał oddać (ale ze zdobytego na Rudim, więc jakoś szczególnie nie szkoda).

cule 2012-06-04 23:20:44
Scooby coś tam ****** o niesprawiedliwości społecznej więce zdrada jest faktem. Ja udupiłem 35 rycków, Barteq 10 o ile pamiętam. Będzie źle, ale mamy 4-5 tur aż minie przymusowy pokój z ZSRR także może nie przejedzie jak po łysych kobyłach :D

Peter 2012-06-04 23:22:46
"ale mamy 4-5 tur aż minie przymusowy pokój z ZSRR"
A ten przymusowy pokój to z jakiej okazji?


cule 2012-06-04 23:26:42
No nie ma 10 tur po podpisaniu pokoju?

Peter 2012-06-04 23:34:38
"No nie ma 10 tur po podpisaniu pokoju?"
Hmm, jest ale moim zdaniem to już minęło te 10 tur...
A to u mnie i Bartka już minęło a u Ciebie jeszcze nie - jak celowy zabieg to nasze miasta zaczną zaraz pękać...


cule 2012-06-04 23:35:47
Przecież ja jdną turę po Was podpisałem...bierzesz pod uwagę, że było 5 dni dyplo off? Mnie się zdaje, że "w czasie dyplo" to minęło dopiero 5 tur.

cule 2012-06-04 23:38:08
Wg. civstats jest piata tura od momentu podpisania pokoju. (AD 940)

Peter 2012-06-04 23:38:56
No to jest czas na przygotowania.

Spalicie stolicę?

cule 2012-06-04 23:40:13
Co Ty, ja nie sądzę żeby przetrwał jeden nasz ludzik. Jak walnie działami, jeśli faktycznie miał upchane na łodziach, to będzie tylko dobijanie. Może kilku naszych rycków przetrwa uszkodzonych na maksa, ale nie uciekną i tak.

Barteq 2012-06-05 02:57:01
Jednak zrobiliśmy błąd. Nie sądziłem, że już teraz zdradzi, bo Rihiter jeszcze nie jest całkiem zjedzony i może się odbudować. Strasznie żałuję, że nie poszliśmy od dołu, bo by nic nie mogli wtedy wykombinować, natomiast zachowanie Skubiego, jako człowieka (nie władcy) mógłbyś delikatnie Cule spuentować. No cóż, dla niektórych zwycięstwo jest ważniejsze od :P .

Praktycznie rzecz ujmując, to mam pozamiatane - granica ze Skubim i łamipaktami po 2 stronach. Trudno. Trzeba zacząć ostrzej grenadierów ścinać.

PS1 Trzeba pisać do Cheosa, żeby uziemnił wojska Skubiego na trochę.
PS2 Ile masz do rifli, Cule?

Barteq 2012-06-05 02:57:38
Miało być - ważniejsze od własnego honoru :P .

cule 2012-06-05 07:58:36
Stal jutro, rifle pojutrze, albo turę później.

Do cheosa napiszę, dziś turkę tak koło której dasz radę?

Barteq 2012-06-05 12:20:04
Jestem do 17:30.

cule 2012-06-05 17:44:45
Cheos już poinformowany, wieczorem zajmie się sprawą (potwierdził, że to wbrew regualminowi).

Peter niezorientowany o co chodzi-Scooby dziś od razu ruszył teleportowanym wojem.

Peter 2012-06-05 18:44:25
"Peter niezorientowany o co chodzi-Scooby dziś od razu ruszył teleportowanym wojem. "
A gdzie nim jest?
Został zablokowany i nie może wracać ani atakować?

Jak sytuacja - dacie tam rade czy każdy moja jednostka będzie na wagę rycerza i mam raz-raz wracać od Rudiego?

cule 2012-06-05 19:00:09
Hmmm no u Rihitera nic się nie ostało. Co do sytuacji jak skończy się pokój przymusowy to zależy od Scooby. Jakieś kozaki jeszcze podjechały przez teren Czajmena. Jakby je teraz połączył to ma 45 koazków w stacku i jak Rihi dołączy rycki to się robi taka sytuacja jak przed chwilą mieliśmy my czyli idą i palę i się weselą :) Jutro pierwsze działa mi wylezą, pojutrze zaczynam draftować rifle. Jest jeszcze trochu kaski na przezbrojenie także wszystkiego nie spalą, ale nie będzie wesoło. Gorzej u Bartqa. Tam nie dojdę niczym, a on nie ma dział. Samymi katapami i riflami to będzie baaardzo ciężko :/

cule 2012-06-05 19:03:16
"A gdzie nim jest?
Został zablokowany i nie może wracać ani atakować?"

No teoretycznie mógł, bo Czajmen mu jeszcze nie zamknął granic. Ale on poleciał wgłąb Rihitera i to jest jakaś brzydka opcja. Zaśmierdziało okrążeniem. Pytanie czy dogadał się z Bodkiem i ten mu OB dla wjazdu do Ciebie, czy dogadał się z Bomblem i on otwieraobdla wjazdu do mnie...

Tak czy siak liczą na solidną karę, bo dwa typy co studiują regulamin co do litery się dobrały i na pierwszej wspólnej wojnie, w pierwszej jej turze już walnęli teleporta i ruszyli wojo :D

cule 2012-06-05 19:09:24
Aha jeszcze taka ciekawostka :D Po tych batach dalej jestem 2 w armii...

Ciekawostka 2-mam 1,5 mln, a Scoboy 2,5 :D

Ma chłopina potencjał teraz...

A z tym jawnym to był taki żart czy serio myślisz, że teraz Scooby da nam pakt radośnie? :P

Peter 2012-06-05 21:58:19
"A z tym jawnym to był taki żart czy serio myślisz, że teraz Scooby da nam pakt radośnie? :P "
A co by ten pakt był warty jak nawet przez telefon kłamie?
Pewnie że ponury żart...

Barteq 2012-06-05 23:55:56
Gdyby musiał, to pewnie by i jawny złamał, ale to tylko w jakiejś wybitnie wyjątkowej sytuacji. Normalnie pasuje mu do CV brak opinii łamipakta, więc, gdyby podpisał, to by raczej nie złamał, ale po co miałby teraz podpisywać? Po prostu będzie sobie szedł kozakami z Rihim bez żadnego paktu z nami.

Barteq 2012-06-06 00:02:52
Ja jestem 5 z 1,3m, więc jeszcze nie ma tragedii, ale nie ma co się oszukiwać. Jak wejdą chłopaki w 3, razem z kozakami, to będzie jak w tym powiedzeniu o Herkulesie (+ jeszcze Skubi z drugiej strony riflami). Trudno, pogodziłem się ze swym losem. Przynajmniej będę miał spokój przez wakacje i końcówkę euro :) .

Rihi coś się odezwał, ale jeszcze mi nie przestawił swoich warunków. Pewnie głowa Cule na co oczywiście nie przystanę. W sumie, to nie widzę żadnej sensownej możliwości z nim porozumienia. Ma teraz wszystkie atuty po swojej stronie, więc drobne ustępstwa go nie zadowolą.

Barteq 2012-06-06 00:05:45
A teraz poproszę o poradę. Mam 1000 złota na koncie i 7 tur do dział. Czy iść w działa, czy może przezbrabiać landknechty i inne prehistoryki na grenadierów?

Peter 2012-06-06 11:04:13
"A teraz poproszę o poradę. Mam 1000 złota na koncie i 7 tur do dział. Czy iść w działa, czy może przezbrabiać landknechty i inne prehistoryki na grenadierów?"

Jak dobrze rozumiem to za 7 tur to połowy kraju możesz nie mieć, więc moim zdaniem zupełnie nie będzie Ci potrzebny nowych tech.
Jak nie wiesz co zrobić to zbieraj kasę przez parę tur - jak będzie źle to idzie na przezbrojenie, jak będzie dobrze to nowego tech wymyslisz.

Moim zdanim w miastach granicznych Cule powinien docinac canony które powędrują do Bartka - nawet w celach propagandowych.


"Ja jestem 5 z 1,3m, więc jeszcze nie ma tragedii, ale nie ma co się oszukiwać. Jak wejdą chłopaki w 3, razem z kozakami, "
A dlaczego mili by nie wejść?

"Trudno, pogodziłem się ze swym losem. Przynajmniej będę miał spokój przez wakacje i końcówkę euro ."
Mam takie małe życzenie jako sojusznik od początku gry praktycznie, żebyś walczył do końca - miasta draft i wycinka do jedynek, cały szmal na usprawnienie woja, wszystkie usprawnienia (włącznie z drogami) na swoim terenie wypalone do zera.
Ja mam zamiar walczyć do końca - pomimo że dopiero muszkiety będę miał, to kłmliwemu skurwelowi *** wszystkim co tylko uzbieram - nawet warriorem (chociażby dlatego że za każda walkę na nie swoim terenie dostaje się niezadowolenie wojenne).

Czym tylko dam rade wracam z Holandi (to się Bodek ucieszy bo mu 6 miast moich wpadnie w tym z colosem i latarnia - może nawet nie wejdzie mi dalej w głąb terenu z tej radości).

Uważam że powinnismy się bronić zaciekle, odstraszyć wroga, a później wisieć u granic kłamliwego skurwiela taką ilością wojska że nawet jako fin się zesra i z nauka stanie.

Dobra - **pier***, **pier***ą, zaciskanie zębów, ściskanie posladów iścinka na maksa - we trzech damy rade naprawdę potężną armie wycisnąć z naszych miast.

Bardzo ważna teraz jest dyplomacja - istnieje mozliwość dogadania się z Rihiterem, czy mu za duzo zjaraliście?
Jak mysli trochę do przpodu, to może wymysli że my tu z kłamliwym skurwielem będziemy toczyć święta wojne do końca, a on moze sobie spokojnie odlatywac i wygrywać (a jak nie wymyslił jeszcze tego to mu to zapodajcie).


Peter 2012-06-06 11:07:46
Wersja uproszczona poprzedniej wiadomości - ścinać masz ci los wszystko, za szmal usprawniac unity, dogadywac się z Rihiterem (no chyba że wolicie ze Scubim - to trudno dostosuję sie).


cule 2012-06-06 11:21:23
Z tym szmatławcem oczywiście nie ma żadnych układów. Z Rihiterem może być, tzn. tak twierdzi...czy go dotrzyma to inna sprawa.

Warunki dał ciężkie, ale nie zaporowe. Może się jeszcze unegocjuje. Chce ode mnie 3 miasta i 2k golda. Miasta dwa orzeszki i jedno ładne. Także kilka kwestii:

-czy Barteq dostanie drugie tyle rządań czy to za nas dwóch starczy
-czy zejdzie z golda, bo 2k to sporo...
-czy pomoże aktywnie z kozakami Scooby'ego, aby nie uciekły. Bo jak uciekną i się połączą z resztą to nam ten pokój i tak wielce mało da. jak pomoże ich odcielić i uda mi się je wyciąć (przebroję rifle i działa) to ma jakiś sens układ.

Tylko najbardziej boję się, że zapłacimy, miasta weźmie i napisze "hhaha, patrz Brennusie jak miło być wydymanym" ;)

cule 2012-06-06 11:36:11
Jak jest z tym ob? Czy raz podpisane nie omozna zerwać prze 10 tur (chyba, że wojną, ale tutaj tak nie da rady) czy to tylko wymiany handlowej dotyczy?

Bo gdyby tak było, a Rihi nas by nie dymnął to by można Scoobę zamknąć u Rihitera na 10 tur ich pokoju. Stoi tak że jak dostawić dwa spalone miasta to będzie zamknięty. O ile cheos cofnie ten jego ruch po teleporcie, bo na razie to się nie pali do tego....

cule 2012-06-06 11:37:32
Widzi ktoś Koreę? Zrobili astro i chemię? Bo nie wiem czy nam nie wpłyną zaraz na morze wewnętrzne.

Peter 2012-06-06 11:44:46
"Jak jest z tym ob?"
OB - odpalaj brateńku civkę i sprawdzaj, za ważne aby teraz z głowy zgadywac.

"Z Rihiterem może być, tzn. tak twierdzi...czy go dotrzyma to inna sprawa."
"czy Barteq dostanie drugie tyle rządań czy to za nas dwóch starczy"
Cule - tylko jedna sprawa - negocjujesz jako cały sojusz, CAŁY - żeby nie było że ty się dogadasz a Bartka zjarają, a ja mam się temu przyglądać i ustawić jako nastepny w kolejce.

Targuj się ostro i drukuj wojo, jego wykres będzie najlepsza karta przetargowa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Peter 2012-06-06 11:47:05
"Widzi ktoś Koreę? Zrobili astro i chemię? Bo nie wiem czy nam nie wpłyną zaraz na morze wewnętrzne. "
Ja widzę - stal za 16 tur.
Produkcja - muszkiety i katapki.
Jak to przezbroji, to mam kłopot (nie wspominając o posiłkach od kłamliwego skurwela).

Peter 2012-06-06 11:47:53
Ale jeszcze sprawdze tę koreańskie dane, bo wczoraj robiłem turkę z doskoku i póxno wieczorem, więc nie jestem pewien.

cule 2012-06-06 11:48:23
Nie no to to ja wiem, tylko chodzi mi o cenę jak liczy Rihi.

Sprawdzić teraz nie mogę bom w pracy.

Wojo sie robi, jeszcze tylko dwa banki kończę żeby kasa na przezbrojenia łatwiej leciała.

P.S. Kozaki będą mieć bonus do kawy? Jest sens lecieć do niej żeby to pozostałości rycków poprzezbrajać?

Peter 2012-06-06 12:03:37
"P.S. Kozaki będą mieć bonus do kawy?"
A co mają nie mieć?
Teraz lecisz rifle na canonach, a w techach po piechotę.

I dlaczego zadajesz takie oczywiste pytania?
Naprawdę nie grałeś na tym etapie w civkę czy jak?

cule 2012-06-06 12:11:11
Naprawdę. :)

cule 2012-06-06 12:12:13
(szkoda, że nie jestesmy na skajpie, bo mógłbym teraz wysłuchać tego szyderczego śmiechu, którym już raczyłeś :D

Peter 2012-06-06 12:53:07
Ups, myślałem że powtarzasz mój dowcip, bo ja często żartowałem w stylu "A to w civ są samoloty?", ale to dlatego że większośc gier 1 vs. 1 rozstrzygałem dużo wcześniej niż je wynaleziono :DBarteq 2012-06-06 13:28:17
Jeśli pamiętacie master of oriona 2, to tam miałem podobną dyskusję ze znajomym. On kończył większość gier przy pulson missle, a ja grałem długodystansowo, na największych mapach. Jak usłyszał pojęcia w stylu stellar converter czy death ray, to nie widział, co to kompletnie co to jest. Pamiętam jego minę, jak mu pokazałem bitwę, gdzie jakiś 20 moich doomstarów (ich też nie widział :P ) wytłukło w 2 - 3 tury armadę prawie 200 okrętów wroga (samych doomstarów było z 50. To były czasy... :D

Ja akurat w civce sporo gier dojechałem do współczesności i dobrze się czuję w tych klimatach, a lotnictwa, to po prostu uwielbiam używać :) . Ten collateral z bomberów jest genialny, jeśli ma się tylko wystarczającą przewagę, żeby go móc użyć ;) .

cule 2012-06-06 13:34:36
Nie mam pojęcia co napisałeś Barteq :D

Ja w civ grałem tylko na duel 1vs1. Nawet kontów nie grałem nigdy...z kompami tym bardziej. Dlatego najdalej w życiu doszedłem właśnie do kawy i dział, ale to był jeden czy dwa razy i nie pamiętam takich szczegółów. Czołga i infantry nigdy nie tknąłem :(

Barteq 2012-06-06 13:34:50
Spokojnie. Nigdy się nie poddaje i zawsze walczę do końca. Rihiter jest skory do rozmów (na szczęście nie ma już focha), natomiast, jak mówiłeś Cule, pytanie, na ile można mu ufać??? Zobaczymy, co jeszcze ode mnie zarząda.

Zresztą. Skubi wchodzi do Francji i jeśli będę musiał zostawić Czajmena samego, to zaraz ruskiego będę miał z 2 stron, co praktycznie uniemożliwia skuteczną obronę, przy jego przewadze technologicznej.

Barteq 2012-06-06 13:36:23
Master of orion to, upraszczając, taka civka w kosmosie.

Barteq 2012-06-06 13:40:56
Skubiego raczej nie odetniemy. OB nie można łamać przez 10 tur (chyba się w tym modzie da, ale tylko poprzez wypowiedzenie wojny - wydawało mi się, że normalnie nie można było podczas 10 tur OB wypowiadać wojny, ale tutaj to chyba dozwolone, bo już 2 razy słyszałem o takiej sytuacji - ta opcja tak czy siak odpada, bo mają 10 turowy pokój).

Barteq 2012-06-06 13:41:37
Zatem jeszcze trochę kasy odłożę i zobaczymy, co z nią zrobię.

cule 2012-06-06 22:01:04
To pewnie Ty się Barteq dobijasz? Ja już kończę. Chyba nie musimy dziś razem nic robić?

cule 2012-06-06 22:01:17
Nie ruszaj się tylko wojem jeszcze, zaro Ci coś napisze.

Barteq 2012-06-06 22:02:45
Tak, próbowałem się dobić z 2 kompów.

Barteq 2012-06-06 22:02:53
ok

cule 2012-06-06 22:15:16
Ok, więc chodizło mi o to żebyś konikami wszystkimi gnał do Frnacji. Wjeżdżaj na miasta które bedize atakował Scooby. On Ciebie będzie mógł zaatakować w 167 turze. Także masz 3 tury żeby popalić chatki. Ty zarobisz na przezbrajanie, on straci chociaż trochę. Ja już pojechałem do inka. Mam turę więcej, ale znowuż u mnie isę kręci też koreaniec i on może mnie atakować chyba (kiedy z nim pokój walnęliśmy?). w każdym razie kilka już spaliłem, 20 koników tam mam więc jutro sobie dobrze popalę i pojutrze. Będzie z 200-300 golda chociaż, zawsze parę grosze na przezbrój (a dla niego podwójny cios, bo zanim wzrosnie chatki żeby dawały bonus z fina to trochę minie znowu).

Barteq 2012-06-06 22:27:40
Mało tych koników mi zostało, ale co mam to wyślę.

Barteq 2012-06-06 23:20:25
Widzę dokładnie armię Skubiego we Francji, bo kiedyś specjalnie ładowałem tu SP na taką okazję i zaraz powrzucam obrazki. Jeśli uda mi się z Rihiterem porozumieć, to wchodzę więksością sił i spróbuję ubić dziada.

Kozaki poszły do Centa i najwyraźniej zmierzają na południe. Niedługo mi uciekną, więc bądź czujny Cule (nie wydaje mi się, że by do mnie poszły, bo wtedy zginą; ponad 20 lanknechtów blisko granicy, a są jeszcze katapy, muszkiety, grenadierzy w okolicy - tu akurat dam radę, jeśli będą bez obstawy).

Barteq 2012-06-06 23:31:23
Rihiter też raczej w Twoim kierunku zmierza, Cule, ale po kolei:

Francja:
Barteq 2012-06-06 23:55:56
Egipt:

Kozaki:Największe zgrupowanie Centa:
Barteq 2012-06-07 00:04:43
Kartagina:

Główny stack:Resztówka:
Barteq 2012-06-07 14:24:40
Rihiter zarządał ode mnie 1000 złota, zwrotu ziemi, granicznej wioski i Hamburga. Na 3 pierwsze warunki mógłbym przystać, przy założeniu, że kase mam rozłożoną na raty, natomiast Hamburga nie oddam. Jest to 17 i mam tam maoi, więc, przy mojej ilości miast, straty są zbyt duże, żeby to miało jakikolwiek sens.
Jeszcze nie odpisał. Chyba rzeczywiście łatwiej by było wspólnie negocjować.

Barteq 2012-06-07 17:43:40
Niestety Rihiter się uparł na Hamburg i porozumienia nie osiągniemy. Przez to raczej nie będę w stanie zrobić pułapki we Francji :( .

cule 2012-06-07 21:05:56
Zapowiada się, że z Rihim będzie ciężko. Ode mnie chce 1500 i 3 miasta nadal. Napisałem że damy 1500 i moje 3 miasta, ale jak pokój da też z Tobą. Jak się nie zgodzi to niech się pałuje, bo 2500 i kilka tłustych miast to "lekkie" przegięcie.

Wymyśliłem jako taki sposób na jego statki-genka jeszcze nie użyłem także z genka i teokracja zrobię ironclady z 3 ruchami. Dodatkowo nie powenien się tego spodziewać więc może uda się jakaś pułapka.

cule 2012-06-07 21:09:15
Nie mogę wbić przez Bartqa. Zanim wyjdziesz daj znać (sms) żebym wbił zaraz za Tobą, bo jeszcze się załaduje ktoś...

Barteq 2012-06-07 21:16:27
To ciekawe. Ze mną nadal osobno bardzo ostro negocjuje.
Dałem mu ostateczną propozycję, bo naprawdę mam ochotę rozbić Skubiego - 1500 golda, ale rozbite na 3 raty (czuję problem z Cheosem...) i tą wioskę Pisę.

Widzę, że zrobiliśmy od początku błąd negocjując osobno.

Ciekawostka jest taka, że Skubi ma jakąś dla mnie jakąś propozycję i pisze do mnie wierszykami (marnej jakości, ale humor to mu dopisuje).

Barteq 2012-06-07 21:16:37
ok.

cule 2012-06-07 21:22:24
Poeta się masz ci los znalazł.

cule 2012-06-07 21:23:13
W kronice też...ciekawe jakie pokłady radosnego uniesienia, wręcz podniecenia może wywołać zrobienie ze swojej gęby dupy ;)

Peter 2012-06-07 21:46:02
"W kronice też...ciekawe jakie pokłady radosnego uniesienia, wręcz podniecenia może wywołać zrobienie ze swojej gęby dupy ;) "
Różne są afrodyzjaki jak widać.

"Widzę, że zrobiliśmy od początku błąd negocjując osobno."
Polecam to naprawić i założyć nowy pakt na 3 osoby i negocjować od początku, czy też dalej, już tylko w tym pakcie.
Ma to sens taki, żeby nie wyszło że jeden się dogada a drugi nie....


Dajcie info jak krytyczna jest sytuacja, czyli gdzie ma się wojskiem meldować - na razie idę domyślnie na granicę z koreańcem który ma za 7 tur stal (dostał iventa na przyspieszenie nauki).

Wycofuję się od Rudiego - lepiej stracić tam nowe miasta, niż mają Wam popalić jakieś wypasione (szkoda latarni i colosusa hlip, hlip).

Dobra, ze swojej strony wymyśliłem że odpalam złoty wiek i na nim robię nacjonalizm i teokrację i drukuje wojo - na początek macki ale szybko przejdę na muszkiety i długo do rifli bede lazł, ale zawsze będzie z mojej strony ekipa do dobijania.

Proszę tylko o jakieś skoordynowanie poczynań, czyli gdzie mam szatkować.

Barteq 2012-06-07 22:31:45
Wiadomość, jaką dostałem, od poety - komucha:

Witam Hammiego sojusznika mego byłego..
Porozmawiamy pogadamy, może wspólne interesy mamay.....
ZSRR zachłanny nie jest ,sprawiedlie dzieli się terenem....
Ślemy ofertę szczodrą, Niemcy się mocno zmocnią....


To mi przypomina Koreę Północną, gdzie wódzowi się również wydawało, że ma talent literacki.

Barteq 2012-06-07 22:34:00
Tylko nie wspominajcie o tym na forum, bo chciałbym się chociaż rozeznać co to za cudna oferta ;) .

cule 2012-06-07 22:35:40
Weź mu przypomnij jak szczodrze podzielił Inka ze mną :rotfl:

Kurde problem jest. Wypodziedziałem wojnę Faustowi, a ja mam wojnę jako pierwszy (on dziś już robił turę więc z nim mam jako drugi). Byłoby do odkręcenia pewnie, ale skosiłem sporo woja mu...domela nie ma. Do cheosa już dzwoniłem i powiedział, że nie mogłem wypowiedzieć tej wojny także lipa. Pewnie cofka i jakaś miła kara na moje zbyt rozbujałe finanse :)

Barteq 2012-06-07 22:39:37
Co do spraw ważniejszych. Kozaki chyba idą do Bombla:Przesłać mu to?

Barteq 2012-06-07 22:43:09
Może wpisz natychmiast info na forum, że gra wstrzymana, i daj pauzę do wejścia Cheosa.

Barteq 2012-06-07 22:45:12
Rihiter już wszedł, ale mogę mu posałać smsa, że gra wstrzymana (żeby dał pauzę i wyszedł)???

cule 2012-06-07 22:49:58
Napisałem mu w tajnych, przeczytał. Czy da to zobaczym ;)

Barteq 2012-06-07 22:56:54
Ok, to nic nie robię samemu.

Inne raporty:

Rihiter stoi (tak, jak wczoraj - część stolica, większość koło Ciebie). Działa w większości wyleczone.
Cent mi podszedł od dołu 2 riflami i 20 knightami. Wycofałem się nowych miast do Pisy i jeśli podejdzie dalej, to go tu rozbiję. Tamte oczywiście odpuszczam. Dopilnowałem tylko, żeby nie wzrosły i nie zostały przejęte bez dogadania się z Rihim.

Barteq 2012-06-07 23:04:12
Tylko spalone.

Jest szansa, że Rihiter przystanie na ofertę Pisa + 2*750. Dać taką finalną ofertę, czy robimy coś razem?
Mi teraz pokój z Kartaginą dużo bardziej potrzebny niż Tobie, bo pozwoli częściowo ratować Francję (i zrobić na Skubiego pułapkę), więc prosiłbym o szybką odpowiedź, czy wysyłać taką finalną ofertę?

Jutro, jeśli nie urodzi mi się inżynier, to mogę odpalić złoty. Szkoda mi mojego, ale i tak do niczego sensownego go nie użyje, a posiadanie dział może uratowić mi tyłek i bardzo utrudni zadanie Skubiemu.

cule 2012-06-07 23:08:09
Ja mu napisałem, że moje trzy miasta+1500 za nas dwóch ;) Daj mu w takim razie ostateczną, że moje 3 miasta +2k za nas dwóch. Ale coś czuję, że on sie uparł na ten hamburg, a to już za dużo raczej.

Barteq 2012-06-07 23:08:37
Jeśli dogadam się z Rihiterem, to przydałaby mi się Twoja pomoc, Peter. Trzon mojej armii pójdzie do Francji, więc strefa graniczna z Ruskim (obok naszej granicy) będzie słabiej obstawiona (natomiast mam już kilka grenadierów w okolicy). Będzie mi głównie chodziło o trzymanie jakiegoś oddziału w okolicy na wypadek jakiejś kontry.

Barteq 2012-06-07 23:15:23
Pisę mu obiecałem, więc nie będę już tego cofał, a to miasto ledwie do 6 dochodzi.

Możemy ostatecnie dać jako finalną ofertę:
Twoje 3 miasta, moje 1 (Pisa) i 2000 złota, ale to naprawdę maks.

Barteq 2012-06-07 23:17:06
Chyba, że dać mu wybór - np: 3 miasta i 2000 lub 4 miasta i 1750 złota (coś w tym stylu).

cule 2012-06-07 23:44:21
może być te 4 miasta i 2k golda. już tam uj z 250.

Barteq 2012-06-08 01:21:26
Ok. Napisałem.

Barteq 2012-06-08 01:40:35
Cytuję:

Nie zadowala mnie to. Wyrządziliście mi większe szkody, a teraz chcecie bym o tym zapomniał za jakieś byle ochłapy. Mogliście zajmować sie Scoobym do woli, nawet wam w tym pomagałem. Wy woleliście jednak wbić mi kosę w plecy. Chcecie się na powrót zająć Scoobym? Chcecie by wrócił układ sprzed 10 tur? To czas zacząć płacić za skurwysyństwo. Płacić prawdziwą monetą, a nie byle gównem.

Barteq 2012-06-08 03:36:11
Mam dość tej z nim dyskusji. Napisałem mu, żeby się zatem sam określił ile to go złota, przy 4 miastach zadawala.

Napisałem też do Skubiego, żeby się dowiedzieć, na czym ta jego "super oferta" polega.

PS Najchętniej, bym teraz podpisał ze Skubim pakt o nieagresji na dłuższy czas i zrobił z siebie prawdziwego wrzoda dla łamipakta. Na GA dojść do szybko pary, naciąć grenadierów, przezbroić katapy na działa i ustawić się przy granicy. Jak gdzieś się ruszy do natychmiast mu wchodzić na tyły, a w razie potrzeby, szybko się cofać. Od czasu do czasu też odwiedzić tego drugiego cwaniaka - pseudo faraona. Może wtedy by dziecko w końcu przestało płakać, że mu ktoś zabrał lizaka, opamiętało się i w końcu zaczęło normalnie rozmawiać...

Barteq 2012-06-08 21:24:27
Pomyślmy, ile złota przy 4 miastach...

1) Oceńmy wartość tych miast.

- Carycyn, zapadła dziura z 1 pop, przeorana przez wojnę już chyba z 8 razy w całej historii, cud że nigdy nie spłonęła. Dodatkowy ciekawy fakt, mogę ją odbić w każdej chwili.
- Spisa, kolejna dziura, ciut mniej zapadła, ale na pograniczu kulturalnym będzie ciśnięta niemiłosiernie, prawdopodobnie niebawem z racji kultury HRE (i tego, że miasta Kartagińskie generujące kulturę w okolicy zostały spalone!) pewnie wróci do HRE na powrót.
- Kolhapur, sytuacja analogiczna do Spisy, tyle że na potencjalnej granicy z Indiami.
- Madurai, jedyne coś warte miasto, bodajże 8 w chwili obecnej. Budynków na pewno za wiele nie ma, bo mimo wszystko jest to miasto stosunkowo nowe (ma może z 40 tur, ale nie jestem pewien).

2) Straty Kartaginy po zdradzieckim ataku Indii, w którym wiernie asystowało HRE.

- Hadremetum, rdzenne miasto kartagińskie, 3 postawione, czyli koło 2-3 tury. 14 popa, full budynków, full kultury, ładna produkcja nauki, obrobiony super teren.
- Centville, świetne miasto będące w Kartaginie już od około 80 tur. 19 popa! National Epic, full budynków, b.duża produkcja nauki, kultury, bardzo wydajna farma wielkich ludzi, piękne miasto, jedno z najlepszych na mapie.
- Sicca, ładne rozwojowe miasto. 14 popa, duża produkcja, całkiem sporo kultury, sporo budynków. Miasto przygotowywane od pewnego czasu do produkcji wojska - przygotowania ukończono.
- Oea, małe miasto, 4 popa, kilka budynków.
- Świeżo postawione miasto, 1 pop.

Więc na pytanie ile musi być tego golda przy tym co proponujecie to odpowiedź jest taka: 15 000 golda. Dajecie dziury nie miasta, a paliliście dziarsko wielkie metropolie.

Barteq 2012-06-08 21:26:43
Od Rihitera. Resztę pozwoliłem sobie ocenzurować, bo było tam kilka inwektyw i coś na temat wygranej Ruska przez nas...

Peter 2012-06-08 21:37:35
Wow!

cule 2012-06-08 21:45:44
Hehe no to i ja wygrzebałem coś z regulaminu :)

No to nie mogą odpowiedzieć inaczej jak pogodzeniem się albo fochem flejmem i ogólny rozdarciem szat, bo cule jest faworytem (dobrze, że nie faworytą) cheosa.

cule 2012-06-08 21:49:02
Co do tego co tam się zadziało-usunąłem 10 muszkietów i 13 katap korei. Straty własne-jeden rycek. Do tego popaliłem parę chatek, ale nie tak fajnie jakbym chciał, bo Scooby sie połapał i popalił mi drogi. Na szczęście miałem kilku worków rezerwowych dzięki czemu doszedlem do stacka korei, ale do townów/vilydżów nie dało rady. Tylko kotydże popaliłem i kopalnie/farmy.

Jeszcze w następnej coś popalę, a później ucieczka. I obrona częstochowy. usze szybko ściąć 9 ironcladów i zrobić zasadzkę na Riitera, myślę że to może się udać, a jak dojadę jego galeony z wojem to umrę z uśmiechem na twarzy ;)

cule 2012-06-08 21:59:25
co do Rihiego to nie ma co ukrywać-ma rację jeśli chodzi o miasta. Centville to był wypas aż miło. Ale tak:on dostaje nasze tereny, a tereny po spalonych miastach mu zostają! Więc za 20-30 tur będzie miał za te 4 spalone 10 nowych. Tak mu napisz.

Jakbym miał gwarancję, że nie ywdyma nas to bym i zapłacił te 2k golda z wlasnej kielni, ale takie koszty żeby za 10 tur sie znowu prosić? Neeee, to se ne da.

cule 2012-06-08 23:16:33
Peter, pewnie nie masz jakiegoś stadka zdrowych rycków pod granicą z faustem? Tak teraz przyszło mi do głowy, że trzeba było tam lecieć korzystając z pokoju ze Scoboym i spalić PA. Skoro on wykorzystuje ten pokój do palenia Francuza to mogliśmy tak zrobić, ale teraz to już po ptokach trochę.

W każdy razie odparowało parę ludzików Korei, a zakładam (skoro regulamin tak ładnie mnie wsparł), że gra będzie kontynuowana więc może będize okazja i tak do jakiegoś szybkiego wypadu? ma tam coś w kraju jeszcze?

Barteq 2012-06-08 23:47:49
Odpowiedź posłana. Zobaczymy, co dziad odpisze. Obstawiam - mnie to nie obchodzi. Chcecie pokoju to płaćcie ;) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Barteq 2012-06-09 00:30:39
Przynajmniej już wiem, co Skubi chce. Za 3 miasta z Francji chce jawnego na 30 tur i gwarancji, że od mojej strony nic do niego nie wejdzie i twierdzi, że nie będzie atakował od mojej strony Petera (ma podobno inne dojście - pewnie myśli o Fauście). Tak naprawdę, to oferta jest dla mnie świetna, bo dostawię jeszcze 4 miasto i każde będzie miało swoje żarko.

Powiem, tak - gdyby się dało dogadać z Rihiterem, to bym go wyśmiał i tylko zastawił we Francji pułapkę. Teraz, patrząc na interes mojego państwa, to tak naprawdę, tę ofertę powinienem przyjąć. Niestety hamuje mnie 1 sprawa - Japonia. Ty Cule sobie byś poradził, bo po prostu, mówiąc kolokwialnie, na 30 tur zdjąłbym Ci Rihitera i Centa. Skubi kompletnie nie spodziewa się, że już dochodzisz do dział i rifli (to ważna dla Ciebie informacja), więc go mocno możesz zaskoczyć. Gorzej z Peterem, bo jeśli Skubi podejdzie od strony Fausta, to bedzie mu ciężko, a będzie miał taka możliwość, jak go od mojej strony odblokuje...
Najgorsze jest to, że alternatywa jest dla mnie tragiczna, bo jeśli Skubi się dogada z łamipaktami i wejdą jednoscześnie, to na 2 strony się nie wybronię, przynajmniej dopóki nie mam dział (a nie będę miał wystarczająco czasu, żeby się przezbroić) i pół państwa stracę :( . Dodatkowo Francji tak czy siak nie obronię bez pokoju z Rihiterem :( .

Naprawdę Rihitera nie rozumiem. Jak sam łamał pakty, to było cacy i tylko się śmiał, że ktoś dał się wykolegować. Jak sam został wyrolowany i to bez paktu, to teraz nagle płacze, jak niemowlę.
Takie powiedzenie o Kalim i krowie mi się przypomniało...

cule 2012-06-09 00:49:50
Hehe, wszystkim się ono przypomina :) Mi sam Rihi rzucał tym przysłowiem ;)

No Scoobie nie wierz, że on nie wie. Taki głupi to on nie jest. Jak mam 2k gnp to niby jak mam nie mieć rifli za chwilę? Do tego zarówno Rihi jak i Ponti widzą moje nauki więc bez wątpienia on wszystko wie w tym temacie.

Nie wiem, można coś pokombinować...może chociaż na czas przygrać? Fakt faktem, że jak podpiszesz mu pakta to Peter jest zjechany w mgnieniu oka, a z nim moje święte i stolica więc to nie jest jakieś tam rewelacyjne wyjście :) On też Ciebie do niczego nei potrzebuje, ta propozycja to tylko próba wybicia nas po kolei. Ty jesteś najłatwiejszym celem (najmniej miast, możliwość ataku z trzech stron z Rihim i Centem) więc najpierw chcą skasować mnie i Petera. Później HRE to będzie formalność. Jak zaczną od Ciebie to mnie jeszcze długo nie ruszą i tylko o to w tym chodzi.

Jutro sie coś pomyśli. Przyznam, że nie mam jakoś zatrzęsienia czasu, robota, szpital (dziadek), ME, wiosna (zaczyna człowiek jakąś aktywność fizyczną) i gra komputerowa spadła na odległy plan. Przez to się wszystko ślimaczy i pewnie tak już zostanie, bo Wy też macie sporo ważniejszych i ciekawszych rzeczy do roboty.

cule 2012-06-09 00:51:34
Aha, dla niego bardzo ważne jest skonczenie Francuza, nawet za koszt oddania Ci kilku miast- bo on a za niego smutne buźki. Nam się go pewnie i tak nie uda wybronić, ale on woli mieć pewność, że mu te buźki znikną...

cule 2012-06-09 00:53:42
Oczywiście z tym czase to nie chodziło o turki, turki sie zrobi spokojnie. Tylko już na ślęczenie na paktach i kombinowanie jakoś mniej chęci, bo czas coraz cenniejszy ;)

Barteq 2012-06-09 01:00:37
Gdybyśmy się dogadali z Rihiterem, to mógłbym Francję wybronić. Mam armię blisko granicy i mógłbym wejściem stackiem złożonym z ok. 20 grenadierów (wiekszość na 3 promo), 30 katap, 20 muskietów i 20 słoni + starocie od Czajmena, jeśli się wycofa z Perysopolis.

Barteq 2012-06-09 01:15:05
Pomyśl na spokojnie i daj znać.
Jeśli wejdą we mnie z 2 stron, to tak naprawdę, ze względów ekonomicznych, powinienem bronić Berlina (bo tam jest miasto produkcyjne i będą szybko kolejne grenadiery). Jeżeli bym tak zrobił, to Skubi zdobędzie moją stolicę, a na Japonię bedzie miał wejście z 2 stron. Jeżeli pójdę bronić stolicy, to będzie chyba dla Was lepsze rozwiązanie, bo przynajmniej zablokuję Skubiemu swobodny przemarsz wojsk. Generalnie, natychmiast staje się warzywem.

Pytania do Petera:
Jaki jest aktualnie Twój szacunkowy stan armii w państwie (po imprezie u Rudiego) i czym, ewentualnie, mógłbyś mnie wspomóc, w okolicach Wielkiej Sromoty.

Barteq 2012-06-09 01:38:58
Odpowiedź Rihitera, z której nic nie wynika:

Z tym terenem to już bajki straszne
Wole teraz dwa solidne produkcyjne miasta niż obietnice raju za 40 tur.

cule 2012-06-09 01:47:27
No to jak się to ma dążenia do wojny hę? Myśli, że jak popali nam miasta, potraci wojo i koszty jego utrzymania to będzie realna korzyść na teraz? Hehe, chyba sie plącze w zeznaniach. Po mojemu to on tylko chce wyciągnąć od nas maksimum, a później i tak za 10 tur stuknąć. Gdyby patrzył realnie korzyść dla kraju to wojna z pewnością będzie kosztowniejsza niż pokój.

cule 2012-06-09 01:49:04
Barteq, ja wiem że najlpiej byłoby walnąć pokój z Rihim, ale co zrobisz? Hamburg mu dać to głupota. 15k golda nie mamy ;)

Barteq 2012-06-09 01:52:50
Najbardziej mnie rozśmiesył w kontekście mojego Hamburga.
Miasto produkcyjne złożone z ryżu, oazy i samej wody, bo reszta będzie w mojej kulturze :D .

Barteq 2012-06-09 02:11:17
Generalnie tragedia. 15k golda i 4 miasta za 10 turowy pokój. Zauważ, że znowu nic nie napisał o żadnych gwarancjach tego, co będzie po 10 turach. Już go 3 razy o to pytałem i nic. Ignoruje temat, a to mi mówi najwięcej...

Pominąwszy wszystko. Rozważałem nawet odpuszczenie mu tego Hamburga, ale po prostu nie mogę, ze względu na Berlin, który jest moim najlepszym miastem. Po tym wszystkim, co się stało, to jestem przekonany, że gdy mi Skubi z drugiej strony podejdzie i cofnę część oddziałów, to natychmiast, z uśmiechem, mi wsadzi nożyka. Do tego Hamburg jest portem od strony Centa, co daje im dodatkowe opcje.

Peter 2012-06-09 08:18:17
"Jaki jest aktualnie Twój szacunkowy stan armii w państwie (po imprezie u Rudiego) i czym, ewentualnie, mógłbyś mnie wspomóc, w okolicach Wielkiej Sromoty."
Impreza u Rudiego kosztowała mnie 14 rycerzy.
Zostało trzydziestu paru.
W okolicach Wielkiej Sromoty jestem nimi w 3 tury.

Pakt jawny jak chce Scubi, to niech podpisze z nami trzema.
Może da się go przekonać że nie można z Rihiterem się dogadać to chcemy z nim walczyć?Peter 2012-06-09 09:13:24
Doczytałem forum i tekst Scubiego że dogadujemy podział HRE - oczywista prowokacja.
Nie gadam z nim i nie mam zamiaru.
Jeśli zawrzecie z nim jakieś porozumienie to się niechętnie dostosuję (no ale rozumiem że wskazane byłoby dogadać się z którymś z nich i jak Rihiter stawia nie realne warunki... to zostaje Scubi).


cule 2012-06-09 10:22:32
Hehe to by było po tym wszystkim zawierać jawny z ruskim :D No ale jak HRE trza ratować jakoś to trza. Zaproponuj, że jak chce pakt to z nami trzema, tak jak pisze Peter. Już nie a naszych małych kolegów, których trzeba bronić, kogokolwiek by teraz chciał zjechać to nam obojętne (aczkolwiek on nie ma innych sąsiadów więc bardzo wątpię żeby chciał kogoś zjeżdżać innego niż my :D )

Barteq 2012-06-11 04:59:23
Panowie, po tym, co dzisiaj zobaczyłem naprawdę poważnie zaczynam rozważać ofertę Skubiego :P . Dlaczego? Bo na tej ofercie, to on tylko straci :D . 4 miasta we Francji + większość mojego terenu. Czemu? Ponieważ łamipakty ruszyły do mnie taką armią, z którą nawet po przezbrojeniu mogę sobie nie poradzić.

Pędzi do mnie:
8 rifli + 22 knighty od Centa
8 dział, 7 macek, 6 pik, 4 muszkiety, 34 knighty (w tym gienek) i 4 słonie od Rihitera
W sumie 102 jednostki.

Ja mogę wystawić na dzisiaj:
9 grenadierów
+- 26 muszkietów
+- 21 landknechtów
+- 40 katap
3 knighty
15 słoni

Czyli jakieś 114 jednostek. Niby więcej, ale sporo złomu... Teoretycznie mogę przezbroić ok. 15 landknechtów na grenadierów i dorobić jeszcze kilku + jakieś muszkiety. Może jakimś cudem wygram bitwę, ale straty będę przeogromne.

Zobaczymy, czy w kolejnej turze podejdą, bo jeśli zamierzają zaatakować, to będą już w kulturze Pisy.

W Thaenae zostało 6 dział i 11 przestarzałych jednostek (w tym gienek - muszkiet).

Do tego Rihi jutro rifle, więc może przezbrajać muszkiety.

PS Skubi 3, a Faust 5 tur do dział. Ja w 6 turek mógłbym doczłapać, ale muszę zbierać kasę. Odpaliłem GA, podobnie jak Peter.

Barteq 2012-06-11 05:14:31
Jestem, w każdym razie, bardzo ciekawy, co chłopaki po Twoim ruchu zrobią, Cule.
Moim gwoździem do trumny mogłyby być kozaki Skubiego, które gdzieś mi zginęły u Centa (nie mam wszystkiech pól obstawionych, więc nie jestem pewien, ale raczej poszły w kierunku Bombla). Niestety, nawet tego nie jestem pewien.

Zapomniałem sprawdzić, czy Skubi ma OB z Bomblem. Sprawdź to lepiej Cule, bo jeśli tak, to możesz mieć od tej strony wjazd.

Barteq 2012-06-11 23:13:09
O ile dobrze rozumiałem, to też masz pauzę przy dyplomacji, Cule. Ktoś inny Ci musi odpauzować przed ruchem, żebyś mógł zrobić turę.

Peter 2012-06-12 07:31:15
Mój pierwszy rycek dotarł pod granice HRE, pozostałe idą takim sznureczkiem po parę sztuk... ostatnie nadal są daleko w Holandii.
Nowe jednostki za moment tez zaczną wyskakiwać - jak tylko wrzucę teokracje.

Koreańczyk zabrał dużo woja ze stolicy i idzie nim na południe - pewnie skręci na tereny byłych inków.


cule 2012-06-12 10:17:58
Czyli tak jak można się było spodziewać, Scooby leci przez Bombla do mnie :/

W najlepszym razie, jeśli uda mi się wybronić, zjedzie Bombla i ucieknie, w najgorszym zjedzie mi kilka miast...generalnie nie jest wesoło :/ Tam nie mam nawet kiepskich jednostek na przezbrojenie, tyle będę miał co natnę i nadraftuję przez te kilka tur. Ile mu to zajmie? 3? Jeśli jedzie 40 kozaków to może być masakra na hinduskich miasteczkach :)

Barteq 2012-06-12 11:02:26
Z tego, co pamiętam, to było tam 24 kozaków, ale mogę się mylić, bo mi drugiej połowy ekipy od dawna brakuje.

Zrobiłem sobie dużą symulację bitwy i wychodzi na to, że poradzę sobię z tą armią sam, oczywiście z olbrzymimi kosztami (35-40 katap + 10-20 pozostałych jednostek). 40 katap jednak zrobi swoje i większość pozostałych jednostek wygra później swoje walki, więc jeśli się chłopaki połakomią, to stracą ok. 70% jednostek, bo resztę będzie bardzo ciężko dobić :( .

Sytuacja obecnie wygląda tak:Jeżeli łamipakty chcą atakować, to musiały wejść na czarnego X. Ja będę musiał podejść na niebieskiego X i tam się przezbroję. Bitwa, w kolejnej turze może odbyć się na czerwonym X. Będę go musiał zaatakować na górce, ale, ponieważ większość armii stanowią jednostki bez bonusów defensywnych, to nie jest to aż tak duży problem. Generalnie, będę miał spory problem z dobijaniem, bo mam mało worków, po pamiętnej wyprawie do Kartaginy, a górki mocno przeszkadzają. W takich sytuacjach najbardziej Ci tych fastworków zazdroszczę, Cule :) .

Dzięki Peter. Jeżeli zobaczysz jakiś ruch w swoją stronę, to natychmiast zawracaj pod Koreę.
Dzisiaj się jeszcze rozejrzę, jak tam w Korei to wygląda.

cule 2012-06-12 11:05:01
no ja też tam 6 worków przesrałem :/ szkdoa że wcześniej nie pisałeś bym Ci dziś posłał dwa worki żeby postawić przez górkę drogę.

Barteq 2012-06-12 11:10:31
Ruszali się w Twoim kierunku i nie spodziewałem się, że nagle na mnie zawrócą. Dopiero teraz to od deski do deski przeanalizowałem i również żałuję, że wcześniej nie poprosiłem. Zresztą teraz jest i tak za późno, więc nie ma co dalej dywagować :) .

Zresztą, prawda jest taka, że jak Ci ZSRR z kilku kierunków wejdzie, to możesz jeszcze bardziej tych fast worków u siebie potrzebować. Skubi dobrze potrafi szpiegów używać, więc czasem 2 fastworki Ci mogą sporo armii uratować...

Barteq 2012-06-12 11:14:37
Tak przy okazji, to hodowałeś tego artystę, czy przypadkiem sam wyskoczył, Cule?

cule 2012-06-12 11:15:47
Wielkich mam ze stolicy. Różni. Dałem artystę-specjalistę żeby zwiększyc szanse, ale największe i tak miał inżynier. Artysta się chyba przyda bardziej obecnie :)

Barteq 2012-06-12 11:18:07
W aktualniej sytuacji zdecydowanie bardziej się przyda :) . Dlatego właśnie spytałem :P .

Peter 2012-06-12 18:27:08
"Wojska Brenusa potoczenie zwanego unabombusem są proszone aby opuściły terytorium ZSRR.
ZSRR wypowie jutro wojne unabombusowi.
(proszę nie wykorzystywać teleportacji(regulaminu) do blokowania ruchów :) )."

A to nie jest tak że teraz powinien wskazać drogę którą masz opuścić w dwie tury jego państwo?
I jak sam dobrowolnie nie opuścisz to zerwanie OB, teleport i jakieś administracyjne cuda wianki jak u Pontiego z Plewanem było?


cule 2012-06-12 20:02:11
Spytam cheosa. O ile w ogóle będzie dalej grane, bo już mnie chce Rihi wydymać z ruchem, a to nie wchodzi w grę żebym odpuścił turę. Nie moje wina, że pauza kilka dni trwała, nie moja wina, że ekran dyplo u Centa zawiesił grę.

Peter 2012-06-12 20:24:18
Bartek - idę ryckami pierwszymi już przez Twój teren.
Słuchaj spotkałem muszkiet Scubiego koło Twojej stolicy - i stwierdzam z przerażeniem że masz z nim open borders!

Proszę zamknij te OB natychmiast!
Jak zrobi taki numer jak ja Rudiemu, że przeskoczy przez Twój obszar to mi zrobi z dupy jesień średniowiecza!

Już pomijam nawet że stoi i szpieguje ruchy wojsk.
masz ci los jak tam czymś nagina jeszcze z tyłu za tym muszkietem, to mam przecież *** po całości... Cule zresztą też.

PS
Regulamin dopuszcza teleport pojedynczych jednostek, więc jak coś to natychmiast zamykaj, Zamykaj, ZAMYKAJ!!!

cule 2012-06-12 20:25:35
Dotychczas nie mógł, podobnie jak Scooby nie mógł zamknąć mi. Od tury 167 bodaj możecie, a ja ze Scoboym turę później.

cule 2012-06-12 20:31:12
Co do tych obrazeczków coś nawrzucał Peter to jest masz ci los kpina, a nie jakieś tam "luźne info". Powinni wszyscy trzej bana dostać i może by się odmulił Scooby bo to są jaja żeby co chwila coś majtały sowiety na krawędzi regulaminu...lub poza nią.

Pisałeś też, że ma to miasto przypaść ZSRR, no nieźle by pocisnął z goldem jakby dostał kolosa (w każdym polu morskim +2 monety). A pewnie by dostał od swojego sojusznika za "pomoc". Aczkolwiek liczę, że Bodek by się nim zajął wtedy...

Peter 2012-06-12 20:34:34
Wiele radości...

Barteq 2012-06-12 20:37:32
Potwierdzam słowa Cule, jeszcze przez turę mam wymuszone OB.

Do reszty się odniosę po meczu :) .

Peter 2012-06-12 20:41:52
Spoko - dotarło że wspólna wyprawa była na Kartaginę ze Scubim.

Ale zrywaj jak najszybciej, żeby czegoś brzydkiego mi nie zrobił...
I napisz w kronice że go oficjalnie wypraszasz, tak na zapas żeby jutro nie wlazł w turze przed Tobą!

Barteq 2012-06-13 00:47:02
Spokojnie, nic brzydkiego nie zrobi. Mam cały czas widzę jego państwo, a granicę kontroluje GSem, więc nie ma potrzeby w kolejnej turze wbijać się przed nim. Natomiast wypowiedzieć OB oczywiście trzeba (pojedyncze jednostki można teleportować od ręki) :) .

Rzeczywiście, armii Fausta nie widać koło Ciebie (w sumie, to bardzo mało armii jego widzę koło Ciebie).

U mnie status quo. Połączyli siły w 1 armię, ale jeszcze nie wchodzą. Dołączyła reszta dział i jakieś niedobitki z tego miasta wyżej, ale za to kilkanaście knightów Centa pogrzało do Bombla.

Barteq 2012-06-13 00:52:21
W kwestii Rudiego, to wydaje mi się, że masz naprawdę sporo racji Peter i że chłopaki jadą po skraju krainy bananowej.

Natomiast mam troszkę inną teorię odnośnie całej otoczki tej kwestii, ale zanim cokolwiek nagłośnię, to czekam na opinię 2 postronnych osób nie uczestniczących w grze. Im jest łatwiej spojrzeć na to zupełnie obiektywnie, bo nie grają i nie dochodzącą osobiste sympatie, jak u nas.

Peter 2012-06-13 13:02:30
Mi tam rursko jak to się zakończy w tamtym regionie (naprawdę zgłaszam nie licząć na jakieś profity, bo sam widzisz że juz pierwsze oddziały z Holandii sa u Ciebie).
Rudiego udało mi się pojechac najpierw militarnie a później dyplomatycznie jak dziką świnie - z kolan już nie wstanie, max to zostanie warzywem - zemsta została dokonana :D

Barteq 2012-06-13 14:41:52
:) . Rzeczywiście cel został dobre spełniony.

Natomiast, w kwestii samej afery, chyba napiszę bezpośrednio do Cheosa, żeby zastanowił się nad zasadnością pewnej spiskowej teorii dziejów.W każdym razie nieważne. Nie ma sensu dalsze podgrzewanie atmosfery na forum. Cheos ma save-y to sobie może wszystko zweryfikować samemu...

Peter 2012-06-13 14:51:13
Jak coś konkretnego to mu napisz, ponieważ analiza takich sejwów jest męcząca i może to po prostu przegapić.

Jak nie chcesz przez forum, to normalnie PW wyślij i tyle.


Barteq 2012-06-13 15:19:06
Właśnie tak zamierzam - przez PW.

W obecnej sytuacji zwracanie uwagi na nowy wątek może doprowadzić do szybkiego zakończenia dyplo, a nie o to mi chodzi - boje się, że w każdym przypadku się szybko zakończy :( .

PS Mam 1 puzzel więcej i jakoś mi się pewien nieprzyjemny obraz tej układanki pojawia...

cule 2012-06-13 15:30:19
Ej no ale nam tutaj możesz napisać, niechże się tez popławimy w tych przekrętach komuchów :)

Barteq 2012-06-13 15:43:56
Sorki, ale nie. Jest już takie zamiesanie na forum, że to dyplo już wisi na włosku, więc nie zamierzam dolewać oliwy do ognia :) .

Zresztą po grze, jak będą odtajnione pakty, to zwrócę Wam uwagę na pewien ciekawy fragment tuż przed wybuchem tej afery. Natomiast nie jest to wystarczający dowód, na zwiększanie jeszcze teraz zamieszania na forum - w końcu w paktach tajnych ludzie często kłamią, więc i tak się wszyscy wyprą.

PS PMka poszła do Cheosa i niech nad tym myśli :) .

Barteq 2012-06-13 23:26:44
Teraz to dopiero jestem w lekkim szoku. Cheos puścił sobie dyplo, jakby nic się nie stało i tylko zakazał palenia miasta. W sumie jest to jakieś rozwiązanie, które odrobinę uspokoi sytuację, ale jako mnie nie przekonuje. Uważam, że dyplo powinno być na jakiś czas wstrzymane, Cheos powinien umówić na bezpośrednie rozmowy (np: skype) z zainteresowanymi (przede wszystkim z Rudim) - powklejać save po save i niech wyjaśnią sobie poszczególne ruchy. Takie oskarżanie poprzez forum, to trochę zły pomysł. Dokładna analiza, z możliwością wytłumaczenia się z poszczególnych ruchów (np: przez Rudiego) i potem uzasadniona decyzja na forum.

Jeżeli byłby ban dla Rudiego, to tak naprawdę powinna być cofka do pierwszego nieuzasadnionego ruchu, ale byłoby to fatalne w skutkach dla sytuacji na innych frontach...

Nigdy się nie piszę na fuchę bycia Adminem :) .

cule 2012-06-14 00:17:05
Taaa, a mi Rihi dalej robi koło tyłka i domaga sie kar i uj wie czego jeszcze. I ja znowu nie wiem czy mam robić turę, a rano znowu nie będę miał czasu. Czemu masz ci los ta *** tura musi być ciągle puszczana wieczorem i oczekuje się, że ja zrobię ją rano, mając na 7 do roboty? Oczywiście jak nie zrobię to mi przeleci i znowu będzie moja wina, że chcę cofki albo pauzy.

Ja Wam mówię, że dyplo się kończy. Jak cheos posłucha tych pierdół Rihitera i da mi karę+odbierze turę to kończę dyplo. Jak posłucha mnie, to foch ze strony Kartaginy murowany. Do tego sytuacja u Rudiego...dla mnie ban dla pontiaka jak nic się należy. To samo Rudi oczywiście, a Didi to na razie nie wiem. Tak czy siak zmierzamy ku katastrofie :)

Barteq 2012-06-14 02:04:50
Właśnie dlatego boję się pociągnąć tego tematu (w troszkę innym kierunku), bo sprawa jest bardzo "dyskusyjna".
Przede wszystkim nigdy nie ma 100% pewności do celowości żadnego zagrania (np: naprawdę zdarzają się misclicki - znam takiego, który niechący rodzielił axy od spearów podstawiając je stadu chariotów :D ; zdarza się czasem, że ktoś robił turkę po pijaku, zdarza się, że ktoś się śpieszy na pociąg ;) i z braku czasu się pomyli, itd.), więc decyzja o banie jest bardzo trudna.

Patrząc na screeny, to niestety trzeba przyznać, że Rudi pewną granicę przekroczył (do tego widać pewną powtarzalność w jego ruchach) i jest na granicy bana, natomiast, w przypadku Didiego (szczególnie tutaj) i Pontiego sprawa jest dużo trudniejsza do udowodnienia. Zawsze można się tłumaczyć - widziałem okazję, to korzystałem, chodź "odwagę" impiaka ciężko usprawiedliwić (natomiast nawet tu można mówić - to 1 głupi impiak, brałem pod uwagę możliwość jego utraty).

PS Pozostaje też zasadne pytanie o granicę między karą porządkową a banem, oraz o "siłę" dowodów, jakie są potrzebne go skazania "złoczyńcy".

Barteq 2012-06-14 17:10:24
Patrząc na to, co się dzisiaj wydarzyło, to naprawdę się mocno zastanawiam, czy powinienem teraz robić turkę. Skoro rezygnuje 2 graczy, to czy nie powinno się najpierw potwierdzić jakiś zastępstw??? Potem będzie kolejna afera, że ktoś nie wykonał tury. Tak sobie tylko głośno myślę :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wnuczus 


GilgameszImperium Chińskie

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Age: 29
Joined: 10 Nov 2005
Posts: 10640
Piwa: 42/48
Location: Poznań
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2012-10-03, 22:18   

Barteq 2012-06-14 17:11:53
Jak oceniacie tą decyzję odnośnie Pontiego. Oddanie miast rozumiem, ale ten 10 turowy pokój??? Trochę dziwna decyzja.

Peter 2012-06-14 18:20:49
Ja jestem w szoku że był latający imp.
To mi się po prostu w pale nie mieści że tak doświadczony gracz poleciał tak w człona po całości.

Zupełnie nie wiem co ma być dalej.
Na szczęście ja tam już nie walczę tylko naginam do Ciebie, więc mam dość jasną sytuacje militarną.

cule 2012-06-14 21:07:48
Jak oceniam? Tak, że ogólnoforumowa żenada. Połowa graczy (a nawet nie graczy) broni wałka, bo w ich głowach (sry, ale chyba pustych...) nie mieści się jaki efekt da zezwolenie na oddawanie miast. No piszesz, wyoślasz, tłuczesz do łbów, ale dalej nie rozumieją. "No niech se daje jak są jego". Normalne osły z niektórych wychodzą i niech to sobie przeczytają po odtajnieniu.

Inny osioł zaciął się i mnie nazywa oszustem i wałkarzem, chociaż jedyne kontrowersyjne ruchy zrobiłem za uprzednią zgodą admina.

Następny osioł, był admin, chwali się że przywalił w **** ostro, ale liczył, że nikt nie zauważy. Jak już zauważyli to trudno, bo on swoja nację już przegrał i teraz sprezentowaną gra "for fun".

No czy można takich ludzi traktować poważnie? A w tym wszystkim admin zamiast kopnąć w dupę jednego z drugim to dał...jednemu nic ("za zasługi" masz ci los!!!), a drugiemu, który jeszcze się chwali rajdami na teleporcie, karę niższą niż mu dał zysku wałek z miastami...koniec końców sami zrezygnowali, ale pytam się jakim cudem za to banów nie wręczył?

Do smaku jeszcze brak pauzy. Dwóch graczy zrezygnowało, wątpliwości Rihiego co do kolejności naszej niewyjaśnione, mamy godzinę 21, a dyplo radośnie leci dalej. Nie wiem czy można sobie większy burdel wyobrazić. Pisałem cheosowi na tajnym żeby się ogarnął i dał pauzę do wyjaśnienia, ale nie, fajnie jest i gramy dalej.

cule 2012-06-14 21:08:33
Tak to z grubsza oceniam :)

Teraz bedzie sajgon z zastępcami. Scooby nie puści za chiny Larego, a pewnie tylko on bedize dostępny ;)

Barteq 2012-06-14 21:12:48
Tak właśnie mi się wydaje, że jest niezła szopka z tym dyplo. W sumie, to już jest problem, bo Rudi jest pierwszy na wojnie, a tu cisza :) .

Barteq 2012-06-14 21:54:47
Co za gość. Prawie już 2h czekam, aż łaskawie skończy turę, bo nie chcę, żeby mi na podwójnym poleciał kozakami...

Barteq 2012-06-14 22:33:02
Cent podciąga galleona od mojej strony, więc uważaj Cule na swój port koło mnie (ma 2 tury drogi). Rihi ma już draft rifli, a Skubi turę do dział.

Chłopaki chyba nie będą do mnie wchodzić, tylko się z 2 stron rozmieszczają.

cule 2012-06-14 22:51:39
No i sie wyjaśniło :) Przynajmniej jutro nie będę pizgał tury o 7 rano.

Tylko zal, że Peter sie spełnił (na Rudim), mi nie było dane :D

Barteq 2012-06-15 00:05:43
Trochę mi będzie żal, jeżeli tak się to skończy, ale z drugiej strony zaczynam już mieć pewnych spraw dość (ciągłych pauz, kłótni, wałków, itp.).

Takie prywatne odczucie. Żeby jakiekolwiek dyplo mogło się dograć do końca, to potrzeba zdecydowanego i bardzo surowego Admina. Do tego jeszcze mała uwaga - Admin nie może pozwolić na upublicznianie poważnych sporów. Powinien być pakt - Admin + zwaśnione strony i tam można się ewentualnie zbluzgać, a Admin po sejwie ocenia, kto ma rację. Ogłoszenie decyzji, ewentualna skarga na priva, odpowiedź i EOT. Nie podoba się, trudno. Zawsze można odejść. Recydywa lub przegięcie - ban. Dura lex, sed lex - przynajmniej równe dla wszystkich. Trochę mniej osób dopuszczonych i się zastępstwo znajdzie, a gra idzie płynnie do przodu.

Barteq 2012-06-15 00:09:43
Najgorsze te upublicznianie sporów i dołączanie się stada osób trzecich do dyskusji, którzy w większości nawet nie znają sytuacji na mapie.
I do tego dyskusja w stylu - jestem w sojuszu z jedną ze stron, to bronię swojego sojusznika, choćby twierdził, że ziemia jest płaska, a niebo nam zaraz spadnie na głowę...

cule 2012-06-15 09:44:14
Oczywiście dobrze godosz.

Co do sytuacji na mapie, skoro dyplo ma się wlec dalej ( :/ ) to jest średnio :) Praktycznie wszystko od ruskiego idzie na mnie albo stoi pod moimi granicami. Będę musiał odpuścić miasta po Arabie, tak z 7-8 miast mogą mi stuknąć jak to chociaż w miarę dobrze zagrają (a zapewne zagrają).

cule 2012-06-15 09:53:15
Nie wiem czy coś ruski atakował, sytuacja we frontowym mieście, postawionym na terenie po Inkach, była taka, że poprzezbrajałem tam kupę rifli, wyszło jakieś 23 rifle chyba. On w zasięgu miał 20 kozaków. gdzieś połowa z promo do prochu więc miał u nich lepsze szanse na zwycięstwo. Jeśli zaryzykował i walnął, i jeszcze miał farta (a ja raczej miewam niefart niż fart ;) ) to jest już całkiem źle :P Jeśli nie to jutro skoczy kultura i będzie dodatkowe 20% obrony plus parę rifli nowych więc powinno się to frontowe utrzymać i Scooby pewnie poleci do miast po arabie. ja tam nie zdążę piechotą więc miasta idą z dymem, ale nie ma innej opcji przy takim mobilnym wrogu. Oprę obronę w okolicy tych dwóch przesmyków prowadzących wgłąb mojego kraju. Tutaj już przewaga mobilności nic mu nie da i powinno się zrobić okopanko.

Może też spod moich granic szybko kozakami po fauscie przelecieć do Petera. Ja tam nie zdążę piechotą i będzie rzeź...no generalnie będzie nasza krew gęsto tryskać :)

Peter 2012-06-15 10:03:24
"Może też spod moich granic szybko kozakami po fauscie przelecieć do Petera. Ja tam nie zdążę piechotą i będzie rzeź...no generalnie będzie nasza krew gęsto tryskać"

Hm, Bartek a jak tam u Ciebie?
Czy moje wojska są tam potrzebne, czy może lepiej żebym skrzydło od koreańczyka zabezpieczał?

W tej turze z Holandi wyjedzie moich ostatnich 4 rycerzy - cała reszta pomyka przez moje tereny do HRE.

PS
Widziałem produkcje koreańczyka i on ciągle struga te katapki koreańskie i muszkiety.
Na morzu koreańskim pojawiła się fregata zssr, więc atak tamtedy jest całkiem mozliwy.

Puscili Pałacem głosowanie żeby mi zabrac miasto My Tu Byli do Koreańca - odmówiłem współpracy, więć bede miał niezadowolenie, ale miasta nie dostaną.

cule 2012-06-15 10:06:21
Aha z takich mniej znaczących szczegółów-myślę, że pójdzie na mnie, bo ejstem najgroźniejszy technologicznie, ale plus taki że mam Zeusa. Nie wiem na ile się on sprawdzi, ale ja mam już +3 smutne minki a nic wielkiego nie powalczyłem i spaliłem tylko jedno miasto, także jak Scooby pójdzi ena wojnę totalną ze mną to może grube niezadowolenie mu wskoczyć.

cule 2012-06-15 10:07:22
A Scooby ma, dodajmy, niezadowolenie za wojnę z Rihiterem i Czajem. Także jak doleci jeszcze za mnie to będize miał tam ciężko chyba. CHYBA. :)Peter 2012-06-15 10:39:27
"mam już +3 smutne minki a nic wielkiego nie powalczyłem i spaliłem tylko jedno miasto"

Za wtopę woja na obecj ziemi dostałeś konkretnie.

cule 2012-06-19 22:51:53
No cheos tury nie cofnie (a propos sytuacji na forum). Także Panowie, jeśli o mnie chodzi to już można pakować manatki. Nie wiem jak główny stack rifli, ten mógł zostać wycięty albo nie, ale od strony bombla Scoboy ma do mnie dwie tury (tak pisał Bombi) tymi 30 kozakami, a mi uciekła cała tura draftu, ścinania i dosyłania posiłków na przezbrojenie także zaraz będzie tam ogień.

Może by tak kontrolowana rozbiórka ;) ? Jak się pokapuje cheos to jak widać nie ma i tak żadnych kar :D

Barteq 2012-06-19 23:16:56
Sorki, że nie odpowiadam, ale zrobiłem sobie weekend wolny od dyplo, a od wczoraj mi się router zbuntował.

Barteq 2012-06-19 23:18:37
Daj znać Cule, co u Ciebie.

Barteq 2012-06-19 23:24:49
Mnie niestety chłopaki uziemnili i mamy pat. Jak tylko Rihiterowi wzrośnie kultura w odbudowanym mieście, to będę miał spory problem z utrzymaniem Pisy, a to miasto jest dla mnie bardzo ważne w kontekście defensywy (ułatwia obronę w 1 punkcie). Czajmenowi raczej nie będę w stanie pomóc i Skubi spadnie niezadowolenie z Francji :( .

Barteq 2012-06-19 23:26:49
Najgorsze jest to, że gdyby weszli z 2 stron, to będę musiał wybierać, bo obu stron nie przejadę bez dział (powoli się do nich zbliżam, ale muszę trzymać kasę na przezbrojenie grenadierów).

Barteq 2012-06-19 23:29:03
Do Petera:
Raczej nie idź wszystkim. Możesz bardziej u siebie potrzebować chłopaków. Wyślij mi chociaż z 10. Jak wytrzymam do tych dział i się trochę poprzezbrajam, to powinienem dać radę samemu.

Od strony Londynu nic się nie zbliża, ale będę cały czas monitrował wszystko.

Peter 2012-06-19 23:44:08
8 rycków już jest u Ciebie - reszta nagian.

Katapki i słoniki cofam na granice z koreańcem (jako że wolno łażą).


PS
Cule, a dlaczego turka Ci uciekła?


cule 2012-06-19 23:58:07
Bo tak w **** pięknie to wszystko układa cheos. Dalej nawet nie odpisał na pretensje Rihitera co do kolejności wiec jak była tura "na dokończenie" przez kilka nacji to nie chciałem się wbijać przed Rihiterem, bo znowu byłby sajgon. Napisałem cheosowi, że nie będę robił przed Rihim, ale później będę w robocie więc zrobię turę koło 18. Oczywiśćie **** go to obeszło i nie dał pauzy, bo przeciez lecimy dalej, hajda, co tam wyjaśnić zaległe spory. Cofki nie da, bo przecież dzień w plecy (a że wcześniej straciliśmy 20 dni to nic). Jak mu mówię, ze fajnie w takim razie, że straciłem turę mając kilka wojen na kilku frontach to powiedział "no straciłeś, bo nie zrobiłeś". Ja ******ę. A ponti i rudi za serię przekrętów dostali uścisk dłoni...ehhh

Jakby nie to że Was bym pociągnął za sobą to bym ***ął to wszystko i oddał miasta za darmo ruskiemu. Kompletnie nie mam ochoty już klikanie.

cule 2012-06-20 20:39:13
"Daj znać Cule, co u Ciebie."

W sumie nic ciekawego się nie zdarzyło. Ruski nie atakuje, nie wiem czemu. Czy chce za wszelką cenę utrzymać to frontowe miasto swoje, jak w tym czasie mógłby palić/zdobywać dawną arabię? Kozaki od strony Bombla nie są jeszcze w zasięgu wzroku mojego. Coś niecoś tam uzbierane już mam, może i da radę jak wjedzie. Z drugiej strony...jak już mam to znaczy że nie wjedzie. Przejedzie się po bomblu pewnie i zawróci, a Cent będzie grzecznie zasiedlać teren. Póki co zbieram kasę. Może uda się dojść do ironcladów. Uj, najwyżej Scooby dostanie jedno czy dwa miasta więcej ale wywalę stąd kartaginę...

Peter 2012-06-22 21:51:53
Uwaga na morze koreańskie - pojawiła się fregata, co jest jeszcze nie wiem, bo mam część morza zaciemnioną.

Scubi złożył mi mega super okazyjną propozycje żebym mu OB podpisał, to wpłynie galeonami i spali stolice i święte Indii.

Moja konnica zbiera się w tamtej okolicy (Korea).
10 rycków w delegacji u Bartka - Bartek daj namiary gdzie chciałbyś aby stacjonowały.

Dożyłem do nacjonalizmu i teokracji - wprowadzam w tej turze, to przynajmniej lepsze wojo będzie i draft.

cule 2012-06-22 22:57:32
No mi odciął najlepsze miasto nadmorskie :( Jutro będzie już stea power i zacznę ścinać irony, może się uda opędzić od tych blokad...

Barteq 2012-06-25 03:56:29
Ironcloady do tego co się akurat nadają.

PS Rihiter też zaczyna zbierać na steama. Widziałem, że gienka na Carycynie stracił.

[do Petera]
Jeśli mógłbyś, to poproszę w Monachium. Będzie już bliżej do powrotu, a chłopaki w 1 turę się nie dadzą rady wybrać, bo Rihi stoi o 4 kratki ide mnie.
Do dział już tylko 2 turki, a potem prezbrojenie i chwila oddechu. Do piechoty...

cule 2012-06-25 09:02:19
OMG to co on ***ł? Tak dla bonusowych strat przezbroiłem tam dwa rifle i resztą uciekłem...i na tych dwóch rifli musiał genka rzucac? Do tego medyka? (bo takiego tam widziałem). Hehe no przemistrz.

Peter 2012-06-25 21:34:54
"Rozmowy, negocjacje, dywagacje były długie i trudne.
Pomimo wielu wątpliwości ostatecznie Japonia zgodziła się na przyjęcie taoizmu jako religii państwowej."

To tylko tak żeby wpisać coś w kronice.
Taoizm przyjąłem bez negocjacji z nikim - jestem w ciemnej dziurze z techami, to chce podgonić na monastyrach (bo nie mam edukacji żeby uniwerki trzasnąć).

Jak zwykle proszę o info z frontu.
Skończył mi się właśnie GA więc mogę draftowac i wycinać wojo.

cule 2012-06-25 21:40:35
Czajmen:


No to Scooby ma już ponad 700 złota przychodu przy 100% na kasę. W skarbcu prawie 3k złota.


Na froncie nic ciekawego. Mam już tylko 250k woja do Scooby, ale on widać zaraz piechotą zacznie śmigać ;) Podchodzę wojem do Rihitera i zastnawiam sie czy nie użyć wielkiego artysty żeby mu spalić święte. tylko chyba nie sięgnie tak kultura daleko :/ nic nie atakowali generalnie. Scooby cośtam majstruje wielce ale widać jak na dłoni z tego że bedzie atakował miasto moje frontowe na ziemiach po Inkach. Wtedy się cofnę oczywiście.

No i pozytyw spalenia mojego miasta przez Centa-pojawiła się wolna przestrzen i może się tam osiedlić Francja jakby Scooby ise wziął za jego likwidację ;)

cule 2012-06-25 21:41:22
Moje rycki (bodaj 12) stoją w tej samej linii co Twoje, rifle i działa już u Bombla w kulturze także ponti pewnie zaraz będzie się zawijał.

Barteq 2012-06-27 04:24:47
Skubi:
[Cule]:
Tuż poza kulturą Bombla, koło Winowa widzę 21 kozaków Skubiego.
[Peter]:
za RIP Elą stoi galleon.

Inni:

Faust produkuje działa. Zbiera kasę na kompas.

Didi jutro będzie miał nacjonalizm, więc kolejny będzie draftował rifle. Aktualnie wysyła pierwsze, ręcznie zrobione, w kierunku Holandii.

Cent:
3 tury do kawalerii. Wpłynął mi galleonem, ale za dużo nie zdziała :P .

Rihiter:
Zbiera na konstytucję, jak Skubi (szykuje się wyścig po statułę). Wojskiem stoi.

Barteq 2012-06-29 04:18:35
2 małe uwagi (bardziej dla Cule):

Gdzieś poszły kozaki Skubiego (nie widzę ich w granicach Bombla - co nie oznacza, że na 100% ich tam nie ma, bo niewiele widzę 1 szpiegiem).

Koło zgliszczy Carycyna kręci się generał kawalerzysta.

cule 2012-07-01 17:13:30
Spaliłem dziś dwie ruskie fregaty ironami. wszedł do mnie od dołu w 50 rifli i paręnaście dział. Pierwsze miasto frontowe spali, drugie zobaczymy. Jeśli pójdzie tak jak wszedł to może się uda wybronić, ale jeśli dośle jutro kozaki to drugie też spali.

Peter 2012-07-02 18:40:11
Bartek jak oceniasz sytuacje u siebie?

Ja spodziewm się że jak Seulowi skoczy za 6 tur kultura, to mi miasto się znjadzie na styk z ich kultura i z tej okazji mogę mieć wjazd.
Dlatego czy była by możliwośc za 1-2 tury ściągnięcia mojej ekipy do mnie?


Barteq 2012-07-03 17:53:49
Chwilowo powinno być dobrze. Mam działa, więc będę trudnym orzechem do zgryzienia i na lądzie nic się nie zbliża.
Cent mnie zaczął blokować na morzu, ale go pogonię, aż się będzie kurzyło, bo prypłynął galleonem i 2 karawelami (a mam od dzisiaj karawele).

Także Peter możesz spokojnie wracać do siebie i dzięki za pomoc.

Barteq 2012-07-03 18:17:31
Natomiast mam inny, bardzo poważny problem - dostęp do neta przez około 5-6 tygodni. Od początku planowałem szukać zastępstwa od 10 sierpnia, bo jadę trenować do Drzonkowa (wioska koło Zielonej Góry i wiem, że będę tam miał straszny problem z netem - przy 2 treningach dziennie ciągłe jeżdżenie do Zielonej i szukanie wi-fi średnio mi się widzi).
Natomiast pojawił mi się teraz drugi, poważniejszy problem (dowiedziałem się o tym wczoraj). Przenieśli mi pierwszy obóz sportowy (ten jest bardziej zarobkowy, z dziećmi) z Limanowej (małopolska) do Korfantowa (opolskie). Zmiana oznacza dla mnie dramat, bo w Limanowej mieliśmy załatwiony net w miejscu zakwaterowania, a w Kofrantowie jest tragedia (net jest tylko w bibliotece, która jest czynna, z tego co pamiętam, 3 dni w tygodniu) - generalnie straszna dziura - nawet porządnej knajpy tam nie ma (1 mordownia na całe miasteczko), śpimy w takim pseudo hoteliku na stadionie, gdzie neta również nie ma. Wyjazd mam już 19 lipca, a wracam tu przed kolejnym wyjazdem (2 tury po 10 dni obozu) - około 8 sierpnia.

Nie wiem, czy w związku z poważszym nie oddać komuś nacji na stałe (macie jakieś sugestie? - Lary???). 5 tygodni, to straszny szmat czasu w świecie dyplo :( .

PS Nie pisałem jeszcze do nikogo, bo chciałbym się najpierw z Wami skonsultować - jak zapatrujecie się na tą kwestię???

cule 2012-07-03 18:28:15
Kurde ja też bym się chętnie Laremu oddał ( ;) ) Może w takim razie przeprowadziy kontrolowane wrośnięcie do Petera? ;) Dostałby 200 golda kary i luzik, a wiochy się zaraz zwrócą :D

Faust tam ostro walczy o zmianę koeljności, pewnie mu nie pasuje atakować Petera jako pierwszy :)

Peter 2012-07-03 18:29:54
:)

Barteq 2012-07-03 23:48:12
Mam niestety oficjalne potwierdzenie, że obóz będzie w Korfantowie, czyli od 18 mam naprawdę poważny problem :( . Zerknąłem na mapę z hot spotami i pokazuje tylko 1 - przy rynku (na 95% to ta biblioteka...).

Najbliższe inne są w Nysie, a to ok. 20 km w 1 stronę. Biorąc po uwagę, ile będę miał tam czasu (1 trening kończy się o 12:30, drugi zaczyna o 16, a pomiędzy nimi obiad; zaraz po 2 kolacja i 3 trening - 2 pierwsze z dziećmi, a potem sami trenujemy), to żadne wyjazdy raczej nie wchodzą w grę...

Co za pech... Chyba będziemy musieli znaleźć zatem 2 zastępców, żeby nie zostawić Petera samego.

PS Ja widzę jeszcze jedną opcję, Cule. Podzielimy wspólnie Japonię, a Ty potem prekażesz swoją nację Peterowi, a ja swoją Laremu :P .

Peter 2012-07-04 09:02:03
"PS Ja widzę jeszcze jedną opcję, Cule. Podzielimy wspólnie Japonię, a Ty potem prekażesz swoją nację Peterowi, a ja swoją Laremu ."

Dobre :D


A powazniej to Cule nie ściemniaj tylko ściskaj poslady i napieramy wojo.
Po wakacjach zacznimy obmyślać kontre i jak koło świąt (ciekawe których) walniemy to się zgarbią :)

No dobra teraz powaznie - Bartek, moim zdaniem będzie dłuższy pat i na te 5 tygodni trzeba sensownego zastępce, który będzie realizował TWOJĄ politykę, a nie przepuści Scubiego - "No bo tak".

Cule nie poddawaj się tam duchowo - to jeszcze jest długa **pier*** i dużo może się zmienić (w najbliższym czasie ciekawa będzie sytuacja po zmianie Pontiego)


Peter 2012-07-04 11:05:31
Jesli Cule negocjujesz kolejność robienia tur i masz możliwośc to wybierz żebyś robił tury jako drugi.

W czasach samolotów i stawiania miast ze skokiem kultury w jedną turę to OLBRZYMIA przewaga (która mnie kiedyś doprowadziła do zrezygnowania z dyplo jak wyszło że jakbym nie miał lotnictwa oraz przeciwnik ma w każdym nowym mieście pod moja granica artystę gratis, tylko dlatego że rusza jako drugi).


cule 2012-07-04 11:48:22
Ja nic nie negocjuje, niech się całują. Tura mi przepadła, bo czekałem na Rihitera to napisali wielce zadowoleni, że to moja wina bo zrobiłem łańcuszki. A teraz oni narobili i przychodzą z ludzką twarzą "ej cule, no bądź kolega, przecież nie utrudniaj takim fajnym gościom". Ehhhh

Barteq 2012-07-05 16:44:02
Tutaj mocno przychylam się do zdania Petera. Bycie drugim za Skubim jest niezwylke ważne w erze samolotów.

Dodam od siebie przykład z odcinamiem surowców (jako drugi możesz odbudować zniszczenia i dokańczać jednostki - korzystające z odciananego surowca, a jako pierwszy nie - przy tak dużych mapach na szczęście nie ma to zazwyczaj aż tak dużego znaczenia).

Barteq 2012-07-05 16:49:40
Wydarzenia aktualne.

U mnie nuda. Doczłapałem się do karawel i pogoniłem Centa. Natomiast ważniejsze info mam dla Was.

Peter:
Koło Rip Eli są już 2 galleony Skubiego. Nie masz chyba optyki, więc możesz ich nie widzieć.

Cule:
Ważne info - Rihiter ruszył na Damaszek. Spory oddział podchodzi Ci pod miasto i widzę też spore rezerwy na tyłach (choćby działa się ruszyły ode mnie, ale są jeszcze daleko). Jutro powklejam Ci screeny, jak to wygląda dalej.
Zastanawiam się też, czy nie będą się łączyć ze Skubim.

Barteq 2012-07-05 16:53:48
Co do ostatniej kwestii, to 5 tygodni to tak duży szmat czasu, że boje się, że już nie będzie do czego wracać, ale zobaczymy. Jeśli będzie tyle problemów, co obecnie, to może nacja przetrwa :P .

Najważniejsze pytanie pozostaje - kogo byście tolerowali (i oczywiście, czy Cule zostanie w grze)???

Barteq 2012-07-05 16:54:45
Byłbym zapomniał jeszcze. Mam artystę, co daje kilka fajnych opcji na przyszłość :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Display posts from previous:   
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Podobne Tematy
Topic Author Forum Replies Last Post
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Announcement: Pakt "Wielki Brat znowu patrzy - czyli wspomnienia Admi
Bodek
Beny Pakty odtajnione 13 2015-06-21, 11:06
Beny
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "Francja - HRE - Japonia" (czajmen)
czajmen, Barteq, Peter
wnuczus Pakty już nie (f)tajne 2 2012-10-03, 22:07
wnuczus
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "HRE-Japonia" (Peter)
Peter, Barteq
wnuczus Pakty już nie (f)tajne 2 2012-10-03, 22:08
wnuczus
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "HRE - Indie" (Deb)
Deb, czajmen
wnuczus Pakty odtajnione 4 2013-10-11, 22:25
wnuczus
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "HRE-Celtowie" (cule)
cule, Barteq, domel
wnuczus Pakty już nie (f)tajne 3 2012-10-03, 22:11
wnuczus

Czas generowania strony : 4.96 s.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group