www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download
 
 Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

dodrogakapitalizmkolejnejrewolucjiwspolczesny

Współczesny Kapitalizm - droga do kolejnej rewolucji?
Author Message
Bobek1971 


xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Age: 47
Joined: 07 Jan 2006
Posts: 11843
Piwa: 88/364
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2015-03-28, 22:50   Współczesny Kapitalizm - droga do kolejnej rewolucji?

Kto to mówi? taka zagadka.

Myślę, że nikt inteligentny nie będzie miał problemu z ich wskazaniem. Jeśli czyjaś popularność jest wynikiem ciężkiej pracy, talentu, wieloletniego dochodzenia do jakiejś pozycji, to ja nie mam z tym problemu. Mam problem z tym, że nauczyciel po 20 latach pracy dostaje miesięcznie jedną piątą tego, co celebryta ze ścianki za pojawienie się na imprezie, w dodatku w wypożyczonych ciuchach. Mam też kłopot z tym, że płaci się 1,5 tys. zł dziennikarzowi, który zapieprzał przez dwa tygodnie, żeby napisać rzetelny, poważny, analityczny tekst. Mam problem z każdą nieuzasadnioną finansową dysproporcją, z piramidalną konstrukcją rzeczywistości ekonomicznej, w której 1 proc. uprzywilejowanych grubasów ma pod kontrolą 90 proc. światowych zasobów. Czy jesteś mi w stanie wyjaśnić na przykład, dlaczego prezes banku zarabia 10 milionów rocznie, a kasjerka - ryzykująca, że za każdy popełniony błąd zapłaci z własnej pensji - 15 tysięcy?

Bo bank wypracował duże zyski.

- Widzisz, i to jest właśnie główne źródło mojego problemu, bo na ten bilans złożyła się praca iluś tam osób. Dlaczego ten zysk nie jest podzielony sprawiedliwie na wszystkie mróweczki? To jest zwyczajny system wyzysku, tyle że opakowany w atrakcyjne, choć fałszywe hasła. W język, który z jednej strony apeluje do poczucia wspólnoty, że razem pchamy ten wózek, pracujemy na wspólny cel, jesteśmy jedną drużyną, a z drugiej strony przemilcza to, że owoce zwycięstwa konsumuje zaledwie parę osób na samej górze. Żeby była jasność - nie jestem żadnym wojującym komunistą, wręcz przeciwnie. Serce mam bardziej na prawo niż na lewo. Ale znam historię i potrafię liczyć. A z połączenia tych kropek wychodzi jasno, że każda taka dysproporcja obraca się kiedyś przeciwko tym, którzy są na szczycie wspomnianej piramidy. To przez ich niepohamowaną chciwość wybuchają rewolucje, podczas których spadają również ich głowy. Jeśli więc nawet ktoś nie ma w sobie za grosz społecznej wrażliwości, to w jego interesie, cynicznie rzecz ujmując, jest dopuszczenie innych do podróżowania swoim złotym tramwajem zamiast ich systemowego wykluczania.

W tym swoim złotym tramwaju zarabiasz dużo czy nie?

- Ta informacja nie ma znaczenia, bo ja jestem niereprezentatywny dla problemu, o którym mówię. Nie mam żadnej realnej władzy poza okazjonalną możliwością pogadania na ten temat w mediach. Dlatego, rozmawiając teraz z tobą, zwracam uwagę na dziurawy, źle skonstruowany system, który oparty jest na jakiejś globalnej niesprawiedliwości. Zwracam uwagę na właścicieli firm, na szefów korporacji, rzucających ochłapy tym, których praca przynosi im bogactwo i splendor. Krytykuję to, że zatrudnia się ludzi na umowy śmieciowe, niegwarantujące im minimum stabilizacji. Pokazuję przepaść, jaka dzieli stadko uprzywilejowanych od całej reszty. Mówię o bezmyślnych, bezdusznych urzędasach niszczących ludzkie życie, jak choćby w przypadku komornika, który odebrał ciągnik nie tej osobie co trzeba i nie poniósł żadnych konsekwencji. O skarbówce polującej na przedsiębiorców jak na kaczki. I tak dalej, przykłady mogę mnożyć w nieskończoność.

Oczywiście, ktoś może powiedzieć - skoro nie podoba ci się ten system, to go zmień, zamiast w nim siedzieć i tylko gadać, bo to nic nie kosztuje. Ale to nie jest aktualnie moja rola. Do tego celu wybieramy sobie polityków, którzy jednak zdają się mieć te rzeczy w dupie. Więc ja im o tym, jako wyborca i obywatel, w takich momentach przypominam. Mówię im: Jesteście nieudacznikami i darmozjadami. Wstydzę się za większość z was. Staram się też jakoś tknąć sumienia tych, od których coś autentycznie zależy, którzy zatrudniają ludzi, decydują o losach firm. To jest mój wkład w próbę zmiany rzeczywistości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Podobne Tematy
Topic Author Forum Replies Last Post
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "A droga dluga jest" (Rookie)
Rookie, wnuczus
Shaka[D14] Odtajnione pakty DM3 1 2013-09-09, 17:34
Shaka[D14]
No new posts Współczesny Kapitalizm - droga do kolejnej rewolucji?
Bobek1971 Pogawędki różniste 15 2016-11-05, 12:29
Kalpurnia

Czas generowania strony : 0.30 s.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group