www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

2009-02-24 D@mian - King_Chrobry
Author Message
King_Chrobry 
* * *

xfire: kingchrobry1
Helped: 1
Otrzymał 3 piw(a)
podpułkownik  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2009-02-24, 20:46   2009-02-24 D@mian - King_Chrobry

1. D@mian
2. King_Chrobry

D@mian - Boudica
King_Chrobry - Stalin

Szczęśliwy I etap gry :)

Miedź miałem w obrębie stolicy (a Damian nie :oczami: ) . Wysłałem więc szybko dwa axy do wroga. Spaliłem nowo postawione miasto przy miedzi. Moje axy zadowolone tam sobie chadzały - aż natrafiły na spory odział łuczników - niestety słuch o nich zaginął.

Błędne decyzje II etap :|

W czasie gdy moje axy ginęły na terytorium wroga, zacząłem osiedlać się na południowej mapie. A były to tereny chatkowo - produkcyjne. Na samym odbiciu extra gold. Dostałem kopa w rozwoju :) Cuda moje :)

ale :kwasny: wysłałem tylko 1 axe na patrolowanie północnego odbicia mapy ( a tam były słonie ) - a tu :szok: - natknąłem się na odział 4 axów. Wiedziałem , że to są złego początki. Sądziłem jednak , że jeśli szybko dojdę do mechanizacji i biurka i zaraz do inżynierii to knechty pikmeni dadzą sobie radę. :)

ale nie dali :( III etap gry

Armia Damiana - axy (ponad 10) , słonie (>10) i catapki + jeszcze troche koników zatakowało mi frontowe miasto na północy. Damian stracił tam koniki i catapki. Ja straciłem też catapy, minimalnie osłabiłem jednostki wroga - ale dobijać nie szło :(
W momencie gdy jeszcze do wojska wroga dołączył ważny wódz - to już była tragedia. Moje knechty miały 25 % szans na udany atak. A pikmenów zatrzymywały skutecznie axy.

Skończyło się na straceniu wypasionej stolicy

Przegrałem :( - i to jedną z lepszych gierek na Kacu :)

Gratki Panie D@mianie :padam:

Ps. Pierwszy raz moje cliki leciały do Hiszpani :)

D@mian 

xfire: damian83
Helped: 4 times
porucznik  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3 
Posted: 2009-02-25, 23:50   

Muszę przyznać, że Kingu dostarczył mi sporo emocji w niniejszej potyczce. Nie dość, że po brąz sięgnąłem dopiero jako po 4 z kolei tech, to jeszcze się okazało, że Chrobry ma go przy stolicy, a ja muszę seta strugać.

Na domiar złego jego szybkie axy czmychnęły krawędzią mijając moich łuczników i straciłem świeżo postawione miasto przy brązie. Odpędzenie się od axów, oraz struganie kolejnego seta na 2 miasto (i pozyskanie metalu) strasznie odbiło się na moim rozwoju. Chrobry zagrał mądrze i ostro poszedł w rozwój wykorzystując moje zacofanie i zajmując dziewicze tereny na południu. Mi pozostał bieg za pociągiem (całkiem udany, bo w końcówce byłem już "tylko" o prasę drukarską i inżynierię w plecy :oczami: ). Rezultat jest wynikiem kontrolowania przeze mnie odbicia ze słoniami i końmi (co pozwoliło mi przetrwać średnią fazę gry z dużą przepaścią technologiczną). Decydujący atak z mojej strony nie należał do najzręczniejszych (zaraz pojawi się odnośnie tego zagadka na którą sam nie znam odpowiedzi), lecz zakończył się pełnym sukcesem, rozbiciem trąbami WB, Piramidek, oraz przeprowadzką stolicy Kinga. :)

Świetna gra z twojej strony Chrobry. Gratuluję. :)

ZAGADKA:

Dlaczego łucznicy konni z promocjami flanking II wycofując się z ataku nie zadają obrażeń flanking katapultom (zresztą żadnym jednostkom), zaś podobnie wypromowani kirajsierzy wycofujący się z ataku masakrują canony? :zdziwko:

Postaw piwo autorowi tego posta

Richards 

xfire: richards74
Helped: 13 times
Piwa: 3/2
pułkownik  Srebrny order za specjalne zasługi - Liga, FFA, Dyplo Anonim, Mega Zlot  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  II miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  III miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon 
Posted: 2009-02-25, 23:55   

Quote:
Dlaczego łucznicy konni z promocjami flanking II wycofując się z ataku nie zadają obrażeń flanking katapultom

Katapy stały w miescie?

www.civilizowani.pl

D@mian 

porucznik  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3 
Posted: 2009-02-25, 23:59   

Tak, czyżby w tym był "pies pogrzebany" - flanking działa tylko poza miastem?

edit: Wygląda na to, że tak właśnie jest. :)

Last edited by D@mian on 2009-02-26, 07:40; edited 2 times in total  

domel 

xfire: domel11
Helped: 8 times
Otrzymał 9 piw(a)
generał brygady  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 8 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  Złoty gracz w demokrację - GwD1  II miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon 
Posted: 2009-02-26, 08:22   

tak właśnie jest :)

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-02-26, 10:00   

A nie chodzi o to że miasto musi mieć mury miejskie zbudowane? Gratki D@mian no i Kingu też za dobrą walkę :)

King_Chrobry 
* * *

Otrzymał 3 piw(a)
podpułkownik  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2009-02-26, 11:12   

Nie doceniałem do tej pory wartości słoni :slon: I jeszcze w momencie gdy Damian dołożył 3 promo z wielkiego dowóddzy - to moje małe wojsko nie miało już żadnej wartości.

Może niepotrzebnie poszedłem w rozwój. Może trzeba było rzucić wszystkie siły na wojsko i gnębić Damiana na jego terenach. Ale z drugiej strony kilka razy tak próbowałem zrobić (np. ostatnia gra ligowa z centem) - on to wybronił, a ja wszedłem w tym czasie w długi okres kryzysu.

D@mian 

Posted: 2009-02-26, 11:27   

Kingu zagrałeś bardzo dobrze, słusznie w rozwój pobiegłeś i uciekałeś technologicznie oraz w demo. Moim zdaniem źle zorganizowałeś obronę, nie postawiłeś murów i nie ścinałeś pikinierów/meców (tylko przezbroiłeś parę spearów) w momencie "próby" (dosłownie, bo nie spodziewałem się rewelacji po tym rajdzie) mojego ataku. To liczne tałatajstwo można było rozbić, przeczekując parę tur w miastach i dozbrajając się ze ścinki (po 2 a nawet 3 główki, miasta duże miałeś a technologicznie i tak byłeś z przodu), kontry bym nie wybronił. Dołem wysłałeś za mało jednostek, na tym etapie bez problemu mogłem tych kilku knechtów i pików z 2/3 katapkami przegonić. Te jednostki bardzo by ci się na górze przydały.

Naprawdę świetna gra z twojej strony. :)

King_Chrobry 
* * *

Otrzymał 3 piw(a)
Posted: 2009-02-26, 11:42   

D@mian wrote:
nie postawiłeś murów

to fakt

D@mian wrote:
nie ścinałeś pikinierów

kilku miałem przecież ale gdy atakowałem nimi to walczyli z axami - a nie ze słoniami :( i przegrywali :( Tak że połączenie słoni z axami to extra roawiązanie). A z kolei knechty musiały atakować słonie z 25% szansą na wygraną ) - makabra

Trzeba było po prostu mi od razu wysłać axów dla kontrolowania terenów przy słoniach - i było by dobrze :)

Ps. Wykorzystałem słonie w grze z Wnuczusem. Z oracla wziąłem matme i szybko dalej do słoni. i w momencie jak Wnuczus rzucił wszystkie siły (axe + catapki) do ataku - pojawiły się moje słonie i zakończyły grę :)
Last edited by King_Chrobry on 2009-02-26, 11:46; edited 1 time in total  

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2009-02-26, 11:45   

King, w takich sytuacjach niezastąpione są katapki.
Walisz kilkoma i słonie są mocno uszkodzone, a axy dostają obrażenia masowe.

King_Chrobry 
* * *

Otrzymał 3 piw(a)
Posted: 2009-02-26, 11:48   

pawelt wrote:
King, w takich sytuacjach niezastąpione są katapki.

Wiem - ale wcześniej nieodpowiedzialnie je straciłem w mieście frontowym :( , a później nie dało już się ich tyle wyprodukować

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2009-02-26, 12:43   

King_Chrobry wrote:

D@mian wrote:
nie ścinałeś pikinierów

kilku miałem przecież ale gdy atakowałem nimi to walczyli z axami - a nie ze słoniami :( i przegrywali :( Tak że połączenie słoni z axami to extra roawiązanie). A z kolei knechty musiały atakować słonie z 25% szansą na wygraną ) - makabra

Damian miał tak samo. Jak atakował słoniami, to piki się u ciebie broniły, jak axami to knechci.
Dlatego bez katapek ani rusz. Trzeba było czekać i zbierać posiłki, bo każda tura jest dla obrońcy zbawieniem.

Skoro miałeś piki, to ruszałeś się po 3 pola, więc mogłeś obstawiać miasta w zasięgu. Jakby ci drogi niszczył, to pamiętaj, żeby zawsze z armią trzymać 2-6 worków.

Wiem, że to jest mądrzenie się po fakcie, ale na przyszłość może się przyda.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum