www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jeste nowy? Kliknij tutaj!    Zgo gr Civ6     Zgos gr Civ5    Zgo gr Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMWISZ SI NA GR    Na ircu jest users osb. Zaaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

PBEM Spoilerowy 2 Kronika gracza Pawelt i Deba ***SPOILER***
Author Message
pawelt 

Dariusz IImperium Rosyjskie

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
genera brygady  Brzowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna do – pomg minimum 10 razy  Obibok – nie gra od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2012-10-20, 20:42   PBEM Spoilerowy 2 Kronika gracza Pawelt i Deba ***SPOILER***

Kronika gracza Pawelt i Deba.

NIE PISA tutaj wasnych uwag itp!!!

pawelt 

genera brygady  Brzowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna do – pomg minimum 10 razy  Obibok – nie gra od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2012-10-22, 07:04   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

Teamy i miejscwki
Zaczynamy drug rozgrywk rewanow pbema spoilerowego :)
Skady si nieco zmieniy. Gram z debem (poprzednio z jarkiem), a plewan z scoobim (poprzednio z bobkiem). Miejscwki odwrcone, plewan gra we woszech, ja w korei. Scooby na litwie, a deb w chinach poudniowych (s poczone indonezj z afryk).

Zmiany
S pewne zmiany w stosunku do poprzedniej czsci, a najwaniejsz jest, e nie gramy ju w cisych teamach, tylko jako dwa sprzymierzone pastwa. Najwaniejszymi konsekwencjami tego, jest to, e techy musimy wymyla oddzielnie oraz cuda nie dziaaj na nas obu. Ponadto gramy na modzie prawie identycznym jak z dyplo 7 (wszystko opisane jest w ustawieniach)

Przywdcy
Tak si zoyo, e wszyscy graj org. Plewan filem, scooby cre, deb indem a ja finem (fin dostaje monet dopiero od 4 monet). Kada z tych cech jest dobra na t map. Plewan wyhoduje ca gromadk wielkich (pewnie dziki temu zgarnie liberk), scooby ma spokj z kulturk na pocztku, deb ma duy bonus do cudak, co wane w sytuacji, gdy nie mamy ani kamienia ani marmuru, oraz ja mam okrojonego fina, ale nadal mocnego.

Nacje
Jei chodzi o nacje, to scooby gra indiami, przez co ma fast worki, ktre daj mu wielki bonus na pocztku, bo jest masa rzeczy do obrobienia. Plewan gra portugali, kta ma dobry budynek specjalny, jednostk, ktra moe zasiedla ameryki ju od optyki. Deb ma holandi z niesamowitym, cho pnym budynkiem specjalnym dajcym motek od wody i rzeki. Ja zagraem rosj ze wzgldu na kozakw, ktrzy s bezkonkurencyjni w swojej epoce, trudno jest czymkolwiek ich zatrzyma. Miaem wzi zulusw, ze wzgldu na budynek dajcy -20%kosztw utrzymania miast, ale baem si e europejczycy wezm rosj i nie bdziemy mieli czym si broni.

Pierwsze Cudaki
Poniewa piramidy s zbanowane, jest do zgarnicia tylko 4 cudakw na pocztku: stone, wyrocznia, mur i latarnia. Stwierdziliy z debem, e najlepiej bdzie, jak ja pjd po wyrocznie przez stona, a deb po latarni przez mur. Scooby ma najlepsz miejscwk z nas wszystkich i mgby kadego tego cudaka zrobi przed nami (wycinka lasw). Zakadajc jednak, e scooby nie bdzie interesowa si latarni (pastwo raczej w gbi ldu), to pjdzie po mur. Wtedy wyrocznia jest niezagroona i stone te (bo scoobiemu ston nie potrzebny - ma cre). Stona bdzie na pewno budowa plewan, ale jego techy startowe nie s do tego optymalne.
Debowi latarnia da bardzo duo, cho bonus jest okrojony do 1 szlaku. Ja z wyroczni chciabym wzi elazo i zacz za pomoc swordw eksterminacj teamu AI, ktrzy s na lewo ode mnie, w niebezpiecznej odlegoci. W modzie swordy s podrasowane, maj +35% do ataku na miasto, a e AI gwnie robi uki i broni si w miastach, to jest na nich najlepsza jednostka.

Oglna strategia
Moja strategia polega bdzie przede wszystkim na podboju azji i chatkowaniu. Mam duo terenw na chatki w syberii.
Deb ma zagrodzi si w bangladeszu i zacznie cudakowa oraz zasiedla indonezj, australi, wyspy.

Pocztek
Pocztek mam do trudny. Zaczynam na jakim cyplu :P
Poszedem kratk w gr, na jedwab, eby tam zaoy stolic, dwa kolejne miasta po lewo. To s optymalne miejscwki do jak najszybszego wybudowania wyroczni przez stona, jednoczenie nie spowalniajc za bardzo rozwoju pastwa.
Mam od razu szlaki handlowe, do obrobienia 2x jedzonko.
Oczywicie w techach id na pocztku w brz. Bd mg zagrospodarowa klejnoty i zoto, dziki czemu szybciej dojd do prista, powycinam lasy na stona, podetn na wyrocznie, oraz przejd w dogodnym momencie na niewolnictwo, alby ci wyroczni do koca z 3 ebkw.
Taki plan, a czy si uda to ju nie wiem :)
Ston nie jest mi konieczny, cho przydaby si przy podbojach. Nie musiabym robi pomnikw w zdobywanych miastach.
Wyrocznia da mi elazo, cho na piechot miabym niewiele dalej wymylajc zamiast mistycyzmu, buddyzmu, prista, elazo. Ale wae jest, aby np plewan nie zgarn wyroczni na odlewnictwo (do wybudowania kolosa), lub scooby na monarchi.

Tak wyglda moje pastwo w pocztkowych turach:

Na lewo wida ju katarzyn i mongoa. Tam maj stolice i one jako pierwsze padn :)
Id dwoma wojami zakosi im roboli jak si pojawi.

pawelt 

Posted: 2012-10-22, 07:04   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

A teraz nasza zgadywanka, gdzie europejczycy postawili miasta :)

Kolejno ruchw jest taka: plewan, scooby, deb, pawelt, AI.

Plewan nie postawi stolicy w turze startu, scooby tak. Czyli w demografui widzimy tylko scoobiego. Poniewa demo pokazuje ilo ldw u jedynego gracza z miastem (czyli scoobiego) 7 tys, czyli 7 kratek, scooby postawi stolic jak wida:

Wg mnie nie jest to optymalna miejscwka. Nie ma jedzonka od razu, nie ma zota. Moe co najwyej robi farm na krwkach. Znacznie lepsza bya by miejscwka taka:

Jest tur pniej, ale:
- od razu robole mog robi farm z 6 kromkami!
- jest zoto
- 2x mied.

Teraz 2 i 3 miasto. S dwa warianty, albo najpierw postawi miasto po lewo lub po prawo. Jeli po lewo to mia takie moliwoci:

i tu na 90% postawi na brzie.
Jeli po prawo to mia takie moliwoci:

i na 90% na pozycji 1, bo mgby od razu robi farm.

Jeli scooby postawi najpierw miasto po lewo na brzie, to prawym setem szed doc daleko, wic raczej mao prawdopodobne, cho moliwe. Wtedy jego miejscwka byaby taka:

Jednak bardziej prawdopodobne wydaje mi si postawienie najpierw miasta po prawo. Wtedy rozoenie miast wygldaoby tak:

Jest to do dobra lokalizacja, no prcz tej stolicy. Dla nas to dobrze, bo w wycigu o cudaki scooby si wanie opni o kilka turek. Nie zmienia to faktu, e nadal ma najwiksze szanse na zrobienie ktregokolwiek cudaka, ale liczymy na to, e go ubiegniemy przynajmniej w dwch. Wszystkich na raz nie ma szans wyci :)

Wy moecie sobie popatrze u plewana i scoobiego w ich kronice spoilerowej, jeli dali tam screeny, ja musz czeka a odkryj szpiegami, lub powymieniam si mapami :)

Last edited by pawelt on 2012-10-23, 14:10; edited 4 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

pawelt 

Posted: 2012-10-22, 07:05   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

A teraz wrenie gdzie postawi miasta plewan. Plewan postawi miasta w turze nr 1, 3 i 4 (byo wida skoki punktw). Czyli ruszy si setem w turze 0. Prawie na pewno ruszy si w stron pnocn. Mia zatem 4 moliwe miejscwki:

Miejscwka na elazie na 99% odpada, gdy blokowaaby postawienie drugiego miasta po prawo w turze nr 3 na aluminium lub kratk wyej. Ewentualnie mg plewan 2 miasto postawi nie nad morzem, kratk w prawo koo winek, ale raczej mao prawdopodobne.
Tak wic pod stolic zostay 3 moiwoci. Jedna z nich te raczej odpada, jest to grka pod bananami. Zostaje wic stolica na bananach lub winie. Na 90% na bananach, bo +1 kromka ii stolica obejmowaaby klejnoty.

Trzecie miasto na 95% we francji z 3 moiwociami:

Miejscwka nr 1 najlepsza, ale scooby by mocno kultur napiera, wic odpada.
Poniewa plewan zaczyna z rybowstwem bardziej prawdopodobna jest miejscwka nr 3.

Tak wic wg mnie plewan postawi miasta tak:

Last edited by pawelt on 2012-10-24, 07:33; edited 3 times in total  

Deb 

RooseveltImperium Holenderskie

xfire: Tabaczarz
Helped: 1
Postawi 4 piw(a)
starszy chory sztabowy  Obibok – nie gra od 90 dni  Przeycie w Dyplo - Dyplo4  Przeycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2012-10-23, 23:01   

Spoiler:

Moj rozklad miast wyglada tak:

Nie mialem takich jaj jak Pawel i zadnego warriora nie likwidowalem - w celu ciecia kosztow pozbylem sie skauta jedynie, dlatego bronze w moim panstwie planowany jest dopiero na 16 ture. Wszystkie miasta postawilem dopiero w 3 turze, wiec prawdopodobnie to bedzie najgorszy wynik z mozliwych.
Nawiazany zostal kontakt z Asoka, a Mongol jak widac sam do mnie przywedrowal - ja natomiast wyszedlem sobie warriorem spotkac swojego sojusznika ;)

pawelt 

Posted: 2012-10-24, 07:32   

Spoiler:

Tura 11

Nawizany kontakt teamem czyngisa i katarzyny. Woj ju czeka, a jaki robol si podwinie, a moe nawet dwch :) . Nie wiedzie czemu AI nie odbija raczej robola, ktrego straci. Woli nie ryzykowa i kisi wojsko w stolicy.
Na pnocnym wschodzie mam niebezpieczn, zalesion granic. Spodziewam si tam barbw, a mam tylko 1 woja. Troch ryzyko, ale nie sta mnie na kolejnego woja. Tym bardziej, e w stolicy musi si szybko zrobi robol, do obrbki zotka.
Tego jednego woja sprbuj wyszkoli na 2 promo lenik, wtedy bdzie zasuwa po lasach 2 kratki. Na razie ma 1 punkt za walk z jakim wciekym wielkiem, ktry atakowa chyba na 0,1% (przez rzek, na woja na zalesionej grce).
Na razie sytuacja w demo wyglda dobrze. W PNB mam 29 na najlepszego 31. Jei jest to skoobi, a on ma nacj cre, to nauk ma mniejsz ode mnie, bo za kade miasto trzeba mu odj 2 kultury. Szanse na stona (przewiduj go ok 25 tury) oceniam na 50%, a na wyroczni (okoo 28 tury) na 75%.

po punktach, a dokadniej po tym, e nie skoczyy jeszcze gwatownie, wynika e wszyscy idziemy rwno po brz. Ciekawe ktry z nas bdzie pierwszy. Nieskromnie obstawiam siebie :D Powinienem mie brz w 14 turze, jeli aden barb nie wyskoczy znienacka.

Last edited by pawelt on 2012-10-24, 07:33; edited 2 times in total  

pawelt 

Posted: 2012-10-25, 06:30   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Spoiler:

Tura 19
Ashoka zgarn hinduzim, a prawdopodobnie katarzyna z mongoem buddyzm. Czyli cakiem niele, bo mamy rel od naszej strony i to po jednej na ebka na razie :)

W patwie nie jest le. Chwilowo jestem pierwszy w PNB i to mocno. Ale to tylko dzii szybkiemu podpiciu zotka i klejnotw. Wymyliem wanie mistycyzm i zaczn robi stona. By wyliczony na 23 tur, jednak bdzie tur pniej lub nawet dwie. A wszystko to przez jedn monet! Musiaem dorobi woja na barba, ktry podnis koszty utrzymania wosjka. NIe starczyo mi na mistycyzm 1 kolbki. Nie mogem wic przyci lasu na klejnotach, gdy nadwyka sza wanie na stona i kosztowao mnie to w sumie kolejne 8 monet. Jak nie zd ze stonem o 1 tur to bdzie to wina 1 monety - jak ja lubi takie rzeczy, gdzie tak niewiele, moe znaczy tak wiele dla mnie :)

Last edited by pawelt on 2012-10-25, 08:20; edited 3 times in total  

Deb 

Postawi 4 piw(a)
starszy chory sztabowy  Obibok – nie gra od 90 dni  Przeycie w Dyplo - Dyplo4  Przeycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2012-10-27, 22:23   

Spoiler:

W turze 25 (3000 BC), w stolicy postawilem Wielki Mur - ku mojemu zaskoczeniu nikt mnie w tym nie ubiegl, chociaz Scooby mogl to zrobic na luzie, ale wyglada na to, ze bedzie sie z Pawlem scigal o Wyrocznie chyba. Budowa Wielkiego Muru wiazala sie z opoznionym podlaczeniem srebra i klejnotow, ale lasy z tych terenow poszly od razu na budowe cudu, co ostatecznie sie oplacilo.

pawelt 

Posted: 2012-10-28, 15:16   

Spoiler:

Tura 30.
Mam stona i wryczonie :) . Pastwo co prawda zacofane, ale mam teraz spokj z kulturk (nadrobiem prawie nacj cre) oraz zgarnem z wyroczni monarchi. Na wyroczni zarobiem 2x 600 kolbek, bo raz, e monarchia kosztuje 600 kolbek, a dwa, e nie ma jej np plewan.

Teraz musz szybko postawi 2 miasta, oraz zacz struga axy na mongoa i katarzyn.
Planuj w pierwszym rzucie zdoby ich stolic. Z mongoem powinienem sobie poradzi z biegu, z katarzyn gorzej. Ona ma stolice na grce do tego pewnie mur. Ale axy sobie poradz. 2 axy na jednego uka jestem w stanie przey :) .

Last edited by pawelt on 2012-10-28, 15:17; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2012-10-29, 22:38   

Spoiler:

tura 36

Sytuacja jak na screenie. opisa? :D
Wic tak, ofensywa na zachodniej granicy trwa, co prawda bardziej mongoa ni moja, bo atakuje mnie ukami, a moja machina wojenna wyplua dopiero jednego axa, ale rokowania s dobre. Mongo postawi miasto tu koo mnie, na grce, za rzeczk, czyli jak przystoi na warowni, ale... da do obstawy miasta 2 woje i 1 uka, a tym ukiem poszed na moje miasto :zdziwko: . Dociem axa i wybiem tego uka. Teraz tym samym axem zdobywam to miasto. Mongo posa ju posiki, tzn 2 uki i woja, ale nie zd. Teraz mam dylemat, czy spali to miasto teraz, gdy jest wielkoci 1, czy poczeka na wzrost do 2, pozwoli mongoowi wej ukami i zdoby je pniej, ale znacznie wikszym kosztem.

Poza tym na pnocnej granicy mam ju woja z 3 promocjami leniczymi. Moa powiedzie, e prawdziwy zawodoweic w sadzeniu drzew. Barby atakuj go hordami, zafortyfikowanego na zalesionej grce przez rzek :P

Last edited by pawelt on 2012-10-30, 13:04; edited 2 times in total  

Deb 

Postawi 4 piw(a)
Posted: 2012-10-30, 19:03   

Spoiler:

W turze 33 (2720 BC) wybudowalem Wielka Latarnie, na ktorej - nie ukrywam - bardzo mi zalezalo. Majac do tego wczesniej juz wybudowany Wielki Mur zaczynam rozkrecac wielka kolonizacje terenow przybrzeznych:

Najbardziej boje sie o zachodnia miejscowke, bo Asoka juz tam przycupnal swoim warriorem i moze doprowadzic swojego osadnika wczesniej ode mnie, co by mi bylo bardzo nie na reke, bo na tej gorce znajduje sie zelazo. Jak widac z obrazka - jest 36 tura, a ja dopiero rolnictwo wynajduje ;)

pawelt 

Posted: 2012-10-31, 07:06   

Spoiler:

Kampania mongolska.
Jest pierwsza krew!
Oblegaem miasto mongoa i zaatakowaem axem na 80%. Pomimo wielu bonusw do obrony miasta, miasto musiao pa. TRoch ryzyko byo atakowa na 80%, ale miaem jeszcze 2 wojw, ktrzy jak co dobiliby uszkodzonego woja. Musiaem to miasto zdoby, gdy szy ju 2 uki. Do tego, to miasto blokowaoby miejscwk debowi w rodkowych indiach.

MIasto pado, ax w sumie niewiele uszkodzony. I teraz nieza akcja mongoa. Wszedem jednym wojem na lasek, a mongo zaatakowa go ukami i...

straci oba uki, pierwszy mia 78%, drugi 90% na wygran! Dopiero wojem dobi mojego rannego woja, ktrego zreszt te zaraz straci :) (mj ax ma 97%)

Bilans kampanii mongolskiej: 1 (1woj) : 5 (2woje,3uki) i mam ju poow punktw na generaa :)

A na pnocy bez zmian, tzn woj lenik broni imperium od hord barbw. Mgbym go upgraydowa na axa, ale to kosztuje 80 kasy, co rwna si ponad 2 tury zbierania kasy. Zdecydowanie za duo.

W demo nie jest le. Pomimo zacofania przez cudaki i wojn trzymam si czowki.
W najwaniejszym dla mnie wskaniku, czyli jedzonku jest drugi. Na PNB nie ma co za bardzo patrze, chyba e pogldowo. W PNB wliczana jest kultura, aktualne bonusy do wynajdowanych techw itp. Ten wskanik moe skaka co tur w do szerokim zakresie. Tak samo produkcja nieduo wiadczy o stanie produkcyjnym pastwa. Nie wliczaj si tutaj przecie motki ze cinki i wycinki lasw, ani te kromki przy produkcji roboli i setw, a to jest u mnie teraz wikszo produkcji.
Wskanik woja te w sumie mao wany. To nie 1v1. Tutaj si liczy koncentracja wojska w jednym miejscu, co mongoowi marnie wychodzi :D
Powierzchnia i populacja te mao wana. Populcaja jest w skali podobnej do logarytmicznej, czyli to, e kto ma np 10x wicej ludnoci, nie znaczy e jest mocno do przodu z ludkami. Moe mie po prostu jedno miasto wyronite, a suma sumarum wszystkich ebkw w pastwie mniej ni kto z wieloma maymi miastami. A o sile pastwa decyduje przede wszystkim ilo ebkw! ktre defakto s prawdziw si robocz :)

I jeszcze porada. Jak koczy si techa co ma duo bonusw do jego wymylania (np garncarstwo jeli si ma i agr i fishing) warto zrobi tak, eby zostawi ostatni kolbk do wymylenia tego techa, a w nastpnej turze da na 100%, wtedy wszystkie bonusy przechodz na nastpnego techa. Jeli zostawi si np ucznictwo do czasw liberki, mona tak wygra wycig o ni. jeli ju wszyscy wynaleli ucznictwo, to za jego wynajdowanie dostaje si dodatkowy bonus (niecae 30%).

Last edited by pawelt on 2012-10-31, 11:14; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2012-10-31, 07:06   

Spoiler:

Kampania mongolska.
Jest pierwsza krew!
Oblegaem miasto mongoa i zaatakowaem axem na 80%. Pomimo wielu bonusw do obrony miasta, miasto musiao pa. TRoch ryzyko byo atakowa na 80%, ale miaem jeszcze 2 wojw, ktrzy jak co dobiliby uszkodzonego woja. Musiaem to miasto zdoby, gdy szy ju 2 uki. Do tego, to miasto blokowaoby miejscwk debowi w rodkowych chinach.

MIasto pado, ax w sumie niewiele uszkodzony. I teraz nieza akcja mongoa. Wszedem jednym wojem na lasek, a mongo zaatakowa go ukami i...

straci oba uki, pierwszy mia 78%, drugi 90% na wygran! Dopiero wojem dobi mojego rannego woja, ktrego zreszt te zaraz straci :) (mj ax ma 97%)

Bilans kampanii mongolskiej: 1 (1woj) : 5 (2woje,3uki) i mam ju poow punktw na generaa :)

A na pnocy bez zmian, tzn woj lenik broni imperium od hord barbw. Mgbym go upgraydowa na axa, ale to kosztuje 80 kasy, co rwna si ponad 2 tury zbierania kasy. Zdecydowanie za duo.

W demo nie jest le. Pomimo zacofania przez cudaki i wojn trzymam si czowki.
W najwaniejszym dla mnie wskaniku, czyli jedzonku jestem drugi. Na PNB nie ma co za bardzo patrze, chyba e pogldowo. W PNB wliczana jest kultura, aktualne bonusy do wynajdowanych techw itp. Ten wskanik moe skaka co tur w do szerokim zakresie. Tak samo produkcja nieduo wiadczy o stanie produkcyjnym pastwa. Nie wliczaj si tutaj przecie motki ze cinki i wycinki lasw, ani te kromki przy produkcji roboli i setw, a to jest u mnie teraz wikszo produkcji.
Wskanik woja te w sumie mao wany. To nie 1v1. Tutaj si liczy koncentracja wojska w jednym miejscu, co mongoowi marnie wychodzi :D
Powierzchnia i populacja te mao wana. Populcaja jest w skali podobnej do logarytmicznej, czyli to, e kto ma np 10x wicej ludnoci, nie znaczy e jest mocno do przodu z ludkami. Moe mie po prostu jedno miasto wyronite, a suma sumarum wszystkich ebkw w pastwie mniej ni kto z wieloma maymi miastami. A o sile pastwa decyduje przede wszystkim ilo ebkw! ktre defakto s prawdziw si robocz :)

I jeszcze porada. Jak koczy si techa co ma duo bonusw do jego wymylania (np garncarstwo jeli si ma i agr i fishing) warto zrobi tak, eby zostawi ostatni kolbk do wymylenia tego techa, a w nastpnej turze da na 100%, wtedy wszystkie bonusy przechodz na nastpnego techa. Jeli zostawi si np ucznictwo do czasw liberki, mona tak wygra wycig o ni. jeli ju wszyscy wynaleli ucznictwo, to za jego wynajdowanie dostaje si dodatkowy bonus (niecae 30%).

Last edited by pawelt on 2012-10-31, 07:12; edited 4 times in total  

pawelt 

Posted: 2012-11-02, 07:30   

Spoiler:

Tura 41

W zasadzie nic ciekawego si nie dzieje. Miasta mam nadal mocno pocinane na baraki/wojsko/spichlerze.

Bd prbowa mongoowi zakosi kolejnego robola. Robi on farm na zalewie co zajmie mu jeszcze 3 tury. Jeli dobrze wyliczyem, to w ostatniej turze zakosz go rydwanem.

Na grze mam ju axa, ktry bdzie mia zaraz promocj do chodzenia poi laskach (2 lenik). Bdzie pilnowa pnocnej granicy, bo niedugo bd chcia tam postawi miasto, eby w nim z lasw sprbowa Zeusa wyci. Prawdopodobnie od deba bd mia sonie, eby mie boostera do tego cudaka.

Co do kampanii mogolskiej, to strasznie i przedua. Mylaem, e stolica mongoa padnie przed tur 50, kiedy to wzrasta jej kultura i obronno do 40%, ale chyba nie dam rady. Mam na razie tylko 2 axy, a musze mie min 5. Rydwanem z promocj widoczno +1 (jeli si go dorobi) sprbuj zobaczy co ma w stolicy. Przydaaby si z jedna katapka, ale do nich jeszcze daleko. Na szczscie AI nie grzeszy inteligencj i wojskiem gra fatalnie! Moa spokojnie podchodzi pod miasto, nawet pojedynczymi jednostkami, a AI rzadko kontratakuje, woli kisi wojsko w miecie. Dlatego ma takie problemy z barbami. Zamiast niszczy je na przedpolach, to siedzi w miastach, a barby niszcz infrastruktur. Czekam a pojawi si barby axy, wtedy moe mongoa nieco przycisn, a ja sobie rydwany podwicz.

Poniej chytry plan zakoszenia robola :)
W nastpnej turze bd mia rydwan (motki z lasu). W kolejnej rurz si jak wida na zalew. Mongo nie bdzie widzia tego rydwanu, wic nie ucieknie robolem. Po moim ruchu robol skoczy budowa farm i wtedy wjad rydwanem. Jest oczywicie ryzyko, e bdzie tam jaki spir na zalewie, ktrego nie widz, ale mae prawdopodobiestwo. Zreszt mog przed ruchem rydwanem wej axem na grk, to zobacz czy tamten zalew jest czysty. ALe i tak na pewno warto zaryzykowa.

Last edited by pawelt on 2012-11-02, 07:32; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2012-11-02, 08:01   

Spoiler:

Cudaki drugiego rzutu.

Mylelimy z debem troch jak i ktre cudaki drugiego rzutu zgarn.
Poniej zaznaczone kolorami cudaki "must have" - czerwone, warte powalczenia - te i mao wane - zielone.

Kolos to oczywicie dla deba. Bdzie on w jego rkach bardzo mocny, szczeglnie na pocztku, kiedy to mona dziki niemu uzyska spor przewag w PNB i zakasza po kolei wszystkie wane cudaki.

Posg Zeusa. Cudak moe okaza si kluczowy w tej rozgrywce. Gramy na deity, niezadowolenie z wojny jest/bdzie tutaj do powanym problemem. Mona je oczywicie zniwelowa do zera (pastwo policyjne, gra rushmore, wizienia), ale do tego czasu moe by ju po ptakach. W kadym bd razie lepiej eby nie mia tego cudaka mj przeciwnik, bo byby po moich podbojach.

WB i partenon - cudaki oczywicie dla plewana i jestem w stanie sobie paznokie przyci, e wanie po nie leci :) DLa niego to bd super cudaki, bo WB da mu a 8 punktw do naukowca a partenon zwikszy je do 12, tak wic majc jeszcze fila, zrobi wielkiego naukowca w 5 tur!.

MM - bardzo fajny i przyjemny cudak. Przewiduj, e kady z nas bdzie mia 2-3 GA na rozgrywk. MM da w takim przypadku dodatkowy GA. Przyjemne ale nie konieczne.

Ogrody - normalnie bardzo fajny cudak, ale na takiej mapie to ju rednio. Jest tutaj od groma jedzonka, wic miasta bardzo szybko rosn, a i ze zdrowiem nie ma wiekszego problemu. Majc kamie mona go zrobi bez kamienia szkoda produkcji.

Sweangon - czyli cudak od reli. Podejrzewam, e plewan bdzie go chcia mie dla pacyfizmu i masowej hodowli wielkich. Jednak dla nas raczej nie przydatny. Pewnie bdziemy jechali na zorganizowanej reli. Cho do zastanawienia by bya wolno wyznania (+10% do kolbek). Jednak w org rela bardzo duo daje (+25% do budowy budynkw, ktrych jest od groma na pocztku, w rodku i kocu gry :) ). A org rel ma si bardzo szybko z judaizmu.

Jest jeszcze artemida, dajca +100% do szlakw handlowych w miecie. Cakiem przyjemny cudak, szczeglnie dla deba gdy bdzie mia po 3 szlaki handlowe na miasto wodne, jednak do kolosa si nie umywa. Na pocztku da +1 monet na szlak, czyli cznie 3 monety, pniej nieco wicej, maksymalnie do ok 10 monet.

Jest nas dwch, z czego ja nie mam za duych mocy przerobowych, a cudakw duo :) Oglnie s 3 drogi cudakowe:
1. do WB przez ascetics i hindu (Partenon, Zeus, Sweangon, artemida)
2. do MM przez matme (ogrody)
3. do kolosa przez nic :)

Przemyelimy jak to rozegra i zgarn przede wszystkim te najwaniejsze i wyszo nam, e najoptymalniej bdzie jak deb pjdzie prosto po kolosa (po pimie), a ja po Zeusa, ewentualnie dalej po literatur.

Dodatkowo ja bd robi sweangon dla kasy (mam zoto czyli +100%).
A deb z odlewnictwa skorzysta jeszcze na kuniach, ktre ma o poow tasze. Kunie daj +25% do produkcji, ale przede wszystkim daj zadowolenie z kamieni, a deb ma ich a 3!).

Wychodzi na to, e ogrody i MM stracimy, ale mamy najwiksze szanse na 2 najwaniejsze cudaki. Zeusa sprbuj wyci z lasw na syberii, do tego bd mia sonie od deba i mam ju potrzebne min 4 pomniki (ze stona).

Plewan pewnie zgarnie jego wymarzone WB i partenon, ale bdzie go to troch kosztowao WB jest z moda nieco drosze (400 motkw), a nie ma marmuru (najbliszy w egipcie), chyba e zaryzykuje i postawi miasto na marmurze w egipcie, ale go tam barby saharyjskie pewnie zadusz.

Taki jest plan, zobaczymy jakie bedzie wykonanie tym razem, bo mongo z katarzyn nie chc na razie pokoju podpisa, moe zmikn po straceniu stolicy, albo wrcz przeciwnie si bardziej wkurz :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to: