www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Wojna z silniejszym państwem
Author Message
Winth

Helped: 2 times
chorąży  Obibok – nie grał od 90 dni 
  Posted: 2008-06-15, 23:05   Wojna z silniejszym pa?stwem

To chyba b?dzie jeden z moich najg?upszych temat?w. :)

Jako, ?e chyba nie za bardzo lubi? si? skaleczy?, bardzo ci??ko jest u mnie z wojn?.
W mojej offline'owej grze w?a?nie dosz?o do ma?o przyjemnej sytuacji.
Fajne rzeczy to:
-moja ekonomia i populacja rz?dzi; :hurra:
-podobnie z produkcj?, id? w ?eb w ?eb z najlepszym pa?stwem; :hurra:
-eliminacja Kartaginy (wczesnym rushem, jedyne co chyba umiem robi? :bacik: ) :)
Ale gorzej jest teraz z t? sytuacj?. Na moim kontynencie s? jeszcze Stalin i Karol Wielki. I ten drugi mnie przyprowadza o b?l g?owy. Ja mam bodaj 10 miast, on 14, produkcja i populacja wyrywa dachy z dom?w... :przestraszony: Nie chcia?bym przegra?, bo ostatnio co? prawie nie wygrywam (na Monarchu), a ?e nie jestem krwio?erczy to te? nie robi? olbrzymich kampanii kt?re maj? mi da? Conquesta albo Domination.

Jasne, ?e to g?upie AI. Tylko, ?e ostatnio za cz?sto wtapiam gdy trzeba zrobi? jakich? Maceman?w. I teraz par? pyta?:
-Do kiedy mam pompowa? swoje najlepsze jednostki? W?a?nie mi za?wita?a my?l, ?eby robi? to a? nie pojawi si? co? lepszego i zaatakowa? wtedy... ale, hm, nie jestem dalej pewien.
-Kto zajrzy mo?e i we?mie pod uwag? tego save'a i cosik podpowie:
http://rapidshare.com/fil...dSwordSave.html
Wiem, wiem, powinienem si? wstydzi?. :oczami:

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 24/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2008-06-16, 10:04   

Moje uwagi:
- du?o p?l na kt?rych pracuj? miasta jest nieobrobionych - tak chyba wi?cej ni? 15%
- nie wiem po co odkrywasz kompas, masz wrog?w na swoim kontynencie, ale to wielki b??d nie jest, szczeg?lnie bior?c pod uwag? kolejny punkt
- jeste? do przodu z techami i to nawet do?? wa?ne techy
- fajny teren pod Akkadem powiniene? zagospodarowa?
- mo?esz robi? knecht?w - brakuje ci jednego techa do rycerzy

Proponuj?: zapomnij o kompasie, id? po rycerzy a potem po kirasjer?w i trebuszety. R?b teraz katapki w miastach i stajnie. Jak odkryjesz rycerzy - r?b rycerzy, jak odkryjesz Tradycje Wojskowe - r?b kirasjer?w. Potem id? po proch i r?b kawaleri?. Atakuj miasta tymi konnymi jednostkami bo komp jak wida? broni si? d?ugimi ?ukami a ich knechtami b?dzie ci??ko ruszy?. Skup si? na jednym kompie - tym silniejszym a s?abszego ug?askuj.

To tyle, ale nie bierz tego jako prawd? objawion? bo ja z kompem ma?o gram... mo?e inni si? wypowiedz? te? :P

MichuZ 
Non omnis moriar

xfire: decoren
Helped: 1
Postawił 3 piw(a)
młodszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-06-18, 13:25   

Moim skromnym zdaniem:

1. Rozumiem, ?e nie jestes krwio?erczy, ale zainwestuj troch? w obron? miast. Na twoim miejscu obawia?bym si? bardziej obawia?bym si? towarzysza Stalina, bo z Karolkiem widz?, ?e masz b. dobre stosunki.
2. opr?cz Frygii zdob?d? miasto barbarzynskie mi?dzy Florencj? a Utic? (masz tam czarn? plam?).
3. Czytaj porady ludzi bardziej do?wiadczonych ode mnie ;)
Postaw piwo autorowi tego posta

ponti 

xfire: marchwik
Helped: 9 times
Piwa: 60/68
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2008-06-18, 20:29   

Zgromadz stack po 30 jednostek na kazdej granicy zbij nauke do strike i wym?w wszystkim sasiadom wojne.Zdowac kazdemu po 1-2 miasta potem pokoj,przerzucaj stacka potem po 10 turach na jednego z nich i znwou ?omot az do wasala.i tak nast?pnych po kolei. :)

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2008-06-19, 09:50   

No co ty Ponti, a gdzie symulacja ?wiata, dyplomacja i takie tam dyrdyma?y ;) ? No niestety ale masz racj? Ponti - algorytmy AI s? proste i nie ma problemu ?eby je wykorzystywa?... cho? czasami mo?na si? przeliczy?. W tym sposobie co opisa?e? mo?e doj?? do tego ?e mu kilku komp?w wypowie wojn? w pewnym momencie i b?d? problemy z obronieniem si?. B?d? si? wymienia? techami a gracz mo?e straci? przewag? technologiczn?. No ale zwykle ten spos?b powinien zadzia?a? (tylko niekoniecznie musisz mie? strajk :) wystarczy ?eby? mia? te 30 jednostek w armii).

Winth

Helped: 2 times
chorąży  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2008-06-21, 00:13   

Dzi?ki, wasze rady si? przydadz?... na p??niej. Bo ponios?em sromotn? pora?k?. Jak?? Po podboju Stalina (tak, bo skapn??em si? ?e Charlemagne ma tych swoich cholernych Landsknecht?w) nauka mi tak spad?a :przestraszony: Za ma?o chatek mia?em i za ma?o czasu by to popchn??. Dodatkowo Karolek zwasalizowa? (NIENAWIDZ? TEJ MECHANIKI. Ca?? robot? odwalam ja, spada mi nauka, dodatkowo Charlie jest moim podobno najlepszym kumplem... i kryje rywala kt?rego ja chc? si? pozby?, dodatkowo Stalin logicznie powinien lgn?? do tego kt?ry go rozwali?...) Stalina. No i popchn?? to swoje imperium tak ?e si? zniech?ci?em i podda?em. Nie mia?em nawet Optyki, a by? ju? tak p??ny rocznik. KAROL LEDWO CO PORYSOWA? ALUFELGI W RYDWANACH TEGO RUSKA, ZAJMUJ?C MU DWA DENNE MIASTA. AAAAAAAAARGH! :mad:

Mimo to porada z Knightami i Trebuszami by?a ?wietna. :) Normalnie jako? nie po?wi?ca?em czasu In?ynierii, bo s?dzi?em, ?e katapki s? ta?sze, s? wcze?niej i nie wymagaj? drogiego techa... Ale by?em durny. :rotfl:

Ponti - dobra porada... gdybym gra? na Pangei. Na tych kontach bym pop?yn?? tam dalej i zobaczy? kompy z Gunpowderem, a zanim bym postawi? Galeony to pewnie z czym? wi?cej. :zdegustowany:

Generalnie, prosto m?wi?c - spieprzy?em, ale b?d? pr?bowa? i w ko?cu zalicz? te cholerne monarchowe konty. (Ostatnio mi wcale nie idzie...) Chatki s? konieczne, ale czasami zdarza si?, ?e jestem w ?rodku wielu r?wnin. My?la?em o ma?ych miastach, kt?re b?d? tylko rozwija?y chatki przy ma?ym ?arciu i sko?czy?y rozw?j b. wcze?nie... ale nie pomy?la?em o tym wcze?niej. :/

LDeska

Posted: 2008-06-21, 09:17   

Ja proponuj? taktyk? tak? na kontach: Przede wszystkim musisz zaj?? ca?y sw?j kontynent, staraj si? rozwala? kompy pojedynczo - wybieraj te kt?re s? najbli?ej, ale zwracaj te? uwag? na to jakie ma nastawienie do ciebie. Chodzi o to ?e jak jeden ci? bardzo nie lubi a zaatakujesz drugiego to mo?esz nagle si? znale?? w sytuacji ?e b?dziesz musia? prowadzi? wojn? na dwa fronty. A to nie do?? ?e wi?cej kosztuje to jeszcze niezadowolenie masz wi?ksze w miastach i nie mo?esz szybko przeprowadza? w?a?ciwego ataku.
Po ka?dej wojnie - faza "reformy Balcerowicza" jak to Bombel nazywa. Czyli zadbanie o gospodark?, dodrukowanie wojska i kolejny atak. Nie przejmowa?bym si? strasznie je?eli w fazie wojny nauka ci spada, ale z drugiej strony to minimum na 50% staraj si? j? utrzymywa?.
Je?eli grasz na wymian? tech?w to inna bajka - trzeba to umie? robi?. Strategicznych tech?w si? nie sprzedaje, a te co si? sprzedaje trzeba sprzedawa? w tej samej turze wszystkim kt?rzy go chc? - inaczej ci inni go opchn? i nie zarobisz. (mo?na to omin?? w??czaj?c opcj? "No tech brokering" kt?ra tego zabrania - wtedy mo?na sprzedawa? _tylko_ te techy kt?re si? samemu odkry?o).
Powodzenia w kolejnych potyczkach :) opisz jak ci posz?o. Je?eli b?dzie to tylko raport to wrzu? go do gier innych albo do rozm?w o civkowym graniu. Je?eli pytanie o strategi? albo przedstawienie strategii to w tym podforum gdzie teraz piszemy :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum