www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "HRE - Indie" (Deb)
Author Message
wnuczus 

Kubilaj ChanImperium Celtów

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 52/56
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2013-10-11, 21:25   Pakt "HRE - Indie" (Deb)

Pakt numer 3163, założony 2013-01-23 15:36:21 przez Deb (Indie - Cyrus)

Nazwa paktu: HRE - Indie

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: Deb
czajmen
Postaw piwo autorowi tego posta

wnuczus 

generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2013-10-11, 21:25   

Deb 2013-01-23 15:40:58
Cyrus wita i pozdrawia Napoleona :)
Ciesze sie niezmiernie, ze wreszcie mam pierwszy kontakt z sasiadem Wielkiego Buddy.
Czy zostanie nam udzielone prawo przeplyniecia przez Wasze wody, a najlepiej wskazanie kierunku do kolejnego sasiada Wielkiej Rosji?

Deb 2013-01-23 15:47:07
PS
Jeden z moich sasiadow jest zainteresowany, a wlasciwie zapytuje, czy bylbys zainteresowany utemperowaniem Roosevelta - dokladnie nie wiem o co im chodzi, bo nie sledze tej wojny, ale przekazuje to co slyszalem.

czajmen 2013-01-23 17:18:21
Ja również witam - z niecierpliwością czekałem na kontakt z wami. Kolejnego sąsiada Wielkiej Rosji wam nie wskaże bo nie ma. Francja jest poniżej mnie i nie graniczy z Rosją. Sąsiad obok mnie to Babilonia i możesz do niej przepłynąć. Jeżeli chodzi o dostęp do lądu to napisze jaka jest możliwość przejścia przez teren Świętego Imperium Rzymskiego.

Deb 2013-01-23 19:06:05
Dostepu ladowego miec nie mozemy. Przynajmniej tak dlugo, jak dlugo istnieje Rosja ;)
Jezeli jestes jedynym sasiadem Rosji od jej poludniowej strony, a ja jestem jedynym sasiadem Rosji od jej polnocnej strony, to istnieja dwie mozliwosci: albo mnie podpuszczasz, albo musimy zaczac szybko ze soba konkretnie wspolpracowac, zanim bedzie za pozno.
Osobiscie obstawiam druga opcje, bo i tak nie mam za duzego wyboru. Rosja ma Wyrocznie - mam z nim pokoj tylko dlatego, ze z Wyroczni wzial odlewnictwo i teraz jest zajety budowa Kolosa - gra wybitnie na czas.
Moim zdaniem - albo my jego, albo on nas pojedynczo, a pozniej jak bedziemy zwlekac to nawet naraz.

czajmen 2013-01-23 20:27:53
Niestety nie oszukuje cię. Od mojej strony obecnie granicę mam tylko ja. Francja mogła by mieć jakby się wcisnęła miastem - jest trochę wolnego terenu na skraju.

Deb 2013-01-23 21:23:01
Francja, czyli Roosevelt?
To bardzo ciekawa sytuacja, bo byc moze ten co sie pytal chcial mnie podpuscic, moze nawet nieswiadomie - narazie tego nie moge rozstrzygnac.
Tylko nie rozumiem dlaczego tak belkoczesz - "od mojej strony mam granice tylko ja"
Mowa hieroglificzna sie raczej nie dogadamy, a szkoda.

Deb 2013-01-23 21:31:17
Dobra - cos mi sie pomylilo. Sorry, ale to wszystko wina tego, ze praktycznie od poczatku gry jestem w stanie wojny, w ktorej moje szanse nie sa zbyt dobre i wszedzie widze zagrozenie, czasem zupelnie bezpodstawnie.
Moja podejrzliwosc jest zbyt surowa i nie na miejscu, jezeli chodzi o nas.

czajmen 2013-01-23 22:30:12
:)

czajmen 2013-01-23 22:31:21
Tak Roosvelt czyli Lary.

napij się melisy i spokojnie - we mnie wroga nie masz, a wręcz sojusznika. I z przymusu i z wyboru. Razem mamy ten sam problem.

Deb 2013-01-24 08:14:11
Wiem, kompletnie mi odbilo wczoraj. Niby jest dobrze, bo Chinczyka (Lukgin) przelamalem, a teraz nagle dwoch sepow sie zlecialo, a za pare tur musze wracac pod granice rosyjskie trzymac garde.
Masz jakis pomysl?
Gdybys byl szybko gotowy do wojny, to rozwazylbym pokoj z Lukginem i przegrupowanie swoich wojsk do Rosji.
W sumie to dosc podobna mamy sytuacje z D7, tylko teraz nie tylko ja mam na glowie przodownika ;)
Czyli z jednej strony Roosevelt jest niewygodny dla mojego sasiada, a z drugiej bylby nam byc moze przydatny?

czajmen 2013-01-24 08:30:32
Stan armii mam na podobnym poziomie co Rosjanin. Na pewno trzeba by opracować jakiś dobry plan. Problem jest taki, że rusek nie ścinał miast, ma dużo lasów, więc ma z czego dorobić armię. Ja wcześniej rozważałem dołączenie do wojny, ale podpisaliście pokój. Ja może miasto przy mojej granicy bym zdobył. Obecnie ma w nim speara i 3 wary - tyle, że zanim dojdę to spokojnie może zwiększyć siły w mieście. Z drugiej strony czas gra na naszą niekorzyść. Do katapek i słoni to on wcześniej się doturla niż my.

Deb 2013-01-24 08:42:11
Wlasnie o to chodzi. Ja mam taki plan, zeby go zamienic w warzywko bunkrujace, a jak sie uda jakies miasto zdobyc, to tym lepiej, bo jak nic nie zrobimy to on nas wyprzedzi technologicznie.
Pokoj musialem mu dac, zeby uderzyc na Lukgina cala moca, a po drugie, to wojne mialem z nim dlugo i nikt sie na niego nie szykowal. Dobra wiadomosc jest taka, ze zostalo mi chyba 6 tur przymusowego pokoju.
Jak zbuduje Kolosa, to zegar zacznie nam odliczac czas.

czajmen 2013-01-24 08:44:47
Tak. Ja nadrobiłem wojsko i obecnie co nieco wstrzymuje produkcje, bo koszty zaczynają ciążyć, ale w takim układzie do produkuje kolejne unity. Wtedy musielibyśmy zsynchronizować atak i po prostu uderzyć. Porozmawiamy z Francuzem - zakończył wojnę, więc może też nas wesprze.

Deb 2013-01-24 08:53:41
To dobrze sie wszystko zapowiada. Mowisz, ze ma duzo lasow - ja moglbym lesnikow narobic, bo jak dam generala do miasta, to bede mial piechote na podwojnych promocjach.

czajmen 2013-01-24 09:04:13
Z mojej strony ma jeszcze nie ruszone, a sam mi mówił, że ma dużo lasów, nawet bardzo dużo.

Deb 2013-01-24 09:29:07

czajmen 2013-01-24 09:32:16
To on miejsca nie ma na nowe miasta - zaraz wkleje to co ja widzę.

Deb 2013-01-24 09:35:19
Nie ma miejsca - to pewne - jak juz doplynalem do Ciebie bylo widac - jedynie poludniowy-zachod byl dla mnie zagadka, ale mowiles, ze tam Lary siedzi.

czajmen 2013-01-24 09:37:17

czajmen 2013-01-24 09:39:10
Pod moim warem jest trochę miejsca, ale nie ma nic specjalnego - dlatego ani ja ani lary jeszcze nie wysłał tam osadników.

Deb 2013-01-24 10:42:17
Ale jaja!
Widzisz akurat to miasto, ktorego ja nie widze, hehe
Jak go nie rozwalimy, to jestesmy cieniasy ;)

czajmen 2013-01-24 10:44:05
On ma 5 miast. Jedno na owieczkach poniżej twojej stolicy. Drugie w miejscy gdzie drogi schodzą (na moim screenie) - czyli 2 pola do góry nad novogrodem i jedno w lewo.

czajmen 2013-01-24 10:44:54
Chyba teafiła mu się taka sama pozycja jak rudiemu - dwóch sąsiadów bo jest na połączeniu.

czajmen 2013-01-24 10:45:33
Rozmawiałem z Larym - wesprze nas pod warunkiem iż oddam mu tą miejscówkę pod novogrodem.

Deb 2013-01-24 11:58:58
Wlasnie sie dowiedzialem, ze Lary podpisal pokoj z Bobkiem - ja nie mam kontaktu z zadnym z nich, ale przynajmniej wiemy na czym stoimy i Lary - czy bedzie chcial sie mscic na nas za tamto dyplo? ;)

czajmen 2013-01-24 12:00:58
mysle, ze nie

Deb 2013-01-24 12:06:29
Tez tak mysle, ale Lary bedzie jedynym bezposrednim wentylem bezpieczenstwa dla Eferalgi i pewnie bedzie mu probowal cos zaoferowac.
Ja postaram sie jak najszybciej zrobic porzadek u siebie na polnocy.

czajmen 2013-01-24 12:09:12
ok, rób, ja szykuje się na swoich ziemiach.

Deb 2013-01-24 13:21:01
Pod Novgorod moglbys lesnikami podejsc szybko i zablokowac scinke jak zacznie scinac i jeszcze workera zdobyc.

czajmen 2013-01-24 13:30:51
Najpierw trzeba mieć tych leśników. Z baraków mam tylko 1 promo. Gienka nie mam.

Deb 2013-01-24 13:34:48
Nic na barbach nie ubiles?
Ja lesnikow na barbach porobilem az trzech, tylko widzisz, ze ja mam do Lukgina niezly kawalek drogi, a wojsko specjalnie chowam, zeby barby wyskakiwaly dla cwiczebnosci ;)

Deb 2013-01-24 13:35:47
Pamietaj, ze jak mu damy za duzo czasu, to porobi sobie triremy i poniszczy sieci rybackie bankowo.

czajmen 2013-01-24 14:07:52
U mnie taki ścisk, że barby nie mają jak wyskakiwać. Nie każdy ma połacie terenów.

Deb 2013-01-24 14:46:08
Teraz jak mi Lukgin miasto spalil, to liczylem na zniwa, a tu pusto - ani jednego barba na zlosc. Jeszcze 3 tury do odbudowania miasta mam, to jest szansa, ze barby mi jeszcze dopisza, ale dobrze, ze mam juz generala i nie musze liczyc na takie okazje.
Grasz tak samo charyzmatycznym jak ja, wiec wczesna wojna powinna byc w Twoim interesie. Mozesz nie kojarzyc, ale to ja zaatakowalem Eferalge, a potem Lukgina i mialem dwie wojny naraz, chociaz to ze sie lubuje w licznych wojnach chyba pamietasz ;)

czajmen 2013-01-24 14:58:55
Pamiętam, pamiętam. No u mnie ciężko było - próbowałem z larym, ale tak fartownie postawił stolicę, że zabrakło czasu. Stolice ma na miedzi, ale to nie było problemem bo najpierw poszedł po animala, więc miałem szansę. Ale niestety jego stolica ma w zasięgu dwa pola z jedzeniem (nawodnionym), do tego górki, 2 słonie, marmur na twardej górce i w pewnym momencie miał produkcje 1 wara na turę i to niestety spowodowało, że doszedł do BW i dalsza walka była bez sensu. Sam też popełniłem jeden błąd i głupio straciłem axa. Do tego miał farta czego dowodem jest to, że on ma gienka, a ja ledwo połowę expa uzbierałem. Dalej mam dwóch kreatywnych, których nie jak było ruszyć.

Deb 2013-01-24 15:24:33
To ja mocno nie w temacie jestem - nawet nie wiedzialem, ze mieliscie wojne.
Jednak Lary to jest taki gracz, z ktorym mozna sie dogadac po nieudanej wojnie, wiec moze byc dobrze.
Ja Eferalge staram sie zmiekczac obiecankami o wspolpracy, ale zaden z nas nie moze mu obiecywac profitow w razie wojny z ktoryms z nas, bo sie polapie, ze obaj go podpuszczamy.
Chociaz powaznie sie zastanawiam, czy nie najlepiej by bylo go sprowokowac do wojny przeciwko mnie.

Deb 2013-01-27 10:32:46
OK, prawdopodobnie Eferalga mnie zaatakuje dopiero po 60 turze - w kazdym razie bedzie raczej czekal do katapult, wiec wychodzi mi, ze najlepiej by bylo zrobic na niego atak wyprzedzajacy z dwoch stron, albo go zaatakujesz, jak on ruszy na mnie. Jak bardzo opierasz swoja gre na wspolpracy z Larym?
Pisalem Ci na samym poczatku, ze zbieraja sie nad nim czarne chmury.

czajmen 2013-01-27 14:08:51
odpisze wieczorem bo teraz na telefonie jestem

czajmen 2013-01-27 22:23:14
Z larym zyje dobrze i w sumie nie wchodzimy sobie w drogę. właśnie zobaczyłem, że ma w zasięgu stolicy 3 surowce żywieniowe - jak to masz ci los scooby optymalizowal ta mape to ja nie wiem. 3 surowce zywieniowe (w sumie 14 kromek), 6 górek (3 twarde), 2 slonie, krowki na rowninach, jeziorko.

czajmen 2013-01-27 22:24:11
co do rosji, to ja czekam, ale wiem, ze babilonia tez czeka aby mnie podbic :( z larym juz gadal i wiem ze probowal go namowic.

Deb 2013-01-28 15:02:27
Ja mam przy stolicy 2x kuku i rybki, wiec tez 3 surowce, ale bez zlota i miedzi postawilem stolice, nawet bez sloni i kopalni tez nie.
Ja wlasnie doplynalem do Babilonii i mnie wypytywal z kim sasiaduje.

czajmen 2013-02-01 15:24:36
Maiar podpisuje pakt z bartqiem, a wiem, że wcześniej kręcił się koło mnie. Za pewne dogaduje się z Efe (ten się zbroi), więc pewnie postanowią mnie odwiedzić. Podpisałem pakt z larym co by go zabezpieczyć, ale wojska prawie nie wyśle - ino parę łuków. Tak więc bądź gotowy, bo mogą spróbować niedługo mnie wziąć w dwa ognie.

Deb 2013-02-01 17:49:47
Mysle, ze Maiara mozesz sie obawiac, ale Eferalge ja bede trzymal w potrzasku - przynajmniej na jakis czas i nie bedzie sie mogl na Ciebie wybrac.
Jednak to nie potrwa dlugo i musimy cos z tym fantem zrobic, bo nas rozjada pojedynczo. Niedlugo dojdzie do pomyslnego zakonczenia kampani wojennej na polnocy i moge to rozegrac tak, ze Centurionowi oddaje stolice Lukgina, ale w zamian on idzie na moja wojne z Efe. Jezeli bedziesz trzymal garde u Maiara i reszte wojsk skierujesz na Eferalge, to jest szansa wziac go w 2 ognie zanim dojdzie do katapult i wtedy moje wojska juz moglyby dzialac rowniez na Twoim froncie. Czasu jest bardzo malo, ale to jedyny pomysl jaki teraz mam. Jakby sie Lary dolaczyl, to spokojnie powinnismy szybko dac rade.

Deb 2013-02-01 17:56:27
Z reszta wlasnie sie dowiedzialem, ze Lary ma stracic 3 miasta i jak wczesniej pamietasz przekazywalem pytanie czy sie dolaczysz na Larego - nie wiem czy na tym nie straciles, bo podpisales pakt z warzywkiem.

czajmen 2013-02-01 19:13:34
Czas pokaże czy dobrze obstawiłem czy nie. Specjalnie do maiara napisałem o jawny pakt - napisał, że nie podpiszę, więc wszystko jasne. Poczekamy i zobaczymy co się stanie. Dobrze, że kończy ci się północna kampania.

Deb 2013-02-01 19:23:55
Jednak mi zalezy, zebys nie wtopil wojska, bo od tego zalezy moje zycie. Z tego co dostaje za informacje, mozesz sie mocno pograzyc broniac Larego, bo tam idzie kilku naraz.

czajmen 2013-02-01 20:31:03
Wiem - nie wysyłam mu dużo posiłków. Czekam na rosje i babilonie.

czajmen 2013-02-01 20:31:31
Może nawet z tego pułapka jakaś wyjdzie.

Deb 2013-02-02 07:38:35
Nie wiem czy to dobry pomysl dac im czekac. Za Maiarem jest Dzia.

czajmen 2013-02-07 09:41:36
I co robimy? Czas ucieka. Rozumiem, że uporałeś się z chinami i możemy planować jakieś działania. Ja po swojej stronie widzę jakąś lekką aktywność - to dwa rydwany pilnują worków, to w mieście dosłał kolejny rydwan. I jak widzę wojsko lekko pnie mu się w górę. Obecnie ma taki sam poziom jak ja, ale za chwilę to się zmieni.

Deb 2013-02-07 15:10:31
Moze zmniejszyc jego potencjal odcinajac mu handel? - ja mu OB nie dawalem.
Poza tym mam jeszcze okazje zaatakowac gdzie indziej na polnocy, chyba, ze rzeczywiscie umawiamy sie konkretnie i jedziemy, ale nic sie nie odzywales, to sobie rozwazalem inne scenariusze.

czajmen 2013-02-07 15:22:00
Nie odzywałem się, bo czekałem aż skończysz zabawę w chinach. Zerwanie OB, pomyśle, z jednej strony dobre, a z drugiej ma sygnał, że coś jest nie tak.

Deb 2013-02-07 15:28:25
Tak, trzeba to dobrze rozegrac. Kiedy bys byl gotowy, zeby ewentualnie wspolnie naraz z dwoch stron wjechac?
Z Maiarem sie jakos dogadujesz?

czajmen 2013-02-07 15:30:37
Z maiarem jest ciężko, ale pisał coś o możliwości podpisania paktu za jakieś 5 tur. Ja obecnie robię tylko wojsko (no jednego seta musiałem zrobić, co by zająć tą miejscówkę efe). Formalnie potrzebuje ze 2 tury na przesunięcie wojska i będę gotowy. Musimy się dobrze zsynchronizować.

Deb 2013-02-07 15:32:36
Eferalga mi cos pisal o zasiedlaniu tych wysepek na morzu, takze pozniej zerwanie OB juz nic nie da, bo bedzie mial i tak handel z Maiarem, czy kimkolwiek.

czajmen 2013-02-08 12:44:43
Nie ma sensu zrywać ob, bo ma też z Larym. Dziś mi też pisał o zasiedleniu morskich wysepek.

Deb 2013-02-09 08:39:17
U mnie Eferalga przepchnal sie kultura i widzi co mam w miastach, wiec atak musi pojsc najpierw z Twojej strony, a ja bym wszedl ture, albo 2-3 tury po Tobie - mam okazje przyblokowac mu sporo wojska, wiec zwlekalbym tylko tyle na ile jest to konieczne.
Jakbys jeszcze zabral sie z Larym to by latwo poszlo, a wsumie jest co dzielic - chociaz dla mnie najwiekszym zyskiem bylyby spokojne granice. Moge narobic szybko mnostwo wojska, tylko daj znac na kiedy, bo ja obecnie stracilem inicjatywe z powodu tej przepchnietej kultury, a lasow juz sporo mam podcietych.

Deb 2013-02-10 09:20:21
Mamy bardzo malo czasu, a jak bedziemy zwlekac to on dojdzie pierwszy do katapult - musimy zaatakowac pierwsi i ja proponuje taki plan:
Poniewaz Eferalga widzi co mam w 2 moich miastach na ture przed atakiem pokaze mu sie tam wojskiem, zeby przerzucal na polnoc - potem wchodzisz atakiem Ty, a potem ja.
Jezeli nie zaatakujemy w przeciagu 3 do max 5 tur (wtedy najpozniej powinien wyjsc moj atak), to moze byc potem ciezko, a musimy zrobic wszystko, zeby go spowolnic przed katapultami. Jak nie uda nam sie bezposredni szturm na miasta, to przynajmnie popalimy usprawnienia i czakamy do katapult.

czajmen 2013-02-10 10:13:02
Ja straciłem widok na jego miasto koło mnie, a do tego postawił sobie rydwan koło mojej granicy. Armia mi ładnie skoczyła i już to widzi. Tak musimy wejść szybko - ja obecnie robię tylko wojsko. Dziś zacznę ustawiać się do tego - zbiorę także worki, aby drogę mi dobudowały. Daj znać kiedy dokładnie możesz pokazać się wojskiem - w następnej turze zaatakuje.

Deb 2013-02-10 11:48:43
Wlasciwie, to ze tak powiem zaczynam powoli budowac napiecie i troche po jednej jednostce co ture dosylam, zeby widzial. On narazie nie ma duzo wojska - z reszta tez masz jego wykres, to widzisz. Ja waruje tuz przy jego granicy w lesie i mam tam dopiero pare jednostek, ale jak wczesniej pisalem on widzi co mam w 2 miastach i w sumie na polnocy juz teraz wiaze mu na stale okolo 10 jednostek minimum. Ture przed tym jak bedziesz gotowy, moze nawet 2 pokazalbym sie mocniej, zebys mial szanse na zdobycie chociaz jednego miasta.

czajmen 2013-02-10 19:16:00
OK

Deb 2013-02-10 22:08:14
Za ile tur bys ruszal?
Ja musze wiedziec przynajmniej 2 tury do przodu, bo wojsko mam gleboko schowane i ewentualnie rozwiazalbym sprawe chinska, jakbys za mocno przeciagal przygotowania.

czajmen 2013-02-11 13:32:09
Dziś ci odpiszę - w sumie to worki mnie blokują, do tego pokończą mi się jednostki budować.

Deb 2013-02-11 14:41:27
On mi sie coraz bardziej lultura rozpycha - zrobil sobie nawet taki patent, ze w przygranicznym miescie zbudowal klasztor, wiec zebys sie u siebie nie zdziwil jak sie i u Ciebie gdzies nie przepchnie, bo wyraznie gra na zwloke do katapult, a bez Twoich konkretow to juz w ogole zaczynam w glowe zachodzic.

czajmen 2013-02-11 14:50:11
Mi też się przecisnął i nie widzę jego miasta. Atak mój nastąpi nie dalej niż za 5 tur. Obstawiam 3.

wnuczus 

Deb 2013-02-11 14:59:52
Ten screen jest sprzed paru tur i obecnie na tym zelazie jest juz tez jego kultura, ale moj plan jest taki:

Bede szedl wlasciwie prosto na stolice i odciecie miedzi, wiec wydaje mi sie, ze powinnismy tam miec zbiorke. Proponowalbym Ci jednak przede wszystkim poczatkowy atak na miasto portowe, zeby odciac mu mozliwosc robienia triremek, bo poniszczy sieci rybackie.

czajmen 2013-02-11 15:28:12
Tak, moim celem jest pierwsze miasto jego - czyli drugi port po stronie prawej.

czajmen 2013-02-12 01:53:46
Za 2 tury wypowiadam wojnę.

Deb 2013-02-12 08:46:09
Ja musze trzymac wojsko gleboko za rzeka, zeby nic nie widzial - sila rzeczy bede mial 2 tury marszu po swoim terenie. Moglbym sie mu wojskiem pokazac dokladnie w turze w ktorej zaatakujesz, ale dobrze by mu bylo dac ture na przegrupowanie wojsk, zanim mnie zobaczy, czyli idealnie jakbym wchodzil w 3-ciej turze po Twoim ataku.

czajmen 2013-02-12 21:14:54
No to wojsko moje jest gotowe. Jutro sądny dzień, który rozstrzygnie dalsze istnienie Świętego Imperium Rzymskiego.

Deb 2013-02-13 12:36:46
OK, ja rozpoczynam masowe dozynki. Wlasciwie to dobrze sie uklada, bo Lary poszedl gdzies na wojne i przynajmniej na jego granicach masz pewny spokoj. Ja go troche namawialem na Eferalge, ale teraz juz widze dlaczego nie chcial - wiadomo, ze lepiej odbic swoje miasta.

czajmen 2013-02-13 13:17:54
O Larego nie martwiłem się nigdy. Gorzej z Babilonią, ale kto nie ryzykuje ten nie zyskuje. Co prawda mamy w 70 turze podpisać jawny, ale czas pokaże. Mam przynajmniej trochę popa, to będzie co ciąć.

Deb 2013-02-13 18:14:01
Eferalga juz cos mnie zaczyna wypytywac - czy moze liczyc na bezpieczna granice ;)

czajmen 2013-02-13 19:31:30
To dobrze :)

Deb 2013-02-13 20:39:26
Zebysmy tylko przed jego katapultami zdazyli, to bedzie zarabiscie ;)

Deb 2013-02-14 07:40:41
Troche wczoraj zawalilem, bo powinienem sie ruszyc przed Toba, zeby latwiej symulowac zdziwienie, ale postaram sie scinac z lasow, a nie z popa.
Nic nie piszesz jaka sytuacja - wiec napisze co planuje: mam zamiar zniknac z jego granic, zeby sie ruszyl wojskiem, a w nastepnej turze juz mu sie pokaze i jak dojde, to juz normalnie idzie atak z polnocy.
Eferalga wie, ze mam wojne z Lukginem, wiec moje zbrojenia nie powinny go jakos strasznie dziwic, ale musimy byc teraz skoordynowani.

czajmen 2013-02-14 07:44:31
Nic nie piszę, bo póki co wszedłem na las i mam 2 tury do jego miasta. Później dam screena, bo teraz nie mam zbytnio czasu. Więcej pisania będzie później. Po za tym po turce zbierałem się do roboty. Lary pisał, że powinno mu się udać coś wysłać, ale jeszcze nie wiem co dokładnie.

Deb 2013-02-14 07:56:50
3 tury drogi az?
Slabo to wyglada, bo w 3 tury to moze sobie narobic wojska do kontry jakie potrzeba - wyglada na to, ze musze jednak maksymalnie przyspieszyc swoj atak.

czajmen 2013-02-14 09:15:50
no w końcu kreatywny jest. Co prawda dziś będę mieć w zasięgu rydwanów, ale to zależy co będzie. do tego ma na morzu galeon.

czajmen 2013-02-14 09:42:19

Deb 2013-02-14 09:46:13
Wojska nie ma duzo, a z tego co widze poszedl chyba w monarchie z Wyroczni, wiec na morzu nie ma przewagi i mozna smialo robic galerki, takze dobra nasza :)

czajmen 2013-02-14 09:48:56
Nie mogę więcej, póki z Babilonem nie podpiszę paktu. Niestety wiąże mi za dużo wojska. Do tego małe posiłki za chwilę się wybudują / zostaną docięte.

Deb 2013-02-14 12:02:01
Zaczyna sie odgrazac i kombinowac:
----------------------------------------
Powiem tak - los czajmena jest już przesądzony - zwłaszcza jak się sam wpakował w miejsce z którego będzie mu ciężko uciec.
Pytanie teraz co będzie z nami ? Nie będę ukrywa, że spodziewam się ataku z twojej strony. Jeszcze dzisiaj możesz zmienić zdanie...
----------------------------------------
Moim zdaniem Efe powoli robi w gacie, ale musimy cisnac ostro, bo to nasze byc albo nie, hehe

czajmen 2013-02-14 12:56:58
Dokładnie - musimy ostro cisnąć. Ale skoro tak pisze, to na pewno mi maiar wejdzie na plecy.

Deb 2013-02-14 15:21:45
Moze tylko straszy, nie ma co panikowac - z reszta i tak zrobiliby co mieli zrobic, wiec musimy cisnac - jak sie polaczymy to nagle staniemy sie mocni.

Deb 2013-02-14 20:15:59
Jezeli Eferalga cos Ci pisal, ze Cie wystawilem, to jest to czescia mojego planu - symuluje atak na DiDi i on musi w to uwierzyc. Trzymaj sie, nie strac inicjatywy, jesli trzeba przybunkruj sie w zdobytym miescie, bo zamierzam wejsc konketna paczka swordow - jak sie uda prosto na stolice.
Stolica moze, a nawet powinna byc Twoja, bo mi zalezy po prawdzie tylko na dwoch miastach i reszta mnie specjalnie nie interesuje, ale musimy go zjechac do zera, zeby miec spokoj.

czajmen 2013-02-15 05:24:20
Dokładnie

czajmen 2013-02-15 05:44:20
W mieście ma axa, spear i 3 rydwany, więc pewnie na szybkiego czymś przyjechał. Zobaczymy co będzie jutro. Lary wejdzie mi z pomocą na moje tereny, to wtedy będę mógł dorzucić więcej jednostek. Galeon podpłynął mi pod moje miasto z religią, ale mam tam 4 unity, więc nie da rady. Jutro mam nadzieje, że zdobędę to miasto, wtedy będzie łatwiej, bo otwiera mi się droga na więcej jego miast.

Deb 2013-02-15 11:01:50
Chyba uwierzyl, ze go nie zaatakuje - moj atak bedzie za 2-3 tury - dzisiaj juz zobaczy wojsko i bedzie musial zdecydowac jak ruszyc wojskiem i ktore miasto stracic.
On mogl podplynac pustym galeonem, ale tego nie wiesz. To czego jestem pewiem, to nie ma odlewnictwa, wiec chyba wzial monarchie.

czajmen 2013-02-16 08:16:44
Miasto zdobyte, unity wycofał.

Deb 2013-02-16 08:52:31
OK, ja powoli wychodze.

Deb 2013-02-16 09:37:16
Efaralga ma metal casting za 3 tury!
Juz dzisiaj mozemy sie spodziewac, ze bedzie cos kombinowal z Didi i Maiarem, bo to sa nasi sasiedzi, ktorzy moga nam teoretycznie wjechac. Porobowalem wybadac Maiara, ale ciezko wyczuc co planuje. Ostatecznie postrasze go Dzia, ktory z nim graniczy na wschodzie.
Didi jest zajety swoimi wojnami warzywnymi, wiec o niego jestem w miare spokojny.

Deb 2013-02-16 11:33:53
Nie wiem czy dobrze zrobiles, ze nie spaliles Novgorodu, bo jego kultura mocno napiera.
Najwazniejsze jednak, ze nie ma miasta portowego, chociaz Yaroslav - tam raczej bedzie opor, ale inaczej nie skasujesz naporu kulturowego. Oby Lary sie przylozyl, to damy rade.
W kronice do konca sciemniam, ze ide na DiDi.

czajmen 2013-02-16 12:00:10
Spoko. Zpbaczymy co bedzie dalej. Musze teraz zrobic droge do tego miasta.

Deb 2013-02-16 12:05:11
Jak nie mieliscie starcia, to zbiera wojsko - dzisiaj juz zobaczy, ze ide na niego tez, ale wszystkiego nie zobaczy i trudno powiedziec jak podzieli i czy podzieli swoje sily - mam nadzieje, ze podzieli, bo wtedy go rozwalimy. Najwazniejsze, ze nie poszedl w katapulty - nie musimy sie spieszyc, ale bedzie mial triremy, bo wszystkich portow mu nie zajmiemy.

Deb 2013-02-17 09:05:16
Pokazal mi sie sloniem niestety. Jednak u mnie atak i tak pojdzie, bo nie zostaje nam juz raczej nic innego jak gra na oslabienie, a moze sie uda go po prostu zalac liczebnie.

Deb 2013-02-17 09:40:17
U mnie sytuacja wyglada tak:

On ma niewiele mniej wojska na wykresie niz ja, wiec nie jest zle i powinnismy go dac rade zalac. Zostana mu 3 miasta, to juz duzo nie nascina, tylko musimy polaczyc stacki i mam nadzieje, ze katapulty bedziesz mial szybciej ode mnie.

czajmen 2013-02-17 10:50:38
Tez widzialem slonia. Ja mam obecnie 3 armie. Do katap mam 1 ture.

Deb 2013-02-17 16:32:22
To musimy chyba jakos zmontowac wspolny stack - przynajmniej na stolice i to swiete miasto. Rostov prawdopodobnie spale dla bezpieczenstwa i ide dalej. Jednak trzeba sprawdzac wszystko rydwanem-zwiadowca, bo jakie wojsko zrobil nie wiadomo - ja niewiele widzialem, bo tylko co mial w Rostovie.
Dlugo sie ukrywal z tym co wzial z Wyroczni, wiec i wojskiem moze zaskoczyc.

czajmen 2013-02-17 21:52:56
Niestety ale jestesmy po przeciwnej stronie stolicy.
Nie latwo bedzie sie połączyć. Jutro zbiore mapy i okresle jak to wygląda
Wtedy pomyslimy jak sie polaczyc.

czajmen 2013-02-18 06:14:15
U mnie bez zmian. Zniszczył mi jeden zasób morski, za chwilę pewnie i drugi zniszczy. Od jutra robię katapki, a w zdobycznym mieście zrobię mur - przynajmniej na chwilę to będzie jakiś plus do mojej armii.

Deb 2013-02-18 09:35:06
Mi proponuje pokoj z Rostov - pewnie Tobie tez cos obiecuje, bo w pojedynke sobie poradzi, nie mowiac juz o jego pogrozkach, ze strace armie - jest szansa, ze stanal w rozkroku i nie zdazy, ani do Ciebie, ani do mnie.
Moze pomysl o jakiejs pulapce z odbiciem miasta, ale na morzu jest problem, bo bedzie mial niedlugo odlewnictwo - chociaz bedzie mial tylko jedno miasto portowe, czy cos mu jeszcze od Twojej strony zostanie?
Wiadomo, ze jak bede szedl dalej na stolice, to bedzie jej bronil i za duzo nie kombinowal, ale u mnie bez katapult bedzie ciezko.

czajmen 2013-02-18 15:51:38
Od mojej strony jest tylko jeden port - jego święte miasto. Katapy ja dziś zacznę robić, ale za dużo ich nie będzie - jednak 50 młotków piechotą nie chodzi.

Ze mną nie gada, więc pewnie pała zemstą.

Deb 2013-02-18 18:14:30
W Rostovie ma do 10 jednostek i podszedlem zgodnie z wczesniejszym planem. Miedzy stolica a swietym miastem ma slonia i katapulte, a w swietym miescie widzialem tylko 2 warriorow i jakbym wczesniej to widzial, to bym tam poslal paczke rydwanow, ale i tak by potem slonia przesunal.
Ja u siebie widze tylko Rostwo, Moskwe i St Petersburg, a ma chyba 5 miast?

Deb 2013-02-18 18:29:18

czajmen 2013-02-18 19:19:17
yarosław jak dobrze widzę ma dwa pola ponizej (na doł) i chyba jedno w prawo (w moja strone) - tak wiec do stolicy mialbym ze 3 tury

czajmen 2013-02-18 19:20:45
dobrze by bylo jakbys swiete mu zajal - znacznie oslabilo by to kulture jego, nam poruszanie sie. trzeba zaczac liczyc ile ma tego wojska

czajmen 2013-02-19 13:03:26
Gratuluje zdobycia miasta - walczył czy odpuścił. ja dziś ruszam się moim stosem. pytanie jak idziemy - na stolice? jak wydzisz zdobycie świętego miasta?

czajmen 2013-02-19 13:03:47
PS - tez mi proponował pokój za rostov

Deb 2013-02-19 13:28:30
Za Rostov? - przeciez to przy mojej stolicy?
Mi wyskoczyl ekran na dzien dobry z tym pokojem.
Ja bede pod stolica juz za 2 tury - nie za pozno wychodzisz swoim?

Na swiete miasto idzie znacznie mniej wojska i troche pozniej dojdzie, ale bedziesz sie musial wszystkim ruszyc pod stolice, bo chyba idziemy pod stolice - zwlaszcza, ze mu odetniesz slonie. Ja tez zrobie przy okazji odciecie miedzi. Tylko powinnismy podchodzic rowno w takt - na ktoregos i tak przywali swoim stosem, ale mowi sie trudno - wazne, zeby potem drugi dobil - nie mozemy dac mu czasu na podleczenie dlatego napisz za ile tur bedziesz, a najlepiej jakis screen operacyjny by sie tez przydal.

Deb 2013-02-19 13:38:10
Rostov w ogole pusty zostawilem - jak sobie odbije, to zawsze jedna jednostka mniej bedzie sie bronil w stolicy.

czajmen 2013-02-19 14:20:32
Hmm - być może za późno, ale jak już czekałem na ciebie to wolałem poczekać na 5 axów, które właśnie dochodziły.

czajmen 2013-02-19 14:21:14
No to wygląda, że wszystko wysyła do stolicy

czajmen 2013-02-19 14:21:57
Dziś wyśle ci screena

Deb 2013-02-19 14:24:49
Ostatecznie moge ruszyc stackiem na ta zolta gorke, zeby wyrownac podejsci i zmylic go, bo wtedy chyba wycofa sie z swietego miasta, bo raczej nie podzieli obrony na dwa miasta.

Deb 2013-02-19 14:25:57
Staram sie z niego wycisnac informacje, czy cos sie dogadywal z Maiarem mowiac, ze sie zastanawiam nad pokojem ;)

czajmen 2013-02-19 14:35:37
maiar cały czas się zbroi i jego power rośnie tak samo ja mój.

czajmen 2013-02-19 16:25:25
No i maiar zaatakował.

czajmen 2013-02-19 16:30:14
Teraz muszę pomyśleć co zrobić. Opcje jakie mam:
1) walczyć dalej z efe i tracić powoli państwo
2) olać walkę z efe i cofnąć całe wojsko

czajmen 2013-02-19 16:30:59
Próbuje bartqa przekonać aby sam ruszył, ale chyba mi się to nie uda.

Deb 2013-02-19 18:47:18
Z Maiarem graniczy Dzia z polnocy - nie wiem jak jego sytuacja wyglada i jaki ma uklad z samym Maiarem.
Jak sie wycofasz, to ja chyba nie dam rady sam i tez polegne w jakiejs zasadzce Eferalgi, zwlaszcza, ze liczylem na Twoje katapulty, ech.
Z drugiej strony wjazd Maiara - moze uda Ci sie z nim jakis pokoj wynegocjowac, a po rozwaleniu Eferalgi wspolnie na niego ruszymy?
Alternatywnie obaj dogadujemy sie z Eferalga, ale jakie on ma kierunki rozwoju?
Na polnocy tylko ja z nim granicze.

Deb 2013-02-19 18:56:04
Mam info od Didi, ze daje gwarancje Laremu, ze go warzywniaki nie zaatakuja jakby Ci pomogl. Jest szansa, ze Lary jakos zdazy pomoc na fronice?

czajmen 2013-02-19 19:17:57
Z tego co wiem to maiar z dzia współpracują.

Z wojny nie mam zamiaru się wycofywać. Czekam na akceptacje warunków maiara i wtedy będziemy mieć pokój. Jak nie zaakceptuje, to postaram się jakoś go opóźniać. Lary coś tam pisał o pomocy, ale wcześniej musiałby się z bartqiem dogadać. a ten o ile wiem chce podpisać traktat z maiarem bo ma chyba zatarg z larym lub ewentualnie gdzieś indziej.

z efe jak się dogadasz? z map wynika, ze jestesmy jedynymi jego sasiadami. trzeba go zalatwic i tyle. najwyzej wszystkie miasta dla ciebie, a ja zostane warzywkiem lub zostane wyeliminowany. ale na pewno musimy skonczyc to co zaczelismy.

Deb 2013-02-19 19:27:11
Hmmm... jak sie dogadasz z Mairem, to wtedy masz 100% bezpieczna granice i wtedy spokojnie pocisniemy Eferalge.
Ja wtedy moge obiecac Ci moje wojsko do odbicia miast, ktore zgarnie Maiar i u nas tez uczciwy podzial Rosji - takze z wizjami warzywnymi jeszcze bym sie wstrzymal. Jesli wojna z Eferalga nie bedzie zbyt ciezka, to nawet z biegu wjedziemy w Maiara.

Deb 2013-02-19 19:30:56
Napisalem Maiarowi, ze Eferalga mnie straszyl, ze prawdopoddbnie podpiszecie pokoj, bo i tak sie zaczal wycofywac. Powinien lyknac, ze jestes do wojny przygotowany i zgodzi sie na pokoj na w miare dobrych warunkach dla Ciebie.

czajmen 2013-02-19 19:55:46
ok, zobaczymy co będzie.

czajmen 2013-02-19 19:56:13
ty z dzia sąsiadujesz?

Deb 2013-02-19 19:59:47
Nie - on jest po drugiej stronie morza, ale Dzia wspolpracuje z Maiarem - szkoda sobie glowy zawracac. Mi odpisal, ze ma z nim pakt i nie wywinie mu zadnego numeru.
Chociaz mozesz sprobowac zagadac, to moze sie bedzie zastanawial.

Deb 2013-02-19 20:01:27
Maiar mnie dopytuje, czy w ogole ruszyles sie na Eferalge - nie wiem czy prowadzicie jakies negocjacje, czy sie juz dogadaliscie. Pyta sie konkretnie, czy wyszedles, ale nie wiem co mu powiedziec, zwlaszcza, ze i tak on musi wspolpracowac z Eferalga.

czajmen 2013-02-19 20:18:27
Napisz mu prawdę - jeszcze nie ruszyłem się. W każdej chwili mogę zawrócić.

Deb 2013-02-19 20:22:49
OK, ale jak sie ruszysz, to napisz mi dokladnie co i jak idziemy i za ile i czym podejdziesz, bo nie wiem jak sie ruszyc i czy podchodzic jak najszybciej pod stolice, czy isc troche okreznie miedzy stolice i swiete miasto. Naprawde nie wiem juz na czym stoje, a ta wojna z Maiarem dodatkowo wszystko komplikuje.

Deb 2013-02-19 20:32:41
Maiarowi napisalem tak:
--------------------
Czajmen nie wyszedl na Eferalge i jak podpisze pokoj nie z Toba, a z Eferalga, to jeszcze w ogole zdazy zawrocic i wszystko sie moze nawet obrocic przeciwko Tobie, bo ja tez sie zgodze na pokoj z Eferalga.
--------------------

czajmen 2013-02-19 20:47:14
Maiar mi napisał, że się zgadza.

Deb 2013-02-19 21:10:34
A warunki do przelkniecia, czy duzo musiales oddac?
Moze postaraj sie jeszcze cos sciac zanim oddasz miasto, wrecz maksymalnie, zeby dostal slabe miasto, albo sobie sam wszedl do niego.

wnuczus 

czajmen 2013-02-19 21:52:49
Dwa miasta - w tym z relą. Ale będzie mieć ciężko, bo mam dużo kultury.

czajmen 2013-02-19 21:55:28
Tak czy inaczej, ważne aby teraz się skupić na efe. Później się pomyśli. Jutro rano zrobię turę (koło 7 - 8), to opisze ci wszystko.

Deb 2013-02-19 22:06:48
OK, teraz to juz klamka zapadla - musimy zniszczyc Eferalge i przygotowac sie do ataku na Maiara i to wszystko w 10 tur. Jezeli nie rozwalimy Eferalgi, to wtedy na bank Maiar ponowi atak.
Maiara mogles straszyc, ze wybierzesz pokoj z Eferalga, to moze by mniej chcial.
Ja Maiara staralem odwodzic od ataku na Ciebie skladajac mu nawet propozycje, ze jak sie uporamy my z Rosja, to wtedy wspolnie zaatakuje Ciebie wspolnie z nim, ale od poczatku zakladalem wspolprace z Toba, a jemu blefowalem, zeby tylko nie atakowal, a jednak zaatakowal - widocznie dogadal sie duzo wczesniej z Eferalga.

czajmen 2013-02-20 07:05:33
no i bodek mi sie nie zgadza na warunki. trudno. i tak wchodze i ide atakowac stolice. screena dam za chwile jak zrobie turke.

czajmen 2013-02-20 07:41:25
atakuje mnie 14 axow, 4 charioty, 3 bowmany, 3 speary. nie ma ani jednej katapy.

czajmen 2013-02-20 07:42:26

czajmen 2013-02-20 07:43:01

czajmen 2013-02-20 07:44:09
górka na złocie to nasz wspólny punkt orientacyjny.

czajmen 2013-02-20 07:45:10
czyli mam 2 tury na dojście i 1 na atak na stolice.

Deb 2013-02-20 12:12:02
OK, tak wyglada sytuacja:

Szkoda, ze nie masz chociaz jednej katapulty, ale pomyslmy jak dzialac. Ja bede dopiero po 18 raczej, zeby konkretnie nad tym usiasc. Jak tam w koncu bedziesz mial spokoj z Maiarem, bo od tego tez sporo zalezy nasz plan dzialan.

czajmen 2013-02-20 12:32:45
poki co nie mam.

czajmen 2013-02-20 12:44:52
ale idzie z pomoca lary, wiec moze nie bedzie tak zle. ale nie mow nikomu o tym.

Deb 2013-02-20 19:01:05
On ma watpliwosci, ze mu Didi moze wykrecic jakis numer. Wlasciwie to Didi moze mi wjechac tak jak Tobie Maiar, wiec chyba mowi prawde, ze sie wybiera na Bartka i to pisalem Laremu. Z nikim innym nic nie rozmawialem.
Jezeli Didi zaatakuje Bartka, to z calym tym swoim warzywnym kramem i Lary powinien miec od nich spokoj.
Teraz rusza sie Eferalga i chyba bedziemy musieli wejsc razem do gry, zeby zobaczyc, czy w kogos przywalil.
Wiadomo, ze musisz odciac konie - albo rydwanami, albo calym stackiem, szkoda, ze nie odetniesz sloni za jednym zamachem.
Wlasciwie, to nie wiem, czy nie najlepszym pomyslem byloby sie polaczyc w jeden stack i podejsc pod miasto ktore jest bardziej puste najpierw, czy prawdopodobnie to swiete, wiec ja bym ruszyl, albo na kukurydze, albo w kierunku miedzi i zlota, ale na tym polu na pewno mnie zaatakuje, wszystkim z obu miast, wiec chyba za duze ryzko.
Jak cos to mozemy sie umowic na jutro na 8 rano - powinienem dac rade, ale moge byc tez dzisiaj po 22.

czajmen 2013-02-20 19:27:53
Spoko, moze byc jutro o 8 rano.

czajmen 2013-02-20 19:30:02
Obu rzeczy na raz na pewno nie odetne. Konie na pewno moge jutro odciac, ewentualnie tak sie rusze, ze w kolejne oba odetne.

czajmen 2013-02-20 19:31:10
Zawsze mozesz tez poczekac 1 ture i ruszyc sie pozniej.

Deb 2013-02-20 20:47:12
OK, to na 8.
Jak nikogo nie zaatakowal, to chyba pojde na kukurydze.
Chyba, ze dasz rade cos dociagnac jeszcze - mam na mysli katapulty, bo ja w ciagu 2 tur bym dolaczyl te swordy, co mam w lesie do glownego stacku, chociaz narazie nimi szachuje mu czesc wojsk, ktore musi trzymac w swietym miescie.
Zbbyt bezpiecznej drogi do polaczenia naszych stackow tez nie widze, a to by bylo chyba najepsze, ale osobne podejscie w tym samym czasie pod miasto tez nie jest zle, tylko jak zrobi mury, to moze byc bardzo slabo bez katapult.

czajmen 2013-02-21 07:51:45
mury nie wiele mu dadzą, bo to 50%, a z kultury ma 40% - to tylko 10% więcej. katapy by szły bardzo długo. Dopiero skończyłem jedną.

czajmen 2013-02-21 07:52:41
od efe :

---

Jezeli nie zobacze jutro propozycji pokoju to w kolejnych turach ona juz nie nastapi - znasz sytuacje strategiczna - DEB sie z toba na pewno nia dzieli. Ma slily znacznie slabsze niz twoje i wystawia cie ewidentnie na odstrzal. On bedzie musial sie szybko wycfoac z mojego terenu - jego celem jest spalenie mojego swietego miasta. Dalej juz nie pojdzie...

-

Proponuję ci pokuj. Twój stack jutro wyparuje.
Nie warto brnąć w tym kierunku...

----

Deb 2013-02-21 08:00:09
Mi tez zlozyl podobne ultimatum. Jezeli sie dogadal z Didi, to po mnie.
Jak mu zaproponujemy pokoj, to da tylko jednemu z nas.
Sprawdzalem na worldbuiderze i moj stack przegrywa z jego, jak schodze z gorki, ale zostaje mu pare jednostek.

Deb 2013-02-21 19:49:30
Kiedy bedziesz mial te katapulty?
Ja ruszylem w kierunku swietego miasta czescia wojska - moze sie uda jakis szturm, to wtedy juz bedzie mial tylko stolice i to miasto na dole kolo Ciebie.

czajmen 2013-02-21 19:59:43
Katapy już robie. Muszę się wybronić, co mam nadzieje za długo i za kosztowne nie będzie, a później mogę je wysłać do rosji. Trudno mi powiedzieć ile czasu minie, na pewno nie mniej niż 5 tur :(

czajmen 2013-02-22 08:32:49
mi sie pokazal axem i sloniem kolo tego jego poludniowego miasta

Deb 2013-02-22 08:36:21
Ja juz musze isc na to swiete miasto i nie mam odwrotu - najwyzej mocno zostanie oslabiony jak to miasto padnie. Jednak jak on wyjdzie bronic to miasto, to jest szansa, ze mu wejdziesz w stolice, bo rydwanami postaralbym sie mu poodcinac drogi powrotne.

czajmen 2013-02-22 08:43:14
OK, daj znać co i jak - ja jestem gotowy w każdej chwili.

Deb 2013-02-22 09:52:12
Ta tura bedzie kluczowa, bo mam spore szanse, ale musisz koniecznie byc w pogotowiu, bo jesli zdobede miasto, to dokladnie w tej samej turze musisz ruszc na stolice - mam nadzieje, ze tego stacku nie wycofales, tylko trzymasz w tym miescie przygranicznym.

czajmen 2013-02-22 10:32:55
jest w miescie i caly czas czeka.

czajmen 2013-02-22 23:03:55
no to odbil miasto - dam ci znac jakie sily uzyl, ale powinienes miec o wiele latwiej.

Deb 2013-02-23 08:46:34
To co - skasowal Ci caly stack?

Deb 2013-02-23 09:09:07
Ja mu puscilem niezly blef, ze chce Cie wystawic i jakby to lyknal, to nie byloby problemu z swietym miastem, ale dlaczego mi nie powiedziales, ze kompletnie sie wycofales, gdy ja tkwie na posterunku?

czajmen 2013-02-23 10:12:48
mowilem ci, ze wycofuje sie do miasta, bo stanie w otwartym terenie bylo za bardzo ryzykowne. w miesicie mialem mur wiec wygladalo to lepiej. nie wycofywalem sie dalej niz 1 pole na ktore wczesniej wszedlem. tak zniszczyl wszystko co tam mialem. tylko rydwany ocalaly, bo nimi sie cofnolem dalej - tak by wspomoc efentualna obrone stolicy, bo staram sie oba miasta obronic i to chyba powinno sie udac.

czajmen 2013-02-23 10:14:46
ja nie mialem gdzie tam stanac aby miec choc wiecej % do obrony. w takim ukladzie masz teraz szanse, bo sily ma kolo miasta i sa potorbowane - w roznym stopniu, ale sa.

Deb 2013-02-23 11:03:02
A duzo stracil wojska, jak to wyglada w ogole?

czajmen 2013-02-23 14:37:59
stracił bardzo mało - 4 czy 5 unitów, w tym dwie katapy.

Deb 2013-02-23 17:47:39
Z tego wszystkiego nie widzialem co dzisiaj robic i sie wycofalem ze szturmu na swiete miasto. Nic nie pisales czym wyszedl i nie wiedzialem jak sie podzielil i czy w ogole sie podzielil. Zrobil jednak slabego generala na toporku, a juz sie balem, ze zrobi medyka, wiec dobra nasza.

czajmen 2013-02-23 19:01:14
wiesz ile ja tam mialem jednostek - do tego jeden łuk plus straty 4 czy 5 jednostek. musiał atakować około 20 jednostkami.

czajmen 2013-02-23 19:01:30
ja nie widzę już co tam jest

czajmen 2013-02-23 19:02:43
dziś będę musiał podpisać z nim pakt - teraz bez armii na tym froncie i tak nic nie zrobię. tak więc uważaj i zabunkruj się.

Deb 2013-02-23 19:13:17
Szkoda, ale rozumiem. Mam tylko nadzieje, ze nie dasz sie wciagnac w jego gierki, chociaz wydaje mi sie, ze rozegraja Cie z Maiarem zmuszajac mnie rowniez do pokoju.
Eferalga bedzie chcial ze mna pokoj troche pozniej, zeby wjechac Ci w plecy, gdy bedziesz w zwarciu z Maiarem - jemu chodzilo o to, zeby z jednym z nas sie dogadal i jak mi piszesz wlasnie mu sie to udalo.

czajmen 2013-02-23 19:24:55
wiem o tym, ale nie mam wyboru. moze przez te 10 tur wydarzy sie cos sprzyjającego.

Deb 2013-02-23 19:30:30
Ja pierwszy pokoju z Eferalga nie podpisze - to masz jak w banku.

Deb 2013-02-23 19:42:13
Probowalem Eferalge podejsc - myslalem, ze przy kim jak przy kim, ale przy Tobie bedzie to mozliwe i nie zmiekniesz.
Jezeli Lary pomoze (nie wiem jak tam w koncy miedzy wami jest), to po co dawac Eferaldze 10 tur wytchnienia?
Co innego jakbysmy wspolnie podpisali pokoj w tym samym momencie, ale na to Eferalga nie pojdzie, bo chce nas rozegrac pojedynczo - po podpisaniu pokoju z Toba pojdzie wszystkim na mnie i zmusi mnie do pokoju, a potem sie znowu obroci - tego chcesz?

czajmen 2013-02-23 19:50:58
Ale ja nie mam argumentów. Wejdzie ty co ma - nawet wiele nie musiałby wysłać - od maiara wie wszystko o mojej armii. Naprawdę ja już jestem prawie trupem - z maiarem może uda mi się jeszcze wybronić. Zniszczenie moje armii w tym mieście spowodowało iż z podium spadłem praktycznie na sam dół.

Deb 2013-02-23 20:16:57
OK!
Skoro jak piszesz jestes niemal trupem - przyjmuje to do wiadomsci. Bede jednak gral, zeby Ci nie szkodzic i wyjde jednak na Eferalge, chociaz zadnych screenow sytuacyjnych nie wkleiles i byc moze jest to zasadzka do ktorej zostales zmuszony - moze jednak uda mi sie przelamac front samotnie.
Ty zachowujesz sie dosc dziwnie, straciles miasto i nic, kompletnie nic nie przedstawiasz - to jest dosc zastanawiajace, ale ja bede robil swoje i tyle. Mozemy swoim wrogom gadac rozne rzeczy, ale sojusznicy powinni przekazywac sobie screeny sytuacyjne, zwlaszcza gdy dochodzi do zdobycia miasta, a u nas tego nie wiedziec czemu - nie ma.

czajmen 2013-02-23 20:32:43
Ale ja nic nie widzę. Z miasta widziałem słonia i coś tam jeszcze i to ci napisałem. Nic po za tym nie widzę.

czajmen 2013-02-23 20:34:38
Mam kompletnie zamglone pola. Widziałeś ile miałem jednostek i tak jak ci pisałem po za rydwanami nic nie wycofałem. One tak stały by były w stanie pooperować na jednym i drugim froncie. Naprawdę pisze szczerze i uczciwie.

czajmen 2013-02-23 20:35:28
Screena mam na drugim kompie i wkleje ci go jutro rano, dziś nie chce mi się po go właczać, zwłaszcza że żona krzywo patrzy, a ja dziś cały dzień pracowałem. Jestem szczery z tobą na 100%.

Deb 2013-02-23 20:36:42
Jesli skasowal Ci ten duzy stack, to musze wchodzic, tylko daj znac, ze tak sie stalo i miastami sie podzielimy jak trzeba.

Deb 2013-02-23 20:38:11
No i nie podpisuj pokoju, bo jak wejde do niego, to wszystko odzyskasz.

Deb 2013-02-23 21:10:38
To jest dopiero poczatek:
--------------------
Eferalga_500
2013-02-23 20:56:08
Nie wiem czy dzisiaj nie zrobilem misclicka i nie zaproponowalem ci pokoju - moglbys go nie przyjmowac ?
--------------------

Deb 2013-02-23 22:59:48
Jezeli podpisales z nim pokoj to daj znac chociaz, bo moze bede mial okazje wykorzystac ten jego "missclick" i tez podpisze z nim pokoj.
Wtedy zyskujemy 10 tur spokoju, a jezeli Lary Ci pomoze, to odeprzesz Maiara i za 10 tur wrocimy silniejsi do Efe, hehe
Rano zrobie ture, ale Twoja odpowiedz bedzie kluczowa dla moich posuniec.

czajmen 2013-02-24 13:51:44
tak moj stos wyparowal i odbil to miasto. mam nadzieje, ze byl misclik i pokoj przyjales. ja musialem z nim podpisac.

Deb 2013-02-24 21:13:30
Nie, to byla jakas jego gierka z jego strony raczej z tym missclickiem. Jakie straty byly po jego stronie?

Deb 2013-02-24 21:35:34
Bardzo mi zalezy, zebys sprawdzil jakie jednostki stracil, bo wtedy oszacuje, czy dam rade go sam rozwalic.

czajmen 2013-02-25 05:48:11
1 axe, 1 rydwan. 2 katapy - tylko tyle

Deb 2013-03-02 05:21:19
For your eyes only:

Wyglada na to, ze zaatakowali Pontiego od strony samego Centa.

Deb 2013-03-05 07:57:03
Ile masz tur tego pokoju z Eferalga jeszcze?
Ja sie trzymam i nic nie podpisuje, ale jesli Lary Ci pomoze, to sa szanse na rozwalenie Eferalgi i Maiara.

czajmen 2013-03-05 11:30:19
jak dobrze pamietam do 88 czy 87 tury jest pokoj.

Deb 2013-03-05 11:31:20
Na temat paktu rozumiem nic nie masz do powiedzenia?

czajmen 2013-03-05 20:07:32
A co mam powiedziec? Gram na swoja kozysc. Moja sytuacja byla do dupy, a tak to moge cos jeszcze zdzialac. I mam czas aby np babilon sprobowac zaatakowac.

Deb 2013-03-06 10:40:54
Tylko ja caly czas staralem sie przekonac Larego zeby zaatakowal Eferalge przez Twoj teren, gdy on wejdzie do mnie calym stackiem, a tak to Lary sie troche zdziwil tym paktem, no i ja tez.

Deb 2013-03-06 10:41:53
Przeciez ten pakt nie byl potrzebny Tobie, tylko Eferaldze.

Deb 2013-03-14 09:38:47
To co - jest szansa, ze zrobisz drugie podejscie, czy jestem skazany na samotna wojne z Eferalga?

czajmen 2013-03-14 19:47:24
Szanse zawsze są. Ale teraz musi być konkretny plan.

Deb 2013-03-15 08:47:50
Wtedy tez byl konretny plan, tylko co zes zrobil ze swoim wojskiem, to pojecia nie mam.

czajmen 2013-03-15 10:25:13
nic nie zrobiłem - cofnąłem się, efe miał farta w ataku i wszystko ładnie wybił

Deb 2013-03-15 11:34:32
Lary mi pisal, ze kolo 100 tury moze byc gotowy i wyslac wojsko na Eferalge, ale to bylo przed tymi paktami, takze nie wiem jak to teraz bedzie.

Deb 2013-03-28 14:09:15
Sytuacja dziwnie sie pozmieniala.
Wlasciwie, to chcialbym zaufac Eferaldze obecnie, ale napisz mi czy warto.
Napisal mi, ze idziesz na Maiara, a on chce isc na Larego, ale nie wie, czy Ci nie pomoc. Jest w tym cos prawdy?

czajmen 2013-03-28 20:28:07
hmm to ciekawie, bo efe mi nic nie pisał. w sumie od podpisania paktu nie bylo kontaktu miedzy nami.

Deb 2013-03-29 16:17:46
On sobie pewnie mysli, ze moze Ci wjechac, kiedy bedzie chcial i jestes jego rezerwuarem - problem polega na tym, ze mnie ma ciagle na glowie - ja sie uzbroilem po zeby - wymiekl i dal mi pokoj, ale ciekawe, czy pojdzie na Larego. Jak sie dogada z Maiarem, to jestes w kleszczach, ale Eferalga sobie moze kalkuluje, ze teraz latwo wjedzie Laremu i cos pozdobywa, albo popali dla kasy i jego przewaga nad nami urosnie.
Do kiedy macie ten pakt?

czajmen 2013-03-30 06:26:21
nie wiem - jak patrze to wlaasnie chyba robią się decydujące starcia. jak padnie lary, to później szybko mogę i ja paść. maiar wojuje z dzią. efe póki co mi piszę o utrzymaniu przy życiu larego. więc jak widzisz mam sprzeczne informacje - od ciebie i od niego.

czajmen 2013-03-30 06:26:39
jedno wiem na pewno - ktoś kłamie - pytanie kto?

czajmen 2013-03-30 06:26:47
odpowiedz - wszyscy :D

Deb 2013-03-30 09:06:52
Zapewne Eferalga mi sciemnia, ze zaatakuje Larego, ale pojdzie mu pomoc na wojnie, tylko troche peka, czy mu nie wjade ;)

wnuczus 

Deb 2013-04-03 09:50:44
Zauwazylem, ze tez obserwujesz sytuacje, co oni tam wyprawiaja na froncie, tylko Lary jakos od razu mnie zaatakowal, ale sie tlumaczy, ze po prostu mi nie ufa i wojny ze mna nie chce.
Wlasciwie, to mi wisi, czy Eferalga go bedzie bronil, czy atakowal.
Kwestia tego - jesli Eferalga zaatakuje Larego - to co my wtedy robimy?

czajmen 2013-04-03 11:46:40
Patrze bo byłem w pobliżu i udało mi się przejść. Obecnie kompletnie nie wiem co może zrobić efe. Wiem na pewno, że Lary nie ma zbyt ciekawiej sytuacji. Jak efe zaatakuje Larego to ten nie ma już szans kompletnie. Ale atak efe musiałby iść też na mnie, bo tak to się dziwnie ułoży terytorialnie.

Na pewno musielibyśmy zareagować.

Deb 2013-04-03 22:09:49
No ja kompletnie nie rozumiem, dlaczego mnie jeszcze Lary zaatakowal - niby mi pisal caly czas o wspolpracy, a tu nagle wojna, bo mu sie moj rydwan nie spodobal.

czajmen 2013-04-04 09:40:20
Nie wiem - nie pytaj mnie.

Deb 2013-04-06 09:29:10
OK - on mnie po prostu uwaza za szpiega - zrobil mi wojne, bo mysli, ze szpieguje dla Didi'ego - tak mi przynajmniej napisal.

Deb 2013-04-09 13:51:36
Pisalem Laremu, ze mozecie spokojnie wjechac Eferaldze, bo on ma wszystko u mnie, a Lary nie jest do tego skory - prawdopodobnie maja z Eferalga jakies porozumienie, a Ciebie trzymaja jako bezpieczna granice - to jest wygodne dla ich obu.
U mnie sa wojska Centuriona, Bombla i Cheosa - Eferalga dostanie lanie tak czy siak:
[img]http://forum.civilization.org.pl/img/Deb_phpcTcs92_Civ4ScreenShot0442aa.jpg[img/]
Jesli sie odwazysz i zaatakujesz Eferalge, to mozesz na mnie liczyc i Lary tez, ale on mi kompletnie nie ufa.
Cheos namawia Maiara na Ciebie - nie ma duzo czasu, a sporo mozemy obaj zyskac, tylko musimy sie polaczyc terytorialnie.

czajmen 2013-04-09 20:04:42
moje wojska sa u larego, wiec chwile minie nim wroca. kurcze lary mowi mi zebym zostal jescze chwile. ehh

Deb 2013-04-13 13:04:25
Z tego co do mnie dociera, to Lary Cie sprzedal.

czajmen 2013-04-13 19:57:33
ciekawe informacja

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum