www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Wikingowie - Anglia" (Whiteye)
Author Message
ScoobyDoo 

HammurabiImperium Babilońskie

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 83/65
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-08, 18:01   Pakt "Wikingowie - Anglia" (Whiteye)

Pakt numer 3572, założony 2013-12-16 00:53:45 przez Whiteye (English - Victoria)

Nazwa paktu: Wikingowie - Anglia

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: Whiteye
Bodek
Postaw piwo autorowi tego posta

ScoobyDoo 

generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-08, 18:01   

Whiteye 2013-12-16 01:00:30
W końcu możemy zacząć rozmowy ;]

Nie ukrywam że Twoje sąsiedztwo, ze względu na ścieżkę techowania którą wybrałeś, mnie nie cieszy, ale mam nadzieje że się jakoś dogadamy.

Bodek 2013-12-16 11:33:24
No jak widzę po punktach poszedłeś ścieżką mega rozwojową
taką graniczącą o Sim City .......

ciekawy debiut
na dodatek ewidentnie od kilku dni wyczekujesz na mój ruch i logujesz się dokładnie po mnie.... również ciekawostka

Whiteye 2013-12-16 11:48:06
Czekałem aż zrobisz turę, bo wiedziałem że za chwilę nawiążę z Tobą kontakt, a dzięki temu że logowałem sie po Tobie, mogłem sprawdzić czy Twój szpieg jest już koło mnie, a przy odrobinie szczęścia przekonać się też, czy spotkałeś już drugiego sąsiada. Wybrałem ścieżkę rozwojową, bo wolę się bronić, więc wydaje mi się że mogłem sobie pozwolić na rozwój. Czas pokaże czy miałem rację.

Bodek 2013-12-16 22:01:24
Czyli zgadzasz się z tym co napisałem że od kilku tur wyczekiwałeś na mój ruch aby się ruszyć bezpośrednio po mnie :)

No i co tam słychać w państwie angielskim ?

Whiteye 2013-12-16 23:31:40
Zależało mi tylko na tym żeby ruszać się po Tobie, to czy zaloguję się bezpośrednio po Tobie, czy ktoś jeszcze między nas się wbije, nie miało dla mnie większego znaczenia.

W państwie angielskim słychać dochodzące zza gór bębny, ktoś ewidentnie szykuje się do wojny. Ciekawi mnie jaki ustrój będzie u Ciebie jutro panował ;]

Bodek 2013-12-16 23:55:51
slave..
a to są jakieś inne ustroje w tej grze ?

Whiteye 2013-12-17 00:29:18
Pacyfizm - najlepszy dla moich sąsiadów ;]

Wygląda na to że przez najbliższe klika dni, dopóki nie będę miał pewności na kogo ruszysz, będziemy gadać co najwyżej o pierdołach, ale jeśli uznasz że chcesz pójść na wschód, bo tam musi być jakaś cywilizacja i iron, to daj znać.

Bodek 2013-12-17 08:37:38
Przedziwna postawa :D
Teraz gdy nic się nie dzieje i wszystkie opcje są otwarte i można się spokojnie dogadać to mój sąsiad mi pisze że nie będziemy rozmawiać

A za kilka dni kiedy już karty pójdą na stół to sąsiad chce przystąpić do rozmów....

Jeśli kiedykolwiek chciałeś porozmawiać ze mną spokojnie, na luzie o przyszłości, to właśnie teraz jest najlepszy moment

Bodek 2013-12-17 08:43:55
PS, Ty to jesteś nonstop na forum ;)
o której bym nie zajrzał White online :D

Whiteye 2013-12-17 08:59:35
Chcę z Tobą rozmawiać, ale nawet jak mi powiesz że ruszasz na wschód, to przez najbliższe kilka tur i tak będę musiał trzymać się swojego planu.

Dla mnie idealnie było by się dogadać z Tobą tak, jak dogadałem się w poprzednim dyplo z Cheosem, dzięki czemu mógłbym podpatrywać jak grasz i uczyć się.

Whiteye 2013-12-17 09:03:03
A online jestem bo mam otwarte i zminimalizowane okno w trybie prywatnym. Jak chcę coś sprawdzić to tylko je maksymalizuję. Dzieki temu w razie czego mogę je zamknąć i na kompie, na którym siedzę, nie ma śladu ;]

Bodek 2013-12-17 09:48:04
Już się tu tak nie kryguj, nie kryguj
wygrałeś misia poprzedniego
pamiętam jak razem z tobą prowadziłem całkiem wielką bitwę (na zastępstwie za Raptorusa)
także grać umiesz nie musisz się na nieopierzonego uczniaka kreować....

Co proponujesz ?

Whiteye 2013-12-17 10:20:56
Ja nie twierdzę że grać nie potrafię, bo wydaje mi się ze liczenie młotków i monet wychodzi mi całkiem dobrze, ale jest wiele myków, z których istnienia nie zdaję sobie sprawy, a które tacy gracze jak Ty albo cheos macie opanowane do perfekcji. Wydaje mi się ze znajomość takich sztuczek bardzo często robi różnicę. Dopiero teraz na przykład, przy okazji testów, zorientowałem się jak fajnie można wykorzystać Twojego berserkera.

Misia wygrałem ale tylko dlatego że Forek zrezygnował z gry, a zastępujący go TT potwornie dał ciała w dyplomacji. Gdyby nie zmęczenie grą, skończyła by się ona pewnie całkiem inaczej, bo we dwóch musielibyśmy walczyć z sześcioosobową koalicją.

W D9 proponuję współpracę. Teraz bez problemu powinienem się wybronić przed Twoim rushem, ale z czasem będzie mi coraz trudniej zniwelować ilością jednostek przewagę, jaką daje Ci agresywny przywódca. Zamiast bawić się w wyścig zbrojeń, dogadajmy się i razem powalczmy o miejscówki na "ziemi niczyjej".

Bodek 2013-12-17 10:47:08
Tiaaa

No to i tak mamy jeszcze kilka turek czasu to możemy podyskutować sobie:

Moja ścieżka techów jest znana na forum
minning, bronz
obecnie już lasów ubywa a axy się dziś zaczną robić
zarcie nie obrobione przez co jestem troszkę w plecy względem takich jak Ty którzy żarełko szybko obrobili

Z perspektywy czasu widzę że na taką mapkę istniał typowy start optymalny,taki minima - z teorii gier.
Czyli wariant od którego nikomu z graczy nie opłacało się odejść boodejście grozi gorszą pozycją. Tym minimaxem było: agri, mining, bronz
Jeśli bym trafił na 2 sąsiadów którzy poszli taką ścieżką to wtopiłem :(
Ale na szczęście dla mnie tak nie jest
Gdybym trafił no takiego Rihitera obok siebie który poszedł po rele to już dziś mółby napisać GG i wyjść - nic by go nie ocaliło, gdybym trafił na gryzia który przez 7 tur jechał na 1 mieście podobnie... no jest kilku graczy którzy spieprzyli totalnie i na takie "najsłabsze" sztuki bym chętnie zapolował.
Niestety nie sa obok mnie :/

Trafiłeś się Ty:
3 miasta błyskawicznie - aż jestem w szoku bo musiałeś się w 1 turze ruszyć na farta i ustawić idealnie co do kratki... ja tyle szczęścia nie miałem i straciłem 1 turkę bo szukałem nad rzeką 3 miasta ..
Mimo tego 1 techa wymyśliłeś turkę po mnie, czyli był droższy
minning to 82 czyli twój był agri .... brawo
Ale następny tech poszedł błyskawicznie czyli był super taniutki (hunting) ?

Naobrabiałeś sobie żarcia co widać po miastach i punktach .. tłuste

Trzeci tech ???? Tu mam zagwozdkę straaaaszną bo coś podejrzanie długo go wymyślasz..... może jednak bronz ?? ale w żaden sposób nie wiem gdzie był minning.... zamiast hunting nie dałbyś rady bo za szybko a zamiast agri miałbyś go turę wcześniej -> poza tym bez agri za dobrze Ci miasta rosną, musisz je mieć.
Doprawdy nei wiem co wymyślasz tak długo...

ALe wychodzi mi że jesteś 9-12 tur po mnie przy bronzie a to już robi różnicę
DO tego twój drugi sąsiad też poszedł prawdopodobnie moją ścieżką bo odkrył jednego techa i suuuuuper długo nic, czyli chyba minning a następnie męczył bronz. CO prawda zrobił to znacznie wolniej ale też dziś odkrył 2 techa....

Czyli bez problemu go przekonam że należy podzielić rozwojowca w centrum.
Axy z jedenej agresywne z drugiej, do tego moje naprawdę szybkie.....

Tak oceniam sytuację na dziś dzień
jest jeszcze troszkę czasu na rozmowe...

Whiteye 2013-12-17 11:22:31
Tak jak napisałem wcześniej, jestem chętny żeby z Tobą współpracować. Jesteś bardziej doświadczony i masz przewagę, którą daje Ci agresywny przywódca, więc możesz dyktować warunki, ale jeśli liczysz na to że skapituluję, bo poszedłeś po axy, to się przeliczysz. Chcę żebyśmy współpracowali na partnerskich warunkach, jeśli Ty widzisz naszą współpracę inaczej, to napisz jak.

Masz swój plan i nie dziwię Ci się że chcesz się go trzymać. Jeśli uważasz, że atakując mnie więcej zyskasz niż na współpracy, to nic na to nie poradzę, jeśli jednak stwierdzisz w pewnym momencie że atak nie ma sensu, to z chęcią wrócę do rozmów.

Co do punktów za techy. Ostatnio nauczyłem się, że techy warto wynajdywać wtedy, kiedy da się z nich skorzystać i że czasami warto przestawić naukę, choćby po to żeby dać sąsiadowi do myślenia. Domyślam się że wysyłasz do mnie szpiega, więc za chwilę będziesz w stanie precyzyjniej określić moją ścieżkę techowania.

Bodek 2013-12-17 11:51:04
kto mówi o kapitulacji ??

spokojnie, sąsiedzie, spokojnie... ja jestem bardzo ugodowy człowiek
mam sporo ludzi z którymi mam na pieńku i Ty się absolutnie do nich nie zaliczasz.
Powiem więcej byłem baaardzo zły że wybrałeś Anglię tuż pod moim nosem, gdyż zaliczam Ciebie do tych którzy dobrze się bronią :(
Cóż Cię skłoniło do tego wyboru ??

Zdecyzdownie wolałbym graniczyć z religijnym Rihiterem (tak jak farciarz Scooby) albo z gryziem tak jak farciarz Rudi...

Spoko
jakoś się dogadamy
a jak nie to powalczymy, w końcu ta gra to w dużej części walka,

Absolutnie nie liczę że skapitulujesz na widok axów
też doceniam przeciwnika/rywala/sąsiada/sojusznika *

(niepotrzebne skreślić)

Whiteye 2013-12-17 14:42:35
Sprawdziłem banany, o których rozmawialiśmy. Jeśli postawisz miasto na wschód od górki to i tak będą one w jego fatcrossie, ale to nie powinien być problem bo w moim mieście powinna skoczyć kultura zanim założysz swoje.

Bodek 2013-12-17 14:48:49
nosz qrcze Ty tam myśl o podbiciu miasta z lewej a nie tu jakieś biblioteki urządzasz ;)

Bez jakiś super agresywnego ciśnienia kulturką

Whiteye 2013-12-19 20:30:11
O której będziesz dzisiaj robił turę?

Bodek 2013-12-19 22:54:53
no teraz jakoś zamierzam wkrótce a co tam ?

Whiteye 2013-12-20 01:34:52
Profilaktycznie wolałem dzisiaj ruszyć się po Tobie, od jutra będę mógł się logować tak jak mi pasuje.

Bodek 2013-12-20 09:29:33
ehhh
profilaktyk, profilaktyk

już ściąłem nie od tej strony i dróg tu nie buduje i axy poszły w drugą, bądź spokojny
ze mną dogadanie jest wiążące

Tylko zadbaj abyś był silnym państwem
potrzebuje silnego sojusznika docelowo, będziemy się mocno panoszyć i rozpychać łokciami

Nie odpuszczaj już nikomu w ustaleniach żadnej miejscówki, nie składaj obietnic terytorialnych już nikomu. Plecy mamy spokojne więc gdze indziej trzeba twardym być

Whiteye 2013-12-20 14:03:08
Wolę dmuchać na zimne ;]

Poszedłem na bardzo duże ustępstwa, żeby móc się skupić na rozwoju ekonomicznym, ale mimo wszystko wolę zachować ostrożność.

Whiteye 2013-12-22 09:54:04
Zrezygnowałeś z ataku czy zmieniłeś cel?

Bodek 2013-12-22 23:03:26
qrde coś nie tak z tą grą
nie wiem co się stało ... mam nadzieję że to jakiś błąd civstats ale dziś zająłem i zjarałem miasto barbów a tu civstats milczy

Whiteye 2013-12-22 23:11:53
Co zobaczyłeś jak zalogowałeś się drugi raz?

Bodek 2013-12-22 23:14:52
czekam na info jutro od Petera
nie mam zamiaru się denerwować a przecież nie będę go budził po nocach z powodu gry.. ehh

od Twojej strony jest samotny axe zgodnie z umową także się nie martw
miasto brałem z drugiej strony

Whiteye 2013-12-25 13:57:25
Daj znać jak będziesz mógł rozmawiać.

Whiteye 2013-12-26 15:00:15
Kiedy będziesz mógł rozmawiać przez telefon? Dobrze by było gdybyśmy pogadali przed zrobieniem tury.

Bodek 2013-12-26 16:54:27
no jestem jestem a coś naprawdę pilnego ??

U mnie żadnych naglących spraw nie widzę... dlatego nie odpisywałem
ale spoko postaram się zadzwonić wkrótce

Bodek 2013-12-26 16:56:02
tym bardziej że jest przecież pausa na święta

Whiteye 2013-12-26 19:25:24
To nie jest nic bardzo pilnego, ale im szybciej się dogadamy w tej sprawie, tym lepiej. Bardzo płynnie przeszliśmy z rozmowy na temat linii granicznej, na rozmowę o eldorado w "strefie niczyjej", jak dla mnie trochę za szybko ;]

Dzisiaj już pewnie nie będę w stanie rozmawiać przez telefon, ale jutro mam urlop, więc będę dostępny cały dzień.

Whiteye 2013-12-28 12:19:50

Taki układ miast byłby dla mnie optymalny. Dzięki niemu miałbym pewność, że nie obejmiesz swoja kulturą bananów, a Ty miałbyś pewność że nie zakoszę Ci górki z klejnotami.

Bodek 2013-12-28 16:57:15
jest to układ jawnie sprzeczny z ustaleniami zawartymi pomiędzy nami tydzień temu

az jestem w szoku że naprawdę wychodzisz z podobną propozycją, przecież zupełnie co innego mówiłeś przez telefon a co innego dajesz na screenie

aż nie wiem co powiedzieć

Bodek 2013-12-28 17:23:03
zrobiłem turę i cały czas niedowierzam Twojemu wpisowi

przecież wyraźnie podczas ustaleń telefonicznych od początku rozmawialiśmy o tym że ustępujesz towna a ja nie czynie żadnej wrogości ani nie nakręcam zbrojeń ani nie negocjuje twoich rozbiorów z nikim ani nie ciągne tu szybko armii którą mogłem tu już dawno mieć.

Dostałeś absolutnie szczerą sytuację z mojej strony
Spokój i przyjaźń za odpuszczenie tej miescówki po barbach w tym twój town.
I miałeś 3 możliwości
1. odrzucić - nie zgadasz się (wtedy prawdopodobnie wojna)
2. zgodzić się i dotrzymać (wtedy mamy spokój i absolutnie bezpieczne plecy) ja myślałem że ten wariant jest realizowany
3. zgodzić się i nie dotrzymać. I teraz qrcze zaczynam szczerze się martwić że jednak sąsiad z takim planem wychodzi......

Przecież chcesz założyć miasto jawnie i bezpośrednio przy tym townie ??
Jak to się ma do twoich słów z przed tygodnia ??

Whiteye 2013-12-28 20:07:19
Dla mnie ustalenia z pierwszej rozmowy były doraźne, ponieważ występowałeś w nich z pozycji siły. Mogły przetrwać całą grę, ale mogły też się zmienić, gdyby któraś ze stron uznała że układ sił się zmienił. Możesz mi wierzyć albo nie, ale nie brałem pod uwagę nożyka, miałem tylko nadzieję że uda się pogadać o townie podczas rozmów na inny temat, liczyłem się jednak z tym, że jak dojdziesz do katapek, to temat naszej wspólnej granicy znowu powróci. Kiedy pojawiła się szansa na bliższą współprace, stwierdziłem że lepiej by było tę sprawę zamknąć, dlatego teraz rozmawiamy. Gdybym miał nieuczciwe zamiary, siedziałbym cicho i czekał kiedy zaangażujesz się w walkę o miejscówkę na równiku, ale wydaje mi się że o wiele lepiej dla nas obu będzie jeśli to teraz wyjaśnimy.

Prawda jest taka że bez Twoje zgody raczej nie zaryzykuję stawiania miasta tam gdzie bym chciał, bo w razie czego nie byłbym w stanie go obronić. W takim przypadku skończy się na tym, że będę zbierał wojsko w mieście na górce, przez co Ty też będziesz musiał trzymać część wojska koło mojej granicy, i obu nam będzie trudniej walczyć na równiku.

Whiteye 2013-12-29 11:08:44
Zacząłem znowu wydawać na Ciebie punkty szpiegowskie. Nie mam pewności czy uda nam się dojść do porozumienia, więc bezpieczniej dla mnie będzie jeśli będę widział Twoje demo.

Bodek 2013-12-29 12:34:11
White

tak dla jasności, nie miałem planów łamać naszych ustaleń.
Nie ściagąłem tu wojska, nie namawiałem nikogo do rozbiorów, nie zamierzałem ani od czasu katapek anie później zmieniać granicy...

Jednakże Twój sposób rozumowania umowy mnie powala ...

rozmowy były doraźne bo występowałem z pozycji siły - no ale właśnie w wyniku rozmów żadna siła nie została użyta i uzyskałeś spokój, właśnie wtedy gdy najbardziej go potrzebowałeś. Sam mi mówiłeś a nawet pisałeś tutaj 10 dni temu:

"Poszedłem na bardzo duże ustępstwa, żeby móc się skupić na rozwoju ekonomicznym"

I też mogłem Ci napisać że się zgadzam a następnie ruszyć wojem na tą stronę first, ciekawą miałbyś minę wtedy i zapewne wyzwałbyś mnie od łamipakta że co innego się umawiam a co innego czynię.

Cały czas jestem w szoku że naprawdę wychodzisz z taką propozcyją
jestem na wyjeździe sylwestrowym i nie mam zbyt wiele czasu na dyplowanie.

Teraz jeszcze czytam że zmieniasz też zdanie co do szpiegostwa ...

Źle to wróży na przyszłość że za każdym razem przy umowie mam się zastanawiać czy za kilka chwil ona będzie obowiązywać czy też nie...

przemyśl to sobie
Twoja decyzja, ja Cię namawiam do tego abyś dotrzymał słowa a uzyskamy oboje spokój i bezpieczne plecy.

Jak widzę czas mi pogadać z rzymem :/
ciekawe jak Twoje drugie towny z drugiej strony. ehh

zastanów się na spokojnie

Whiteye 2013-12-29 16:09:56
To że uważam nasze ustalenia z pierwszej rozmowy za doraźne, nie oznacza że miałem zamiar je zerwać. Liczyłem się po prostu z tym, że za jakiś czas będziesz chciał znowu wrócić do rozmów, używając katapek jako argumentu. Sam też miałem nadzieję że warunki da się renegocjować, np przy okazji rozmów na temat współpracy przy zajmowaniu miejscówek na równiku, albo gdyby układ sił się zmienił. Po tej rozmowie mogłeś na mnie ruszyć, ale wydaje mi się że było by to bez sensu, bo dostałeś to co chciałeś, więc po co miałbyś ryzykować wojnę?

Po naszej drugiej rozmowie uznałem, że jest szansa na dłuższą współpracę, dlatego postanowiłem od razu zamknąć ten temat. Gdybym miał nieuczciwe zamiary, to po prostu siedziałbym cicho i czekał czy nadarzy się jakaś okazja. Zamiast tego wybrałem trudniejsze rozwiązanie, chociaż doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, że to co napiszę może Ci się nie spodobać, bo jestem przekonany że na współpracy możemy obaj zyskać.

Co do punktów szpiegowskich to też mogłem o niczym nie pisać, licząc na to że zorientujesz się za kilka tur, ale wolałem napisać o tym wprost, i dać Ci szansę na skontrowanie mnie w tej samej turze. Trochę czasu minie zanim zobaczę Twoje demo, więc mamy czas żeby spróbować się dogadać, ale jeśli to się to nie uda, to bezpieczniej dla mnie będzie, jeśli będę widział czy ścinasz wojsko czy sety i budynki.

W tej chwili mamy trzy możliwości:

- możesz stwierdzić, ze próbowałem Cię oszukać i uznać nasze ustalenia za nieaktualne,
- możesz przyjąć że jako silniejszy to Ty dyktujesz warunki, i pozostajemy przy tym co ustaliliśmy, ale obaj zdajemy sobie sprawę z tego ze jest to układ doraźny.
- możesz odstąpić tego towna, obaj uznajemy że temat bliższej granicy jest zamknięty, i rozmawiamy na temat współpracy przy zasiedlaniu równika.

Bodek 2013-12-29 17:42:37
zaprawdę powiadam że zupełnie nie wiem co o tym myśleć :D
z jednej strony masz rację
mogłeś być wrednym łamipaktem i udawać przyjaźń i wyczekać do wspólnej wyprawy na równik i tam dopiero wbić nóż. Zapewne bym jakoś okazję podstawił.
Mogłeś cichaczem szpiegostwo załączyć ale za ture bym się zorientował i wtedy wyglądałoby to znacznie gorzej...

Ale równocześnie przyznajesz że zgodziłeś się na przebieg granicy na początku tylko po to aby oddalić od siebie widmo początkowej szybkiej wojny która byłaby bardziej dla Ciebie odczuwalna... i jak widać udało Ci się, poszedłem najpierw w druga stronę
A teraz gdy oceniłeś że niebezpieczeństwo minęło sam uznajesz że nie wiążą Cię tamte ustalenie z przed tygodnia... i to niestety niedobrze rzutuje na przyszłość.

Naprawdę nie wiem co myśleć

"Poszedłem na bardzo duże ustępstwa, żeby móc się skupić na rozwoju ekonomicznym"
suma summarum chcesz aby nie było żadnych ustępstw ale pozytywne skutki rozwoju ekonomicznego jednak były bo pierwsze ścinki na wojo poszły w Anglii dopiero teraz a nie tydzień temu jak u mnie.....

Na tą chwilę oczekuję że dotrzymasz ustaleń z przed tygodnia
W końcu słowo to słowo, natomiast spokojnie możemy pogadać o docelowo stabilnej granicy. Lubie jasne sytuację niż stwierdzenia w stylu, doraźnie jesteśmy dogadani (czytaj do momentu gdy nie trafi się okazja aby to zmienić)

Whiteye 2013-12-29 18:42:56
To nie prawda że nie chcę żadnych ustępstw z mojej strony. Jeśli zgodzisz się na układ miast, który proponuję, bez żadnej walki dostaniesz klejnoty. Walcząc też mógłbyś je zdobyć, ale więcej by Cię to kosztowało.

Whiteye 2013-12-30 13:26:21
Wygląda na to że źle to rozegrałem. Jeśli chcesz mieć pewność że nie postawię miasta koło towna, postaw swoje na górce.

Bodek 2013-12-30 21:54:48
baluje na wyjeździe :)
ale postaram się odpisać dość szczegółowo punkt po punkcie na Twoje argumenty:

"To że uważam nasze ustalenia z pierwszej rozmowy za doraźne, nie oznacza że miałem zamiar je zerwać" - to dobrze, bo bardzo nie lubie jak ktoś mnie bezpośrednio okłamuje

"Liczyłem się po prostu z tym, że za jakiś czas będziesz chciał znowu wrócić do rozmów, używając katapek jako argumentu. Sam też miałem nadzieję że warunki da się renegocjować, np przy okazji rozmów na temat współpracy przy zajmowaniu miejscówek na równiku, albo gdyby układ sił się zmienił" - a zatem potwierdzam że jeśli się dogadamy to nie będę tu wracał z katapkami (nie miałem takiego zamiaru). Co do renegocjowania warunków później czyli np. przy zajmowaniu środka to zgadzam się z Tobą na tą propozycję.

"Kiedy pojawiła się szansa na bliższą współprace, stwierdziłem że lepiej by było tę sprawę zamknąć, dlatego teraz rozmawiamy. Gdybym miał nieuczciwe zamiary, siedziałbym cicho i czekał kiedy zaangażujesz się w walkę o miejscówkę na równiku, ale wydaje mi się że o wiele lepiej dla nas obu będzie jeśli to teraz wyjaśnimy." - no to wyjaśniamy sobie teraz ......

Chcesz aby docelowo ten town pracował dla Ciebie - uważam że da się to zrobić
jednocześnie dotrzymasz słowa które sam dałeś że odpuszczasz tego towna.
Po prostu teraz popracuje od dla mnie a potem przejmie go Twoja kultura
W ten sposób nie staniesz się w moich oczach łamipaktem a równocześnie odzyskasz towna za bliżej nie określone jeszcze ustępstwo w centrum - pasuje ?

Decyzje trzeba podejmować szybko bo jak już wybuchnie wojna to stracimy na zawsze bonus handlowy za pokój i nawet późniejsze cease fire nie przywróci tego +150% do handlu. A mamy tutaj najszybszy punkt do handleku, 2 kratki drogi i już oboje mamy kasę z nikąd.

Poza tym wymuszasz teraz na mnie abym ściągał tu wojsko ...

Whiteye 2013-12-31 00:18:33
Jak długo byś chciał żeby town pracował dla Ciebie?

ScoobyDoo 

Bodek 2014-01-01 10:34:24
po prostu najpierw wytłucz sobie barby z drugiej strony, osiedl się tam oraz na rzece w centrum a miasto z tej strony dostawisz później.

Zresztą tak się umówiliśmy, Twoje słowa, że odpuszczasz te okolice barbów a osiedlasz się z drugiej
Dotrzymaj po prostu umowy,
na pewno się dogadamy z tym townem później i spokojnie on do Ciebie wróci

Whiteye 2014-01-01 11:21:34
Nawet jeśli najpierw założę miasto na zachodzie, potem w centrum nad rzeką, a na końcu na wschodzie, to i tak bez problemu mogę zrobić to zanim skoczy Ci kultura w mieście koło klejnotów. W której turze mógłbym założyć miasto koło towna, żebyś nie uznał tego za złamanie słowa?

Whiteye 2014-01-01 23:46:32
W której turze mógłbym założyć miasto koło towna, żebyś nie uznał tego za złamanie słowa?

Bodek 2014-01-02 21:34:47
Wróciłem z sylwestra .. lepiej późno niż wcale :)

Czas powrócić do polityki

White, oboje wiemy że gdybyś miał dotrzymać słowa to nie powinieneś w ogóle zakładać miasta bezpośrednio obok towna.

Także teraz po prostu zmieniamy wcześniejszą umowę

Szczerze to niezupełnie widzę abym na tym townie nawet trochę popracował jeśli założysz bezpośrednio obok niego. Przejmiesz je od razu i tyle... :(

A może by sąsiad poszukał towna u drugiego sąsiada ?
i z tej strony umowy dotrzymał a z tamtej się wycofał zamiast z tej ?
to by było z korzyścią dla nas obojga a tego towna i tak byś przejął tyle że później. Tzn założyłbyś miasto kratkę wyżej i przejął towna i tak i tak ale ja bym przez jakąs tam chwilę na nim popracował a ty miałbyś w sumie trzy towny barbarzyńskie dwa od zachodu i ten wschodni ale później.

Przemyślę to sobie dokładniej jeszcze dziś bo jak widziałem wojem wchodzisz/wszedłeś na górkę i jak widzisz mój set już jest
i gdybym był naprawdę wredny to założyłbym dziś miasto na środkowej górce i zabrał oba towny... ale nie chcę tak zrobić wolę się dogadać

Bodek 2014-01-02 22:42:25
miasto stoi po mojej stronie zgodnie z umową,

nie rób jutro od rana turki plis
zadzwownie do Ciebie i pogadamy oki ?

bo tak tutaj ciężko przekazać intencje stron
Sytuacja na świecie jest dynamiczna i jak widać inni się leją że aż miło można by to jakoś wykorzystać i pognać do centrum zamiast się o towna kłócić

Whiteye 2014-01-03 00:44:44
Zastanawiam się czy tak doświadczony gracz jak Ty może nie wiedzieć jak działają szlaki handlowe i kultura, czy po prostu zakładasz że ja tego nie wiem. Jeśli postawię miasto kratkę wyżej, to nie ma szans żeby kiedykolwiek przejęło kulturą towna.

Nie ma problemu żebym jutro poczekał na Ciebie z turą, bo na prawdę chcę się z Tobą dogadać, ale jeśli mamy współpracować, to tylko na równych zasadach. W przeciwnym razie nasz układ będzie mógł mieć tylko charakter doraźny.

Whiteye 2014-01-05 16:23:17
Mógłbyś podzielić się ze mną screenami "równika"?

Bodek 2014-01-05 19:56:13
pogrzebie w screenach a mam go całkiem ładnie zwiedzony

jak tam szturm na babry z drugiej strony ?

Whiteye 2014-01-05 20:08:30
W mieście został tylko jeden łucznik, miasto skasuje jak tylko będę miał seta na miejscu.

Bodek 2014-01-06 09:35:27
to uwijaj sie
zeby Ci Cholernik nie zalozyl jednak na centralnej gorce

Bodek 2014-01-06 18:47:30
wkleje wieczorkiem póżnym bo teraz idę kąpać dzieci

Bodek 2014-01-06 23:12:15
nie działa mi opcja załaduj obrazek ??

wciskam i nic

popróbuje jutro

Whiteye 2014-01-07 00:00:25
Ok, poczekam.

Bodek 2014-01-07 08:46:55

i zbliżenie samego rownika

Whiteye 2014-01-07 08:52:16
Dzięki.

Bodek 2014-01-07 08:53:03
tylko zachowaj te nformacje dla siebie i tylko dla siebie

nie wklejaj ich dalej nie opisuj innym jak wygląda równik

niech sami odkrywają i tracą czas
nie dawaj im na talerzu wiedzy

Whiteye 2014-01-07 09:12:21
Za późno. Screeny wrzuciłem już na mojego bloga tajnewiadomosciotrzymaneodbodka.info ;]

Bodek 2014-01-07 11:14:48
w której turze jesteś w stanie mieć pismo żeby zaczal handelek plynac....

Whiteye 2014-01-07 11:27:17
Sprawdzę to wieczorem i dam Ci znać.

Bodek 2014-01-08 11:59:59
i co z tym pismem ??

Whiteye 2014-01-08 12:10:57
Wczoraj nie miałem czasu żeby porobić testy w WB, a ilość tur która mi się pokazuje w tej chwili w grze nie jest wiarygodna, bo nie uwzględnia dwóch townów, na których niedługo będę pracował.

Whiteye 2014-01-09 21:23:37
Pismo powinienem mieć za 6 tur.

Bodek 2014-01-09 22:53:46
to gut gut

ale nie ma co ukrywać
Ci którzy się nachapali teraz na bezbronnych sąsiadach mają nad namiolbrzymią przewagę :(
naprawdę trzeba się sprężyć żeby to nadgonić

Whiteye 2014-01-10 00:34:41
A Ty po co idziesz? Religia czy jakiś cudak?

Bodek 2014-01-10 07:01:41
nic z tych rzeczy
rozwoj ekspansja i miasta, walka o centrum, techy do konstrukcji.
Moze wcisne iron jesli zasiedle rzeke i druga pszenice.
To taki ogolny zarys planu

Whiteye 2014-01-11 17:56:08
Masz jakiegoś worka w pobliżu naszej granicy? Pismo będę mieć za 3 tury, ale drogę zrobię prawdopodobnie dopiero za 5 tur.

Bodek 2014-01-12 15:50:10
niestety żadnego w pobliżu nie mam :(
wystarczy droga na townie ale bez niej nici z handlu
Tym bardziej że nie wejdę przecież na twój teren bez OB

Nie zapomnij wystrugać monument w tym nowym mieście bo mi za jakieś 6 tur skoczy kultura. Nie złośliwie ale gdy zakładałem miasto to jeszcze było ustalone że "town mój" i miałem las podcięty i od razu wpadł.
Także zaznaczam z wyprzedzeniem

Walnij drogę na townie bo to po 5 monet na turę dla każdego.
No i szykuj expedycję do centrum.

MUSISZ zgarnąć swoje słonie.
Nawet nie rozpatruj możliwości żeby wpadły tym z północy

Whiteye 2014-01-12 17:41:49
Drogę zrobię na bananach, ale będę mógł to zrobić najwcześniej w 42 turze.
W Cantenbury zetnę monument zaraz po skoku popa.

Bodek 2014-01-15 11:14:25
to kto ma tą relę ??
Bo ja się do niej przyznaje w kronice choć nie mam bo nie chce żeby się znowu jakiś sęp napasł na kimś bezbronnym i szarpnął teren.
Ale ktoś ją musiał wymyślić
kto ?

Whiteye 2014-01-15 11:19:15
Trzeba sprawdzić w której turze została ona odkryta, ale wydaje mi się że było to dwie tury temu. Jeśli tak jest, to może ja mieć Rihiter, Lary, Cheos albo Cent.

Bodek 2014-01-15 12:37:39
2400bc
znaczy w poprzedniej turce się pojawiła

Whiteye 2014-01-15 13:05:24
Da się pominąć ekran wyboru religii? Jeśli nie to nie mam pojęcia kto może ją mieć.

Bodek 2014-01-15 13:14:46
może faktycznie jest w Anglii tylko się krępujesz przyznać ??

Whiteye 2014-01-15 13:25:46
Ostatni tech jaki odkryłem to pismo, bez niego nie moglibyśmy podpisać OB. Ktoś na forum pisał, że rela już była przed moim zalogowaniem.

Bodek 2014-01-15 13:29:05
tak czy inaczej
rela przydałaby się ale widoków na nią brak

a od ***ów nie chcę bo nie będę wzmacniał wroga

jakby Ci jakać inna skoczyła sama to daj znać

Najchętniej jakby ten Taoizm ŚP Trewisa gdzieś przetrwał i skoczył. Rela byłaby a nikt obcy by z niej korzyści nie ciągnął.

Zresztą można zagrać całe dyplo bez reli ... acz trudniej, zwłaszcza te 25% org reli

Bodek 2014-01-16 11:59:57
a tak apropo zakładu ze Scoobym to faktycznie za chorobę nie wiem u kogo jest ta rela ??

Whiteye 2014-01-16 12:03:15
Mnie bardziej ciekawi kto zrobił tego screena. Jeśli się tego dowiemy, łatwiej będzie zgadnąć kto ma relę.

Bodek 2014-01-16 12:09:13
zapewne nie ma żadnego screena

on blefuje, tak jak cały tamten wątek

Whiteye 2014-01-16 12:10:21
No to przynajmniej będę miał z tego flaszkę. No chyba że zakład to też blef ;]

Bodek 2014-01-16 12:48:39
postawisz ją sobie obok tych co przegrał ze mną :D

Whiteye 2014-01-16 13:03:17
To może screena oprawimy w ramkę i postawimy koło flaszek? ;]

Bodek 2014-01-18 14:27:24
Pisałem Ci sąsiedzie tydzień temu żebyś wystrugał monument w nowym mieście
ale z tym monumentem to ja się nie narzucam , może zostać jak jest ;)

Dostawiłeś 6-te miasto brawo

Whiteye 2014-01-18 14:39:03
Monument zetnę jutro a pojutrze powinienem odzyskać kontrolę nad townem.

Whiteye 2014-01-25 10:52:44
Co się stało?

Bodek 2014-01-25 10:56:36
ehhh

cała moja inwestycja w piz....u

nie pisz tylko dalej niech inni też się ******ą jak ja ale Tobie jako w sumie sojusznikowi doradzę

Arche w centrum przezbroiły się do Longów.....

nie zaatakowałem
szanse axa są poniżej 1%.... ale jestem motyla noga

Whiteye 2014-01-25 11:32:37
Mój long ma dodatkowo promocję city garrison. Szanse na zwycięstwo są mniejsze niż 0.1% :/

Bodek 2014-01-25 13:45:54
chyba po swordy trza isc

ale mi sie plan posypal
widzisz juz iron?

Whiteye 2014-01-25 13:59:56
Tak, jest na górce między Tobą a Efe.

Whiteye 2014-01-26 20:49:32
Widziałeś co w tej turze wyskoczyło u barbów?

Bodek 2014-01-26 20:51:17
a coś jeszcze prócz longów ??

Whiteye 2014-01-26 21:03:10
Teraz mają jeszcze po 3 worki.

Bodek 2014-01-26 23:49:41
worki się kręcą już po centrum od dłuższej chwili

ja tam poluję na nie usilnie, choć jeszcze żadnego nie złapałem :( ale już dojeżdża rydwan więc coś uchwycę

Bodek 2014-01-27 12:47:55
a może byś chciał troszkę Cheosa poszpiegować ??
Bo ostatnio we mnie wali wszystko i muszę zdjąć przez to z Rudiego...
przydałyby się wykresy Etiopii

I jak żyjesz z Rzymem ?
Bo widzę że macie OB i mogę w sumie ja też z nim podpisać ale nie chcę wzmacniać twojego potencjalnego wroga więc nie podpisuje.
Jeśli Ci to nie przeszkadza to chętnie podpisze

Whiteye 2014-01-27 13:12:39
Na Cheosa nie chcę wydawać punktów, bo niedługo będę je wydawał na sąsiadów z północy.

Wydaje mi się że z Rzymem jesteśmy dogadani, chociaż tutaj niczego nie można być pewnym. Tak czy inaczej nie mam nic przeciwko temu żebyście OB podpisali.

Bodek 2014-02-01 14:54:47
Ponti się do mnie nie odzywa cały czas
nawet tajnego nie założył także martwa cisza

Whiteye 2014-02-02 19:15:21
Wrzucisz mi screeny gdybyś zobaczył jakieś jednostki Pontiego albo Gryza?

Bodek 2014-02-04 11:19:10
mój zwiad w tamtej okolicy widzi tylko zuluskiego Impa, także uważaj z tym rydwanem

Whiteye 2014-02-08 18:35:58
Dlaczego miasto na wyspie założyłeś bezpośrednio pod moją miejscówką?

Bodek 2014-02-09 14:00:31
Tutaj udało mi się dopłynąć uciekając przed barbami bo pływa ich sporo.
Nie ma specjalnego wyboru musisz się rozpychać w stronę Cholernika i zagarnąć cały ten "moduł" na wyspie dla siebie między sobą a nim a On musi rozpychać się dalej w lewo i zagarniać moduł Cheosa.
Od swojej startówki w lewo, od zwężenia do zwężenia.

U nas niestety nikt nie zginął i chętnych do zasiedlenia i wyspy i równika jest całe mnóstwo.
Trzeba ekspansję kierować na zewnątrz...

Whiteye 2014-02-09 16:30:51
Przykro mi, ale współpraca w której nie mam wyboru mi nie odpowiada.

Bodek 2014-02-10 09:11:29
Mapa jest zrobiona przez petera w taki sposób konfliktowy nie przypadkowo tylko specjalnie.
Właśnie po to aby skłócić sąsiadów i zmusić do wojny.
Surowce leżą na przesmykach i w strefach spornych pomiędzy sąsiadami

Prawidłową ścieżką jest taka jaką poszedł Cheos z Foreverem czyli podbić wszystkich wokół i wtedy problem z głowy, nie ma nikogo innego do spornego terenu.
Słonie też sa jedne na czterech i też specjalnie i z premedytacją żeby poróżnić graczy - taka mapka

Przemyśl to sobie na spokojnie
Widzę że fajnie współpracujesz z Cholernikiem i logujecie się razem do gry ale on rozwojowo leży...
nadrukował teraz pretów ale to dobre na barby nie na człowieka

Zanim on dopłynie do wyspy miną wieki.
Spokojnie możesz sobie ją zasiedlać on nie będzie w stanie tego zrobić gdyż najzwyczajniej nie wytrzyma tego finansowo.

Pisząc że nie ma wyboru mam na myśli to że trzeba swoją eksapnsję kierować na zewnątrz. Zanim Cheos z Forewerem przetrawią kolejną zdobycz. Oni nie będą w stanie równocześnie zasiedlać i wyspy i centrum i terenów podbitych.

Przemyśl to sobie na spokojnie

Whiteye 2014-02-10 09:20:32
Jeśli Cheos i Forek wybrali prawidłową ścieżkę, to najlepiej dla Ciebie będzie jeśli też nią pójdziesz. Ze skasowaniem mnie nie powinieneś mieć większego problemu.

Jeśli mamy współpracować to tylko na równych zasadach. Model współpracy który próbujesz mi narzucić, nie odpowiada mi, i nie ma możliwości żebym się na niego zgodził.

Bodek 2014-02-10 09:56:35
Narzucam model współpracy polegający na parciu na zewnątrz

To może wskaż mi w którą stronę mogę iść z ekspansją na zewnętrznego sąsiada ??
Nie podbijam ani na prawo ani na lewo więc jedyne co pozostało to góra i dół.
gdzieś te miasta trzeba wciskać

nie da się całej gry grać na terenie startowym
o wyspie nie rozmawialiśmy wcale także nie łamałem z Tobą żadnej umowy

Uważałem spokojnie że zasiedlę jeden moduł w Twoją stronę a Ty sobie zasiedlisz drugi moduł w stronę Cholernika. I tak do tych wysp jest jeszcze kilku chętnych z północy i oni też się odezwą.

Whiteye 2014-02-10 10:19:53
Wydaje mi się że najpierw powinieneś skupić się na zasiedleniu "swojego" terenu, a potem możesz zająć się terenem Rudiego (w czym z chęcią Ci pomogę) albo Efe (jeśli nie ma on nic przeciwko temu).

Mojego modułu na pewno spokojnie nie zasiedlisz. Nie mam zamiaru wypowiadać Ci wojny, ale też nie będę sobie robił kolejnych wrogów stawiając miasta pod nosem Cholernika albo Cheosa.

Bodek 2014-02-10 10:33:30
Więc żeby była jasność
Ja też nie mam zamiaru wypowiadać Ci wojny
choć jeśli kiedykolwiek miałbym Ci wbijać nóż w plecy to teraz jest dla mnie najlepszy moment
Ja mam katapki a Ty jeszcze nie

Jednakże postaram się pokazać Ci że pomimo tego że założyłem miasto na wyspie w połowie modułu to i tak suma summarum nie będziesz tego żałował aż tak bardzo jak teraz Ci się wydaje.

Cholernik do wyspy nie dopłynie długo.
Miejsce na wyspie dla Twoich miast nadal jest a jak będzie wojna o to miejsce z tymi z południa to zapewne sam będę o Twoje miejscówki walczył

Nie oczekuj że "spalę" swoje już założone miasto na wyspie które było dla mnie wielkim wysiłkiem finansowym i organizacyjnym tylko dlatego że jest ono w strefie która Ty uważałeś za swoją

Po morzu pływa wiele barbarzyńskich galer, uważaj abyś nie stracił łajby z ładunkiem.

Mimo wszytsko życzę powodzenia w walce o słoniki w centrum

Whiteye 2014-02-10 10:43:44
Palenie założonych miast to głupota. Jak dla mnie możesz ich założyć ile chcesz na zachód od tego, które już założyłeś. Mnie interesuje żeby dostać swój moduł, nawet gdyby był on przesunięty na wschód względem "domyślnego".

Bodek 2014-02-11 16:38:04
no to dawaj te dwie galerki z setem workiem i ze 3 unity do ochrony i płyń na wyspę.

Zapraszam. Miejsce czeka. Barbów cała masa i chętnie jeszcze kogoś do pomocy przy ich wycinaniu przyjmę. Będziemy się razem wspierać i odganiać od barbów i od Francji

Ja już na wyspie ubiłem 2 łuki axa i speara. Takie barby się tam kręcą.

Poważnie mówię
Jak masz możliwości produkcyjne i utrzymasz miasta tak daleko od domu to zapraszam czym prędzej.

Whiteye 2014-02-11 17:32:08
Zbudowałeś jakieś miasto na zachód od tego przy oazie?

Bodek 2014-02-11 20:47:33
założyłem 1 miasto jako zalążek na wysepce nad oazą na górce a drugie to które widzisz przy oazie

White, naprawdę jest tam się gdzie osiedlać i można naprawdę przemyśleć sporo fajnych myków na szybko jeśli jesteś zdecydowany i nie boisz się zastoju w techach. Np. możesz błyskawicznie podpiąć kamień i być jednymz pierwszych który go ma i trzasnąć piramidy
Ja sam o tym myślałem ale zamiast tego proiorytet stawiam na słonie
Ja bym sugerował miasto przy kkukurydzy przyprawach i sreberku.
Jest tam sporo lasów przy okazji i łatwość wspólnej obrony

Rudi też kolejne miasta zakłada i nie są one na równiku bo mam go pod obserwacją więc musi na wyspach upychać i zapewne zaraz się tam zamelduje.

Whiteye 2014-02-11 21:03:26
Ok, przemyślę to.

ScoobyDoo 

Whiteye 2014-02-12 22:53:01
Jeśli chcesz, możemy wrócić do rozmów, ale mam dwa warunki:

1. zanim podejmiesz jakąś decyzję, która może mi zaszkodzić, najpierw rozmawiasz ze mną,
2. jeśli z jakichś powodów nie chcesz powiedzieć mi prawdy, zamiast ściemniać nie mówisz nic.

Bodek 2014-02-13 16:16:22
mam troszkę mniej czasu ostatnio ale postaram się coś głębiej skrobnąć jutro

oczywiście cały czas jestem zainteresowny współpracą.

Czemu jeszcze we dwóch nie zajęliście słoników ??

Whiteye 2014-02-13 17:09:55
Domyślam się że jesteś zainteresowany współpracą, przynajmniej na razie, ale dla mnie bardzo ważne jest to jak by nasza współpraca miała wyglądać. Jak znajdziesz więcej czasu to napisz jak to widzisz i może uda nam się dojść do porozumienia.

Whiteye 2014-02-13 18:23:25
Nasze rozmowy mogą trochę potrwać, więc na razie proponuję wymianę handlową: OB w zamian za screeny morza pomiędzy kontynentem a wyspą (chodzi mi głównie o akwen na południe od moich ziem) i teren na wyspie na zachód od Twojego miasta przy oazie. Jeśli nie zgodzisz się na taki układ to dalej będziemy mogli rozmawiać na temat współpracy, ale OB podpiszemy jak dojdziemy do porozumienia. Z drugiej strony nawet jeśli teraz zgodzisz się na moja propozycję, a potem nie dojdziemy do porozumienia w sprawie współpracy, to i tak będziesz mógł zasiedlić resztę wyspy, bo ja nie mam zamiaru się tam pchać, jeśli nie będę dogadany z Tobą.

Bodek 2014-02-13 21:18:57
co do screenów to nie musisz negocjować na zasadzie wymiany handlowej
wystarczy poprosić

natomiast co do dalszej współpracy to jest dłuższa analiza potrzebna
Pod tytuałem "Jak Ty widzisz dalej to dyplo i jak sądzisz jak ono będzie wyglądać"

Ja mogę Ci tak to opisać jak ja to widzę i sam sobie wybierz miejsce w którym chcesz się znaleźć lub włączyć

Powstało kilka silnych bloków.
I najpierw kilka słów jak to wszystko subiektywnie widzę

Bodek 2014-02-13 21:25:03

Najgłośniejszy to blok Cheos-Forek i państwa które oni uważają za im sprzyjające.
Oni podbili najwięcej bo aż 2 sąsiadów.
Najcenniejszą rzeczą jaką zyskujesz na podboju na tej mapie nie jest sama startówka ale fat że znika chętny do zasiedlenia ziem spornych, czyli równik i wysp.
Oni to zyskali bo nie muszą się zastanawiać jak się dzielić tym terenem. Po prostu nie ma innych chętnych i tyle. Jendakże ich minus największy to czas. Oni potrzebują go duuuużo aby przetrawić tak wielki kąsek i te tereny zależne zasiedlić.
Liczą się teraz z innymi i namawiają do współpracy z sobą tworząc z siebie na forum wizję "najatrakcyjniejszych" sojuszników i kto nie z nami ten pajac/pierdoła/popychadło itp....

Podczas gdy tak naprawdę to właśnie Oni gdy podrosną nie będą już potrzebowali zupełnie nikogo bo sami będą więksi od każdego ich aktualnego "sojusznika"
Tutaj Plewan jest najlepszym przykładem. Stawiam każde pieniądze że miał on jasny układ z Zulusem gdy ten szedł na Bombla. Miał obiecane nienaruszalność granic i jakiś tam podział granicy. ALe podział granicy był ważny tak długo jak Zulus nie zmienił zdania ... potem się skończył.

DO tego bloku zapewne bardzo przyjazny jest Cent i Rudi.
Wnuczus dołączył teraz jako typowy potrzebny chwilowo do uwalenia Plewana. Ale bez wahania go poświęcą sprzedadzą jak tylko będzie to dla nich korzystne.
Ten blok 4 osobowy prawdopodobnie powiększy się o Pontiego choć on zapewne wcale tego nie chce ale sam go wepchnąłeś w ich ramiona wypowiadając im wojnę.

Do mnie się nie odzywa więc zapewne uważa że Cię nie zaatkuje w plecy. Gdyby widział taką szansę zapewne by tu działania silne dyplomatyczne podjął.

Każde inne państwo które oni do siebie przyciągną będzie miało rolę typowej przystawki bo ich tam do potencjalnego dowodzenia blokiem jest już aż za dużo i zapewne nie zgodzą się na dołączenie kogoś kto miałby tam odgrywać główniejsze od nich skrzypce.

Tyle o nich

Bodek 2014-02-13 21:35:48
Drugi blok to Kozodymcy.

Tutaj zapewne osią jest Rihiter - Scooby i oni dowodzą
Kto tam jest jeszcze tego nie wiem ale mogę się domyślać że wszyscy którzy roznoszą Islam. Zapewne ToyTom oraz Barteq. Raptorus raczej też tam jest ale to jest raczej uczestnictwo życzeniowe. Tzn on by chciał do nich należeć ale nigdy nie będzie. Zdradzą go szybciej niż można przypuszczać. Stawiam 0,5 Smirnofa że go znożuje Rihiter podczas najbliższych 50 tur.

Ten blok ma wbrew pozorom NAJWIĘKSZE szanse na zwycięstwo w tym dyplo.
Wręcz na tą chwilę ich zwycięstwo wydaje mi się pewne i nieuniknione.
Mogę Ci opisać jak ja bym tam grał o win i dlaczego nieuniknione ale to jest osobny wątek i osobny wpis.

Tak czy inaczej mają komfort i swobodnie zasiedlają środek bez żadnych oporów ze strony południa. Lary jak zwykle nic nie będzie walczył tylko pokrzyczy więc się nie postawi, Bobek i Jarek mają wojnę i są w pacie także też nic wysłać do centrum nie mogą.
Kozodymcy zajmą srodek i będą strasznie mocni.
Jedyne kto z nimi tam podjemie walke o centrum to Efe i dlatego ma moje pełne wpsarcie.

Rela Islam będzie wkrótce jedyną na świecie i sama się rozniesie, nikt temu nie przeciwdziała. Peter pozbawiając innych graczy reli uniemożliwił nam obronę poprzez włączenie teokracji - także na bank wkrótce rela sama zapuka do nas wszystkich. Potem tylko PA i głosowanie... i wtedy diero Cheos z Forkiem do mnie zapukają abym jednak pomógł bo koniec w 170 widać jak na dłoni...
ale nie pisz tego na forum to mój scenariusz i nie chcę aby się rozniósł.

Bodek 2014-02-13 21:48:42
Trzeci blok to ten który próbuję tworzyć wokół siebie
Jednakże moja zbyt silna pozycja w grze powoduje że wszyscy potencjalni sprzymierzeńcy od razu obawiają się opinii wasala także ni eidzie to zbyt dobrze.

Raczej nie sądze aby nóż w plecy wbił mi Efe, co do Ciebie nie jestem już taki pewny, ale pożyjemy zobaczymy.

Niestety na mnie będzie skupiony wzrok świata jako na liderze i jedyną szansą dla mnie jest opanowanie morza i zasiedlenie wyspy tak aby się odganiać flotą.
Na morzu stack katapek czy słoni już mi krzywdy nie zrobi bo to trzeba załadować dopłynąć można zatopić.. dużo można się nakombinować a na lądzie prosto kto ma więcej miast ten więcej woja natnie i liczbą zaleje.

Ja jestem przyzwyczajony do walki z wielką koalicją i dam sobie radę.
jednakże wykrawawiając się ciągle na walce nie oderwę się do reszty. Za to wykrwawię agresorów a na tym skorzystają - kozodymcy bo oni walczyć nie będą tylko siedzieć i się rozwijać i czekać na kto zwycięży ...

Jak ten blok ma wyglądać ? tutaj jestem otwarty na pomysły bo widzę Anglię w tym miejscu ale to już nie moja decyzja tylko Twoja. Będzie ciężko bo będzie ciśnienie duuuuuże na forum a i w grze zapowiada się krwawo, na pewno nie będzie nudy
Niestety cienko widze przyszłość rzymu czy w takim czy innym scenariuszu. Wiem że dla Ciebie to niedobrze bo się z nim dobrze dogadujesz i współpracujecie ale on się słabo rozwija i najzwyczajniej nie dotrzyma kroku w czasie... tak to widzę

Cheos już mi skaładał propozycję ataku na wasz blok z 2 stron jednakże odrzuciłem a teraz ma on prety więc Cheos poczeka i nic głupiego nei zrobi.
Zresztą on nie musi tu nikogo podbijać wystarczy że zasiedli to co już ma i to co jest w centrum i na wyspie przy nim.

Ale to nie o Cheosie miało być.
Co do terenów to ja cały czas podtrzymuję to co pisałem, miejsce na wyspie dla Ciebie jest i jest go niemało, jednakże tu nikt nie zginął i zapewne Rudi się też o ten teren upomni, centrum odpuścił (aż sensacyjnei dla mnie) więc o wyspę MUSI walczyć i będzie... niestety. Zajmie nie patrząć czy to "twoja" czy "moja" strefa. Bo to jest też Jego strefa i o drwi z naszych staleń

Bodek 2014-02-13 21:57:58
Czwarty blok to pacyfiści czyli Bobek Lary - tu aż nie wiem co napisać
Będą siedzieć i czekać aż się inni wytną. Tyle na ten temat. Nie pójdą nigdzie, nie zaatakują nikogo chyba że na ewidentnego sępa. Może wyspe skolonizują ?? nie wiem.

Na pewno będą popierać tego kto walczy z liderem w imię poprawności politycznej i tyle

Oprócz tego jest jeszcze Domel ?? nie wiem nawet gdzie i Barteq (ale ten chyba kozodymca) choć on może nie chcieć tam nic nie zdziałać w końcu w poprzednim dyplo był jednym z najlepszych...

Oczywiście może być jeszcze piąty blok Anglia-Rzym jako niezależny od nikogo i balansujący pomiędzy pozostałymi, jednakże uważam że dla Cheosa i Forka zawsze będziecie tylko krokiem na drodze do Bodka i albo przez was przejdą po dobroci albo siłą albo szantażem ale zapewne nie będziecie nigdy dla nich poważnym partnerem d rozmów a zawsze tylko "tymi na drodze do Bodzia"
I w sumie tylko moja śmierć może to zmienić. Jednakże jeśli ona nastąpi to już zupełnie nie będziecie mieć dla nich żadnego znaczenia i albo was dobiją albo zwarzywią albo oleją jako plankton bez znacznia dla gry ...

Bodek 2014-02-13 21:59:47
ale się rozpisałem :)
teraz Ty się pozastanawiaj i coś skrobnij

Whiteye 2014-02-13 23:23:40
Faktycznie sporo się rozpisałeś, ale ciągle nie dowiedziałem się tego, czego chciałem się dowiedzieć.

Wiem jak kształtują się obecnie koalicje. Zdaję sobie też sprawę z tego, że wraz z rozwojem sytuacji mogą się jeszcze one zmienić, ale ma to dla mnie znaczenie drugorzędne. W Dyplo jest sporo osób, z którymi mogę współpracować, kilka takich z którymi współpracować nie mam zamiaru, ale moja opinia na ich temat nie ma nic wspólnego z tym do jakiej koalicji należą.

Gram dla przyjemności, lubię liczyć sobie młotki i rozwijać się, nie mam też nic przeciwko wojnie, ale wkurzają mnie zdrady. Jest tak ponieważ bardzo nie lubię kiedy robi się ze mnie głupka, a jeszcze bardziej wkurza mnie świadomość że czas, który poświęciłem na rozmowy z daną osobą, okazuje się czasem zmarnowanym, bo ta od początku chciała mnie porobić. Sam nie jestem święty, bo w D7 sprzedałem nożyk Laremu (zrewanżowałem mu się za wycięty wcześniej numer), ale dopóki ktoś jest ze mną uczciwy, ja też taki jestem.

Możesz mi wierzyć albo nie, ale zdecydowałem się na współpracę z Tobą nie ze strachu, ale dlatego że uznałem, że mogę dzięki temu sporo się nauczyć. Później jednak okazało się że nie mam co liczyć na to, że będziesz się ze mną dzielił wiedzą. Dodatkowo zacząłeś działać na mają szkodę paląc "moje" chatki i zasiedlając "moja" część wyspy. Gdybyś pogadał o tym ze mną wcześniej, raczej bez problemu byśmy się dogadali - jeśli działa się w parze, czasami dobrze jest kiedy jedna osoba jest "kołem zamachowym", ale w takim przypadku bardzo ważne jest zaufanie, a działając za moimi plecami, zaufania nie zbudujesz. Do tego wszystkiego kilka razy przyłapałem Cię na ściemnianiu, a rozmawiając z sojusznikiem nie chcę się zastanawiać czy tym razem mówi prawdę, czy ściemnia.

Po grze przekonasz się, że przez dłuższy czas rozmowy z dalszymi sąsiadami ograniczałem do niezbędnego minimum, bo zakładałem że nasz układ będzie działał dobrze. Nie szukałem też kontaktu z Rudim i Efe, bo nie widziałem takiej potrzeby, ale teraz to się zmieniło. Cały czas mam nadzieję że się dogadamy, ale wolę dmuchać na zimne.

W tej chwili najważniejsze dla mnie jest pytanie czy jesteś w stanie spełnić dwa warunki, o których napisałem kilka dni temu. Jeśli możesz je zaakceptować, to współpraca między nami będzie układała się dobrze, jeśli są one dla Ciebie nie do zaakceptowania, to się nie dogadamy.

Co do wyspy to wiem że nie tylko my chcemy tam postawić miasta, ale we trójkę z Cholernikiem jesteśmy w stanie poradzić sobie z Rudim i Pontim. Jeśli dojdziemy do porozumienia to ważne dla mnie jest żebyś nie stawiał miast na przesmyku i na zachód od niego, bo sam nie chcę się pchać na teren Cholernika, tylko skupić się na zasiedleniu "działki" Gryza a potem, z Twoją pomocą, powalczyć o część wyspy teoretycznie należącą do Pontiego.

Bodek 2014-02-14 08:55:22
jak rozumiem chodzi Ci o te warunki :

"
1. zanim podejmiesz jakąś decyzję, która może mi zaszkodzić, najpierw rozmawiasz ze mną,
2. jeśli z jakichś powodów nie chcesz powiedzieć mi prawdy, zamiast ściemniać nie mówisz nic."

Więc tak
1. Nie widze problemu. Zgoda
2. Umówmy się tak. Jeśli zadasz mi jakieś pytanie co do którego nie będę mógł odpowiedzieć Ci szczerze do końca to po prostu napisze tutaj że odpowiedź jest sprzeczna z interesem narodowym Wikingów. - mam nadzieję że napiszę taką odpowiedź tylko jeden raz. (bo na tą chwilę mam w głowie tylko jedno pytanie które spełnia taki warunek) cała reszta wal i pytaj o co chcesz.

Co do strachu przede mną i dzielenia się wiedzą to sorki ale powiem Ci szczerze:

Nie uważam Cię za słabego gracza i nie chciałem się "wymądrzać" w stylu White zrób to, idź po tamto, nie rób tego....
Miałeś swój pomysł na start oparty na dużym i szybkim obrobieniu max żarełka i opasieniu miast. I dobrze. To był Twój pomysł i żebym nie wiem co Ci napisał to myślałbyś sobie
Bodek Ty się nie mądrzyj ja wiem jak mam się rozwinąć i mnie nie pouczaj.

Także wolałem żebyś sobie start zagrał sam mając całkowicie spokojne plecy
sam byłem ciekaw jak Ci to pójdzie

Ja zagrałem po swojemu i teraz sobie oceń i porównaj kto co i jak rozegrał.

Nie widzę oporów przed dzieleniem się wiedzą ale muszę w tym celu mieć pewność że nie zdrazisz mnie kiedyś , a na teraz jeszcze takiej pewności nie mam.
Napisałeś szczerze że nawiązujesz kontakt z Rudim i doceniam to.
Ja też dziś zakładam w takim razie tajny z Pontim. Możez po grze sprawdzić datę że do dziś żadnego kontaktu z nim nei miałem.
Absolutnie nie mam złych zamiarów ale jak sam napisałeś dmuchasz na zimne.

Napisz mi plis szczerze co się dzieje z waszymi słonikami i miastem w centrum ?

Whiteye 2014-02-14 09:20:09
Tak, chodziło mi o te warunki, o których napisałeś.

Sytuacja w centrum jest pod kontrolą, i jeśli tylko Cholernik nie wywinie żadnego numeru, a nie sądzę żeby to zrobił, miejscówka będzie nasza. Trzeba oczywiście brać pod uwagę, że będziemy mieć wyjątkowego pecha podczas ataku, ale wydaje mi się że zebraliśmy tam wystarczającą ilość wojska, żeby skasować miasto.

Jeśli kiedyś powiesz mi że nie chcesz odpowiedzieć na moje pytanie to się nie obrażę. Doceniam szczerość i zdecydowanie bardziej wolę taką odpowiedź niż ściemnianie.

Zdaję sobie sprawę z tego że mógłbym rozwijać się szybciej, ale takie tempo w pełni mi odpowiada. Obaj stawiamy sobie inne cele - Ty grasz o zwycięstwo, i w pewnym momencie bardzo zaryzykowałeś, co teraz zaczyna procentować. Dla mnie najważniejszy jest spokój, a póki co jestem spokojny. Wiem że w przyszłości tak silny sąsiad może być dla mnie zagrożeniem, ale do tego czasu zakładam że dogadam się albo z Tobą, albo z kimś kto, przynajmniej teoretycznie, zapewni mi bezpieczeństwo.

Jak będzie z wyspą? Wrzucisz mi screeny z drogą morską prowadzącą do niej? Zbudowałeś, albo masz zamiar budować, miasta na przesmyku albo na zachód od niego?

Bodek 2014-02-14 09:21:17
wrzuce Ci screeny po moje turce

Whiteye 2014-02-14 09:30:00
A co wyspą i miastami na niej?

Bodek 2014-02-14 09:31:03
no właśnie ci wrzucę screeny wyspy i miast na niej :)

Bodek 2014-02-14 11:40:29
ehhh
no cóż wklejam Ci te screeny ale naprawdę to jest tylko dla Twoich oczu
te same dostał Efe kilka tur temu
masz tu screen jak wygląda dopłynięcie do wyspy

a tu wygląd mojej zamorskiej kolonii

na teraz doszło jedno moje miasto po prawej stronie na wschód o cały moduł od tej pozycji także zamknąłem moduł z dwóch stron z prawej i z lewej miastami i mam nadzieję go zasidlić i obronić przed Rudim

Whiteye 2014-02-14 12:07:54
Dzięki.

Możemy się umówić że teren na zachód od przesmyku i wyspa z klejnotami pod nim jest moja?

Gdzie, według Ciebie, lepiej jest najpierw założyć miasto - na tej trzy-kratkowej poziomej wyspie, czy na wyspie "dużej"?

Bodek 2014-02-14 12:49:23
teren na zachód jest Twój
jednakże od razu zastrzegam sobie prawo do zorganizowania morskiej ekspedycji na ziemie cheosa
To dość odległa przyszłość ale jeśli by mi się coś tam daleko udało wywalczyć to zapewne bym zasiedlał

Ale to bardzo odległa przyszłość i tereny daleko od "twojego modułu"

Bodek 2014-02-14 12:55:40
mam ode Efe mape całego kontynentu na zachód od mojej kolonii
zaraz Ci wkleje
płyń czekam na Ciebie
tylko uważaj na łajby barbów bo naprawdę sa i atakują i weź jakieś wojo bo na wyspie też się barby kręcą
Co lokalizacji to zanim dopłyniesz to pomyślimy nad optymalnym ustawieniem
jest czas

Bodek 2014-02-14 13:03:19
Tu masz mapkę z dziś od dalekiego sojuszniczego kraju
Dumaj jak tu miasta nawciskać tak aby wszystko zająć

Whiteye 2014-02-14 13:17:58
Dzięki. Wieczorem zastanowię się jak poupychać miasta i wrzucę tu screena.

W pierwszym rzucie wysyłam dwie łódki, ale tylko jedna jest zapełniona, druga będzie robić za czujkę. Jak uda mi się wyhodować jakąś galerkę z promocją, to będą pływać razem, ale póki co nie chcę ryzykować ze do walki stanie ta z ładunkiem.

Z Cheosem nie chcę walczyć, więc nie mam żadnych roszczeń co do jego terenów. Wiem że sytuacja może się różnie rozwinąć, i że w pewnym momencie mogę zostać zmuszony do walki, ale póki co nie spieszy mi sie do niej. Idealnie dla mnie by było gdyby udało mi się utrzymać Tobie kroku na tyle, że byłbym pomocny podczas Twoich "wypraw". Mam imperialistycznego przywódcę, szybciej dostaję generałów, więc warto by było z tej cechy skorzystać, a żeby to zrobić, muszę jak najwięcej walczyć.

Whiteye 2014-02-14 21:32:31

Bodek 2014-02-16 14:01:35
wysłałem Ci propozycję handlową dla Ciebie korzystną
Ja i tak koniki mam choć ich w handlu u mnie nie widać :)
taki mały trick

Whiteye 2014-02-16 14:11:08
A jak wygląda sytuacja na wyspie?

Bodek 2014-02-16 16:38:10
zalozyl miasto na gorce
podciagnal 2 lajby i szachuje mi miasto az sie boje drgnac bo nie wiem co ma na lodkach. dopoki nie sciagne posilkow nie zaryzykuje wyprawy bo ryzyko ze wojo wysypie sie z lodek jest duze i zagrozenie dla mnie bardzo realne

Whiteye 2014-02-16 18:48:09
Jak długo obowiązywać będzie nasza wymiana? 10 tur czy dłużej?

Bodek 2014-02-16 22:01:24
Nie bardzo rozumiem o co chodzi ?
chcesz odzyskać konie czy nie zależy Ci na diamentach ?
Ja oferuje Ci diamenty jako rozweselacz do miast za damro i na zawsze.
O konie poprosiłem tylko dlatego że swoje "ukryłem" i na wszelki wypadek wolę mieć drugie w rezerwie ale to typowe dmuchanie na zimne i nie są mi te koniki od Ciebie do niczego zupełnie potrzebne gdyż mam swoje.

Whiteye 2014-02-16 22:26:57
Koni nie potrzebuję, bo mam jeszcze jedne. Zastanawiałem się po prostu jak długo będę miał diamenty, bo chciałem wiedzieć jak zaplanować rozwój miast. Skoro dostałem je na zawsze, to nie pozostaje mi nic innego jak podziękować ;]

Bodek 2014-02-17 09:10:52
oo
moje przewidywania co do tego że wbiją nóż w plecy Raptorusowi spełniają się szybciej niż sądziłem.
Mam nadzieję że coś umie wobronie i stawi opór i ma wojsko... a nie da się skonsumować w kilka turek jak pierdołka

ToyToy jest następny ciekawe tylko za ile turek

Oni po prostu szczycą się tym że są łamipaktami i wręcz nie potrafią inaczej zagrać i niż nakłamać sąsiadowi a następnie wbić nóż.

Bodek 2014-02-19 10:36:24
Sytuacja na wyspie się poprawia
przyczółek francuzki skasowany aczkolwiek straty były i ciągle łódkami krąży

Bodek 2014-02-19 13:13:31
i kolejny z nożowany u ***ów

szybko im to pójdzie, błyskawicznie....

Whiteye 2014-02-19 14:12:20
Miałeś jakieś ustalenia z Rudim że sie tak oburzył na forum?
Kiedy mogę do Ciebie zadzwonić?

Bodek 2014-02-19 14:45:06
żadnych ustaleń

a na forum się oburzył żeby ponowić presję
patrzcie Bodek zły spalił mi miasto i złamał jakieś ustalenia... a żadnych nie było absolutnie poza tym że mamy wojnę od dawien dawna

Whiteye 2014-02-20 08:42:42
Sprawdziłem to o czym wczoraj rozmawialiśmy i okazało się że taki numer nie przejdzie.

Bodek 2014-02-21 09:32:56
pchnij szpiega na południowy brzeg wyspy.

Rudi przegrał bitwę ale nie wojnę. Utracił miasto i przyczółek ale ewakuował się na łódki i gdzieś popłynął. Sprawdzaj i szukaj czy gdzieś przyczółku na naszej wsypie nie zakłada.
I daj screena z tym jak planujesz miasta.

Whiteye 2014-02-21 09:48:53
Pierwsze miasto tam gdzie Ty założyłeś swoje, koło oazy, ale nie pod świniami, tylko na wschód od nich. Drugie na południowym brzegu, na zalesionej górce, na wschód od krówek.

Szpieg tam się już kręci.

Bodek 2014-02-21 14:16:11
to miasto na południowym brzegu to nad wyraz optymistyczne jest...
tam naprawdę się kręci flota Rudiego i trzeba uważać na desanty

Whiteye 2014-02-21 14:35:27
Wiem że to ryzykowne, ale nie chcę żeby swoje miasto tam założył Ponti. Ogólnie na wyspie Ponti wydaje mi się większym zagrożeniem niż Rudi, który pewnie skupi się na walce z Tobą.

Whiteye 2014-02-21 23:30:07
Mogę przepłynąć kutrem wzdłuż Twoich wysepek?

Bodek 2014-02-22 16:47:13
płyń

Whiteye 2014-02-22 18:20:00
Dzięki. Dasz mi znać gdyby koło wyspy z klejnotami pojawiła się jakaś galera barbów? Będę tamtędy przepływał swoją galerą z setem i nie chciałbym się nadziać.

ScoobyDoo 

Bodek 2014-02-24 13:25:21
właśnie tam przec chwilą jedną zatopiłem więc mam adzieję że chwilowo innych nie ma

Bodek 2014-02-25 12:41:34
ale **** wyszła z tym wyrzuceniem z gry

aż szkoda słów :(

Bodek 2014-03-03 17:03:16
jest czarna galera kolejna tuż za twoim kutrem

ależ ich się tu kręci :(

Bodek 2014-03-04 21:12:52
sprawdź no szpiegiem czy się gdzieś tam francuz nie osiedla...

ma sobie popłynąć w cholerę na drugą wyspę ale zniknął mi z oczu
Jeśli by się zamierzał osiedlać na naszej wyspie to dawaj znać
On jest cre jak się zakorzeni to ciężko go będzie wyrwać

Whiteye 2014-03-04 22:26:07
Ok, będę się kręcił wzdłuż południowego brzegu. Rudi napisał że osiedli się na następnej wyspie, czy w następnym sektorze "naszej" wyspy?

Bodek 2014-03-04 23:44:31
dałem mu dość jasno do zrozumienia że ta wyspa jest nasza i jeśli chce mieć z nami spokój to ma płynąć na następną

aczkolwiek on naprawdę zainwestował dużo we flotę (aż jestem zaskoczony że ktoś jeszcze oprócz mnie tyle natrzepał) i teraz zniknął mi z wizji.

Nie wiem gdzie popłynął ale wojsko zabrał i z tego co widziałem to na łódkach ma:
minimum 3 axy, 2 rydwany 3 worki i 2 sety
prawdopodobnie więcej axów
Przestraszył się dopiero jak wysadziłem katapkę na wyspie

bądź czujny

Bodek 2014-03-06 13:05:03
Ponti i Rudi założyli wczoraj po nowym mieście :kwasny:
zapewne kolonizują wyspy
szukać, szukać, szukać

Whiteye 2014-03-06 19:12:25

Nie pisz na razie nic Rudiemu. Jeśli zorientuje się, że wiem o jego jednostkach, może mi wypowiedzieć dzisiaj wojnę, a tego chciałbym uniknąć.

Bodek 2014-03-06 21:04:03
no cóż
nie ma innej opcji trzeba go zlać
niech założy miasto to już będzie seta kolejnego w plecy
mam nadzieję że masz coś na pokładzie aby zdesantować się z morza

i ustalmy jak chcemy się ruszać przed nim czy po

Whiteye 2014-03-06 21:38:19
Na łódce mam 2 axy i seta. Jeśli Rudi dzisiaj postawi miasto, to jutro wyładuję axy na zalesionej górce. Na wojnie wolałbym być drugi, ale zobaczymy czy Rudi mnie nie uprzedzi.

Bodek 2014-03-06 22:05:14
no to dla mnie jest zasadnicza informacja czy mam się logować przed nim czy po nim

CO do sytuacji taktycznej to on nie wie że Ty wiesz i to jest Twój plus
Rudi założy miasto w zależności od tego czy się Ciebie obawia czy nie.

Jeśli się obawia to założy tam gdzie stoi aby nei było portem i nie można go było desantować prosto z wody. WIe że tutaj na morzu nie popływa sobie i tak.
Jeśli się nie spodziewa problemów to założy na lewo po skosie port.
Taka lokalizaja dla niego to raj bo n jest CRE i obejmie i świnki i oaze i srebro i kamień i mnóstwo lasów do wycinki.
Jest jeszcze opcja że wejdzie na górkę rydwanem, zobaczy twoją łódkę i się wycofa...

No nic
ja wojsko zbieram i będę gotowy

Mówiłem Ci że my sobie możemy wyspy dzielić a przypłynie Rudi się osiedli nie patrząc na nasze plany.

Zastanów się jak z kolejnością na wojnie bo muszę wiedzieć jak się ustawiać

Whiteye 2014-03-06 23:52:28
Wygląda na to że Rudi próbował zamaskować w civstats postawienie miasta, ale mu nie wyszło.

Na wojnie wolę być drugi. Teoretycznie mógłbym zaklepać sobie kolejność tuż po przeładowaniu na forum, ale chyba zaryzykuję i poczekam aż Rudi zrobi turę. Gdyby chciał wypowiedzieć mi wojnę, żeby ruszać się na niej jako drugi, to już by to zrobił.

Whiteye 2014-03-07 12:42:18
Jeśli Rudi nie ma szpiega koło moich galer, to nie powinien ich widzieć, ale mógł wejść wczoraj jakimiś jednostkami na srebro, i zrobić tam drogę, więc dzisiaj mógłby wejść nimi do nowego miasta. Chyba faktycznie lepiej będzie jeśli zaloguję się przed nim i zobaczę jak wygląda sytuacja.

Whiteye 2014-03-07 16:52:23

Whiteye 2014-03-08 14:36:13

Bodek 2014-03-08 16:15:38
cały czas patrzę i niedowierzam

tragicznie cię los nie lubi skoro jedym rydwanem obronił się przed 2 axami i to na zalesionej gorce staly i jeszcze ci seta drapnie... i straciłeś 2 statki
masakra

na dodatek on wstawi speara do miasta na gorce i rydwanami nie zaatakuje...
ma tu 3 worki
lasy wytnie na kolejne speary lub katapki i zakorzeni się tu na dobre

tragicznie to poszło, naprawdę

Zagadałem do niego na tajnych że nie chcę się tumieszać ale zainterweniuje za chwilkę
Może choć seta Ci to ocali bo szkoda jak diabli
założyłbyś sobie miasto przy kukurydzy i choć byś jakieś korzenie tu zapuścił
Aczkolwiek ja na jego miejscu nie bawiłbym się w litość i seta zgarnął..

fatalnie to Ci poszło :(

Whiteye 2014-03-08 16:37:21
Z setam dałem ciała, bo mogłem go skasować, a tak Rudi będzie miał worka za darmo.

Skupię się teraz na zasiedleniu równika i odbudowaniu floty. Jak będziesz gotowy do jakiejś większej akcji na wyspie to daj znać.

Bodek 2014-03-09 21:03:57
trzeba bardzo ostrożnie i dokładnie przemyśleć obecną sytuację na wyspie
Rudi wykazał się bardzo dużą dozą dobrej woli darowując życie twojemu setowi
ja na jego miejscu na bank bym się nie ugiął nawet pod presją starszego brata...

teraz seta ocaliłeś ale trzeba tu grać naprawdę delikatnie

gdzie planujesz założyć to miasto cudem ocalone i dlaczego tam ?
bo ja mam sporą zagwozdkę bo są 3 co najmniej dobre sposoby rozstawienia

Bodek 2014-03-09 21:05:13
a i jakies straty w szturmie w centrum miałeś ??
tak z ciekawości

Whiteye 2014-03-09 21:35:26
Ja widzę tylko jedną sensowną lokalizację dla tego miasta - górka na której stoi set. Stawiając je na zachód od kukurydzy, praktycznie pozbawiam się możliwości zbudowania fortu na przesmyku, a postawienie go na południe od górki było by bardzo agresywne względem Rudiego.

W ataku na miasto barbów Cholernik stracił dwa prety, ja nie straciłem nic.

Bodek 2014-03-09 21:38:14

To tak kilka moich przemyśleń
Pierwsza najbardziej oczywista lokalizacja to pomarańczowa 1.
Jest natychmiastowe żarełko i surowiec kalendarzowy i górka - super lokalizacja
Jednak to wywoła najprostszą reakcję Rudiego i postawi swoje miasto następne na niebieskiej 1 n marmurze. On jest Cre i przepchnie się momentalnie pod sam twój nos i trzeba się będzie nawet bez walki ewakuować z miasta bo będzie groziło uderzenie z jego katap po jego własnej kulturze. Na dodatek odetnie mnie od Ciebie. Zanim tu dopłyniesz workiem i zetniesz monument i skoczy ci kultura to miną wieeeki... i Rudi będzie miał masę okazji aby to miasto zjarać.

Wariant 2 to klasyczne miasto "zjadacz przestrzeni"
uniemożliwia założenie jakiegokolwiek miasta już tutaj.
Nie ma żarcia bez skoku kultury czyli długo nie będzie rosło.
ALe Rudi już nic tu nie założy nawet na północnym brzegu i jest to miasto-kanał czyli mogę od ręki przepłynąć do niego.
Niestety to jest lokalizacja wybitnie wojenna i Rudi będzie to wiedział że moje statki chcą się tedy przeprawić do niego i zapewne je spali jeszcze szycniej niż wariant 1.Aczkolwiek jakby się utrzymało... to byśmy go nieźle trzymali w szachu.

No i wariant 3
to wciśnięcie tu dwu twoich miast
niestety pierwsze trzeba by założyć 3a. Ono jest fajne bo kultura Twoja będzie cię chronić i jest żarcie od startu do obrobienia ...
ale jest ryzyko że wtedy pozycję 3b zgarnie Rudi nie pytając nas o zgodę i się zafortyfikuje na górce, przepchnie kulturą cały przesmyk i wkrótce sam założy swoje na ruinach twojego spalonego 3a.

Aczkolwiek ten wariant byłby realny gdybyśmy jakoś się z Rudim ugadali
jednakże miasto 3b do czasu przepchnięcie kultury jest mega bezbronne i narażone na atak i w zasadzie jest na jego łasce i niełasce cały czas...
ciężka decyzja
ale że set cudem ocalał to może i coś dobrego z tego wyciągniesz

Whiteye 2014-03-09 22:01:22
Gdyby Rudi zgodził się żebym postawił miasta w punktach 3A i 3B (bez jego zgody nie miało by to sensu, bo miasto 3B było by nie do wybronienia), to równie dobrze może zgodzić się na miasta na kółkach pomarańczowym i niebieskim, dlatego wydaje mi się że najlepiej będzie postawić je tam gdzie stoję, a potem rozmawiać.

Problem w tym że takie rozmowy wymagały by jakichś deklaracji z mojej strony, a nie chcę zapewniać Rudiego, że sprawa jest zamknięta, rozmawiając jednocześnie z Tobą na temat ataku na niego.

Bodek 2014-03-09 22:03:55
no wiesz .... to jest dyplo
set ci ocalał tylko dzięki ściemnianiu na tajnych

Whiteye 2014-03-09 22:15:10
Ściemnianie wolę zostawić fachowcom ;]

Jeśli teraz będę zapewniał Rudiego, że wszystko jest ok, planując jednocześnie atak na niego, to równie dobrze później będę mógł zapewniać Ciebie, że jesteśmy sojusznikami, rozmawiając jednocześnie z Cheosem albo Rihiterem na temat ataku na Ciebie. Wiem że to jest dyplo, i takie numery są tu na porządku dziennym, ale dla mnie najważniejsza jest zabawa i nie chcę okłamywać kogoś, kto mnie nie okłamał.

Bodek 2014-03-10 00:19:10
w dyplo nie należy palić mostów
tzn nigdy nie wiadomo czy kiedyś jednak Rudi nie okaże się dla nas potrzebny
na tą chwilę i tak nie masz tu wojska w okolicy także porozmawiać z Rudim nie zaszkodzi
Naprawdę okazał masę dobrej woli

ale secik nie śmierdzi
a rudi nie ma worka a powinien go mieć

Whiteye 2014-03-10 08:11:12
Dla mnie nie jest problemem dogadać się z Rudim, ale jeśli się z nim dogadam, to nie chcę za chwilę wypowiadać mu wojny. Jeśli jesteś pewny, że nie chcesz z nim walczyć, albo podczas wojny nie będziesz potrzebował mojej pomocy, to mogę zaproponować mu, że stawiam miasta na niebieskim i pomarańczowym kółku, dodatkowo zajmuję wyspę z diamentami, i temat mamy zamknięty. W takiej sytuacji, jeśli on wypowie Ci wojnę to będę mógł z nim bez problemu walczyć, ale nie chcę łamać naszych ustaleń z własnej inicjatywy.

Bodek 2014-03-10 09:30:21
Powtórzę też tutaj aby pozostało dla potomnych
Ja z Rudim na teraz sporu nie mam.
DO zalewów się nie zbliża, z wyspy go wyparłem
jedynym punktem który mnie pcha w stronę wojny są wasze spory terytorialne
jak się dogadacie jakoś to ja nie będę na Rudiego płynął, mam kilka innych "ciekawszych" kąsków na oku.

Jeśli się nie dogadacie to niestety nie będę miał wyboru i udzielę Ci wsparcia w wojnie z Rudim. W razie wojny Anglia v Francja
Wikingowie staną po stronie Anglii
reszta w waszych rękach.

Whiteye 2014-03-11 07:58:34
Wypowiesz wojnę Francji? Rudi nie odpowiedział na moją propozycję, więc pewnie będzie próbował spalić moje miasto, a teraz mógłby to zrobić bez żadnego ryzyka.

Bodek 2014-03-11 12:36:49
screen centrum

Whiteye 2014-03-11 12:48:22

Bodek 2014-03-11 12:56:23
tiaaa
widze że diamenty Twoje i koniec :)
to może moja propozycja do rozmowy

Whiteye 2014-03-11 13:02:55
ekhm

Między nami są dwa złoża diamentów - jedno na pustyni, drugie na wyspie. Skoro wziąłeś te na wyspie, to dobrze by było gdyby te koło równika przypadły mi. Poza tym przy proponowanym przez Ciebie układzie dostajesz na starcie co najmniej 390 młotków ze ścinki, a ja 90. Jeśli postawię miasta tam gdzie zaznaczyłem to podział lasów będzie zdecydowanie bardziej wyrównany.

Bodek 2014-03-11 13:06:06
a co ze złożem gemsów które aktualnie chce zagarnąć Rudi ??

Whiteye 2014-03-11 13:21:59
Jeśli dogadamy się z Rudim, to miejscówkę na wyspie z klejnotami dostanę w zamian za rezygnacji z miejscówki koło oazy na północnym brzegu. Jeśli sie nie dogadamy, to miasta na wyspie długo nie postawię.

Bodek 2014-03-11 13:32:44
White sytuacja na wyspie mocna się zmieniła
i istnieje całkiem realna szansa że Rudi nie tylko utrzyma się na oazie na północy ale również skolonizuje diamentową wyspę

Dla mnie byłoby to bardzo niefajne bo o ile twoje miasto tam jestem w stanie znieść to miasta creatywnego Rudiego nie zdzierżę
Stąd moje pytanie w powiązaniu do rozmowy o podziale centrum

Na tą chwilę Twoje możliwości skolonizowania tamtej wyspy wynoszą niewiele ponad zero.
Rudi nie odpowiada i zapewne już tam płynie z setem i zastozuje taktykę faktów dokonanych, po prostu założy tam miasto.
Tego nie ścierpię i zapewne przystąpię do walki o południowe diamenty

Średnio wierzę aby Rudi podarował Ci południowe diamenty w ramach ugadania a jeśli nawet to i tak wie że nie masz jak założyć tam miasta w sesnownym krótkim czasie... stąd moja rozmowa o tamtych gemsach w połączeniu z rozmową o centrum.

Co do centrum to fajnie by było gdybyś założył miasto o jedną kratkę w lewo od 1A a ja swoję przesunę w o jeden w prawo.
W ten sposób nie będziemy się tu musieli przepychać kulturą a gemsy będą twoje

Whiteye 2014-03-11 13:46:41
"Podział" terenów na wyspie był dla Ciebie bardzo korzystny, więc chciałbym żebyśmy tereny na równiku podzielili równo, a równy podział to taki, kiedy obaj stawiamy swoje miasta obok lasu i jeden z nas wstrzymuje się ze skokiem kultury w "górnym" mieście, a drugi w "dolnym".

Jeśli zdecydujesz się na wojnę z Rudim, to przy odpowiednim przygotowaniu nie powinniśmy mieć problemu z wyparciem go z wyspy, a potem wystarczy, że przerzucimy część floty na południowe morze, i Rudi nie będzie w stanie nam nic zrobić. Wyspę z diamentami już wcześniej zgodziłeś się mi oddać, i chciałbym żeby tak zostało.

Jeśli za każdym nasze rozmowy mają tak wyglądać, że będę musiał walczyć o sprawiedliwy podział, to sobie je darujmy. Nie potrzebujesz mojej zgody, żeby zasiedlić wyspę z diamentami i nie potrzebujesz jej żeby zgarnąć cały las przy równiku.

Bodek 2014-03-11 15:13:22
wyspę z diamentami zgodziłem się oddać Tobie, nie Rudiemu

to jest zasadnicza różnica
ale to jest taka sama zmiana sytuacji jak Ty powiedziałeś na starcie, zmieniło się i teraz .. tu cała opowieśc z townem..
teraz też zmieniło się
Miało być spokojnie na wyspie i miały być Twoje miasta obok moich, nie musiałbym trzymać woja

Tak się random ułożył że Rudi się okopuje mocno na wyspie i jak na moje oko to Twoje możliwości zasiedlenia południowych diamentów są ...znikome

To nie jest moja złośliwość tylko takie są fakty, nie dysponujesz tam żadną flotą a ja nie zasiedlam południowych diamentów bo miały być twoje
skończy się tak że za chwilkę przypłynie tam Rudi i założy miasto bez pytania kogokolwiek o zgodę

Teoretycznie mogę uprzedzić jego ruch i jego postawić w takiej sytuacji
Ty nie możesz, stąd moja rozmowa o południowych diamentach

co do centrum to jak rozumiem ty stawiasz swoje miasta na pozycji 2 i 1A a ja swoje odpowiednio o dwie kratki w prawo.

Whiteye 2014-03-11 15:35:49
Jeśli mamy równo podzielić miejscówki na równiku to mamy dwie opcje:

Bodek 2014-03-11 15:59:48
ja nie mam możliwości postawienia miasta na linii marmuru bo za blisko do kolejnego

a w ogóle to czemu najprostszy podział poprostej nie jest niby po równo ?
ty stawiasz na 1A i 2 a ja o 2 kratki w prawo
ty miasto w lewy skos pod gemsami ja w prawy skos pod owcami

Bodek 2014-03-11 16:04:40
a jak już takdokładnie liczysz to
policz kratki od bobrów twoich i moich ile to jest po równo ??
cztery zalewy od bobrów jest po równo od każdego
piąty rząd to już jest wspólny do podziału

Whiteye 2014-03-11 16:50:51
Możesz zaznaczyć swoje propozycje na mapie?

Bodek 2014-03-11 22:19:51
policzyłem już super dokładnie na Twoje życzenie to "po równo" co do kratki
osią symetrii jest miasto barbów na boberkach

Każdy ma 4 kratki z zalewami do spornych gemsów
do tego każdy ma symetrycznie żarcie krowy/swinie następnie kamien/marmur i ponownie zarcie ryz/owce.
Sporna jest piąta linia z diamentami.
Twoje propozycje są takie że ja mam zakładać miasta na 2 linii mojej a Ty swoje na 4 - to ja nie wiem jak to jest po równo

Whiteye 2014-03-11 23:29:02

Dla mnie osią symetrii jest linia będąca przedłużeniem pasma gór oddzielających nasze państwa, przebiegająca przez owce i dzieląca las na 2 równe części. O tym czy podział tego terenu będzie równy nie zdecyduje to czy postawimy miasto kratkę w prawo czy w lewo, bo to ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze są w tej chili lasy, a Ty nie chcesz ich równo podzielić.

Jeśli postawimy miasta tak jak proponuję, i poczekasz ze skokiem kultury w swojej "jedynce" na skok w mojej, to każdy z nas dostanie po 9 kratek lasu i to uważam za sprawiedliwe rozwiązanie.

Przy pierwszym "podziale" dostałeś klejnoty, drugiego nie było, bo sam sobie zająłeś połowę mojej miejscówki na wyspie, teraz też muszę się walczyć o każdą kratkę lasu. Gram dla przyjemności i nie chce mi się marnować czasu i wkurzać się, targując się z sojusznikiem. Jeśli chcesz to postaw miasto na wyspie z klejnotami i zasiedl teren na równiku tak jak chcesz.

Bodek 2014-03-12 14:34:16
Na początek jedna rzecz:
mam nadzieje że robisz wojo w tym mieście na wyspie a nie jakiś budynek i gdy tylko miasto wzrośnie do 2 to dotniesz axa/speara...

To jest teren na wprost Ciebie w cetrum
Wszyscy mają tak samo symetrycznie. Żółte kólka to były miasta barbów, między nimi jest 4 kratki z zalewami i od miasta barbów do miasta barbów jest akurat po 2 żarcia krówki/świnki ryż/kukurydza i po jednym surowcu kamyk/marmur
Ilość lasów u każdego jest taka sama i ich rozmieszczenie. Wszystkie złota i gemsy są w strefach między graczami.

Na naszej granicy zająłem gemsy i dlatego tutaj się zgadzam abyś ty zajął te środkowe gemsy.
Lasów każdy z nas ma dokładnie tyle samo plus sporne w pasie po mieście z barbami.
Nie wiem czemu przyjmujesz że nie dość że bierzesz wszystkie lasy na linii miasta barbów to jeszcze chcesz zająć te po mojej stronie.

Ja jestem skłonny się zgodzić abyś zajął sobie lasy ze strefy spornej (tej z linii gemsów) - jednakże jest to już moje ustępstwo wobez anglii gdyż idąc twoją metodą "po równo" to ja powinieniem móc wyciąć np. te pod gemsami a ty te nad nimi) z pasa linii gemsów.

zupełnie nie wiem czemu ty chcesz jeszcze u siebie te lasy po mojej stronie ?

Whiteye 2014-03-12 14:48:44
Nie potrzebuję kolejnych ustępstw z Twojej strony. Tak jak napisałem wcześniej - zbuduj miasta tam gdzie chcesz, zasiedl wyspę z diamentami i zamknijmy temat. Mi na prawdę szkoda jest czasu i nerwów na targowanie się o kilka kratek terenu.

Bodek 2014-03-13 20:17:55
qrde w miescie i okolicach az 4 longi
2 w miescie i tuz pod miastem
jednego dziś ubilem ale drugi z sila 4.8 i promocja CD prawdopodobnie wejdzie d omiasta ... gdzi jesteś i czy jest tez rzym z pretami ?

Whiteye 2014-03-13 20:40:50
Pod miastem mam 3 katapki i 2 prety Cholernika. Jutro będą 2 axy, pojutrze następne 2. Co i kiedy będziesz miał pod miastem?

Bodek 2014-03-13 22:33:44
jestem 2 kratki za miastem idzie słoń 3-4 axy i 3 katapy i rydwany
ale spowolnił mnie ten cheos i musiałem lekko rozproszyć wojo bo nie wiem czy coś jeszcze tam sienie czai. Słoń niestety ciężko ranny i musi się podleczyć jak będą zdejmować obrone katapki ale dziś zabił longa w lesie bo by wszedł kolejny obronca do miasta.
Notabene na jednej z tych rannych galer które cie zatopily wtopila tez moja galerka... na 95% na zwycięstwo... masakra

Whiteye 2014-03-14 08:48:47
Cały czas nie wiem na czym stoję, a chciałbym wiedzieć jak będzie wyglądała nasza współpraca. Jak będziesz miał trochę czasu to zastanów się jak to widzisz, a w weekend zgadamy się przez telefon i pogadamy na ten temat.

ScoobyDoo 

Bodek 2014-03-14 09:13:04
Dobra:

1. Nie zakładam i nie zamierzam zajmować południowych gemsów na wyspie - są Twoje. Ale Bóg mi świadkiem że jak ich nie zajmiesz w sensownym czasie to się wkurzę. Podsumowując SĄ TWOJE -całkowicie i bezsprzecznie tylko je zasiedl Ty nie Rudi.

2. Wojna z Rudim - mi potrzebna do szczęścia nie jest bo go generalnie wyparłem ale....
teraz sami się do nas zgłosili sąsiedzi Rudiego z planem wspólnej akcji, jak ją odrzucimy to się zgłoszą do łamipaktów po pomoc i się ugadają. Zatem szykujemy się na wojnę z Francją i to taką do końca. Ja ciągnę słoniki na wyspę, będziemy Rudiego brali w 3 ognie.

3. Centrum - po zdjęciu miasta barbów proponuję się podleczyć jeśli będzie trzeba i dawaj na północ połączonym stackiem. Na Francję. Jeśli rzeczywiście Holandia i HRE się dołączą to Rudi będzie musiał odpuścić wyspę i ratować "ojczyznę". Dzięki temu będziesz miał swój cały sektor a wyspie.

4. Miasta w centrum - nie cofnę się na linię marmuru bo po prostu za blisko mojego tylkego miasta. Stawiam swoje o 2 kratki w prawo od twoich. Cały pas ziemi na wysokości gemsów jest Twój, dalej tam gdzie owce proponuję aby był teren wikingów.

5. Jak masz moce to buduj drogę na północ workami już teraz abyśmy szybciej szli i mogli ewentualnie zawrócić.

6. Nie wiem czemu Rzym tak swobodnie i bezstresowo nagina tymi pretami henhen ale powinien się raczej skupić na zajmowaniu centrum w stronę Cheosa zanim tamten to zajmie (lub Ponti)

7. Na morzu będzie niezła jadka bo naprawdę Rudi nastrugał tej floty :( a u nas same barby się kręcą cholera

8. Nie zdradzę Cię, nie znożuję, nie zaatakuję żeby mi nie wiem jakie skarby obiecywali. Najwyżej przyjdzie nam na dnie z honorem lec. A koalicja się montuję zapewne megaliczna.

9. Jeśli byś miał wolne moce naukowe (w co wątpię ale może) to możesz iść po relę, chętnie przyjmę i rozniosę u siebie wszytsko byle nie kozy.

10. Celtowie są z nami i będą oni wielką potęgą w tej grze, zapewniam Cię o tym.

11. Musisz wreszcie naciąć słoooooni. Masz mega popa w maistach a ja tnę równo z glebą miasta. Wymyśl dotnij, nie żałuj ludków, szybko odrosną a wojo potrzebne na szybko.

12. Koniec rozmów z Francją, nie odpowiadam na jego prośby poza zdawkowym : zastanowię się i nie wiem.
To wróg ale i wroga trzeba umieć cenić, naprawdę dobrze zagrał początek :szacun: ale miał pecha że trafił akurat na Wikingów na wprost.
Nie będziemy go okłamywać w żaden sposób, po prostu cisza w eterze

Whiteye 2014-03-14 14:22:57

Jeśli w północnym mieście wstrzymasz się ze skokiem kultury, to po skoku kultury w moim północnym mieście obejmę nią lasy. 2 z nich zetnę, 1 zostawię dla Ciebie, więc obaj będziemy mogli ściąć po 8 lasów. Pasuje?

Whiteye 2014-03-15 14:58:20
Brak odpowiedzi też jest odpowiedzią.

Wróćmy do mojej wcześniejszej propozycji - stawiaj miasta tam gdzie chcesz. Rozmowy na temat wyspy wznowimy jak sytuacja się wyjaśni.

Bodek 2014-03-15 16:31:14
brak odpowiedzi w piątek wieczorem wynika z tego że nie zajmowałem się dyplo bo miałem inne sprawy

White
powiem ci szczerze że gdybyś choć połowę tej werwy i zapału (którą zajmuje ci dzielenie lasów) przekładał na budowę floty to zająłbyś wyspę 10 tur wcześniej od Rudiego i tam miałbyś nie jeden czy dwa lasy tylko z 10, które on teraz ścina na wojsko przeciwko nam.

Nie będę się sprzeczał o dwa lasy w centrum, załóż zetnij
Ja i tak północnego miasta w centrum zbyt szybko nie założę bo set idzie na pozycje południową.

Co do wypsy to sama się sytuacja nie wyjaśni tylko trzeba iść z wojem i to robię
Mam nadzieję że i twoje wojsko tam się również pojawi w sensownej ilości.

Także zakończmy spór o 2 kratki lasu które mają znaczenie znikome (po prostu zetnij je) i zacznijmy wreszcie rozmawiać o tym jak zająć wyspę.
Kiedy i wjakim składzie tam dotrzesz ?

Whiteye 2014-03-15 21:01:07
Na wyspie mógłbym być wcześniej, gdybyś wcześniej powiedział mi, że można tam dopłynąć. Gdyby moje dwa axy wygrały z jednym rydwanem, sytuacja też była by inna.

Juto wyładuję na wyspie dwa rydwany i spira. W ciągu 5-6 tur dopłyną tam 3 axy i 2 katapki, kolejnego axa będę mógł ściąć za 3 tury.

Whiteye 2014-03-16 15:21:30
Miasto barbów padło, Cholernik stracił tylko 1 preta.

Mogę teraz wysłać na północ 6 axów i 2 rydwany, ale dobrze by było poczekać aż podleczysz słonia, żebyśmy mieli jakąś obronę przed rydwanami.

Bodek 2014-03-16 16:54:43
słoń się leczy, jest medyk więc pójdzie szybko
zanim drogi zbudujecie dojdą jeszcze 2 i sword

Rudi chyba zamierza na wyspie szturmować miasto barbów z longami, oby tam się podkrwawił
Niestety babry zatopiły mi 2 galery na minimalnych szansach własnych przez co na wyspe za dużo nie dośle świeżych wojsk ale z samej bieżącej produkcji będą 2 slonie i 2 axy plus już jest katapa i te 4 rydwany
tyle musi na start wystarczyć, dawaj rozpoznanie szpiegiem co on tam ma

Bodek 2014-03-17 15:26:07
słoń w następnej wyleczony
daj no screena tutaj jak tam te drogi są budowane bo jutro to już ruszamy.
a i daj mi info na którą turę podepniesz gemsy bo mam jednego oczekującego na gemsy w kolejce od dawna ale Anglia miała wyższy priorytet.

Bodek 2014-03-17 15:27:03
i nie zapomnij o screenach tego co jest na wyspie (masz tam szpiega więc trzeba dokładnie zaplanować)

Whiteye 2014-03-17 18:07:36
Screeny dzisiaj zrobię. Szpiega na wyspie już od jakiegoś czasu nie mam. Mówiłem Ci o tym jakiś czas temu.

Whiteye 2014-03-17 22:52:29
Widzę tylko Marsylię, Rudi ma tam axa i spira. Wygląda na to że oaza zasłania wzgórze, bo nie widzę co jest w mieście na południowym wybrzeżu.

Dasz mi znać gdyby koło wyspy z klejnotami pojawiły się jakieś galery barbów? Widzę cały szlak morski do dużej wyspy, poza odcinkiem koło tej wyspy, i tylko tam mogę mnie barby zaskoczyć.

Klejnoty podłączę za 4-5 tur.

Bodek 2014-03-18 11:47:16

ruszyłem się w centrum jak na obrazku
dołączaj i maszerujemy na tą Francję
coś cholernik tymi workami się ruszył beznadziejnie :( miał drogę budować a nie lasy wycinać

Rudi się dozbraja jeśli chcemy coś zwalczyć to teraz jest właściwy moment, innych zagrozeń chwilowo brak i możemy rzucić naprawdę dużo
Ja tam dosyłam jeszcze słoniki następne i swordy, przydałby się jeden spear , nie masz jakiegoś ??

a z wyspą to straszna szkoda tego szpiega bo ja swojego nie mam tam i będziemy wchodzić w ciemno... niedobrze

Whiteye 2014-03-18 18:55:12
Wydaje mi się że cholernik się pomylił, miał iść workami kratkę wyżej. Lasu nie będzie ścinał, bo to nie miało by sensu.

Za 3 tury będę miał na wyspie 4 axy, 2 katapki, 2 rydwany i spira. Kiedy chcesz zacząć działać? Ja potem przez jakiś czas nie będę w stanie nic nowego na wyspę dostarczyć, a Rudi będzie mógł za kilka tur ściąć trieme w Marsylii.

Bodek 2014-03-19 08:55:27
triema w marsylii to super wieść gorzej jak dotnie dwa axy
Bo nasz wojska tutaj są nadzwyczaj skromne

trieme po prostu zatapiamy liczbą i tyle

Co do działań na wyspie to ja dorzucę 2-3 słoniki 1 katape, 2 axy i te 4 rydwany które już widzisz

czyli w sumie ruszymy w jakieś 20
skoro nie mamy szpiega to plan żaden finezyjny nie będzie
idziemy na centrum przez oaze i w lasy (jeśli jeszcze nie zetnie) i w zależności od tego co on ma i gdzie zdecydujemy czy w góre cz w dół.
Nie zabieraj łódek stąd nigdzie
Wpłyniesz nimi na morze pod marsylią, on nie będzie wiedział czy są pełne czy puste i zwiążemu mu troszkę wojska.
Jeśli ruszą treb i gryz to Rudi będzie musia ratować centrum a wyspe odpuści
Ubijemy to co tam i spokój

ZNacznie bardziej martwi mnie nasz stack z centrum bo będziemy zdani na łaskę dotrzymania słowa przez Gryzia. O ile Treba jakoś jestem spokojny to Gryz pachnie mi gotowością do nożyka w krytycznym momencie.
Będziemy dążyli do połączenia z jego stackiem i wspólne podejście w centrum, także niestety Rudi będzie go cisnął dyplomatycznie baaardzo i Ponti również z drugiej strony

Oby nas nie wystawił

Whiteye 2014-03-19 21:49:26

Nie chce mi się w to wierzyć, ale wygląda na to, że Rudi w Marsylii ściął seta.

Bodek 2014-03-20 09:10:51
troszkę szkoda że podjechałeś tym rydwanem ...
po co go płoszysz ??

Whiteye 2014-03-20 09:19:22
Z dwojga złego lepiej go spłoszyć jednym rydwanem niż całym stackiem.

Bodek 2014-03-20 09:20:12
lepiej go wcale nie spłoszyć i podejść na paluszkach pod same granice nie zauważonym

Whiteye 2014-03-20 09:25:55
Faktyczni lepiej jest podejść na paluszkach, ale może być z tym problem, jeśli przy granicy kręci się rydwan.

Bodek 2014-03-20 21:03:15
daj screena z wsypy od cholernika
trzeba koniecznie rozrysować co i jak

mi niestety wychodzi że bez drogi to będę szedł masakrycznie długo
podciągnąłem łódkę i do niej jutro ładuję2 słonie i axa, reszta idzie drogą
łódka załadowana będzie jutro czyli w 99 i w 100 wpływam nią do twojego miasta i mogę od ręki się wyładować na przyprawach, Do tego w 100 na przyprawy zdążą tylo rydwany,
Katapka i pozostałe axy (dorzuciłem jeszcze speara ale odsłaniam podbrzusze) dotrą bez dróg w 101 do miasta w 102 na przyprawy czyli w 103 na oaze

sami oceńmy czy to nie za późno a może akurat Rudi rozpocznie szturm na babry ??

czekam na screena od rzymu

Bodek 2014-03-20 23:29:05
dobra chwilkę pokombinowałem i mam 2 warianty rozegrania wyspy
do naszej wspólnej decyzji który mam grać

Najbardziej spowalnia mnie fakt że nie ma drogi między nami i do przyprawy są 4 kratki marszu czyli 4 tury
Wariant 1 czerwony - szybszy ale słabszy
Podpłynąłem łódką i jutro jestem na kółku przy mieście. Tura 99
W turze 100 wpływam do miasta i się wyładowuje na przyprawach.
Czyli w turze 101 wchodzę na oaze tym co na łódce (2 słonie i ax) oraz 4 rydwany. To najszybciej jak mogę dotrzeć ale i rudi nie widzi nic owego oprócz rydwanów które i tak już widział.

2. Wariant niebieski
Sciągam tu 2 worki i buduje drogi.(bardzo niefajnie bo mam co robić workami)
Wtedy trzymam wojo u siebie do czasu skończenia drogi
Jutro 99 u siebie
w 100 na kółeczko stack plus 2 worki budują drogę
w 101 worki droga pod miastem stack do miasta
102 worki droga na przyprawach stack na oazę
Muszę tylko coś zostawić na krycie worków
Wtedy na 102 na oaze mogę rzucić 3 słonie, 3 axy, 1 katape i 4 rydwany i speara
12 jednostek
ale to już dosłownie wszystko z okolicy i jak przypłynie mi rudi to będę na gwałt docinał

Bodek 2014-03-20 23:34:06
przydałoby się abyś górną łódką podpłynął pod swoje miasto dociął axa i podpłynął od północy pod marsylię jak będziemy szturmować Tours
zmusisz go do rozdzielenia wojska

Whiteye 2014-03-21 06:24:46

Bodek 2014-03-21 10:21:15
no cóż ta galerka powoduje że nie wiemy czy jest pełna czy pusta :(

Whiteye 2014-03-21 19:57:39
Nawet jeśli coś na galerce jest, to nie powinno to zmienić układu sił. Gorzej jeśli to nie jest jedyna galera.

Bodek 2014-03-22 11:04:43
jedziemy zgodnie z planem
w natspęnej (101) jestem u Ciebie wszystkim
łódką nie płynąłem ty też jeszcze swojej nie rozładowuj niech nie wie co tam jest.
Rydwany cofnąłem i tak przyjadą w 1 turę a nie będę go płoszył mocniej
w 102 wchodzimy pod miasto na oaze

Whiteye 2014-03-22 11:49:33
Ok. Na łodce mam jeszcze 2 axy i katapkę. Dzisiaj musze zrobić łódkami łańcuszek, żeby dostarczyć worka na wyspę, ale jutro popłynę nimi w kierunku Marsylii.

Whiteye 2014-03-23 00:34:41

Bodek 2014-03-23 11:59:29
rozniesiemy to coś w pył
podpłyń łódką tak aby szachować marsylię a najlepiej wszytskimi łódkami

Whiteye 2014-03-23 13:14:02
Pod Marsylię podpłynę dwiema łódkami, ale chyba będą one puste. Może uda się na nie wrzucić jednago axa ale wtedy o jednego mniej wyładuję w mieście.

Whiteye 2014-03-24 21:09:25

Bodek 2014-03-25 00:13:18
jutro musimy razem robić turkę bo już może być pierwsze starcie

Whiteye 2014-03-25 00:58:31
Ja mogę turę zrobić najwcześniej koło 19-20.

Whiteye 2014-03-25 09:03:45
Zmiana planów. Do 13 turę mogę zrobić obojętnie kiedy, od 13 do 19 może być z tym spory problem.

Bodek 2014-03-25 09:09:17
to zrobimy do 13 w takim razie
zaraz sobie postaram się zaplanować dzień

osobiście wolałbym aby Cheos zrobił przed nami, ale jak się nie uda to trudno

Whiteye 2014-03-30 10:18:52
Za 6 tur zbuduję na przesmyku koło Brighton fort, i przepłynę dwiema triemami na południowe morze. 3 tury później dołączy do nich jeszcze jedna triera. Możesz podesłać tam jakąś galerę i 3 jednostki na niej? Ja też jakąś podeślę i będziemy mogli spróbować spalić jakieś miasto na wysepkach.

Bodek 2014-03-31 09:50:12
ja już jedną galerką jestem pod Francuskim wybrzeżem, opłynąłem wyspę od prawej przy Larym następnie do Holandii i wpłynąłem w okolicach miasta z dwoma bronzami (farciarz)

Bodek 2014-04-04 07:47:25
tak żeby uniknąć sytuacji z naszej granica dawno temu

planuję dzisiaj dociąć bibliotekę w mieście granicznym na równiku, minęło już sporo czasu od założenia więc chyba też ją już kończysz.
Lasy wyciąłeś jak widzę po swojej stronie, także młotków miałeś pod dostatkiem.
Skok kultury mój nastąpi w 6 tur od dziś, także masz czas aby cosik dociąć

To jest już między nami informacja i nie dziel się nią
miasta na zalewach mają mnóstwo kultury barbów, trzeba podpompować swoją bo się później okaże że nie można ich draftować.
Niejeden się zdziwi jak dojdzie do draftu a tu "odmowa"

Postaraj się wyciągnąć od Rzymu screeny jego granicy z Cheosem.
Tak abyśmy wiedzieli jak pozakładał miasta Cheos i jak się podzielił terenem z Cholernikiem. W końcu tamtem mu ostro pomagał przy zdobywaniu miast barbów

Whiteye 2014-04-04 08:13:03
Na szczęście bibliotekę ściąłem wczoraj, ale gdybym tego nie zrobił, to nie miałbym żadnych szans zrobić cokolwiek w ciągu tych 5 tur.

Bodek 2014-04-05 15:01:04
Myslisz się
nie jest potrzebny skok kultury w mieście aby ochronić własną kratkę od przejęcia
wystarczy że będziesz generował własną kulturę w mieście i kratka nie zmieni koloru. Nie musi być skok kultury

Dawaj te sety bo tyle terenu stygnie i nie pracuje na wyspie
Jak ją zasiedlisz to dołączysz do ścisłej czołówki, jesteś Imp, sety masz tanie, nie żałuj sobie

I daj jedną łódkę jako strażnik od strony Cheosa bo nie wiadomo czy tam gdzieś nie podpłynie korzystając z zamieszania

Whiteye 2014-04-05 19:09:55
2 sety jutro będą na wyspie, trzeci za kilka tur dopłynie na wyspę z diamentami.

W Yorku wyskoczył mi islam.

Bodek 2014-04-05 20:35:31
fatalnie :(

nastaw się na minus 5 happy w tym mieście do końca gry
będziesz musiał vetować wszelkie rezolucje papieskie a najbliższe to:
- pokój z Rudim
- zerwać Ob z Bodkiem
- oddać miasto jakieś tam Francuskie z powrotem do Rudiego

i docelowo wypowiedz wojnę niewiernym czyli Wikingom
Nawet nie buduj budynków religijnych bo i tak młotków mieć nie będziesz bo za zawetowanie rezolucji budynki przestają dawać młoteczki..

pech straszny z tym Islamem

Whiteye 2014-04-06 11:36:56
Jak dla mnie rezygnowanie z religii apostolskiej jest sporym błędem. Nawet jeśli Rihi dostanie 3 sztuki złota za każde miasto, my dostajemy 4 dodatkowe młotki, więc zyskujemy więcej. Z naszej trójki (ja, Ty i Efe) dwie osoby powinny skorzystać z bonusa, a trzecia osoba powinna wrzucić relę do jakiejś wiochy i blokować niewygodne ustawy.

Można by też zaproponować TT miejscówkę gdzieś koło nas na pustyni, a potem skasować jego drugie miasto i zrobić sobie enklawę bez islamu, żeby nie moża było odpalić zwycięstwa religijnego.

Bodek 2014-04-06 17:49:01
Efe i Ty już macie islam i to niestety w grubych miastach.
Ja nie mam ale naprawdę nie mam zamiaru brać
Rezolucje już za chwilkę pierwsza
I zapewne - zerwać OB z Wikingiem
I co vetujesz czy zrywasz??

Szybciej spalę im ten PA niż zacznę u siebie roznosić ich relę.
A pamiętaj że młotki nie działają jeśli dałeś Veto, także naprawdę nie widzę korzyści..

a co chodzi z tymi barbami i Rudim w kronice ??

Whiteye 2014-04-06 18:16:12
Rudi przejął kulturowo miasto barbów. 2 longi zamieniły się na jednego łucznika.

Bodek 2014-04-07 22:01:07
wracając do reli kozodymskiej to najprostszym sposobem jest pozostawienie warzywka francuskiego gdzieś na jednej wysepce. Najlepiej na "PIONOWEJ" z krabami.I niech se tam wegetuje do końca gry,
nawet dostanie plakietkę "przeżył D9" :D

Bodek 2014-04-10 15:35:39
a gdzie ty chcesz dokładnie założyć miasto na tej wyspie diamentowej ??
mam nadzieję że na ryżu lub na lasku i nie będziemy się tu przepychać kulturowo...

Ryż nienawodniony to daje zaledwie 4 zarełka a miasto na nim 3 i ludek pracuje cały czas. Efe tak postawił
Obyś nie planował na równince w centrum albo na górce bo tam o 2 kratki moja kukurydza

Whiteye 2014-04-11 01:23:58
Miasto zbuduję na północnym końcu wyspy, ale nie będę cisnął z kulturą, więc o kukurydzę nie musisz się martwić. Wszystkie pola w fat-crossie Sigtumy i Ribe będą Twoje.

Bodek 2014-04-11 08:51:51
średnio mi się taka lokalizacja podoba
będziemy się przepychać o każdą krateczkę nawet wody bo miasta jak urosną to muszą na czymś pracować, choćby na wodzie

Whiteye 2014-04-11 09:04:30
Nie będziemy się przepychać, bo wszystkie pola znajdujące się w fat-crossach obu Twoich granicznych miast są Twoje. Pracując tylko na polach, które są poza Twoim zasięgiem, mogę dojść do 10 popa, i to mi w zupełności wystarczy.

Bodek 2014-04-11 12:39:13
skoro chcesz wciskać takie miasto zamiast założyć je tak aby mogło w przyszłości objąć kawał wody (na dodatek tamta woda nigdynie zostanie objęta przez żadne miasto) - twoja decyzja

ale mi zależy żebyś był silny a nie słaby więc wykorzystakuj wyspę dobrze/optymalnie...

Co z Tym Rzymem i Pontim ??
Nie zagraża Ci stamtąd jakiś wjazd ??

Whiteye 2014-04-11 13:17:03
Popraw mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że mając +2 żarcia na turę, i ścinając młotki, te miasto pewnie nigdy by nie przekroczyło 10 popa. Dzięki takiej lokalizacji zdecydowanie częściej będę mógł robić ścinkę, a to jest dla mnie ważniejsze niż kilka pół morskich, na których być może zacząłbym pracować pod koniec gry.

Ponti szykuje się do ataku, ale cały czas nie wiem na kogo ruszy - na mnie czy Cholernika.

ScoobyDoo 

Bodek 2014-04-11 13:29:04
Masz 2 szkoły na takie miasta:
1. Ścinać budynki z popa i rozwijać

2. draft draft draft
do tego się takie miasta nadają

Zrób jak chcesz ale zakładasz na ryżu i masz +3 żarcia
pracujesz na gemsach i 2 chatkach na wyspie oraz na marmurze
reszta na wodzie i czekasz aż dojdzie do 6 i draft, i ponownie czekasz i draft, jak nie ma potrzeby draftować to niech se ludki robią na wodzie dookoła i się tuczą, zajdzie potrzeba to zamieniasz ludziki na wojo

ja stawiam kilka takich miast draftowych
tego akurat troszkę szkoda bo ma gemsy ifajnie bybyło takie miasto troszkę rozwinąć

Ja zrobiłem duużą inwestycję związany z miastem Sigtuma
ona jest bardzo długotrminowa ale docelowo mi się zwróci, dlatego mi zależy na każdej krateczce wokół tego miasta a już lądowej w szczególności, stąd też moja zapytanie bo będziesz miał 2 miasta pompujące kulturę w jedną z kratek lądowych a ja tylko jedno.
Dla mnie naprawdę każda kratka tereny wokół tego miasta jest bardzo cenna...

A co do Pontiego to on MUSI gdzieś uderzyć inaczej ta wielka inwestycja w słonie będzie bezsensu.
Jesteś pewien że Cholernik jest bardziej z Tobą czy z Cheosem ?

Whiteye 2014-04-11 13:44:40
Jeśli przeznaczę te miasto na draft, to też lepiej będzie jeśli produkcja żarcia będzie jak największa.

Co do Cholernika to pewności nie mam, bo tutaj nigdy nie można jej mieć, ale nic nie wskazuje na to żeby miał na mnie ruszyć. Nie sądzę żeby chciał mieć za sąsiada Ciebie, Cheosa i Pontiego ;]

Bodek 2014-04-12 20:26:38
no i skoczyło kozie srajstwo :/

Bodek 2014-04-14 14:53:47
aha nie widziałem Twojej triemki blokującej eldorado ??
gdzie nią popłynąłeś ?
pisałem Ci że ta blokada jest naprawdę wazna bo nie może docinać axów na wyspie
musisz centralnie stać pomiędzy Sloninką i Eldorado na blokadzie zawsze, tak abyś obejmował całą kulturę francuską bo inaczej blokada nie działa

Za parę tur triemka się zwolni ale jeszcze przez chwilkę dobrze by było abyś przytrzymał blokadę, najlepiej do czasu spalenia Orleanu i przejęcie blokady przez Holandię

Bodek 2014-04-14 14:54:26
spalenia Lyonu oczywiście miałem na myśli

Whiteye 2014-04-14 18:18:40
Stoję 2 kratki pod miastem i blokuję wyspę.

Bodek 2014-04-22 20:37:24
tak tylko jedna mała sprawa

Cheos mi pisał że podobno masz mu pomagać zdobywać wyspę Francji.... ale czemu ??
No niech się Cheos wykaże i pomęczy, niech sobie potransportuje wojsko na łódkach na wyspę

Rzym za niego zdobywał babry w centrum i w nagrodę dostał kopa w dupę i mu Cheos zajął miejscówkę z diamentami w całości sam...
teraz Ty chcesz mu pomagać ??
a niech se powalczy z Rudim, my go musieliśmy wygryzać z wyspy bez pomocy Cheosa
nie walcz za niego

Whiteye 2014-04-23 06:37:44
Nie będę walczył za Cheosa, ale jak nadarzy się okazja, żeby bez większego ryzyka, nabić sobie expa albo punktów generalskich, to z niej skorzystam.

Bodek 2014-04-24 07:19:19
poprosilem Cie o jeden zadowalacz kalendarzowy (silk)
bardzo by mi pomoglo gdybys mogl mi go pozyczyc

daj mi info abym wiedzial jak ustawiac popa w miastach

Whiteye 2014-04-25 23:14:56
Armia Pontiego wyparowała.

Wyślij jutro prośbę o zadowalacz to go dostaniesz.

Whiteye 2014-04-26 13:04:53
Wycofuję się spod miasta Rudiego. Cheos nie pali się do ataku a sam atakować nie będę.

Bodek 2014-04-26 15:57:32
słusznie

aczkolwiek trzeba będzie je spalić bo istnieje ryzyko skoku tam reli koziej

ale popaliłeś miasta Pontiemu :szok:
WOW
gdzie to tak ??

PS Pamiętaj musisz rozwojowo dotrzymać kroku przynajmniej na poziomie Zulusa
Jak byś miał jakies pytania czy problemy to wal jak w dym

Jest okazja, są słabi i nie przygotowani, trzeba to wykorzystywać i nie odpuszczać.

Whiteye 2014-04-26 16:18:23
Skasowałem tylko jedno miasto, Cholernik skasował drugie - oba nad jeziorem na pustyni.

Bodek 2014-04-28 08:35:48
co myslisz o tym aby zalozyc duzy docelowy pakt " Europejczycy"
Zaprosic do niego tych ktorzy i tak wspolpracuja i tam omawiac wszelkie sprawy.

Myslalem o skladzie z Antyzaba poszerzonym o Celtow i Rzym

Bylaby to taka docelowa koalicja ktora zdominuje caly swiat i bedzie dzielic i rzadzic....

Whiteye 2014-04-28 20:21:26
Nie mam nic przeciwko, bo i tak z nikim z nich nie mam zamiaru walczyć, ale ręczyć mogę tylko za siebie.

Bodek 2014-05-05 23:23:02
Dobrze by było abyś poszedł w techach po typowo lądowe unity
Taka specjalizacja.
Na morzu ja i tak będę wkrótce panował całkowicie i tam raczej nic nam nie zrobią ale na lądzie mogą pójść w masę
Rycerze (gildie) a po nich proch(muszkiety) to chyba właściwe techy dla anglii
Oczywiście jeszcze uniklane banki +65% kaski i następnie po Czerwone Kuurtki.
Chyba taki scenariusz jest optymalny dla Anglii co ?

Pamiętaj że w modzie słonie mają karę -20% do prochowych unitów także już muszkiety robią ze słoni masakrę
Jeśli Cheos rzeczywiście nadrukował słoników to będą one szybko przestarzałe.
No ichyba wkrótce czas na desant na drugą wyspę dużą, tą gdzie się Rudi ostał...
zainteresowany ?

Whiteye 2014-05-06 17:52:50
Teraz idę po gildie, potem po banki, proch i techy prowadzące do nacjonalizmu.
Co do wyspy to się dostosuję, ja i tak trzymam zdecydowaną większość wojska na kontynencie.

Bodek 2014-05-12 12:29:14
Po wymianie map poanalizowałem sobie sytuację i kilka wniosków:

- to że razem nam się udało opanować wyspę powoduje że mamy super szlaki handlowe bo same morskie
- naszych własnych szlaków za 3 gold mamy wystarczająco dużo aby obdzielić się wzajemnie i nie potrzebujemy żadnych z zewnątrz.
- to my jesteśmy najatrakcyjnieszym parterem handlowym dla innych krajów nie oni dla nas -> To oni czerpią korzyść z handlu z nami bo sami nie mają tyle portów aby zapełnić szlaki na koncie takimi za 3 gold. Dla nas handel z innymi nie daje żadnych korzyści.
- dobrzy by było abyś zerwać OB z Cheosem i Zulusem bo tylko ich wzmacniasz (czerpią kasę) a nic nie zyskujesz. Zapewniam Cię że nie stracisz na tym nawet pół monetki bo mamy od groma własnych szlaków.

- podobnie z kozami - i tak roznosisz Rihiterowi rele i pompujesz mu święte :/

ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ U PONTIEGO
Naprawdę, tu nie chodzi o jego wojska tylko o Cheosa i Centa aby czasem nieskorzystały z okazji i z niespodzianki wam nie łupnęły.
Ponti zapewne jest gotów aby podpisać z Centem pokój i OB w jedną turę aby was pogrążyć jako głównych sprawców jego upadku.

Whiteye 2014-05-12 22:03:55
Wolisz żebym roznosił Buddyzm? Jakąś religię muszę roznosić, ale jak chcesz to możemy skasować Rihiterowi święte, jak tylko dojdę do rycków.

Pontiemu powinniśmy jutro skasować stolicę a wtedy wracam do siebie.

Bodek 2014-05-12 23:05:28
Tzn są trzy szkoły z relą:
1. Poradzić sobie bez reli by nie wzmacniać wroga (tą forsuje ja Wikingami, ale nie ukrywam że mam łatwiej bo trzasnąłem cudaka od free religion)
2. Przyjąć Islam i coś spalić:
2a. Spalić Rihiterowi święte - wtedy nie ma ryzyka że się wzmacnia wroga bo nikt nie czerpie monet za relę a młotki z PA wpadają
2b. Spalić PA - wtedy rela staje się jak kazda inna niepałacowa (odpada ryzyko wygrania przez głosowanie)
3. Przyjąć Islam i przegłosować Kozy i samemu być papieżem
Tu nie ukrywam że Efe też się głowi jak ty czy brać Islam czy nie

Jakbyście we dwóch porządnie roznieśli to zapewne nikt was nie przegłosuje.
Szczególnie że wam nikt portów nie popali a reszcie świata - owszem.
No sam pomyśl

Spalenie PA albo Świętego byłoby takie spektakularne !!!
I nie ukrywam że mnie korci takie coś zorganizować, tylko te odległości

Bodek 2014-05-17 15:30:39
rzym mi napisał ze dziś wlasnie mu skoczyla rela

to nie jest przypadek tylko celowe działanie
Cheos niestety z nimi wspolpracuje i roznosi rele i na pewno będzie na nich glosowal...

Aztek tez już ma (sprawdzałem w grze dwa dni temu) a Rudi zapewne zaraz dostanie i i tak nie zdaze tam doplynac
Glosowania daaaaaaaawno nie było wiec zapewne zaraz nastapi

Whiteye 2014-05-18 13:56:39

Whiteye 2014-05-18 14:15:41
Za 2 tury będę miał o 30 głosów więcej. Jutro mogę też wrzucić islam do Twojego miasta przy granicy.

Whiteye 2014-05-19 06:54:36
Jak nie przejdziesz na islam to swojego misjonarza wykorzystam gdzieś u siebie. Jeśli nie chcesz minimalizować ryzyka to ja też nie będę tego robił - co mam być to będzie.

Bodek 2014-05-19 11:55:21
to wrzuc do mnie
ale to nic nie zmienia, absolutnie nic
mają tyle głosów ile chcą

żenada

Whiteye 2014-05-19 22:33:18
Jak będziesz znał wynik głosowania to wyślij mi eskę albo zadzwoń. Na forum będę mógł wejść dopiero koło 17.

Bodek 2014-05-21 18:01:45
Cheos twardo negocjuje na tajnych ze mną

widzi moje galeony już konkretnie ale twardo upiera się przy końcu zgodnie z demo

ewentualnie jest propozycja że go zostawiam i lece palić święte i PA a oni oboje czarni idą też z drugiej strony i gra się kończy w dniu spalenia obu miast.

Ile kto nzabiera punktów tyle będzie miał

Oczywiście oni liczą że będą mieli wtedy więcej od was więc nie odowiadam nic...

No nie chcę się zgodzić na bezwarunkową kapitualcję bo twierdzą (w sumie słusznie) że mają w sumie prawie 60 miast i mogą naciąć woja masę i brudzić do końca gry i forsować zwycięstwo kóz przez PA

co my na to ?

Bodek 2014-05-22 16:11:05
Na 100% uderzą na Rzym

także jest tam wojna pewna
trzymaj rękę na pulsie bo na pewno ryckami przyjadą
słonie, słonie, słonie - to najlepsza kontra na rycki i to powinien mieć i robić Rzym
też mu to napisałem, macie czas na przygotowanie się do odparcia inwazji

Bodek 2014-05-28 00:34:54
zbierasz te stateczki i zbierasz ale już wojnę Cheosowi wypowiedzieć i coś pozatapiać to już nie łaska.....
kreci się tymi triemami po Twoim terenie :/

Whiteye 2014-05-28 06:41:44
Jeśli Cheos zaatakuje Cholernika, albo będzie bronił Rudiego, to będę z nim walczył, ale nie chcę wypowiadać mu wojny tylko po to żeby zatopić dwie łódki.

Bodek 2014-05-28 23:41:38
no i jednak obyło się bez katap
strciłem 3 berserki a Rudi oba miasta i głos na konklawe

Ciekawe czy dotrzymają słowa i mimo wszystko wybiorą Cię na papieża ?

Whiteye 2014-06-02 18:40:02
Jesteś pewny że nie chcesz roznieść reli po swoich miastach? We trójkę z Efe bez problemu powinniśmy zebrać wystarczającą ilość głosów, żeby zablokować głosowanie.

Jeśli Ty nie zwiększysz liczby głosów, jaką dysponujesz, to ja też nie będę tego robił.

Bodek 2014-06-02 19:36:52
WHiteye
Rozmawialiśmy o tym kilkukrotnie także zsumuje

Ostatnim razem na głosowaniu to Ty i Efe powstrzymaliście ich. Przyznaję całkowicie bez ściemniania
Jestem Wam obu za to wdzięczny i obu to mówiłem

Jednakże na dłuższą metę nie uważam aby metodą na zablokowanie rezolucji było roznoszenie ich reli i żebranie na tajnych o głosy wśród niezdecydowanych.
To jest ich "gierka" i oni chcą abyśmy my w tą gierkę grali.
Ja w nią nie gram i nie mam zamiaru grać

Jedynym sposobem na tą chwilę jaki znalazłem jest niedopuszczenie do zebrania kompletu.
Na tą chwilę brakuje im głosu Francji, spaliłem im szturmem z morza oba miasta.
Francję trzymam pod pełną blokadą morksą i uważam że jest to skuteczniejsze niż liczenie głosików

Jeśli mają seta francuskiego u siebie to żebym pękł i tak ich nie przegłosujemy.
Nawet jeśli bym roznosił u siebie
Ich po prostu jest za dużo
To jest 12 państw które głosowały przeciwko nam
Zulus i Cheos mogą jeszcze dalejrozosić i tak w kółko ...
Najbliższe głosowanie w 160 jest to wybór papieża.
Stanie do nich Rihiter i ktoś kto ma najwięcej głosów
Na tą chwilę to Scooby lub Barteq
Ale obiecali papieża i Tobie i Efe (ciekawe jak z tego wybrną)
Jeśli stanie ktoś z Was to ma mój głos i zapewne tego drugiego również, ale od nas nic nie będzie zależeć tylko od Kóz i ewentualnie czarnych

Jeśli byś został wybrany na papieża to SUPER !!!
Będziesz decydował o wielu fajnych rezolucjach w tym również o ewentualnym dyplomatic Win
Nie mam zamiaru Cię ani atakować ani nożować w takim wypadku, wręcz przeciwnie dostaniesz mój głos.
Ale w grze będę się starał aby takie głosowanie nie miało mocy prawnej (jeśli się da)

Takie głosowanie dopiero w 170 turze i najpierw zobaczymy kto zostanie papieżem (do tego nie trzeba mieć kompletu państw z relę)

Docelowo (jeśli gra potrwa wystarczająco długo) i tak planuję Pałac spalić, tak jak zresztą Sankorski czy Minaret ... zresztą całą Turcję i Babilonie zamierzam spalić :D

Do tego czasu będę trzymał embargo na Francji i ewentualnie znajdę jeszcze jedno państwo któremu zjaram miasto z kozią relą. Będę też wyszukiwał ewentualnych statków Francuskich na morzy i je zatapiał. Jeśli ma już seta na kontynencie to i tak nic już nie poradzę...

Rozpisałem się ale chyba to jest cały mój "sposób rozumowania" w temacie Pałac Apostolski
Z Islamu zszedłem na Free Religion bo szkoda mi kolbek, Cheos zresztą tez przeszedł na swój buddyzm - to taki znak że niespecjalnie widzi szansę dla siebie w najbliższym głosowaniu bo jakby mu zależało na głosach to pozostałby przy Islamie (to przesłanka dla mnie że chyba blefował z tym francuskim setem)
Postawa Rudiego też daje mi takie przesłanki bo zachowuje się tak jakby tego seta nie miał. Nie trzyma kolejności na wojnie a gdyby umykał setem na łódce po morzu to powinien - nieprawdaż ?

Whiteye 2014-06-02 23:02:10
Gdybym nie ścinał miast to miałbym szanse wystartować w wyborach papieskich, ale jakoś nie chce mi się wierzyć w głosowanie na moją korzyść. Efe też je ścina, więc pewnie podchodzi do tego tak jak ja.

Roznosząc islam po swoich miastach zyskałbyś czas, a ten działa na Twoją korzyść.

Bodek 2014-06-03 23:52:42
zabrałko Ci trochę popa do Bartqa
także jak widzisz papieża będą mieli swojego ponownie

trzeba ich pokonać w sposób bardziej "tradycyjny" :D
a nie jakąś rezolucją
Ja dziś zjarałem 2 miasta zulusom

Whiteye 2014-06-04 00:45:05
Wybory świadomie olałem. Gdybym nie ścinał to mógłbym w nich wystartować, ale i tak nie miałbym szans ich wygrać.

Problem w tym że możesz nie mieć czasu na "tradycyjne" zwycięstwo. Jeśli Rudi faktycznie ma na kontynencie seta, a z tym trzeba się liczyć, to w ciągu 10 tur kończymy grę. Teoretycznie możesz próbować spalić miasto Gryzowi, ale nie masz żadnej gwarancji, że islam się nie pojawi gdzie indziej. Jakoś nie chce mi się wierzyć w to że Cheos i Rihi to przeoczyli.

Gdybyś rozniósł relę po swoich miastach to zyskałbyś czas, a mając dodatkowe choćby 10-20 tur, miałbyś o wiele większe pole manewru. Nawet gdybyś do głosowania "zaraził" kilkanaście miast, i zwiększył dochody Rihitere o kilkadziesiąt sztuk złota, to i tak nie zmieniło by to jego sytuacji, a mogło by to przesądzić o tym kto i jak wygra.

Ja będę grał tak jakby gra miała jeszcze potrwać długo - będę budował armię na kontynencie i rozwijał miasta na wyspach. Nie będę odpuszczał ścinki tylko po to, żeby być o jedno miejsce wyżej, albo mieć trochę więcej głosów. Jeśli przegrasz bo Ci ich kilka zabraknie, to pretensje będziesz mógł mieć tylko do siebie ;]

Bodek 2014-06-04 21:05:52
White
podchody papieskie pod "Was" (Ty i Efe) były zagraniem na rozbicie koalicji
Załóżmy że papieżem zostałeś Ty (hipotetycznie)

Żebym nawet rozniósł relę wszędzie u siebie to i tak nie zablokowałbym głosowania gdyby Oni wszyscy zagłosowali na Ciebie (Ty też zagłosowałbyś na siebie - to oczywiste)
Czyli byłbym ja i Efe (Efe wcale nie taki pewny) wstrzymujący się od głosu a reszta za. Nie do powstrzymania

Analogicznie z Efe
Dwa kraje ja i Ty wstrzymują się od głosu a reszta za - też nie zatrzymujemy

Bez zgody w naszej koalicji nie powstrzymamy ich głosowania
Nieważne czy roznoszę relę czy nie

Oni liczyli że w takiej sytuacji ja zaatakuję tego z Was który będzie papieżem.

Teraz papieżem został ktoś z nich
Czyli Ty i Efe i ja będziemy już mogli powstrzymać wybór zwycięzcy
oczywiście jeśli moja metoda "siłowa" zawiedzie

Bodek 2014-06-04 21:09:31
Graj tak jakby gra miała trwać dłuuugo
bo tak będzie
Oni mają masę miast i terenu
CO ja palę oni odbudowują, będą szli masą na technikę

Naprawdę to jeszcze dłuuugo potrwa
(Tym bardziej że za cholerę nie chce mi się urodzić inżynier)

mam ok 20-22% na inżyniera i ciągle tylko naukowiec i naukowiec... już qrcze 6 naukowców poszło. Statystycznie już powinien wpaść jeden inżynier skoro mam za każdym razem 20%

Bodek 2014-06-06 23:54:16
zulus smiga galeonami
spotkałem dzisiaj 4 sztuki
zbierz sobie carawelki w grupkę bo jeszcze ci pojedynczą sztukę zatopi

zapowiada się wreszcie prawdziwa bitwa morska

Whiteye 2014-06-07 00:21:14
Kiedy będziesz miał fregaty?

Whiteye 2014-06-08 18:26:09
Dlaczego nie postawiłeś miasta tak jak mówiłeś, na górce? Nie mogłeś sobie odpuścić tego pola z przyprawami?

Bodek 2014-06-08 22:28:12
Z kilku powodów
po pierwsze to miasto i tak nie będzie dawać kasę tylko produkcję więc górka jest bardziej przydatna tu niż town, po drugie potrzebuje fort aby móc przepływać północ południe i zamierzam go zbudować obok żelaza, po trzecie nawadniam sobie kukurkę tu miastem czyli zyskuje jedno zarcie za darmo.

A w ogóle to oferowałem Ci kiedyś tą lokalizację po Rudim. Musiałeś tylko przypłynąć to wojskiem i pokonać Rudiego i broniącego go Cheosa to nie chciałeś wypowiadać wojny Cheosowi.
Także zamiast narzekać zbierz wojo i dawaj, wywalcz teren od Japoni bo leży na wyciągnięcie ręki i czeka.
Cheos draftuje Ormowców, także skończyły się łątwe łupy i zaczyna się dłuuga wojna

Bodek 2014-06-08 23:57:26
a w ogóle to czekam kiedy wreszcie do wojny przystąpisz o ten teren
bo dziś np. na morzu spotkałem coś takiego:

A Ty widzę że puściutkie miasto stawiasz i nawet ci je Rudi może jednym rydwanem zjarać...

tak czy inaczej tu się zaczyna dziać

Whiteye 2014-06-09 00:20:13
Do wojny przystąpię kiedy zacznę draftować, póki co praktycznie całe swoje wojsko koncentruję na równiku, bo zakładam że będziemy walczyć na kontynencie. Wydaje mi się że galeony Forka są puste, ale jeśli chcesz spróbować je skasować, to mogę tam podesłać wszystkie swoje karawele.

To co mam w zupełności mi wystarczy, więc jak chcesz to możesz pozwolić Rudiemu spalić moje miasto, a potem dostawić tam swoje.

Kiedy będziesz miał rifle i fregaty?

Bodek 2014-06-09 08:58:59
Poszedłem najpierw po fregaty ze względu na sytuację na morzu i już pierwsze są.
Jednak zanim dopłyną to chwilę potrwa, poza tym jedna fregata nic tu nie zmieni wobec 20 okrętów przeciwnika, zatopię galeona jednego i tyle
Jeśli ma coś na tych łajbach, a zakładam że 2 galeony są pełne czyli 8 macków, to może mi spalić jakieś świeże miasto, ale ja dołożę tam obronę ale jak wpadnie tym między twoje miasta to będziesz miał ciężko, dlatego trzeba to zatopić zanim dopłynie wgłąb Twoich wód wewnętrznych.

Co do miasta po Rudim to nie odbieraj tego personalnie, po prostu nie chciałeś wtedy walczyć więc ja musiałem tu wszytsko czyścić więc miejsce po jego stolicy wziąłem ja, Ty dostałeś 2 fajne miejscówki diamentową i tą wyżej na lądzie ale musisz tam dać wojo do obstawy. No minimum to rycerz i maceman.
Ja swoje berserki przesunąłem na przesmyk i na diamentową wyspę górną jak obstawa dla workerów. Nie zakładałem że przybędziesz samymi 2 setami bez żadnej obstawy. Zawrócę jakiegoś berserka do czasu aż podciągniesz wojo.

Co do miast na wyspach to ostatania uwaga jest taka że zapewne czeka Cię cios ze strony PA.
Na ich miejscu zarządziłbym rezolucję papieską:
- Oddać miasto (jakieś Twoje) do Francji. Jedno z tych na terenie po zdobytym Rudim gdzie dominuje kultura francuska.
Wtedy MUSISZ dawać Veto a nie zwykły głos na NIE.
Bo inaczej nas przegłosują (wystarczy zwykłe ponad 50%)
Vetować może tylko ten kogo to dotyczy czyli ja w takiej sytuacji nie mogę.
Ja bym zawetował gdyby głosowali o moje miasto.
Niestety Veto będzie dla Ciebie bolesne bo stracisz wszystkie młotki z religijnych budynków i dostaniesz od 1 do 5 unhappy w miastach z kozią relą.

Oczywiście nie wiem czy tak zagrają ale ja na ich miejscu na pewno tak bym zrobił. Jeśli przejdzie rezolucja to rudi dostaje miasto i wkłada rele (nie wrzucaj jej tam czasem samemu) to da nam czas na ewentualną reakcję i zjaranie go.

Bodek 2014-06-11 12:37:31
nie zapomnij tam jakiś screen sytuacyjny wkleić

bo mnie już czarni molestują żebym zostawił Ciebie sam na sam z Cheosem i poszedł sobie lać kozy bo oni skapitulowali przecież

Także szykuj kontrę, oczywiście masz moje wsparcie, i uważaj czy tam ponownie przez tereny rzymskie się jakieś wojo nie zakrada

ScoobyDoo 

Whiteye 2014-06-11 17:27:21
Mogę wrzucić screeny, ale widzę mniej niż Ty, bo Cheos skasował moje czujki a szpiegów nie mam.

Wojsko cały czas robię, ale sam z kontrą nie mam szans wyjść.

Whiteye 2014-06-11 22:30:21
Cheos może w ciągu kilku najbliższych tur pojawić się u mnie ze stackiem rycków albo kirasjerów. Chciał skasować mój stack, ale wszedłem nim do nowej stolicy więc będzie miał trochę trudniej. Może też zmienić plany i zaatakować dołem.

Bodek 2014-06-11 23:27:54
daj mi screeny gdzie ma ten swój stack

Whiteye 2014-06-11 23:48:46
Nie wiem gdzie jest jego stack, wiem tylko że wycofał swoje rycki, więc pewnie będzie je przezbrajał. Swój stack wrzuciłem do miasta, żeby macki dostały bonus do obrony, a katapki ochronę przed oflankowaniem, więc możliwe że Cheos zmieni plany.

Bodek 2014-06-12 00:45:08
jestem szpiegiem u niego
znalazłem w sumie ze 25-30 unitów
wszystko w dawnej stolicy i portach
Zupełnie nie wygląda to na przygotowania do inwazji
raczej jak zbiórka do obrony
screena wrzuce jutro bo dziśide spać

Możliwe że w centrum na zalewach coś zbiera, szpieg mój tam dotrze za 2 dni

Whiteye 2014-06-12 06:36:55
Za dwa dni Cheos może być już u Cholernika i znowu nic nie będziesz widział szpiegiem.

Whiteye 2014-06-13 17:53:44
Ilu masz szpiegów u Cholernika i Cheosa? Cholernik zerwał OB ze mną, więc teraz szpiedzy to najpewniejsze źródło informacji.

Bodek 2014-06-14 00:28:10
mam 2 szpiegow

ale niedobrze to bardzo skoro twój bliski sąsiad z którym współpracujesz całą grę zrywa z Tobą OB

pędź po Draft.
Odpal GA jak najszybciej, tak abyś dokładnie pod koniec zdążył wprowadzić draft.
Jutro wyruszą do ciebie pierwsze posiłki od wikingów

Bodek 2014-06-14 23:54:57
6 rycerzy namierzyłem jak na obrazku

Bodek 2014-06-16 00:33:47
w miescieArdea 10 rycerzy, na twój teren ida pierwsze moje rifle

odezwij się czasem co tam działasz żeby się skoordynowac

Whiteye 2014-06-16 06:41:53
Za 3-4 tury będę miał nacjonalizm. Z rewolucją nie będę czekał na złoty, bo ten będę miał najwcześniej za 10 tur. Wielkiego wykorzystam żeby szybciej dojść do czerwonych kurtek.

Bodek 2014-06-22 00:46:43
rzym zeral ze mną OB

wycofują się z HRE i idą prosto na Ciebie
zbieramy siły bo za pewne wkroczą lada moment

Bodek 2014-06-25 10:30:06
Zulus przezbraja mase carawelek na fregaty

oto co spotkałem u jego wybrzeża

Whiteye 2014-06-25 13:42:09

Bodek 2014-06-27 07:55:39
mam OB z Rzymem.
Rozpocząłem działania zaczepne poza Twoją granicą, zamierzam używać miast Rzymskich jako baz wypadowych w których będę nietykalny praktycznie.
Rifle w mieście nagórce i z 60% kulturą to są dla kirasjerów nie do ruszenia.
Od moich 10 odbije się i 30.

Także w krótkim czasie ta jego kolonia pod Hre zostanie odcięta od reszty.
Tam uderzymy razem bo trzeba będzie podejść pod jego katapki
Będę potrzebował twoich głównie jako rozpraszaczy dla masowych.
Ściągnij jakieś worki i zbuduj drogę (oczywiście pod obstawą) w stronę tego miasta Cheosa, chyba że masz OB z Rzymem to nie musisz

Whiteye 2014-06-29 15:52:59

Bodek 2014-06-30 10:25:29
namierzyłem kirasjerów

Trzeba dokładnie przymyśleć jak się ruszyć żeby nie łupnął w rannych naszych po bitwie

wyczekaj dzisiaj na ruch Etiopii i po nim dopiero ocenimy sytuację

Bodek 2014-06-30 19:59:50
tak czy inaczej podejdz dzisiaj zgodnie z planem na skaraj swojej kultury pod granice z rzymem
Podejdz duuzoa grupą i katapki i rycerze i może trochę piechoty

Bodek 2014-07-01 09:14:01
rozpoznałem całą okolicę kawalerią i nie widzę żadnego zagrożenia
podchodzimy zgodnie z planem pod przyprawy

oby tylko nie zwiał

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum