www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jeste nowy? Kliknij tutaj!    Zgo gr Civ6     Zgos gr Civ5    Zgo gr Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMWISZ SI NA GR    Na ircu jest users osb. Zaaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Gry FFA czyli syndrom DNJ.
Author Message
PeterDIK 
civlover

xfire: dikow
Helped: 4 times
starszy sierant sztabowy  Zoty order za specjalne zasugi - zaoyciel forum  Obibok – nie gra od 90 dni 
  Posted: 2006-01-01, 15:22   Gry FFA czyli syndrom DNJ.

Gry FFA czyli syndrom DNJ.

Czasami ma cz?owiek ochot? pogra? (tylko czasami?) i jak na z?o?? albo nie ma z kim albo liczba graczy jest nieparzysta. Pierwsza sytuacja jest oczywista. Albo zagramy sobie z ai, albo p?jdziemy gra? na lobby. Ja chyba wole jednak AI, bo ono nie wyjdzie z gry jak zacznie przegrywa? na punkty lub co nie daj bo?e straci miasto. (lobby taktuje wy??cznie jako miejsce ?owienia solidnych graczy z tego bezmiaru chaosu. Co jednak zrobi? gdy zaistnieje druga sytuacja? Granie ?ywymi (pono?, cho? nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie kabla) lud?mi i do tego jeszcze znajomymi jest na pewno bardziej ekscytuj?ca ni? gra z ai. Lecz przy grach nieparzystych jak i w og?le przy grach nietemowych (TP – Team PLAY) czyli FFA (Free for all) pojawia si? ryzyko, i? gra b?dzie nier?wna i ze na jednego gracza rzuci si? co najmniej dw?ch graczy na raz i ?e nie b?dzie mia? on sojusznik?w. Po takich grach pojawiaj? si? oskar?enia i k??tnie. Um?wili?cie si? na mnie i dlatego przegra?em. Nie mia?em szans z dwoma graczami.

Moje zdanie na ten temat:

Gry FFA nie sa grami zbalansowanymi. S? ryzykowne i dynamicznie a przez to ekscytuj?ce. Wchodz?c to takiej gry powinni?my zdawa? sobie z tego spraw? i nie marudzi? gdy co? p?jdzie nie tak, albo nie gra? w gry FFA. Gdy gra FFA si? zaczyna zastan?wcie si? przez chwile z kim gracie. Je?li z dwoma osobami kt?re zwykle graj? w teamie to nie spodziewajcie si?, i? nagle rzuc? si? na siebie a wy dobijecie tego kt?ry prze?yje. Je?li grcie z osoba kt?ra was nie lubi lub odwiecznie z nia wygrywacie i pa?? rz?dz? zemsty to raczej b?dzie zmawia?a si? z innymi na was, mo?e postarajcie si? te? wytargowa? od tej trzeciej osoby co najmniej pok?j by w spokoju zmierzy? si? z rywalem.
Jednak najlepszym sposobem na unikniecie niepotrzebnego stresu jest okre?lenie warunk?w gry przed jej pocz?tkiem. Czy gra b?dzie ekonomem czy militarna czy mo?e faktycznie dowolna ?
Zdecydujcie czy gra b?dzie liczona do rankingu i dotrzymujcie danego s?owa.
Je?li nie chcecie wymiany technologicznej pomi?dzy graczami host musi zaznaczy? przed startem w opcjach gry – Always War i No Techology Trading (nie b?dzie ?adnego handlu pomi?dzy graczami a ka?dy gracz b?dzie m?g? liczy? tylko na swoje wynalazki i surowce)
Przede wszystkim jednak, dok?adnie obejrzyjcie ustawienia gry i nie narzekajcie jak przegracie bo to przecie? FFA a wy jeste?cie civmaniakami.

Ps. Zamierzam wprowadzi? zmian? do regulaminu odno?nie gier ffa (czyli nieteamowych gier o liczbie graczy wi?kszej ni? 2)

Pytanie do was. Czy za zwyci?stwa w FFA powinno by? wi?cej punkt?w np. punkty razy dwa czy mniej np. punkty dzielone przez 2.?

Natomiast uwa?am ze za przegrana w ffa nie b?dzie punkt?w ujemnych bo o przegran? za ?atwo.

ps2. DNJ (dw?ch na jednego)

Zaharien 

xfire: zaharien
Helped: 2 times
kapitan  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brzowy civmaniak – najwicej rozegranych gier  Obibok – nie gra od 90 dni  Przeycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2006-01-03, 01:39   

Pamietam czasy pierwszej civilization, myslalem wtedy jak by bylo gdyby za tymi wszystkimi nacjami z ktorymi przyjdzie mi sie mierzyc stali prawdziwi ludzie. Jak grasz na singlu t ozawsze jest FFA.
Grajac z graczmi nie robie nic innego jak przenyslam co sie stanie jesli ? Pamietam taka gre, trzech graczy. Jeden gracz wysuwa sie na prowadzenie, staje sie silny i wypowiada wojne graczowi ktory ma swoja cywilizacje blisko jego wlasnej. Zdobywa jedno miasto. Wiadomo jest ze napewno nie zatrzyma sie tylko na jednym graczu, jak zniszczy jednego t ozabierze sie za drugiego.
Co ma poczac gracz ktory jest swiadkiem wojny w ktorej jedna nacja ma znaczaca przewage ? Ma czekac ? Dobic konajacego ? Ja wiem co ja bym wybral...

Natepna rzecz, w sumie to dlaczego nie mozna grac ze wszystkimi opcjami znanymi z single ? Jak tech trade ?
Osobiscie, to mnie malo kto "lubi" juz. A to dlatego ze zawsze kalkuluje. Raz pamietam, jeden z graczy oferowal mi pokoj. Powiedzal abym zaatakowal innego, ponoc mial byc slaby. Mial byc graczem ktory nie zostawia wojsk w miastach... musze powiedziec ze w istocie tak bylo...
Jednak stojac cala armia u wrot mojego nowego celu, pomyslalem sobie tak : on jest miedzy mna a innym silnym graczm, pewnie i tak maja wojne...
Nie zaatakowalem go wtedy, wrecz przeciwnie ... zaproponowalem wymiane. Jedna jego technologia ( fortunnie host zapomnial wcisnac czegos :D ) za moje cztery. Akurat mial dwie na wymiane. A ze dostal technologie dosc wartosciowe to odrazu zmienil armie lucznikow w armie kusznikow i temu podobne.
A ja zaatakowalem gracza ktory mi podsunol pomysl ataku na "najmniej" doswiadczonego gracza.

Mysle ze FFA wymaga troche rpg, wczucia sie w role wladcy, targowania przyszloscia imperiow. Wbijania noza w plecy ( no tak ja to umiem :D ).
Jezeli bysmy sie umieli wszyscy bawic, naprawde FFA to bylo by to czego wszyscy szukamy. Targi, zdobywanie sojusznikow, pakty obronne i tak dalej... tyle ze "Ja" nie moglbym myslec tak "z tym to ja juz gralem dlug owiec go niebede atakowal bo sie obrazi ( itp )".
Co do regul, ja jestem za tym aby dyskutowac jak grac, na jakich zasadach zawierac sojusze itp.
Mam namysli ze sojusz zawiera sie w jakims celu, wszyscy sie wcielamy w role wladcy imperiow. nie moze byc tak ze zawieramy sojusze bo lubimy kogos w RL. My mamy gre, w grze jestesmy imperotorem.

Jak usankcjonowac zawieranie sojuszy i jak ustalic reguly poetepowania, tego nie wiem. Ja ide komus wbic noz w plecy.

A co do laddera, sorry ale nie FFA. Gramy na puntky, jasne reguly. Jasny wynik...

P.S. Ja mysle ze przy grach tego typu zawsze bedzie mnostwo emocji, jeden sobie radzi z nimi w ten sposob nastepny w inny :O
Postaw piwo autorowi tego posta

marorz 

xfire: marorz0003
modszy chory sztabowy  Brzowy order za specjalne zasugi  Obibok – nie gra od 90 dni 
Posted: 2006-01-04, 16:24   

Takie Lu?ne gry maj? specyficzny Orginalny Klimat.

Ja co prawda odzyczai?em si? od takich Luxnych gier ale nie twierdze ?e kiedy? dla zabawy nie wezm? w nich udzia?u.

Peter 

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 45/13
genera dywizji  Brzowy order za specjalne zasugi  Zoty zlotowicz - 13 zlotw  Srebrny sponsor KAC  Brzowy civmaniak – najwicej rozegranych gier  Pomocna do – pomg minimum 10 razy  Piwosz – otrzyma minimum 25 piw  Obibok – nie gra od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Zoty gracz w demokracj - GwD2-kapitan 
Posted: 2006-01-04, 23:58   

Ja jak na razie zdecydowanie preferuje mirror :)
I to najlepiej 1 vs 1 :D
W tych luznych za duzo zalezy od tego gdzie wyladujesz - slaby teren i pozamiatane...

PeterDIK 
civlover

starszy sierant sztabowy  Zoty order za specjalne zasugi - zaoyciel forum  Obibok – nie gra od 90 dni 
Posted: 2006-01-05, 14:12   

Stawiam ponownie pytanie czy za ffa nalezy dodawa? wiecej czy mniej punkt?w za zwyci?stwo ?

Peter 

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 45/13
genera dywizji  Brzowy order za specjalne zasugi  Zoty zlotowicz - 13 zlotw  Srebrny sponsor KAC  Brzowy civmaniak – najwicej rozegranych gier  Pomocna do – pomg minimum 10 razy  Piwosz – otrzyma minimum 25 piw  Obibok – nie gra od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Zoty gracz w demokracj - GwD2-kapitan 
Posted: 2006-01-05, 15:15   

No jesli oczekujesz konkretnej odpowiedzi, to moim zdaniem mniej, zdecydowanie mniej bym powiedzial - za duzo ma do powiedzenia przypadek ktory moze z latwoscia przycmic umiejetnosci gracza.

PeterDIK 
civlover

Posted: 2006-01-05, 18:01   

Od nastepnego tygodnia (moze od dzi?) ruszy ankieta z propozycjami.

MacDante 

Piwa: 3/2
starszy szeregowy  Brzowy zlotowicz - 2 zloty 
Posted: 2006-01-13, 09:31   

To ja tak w skr?cie :)

Moje osobiste zdanie FFA powinno by? poza rankingiem, lub mie? oddzielny ranking ni? gry typy Team lub Duel.

Ja osobi?cie bardzo lubi? gra? FFA, dlatego, ?e zwyci??y? mo?na na wiele sposob?w, czego nie mo?na powiedzie? o Duealch czy teamach.

Przy dw?ch stronach konfliktu typ zwyci?stwa jest jeden: WOJNA.

My ostatnio jak grali?my dyplomatycznie zako?czyli?my prawie wszystkie wojny na ?wiecie jednym stwierdzeniem. BRAK RADU NA TWOICH ZIEMIACH ZA Pok?j.

Przeciwnik bojowo nastawiony, musi si? liczy?, ?e przewodnicz?cy ONZ mo?e uchwali? rezolucj? w porozumieniu z pozosta?ymi nacjami o zakazie u?ywania broni atomowej, co wi?cej mo?e przekupi? pozosta?e nacje, aby g?osowa?y na niego jako na sekretarza generalnego co daje zwyci?stwo dyplomatyczne.

Kto? powie potem no tak, ale oni si? dogadali, a moje wojska jakby si? nie dogadali to by zmiot?y wszystko atom?wkami. Zgadzam si?, ?e w?a?nie tak by by?o, ale nie sta?o si? poniewa? wygra?a dyplomacja.

Dobre sojusze, pakty o nieagresji czy pakty obronne. dobrze zawarte, nawet du?ymi kosztami mog? przynie?? niesamowite zyski. Dzi?ki takim paktom jedno Pa?stwo atakuj?c znienacka drugie rozp?tuje kolejn? wojn? ?wiatow?, kt?ra ko?czy si? Atomem lub pokojem... tego nigdy si? nie zazna w duealach i teamach.

To by? jeden z przyk?ad?w emocji na FFA i chocia?by to pokazuje, ?e raczej w FFA nie mo?e by? liczone w rankingu jako normalne rozgrywki. Tu powinno si? liczy? nie zwyci?stwo punktowe, a klimat rozgrywki i styl gry. Osoba, kt?ra nie lubi drugiej nadal w FFA musi przemy?le?, w jaki spos?b wywo?a? konflikt by nie narazi? si? na cios w plecy, a co najwa?niejsze samo osi?ganie kolejnych technologii, aby mie? ICBM nie jest celem samo w sobie.

o tyle przemy?le? :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version