www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Natywni Amerykanie - Korea" (Peter)
Author Message
wnuczus 

Kubilaj ChanImperium Celtów

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 42/47
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2013-10-11, 22:21   Pakt "Natywni Amerykanie - Korea" (Peter)

Pakt numer 3491, założony 2013-07-01 20:08:17 przez Peter (Korea - Perykles)

Nazwa paktu: Natywni Amerykanie - Korea

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: Peter
Barteq
Postaw piwo autorowi tego posta

wnuczus 

generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2013-10-11, 22:21   

Peter 2013-07-01 20:17:20
Witaj!
Wklejam dla porządku, żebym w natłoku nie przegapił.
Trochę mnie dziwi, że Didi chciał zatrzymać wojnę z Babilonią, jak ta straciła wojsko.
Rety, jak mam teraz kontynuować politykę?

============================================================================================================

Hej

Ponieważ nie jesteś zorientowany w temacie, to bardzo krótko napiszę Ci, jak to wygląda od mojej perspektywy. Jak będziesz chciał, to powklejam Ci trochę informacji z tajnych, jak Cię Beny dołączy.

Co powinieneś wiedzieć o świecie:

1. Istnieje dość stabilna koalicja:
Cheos, Bombel, Cent, Itkovan i Whiteye.

Mogę Ci nawet wrzucić aktualnego screena na potwierdzenie tej tezy, gdzie większość koalicji (poza Itko) oblega moje miasto :) .

Itkovan jest jedynym, który stara się zachowywać dość neutralnie (wyraźnie gra na przeżycie).

2. Korea i Warzywniak:
Od wielu, wielu lat Didi hodował sobie 2 warzywa - Bobka oraz Trebucha i nie zamierzał ich wchłonąć. Większość decyzji podejmowali w swoim pakcie, w trzech.

3. Moje stosunki z Koreą:
Początkowo były złe, bo za namową Larego zaatakowałem Bobka i zdobyłem jego poprzednią stolicę z GL. Powstał na froncie pat (ja i Lary - Didi + Warzywa). Chciał nam "pomóc" w tej operacji Bombel (czytaj wystawić) i Lary mu uwierzył (ja trochę się przeliczyłem, bo nie sądziłem, że mają aż tyle złomu - axów, a atakowałem głównie słoniami). W ostatniej chwili udało mi się przekonać Larego odnośnie intencji Bombla i tak powstał wspomniany pat.
Do walki włączył się po ich stronie Cheos i Cent, po mojej Czajmen i wszyscy by pewnie tak sobie stali, gdyby Cheos nie namówił do ataku na moje tyły Whiteya.
Wtedy zawarłem cichy pakt z Didim w celu ratowania stolicy - nie pomogę Laremu i oddam ziemie Bobka za stabilny pokój. Didi się zgodził wystawiając Cheosa, któremu obiecał późniejszy atak na mnie (po Larym).
Od tego momentu nasze stosunki się bardzo poprawiły i zaczęliśmy później planować operację anty-Cheosową.
Główne założenie było takie, że ja walczę z Cheosem, a Didi wchodzi po zniszczeniu Eferalgi w Bombla i Centa wraz z koalicjantami.

4. Stosunki Korei z obozem Cheosa:
Z Cheosem początkowo bardzo dobre, ale zaczęły się psuć, bo podpisaniu naszego układu. Cheos mi już kilka razy marudził, jak go Didi wystawił.
Z Bomblem Didi cały czas współdziałał na zasadzie - był mu potrzebny do czasu zniszczenia Eferalgi (strasznie długo się bawili, bo część koalicji nie miała inżynierii, a Efe dostawiał sety z wody).
Bombel grał na czas i zaczął puchnąć.

5. Koalicja anty-Cheosowa:
Oficjalnie powstała jakieś 30 tur temu, choć rozmowy prowadziliśmy dużo wcześniej. Pakt został utworzony na wiele krajów i wszystko się dobrze układało do tury poprzedzającej niknięcie Didiego (jestem na 99%, że nie poszedł do obozu Cheosa żaden przeciek).
Koalicję tworzyli:
Didi i jego warzywniak - warzywniak po pierwszej wojnie z Larym, hen na pierwszym etapie gry.
Deb - strategiczny sojusznik Korei od prawie początku gry, zapóźniony, bo strasznie się pociął z Eferalgą.
Cholernik - przez większość gry neutralny wobec wszystkich obozów, niezwykle ważny strategicznie obecnie sojusznik, bo posiada fregaty, gdy Cheos jedynie karawele.
Ja z Dzia - walczymy po drugiej stronie świata z Cheosem. Przez moje 2 błędy :wstyd: chwilowo Cheos ma inicjatywę, ale niedługo powinienem opanować sytuację. Niestety Dzia jest już zwarzywiony.
Maiar - razem atakowali Eferalgę i mieli do poprzedniej niedzieli bardzo dobre stosunki.

Plan był następujący:
Ja nadal walczę z Cheosem, ale z wody atakuje go Cholernik, co daje mi sporą przewagę, bo Cheos musi odbić po fregaty, a ja kontuję riflami.
Cholernik walczy z Centem i wspomagasz go 1/3 armii wraz z Debem.
Razem z Maiarem i Trebuchem atakujecie Bombla.

Wszystko działo się idealnie do ostatniej tury. Nagle Didi się pokłócił z Maiarem o jakieś miasto (Paryż bodajże), bo chciał go dla Trebucha. Maiar w końcu ustąpił, ale Didi się zagotował i wystawił część wojska Maiara na rzeź w Ostii.

Didi przepraszał mnie potem w tajnych, że zagotował się i zrobił błąd. Napisał mi, że da wytyczne następcy by przynajmniej spróbował odkręcić sytuację z Maiarem.

Jak masz jakieś pytania to pisz śmiało :) .

Pozdrawiam
============================================================================================================

Barteq 2013-07-01 22:31:22
Odpowiedź jest dość prosta - nie chciał dać dalej puchnąć Bomblowi, który strasznie podgonił w techach.

Generalnie Didi wyraźnie był rozbity psychicznie. Wiedział, że powinien atakować Bombla, ale miał spore wyrzuty sumienia, po ich wspólnej akcji u Eferalgii. Potem miał wyrzuty wobec Maiara i chyba pękł psychicznie (o ile nie było jakiś poważniejszych przyczyn z RL).

Barteq 2013-07-01 22:33:34
Tak się długo wahałem czy powinienem Ci wklejać zawartość mojego paktu z Didim, bo jest tam sporo informacji o mojej nauce i trochę informacji o moich wpadkach, ale przyznam, że nie mam ochoty na jakieś wyrafinowane sztuczki dyplomatyczne już na tym etapie gry. Jak coś wykorzystasz przeciw mojej osobie, to trudno. Jakoś to przeżyję :) .

wnuczus 

Barteq 2013-07-01 22:35:22
Barteq
2013-06-26 02:35:20
Zera JaykobImperium Indian :( .

Domyślam się, że ciężko by Cię było teraz przekonać do zmiany decyzji, chociaż wolałbym oczywiście, żebyś wrócił do gry :( .
Nie będę się dopytywał o szczegóły Twojej decyzji, ale napisz tylko tyle, czy decyzja związana jest z sytuacją osobistą z RL, czy jakiś czynnik tutaj zdecydował i przy okazji, czy zamierzasz w przyszłości wrócić do civki?

Zatem również dziękuję za grę, też miło było mi Ciebie poznać i życzę powodzenia.

--------------------------------------------------------------------------------

didi
2013-06-25 16:00:26
PeryklesImperium Koreańskie P.S. Mojemu następcy nakresle dokładne wskazówki jak gra przebiega, miedzy innymi, aby nie atakował moich Warzyw i przedstawie opcje powrotu do mega sojuszu przeciw sojuszowi Cheosa razem z Maiarem, tak na marginesie wojsko Maiara to były głównie słonie i topory, to była głównie pozostałosc tego, czym jeszcze na Czajmena wyruszył...

--------------------------------------------------------------------------------

didi
2013-06-25 11:52:11
PeryklesImperium Koreańskie I niestety zdaje sie masz racje.

Mam nadzieje, iż nowy władca Korei wykaże sie większym rozsądkiem i nie wszystko jeszcze stracony. Szukam zastępstwa na stałe od kilku dni, więc tak czy inaczej miło było poznac, ale czas się pożegnac.

Barteq
2013-06-25 04:29:15
Zera JaykobImperium Indian Niestety obawiam się, że mimo zgoła innej motywacji, zrobiłeś podobny błąd, jak ja atakując Bobka.

Sytuacja robi się mocno skomplikowana, bo Maiar na 99% uda się po pomoc do Cheosa, bo nie ma żadnego innego możliwego wyjścia. Przy okazji do Cheosa dotrą wszystkie ustalenia z naszego paktu (wszelkie plany wojenne...), więc efekt zaskoczenia będzie mizerny.

Analizowałem 15 minut mapę i wyszło mi, że jeśli nie zdobędziesz 4 miast Bombla w okolicach Ostii, to nie masz innej fizycznej możliwości, by wpłynąć na morze Cheosa.

Cheos przerzucił się w kierunku rifli i bez ataku z morza dotrze do nich niedługo po mnie. Więc jeśli nie zdołasz przekonać Cholenika do ataku na Kartaginę (a przekonać możesz tylko poprzez pomoc militarną ze strony swojej i Deba), to nic Cheosowi nie będę wstanie zrobić, bo jedyne co mógłbym realnie osiągnąć, to spalenie Gao :( .

didi
2013-06-24 23:21:30
PeryklesImperium Koreańskie Do tego moge isc w kawalerie i podsylac Ci jednostki, jutro moge ustawic, pewnie 4 tury. Ze stolicy bedą wyskakiwac prawie co ture.

didi
2013-06-24 23:19:35
PeryklesImperium Koreańskie Wczoraj poniosły mnie emocje, a dziś jest fakt po zabawie u Maiara.

No to ja wyśle flote na Cheosa, Bombel przepuści raczej moją flote, pomyśli, że to na Maiara, a ja na Cheosa popłyne?

Barteq
2013-06-24 23:09:39
Zera JaykobImperium Indian Jeśli chodzi o możliwą pomoc - to proszę, żebyś zastanowił się, ile i kiedy mógłbyś ewentualnie podesłać.

Odnośnie fregat, to czy masz jakąkolwiek możliwość wpłynięcia na któreś z mórz, gdzie jest Cholernik (nie analizowałem dokładniej mapy pod tym kątem)? Tylko wtedy, z mojej perspektywy, Twoje okręty byłyby dla mnie jakąś pomocą.

PS Dysponujesz już może kawalerią?

Barteq
2013-06-24 23:03:47
Zera JaykobImperium Indian Po tym jak Maiar został klepnięty, to spodziewam się, że jakiekolwiek porozumienie nie będzie już więcej możliwe, więc trzeba się dokładnie pochylić nad bieżącą sytuacją.

Sytuacja z mojej perspektywy bardzo się skomplikowała z kilku przyczyn:
- jeżeli Cholernik nie zaatakuje Cheosa z morza, to Cheos zdąży dojść do grenadierów mniej więcej równo, jak ja do strzelców, a dodatkowo nie będzie musiał przezbrajać fregat i cała kasa pójdzie w jednostki lądowe
- ponadto nie będzie musiał ustawiać garnizonów w portach
- Bombel jest bezpieczny, więc nie będzie wysyłał posiłków w tamtym kierunku

Konsekwencje tego faktu są 2 - Sumeria jest stracona :( oraz, mimo lekkiej przewagi technologicznej, nie będę wstanie przełamać frontu (mogę jedynie utrzymać status quo), ponieważ zablokuje mnie samą ilością wojska, gdyż będzie się mógł skupić tylko na mnie, a ma dodatkowo spore złomu Whiteya do dyspozycji.

didi
2013-06-24 02:14:38
PeryklesImperium Koreańskie Z Bomblem teraz próbuje wejsc w układy, ale z góry pisze mu, że jestem anty - Cheosowy i to jest warunek, ze nie może go bezposrednio wspierac.
Moge dac Ci własne jednostki na Chosa, statki też fregaty juz mam, tylko to fakt niestety zajmie nico czasu.
Sam widzisz - lepiej nie patrz - jaka jest dyskusja z Maiarem, tak jak Ty pojechałeś Whiteye, tak ja chce teraz Maiara.
Nie wiem, jeżeli masz jakies propozycje jak to inaczej rozegrac to napisz prosze, ja po dzisiejszym dniu jestm mocno skołowany i troche wymiękam.

Barteq
2013-06-23 23:45:43
Zera JaykobImperium Indian Z Centem sobie poradzi, ale z Cheosem już niekoniecznie i tu niestety leży sedno problemu.

Żeby uniknąć dodatkowego problemu obawiam się, że Cholernik odpuści atak z wody na Cheosa, a mi zależy docelowo na przełamaniu tego frontu, a nie na "psztykaniu się" do końca dyplo na ziemiach macierzystych Mali :) .

didi
2013-06-23 22:41:17
PeryklesImperium Koreańskie Wiem o tym i Debowi daje wolna rekę jak zechce wspomóc Cholernika.
Ale jednoczesnie Cholernik mi napisał, ze jest dogadany z Itko i Martinem na neutralnośc, a to co ma od jego strony przy wodzie Cent to sa chyba 2 porty, wiec powinien miec mase statków zluzowanych i tak, do tego potencjał panstwa wględem Centa ma miazdżacy.

Barteq
2013-06-23 22:32:46
Zera JaykobImperium Indian Maiar też już mi podpadł w tej rozgrywce, więc spodziewam się, że bardziej wina leży po jego stronie.

Natomiast powstaje spory problem, co dalej.
Tu nie chodzi tylko o kwestię - Ty - Maiar - Bombel, ale także Cholernik - Cent i ja - Cheos (+ jeszcze jest Deb). Bardzo liczyłem na atak Cholernika na Cheosa z wody, bo zmusiłby go do pójścia po astro i przezbrajania za kasę fregat, co spowodowałoby spore opóźnienia w walce na lądzie. Tak będzie mógł iść choćby w szybkich grenadierów.
Do tego Cholernik zostanie zupełnie sam.

didi
2013-06-23 20:23:19
PeryklesImperium Koreańskie Należą Ci się wyjasnienia.

Podejmowałem juz z Maiarem dyskusje temat podziałów, a on to wszystko zbywał, no tak miał geniealny plan, że weźmie wszystko małym kosztem, a dalej my sie pójdziemy o każda garsc piachu mordowac. Trebuchowi co niby miałem napisac, że Maiar weźmie 5 miast Bombla, o on ma walczyc dla ideałów? :)

W tym dyplo jest kilka osób których nigdy nie oszukałem: Ty, Bobek, Trebuch, Deb, no i...Maiar. Od dzis chce do tego dorzucic całą reszte bo psychicznie nie wyrabiam...

No i cóż z Mairaem nie zamierzam współpracowac po naszej dzisiejszej wymianie postów, które były kolejnymi juz "napiętymi"

Bombel na pewno zostanie tu jednak na froncie, bo jezeli zechce to ja z nim zaatakuje Maiara.

z góry pisze, ze to nie było wszystko absolutnie planowane, ale arogancja Maiara mnie po prostu zabija :|

didi
2013-06-23 11:03:38
PeryklesImperium Koreańskie ja miałem spory handel z Bomblem, wypowiedziałem mu wojne i handel po prostu przeskoczył mi na inne miasta - z Grecją, Mayami, itp
to nie będzie tak, że Cheosowi po prostu przeskoczy na handel z jego sojusznikami?
pytam z ciekawości, ja mogę w turze ataku na Centa wypowiedzic mu bez problemu OB, z Tobą podpisac :)

Strzelcy sa całkiem konkretni na kirasjerów :)

ja ich zrobiłem 40 i doszedłem do progu niezadowolenia w miastach, w techach natomiast do fregat doszedłem i teraz jeszcze na złotym reprezentacje wezme.
generalnie za 3 tury skonczy mi sie trwający 36 tur złoty wiek i pewnie w depresje wpadne ;) człowiek sie juz przyzwyczaił :)

Barteq
2013-06-23 02:22:16
Zera JaykobImperium Indian Strasznie długo na takie dobre wieści czekałem :) .

Zaraz odpalę złoty (za 2, 3 turki) i na nim już do strzelców dolecę, a wtedy Cheos będzie się miał z pyszna.

Proponuję w turze ataku na Centa podpisać OB. Trzeba by też przypilnować już wtedy wszystkich (Deb, Maiar, nie pamiętam kto jeszcze), żeby pozrywali OB z Cheosem, bo po 6 monetek wszędzie z każdego szlaku ciągnie :) .

didi
2013-06-22 17:54:23
PeryklesImperium Koreańskie z tego tekstu Cheosa by wynikało, że powoli będzie sie Wasz front odciążał na rzecz naszych - z Centem i Bomblem, co było do przewidzenia, także mam nadzieje, sie tam niedługo odgryziecie z nawiązką :)

W każdym razie, ani Centa, ani Bombla jednostek juz więcej u siebie nie powinniscie zobaczyc.

didi
2013-06-22 17:49:34
PeryklesImperium Koreańskie Deb
2013-06-22 17:34:00
CyrusImperium Indyjskie Egipt mamy pod kontrola z Cholernikiem, wiec teraz najwazniejszy jest Bombel, ktory sprawia wrazenie spanikowanego, ale dostalem pierwszy sygnal od Cheosa, ze moze cos podrzucic na szybko - raczej w kierunku Centuriona-Cholernika niz do Bombla:
cheos
2013-06-22 16:04:34
Cholernika nie mogę zaatakować obecnie. ale mógłbym wysłać kirasierów do ataku na Didiego jako wsparcie.
Wtedy też można dogadać z Efe warunki pokoju i współpracy.

Barteq
2013-06-18 00:21:57
Zera JaykobImperium Indian Bardzo dobrą robotę robisz :) .
Na razie nic nie przeciekło chyba, bo Cheos myśli głównie o ofensywie.

Próbuje mnie teraz nawet przeciągnąć do swojego obozu. Używa w subtelny sposób szantażu - albo zagwarantuje mu pokój i pójdzie do Sumerii, albo wejdzie we mnie. Ja go trochę zwodzę, bo potrzebuję kupić odrobinę czasu, tym bardziej, że wiem, że dla niego, priorytetem jest Dzia (przez to, że odpalił GS - marudzi o tym od 3 tygodni chyba).

Sumerii nie jestem już niestety wstanie pomóc... :(
Muszę dojść szybko do rifli, bo bez nich nic na froncie nie zdziałam.

didi
2013-06-17 23:36:53
PeryklesImperium Koreańskie Ok, generalnie chciałbym wiedziec, czy te małe morze miedzy nami opanuje-astro sie obawiam jedynie.

A jak możesz zauwazyc w Nowym ładzie, akcje przeciw papistom rozkręcam na ile mogę :)

Barteq
2013-06-17 23:32:45
Zera JaykobImperium Indian Chyba nacjonalizm, ale potwierdzę, jak zrobię turkę.

didi
2013-06-17 21:52:29
PeryklesImperium Koreańskie Mogę prosic o cynk co Cent wynajduje? :)

didi
2013-06-14 09:43:48
PeryklesImperium Koreańskie Bombel mi napisał, że około 10 zamierza wysłac.

w tej chwili debatujemy nad terminem ataku.
Najszybszy to dziś, najpóźniejszy to za 8 tur wiec zapewne po środku to jakoś wyjdzie.
Maiar napisał mi, że Cholerni teraz będzie zastępowany i wtorek to data jego najszybszego ataku, więc oklice tej daty są najbardziej prawdopodobne.

Ja co ture wyrzucam teraz 5 rifli, ale za 34 tury już sę zakrztusze niezadowoleniem więc nie zamierzam zwlekac z wojną :)

Astro mm za 34 tury wiec może tez coś machnę na morzu...

Barteq
2013-06-14 03:23:31
Zera JaykobImperium Indian Weszły do mnie 3 rycki od Bombla, a u Cheosa jeszcze biegną 2.

Strasznie gryzę się w zęby, żeby Cheosa w żaden sposób nie naprowadzić na to, co jego obóz czeka. Coś chyba przeczuwa, bo mnie już nawet Martinem i Itko straszy :D . Natomiast naprawdę proszę o pośpiech, bo tych ryców się powoli za dużo robi.

Cholerka dostał fajnego questa i wziął z niego bonus do ruchu statków :D . Jeżeli by to dobrze rozegrał, to w 1 turę byłby wstanie spalić Cheosowi Bomblowi z 10 miast, zanim by się połapali o co chodzi.

Cheos robi filozofię, więc idzie w draft. Zanim do astro zdąży, to Cholerka strasznie porządzi na wodzie :) .
Na razie Cheos się chwali, jaką to on ma dużą flotę. Cóż, ja tam wolę jakość od ilości (3 fregaty od 15 karawel) :D .

didi
2013-06-13 10:30:54
PeryklesImperium Koreańskie Tak, dziś dobijemy resztki kontynentalne Efe.

A Bombel oswiadczył dzis wprost, że zamierza pomóc Cheosow.

Chciał Bombel kupic naszą lojalnośc za swoją więc atak na niego za przyjemny nie bedzie...no ale tak to w dyplo czasem bywa :)

Barteq
2013-06-13 03:33:01
Zera JaykobImperium Indian Ufff. Widzę, że w końcu bitwa była i ku mojemu zdziwieniu Bombel też w niej uczestniczył :) .

Właśnie Bombel pojawił mi się 3 ryckami, co tylko potwierdza wcześniejszą Twoją teorię, że nadal współpracują.

Tych rycków, dzięki posiłkom zrobiło się już prawie 50, więc zaczyna to dość groźnie wyglądać. Jeśli będą chłopaki dalej podsyłać, to w końcu będą wstanie mnie przełamać. Na razie jeszcze nie są, ale będę musiał uciec pojutrze na górkę, bo Gao dłużej nie utrzymam.
Cheos boi się momentu jak dojdę do rifli (raczej słusznie :) ) i za wszelką cenę mnie próbuje teraz przełamać.

PS U Centa zaliczyłem sporą pomyłkę - kończy nie optykę a kompas - 1 turka. Czyli nawet lepiej, bo jest odrobinkę bardziej do tyłu :) .

didi
2013-06-12 09:44:05
PeryklesImperium Koreańskie Efe jest teraz w mieście na górce, a my pod nim na płaskim więc liczę, że dziś będzie bitwa, lepszej miejscówki nie znajdzie. A techa do karawelek nikt z nas jeszcze nie ma, Maiar chyba nie ma...

Dobra wiadomośc jest taka, że Maiar chce sam zaatakwac z wyprzedzeniem Bombla, wiec wtedy domino powinno sie szybko posypac.
Ja dzis zaczynam draft strzelców i oni na pewno nie pójdą już na Efe, ani nie będę ich w państwie kisił :)

Barteq
2013-06-12 03:37:56
Zera JaykobImperium Indian Chyba zrozumiałem o co w tym chodzi. Mam taką teorię - nowe miasto, obejmujące obszarem teren spalonego miasta przejmuje przylegające do jego centrum obszary dopiero po 2 turach (chodzi o kwadrat 8 kratek wokół spalonego miasta).

Dzisiaj mi szpieg zginął, więc już nie widzę :( .

Widzę galerkę stojącą przy brzegu kawałek powyżej tego miasta. Oby nowego seta na czas nie zrzucił.

Wystarczyłoby, żeby sobie karawelki porobił i dałby radę. Przecież widać u Efe tylko triremki.

Cheos zrobił już bank w świętym mieście, a ponadto mógł też odpalić kupca. Dzia widział wszystkie miasta Cheosa w środku i o tym cudaku nie wspominał.

Naprawdę przyciśnijcie ich w końcu, bo będę miał problemy, jak zaczną więcej wojska Cheosowi dosyłać. Już 10 rycków od Centa praktycznie doszło.

Podeszli mi dzisiaj pod Gao (jest tam 1, nieszczęsna górka od ich strony) i niestety nie będę wstanie tego miasta utrzymać (mam zamek, więc jeszcze z 2, 3 turki tam postoję, ale miasto jest na płaskim...). Mają lekką przewagę liczebną, ale nic mi raczej nie zrobią, bo mam tyle piechoty, że jak wycofam się na górkę, to będą bezsilni. Na szczęście dalej się już nie przebiją, bo musieliby wystawić się na płaskim, a trochę już katap dorobiłem.

didi
2013-06-11 11:01:11
PeryklesImperium Koreańskie Ja tego też nie ogarniam co sie dzieje z kulturą po spalonych miastach, czasem to wręcz komicznie wygląda wiec jest to do jakiegoś stopnia chyba randomowa sprawa.

Deb mi wklejał screen od Cholernika także stack Centa widziałem.

Dzis jesteśmy pod ostatnia nówką Efe, ale wszyscy mamy już inzynierie, 2 robole w stacku i 2 czekają Maiara, aby dołączyc, więc w ciągu trzech tur kampania na kontynencie Efe w końcu powinna sie skończyc :)

A z Maiarem w końcu dopiero 2 tury temu sie dogadałem, że on tego morza Efe wcale nie zamierza zabezpieczac, tylko swoje miasta przed ewentualnym desantem...

Fiu, fiu, to pewnie Cheos za niedokonczonego cudaka Bombla dostał kase, zapewne sie co do tego umówili z Bomblem i robił go w kilku miastach, to on też dośc szybko do rifli dojdzie. Ja strzelectwo mam jutro i w koncu zarzucam draft, astro pewnie za jakieś 6 turek - trzeci z rzędu złoty wiek odpalę ;)

W każdym razie tak jak Ci pisałem, jak tylko rozbroimy Efe na kontynencie, przygotowujemy akcje równocześnie na Bombla i Centa.

Barteq
2013-06-11 02:43:16
Zera JaykobImperium Indian kor. - w ostatnim zdaniu miało być:
Maiar coś nie opanował morza, bo widzę statki Efe przy wybrzeżu.

Barteq
2013-06-11 02:42:24
Zera JaykobImperium Indian Ufff. Dzisiaj byłem strasznie podenerwowany, bo kultura w mieście, gdzie stało moje wojsko, zarastała turę dłużej niż się początkowo spodziewałem, a wojsko Choesa już było w zasięgu. Na szczęście wszystko się skończyło po mojej myśli. Niby to sprawdziłem w testach i rzeczywiście, czasem gdy się obejmuję teren po spalonych miastach to tak dziwnie zarasta (przez 2 tury, a nie 1, pola przylegające do poprzedniego miasta), ale w tym zagadnieniu nie czuje się ekspertem, więc 100% pewności nie miałem :) .
Dzięki temu powinien być dobry dla mnie pat, bo przy riflach powinienem mieć lekką nad Cheosem przewagę.
Jutro się okaże, czy sobie odpuści, czy jednak może podejdzie pod Gao, bo chyba Dzia udało się przed nim wybronić :) .

Cheos idzie w proch i ma do tego spory zapas kasy (1,8k).
Cent papier, a Bombel jeszcze tury nie robił, więc dopiero jutro zobaczę w co pójdzie.

10 rycków Centa idzie w moją stronę od Itka, ale wiedziałem o nich ze sporym zapasem, więc szykuję małą pułapkę. Zależy co zamierza nimi robić.
Główny stack stoi koło Gizy (mogę wrucić Ci screena, jeśli będziesz chciał :) ). Jest już tam 16 rycków, trochę złomu i katap.

Cholernik 3 turki do astro. Oby, oby uderzył :D . Jak wejdzie fregatami w Centa (i przy okazji w Cheosa), to chyba się ze szczęścia popłaczę ;) .

To by było dla Bombla typowe zagranie, więc zapewne masz rację :) .

Maiar coś nie opanował morza, bo widzę statki Efe przy morzu. Oby tym razem udało się go Wam ostatecznie na lądzie złapać. Potem szybkie 2 sety na wybrzeżu i macie tam względny spokój :) .

didi
2013-06-09 09:55:44
PeryklesImperium Koreańskie Ano też mi sie kampania u Efe dłuży, ale sie jakos mobilizujemy, idziemy na ostatnie miasto kontynentalne Efe, do stacku ma dołączyc w sumie 6 workerów, są obecnie dwa, do tego wszycy w poniedziałek będziemy miec już inzynierie. I zanim uderzymy na wyspy Efe to wczesniej za cel weźmiemy Bombla więc mam nadziej, że to kwestia kilkunastu turek.

Maiar sie zarzeka, że Cholernik uderzy razem z nami na Centa :)

To z tym paktem Cheosa to na 99% gra pod publiczke majaca zagwarantowac Bombolwi wzrost atarakcyjnosci w naszych oczach.
Bombel od dawna szuka luki jak sie wkupic w nasz sojusz i puchnac, a to, że niby nie jest juz z Cheosem miałoby oznaczac, że moze warto go potraktowa poważnie.
Ale nie warto, bo prawda jest taka, że ich sojusz, to beton :)

Barteq
2013-06-09 03:51:31
Zera JaykobImperium Indian Niestety, ładnie Bombel podgania.

Cheos idzie w draft - zaczął muzykę; Bombel kończy banki, a Cent zbiera kasę.

Bardzo ciekawa wiadomość - Cholernik kończy powoli astro, a ma już muszkiety. Patrząc na mapę bardzo obiecująco to wygląda :D .

Musieliśmy pozwolić dzisiaj na spalenie Suzy, bo stali na górce, a miasto było na płaskim. Dalej raczej nie pójdą, ale zobaczymy :) .

PS Wiesz czemu Bombel nie podpisał tego paktu z obozem Cheosa?

didi
2013-06-05 10:22:41
PeryklesImperium Koreańskie Niestety Eferalga jest ode mnie daleko i nie jestem w stanie wszystkiego na tym froncie kontrolowac: Deb nie dosyła workerów do stacku, Maiar nie wysyła szpiegów, po za Bomblem nikt nie ma inżynieri wiec ta kampania jest troche żałosna ;)
Cóz, dzis podchodzimy pod przedostatnie miasto Efe na kontynencie i byle Maiar zabezpieczył morze przed kolejnymi osadnikami Efe to powinno byc ok.
Tak Bombel roztropnie robi tury ostatni, ale praktycznie jest mu wszystko jedno w jaki sposób na Efe idziemy, on jedynie chce czasu na rozwój i dostaje go wiele...

Barteq
2013-06-05 05:44:19
Zera JaykobImperium Indian Cheos poszedł w dramat, Bombel w filozofię, a Cent w alfabet.

Ja też zaraz drukarstwo skończę.

Tak sobie zerkam już od dłuższego czasu na przebieg Waszej kampanii i może w końcu uda Wam się zmusić Efe do podjęcia bitwy, choć mam obawy, że będzie cały czas próbować grać w "ciuciubabkę". Jak tam sytuacja z Bomblem, bo na razie potulnie się zachowuje?

didi
2013-06-02 10:04:47
PeryklesImperium Koreańskie Ok, dzięki, ja w 3 tury drukarstwo zrobię.

Barteq
2013-06-02 04:33:10
Zera JaykobImperium Indian Cała 3 ma gildie i powoli robi rycki.

Cheos kończy banki, Cent inżynierię, a Bombel rozpoczyna papier.

didi
2013-06-01 15:39:33
PeryklesImperium Koreańskie A jak Cent i Bombel, idzie któryś w astro?

Barteq
2013-05-30 16:33:50
Zera JaykobImperium Indian Sporo dosłałem i dodraftowałem, więc powinno być dobrze, ale czekam na ich ewentualny ruch.

didi
2013-05-30 16:04:10
PeryklesImperium Koreańskie Jak 4 to luz, ustawiłem dziś ekonomie i będę ja miał za 2 tury ;)

A jak front? Opanowaliście ?

Barteq
2013-05-30 16:02:30
Zera JaykobImperium Indian W każdym razie przez kilka ładnych tur leciał na 100%, a koszty ma obecnie gigantyczne.

Barteq
2013-05-30 16:01:45
Zera JaykobImperium Indian 4 tury banki.
Zastanawiam się, czy już nie wypalił wcześniej kupca, jak go zaatakowaliśmy, ale ciężko to ocenić. Trochę kasy na palonych miastach pozdobywał.
Byłoby świetnie, jakbyś zdążył przed nim i jestem prawie pewny, że Ci się uda, bo nie widziałem, żeby miał już proch.

didi
2013-05-30 10:09:43
PeryklesImperium Koreańskie Żadnych wskazówek? :)

didi
2013-05-29 19:54:42
PeryklesImperium Koreańskie Ech, no szarpnąłem sie i wezmę banki w jedną turkę, także zobaczymy i poproszę w takich okolicznoścach o dalsze informacje szpiegowskie :)

didi
2013-05-29 10:10:39
PeryklesImperium Koreańskie Ok, czyli pewnie zaraz przyspieszy i wypali ekonowmie, to ten tech ominę.
Dzięki.

Barteq
2013-05-29 00:22:17
Zera JaykobImperium Indian 5 tur do banków.

Barteq
2013-05-27 12:55:56
Zera JaykobImperium Indian Ok. Optykę zrobił dzisiaj, więc zobaczymy co sobie teraz ustawi.

Ja teraz idę w kirasjery, ale rzeczywiście dopiero strzelcy robią realną różnicę na frontach :) .

PS Cały obóz Cheosa idzie w rycki (Bombel i Cent powoli kończą gildie).

didi
2013-05-27 10:50:06
PeryklesImperium Koreańskie P.S. Ja coraz to zmieniam decyzje odnośnie techowania więc jutro biorę glidie, a w kolejne 2 tury banki. Więc napisz mi proszę jakby Cheos po banki też skręcił. Bo mogę po ekonomie skoczyc i zabrac mu darmowego kupca, on ma wolnego u siebie i może ekonomie po bankach wypalic.

didi
2013-05-27 10:41:05
PeryklesImperium Koreańskie No tak, Dzia zdawkowo, ale pisał, że Wam inwazja nie wyszła...

W optyke to rozumiem idzie Cheos?

Ja mam troche dylemat z techami, bo jak mi sie nie urodzi dzis naukowiec na 5%, tylko inny wielki, to kolejny złoty wiek odpalę i w sumie mogę miec strzelców za 15 tur...Biorąc pod uwage ilosc moich miast to dopiero ich draftowanie miałoby chyba dla mnie sens.

Barteq
2013-05-26 23:10:08
Zera JaykobImperium Indian kor. "a przez zmianę kolejności wojsko..."

Barteq
2013-05-26 23:08:55
Zera JaykobImperium Indian Deb mi już też napisał o tej wpadce (ale na swój sposób :P ).

Barteq
2013-05-26 23:08:16
Zera JaykobImperium Indian Odkrył gildie i idzie w optykę.

Niestety random nas strasznie przejechał (Dzia przegrał około 15 ataków pod rząd na ponad 50%, a u mnie było niewiele lepiej, więc przerwaliśmy natarcie, u nich, przez zmianę przez kolejności, wojsko im się podleczyło i udało im się nas trochę przejechać).
Na szczęście moje posiłki zdążą przed ich kontrą, więc ponownie powinien być pat.

Zaraz powinienem mieć proch, to trochę muszkietów dodraftuje i znowu powinniśmy mieć lekką przewagę.

PS Nadal jestem 1 w wojsku o 100k przed Cheosem.

didi
2013-05-26 21:32:01
PeryklesImperium Koreańskie Hallo...jakie wieści z techowania papistów ?
Przede wszystkim jestem zainteresowany tym, czy którys z nich w astro nie idzie, bo z zaskoczenia na małym morzu łatwo mnie spalic...
I jak już wiesz z innego paktu Deb nas wsypał, wiec Cheos już wie, że ataku na Ciebie nie będzie.
Z Efe chcieliśmy się dogadac, ale najpierw zażądał bardzo dużo, zgodziliśmy się, a mimo to chciał nas wystawic, pokój tylko Maiarowi wysłał, więc ryzykujemy mimo dyplomatycznej wtopy Deba i próbujemy jednak Eferalge zjechac, a co tam się wydarzy w najbliższych turach - chyba wszystko możliwe.

didi
2013-05-22 09:48:24
PeryklesImperium Koreańskie Co do wszystkiego zgoda :)
Możemy jakimś tajnym paktem usankcjonowac to co i tak realizujemy, nie ma sprawy.
Mapami także możemy się wymienic.

Barteq
2013-05-22 03:55:41
Zera JaykobImperium Indian PS Chciałbyś się wymienić mapami?
Wymieniłem się z Dzia, a dodatkowo, trochę już świata odwiedziliśmy szpiegami :) .

Barteq
2013-05-22 03:54:04
Zera JaykobImperium Indian Co do nauki, to i Cheos i Bombel (oraz Cent) powoli kończą feudalizm.

Barteq
2013-05-22 03:52:42
Zera JaykobImperium Indian Sam Cheos dał świetny pretekst do wstrzymania wojny między nami ;) .

Generalnie coraz lepiej wszystko wygląda, bo chyba w końcu przekonałem Dzia do układu z Maiarem.
Dzia proponuje następujący układ - podpisujemy między nami 4 (6 w rzeczywistości) pakt (w obecnej sytuacji oczywiście tajny) do 200 tury o pełnej nieagresji i jednoczesnym zawiązanie układu wojskowego polegającego na tym, że my w tym okresie nie damy pokoju Cheosowi, a Wy rozpoczniecie działania przeciwko Bomblowi (oczywiście po upadku Efe) i również utrzymacie później stan wojny. Potem oczywiście możliwe przedłużenie na dalszy okres.

Maiar już mniej więcej wie o co chodzi i się wstępnie zgodził.

didi
2013-05-19 21:44:18
PeryklesImperium Koreańskie Wysyłam Ci wstrzymanie ognia, wyśle też Bobek i Trebuch, wojna i tak jest martwa, a widzę, że roszady z kolejnością są więc tak będzie wszystkim łatwiej zapewne :)

didi
2013-05-19 10:20:52
PeryklesImperium Koreańskie Ok, obecnie Dzia rozpoczął stawianie warunków, że pojedzie Cheosa, jak zostawimy w spokoju Eferalge za pewne ustępstwa z jego strony...

Rozumiem, że juz sie na Maiara ubezpiecza?
Karkołomna sprawa, bo wojna z nim to nie jest moja indywidualna decyzja...

Barteq
2013-05-19 00:22:56
Zera JaykobImperium Indian Ale bądźcie czujni. Jakieś numidiany zawsze mogą podejść do pomocy.

Barteq
2013-05-19 00:22:18
Zera JaykobImperium Indian Gdybyśmy z nim podpisali dłuższy pokój, to by tak chyba zrobił, ale w obecnej sytuacji, raczej nie ma takiego zagrożenia.

didi
2013-05-17 20:50:49
PeryklesImperium Koreańskie Dzia mi napisał, że nie wiecie gdzie jest większosc wojsk Cheosa i przypuszcza, że moga iśc na odsiecz Eferaldze...
Prawda to?
Bo byłem przekonany, że stoicie prawie wszystkim na przeciw siebie na granicy z Mali ... :)
Pisałeś o Bomblu, z nim sobie poradzimy, ale jak jeszcze wpadnie Cheos to już ciężko będzie...

didi
2013-05-17 14:48:11
PeryklesImperium Koreańskie Ja skrupulatnie swojego numeru telefonu nikomu nie podaje ;)

Cheosowi nie pisałem nigdzie, że Cie zaatakuje po Larym. No bez przesady, podbijam Larego dla Bombla, a potem Indian dla Cheosa...co jeszcze, gwiadke z nieba ? :)
Pisałem, że Cię zaatakuje po Eferaldze, ale musiałem to napisac, bo inaczej wystawiłbym Deba, taka gra...

Z Bomblem jest tam delikatna sprawa, bo Deb stracił armie, ma granice z Centem, jakies wojsko Cheosa tam biega, więc na razie czekamy, nie da się tam wszystkiego tak łatwo rozwiązac, bo nasz atak na Bombla, to zapewne atak Centa na Deba, Deb jest goły od jego strony.

Póki co Bombel nie robi armii, a zasiedla zdobyty teren, a to jest akurat na plus.

A kurs, który wspólnie obraliśmy uważam za obopulnie jak i dla całego dyplo8 bardzo dobry i to z wielu względów.
Obecnie przede wszystkim stwarzamy względem sojuszu Cheosa znacząca przewagę, co rokuje konkretne nadzieje.

Barteq
2013-05-17 13:48:31
Zera JaykobImperium Indian Armię Bombla niestety już musicie traktować jako wrogą. Cheos już coś tam napomknął, że poprosi go o wycofanie się z ataku na Efe, ale biorąc pod uwagę fakt, że Cheos samemu rozważa obronę Efe, to może też Was próbować sieknąć - i stąd też ta inżynieria, oczywiście.

Nie chcę Was namawiać do jakiejś zdrady (nie wiem, jaki macie teraz jeszcze układ), ale tylko delikatnie sugeruję Ci rozważenie na spokojnie możliwości sieknięcia Bombla teraz, póki macie jeszcze jego oddział pod ręką, bo tak czy siak, z tą armią raczej się będziecie w przyszłości potykać.

PS Już nawet Cheos osobiście do mnie zadzwonił :P .

Barteq
2013-05-17 13:43:00
Zera JaykobImperium Indian Tak. Myślał, że wszyscy zagrają pod jego "wielki plan" i już ma to dyplo w kieszeni :) .

Płacze mi, że przez Ciebie wystawił Whiteya, bo obiecywałeś mu atak na mnie po Larym.

PS Przekonałem Dzia, że jeśli dogadamy się z Cheosem (a nie z Tobą i Maiarem - relacje Maiara i Dzia mogą nam jeszcze trochę krwi w przyszłości napsuć, bo wbrew temu co piszą, co do siebie wrogo nastawienie - przynajmniej tak to samemu odczuwam), to widzę następujący scenariusz - Dzia i ja owszem, wzmacniamy się na Maiarze, ale Deb pada po ataku połączonych wojsk Cheosa i Efe, a Ty masz na karku Bombla, a w późniejszej fazie Ci wpada połączona armia reszty popleczników.

Zostajemy tylko my dwaj, neutralny Cholernik i Cheos z bardziej licznym sojuszem i znacznie większą liczbą miast.

didi
2013-05-17 12:04:09
PeryklesImperium Koreańskie Czyli Bombel sie ubezpiecza, albo szykuje numer u Efe, cenna informacja.
...a Cheos myslałem, że nacjonalizm wynalazł, bo jego ścinka do złudzenia draft przypomina, cztery razy po łebku ... :|

Generalnie Cheosowi nikt nie pomoże, a Wam nikt nie przeszkodzi, macie tam 2vs2.
A ja tak na marginesie z Cheosem mam już koszmarne relacje...rozgoryczony i nerwowy się zrobił po podbiciu Mali ...

Barteq
2013-05-17 01:41:50
Zera JaykobImperium Indian Spokojnie. Robię wszystko, żeby znacznie utrudnić podpisanie pokoju (jak podpiszemy, to na bardzo korzystnych dla nas warunkach, które nie zablokują nam rąk w innych operacjach - Cheos chciałby kilka paragrafów dodać ;) ) , a ponadto przekonałem już Dzia, że nie warto w naszym wspólnym interesie atakować Maiara.

PS Cheos zrobił literaturę i estetykę i idzie teraz w kompas, Bombel poszedł w inżynierię.

didi
2013-05-11 10:40:38
PeryklesImperium Koreańskie Rozumiem, ale jezeli weźmiecie pokój, to ja nie mogę np. za Maiara ręczyc, który obecnie nie moze sie doczekac wojny z Bomblem, a tak pewnie przed Dzia sie będzie chciał zabezpieczyc i mój misterny plan sie moze wysypać.
...ale to Wasze decyzje, ja pisze tylko o ewentualnych konsekwenjach :)

Barteq
2013-05-11 01:29:36
Zera JaykobImperium Indian Rzeczywiście, dzisiaj Cheos jakieś rozmowy z Dzia rozpoczął. Naprodukowali mi z 40 wiadomości, więc nawet jeszcze nie jestem na bieżąco w ich rozmowach.

Generalnie straszny pat nam się wytworzył na froncie i Cheos już 2, 3 dni próbował rozpocząć te rozmowy.

didi
2013-05-10 17:17:17
PeryklesImperium Koreańskie Ten tekst Cheosa wziął sie stąd, że on coraz mocniej naciska na atak na Ciebie, a ja odmawiam...

didi
2013-05-10 16:38:56
PeryklesImperium Koreańskie Nie pozostaje mi nic innego jak zapytac w prost, negocjujecie coś? :)

didi
2013-05-10 16:36:13
PeryklesImperium Koreańskie heos
2013-05-10 15:38:54
HannibalImperium Kartagińczyków To może lepiej ja dogadam się z Centem, Efe, Cholerą, Dzia i Bartqiem i jadę resztę?
Bombel masz immunitet :D
Trzy największe armia świata + Efe + dodatki jakoś sobie poradzą :]

Od Efe propozycję mam.
Od Cholery propozycję mam.
Od Dzia i Bartqa propozycję mam.
Cent zyska ziemie to też myślę, że będzie za.

Piszę w takim razie do Bartqa co by nie naparzać się po 100 jednostek skoro razem mamy inżynierię i łatwo to będzie przerzucić gdzieś indziej.

Powodzenia w negocjacjach :[

Barteq
2013-05-08 23:15:15
Zera JaykobImperium Indian Nie ma sprawy :) . Wczoraj odkładał kaskę na estetykę.

didi
2013-05-08 11:05:49
PeryklesImperium Koreańskie Dziś ustawiam w takim razie liberke i w 5 tur powinienem zrobić.

Ale jakbyś informował mnie o kolejnych techach Cheosa, to zawsze dobrze wiedzieć ;)

Barteq
2013-05-07 23:37:15
Zera JaykobImperium Indian Zapomniałem o kalendarium :) . Strasznie mozolnie się to przegląda. Czajmen nie robi tym razem podsumowań, a Bodek żadnych statystyk jeszcze nie powklejał.

Widzę, że Cheos strasznie narzekał na ostatniego kupca, co oznacza, że szedł w proroka lub właśnie naukowca :D .
Czyli nic nie wypali. więc można Ci powoli gratulować liberki :) .

Przyznaję, wpadły. Myślałem, czy nie spalić, bo akurat ten cud jakiś wybitnie cenny nie jest, ale Whiteye jest tak słaby kulturalnie, że nigdzie mi kulturą w pobliżu nie podchodzi, a samemu nie ma inynierii :) .

didi
2013-05-07 11:02:25
PeryklesImperium Koreańskie Sprawdziłem kalendaium, do tej pory ma trzech kupców urodzonych, naukowca brak.

A Mali rzeczywiści sie dramatycnie skurczyło i domyslam się, że Ogrody Ci wpadły :)

Barteq
2013-05-07 02:58:18
Zera JaykobImperium Indian Cheos po inżynierii zrobił alfabet. I teraz pytanko - czy odpali naukowca na filozofię.

Barteq
2013-05-05 21:19:07
Zera JaykobImperium Indian Może chce mnie odciągnąć od swoich ziemi, żeby odciągnąć mojego stacka od Was :D .

Barteq
2013-05-05 21:18:04
Zera JaykobImperium Indian Dobry pomysł. Puszczę go tam, jeśli ma to zapewnić pokój :) .

Pilnuję Dzia. Swoją drogą, to dzisiaj znowu mnie Whiteye zadziwił. Odpuścił mi kolejne ważne miasto, kiedy tego robić wcale nie musiał... Normalnie to podchodzi pod grę na niekorzyść nacji, ale nie narzekam :P .
Natomiast ciekawość mnie pożera, co mają na celu jego działania, bo ja żadnego sensu tu nie dostrzegam :) .

didi
2013-05-05 12:39:27
PeryklesImperium Koreańskie Chce Ci pomóc, nie utrudniać, więc nie podejdziemy pod Twoją granice wcale :)

Potrzebuje tylko Maiara skłonić, aby zajął to miasto Larego, gdzie trzymasz pieska, a wtedy nie ruszymy w tamtym kierunku w ogóle, tylko na Eferalge pójdziemy.

Z Dzia chyba racja, tylko patrz, aby go tam nie zjechali :)

...teraz zrobił turke w 5 min Cholernik, no...dopieszczona nacja ;)

Barteq
2013-05-05 01:33:43
Zera JaykobImperium Indian Teraz już rzeczywiście Lary nie da rady.

Pytanie dla mnie teraz najważniejsze - jak zamierzacie rozwiązać kwestię podejścia pod moją granicę?

Mam podstawy uważać, że Dzia mnie teraz nie wystawi :) .

Tu masz pełną rację. 20 miast w 3 minuty? Ładnie tam musi optymalizacja produkcji kuleć...

didi
2013-05-04 10:18:15
PeryklesImperium Koreańskie Lary nawet jakby chcciał to nie da rady, przy granicy z Tobą w mieście ma jak widziałem ...Twoją jdnostke :)

Za to ja dostałem cynk, że Dzia rozważa zmiane frontu " pod przygniatającym przymusem Cheosa"...nie dałbys mu rady czegoeś podrzucic, aby wesprzeć na duchu? Bo w tej chwili rzeczwiście może mu sie wydawac, że toczy walke o przegrana sprawę i autentycznie może sie poddać?

Tak zerknąłem, Cholernik prawie 20 miast i zrobił ture w 3 minuty wczoraj :|
Jest jeszcze kwesta zaangażowania, czy mu się będzie chciało, czy do końca gry spróbuje ją nieco " przespać " :)

Barteq
2013-05-04 01:24:09
Zera JaykobImperium Indian Już mnie Lary atakuje, że go zdradziłem (i że właściwie, to powinien mnie zaatakować...).

Nie miałem praktycznie żadnej reli, więc chyba lepiej rozpowszechnić własną :) .

Sensownie. Ja idę teraz w draft macek, a potem prosto po kirasjerów.

Też mi się wydaje, że Cholernik będzie kluczowy dla losów dyplo. Jeśli poprze Cheosa, to raczej będzie koniec szans na pokonanie go w przyszłości. We 2 mają koło 40 miast :) .
Natomiast, na ten moment to chyba rzeczywiście tak wygląda, że on się bardzo boi wszystkich, a wszyscy jego jeszcze bardziej :) .

wnuczus 

Barteq 2013-07-01 22:37:40
To moja korespondencja z Didim trochę po tym, jak porozumieliśmy się po początkowej wojnie.

Specjalnie nie podpisywałem na nowo OB (np.: z Bobkiem już podpisałem), żeby nie wzbudzać czujności Cheosa.

Barteq 2013-07-01 22:51:39
Sorki, że Ci tego lepiej nie poobrabiałem, ale zajęło by mi to za dużo czasu. Oczywiście kolejność wpisów od dołu.

Barteq 2013-07-01 22:53:54
Jak będziesz mieć jakąś większą chwilę czasu :D , to przejrzyj sobie i poproszę o jakiś komentarz, co w związku z powyższym zamierzasz dalej.

Peter 2013-07-02 19:47:25
Uff, przeczytałem.

Jestem za utrzymaniem sojuszu pomiędzy naszymi państwami.

Trochę nie ogarniam wszystkiego co się dzieję, zwłaszcza iż wskazówek Didiego nie otrzymałem i muszę sobie radzić sam.

Na razie rozpoznaję kto z kim kogo itd.
Najgorsze, że zupełnie nie mam szpiegostwa (5 punktów na turę - masakra) i zupełnie nie wiem co kto wymyśla.
Nie mam szpiegów i zupełnie nie wiem co się dzieje nawet tuż pod moimi granicami.
No i nie wiem kto ile ma woja i jakiego. Dlatego określenie czy stack 20 riflemenów to dużo czy mało to problem.

Trebuch wczoraj wycofał wojska od Mariara i ruszył w moją stronę (równie dobrze do siebie), więc naginam za nim tez do siebie.

Bombel chce się koniecznie dogadać z Mariarem na zasadzie miasta za pokój.

Nie wiem czy dobrze myślę ale wojna z Mariarem jakoś chyba specjalnie dla mnie korzystna nie jest, więc myślę o zawarciu pokoju z nim (za miasta).

Deb mi strasznie mota na tajnych. I to sprzeczne informacje.
Z tego co mi wkleiłeś to wynika, że coś sypnął - możesz więcej, czy specjalnie czy nie i z kim on w końcu jest w sojuszach?

Barteq 2013-07-02 23:00:16
Upraszczając najbardziej, jak się da:
1) Technologia:
Jesteś wyraźnie do przodu w techcach. Jako jedyny masz rifle, więc stack 20 jednostek, to teraz olbrzymi kapitał. Didi miał ostatnio same złote wieki 12 turowe, więc reszcie świata odleciałeś do przodu (chyba 3 pod rząd).
Cheos jest na równi ze mną i obaj zbliżamy się do rifli i ja będę pierwszy (on za to ma kirasjerów). Cheos nie ma chemii i astro, a dopiero ostatnio wrzucił państwo narodowe.
Bombel zaczął podganiać, ale jeszcze jest trochę do tyłu. Ma już nacjonalizm i czcionkę drukarską. Cent ma tylko nacjonalizm.
W nauce daleko jest jeszcze Cholernik (ma fregaty). Maiar podobno jest trochę do tyłu, tak jak Deb.

Barteq 2013-07-02 23:05:18
Reszta jest już z tyłu i raczej będzie pełnić rolę warzyw. Potencjał ma jeszcze Trebuch, ale stosunkowo niedawno zaczął dopiero pogoń. Ma rycki, dalej nie wiem, bo to był przyboczny Didiego.

2) Akcja z Maiarem:

Tu masz screeny z aktualną armią Bombla po rozjechaniu Maiara w Ostii:

Peter 2013-07-02 23:09:44
Dzięki - cenne info.

Z innej beczki - jak z godzinami robienia tur?
Mam czekać czy mogę napierać po 21.00?

Barteq 2013-07-02 23:15:02
Przy okazji aktualne techy obozu Cheosa.

Tak wyglądał oddział Maiara w Ostii:

To była chyba tylko przestarzała część armii Maiara.
Zauważ, że miasto było koreańskie.
To wyglądało tak (w dużym uproszczeniu ze wspólnego paktu):
Didi kłócił się z Maiarem i napisał mu, że zrywa sojusz i ma radzić sobie z Bomblem sam, bo on podpisuje z nim pokój. Maiar napisał, że oddaje miasto (Paryż) i działa według wcześniejszego planu. Następnie wszedł pierwszy do gry i dołączył do armii Didiego stojącej w Ostii (tej z riflami). Didi wszedł po nim i wycofał się swoim wojskiem, a Bombel z Ardea przyłożył.

Barteq 2013-07-02 23:17:57
Normalnie jest 21, ale nie macie czasem łańcuszka:
Bombel - Maiar - Ty???

Peter 2013-07-02 23:19:21
Klasyczne wystawienie.

Barteq 2013-07-02 23:34:20
3) Relacje:

a) Obóz Cheosa (Bombel, Cent, Itkovan, Whiteye).
bardzo stabilny od długiego czasu; nie widziałem żadnych oficjalnych tarć i często wspomagają się militarnie.

b) Obóz mój (ja, Dzia)
Dzia już raczej warzywamo, ale nieźle jeszcze stoi w techach; ja współpracowałem od dłuższego czasu po cichu z Koreą; poprawne relacje z Maiarem przez większość gry

c) Maiar
przez większość gry neutralny, później współpracował z Tobą i Debem przy rozbiorze Eferalgii; przy udziale Korei (jako mediatora) podpisywaliśmy pakt (miał sporo tarć z Dzia) do 200 tury

d) Cholernik
prawie przez całą grę neutralny; prawie bez podbojów!!! zdobył taki ogromny teren, jak ma; dopiero ostatnio opowiedział się po naszej stronie i właśnie walczy z Centem (miałeś mu tam z Debem pomóc).

e) Deb
przez większość gry sojusznik Korei; bardzo śliski w dyplomacji, stąd moje podejrzenia (bał się Cheosa), ale wydaje mi się, że był Korei wierny i nic nie przekazywał na drugą stronę

f) pozostałe warzywa:
Rihiter
wziął mnie na litość, trochę pomagał przy podboju Holandii Rudiego, dlatego jeszcze żyje; można go chyba określić jako mojego lennika, chociaż to trochę zbyt upraszcza nasze relacje
Eferalga
warzywo na wyspie i raczej wróg Korei

g) obóz Korei czyli popularny w tym dyplo "warzywniak":
Trebuch i Bobek
od momentu zdobycia przez Koreę Koryntu zjednoczyli się przeciw Francji Larego i wiernie Didiemu służyli/współpracowali; Trebuch na 99% wraca do siebie, bo się boi, co Ty teraz zrobisz

Barteq 2013-07-02 23:36:47
Jak będzie miał kolejne pytanie, to pisz śmiało. Postaram się, na ile mi moja wiedza pozwoli, odpowiedzieć.

Barteq 2013-07-02 23:40:37
Jeszcze tak mała uwaga ode mnie. Te 10 dni to jednak spory problem, bo daje czas Cheosowi na dojście do rifli, a ma dużo większe państwo od Ciebie i będzie wstanie sporo pomóc sojusznikom w razie jakiejś większej potrzeby.

Może powinieneś napisać do Rudiego, żeby Ci pokazał te wytyczne Didiego, które posiada, to może trochę lepiej się zorientujesz w sytuacji na świecie.

Peter 2013-07-03 10:03:39
10 dni mam zakazu wypowiadania wojny Trebuchowi, Bobkowi i Debowi - reszczie mogę.

Dobra - zapoznałem sie z sytuacja i wygląda to tak, że kontynuuję w zasadzie polityke Didiego:
- Zawieram pokój z Mariraem
- Atakuej Centa
- Atakuje Bombla

Jak pisałem nie mam szpiegostwa.
Jeśli możesz to podsyłaj mi w miarę na bieżąco info co wymyslają, oraz WAŻNE rozmieszczenie wojsk Centa, Cheosa i Bombla.
Daj znać kto ma w nich szpiegostwo włożone żebym też dostawał aktualne info.

Jak sądzisz czy istnieje możliwość żeby dogadać sie z Mariarem na Bombla?

Peter 2013-07-03 14:24:26
Uwaga - Bombel może wjechać do Ciebie w ok 20 rycków od strony miasta Marira Monteville.
Jego rycki stoją kratkę za Paryżem, a wjazd może nastapic w skutek podpisania pokoju Mariara ze mną i przekazania za to miast (właśnie od Twojej strony).

Będę za moment pisał do Mariara żeby nie przyjmował pokoju od Bombla.
Jeśli przyjmie i Ci Bombel wjedzie, to dopiero za 8 tur mogę z nim złamac pokój (mechanika gry - dopiero co podpisany) i to samo z open borders, też podpisane zaraz po pokoju.

Barteq 2013-07-04 00:32:18
Dzięki. Bardzo cenna informacja. Prześlę parę pik z frontu. Na szczęście w okolicach mam trochę swoich rycków, bo używałem ich do tłumienia buntów w okolicy (trochę mnie WW walnęło po stracie miasta; w razie potrzeby na front zdążą).

Myślę, że jak dobrze rozegrasz to dyplomatycznie, to Maiar wróci do koalicji z Koreą.

O nauce będę Ci podsyłał info. Cheosa widzi Dzia, bo odpalił na niego GS. Z terenów Bombla sporo screenów chyba Maiar przysyłał, a Centa głównie monitorował Cholernik.

Barteq 2013-07-04 00:39:50
Jeśli chodzi o Twoje okolice, to tu za dużo nie szpiegowałem. Samemu monitoruje głównie tereny Itkovana, Whiteya i Martina, bo stąd był najbardziej prawdopodobny atak na mnie.

Ważne info dla Ciebie jest takie:
Większość sił Cheosa jest na granicy ze mną (+ Whiteye). Itkovan też, ale on prawie nie ma armii.
Większość sił Centa jest na granicy z Cholernikiem.
Większość sił Bombla ponad Tobą.

Na swoich granic trzymają po 1 jednostce.
Generalnie tylko Cheos ma dużą armię. Bombel teraz trochę dorobił, a Cent nigdy nie miał zbyt dużej.

Mogę wkleić wykres Powera z demo, jeśli masz spore braki.

Barteq 2013-07-04 01:31:04
Krótkie uzupełnienie informacji:
Dzia - widzi miasta Cheosa
Maiar - widzi miasta Bombla
Cholernik - miał sporo szpiegów u Centa

Peter 2013-07-04 10:01:41
Nie przyjąłem pokoju od Marira (wysłał za 3 maista), więc w tej turze Bombel do Ciebie nie wskoczy od tej strony.

Wojska Bombla widzisz, wszystko pcha do Paryża.

Peter 2013-07-04 10:05:08
Postaram się poprzeciągać jeszcze temat pokoju pare tur, a każda tura zwłoki zniechęca Bombla, bo pokój ze mną mu się zbliża do końca.

Barteq 2013-07-05 04:18:06
Dzięki. Na wszelki wypadek mam już 5 pik i 10 rycków w okolicy, także jakby ryce poszły bez obstawy, to powinienem się wybronić.

Cheos 2 tury do części zamiennych, Cent tura do prochu, a Bombel zbiera na tradycję.

PS Zaczęła się ostra kampania przeciw Korei na tajnych :) .

Peter 2013-07-06 10:27:12
Cheosa konik z tego co widziałem u mnie w mieście to tylko jeden.
Bombel stoi konnicą, ale jak piszesz że robi military (za ile tur?), to jak przezbrojenie rycków zrobi, to w tym regionie będzie potęgą.

Tak patrze, że Korea to warzywko na sterydach (GA), bardzo mało wojska ma żeby coś sensownego zdziałać.

"PS Zaczęła się ostra kampania przeciw Korei na tajnych :) ."
Kto konkretnie i jakie plany?

Mnie Cheos ostro namawia na Ciebie, ale bez przekonania...

Barteq 2013-07-06 23:31:46
Konika usunąłem.
Jak przezbroi na kirasjerów i to rzeczywiście będzie w tym rejonie spory problem, bo tylko Twoje rifle będą miały wtedy sporą skuteczność operacyjną. Na tą chwilę zbiera kaskę. Dam znać, jak rozpocznie odkrywać.

Tu się zgodzę, bo Didi strasznie późno zaczął realną produkcję woja. Natomiast ma olbrzymi potencjał, bo ma ciągle sporą przewagę w techach i zapewne przy kolejnym skoku wojskowym również będzie pierwsza.

Myślałem, że dostałeś już sygnały z innych stron, że nie tylko mnie próbowano na Ciebie namówić (argument - jak wchłoniesz Trebucha i Didiego, to będziesz nie do zatrzymania, itp.) - a kto? Myślę, że wystarczy, jak napisze - 2 największych sojuszników :P .

Barteq 2013-07-08 05:14:20
Bombel 2 tury do tradycji. Cheos 2 tury do rifli.

Nie wygląda to zbyt ciekawie.

Peter 2013-07-08 19:43:06
No to chyba polecę po kawalerię żeby było czym walczyć.

A jak tam na froncie z Cheosem, bo wykresy wojska w demo marnie Ci wyglądają, dasz radę utrzymać front?

Barteq 2013-07-10 04:45:02
W najlepszym wypadku byłbym wstanie utrzymać, dlatego też wziąłem z Cheosem cease fire.

Ma już i rifle i kawalerię, więc cały mój pierwotny plan wziął łeb, bo wiedziałem, że ilościowo nie byłem wstanie się z nim się zrównać walcząc samemu dodatkowo z 2 jego przybocznymi (Whiteye i Itkovan), oraz posiłkami od Centa i Bombla, tylko jakościowo (rifle na kirasjerów i muszkiety).
Mam spory zapas muszkietów na przezbrojenie (40 sztuk), ale to by za duo nie zmieniło, bo Cheos ma 50 kirasjerów i, w przeciwieństwie do mnie, niedraftowane miasta.
Cease fire jest dla mnie bardzo ważne, bo mam już naprawdę duże WW w miastach (Cheos ma dużo mniejsze).

Natomiast odrzuciłem początkową ofertę Cheosa na pokój i OB. Chyba chciał na mechanicznym zakazie do Ciebie przejechać, więc wolałem się przed tym zabezpieczyć.

Cheos zbiera na chemię, Bombel ma 5 tur do zamiennych, a Cent kończy muzykę.

Peter 2013-07-11 08:30:55
"Natomiast odrzuciłem początkową ofertę Cheosa na pokój i OB. Chyba chciał na mechanicznym zakazie do Ciebie przejechać, więc wolałem się przed tym zabezpieczyć."

Dzięki na pewno by tak wjechał.

Najważniejsza sprawa teraz - czy widzisz gdzie jest wojsko Cheosa?

Barteq 2013-07-12 05:31:18
Nie za bardzo widać, (Dzia mi dał info).

Są 2 opcje - albo się ukrywa przed Dzia (może to robić, bo zdecydowana większość miast nie jest na górkach, mimo że ciasno się postawił), albo poszedł na Cholernika przez Itkovana.

Koło mnie została sama piechota. 50 kirasjerów zupełnie znikło.

Peter 2013-07-12 10:55:07
Jak tylko cos będziesz wiedział to please daj znać.

Moim zdaniem cele moga być trzy: ja, Cholernik albo nagina do Ciebie z drugiej strony (najmniej prawdopodobne... ale).

PS
Mam nadzieje, iż moja akcja z Majami nie przeszkadza Ci jakoś specjalnie?

Peter 2013-07-13 06:55:54
Uuu, czy brak komentarza to też komentarz? :)

Peter 2013-07-13 12:27:23
Hello - jest tu ktoś?

Barteq 2013-07-14 04:35:09
Doprecyzowując. Wczoraj bardzo późno wróciłem do domku, więc średnio miałem ochotę już coś pisać, a dzisiaj dopiero teraz siadłem do civki (i tak musiałem czekać na ruch Rihitera).

Bobka mi bardzo żal, choćby dlatego, że przez długi czas trzymał kronikę, ale rozumiem Twoją decyzję. Trebucha też zamierasz sieknąć? Do niego ma dużo bardziej neutralny stosunek.

Jeśli chodzi o ratowanie Cholernika, to wszystko bym uzależnił od 1 czynnika - ile ma do rifli. Nie posiadam niestety tej informacji (może mieć Maiar, ale ciężko to określić, bo są u nich dość niskie wartości SP).

PS Spodziewaj się jutro paczki "newsów" od Rihitera. Dowiesz się pewnie, że zamierzam Cię atakować z Cheosem, czy coś w tym stylu :D (podobnie działał, jak go wcześniej atakowałem).

Barteq 2013-07-14 04:36:22
kor. - "Do niego mam dużo bardziej neutralny stosunek"

Peter 2013-07-15 11:17:03
"Trebucha też zamierasz sieknąć?"

Nie o ile nie zrobi nic głupiego.

Peter 2013-07-15 23:36:36
Zawarłem pokój z Majami, bo już mi się Bombel na pozycji startowej ustawił.
Zapewne gdzieś z tyłu leci kawaleria Cheosa, bo u Cholernika na froncie widać tylko 20 kawalerii Cheosa.

A jak nie leci, to na spokojnie mogę więcej wojska dorobić, gdyby jednak przyleciała...

Barteq 2013-07-17 00:46:52
Cholernik broni się na 2 frontach.
Podglądam ten od strony Itkovana i również widzę 20 kawalerii, bo zakładam, że Ty patrzysz na ten od strony Centa?

Jeżeli zdecydujesz się ostatecznie oszczędzić Trebuch, to myślę, że Ci nie zrobi żadnego numeru. Nie znam go za bardzo, ale ma opinię solidnego sojusznika i trochę rycków dorobił. Do dobijania rannych kawalerii w sam raz :P , ale musiałbyś go pokierować, bo brakuje mu trochę doświadczenia.
Natomiast, jak pisałem wcześniej - za Trebuchem lobbować nie zamierzam, bo z nim kontaktu nie miałem, a jedynie mi Bobka było żal i w sumie cieszę się, jeszcze trochę Majowy pożyje :) . Prosił mnie nawet o ochronę, ale strasznie mi nie na rękę wchodzenie z Tobą w konflikt ;) .

PS Ech, przez Itkovana będę 100 lat ścigał Rihitera po morzach. Widziałem 2 galejki Rihitera, co dawało nie więcej niż 6 jednostek, pewnie głównie słonie i generał axe, bo go na lądzie nie widać. Do tego Itko atakował Rihitera z Cheosem, więc musiał się spodziewać takiej opcji. Strasznie nierówny jest poziom w tym dyplo...

Barteq 2013-07-17 00:48:15
Cheos 2 turki od chemii, Bombel ma 7 do rifli, ale raczej na 100% jeszcze nie wrzucił.

Peter 2013-07-17 13:50:56
"że Ty patrzysz na ten od strony Centa?"

Tak patrze.
Cheos nerwowy że tam jednostkami chodzę jakiś taki ;)

"Prosił mnie nawet o ochronę, ale strasznie mi nie na rękę wchodzenie z Tobą w konflikt ;) ."
Nasz konflikt to automatyczna wygrana Cheosa.

"PS Ech, przez Itkovana będę 100 lat ścigał Rihitera po morzach."
A to nie było tam przypadkiem podłożenia celowego miasta?

"Strasznie nierówny jest poziom w tym dyplo..."
???

Barteq 2013-07-17 15:46:20
"Tak patrze.
Cheos nerwowy że tam jednostkami chodzę jakiś taki ;) "

Czyli widzimy już 40 kawalerii u Cholernika. Zatem trzeba zakładać 30 u Bombla.

"Nasz konflikt to automatyczna wygrana Cheosa."

Doskonale o tym wiem i dlatego te mimo tego, że żal mi Bobka nie będę mu pomagał, bo nie mogę sobie pozwolić na ryzykowanie z Tobą konfliktu. Oczywiście uznaję kwestię Majów (jak i Grecji) za wewnętrzną sprawę Korei. Tylko zasygnalizowałem Ci lekko ten temat ze względu na osobę Majowego, którego w tym dyplo polubiłem :P .
Do tego trzeba jeszcze dodać kwestię nauki, gdzie tylko nasza 4 będzie się liczyć przy wejściu w erę nowożytną. Może jeszcze Cent być ewentualnie dość blisko, jak się teraz na Cholerniku rozrośnie.

"A to nie było tam przypadkiem podłożenia celowego miasta?"

Jestem na 99% pewny, że nie. Widziałem fragment bitwy u Cholernika i zacząłem mieć pewne obawy, że tak się może wydarzyć.

Obserwuję sobie wiele nacji od początku gry i widzę, jak bardzo nierówny jest poziom. Gra bardzo wielu kompletnie niedoświadczonych graczy mające jeszcze spore braki zarówno w kwestiach militarnych, jak i rozwojowych.
Natomiast nie mam zamiaru nikomu wydawać personalnych ocen, bo nie czuje się do tego w żaden sposób upoważniony, tym bardziej, że samemu też jeszcze mam braki, które mi ładnie Cheos uwidocznił w potyczkach miedzy nami :) .
Zasygnalizowałem Ci tylko pewien problem występujący w tym dyplo - jednak dość znaczące różnice w umiejętnościach poszczególnych graczy.

Peter 2013-07-20 21:03:26
"Zatem trzeba zakładać 30 u Bombla."

Ja u Bombla nie widzę - a obserwuję 3/4 terenu.

"Oczywiście uznaję kwestię Majów (jak i Grecji) za wewnętrzną sprawę Korei."

Dzięki, Mieć spokój przynajmniej z jednej strony to też nie mało.

"Zasygnalizowałem Ci tylko pewien problem występujący w tym dyplo - jednak dość znaczące różnice w umiejętnościach poszczególnych graczy."

Nie dobrze, że u jednych śmiga kawaleria, a u drugich dopiero proch wymyślają - ale grac swoje trzeba.

Powoli zabrałem się za techowanie, bo do tej pory odkładałem tylko szmal na przezbrojenie, więc mocno mnie interesuje co tam ciekawego w świecie wymyślają.
Nie ukrywam że obawiam się wariantu takiego w którym my się przymierzamy do korpów, a Cheos ścina co dwie tury 10 kawalerii i po prostu zajedzie nas wojskiem olewając korpy.
Czy inaczej - kto pobuduje korpa temu go spali ;)

No ale dobra toczę się powoli po korpa - za parę tur muszę zdecydować czy mining czy creativ - chcesz coś ustalać w tym temacie, czy idziemy na żywioł?

Barteq 2013-07-20 21:58:51
"Ja u Bombla nie widzę - a obserwuję 3/4 terenu."

Możliwe, że stoją gdzieś blisko granicy Bombla u Cheosa, poza zasięgiem wzroku Dzia.

"Dzięki, Mieć spokój przynajmniej z jednej strony to też nie mało."

Wychodzę z identycznego założenia :) .

"Nie dobrze, że u jednych śmiga kawaleria, a u drugich dopiero proch wymyślają - ale grac swoje trzeba."

Oczywiście się zgadzam. Nie chcę rozwijać za bardzo wątku, bo musiałbym personalnie pojechać, a mam swoje zdanie o pewnych kwestiach wyrobione. Napisze tylko w bardziej pozytywnym sensie - 4 w techach jest już Bombel, który był w początkowej fazie strasznie zacofany i naprawdę pięknie wyciągnął. Natomiast tak czy siak nie powinien być już czwarty.

"Powoli zabrałem się za techowanie, bo do tej pory odkładałem tylko szmal na przezbrojenie, więc mocno mnie interesuje co tam ciekawego w świecie wymyślają.
Nie ukrywam że obawiam się wariantu takiego w którym my się przymierzamy do korpów, a Cheos ścina co dwie tury 10 kawalerii i po prostu zajedzie nas wojskiem olewając korpy.
Czy inaczej - kto pobuduje korpa temu go spali ;)

No ale dobra toczę się powoli po korpa - za parę tur muszę zdecydować czy mining czy creativ - chcesz coś ustalać w tym temacie, czy idziemy na żywioł?"

Mam jeszcze sporo czasu na podjęcie ostatecznego wyboru. Też zacząłem techować mając solidną sumkę odłożoną na koncie, natomiast odkrywam teraz same techy potrzebne przy obu korpach. Jesteś do przodu w nauce i raczej nie mam szans Cię teraz dogonić, więc i tak będziesz musiał podejmować decyzję jako pierwszy decyzję :) . W zależności od Ciebie i od porównania z nauką Cheosa podejmę ostateczny wybór.

Barteq 2013-07-21 00:20:58
Raport naukowy - chłopaki odkryli ważne techy - Cheos astro, a Bombel rifling. Obaj zbierają na konstytucję.

Peter 2013-07-22 01:20:19
Wszystko się pogmatwało i na koniec wyszedł nie planowany atak na Trebucha.

No nic, kości zostały rzucone - zobaczymy czy Bombel będzie się chciał bić, czy negocjować... bo stać pewnie nie będzie bezczynnie.

Barteq 2013-07-23 18:04:16
Na 100% będzie negocjował (i przy okazji czekał na "okazję").

Chętnie sobie poczytam po grze pakty, bo jeżeli rzeczywiście Trebuch zagrał "na Szwajcarię" i nie poparł żadnej ze stron, to zrobił spory błąd i nie dziwie Ci się, że go zaatakowałeś.

wnuczus 

Peter 2013-07-23 18:18:30
Negocjuje, negocjuje - tak ma, zwłaszcza jak mam silniejszą armię.

Idę po minig korpa, a Ty?
Jeśli tez idziesz to daj znać - właśnie teraz będę zaczynał ten tech z piechotą i korpem.
Jeśli idziesz po to i jesteś bliżej, to się przestawię na crativa.

Nie chcę się wtrącać w wewnętrzne sprawy, ale czy nie masz odczucia iż twoja armia jest za małą?
Popatrz na wykres woja Cheosa.
Jak skończy z Cholernikiem to może chcieć atakować dalej (bo państwo zarżnął, więc wypada mieć profity z armii).

No a u Cholernika to długo nie potrwa, bo Skubi na zastępstwie okazał się mistrzem strategi i zaatakował na dwóch frontach i poległ... i zdziwiony.
Tak wiec tam jest dobijanie i pójdzie z prędkością kawalerii.

Peter 2013-07-24 13:44:38
Halo - podział korpów?

Barteq 2013-07-24 17:20:00
Sorki, ale mam bardzo mało czasu, bo mam po 2 treningi dziennie (dlatego te w tym okresie rok temu zrezygnowałem - tam się dodatkowo to złożyło z wyjazdem na obóz bez dostępu do netu).

Ok. Zatem spróbuję sieknąć creativa. Do samego miningu nie musisz się nawet bardzo śpieszyć, bo nikt nie jest jeszcze nawet blisko (natomiast inną sprawą jest oczywiście piechota).

PS Później odpowiem na pozostałem tematy, bo muszę teraz lecieć.

Peter 2013-07-24 17:28:51
Oki - dzięki.

Barteq 2013-07-25 01:08:04
"Nie chcę się wtrącać w wewnętrzne sprawy, ale czy nie masz odczucia iż twoja armia jest za małą?
Popatrz na wykres woja Cheosa.
Jak skończy z Cholernikiem to może chcieć atakować dalej (bo państwo zarżnął, więc wypada mieć profity z armii)."

Co do armii - doskonale sobie zdaje sprawę z sytuacji i przez cały czas monitoruję stan wojsk Cheosa. Wiem, że ma przewagę i dlatego cały czas trzymam sporą kasę na koncie, na przezbrojenie jednostek, gdyby zaszła taka potrzeba. Mam też specjalnie zachowany na tę okazję spory oddział muszkietów.
Dodatkowo trochę kolejkować produkcję nowych unitów, żeby sobie eko nie zwalniać, bo niestety Cheos ma lekką przewagę w produkcji nauki przy wyścigu do korpa (ja mam lekką przewagę w lampkach i staram się jej nie stracić).

PS Teraz jest dość zabawny moment, bo i Cheos i Bombel czekają, jak im techa dokończę, żeby na moim bonusie pociągnąć, a zrobiłem go na 1 turę i czekam na nich, zbierając samemu kasę.

"No a u Cholernika to długo nie potrwa, bo Skubi na zastępstwie okazał się mistrzem strategi i zaatakował na dwóch frontach i poległ... i zdziwiony.
Tak wiec tam jest dobijanie i pójdzie z prędkością kawalerii."

Niestety wiem, że masz tutaj rację i oczywiście biorę taką opcję pod rozwagę. Staram się już tak rozstawić szpiegów, żeby natychmiast dostać informację o kierunku ruchu jego wojsk, jak tylko Cheos dokończy Mongolię.
Na szczęście mocno mu się opóźni drugi front od strony Khmerów, bo tutaj akurat Scooby zadał mu spore straty.
W każdym razie, jeśli wyczuję realne zagrożenie, to natychmiast będą w moim państwie zarządzone duże dożynki. Zresztą w armii trochę odstaję, ale ciągle jestem 3 i już trochę podgoniłem Cheosa po ostatnich mongolskich walkach (różnica spadła z 1,1m na 0,9). Odłożona kasa, ostra ścinka i w 2 tury różnica znacznie zmaleje.

PS Tak sobie przypomniałem nasz konny atak na Scoobiego i jego reakcja w paktach i na forum - gdzie bał się atakować, nawet jak mógł, bo miał kozaków.
Scooby też w zbyt wielu dyplach nie grał, więc może mieć pewne braki w tym aspekcie, jak ja (u niego wygląda to na problem z szacowaniem szans przy dużych oddziałach).

Barteq 2013-07-25 01:19:11
I taka mała uwaga na koniec - moim skromnym zdaniem, jeżeli jesteś już przy piechocie, to masz już 1 nogą wygrane to dyplo. Zanim reszta do niej doczłapie, to już będziesz myślał o śmiaganiu czołgami, mając w zanadrzu 2 najważniejsze korpy.

Peter 2013-07-25 10:24:01
"I taka mała uwaga na koniec - moim skromnym zdaniem, jeżeli jesteś już przy piechocie, to masz już 1 nogą wygrane to dyplo."

Cheos z koalicją na to nie pozwolą.
Rusza na mnie po Cholerniku, żeby zgnieść, albo zadać ciężkie straty.
Ja ich tak uwale u siebie, że spokojnie mnie (i Cheosa) dogonisz i przegonisz, bo wojna zapowiada się na totalną :)

Barteq 2013-07-26 01:47:54
Jak Cheos mnie atakował, to grał tak zachowawczo, że jeśli zrobi podobnie u Ciebie, to nic nie stracisz.
W mojej opinii mieli ostatni moment teraz, żeby Cię zatrzymać, bo akurat na piechotę coś da się ugrać kawalerią, a to trzon armii Cheosa. Natomiast jak pójdziesz dalej w drzewku i dojdziesz niedługo do czołgów (co pewnie nastąpi zanim wreszcie koalicja skończy Cholernika), to mogą Ci jedynie porysować karoserię ;) . 1 Cheos z piechotą, której też jakich olbrzymich ilości nie narobi, bo nie ma jak - ma za mało rifli na przezbrojenia.
Do tego 2 najlepsze korpy w Twoich rękach.
To nie jest tak, że uważam Twoje zwycięstwo za pewnik, ale u mojego buka masz bardzo duże szanse (koło 70%) :P . Musieliby chyba posłać dosłownie wszystko co mają żywe do boju, a jeszcze jestem ja w obwodzie :) .

PS Wziąłem się wreszcie za kawalerię (miałem mało koni, bo całe stada potraciłem przy "psztykaniu" z Cheosem). Jeszcze nie ma tego jakoś bardzo dużo, ale zaczyna być to powoli "operacyjna" liczba. Jeśli rzeczywiście dojdzie do wojny totalnej, to będzie ich na tyle, że będę miał solidne możliwości działań :) .

Peter 2013-07-27 16:29:09
No szykują się chłopaki, szykują.
Jeszcze "Krucjata" to nazywają - zobaczymy w ilu wejdą.

Zwycięstwo zupełnie nie jest pewne, ponieważ teraz całą przewagę technologi wydam na usprawnienia.
Mam tylko nadzieje że zabierzesz im creativa!

Barteq 2013-07-28 00:54:38
Okazało się dzisiaj, że Cheos nie ma jeszcze edu (odkrywa to po konstytucji), więc moje szanse znacząco rosną :) . Przeczekałem teraz chłopaków ostatnio i trochę na ich bonusie teraz pojadę.

Bombel chyba pójdzie w demokrację (zbiera kasę i przełączył dla niepoznaki na dramat; wczoraj miał demokrację ustawioną). Chyba chce spróbować zgarnąć statuę z inżyniera. Masz szanse go wyprzedzić?

Dobrą informacją dla mnie jest to Dzia będzie miał rifle. Trochę go wzmocnię, bo ma obiecane 3 fajne miasta po Martinie (1 sam zdobędzie jutro, a z 2 czekam na powrót Bodka i jego pozwolenie).

Barteq 2013-07-28 00:55:39
PS Zjadłem słowo "dodatkowo" przed przeczekałem :) .

Peter 2013-07-28 10:34:23
"Chyba chce spróbować zgarnąć statuę z inżyniera. Masz szanse go wyprzedzić?"
W wynalezieniu tech tak, ale zbudować szybciej niż z inżynierem to raczej nie realne.

No ale dobrze to wygląda bo crativa będziesz miał w takim układzie...

Peter 2013-07-30 11:17:13
Bombel ma nowy pomysł na politkę zagraniczną - boi się że Cent mu wjedzie :)

Zabawnei się zrobiło jak ja też zacząłem twierdzić że się boję Centa i że mi wjedzie :)
Zwłaszcza że Cent banki odkrywa a fifli nie ma i główne siły to rycki...

Bombel ewidentnie chce isc po statue, może spróbuję z nim zawalczy, ale ciężko jak ma na nią inżyniera.

Co z Mariarem robimy?
W tej chwili wygląda to tak że oddaje pańśtwo Bomblowi a ten... boi się brac mająć za plecami moją armię :)

Niemniej jednak Marira wtopił beznadziejnie głupio praktycznie całą armie i miasta sa do wzięcia.
Uważam że zostawianie go jako sojusznika nie ma sensu - bo on po prostu grac nie umie, a z takim to więcej problemów i szkody niż pożytku w koalicji.

Barteq 2013-07-31 02:24:00
"Bombel ma nowy pomysł na politkę zagraniczną - boi się że Cent mu wjedzie :)

Zabawnei się zrobiło jak ja też zacząłem twierdzić że się boję Centa i że mi wjedzie :)
Zwłaszcza że Cent banki odkrywa a fifli nie ma i główne siły to rycki..."

Luźna uwaga - Cent w tej grze jest praktycznie zwasalizowany przez Cheosa i nic bez jego zgody nie zrobi, więc to standardowa ściema.

"Bombel ewidentnie chce isc po statue, może spróbuję z nim zawalczy, ale ciężko jak ma na nią inżyniera."

Jeszcze nie odkrywa demokracji, tylko ciągle kasę zbiera.

"Co z Mariarem robimy?
W tej chwili wygląda to tak że oddaje pańśtwo Bomblowi a ten... boi się brac mająć za plecami moją armię :)

Niemniej jednak Marira wtopił beznadziejnie głupio praktycznie całą armie i miasta sa do wzięcia.
Uważam że zostawianie go jako sojusznika nie ma sensu - bo on po prostu grac nie umie, a z takim to więcej problemów i szkody niż pożytku w koalicji."

Jak dobrze zrozumiałem z analizy logów i civstats, to podpisałeś za 2 miasta 10 turowy pokój z Bomblem (Cheos Ci wjeżdża od strony Deba???)?
Zakładając, że tak, to Bombel ma już rzeczywiście w 100% drogę otwartą do podboju Maiara i w tym momencie, przynajmniej przez 6, 7 tur ma bezpieczne plecy (potem będzie pewnie znacznymi siłami wracał, bo musi jeszcze do granicy zdążyć).
Masz też rację, że Maiar stracił jakąkolwiek wartość jako potencjalny sojusznik.

W związku z powyższym, dogadałem się na tamtej granicy z Itkovanem i znaczną część armii przerzucam już w kierunku Maiara (jak dojdę, to podejmę ostateczną decyzję, co dalej robić).
Strasznie mi dzisiaj życie Bodek utrudnił, bo wycofał armię Martina, zamiast czekać na rzeź (jak miał to wspomniany wcześniej osobnik w planach - byłby już koniec wojny, a tak musiałem ryzykować atakiem kawalerii, żeby katapy poniszczyć i nie musieć sporej obstawy trzymać - na szczęście random dopisał i zginął tylko 1 kawalerzysta - i przy okazji pojawił się Martinowi generał, ale to akurat bez znaczenia).

Peter 2013-07-31 10:31:01
"Jak dobrze zrozumiałem z analizy logów i civstats, to podpisałeś za 2 miasta 10 turowy pokój z Bomblem"

Tak - żeby mieć cokolwiek z rozdawnictwa Mariara, a bez angażowania woja jakby Cheos szedł właśnie przez Deba do mnie.

Peter 2013-07-31 23:32:14
"W związku z powyższym, dogadałem się na tamtej granicy z Itkovanem i znaczną część armii przerzucam już w kierunku Maiara (jak dojdę, to podejmę ostateczną decyzję, co dalej robić)."

Jeśli nie chcesz go ruszać, to ja mogę przeskoczyć konnica od Twojej strony do niego, bo szkoda żeby się takie miasta marnowały :)

Jeśli się w niego wbijasz, to oczywiście nie wcinam się pomiędzy wódkę a zakąskę ;)

Peter 2013-08-02 08:21:24
Gdybyś był chętny na odparowanie stacku konnicy Cheosa u Deba, czy u mnie (bo się zapowiada wjazd, tylko nie wiadomo do kogo), to zapraszam konnice do współpracy.

Stara sprawdzona metod - po zmiękczeniu katapami wroga, walnięcie mojej piechoty i kawalerii... dla gości pozostaje dobijanie rannych jednostek - sam miód malina.

Daj znać czy byłbyś zainteresowany, bo mogę ten konflikt zakończyć dyplomatycznie, albo go rozkręcić ;)

Barteq 2013-08-03 03:04:54
Na ten moment mam prawie całą kawalerię nieoperacyjną (mocno ranną), bo ze względu na sytuację u Maiara bardzo przyśpieszyłem ofensywę u Maiara (4 sztuki poszły przez to do piachu, czego żałuję) podejmując lekkie ryzyko i działając głównie kawaleriami.

Natomiast widzę bardzo duże pole współpracy względem Bombla. Zakładając moje wejście z Dzia do Maiara, praktycznie pozbawię Bombla zdolności operacyjnej, bo będzie musiał pilnować aż 2 granic, a ma najmniej wojska z naszej 4 i nieprzyjemnie rozciągniętą granicę.

Z Cheos nie chcę jeszcze wojować, ze względu na dużą przewagę taktyczną (buforki), jaką posiada względem mojej osoby. Mogę wejść z nim w konflikt dopiero, jak uda się przenieść wojnę pod jego właściwą granicę, co pozbawi go możliwości obrony ziem Whiteya i zmusi do obrony na 2 fronty.

Peter 2013-08-05 10:42:56
Sam za cienki w uszach jestem żeby walczyć z połączoną armią Cheosa i Centa.
Deb mistrzowsko wtopił armię - z tego co się orientuję to stał nią sobie za miastem i jak zdobyli miasto, to była do odstrzału.
Tak więc kolejene maista idą do Cheosa/Centa w banalnie łatwy sposób.
Na drugim froncie Bombel bierze gratisy u Marira.

Masz coś przeciwko żebym cmyknął(zdobył) Mariara wyspę?
Dało by to w końcu żarcie memu granicznemu miastu z Tobą.

PS
Czy dobrze orientuję się iż nie idziesz po korpa sushi, tylko jakieś fregaty odkrywasz?
I że Cheos go spokojnie zgarnie?

Barteq 2013-08-08 18:53:01
"Sam za cienki w uszach jestem żeby walczyć z połączoną armią Cheosa i Centa.
Deb mistrzowsko wtopił armię - z tego co się orientuję to stał nią sobie za miastem i jak zdobyli miasto, to była do odstrzału.
Tak więc kolejene maista idą do Cheosa/Centa w banalnie łatwy sposób.
Na drugim froncie Bombel bierze gratisy u Marira."

Rozumiem Twoje stanowisko i zgadzam się z nim, bo sam bym podobnie postąpił. Natomiast pytanie pozostaje, co zrobią chłopaki w 2 sytuacjach - gdy zdobędą miasta graniczne z Tobą i gdy skończą Deba.
Bomblowi się zaraz gratisy skończą, bo bardzo niedługo zacznę tam działać, żeby go zatrzymać.

"Masz coś przeciwko żebym cmyknął(zdobył) Mariara wyspę?
Dało by to w końcu żarcie memu granicznemu miastu z Tobą."

Chętnie bym również przejął wyspę, bo to bardzo fajna dla mnie baza wypadowa na ziemie Bombla. Rozumiem, że masz problemy z tym miastem (cały czas jest możliwość przejęcia kulturalnego i nie pracujesz na najważniejszych polach, ale z tego, co dobrze widzę, to po zniknięciu kultury Maiara żarełko i tak przejmiesz).
Zresztą chętnie to miasto przejmę, jak tylko będzie sensowna opcja wymiany za inne miasto Bombla w okolicy, co liczę, że wkrótce nastąpi :) .

"Czy dobrze orientuję się iż nie idziesz po korpa sushi, tylko jakieś fregaty odkrywasz?
I że Cheos go spokojnie zgarnie?"

Ja idę po produkcyjnego, jak się wcześniej umawialiśmy. Sądziłem, że po sushi to Ty się wybierasz???

PS Cheos kończy metody naukowe i Sushi na 100% zgarnie przede mną.

Barteq 2013-08-11 01:15:10
Sytuacja jest bardzo ciekawa, bo jeśli jutro padną 2 miasta graniczne (1 może zdobyć Rudi, a 1 ja), to zupełnie zniknie kultura w okolicy i zarówno moja, jak i Bombla armia będą wystawione na atak. Natomiast dysponuję generalnie większymi siłami i mam wsparcie w postaci Dzia, więc jeśli będę miał pewność, że nie przejdzie kontra z innej strony, to mogę się mocno zaangażować w ten konflikt :) .

Wyspę zdobyłem i wolałbym ją zatrzymać, bo można z niej szachować wiele moich miast, natomiast nie jestem chciwy i docelowo mogę ją odpuścić.
Cały czas liczę, że będziesz chciał się ze mną teraz zająć Bomblem, a wtedy będzie można zrobić sensowną transakcję za Mountville i będzie po problemie z moją kulturą :) .

Peter 2013-08-12 17:53:40
Kurka, dużo pisania - może wieczorkiem się zgadamy, masz czas dziś?

Barteq 2013-08-12 21:00:46
Jestem dostępny i na razie będę czekał na ruch Rudiego.

Włączyłem skype (nie zmieniałem konta od poprzedniego dyplo).

Barteq 2013-08-13 04:50:56
Możesz się zacząć szykować. 38 jednostek Bombla poszło do piachu kosztem moich 3 i 4 Dzia (z czego chyba 3 stare złomy).

Prosiłbym tylko o zerwanie OB, żeby mi Rudi nie próbował gdzieś przejechać :) .

Barteq 2013-08-13 18:21:03
Dzisiaj troszkę random dopomógł i już równo 50 jednostek gryzie kwiatki od spodu :) .

Prosiłbym zatem o przygotowanie wstępnego podziału ziem.

PS Trzeba by się pospieszyć z działaniami, bo Bombel będzie za 3 tury miał działa.

Peter 2013-08-13 18:26:06
Zgadajmy się - jestem na Skype.

Barteq 2013-08-13 23:30:01
Pisałem na odchodnym, więc nie widziałem Twojego posta.

Jutro będę dostępny do 16, później jadę na turniej, więc nie wiem, kiedy wrócę.

Peter 2013-08-14 08:15:27
Dobra - zasadnicza kwestia, gdzie się chcecie zatrzymać? (czyli podział ternu i koordynacja działań).

Barteq 2013-08-16 00:09:09
Gratki za kupca.
3 turki do medycyny ma Cheos. Dasz radę przed nim? Też masz olbrzymie możliwości dzięki największej produkcji z korpa :) .

PS Cheos nie zdobył dzisiaj miasta Rihitera. Jeśli widzisz co tam się dokładnie dzieje, to prosiłbym o krótką informację.

Peter 2013-08-16 10:01:15
"3 turki do medycyny ma Cheos. Dasz radę przed nim?"
Raczej nie - zobaczymy w następnej turze.

"Też masz olbrzymie możliwości dzięki największej produkcji z korpa :) ."
Produkcyjny korp jest ważny.
Wolałbym shusi, ale nie miałem kupca i nie chciałem zostać z odkrytym tylko techem do shusi a bez korpa.

Za moment będziesz miał creativa - o ile Cheos go nie pociśnie po shusi...

"PS Cheos nie zdobył dzisiaj miasta Rihitera. Jeśli widzisz co tam się dokładnie dzieje, to prosiłbym o krótką informację."
Wycofali się do Centa i leczą jednostki pod granicą.

Barteq 2013-08-17 00:49:45
Myślałem, że wyszedłeś z gry :) .

Prosiłem Scoobiego, żeby na moją odpowiedzialność przerzucił SP. Nie napisał mi, czy tak zrobił.
W razie czego, to w niedzielę powinien już robić turkę Dzia.

PS I jak? Wyprzedzisz Cheosa do sushi? Jak patrzę na Twoje GNP, to mam poczucie, że powinieneś dać jednak radę :) .

Peter 2013-08-17 01:19:41
Nie dam rady :(

Barteq 2013-08-17 02:56:22
Szkoda. Będziemy z tym mieli w przyszłości poważny problem.

Barteq 2013-08-18 23:37:57
Bombel (Rudi?) podjął bardzo ryzykowną decyzję i ufortyfikował się we północno-wschodniej części. Zachodnia jest praktycznie pusta (poza małym tym małym stackiem koło Twoich granic).

Ja już dalej nie przejdę sam, więc musisz teraz podjąć ostateczną decyzję, co zamierzasz zrobić dalej, bo samemu będę musiał się ufortyfikować na zdobytych terenach i czekać na odkrycie piechoty (wtedy będę mógł zacząć rozważać jakąś akcję, ale to oczywiście będzie uzależnione od dalszych działań Bombla (np.: liczby dział).

Barteq 2013-08-18 23:38:21
PS I ja i Dzia widzimy już państwo Bombla.

Peter 2013-08-25 15:05:51
Telefon?

Peter 2013-08-25 15:24:36
PS
Wrzuciłem kilka punktów szpiegostwa do Ciebie, tak tylko żeby widzieć co wymyślasz (więcej nie będę jeśli nie będziesz odbijał).

W sumie przez mój brak tej wiedzy Cheos ma Sushi bo byłem przekonany, że po nie idziesz już od dawna (gdy ja szedłem po minig), ech :(

Peter 2013-09-03 09:29:24
Korpa do którego miasta zapodać?

Ja poproszę w mieście Nowy Czyściec, żeby w końcu mieć te rybki ;)

Barteq 2013-09-04 16:29:14
Ja poproszę zatem do Babilonu. Jest już praktycznie ukończona linia kolejowa, więc można po niej pojechać w górę.

Dzisiaj wyślę chłopaka z Mekki.

Jutro wypłyną 3 destry w kierunku Bombla.

Barteq 2013-09-06 01:18:35
Korp wrzucony. Kosztował dziadyga aż 470 złota.

3 destry płyną pod Bombla (i 1 transport). Odkłada teraz na piechotę i jak do niej dojdzie, to byłoby znaczące utrudnienie.
Jak daleko masz do czołgów?

Peter 2013-09-06 07:34:07
"Korp wrzucony. Kosztował dziadyga aż 470 złota."

Wow, ale drogo!

"3 destry płyną pod Bombla (i 1 transport). Odkłada teraz na piechotę i jak do niej dojdzie, to byłoby znaczące utrudnienie."

Ale co chcesz tym zrobić, bo trochę nie łapie po co destry na Bombla?

Teoretycznie jeden tech (ten z czołgami), ale potrzebuję do nich ropy (dwa techy - kolej i destry, chyba że dostanę ropę w prezencie).
No i pozostaje jeszcze kwestia korpa z żarciem, którego mogę już wymyślać i raczej nie ma co odkładać...

Czyli od 1 do 4 w zależności jak liczyć.

Barteq 2013-09-06 18:20:08
"Ale co chcesz tym zrobić, bo trochę nie łapie po co destry na Bombla?"

Podpływam tam, gdzie można zrobić ewentualny kanał do morza Cheosa.

"Teoretycznie jeden tech (ten z czołgami), ale potrzebuję do nich ropy (dwa techy - kolej i destry, chyba że dostanę ropę w prezencie).
No i pozostaje jeszcze kwestia korpa z żarciem, którego mogę już wymyślać i raczej nie ma co odkładać..."

Teoretycznie jest to możliwe, bo mam nadmiarową, ale jest mały problem z unieważnieniem umowy z Dzia, bo jeszcze jest świeża. Zerknę dzisiaj, kiedy mógłbym najszybciej dać.

Peter 2013-09-08 13:58:57
Możesz robić misjonarzy (tych od taoizmu)?

Barteq 2013-09-10 04:09:32
Tak, oczywiście.

Peter 2013-09-10 08:06:31
To jeśli będziesz miał okazje jakiegoś zrobić, to chętnie przygarnę :) (nie jest to sprawa krytyczna jak np. ropa, tak przy okazji).
Po zejściu z monarchii potrzebuje jednak więcej zadowolenia.
Niby jest teraz na styk, ale żeby draftować to już ciężko miasta znaleźć.

O i zawsze te parę monet też będziesz miał ze świętego, jak trochę rozprzestrzenię :)

wnuczus 

Barteq 2013-09-11 00:17:07
Zrobię zatem kilku i podrzucę. Na ten moment ciągle nie mam budynku do świętego miasta. Już 2 razy mi się na sporym procencie nie urodził prorok.

Dzięki za mininga koło Dzia. W okolicznych miastach go jeszcze powrzucam, żeby go nie cisnąć.
Żywnościowego też bardzo chętnie przygarnę, jeśli mi go podrzucisz. Daje co prawda dużo mniej niż Cheosowy (5 u mnie; Rihiter mi mówił o 12 u Cheosa - Sushi ma u mnie 10), ale do draftu super mi się przyda, a Tobie monetki wpadną :) .

Peter 2013-09-11 07:34:22
"Na ten moment ciągle nie mam budynku do świętego miasta. Już 2 razy mi się na sporym procencie nie urodził prorok."

A to nie fart paskudny.

"Żywnościowego też bardzo chętnie przygarnę, jeśli mi go podrzucisz"

Postaram się jak najszybciej (bo masakrycznie w żarciu zaczynamy odstawać, a to na pewno jeszcze nie koniec wzrostów u Cheosa).

Barteq 2013-09-12 03:21:32
"A to nie fart paskudny. "

Bywa. Random raz jest łaskawy, raz nie :) .

"Postaram się jak najszybciej (bo masakrycznie w żarciu zaczynamy odstawać, a to na pewno jeszcze nie koniec wzrostów u Cheosa)."

To super. Proponuję zatem wrucić do Mecci, bo jest blisko i szybko będę mógł przedstawicieli produkować i rozrzucać po kraju.

Peter 2013-09-17 16:50:59
Zagadka dnia - dlaczego Cheos i Cent chca usilnie pokoju?

Masz jakis pomysł gdzie jest podpucha (bo jakoś im nie ufam)???

Przy tym ostro wystawiaja Bombla - bo żadnej pomocy od nich nie dostanie przez 10 tur!!!

I co ogólnie sądzisz o tym pokoju (Rihiter trochę nalega żeby zawierać, ja bym ich czołgami lał :)

I co robimy z Bomblem - wbijamy teraz (moje miasta zabezpieczone już kulturowo), czy też zrobisz czołgi i wtedy???
Nie powiem czołgami dużo łatwiej - w tym czasie powinienem wymyślić lotnictwo, co da nam bombery... i w sumie 6 miast Bombla do odstrzału w jedną turę -praktycznie BEZ STRAT WŁASNYCH!

Barteq 2013-09-18 03:52:56
"Zagadka dnia - dlaczego Cheos i Cent chca usilnie pokoju?
Masz jakis pomysł gdzie jest podpucha (bo jakoś im nie ufam)???"

Może to mieć związek z faktem, że jestem "dość oporny" w Twojej kwestii ;) . Ewentualnie może to mieć związek albo z Rihiterem (coś im za pokój obiecał), albo z Twoimi czołgami (czas na zrobienie indu przez Cheosa).

"Przy tym ostro wystawiaja Bombla - bo żadnej pomocy od nich nie dostanie przez 10 tur!!!"

Zgadzam się, że w tej sytuacji Bombel byłby zupełnie wystawiony. Miałbyś chyba niepowtarzalną szansę przejechania się pod ich ziemię czołgami i na zrobienie sobie buforka.

"I co ogólnie sądzisz o tym pokoju (Rihiter trochę nalega żeby zawierać, ja bym ich czołgami lał :) "

Zależy tylko od kwestii Bomblowej - jeśli chcesz go teraz zjechać, to piękna okazja by była, jeśli nie, to podpisanie pokoju praktycznie nic Ci nie daje.

"I co robimy z Bomblem - wbijamy teraz (moje miasta zabezpieczone już kulturowo), czy też zrobisz czołgi i wtedy???
Nie powiem czołgami dużo łatwiej - w tym czasie powinienem wymyślić lotnictwo, co da nam bombery... i w sumie 6 miast Bombla do odstrzału w jedną turę -praktycznie BEZ STRAT WŁASNYCH!"

Jestem bardzo elastyczny w tej kwestii. Oba rozwiązania są z mojej perspektywy do przyjęcia. Plusem ataku teraz jest możliwość spokojnego podbicia macierzystych ziem Bombla, późniejsze daje wspomniane bombery.
Natomiast jeżeli mielibyśmy uderzyć teraz, to trzeba by porządnie zsynchronizować akcję. Mój brak czołgów powoduje, że jestem znacznie bardziej podatny na atak oddziałów Bombla.

Peter 2013-09-18 16:26:27
"Może to mieć związek z faktem, że jestem "dość oporny" w Twojej kwestii . "
To tak samo jak ja byłem oporny gdy mieliście wojnę.
Wtedy też jakoś zaraz zawarł pokój z Tobą.
To chyba nawet nie obawa walki na dwa fronty... tylko to że przeciwnik ma tylko jeden front...

"Plusem ataku teraz jest możliwość spokojnego podbicia macierzystych ziem Bombla, "
Obawiam się że po torach pospolite ruszenie przyleci od Cheosa i Centa.

"Mój brak czołgów powoduje, że jestem znacznie bardziej podatny na atak oddziałów Bombla."
W sumie delikatnie mówiąc...
Nastukał tam tego, że zaraz Cheosa przegoni (ten coś z wojskiem zasłabł jakby ostatnio), więc mółby spowodować duże straty.

Moim zdaniem lepiej bomberkami pozmiękczac, czołgami dobić i defiladę można robić.
Może jestem przesadnie osrożny, ale te bombery (u mnie) i czołgi (u Ciebie) są tak blisko...

Myślę że nie będę teraz zawierał pokoju, bo faktycznie ten pokój ma sens tuż przed wjazdem do Bombla.
No i z drugiej strony Cheos gada o pokoju, a sieci poniszczył i blokade zrobił.
I tak rozmowy prowadzi, że scyzoryk sam sie otwiera (nie dostrzega chyba że z tury na turę to te jego kawalerie coraz mniej groźne się robią... zwłaszcza przy czołgach...).

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum