www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

francenacjipodsumowanieprzezycierudi

Podsumowanie nacji - France - Rudi - przeżycie
Author Message
Peter 

Nieznany

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 45/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2014-07-11, 13:51   Podsumowanie nacji - France - Rudi - przeżycie

AI przeżyło, więc Rudi ma przeżycie.
Po prostu AI za niego klikało EoT.

Początek gry Francja-elegancja, dokładnie to samo bym zagrał.
W Bronza poleciały 3 osoby - Rudi, Bodek i Scooby.
Scooby to się błąkał po mapie tymi axami, Bodek wolniej (minimalnie) od Rudiego przejmował osady, a Rudi max.
Niestety za techniką nie poszła dyplomacja.
Miasta postawione na górkach bardzo kłuły w oczy sąsiadów i wpadli na "honorowy" pojedynek tylko w 5 czy 6 osób (pod kierownictwem Bodka).
Szans na wybronienie się nie było.
Do tego Cent i Cheos też wypowiedzieli wojnę co moim zdaniem było strzelaniem sobie w stopę, a nawet w kolona o i ile nawet nie w ptaka... bo po Rudim Bodek nie miał zupełnie żadnego bezpośredniego zagrożenia co pozwala ostrzej maksować ekonomię.

Bardzo szkoda było zatrzymania ataku Pontiego na gryza, który mógł naprawdę odciążyć Rudiego - niestety ponownie dyplomacja zawiodła.
Inna spraw, że Rudi w dyplomacji tez nie miał za bardzo jak się wykazywać - Bodek otoczony sojusznikami, sojusznicy Bodka tez otoczeni sojusznikami, a państwa dalej położone zlały tę wojnę albo dobijały.

Szkoda tylko, że na tej wojnie Rudi nie sieknął wojem - była okazja (na zielonej górce), później przeciwnicy wycofali się i armia padł z braku funduszy.

Chyba Rudi był trochę zaskoczony determinacją Bodka w walkach o wyspy. Rudi tam w normalnym tempie dosyłał wojo, a u Bodka max spięcia.
Przełamać zanim się "zakorzeni", wzmocni obronę, skoczy kulturą itd.

Zupełnie nie wykorzystana cecha nacji industrious - teoretycznie zwolnić ekspansję żeby zrobić cudaki raczej niewiele by dało i tak by przyszli (zwłaszcza po Wielką Latarnię czy Piramidy).
Cecha creatywna to wiadomo - dobra. Budynek i jednostka daleko - zatem raczej słaby wybór nacji.
Postaw piwo autorowi tego posta

Forever 

CzakaImperium Zulusów

Helped: 2 times
Piwa: 50/47
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2014-07-11, 14:18   Re: Podsumowanie nacji - France - Rudi - przeżycie

Peter wrote:

Do tego Cent i Cheos też wypowiedzieli wojnę co moim zdaniem było strzelaniem sobie w stopę, a nawet w kolona o i ile nawet nie w ptaka... bo po Rudim Bodek nie miał zupełnie żadnego bezpośredniego zagrożenia co pozwala ostrzej maksować ekonomię.

Tłumaczyłem prosiłem błagałem ale oni się zaparli (zwłaszcza Cent)

Peter wrote:

Bardzo szkoda było zatrzymania ataku Pontiego na gryza, który mógł naprawdę odciążyć Rudiego - niestety ponownie dyplomacja zawiodła.

Tu to samo, Ponti dostał słonie które powinny iść do Bartka (ale udało mi się go przekonać że Pontiemu bardziej się przydadzą) żeby wjazd w Gryza był mocniejszy. Niestety po pierwszym sukcesie Ponti stanął i podpisał pokój co wszyscy wiedzą jak się skończyło.

Do siebie tylko mam pretensje bo trzeba było wysłać choć 5 koników to może by się ktoś dołączył, a tak jedyna osoba która miała stopować Bodka padła i po zabawie.

Whiteye 

WiktoriaImperium Brytyjskie

xfire: zakosiliminicka
Piwa: 62/7
starszy plutonowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  I miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  I miejsce w Dyplo - DyploMiś3  II miejsce w Dyplo - Dyplo 10  III miejsce w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8 
Posted: 2014-07-11, 14:37   Re: Podsumowanie nacji - France - Rudi - przeżycie

Peter wrote:

Inna spraw, że Rudi w dyplomacji tez nie miał za bardzo jak się wykazywać - Bodek otoczony sojusznikami, sojusznicy Bodka tez otoczeni sojusznikami, a państwa dalej położone zlały tę wojnę albo dobijały.

Sojusznicy Bodka nie wzięli się z powietrza, zyskał ich właśnie dzięki dyplomacji. Z Rudim próbowałem się dogadać, ale mam wrażenie że po drugiej stronie nie było woli ku temu.

cheos 

Zera JaykobImperium Etiopskie

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 53/122
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2014-07-11, 15:09   

Peter wrote:
Do tego Cent i Cheos też wypowiedzieli wojnę co moim zdaniem było strzelaniem sobie w stopę, a nawet w kolona o i ile nawet nie w ptaka...

I tu wychodzi, że Cent sojusznikiem Bodka był już wtedy :P Tak mnie namawiał na tą wojnę z Rudim i sam wypowiedział tracąc 2 miasta a ja jak kretyn zamiast to zignorować też Rudiemu wypowiedziałem i zatopiłem flotę. :zawstydzony:

Eferalga_500 

BoudikaImperium Celtów

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2014-07-11, 15:16   

Z tym Rudim to daliście ciała po całości :(

Rudi2

Ludwik XIVImperium Francuskie

xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Piwa: 218/71
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2014-07-11, 17:13   

cheos wrote:

I tu wychodzi, że Cent sojusznikiem Bodka był już wtedy :P Tak mnie namawiał na tą wojnę z Rudim i sam wypowiedział tracąc 2 miasta a ja jak kretyn zamiast to zignorować też Rudiemu wypowiedziałem i zatopiłem flotę. :zawstydzony:

Jest taki fragment w tajnych paktach Centa z Bodkiem gdy ten trafnie nazwał to zdarzenie.

Cytuję z pamięci.
- To jest właśnie szczyt dyplomacji by dwóch wrogów załatwić swoim jednym wrogiem z którym prowadzi się wojnę.

W zasadzie Bodek nie musiał nic robić na mapie bo wystarczyłyby już tylko jego perwersyjne perswazje przez GSMa.

Co do losów Francji to napisze tak.
Deczko przejąłem się tą bida mapą w zapowiedziach (coś tam nie doczytałem, coś przeoczyłem) i w momencie wyboru nacji byłem pewien "wielkiego głodu i ubóstwa" więc szukałem rozwiązania jakby tu zarobić nadprogramową kasiorkę z młotków by wam odlecieć.

Jak każdy kto dostał łomot muszę też znaleźć winnego co akurat tu nie jest trudne ;)
Jak zwykle mam pecha i wykładam się przez Pontiego ( ze wzajemnością).
Ten hitlerowiec na początku był słodziutki strutyututu chce Gryza trzask-prask do piachu a za chwilę fruuuu sypie we mnie szpiegostwo. Pytam coś ty taki nieszczery? Tu gadka szmatka a za plecami do garnków chcesz zaglądać. A on, że nic to tylko Gryza mamy zakatrupić już zaraz natychmiast więc mam maszerować. Mi to nie na rękę (naprawdę, nie zamierzałem nikogo atakować z sąsiadów) ale hitlerowca nie zrażam bo co będę mu tłumaczył, że gram pokojowo jak i tak Niemiec nie zrozumie przecież. Ten już już teraz. Zaraz zaraz, a szpiegowanie mnie przez ciebie? Ty masz jakieś wojsko? Pytam bo wykres jego siły na wysokości krawężnika mi się wyświetlił właśnie. Ten odpowiada - no nie mam.
Tak się wkurzyłem temu podpuszczaniu na Gryza i na dodatek szpiegowaniem, że w najbliższej turze fruuuu nauka na zero i pkt szpiegowania w faszystę na maksa przez turę. A niech se teraz ciuła po 4 sztuki gestapowiec jeden.
Zaraz potem mi przeszło gdy uświadomiłem sobie, że buduję Wyrocznię ekspresem ale w nauce do "spichlerzy" już mi idzie wolniej. Z tego miałem wyrwać kuźnie a one niedrogie są dla "pracowitych" więc odbijam się zdrowo w młotkowaniu a i Koloska bym sobie zafundował i trimerki zwodował dużo szybciej.
Tak miało być i wiele nie brakowało. Dosłownie niewiele, jedna turka. Jedna turka którą zużyłem na Hitlera szpiegowanie spowolniła o jedną turę w naukach i w tej samej chwili zbudowałem razem z Jarkiem Wyrocznię. Ta poszła do niego.
Ponti, to przez ciebie nie wygrałem ty .... ty .... ty faszysto :P

Co do dyplomacji to nic nowego. Większość wie, że z wyjątkiem pierwszego dyplo jestem oszczędny w słowach i ściemnianiu. Zamiast łgać i obiecywać cuda-wianki wolę słodką cisze w eterze.
Gryz i Trebuch (nie dołożyli się do walk z barabami na górkach) od samego początku byli nastawiani negatywnie do Francji. Już tam znaleźli się tacy sztarszyciele jak to Francuz lubi zabijać dla samego zabijania bo niby naturę ma taką. Nie było sensu Gryza i Trebucha zapewniać, że wojny nie chcę bo i tak by nie uwierzyli. Bodek już tam mi czarny pijar dawkował umiejętnie.
O tym, że uderzą kiedyś razem byłem pewien i się szykowałem ale deczko mnie zatkało gdy jednocześnie przylazł Bodek z Whyteye jeszcze. Za wiele tego było ale gdyby nie dowodził nimi na chłodno Bodek (to są moje przypuszczenia) to daliby się podpuścić na bitwę decydującą a wówczas różnie to mogłoby się skończyć.
@Peter, mulisz się. Nie miałem sytuacji na wielką bitwę choć podpuszczałem, zachęcałem, prowokowałem gdy już zebrałem jako taki wystarczający stack. Ustawiali się ciągle poza zasięgiem. Czułem w tym wyrachowanie i beznamiętność Bodka. Bez emocji a na chłodno. Mało kto potrafi łazić wielkimi stackami pod miastami wroga przez dwa tygodnie i nie dążyć do bitwy. Normalny człowiek by nie wytrzymał :P
Ten facet nie ma uczuć ;)

Z Whiteye nie bardzo miałem o czym gadać bo ten stawiał tylko same warunki czując się wspierany przez Bodka. To moje, tamto moje, tu też moje a jedyny jego konkretny argument to wojsko Wikinga. Swojego to miał tyle co kot napłakał. Gadał jak Dżigis Chan a grał jak kolaborant Wikinga zza jego pleców tylko się odgrażając.

Moim szczytem dyplomacji to dogadanie się z kozodymcami czego wcale nie miałem zamiaru robić przez połowę gry. A jednak potrafiłem i to wcale nie nie w momencie gdy już mi się sufit na łeb walił.
No co?
Mam talent dyplomatyczny?
Mam i to jest dowód na to wysoka komisjo.

jarek17777

MontezumaImperium Azteków

Piwa: 15/53
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII 
Posted: 2014-07-11, 17:27   

Rudi na pocieszenie powiem też zepsułem maksowanie i oracle wyszedł o turę za późno miałem 149/150 na turę przed bo zapomniałem na samym początku zmienić z chatki na produkcję.
Szkoda, że nie dostałeś orca :) Bodzio mi nie podziękował jak to w kronice pisał i amerykańca zostawił

Rudi2

generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2014-07-11, 17:33   

Nie ma problemu Jarku a Bodkowi podziękuj za brak podziękowania przy następnym dyplo.
To co? Jakiś sojusz pokrzywdzonych przez Wikinga?

Peter 

Nieznany

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 45/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2014-07-11, 17:39   

Quote:
@Peter, mulisz się. Nie miałem sytuacji na wielką bitwę choć podpuszczałem, zachęcałem, prowokowałem gdy już zebrałem jako taki wystarczający stack. Ustawiali się ciągle poza zasięgiem.

Hm, jestem przekonany, że widziałem raz, że mogłeś po skosie od stolicy na górce jak stali lutnąć wszystkim ale uznałem, że czekasz aż wyjdą na otwarty.

Rudi2

Posted: 2014-07-11, 17:49   

Peter wrote:

Hm, jestem przekonany, że widziałem raz, że mogłeś po skosie od stolicy na górce jak stali lutnąć wszystkim ale uznałem, że czekasz aż wyjdą na otwarty.

Tak, chyba była taka sytuacja gdy się pod stolicą na górce ustawili. Wówczas nie atakowałem bo byłem przekonany, że sami uderzą w następnej a uwzględniając ich bonus do obrony na górce oraz mój duży za kulturę w mieście i fortyfikacje to uznałem opcję przyjęcia na klatę ich uderzania za zdecydowanie bardziej korzystną.
Gdyby wyszli na równinę to sypałbym co miałem bez wahania. Szanse były tak gdzieś 50/50 ale na płaskim. Coś tam z tyłu jeszcze u mnie dochodziło więc byłbym w korzystniejszej sytuacji.
Zresztą mogłem tylko wygrać bitwę lub ją przegrać co dla napadniętego przez 4/5 graczy ujmy nie czyni a dla nich już niekoniecznie.
(Efe tam tez był?)

Whiteye 

starszy plutonowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  I miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  I miejsce w Dyplo - DyploMiś3  II miejsce w Dyplo - Dyplo 10  III miejsce w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8 
Posted: 2014-07-11, 17:53   

O ile się nie mylę. przez jedną turę faktycznie byliśmy w zasięgu, ale wtedy Rudi nie mógł przywalić wszystkim co miał a my staliśmy na górce.

Rudi:

Proponowałem Ci równy podział wyspy, ale się na niego nie zgodziłeś. Faktycznie miałem o wiele mniej wojska niż Ty, ale od tego jest dyplomacja, żeby załatwiać sprawy za pomocą rozmowy, zamiast walczyć ze sobą.

Dopóki z Tobą rozmawiałem, nie było pewne że dogadam się z Bodkiem. Olewając rozmowy postawiłeś mnie pod ścianą i "skazałeś" mnie na sojusz z Bodkiem.

Rudi2

Posted: 2014-07-11, 17:59   

Whiteye wrote:

Dopóki z Tobą rozmawiałem, nie było pewne że dogadam się z Bodkiem. Olewając rozmowy postawiłeś mnie pod ścianą i "skazałeś" mnie na sojusz z Bodkiem.

Ty do tej pory nie kapujesz co się tam na tej wyspie zdarzyło :rotfl2:
Ech sojuszniku ty Wikinga.

Poczytaj tajne.
Tam wyłapiesz, że Bodek zepchnął mnie ze swojej krawędzi mapy i molestował bym się przeniósł w lewo.
Tak zupełnie przypadkiem ;) w tym samym czasie wypływały twoje galery z kontynentu dokładnie płynąc w tą samą lokalizacje. Bodek sam cię tam nakierował, żebyś trafił na lokalizacje kolizyjną co zapewniało mu układ 2/1

Whiteye 

Posted: 2014-07-11, 18:12   

Ale jakie to miało znaczenie, czy Bodek odesłał Cię na kolejny segment czy na kolejną wyspę, skoro nie chciałeś się dogadać? Tak jak napisałem, na tym etapie gry wcale nie było pewne, że będziemy ściśle z Bodkiem współpracować, więc gdybyś zgodził się na równy podział, to miałbyś ze mną spokój, bo nie wtrącałbym się w Waszą wojnę.

Rudi2

Posted: 2014-07-11, 18:44   

W tajnych Rudi/Whiteye stoi wszystko napisane.
Ja miałem tam dwa a za chwilę trzecie miasto gdy ty przypłynąłeś jakąś marną łajbą z nędzną obstawą i od razu huzia na Józia. Wojna bo to niby twoje. Szczytem bezczelności była już sama propozycja równego podziału gdy ty zamierzałeś stawiać swoje miasta nawet na klejnocikach w małej wysepce od mojej strony. Szkoda było więcej papieru na taki tupet. Zza pleców Wikinga to każdy mógł chojraka udawać.

No niech mi tu nikt nie wytka braku umiejętności kompromisu nim wcześniej tego paktu nie przeczyta :P

Whiteye 

Posted: 2014-07-11, 19:25   

Miałem trzy możliwości:

1. Nie wtrącać się w Waszą wojnę i wytargować dla siebie ciekawe miejscówki.
2. Obrazić się na Bodka i zadowolić się ochłapami na wyspie.
3. Schować się za plecami Bodka i zasiedlić cały sektor.

Chciałem wybrać pierwszą opcję ale nawet nie próbowałeś się dogadać, więc wybrałem opcję korzystniejszą dla mnie.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum