www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

PBEM Spoilerowy 2 Kronika gracza Pawelt i Deba ***SPOILER***
Author Message
pawelt 

Dariusz IImperium Rosyjskie

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2012-10-20, 20:42   PBEM Spoilerowy 2 Kronika gracza Pawelt i Deba ***SPOILER***

Kronika gracza Pawelt i Deba.

NIE PISAĆ tutaj własnych uwag itp!!!

pawelt 

generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2012-10-22, 07:04   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

Teamy i miejscówki
Zaczynamy drugą rozgrywkę rewanżową pbema spoilerowego :)
Składy się nieco zmieniły. Gram z debem (poprzednio z jarkiem), a plewan z scoobim (poprzednio z bobkiem). Miejscówki odwrócone, plewan gra we włoszech, ja w korei. Scooby na litwie, a deb w chinach południowych (są połączone indonezją z afryką).

Zmiany
Są pewne zmiany w stosunku do poprzedniej częsci, a najważniejszą jest, że nie gramy już w ścisłych teamach, tylko jako dwa sprzymierzone państwa. Najważniejszymi konsekwencjami tego, jest to, że techy musimy wymyślać oddzielnie oraz cuda nie działają na nas obu. Ponadto gramy na modzie prawie identycznym jak z dyplo 7 (wszystko opisane jest w ustawieniach)

Przywódcy
Tak się złożyło, że wszyscy grają org. Plewan filem, scooby cre, deb indem a ja finem (fin dostaje monetę dopiero od 4 monet). Każda z tych cech jest dobra na tą mapę. Plewan wyhoduje całą gromadkę wielkich (pewnie dzięki temu zgarnie liberkę), scooby ma spokój z kulturką na początku, deb ma duży bonus do cudakó, co ważne w sytuacji, gdy nie mamy ani kamienia ani marmuru, oraz ja mam okrojonego fina, ale nadal mocnego.

Nacje
Jeśłi chodzi o nacje, to scooby gra indiami, przez co ma fast worki, które dają mu wielki bonus na początku, bo jest masa rzeczy do obrobienia. Plewan gra portugalią, któa ma dobry budynek specjalny, jednostkę, która może zasiedlać ameryki już od optyki. Deb ma holandię z niesamowitym, choć późnym budynkiem specjalnym dającym młotek od wody i rzeki. Ja zagrałem rosją ze względu na kozaków, którzy są bezkonkurencyjni w swojej epoce, trudno jest czymkolwiek ich zatrzymać. Miałem wziąć zulusów, ze względu na budynek dający -20%kosztów utrzymania miast, ale bałem się że europejczycy wezmą rosję i nie będziemy mieli czym się bronić.

Pierwsze Cudaki
Ponieważ piramidy są zbanowane, jest do zgarnięcia tylko 4 cudaków na początku: stone, wyrocznia, mur i latarnia. Stwierdziliśy z debem, że najlepiej będzie, jak ja pójdę po wyrocznie przez stona, a deb po latarnię przez mur. Scooby ma najlepszą miejscówkę z nas wszystkich i mógłby każdego tego cudaka zrobić przed nami (wycinka lasów). Zakładając jednak, że scooby nie będzie interesował się latarnią (państwo raczej w głębi lądu), to pójdzie po mur. Wtedy wyrocznia jest niezagrożona i stone też (bo scoobiemu ston nie potrzebny - ma cre). Stona będzie na pewno budował plewan, ale jego techy startowe nie są do tego optymalne.
Debowi latarnia da bardzo dużo, choć bonus jest okrojony do 1 szlaku. Ja z wyroczni chciałbym wziąć żelazo i zacząć za pomocą swordów eksterminację teamu AI, którzy są na lewo ode mnie, w niebezpiecznej odległości. W modzie swordy są podrasowane, mają +35% do ataku na miasto, a że AI głównie robi łuki i broni się w miastach, to jest na nich najlepsza jednostka.

Ogólna strategia
Moja strategia polegać będzie przede wszystkim na podboju azji i chatkowaniu. Mam dużo terenów na chatki w syberii.
Deb ma zagrodzi się w bangladeszu i zacznie cudakować oraz zasiedlać indonezję, australię, wyspy.

Początek
Początek mam dość trudny. Zaczynam na jakimś cyplu :P
Poszedłem kratkę w górę, na jedwab, żeby tam założyć stolicę, dwa kolejne miasta po lewo. To są optymalne miejscówki do jak najszybszego wybudowania wyroczni przez stona, jednocześnie nie spowalniając za bardzo rozwoju państwa.
Mam od razu szlaki handlowe, do obrobienia 2x jedzonko.
Oczywiście w techach idę na początku w brąz. Będę mógł zagrospodarować klejnoty i złoto, dzięki czemu szybciej dojdę do prista, powycinam lasy na stona, podetnę na wyrocznie, oraz przejdę w dogodnym momencie na niewolnictwo, alby ściąć wyrocznię do końca z 3 łebków.
Taki plan, a czy się uda to już nie wiem :)
Ston nie jest mi konieczny, choć przydałby się przy podbojach. Nie musiałbym robić pomników w zdobywanych miastach.
Wyrocznia da mi żelazo, choć na piechotę miałbym niewiele dalej wymyślając zamiast mistycyzmu, buddyzmu, prista, żelazo. Ale ważńe jest, aby np plewan nie zgarną wyroczni na odlewnictwo (do wybudowania kolosa), lub scooby na monarchię.

Tak wygląda moje państwo w początkowych turach:

Na lewo widać już katarzynę i mongoła. Tam mają stolice i one jako pierwsze padną :)
Idę dwoma wojami zakosić im roboli jak się pojawią.

pawelt 

Posted: 2012-10-22, 07:04   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

A teraz nasza zgadywanka, gdzie europejczycy postawili miasta :)

Kolejność ruchów jest taka: plewan, scooby, deb, pawelt, AI.

Plewan nie postawił stolicy w turze startu, scooby tak. Czyli w demografui widzimy tylko scoobiego. Ponieważ demo pokazuje ilość lądów u jedynego gracza z miastem (czyli scoobiego) 7 tys, czyli 7 kratek, scooby postawił stolicę jak widać:

Wg mnie nie jest to optymalna miejscówka. Nie ma jedzonka od razu, nie ma złota. Może co najwyżej robić farmę na krówkach. Znacznie lepsza była by miejscówka taka:

Jest turę później, ale:
- od razu robole mogą robić farmę z 6 kromkami!
- jest złoto
- 2x miedź.

Teraz 2 i 3 miasto. Są dwa warianty, albo najpierw postawił miasto po lewo lub po prawo. Jeśli po lewo to miał takie możliwości:

i tu na 90% postawił na brązie.
Jeśli po prawo to miał takie możliwości:

i na 90% na pozycji 1, bo mógłby od razu robić farmę.

Jeśli scooby postawił najpierw miasto po lewo na brązie, to prawym setem szedł dośc daleko, więc raczej mało prawdopodobne, choć możliwe. Wtedy jego miejscówka byłaby taka:

Jednak bardziej prawdopodobne wydaje mi się postawienie najpierw miasta po prawo. Wtedy rozłożenie miast wyglądałoby tak:

Jest to dość dobra lokalizacja, no prócz tej stolicy. Dla nas to dobrze, bo w wyścigu o cudaki scooby się właśnie opóźnił o kilka turek. Nie zmienia to faktu, że nadal ma największe szanse na zrobienie któregokolwiek cudaka, ale liczymy na to, że go ubiegniemy przynajmniej w dwóch. Wszystkich na raz nie ma szans wyciąć :)

Wy możecie sobie popatrzeć u plewana i scoobiego w ich kronice spoilerowej, jeśli dali tam screeny, ja muszę czekać aż odkryję szpiegami, lub powymieniam się mapami :)

Last edited by pawelt on 2012-10-23, 14:10; edited 4 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

pawelt 

Posted: 2012-10-22, 07:05   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

A teraz wróżenie gdzie postawił miasta plewan. Plewan postawił miasta w turze nr 1, 3 i 4 (było widać skoki punktów). Czyli ruszył się setem w turze 0. Prawie na pewno ruszył się w stronę północną. Miał zatem 4 możliwe miejscówki:

Miejscówka na żelazie na 99% odpada, gdyż blokowałaby postawienie drugiego miasta po prawo w turze nr 3 na aluminium lub kratkę wyżej. Ewentualnie mógł plewan 2 miasto postawić nie nad morzem, kratkę w prawo koło świnek, ale raczej mało prawdopodobne.
Tak więc pod stolicę zostały 3 możłiwości. Jedna z nich też raczej odpada, jest to górka pod bananami. Zostaje więc stolica na bananach lub winie. Na 90% na bananach, bo +1 kromka ii stolica obejmowałaby klejnoty.

Trzecie miasto na 95% we francji z 3 możłiwościami:

Miejscówka nr 1 najlepsza, ale scooby by mocno kulturą napierał, więc odpada.
Ponieważ plewan zaczyna z rybołówstwem bardziej prawdopodobna jest miejscówka nr 3.

Tak więc wg mnie plewan postawił miasta tak:

Last edited by pawelt on 2012-10-24, 07:33; edited 3 times in total  

Deb 

RooseveltImperium Holenderskie

xfire: Tabaczarz
Helped: 1
Postawił 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2012-10-23, 23:01   

Spoiler:

Moj rozklad miast wyglada tak:

Nie mialem takich jaj jak Pawel i zadnego warriora nie likwidowalem - w celu ciecia kosztow pozbylem sie skauta jedynie, dlatego bronze w moim panstwie planowany jest dopiero na 16 ture. Wszystkie miasta postawilem dopiero w 3 turze, wiec prawdopodobnie to bedzie najgorszy wynik z mozliwych.
Nawiazany zostal kontakt z Asoka, a Mongol jak widac sam do mnie przywedrowal - ja natomiast wyszedlem sobie warriorem spotkac swojego sojusznika ;)

pawelt 

Posted: 2012-10-24, 07:32   

Spoiler:

Tura 11

Nawiązany kontakt teamem czyngisa i katarzyny. Woj już czeka, aż jakiś robol się podwinie, a może nawet dwóch :) . Nie wiedzieć czemu AI nie odbija raczej robola, którego stracił. Woli nie ryzykować i kisi wojsko w stolicy.
Na północnym wschodzie mam niebezpieczną, zalesioną granicę. Spodziewam się tam barbów, a mam tylko 1 woja. Trochę ryzyko, ale nie stać mnie na kolejnego woja. Tym bardziej, że w stolicy musi się szybko zrobić robol, do obróbki złotka.
Tego jednego woja spróbuję wyszkolić na 2 promo leśnik, wtedy będzie zasuwał po lasach 2 kratki. Na razie ma 1 punkt za walkę z jakimś wściekłym wielkiem, który atakował chyba na 0,1% (przez rzekę, na woja na zalesionej górce).
Na razie sytuacja w demo wygląda dobrze. W PNB mam 29 na najlepszego 31. Jeśłi jest to skoobi, a on ma nację cre, to naukę ma mniejszą ode mnie, bo za każde miasto trzeba mu odjąć 2 kultury. Szanse na stona (przewiduję go ok 25 tury) oceniam na 50%, a na wyrocznię (około 28 tury) na 75%.

po punktach, a dokładniej po tym, że nie skoczyły jeszcze gwałtownie, wynika że wszyscy idziemy równo po brąz. Ciekawe który z nas będzie pierwszy. Nieskromnie obstawiam siebie :D Powinienem mieć brąz w 14 turze, jeśli żaden barb nie wyskoczy znienacka.

Last edited by pawelt on 2012-10-24, 07:33; edited 2 times in total  

pawelt 

Posted: 2012-10-25, 06:30   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

Tura 19
Ashoka zgarnął hinduzim, a prawdopodobnie katarzyna z mongołem buddyzm. Czyli całkiem nieźle, bo mamy relę od naszej strony i to po jednej na łebka na razie :)

W pańśtwie nie jest źle. Chwilowo jestem pierwszy w PNB i to mocno. Ale to tylko dzięi szybkiemu podpięciu złotka i klejnotów. Wymyśliłem właśnie mistycyzm i zacznę robić stona. Był wyliczony na 23 turę, jednak będzie turę później lub nawet dwie. A wszystko to przez jedną monetę! Musiałem dorobić woja na barba, który podniósł koszty utrzymania wosjka. NIe starczyło mi na mistycyzm 1 kolbki. Nie mogłem więc przyciąć lasu na klejnotach, gdyż nadwyżka szła właśnie na stona i kosztowało mnie to w sumie kolejne 8 monet. Jak nie zdążę ze stonem o 1 turę to będzie to wina 1 monety - jak ja lubię takie rzeczy, gdzie tak niewiele, może znaczyć tak wiele dla mnie :)

Last edited by pawelt on 2012-10-25, 08:20; edited 3 times in total  

Deb 

Postawił 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2012-10-27, 22:23   

Spoiler:

W turze 25 (3000 BC), w stolicy postawilem Wielki Mur - ku mojemu zaskoczeniu nikt mnie w tym nie ubiegl, chociaz Scooby mogl to zrobic na luzie, ale wyglada na to, ze bedzie sie z Pawlem scigal o Wyrocznie chyba. Budowa Wielkiego Muru wiazala sie z opoznionym podlaczeniem srebra i klejnotow, ale lasy z tych terenow poszly od razu na budowe cudu, co ostatecznie sie oplacilo.

pawelt 

Posted: 2012-10-28, 15:16   

Spoiler:

Tura 30.
Mam stona i wryczonie :) . Państwo co prawda zacofane, ale mam teraz spokój z kulturką (nadrobiłem prawie nację cre) oraz zgarnąłem z wyroczni monarchię. Na wyroczni zarobiłem 2x 600 kolbek, bo raz, że monarchia kosztuje 600 kolbek, a dwa, że nie ma jej np plewan.

Teraz muszę szybko postawić 2 miasta, oraz zacząć strugać axy na mongoła i katarzynę.
Planuję w pierwszym rzucie zdobyć ich stolicę. Z mongołem powinienem sobie poradzić z biegu, z katarzyną gorzej. Ona ma stolice na górce do tego pewnie mur. Ale axy sobie poradzą. 2 axy na jednego łuka jestem w stanie przeżyć :) .

Last edited by pawelt on 2012-10-28, 15:17; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2012-10-29, 22:38   

Spoiler:

tura 36

Sytuacja jak na screenie. opisać? :D
Więc tak, ofensywa na zachodniej granicy trwa, co prawda bardziej mongoła niż moja, bo atakuje mnie łukami, a moja machina wojenna wypluła dopiero jednego axa, ale rokowania są dobre. Mongoł postawił miasto tuż koło mnie, na górce, za rzeczką, czyli jak przystoi na warownię, ale... dał do obstawy miasta 2 woje i 1 łuka, a tym łukiem poszedł na moje miasto :zdziwko: . Dociąłem axa i wybiłem tego łuka. Teraz tym samym axem zdobywam to miasto. Mongoł posłał już posiłki, tzn 2 łuki i woja, ale nie zdążą. Teraz mam dylemat, czy spalić to miasto teraz, gdyż jest wielkości 1, czy poczekać na wzrost do 2, pozwolić mongołowi wejść łukami i zdobyć je później, ale znacznie większym kosztem.

Poza tym na północnej granicy mam już woja z 3 promocjami leśniczymi. Możńa powiedzieć, że prawdziwy zawodoweic w sadzeniu drzew. Barby atakują go hordami, zafortyfikowanego na zalesionej górce przez rzekę :P

Last edited by pawelt on 2012-10-30, 13:04; edited 2 times in total  

Deb 

Postawił 4 piw(a)
Posted: 2012-10-30, 19:03   

Spoiler:

W turze 33 (2720 BC) wybudowalem Wielka Latarnie, na ktorej - nie ukrywam - bardzo mi zalezalo. Majac do tego wczesniej juz wybudowany Wielki Mur zaczynam rozkrecac wielka kolonizacje terenow przybrzeznych:

Najbardziej boje sie o zachodnia miejscowke, bo Asoka juz tam przycupnal swoim warriorem i moze doprowadzic swojego osadnika wczesniej ode mnie, co by mi bylo bardzo nie na reke, bo na tej gorce znajduje sie zelazo. Jak widac z obrazka - jest 36 tura, a ja dopiero rolnictwo wynajduje ;)

pawelt 

Posted: 2012-10-31, 07:06   

Spoiler:

Kampania mongolska.
Jest pierwsza krew!
Oblegałem miasto mongoła i zaatakowałem axem na 80%. Pomimo wielu bonusów do obrony miasta, miasto musiało paść. TRochę ryzyko było atakować na 80%, ale miałem jeszcze 2 wojów, którzy jak coś dobiliby uszkodzonego woja. Musiałem to miasto zdobyć, gdyż szły już 2 łuki. Do tego, to miasto blokowałoby miejscówkę debowi w środkowych indiach.

MIasto padło, ax w sumie niewiele uszkodzony. I teraz niezła akcja mongoła. Wszedłem jednym wojem na lasek, a mongoł zaatakował go łukami i...

stracił oba łuki, pierwszy miał 78%, drugi 90% na wygraną! Dopiero wojem dobił mojego rannego woja, którego zresztą też zaraz straci :) (mój ax ma 97%)

Bilans kampanii mongolskiej: 1 (1woj) : 5 (2woje,3łuki) i mam już połowę punktów na generała :)

A na północy bez zmian, tzn woj leśnik broni imperium od hord barbów. Mógłbym go upgraydować na axa, ale to kosztuje 80 kasy, co równa się ponad 2 tury zbierania kasy. Zdecydowanie za dużo.

W demo nie jest źle. Pomimo zacofania przez cudaki i wojnę trzymam się czołówki.
W najważniejszym dla mnie wskaźniku, czyli jedzonku jest drugi. Na PNB nie ma co za bardzo patrzeć, chyba że poglądowo. W PNB wliczana jest kultura, aktualne bonusy do wynajdowanych techów itp. Ten wskaźnik może skakać co turę w dość szerokim zakresie. Tak samo produkcja niedużo świadczy o stanie produkcyjnym państwa. Nie wliczają się tutaj przecież młotki ze ścinki i wycinki lasów, ani też kromki przy produkcji roboli i setów, a to jest u mnie teraz większość produkcji.
Wskaźnik woja też w sumie mało ważny. To nie 1v1. Tutaj się liczy koncentracja wojska w jednym miejscu, co mongołowi marnie wychodzi :D
Powierzchnia i populacja też mało ważna. Populcaja jest w skali podobnej do logarytmicznej, czyli to, że ktoś ma np 10x więcej ludności, nie znaczy że jest mocno do przodu z ludkami. Może mieć po prostu jedno miasto wyrośnięte, a suma sumarum wszystkich łebków w państwie mniej niż ktoś z wieloma małymi miastami. A o sile państwa decyduje przede wszystkim ilość łebków! które defakto są prawdziwą siłą roboczą :)

I jeszcze porada. Jak kończy się techa co ma dużo bonusów do jego wymyślania (np garncarstwo jeśli się ma i agr i fishing) warto zrobić tak, żeby zostawić ostatnią kolbkę do wymyślenia tego techa, a w następnej turze dać na 100%, wtedy wszystkie bonusy przechodzą na następnego techa. Jeśli zostawi się np łucznictwo do czasów liberki, można tak wygrać wyścig o nią. jeśli już wszyscy wynaleźli łucznictwo, to za jego wynajdowanie dostaje się dodatkowy bonus (niecałe 30%).

Last edited by pawelt on 2012-10-31, 11:14; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2012-10-31, 07:06   

Spoiler:

Kampania mongolska.
Jest pierwsza krew!
Oblegałem miasto mongoła i zaatakowałem axem na 80%. Pomimo wielu bonusów do obrony miasta, miasto musiało paść. TRochę ryzyko było atakować na 80%, ale miałem jeszcze 2 wojów, którzy jak coś dobiliby uszkodzonego woja. Musiałem to miasto zdobyć, gdyż szły już 2 łuki. Do tego, to miasto blokowałoby miejscówkę debowi w środkowych chinach.

MIasto padło, ax w sumie niewiele uszkodzony. I teraz niezła akcja mongoła. Wszedłem jednym wojem na lasek, a mongoł zaatakował go łukami i...

stracił oba łuki, pierwszy miał 78%, drugi 90% na wygraną! Dopiero wojem dobił mojego rannego woja, którego zresztą też zaraz straci :) (mój ax ma 97%)

Bilans kampanii mongolskiej: 1 (1woj) : 5 (2woje,3łuki) i mam już połowę punktów na generała :)

A na północy bez zmian, tzn woj leśnik broni imperium od hord barbów. Mógłbym go upgraydować na axa, ale to kosztuje 80 kasy, co równa się ponad 2 tury zbierania kasy. Zdecydowanie za dużo.

W demo nie jest źle. Pomimo zacofania przez cudaki i wojnę trzymam się czołówki.
W najważniejszym dla mnie wskaźniku, czyli jedzonku jestem drugi. Na PNB nie ma co za bardzo patrzeć, chyba że poglądowo. W PNB wliczana jest kultura, aktualne bonusy do wynajdowanych techów itp. Ten wskaźnik może skakać co turę w dość szerokim zakresie. Tak samo produkcja niedużo świadczy o stanie produkcyjnym państwa. Nie wliczają się tutaj przecież młotki ze ścinki i wycinki lasów, ani też kromki przy produkcji roboli i setów, a to jest u mnie teraz większość produkcji.
Wskaźnik woja też w sumie mało ważny. To nie 1v1. Tutaj się liczy koncentracja wojska w jednym miejscu, co mongołowi marnie wychodzi :D
Powierzchnia i populacja też mało ważna. Populcaja jest w skali podobnej do logarytmicznej, czyli to, że ktoś ma np 10x więcej ludności, nie znaczy że jest mocno do przodu z ludkami. Może mieć po prostu jedno miasto wyrośnięte, a suma sumarum wszystkich łebków w państwie mniej niż ktoś z wieloma małymi miastami. A o sile państwa decyduje przede wszystkim ilość łebków! które defakto są prawdziwą siłą roboczą :)

I jeszcze porada. Jak kończy się techa co ma dużo bonusów do jego wymyślania (np garncarstwo jeśli się ma i agr i fishing) warto zrobić tak, żeby zostawić ostatnią kolbkę do wymyślenia tego techa, a w następnej turze dać na 100%, wtedy wszystkie bonusy przechodzą na następnego techa. Jeśli zostawi się np łucznictwo do czasów liberki, można tak wygrać wyścig o nią. jeśli już wszyscy wynaleźli łucznictwo, to za jego wynajdowanie dostaje się dodatkowy bonus (niecałe 30%).

Last edited by pawelt on 2012-10-31, 07:12; edited 4 times in total  

pawelt 

Posted: 2012-11-02, 07:30   

Spoiler:

Tura 41

W zasadzie nic ciekawego się nie dzieje. Miasta mam nadal mocno pościnane na baraki/wojsko/spichlerze.

Będę próbował mongołowi zakosić kolejnego robola. Robi on farmę na zalewie co zajmie mu jeszcze 3 tury. Jeśli dobrze wyliczyłem, to w ostatniej turze zakoszę go rydwanem.

Na górze mam już axa, który będzie miał zaraz promocję do chodzenia poi laskach (2 leśnik). Będzie pilnował północnej granicy, bo niedługo będę chciał tam postawić miasto, żeby w nim z lasów spróbować Zeusa wyciąć. Prawdopodobnie od deba będę miał słonie, żeby mieć boostera do tego cudaka.

Co do kampanii mogolskiej, to strasznie iśę przedłuża. Myślałem, że stolica mongoła padnie przed turą 50, kiedy to wzrasta jej kultura i obronność do 40%, ale chyba nie dam rady. Mam na razie tylko 2 axy, a musze mieć min 5. Rydwanem z promocją widoczność +1 (jeśli się go dorobię) spróbuję zobaczyć co ma w stolicy. Przydałaby się z jedna katapka, ale do nich jeszcze daleko. Na szczęscie AI nie grzeszy inteligencją i wojskiem gra fatalnie! Możńa spokojnie podchodzić pod miasto, nawet pojedynczymi jednostkami, a AI rzadko kontratakuje, woli kisić wojsko w mieście. Dlatego ma takie problemy z barbami. Zamiast niszczyć je na przedpolach, to siedzi w miastach, a barby niszczą infrastrukturę. Czekam aż pojawią się barby axy, wtedy może mongoła nieco przycisną, a ja sobie rydwany podćwiczę.

Poniżej chytry plan zakoszenia robola :)
W następnej turze będę miał rydwan (młotki z lasu). W kolejnej rurzę się jak widać na zalew. Mongoł nie będzie widział tego rydwanu, więc nie ucieknie robolem. Po moim ruchu robol skończy budować farmę i wtedy wjadę rydwanem. Jest oczywiście ryzyko, że będzie tam jakiś spir na zalewie, którego nie widzę, ale małe prawdopodobieństwo. Zresztą mogę przed ruchem rydwanem wejść axem na górkę, to zobaczę czy tamten zalew jest czysty. ALe i tak na pewno warto zaryzykować.

Last edited by pawelt on 2012-11-02, 07:32; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2012-11-02, 08:01   

Spoiler:

Cudaki drugiego rzutu.

Myśleliśmy z debem trochę jak i które cudaki drugiego rzutu zgarnąć.
Poniżej zaznaczone kolorami cudaki "must have" - czerwone, warte powalczenia - żółte i mało ważne - zielone.

Kolos to oczywiście dla deba. Będzie on w jego rękach bardzo mocny, szczególnie na początku, kiedy to można dzięki niemu uzyskać sporą przewagę w PNB i zakaszać po kolei wszystkie ważne cudaki.

Posąg Zeusa. Cudak może okazać się kluczowy w tej rozgrywce. Gramy na deity, niezadowolenie z wojny jest/będzie tutaj dość poważnym problemem. Można je oczywiście zniwelować do zera (państwo policyjne, góra rushmore, więzienia), ale do tego czasu może być już po ptakach. W każdym bądź razie lepiej żeby nie miał tego cudaka mój przeciwnik, bo byłby po moich podbojach.

WB i partenon - cudaki oczywiście dla plewana i jestem w stanie sobie paznokieć przyciąć, że właśnie po nie leci :) DLa niego to będą super cudaki, bo WB da mu aż 8 punktów do naukowca a partenon zwiększy je do 12, tak więc mając jeszcze fila, zrobi wielkiego naukowca w 5 tur!.

MM - bardzo fajny i przyjemny cudak. Przewiduję, że każdy z nas będzie miał 2-3 GA na rozgrywkę. MM da w takim przypadku dodatkowy GA. Przyjemne ale nie konieczne.

Ogrody - normalnie bardzo fajny cudak, ale na takiej mapie to już średnio. Jest tutaj od groma jedzonka, więc miasta bardzo szybko rosną, a i ze zdrowiem nie ma wiekszego problemu. Mając kamień można go zrobić bez kamienia szkoda produkcji.

Sweangon - czyli cudak od reli. Podejrzewam, że plewan będzie go chciał mieć dla pacyfizmu i masowej hodowli wielkich. Jednak dla nas raczej nie przydatny. Pewnie będziemy jechali na zorganizowanej reli. Choć do zastanawienia by była wolność wyznania (+10% do kolbek). Jednak w org rela bardzo dużo daje (+25% do budowy budynków, których jest od groma na początku, w środku i końcu gry :) ). A org relę ma się bardzo szybko z judaizmu.

Jest jeszcze artemida, dająca +100% do szlaków handlowych w mieście. Całkiem przyjemny cudak, szczególnie dla deba gdy będzie miał po 3 szlaki handlowe na miasto wodne, jednak do kolosa się nie umywa. Na początku da +1 monetę na szlak, czyli łącznie 3 monety, później nieco więcej, maksymalnie do ok 10 monet.

Jest nas dwóch, z czego ja nie mam za dużych mocy przerobowych, a cudaków dużo :) Ogólnie są 3 drogi cudakowe:
1. do WB przez ascetics i hindu (Partenon, Zeus, Sweangon, artemida)
2. do MM przez matme (ogrody)
3. do kolosa przez nic :)

Przemyśłeliśmy jak to rozegrać i zgarnąć przede wszystkim te najważniejsze i wyszło nam, że najoptymalniej będzie jak deb pójdzie prosto po kolosa (po piśmie), a ja po Zeusa, ewentualnie dalej po literaturę.

Dodatkowo ja będę robił sweangon dla kasy (mam złoto czyli +100%).
A deb z odlewnictwa skorzysta jeszcze na kuźniach, które ma o połowę tańsze. Kuźnie dają +25% do produkcji, ale przede wszystkim dają zadowolenie z kamieni, a deb ma ich aż 3!).

Wychodzi na to, że ogrody i MM stracimy, ale mamy największe szanse na 2 najważniejsze cudaki. Zeusa spróbuję wyciąć z lasów na syberii, do tego będę miał słonie od deba i mam już potrzebne min 4 pomniki (ze stona).

Plewan pewnie zgarnie jego wymarzone WB i partenon, ale będzie go to trochę kosztowało WB jest z moda nieco droższe (400 młotków), a nie ma marmuru (najbliższy w egipcie), chyba że zaryzykuje i postawi miasto na marmurze w egipcie, ale go tam barby saharyjskie pewnie zaduszą.

Taki jest plan, zobaczymy jakie bedzie wykonanie tym razem, bo mongoł z katarzyną nie chcą na razie pokoju podpisać, może zmiękną po straceniu stolicy, albo wręcz przeciwnie się bardziej wkurzą :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum